TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Будуќност ја освои женската ракометна Лига на шампионки

Канал5 - 10.05.2015

Црногорската екипа Будуќност од Подгорица, е освојувач на женската ракометна Лига на шампионки за сезоната 2004/2015. На завршницата, односно „Фајнал фор’’ турнирот од елитното натпреварување, што се одржа во Будимпешта, ракометарките на Будуќност ...

ФОТО: Будуќност ја освои ракометната Лига на шампионки

Утрински - 10.05.2015

Црногорската екипа Будуќност од Подгорица е освојувач на женската ракометна Лига на шампионки за сезоната 2004/2015. На завршницата, односно „Фајнал фор’’ турнирот од елитното натпреварување, што се одржа во Будимпешта, ракометарките на Будуќност во ...

Повторно само утешна бронза за ЖРК Вардар

Вест - 10.05.2015

Ракометарките на Вардар ќе мора да се обидат повторно наредната сезона. Македонскиот првак повторно не успеа да го совлада Будуќност во полуфиналето на завршниот турнир во Будимпешта и уште еднаш доби комплет бронзени медали, откако во мечот за ...

ФОТО: Вардарки го одбранија третото место во Европа

Утрински - 10.05.2015

Македонскиот женски првак во малото финале на Фајнал-форот во Будимпешта славеше против Динамо Синара со 28:26 Ракометарките на Вардар го одбранија третото место на завршниот турнир во Лигата на шампиони на ЕХФ.

ЖРК Вардар го одбрани третото место

Телма - 10.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар втора година по ред го освоија третото место во ракометната Лига на шампиони откако во малото финале на завршниот "Фајнал фор" турнир во Будимпешта ја совлада руската екипа Динамо од Волгоград со 28:26.Целиот меч мина во ...

Будуќност нов Европски првак

Телма - 10.05.2015

Будуќност ја освои женската ракометна Лига на шампионки за сезоната 2004/2015 откако на завршницата, односно „Фајнал фор’’ турнирот што се одржа во Будимпешта, Црногорките во финалето ја победија норвешката екипа Ларвик со 26:22, во дуелот на двете ...

Нема време за тагување, мора да се обели образот

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков ФОТО: Ѓорги Вангелов Ракометарките на ЖРК Вардар денеска со почеток во 14.30 часот го играат „малото“ финале од фајналфор турнирот од Лигата на шампионите, против рускиот претставник ...

Динамо Волгоград – ЖРК Вардар во 14:30

Оff.net - 10.05.2015

Неделниот спортски ден ги содржи двата ракометни натпревари од завршницата на Ф4 во Будимпешта, трка во Ф1 и фудбалски натпревари од најсилните ...

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Ф4: Вардар одново трета ракометна сила во Европа

Телеграф - 10.05.2015

Вардарки во мечот за трето место со 26:28 (15:16) го совладаа Динамо Синара од Русија и го „репризираа“ ланскиот успех Македонскиот првак Вардар во своето второ учество на Ф4 турнирот во Будимпешта во Лигата на шампионите, го потврди успехот од лани ...

Будуќност ја руши традицијата, Булатовиќ сака второ последователно злато

SportMedia - 10.05.2015

Вечерва во обид да стигне до европската титула екипата на Будуќност против себе ќе го има Ларвик, но и традицијата. Досега црногорскиот и норвешкиот шампион дури 25 пати играле меѓу себе, а скорот е позитивен за Ларвик – 15-9 водат скандинавките и ...

ФОТО НА ДЕНОТ: Самсоненко и Камчев во „Четири сезони грешам“ хотел

Екипа - 10.05.2015

Сопственикот на ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко и неговиот добар пријател Орце Камчев викендов се во Будимпешта, каде ги следат настапите на македонскиот тим на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Трошка радост среде мачниот викенд: Вардарки ја одбранија европската бронза! (ФОТО)

SportMedia - 10.05.2015

На драматичен начин, во меч со многу изедначувања и промени во водството, ракометарките на Вардар го совладаа руски Динамо Волгоград (28-26) и го освоија бронзениот медал на завршниот турнир од Лигата шампионите, кој викендов се игра во Будимпешта.

Во трилер меч против Динамо, Вардар се избори за третото место!

24 Ракомет - 10.05.2015

Финалниот ден од Лигата на шампионките го отвори екипата на Вардар која против Динамо играше за третото место на Фајнл Фор турнирот во Будимпешта. Динамо-Синара 26-28 Вардар (15-16) Првото полувреме помина во неизвенса и изедначена борба на двете ...

ЖРК Вардар повторно трет во Европа

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков ФОТО: Ѓорѓи Вангелов ЖРК Вардар и годинава е трета екипа во Европа. Вардарки го повторија ланскиот пласман со победата против рускиот Динамо Синара со 28:26 (16:15) во натпреварот за ...

Вардар трет во Европа, бронза на Ф4 за црвено-црните

Оff.net - 10.05.2015

Ракометарките на Вардар втора година по ред ќе се качат на подиумот со најдобрите европски екипи, откако денес во дуел за 3. место го совладаа Динамо ...

Вардар повторно трет во Европа

Оn.net - 10.05.2015

Екипата на Вардар го освои третото место на Ф4 викендот во Лигата на европските шампионки, откако во денешниот дуел го совлада рускиот првак Динамо од Волгоград со 28:26. Натпреварот за трето место одигран во Будимпешта беше далеку од некаков ...

ЖРК Вардар повторно трет во ракометна Европа!

МКД - 10.05.2015

Македонскиот женски ракометен првак ЖРК Вардар го освои третото место на завршниот турнир во Лигата на шампионките откако го совлада Динамо Волгоград со 28:26 во дуелот за третото место. Натпреварот беше неизвесен, израмнет но Вардарки одиграа ...

Кастратовиќ: Не беше лесно да се вратиме психички

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов ЖРК Вардар го совлада Динамо Синара со 28-26 и го освои третото место на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарки трети во Европа

А1 On - 10.05.2015

Во борбата за третото место на Ф4 турнирот во Будимпешта Вардарки го совлада Динамо Синара со резултат 28:26 (16:15). На тој начин Вардарки втор пат по ред доаѓаат до третото место во Лигата на шампионите.

Радичевиќ: Барем малку го ублаживме разочарувањето

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов Јованка Радичевиќ погоди четири пати во целта на денешниот меч против Динамо Синара (28-26) и извлече неколку поуки, дека токму на ваков начин треба да се бранат ...

Алтхаус: Убаво е што се простивме со победа

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов Германката Ања Алтхаус, како и нејзините колешки од тимот, истакна дека не беше лесно да се вратат победнички, откако вчера доживеаја убедлив пораз од Будуќност.

Вардарки „бронзени“ се враќаат од Будимпешта

Спортклуб - 10.05.2015

Македонскииот женски ракометен шампион ЖРК Вардар, успеа да го освои третото место на завршниот Ф4 турнир во Лигата на шампионите, кој деновиве се одржа во Будимпешта. ЖРК Вардар за третата позиција успеа да се избори со победата над Динамо Синара ...

Пенезиќ чека да биде прогласена за најдобар стрелец сезонава во ЛШ!

SportMedia - 10.05.2015

Најдобриот вардаров голгетер, Андреа Пенезиќ, остана во игра за најдобар стрелец во Лигата на шампионите, откако во мечот за трето место против Динамо Синара постигна девет гола. Со тоа, бекот на вардарки дојде до вкупно 102 погодока сезонава и ...

Пенезиќ: Ова ни е утешна награда, а догодина – финале!

SportMedia - 10.05.2015

Најдобриот поединец на Вардар на денешниот меч со Будуќност беше Андреа Пенезиќ со девет гола. Левиот бек на Вардар го предводеше тимот на теренот, а надвор од него призна дека им било ужасно тешко да се вратат од вчерашниот пораз.

Лазовиќ: Лигата на шампиони не се освојува преку ноќ, а нашето време допрва доаѓа!

24 Ракомет - 10.05.2015

ЖРК Вардар го освои третото место во Лигата на шампиоките, втора година по ред. Но десниот бек на „црвено-црните“, Барбара Лазовиќ за прв пат ја почувствува бронзата од Фајнл Фор концептот на ЕХФ.

Будуќност ја освои европската круна

ЗаЗабава - 10.05.2015

Екипата на Будуќност е нов европски ракометен клупски шампион откако денеска славеше против Ларвик со 26:22 во финалето на фајнл-фор турнирот во Будимпешта, Унгарија. Ракометарките предводени од тренерот Драган Аџиќ одиграа уште еден фантастичен ...

Будуќност ја освои европската титула

Кајгана - 10.05.2015

Ракометарките на Будуќност се новите европски шампионки, тие на Ф4 турнирот во Будимпешта во финалниот меч славеа над Ларвик со 26:22 (14:8). Будуќност во претходните две години два пати губеше во завршниот меч и против норвешкиот тим ја освои ...

Вардарки повторно трети во Лигата на шампионите

Сител - 10.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар втора година во низа завршуваат како трето рангиран тим во елитната Лигата на шампионите. Црвено-црните попладнево во дуелот за третото место на завршниот "Фајнал фор" турнирот во Будимпешта ја совлада руската екипа ...

Пенезиќ: Потребно е време да профункционираме како тим!

24 Ракомет - 10.05.2015

Андреа Пенезиќ со девет постигнати погодоци против Динамо, како и во текот на целата сезона беше главното офанзивно оружје во “црвено-црниот” состав. По завршувањето на натпреварот за третото место Андреа за 24 ракомет изјави: Оваа победа е една ...

Не било до Вардар, Будуќност е незапирлив: Црногорките го прегазија Ларвик и станаа европски шампионки! (ФОТО)

SportMedia - 10.05.2015

Кристално е како солза – Будуќност е новиот шампион на Европа! Ракометарките на Драган Аџиќ го совладаа Ларвик во финалето со 26-20, но односот на теренот беше многу подоминантен од тоа. Црногорките одиграа маестрално прво полувреме, добивајќи го со ...

Будуќност е новиот шампион на Европа

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков ФОТО: Ѓорѓи Вангелов Будуќност е новиот шампион на Европа. Во финалето на вториот фајналфор турнир во Лигата на шампионите во Будимпешта, екипата од Подгорица го победи Ларвик со ...

Лигата на шампионки има нов владетел: Ниту една екипа не ѝ е дорасната на Будуќност!

24 Ракомет - 10.05.2015

Фуриозни пет минути беа потребни за тимот на Будуќност да биде прогласен за нов шампион на Лигата на шампионките 2015. Формалниот крај на натпреварот помина во изедначена игра, во која црногорскиот шампион целосно го контролираше резултатот и во ...

Еден пехар – два добитника: Пенезиќ и Неагу се најдобри стрелци во ЛШ (ФОТО)

SportMedia - 10.05.2015

Вардар од Будимпешта се врача со два трофеи, еден за освоеното трето место, и уште еден, за најдобриот стрелец во Лигата на шампионките, оној на Андреа Пенезиќ. Левиот бек на вардарки постигна 102 гола сезонава, исто колку и Романката во дресот на ...

Будуќност ја освои европската круна

Дерби - 10.05.2015

Екипата на Будуќност е нов европски ракометен клупски шампион откако денеска славеше против Ларвик со 26:22 во финалето на фајнл-фор турнирот во Будимпешта, Унгарија. Ракометарките предводени од тренерот Драган Аџиќ одиграа уште еден фантастичен ...

