TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа: Пораките од премиерот Петков - празна реторика или најава за симнување на бугарското вето

Сител - 30.01.2022

Најновите изјави на бугарскиот премиер не значат повлекување од првичниот оптимизам или пак најава за ново вето, сметаат експертите од двете земји. Во констатацијата на Петков дека дозвола за Македонија да ги почне преговорите, не значи и дозвола за ...

Државата како залог на алчни!

+инфо - 30.01.2022

Мора да разбереме дека големи проблеми не ни се случуваат само нам. Проблемот е во тоа што ние со години наместо проблемите да ги решаваме на самиот почеток, често од инает или злонамера дозволуваме да се мултиплицираат.

Што уште не е јасно -Македонија во ЕУ за 15 години и три од карти!

Вечер Прес - 30.01.2022

Ако земјава и годинава не ги почне преговорите со ЕУ, ќе комплетира 17 години чекање пред вратата на европското семејство со што значително ќе се приближи до неславниот рекорд на Турција. Но, судејќи по изјавите кои стигнуваат од премиерот на ...

Петков: 15 години ќе бидат потребни за членство на Македонија во ЕУ

Press24 - 30.01.2022

Оставањето на Македонија на патот кон ЕУ не значи нејзино влегување во ЕУ, туку до тоа има околу 15 години, рече денеска премиерот на Бугарија, Кирил Петков во интервју за еден бугарски медиум.

Петков: Имаме 15 години да ги решиме прашањата со Македонија

Тера - 30.01.2022

„Да ја оставиме Северна Македонија на патот кон Европа, не значи да ја пуштиме да замине во Европа, има околу 15 години од оваа до втората точка, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за бугарското радио „Дарик“.

Жешкиот костен во рацете на Ковачевски и Петков

Frontline - 30.01.2022

пишува: БОЈАН ПЕТРЕСКИ По три неуспешни обиди за формирање на нова влада, на средината на ноември минатата година, Република Бугарија доби нова влада на чело со премиерот Петков. Премиерот Петков доаѓа од партијата Продолжуваме со промената (ПП), ...

Петков: Имаме 15 години да ги решиме прашањата со С Македонија

360 степени - 29.01.2022

„Да ја оставиме Северна Македонија на патот кон Европа, не значи да ја пуштиме да замине во Европа, има околу 15 години од оваа до втората точка, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за бугарското радио „Дарик“ .

Македонците од Бугарија: Ние сме постојана мета на говор на омраза, кој никогаш не се казнува

Фокус - 29.01.2022

Претставници на македонското малцинство во Бугарија денеска беа на средба со претседателот Стево Пендаровски. По средбата, тие во заедничко соопштение рекоа дека му ги изложиле серијата проблеми со кои се соочуваат тие, заедно со мноштво примери за ...

Најчевска: Бугарите не смеат да влезат во Уставот без да биде признаено македонското малцинство

Фокус - 29.01.2022

Професорката Мирјана Најчевска порача дека Бугарите не смее да влезат во Уставот на Македонија без во исто време да биде препознаено и признаено македонското малцинство во Бугарија. -Со сите права кои припаѓаат на едно малцинство согласно ...

Петков: Имаме 15 години да ги решаваме прашањата со Македонија

Фокус - 29.01.2022

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков денеска во интервју за еден бугарски медиум рече дека оставањето на Македонија на патот кон ЕУ не значи нејзино влегување во ЕУ, туку до тоа има околу 15 години.

Петков: 15 години ќе бидат потребни за членство на Македонија во ЕУ

Сител - 29.01.2022

Оставањето на Македонија на патот кон ЕУ не значи нејзино влегување во ЕУ, туку до тоа има околу 15 години, рече денеска премиерот на Бугарија, Кирил Петков во интервју за еден бугарски медиум.

Ковачевски: Постигната согласност Скопје и Софија заедно да спречуваат недобронамерна пропаганда

24 Вести - 29.01.2022

Уставни измени непосредно пред влезот во Европската Унија по вчерашното обраќање на перемиерот Петков во бугарското собрание. Од владата воздржаност за изнесените пзоиции... Македонскиот премиер денеска смета дека со Петков се на прав пат кон ...

Петков: Да се пушти Македонија на патот кон Европа, не значи дека се пушта во Европа

Канал5 - 29.01.2022

Приближувањето на Македонија кон Европската Унија, не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога може да се надминуваат најчувствителните прашања- вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за радио Дарик.

Македонија и ЕУ - долг пат без извесен крај, но што во меѓувреме?

Р.С.Европа - 29.01.2022

Седумнаесет години кандидат за зачленување, а 13 години и со препорака за почеток на преговорите Македонија се уште чека напредок во евроинтеграциите, кои овојпат се блокирани од Бугарија.

БУГАРИТЕ НЕ СМЕАТ ДА ВЛЕЗАТ ВО УСТАВОТ НА МАКЕДОНИЈА БЕЗ ВО ИСТО ВРЕМЕ ТАМУ ДА БИДЕ ПРИЗНАЕНО МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО - ...

Фактор - 29.01.2022

Во македонскиот Устав не смеат да влезат Бугарите без во исто време да биде признаено македонското малцинство во Бугарија. Ова го сугерира професорката Мирјана Најчевска, откако вчера б угарскиот премиер Кирил Петков пред парламентот во Софија рече ...

15 ГОДИНИ ЌЕ СЕ ДВИЖИTЕ КОН ЕВРОПА Какви се прогнозите на Петков за Македонија во ЕУ?

+инфо - 29.01.2022

Да се пушти Македонија на патот кон Европа, не значи дека Македонија се пушта во Европа, рече бугарскиот премиер Кирил Петков. Приближувањето на Македонија кон Европската Унија не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога ...

Петков: Да се пушти Македонија на патот кон Европа, не значи дека се пушта во Европа

Курир - 29.01.2022

Приближувањето на Македонија кон Европската Унија, не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога може да се надминуваат најчувствителните прашања- вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за радио Дарик.

Бугарите во Устав, Македонците во илегала

+инфо - 29.01.2022

Треба да се откажеме од самите себе, од историјата и јазикот затоа што некои не можат да се соочат со својата историја? Од последните случувања на релација Скопје-Софија се добива впечаток дека во бугарскиот речник не постои зборот добрососедство ...

Македонското национално малцинство во Република Бугарија

Lider - 29.01.2022

Колумна на Марјан Ѓорчев: Постоењето на македонското национално малцинство претставува индивидуална и колективна самоидентификација на припадниците на македонската етничка заедница во Р.Бугарија, којашто по своите историски,етнички,јазични и ...

Петков: Да се пушти Македонија на патот кон Европа, не значи дека се пушта во Европа

еМагазин - 29.01.2022

Да се пушти Македонија на патот кон Европа, не значи дека Македонија се пушта во Европа. Има 15 години од оваа до втората точка. Во тие 15 години има 27 поглавја да се отворат, вели бугарскиот премиер во интервју за радио Дарик.

Петков: Да се пушти Македонија на патот кон ЕУ не значи дека се пушта во Европа, имаме 15 години да ги решиме прашањата ...

24Инфо - 29.01.2022

Приближувањето на Македонија кон Европската Унија, не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога може да се надминуваат најчувствителните прашања- вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за радио Дарик.

Петков: Имаме 15 години да ги решиме прашањата со Македонија

Република - 29.01.2022

Приближувањето на Македонија кон Европската Унија, не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога може да се надминуваат најчувствителните прашања- вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за радио Дарик.

Најчевска: Бугарите во Уставот само ако се признае македонското малцинство

Независен - 29.01.2022

Во македонскиот Устав не смеат да влезат Бугарите без во исто време да биде признаено македонското малцинство во Бугарија. Ова го сугерира професорката Мирјана Најчевска, откако вчера бугарскиот премиер Кирил Петков пред парламентот во Софија рече ...

