TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцината против СИДА неефикасна

Вест - 06.12.2003

ВАШИНГТОН, - Испитувањето на вакцината против СИДА "ејдсвакс Б/Е", извршено врз околу 2500 доброволци во Тајланд покажало дека таа е неефикасна. Тоа е утврдено и при првото испитување на вакцината во Северна Америка, Порторико и Холандија, чии резултати во февруари ги објави американската компанија ...

Внимателно со ХИВ-тестот

Дневник - 03.12.2003

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ Првиот инстант-тест за вирусот ХИВ треба внимателно да се употребува со задолжително лекарско советување пред и по тестирањето. Ако се позитивни резултатите од тестот, може да имаат негативни ефекти, па дури и да бидат фатални за лицето што се тестира, бидејќи некој може да се обиде ...

Секоја минута по еден човек умира од СИДА во Азија

Вест - 02.12.2003

МАНИЛА, (ДПА) - Секоја минута од СИДА умира по еден човек во азиско-пацифичкиот регион, а Индија има најголем лица заразени од болеста, соопшти вчера Светската здравствена организација (СЗО). "Повеќе од половина милион луѓе во азиско-пацифичкиот регион починале од СИДА во 2003 година.

Мултисекторска рамка за превенција и справување со сидата

Утрински - 02.12.2003

По повод 1 декември промовирана националната стратегија за ХИВ/сида Превенција на ширењето на ХИВ/сида меѓу младите, интравенозните корисници на дроги, комерцијалните сексуални работници, мажите кои имаат сексуални односи со мажи, мобилни групи, затвореници и на ромската заедница, олеснето анонимно ...

Македонија е чиста - само еден случај на ХИВ?!

Дневник - 02.12.2003

СВЕТСКИ ДЕН ЗА БОРБА СО СИДАТА Надлежните велат да не ги затвораме очите, оти граѓаните тестовите ги прават во странство Само еден случај на ХИВ е регистриран годинава од македонските институции, но никој во земјава не знае дали има повеќе заразени оти граѓаните се тестираат во странство од страв ...

Со театар против сидата

Дневник - 02.12.2003

ПРОЕКТ НА ТЕАТАРСКАТА МЛАДИНА НА МАКЕДОНИЈА Целта е потенцијалот на младите да се насочи креативно "Кампања за социјална мобилизација против ХИВ-сида - сида преку театар" е насловот на проектот на Театарската младина на Македонија.

Промовиран ХИВ/СИДА тест за домашна употреба

А1 - 01.12.2003

За првпат на македонскиот пазар денеска беше промовиран нов инстант тест за откривање ХИВ/СИДА во домашна употреба. На прес-конференцијата по тој повод беше посочено дека отипостапката за регистрација на овој препарат е во тек, но оти по повод Светскиот ден за борба против сида ќе бидат донирани ...

Лани од сида починале 3,5 милиони луѓе

А1 - 01.12.2003

Само годинава од сида починале 3,5 милиони луѓе во светот. Половина милион од нив се деца. Лани, кога беа потрошени рекордни пари за борба против сидата од неа се заразија 5 милиони луѓе. Вкупно, со вирусот ХИВ и со сида живеат 46 милиони луѓе. 3 милиони се малолетни деца.

Во Македонија има 7 лица со сида и 16 хив инфицирани

А1 - 01.12.2003

Нема сигурен податок колку луѓе со сида живеат во Македонија. Официјалните бројки велат дека од првиот регистриран случај на оваа болест кај нас пред 15 години, до денеска, вкупниот број на луѓе со хив вирусот изнесува 64. Од нив, 41 лице починало, а во моментов во земјава живеат 7 лица со сида и ...

Светот ја губи битката против сидата

Утрински - 01.12.2003

"Живеј и дозволи да живеат" е мотото под кое денес се одбележува 1 Декември, Денот на борба против светската пандемија "Живеј и дозволи да живеат" е мотото под кое денеска се одбележува Први декември - Светскиот ден на борба против сидата, светската пандемија која според генералниот секретар на ...

Сидата е тест за сите

Дневник - 01.12.2003

Коментар - Драги Јанковски Во Македонија секој ден треба да и биде посветен на борбата против сидата. За нас е преголем ризик, премногу опасен луксуз, да чекаме еден ден, макар бил и светски, за да ја споменеме современата чума.

Никој не знае каде се болните

Дневник - 01.12.2003

За најголем број од инфицираните и болните од ХИВ/СИДА што се регистрирани во земјава не се знае каде се. - За разлика од другите болести, сидата не е социјално прифатлива болест, иако по ништо не се разликува од другите. Стравот од социјална изолација и немањето точни информации се причина што ...

Живеј и дозволи да живеат

Дневник - 01.12.2003

денеска СВЕТСКИ ДЕН ПРОТИВ СИДАТА Под мото "Живеј и дозволи им на другите да живеат" денеска ќе биде одбележан Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА - 1 декември. По тој повод во Скопје ќе биде промовирана националната стратегија за борба против сидата.

1 Декември Ден на борба против сидата промовирана национална стратегија за борба против ХИВ сида

Канал5 - 01.12.2003

По повод Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА денеска во Скопје беше промовирана Националната стратегија за ХИВ/СИДА на Република Македонија. Стратегијата се однесува за периодот од 2003 до 2006 година и е подготвена од Националната меѓуресорс По повод Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА ...