TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијаспората бара Орав да биде отстранет поради расистичката клевета против Македонците

МКД - 24.11.2012

Македонската дијаспора најостро ја осуди изјавата на евроамбасадорот Аиво Орав. Движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) ја нарекоа расистичка ...

Нови реакции и осуди за изјавата на Орав

А1 On - 24.11.2012

Меѓународото македонската движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права ја осудија изјавата на евроамбасадорот Аиво Орав, нарекувајќи ја „расистичката ...

ММДЧП и АМКЧП ја осудија „расистичката клевета" од амбасадорот на ЕУ

Макфакс - 24.11.2012

Македонската движење за човекови права Меѓународен (ММДЧП) и Австралиско-Македонскиот Комитет за Човекови Права (АМКЧП) најостро ја осудуваат, како што велат, расистичката клевета од страна на Шефот ...

Нови осуди за изјавата на Филе

+инфо - 24.11.2012

Меѓународото македонската движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) ја осудија, како што нагласуваат, „расистичката клевета“ од евроамбасадорот ...

Нови реакции и осуди за изјавата на Аиво Орав

Press24 - 24.11.2012

Меѓународото македонската движење за човекови права (ММДЧП) и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права ја осудија изјавата на евроамбасадорот Аиво Орав, нарекувајќи ја „расистичката ...

ОМД: Орав ги прекрши човековите права на Македонците, очекуваме извинување

24 Вести - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

ОМД и испрати писмо на Ештон: Квалификациите на Орав му наштетуваат на дијалогот Македонија - ЕУ

Канал5 - 21.11.2012

ОМД смета дека ваквите коментари се контрапродуктивни и директно му наштетуваат на пристапниот дијалог меѓу Македонија и ЕУ, воспоставен во март оваа година од страна на Еврокомесарот за проширување ...

Се извини ли амбасадорот или не?

Утрински - 21.11.2012

Во македонскиот државен врв видливо се спушта топката по гафот на претставникот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав Се извини ли амбасадорот Аиво Орав или не за гафот во Европскиот парламент - е тема ...

Чија порака пренесе Аиво Орав?

Дневник - 21.11.2012

Имам реално видување за тоа како функционира механизмот во ЕУ и кои с` можности ~ стојат на располагање на определена земја-членка за да влијае или да упати определена порака преку претставници на ...

ОМД и пиша на Ештон за изјавите на Орав

+инфо - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

ОМД: Коментарите на Орав за „Славомакедонци“ ги попречуваат пристапните разговори

Сител - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) и испрати писмо на Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, изразувајќи загриженост за ...

ОМД: Орав ги прекрши човековите права на Македонците

Алфа - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

ОМД: Орав ги прекрши човековите права на Македонците, очекуваме извинување

А1 On - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, изразувајќи загриженост за ...

ОМД: Орав ги прекрши човековите права на Македонците

Капитал - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

ОМД: Коментарите на Орав за „Славомакедонци“ ги попречуваат пристапните разговори

Press24 - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) и испрати писмо на Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, изразувајќи загриженост за ...

ТМРО: Орав не се дрзнал да не нарече „Славомакедонци“ - провокацијата е на ЕУ

Press24 - 21.11.2012

Провокацијата „Славомакедонци“ е нереално да била на Орав, туку е на Европската Унија, сметаат од ТМРО. Далеку од реално е да се мисли дека Европретставникот во Македонија - Аиво Орав, по потекло од ...

ТМРО: Провокацијата Славомакедонци е нереално да била на Орав, таа е на ЕУ

Нетпрес - 21.11.2012

Далеку од реално е да се мисли дека Европретставникот во Македонија Аиво Орав, по потекло од малата Естонија, самиот се дрзнал и во извештајот во Брисел дури седум пати го менува името на цел еден ...

Шехтански: Ставот на Орав не е личен, тоа е став на Унијата

+инфо - 21.11.2012

Далеку од реално е да се мисли дека Европретставникот во Македонија - Аиво Орав, по потекло од малата Естонија, самиот се дрзнал и во извештајот во Брисел дури седум пати го менува името на цел еден ...

ТМРО: Провокацијата „славомакедонци“ не е од Орав, туку директно од ЕУ

МКД - 21.11.2012

„Провокацијата од Аиво Орав со која нè нарече славомакедонци, не е негова туку е директна провокација од Европската Унија“, обвини Ванчо Шехтански , претседател на ТМРО.

ОМД се пожали на Ештон за коментарите на Орав

Нетпрес - 21.11.2012

Во писмо во Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европскат Унија Кетрин Ештон, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја изрази загриженоста поради како што велат од ...

ТМРО: Орав не се дрзнал да не нарече „Славомакедонци“ - провокацијата е на ЕУ

Сител - 21.11.2012

Провокацијата „Славомакедонци“ е нереално да била на Орав, туку е на Европската Унија, сметаат од ТМРО. Далеку од реално е да се мисли дека Европретставникот во Македонија - Аиво Орав, по потекло од ...

ОМД и пиша на Ештон: ЕУ мора да прифати дека Македонија постои!

МКД - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

Орав ги прекрши човековите права на Македонците, очекуваме извинување

МРТ - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

ОМД разочарана од коментарите на Орав

Sky - 21.11.2012

Писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон испратија од Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

ОМД: Орав ги прекрши човековите права на Македонците

Вечер Прес - 21.11.2012

Уште едно писмо на адреса на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон.

Македонска дијаспора: Орав ги прекрши правата на Македонците

Денешен - 21.11.2012

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, во кое изразува загриженост за ...

ОМД се пожали на Ештон за коментарите на Орав

Точка - 21.11.2012

Во писмо во Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Европскат Унија Кетрин Ештон, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја изрази загриженоста поради како што велат од ...

Шехтански: Ставот на Орав е став на Унијата

Sky - 21.11.2012

Според лидерот на ТМРО, Ванчо Шехтански далеку од реално е да се мисли дека Европретставникот во Македонија - Аиво Орав, самиот се дрзнал и во извештајот во Брисел дури седум пати го менува името на ...

Што е навреда за Орав?

Н.Македонија - 21.11.2012

По жестоките реакции од Владата и од другите политички субјекти и по средбата со претседателот Ѓорге Иванов, евроамбасадорот одлучи дека не треба да се извини туку само да се дообјасни дека немал ...

Орав се уште ги избегнува медиумите

24 Вести - 20.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав и денеска ги одбегна медиумите. Не сакаше да ја појасни придавката „славомакедонци“, која ја употреби во Европскиот парламент и за која вчера објаснување даде на селективна ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

24 Вести - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Дневник - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Утрински - 20.11.2012

Претседателот Иванов поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“, вчера го повика на консултации евроамбасадорот Орав Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, ...

Орав на консултации, Брисел се правда

Утрински - 20.11.2012

Македонскиот државен врв бара објаснување од евроамбасадорот за користење на терминот Славомакедонци. „Погрешно сте разбрале“ - велат од кабинетот на комесарот Филе.

Орав: Немав цел да навредам некого

Дневник - 20.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Кетрин Ештон да му нареди на Орав да им се извини на Македонците, или да го отповика

Канал5 - 20.11.2012

Ова го бараат Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ) и Меѓународното македонско движење за човекови права (МХРМИ).

Сами против сите

Утрински - 20.11.2012

Слободанка Јовановска Има ли дипломат Европската унија што може да се справи со ситуацијата во Македонија? Најновиот инцидент со амбасадорот Аиво Орав ги исфрли на површина сите противречности на ...

Made in Славомакедонија

Дневник - 20.11.2012

Христо ИВАНОВСКИ Употребата на пежоративниот термин „Славомакедонци“, за населението што би требало да потекнува од државата „Славомакедонија“, сега последно јавно употребен од евроамабсадорот Аиво ...

Орав срамежливо се извини

Дневник - 20.11.2012

Не беше дадена политичка изјава, ниту имав цел да навредам некого. Ние во институциите на ЕУ разбираме колку е чувствително ова прашање во земјава, рече евроамбасадорот Орав, чија изјава претходно ја ...

Орав: Не сакав никого да навредам

Вест - 20.11.2012

"Тоа не беше политичка изјава и не сакав никого да навредам", се обиде вчера да се оправда евроамбасадорот Аиво Орав за неговиот минатонеделен говор во Брисел, во кој за народот во Македонија го ...