ПЕТКОВ: И да ги пуштиме да преговараат, имаме 15 години и 27 поглавја за нашата историска вистина

Денешен - 29.01.2022

Приближувањето на Македонија кон Европската Унија не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога може да се надминуваат најчувствителните прашања, рече бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за радио Дарик.

Не минуваат политички договори за историските вистини

Н.Македонија - 29.01.2022

Обраќањето на премиерот Кирил Петков во бугарското собрание вчера претпладне дојде како нов гром од темните облаци што од Софија се надвиснуваат кон Македонија. Имено, во искажувањата на бугарскиот премиер пред пратениците се остава впечаток дека „е ...

Петков: Да се пушти Македонија на патот кон Европа, не значи дека се пушта во Европа

Lider - 29.01.2022

Приближувањето на Македонија кон Европската Унија, не започнува со членство, туку претстои долг преговарачки период кога може да се надминуваат најчувствителните прашања- вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за радио Дарик.

Петков: Имаме 15 години да ги решиме прашањата со Македонија

Н.Македонија - 29.01.2022

Во интервју за бугарското радио „Дарик“, бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека приближувањето на Македонија кон ЕУ не започнува со членство, туку со долг преговарачки процес во кој ќе се надминуваат најчувствителните прашања.

Најчевска: Бугарите во Уставот само ако се признае македонското малцинство

24Инфо - 29.01.2022

Во македонскиот Устав не смеат да влезат Бугарите без во исто време да биде признаено македонското малцинство во Бугарија. Ова го сугерира професорката Мирјана Најчевска, откако вчера бугарскиот премиер Кирил Петков пред парламентот во Софија рече ...

Најчевска: Бугарите во Уставот само ако се признае македонското малцинство

Република - 29.01.2022

Во македонскиот Устав не смеат да влезат Бугарите без во исто време да биде признаено македонското малцинство во Бугарија. Ова го сугерира професорката Мирјана Најчевска, откако вчера бугарскиот премиер Кирил Петков пред парламентот во Софија рече ...

Тито, Сталин и фирерот во ЕУ

Н.Македонија - 29.01.2022

Животот некогаш знае да биде и суров. Те става пред свршен чин, без можност што било да направиш. На крајот на краиштата сите сме чеда божји и многу работи не зависат од нас, ниту пак можеме на нив да влијаеме.

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

MakPress - 29.01.2022

„Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за ...

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Опсервер - 29.01.2022

„Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Петков: Имаме 15 години да ги решиме прашањата со С. Македонија

Локално - 29.01.2022

Можеме да бараме сѐ од Северна Македонија, но крајната цел е да имаме вистинско добрососедство со зачувување на нашето бугарско достоинство. Крајно време е да престанеме да размислуваме за Балканот како националистички регион, вели бугарскиот ...

Петков реферираше во бугарското Собрание за Македонија, опозицијата му порача дека треба да се држи до договореното на ...

MakPress - 29.01.2022

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Македонија (РСМ), а опозицијата очекува членството на РСМ во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја.

Не знаеме дали има Бугари во Македонија, вели Најчевска

Скопје1 - 29.01.2022

Во македонскиот Устав не смеат да влезат Бугарите без во исто време да биде признаено македонското малцинство во Бугарија. Ова го сугерира професорката Мирјана Најчевска, откако вчера бугарскиот премиер Кирил Петков пред парламентот во Софија рече ...

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Македонија

MakPress - 29.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Многу работи се кријат од јавноста, вели Николоски за македонско-бугарските преговори

MakPress - 29.01.2022

„Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Стара надеж

Сакам да кажам - 28.01.2022

1 Е па, ај честит нека ни е роденденот на Гоце Делчев што ќе го славиме заедно со Бугарите на 4 февруари. Почна втората година со оптимизам за решавање на спорот со Бугарија и тргање на ветото за почеток на преговорите со ЕУ, со четиридневни ...

Македонските Бугари ќе бидат дел од Уставот, се преговара за рокот

Deutsche Welle - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред парламентот во Софија рече дека е договорено Бугарите да бидат впишани во Уставот на РС Македонија. За рокот кога тоа ќе се случи, се уште се преговара Македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Бугарите ...

Историјата ќе зближува: Северна Македонија и Бугарија заедно ќе го чествуваат Гоце Делчев

Deutsche Welle - 28.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, реферирајќи пред пратениците рече дека е постигнат голем напредок во разговорите со Северна Македонија. Бугарскиот премиер, , кој денеска реферира пред пратениците во Народното собранието на Бугарија за резултатите ...

Петков во Собранието: Од осум дена премиер, Ковачевски четири помина со нас – заедничко чествување на годишнината од ...

360 степени - 28.01.2022

Ковачевски рече дека не гледа проблем со вклучување на Бугарите во РСМ во нивниот Устав. Не се обврза на времето. Веќе не зборуваме за пет плус еден, туку за четири плус еден. Тоа само по себе е напредок, рече бугарскиот премиер во обраќањето пред ...

Вигенин ги повика ГЕРБ да помогнат во деблокирање на односите со С Македонија

360 степени - 28.01.2022

Тошко Јорданов, кој е претседател на парламентарната група на „Има таков народ“ рече дека секакви напори за дијалог и економски врски треба да се поддржат, но и тоа дека Бугарија треба да поддржи Бугарите во Македонија да имаат легални права ...

Теми за македонско малцинство се апсолутно недопустливи, ОМО „Илинден“ е провокација за Ковачевски, кажа Петков во ...

Сакам да кажам - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков уште еднаш повтори дека не постои македонско малцинство во Бугарија и нема да дозволи на таа тема да се разговара, зборувајќи денеска во бугарскиот парламент за средбите со македонскиот премиер Димитар Ковачевски.

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Сител - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

ГЕРБ бара Бугарите да се внесат во македонскиот Устав пред почетокот на преговорите со ЕУ

МКД - 28.01.2022

Пратениците од опозициската ГЕРБ во Собранието го потсетија бугарскиот премиер Кирил Петков дека економското поврзување е добра работа, но тоа не го одразува реалниот фокус на „натрупаните проблеми“ проблемите со Македонија.

БСП до ГЕРБ- не ве напаѓавме за С.Македонија додека бевме опозиција

Р.С.Европа - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на опозициската ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога ...

Петков најави дека во петок заеднички ќе се чествува Гоце Делчев во Скопје

Сител - 28.01.2022

Следниот петок Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Додека историската комисија се уште преговара за ова прашање, бугарскиот премиер Петков денеска пред бугарските пратеници потврди дека ова е ...

Стојков: Провокација се искажувањата на Петков, а не средбата на ОМО Илинден Пирин со Пендаровски

МКД - 28.01.2022

Изјавата на Петков не е изненадување. Тој ѝ се придружи на срамната тодорживковска традиција на дискриминација и прогонување на македонското малцинство во Бугарија, вели во изјавата за МКД.мк Стојко Стојков, копретседателот на ОМО Илинден Пирин, ...

Ковачевски и Петков нема да бидат дел од чествувањето на Гоце Делчев

Фокус - 28.01.2022

Наредниот петок ќе го одбележиме роденденот на нашиот револуционер и тука ќе бидат присутни членови на бугарското МНР, мислам дека и министерката ќе дојде, информира премиерот Димитар Ковачевски, откако денес неговиот бугарски колега Кирил Петков ...

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Северна Македонија

ТВ21 - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Македонците од Бугарија до Пендаровски: Систематска дискриминација и институционален говор на омраза

МКД - 28.01.2022

Барањата на Бугарија Македонија да се откаже од македонското малцинство во Бугарија и дури да изјави дека такво не постои е неприфатливо. Прифаќањето на такво скандалозно барање под каква било форма ќе значи раскин на врската меѓу македонската ...

Николоски: Ако Бугарија отвора некои прашања, мораме и ние

Фокус - 28.01.2022

Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. -Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто ...

Премиерот Петков реферираше пред пред пратениците во бугарскиот парламент: Бугарите ќе влезат во македонскиот устав

24 Вести - 28.01.2022

Бугарите ќе бидат дел од македонскиот Устав - за македонското малцинство не се дискутира. Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска на обраќањето пред пратениците во Народното собрание во Софија кажа дека на последната средба со премиерот Ковачевски е ...

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Макфакс - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија. Тој, како што рече, тоа добил уверување за тоа од македонскиот премиер Ковачевски.

Петков најави заедничко македонско-бугарско чествување на раѓањето на Делчев

Р.С.Европа - 28.01.2022

Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничкo чествување на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ова го соопшти бугарскиот премиер Кирил Петков на денешната седница на Собранието на Бугарија на која пред пратениците информираше за ...

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Македонија

А1 On - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

ТВ21 - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Договорено е македонските Бугари да се дел од Уставот, заеднички ќе се чествува и раѓањето на Делчев

Телма - 28.01.2022

Македонија и Бугарија на 4 февруари подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање. Ова го најави бугарскиот премиер Кирил Петков пред пратениците кој одговараше на прашања, посебно од партијата ГЕРБ за ...

„Подготвуваме заедничка прослава на Гоце Делчев“ – Петков: Бугарите исто како Албанците ќе станат дел од Уставот

ТВ21 - 28.01.2022

Бугарија и Македонија подготвуваат заедничка прослава по повод 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ниту еден член на Историската комисија нема да биде сменет. Правата на Бугарите во РСМ се огромен приоритет.

Владата се подготвува за чествувањето на Гоце Делчев заедно со бугарската Влада

МКД - 28.01.2022

На 4 февруари, како што веќе најави бугарскиот премиер Кирил Петков, Македонија и Бугарија заеднички ќе го чествуваат Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, потврдуваат од македонската Влада.

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Слободен Печат - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на РС Македонија и четири од тие осум дена ги помина со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави премиерот Кирил Петков одговарајќи на прашања од пратеници за последиците од ...

Македонија да не се откажува од малцинството во Бугарија и да бара реципроцитет од Софија

Слободен Печат - 28.01.2022

Единственото правилно и достоинствено решение е и двете малцинства, македонското во Бугарија и бугарското во Македонија – да добијат идентични права согласно меѓународните стандарди за правата на малцинствата.

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи иставни промени со цел Бугарите да влезат во преамбулата

24 Вести - 28.01.2022

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи иставни промени со цел Бугарите да влезат во преамбулата, дециден е потпретседателот на партијата Александар Николоски. "Сметам дека дијалог со официјалната Софија треба да се биде на принципот на реципроцитет - ако се ...

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

24 Вести - 28.01.2022

Бугарската страна нема да го менува својот состав во комисијата за историските прашања, владите на Бугарија и на Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев, бугарите во Македонија ќе бидат вклучени во уставот - ова се три од клучни ...

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ, опозицијата ...

ТВ21 - 28.01.2022

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а опозицијата очекува членството на РСМ во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја.

Петков: Од осум дена како премиер, Ковачевски четири ги помина со бугарската Влада

Алсат-М - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на Северна Македонија и од тие осум дена, четири ги помина со бугарската Влада, кажа бугарскиот премиер Кирил Петков, реферирајќи пред бугарските пратеници.

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Канал5 - 28.01.2022

Бугарија и Македонија на 4 февруари подготвуваат заедничкo чествување на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ова го соопшти бугарскиот премиер Кирил Петков на денешната седница на бугарското Собрание на која пред пратениците информираше за ...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Алсат-М - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот ...

Петков: Ковачевски една недела е премиер, а четири дена ги помина во бугарската влада

Фокус - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на Северна Македонија и од тие осум дена, четири ги помина со бугарската Влада, кажа бугарскиот премиер Кирил Петков, реферирајќи пред бугарските пратеници.

Петков најави заедничко чествување за Гоце Делчев на 4 февруари

МКД - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред народното собрание реферира за средбите со македонската влада што ги имаше во Скопје и во Софија и порача дека фактот што премиерот Димитар Ковачевски од 8 дена на функцијата 4 ги поминал со бугарската ...

Петков: Скопје и Софија заеднички ќе го чествуваат Гоце Делчев

Телма - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е премиер на РС Македонија една недела и 4 од тие 8 дена поминал со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави премиерот Кирил Петков одговарајќи на прашања од пратеници за последиците од двете ...

Петков: Со Република Северна Македонија подготвуваме заедничко чествување за Гоце Делчев

Сител - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за БГНЕС изјави дека додека траеле разговорите за економијата и инфраструктурата, двете страни разговарале и за теми кои се важни за Бугарија – правата на Бугарите во Македонија и рамковната позиција.

Петков: Бугарија и Македонија заеднички ќе ја чествуваат годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Канал5 - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Заеднички со Бугарија ќе ја славиме 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Фокус - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание.

Петков: Ковачевски е премиер осум дена, од нив четири помина со бугарската влада

Сител - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Слободен Печат - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

ТВ21 - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

Петков: Ковачевски прифати Бугарите да бидат вклучени во македонскиот Устав

Антропол - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков имаше обраќањето пред пратениците во парламентот за досегашните достигнување во преговорите помеѓу Бугарија и Македонија. Една од главните теми на која поентираше бугарскиот премиер пред пратениците беше внесувањето ...

ЕУ им врти грб на малцинствата

+инфо - 28.01.2022

Од Брисел се очекува многу повеќе да се спротивстави на блокирањето на евроинтеграциите, а што во регионот на Западен Балкан само го продлабочува евроскептицизмот и ја засилува нестабилноста и веќе заострените тензии.

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Бриф - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

ЗАЕДНИЧКО ЧЕСТВУВАЊЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Петков откри што договорил со Ковачевски

+инфо - 28.01.2022

Ковачевски рече дека не гледа проблем со вклучување на Бугарите во РС Македонија во нивниот Устав. Тој не се обврза со време, изјави Петков. За 4 февруари подготвуваме заедничко чествување со РС Македонија за Гоце Делчев по повод 150-годишнината од ...

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Курир - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

На 4 февруари заеднички ќе се чествува Гоце Делчев

Фактор - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков, давајќи отчет пред бугарските пратеници за средбата со македонската владина делегација, рече дека минатата недела договорено било да се чествува заеднички јубилејот од раѓањето на Гоце Делчев.

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Вечер Прес - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

Петков: Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев на 4 февруари

Пулс24 - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание.

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Курир - 28.01.2022

Бугарија и Македонија на 4 февруари подготвуваат заедничкo чествување на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ова го соопшти бугарскиот премиер Кирил Петков на денешната седница на бугарското Собрание на која пред пратениците информираше за ...

Петков: Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев на 4 февруари

Курир - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

ПЕТКОВ ПОЛОЖИ ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Власта го пофали, опозицијата го предупреди да не сее „комуникациска магла“

+инфо - 28.01.2022

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ, опозицијата очекува нејзиното членство во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја.

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ

Вечер Прес - 28.01.2022

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а опозицијата очекува членството на РСМ во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја.

НИ ДОАЃААТ ГОСТИ ОД БУГАРИЈА ВО ЧЕСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Владата го подготвува заедничкото чествување на великанот

+инфо - 28.01.2022

Во чествувањето не е предвидено да учевствуваат премиерите на двете земји, туку да се формираат заеднички делегации од претставници на двете влади. Сè уште се разговара за деталите, но делегациите ќе положат цвеќе на локации поврзани со Гоце Делчев ...