Пенезиќ и Неагу со најмногу голови во Лигата на шампионките, Клара Волтеринг е новиот МВП на турнирот!

24 Ракомет - 10.05.2015

Андреа Пенезиќ и Кристина Неагу се изедначија по бројот на постигнати голови оваа сезона во Лигата на шампионите. Двете ракометарки кои играат на левата бековска позиција застанаа на бројката од 102 гола и ќе ја поделат наградата која традиционално ...

Пенезиќ најдобар стрелец во ЛШ заедно со Неагу, Волтеринг – МВП на Ф4

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов Ракометарката на ЖРК Вардар, хрватската интернационалка Андреа Пенезиќ е најдобар стрелец во Лигата на шампионите оваа сезона.

Будуќност е новиот владетел на ракометна Европа

МКД - 10.05.2015

Ракометарките на Будуќност ја потврдија фаворитската улога во големото финале на завршниот турнир во Лигата на шампионките откако го совладаа Ларвик со 26:20. Црногорките одиграа фантастично во првото полувреме кое го добија со шест разлика, 14:8.

Будуќност ја освои женската ракометна Лига на шампионки

А1 On - 10.05.2015

Црногорската екипа Будуќност од Подгорица, е освојувач на женската ракометна Лига на шампионки за сезоната 2004/2015. На завршницата, односно „Фајнал фор’’ турнирот од елитното натпреварување, што се одржа во Будимпешта, ракометарките на Будуќност ...

Го „згазија“ ЖРК Вардар, го победија и Ларвик: Будуќност, заслужено шампион (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 10.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов Ракометарките на Будуќност сосема заслужено се нови европски првенки во женскиот клупски ракомет, откако остварија две убедливи победи на Ф4 завршниот турнир во ...

Будуќност ја освои европската титула

Макфакс - 10.05.2015

Ракометарките на Будуќност се новите европски шампионки, тие на Ф4 турнирот во Будимпешта во финалниот меч славеа над Ларвик со 26:22 (14:8). Будуќност во претходните две години два пати губеше во завршниот меч и против норвешкиот тим ја освои ...

Питлик: Знам дека и следната година ќе имаме одлична сезона и ќе играме на Фајнл Фор турнирот!

24 Ракомет - 10.05.2015

Како дел од стручниот штаб на Вардар, трофејниот дански тренер Јан Питлик за прв пат учествува на Фајнл Фор турнирот во Будимпешта. По почетниот пораз од Будуќност во полуфиналниот дуел, Вардар успеа да го надмудри рускиот тим Динамо доволно за ...

Булатовиќ: Не се сеќавам некој вака да го поразил Ларвик!

24 Ракомет - 10.05.2015

Катарина Булатовиќ со седум постигнати голови го донесе Будуќност на тронот на Европа. Ракометарката која мината година со Ѓер, а сега и со Будуќност го освои шампионскиот пехар, веднаш по завршувањето на финалниот натпревар за 24 ракомет изјави: ...

Вардарки трети во Европа, Будуќност е новиот шампион

Спортски - 10.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар го освоија третото место на завршниот турнир во Лигата на шампионките, откако во ‘малото финале’ славеа над Динамо со 28:26 (16:15). Со оваа победа ракометарките на Вардар го повторија минатогодишниот успех кога, исто ...

Сузана Лазовиќ: Покажавме како треба да се бори за името-Будуќност!

24 Ракомет - 10.05.2015

Втор победник на Фајнл Фор турнирот во Лигата на шампионките е екипата на Будуќност. Клучот за доминацијата на Будуќност оваа сезона беше одбраната, а предводник на бедемот на Црногорките, Сузана Лазовиќ во изјава за 24Ракомет ја истакна причината ...

Будуќност, па сите останати… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 10.05.2015

Натпреварот меѓу Вардар и Динамо беше увертира за финалниот дуел на неприкосновените екипи, Ларвик и Будуќност. Ниту еден од финалистите немаше пораз во регуларниот тек на Лигата на шампионите, токму тоа ветуваше неизвесен и интересен натпревар.

Будуќност ја освои женската ракометна Лига на шампионки

Сител - 10.05.2015

Црногорската екипа Будуќност од Подгорица, е освојувач на женската ракометна Лига на шампионки за сезоната 2004/2015. На завршницата, односно „Фајнал фор’’ турнирот од елитното натпреварување, што се одржа во Будимпешта, ракометарките на Будуќност ...

Црвено-црна ракометна доминација: Младинците на Вардар се крунисаа за шампиони (ФОТО)

SportMedia - 10.05.2015

По ракометарките на ЖРК Вардар, кои веќе станаа шампионки на Македонија, а извесна е и титулата на машката екипа на вардарци, во ризницата на шампионски круни сезонава прододаден е уште еден трофеј – младинците на Вардар се нови шампиони.

Будуќност е новиот шампион на Европа

Канал 77 - 10.05.2015

Будуќност е новиот шампион на Европа. Во финалето на вториот фајналфор турнир во Лигата на шампионите во Будимпешта, екипата од Подгорица го победи Ларвик со 26:22 (14:8). На патот до големото финале, црногорскиот шампион вчера во полуфиналето беше ...

Вардарки пак трети во Европа

Вечер Прес - 10.05.2015

По тешкиот пораз во полуфиналето од Будуќност со 27:17, избраничките на тренерскиот двоецот Кастратовиќ – Питлик во мечот за третот место го совлада Динамо Синара со 28:26 Македонскиот ракомететен шампион ЖРК Вардар на фајнлфорот во Будимпешта ...

Една награда, две добитнички

Вечер Прес - 10.05.2015

Македонскиот ракометен шампион Вардар од Будимпешта се враќа со два трофеи, еден за третото место, и еден за најдобриот стрелец во Лигата на шампионите за Андреа Пенезиќ. Левиот бек на вардарки постигна 102 гола сезонава, исто колку и Романката во ...

Будуќност ја чека иднината како европски шампион

Република - 10.05.2015

Ракометарките на Будуќност се нови европски шампионки во ракомет, а до круната стасаа без пораз во целата сезона во Лигата на шампионите. Во финалето во Будимпешта црногорскиот ракометен бренд ја совлада екипата на Ларвик со 26-22, во меч во кој ...

Кастратовиќ: Не беше лесно да се вратиме по поразот од Будуќност

Вечер Прес - 10.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар славеа во мечот за третото место на фајнлфорот во Лигата на шампионите во Будимпешта, против Динамо Синара со 28:26. Ова е повторување на резултатот од минатата сезона, иако „црвено-црните" можат и многу подобро.

ЖРК Вардар повторно трети во Европа

Канал 77 - 10.05.2015

ЖРК Вардар и годинава е трета екипа во Европа. Вардарки го повторија ланскиот пласман со победата против рускиот Динамо Синара со 28:26 (16:15) во натпреварот за третото место на фајналфор турнирот од Лигата на шампионите во Будимпешта.

Будуќност е новиот европски шампион

Вечер Прес - 10.05.2015

Ракометарките на црногорскиот шампион Будуќност е новиот европски шампион, откако во финалето на завршниот турнир во Будимпешта во Лигата на шампионите го совлада норвешкиот Ларвик со 26:22.

Вардар за гол поблиску до третото место од Динамо (16-15)

Република - 10.05.2015

Македонските ракометни шампионки од ЖРК Вардар водат со 16-15 против Динамо Волгоград во мечот за третото место на фајналфор турнирот за титулата во Будимпешта. Во меч што од психолошки аспект е мошне тежок за ракометарките по дебаклот со Будуќност ...

Радичевиќ: Брем малку го ублаживме разочарувањето од поразот во полуфиналето

Вечер Прес - 10.05.2015

Десното крило на македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, Јованка Радичевиќ погоди четири пати во целта на денешниот меч против Динамо Синара (28:26), по кој изјави дека барем малку го ублажиле разочарувањето од полуфиналниот пораз од Будучност на ...

Утешната награда повторно во рацете на ЖРК Вардар

Точка - 10.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар денес славеа против Динамо Волгоград со 28:26 и ја одбранија бронзата во Лигата на шампионите. Дури 11 израмнувања на резултатот имаше на денешниот натпревар во Будимпешта помеѓу Вардар и Динамо што доволно говори за тоа ...

Вардар повторно го освои третото место во Европа

Република - 10.05.2015

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар го освоија третото место во Европа, исто како и лани, овојпат со победа од 28-26 против Динамо Волгоград. Главната битка беше загубена вчера со пораз од Будуќност со 17-27, но девојките во „црвен0-црна ...

Будуќност ја освои женската ракометна Лига на шампионки

Н.Македонија - 10.05.2015

Црногорската екипа Будуќност од Подгорица, е освојувач на женската ракометна Лига на шампионки за сезоната 2004/2015 На завршницата, односно „Фајнал фор’’ турнирот од елитното натпреварување, што се одржа во Будимпешта, ракометарките на Будуќност во ...

Вардарки повторно трети во Лигата на шампионите

Идивиди - 10.05.2015

Скопје, 10 мај 2015 (МИА) – Ракометарките на ЖРК Вардар втора година во низа завршуваат како трето рангиран тим во елитната Лига на шампионите. Црвено-црните попладнево во дуелот за третото место на завршниот "Фајнал фор" турнир во Будимпешта ја ...

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

24 Вести - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се одржува ...

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

Алсат-М - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се одржува ...

ФОТО: Вардарки поразени од Будуќност во полуфиналето на ЛШ

Утрински - 09.05.2015

Ракометарките на Будуќност уште еднаш беа „кобни“ за македонскиот првак ЖРК Вардар на завршницата на Лигата на шампионките Во полуфиналето на „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, вардарки како и лани, така и денеска не успеаја да го минат ...

Kастратовиќ: Подобри сме од лани, ќе му се реваншираме на Будуќност

Дневник - 09.05.2015

Пред денешниот полуфинален меч од женската ракометна Лига на шампионите (16.45) што ќе се игра во Будимпешта, тренерот на македонскиот првак Вардар, Индира Kастратовиќ смета дека нејзиниот тим е поискусен и посилен од минатата година и ќе знае како ...

„Црвено црните“ изгореа во желбата

Телма - 09.05.2015

На „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, ЖРК Вардар како и лани, така и денеска не успеа да го мине Будуќност, кој за место во финалето се избори со победата од 27:17. До 10 минута се играше рамноправно, по што црногорската екипа направи серија од ...

Вардарки повторно елиминирани од Будуќност во полуфиналето на Лигата на шампионките

Канал5 - 09.05.2015

Ракометарките на Будуќност уште еднаш беа „кобни“ за македонскиот првак ЖРК Вардар на завршницата на Лигата на шампионките. Во полуфиналето на „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, вардарки како и лани, така и денеска не успеаја да го минат ...

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

Канал5 - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се одржува ...

Петровиќ: Ние дојдовме во Будимпешта за да освоиме пехар!

SportMedia - 09.05.2015

Тренерот на Будуќност, Драган Аџиќ ја извојува досега најголемата победа над Вардар, изборувајќи место во финалето од Лигата на шампионите втора година по ред. Се чувствувал како фаворит и ја оправда таквата улога, иако вели дека не било лесно ...

Радичевиќ: Срам ми е од овој пораз

МКД - 09.05.2015

Јованка Радичевиќ и Андреа Лекиќ не го кријат разочарувањето по високиот пораз од Будиќност во полуфиналниот натпревар од фајнл-фор турнирот во Будимпешта. Вардарки неочекувано високо со дест голови разлика загуби од Будуќност.

Радичевиќ: Најлош натпревар во погрешен момент

Дерби - 09.05.2015

Вардарки повторно не успеаја да ги исполнат амбициите за пласман во финалето и борба за титулата во ракометната Лига на шампиони, а разочарувањето по денешниот полуфинален дуел со Будуќност е уште поголемо поради големата негатива од десет гола со ...

ЛШ: Ќе се брани третото место во Европа, Будуќност со лекција за Вардар

Хитпортал - 09.05.2015

Се одигра вториот полуфинален натпревар во Будимпешта на Ф4 во Лигата на шампионите. Составот на Вардар загуби убедливо од црногорскиот претставник Будуќност со резултат 17:27 (9:14). Прочитајте повеќе на: ...

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Ф4, РАДИЧЕВИЌ: „Не одигравме ништо“

Телеграф - 09.05.2015

Кастратовиќ и десното крило беа едногласни во констатацијата дека не одиграа ништо од она што го подготвуваа за мечот со Будуќност Вардаровите претставнички на прес-конференцијата по поразот од Будуќност во полуфиналето од Лигата на шампионите, ...

Лекиќ: Немавме одбрана, ниту полуконтра, а бевме бавни во нападот

Екипа - 09.05.2015

Што да се каже после еден убедлив, огромен пораз во полуфиналето на Лигата на шампионите. Андреа Лекиќ веднаш истакнува дека тоа не е реален одраз на силите на двата тима. Но, вечерва во Будимпешта, Будуќност беше надмоќен.

Челичниот ѕид на Будуќност ги сопре амбициите на Вардар

Спортклуб - 09.05.2015

Македонскиот шампиони и оваа година се сопна на истиот противник. Екипата на Будуќност повторно стана кобна за Вардар, кој е целосно надигран на денешната средба, во која го доживеа највисокиот пораз во тековната сезона на Лигата на шампионите.

Кастратовиќ: Разочарана сум од изданието на мојот тим

МКД - 09.05.2015

Индира Кастратовиќ е разочарана по високиот пораз од Будуќност, сега мислите ги насочува кон утрешниот натпревар за третото место против Динамо Синара. Вардар втора година по ред е елиминиран од Будуќност во полуфиналето на фајнл-фор турнирот, овој ...

Волтеринг: Со добра одбрана пред голот – сѐ е полесно!

SportMedia - 09.05.2015

Голманката на Будуќност, Клара Волтеринг е задоволна од прикажаната партија против Вардар и вели дека голем удел во резултатот имале самодовербата на црногорскиот претставник, но и добрата одбрана пред нејзиниот гол.

Кастратовиќ: Разочарана сум – Радичевиќ: Се срамам!

Спортски - 09.05.2015

Тренерот на ЖРК Вардар, Индира Кастратовиќ после поразот од Будуќност истака дека е разочарана од изданието, но веднаш мислите ги насочи кон утрешниот меч за трето место. Индира која и самата сноси дел од вината за дебаклот во Будимпешта, вели дека ...

Аџиќ: Очекувавме повеќе од Вардар

Дерби - 09.05.2015

Драган Аџиќ доби уште една битка со стручниот штаб на Вардар, а неговите ракометарки денеска многу лесно го совладаа македонскиот шампион и се пласираа во финалето втора година по ред. По натпреварот, Аџиќ истакнал дека неговиот тим победил полесно ...

Будуќност втора година по ред го запре вардаровиот сон за европско финале! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 09.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар втора година по ред се елиминирани од екипата на Будуќност на патот до големото европско финале. За разлика од мината година кога во еден неизвесен натпревар, после продолженијата скапо ја продадоа својата кожа, овој пат ...

Индира Кастратовиќ: Разочарана сум од изданието на мојата екипа

Спортклуб - 09.05.2015

Тренерот на ЖРК Вардар Индира Кастратовиќ беше разочарана по средбата со екипата на Будуќност. Не и беше лесно на Индира Кастратовиќ да се појави пред медиумите на прес-конференцијата по дебаклот со екипата на Будуќност.

Пенезиќ: Потфрливме во сите сегменти

Екипа - 09.05.2015

Андреа Пенезиќ беше најефикасна во тимот на ЖРК Вардар со четири постигнати гола, но таа само се вклопи во целосното сивило на тимот предводен од Јан Питлик и Индира Кастратовиќ. „Не очекувавме толку голем и тежок пораз.

Јованка Радичевиќ: Се срамам од овој пораз

Спортклуб - 09.05.2015

Разочарана беше и Јованка Радичевиќ, која постигна два гола на денешната средба. “ Се срамам од толку висок пораз, не смеевме да загубиме со десет разлика. Го одигравме најлошиот натпревар во сезоната. Катастрофа, не знам што ни се случи.

Европскиот ЖРК Вардар нема „будуќност“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 09.05.2015

Така блиску, а сепак така далеку… ЖРК Вардар отпатува за Будимпешта за да ги мине тие два последни чекори и да ја исполни својата, но и желбата на целокупната македонска јавност – да стане европски првак.

Драган Аџиќ: Очекував повеќе од Вардар, ние одигравме феноменално

Спортклуб - 09.05.2015

За разлика од стручниот штаб на Вардар, Драган Аџиќ беше презадоволен од натпреварот. На прес-конференцијата, по средбата, тој рече: “ Задоволен сум и горд, го одигравме својот најдобар натпревар сезонава.

Фотогалерија од средбата ЖРК Вардар - Будуќност

Спортклуб - 09.05.2015

Вардар не успеа да се пласира во големото финале на Лигата на шампионите и утре ќе се бори за третото место. Еве неколку фотографии од таа ...

Вардарки против Будуќност бркаат финале во ЛШ

Кајгана - 09.05.2015

Завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони, во женска конкуренција, ќе се одигра во наредните два дена во Будимпешта. Дел од најдобриот квартет во Европа втора година по ред е и македонскиот првак ЖРК Вардар.

Вардарки против Будуќност бркаат финале во ЛШ

А1 On - 09.05.2015

Завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони, во женска конкуренција, ќе се одигра во наредните два дена во Будимпешта. Дел од најдобриот квартет во Европа втора година по ред е и македонскиот првак ЖРК Вардар.

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

+инфо - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се одржува ...

Вардарки повторно елиминирани од Будуќност во полуфиналето на Лигата на шампионките

+инфо - 09.05.2015

Ракометарките на Будуќност уште еднаш беа „кобни“ за македонскиот првак ЖРК Вардар на завршницата на Лигата на шампионките. Во полуфиналето на „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, вардарки како и лани, така и денеска не успеаја да го минат ...

Аџиќ: Подготвени сме за одличниот Вардар

Алфа - 09.05.2015

Втор пат едно по друго Будуќност и Вардар ќе се борат за место во големото финале на завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони. Тренерот на Будуќност, Драган Аџиќ очекува жестока битка, но сега против еден подобар и поискусен Вардар.

Кастратовиќ: Да направиме чекор напред и да се пласираме во финалето

Алфа - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар денеска од 16 часот и 45 минути против Будуќност ќе го одиграат полуфиналниот натпревар на завршниот турнир во Лигата на шампионки. Битката за титулата во елитното натпреварување ќе можете да ја следите на програмата на Алфа ...

Радичевиќ: Веруваме во себе одиме на победа

Алфа - 09.05.2015

Македонскиот првак Вардар денеска од 16:45 часот се соочува со Будуќност во полуфиналето од ракометната Лига на шампионки. Во нашиот состав веруваат дека овој пат ќе се радуваат на победата над тимот од Подгорица и очекуваат пласман во големото ...

Алтхаус: Подготвена за дуелот со Цвијиќ

Алфа - 09.05.2015

Нашиот шампион Вардар вечерва против Будуќност ќе се бори за влез во големото финале во елитното европско клупско натпреварување. Мечот почнува во 16:45 часот и ќе можете го следите во директен пренос на програмата на Алфа.

Лекиќ: Да го одиграме најдобриот натпревар сезонава

Алфа - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар подготвени го очекуваат новото соочување со Будуќност. Исто како и минатата сезона нашиот првак за влез во големото финале на завршниот турнир ќе се соочи со ривалот од Подгорица.

Неагу: Воопшто не е важен дуелот со Пенезиќ, мораме да играме како тим

Алфа - 09.05.2015

Кристина Неагу ја игра можеби најдобрата сезона во дресот на Будуќност, но таа во пресрет на денешниот дуел со Вардар смета дека клучот на успехот е тимската игра, а воопшто не е важна битката за најдобар стрелец во Лигата на шампионки.

Аџиќ: И понатаму сме пред Вардар

Дерби - 09.05.2015

Овој викенд Европа ќе добие нов ракометен владетел, а во игра за престижниот трофеј во Лигата на шампионите се четири екипи, нашиот ЖРК Вардар, Будуќност, Ларвик и Динамо Синара. Македонскиот тим во полуфиналето ќе ги одмери силите со доста познат ...

Дуел на најдобрите стрелци во ЛШ: Пенезиќ против Неагу, која ќе се радува на крајот?

Екипа - 09.05.2015

Денешниот полуфинален дуел од Лигата на шампионите меѓу Вардар и Будуќност воедно ќе претставува и битка на двата најдобри стрелци во досегашниот тек од елитното европско натпреварување, Андреа Пенезиќ од редовите на македонскиот првак и Романката ...

Ихнева: Не се плашиме од Будуќност

МКД - 09.05.2015

Ракометарката на ЖРК Вардар, Алена Ихнева верува дека со тимската игра може да се победи Будуќност и да се стигне до финалето во Лигата на шампионите. Денеска со почеток од 16:45 Вардарки ќе излезат на мегдан против Будуќност за пласман во големото ...

Вардарки против Будуќност бркаат финале во ЛШ

Макфакс - 09.05.2015

Завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони, во женска конкуренција, ќе се одигра во наредните два дена во Будимпешта. Дел од најдобриот квартет во Европа втора година по ред е и македонскиот првак ЖРК Вардар.

Јан Питлик: Не е важен противникот, важна е нашата игра

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков ФОТО: Ѓорги Вангелов Со многу мотиви влегува ЖРК Вардар во денешното полуфинале против Будуќност на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Будимпешта.

ЖРК Вардар – Будуќност во 16:45

Оff.net - 09.05.2015

Во денешната спортска понуда е полуфиналниот дуел на ЖРК Вардар во Лигата на шампионите, како и стандардните фудбалски натпревари од ...

Радичевиќ: И Будуќност е човечки тим, па не се дојдени од друга планета!

SportMedia - 09.05.2015

Втора година по ред сонот за европската круна е тој што го буди адреналинот и ја зоврива крвта туркајќи ги ракометарките на Вардар до нивниот максимум овде во Будимпешта. Поискусни и позрели ќе застанат пред истата енигма од пред 12 месеци, ...

Време е за нови предизвици: Минатогодишниот Ф4 викенд како потсетник и мотивација повеќе!(ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.05.2015

Вардарки се подготвени за нов предизвик. На истото место по една помината година Будуќност повторно ќе биде пречката која ќе застане на патот до трофејот на Лигата на шампионките. Македонскиот првак се наоѓа пред најголемиот испит на квалитетот, ...

Вардарки можат, време е за финале!

МКД - 09.05.2015

ЖРК Вардар денеска против Будуќност го игра полуфиналниот натпревар на фајнл-фор турнирот во Будимпешта, девојките на Индира Кастратовиќ веруваат во победа над големиот противник и пласман во финалето од Лигата на шампионките.

Македонците ја нападнаа Будимпешта

Телеграф - 09.05.2015

Низ центарот на главниот град на Унгарија конечно може да се почувствува дека се игра Ф4, а за тоа се заслужни фановите на Вардар Претпладнево во Будимпешта пристигна дел од навивачите на Вардар.

Неагу: Нека мисли Вардар како ќе ме запре, тоа е нивен проблем!

SportMedia - 09.05.2015

Исто како и Вардар и Будуќност доби една претставничка во „олстар“ тимот на Лига на шампионите за оваа сезона и тоа во Кристина Неагу. Левиот бек од Романија созреа во играч од светска класа во овие две сезони во Будуќност, а сега е прв стрелец во ...

Будимпешта е поубава во „црвено-црно“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стиков Фото: Ѓорѓи Вангелов Вардарки ќе имаат силна поддршка од трибините на Ласло Пап Арена, во својот втор настап на фајналфор турнирот од Лигата на шампионите што се одржува викеднов во ...

Драгана Цвијиќ: Овој Вардар не е истиот тим од пред шест месеци! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.05.2015

Пивотот на српската репрезентација и член на екипата на Будуќност, Драгана Цвијиќ, пред почетокот на Фајнл Фор турнирот се осврна на напредокот на македонскиот шампион и можноста за евентуално изненадување на овој турнир, на кој тие важат за главни ...

Клара Волтеринг за 24 Ракомет: Велат дека имаат некое изненадување за нас, ќе видиме!

24 Ракомет - 09.05.2015

Германската интернационалка, Клара Волтеринг во изјавата за 24Ракомет истакна дека се подготвени за секое изненадување на македонскиот првак, шансите се подеднакви, а се надеваат дека ќе се борат за ...

Бегоња фернандез се враќа во тимот на Вардар

Алфа - 09.05.2015

Познат е составот на Вардар што ќе му се спротивстави на Будуќност во полуфиналето на завршниот турнир во Будимпешта. Мечот се игра од 16:45 и ќе можете да го следите на програмата на Алфа.

Дојде и тој ден: Време е за одмазда за ланскиот пораз од Будуќност (видео)

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов „Вардарки“ попладнево го играат полуфиналето од Лигата на шампионите, а ждрепката сакаше тие повторно на патот до финалето да го имаат Будуќност.

ЛШ: Вардарки против пеколниот Будуќност, финалето на само еден чекор

Хитпортал - 09.05.2015

Започнува Ф4 спектаклот во Будимпешта. Македонски ракометен шампион ЖРК Вардар го достигна кремот на европскиот ракомет. Очите се вперени кон Будимпешта каде вардарки ќе покажат дали го имаат потребното за да ја покорат Европа и да не потсетат на ...

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Ф4: Будуќност одново ги остави вардарки без финале

Телеграф - 09.05.2015

Борбата за европската круна ќе мора да почека до следната сезона, со оглед на тоа дека одново Црногорките со убедливи 17:27 не пратија во мечот за 3. место против Динамо Синара Македонскиот првак ЖРК Вардар ниту во своето второ учество на Ф4 ...

Вардар им го скрши меракот за ракомет на Унгарците

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков ФОТО: Ѓорѓи Вангелов Празни трибини го пречекаа отворањето на фајналфор турнирот во Лигата на шампионите во Будимпешта. Капацитетот на Ласло Пап Арената во Будимпешта е 10.000 ...

Од каде и да си Македонец да си: „Фалангата“ од Виена бурно ги поздрави Вардарки! (ФОТО)

SportMedia - 09.05.2015

Ако ЖРК Вардар продаде 800 билети за Будимпешта, тоа не значи дека само толку Македонци ќе има во Ласло Пап“, за полуфиналето меѓу Вардар и Будуќност. Пред влезот на арената „Ласло Пап“ се собра група од дваесетина навивачи со македонски знамиња, на ...

Дуел на трибините: Вардарци VS Варвари (ФОТО)

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов На второто полуфинале меѓу ЖРК Вардар и Будуќност, кое за нас е многу поинтересно, се очекува да биде многу пожестоко.

Црногорците многубројни, ама за Вардар ќе пеат и Срби и Унгарци (ФОТО)

SportMedia - 09.05.2015

Уште пред да заврши првото полуфинале на фајналфор-турнирот во Будимпешта, навивачите на Вардар и на Будуќност почнаа да ечат во „Ласло Пап“ арената. Црногорците ги има многу, но меѓу црвено-црната „армија“ се веат и српски и унгарски знамиња.

Вардаровите навивачи подготвени да ги однесат вардарки во финале! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар ќе имаат голема подршка на полуфиналниот дуел против екипата на Будуќност. На патот кон финалето Вардарки ќе бидат бодрени од огромна армија на навивачи кои полека се стационираа во Ласло Паб Арена во Будипешта.

И Мирко Ивановски е „вардарец“ во Будимпешта (ФОТО)

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков Фото: Ѓорѓи Вангелов Беше во преговори за да дојде во ФК Вардар, но сепак се реши за Видеотон и со овој тим ја освои титулата во првенството на Унгарија.

Будуќност го здроби сонот на Вардар за европска круна (ФОТО)

SportMedia - 09.05.2015

ЖРК Вардар не успеа да се пласира во финалето на Лигата на шампионите ниту во своето второ учество на фајналфор-турнирот во Будимпешта, доживувајќи уште една елиминација од Будуќност. Историјата се повтори, македонскиот првак загуби од црногорскиот, ...

Катастрофа наместо европско финале: ЖРК Вардар поразен од Будуќност

Екипа - 09.05.2015

ЕКИПА во Будимпешта, Билјана Благоеска Петрушева, Симеончо Стоиков ФОТО: Ѓорѓи Вангелов Европското финале и шампионската титула за ЖРК Вардар и годинава останува само неостварен сон. Вардарки повторно беа поразени (17-27) и сопрени од Будуќност во ...

Будуќност преку Вардар за второ финале на Фајнл Фор турнирот во ЛШ!

24 Ракомет - 09.05.2015

Вториот полуфинален меч го одбележа големото балканско дерби меѓу Вардар и Будуќност. Два ракометни гиганта кои до Фајнл Фор турнирот пристигнаа од истата група во Лигата на шампионките. Уште пред почетокот на сезоната Будуќност засилен со Катерина ...

Вардарки немоќни, Будуќност е вториот финалист

МКД - 09.05.2015

ЖРК Вардар доживеа дебакл во полуфиналниот дуел против Будуќност, македонскиот шампион загуби со 27:17 и не ја оствари целта, пласман во големото финале од Лигата на шампионките. Будуќност уште еднаш се покажа како непремостлива пречка за Вардарки, ...

Суслина: Многу ми е жал, не покажавме ништо!

SportMedia - 09.05.2015

Голманката на ЖРК Вардар, Ина Суслина изјави дека жали што таа и нејзините колешки не покажале ништо од тоа што го тренирале и што се подготвувале за полуфиналето на фајнлфор-турнирот во Будимпешта.

Вардарки декласирани од Будуќност

Макфакс - 09.05.2015

ЖРК Вардар повторно не успеа да се пласира во финалето на завршниот турнир во ракометната Лига на шампионките. На Ф4 турнирот во Будимпешта, во саботата, ЖРК Вардар загуби во полуфиналето од Будуќност со 17:27 (9:14).

Вардарки немоќни со Будуќност

Оn.net - 09.05.2015

Екипата на Вардар не успеа да слави триумф во 1/2 финалето од Лигата на европските шампионки, губејќи го дуелот со Будуќност со 37:27. Каква и анализа да се направи сега, ќе се потенцира тоа што го знаеме уште од минатата година, кога во истата фаза ...

Будуќност повторно кобен по Вардарки на Фајнал фор

Оff.net - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар и втора година по ред не успеаа да се пласираат во финалето на Лигата на шампионите. Во таа намера ги спречи црногорскиот претставник Будуќност кој како и лани ги надигра црвено-црните во секој сегмент.

Будуќност повторно кобен за ЖРК Вардар

Дерби - 09.05.2015

Македонскиот шампион ЖРК Вардар втора сезона по ред не успева да го мине полуфиналето на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите и втора година по ред несовладлива пречка е Будуќност. Црногорскиот тим сосема заслужено стигна до убедлива победа од 27:17 ...

Индира: Разочарана сум од мојата екипа!

SportMedia - 09.05.2015

Потиштеност и разочараност зрачеше од лицата на вардарки на прес-конференцијата по поразот од Будуќност во полуфиналето. Индира Кастратовиќ призна дека ништо не одело според планот на вардарки.

Пенезиќ: Потфрливме на теренот, најмногу во одбраната!

SportMedia - 09.05.2015

Најдобриот стрелец сезонава на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ изјави дека денеска вардарки тотално потфрлиле, и покрај добрите подготовки за претстојниот фајнлфор во Будимпешта. Како клуч за лошиот настап и убедливиот пораз, Пенезиќ ја посочи лошата ...

Радичевиќ: Не направивме ништо како што требаше!

SportMedia - 09.05.2015

Иронично, Јованка Радичевиќ, имаше најдобра индивидуална статистика досега на натпреварите меѓу Вардар и Будуќност, но Вардар го доживеа најтешкиот пораз од Црногорките. Поранешната ракометарка на Будуќност овој пат постигна два гола, првпат ...

Кастратовиќ: Не одигравме ништо од она што се договоривме!

24 Ракомет - 09.05.2015

По натпреварот кој значеше крај на надежите за „црвено-црниот“ состав од Скопје, крилните ракометарки на репрезентацијата на Црна Гора, Радичевиќ и Петровиќ овојпат во различни дресови заедно со своите тренери со свои видувања за вториот полуфинален ...

Радичевиќ: Катастрофално издание, најлошо во сезоната

Екипа - 09.05.2015

ЖРК Вардар доживеа дебакл (17-27) во полуфиналето на Лигата на шампионите и јасно е каква може да биде перцепцијата дури и на актерките кои беа на теренот. Катастрофалнно издание и најлоша игра во сезоната, тоа е ставот на десното крило Јованка ...

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

Курир - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките, пренесува МИА. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се ...

Алтхаус: Сами си удривме клоца по трите недели напорни подготовки

SportMedia - 09.05.2015

Германката Ања Алтхаус, пивотот на ЖРК Вардар немаше објаснување што се случи денеска на мечот со Будуќност и како вардарки одиграа толку очајно, иако три недела максимално се подготвуваа за овој меч со голем влог пласман во финале.

Вардарки повторно елиминирани од Будуќност во полуфиналето на Лигата на шампионките

А1 On - 09.05.2015

Ракометарките на Будуќност уште еднаш беа „кобни“ за македонскиот првак ЖРК Вардар на завршницата на Лигата на шампионките. Во полуфиналето на „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, вардарки како и лани, така и денеска не успеаја да го минат ...

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

Република - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се одржува ...

Преголемата желба за успех не однесе во погрешна насока

Вечер Прес - 09.05.2015

Македонскиот ракомтен шампион ЖРК Вардар убедливо беше поразен во полуфиналето на фајнлфорот во Будимпешта, во Лигата на шампионите со 27:17. Ова беше најлошиот натрпевар за вардарки сезонава, а тоа го потврди и десното крило Јованка Радичевиќ ...

Слабата одбрана е најголема причина за поразот од Будуќност

Вечер Прес - 09.05.2015

Креаторот на играта во македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, Андреа Лекиќ, истакна дека високиот пораз во полуфиналето на Ф4 турнирот во Будимпешта во Лигата на шампионите од Будуќност, не е реален одраз на силите на двата тима.

Прв германски печат на успесите на Вардар

Република - 09.05.2015

Ања Алт­ха­ус е пр­ви­от спор­тист од Гер­ма­ни­ја што на­ста­пу­ва за ма­ке­дон­ски клуб отка­ко на по­че­то­кот на ра­ко­мет­на­та се­зо­на ја при­фа­ти по­ну­да­та на ЖРК Вар­дар да пот­пи­ше три­го­ди­шен до­го­вор.

Пенезиќ: Не сакам да давам многу голови, туку да победам

Вечер Прес - 09.05.2015

Денешниот полуфинален меч од Лигата на шампионите меѓу Вардар и Будуќност воедно ќе претставува и битка на двата најдобри стрелци во досегашниот тек од елитното натрпеварување Хрватка Андреа Пенезиќ од редовите на македонскиот шампион и Романката ...

Вардар нема дерман од Будуќност, тежок пораз во полуфиналето од 17-27

Република - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар вторпат во низа паднаа пред моќната екипа на Будуќност на првата пречка на завршниот турнир за европската титула во Лигата на шампионите. Лани беше тесно по продолженија, а овојпат повторно во Будимпешта речиси и да немаше ...

Вардарки не успеаа да се пласираат во финале

Точка - 09.05.2015

Будуќност повторно застана на патот на ракометарките на Индира Кастратовиќ кон финалето на фајнал-фор турнирот во Будимпешта. ЖРК Вардар денес загуби од Будуќност со 27-17 во полуфиналето од фајнал-фор турнирот во Будимпешта.

Вардар е аутсајдер против Будуќност според обложувалниците

Република - 09.05.2015

Македонскиот првак Вардар е аутсајдер во полуфиналето против Будуќност, според проценките на светските обложувалници. Коефициентот за победа на Црногорките е многу помал и е во размер од 1,50 до 1,60 за разлика од тој што им се дава на ...

Вардарки торпедирани од Будуќност

Вечер Прес - 09.05.2015

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар повторно немаше решение за црногорскиот тим Будуќност. Вардарки идентично како и минатата година и оваа се поразени од црногорскиот шампион во плуфиналето на завршниот турнир во Лигата на шампионите, во ...

Вардар нема решение за Будуќност, по 30 минути Црногорките водат со 14-9

Република - 09.05.2015

Македонскиот шампион Вардар е далеку од финалето во Лигата на шампионите, а по 30 минути игра девојките во „црвено-црна“ комбинација губат со 9-14 од Будуќност. Црногорскиот првак повторно го потврди екстраквалитетот и води убедливо со 5 гола ...

Лазовиќ – Варлец: Подготвени сме за предизвикот

Н.Македонија - 09.05.2015

Ра­ко­ме­тар­ки­те на ма­ке­дон­ски­от пр­вак Вар­дар, денеска во спортската сала „Ласло Пап“ (16.45 ч.) ќе го одиграат полуфиналниот дуел против европскиот шампион од 2012 година, а лански финалист, црногорска Будуќност, во рамките на Ли­га­та на ...

Вардар против Динамо ќе се бори за третотo место во ЛШ

Н.Македонија - 09.05.2015

Ра­ко­ме­тар­ки­те на ма­ке­дон­ски­от пр­вак Вар­дар, денеска во спортската сала „Ласло Пап“ во Будимпешта, убедливо се поразени со 17-27 од ланскиот финалист, а европски шампион од 2012 година, црногорска Будуќност, во полуфиналето од Ли­га­та на ...

Будимпешта домаќин на европскиот ракометен крем

Н.Македонија - 09.05.2015

Како најголем фаворит за освојување на годинешната титула во Лигата на шампионите го гледам Ларвик, бидејќи со прикажаната игра сезонава го потврди својот квалитет во сите одиграни натпревари, вели тренерот на Металург, Александар Петровски Катарина ...

Вардарки против Будуќност за место во финалето на Лигата на шампионките

Lider - 09.05.2015

Ракометарките на Вардар попладнево против Будуќност, ќе го играат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Вардаровите ракометарки по втор пат во низа се на завршниот турнир, популарниот „Фајнал фор’’ во Будимпешта, каде се одржува ...

Вардарки повторно елиминирани од Будуќност во полуфиналето на Лигата на шампионките

Lider - 09.05.2015

Ракометарките на Будуќност уште еднаш беа „кобни“ за македонскиот првак ЖРК Вардар на завршницата на Лигата на шампионките. Во полуфиналето на „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, вардарки како и лани, така и денеска не успеаја да го минат ...

Вардарки повторно елиминирани од Будуќност

Идивиди - 09.05.2015

Будимпешта, 9 мај 2015 (МИА) - Ракометарките на Будуќност уште еднаш беа „кобни“ за македонскиот првак ЖРК Вардар на завршницата на Лигата на шампионките. Во полуфиналето на „Фајнал фор’’ турнирот во Будимпешта, вардарки како и лани, така и денеска ...

Работнички привремено ја одложи шампионската промоција на Вардар

Дневник - 08.05.2015

Промоцијата на новиот македонски фудбалски шампион по 2. коло од разигрувањето во четвртиот круг од новиот натпреварувачки систем, по дербито на „Филип Втoри“ меѓу Вардар и Работнички (2-2) е одложена за последните три кола.

Радичевиќ: На грубата игра од Будуќност можеме да возвратиме со иста мерка

Дневник - 08.05.2015

Јованка Радичевиќ и Милена Kнежевиќ, колешките од репрезентацијата на Црна Гора, утре во полуфиналето на ракометната ЛШ, ќе се најдат во спротивни табори. Радичевиќ ќе биде на крилната позиција во тимот на македонскиот првак Вардар, а Kнежевиќ во ...

ФОТО: Вардарки „пукаат“ на европскиот врв

Утрински - 08.05.2015

Лекиќ верува дека во утрешното полуфинале ќе ја израдуваат Македонија со прв триумф воопшто против Будуќност Иста цел, исто растојание. Ист е и противникот на завршниот турнир од Лигата на шампионите.

ЛШ: Вардарки тренираа во Будимпешта

Хитпортал - 08.05.2015

Ракометарките на Вардар први пристигнаа во Будимпешта на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите и веќе го одработеа првиот од двата предвидени тренинзи. Утре (сабота) од 16:45 часот избраничките на тренерот Индира Кастратовиќ во второто полуфинале ќе ...

Од статистиката на ЛШ: Индира како Талант Душебаев…

Екипа - 08.05.2015

По настапот на вториот фајналфор во Будимпешта, Индира Кастратовиќ може да влезе во историјата на Лигата на шампионите. Ако ЖРК Вардар ја освои титулата Индира ќе биде прва во историјата на женскиот ракомет што освоила титула во Лигата на шампионите ...

Алтхаус: Лани навивав за Вардар пред телевизор, сега одиме на титула!

Екипа - 08.05.2015

За ЖРК Вардар ова е втор фајналфор по ред, но за Ања Алтхаус настапот на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта е едно ново искуство, иако Германката во својата колекција веќе има две шампионски титули од ЛШ освоени со екипата на ...

ЛШ (жени): Вардар бара реванш против Будуќност

Сител - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар втора сезона по ред ќе бидат учеснички на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта. Лани „вардарки“ го освоија третото место, а во полуфиналето беа запрени по продолжение од Будуќност.

Пенезиќ: Неагу нека слави денеска, јас сакам утре да се радувам

SportMedia - 08.05.2015

Вардар имаше само еден претставник во идеалниот тим во Лигата на шампионите оваа сезона, иако многу блиску беше и Андреа Пенезиќ, која моментно е втор стрелец со три гола помалку од Кристина Неагу од Будуќност.

Барбара Лазовиќ за 24Ракомет ТВ: Ветувам дека ќе го оставиме срцето на терен! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 08.05.2015

Уште неполни 24 часа го делат Вардар од нов полуфинален дуел во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион ќе се соочи со Будуќност, а статистиката вели дека ќе мора да се надминат себе си, доколку сакаат да го одиграат првото Фајнл Фор финале.

Аџиќ: Доаѓањето на Питлик нѐ мобилизира, се подготвуваме за најдобриот Вардар досега!

SportMedia - 08.05.2015

Ако некој знае како да го победи Вардар тоа е сигурно Будуќност и неговиот тренер, Драган Аџиќ. Минатата година славеше во полуфиналето, овде во Будуќност, а оваа сезона славеше убедливо во Подгорица.

Вардар бара одмазда против Будуќност

Нетпрес - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар втора сезона по ред ќе бидат учеснички на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта. Лани “вардарки” го освоија третото место, а во полуфиналето беа запрени по продолжение од Будуќност.

Пачовски: Ќе одиме на победа против Шкендија како и на секој натпревар сезонава

SportMedia - 08.05.2015

Вардар не ја освои титулата во средата против Работнички, па промоцијата во нов шампион остана одложена. Славјето може да се случи во Куманово на гостувањето кај Шкендија, но „црвено-црните“ немаат убави спомени од претходното гостување на овој ...

Суслина: Само чекор не дели од сонот

Екипа - 08.05.2015

Кога дојде во Скопје пред три години, Ина Суслина рече дека не е овде за да игра „обични“ натпревари, туку за да освои титула во Лигата на шампионите со ЖРК Вардар. Токму таа титула е единствената што недостасува во нејзината богата колекција.

ЖРК Вардар денеска ќе го добие противникот во Ф4

Репортер - 08.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар денска ќе го дознаат името на противникот во полуфиналето од Ф4 турнирот во Будимпешта. Ждрепката ќе започне со почеток во 11.30 часот. Покрај македонскиот првак, на врвот на европскиот женски ракомет ќе атакуваат и ...

Вардарки го добија Будуќност за противник во полуфиналето

Репортер - 08.05.2015

Екипата на ЖРК Вардар за противник во полуфиналето на Ф4 го доби црногорски Будуќност. Другиот полифинален натпревар е помеѓу екипите на Динамо синара и Данскиот Ларвик Ф4 турнирот е закажан за 9 и 10 мај во ...

Дембеле: Конечно да славиме над Будуќност

Алфа - 08.05.2015

Ракометарките на Вардар утре од 16 часот и 45 минути ракометарките на Вардар го играат полуфиналниот натпревар на завршниот турнир во Лигата на шампионките. Противникот е стариот должник Будуќност. “ Се надевам дека овој пат ќе победиме.

Kристина Неагу: Не очекува тежок натпревар со огромен влог

Спортклуб - 08.05.2015

Кристина Неагу, најопасната ракометарка во редовите на Будуќност, е свесна за тежината на утрешната средба и за силата на својот противник. “ Не очекува тежок натпревар, кој не може да се спореди со натпревар од групната фаза, ниту, пак, со оној ...

Пенезиќ: Не е важно колку гола ќе постигнам, важно е да славиме над Будуќност

Алфа - 08.05.2015

За пласман во финалето на завршниот турнир во Лигата на шампионки, Вардар се среќава со Будуќност. Утрешното соочување во Ласло Пап арената ќе мине во знакот на дуелот на двете најефикасни во елитното натпреварување, Андреа Пенезиќ и Кристина Неагу.

Драган Аџиќ: Со доаѓањето на Питлик Вардар од група врвни индивидуалци се претвори во врвен тим

Спортклуб - 08.05.2015

Еден од најдобрите тренери во женскиот ракомет, црногорскиот селектор и тренер на Будуќност, Драган Аџиќ, со многу пофални зборови за својот утрешен противник. “ Голема е разликата меѓу ланскиот Вардар и овој сегашен.

(ФОТО) Медиа денот во Будимпешта во знакот на „вардарки“

Екипа - 08.05.2015

Извонредно позитивна е атмосферата во редовите на „вардарки“ во очекување на второто свое едноподруго учество на Фајнлфор турнирот од Лигата на шампионите во Будимпешта. „Вардарки“, некако, се во центарот на вниманието на медиумите присутни во ...

Алтхаус: Едвај чекам добро да се „истепаме“ со Цвијиќ!

SportMedia - 08.05.2015

Будуќност има повеќе врвни ракометарки, но од последните неколку дуели „непријател“ број еден, барем за навивачите стана Драгана Цвијиќ. Снажниот пикер на Будуќност беше нерешива равенка за вардарки досега, но во последните недели тие посветено ...

ПРЕД ФИНАЛНИТЕ БИТКИ: ЖРК Вардар со насмевки кон европскиот трон

Телеграф - 08.05.2015

Вардарки го разубавуваат хотелот каде се сместени екипите. Тие се вистински убавици во споредба со играчките на Будуќност (исклучок Катерина Булатовиќ), тетовираните и набилдани ракометарки на Ларвик, но и скромните Русинки од Динамо Синара На три ...

Волтеринг: Вардар е посилен од лани, но ние сме поквалитетни

Дерби - 08.05.2015

Ракометарките на Вардар и Будуќност втора година по ред играат во полуфиналето на фајнл-фор турнирот на женската Лига на шампиони, а црногорскиот првак очекува повторно да го елиминира нашиот шампион.

Јованка Радичевиќ за 24Ракомет ТВ: Големите трофеи и медали ги носи одбраната!(ВИДЕО)

24 Ракомет - 08.05.2015

Големиот борец во екипата на Вардар, репрезентативката на Црна Гора и поранешен член на Будуќност, Јованка Радичевиќ на денешната средба со медиумите, за 24 Ракомет ги сподели клучните елементи за успех на една ...

Ракометарките на Вардар подготвени го чекаат полуфиналето со Будуќност

+инфо - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар втора сезона по ред ќе бидат учеснички на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта. Лани „вардарки“ го освоија третото место, а во полуфиналето беа запрени по продолжение од Будуќност.

Ракометарките на Вардар подготвени го чекаат полуфиналето со Будуќност

А1 On - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар втора сезона по ред ќе бидат учеснички на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта. Лани „вардарки“ го освоија третото место, а во полуфиналето беа запрени по продолжение од Будуќност.

Кастратовиќ: Подготвени сме за Будуќност

Дерби - 08.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар овој викенд ги очекува завршницата во Лигата на шампионите, фајналфорот каде ќе се обидат да дојдат до титулата во најпрестижното натпреварување. Првата пречка е познат ривал, Будуќност со кој вардарки ќе се соочат во ...

Вардарки подготвени за мечот на сезоната

Оn.net - 08.05.2015

Ракометарките на Вардар направија многу со самиот пласман на Ф4 викендот во Будимпешта, повторувајќи го ланскиот успех во Лигата на европските шампионки. Во реприза од минатогодишното 1/2 финале, „црвено-црните“ и овој пат за пречка до патот кон ...

Вардарки веќе се навикнаа на Будимпешта

Република - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар пристигнаа во Будимпешта и го одржаа првиот тренинг во главниот унгарски град пред утрешниот настап против Будуќност во полуфиналето на завршниот турнир за европската титула.

Кој ќе изеде помалку "ќотек" ќе игра за титулата

Вечер Прес - 08.05.2015

Избраничките на тренерскиот двоец Кастратовиќ - Питлик, во денешното полуфинале (16.45 ч.), идентично како и минатата година ќе ги одмери силите со црногорскиот шампион и има шанса да му се реваншира за ланскиот пораз во истата фаза на ова ...

ЖРК Вардар подготвени за реванш со Будуќност

Канал 77 - 08.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар овој викенд ги очекува завршницата во Лигата на шампионите, фајналфорот каде ќе се обидат да дојдат до титулата во најпрестижното натпреварување. Првата пречка е познат ривал, Будуќност со кој вардарки ќе се соочат во ...

Сокач: Нашата одбрана ќе биде подобра од нивната

Н.Македонија - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар вчера напладне заминаа за Будимпешта, каде што утре и задутре ќе настапат на фајналфорот во Лигата на шампионите (ЛШ) РАКОМЕТ - УТРЕ ПОЛУФИНАЛЕ ВО ЛШ: ВАРДАР - БУДУЌНОСТ Како и лани, противник во ...

Ракометарките на Вардар подготвени го чекаат полуфиналето со Будуќност

Lider - 08.05.2015

Ракометарките на македонскиот првак Вардар втора сезона по ред ќе бидат учеснички на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта. Лани „вардарки“ го освоија третото место, а во полуфиналето беа запрени по продолжение од Будуќност.

„Македонија заслужува титула“

Идивиди - 08.05.2015

Арена „Ласло Пап“ во Будимпешта, Унгарија. Судии: Далибор Јуриновиќ и Марко Мрвица од Хрватска. Делегати: Кармен М. Лопез од Шпанија и Антонио Гоулао од Португалија. „Македонските фанови на еден грандиозен и едноставно неповторлив начин би ја ...

ЖРК Вардар очекува поддршка од околу 800 навивачи на Ф4

Канал5 - 07.05.2015

Од пред Спортскиот центар „Јане Сандански“ вечер од 20 часот за Будимпешта ќе тргне експедицијата навивачи на „црвено-црните“. - Ги известуваме нашите навивачи, кои купија билет за натпреварите од Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, дека ...

Будуќност ја прифаќа фаворитската улога против Вардар

Дневник - 07.05.2015

Македонскиот женски ракометен првак Вардар денеска патува за Будимпешта каде што в сабота во унгарската престолнина ќе се обиде во дуелот против Будуќност да обезбеди настап во финалето на завршницата од Лигата на шампионките.

РАДИЧЕВИЌ: Ќе се бориме како лавици за финале

Телеграф - 07.05.2015

Позната ни е грубата игра на Будуќност, но факт е дека ако сакаме медали токму грубата и врвна агресивна одбрана е таа што може да нѐ однесе до посакуваното место. Ако треба да играме силно, грубо, агресивно, нема проблем, го можеме ние тоа.

Милена Кнежевиќ: Очекувам силен отпор на Вардар, а ќе решаваат нијанси

Спортклуб - 07.05.2015

Екипата на Будуќност финишираше со подготовките за полуфиналната средба со Вардар. Жестоко ќе биде в сабота во Будимпешта на полуфиналниот дуел меѓу нашите и црногорските шампионки. Целта е иста – влез во големото финале, кое се игра веќе недела.

Вардарки заминаа за Будимпешта (ФОТО)

МКД - 07.05.2015

Македонскиот женски ракометен шампион Вардар в сабота против Будуќност го игра полуфиналниот меч од завршниот турнир во Лигата на шампионките. „Црвено - црните" попладнево заминаа за Будимпешта.

Вардарки заминаа за Будимпешта, викендов на Алфа преноси од завршниот турнир од Лигата на шампионки

Алфа - 07.05.2015

Ракометарките на Вардар утрово со лет преку Виена, заминаа за Будимешта каде викендов ќе се одржи завршниот турнир од ракометната Лига на шампионки. Во нашиот тим владее одлична атмосфера, со оглед на последните партии кои ги прикажаа во елитното ...

Возбудливо соседско дерби: Асани – Анене 2-2 (ВИДЕО)

SportMedia - 07.05.2015

Квалитет немаше кој знае каков, но затоа возбудувањата не изостанаа на соседското вчерашно дерби, кое понуди четири гола, пресврт и на крај пролонгирање на вардаровото шампионско славје. Главни ликови беа стрелците вардарецот Јасир Асани и ...

Кастратовиќ: Внимателно против Будуќност, нијанси ќе го решаваат победникот

Макфакс - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар викендов во Будимпешта, ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампионките. Покраj ‘црвено-црните’, на завршниот турнир ќе учествуваат и тимовите на Будуќност, Ларвик и Динамо Синара.

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

Спортклуб - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар отпатуваа за Будемпешта. Вардарки овој викенд се дел од фајналфорот во Лигата на шампионите, најголемиот настан во европскиот клупски ракомет. Веќе в сабота ги очекува мега-пресметката со еден од главните фаворити, тимот ...

ЖРК Вардар очекува поддршка од околу 800 навивачи на Ф4

А1 On - 07.05.2015

Од пред Спортскиот центар „Јане Сандански“ вечер од 20 часот за Будимпешта ќе тргне експедицијата навивачи на „црвено-црните“. - Ги известуваме нашите навивачи, кои купија билет за натпреварите од Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, дека ...

Асани: Против Шкендија победа и титула!

Спортклуб - 07.05.2015

Тимот на Вардар одигра 2:2 против Работнички во градското дерби, со што ја задржа предноста од 6 бодови во однос на „романтичарите“, на три кола пред крајот на првенството. Најдобар поединец во дресот на „црвено-црните“ беше Јасир Асани, кој ...

Кликовац: Време е за европско финале

Екипа - 07.05.2015

Андреа Кликовац е една од трите Црногорки во составот на ЖРК Вардар, покрај Јованка Радичевиќ и Итана Грбиќ. Тие можеби повеќе од сите други во црвено-црниот“ табор ја познаваат играта на Будуќност и системот на работа на тренерот Драган Аџиќ.

Кастратовиќ: Одбараната е клуч на успех, а ние одиме на две победи

Сител - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар овој викенд по вторпат едноподруго ќе играа на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Минатата година во Будимпешта „вардарки“ загубија по продолжение од Будуќност.

Вардарки од денеска во Будимпешта: Дали сте спремни за Ф4 шоу?

Хитпортал - 07.05.2015

„Црвено-црните“ девојки со нетрпение го очекуваат дуелот со Будуќност. Ракометарките на Вардар од денеска Скопје го заменија со Будимпешта, каде ќе ја имаат поддршката од повеќе од 800 своите фанови.

Асани: Да ја завериме титулата против Шкендија во Куманово

SportMedia - 07.05.2015

Вардар вчера по ремито (2-2) со Работнички ја испушти првата „меч-топка“ за освојување на деветата шампионска титула. Само десет минути ги делеа „црвено-црните“ до големо славје, но актуелниот шампион не се предаде и го израмни резултатот во финишот.

Јованка Радичевиќ со порака од Будимпешта (ВИДЕО)

24 Ракомет - 07.05.2015

Екипата на Вардар само што пристигна во главниот град на Унгарија и Јованка Радичевиќ беше прва на мета на новинарите. Во видеото подолу погледнете ја нејзината ...

Вардарки пристигнаа во Будимпешта (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 07.05.2015

Македонскиот шампион, ЖРК Вардар денес пристигна во Будимпешта. Во наредните неколку денови, „црвено-црните“ ќе учествуваат на завршницата на Лигата на шампионките, а прва пречка на патот до првата историска титула за клубот ќе биде црногорскиот ...

Вардарови игри без граници: Питлик демонстрираше кошаркарски вештини, а ракометарките навиваа (ФОТО)

SportMedia - 07.05.2015

Вардарки повторно се собраа во помошната сала „Електромос“ во Будимпешта за да го одржат првиот тренинг од двата предвидени пред фајналфор-турнирот, само сега во поинаков амбиент. Дванаесет месеци подоцна, теренот исти, желбите стари и уште посилни, ...

Стручниот тим и раководството на ЖРК Вардар ги испорбаа своите сили на првиот тренинг (ФОТО)

24 Ракомет - 07.05.2015

Набрзо по пристигнувањето во Будимпешта, Вардарки го одржаа привот тренинг во салата Електромош која се наоѓа во близина на хотелот Аквинкум во која вардарки ќе гостуваат во следните неколку дена.

Кастратовиќ: Против Будуќност ќе решеваат нијанси!

Спортски - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар викендов во Будимпешта, ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампионките, а прв противник во полуфиналето ќе им буде тимот на Будуќност. „Имаме големо искуство од минатата година, сега сме многу поподготвени на ...

Кастратовиќ: Максимално мотивирани и подготвени ќе влеземе во дуелот со Будуќност

МКД - 07.05.2015

Тренерот на ЖРК Вардар, Индира Кастратовиќ вели дека нејзините ракометарки се многу поподготвени од минатата година и очекува добар натпревар против Будуќност кој ќе го одлучуваат нијанси.

Кастратовиќ: Внимателно против Будуќност, нијанси ќе го решаваат победникот

Кајгана - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар викендов во Будимпешта, ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампионките. Покраj „црвено-црните“, на завршниот турнир ќе учествуваат и тимовите на Будуќност, Ларвик и Динамо Синара.

Кастратовиќ: Подготвени сме за Ф4

Курир - 07.05.2015

Нашата Индира вели дека овој пат Вардар е поискусен и посилен од минатата година и ќе знае што да очекува од црногорскиот првак, сепак повторно ќе решаваат нијанси. Вардаровата експедиција утрово се упати кон Будимпешта за да го нападне европскиот ...

ЖРК Вардар очекува поддршка од околу 800 навивачи на Ф4

+инфо - 07.05.2015

Од пред Спортскиот центар „Јане Сандански“ вечер од 20 часот за Будимпешта ќе тргне експедицијата навивачи на „црвено-црните“. - Ги известуваме нашите навивачи, кои купија билет за натпреварите од Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, дека ...

Вардар ќе почека за шампионска промоција

Курир - 07.05.2015

Вардар и Работнички одиграа без победник 2:2 во дерби дуелот од 29. коло на Првата македонска фудбалска лига, по што промоцијата на вардарци во нов првак е пролонгирана за едно од наредните три кола.

Вардар и Работнички одиграа без победник

+инфо - 07.05.2015

Вардар и Работнички одиграа без победник 2:2 во дерби дуелот од 29. коло на Првата македонска фудбалска лига, по што промоцијата на вардарци во нов првак е пролонгирана за едно од наредните три кола.

„Вардарки“ од денеска во Будимпешта: Кастратовиќ верува дека најдоброто од Вардар ќе биде на Ф4

Екипа - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар денеска заминуваат во Будимпешта каде викендов ги очекува настапот на вториот фајналфор турнир во Лигата на шампионите. Во својата деби сезона во ЛШ, македонските шампионки минатата година го освоија третото место на ...

Алтхаус: Сонувам европска титула со Вардар

Република - 07.05.2015

Ања Алтхаус игра се подобро за ЖРК Вардар, а периодот на адаптација во новата средина е веќе минато. Сите мисли на првиот германски спортист што игра за македонски клуб се насочени кон Будимпешта и фајналфор турнирот за европската круна.

Вардар тргна во поход кон европската титула

Република - 07.05.2015

Ракометарките на ЖРК Вардар денеска тргнаа кон Будимпешта каде в сабота треба да го играат полуфналето од Лигата на шампионите во рамките од фајналфор турнирот. Втора година по ред вардарки играат на завршниот турнир, и вторпат по ред играат со ...

Кастратовиќ: Најдоброто од Вардар ќе го видите на Ф4

Вечер Прес - 07.05.2015

Ракометарките на македонскиот шампион ЖРК Вардар, веќе се во Будимпешта, каде во сабота (16.45 ч) ќе му се спротивстават на Будуќност во полуфиналето на фајнлфорот во Лигата на шампионите.

Кастратовиќ: Тоа ќе биде добар меч, ќе решаваат нијанси

Н.Македонија - 07.05.2015

Ракометарките на Вардар денеска патуваат за Будимпешта, Унгарија, каде што викендов ќе се одржи фајналфорот во Лигата на шампионите (ЛШ) Кастратовиќ и нејзиниот помошник Питлик РАКОМЕТ - ВАРДАРКИ ДЕНЕСКА ПАТУВААТ НА ФАЈНАЛФОРОТ ВО ЛШ Црвено-црните ...

ЖРК Вардар очекува поддршка од околу 800 навивачи на Ф4

Lider - 07.05.2015

Од пред Спортскиот центар „Јане Сандански“ вечер од 20 часот за Будимпешта ќе тргне експедицијата навивачи на „црвено-црните“. – Ги известуваме нашите навивачи, кои купија билет за натпреварите од Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, дека ...

ЖРК Вардар очекува поддршка од околу 800 навивачи на Ф4

Идивиди - 07.05.2015

Од пред Спортскиот центар „Јане Сандански“ вечер од 20 часот за Будимпешта ќе тргне експедицијата навивачи на „црвено-црните“. - Ги известуваме нашите навивачи, кои купија билет за натпреварите од Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, дека ...

Лазовиќ: Будуќност се плаши од нас

Идивиди - 07.05.2015

„Верувам дека не нè посакуваа во полуфиналето. И тие нè следат, нè анализираат и знаат дека сме во одлична форма. Нема сомневање дека ќе се бориме до последен атом“, вели десниот бек Балканското дерби, „финалето пред финале“ на Ф4 турнирот во Лигата ...

ФОТО: Вардар и Работнички одиграа без победник

Утрински - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа без победник 2:2 во дерби дуелот од 29. коло на Првата македонска фудбалска лига, по што промоцијата на вардарци во нов првак е пролонгирана за едно од наредните три кола.

Пенезиќ: Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

Канал5 - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Пенезиќ: Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

Утрински - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Васоски: Вардар секогаш е подготвен да победува

Дневник - 06.05.2015

Македонија денеска ќе добие нов фудбалски шампион или трката за титулата ќе продолжи и во наредните три кола. Одговорот ќе го даде дербито во 2. прекуредно коло од разигрувањето за титулата и местата кои водат на евросцената, меѓу соседите Вардар и ...

Пенезиќ: Ќе го остварам европскиот шампионски сон

Дневник - 06.05.2015

Левиот бек на женскиот македонски ракометен првак Вардар, Хрватката Андреа Пенезиќ, е подготвена за она што го има како предизвик на завршниот турнир од Лигата на шампионките во Будимпешта, што почнува в сабота.

Вардар по титулата, Работнички со победа останува во игра

Телма - 06.05.2015

Денеска се играат средбите од 29 коло во ПМФЛ. Лидерот Вардар го пречекува актуелниот шампион Работнички од 18 часот на арената „Филип Втори“, со победа црвено црните ќе ја обебзедат титулата, екипата на Работнички се надева дека ќе освои три бода ...

Вардар и Работнички одиграа нерешено 2:2

Телма - 06.05.2015

Вардар не ја искористи првата можност да ја обезбеди титулата во ПМФЛ, во дуелот со директниот конкурент и актуелен шампион, Рабонички, одигра 2:2 во рамките на 29 коло. Супер инетересен беше дерби дуелот, Работнички поведе со голот на Анене во 25 ...

Будуќност се плаши од Јан Питлик и од Андреа Пенезиќ!

SportMedia - 06.05.2015

Ситуацијата полека зоврива на три дена до полуфиналето меѓу Вардар и Будуќност, во фајналфор-турнирот во Лигата на шампионите. Ова веќе станува европска класика во која противниците добро се познаваат и секогаш нудат неизвесни натпревари, меѓутоа ...

Видео: Промотивно видео на ЖРК Вардар

Нетпрес - 06.05.2015

Во пресрет на Фајнал фор турнирот во Лигата на шампионите, кој ќе се игра во Будимпешта, ЕХФ подготви промотивно видео во кое го претставува нашиот тим. Нашите ракометарки на 9.и 10.мај ќе бидат дел од завршниот турнир на ракометната ЛШ, а првата ...

Со победа против Работнички, Вардар ќе потврди дека е – најдобар!

SportMedia - 06.05.2015

Час и половина го делат најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар од шампионска прослава за нова титула, ако попладнево (18 часот), црвено-црните успеат да го победат соседот Работнички на Националната Арена „Филип Втори“ и официјално да се ...

Аџиќ стравува од Пенезиќ и Алтхаус

Макфакс - 06.05.2015

Арената „Ласло Пап“ во Будимпешта ќе биде местото каде викендов четирите најдобри женски ракометни екипи во Лигата на шампионките ќе се борат за титулата европски првак. Дел од најдобриот квартет втора година по ред е и македонскиот шампион ЖРК ...

Андреа Лекиќ: Во Будимпешта одиме насмеани, така и ќе се вратиме!

Екипа - 06.05.2015

Три дена ги делат ракометарките на ЖРК Вардар од полуфиналето со Будуќност на фајналфор турнирот од Лигата на шампионите во Будимпешта. Во „Јане Сандански“ се одработуваат завршните подготовки и се финализираат деталите пред утрешното заминување за ...

Булатовиќ: Питлик ги склопи сите коцки во Вардар

Екипа - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на Будуќност, Катарина Булатовиќ, е полна со респект за тимот на ЖРК Вардар во пресрет на полуфиналната пресметка од Лигата на шампионите во Будимпешта. Црногорската интернационалка, која е актуелна европска шампионка откако ...

Лазовиќ: Загубив свест, болеше многу, но еве ме – подготвена да му вратиме на Будуќност!

SportMedia - 06.05.2015

Далеку биле баксузите, ЖРК Вардар го одржа последниот тренинг пред заминувањето за Будимпешта во истиот состав во кој го победи Ѓер пред еден месец. Имаше инцидент минатата недела, кога Татјана Хмирова и Барбара Лазовиќ се судрија, па Словенката го ...

Вардар беше на чекор до славје: Анене ја одложи промоцијата на новиот првак (ФОТО)

SportMedia - 06.05.2015

Црномуресниот Норвежанец на Работнички Чумауче Анене ја одложи вардаровата промоција за нов шампион, па црвено-црните сега својата следна „меч топка“ за титула ќе ја имаат во Куманово в недела (16.30 часот) против Шкендија, откако Работнички се ...

Работнички не му ја предаде титулата на Вардар (2-2)

Екипа - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа 2-2 во соседското дерби на арената „Филип Втори“. Лидерот Вардар ја задржа предноста од шест бода во однос на актуелниот шампион, но Работнички не се сложи вечерва да им ја предаде круната на „црвено-црните“.

ПРВА ЛИГА: Вардар ќе почека за титулата

Телеграф - 06.05.2015

Ремито на „Филип Втори“ ја остави промоцијата на шампионот за следното коло Фудбалерите на Вардар имаа тешка средба против Работнички, а иако успеаја да се вратат од негатива и да поведат не издржаа до крајот и мораа да се помират со тоа дека ќе ...

Вардар и Работнички одиграа без победник

Сител - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа без победник 2:2 во дерби дуелот од 29.коло на Првата македонска фудбалска лига, по што промоцијата на вардарци во нов првак е пролонгирана за едно од наредните три кола.