Груевски: Употребата на „славомакедонци“ уште една во низата провокации

24 Вести - 20.11.2012

Употребата на терминот „славомакедонци“ од страна на евроамбасадорот Аиво Орав е уште една во низата провокации од внатре и од надвор со кои се негира македонската нација, оценува премиерот Груевски.

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Канал5 - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет,рече претседтелот Ѓорге Иванов, прашан за коментар на именувањето на Македонците од Аиво Орав како „славомакедонци“.

Иванов не кажа дали е навреден од разговорот со Орав

Телма - 20.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов одбива да пренесе детали од неговата вчерашна средба со евроамбасадорот Аиво Орав. Без одговор остана и нашето прашање дали се чувствува навреден поради фактот дека тој, но ...

Фуере, врати се

Вест - 20.11.2012

И по обидот да се извини, не стивнуваат реакциите во јавноста за изјавата на амбасадорот на Европската унија Аиво Орав, во која тој мнозинското население во земјава го нарече "Славомакедонци".

Во настапот на Орав државниот врв гледа масло на Атина?!

Капитал - 20.11.2012

Ако се суди по изјавата на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, минатонеделното обраќање на евроамбасадорот во земјава, Аиво Орав, во Европскиот парламент, каде што Орав ги нарече ...

Аиво Орав ги избегна камерите да објасни зошто не се извини

Сител - 20.11.2012

Замавнување со рака е се што имаше денеска да каже евроамбасадорот Орав по дипломатскиот гаф или бриселска нарачка со менувањето на идентитетот на Македонците во славомакедонци.

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

+инфо - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

ОМД: „Славомакедонците" на Орав го отежнуваат Пристапниот дијалог

Макфакс - 20.11.2012

Употребата на терминот „Славомакедонци" од евроамбасадорот Аиво Орав ја дефокусира македонската јавност и го отежнува Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Европската унија (ЕУ).

Иванов секогаш ќе реагира ако се посегне по македонскиот идентитет

Макфакс - 20.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов потврди дека ќе реагира секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, одговарајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Претседателот Иванов - Реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Inpress - 20.11.2012

Скопје, 20. ноември 2012 (ИНПРЕС) „Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет“, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, во врска со постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Алфа - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по идентитетот

МРТ - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

АМХРЦ и МХРМИ: Орав да се извини за „Славомакедонци“ или да биде отповикан

Press24 - 20.11.2012

Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ) и Меѓународното македонско движење за човекови права (МХРМИ) преку соопштение силно го осудија, како што се наведува, расистичкиот говор на ...

Ештон да му наложи на Орав да се извини за „славомакеднци“

Алфа - 20.11.2012

Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ) и Меѓународното македонско движење за човекови права (МХРМИ) преку соопштение силно го осудија, како што се наведува, расистичкиот говор на ...

АМХРЦ и МХРМИ: Ештон да му наложи на Орав да се извини за „славомакеднци“

А1 On - 20.11.2012

Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ) и Меѓународното македонско движење за човекови права (МХРМИ) преку соопштение силно го осудија, како што се наведува, расистичкиот говор на ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

А1 On - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Евроамбасадорот Орав не се извини

Кирилица - 20.11.2012

Евроамбасадорот Орав не се извини Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Сител - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

АМХРЦ и МХРМИ: Ештон да му наложи на Орав да се извини за „славомакеднци“

Сител - 20.11.2012

Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ) и Меѓународното македонско движење за човекови права (МХРМИ) преку соопштение силно го осудија, како што се наведува, расистичкиот говор на ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога ќе се посегне по македонскиот идентитет

Press24 - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Нетпрес - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Иванов: Секогаш ќе реагирам кога станува збор за идентитетот

Р.С.Европа - 20.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска изјави дека секогаш ќе реагира кога се посегнува по македонскиот идентитет, одговарајќи на новинарско прашање за вчерашните консулатци со еврамабасадорот Аиво Орав ...

Иванов: Секогаш ќе реагирам кога се посегнува по македонскиот идентитет

Курир - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Петер Жерјавиќ за МИА: ЕУ направи непримерен гест со „славомакедонци”

Сител - 20.11.2012

Европската унија и земјите-членки имаат неповторлива можноста да ја извршат притисок врз Грција да попушти во однос на блокадата на евро-атлантските интеграции на Македонија.

Орав: Немав цел да навредам некого со славомакедонци

МК News - 20.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Точка - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Орав: Немав намера да навредам некого

Пулс24 - 20.11.2012

Немав намера да навредам некого, се правда евроамбасадорот Аиво Орав откако минатата недела во настап во Европскиот парламент припадниците на мнозинскиот народ во Македонија ги именуваше како ...

Иванов: Ќе реагирам на секој што ќе посегне по нашиот идентитет

Sky - 20.11.2012

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов истакна дека ќе реагира на секој што ќе посегне по македонскиот идентитет. - Јас затоа сум и избран од граѓаните.

Иванов: Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Денешен - 20.11.2012

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседтелот Ѓорге Иванов, одговорајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

Ештон да му наложи на Орав да се извини за "славомакедонци" или да го отповика

Вечер Прес - 20.11.2012

ОСУДА НА АМХРЦ И МХРМИ ЗА ГОВОРОТ НА ЕВРОАМБАСАДОРОТ Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон да побара евроамбасадорот Аиво Орав да им се извини на Македонците за именувањето како ...

АМХРЦ и МХРМИ: Ештон да му наложи на Орав да се извини за „славомакеднци“

Денешен - 20.11.2012

Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМХРЦ) и Меѓународното македонско движење за човекови права (МХРМИ) преку соопштение силно го осудија, како што се наведува, расистичкиот говор на ...

Иванов секогаш ќе реагира ако се посегне по македонскиот идентитет

Пулс24 - 20.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов потврди дека ќе реагира секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, одговарајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој во Европскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Гордан Геогриев го преспал викендот

Пулс24 - 20.11.2012

Целосно се неточни тврдењата на СДСМ во однос на реакцијата на македонската дипломатија, реагираат од владејачката ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ.

Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет

Идивиди - 20.11.2012

Скопје, 20 ноември 2012 (МИА) - Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет, истакна претседателот Ѓорге Иванов, одговарајќи на новинарско прашање за постапката на евроамбасадорот ...

Немав цел да навредам некого

Идивиди - 20.11.2012

Скопје, 19 ноември 2012 (МИА) - Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога ...

Стано: Филе погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс околу „словенско население”

Канал5 - 19.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс пред нешто повеќе од една недела, каде мнозинскиот народ кој живее во Македонија тој го нарече „словенско ...

Протестно писмо на Студентскиот парламент за говорот на Аиво Орав

Канал5 - 19.11.2012

- Оваа постапка е осудувачка поради тоа што ние не сме Славо македонци, ние сме Македонци, а нашата земја е Република Македонија - стои во протестното писмо.

Орав - Немав цел да навредам некого

Утрински - 19.11.2012

Европската унија не зазема страна во спорот околу името, ниту предвидува исход од преговорите околу името, истакна еврокомесарот Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди ...

Темпирана „добра“ намера

Дневник - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав во петокот ни ги врати старите странски „добри“ намери нам Македонците да ни го утврди идентитетот како славомакедонски.

„Македонски“ помина, „славомакедонски“ се повампири

Дневник - 19.11.2012

Токму во периодот кога со голем оптимизам се очекува состанокот на Европскиот совет во декември на кој би можеле да го добиеме датумот за преговори со ЕУ за полноправно членство, како што најави ...

Орав на итна средба кај Иванов поради употребата на „Славомакедонци“

24 Вести - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав на итна средба кај претседателот Ѓорѓе Иванов откако во неговиот говор пред ЕП Македонците ги прекрсти во Славомакедонци.

Орав на итна средба кај Иванов за „Славомакедонци“

Канал5 - 19.11.2012

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Аиво Орав, денеска е повикан на итна средба во претседателскиот кабинет, по неговиот говор пред Европската комисија во кој Македонците ги нарече ...

Иванов бара објаснување за терминот „славомакедонци“

Deutsche Welle - 19.11.2012

Амбасадорот на ЕУ во Македонија Аиво Орав предизвика жестоки реакции по употребата на терминот „славомакедонци“ во Брисел. Денеска повикан за објаснување кај претседателот Иванов.

Иванов побарал Орав да му се извини на македонскиот народ за Славомакедонци

Канал5 - 19.11.2012

На средбата Иванов побарал од евроамбасадорот јавно да му се извини на македонскиот народ и да изрази почит кон основниот принцип на самоопределување и самоименување.

Орав на консултации кај Иванов, Брисел се правда

Утрински - 19.11.2012

Портпаролот на Филе испрати објаснување дека интервјуто на нивниот амбасадор во Македонија е погрешно толкување на дискусија Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на ...

Орав не се извини и селектира медиуми

24 Вести - 19.11.2012

Од скандал во скандал. Евроамбасадорот Аиво Орав по обраќањето во Европскиот парламент во кое Македонците ги нарече „славомакедонци“, денеска ги дискриминираше и македонските медиуми.

Аиво Орав: Немав намера да навредам некого

Канал5 - 19.11.2012

Во однос на прашања врзани со меѓуетничките прашања, користев јазик разбирлив за присутните таму. Не беше дадена никаква политичка изјава, ниту имав за цел да навредам некого - вели Аиво Орав откако ...

Што изјави Орав пред европратениците

24 Вести - 19.11.2012

И во изјавите што ги даде за агенцијата МИА и Македонската телевизија, амбасадорот не се извини туку само кажал дека не сакал никого да навреди.

Орав не се извини

Телма - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав не се извини што македонскиот народ го нарече „славомакедонци“ во обраќањето пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент.

Иванов го повика евроамбасадорот Аиво Орав

Дневник - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради неговиот говор пред Европската комисија, во кој Македонците ги нарече славомакедонци, пренесуваат повеќе ...

Стано: Филе беше погрешно интерпретиран околу употребата на „словенско население“

Press24 - 19.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс пред нешто повеќе од една недела, каде мнозинскиот народ кој живее во Македонија тој го нарече „словенско ...

Иванов побара извинување од Орав за употреба на „славомакедонци“

Курир - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Претседателот Иванов побарал Орав да се извини поради употребата на „славомакедонци“

Кирилица - 19.11.2012

Претседателот Иванов побарал Орав да се извини поради употребата на „славомакедонци“ Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на ...

Студентите навредени од говорот на евроамбасадорот

Курир - 19.11.2012

Студентскиот парламент на Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” со протесно писмо најостро ја осудува изјавата на Шефот на Мисијата на ЕУ во Р.

Стано: Филе погрешно интерпретиран околу „словенско население”

Алфа - 19.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за „Ројтерс“ пред нешто повеќе од една недела, каде мнозинскиот народ кој живее во Македонија тој го нарече ...

ВМРО-ДПМНЕ: Георгиев го преспал викендот, не ги забележал државните активности

+инфо - 19.11.2012

Очигледно е Гордан Георгиев го преспал викендот и не ги забележал државните активности се вели во писмената реакција на ВМРО-ДПМНЕ од каде ги отфрлија како целосно неточни тврдењата на СДСМ, упатени ...

Студентите до Орав: Ние сме Македонци, а не Славомакедонци

+инфо - 19.11.2012

Студентите од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” се навредени од последниот говор на евроамбасадорот во Македонија, Аиво Орав, каде, за време на Комисјата во Европскиот парламент, Македонците ги ...

Реакции на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Орав и знамињата

Р.С.Европа - 19.11.2012

Опозициската СДСМ денеска ги оцени како политичка провокација и сериозен скандал поставувањето на 30 метарски јарболи во кичевските села од страна на ДУИ и изјавата на лидерот на таа партија Али ...

Орав: Не сакав никого да навредам

Р.С.Европа - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употребил терминот ...

Иванов го повика Орав поради употребата на „славомакедонци“

Сител - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Иванов го повика Орав поради употребата на „славомакедонци“

Алфа - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Орав: Немав намера да навредам некого

Макфакс - 19.11.2012

Немав намера да навредам некого, се правда евроамбасадорот Аиво Орав откако минатата недела во настап во Европскиот парламент припадниците на мнозинскиот народ во Македонија ги именуваше како ...

Скандал: Орав сам си ги одбра новинарите пред кои ќе се оправда за Славомакедонци

Press24 - 19.11.2012

Ваквата пракса на Орав е вистински преседан за институција која ја претставува Европската Унија која пак се залага за слобода на говорот и објективно информирање.

