TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: „Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори

Канал5 - 20.10.2019

Време е сега да се стави крај на „вистинските“ реформи на Зоран Заев и неговите пајташи. Македонија со криминалец како Зоран Заев нема иднина. Од реформи граѓаните видоа само криминал, рекет, и продавање на национални интереси.

Ристовски: Вината за недобивање датум е единствено кај власта

Канал5 - 20.10.2019

Партијата Интегра смета дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки, туку единствено кај власта. Од партијата, воедно, бараат да се стави мораториум на Преспанскиот договор.

Ристовски: Вината за недобивање датум е само кај власта

24 Вести - 20.10.2019

Од партијата Интегра соопштија дека сметаат дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки на Унијата, туку единствено кај власта. Од Интегра бараат да се стави мораториум на Преспанскиот договор.

Заев за 5 месеци со две различни изјави – Писмените гаранции за ЕУ вистина, или политички блеф!?

ТВ21 - 20.10.2019

Македонија има писмени гаранции дека октомври ќе биде октомври, рече Заев пред пет месеци. „Октомври, ќе биде октомври. И таму стои „No later than October“. Не подоцна од октомври. Ја добивме писмената право-формална гаранција“., рече Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните повеќе не му веруваат на Заев

iPortal - 20.10.2019

„Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори. Време е сега да се стави крај на „вистинските“ реформи на Зоран Заев и неговите пајташи“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на утринското соопштение на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: „Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори

24Инфо - 20.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ, реакција на соопштението на СДСМ . “„Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори. Време е сега да се стави крај на „вистинските“ реформи на Зоран Заев и неговите пајташи.

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

Фактор - 20.10.2019

Двете најголеми партии имаат различни ставови зошто е потребно да има избори. Oд ВМРО-ДПМНЕ велат дека граѓаните веќе не му веруваат на премиерот Зоран Заев. Наведуваат дека „вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните во нас гледаат единствена шанса за обнова на Македонија

Локално - 20.10.2019

„Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори. Време е сега да се стави крај на „вистинските“ реформи на Зоран Заев и неговите пајташи“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на утринското соопштение на СДСМ.

Ристовски: Вината за недобивање датум е само кај власта

Република - 20.10.2019

Од партијата Интегра соопштија дека сметаат дека вината за недобивањето датум за преговори не е кај земјите членки на Унијата, туку единствено кај власта. Од Интегра бараат да се стави мораториум на Преспанскиот договор.

ВМРО-ДПМНЕ: „Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори

MakPress - 20.10.2019

„Вистинските“ реформи на СДСМ ја оставија Македонија без датум за преговори. Време е сега да се стави крај на „вистинските“ реформи на Зоран Заев и неговите пајташи. Македонија со криминалец како Зоран Заев нема иднина.

Заев: Јас сум лут и разочаран!

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција не го криеше разочарувањето од недобивањето датум за почеток на преговори на Македонија. Тој се заблагодари и на сите европски лидери кои се залагале за нашата држава.

Заев: Стојам одговорно пред граѓаните, избори најбрзо што може

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска на прес-конференција се обрати по повод заклучоците на Европскиот Совет. Тој побара организирање на брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе се изјаснат во кој правец ...

Заев најави предвремени избори откако Македонија не доби датум за пристапни преговори со ЕУ

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори, ден откако Македонија не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија. Тој рече дека ова ќе го предложи на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево ...

Заев: Разочаран сум и лут, стојам пред вас и предлагам избори

Телма - 19.10.2019

Разочаран сум и лут, а вашиот гнев го чувствувам како уште една лузна, рече премиерот Зоран Заев во денешното обраќање пред граѓаните откако вчера ЕУ лидерите не донесоа одлука за почеток на преговорите со ЕУ.

Заев на прашања на новинарите: Со сета одговорност одлучив да побарам нов, целосен и чист мандат за да продолжиме по ...

Сител - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

(ВИДЕО) Заев: Одиме на брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат сакаат да одиме

А1 On - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на прес конференција во Владата предложи бези предвремени избори со цел граѓаните да одлучат по кој пат сакаат државата да продолжи да оди. -Пред два дена во Брисел доживеавме голема неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети.

Заев: Одиме на предвремени избори, најбрзо што може

Press24 - 19.10.2019

На денесшната прес конференција, Заев најави предвреени избори кои утре ќе ги предложи на лидерската средба. „Јас сум разочаран и лут и знам дека целиот народ така се чусвтвува. Ова однесување на Унијата е сериозна работа, но тоа е нивна одлука ...

Заев: Разочарам сум и лут, ова ми е уште една лузна

Слободен Печат - 19.10.2019

Во Брисел ни беше направена голема неправда ЕУ не го испорача тоа што го вети иако ние ги исполнивме сите наши обврски, тие не си останаа на зборот, рече премиерот Зоран Заев откако вчера и официјално ни беше соопштено дека нема да добиеме датум за ...

Премиерот Заев: Предлагам избори најбрзо што може

Алфа - 19.10.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија предложи парламентарни избори најбрзо што може откако државата не доби датум за влез во Европската унија (ЕУ). Тој ова го соопшти на денешната прес-конференција во Владата.

Заев: Немаме друг пат освен кон ЕУ и европските вредности

Сител - 19.10.2019

Северна Македонија немаме друг пат кој е водилка и кон кој тежнее освен ЕУ и тоа поради европските вредности, истакна премиерот Зоран Заев да денешната прес-конференција. – Ние ја посакуваме Европа, не за да влеземе на територијата на ЕУ, кога веќе ...

Заев предложи брзи избори за граѓаните да одлучат по кој пат ќе оди Македонија

+инфо - 19.10.2019

Еу не го испорача тоа што го вети ние ги испорачавме сите резултати. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање преговорите е нивна историска грешка. Ние направивме се што можевме, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето до граѓаните.

Заев на прашања на новинарите: Со сета одговорност одлучив да побарам нов, целосен и чист мандат за да продолжиме по ...

Либертас - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

Заев е разочарен и лут на ЕУ

Република - 19.10.2019

Во Брисел ни беше направена голема неправда. Испорачавме реформи, ги решивме проблемите со соседите, и не добивме датум. Затоа сум многу лут и разочаран, изјави денеска Зоран Заев, претсдател на Владата на Македонија во обраќањето до јавноста откако ...

ЗАЕВ: Барам нов, целосен и чист мандат за нашиот прав пат, сѐ друго е ќорсокак

Денешен - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

Заев: Ја осетив лутината на граѓаните за немањето преговори, размислував и за оставка

Локално - 19.10.2019

Поради историската грешка која ја направи ЕУ, граѓаните треба да одлучат по кој пат ќе одиме, затоа се одлучив на предвремени парламентарни избори, затоа го корегириам мојот став, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање зошто го променил ...

Заев за пишувањата за оставка: Сите опции беа на маса

iPortal - 19.10.2019

Поради историската грешка која ја направи ЕУ, граѓаните треба да одлучат по кој пат ќе одиме, затоа се одлучив на предвремени парламентарни избори, затоа го корегириам мојот став, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање зошто го променил ...

Заев: Немаме друг пат освен кон ЕУ и европските вредности

Вечер Прес - 19.10.2019

Северна Македонија немаме друг пат кој е водилка и кон кој тежнее освен ЕУ и тоа поради европските вредности, истакна премиерот Зоран Заев да денешната прес-конференција. – Ние ја посакуваме Европа, не за да влеземе на територијата на ЕУ, кога веќе ...

Заев: Верувам дека ЕУ ќе се коригира спрема нас

Денешен - 19.10.2019

С. Македонија немаме друг пат кој е водилка и кон кој тежнее освен ЕУ и тоа поради европските вредности, истакна премиерот Зоран Заев да денешната прес-конференција. – Ние ја посакуваме Европа, не за да влеземе на територијата на ЕУ, кога веќе сме ...

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ни нанесе голема неправда, предлагам брзи предвремени избори, најбрзо што може

Либертас - 19.10.2019

„Во Брисел ни беше направена голема неправда. Ние ги завршивме сите наши обврски, но ЕУ не си остана на зборот и не го испорача тоа што го вети. Тоа што ЕУ не успеа да донесе одлука за отворање пристапни преговори е нивна историска грешка и тоа го ...

Заев: Немаме друг пат освен кон ЕУ и европските вредности

4NEWS - 19.10.2019

Северна Македонија немаме друг пат кој е водилка и кон кој тежнее освен ЕУ и тоа поради европските вредности, истакна премиерот Зоран Заев да денешната прес-конференција. – Ние ја посакуваме Европа, не за да влеземе на територијата на ЕУ, кога веќе ...

Премиерот Заев: Одиме на предвремени избори, најбрзо што може

Пулс24 - 19.10.2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, откако државата не доби датум за влез во Европската Унија, на денешната прес конференција најави предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Нив, кажа утре ќе ги предложи на лидерската средба.

Заев: Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда – Јас сум разочаран и лут и знам дека цел народ се ...

Centar - 19.10.2019

– Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда, европската унија не ни го испорача тоа што ни го вети. Ние ги исполнивме нашите обврски, а тие не си остана на зборот и не испорачаа.

Заев: Ќе се испочитува Пржинскиот договор

24Инфо - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

Заев на прашања на новинарите: Со сета одговорност одлучив да побарам нов, целосен и чист мандат за да продолжиме по ...

4NEWS - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

Премиерот Заев: Предлагам избори најбрзо што може

Република - 19.10.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија предложи парламентарни избори најбрзо што може откако државата не доби датум за влез во Европската унија (ЕУ). Тој ова го соопшти на денешната прес-конференција во Владата.

Заев: Немаме друг пат освен кон ЕУ и европските вредности

Либертас - 19.10.2019

– Северна Македонија немаме друг пат кој е водилка и кон кој тежнее освен ЕУ и тоа поради европските вредности, истакна премиерот Зоран Заев да денешната прес-конференција. – Ние ја посакуваме Европа, не за да влеземе на територијата на ЕУ, кога ...

Датумот наречен желба

Н.Македонија - 19.10.2019

Европската Унија не додели датум за почеток на пристапните преговори за Македонија, со што ги изневери очекувањата на домашната политичка јавност, но и на граѓаните. Неизвесноста што траеше уште од почетокот на неделата вчера ја прекинаа лидерите на ...

Од многу блескање се ослепува

Н.Македонија - 19.10.2019

Јас веќе твој јазик во моја уста, не ставам. Зошто? Зашто тоа е француски бакнеж. Па? Бојкотирам француски производи. Тогаш не ставај во уста помфрит. Тоа ти е френч фрајз. Зошто мојот јазик да страда? Тебе ти е ова смешно, а? Така си зборуваме со ...

Илузиите со датумот

Н.Македонија - 19.10.2019

Многу огорченост, лутина, неверување се истура деновиве на адресата на ЕУ, поконкретно на Франција и нејзиниот претседател Макрон, поради непопустливиот став на Македонија да не ѝ се додели јасен и чист датум за почеток на преговорите со Унијата.

Николоски: Прибе ја извести власта дека без реформи нема да има датум со ЕУ уште пред една година

MakPress - 19.10.2019

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вчерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ истакнадека минатата година, кон крајот на мај месец 2018 година, на конференција од затворен карактер во Виена, на која бил присутен и ...

Заев: Со сета одговорност одлучив да побарам нов, целосен и чист мандат за да продолжиме по патот по кој тргнавме

Скопје1 - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија,Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

Како не се дочека датумот

Призма - 18.10.2019

Како по некое ново и непишано правило секоја општествена траума ги пресликува своите екстреми врз социјалните мрежи. Еднонеделното исчекувањето на конкретен датум за почеток на преговори со Европската унија (ЕУ) и на крајот јасната француска блокада ...

Александар Николоски во „Само интервју“

Канал5 - 25.05.2023

Вечерва во „Само интервју“ гостин беше Александар Николоски Николоски: Нема да има Преспа 2. Под овие услови нема да гласаме промена на Уставот. Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само ...

Еден циничен Макрон и пропуштен датум не се крај

Deutsche Welle - 18.10.2019

Унијата која е поделена, која е цинична, која знае да биде безобразна, која ретко не` наградува, но која за нас била и ќе биде – најдобриот од сите реално постоечки светови. Пишува Ивор Мицковски Иако во моментот кога ова го пишувам се уште не е ...

За недобивањето датум граѓаните со став: „Виновни се владините политики, Макрон е во право!“

Алсат-М - 18.10.2019

Граѓаните кои денеска ги анкетираше Алсат велат дека недобивањето на датумот е резултат на погрешните владини политики, високата корупција, непотизмот, немањето правна држава. Не е проблем, нормално е и верувам дека и Франција и ЕУ се во право.

Зоран Заев и Бујар Османи тврдеа дека ќе добиеме датум

Алсат-М - 18.10.2019

Денешниот ден го остававме зад себе, земјава не доби датум за започнување преговори со ЕУ. Оптимизмот на високите државни претставници дека одлуката за отворање преговори ќе биде позитивна, не оставаше простор тие да ја разгледаат и оваа верзија на ...

АНКЕТА: Што велат граѓаните за недобивањето датум? „По овој неуспех, овде ќе останат само старците“

ТВ21 - 18.10.2019

По ветото од Франција и неуспехот за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, анкетираните граѓани од ТВ21 стравуваат дека по оваа одлука во нашава земја ќе останат само лица во пооодмината возраст, а младите ќе си заминат.

Јанушев: Заев вчера кажа-излажа дека доколку нема датум Владата ќе падне

Курир - 18.10.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вели дека Заев вчера кажа-излажа дека доколку нема датум Владата ќе падне. -Но, сепак неговите сопартијци за медиумите изјавија дека Заев блефирал и изјавата била за да направи притисок врз Франција и ...

Изјави од типот дека сме испорачале реформи, но ЕУ не сака проширување, не помагаат

Нетпрес - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не e среќен што Македонија не доби датум за преговори, но дека ова е ден во кој што мораме да бараме решение за да одиме ...

Николоски: Одговорност треба да сносат Заев, Димитров и Османи

Нетпрес - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не може да направи ништо друго во актуелната ситуација освен што може да апелира и јавно да предупредува да се спроведуваат ...

Николоски: Одговорност треба да сносат Заев, Димитров и Османи

ММС - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не може да направи ништо друго во актуелната ситуација освен што може да апелира и јавно да предупредува да се спроведуваат ...

Заев вчера кажа-излажа дека доколку нема датум Владата ќе падне

Нетпрес - 18.10.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вели дека Заев вчера кажа-излажа дека доколку нема датум Владата ќе падне. -Но, сепак неговите сопартијци за медиумите изјавија дека Заев блефирал и изјавата била за да направи притисок врз Франција и ...

За недобивањето датум граѓаните со став: „Виновни се владините политики, Макрон е во право!“

Курир - 18.10.2019

Граѓаните кои денеска ги анкетираше Алсат велат дека недобивањето на датумот е резултат на погрешните владини политики, високата корупција, непотизмот, немањето правна ...

Ивор Мицковски за Дојче веле: Еден циничен Макрон и пропуштен датум не се крај

+инфо - 18.10.2019

Македонија не може да преживее преку статус кво. Затоа повторно ќе апелирам. Да се доврши, море да се почне, да се комплетира секоја сфера од нашите внатрешни реформи и промени, да се направат вистински реформи, да не се ни помислува на алтернативни ...

За странците нема дилема – проблемот со добивањето датум за преговори од ЕУ не е кај Заев

Окно - 18.10.2019

Ниту кај влијателните европски и светски политичари, ниту кај угледните меѓународни медиуми нема дилема за драмата што се прави со добивањето датум за преговори со ЕУ за С. Македонија и Албанија – одговорноста за неа е, пред сè, кај Франција и ...

Премиерот Заев и потпретседателот на ЕК Тимерманс: Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да ...

Бизнис Вести - 18.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Николоски: Одговорноста е на Заев, Димитров и Османи

iPortal - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не може да направи ништо друго во актуелната ситуација освен што може да апелира и јавно да предупредува да се спроведуваат ...

Николоски: Одговорноста е кај Заев, Османи и Димитров

Република - 18.10.2019

На прашањето кој е одговорен за недобивањето на датум за преговори со ЕУ, во вечерашната „Само вистина“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека одговорноста е јасна – одговорноста е секогаш на оној кој ги предводи процесите, ...

Николоски: Владата не треба да го напаѓа Макрон, туку да ги согледа своите недостатоци

Република - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не e среќен што Македонија не доби датум за преговори, но дека ова е ден во кој што мораме да бараме решение за да одиме ...

Николоски ја обвини владата дека намерно ги забавувала реформите за да влезе во иста група со Албанија

Локално - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 ТВ рече дека не може да направи ништо друго во актуелната ситуација освен што може да апелира и јавно да предупредува да се спроведуваат ...

ЕУ ќе даде само „браво“, а не и датум за Македонија?

Република - 18.10.2019

Наместо датум за почнување на преговорите, Македонија ќе добие само тапкање по рамо? Според извори од Европската комисија, се очекува Советот на Европската унија да не усвои одлука за датум, туку да постигне консензус и да усвои заклучоци со кои ќе ...

Николовски: Најприфатлив датум за одржување на избори за ВМРО-ДПМНЕ е 100 дена после понеделник

4NEWS - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „10 минтуи“ на ТВ21 вели дека Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка Влада и според уставот и законите како и Пржинскиот договор за 100 дена да се оди на ...

Вистиномер: За странците нема дилема – проблемот со добивањето датум за преговори од ЕУ не е кај Заев

Либертас - 18.10.2019

Ниту кај влијателните европски и светски политичари, ниту кај угледните меѓународни медиуми нема дилема за драмата што се прави со добивањето датум за преговори со ЕУ за С. Македонија и Албанија – одговорноста за неа е, пред сè, кај Франција и ...

Николоски: Партнери на Македонија се Брисел, Берлин, Париз, Вашингтон и Лондон

Република - 18.10.2019

Не верувам дека натака ќе одат работите, рече во вечерашното гостување во „Само вистина“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одговарајќи на прашањето дали Македонија има план Б за евроинтеграциите и „што доколку и на пролет не ...

Законот за јавно обвинителство на спореден колосек

Н.Македонија - 18.10.2019

Очекувањето на одлуката од Советот на ЕУ за доделување датум за пристапни преговори за Македонија, е причина за создавање притисок од неизвесноста во политичкиот амбиент во земјава цела оваа седмица.

Мицкоски: Макрон виновен за датумот? Од Франција и Макрон може само да учиме

365 - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ апсолутно не се согласува со ставот дека Франција или претседателот Емануел Макрон се одговорни за недобивањето на датум за преговори на Македонија со Европската унија.

Вистиномер: За странците нема дилема – проблемот со добивањето датум за преговори од ЕУ не е кај Заев

1tv - 18.10.2019

Ниту кај влијателните европски и светски политичари, ниту кај угледните меѓународни медиуми нема дилема за драмата што се прави со добивањето датум за преговори со ЕУ за С. Македонија и Албанија – одговорноста за неа е, пред сè, кај Франција и ...

„До последен здив“ се чека одлуката од Брисел

Телма - 17.10.2019

Чекањето продолжува, но не ги изморува претставниците на власта. И претседателот и министерката Шеќеринска се убедени дека недобивање датум утре не е македонска вина, туку внатрешна работа во Унијата.

Николовски: Најприфатлив датум за одржување на избори за ВМРО-ДПМНЕ е 100 дена после понеделник

ТВ21 - 17.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „10 минтуи“ на ТВ21 вели дека Заев треба да поднесе оставка, потоа да се формира техничка Влада и според уставот и законите како и Пржинскиот договор за 100 дена да се оди на ...

Заев на состанок на ПЕС: Tешките одлуки се вреднуваат и се влог во подобра иднина

Фокус - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е директно виновен за евентуално недобивање на датум

Фокус - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја загрозува европската иднина на државата

Канал5 - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Телма - 17.10.2019

Како што соопшти Секторот за односи со јавноста на Владата, на средбата на која присуствуваше и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, Заев во свое име и во име на народот на нашата земја ја истакна благодарноста за поддршката на ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Канал5 - 17.10.2019

Позитивна одлука на европските лидери за старт на преговори со Македонија е логичен одговор за признавање на досегашните испораки на земјата. Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за ...

Потпретседателот на ЕК Тимерманс:Остварувањата треба да се испочитуваат со одлука за преговори

Нова ТВ - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Средба Заев-Тимерманс: Секое одлагање е простор за влијание на трети страни

Press24 - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Заев-Тимерманс: Oдлагањето на преговорите ќе ослободи простор за трети страни

+инфо - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Слободен Печат - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Единствен виновник за недобивањето датум ќе биде Зоран Заев

Нетпрес - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата.

(ВИДЕО) Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

А1 On - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Заев: Датум за преговори со ЕУ или мојата влада е мртва

МКД - 17.10.2019

Ако земјата не добие датум за преговори со ЕУ, владата би можела да се распушти. Ова го изјави премиерот Зоран Заев за српската агенција Танјуг. „Ако лидерите на земјите членки на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почетокот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Единствен виновник за недобивањето датум ќе биде Зоран Заев и никој друг

Курир - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата.

Јанушев: Се, освен безусловен датум е еднакво на катастрофален пораз и фијаско за Заев и СДСМ!

Курир - 17.10.2019

Со оглед на важноста и огромниот (оправдан) интерес за датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ и отворањето на нова „пандорина кутија“ за која пишував вчера, ќе продолжам и денес, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Макфакс - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Јаневски: И да добиеме датум не значи дека во сабота ќе добиеме објективно судство, за жал имаме премиер што во ЕУ чита ...

Курир - 17.10.2019

Во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа вчера гостуваше новинарот Дарко Јаневски, кој истакна дека Република Македонија со оваа власт тешко дека ќе добие датум за преговори со ЕУ, но и да добиеме нема другиот ден веднаш да добиеме објективно ...

Заев-Тимерманс: ЕУ да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за датум

МКД - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија. Тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Сител - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Лажна надеж за опозицијата: Заев нема да си оди, ниту ќе распише избори

Слободен Печат - 17.10.2019

Во изјавите на премиерот Зоран Заев дадени вчера во Виена и Брисел во јавноста се доживеаја како најава за заминување од функцијата и пад на владата. Изјавите на премиерот Зоран Заев дадени вчера во Виена и Брисел во јавноста се доживеаја како ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Независен - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Говор на омраза и оркестрирана офанзива против „неодговорната“ ЕУ на, Макрон?!

Алфа - 17.10.2019

Македонија се соочува со силен наплив на говор на омраза кон ЕУ и Франција предизвикана од недобивањето датум за преговори. Партиски и владини поддржувачи со денови ја бомбардираат јавноста со политички и етички некоректни пораки.

Заев под притисок за предвремени избори, ќе попушти ли?

Нетпрес - 17.10.2019

Предвремени избори повеќе не се избор, туку неопходност. Легитимитетот на владата на Заев е нарушен доколку одлука да и’ се одреди датум за преговори на Македонија на самитот во Брисел изостане, на ваков став се дел од политичките аналитичари во ...

Заев загуби контрола: Сите му се виновни за лошото владеење

Курир - 17.10.2019

Откако Македонија не доби датум за почеток за преговори со Европската Унија заради немањето суштински реформи, Зоран Заев наместо вината да ја бара кај себе и владата која ја предводи почна да губи контрола и да ги обвинува сите останати.

Николоски: Главен виновник за недобивање на датум за почеток на преговорите е  Зоран Заев и СДСМ

Курир - 17.10.2019

Јас уште минатата година кога го добив сознанието за создавање на група помеѓу Македонија и Албанија уште тогаш апелира. За жал година ипол после тоа сите зборуваат за таа работа, но пред година ипол ми беше говорено дека е научна фантастика.

Претседателот Заев во Брисел: Одлуката за старт би била порака дека тешките одлуки се влог во подобра иднина

Press24 - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти. На состанокот на кој учествуваа и претседателот на Европскиот парламент Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички ...

Заев на состанок на ПЕС: Tешките одлуки се влог во подобра иднина

Независен - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Заев на состанок на ПЕС: Тешките одлуки се влог во подобра иднина

+инфо - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра ...

А1 On - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра ...

Курир - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Заев: Позитивната одлука за почеток на преговорите ќе упати силна порака за регионот

Слободен Печат - 17.10.2019

Премиерот Заев во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти, каде биле поздравени и поддржани прогресивните политики на Македонија. Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема преговори, Заев се фати за криминал

МКД - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Заев смета дека одлуката за старт на преговорите е порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра иднина

Нетпрес - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во четврткот во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички ...

Заев: Одлуката за старт на преговори порака дека тешките одлуки се влог во подобра иднина

МКД - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја загрозува европската иднина на државата

А1 On - 17.10.2019

„СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата.

Сѐ освен безусловен датум е катастрофален пораз и фијаско за Заев и СДСМ!

Нетпрес - 17.10.2019

Со оглед на важноста и огромниот (оправдан) интерес за датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ и отворањето на нова „пандорина кутија“ за која пишував вчера, ќе продолжам и денес, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра ...

Либертас - 17.10.2019

– Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери ...

ЗАЕВ ОПТИМИСТ ДО КРАЈ: Датум од ЕУ е логичен одговор за тоа што испорача С. Македонија

Денешен - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за РС Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето тешки и одговорни ...

Премиерот Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори порака до регионот дека тешките одлуки се влог во ...

Бриф - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Заев – Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

Точка - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата

Локално - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја загрозува европската иднина на државата

PressingTV - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

ВМРО-ДПМНE: СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата

24Инфо - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Скопје инфо - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Заев - Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

MTM - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Опсервер - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Европската Унија треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите

Република - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Заев: Одлуката за старт на преговори ќе значи признание за реформите, но и порака до регионот дека тешките одлуки се ...

24Инфо - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти. На состанокот на кој учествуваа и претседателот на Европскиот парламент Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

4NEWS - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

CivilMedia - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Либертас - 17.10.2019

– Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата

iPortal - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

ПЕС ја повикаа ЕУ да го направи одлучувачкиот чекор

Република - 17.10.2019

Претставниците на ПЕС ја повикаа ЕУ да го направи одлучувачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите што ќе значи признание за реформите, но и порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра иднина, соопшти премиерот Зоран Заев ...

Заев на состанок на ПЕС во Брисел: Одлуката за старт на преговори ќе значи признание за реформите, но и порака до ...

Centar - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти, соопшти СДСМ. На состанокот на кој учествуваа и претседателот на Европскиот парламент Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и ...

ДВА ДАТУМА ОД ЕУ: Истите ликови во авионот лани кога „добивме“ и денеска кога не добивме

Денешен - 17.10.2019

Една слика илјада зборови, а две слики две илјади. Првата носи наслов Датум еден или Датум лани, а втората Датум два или Датум утре сабајле. Едната е од ликовите во авионот, лани, кога „добивме“ датум од ЕУ и кога ТВ Телма неколкупати ја повторуваше ...

Заев и Тимерманс: Остварувањата на Северна Македонија треба да се испочитуваат со одлука за старт на преговарачкиот ...

24Инфо - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Заев – Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

Centar - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја загрозува европската иднина на државата

Либертас - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

Заев: Ако ЕУ го загуби кредибилитетот во регионот тогаш се отвора простор за влез на трети страни

Локално - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Претставниците на ПЕС ја повикаа ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите со Северна Македони

iPortal - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја загрозува европската иднина на државата

Скопје инфо - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

Заев-Тимерманс: ЕУ да направи решавачки чекор за старт на преговори со Северна Македонија

iPortal - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Средба Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

Вечер Прес - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Северна Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето ...

Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра ...

Скопје инфо - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери од ...

Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори порака до регионот дека тешките одлуки се влог во подобра ...

CivilMedia - 17.10.2019

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ,денеска во Брисел учествуваше на состанок на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), на кој учествуваа и првиот човек на Европскиот парламент, Давид Марија Сасоли, премиери, еврокомесари и други политички лидери ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо на реформи се посвети на милионите кои ги вртат семејните фирми

Денешен - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата, Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта, се вели во денешната реакција од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. – СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата.

Заев – Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

Н.Македонија - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Македонија, и тоа ќе биде силна порака и за другите земји во регионот дека донесувањето тешки и одговорни одлуки, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ три години ја уништува државата

MakPress - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

ВМРО ДПМНЕ: Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на датум за почеток на преговори

Скопје1 - 17.10.2019

СДСМ три години ја уништува државата. Република Македонија е жртва на неодговорноста, криминалот и корупцијата на власта. СДСМ со своето владеење ја загрози европската иднина на државата. Зоран Заев е директно виновен за евентуално недобивање на ...

Заев-Тимерманс: Остварувањата на земјава да се испочитуваат со одлука за старт на преговорите

MakPress - 17.10.2019

Европската Унија сега треба да го направи решавачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во членство за Република Македонија, со што ќе се испрати силна порака и до другите земји во регионот дека донесувањето тешки и ...

Добиваме поттик и позитивен сигнал, за датум ќе почекаме

Expres - 17.10.2019

Во Брисел во моментов се пишуваат Заклучоците на ЕУ Советот за Македонија и Албанија. Повеќе извори тврдат дека датум ќе нема. Се очекува ЕУ Советот да не усвои одлука за датум, туку да постигне консензус и да усвои заклучоци со кои ќе се даде ...

Заев: Понекогаш ние, земјите кандидати, повеќе веруваме во европските вредности отколку самите земји членки на ЕУ

IRL - 16.10.2019

Во очекување на одлуката од самитот на ЕУ за почеток на пристапните преговори на Северна Македонија, премиерот Зоран Заев денеска со два драматични говори од Брисел и Виена. Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски ...

Заев: „Ако не добиеме датум, Владата може да падне“

Алсат-М - 16.10.2019

Ако земјата не добие датум за преговори со ЕУ, владата би можела да се распушти. Ова го најави премиерот Зоран Заев за време на престојот во Австрија. Во изјава за српсата новинска агенција Танјуг, Заев вели дека земјата нема алтернатива и дека ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

Алсат-М - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Можеби заедно ќе се радуваме на големата победа на државата, вели Спасовски

Фокус - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Канал5 - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската агенција Танјуг.

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за ...

Канал5 - 16.10.2019

Владата ја обнови демократијата и испорача конкретни резултати во 4 области, како што се бараше во Заклучокот на Советот на ЕУ во јуни 2018 година. Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема “ Македонија: Европски ...

Заев: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже внимание за процесите за проширување

Алсат-М - 16.10.2019

Владата ја обнови демократијата и испорача конкретни резултати во 4 области, како што се бараше во Заклучокот на Советот на ЕУ во јуни 2018 година. Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема “ Македонија: Европски ...

Заев: ЕУ да се врати на изворните принципи, подготвени сме за старт на преговори

24 Вести - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев: ЕУ да се врати на изворните принципи, подготвени сме за старт на преговори

Телма - 16.10.2019

Такви пораки упати денеска премиерот Зоран Заев на дебатата „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот „Карл Ренер“ и Фондацијата „Фридрих Еберт“ ...

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Фокус - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Ако не добиеме датум, ќе се уништи владата во Северна Македонија

Алсат-М - 16.10.2019

Очекувам реформите во Европската унија да се движат заедно со процесот на проширување со Република Северна Македонија и Албанија, порача од Австрија премиерот Заев. Во изјавата дадена за српската агенција Танјуг, Заев очекува позитивна одлука за ...

Заев: Ако нема датум, можно е да падне владата

Канал5 - 16.10.2019

Ако нема позитивна одлука за Македонија на самитот тоа веројатно ќе ја урне Владата, порачува премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција Танјуг. „Алтернатива за нас нема. Ако не се донесе одлука ние не можеме да се откажеме од ЕУ.

Заев во Виена: „Ако нема одлука за датум, нашата Влада е мртва“

ТВ21 - 16.10.2019

Иако советот на министри на земјите членки на ЕУ не постигна едногласна одлука за датум за Северна Македонија и Албанија, премиерот Заев од Виена изјави дека се уште има надеж за позитивна одлука од Европскиот совет.

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Алфа - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев за „Танјуг“: Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапни преговори со Македонија, тоа ќе значи дека не ...

ММС - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Сееврна Македонија Зоран Заев очекува на следниот состанок за иницијативата за оттргнување на бариерите помеѓу Србија Албанија и Македонија, да биде договорено слободно патуавње со лична карта.

Заев: ЕУ да се врати на изворните принципи, подготвени сме за старт на преговори

Сител - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Доколку ЕУ не го награди Преспанскиот договор, како очекува решавање на косовскиот проблем?

Слободен Печат - 16.10.2019

Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапните преговори на Северна Македонија , тоа практично ќе значи дека не го уважува туку казнува Преспанскиот договор, истакна македонскиот премиер Зоран Заев.

Заев бара ЕУ да се врати на изворните принципи и порача дека сме подготвени за старт на преговорите

Нетпрес - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев - Ако нема одлука од ЕУ, владата ќе падне

Р.С.Европа - 16.10.2019

Владата ќе биде мртва, ако лидерите на ЕУ донесат негативна одлука за почеток на преговори, изјави премиерот Зоран Заев на дебата во Виена. Тој вели дека со таква одлука власта ќе го загуби мнозинството во Парламентот од кое барале да гласа за ...

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Макфакс - 16.10.2019

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

Сител - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Заев: Без датум владата ќе биде мртва

Алфа - 16.10.2019

Ќе ја запечати ли Макрон премиерската кариера на Заев? Ќе падне ли Владата ако в четврток Македонија не добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија? Премиерот вели дека ако одлуката е негативна, Владата ќе била мртва, пренесуваат ...

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

Макфакс - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува Преспанскиот договор

Независен - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Законот за обвинителство ја „надживеа“ и одлуката од Брисел

Независен - 16.10.2019

Ниту средината на октомври, односно пред одлуката од Брисел за (не)добивање на датум за преговори со ЕУ, не се покажа како краен рок кога требаше да биде донесен законот за обвинителство. Партиите ја префрлаат одговорноста кон политичкиот противник ...

Заев: Ако нема датум можно е да падне Владата

Press24 - 16.10.2019

Ако нема позитивна одлука за Македонија на самитот тоа веројатно ќе ја урне Владата. Ова го вели премиерот Зоран Заев за Танјуг. - „Алтернатива за нас нема. Ако не се донесе одлука ние не можеме да се откажеме од ЕУ. Секако дека ЕУ е нашата иднина.

Заев: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

А1 On - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Заев: Ако нема датум за преговори ќе падне владата

Сител - 16.10.2019

Ако земјава не добие датум, Владата може да падне, вели премиерот Заев во изјава за српски Танјуг. Според него, ниту една земја од ЕУ нема забелешки за Макеоднија, проблемот е внатре во рамките на Унијата заради реформите во неа.

Заев: Владата ќе биде „мртва“ ако не добиеме датум

Press24 - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Никој нема да не спречи на патот на раст на платите

Press24 - 16.10.2019

Во јуни и јули од Брисел ни стигна пораката дека Северна Македонија ги исполнила очекуваните резултати за старт на преговори за членство во ЕУ. Ова го напиша премиерот Заев на Фејсбук по прес-конференцијата со еврокомесарот Хан.

Заев: Го искористивме времето во „чекалната“, подготвени сме за преговори за членство во ЕУ

МКД - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт, на која ...

Заев: Без датум за преговори, ќе го загубиме мнозинството во Собранието

360 степени - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев од Виена: ЕУ да се врати на изворните принципи за да се елиминира интересот на трети страни во регионот

Нова ТВ - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев: Ако не се донесе одлука за датум, ќе се уништи владата

А1 On - 16.10.2019

Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапните преговори на Северна Македонија, тоа практично ќе значи дека не го уважува туку дури и го казнува Преспанскиот договор, вели македонскиот премиер Зоран Заев, пишува „Б92“.

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Курир - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

Независен - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

Слободен Печат - 16.10.2019

До утре или задутре да почекаме па можеби сите заедно ќе се радуваме на големата победа на државата изјави Оливер Спасовски. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на ...

Заев во Виена : Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи

Независен - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

Press24 - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

А1 On - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

Нетпрес - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

А1 On - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Press24 - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Сител - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори, тоа ќе значи дека го казнува Преспанскиот договор

+инфо - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Курир - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Нетпрес - 16.10.2019

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Заев сè уште оптимист: Веруваме во идејата на ЕУ, и ќе останеме посветени на тој пат

Слободен Печат - 16.10.2019

Ние го искористивме нашето време во „чекалната“ и денес сме подготвени и политички и институционално за старт на преговорите за членство во ЕУ. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна ...

Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Нетпрес - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување, ние остануваме посветени на тој пат

Press24 - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и ...

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

+инфо - 16.10.2019

Тој додаде дека не губи надеж и дека се уште е можно да се усвои нова методологија за преговарање, но исто така и да се донесе одлука за стартување преговори. Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, ...

Заев призна: Ако нема датум нашата Влада ќе биде мртва и ќе го загубиме мнозинството во Парламентот

PressingTV - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

Точка - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

4NEWS - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за ...

Кумановски м. - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Либертас - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ја разбираме Франција, но сметаме дека проширувањето може да оди паралелно со дебатата за новата методологија

Локално - 16.10.2019

Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во Виена.

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Тера - 16.10.2019

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Точка - 16.10.2019

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Заев во Виена: „Ако нема одлука за датум, нашата Влада е мртва“

4NEWS - 16.10.2019

Иако советот на министри на земјите членки на ЕУ не постигна едногласна одлука за датум за Северна Македонија и Албанија, премиерот Заев од Виена изјави дека се уште има надеж за позитивна одлука од Европскиот совет.

Заев: Ако нема датум за преговори ќе падне владата

4NEWS - 16.10.2019

Ако земјава не добие датум, Владата може да падне, вели премиерот Заев во изјава за српски Танјуг. Според него, ниту една земја од ЕУ нема забелешки за Макеоднија, проблемот е внатре во рамките на Унијата заради реформите во неа.

Заев: Ако неделава нема одлука за датум, до среда нашата Влада е мртва

Република - 16.10.2019

Иако советот на министри на земјите членки на ЕУ не постигна едногласна одлука за датум за Северна Македонија и Албанија, премиерот Заев од Виена изјави дека се уште има надеж за позитивна одлука од Европскиот совет.

Заев од Виена: За Република Северна Македонија нема алтернатива за интеграцијата во ЕУ и НАТО

iPortal - 16.10.2019

Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во Виена.

Заев: Ако не добиеме датум ќе падне Владата

24Инфо - 16.10.2019

Очекувам реформите во Европската унија да се движат заедно со процесот на проширување со Република Северна Македонија и Албанија, порача од Австрија премиерот Заев. Во изјавата дадена за српската агенција Танјуг, Заев очекува позитивна одлука за ...

Заев: ЕУ да се врати на изворните принципи, подготвени сме за старт на преговори

Опсервер - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Премиерот Заев ги „запали бродовите“: Ако не ни дадете датум, владата ќе падне

Бриф - 16.10.2019

Владата ќе биде мртва, ако лидерите на ЕУ донесат негативна одлука за почеток на преговори, изјави премиерот Зоран Заев на дебата во Виена. Тој вели дека со таква одлука власта ќе го загуби мнозинството во Парламентот од кое барале да гласа за ...

Заев во Виена:  Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа за процесите за проширување, ...

24Инфо - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

24Инфо - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Заев: Ја разбираме Франција, но сметаме дека проширувањето може да оди паралелно со новата методологија за членство

Република - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

MTM - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот „Карл Ренер“ и Фондацијата „Фридрих Еберт“ ...

Заев: ЕУ да се врати на изворните принципи, подготвени сме за старт на преговори

Скопје инфо - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Либертас - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа за процесите за проширување

CivilMedia - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Заев: ЕУ да се врати на изворните принципи, подготвени сме за старт на преговори

4NEWS - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

MTM - 16.10.2019

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Спасовски: Се е испорачано од наша страна, државата да го добие заслужениот датум

Локално - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи се испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука ...

Спасовски: Направивме се што требаше да биде направено за да добиеме датум

4NEWS - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Спасовски: Направивме се за датум

Денешен - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

Спасовски: Да почекаме до утре или задутре па можеби сите заедно ќе се радуваме

iPortal - 16.10.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека очекува државата да го добие заслужениот датум за почеток на преговори бидејќи е испорачано од наша страна се што е побарано од ЕУ, но сепак остава простор да се почека конечната одлука што ...

ЗАЕВ: Ние сме зрели за старт на преговорите, а очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи

Денешен - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев: Ја разбираме Франција, но сметаме дека проширувањето може да оди паралелно со дебатата за новата методологија за ...

Либертас - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

Centar - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во ...

Заев од Виена: Реформи се можни само со мотивација

Фактор - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата може да ја загуби поддршката од Собранието доколку Македонија не добие почеток на преговорите од страна на лидерите на земјите-членки во ЕУ до крајот на неделата.

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Скопје инфо - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Локално - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Знам дека требаат реформи, ама не сме мотивирани

Република - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Вечер Прес - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

Н.Македонија - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во ...

Заев од Виена: Без датум за преговори, во среда нашата Влада ќе биде „мртва“

MakPress - 16.10.2019

Иако советот на министри на земјите членки на ЕУ не постигна едногласна одлука за датум за Северна Македонија и Албанија, премиерот Заев од Виена изјави дека се уште има надеж за позитивна одлука од Европскиот совет.

Николоски: Европа не сака држава во која владее криминалот и корупцијата

MakPress - 16.10.2019

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за порталот лидер, истакна дека ситуацијата со датумот за преговори долго време им е најавувана на македонските функционери.

Заев од Виена:Реформите во ЕУ може да се водат паралелно со проширувањето

AKO - 16.10.2019

На собирот во Виена посветен на РС Македонија организиран од ,,Мрежа“, организација за развој на соработката во Југоисточна Европа, премиерот Зоран Заев рече дека Западен Балкан не е повќе темпирана бомба.

Заев очекува Европа да се врати на изворните принципи и да покаже грижа за проширувањето

AKO - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Заев: Ако не добиеме датум, веројатно ќе се уништи Владата, но ќе дојдат некои други и ќе го продолжат тој пат

Скопје1 - 16.10.2019

Очекувам реформите во Европската унија да се движат заедно со процесот на проширување со Република Северна Македонија и Албанија, порача од Австрија премиерот Заев. Во изјавата дадена за српската агенција Танјуг, Заев вели: “ Јас очекувам дека ...

Заев: Ако не добиеме датум, владата ќе се уништи

365 - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во Виена.

Николоски: Владата, МНР и Османи ниту еднаш не побарале раздвојување на Македонија од Албанија

MakPress - 16.10.2019

Во интервју за порталот лидер, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски истакна дека при средба со еден министер за европски прашања од голема европска држава му било кажано дека владата на СДСМ и Заев не бара од Европската унија ...

Заев: Ја разбираме Франција но сметаме дека проширувањето може да оди паралелно со ЕУ реформите

MakPress - 16.10.2019

Очекувам Европската унија да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување за да биде потврдена силата на привлечност за членство во ЕУ, и за да се елиминира интересот на трети страни во регионот.

Заев од Виена: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за ...

Скопје1 - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема “Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори, значи дека не го почитува и го казнува Преспанскиот договор

Магазин - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција Танјуг истакна дека ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот ...

Заев: Ако не добиеме датум за преговори ќе значи дека Европа го отфрла Преспанскиот договор

MakPress - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Одлука за датум во последна минута

Магазин - 16.10.2019

Четврток и петок се клучните денови кога и дефинитивно ќе биде познато дали Македонија по 14 години чекање ќе добие датум за почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија.

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, нема причина за вонредни избори без оглед какви ќе бидат ...

Сакам да кажам - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека до крај останува оптимист оти земјава ќе добие датум за почнување преговори со Европската унија и дека без оглед какви ќе бидат одлуките нема причина за вонредни избори.

Заев очекува чиста одлука за почеток на преговори со ЕУ

Алсат-М - 15.10.2019

Власта негира дека не усвојувањето на Законот за јавно обвинителство го загрозува датумот за преговир со Европската Унија. Премиерот Зоран Заев вели дека законските измени не се предвидени во извештајот на Европската Комисија, но дека Законот мора ...

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за преговори со Македонија

Канал5 - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти.

Заев: Од самостојноста ништо лесно не сме добиле, се е со маки

Фокус - 15.10.2019

Земјава наша од самостојноста ништо лесно не добила, се е со маки, за сите влади наназад зборувам, изјави денеска премиерот, Зоран Заев, во врска со очекувањата за добивање на датум за преговори.

Заев и Јанушев со различни гледања за влијанието од одлуката од ЕУ

Канал5 - 15.10.2019

Одлуката за очекуваниот датум ќе биде драма до последен момент. Премиерот Заев иако е оптимист за позитивен епилог, оценува дека последниот збор ќе го имаат лидерите од земјите членки на ЕУ на Советот во Брисел во четврток и петок.

Николоски:Никој од владата не побарал раздвојување од Албанија во одлуката за почеток на преговори

ММС - 15.10.2019

Зошто македoнската влада во донесувањето на одулката за почеток на преговори не побарала раздвојување од Албанија, праша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во видео интервју.

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за Македонија

Слободен Печат - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за преговори со Северна Македонија

Сител - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Заев: Ќе нема предвремени избори

360 степени - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори

Нетпрес - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

Заев: Од самостојноста се што добивме беше со маки

Press24 - 15.10.2019

Земјава наша од самостојноста ништо лесно не добила, се е со маки, за сите влади наназад зборувам. Ова го изјави денеска премиерот, Зоран Заев, во врска со очекувањата за добивање на датум за преговори.

„Предвремени парламентарни избори мора да има- без разлика дали Македонија ќе добие датум или не“

Курир - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

ВМРО-ДПМНЕ: Мора да има предвремени парламентарни избори

Независен - 15.10.2019

Фото: Б. Грданоски Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев.Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

ВМРО-ДПМНЕ: Мора да има предвремени парламентарни избори

Сител - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за Македонија

Press24 - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Димитров од Луксембург: 14 години чекаме почеток на преговори, го решивме и „невозможното“

360 степени - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој учествуваше на министерскиот состанок на земјите-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС, уште еднаш пред министрите образложил зошто Северна Македонија заслужува да добие одлука за отпочнување ...

Заев: Драмата со одлуката за преговори ќе трае до последен момент

МКД - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист дека Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, но очекува „работата да ја пресечат“ лидерите на Унијата, а не министрите. Неговата проценка е дека, како што вели, драмата ќе биде до последен момент.

Димитров: Го решивме невозможното, ЕУ да го остави светилникот вклучен

+инфо - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Заев: Нема да има предвремени избори ако не добиеме датум

+инфо - 15.10.2019

Драмата во ЕУ веројатно ќе биде до последен момент, смета премиерот Зоран Заев на два дена пред конечната одлука на ЕУ. Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист.

Заев порачува: И да нема датум за преговори, нема да има предвремени избори

Слободен Печат - 15.10.2019

Редовност на изборите е редовност на општеството. Премиерот Зоран Заев ја исклучува можноста за одржување на предвремени парламентарни избори ако не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ.

Димитров на состанок на ПЕС со министри од земји членки на ЕУ

Макфакс - 15.10.2019

Активностите на министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска продолжија во Луксембург, со учество на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ, кои се дел од групата PES (Партија на европските социјалисти), којшто се одржа ...

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за преговори со Северна Македонија

А1 On - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Дали ЕУ ќе го остави светилникот вклучен?

Нетпрес - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Заев и ВМРО-ДПМНЕ за датумот и предвремени избори

Р.С.Европа - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека без разлика на тоа какви ќе бидат одлуките во Брисел, тој не гледа причина за вонредни избори. Тој одговараше на новинарско прашање што ако не добиеме датум за почеток на преговори.

Николоски: Заев со променето име и штетен договор со Бугарија не успеа да добие датум, а камо ли да почне со преговори ...

Курир - 15.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за порталот Лидер изјави дека владата на Заев има катастрофално неспособна дипломатија, затоа што со променето име, штетен договор со Бугарија и со сите национални концесии кои ги ...

Николоски ексклузивно за Лидер.мк: Владата на СДСМ и Заев не баралe раздвојување на Македонија од истиот пакет со ...

Курир - 15.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашното интервју за порталот Лидер.мк откри една ексклузивна вест каде што истакна дека при средба со еден министер за европски прашања од голема европска држава му било кажано дека владата ...

Во име на тој датум на Заев му направија СЈО, се избра Талат, дури и сонцето го избрусивме од шахтите – а датум нема

Република - 15.10.2019

Датум нема, а со Шеќеринска и Заев на чело во Влада и Рускоска и Јовевски во Обвинителство, датум нема ни да има – вели Александар Пандов во својот статус на Фејсбук. Понатаму тој пишува: А, во име на тој датум за ЕУ на Заев му беше дозволено да ...

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за преговори со Северна Македонија

CivilMedia - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Учество на МНР Димитров на состанок на ПЕС со Министри од земји-членки на ЕУ

24Инфо - 15.10.2019

Денес, активностите на министерот за надворешни работи Никола Димитров продолжија во Луксембург со учество на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата PES (Партија на европските социјалисти), којшто се одржа непосредно ...

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за преговори со Северна Македонија

iPortal - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

ПЕС групата министри од земји-членки на ЕУ со поддршка за преговори со Северна Македонија

Локално - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Северна Македонија ја ...

Дали Заев ќе ги активира писмените гаранции што ги добил од ЕУ?

Република - 15.10.2019

Македонскиот државен врв и јавноста е во очекување на одлуката на Европскиот совет дали ќе одреди датум за почеток на преговорите со Македонија. Прогнозите засега не се оптимистички, најмногу поради цврстиот став, кој се противи Македонија, но ...

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ИМА ДАТУМ - премиерот Заев уште е оптимист

Фактор - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум, изјави денеска премиерот Зоран Заев, по вчерашното одбивање на амбасадорите на ЕУ за предлогот на финското претседателство за земјава. „Останувам оптимист, за нас е значајна чиста одлука за земјава.

Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори

Република - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

Димитров од Луксембург: 14 години чекаме почеток на преговори

Република - 15.10.2019

На министерскиот состанок на земјите членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС, Никола Димитреов пред министрите образложил зошто Северна Македонија заслужува да добие одлука за отпочнување преговори за членство во Унијата.

Димитров на состанок на ПЕС со Министри од земји-членки на ЕУ

Centar - 15.10.2019

Активностите на министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска продолжија во Луксембург, со учество на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ, кои се дел од групата PES (Партија на европските социјалисти), којшто се одржа ...

Димитров на состанок на ПЕС со Министри од земји-членки на ЕУ

Точка - 15.10.2019

Активностите на министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска продолжија во Луксембург, со учество на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ, кои се дел од групата PES (Партија на европските социјалисти), којшто се одржа ...

Димитров на состанок на ПЕС со Министри од земји-членки на ЕУ

Кумановски м. - 15.10.2019

Денес, активностите на министерот за надворешни работи Никола Димитров продолжија во Луксембург со учество на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата PES (Партија на европските социјалисти), којшто се одржа непосредно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Предвремени парламентарни избори мора да има

24Инфо - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

ЗАЕВ: До небо верувам дека ќе добиеме датум од ЕУ, а ако нема датум нема ни предвремени избори

Денешен - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и неговата криминогена клика немаат капацитет да ги водат преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Опсервер - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

НИКОЛОСКИ: Владата на Заев не барала раздвојување на Македонија од пакетот со Албанија

Денешен - 15.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашното интервју за порталот Лидер.мк, ешудругото истакна и дека при средба со еден министер за европски прашања од голема европска држава му било кажано дека владата на СДСМ и Заев не бара ...

Заев: Нема да има предвремени избори

Либертас - 15.10.2019

Запрашан дали ако не добиеме датум за почеток на преговори ќе има предвремени избори, премиерот Зоран Заев истакна дека „не смее да се загрози предвидливоста со избори пред редовниот термин“. – Верувам до небото дека ќе добиеме датум.

Датум не добивме зашто државата не ни е средена, да не дозволиме да ја изгубиме и 2020 година

Република - 15.10.2019

Нивото на реформи е катастрофално ниско и во Македонија и во Албанија. Ова е генералниот заклучок на потпретседателот на ВМРо-ДПМНЕ Александар Николоски, кој вечерва во интервју за Економски лидер ја коментира одлуката на Советот на министри на ЕУ ...

Николоски: Заев со променето име и штетен договор со Бугарија не успеа да добие датум, а камо ли да почне со преговори ...

24Инфо - 15.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за порталот Лидер изјави дека владата на Заев има катастрофално неспособна дипломатија, затоа што со променето име, штетен договор со Бугарија и со сите национални концесии кои ги ...

Природно е да нема датум, нивото на реформи е катастрофално ниско во Македонија

PressingTV - 15.10.2019

Нивото на реформи е катастрофално ниско и во Македонија и во Албанија. Ова е генералниот заклучок на потпретседателот на ВМРO-ДПМНЕ Александар Николоски, кој вечерва во интервју за Економски лидер ја коментира одлуката на Советот на министри на ЕУ ...

Дали Заев ќе ги активира писмените гаранции што ги добил од ЕУ?

PressingTV - 15.10.2019

Европскиот совет дали ќе одреди датум за почеток на преговорите со Македонија. Прогнозите засега не се оптимистички, најмногу поради цврстиот став на Франција, која се противи Македонија, но Албанија да ги почнат преговорите за членство.

Заев за американски медиум: Ако нема ДАТУМ за преговори, Владата ќе ПАДНЕ!

Магазин - 15.10.2019

Во интервју за американската јавна радио станица ПБС премиерот Зоран Заев вели дека евентуално недобивање на датум за преговори со Европската унија ќе ја урне неговата Влада. Лајвсеј: Имате европско знаме тука? Новинарот Кристофер Лајвсеј вели дека ...

Заев: Со почетокот на министерскиот Совет ќе ги имаме и првите индиции за датумот за преговори

MakPress - 15.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда, изјави македонскиот премиер Зоран Заев, коментирајќи го амбиентот во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Без разлика дали Македонија ќе добие датум, предвремени избори мора да има

MakPress - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

И ПЕС групата министри со поддршка за Македонија

MakPress - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Луксембург учествуваше на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС – Партија на европските социјалисти, каде уште еднаш образложил зошто Македонија ја заслужи ...

Заев: И да не добиеме датум за преговори нема да има предвремени избори

MakPress - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист и верува дека земјава ќе добие датум за почеток на преговори. Според неговите проценки, ќе биде оставено лидерите на ЕУ да пресечат за одлуката за преговори, а не нивните министри.

Заев дециден: Нема предвремени избори!

1tv - 15.10.2019

Запрашан дали ако не добиеме датум за почеток на преговори ќе има предвремени избори, премиерот Зоран Заев истакна дека „не смее да се загрози предвидливоста со избори пред редовниот термин“. – Верувам до небото дека ќе добиеме датум.

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

24 Вести - 14.10.2019

„Франција и Германија почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно в среда, изјави премиерот Зоран Заев во Битола, коментирајќи го амбиентот во пресрет ...

Заев најави дека Франција и Германија во среда уште еднаш ќе разговараат за отворање преговори

Фокус - 14.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда, изјави македонскиот премиер Зоран Заев, коментирајќи го амбиентот во ...

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

Канал5 - 14.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда. Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а ...

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

Телма - 14.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда, изјави македонскиот премиер Зоран Заев, коментирајќи го амбиентот во ...

Заев: Македонија го заслужува овој датум, ЕУ не смее да си дозволи да ја казни земјава

Алсат-М - 14.10.2019

Премиерот, Зоран Заев, не сака ни да разговара за можноста Македонија да не добие датум за почеток на преговори на Самитот на лидерите на ЕУ, кој теба да се одржи неделава во Брисел. Тој уште еднаш рече дека Македонија го заслужува овој датум и дека ...

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

24 Вести - 14.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист за добивање позитивна одлука од Европскиот совет за датум за преговори и верува дека на 17 и 18 октомври ќе има конечен одговор. – Останувам оптимист заради тоа што ги имаме сите аргументи на светот да добиеме ...

Заев: Франција не е против нас, останувам оптимист и очекувам одлука за преговори

ТВ21 - 14.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист за добивање позитивна одлука од Европскиот совет за датум за преговори и верува дека на 17 и 18 октомври ќе има конечен одговор. – Останувам оптимист заради тоа што ги имаме сите аргументи на светот да добиеме ...

Заев: Франција не е против нас и има легитимни барања

Фокус - 14.10.2019

Премиерот, Зоран Заев, не сака ни да разговара за можноста Македонија да не добие датум за почеток на преговори на Самитот на лидерите на ЕУ, кој теба да се одржи неделава во Брисел. Тој уште еднаш рече дека Македонија го заслужува овој датум и дека ...