Работнички не ја предава лесно шампионската круна, Вардар ќе чека следно коло

МКД - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа нерешено 2-2, „црвено-црните" бркаа победа за шампионскиот трофеј, но „романтичарите" не се откажуваат. Вардар и Работнички одиграа натпревар со четири погодоци и неколку убави шанси за гол кој заврши без победник 2-2.

Работнички не ја дава титулата, Вардар ќе мора да причека на крунисувањето

Спортклуб - 06.05.2015

Во соседското дерби, екипите на Вардар и Работнички одиграа квалитетен натпревар на арената „Филип Втори“ исполнет со голови и шанси на двете страни, но мечот на крајот заврши без победник, поради што Вардар ќе мора да почека за крунисувањето во нов ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Круната не се дава така лесно

Екипа - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа одличен натпревар на арената „Филип Втори“, ремизираа 2-2 и ја оставија разрешницата во шампионатот за последните три кола. „Романтичарите“ први поведоа, потоа Вардар направи целосен пресврт за 2-1, но Чума Анене не ...

Дербито без победник, Работнички не ја дава титулата

Дерби - 06.05.2015

Вардар направи целосен резултатски пресврт, но не успеа да го победи Работнички во денешното дерби на Првата македонска фудбалска лига. Ремито со резултат 2:2 значи задржување на предноста од шест бода, но не и промоција во нов шампион на ...

Васоски: Да ни понудеше некој 2-2 пред почетокот, ќе прифатевме

SportMedia - 06.05.2015

Осум минути го делеа Вардар од шампионската титула, но тогаш следеше конфузија во дефанзивата и реализација на Анене за реми во градското дерби против Работнички и продолжување на неизвесноста за шампионската титула.

Вардар и Работнички одиграа без победник

А1 On - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа без победник 2:2 во дерби дуелот од 29. коло на Првата македонска фудбалска лига, по што промоцијата на вардарци во нов првак е пролонгирана за едно од наредните три кола.

Ангеловски: Иако не е теоретски шампион сакам да му ја честитам титулата на Вардар

SportMedia - 06.05.2015

Работнички повторно има за што да жали на дербито против Вардар, бидејќи уште еднаш покажа слаба реализација во нападот. Секоја шанса на „романтичарите“ беше суровo казнувана на спротивната страна, но на крајот се изборија за заслужено реми.

Пенезиќ: Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

А1 On - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Пенезиќ: Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

+инфо - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Аџиќ стравува од Пенезиќ и Алтхаус

Кајгана - 06.05.2015

Арената „Ласло Пап“ во Будимпешта ќе биде местото каде викендов четирите најдобри женски ракометни екипи во Лигата на шампионките ќе се борат за титулата европски првак. Дел од најдобриот квартет втора година по ред е и македонскиот шампион ЖРК ...

Работнички го одложи шампионското славје на Вардар

24Фудбал - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа натпревар со четири погодоци и неколку убави шанси за гол кој заврши без победник 2-2. Вардарци со победа ќе ја превземеа шампионската круна од Работнички, но не успеаа, ќе се обидат во следното коло кога во Куманово и ...

Пенезиќ: Во Вардар сум за да ја освојам Лига на шампионите

Сител - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Лејно: Вардар е во гените на скопјани, тоа е како религија

Курир - 06.05.2015

Амандин Лејно во интервју за Ракометната федерација на Франција зборуваше за значењето на Вардар во Македонија, за атмосферата во тимот и за амбициите во претстојниот Ф4 во Лигата на шампионите. -Вардар е одличен клуб, најпознат во Македонија.

Пенезиќ: Во Вардар сум за да ја освојам ЛШ

Курир - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Вардар ќе почека уште некој ден

Вечер Прес - 06.05.2015

Четри погодоци, по два во двете мрежи, беа постигнати на дерби натпреварот помеѓу гадските и директни ривали во борбата за шампионската титула, Работнички и Вардар. Ќе мора да почекаме уште неколку дена за да го дознаеме новиот шампион во ...

Вардар игра за титула, Работнички за продожување на борбата

Вечер Прес - 06.05.2015

Со победа, лидерот на првенствената табела и математички ќе ја осигура новата, осма титула во домашниот шампионат, додека бранителот на тронот, со победа ќе ја намали моменталната негатива од шест бода.

Работнички со реми, 2-2, ја одложи шампионската промоција на Вардар

Република - 06.05.2015

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар не ја искористи првата шампионска меч топка, откако одигра нерешено 2-2 со актуелниот првак Работнички. Романтичарите поведоа со голот на Чуму Анене во првиот дел, а Вардар со головите на Јасир Асани во ...

Пенезиќ: Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

Н.Македонија - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Николиќ: Знаеме каде им се слабите точки

Н.Македонија - 06.05.2015

Нѐ очекува многу тежок меч. Често сме играле со Будуќност и многу добро ги знаеме нивните силни страни, но исто така и каде им се слабите точки, вели Јулија Николиќ, централниот бек на Вардар, пред саботниот меч (16.45 ч.

Вардар и Работнички одиграа без победник

Lider - 06.05.2015

Вардар и Работнички одиграа без победник 2:2 во дерби дуелот од 29. коло на Првата македонска фудбалска лига, по што промоцијата на вардарци во нов првак е пролонгирана за едно од наредните три кола.

Пенезиќ: Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

Lider - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Промотивно видео за настапот во Будимпешта, за ЖРК Вардар

Lider - 06.05.2015

Во пресрет на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите, кој ќе се игра во Будимпешта, ЕХФ подготви промотивно видео во кое го претставува нашиот тим. Пенезиќ, Лекиќ, Радичевиќ Суслина и сите останати наши ѕвезди ќе водат голема битка за големото одличје ...

Во Вардар дојдов за да ја освојам Лигата на шампионите

Идивиди - 06.05.2015

Најдобрата ракометарка на македонскиот првак ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ која во моментов е втор стрелец во Лигата на шампионите со 89 гола во интервју за ЕХФ изјави дека во Скопје е дојдена со својот клуб да го освои трофејот во елитното ...

Пенезиќ: Дојдов во Вардар со цел – да станам европска шампионка

Екипа - 05.05.2015

Андреа Пенезиќ е подготвена за предизвикот што со себе го носи фајналфор турнирот во Будимпешта, прв завршен турнир во кариерата на одличната хрватска репрезентативка. Таа минатото лето дојде во Вардар од редовите на Крим и експресно се вклопи во ...

Дербито Вардар – Работнички, утре во 18 часот

Екипа - 05.05.2015

Големото дерби од македонскиот шампионат меѓу Вардар и Работнички ќе се игра утре со почеток во 18 часот. Ова денеска беше потврдено од страна на Фудбалската Федерација на Македонија, која донесе одлука овој интересен дуел да се игра нешто подоцна ...

Пенезиќ: Најсилната страна на Вардар е тимскиот дух

МКД - 05.05.2015

Андреа Пенезиќ верува дека ЖРК Вардар може да го победи секој противник, големиот трофеј во Лигата на шампионите е наградата за која сонува таа и нејзините колешки. Левиот бек на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ игра одлична сезона во Лигата на ...

Амандин Лејно : Вардар е како религија!

Екипа - 05.05.2015

Француската репрезентативка на голот на ЖРК Вардар, Амандин Лејно, во интервјуто за интернет страницата на Француската ракометна федерација посветена на женскиот ракомет, зборува за македонската страст за ракометот, за Вардар и за неговите ...

(Фото) Андреа Пенезиќ: Во Вардар дојдов со цел – сакам да ја освојам Лигата на шампионите

Спортклуб - 05.05.2015

Андреа Пенезиќ дојде во Вардар оваа сезона од Крим и експресно се промовира во ударна тупаница во нападот на нашиот шампион. Пенезиќ моментално е втор стрелец во Лигата на шампионите, со 89 постигнати гола, и заостанува само три гола од Кристина ...

Пенезиќ: Откако го победивме Ѓер – секој може да падне пред Вардар!

SportMedia - 05.05.2015

ЖРК Вардар в сабота ќе го игра својот втор фајналфор-турнир во Лигата на шампионите и вторпат против Будуќност ќе се обиде да го оствари најголемиот клупски успех. Минатата сезона за нијанси им се испушти од раце финалето, па на крај го освоија ...

Вардарки тренираат со нови топки наменети за Ф4 турнирот во Будимпешта

Република - 05.05.2015

Македонскиот преставник на завршниот турнир во Лигата на шампионите во ракомет во женска конкуренција ЖРК Вардар последните тренинзи пред настапот в сабота против Будуќност во рамките од полуфиналето, ги одбработува под полна пареа и со новите топки ...

Пенезиќ: Дојдов во Вардар за да ја освојам Лигата на шампионите

Република - 05.05.2015

Една од најдобрите ракометарки на ЖРК Вардар, Хрватката репрезентативка Андреа Пенезиќ со силно темпо се подготвува за најважните натпревари оваа сезона, фајналфор турнирот во Будимпешта во рамките од Лигата на шампионите.

Работнички подобар од Силекс

Дневник - 04.05.2015

Фудбалерите на Работнички го совладаа Силекс со 3-1 во првиот натпревар од 28. коло од Првата фудбалска лига на Македонија. Ова истовремено беше прв дуел од фудбалскиот плејоф што почнува сезонава во борба за шампионската титула.

Лекиќ: Најдоброто ќе го дадеме во Будимпешта

Дневник - 04.05.2015

Се ближи стартот на фајналфор-турнирот во Лигата на шампионките во ракомет, а во редовите на македонскиот шампион Вардар атмосферата е мобилна во пресрет на полуфиналниот меч против Будуќност во Будимпешта.

Вардарки расположени пред завршниот турнир во ЛШ (ВИДЕО)

МКД - 04.05.2015

ЖРК Вардар в сабота игра против Будуќност во полуфиналето од завршниот тунир во Лигата на шампионите во Будимпешта. ЕХФ во пресрет на турнирот ги промовира четирите учесници меѓу кои е и нашиот ракометен првак. Еве за што станува збор...

Одреден терминот за дербито: Вардар и Работнички ќе се судрат во среда од 18 часот

Хитпортал - 04.05.2015

„Филип Втори“ ќе биде домаќин на уште едно соседско дерби. Актуелниот шампион Работнички и најверојатно новиот шампион Вардар, можеби ќе ја разрешат дилемата дали Вардар ќе ја обезбеди титулата уште во среда или ќе треба да почека уште некое коло.

Дербито за титула в среда од 18 часот на „Филип Втори“

SportMedia - 04.05.2015

Соседското дерби помеѓу актуелниот лидер Вардар и сѐ уште актуелниот шампион Работнички, меч кој може да го реши новиот македонски шампион ќе се одигра в среда од 18 часот на Националната Арена „Филип Втори“.

ПМФЛ: Дуелот за „титулата„ Вардар - Работнички, во среда од 18 часот

Сител - 04.05.2015

Дерби дуелот од 29-коло во ПМФЛ меѓу Вардар и Работнички кој најверојатно директно ќе решава за шампионскиот трофеј ќе се игра во среда од 18 часот на арената „Филип Втори’’. Ова е терминот во кој црвено-црните ги одирграа последните неколку средби ...

Работнички сигурен пред третото клучно дерби

Н.Македонија - 04.05.2015

Фудбалерите на Работнички го отворија плејофот со победа над Силекс со 3-1, на домашен терен, во саботата, со која ги задржаа шансите за одбрана на шампионската титула во македонското првенство ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА „Романтичарите“ се доближија на три ...