ОМО ИЛИНДЕН Е ПРОВОКАЦИЈА КОН КОВАЧЕВСКИ Петков нема да ја отвора темата за малцинството

+инфо - 28.01.2022

Јас не би ја ни коментирал темата за македонското малцинство, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“. Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни ...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Во Центар - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со С. Македонија

Вечер Прес - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Курир - 28.01.2022

„Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за ...

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Курир - 28.01.2022

Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш треба и Македонците да влезат во бугарскиот

Нова ТВ - 28.01.2022

„Доколку се бара Бугарите да влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што Македонците се дел, на пример, од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од ...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Бриф - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ ЗА РЕЦИПРОЦИТЕТ Бугарите во македонскиот, ама и Македонците во бугарскиот Устав

+инфо - 28.01.2022

Бугарија бара две работи, првата работа е истиот да биде именуван како официјален јазик на Република Македонија, а не како македонски јазик. Значи да се избрише терминот македонски. И вториот е да се докаже дека македонскиот јазик во суштина е само ...

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Нова ТВ - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е премиер на РС Македонија една недела и четири од тие осум дена ги помина со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, одговарајќи на прашања од пратеници за ...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Вечер Прес - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Нетпрес - 28.01.2022

Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во случајот во Преамбулата, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Петков: Заеднички ќе го чествуваме Гоце Делчев

24Инфо - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков: Ковачевски една недела е премиер, а четири дена ги помина во бугарската влада

Lider - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на Македонија и од тие осум дена, четири ги помина со бугарската Влада, кажа бугарскиот премиер Кирил Петков, реферирајќи пред бугарските пратеници.

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Press24 - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за БГНЕС изјави дека додека траеле разговорите за економијата и инфраструктурата, двете страни разговарале и за теми кои се важни за Бугарија – правата на Бугарите во Северна Македонија и рамковната позиција.

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Press24 - 28.01.2022

„Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

КОТЛАР: Бугарите и „северните“ заедно ќе го чествуваат Делчев зашто се борел и против врховистите?

Денешен - 28.01.2022

Наташа КОТЛАР ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ е апотеоза на вековната македонска борба за слобода и за државност! Затоа за нас Македонците, навредливо звучи веста дека следниот петок (4 февруари) Македонија и Бугарија заеднички ќе ја одбележат 150-годиншнината од ...

Петков: Бугарија и Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Lider - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Нетпрес - 28.01.2022

Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за ...

Петков: Една недела е премиер а 4 дена помина во бугарската Влада - Бугарите можат да бидат вклучени во Уставот на ...

Press24 - 28.01.2022

Бугарската страна нема да го менува својот состав во Комисијата за историските прашања, владите на Бугарија и на Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарите во Северна Македонија ќе бидат вклучени во Уставот.

Петков нема да ја отвора темата за македонското малцинство – Нема ни да ја коментирам!

Нетпрес - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Николоски: Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав

Република - 28.01.2022

истакна Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во „Трилинг“ на 24 телевизија. Николоски појасни дека Македонија има повисока цел, а тоа е почеток на преговори со ЕУ. нагласи Николоски.

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Република - 28.01.2022

Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за ...

ОМО Илинден: Единствено правилно решение е двете малцинства да имаат исти права

Независен - 28.01.2022

Организациите на Македонците во Бугарија кои имаа денес средба со претседателот Стево Пендаровски излегоа со соопштение околу пораките што му ги упатиле на првиот човек на државата, кој за истата средба излезе со штуро соопштение.

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Советот на Европа

Независен - 28.01.2022

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, во гостување во „Трилинг“ на 24 телевизија, рече дека како член на поткомитетот за реализација на пресудите на Европскиот суд за човекови права може да каже дека Бугарија има најлошо досие во рамки ...

Николоски ги открива замките што Бугарите ни ги приредиле за македонскиот јазик

Денешен - 28.01.2022

Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Петков: Македонските Бугари ќе бидат дел од Уставот

24Инфо - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред парламентот во Софија реферираше за средбите на двете Влади во Скопје и во Софија и разговорите со македонскиот премиер Димитар Ковачеввски. Петков дека додека траеле разговорите за економијата и ...

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Македонија

Нетпрес - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков, ги информираше амбасадорите од земјите членки на Европската унијам за „новата динамика“ во односите меѓу Софија и Скопје, и ги запозна со резултатите од средбите одржани последната седмциа и изјавил дека смета на ...

Петков: Ковачевски една недела е премиер, а четири дена ги помина во бугарската влада

Република - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на Македонија и од тие осум дена, четири ги помина со бугарската Влада, кажа бугарскиот премиер Кирил Петков, реферирајќи пред бугарските пратеници.

И Гоце ли го дадовме: Петков најави заедничко чествување на Делчев

Република - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е премиер на Р Македонија една недела и четири од тие осум дена ги помина со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, одговарајќи на прашања од пратеници за двете ...

Стојков му одговори на Петков дека ОМО Илинден е провокација: Ова е продолжување на срамната тодорживковска традиција ...

Република - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека О Оваа денешна изјава на бугарскиот премиер предизвика револт кај Македонците во ...

Петков: Теми за македонско малцинство се апсолутно недопустиви, ОМО „Илинден“ е провокација за Ковачевски

Н.Македонија - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков уште еднаш повтори дека не постои македонско малцинство во Бугарија и нема да дозволи на таа тема да се разговара. Тој денес во бугарскиот парламент реферира за средбите со македонскиот премиер Димитар Ковачевски.

Кирил Петков: Скопје и Софија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев

Н.Македонија - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е премиер една недела и четири од тие осум дена помина со бугарската влада. Ова ја покажува желбата да се заврши работата, изјави премиерот на Бугарија, Кирил Петков одговарајќи на прашања од пратеници за последиците од двете ...

ГЕРБ бара Бугарите да влезат во Уставот пред почеток на преговорите со ЕУ

Независен - 28.01.2022

Постигнувањето економска кохезија е добра работа, но тоа не го одразува реалниот фокус на проблемите со на РС Македонија. Ако вашиот сегашен пристап е да подигнете облаци за да покажете дека нешто се случува кога ќе им свртите грб на вистинските ...

Петков: Падна договор - со Ковачевски се согласивме Бугарите да бидат впишани во македонскиот Устав

Press24 - 28.01.2022

Македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Ковачевски и Кирил Петков се договориле Бугарите да бидат впишани во Уставот на Република Северна Македонија, а останува во рамки на преговорите меѓу двете држави да се договори кога тоа точно ќе се случи.

Петков и Ковачевски договориле заедничко чествување на Гоце Делчев

Нетпрес - 28.01.2022

За 4 февруари подготвуваме заедничко чествување со РС Македонија за Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков во излагањето пред пратениците на Народното собрание.

Петков реферираше, опозијата критикуваше за односите Македонија-Бугарија

Н.Македонија - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП, Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на опозициската ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Македонија, кога биле во ...

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

Lider - 28.01.2022

„Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за ...

Петков: Македонските Бугари ќе бидат дел од Уставот

Нетпрес - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред парламентот во Софија реферираше за средбите на двете Влади во Скопје и во Софија и разговорите со македонскиот премиер Димитар Ковачеввски. Петков дека додека траеле разговорите за економијата и ...

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Press24 - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија. Тој, како што рече, за тоа добил уверување од македонскиот премиер Ковачевски.

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Република - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

ПЕТКОВ: Важно е Бугарите да влезат во Уставот на РСМ, а за теми за македонско малцинство во Бугарија апсолутно не ...

Денешен - 28.01.2022

Теми за македонско малцинство се апсолутно недопустливи, нема да ни да дискутирам за тоа, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков во бугарскиот парламент каде информираше за средбите со македонскиот колега, Димитар Ковачевски.

ПО СТАПКИТЕ НА ЗАЕВ ЗА ЕДЕН НАРОД: Петков и Ковачевски договориле заедничко чествување на раѓањето на Гоце Делчев

Денешен - 28.01.2022

Бугарија и Македонија на 4 февруари подготвуваат заедничко чествување на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ова го соопшти бугарскиот премиер Кирил Петков на денешната седница на бугарското Собрание на која пред пратениците информираше за ...

Петков во бугарското Собрание повтори дека нема Македонци во Бугарија: ОМО Илинден е провокација за Ковачевски

еМагазин - 28.01.2022

Бугарскиот премиер , уште еднаш, во бугарското Собрание повтори дека во Бугарија нема Македонци. Во денешното рефирирање пред бугарските пратеници за резултатите од контактите со политичариве од Македонија изминатиов период, тој рече дека неговата ...

Петков не се фокусирал на зборовите на Пендаровски

Независен - 28.01.2022

Надворешната политика се води во извршната власт, а не во другите сегменти, па ни кај претседателот на државата, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков во собранието за време на испрашувањето за односите со Македонија.

Владејачките партии задоволни од Петков за напредокот во односите, опозицијата очекува членството на Македонија во ЕУ ...

24Инфо - 28.01.2022

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а опозицијата очекува членството на РСМ во ЕУ да не биде на сметка на бугарската историја, ...

ПЕТКОВ: Ковачевски од 8 дена како премиер на РСМ 4 помина со бугарската Влада, заедно ќе ја славиме 150-годишнината од ...

Денешен - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и С. Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

На 4. февруари Бугарија и Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, најави ...

еМагазин - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

MTM - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија. Тој, како што рече, за тоа добил уверување од македонскиот премиер Ковачевски.

Фундаментално нарушените права на македонското малцинство во Бугарија се клучен проблем за меѓудржавните односи

Н.Македонија - 28.01.2022

На 28 јануари делегација составена од 8 претставници на една партија и 4 организации кои се застапуваат за правата на бугарските државјани со македонска свест и самоопределба (македонското малцинство во Бугарија) се сретнаа со претседателот на ...

Македонија и Бугарија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев

Независен - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е премиер на РС Македонија една недела и четири од тие осум дена ги помина со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, одговарајќи на прашања од пратеници за ...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

365 - 28.01.2022

Софија, 28 јануари 2022 (МИА) – На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот ...

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Точка - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија. Тој, како што рече, за тоа добил уверување од македонскиот премиер Ковачевски.

Историјата треба да зближува, Петков најави заедничко чествување на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Zoom - 28.01.2022

Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничкo чествување на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ова го соопшти бугарскиот премиер Кирил Петков на денешната седница на Собранието на Бугарија на која пред пратениците информираше за ...

Владејачките партии во Народното собрание задоволни од владата на Петков за напредокот во односите со РСМ, опозицијата ...

Опсервер - 28.01.2022

Софија, 28 јануари 2022 година – Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а опозицијата очекува членството на РСМ во ЕУ да не биде на ...

Петков: Бугарија и Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер - 28.01.2022

– На 4 февруари Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

„Непостоечките“ му одоговорија на Петков: Срамно е за премиер на европска земја осудена 14 пати за крешење на правата ...

PressingTV - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Петков: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

Локално - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Петков: ОМО Илинден е провокација кон Ковачевски

PressingTV - 28.01.2022

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Македонија

Опсервер - 28.01.2022

– Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Македонија, кога биле во опозиција, ...

Ковачевски во осум дена како премиер, четири дена поминал со бугарската Влада, рече Кирил Петков

ММС - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Северна Македонија

Frontline - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

ГЕРБ на Борисов бара да се отворат досиејата на комунистичките служби и на Сојузот на комунистите во Македонија: „Да се ...

Локално - 28.01.2022

Постигнувањето економско поврзување е добра работа, но тоа не го одразува реалниот фокус на проблемите со PCM. Ако вашиот сегашен пристап е „кревање во облаци“, за да покажете дека нешто се случува со ставање на страна на вистинските проблеми, ...

Koвачевски откако е премиер повеќе е во Софија отколку во Скопје

PressingTV - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на Македонија и од тие осум дена, четири ги помина со бугарската Влада, кажа бугарскиот премиер Кирил Петков, реферирајќи пред бугарските пратеници.

Власта го даде и Гоце Делчев?

PressingTV - 28.01.2022

Кирил Петков нагласи дека заедно ќе се чествува 4 февруари, денот на раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. За 4 февруари подготвуваме заедничко чествување со Р Македонија за Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, додаде ...

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите на Бугарија со Северна Македонија

Опсервер - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Петков нема да му ја исполни желбата на Ковачевски, ама е среќен што долго седел во Бугарија – еве што ќе добијат

Скопје1 - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на РС Македонија и 4 од тие 8 дена поминал со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави премиерот Кирил Петков одговарајќи на прашања од пратеници за последиците од двете ...

Вигенин ги повика ГЕРБ да се обидат да помогнат за одблокирање на процесот, со кој не успеале да се справат

CivilMedia - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Северна Македонија, кога биле во ...

На 4-ти февруари, Скопје и Софија заедно ќе ја прослават 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, најави Петков

MakPress - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

MakPress - 28.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Бугарскиот премиер Петков: Бугарите може да бидат вклучени во Уставот на Северна Македонија

Мета - 28.01.2022

Бугарската страна нема да го менува својот состав во Комисијата за историските прашања, владите на Бугарија и на Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарите во Северна Македонија ќе бидат вклучени во Уставот.

Петков пред бугарските пратеници: Бугарите ќе влезат во Уставот на РС Македонија, за рокот се преговара

Zoom - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска пред парламентот во Софија рече дека е договорено Бугарите да бидат впишани во Уставот на РС Македонија. За рокот кога тоа ќе се случи, се уште се преговара Македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Ковачевски ...

Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот Устав, тогаш мора и Македонците во бугарскиот, вели Николоски

Скопје1 - 28.01.2022

„Доколку се бара да Бугарите влезат во македонскиот Устав, во преамбулата во случајот, тогаш мора и Македонците да влезат во бугарскиот Устав. Како што се Македонците дел на пример од српскиот, хрватскиот Устав, зошто да не бидат дел и од бугарскиот ...

Петков: Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе ја чествуваат 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Frontline - 28.01.2022

На 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање, најави бугарскиот премиер Кирил Петков во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков на средба со ЕУ амбасадорите, меѓу темите и односите Скопје-Софија

Zoom - 28.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја одржа првата средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија, на иницијатива на француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин, чија земја претседава со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

4NEWS - 28.01.2022

Кирил Петков во Народното собрание на Бугарија рече дека Ковачевски изјавил дека не гледа проблем со вклучување на Бугарите во Уставот на Северна Македонија, без каже временски рокови. Тој појасни дека веќе не зборуваме за пет плус едно, туку за ...

Кирил Петков: Подготвуваме заедничкo чествување на Гоце Делчев по повод 150 годишнината од неговото раѓање

CivilMedia - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на Северна Македонија и 4 од тие 8 дена помина со бугарската влада. Ова укажува на желбата да се заврши работата. Ова го изјави премиерот Кирил Петков одговарајќи на прашања од пратеници за средбите со ...

Вигенин: Кога бевме опозиција, не го напаѓавме ГЕРБ за Македонија

MakPress - 28.01.2022

Заменик-претседателот на Народното собрание на Бугарија и заменик-претседател на БСП Кристијан Вигенин им се обрати на пратениците на ГЕРБ истакнувајќи дека БСП никогаш не дозволиле да ги напаѓаат за темата за Македонија, кога биле во опозиција, ...

Петков: Подготвуваме заедничко чествување на Гоце Делчев

Локално - 28.01.2022

Димитар Ковачевски е една недела премиер на РС Македонија и четири од тие осум дена ги помина со бугарската влада. Ова укажува на желба да се заврши работата. Ова го изјави премиерот Кирил Петков одговарајќи на прашања од пратеници за последиците од ...

Ковачевски и Петков нема да бидат дел од заедничкото чествување на Гоце Делчев

Локално - 28.01.2022

Чествувањето на Гоце Делчев постоело и претходно. Наредниот петок ќе го одбележиме роденденот на нашиот револуционер и тука ќе бидат присутни членови на бугарското МНР, мислам дека и министерката ќе дојде, информира премиерот Димитар Ковачевски, ...

Ако има проблем, не ја барајте полицијата, барајте ме мене  – Ковачевски го дал својот телефонски број на одговорниот ...

ММС - 28.01.2022

Во обид да го објасни степенот на личното залагањето на македонскиот премиер Димитар Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија, неговиот бугарски колега Кирил Петков на сослушувањето во Народното собрание даде конкретен пример.

Петков на средби во Брисел: Добил честитки за „успешните средби“ со македонската Влада

360 степени - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и со претседателката на Европската комисија, ...

Која е стратешката цел на Софија?

Фокус - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

ТВ21 - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Петков денеска во Брисел на средба и со претседателката на ЕП Мецола

Слободен Печат - 27.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска заминува во работна посета на Брисел каде ќе учествува на состанокот на Мониторинг групата за демократија, владеење на правото и основните права на Комисијата за граѓански слободи, правда и внатрешни работи на ...

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се откажале од македонското малцинство во Бугарија

Фокус - 27.01.2022

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 рече дека формулацијата дека Македонија нема да се меша во внатрешната политика на Бугарија кон малцинствата е прифатена од влади предворени и од ВМРО-ДПМНЕ ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

Слободен Печат - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

А1 On - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

Курир - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

Вечер Прес - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Зошто е тајна планот 5+1? (2)

Н.Македонија - 27.01.2022

За една недела, дури да го завршам мојот коментар за планот 5+1, тој план стана 4+1 и повторно таа вест ја добивме од странство, од Румен Радев, претседателот на Бугарија. Иако во основа скратувањето на планот на 4+1 не е тајна, бидејќи се должи на ...

Петков: Влезот во Шенген зоната останува стратегиска цел за Бугарија

Нетпрес - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

Независен - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Македонија (не) знае што сака од Бугарија

Н.Македонија - 27.01.2022

Во Скопје дојде новиот премиер на Бугарија, Петков, и добро е што дојде. Посетата воопшто не беше случајна. Односите меѓу двете земји се на крајно ниски гранки и досегашните нецивилизирани политики на Софија се рефлектираат и на нивниот меѓународен ...

Доколку има добра волја од Бугарија, спорот ќе се реши за 6 часа, вели Димитровски

Локално - 27.01.2022

Доколку има добра волја од бугарска страна, работите можат да се решат за 6 часа, а не 6 месеци, каков што рок условно даде премиерот Петков, вели заменик-министерот за локална самоуправа и генсек на Демократски сојуз, Зоран Димитровски во ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

Опсервер - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

Петков: Влезот во Шенген останува стратегиска цел за Бугарија

CivilMedia - 27.01.2022

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула ...

По средбата во Софија: Ќе го тргне ли Бугарија ветото за Северна Македонија?

Deutsche Welle - 26.01.2022

Дали динамиката на разговорите меѓу Петков и Ковачевски може да доведе до отстранување на ветото? Петков цели кон тоа, вели бугарскиот политиколог Димитар Бечев. Но, дали ќе успее е друга работа.

Затворена седница на бугарската влада поради тензиите меѓу Русија и НАТО

А1 On - 26.01.2022

На затворена седница на бугарската влада расправа за извештајот на министерот за одбрана Стефан Јанев во кој детално се презентирани информации за состојбата со тензиите меѓу НАТО и Русија, како и за одлуките донесени на вчерашниот Совет за ...

Експерти за средбите Скопје - Софија

24 Вести - 26.01.2022

Скопје и Софија ја форсираат економијата, го ставаат добрососедството на пиедестал, но само со решение на горчливите прашања Бугарија ќе го тргне ветото. Вака експертите и од двете земји го анализираат новиот пристап на Ковачевски и Петков.

Стево Пендаровски в петок ќе се сретне со Македонци од Бугарија

Алсат-М - 26.01.2022

Јавноста во Бугарија ја анализираат посетата на владината делегација од Македонија во Софија. Оценуваат дека е отворена вратата за влез на Бугарите во Уставот, но останува прашањето кога би се случило тоа.

Дали интензивирањето на економската соработка ќе го крене бугарското вето?

Канал5 - 26.01.2022

Дали оптимизмот од првите чекори на владите во Скопје и Софија фокусирани првенствено на економијата, ќе ги надминат и најтешките политички прашања,за бугарија годинава да го крене ветото.

ВИДЕО | Пановски: И во Бугарија и во Македонија има инсталации кои се ќе направат да не влеземе во ЕУ

Слободен Печат - 26.01.2022

Со интензивирањето на контактите меѓу Бугарија и Македонија, со новите лидерите на владите, се отвора простор за занирање на нарушените односи меѓу двете земји. Тој вели дека ако 1992 година сме донеле декларација во Парламентот дека сме насочени ...

Чекор по чекор Скопје ги прифаќа барањата на Софија

Алфа - 26.01.2022

Секоја средба Ковачевски – Петков, нови отстапки од Македонија но не и од Бугарија. Скопје полека попушта пред барањата од Софија, а тие не мрднаа ниту еден милиметар. Откако пред првата средба се откажавме од македонското малцинство во Бугарија, а ...

Чекор по чекор Скопје ги прифаќа барањата на Софија

Курир - 26.01.2022

Секоја средба Ковачевски – Петков, нови отстапки од Македонија но не и од Бугарија. Скопје полека попушта пред барањата од Софија, а тие не мрднаа ниту еден милиметар. Откако пред првата средба се откажавме од македонското малцинство во Бугарија, а ...

Врти – сучи, сепак на историската Комисија и дадоа најмногу задачи

Скопско Ехо - 26.01.2022

Нов ентузијазам, нов режим, динамика, конструктивност, повеќе средби, резултати… Сето ова вчера се најави како промена во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски прашања по средбата на премиерите на двете држави Димитар Ковачевски и ...

Петков: Комисијата за историски прашања ќе работи со нов ентузијазам, веќе се договорени три средби во следните четири ...

360 степени - 25.01.2022

На заедничката седница покрај министрите кои ги предводат четирите работни групи од страна на Бугарија и Северна Македонија, присуствуваа и копретседавачите на македонскиот и на бугарскиот тим од Мешовитата мултидисциплинарна комисија за историски и ...

Петков на заедничката седница: Кај мене постои голема надеж

360 степени - 25.01.2022

Верувам дека овој дијалог, оваа конструктивна работа ќе го замени национализмот, рече бугарскиот премиер во своето воведно обраќање Бугарскиот премиер, Кирил Петков, рече дека е оптимист и дека веќе денеска очекува први конкретни резулт од новиот ...

И да има само една претставка од бугарин од Македонија, тој има право на заштита пред законот, одговори Ковачевски дали ...

Сакам да кажам - 25.01.2022

Од Софија за САКАМДАКАЖАМ.МК: Соња Делевска Премиерот Димитар Ковачевски, прашан на брифинг во Софија кои конкретно права на припадниците на бугарското малцинство се прекршени во Македонија кога има само две претставки од работни односи, а ниедна по ...

Членовите на комисијата за историски прашања меѓу Македонија и Бугарија ќе зачестат со средбите во наредните 4 месеци

Сакам да кажам - 25.01.2022

Од Софија за САКАМДАКАЖАМ.МК: Соња Делевска Следните четири месеци членовите на комисијата за историја ќе имаат три средби и многу интензивна работа која треба да ги реши отворените прашања, кажа бугарскиот премиер Кирил Петков на денешната ...