Иванов побара, ама Орав не се извини

Алфа - 19.11.2012

Претседателот Иванов денеска побара, но Аиво Орав јавно извинување не даде. Неколку часа по средбата во кабинетот на шефот на државата, каде беше повикан да го објасни настапот во Европскиот ...

Орав амбасадор во Славомакедонија!?

Сител - 19.11.2012

Немав намера да навердам никого. Со објаснување но без прецизно извинување евроамбасадорот Аиво Орав денеска одбра да даде изјава само за државните МИА и МТВ.

Скандал: И Орав си има подобни и неподобни новинари

МКД - 19.11.2012

Попладневната конференција за печатот шефот на канцеларијата на ЕУ во Скопје, Аиво Орав, ја одржа само пред новинарите на МИА и на МТВ.

Студентите со протестно писмо: Ние не сме славомакедонци!

МКД - 19.11.2012

Студентите од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” со протестно писмо ја осудија изјавата на евроамбасадорот Аиво Орав во која во говор пред Европската комисија Македонците ги нарекува славомакедонци.

Стано: Филе е погрешно интерпретиран за употребата на „словенско население“

+инфо - 19.11.2012

Портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, Петар Стано денеска изјави дека еврокомесарот бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс, кога мнозинскиот народ кој живее во ...

Орав повикан на итна средба кај Иванов за „Славомакедонци“

Кирилица - 19.11.2012

Орав повикан на итна средба кај Иванов за „Славомакедонци“ Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Аиво Орав, денеска е повикан на итна средба во претседателскиот кабинет, по неговиот говор ...

ВИДЕО: Вака се оправда Аиво Орав за „Славомакедонци“

Press24 - 19.11.2012

Изјавата која Орав ја даде само за МТВ и ...

Граѓаните бесни: Орав е непожелен во Македонија - еве што му напишаа на facebook

Press24 - 19.11.2012

Дел од коментарите на читателите за Аиво Орав. Останатите моравме да ги цензурираме поради непристојна ...

Иванов побара извинување од Орав поради употребата на „славомакедонци“

МРТ - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Студентите го осудија говорот на Аиво Орав - Ние не сме Славомакедонци!

Press24 - 19.11.2012

Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” денеска преку протестно писмо го осуди говорот на шефот на Мисијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав во Европскиот парламент во кој ...

Иванов го повика Орав на „објаснување“ за Славомакедонците

+инфо - 19.11.2012

Шефот на државата Ѓорѓе Иванов го повика на консултации евроамбасадорот Аиво Орав на итна средба откако Орав во неговиот говор пред Европската Комисија, Македонците ги нарече славомакедонци.

Орав: Не беше политичка изјава и не сакав некого да навредам со „Славомакедонци“

Press24 - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав на денешната прес-конференција изјави дека немал намера да навреди никого со говорот во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога македонскиот народ го ...

Стано: Филе погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс околу „словенско население”

Сител - 19.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс пред нешто повеќе од една недела, каде мнозинскиот народ кој живее во Македонија тој го нарече „словенско ...

Стано: Филе погрешно интерпретиран околу „словенско население”

Курир - 19.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс пред нешто повеќе од една недела, каде мнозинскиот народ кој живее во Македонија тој го нарече „словенско ...

Орав: Немав цел да навредам некого

Курир - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Иванов бара објаснување за терминот „славомакедонци“

Таратур - 19.11.2012

Амбасадорот на ЕУ во Македонија Аиво Орав предизвика жестоки реакции по употребата на терминот „славомакедонци“ во Брисел. Денеска повикан за објаснување кај претседателот Иванов.

Стано: Филе бил погрешно интерпретиран околу „словенско население”

МКД - 19.11.2012

Петер Стано Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс пред една недела, каде што мнозинскиот народ што живее во Македонија го нарече „словенско ...

Орав: Немав цел да навредам некого

МРТ - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Орав: Немав цел да навредам некого

Сител - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Орав не се извини

МКД - 19.11.2012

Аиво Орав Евроамбасадорот Аиво Орав изјави дека немал намера никого да навреди со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Орав: Немав намера да навредам некого

Кајгана - 19.11.2012

„Немав намера да навредам некого“, изјави евроамбасадорот Аиво Орав, откако минатата недела во настап во Европскиот парламент припадниците на мнозинскиот народ во Македонија ги именуваше како ...

Скандал: Орав сам си ги одбра новинарите пред кои ќе се оправда за Славомакедонци

Сител - 19.11.2012

Ваквата пракса на Орав е вистински преседан за институција која ја претставува Европската Унија која пак се залага за слобода на говорот и објективно информирање.

Студентите со осуда на говорот на евроамбасадорот Орав

МРТ - 19.11.2012

Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” денеска преку протестно писмо го осуди говорот на шефот на Мисијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав во Европскиот парламент во кој ...

Орав не го послуша Иванов и не се извини за „Славомакедонци“

+инфо - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав доцна попладнево, преку државната новинска агенија МИА изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот ...

Орав и бурето, Али и знамето!

Inpress - 19.11.2012

Скопје, 19. ноември 2012 (ИНПРЕС) Нема овој да ни го фати бурето за Водици во Охрид...Нема шанси... Вака охриѓани малку на шега, малку огорчено ги коментираат последните изјави на евроамбасадорот ...

Орав ги избегна новинарите - иако беше најавено тој не се појави на настан во Владата

Press24 - 19.11.2012

Јавноста остана без ставот на евроамбасадрот Аиво Орав за термин0от „Славомакедонци“, откако тој утрово не се појави на настан во Владата иако неговото присуство претходно беше најавено.

Орав на итна средба кај Иванов за „Славомакедонци“

Press24 - 19.11.2012

Амбасадорот Аиво Орав денеска се враќа во Македонија. Прва дестинација по слетувањето во СКопје ќе му биде претседателската вила на Водно.

Орав - Не сакав никого да навредам

Inpress - 19.11.2012

Скопје, 19. ноември 2012 (ИНПРЕС) Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога ...

Аиво Орав на рапорт кај Иванов

МКД - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради неговиот говор пред Европската комисија, во кој Македонците ги нарече славомакедонци.

Орав не сакал да навреди никого кога не нарече Славомакедонци

А1 On - 19.11.2012

Иванов го повика, Орав дојде. Иванов побара извинување, но Орав без извинување, излезе со објаснување. На денешната прес конференција, само за државните МИА и МТВ, евроамбасадорот Орав изјави дека ...

Иванов го повика Орав поради употребата на “славомакедонци“

Нетпрес - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како “славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Иванов побарал извинување од Орав

Р.С.Европа - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Орав избега од новинарите

МКД - 19.11.2012

Шефот на канцеларијата на ЕУ во Скопје, амбасадорот Аиво Орав, денеска не дојде на најавениот настан во Владата. Голем број новинарски екипи го очекуваа неговото доаѓање и евентуалниот негов одговор ...

Иванов побарал од Орав јавно да им се извини на Македонците поради „славомакедонците“

Капитал - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Брисел бара од Орав да ретерира од „Славомакедонци“

Press24 - 19.11.2012

Неофицијално, во Брисел владее вознемиреност по настапот на евроамбасадорот бидејќи неговите изјави не соодвествувале со оние кои важат за официјален став на Европската Унија.

СДСМ: „Славомакедонци" - тежок удар за нашата надворешна политика

Макфакс - 19.11.2012

Како тежок удар за македонската надворешна политика од СДСМ ја оценија употребата на терминот „Славомакедонци" од евроамбасадорот Аиво Орав при именувањето на македонскиот народ.

Иванов побарал од Орав јавно да им се извини на Македонците, овој молчи

МКД - 19.11.2012

Иванов побарал од Орав јавно да им се извини на Македонците поради неговата употреба на терминот „славомакедонци“. На денешната средба, на која евроамбасадорот Аиво Орав беше повикан на итни ...

Орав на средба со Иванов по употребата на „Славомакедонци"

Макфакс - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов во понеделникот на средба го повика евроамбасадорот Аиво Орав, откако минатата недела тој го употреби терминот „Славомакедонци" за именување на македонскиот народ во говор ...

Орав: Немав цел да навредам некого

Нетпрес - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Иванов побара Орав да се извини

Sky - 19.11.2012

Денеска евроамбасадорот Аиво Орав беше на итни консултации поради тоа што не нарече „славомакедонци“ пред членовите на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент.

