TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се очекува доаѓањето на Нимиц во Македонија

Алсат-М - 13.02.2010

Зборувајќи за разликите околу името со Грција, премиерот Груевски изјави денеска дека од посредникот Метју Нимиц очекува нови идеи за надминување на ова прашање.

Скопје го чека Нимиц со оптимизам

Кирилица - 13.02.2010

Нитмиц по посетата на Скопје на 23 и 24 февруари, заминува за Атина Македонскиот премиер Никола Груевски очекува посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Груевски: Се надевам дека посетата на Нимиц на Скопје и Атина ќе го придвижи решавањето на спорот со Грција

Шпиц - 13.02.2010

Штип, 13 февруари - Македонскиот премиер Никола Груевски очекува посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, кој ќе ја посети Македонија на 23 и 24 ...

Груевски се надева дека Нимиц ќе го придвижи спорот со Грција кон решение

Р.С.Европа - 13.02.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски вели дека очекува од посредникот на Обединетите Нации, Метју Нимиц на 23-ти и 24-ти февруари да донесе нови идеи и можности за надминување на ...

Груевски очекува Нимиц да го придвижи решавањето на спорот со Грција

Сител - 13.02.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски очекува посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, кој ќе ја посети Македонија на 23 и 24 февруари, да даде нови ...

Нимиц на 23 февруари во Скопје, на 26 во Атина

Утрински - 12.02.2010

Атина - Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 и на 24 февруари ќе го посети Скопје, а на 26 Атина, потврди вчера портпаролот на светската ...

Нимиц на 23 февруари во Скопје, на 26 во Атина

МРТ - 12.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 и 24 февруари ќе го посети Скопје, а на 26 Атина, потврди денеска портпаролот на Светската ...

Нимиц во Атина на 26 февруари

МРТ - 12.02.2010

Посредникот во македонско - грчкиот спор, Метју Нимиц, ќе допатува во Атина на 26 февруари, соопштуваат од кабинетот на Нимиц.

Нимиц и Фуле во одвоени посети на Македонија

А1 - 11.02.2010

Посредникот Метју Нимиц ги договори посетите на Скопје и Атина соопшти попладнево неговата портпаролка Ванина Маестраци.

Нимиц во Атина на крајот од февруари

А1 - 11.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц ќе ја посети Атина во последната седмица од февруари, соопшти денеска портпаролот на Министерството за ...

Нимиц на 23 во Скопје, на 26 февруари во Атина

Телма - 11.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 и 24 февруари ќе го посети Скопје, а на 26 Атина, потврди денеска портпаролот на Светската ...

Нимиц го прифати предлогот на грчкото МНР и на 26 февруари ќе допатува во Атина

Канал5 - 11.02.2010

Грчката влада ја почитува работата на Европскиот Парламент, но, потребно е земјите кандидати да ги исполнат условите за отпочнување преговори со ЕУ.

Нимиц ќе ги тенчи црвените линии

Дневник - 11.02.2010

По речиси шестмесечен прекин на разговорите за името посредникот од 23 до 26 февруари ќе престојува во Скопје и во Атина при што се шпекулира дека е можно тој да доаѓа со ...

Нимиц ќе ја посети Атина на 26 февруари

Форум - 11.02.2010

Метју Нимиц прво ќе го посети Скопје, а потоа на 26 февруари ќе замине за Атина, објавуваат од кабинетот на медијаторот во спорот меѓу Македонија и Грција за името што се водат ...

Нимиц во Скопје на 23ти, а во Атина на 26ти февруари

Р.С.Европа - 11.02.2010

Посредикот на Обединатите Нации во македонско- грчкиот спор, Метју Нимиц на 23ти и 24ти февруари ќе го посети Скопје а на 26ти месецов ќе ја посети Атина.

Нимиц во Атина на 26 февруари

Макфакс - 11.02.2010

Посредникот во македонско - грчкиот спор, Метју Нимиц, ќе допатува во Атина на 26 февруари, соопштуваат од кабинетот на Нимиц.

Крајот на февруари, Нимиц во Атина

Шпиц - 11.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц ќе ја посети Атина во последната седмица од февруари, соопшти денеска портпаролот на Министерството за ...

Нимиц на 23 февруари во Скопје, на 26 во Атина

Кирилица - 11.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 и 24 февруари ќе го посети Скопје, а на 26 Атина, потврди денес портпаролот на Светската организација ...

Нимиц во Атина во последната недела од февруари

Сител - 11.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц ќе ја посети Атина во последната седмица од февруари, соопшти денеска портпаролот на Министерството за ...

Нимиц во Атина при крајот на февруари

Р.С.Европа - 11.02.2010

Посредникот на Обединетите Нации за македионско- грчкиот спор , Метју Нимиц ќе ја посети Атина во последната седмица од февруари, соопшти Министертвото за надворешни работи на ...

Нимиц во Атина на крајот на февруари

Макфакс - 11.02.2010

Медијаторот во македонско-грчкиот спор Метју Нимиц ќе ја посети Атина во последната недела од февруари, соопшти портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас.

Нимиц по посетата на Скопје, на 26-ти во Атина

Нетпрес - 11.02.2010

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц три дена по посетата на Македонија, ќе патува во Атина, потврдуваат од неговиот кабинет.

Нимиц во Атина во последната недела од февруари

Идивиди - 11.02.2010

Атина, 11 февруари (МИА) - Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц ќе ја посети Атина во последната седмица од февруари, соопшти денеска портпаролот ...

Нимиц на 23 февруари во Скопје, на 26 во Атина

Идивиди - 11.02.2010

Атина, 11 февруари (МИА) - Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 и 24 февруари ќе го посети Скопје, а на 26 Атина, потврди денеска ...

Атина бара Скопје да се воздржи од „агресивни потези&

eReporter - 11.02.2010

Грција сака да продолжи со барањето решенија за проблемот со името, но услов за тоа е Македонија да се воздржи од „агресивни потези“ и да заземе „креативно учество“ во дијалогот ...

Конкретен предлог за името засега нема да има

А1 - 10.02.2010

По неколку месечна пауза медијторот Нимиц доаѓа во Скопје и Атина да го опипа пулсот кај двете страни за тоа колку кај раководствата на двете земји постојат искрени намери за брзо решение на името.

Македонија - Власта знае што ќе му каже на Нимиц

Време - 10.02.2010

Игор Чавески Посредникот во спорот за името Метју Нимиц ќе допатува во Скопје на 23 февруари за да види какво е расположението кај македонските власти за напредок во преговорите за името.

Нимиц се чека со подготвена стратегија за името

Утрински - 10.02.2010

Посредникот од ОН во спорот околу името, Метју Нимиц, на 23 февруари ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонските власти. Според информациите од македонското Министерство за надворешни работи, датумот за посета на нашата земја е ...

Нимиц не носи нов предлог за името

Вест - 10.02.2010

Посредникот во преговорите за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје, но не се знае дали и што ќе донесе како предлог. Македонските домаќини ќе го пречекаат без претходна средба за координација на државниот врв, но со државната ...

Нимиц во Скопје и Атина со нов сет идеи

А1 - 09.02.2010

Македонија со усогласена стратегија го очекува медијаторот Нимиц кој во Скопје ќе дојде на 23-ти февруари. Претседателот Иванов денеска не соопшти дали стратегијата подразбира Македонија пред посредникот да излезе со своја иницијатива за ...

Нимиц доаѓа во Скопје на 23 февруари

BBC - 09.02.2010

Без преголем оптимизам и очекувања за нов предлог во македонско - грчкиот спор, во Скопје се очекува доаѓањето на посредникот Нимиц.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

А1 - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Нимиц ќе биде дочекан со државна стратегија за името

Deutsche Welle - 09.02.2010

Македонија на веќе најавената посета на Скопје од медијаторот Метју Нимиц на 23 февруари ќе настапи со изградената државна стратегија, изјави денеска (09.02.2010 претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Нимиц во февруарски поход за името

Дневник - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, но нови идеи или предлог за решавање на спорот може да се очекуваат дури откако ќе се сретне со двете страни.

Македонија - Метју Нимиц не знае кога ќе дојде

Време - 09.02.2010

Се уште не се утврдени датумите кога специјалниот пратеник на ОН за спорот за името, Метју Нимиц, ќе ги посети Атина и Скопје и кога ќе продолжат преговорите, пренесува агенцијата „Нетпрес“.

Нимиц на 23 месецов во Скопје

Канал5 - 09.02.2010

Метју Нимиц доаѓа во Скопје за две недели. По дополнителните консултации на министерството за надворешни работи со медијаторот, усогласен е терминот 23-ти февруари.

Медијаторот Нимиц на 23 февруари во Скопје

Телма - 09.02.2010

Посредникот во преговорите за решавање на грчко - македонскиот спор околу името Метју Нимиц на 23 февруари ќе го посети Скопје, соопшти Министерството за надворешни работи. „По дипломатски пат се усогласуваше датумот на посетата на Нимиц.

Нимиц доаѓа во Македонија два дена порано од планираното

Канал5 - 09.02.2010

Метју Нимиц доаѓа во Македонија два дена порано од првично планираното. По дополнителни консултации на државното раководство со Нимиц договорено е медијаторот да ја посети земјава на 23 февруари, информираат од МНР.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Алсат-М - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

МРТ - 09.02.2010

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на средба со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Сител - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Метју Нимиц договара посета на Атина и Скопје

Inpress - 09.02.2010

Атина, 9. февруари (ИНПРЕС) Специалниот посредник на ОН за спорот околу името помеѓу Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија, Метју Нимиц, планира да ги посети Атина и Скопје, пренесе грчката агенција АНА-МПА.

Нимиц на 23 февруари во Скопје

Р.С.Европа - 09.02.2010

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името Метју Нимиц на 23 овој месец доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија во македонското Министерство за надворешни работи.

Нимиц дефинитивно на 23-ти февруари во Скопје

Нетпрес - 09.02.2010

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за спорот за името Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје на 23-ти февруари, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Р.С.Европа - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти. Македонските власти за сега не знаат дали медијаторот ќе пристигне со нов предлог за решавање на спорот.

Нимиц на 23-ти во Скопје

Форум - 09.02.2010

Посредникот во македонско - грчкиот спор за името на 23 февруари во Скопје ќе има разговори со македонскиот државен врв Метју Нимиц ја прифатил поканата на македонските власти и ќе го посети Скопје на 23-ти февруари, информираат за Макфакс ...

Метју Нимиц на 23-ти февруари во Скопје

Макфакс - 09.02.2010

Метју Нимиц ја прифатил поканата на македонските власти и ќе го посети Скопје на 23-ти февруари, информираат за Макфакс од Министерството за надворешни работи.

Државниот врв останува на својот став за спорот со името

МРТ - 09.02.2010

Македонскиот државен врв е во постојана координација во врска со ставот за името и тој став му е соопштен на амбасадорот во САД и македонскиот преговарач во спорот за името, Зоран Јолевски.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Алфа - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Иванов: Државниот врв останува на својот став за спорот со името

Макфакс - 09.02.2010

Македонскиот државен врв е во постојана координација во врска со ставот за името и тој став му е соопштен на амбасадорот во САД и на македонскиот преговарач во спорот за името, Зоран Јолевски.

Иванов: Македонските позиции се познати

Нетпрес - 09.02.2010

Македонската страна на претстојната средба со медијаторот Метју Нимиц, која треба да биде на 23 февруари во Скопје ќе настапи со веќе познатите државни позиции за спорот со името, изјави денеска претседателот на државата Ѓорге Иванов.

Иванов: Со државната стратегија за името на средба со Нимиц

Сител - 09.02.2010

Македонија на веќе најавената посета на Скопје од медијаторот Метју Нимиц на 23 февруари ќе настапи со изградената државна стратегија, рече претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска одговарајќи на новинарско прашање со ...

Државниот врв останува на ставот за името

Форум - 09.02.2010

Во пресрет на средбата со медијаторот Нимиц, претседателот Ѓорге Иванов изјави дека државниот врв има утврдено државна стратегија од која не планира да отстапи Македонскиот државен врв е во постојана координација во врска со ставот за ...

Иванов: Македонија со изградена државна стратегија пред Нимиц

Р.С.Европа - 09.02.2010

Со изградена државна стратегија ќе настапи Македонија на најавената посета на медијаторот Метју Нимиц во Скопје.Ова денеска го изјави претседателот , Ѓорѓи Иванов.

Македонија го пречекува Нимиц со изградена државна стратегија

Кирилица - 09.02.2010

Македонскиот врв ќе го пречека Нимиц со подготвена стратегија, изјави денес Претседателот Иванов Македонија на веќе најавената посета на Скопје од медијаторот Метју Нимиц на 23 февруари ќе настапи со изградената државна стратегија, рече ...

Нимиц на 23-ти февруари во Скопје

Алфа - 09.02.2010

На 23-ти февруари Метју Нимиц доаѓа во Скопје. Датумот е потврден – информираат од македонското министерство за надворешни работи. Најверојатно, медијаторот прво ќе ја посети земјава, па потоа ќе замине за Грција, но тоа пред се ќе зависи ...

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Шпиц - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Кирилица - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР - Овој предложен датум од страна на македонската Влада медијаторот Нимиц го прифати, и го ...

Нимиц за две недели во Скопје

Шпиц - 09.02.2010

Посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија вчера од македонското МНР.

Нимиц на 23 февруари во Скопје

Вечер Прес - 09.02.2010

Не може да се прецизира, но Нимиц секогаш доаѓа со, на некој начин, укажување на тоа што го знае од двете страни. Тој ги знае нашите и грчките позиции и веројатно ќе настапи со она што мисли дека треба тие две страни да преземат за да се ...

Атина не очекува нов предлог од Нимиц

Н.Македонија - 09.02.2010

Грција не очекува дека посредникот за името Метју Нимиц ќе донесе нов предлог при неговата посета на Скопје и Атина, која е најавена за крајот на овој или почетокот на идниот месец Ова го изјави грчкиот заменик-министер за надворешни ...

Нимиц во Скопје на 23 февруари

eReporter - 09.02.2010

Посредникот во македонско – грчките разговори за разликите околу името Метју Нимиц на 23 февруари ќе престојува во Скопје, потврдија за „еРепортер“ од македонското МНР.

Нимиц во Скопје на 23 февруари

Идивиди - 09.02.2010

Скопје, 9 февруари (МИА) - Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц на 23 февруари доаѓа во Скопје на разговори со македонските власти, потврдија од македонското МНР.

Се бара заеднички прифатлив термин за посетата на Нимиц

А1 - 08.02.2010

Медијаторот Метју Нимиц се уште работи на заеднички прифатлив термин за посетата на регионот која ја побараа двете влади, соопшти прес службата на генералниот секретар на ОН.

Се договара датум за посетата на Нимиц

Алсат-М - 08.02.2010

Од Министерството за надворешни работи во Скопје денеска соопштија дека во меѓусебни консултации со посредникот за разликите околу името со Грција, Метју Нимиц начелно за средба е договорен 25 февруари.

Се проблематизира посетата на Нимиц на Атина и Скопје

Канал5 - 08.02.2010

Македонија прифаќа средба со Метју Нимиц на 25 февруари, Грција се мисли за датумот кога да го прими. Властите во Скопје веќе му одговориле дека се подготвени за состанок на 25 февруари, информираат од МНР.

Се договараат термините за посета на Нимиц на Скопје и Атина

Сител - 08.02.2010

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц работи на усогласување датум за посета на Македонија и Грција, соопшти денеска портпаролот на ОН Ванеса Маестрачи.

Нимиц договара датум за посета со Скопје и Атина

Кирилица - 08.02.2010

Се усогласуваат термините за посета на Нимиц на Скопје и Атина Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц работи на усогласување датум за посета на Македонија и Грција, соопшти денеска портпаролот на ОН Ванеса Маестрачи.

Нимиц се уште не ги одредил датумите за посета на Атина и Скопје

Нетпрес - 08.02.2010

Се уште не се утврдени датумите кога специјалниот пратеник на Обединетите Нации за спорот за името Метју Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје со цел продолжување на преговорите за изнаоѓање на решение за името на Македонија.

Нимиц не може да ги усогласи Скопје и Атина за посета

Алфа - 08.02.2010

Метју Нимиц не може да ги усогласи агендите на Скопје и на Атина за неговата претстојна посета на регионот. Се уште останува начелниот период - крајот на овој или евентуално почетокот на идниот месец, но датумот не е прецизиран.

Без датум средбите за името во Скопје и Атина

Форум - 08.02.2010

Медијаторот во спорот за името Метју Нмиц, се уште не може да ги договори средбите во Скопје и Атина поради набиените агенди на македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу.

Нимиц во Македонија на 25 февруари?

Р.С.Европа - 08.02.2010

Медијаторот во спорот за името Метји Нимиц работи на усогласување на датум за посета на Македонија и Грција , се вели во соопштението на потпаролот на Обединетите Нации , Ванеса Маестрачини.