Петков ги пофали бугарските И македонските министри кои почнале да работат уште синоќа, прекинувајќи ја вечерата

Сакам да кажам - 25.01.2022

Од Софија за САКАМДАКАЖАМ.МК: Соња Делевска На почетокот на заедничката седница на бугарската и македонската влада во претседателската вила „Бојана” во Софија, премиерот – домаќин Кирил Петков кажа дека место од утрово, министрите од двете страни ...

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Сител - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Петков: Советот за безбедност ќе биде клучно тело за носење сериозни одлуки за кризата Русија-НАТО

А1 On - 25.01.2022

Во пресрет на заедничкото заседание на владите на Северна Македонија и Бугарија во резиденцијата Бојана, бугарскиот премиер Кирил Петков ги коментираше тензиите меѓу Русија и НАТО. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Петков, Советот за ...

Ковачевски и Петков најавија нов конструктивен тон во историската комисија

Р.С.Европа - 25.01.2022

По заедничката седница на македонската и бугарската влада премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков изразија задоволство од сработеното на работните групи од двете земји што резултираше со потпишани три меморандуми.

Ковачевски: Бугарите може да влезат во македонскиот Устав ако го побараат тоа

Слободен Печат - 25.01.2022

Македонскиот и бугарскиот премиер, Димитар Ковачевски и Кирил Петков сумираа дека работата на четирите работни групи била многу успешна и тие продолжуваат со забрзано темпо и одлучна синергија да функционираат во наредниот период.

Без медиуми на седницата на бугарскиот Совет за безбедност за тензиите меѓу Русија и НАТО околу Украина

А1 On - 25.01.2022

Состанокот на Советот за безбедност што денеска го свика бугарскиот премиер Кирил Петков, на кој ќе се разговара за тензиите околу Украина и плановите на сојузниците на НАТО за зајакнување на источното крило на Алијансата, ќе биде затворен за ...

Заедничка седница на македонската и на бугарската влада: Се „шалуваат“ темелите за идната соработка

Слободен Печат - 25.01.2022

Овој развој на настаните според многу аналитичари значи позитивен исчекор што може да доведе до компромисно решение оваа година и покрај тоа што дел од бугарскиот државен врв сѐ уште е категорично на ставот дека бугарската позиција ќе остане ...

Македонско - бугарски односи: Колку оптимизмот што сакаа да го покажат Ковачевски и Петков е реален?

24 Вести - 25.01.2022

Гушкање, потпишување меморандуми и добрососедски насмевки пред јавноста, а зад затворени врати, Скопје и Софија на маса ќе ги стават главните проблеми за бугарското вето. И македонската и бугарската влада, на чело со премиерите Ковачевски и Петков, ...

ВИДЕО | Дамческа: Оптимизам постои и кај македонската и кај бугарската страна за решавање на отворените прашања

Слободен Печат - 25.01.2022

Колку што успеав да видам средбата на македонската и бугарската делегација беше на маргините на медиумското известување во Бугарија, бидејќи мислам дека пред се поголема преокупација во моментов за Бугарија како членка на НАТО е ескалацијата на ...

„Историската комисија ќе има најмалку три средби во следните четири месеци“, рече Петков

ТВ21 - 25.01.2022

Се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија, беше речено на заедничката прес конференција меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков. „Сакам да забележам дека историската комисија ќе има во следните четири ...

Петков очекува нова динамика во работата на комисијата за историски прашања

Алсат-М - 25.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков изрази задоволство од првата меѓувладина седница што денеска се одржа во Софија. Како што кажа тој, на заедничката прес конференција со премиерот Димитар Ковачевски, денешната средба резултирала со потпишување на ...

Петков: Советот за безбедност ќе биде клучно тело за носење сериозни одлуки за кризата Русија-НАТО

24 Вести - 25.01.2022

Во пресрет на заедничкото заседание на владите на Северна Македонија и Бугарија во резиденцијата Бојана, бугарскиот премиер Кирил Петков ги коментираше тензиите меѓу Русија и НАТО. Според Петков, Советот за безбедност на бугарската Влада ќе биде ...

Министрите од Македонија пречекани од демонстранти пред резиденцијата „Бојана“ во Софија

ТВ21 - 25.01.2022

Младинскиот комитет на ВМРО се состана на мирни демонстрации пред резиденцијата „Бојана“ во Софија пред заедничката средба на двете влади. Тие инсистираат на средба со премиерот Кирил Петков и премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски.

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Вечер Прес - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Курир - 25.01.2022

Покрај договорот што го потпиша Заев, фактички сега ќе има уште еден договор на кој бугарската страна инсистира, а што нашата страна прифаќа затоа очигледно премиерот Ковачевски денеска го прифати прашањето за Бугарите во Македонија, само го услови ...

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Во Центар - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Дали претстои напредок меѓу Бугарија и Северна Македонија?

Вечер Прес - 25.01.2022

За да добие „да“ од Бугарија, Северна Македонија веројатно ќе треба да направи некои дополнителни симболични отстапки, вклучително и продолжување на заедничките прослави на историските настани, како што е Илинденското востание од 1903 година ...

ВМРО ПРОТЕСТИРАШЕ ПРЕД БОЈАНА Ние не сме против Македонија во ЕУ, но таму Бугарите се репресирани

+инфо - 25.01.2022

На средбата беше истакнато дека динамиката со која се реализира заедничката седница како и почетокот на активностите на работните групи ја потврдува заложбата на двајцата премиери да бидат поставени основите за идниот брз напредок на меѓусебните ...

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Бриф - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Нетпрес - 25.01.2022

Покрај договорот што го потпиша поранешниот премиер Зоран Заев, фактички сега ќе има уште еден договор на кој бугарската страна инсистира, а што нашата страна прифаќа затоа очигледно премиерот Димитар Ковачевски денеска го прифати прашањето за ...

Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Press24 - 25.01.2022

Покрај договорот што го потпиша Заев, фактички сега ќе има уште еден договор на кој бугарската страна инсистира, а што нашата страна прифаќа затоа очигледно премиерот Ковачевски денеска го прифати прашањето за Бугарите во Македонија, само го услови ...

Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Република - 25.01.2022

Покрај договорот што го потпиша Заев, фактички сега ќе има уште еден договор на кој бугарската страна инсистира, а што нашата страна прифаќа затоа очигледно премиерот Ковачевски денеска го прифати прашањето за Бугарите во Македонија, само го услови ...

Нема да има кадровски смени во бугарскиот тим од заедничката историска комисија, најави Петков

еМагазин - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Press24 - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Петков не ги менува членовите на Историската комисија, ќе работат со нов ентузијазам

Независен - 25.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков нема намера да менува членови на Комисијата за историски прашања со Бугарија која кај нас се гледа како главен кочничар на договорот, но верува дека кај нејзините преставници веќе има друг поконструктивен пристап и ...

Петков: Историската комисија ќе има најмалку три средби во следните четири месеци

Нетпрес - 25.01.2022

Се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија, беше речено на заедничката прес конференција меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков. „Сакам да забележам дека историската комисија ќе има во следните четири ...

Малку им е Уставот, Бугарите во Македонија сега бараат специјален статус

Независен - 25.01.2022

Ќе биде проблем ако Бугарите се вклучат во македонскиот Устав како само еден од сите „делови на народи“, а не со потенцирање дека имаат заедничко историско, културно и јазично наследство, бидејќи тоа ќе го доведе во прашање инсистирањето на ...

Стаклените нозе на македонско-бугарското пријателство

Република - 25.01.2022

Посета на Петков на Македонија. Возвратна на Ковачевски на Бугарија. Средби, состаноци, заедничка седница на двете влади, церемонии, свечености, насмевки, гушкања и најави за конкретни чекори за зајакнување на меѓусебната соработка.

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Lider - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Старо-новите релации на македонско- бугарските односи

Н.Македонија - 25.01.2022

Најавените нови односи меѓу Македонија и Бугарија се за поздравување, но не се за бланко-верување. Фасадните манифестации во последно време создаваат слика на оригиналност, но се само реприза на претходните. Многу врева за ништо.

Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Lider - 25.01.2022

Покрај договорот што го потпиша Заев, фактички сега ќе има уште еден договор на кој бугарската страна инсистира, а што нашата страна прифаќа затоа очигледно премиерот Ковачевски денеска го прифати прашањето за Бугарите во Македонија, само го услови ...

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијазам и режим на интензивна работа за постигнување реални ...

365 - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

ВМРО ја опседна владината резиденција пред втората средба Петков-Ковачевски

ММС - 25.01.2022

Младинската организација на ВМРО организираше протест пред владината резиденција Бојана пред вториот круг разговори меѓу премиерите на Бугарија и Република Северна Македонија, Кирил Петков и Димитар Ковачевски.

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

4NEWS - 25.01.2022

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека историската комисија ќе има во следните четири ...

Петков за ситуацијата со Украина: Ќе заземеме одговорна позиција

Локално - 25.01.2022

Според Петков, Советот за безбедност на бугарската Влада ќе биде главниот орган за донесување сериозни одлуки кога станува збор за безбедноста. Тој информира дека на денешната седница ќе се анализира состојбата и ќе се дадат препораки за утрешното ...

(ВИДЕО и ФОТО) Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални ...

Frontline - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Петков: Комисијата за историски прашања со нов ентузијам и режим на работа за постигнување реални резултати

Опсервер - 25.01.2022

– Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Петков: Советот за безбедност ќе биде клучно тело за носење сериозни одлуки за кризата Русија-НАТО

MakPress - 25.01.2022

Во пресрет на заедничкото заседание на владите на Северна Македонија и Бугарија во резиденцијата Бојана, бугарскиот премиер Кирил Петков ги коментираше тензиите меѓу Русија и НАТО. Според Петков, Советот за безбедност на бугарската Влада ќе биде ...

Петков: Историската комисија ќе има барем три средби во следните месеци

Zoom - 25.01.2022

Се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија, беше речено на заедничката прес конференција меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков. „Сакам да забележам дека историската комисија ќе има во следните четири ...

Без медиуми на седницата на бугарскиот Совет за безбедност за тензиите меѓу Русија и НАТО околу Украина

Опсервер - 25.01.2022

– Состанокот на Советот за безбедност што денеска го свика бугарскиот премиер Кирил Петков, на кој ќе се разговара за тензиите околу Украина и плановите на сојузниците на НАТО за зајакнување на источното крило на Алијансата, ќе биде затворен за ...

Без медиуми на седницата на бугарскиот Совет за безбедност за тензиите меѓу Русија и НАТО околу Украина

MakPress - 25.01.2022

Состанокот на Советот за безбедност што денеска го свика бугарскиот премиер Кирил Петков, на кој ќе се разговара за тензиите околу Украина и плановите на сојузниците на НАТО за зајакнување на источното крило на Алијансата, ќе биде затворен за ...

3 средби и 4 месеци работа за финализирање на работа од историските комисија

Локално - 25.01.2022

Во однос на историската комисија дали поминува низ официјални промени и што мисли како да се подобри дијалогот помеѓу Македонија – Бугарија во однос на истата, бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека само со интензивна работа и заеднички цели може ...

Нема да има промени од Бугарска страна во историската комисија. вели Петков

MakPress - 25.01.2022

Заедничката комисија за историски прашања ќе има нов режим на интензивна работа со договорени три официјални средби во следните четири месеци која ќе работи во контруктивен тон со цел достигнување на реални резултати, изјави денеска премиерот на ...

Пристапот на Ковачевски и Петков критикуван и во Македонија и во Бугарија

Р.С.Европа - 24.01.2022

Почнува дводневната посета на македонската влада на Софија во чии рамки во вторник ќе се одржи меѓувладина седница на владите на двете држави. Во меѓувреме пристапот кој го најавија премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков е силно критикуван од ...

Бугарскиот премиер го свика Советот за безбедност заради тензиите околу Украина

А1 On - 24.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за утре го свикува Советот за безбедност, кој работи како тело на владата. Средбата ќе се одржи по завршувањето на заедничката седница на владите на Бугарија и Северна Македонија, соопшти владината прес-служба.

Петков го свика Советот за безбедност поради тензиите околу Украина

Слободен Печат - 24.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за утре го свикува Советот за безбедност, кој работи како тело на владата. Средбата ќе се одржи по завршувањето на заедничката седница на владите на Бугарија и Северна Македонија, соопшти владината прес-служба, ...

Седница на бугарскиот Советот за безбедност заради тензиите околу Украина

Р.С.Европа - 24.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за утре го свикува Советот за безбедност, кој работи како тело на владата. Средбата ќе се одржи по завршувањето на заедничката седница на владите на Бугарија и Северна Македонија, соопшти владината прес-служба.

Атанасоски за Лидер: Исказите на добра воља нема да го поместат процесот од мртва точка и официјална Софија да го тргне ...

Lider - 24.01.2022

За да има придвижување на спорот Македонија-Бугарија, политичките гарнитури најпрво треба да ја сменат реториката на закани, уценувања, омаловажувања и понижувања, смета политикологот Благојче Атанасоски.

Интересите на Македонија и граѓаните во преден план

Н.Македонија - 24.01.2022

Во последната недела од првиот месец во годинава ни претстои првата епизода од два одвоени процеса, од кои ќе произлезат и првичните прогнози за претстојната внатрешнополитичката клима во земјава.

Бугарија се вознемири поради состојбата во Украина: Го свика Советот за безбедност

Република - 24.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за утре го свикува Советот за безбедност, кој работи како тело на владата. Средбата ќе се одржи по завршувањето на заедничката седница на владите на Бугарија и Македонија, соопшти владината прес-служба.

Бугарски културен клуб-Скопје: Историски неосновано и политички неоправдано е да се одвојуваат поимите „Бугарин“ и ...

PressingTV - 24.01.2022

Бугарскиот културен клуб-Скопје ја поддржува средбата меѓу премиерите на Бугарија и С.Македонија, Кирил Петков и Димитар Ковачевски, и го поздравува новиот приод на бугарскиот премиер со надеж дека односите меѓу двете држави влегуваат во фаза на ...

Вигенин: Нема промена во нашиот став за С.Македонија, Бугарија нема причина да брза

Локално - 24.01.2022

Нема промена во бугарската позиција во однос на РС Македонија. За ова прашање има консензус од 2019 година и тоа беше потврдено на состанокот на Советодавниот совет за национална безбедност на претседателот.

Бугарскиот премиер го свика Советот за безбедност заради тензиите околу Украина

MakPress - 24.01.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков за утре го свикува Советот за безбедност, кој работи како тело на владата. Средбата ќе се одржи по завршувањето на заедничката седница на владите на Бугарија и Македонија, соопшти владината прес-служба.

Колумна на Марјан Ѓорчев: Mакедонското национално малцинство во Република Бугарија

MakPress - 24.01.2022

Постоењето на македонското национално малцинство претставува индивидуална и колективна самоидентификација на припадниците на македонската етничка заедница во Р.Бугарија, којашто по своите историски,етнички,јазични и културни особености,се раликува ...

Бугарскиот премиер го свика Советот за безбедност заради тензиите околу Украина

Опсервер - 24.01.2022

– Бугарскиот премиер Кирил Петков за утре го свикува Советот за безбедност, кој работи како тело на владата. Средбата ќе се одржи по завршувањето на заедничката седница на владите на Бугарија и Северна Македонија, соопшти владината прес-служба.