TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државниот врв во Охрид дискутираше за безбедносната состојба

А1 - 10.07.2005

Чекајќи го Карерас. Вака денеска Претседателот, Премиерот и Министерот за внатрешни ја дискутираа во Охрид безбедносната состојба во земјава. Откако цела недела преку медиумите си ги пратија пораките кој колку сработил, Црвенковски, Бучковски, Михајловски и Дехари се согласиле дека Кондово мора да ...

Подигнато нивото на безбедност и во Македонија

Вест - 09.07.2005

СО ЗАДОЦНУВАЊЕ ОД ЕДЕН ДЕН По завчерашните терористички напади во Лондон, зголемено е нивото на безбедност на виталните и стратегиските места, како и на странските и дипломатските претставништва во Македонија, изјави вчера Цане Чапрагоски, првиот човек на Дирекцијата за јавна безбедност при ...

Безбедна небезбедност

Дневник - 09.07.2005

Милан Банов Кога претседателот на државата Бранко Црвенковски во една иста реченица ќе направи класичен внатрешен несклад во самиот поим па, на пример, ќе ве уверува дека Македонија е безбедно небезбедна, тогаш несомнено и вас ве обзема некое противречно расположение што веројатно може да се ...

Добра причина

Вест - 09.07.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Со молчење полесно ќе влеземе во ЕУ 1. Знамето на Албанија ќе се вее во Македонија легално. Така што спикерот ќе го фати несоница. Оти до сега сонувал. Со албанското знаме ќе живеел во космополитска Македонија.

МВР да воспостави ред во Кондово и во Брест

Дневник - 09.07.2005

ВМРО-НАРОДНА Креаторите на кризата во Кондово, Брест и во Малино Маало се шетаат слободно низ Скопје, а полицијата не ги апси иако има потерници за некои од нив, рече Ѓорѓи Трендафилов, пратеник на ВМРО-Народна. - Поминаа три години од преземањето на власта од СДСМ и ДУИ а полицијата се уште не ...

Можеби Бранко има повеќе информации за Кондово

Вест - 09.07.2005

ЗА МВР ИЗЈАВАТА НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Е ПРОВОКАЦИЈА "Можеби претседателот Бранко Црвенковски има повеќе информации за Кондово од нас, но решавањето на Кондово и нам ни е на прво место. Тоа што претседателот Црвенковски го изјави е провокација за нас", рече вчера директорот на Дирекцијата за јавна ...

Подигнато нивото на безбедност во Македонија

А1 - 08.07.2005

По сите соседи, од денеска и во Македонија е зголемено нивото на безбедност поради вчерашните терористички напади во Лондон. Според директорот на Дирекцијата за јавна безбедност, Цане Чапрагоски, се преземаат мерки за обезбедување на виталните објекти, функционери, дипломатско конзуларните ...

Чапраговски: „Црвенковски провоцира“

А1 - 08.07.2005

Црвенковски провоцира, смета првиот човек на јавната безбедност, Цане Чапраговски. Тој за разлика од неговиот шеф, министерот Михајловски, многу поекстремно ја толкува ултимативната изјава на Претседателот дека полицијата се завлечкала и треба да превземе нешто во Брест и Кондово, во спротивно ќе ...

Од денеска, сериозно

Време - 08.07.2005

ЖАРКО ЈОРДАНОВСКИ Сериозна држава не смее да си дозволи „Кондово“ да и се случи вторпат! Затоа, да се свика Советот за безбедност – итно! На 15 јули! О изјаво, генијална во својата наивност, наивна во својата генијалност, како да те толкуваме? Прво, сериозна држава не би дозволила Кондово да и се ...

Чапраговски: Претседателот ја фрли ракавица за безбедносните сили

Канал5 - 08.07.2005

Првиот човек на бирото за јавна безбедност во МВР, Цане Чапраговски, одговори на последната изјава на шефот на државата во која Црвенковски побара итно решавање на кондовскиот проблем. Чапраговски вели дека ситуацијата во ова скопско село е прв проблем за безбедносните структури, но дека тие самите ...

Зголемена безбедноста во Македонија по лондонските бомбашки напади

Канал5 - 08.07.2005

По вчерашните бомбашки напади во Лондон и во Македонија подигнат степенот на безбедност. По најавите дека ќе се зголеми единствено безбедноста на македонските граници, директорот на јавна безбедност Цане Чапраговски, обелодени дека, сепак,како резултат на лондонските настани, од денеска е подигнато ...

Нема рокови за решавање на проблемот во Кондово

Утрински - 08.07.2005

Владата и МВР реагираат на изјавите на претседателот Бранко Црвенковски Владата во изјавата на претседателот на државата не гледа поставување рокови, туку будно следење на состојбата БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Нема рокови за решавање состојби како онаа во скопското село Кондово, одговараат во Министерството ...

Црвенковски ги искористи Кондово и Брест за промоција

А1 - 07.07.2005

Шефот на државата ги искористи Кондово и Брест за промоција. Изјави дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна, ама го свика Советот за национална безбедност, упатувајќи и порака на Владата. „Се развлече целата ситуација и мислам дека станува недозволиво долго да целата македонска јавност ...