Студенти: Ние сме Македонци

Sky - 19.11.2012

Студентите од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” со протестно писмо ја осудија изјавата на евроамбасадорот во Македонија, Аиво Орав, во која Македонците ги нарече Славомакедонци.

ДПМНЕ: Тврдењата на СДСМ во однос на македонската дипломатија се неточни

Sky - 19.11.2012

Според владејачката ВМРО-ДПМНЕ, целосно се неточни тврдењата на СДСМ, во однос на реакцијата на македонската дипломатија по повод споменатите настани.

Стано: Филе беше погрешно интерпретиран во интервјуто за „Ројтерс“

Денешен - 19.11.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе бил погрешно интерпретиран во интервјуто за Ројтерс пред нешто повеќе од една недела, каде мнозинскиот народ кој живее во Македонија тој го нарече „словенско ...

Орав на средба со Иванов по употребата на „Славомакедонци“

Пулс24 - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов во понеделникот на средба го повика евроамбасадорот Аиво Орав, откако минатата недела тој го употреби терминот „Славомакедонци“ за именување на македонскиот народ во говор ...

Иванов го повика Орав за зборот „славомакедонци“

Денешен - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Орав: Немав цел да навредам некого

Денешен - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Орав бара начин најбезболно да куртули за славомакедонци?!

Вечер Прес - 19.11.2012

Пратеникот на Унијата во земјава вчера ги избегна и новинарите кои бараа одговор за неговиот недоличен однос во Стразбур.

Орав не сакал да навреди никого кога не нарече Славомакедонци

Sky - 19.11.2012

На денешната прес конференција, евроамбасадорот Орав изјави дека немал никаква намера да навреди некого кога Македонците ги преименуваше во славомакедонци.

Дневен печат- коментари 19.11.2012

Sky - 19.11.2012

Новиот изборен законик, `добрата` намера на евроамбасадорот Аиво Орав, како и внатрепартиските односи на опозицијата се темите на кои коменетираат денешните изданија на дневните весници.

Иванов го повика Орав поради употребата на “славомакедонци“

Точка - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како “славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Орав: Немав цел да навредам некого

Вечер Прес - 19.11.2012

По цел ден молк, евроамбасадорот Аиво Орав доцна попладнево изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го ...

Средба Иванов- Орав, причина `Славомакедонци`

Sky - 19.11.2012

Претседателот Иванов на итна средба го повика амбасадорот Аиво Орав во неговиот говор пред ЕК Македонците ги прекрсти во Славомакедонци.

Брисел повторно си игра со македонскиот идентитет

Н.Македонија - 19.11.2012

Не станува збор за грешка или за гаф на евроамбасадорот, туку за продолжување на политиката на Брисел, кој под притисок на грчките претставници го проблематизира македонскиот идентитет, сметаат ...

Славомакедонци од Естонија

Н.Македонија - 19.11.2012

Ајде што никој жив на оваа планета, барем од пристојност, нема да си дозволи некому да му наметнува име, освен ако не е влезен во ментални проблеми поддржани од премногу читање на Мајн Кампф или ...

Иванов побара извинување за „славомакедонците“ на Орав

Н.Македонија - 19.11.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за ...

Орав на разговор со Иванов за „Славомакедонците“

Н.Македонија - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав на итна средба кај претседателот Ѓорѓе Иванов откако во неговиот говор пред ЕП Македонците ги прекрсти во Славомакедонци Веднаш по слетувањето на аеродромот во Скопје, прва ...

Евроамбасадорот не сакал никого да навреди

Н.Македонија - 19.11.2012

Според извори во кабинетот на македонскиот претседател, на средбата Иванов побарал од евроамбасадорот јавно да му се извини на македонскиот народ и да изрази почит кон основниот принцип на ...

Орав: Немав цел да навредам некого

Н.Македонија - 19.11.2012

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот ...

Студентите со осуда на говорот на евроамбасадорот Орав

Н.Македонија - 19.11.2012

Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” денеска преку протестно писмо го осуди говорот на шефот на Мисијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав во Европскиот парламент во кој ...

Орав да се извини

Идивиди - 19.11.2012

Скопје, 19 ноември 2012 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор ...