TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НД: Ќе предложиме амандмани за пописот ако прифати ДУИ

Форум - 20.02.2011

Нова Демократија е подготвена да предложи амандмани на законот за попис, со кој тој ќе се одложи за месец јули, но доколку на тоа се согласат од владејачкото мнозинство Според нив, со тоа ќе се ...

Партија на етничките Албанци во Македонија инсистира повторно на одложување на пописот

SETimes - 20.02.2011

СКОПЈЕ, Македонија -- Опозициската партија на етничките Албанци Нова демократија (НД) во саботата (19-ти февруари) повторно повика на одложување на пописот на населението, од април до јули.

НД повторно со реакција против законот за попис

Алсат-М - 20.02.2011

Нова демократија денеска уште еднаш ја потсети ДУИ дека законот за попис на населението, кој им го сервирала ВМРО-ДПМНЕ, ќе елиминирал над 250 илјади Албанци од регистрите на оваа земја.

За пописот постои закон

Вечер - 20.02.2011

Нова демократија повторно бара пописот на населението да се одложи за јули, смета дека тој ќе биде неуспешен во април и за тоа ја обвини владејачката ДУИ.

Демократскиот сојуз на Власите се заканува со бојкот на пописот

А1 - 19.02.2011

Нерамномерната застапеност на малцинските етнички заедници меѓу реонските инструктори и попишувачи поради недоследно спроведување на Уставот и чл.

НД: Одложување на пописот во јули

А1 - 19.02.2011

Наместо, во април пoписот да се одржи во jули и да трае 30, а не 15 дена, предлага Нова Демократија. Партијата на Селмани, ваквото барање го аргументира со фијаското на Државната пописна комисија ...

Дс на Власите бара застапеност или ќе го бојкотира пописот

Телма - 19.02.2011

Демократскиот сојуз на Власите од Македонија денеска на прес-конференција во Битола побара да се повлече претставникот на влашката заедница кој учествува во работата на Државната пописна комисија.

Нова демократија бара пописот да се оддржи во јули

Телма - 19.02.2011

Нова демократија повторно бара пописот на населението да се одложи за јули, смета дека тој ќе биде неуспешен во април и за тоа ја обвини владејачката ДУИ.

Се бара оставка и од претставникот на Ромите во пописната комисија

Н.Македонија - 19.02.2011

Претставникот на Ромите да даде оставка од Државната комисија за попис поради нелогичниот распоред на попишувачите, бара Обединетата партија за еманципација (ОПЕ) Според партијата, нивниот ...

Балканските војни продолжуваат преку пописите

Н.Македонија - 19.02.2011

Пописите што во ист период се изведуваат во Европа и на Балканот, кој сака да биде Европа, всушност покажуваат зошто Балканот не е добредојдено друштво.

Преставка од помалите заедници до Комисијата за антидискриминација поради пописот

Форум - 19.02.2011

Сојузот на граѓански здруженија Мрежа на муликултурно општество до Државната комисија за заштита од дисркиминација поднесе претставка по објавувањето на огласот за ангажирање на членови на комисии на ...

Нова Демократија: Одложување на пописот во јули

Алфа - 19.02.2011

Одложување на пописот за јули денеска повторно побара Нова Демократија. Од партијата сметаат дека по напуштањето на работата на Државната комисија за попис од страна на албанските претставници, ...

Нова Демократија: Одложување на пописот во јули

Форум - 19.02.2011

Одложување на пописот за јули денеска повторно побара Нова Демократија Сметаат дека по напуштањето на работата на Државната комисија за попис од страна на албанските претставници, пописот е осуден на ...

Демократскиот сојуз на Власите од Македонија бара на пописот да се промовира заедништво и доверба

Алфа - 19.02.2011

Демократскиот сојуз на Власите од Македонија денеска на прес-конференција во Битола побара да се повлече претставникот на влашката заедница кој учествува во работата на Државната пописна комисија.

ДУИ: Пописот да се базира на политички и меѓуетнички консенсус

Форум - 19.02.2011

Престојниот попис треба да се одвива на професионален и транспарентен начин и според сите меѓународни стандарди, велат од ДУИ во писмениот одговор на денешната прес-конференција на Нова Демократија ...

‘Мрежата за мултикултурно општество’ обвинува за дискриминација

Алсат-М - 19.02.2011

Сојузот на граѓанските здруженија ‘Мрежа за мултикултурно општество’, синоќа поднесе жалба до Комисијата за заштита од дискриминација во врска со јавните огласи објавени во весниците, за ангажирање ...

НД-ДУИ, несогласувања околу пописот

Алсат-М - 19.02.2011

Пописот на населението се движи кон целосен неуспех бидејќи владата не ги слушна забелешките и сугестиите на Албанците, оценуваат во НД на Имер Селмани.

Барања да се одложи пописот

Алфа - 19.02.2011

Пописот оди кон целосен неуспех, бидејќи Владата не ги послуша забелешките и предлозите на Албанците. Нова Демократија со жестоки критики за подготовките за попишувањето - насочени особено кон ...

Власите се жалат на дискриминација на претстојниот попис во Македонија

Канал5 - 19.02.2011

Демократскиот сојуз на Власите од Македонија денеска излезе со реакција дека на пописот во Македонија ќе бидат дискриминирани немнозинските заедници.

Нова демократија бара попис во јули

Канал5 - 19.02.2011

Нова демократија денеска со апел за одложување на пописот за јули. Од партијата сметаат дека пописот со проблемите околу работата на пописната комисија, одел кон целосен неуспех.

Повеќе помали етнички заедници бараат да бидат застапени во пописните органи

Сител - 19.02.2011

Сојузот на здруженија на граѓани „Мрежа за мултикултурно општество“, вчера поднесе претставка до Комисијата за заштита од дискриминација во врска со јавните огласи објавени во дневните весници за ...

Реакција на ДУИ на прес конференцијата на Нова демократија

Сител - 19.02.2011

ДУИ во пишаната реакција на прес конференцијата на Нова демократија посочува дека останува на ставот оти пописот на населението во државата треба да се спроведе на професионален и транспарентен начин ...

Нова демократија бара пописот да биде одложен за јули

Сител - 19.02.2011

Нова демократија повторно бара пописот на населението да се одложи за јули, смета дека тој ќе биде неуспешен во април и за тоа ја обвини владејачката ДУИ.

ДУИ: Пописот треба да е базиран на меѓуетнички консензус

Канал5 - 19.02.2011

Земајќи ја етничката структура во Македонија, овој процес треба да биде базиран врз еден политички и меѓуетнички консензус, кој потекнува од начинот на кој е донесен законот за попис со бадинтерово ...

НД: ДУИ да ја признае грешката и да не ги носи на врат Албанците

Нетпрес - 19.02.2011

Така како што започна Законот за попис на населението со шегите на „априлили“, сега оди кон целосен неуспех бидејќи Владата не ги послуша забелешките и предлозите на Албанците, изјавија денес од Нова ...

ДСВМ бара повлекување на претставникот на Власите од пописната комисија

Курир - 19.02.2011

Според претседателот на Демократскиот сојуз на Власите од Македонија Никола Бабовски, членот на Државната пописна комисија Перо Нане е избран без поддршка и широка консултација на влашката заедница и ...

Нова демократија бара одложување на пописот за јули

Press24 - 19.02.2011

Партијата сметка дека пребројувањето на населението во април ќе биде неуспешно и за тоа ја обвини владејачката ДУИ Нова демократија повторно бара пописот на населението да се одложи за јули, смета ...

Нова демократија: Пописот да биде одложен за јули

Курир - 19.02.2011

Нова демократија повторно бара пописот на населението да се одложи за јули, смета дека тој ќе биде неуспешен во април и за тоа ја обвини владејачката ДУИ.

Реакција на ДУИ на пресот на НД

Курир - 19.02.2011

ДУИ останува на ставот дека пописот на населението во државата треба да се спроведе на професионален и транспарентен начин, согласно сите меѓународни стандарди, мониториран од соодветните меѓународни ...

Египќаните од Македонија најавуваат бојкот на пописот

А1 - 18.02.2011

Во Охридската пописна комисија и другите реони нема ниту еден попишувач, ниту инструктор Египќанец, а од овој етникум нема член ниту во Државната пописна комисија.

Пописот повод за тензии

Р.С.Европа - 18.02.2011

И покрај бојкотот на дел од членството, од Државната пописна комисија велат дека процесот на подготовка и изведување на пописот нема да престане.

Албанците против малцинствата

Утрински - 18.02.2011

СкопJе/ Тирана - Неколку стотици членови од десет невладини организации на Албанија, облечени во црвено-црни облеки и со голем број албански знамиња вчера протестираа пред Високиот правен совет во ...

Во политиката ќе се бара спас за пописот

Утрински - 18.02.2011

Отсуството на една третина од членството на Државната пописна комисија, според претседателката Весна Јаневска, нема да го загрози пописот и тоа не претставува пречка и натаму да течат подготовките.

И пописот може да падне

Утрински - 18.02.2011

Калкулациите за предвремени избори ги фрлија во втор план сите случувања во државата. Македонија живее во неформална изборна треска, а првиот сигнал дека тоа може да премине во опасни води е расколот ...

ПЦЕР бара свои попишувачи на Пописот

Телма - 18.02.2011

ПЦЕР бара да се објави нов јавен оглас за регионални попишувачи за Пописот на населението и домаќинствата 2011. Партијата смета дека е неоправдано покрај во ромската општина Шуто Оризари, да нема ...

Протест во Тирана против попишување на малцинствата

Дневник - 18.02.2011

Сеалбански протест на десетина невладини организации против пописот врз основа на етничка и верска припадност се одржа вчера во Тирана, Албанија.

Без Македонци во Липково, и без Албанци во Ресен

Н.Македонија - 18.02.2011

Вицепремиерот Абдилаќим Адеми ја повика државната пописна комисија да ја почитува правичната застапеност, регулирана во законот за попис Во општината Липково ќе нема попишувачи-Македонци.

Курбан - попис

Н.Македонија - 18.02.2011

Кога политичарите посакуваат да си играат со бројки, сите стануваме заморчиња на поголема игра, која нема врска со статистиката, но има врска со резултатите од пописот и со паниката поради нив Ако ...

Нема алиби за бојкот на пописот

Дневник - 18.02.2011

Дали постои туторство на Македонците ако во пописниот тим има по еден Македонец и по еден Албанец, како што е најчестата комбинација за претстојниот попис? Оваа дилема за етничката застапеност , ...

Пописот во кома, лекарката Јаневска не знае да го спаси

Шпиц - 18.02.2011

Јаневска е лекар по професија, иако Законот за попис предвидува членовите на ДПК да бидат истакнати научни и стручни работници од областите на статистиката, демографијата, економијата и други области ...

Здружението на Египќаните против пописниот модел

Алсат-М - 18.02.2011

Незадоволство од начинот на кој државата планира да го спроведе пописот на населението во април, денеска искажаа и претставници на Египќаните во Македонија.

Адеми: Несогласувањата во ДПК штетни за пописот

Алсат-М - 18.02.2011

Законот за попис е донесен со Бадентеров принцип и секоја одлука на Државната пописна комисија треба да биде хармонизирана помеѓу двете најголеми заедници, изјави вицепремиерот Абдулаќим Адеми ...

Бугарија: 60 евра казна ако си Македонец

Канал5 - 18.02.2011

Со 60 евра ќе ги казни државата сите оние кои на пописот во Бугарија ќе се изјаснат како македонци. Таква санкција е предвидена за тие кои во графата за националност ќе напишат Македонец.

Бугарија предвидела казни за Македонците на пописот?

еФакт - 18.02.2011

Сандански - Бугарија воведе казна од 60 евра за Македонците. Секој што на пописот ќе се изјасни како Македонец ќе мора да ја плати оваа казна, пренесе Канал 5 .

Египќаните бараат член во пописната комисија

Inpress - 18.02.2011

Охрид, 18. февруари 2011 (ИНПРЕС) Во пописната комисија во Охрид нема ниту еден попишувач, ниту инструктор, припадник на етничката заедница на Египќаните.

Протест во Тирана околу пописот

А1 - 17.02.2011

Мрежа албански организации ќе протестира пред зградата на Парламентот во Тирана со барање на претстојниот попис во април да им се забрани на малцинските заедници во Албанија да се изјаснат за својата ...

Етничкото изјаснување на пописот-штетно за Албанија?

Deutsche Welle - 17.02.2011

Претставници на 10 членки на мрежата на албански организации, во Тирана одржаа мирен протест против попис врз етничка и верска припадност во Албанија.

Протест во Тирана против попис врз етничката и верската припадност

Р.С.Европа - 17.02.2011

Пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана претпладнево ќе биде одржан протест против изјаснувањето врз верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се ...

Македонија - Пописот оди курбан?

Време - 17.02.2011

Игор Чавески Демократската унија за интеграција се посилно притиска кај својот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ пописот на населението, кој треба да почне на први април, да се одложи неколку месеци.

Мирни протести за пописот во Албанија

Р.С.Европа - 17.02.2011

Мирен протест против пописот врз етничка и верска припадност во Албанија беше одржан денеска во Тирана пред зградата на Високиот воен совет за правда.

На пребројувањето му се одбројува

Утрински - 17.02.2011

Бојкотот на осумтемина членови на Државната пописна комисија сериозно ја загрозува „судбината“ на најголемата статистичка операција, што треба да се спроведе од 1 до 15 април.

Вицепремиерот Адеми оптимист за пописот

Утрински - 17.02.2011

Нема причина да се стравува дека пописот нема да се одржи. Се надевам дека Државната пописна комисија ќе работи според законот и ќе ги надмине сите несогласувања, изјави денеска вицепремиерот ...

Протест во Тирана против попис врз етничката и верската припадност во Албанија

Алсат-М - 17.02.2011

Пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана претпладнево ќе се одржи протест против изјаснувањето за верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се ...

Ако нема попишување ќе има казни

Дневник - 17.02.2011

ВЕСНА ЈАНЕВСКА, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВНАТА ПОПИСНА КОМИСИЈА Државната пописна комисија има мнозинство да работи и тоа ќе го продолжи и во отсуство на членовите што бојкотираат, вели Јаневска Осум члена ...

Се готви етнички бојкот на пописот

Дневник - 17.02.2011

Шестмина членови од албанската и двајца членови од турската етничка заедница и официјално објавија дека ја напуштаат Државната пописна комисија, незадоволни од начинот на кој се избираат 8.408 ...

Пописот пред блокада?

Н.Македонија - 17.02.2011

Расколот во комисијата се заканува да го одложи пописот, бидејќи осумте члена Албанци и Турци го продолжуваат бојкотот, а комисијата продолжува да работи без нив Под знак прашалник се става ...

Попис за во 1903!

Шпиц - 17.02.2011

Одржувањето на пописот во првата половина на април, како што првично е најавено, е доведено во неизвесност поради тоа што шестмина албански и двајца турски членови ја напуштија државната пописна ...

Адеми оптимист дека пописот ќе се одржи

Алсат-М - 17.02.2011

Нема причина да се стравува дека пописот нема да се одржи. Се надевам дека Државната пописна комисија ќе работи според законот и ќе ги надмине сите несогласувања, изјави денеска вицепремиерот ...

Пописната комисија ќе работи и без Албанците и Турците

Алсат-М - 17.02.2011

Државната пописна комисија и покрај бојкотот на нејзините членови Албанци и Турци ќе продолжи со работа. Одлуките кои ги донесува се легитимни и валидни бидејќи ги усвојува со кворум.

Адеми: Нема причина за страв дека пописот нема да се одржи

Форум - 17.02.2011

Поради актуелната политичка ситуација, во јавноста проструи дека е можно одложување на пописот, но вице-премиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми е оптимист дека ќе се ...

Македонците не можат да се изјаснат на пописот во Бугарија

Форум - 17.02.2011

Попишувачите во Бугарија им се закануваат на сопствените граѓани ако сакаат да се изјаснат како Македонци Македонците во Бугарија немаат право да се попишат како Македонци.

Сеалбански протест во Тирана против попис врз етничката и верската припадност во Албанија

Сител - 17.02.2011

Пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана претпладнево ќе се одржи протест против изјаснувањето за верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се ...

Сеалбански протест во Тирана против попис врз етничката и верската припадност

МРТ - 17.02.2011

Пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана претпладнево ќе се одржи протест против изјаснувањето за верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се ...

Малку учесници на протестот во Тирана

Канал5 - 17.02.2011

Под сенка на случувањата на домашната политичка сцена и утрешната најава за нов масовен протест на опозицијата, со мал број учесници, мина денешниот сеалбански протест против попис врз етничка и ...

Пописот во Албанија и во Бугарија без македонското малцинство

Сител - 17.02.2011

Невладини организации во Албанија денеска протестираат против етничкото изјаснување на престојниот попис во земјата. Македонската заедница кај западниот сосед загрижена.

ЕУРОСТАТ ќе го набљудува пописот во Македонија

МРТ - 17.02.2011

Ирина Гелевска Европската канцеларија за статистика донела одлука за пописот во Македонија да има мала набљудувачка мисија.

Адеми оптимист дека пописот ќе се одржи

Кирилица - 17.02.2011

Нема причина да се стравува дека пописот нема да се одржи. Се надевам дека Државната пописна комисија ќе работи според законот и ќе ги надмине сите несогласувања, изјави денеска вицепремиерот ...

Закани со казни и полиција за тие кои се изјаснуваат како Македонци

Вечер - 17.02.2011

Македонците во Бугарија немаат право да се попишат како Македонци. Ако побараат во графата за националност да се запишат како Македонци, тогаш попишувачите им се закануваат со казни и ги заплашуваат ...

Адеми: Нема причина за страв дека пописот нема да се одржи

Точка - 17.02.2011

Поради актуелната политичка ситуација, во јавноста проструија гласини дека е можно одложување на пописот, но вице премиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми е оптимист ...

„Разбуди се“ против демократијата во Тирана

Курир - 17.02.2011

Попладнево пред зградата на албанскиот Парламент во Тирана ќе се одржи протест против изјаснувањето за верската и етничката припадност при пописот на населението во Албанија, што треба да се спроведе ...

Македонците не можат да се изјаснат како Македонци на пописот во Бугарија

Нетпрес - 17.02.2011

Попишувачите во Бугарија им се закануваат на сопствените граѓани ако сакаат да се изјаснат како Македонци. Македонците во Бугарија немаат право да се попишат како Македонци.

Македонците во Бугарија не можат да се изјаснат како Македонци

Курир - 17.02.2011

Попишувачите во Бугарија им се закануваат на сопствените граѓани ако сакаат да се изјаснат како Македонци. Македонците во Бугарија немаат право да се попишат како Македонци.

Адеми оптимист дека пописот ќе се одржи

Курир - 17.02.2011

Откако деновиве во јавноста излегоа недоразбирањата во Државната пописна комисија околу составот на попишувачите, по што членовите етнички Албанци и Турци ја напуштија работата на ова тело, ...

„Разбуди се“ на протести во Тирана

Inpress - 17.02.2011

Тирана, 17. февруари 2011 (ИНПРЕС) Против попис врз етничка и верска припадност во Албанија, пред парламентот во Тирана мирен протест денеска ќе организира мрежата на албански организации во која ...

Попишувачите во Бугарија им се закануваат на граѓаните кои сакаат да се изјаснат како Македонци

Inpress - 17.02.2011

Софија, 17. февруари 2011 (ИНПРЕС) Македонците во Бугарија немаат право да се попишат како Македонци. Ако побараат во графата за националност да се попишат како Македонци, тогаш поппишувачите им се ...

Албанците и Турците не попуштаат за пописот

А1 - 16.02.2011

Пописот на населението се понеизвесен. Не се враќаме во Државната пописна комисија се додека не се поништи одлуката донесена на последниот состанок, дециден потпретседателот Абдулменаф Беџети.

Сопка за пописот во Македонија?

Deutsche Welle - 16.02.2011

Една третина од составот на Државната пописна комисија ја напушти нејзината работа поради оперативната одлука - како и од кого да биде составен попишувачкиот тандем што ќе ги регистрира податоците во ...

Запаѓа ли пописот во ќор-сокак

Утрински - 16.02.2011

Последната седница на Државната пописна комисија заврши скандалозно, откако по големата кавга што избила неколку члена револтирано ја напуштиле.

Продолжуваат перипетиите околу пописот

Телма - 16.02.2011

Членовите Албанци и Турци од Пописната комисија немаат намера да се вратат во Комисијата се додека не се исполни нивното барање попишувачите во местата каде што тие се мнозинство да бидат или од ...

Бојкот на пописната комисија

Дневник - 16.02.2011

Осум члена на Државната пописна комисија ја напуштиле нејзината работа незадоволни од критериумот за пополнување на регионалните пописни комисии Одржувањето на претстојниот попис на населението се ...

Албанците и Турците излегоа од државната пописна комисија

Н.Македонија - 16.02.2011

Десетина члена ја напуштиле последната седница на комисијата, незадоволни од начинот на кој се предлага распоредувањето на попишувачите од етничките заедници.

Беџети: Враќање во пописната само ако се анулираат одлуките донесени без наше учество

Форум - 16.02.2011

По бојкотот на албанските и турските членови во Државната пописна комисија, нејзиниот потпретседател вели дека ќе се вратат во ДПК само доколку бидат анулирани сите одлуки кои биле донесени без нивно ...

Беџети: Враќање во пописната само ако се анулираат одлуките донесени без наше учество

Кајгана - 16.02.2011

По бојкотот на албанските и турските претставници на Државната пописна комисија, нејзиниот потпретседател вели дека ќе се вратат во ДПК само доколку бидат анулирани сите одлуки кои биле донесени без ...

Пописот неизвесен?

Алфа - 16.02.2011

Се понеизвесно станува одржувањето на пописот на почетокот од април, откако настана раскол во државната пописна комисија.

Беџети бара политичка интервенција за пописната комисија

Алсат-М - 16.02.2011

Членовите Албанци во Комисијата за попис нема да се вратат сè додека не се ревидираат одлуките донесени без нивно присуство, вклучително и последниот конкурсот за попишувачи.

Адеми бара да се надминат недоразбирањата за попис

Алсат-М - 16.02.2011

Генералниот секретар на ДУИ Абдулаќим Адеми денес ја повика Комисијата за попис да го почитува законот, односно членот 34 каде прецизно се вели дека Комисијата треба да ја почитува правичната и ...

Државната пописна комисија ќе функционира и во редуциран состав

Сител - 16.02.2011

Постојат сите законски предуслови за непречено спроведување на пописот. Државната пописна комисија денеска го рапиша конкурсот за регионални и општински попишувачи и ќе прдолжи и со половичен состав ...

Објавен конкурсот лица кои што ќе го спроведуваат пописот

Курир - 16.02.2011

Конкурсот за избор на членови на комисии на пописни реони, реонски инструктори и реонски попишувачи, денес е објавен во дневните весници Дневник, Вечер, Коха и Факти.

ВМРО-НП: Државната пописна комисија нетранспарентна

Нетпрес - 16.02.2011

ВМРО-Народна партија обвини за неодговорното однесување на лицата кои се најповикани за спроведување на најавениот редовен попис на населението во 2011 и опасноста од неговото неспроведување.

ВМРО-НП: Раководството на државната пописна комисија не е способно да го спроведе пописот

еФакт - 16.02.2011

Скопје - По повод актуелните состојби околу спроведувањето на пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, чуствуваме за потреба уште еднаш пред македонската јавност да ...

ВМРО НП - Неспособноста на првите луѓе во државната пописна може да го доведат во прашање самиот попис

Inpress - 16.02.2011

Скопје, 16. февруари 2011 (ИНПРЕС) Домаќинствата и становите во Република Македонија, чуствуваме за потреба уште еднаш пред македонската јавност да ги истакнеме ставовите на ВМРО-Народна партија во ...

Пописот пред дебакл?

А1 - 15.02.2011

На пописот на населението му се заканува дебакл. Државната пописна комисија се соочува со блокада уште пред да почнат подготовките за спроведување на пописот.

Недоразбирања пред почетокот на пописот

Телма - 15.02.2011

Последната седница на државната пописна комисија, во неделата, завршила со неуспех.Силните расправи и недоразбирања биле причина состанокот да го напуштат 2 припадници на турската етничка заедница и ...

Загрозено одржувањето на пописот

Алсат-М - 15.02.2011

Скандал во Државната Комисија за попис. Поради недоразбирања меѓу членовите, претставниците на Албанците и на Турците ја напуштиле последната седницата со закана дека нема да учествуваат во ...

Македонија се подготвува за претстојниот попис

Кајгана - 15.02.2011

Државниот завод за статистика ги привршува подготовките потребни за спроведување на пописот на населението, домаќинствата и становите планиран за периодот од 1 до 15 април годинава, велат процесот ...

Македонија се подготвува за претстојниот попис

Форум - 15.02.2011

Државниот завод за статистика ги привршува подготовките потребни за спроведување на пописот на населението, домаќинствата и становите планиран за периодот од 1 до 15 април годинава, велат процесот ...

Јаневска: Државната пописна комисија работи според Законот за попис

Сител - 15.02.2011

Државната пописна комисија (ДПК) работи според Законот за попис и тој не е прекршен, тврди претседателката на ова тело Весна Јаневска, во врска со напуштањето на членовите - припадници на етничките ...

Кавга во Државната пописна комисија

Вечер - 15.02.2011

Кавги во Државната пописна комисија.Претставниците Албанци и Турци го напуштиле состанокот на комисијата во Неделата.Тие биле незадоволни од етничката застапеност на попишувачите на регионално ...

Привршуваат подготовките за спроведување на Пописот

Курир - 15.02.2011

Државниот завод за статистика ги привршува подготовките потребни за спроведување на пописот на населението, домаќинставата и становите планиран за периодот од 1 до 15 април.

Јаневска: Не е прекршен Законот за попис

Курир - 15.02.2011

Државната пописна комисија (ДПК) работи според Законот за попис и тој не е прекршен, тврди претседателката на комисијата Весна Јаневска, во врска со напуштањето на членовите - припадници на етничките ...