Црвенковски ќе го свика Советот за национална безбедност

Дневник - 07.07.2005

Претседателот Бранко Црвенковски вчера најави дека на 15 јули ќе се одржи седница на Советот за национална безбедност, на која, меѓу другото, ќе стане збор и за состојбите во Кондово, Брест и за слични случувања. Според него, безбедносната состојба во земјава, генерално, е стабилна и е во границите ...

Црвенковски бара акција во Кондово

Утрински - 07.07.2005

Претседателот на државата бара од Владата рок за решавање на проблемот во Кондово! Претседателот Бранко Црвенковски побара од Владата и од надлежните институции да определат рок во кој ќе го решат проблемот со криминалните групи во скопското село Кондово.

Не смееме да дозволиме „Кондово“ да ни се повтори

Време - 07.07.2005

ЦРВЕНКОВСКИ ЌЕ ГО СВИКА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ Сериозна држава не смее да си дозволи вторпат случај „Кондово“, изјави вчера претседателот Бранко Црвенковски и најави дека за 15 јули ќе свика седница на Советот за безбедност. - Ќе побарам од надлежните институции прецизно да ми реферираат како и кога ...

Црвенковски бара итно да се реши Кондово

Вест - 07.07.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЗАКАЖА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ Претседателот вели дека ваквата негова реакција не значи дека му праќа пораки преку медиумите на министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски да си ја врши работата подобро Претседателот Црвенковски вчера јавно побара од надлежните ...

Кондовци му се налутија на Црвенковски

Канал5 - 07.07.2005

Жителите на Кондово му се лути на претседателот Црвенковски за неговата вчерашна изјава во која тој рече дека надлежните институции треба итно да ја решат ситуацијата во ова скопско село. Шефот на државата се надева дека тоа ќе се случи до 15 јули кога ќе се одржи седница на Советот за национална ...

Црвенковски, по втор пат, го свикува Советот за безбедност

Вечер Прес - 07.07.2005

Претседателот Бранко Црвенковски на 15 јули ќе го свика Советот за безбедност на кој треба да се разгледа актуелната безбедносна ситуација во земјата во контекст на случувањата во Кондово и Брест и посебно заради последните огромни заплени на илегално оружје на местата кои во 2001 година беа ...

Црвенковски на 15-ти јули ќе го свика Советот за безбедност

А1 - 06.07.2005

По настаните во Брест и Кондово, претседателот ќе го свика советот за безбедност, датумот го одредил 15-ти јули. За Црвенковски во Македонија е безбедно, без ризици, ама не ги потценува Кондово и Брест. „Уште повеќе затоа што се случува по втор пат, на исто место, со исто сценарио и истите ...

ЦРВЕНКОВСКИ: ТРЕБА ДА СЕ РЕШИ КОНДОВО

Канал5 - 06.07.2005

Претседателот Бранко Црвенковски бара Владата итно да го реши случајот Кондово. Тој по денешното именување на новиот началник на Генералштабот на АРМ прати јасен сигнал дека е загрижен за случувањата во скопското село и дека е недозволиво толерирање одметништво во некои делови од земјата.

Совет за безбедност - дадена е виза за апсење на криминалците во Кондово

Макфакс - 05.07.2005

Скопје Советот за безбедност на Република Македонија оцени денеска дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна, а во врска со напнатоста околу Кондово оцени дека станува збор за криминалци, кои треба „да бидат изведени пред лицето на правдата“.

Партија шах на Џанго

Вечер Прес - 05.07.2005

За само неколку дена, во две одвоени акции во Брест на Скопска Црна Гора и Долно Блаце во близина на границата со Косово, македонската полиција успеа да заплени нелегално оружје доволно за опремување на една, ако не помала касарна, тогаш сигурно гранична караула.

Можеби Бранко има повеќе информации за Кондово

Макфакс - 04.07.2005

(Вест) - сабота, 09.07.2005 ЗА МВР ИЗЈАВАТА НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Е ПРОВОКАЦИЈА "Можеби претседателот Бранко Црвенковски има повеќе информации за Кондово од нас, но решавањето на Кондово и нам ни е на прво место. Тоа што претседателот Црвенковски го изјави е провокација за нас", рече вчера ...

Црвенковски закажа седница на Советот за безбедност за утре

Макфакс - 04.07.2005

Скопје Седница на Советот за безбедност е свикана за утре од страна на Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, соопштено е официјално. Во соопштението од Кабинетот на Црвенковски не се наведуваат точките што ќе се разгледуваат на седницата, а неофицијално, тоа се проблемите во ...

Хоџа од Брест ќе прави Кондово

Вечер Прес - 04.07.2005

“Брест е надвор од контрола и со ситуацијата наликува на Кондово”, во саботата соопшти пратеникот на НДП, Џезаир Шакири Хоџа, два дена по акцијата на полицијата во ова скопско село каде што беше откриен огромен арсенал оружје, а две лица беа уапсени.