TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на заклучоците од Економскиот совет на СДСМ

Канал5 - 11.11.2012

Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги коригираат сопствените проценки.

Економскиот совет на СДСМ со жестоки реакции за буџетот за 2013

24 Вести - 11.11.2012

Предлог буџетот за 2013 не е ништо друго освен обид за извртување на реалноста, и можност да се сокријат фактите за досегашната лоша економска политика на власта, изјавија социјалдемоктатите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја признава европската економска криза

А1 On - 11.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година е испланиран реално и претставува соодветен одговор на европската криза и случувањата во евро зоната.

СДСМ: Буџетот за 2013 ја одржува кризата во земјава

Макфакс - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Буџетот за 2013 е реален

Макфакс - 11.11.2012

„Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги корегираат сопствените проценки", реагира владејачката партија на денешните изјави по ...

ВМРО – ДПМНЕ: Буџетот е реален, СДСМ не знае што зборува

МКД - 11.11.2012

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Предлог-буџетот за 2013 година е испланиран реално и претставува соодветен одговор на европската криза и случувањата во евро зоната.

Ванчо Узунов: во 2013 ќе расте само задолжувањето кон странство!

МКД - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

СДСМ: Во 2013 ќе расте само задолжувањето

Press24 - 11.11.2012

Интегрален текст од Изјава на Проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјален Совет на СДСМ Според Предлог Буџетот за 2013 година, единственото нешто што во 2013 година навистина и ...

Буџетот за 2013 ја прикрива кризата во земјава

+инфо - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствена партија во Европа за која не ја признава европската економска криза

Press24 - 11.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година е испланиран реално и претставува соодветен одговор на европската криза и случувањата во евро зоната.

Македонски економски раст од 0 или 2 отсто?

Р.С.Европа - 11.11.2012

Предлог буџетот за 2013 година не е ништо друго освен обид, со извртување на начинот на презентирање на работите, да се сокријат фактите за досегашната лоша економска политика, како и за безидејноста ...

СДСМ: Во 2013 ќе расте само задолжувањето

А1 On - 11.11.2012

Единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму ќе продолжи да расте е задолжувањето во странство, смета проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјалниот совет на СДСМ.

СДСМ: Буџетот е неодржлив!

Фактор - 11.11.2012

Според Предлог Буџетот за 2013 година, единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму како и до сега ќе продолжи да расте е задолжувањето, И тоа пред се во странство.

СДСМ: Во 2013 во Македонија ќе се зголеми само задолжувањето

Sky - 11.11.2012

Според Проф. д-р Ванчо Узунов, претседател на Економско-социјален Совет на СДСМ, единственото нешто што во 2013 година навистина и понатаму како и до сега ќе продолжи да расте задолжувањето.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е контрадикторен, во буџетот има пари за здравство, школство, инвестиции!

Фактор - 11.11.2012

Пред само една недела СДСМ се фалеше дека има исти прогнози во однос на економскиот раст, за да денес тие си ги корегираат сопствените проценки.

Интервју - Извлековме поуки од кризата

Утрински - 10.11.2012

„Информациите што ги добиваме од Европа не се добри за да може да се очекува брзо заздравување на европската економија, а со тоа и на македонската“, вели вицепремиерот и министер за финансии, Зоран ...

Европската унија остана без пари

Сител - 10.11.2012

Европската унија остана без пари, стои во соопштението на Европскиот парламент објавено доцна синоќа откако пропаднаа преговорите за дополнителните 8,9 милијарди евра за буџетот од оваа година и за ...

Напумпан буџет за изборна година

Р.С.Европа - 10.11.2012

Нема раст. Социјалните расходи се показател дека досегашните напори не постигнале значаен успех, задолжувањето е проблематично кога станува збор за враќање на заемите, во енергетиката малку се ...

Неуспешни преговорите за буџетот на ЕУ за 2013

Р.С.Европа - 10.11.2012

Преговорите за буџетот на Европската Унија за 2013 година пропаднаа поради спорот меѓу земјите членки и Европската комисија околу дефицитот.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

МРТ - 10.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Курир - 10.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно.

Одбиено зголемувањето на европскиот буџет

Фактор - 10.11.2012

Државите членки на Европската унија го отфрлија предлогот на Европската комисија за зголемување на буџетот на Унијата за оваа година, објави шефот на делегацијата на Европскиот парламент Ален Ламасур ...

Неуспешни преговорите за буџетот на ЕУ

Телма - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

24 Вести - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Алфа - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за следната година

Денешен - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур.

Прекинати преговорите за буџетот на ЕУ за 2013 година

Н.Македонија - 09.11.2012

Преговорите меѓу владите членки на ЕУ и Европскиот парламент (ЕП) за постигнување договор за буџетот на Унијата за 2013 година денеска завршија неуспешно, изјави членот на ЕП Алан Ламасур За ...

Буџетот на МНР поголем за еден милион евра

Дневник - 07.11.2012

Со 18,7 милиони евра, за 1 милион повеќе од ланскиот, МНР ќе треба да ги реализира стратегиските приоритети – членство во НАТО и во ЕУ.

Економската криза посилна од буџетот

Утрински - 07.11.2012

Мирче Јовановски Може ли Македонија да ја победи економската криза со буџетот како клучно оружје со кое ќе „пука“ против неповолните текови кои доаѓаат главно од надвор? Се чини ваквите очекувања се ...

Груевски: При кроењето на буџетот внимававме на сите категории

Пулс24 - 07.11.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во вторникот истакна дека владата при кроењето на буџетот за наредната година внимавала на сите категории на буџетски корисници, а водела грижа и за различни ...

Буџет за отрезнување

Утрински - 06.11.2012

Соња Маџовска Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески реши да го обелодени буџетот за 2013 година во сабота, во неработен ден, иако сите со нетрпение чекаа да слушнат што содржи овој ...

Парите за патишта не треба да се чепкаат

Утрински - 06.11.2012

Бизнисмените бараат целосно да се реализираат капиталните расходи кои се предвидени на 378 милиони евра или 10,4 отсто повеќе од годинава Повисоки расходи за капитални инвестиции, но и повеќе трошоци ...

Предлог буџетот за 2013 та влезе во Собранието

Канал5 - 06.11.2012

Приходната страна тежи 2,4 милијарди евра, расходната 2,7 милијарди евра. Капиталните расходи се за 40 милиони евра пониски од предвидените со буџетот за 2012 та, сепак идната година за 10,4% се ...

Груевски: Највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Утрински - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството. Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека тој е внимателно направен и добро ...

Груевски - Буџетот е со највисоки капитални инвестиции

Утрински - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Дневник - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

24 Вести - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Вест - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Мотор за заздравување на економијата

Дневник - 06.11.2012

За разлика од многу европски земји, кај нас во буџетот за в година е пресметан раст на пензиите, нема нови даноци и има пари за капитални проекти Александра Томиќ Нема да има кратење кај ...

Буџетот за СДСМ лош, за премиерот вистински одговор на кризата

Р.С.Европа - 06.11.2012

СДСМ денеска оцени дека Предлог буџетот за 2013 година не нуди решение за голем дел од проблемите на граѓаните и нема да донесе подобар стандард.

Груевски: При кроењето на буџетот внимававме на сите категории

Макфакс - 06.11.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во вторникот истакна дека владата при кроењето на буџетот за наредната година внимавала на сите категории на буџетски корисници, а водела грижа и за различни ...

Капиталните инвестиции треба да ја извадат економијата од рецесија

Сител - 06.11.2012

Капиталните инвестиции треба да ја извадат економијата од рецесија. Затоа во предлог буџетот , кој веќе стигна во Собранието, предвиден е највисок износ до сега, над 307 милиони евра.

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Сител - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Половина буџет за плати и социјала

Алфа - 06.11.2012

Владата догодина ќе потроши повеќе за обновување на возниот парк и на мебелот. Овие ставки се зголемени во буџетот за 2013-тата во однос на годинава.

Груевски: Предлог - буџетот за 2013 година е со највисоки капитални инвестиции, субвенции и пензии

Press24 - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Владата планирала буџетот да биде за капитални инвестиции

+инфо - 06.11.2012

Највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството. Премиерот Никола Груевски изјави денеска дека тој е внимателно направен и добро избалансиран во околности на ...

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата

Таратур - 06.11.2012

Предлог буџетот за следната година е вистински одговор на кризата која се случува во Европа, а која има рефлексии во земјава, рече премиерот Никола Груевски на промоција на Лабораторијата за ...

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата

Нетпрес - 06.11.2012

Предлог буџетот за следната година е вистински одговор на кризата која се случува во Европа, а која има рефлексии во земјава, рече премиерот Никола Груевски на промоција на Лабораторијата за ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Курир - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Груевски: Буџетот е вистински одговор на кризата

Точка - 06.11.2012

Предлог буџетот за следната година е вистински одговор на кризата која се случува во Европа, а која има рефлексии во земјава, рече премиерот Никола Груевски на промоција на Лабораторијата за ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Денешен - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Буџет 2013: Малку за енергетиката, многу за социјалата!

Фактор - 06.11.2012

Буџетот за следната година по многу нешта е сличен на овогодишниот, но порастот на трошоците како што може да се забележи е пред се генериран од зголемените социјални трансфери, а никако од ...

Едните велат развоен, другите дека ќе донесе крах, а каков е всушност македонскиот Буџет?

Фактор - 06.11.2012

Двете најголеми партии ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се судрија денеска на буџетски теми. За СДСМ буџетот за 2013 година кој беше ставен на увид на јавноста е буџет на долгови, кредити и буџет кој не нуди ...

Груевски: Буџетот е со највисоки капитални инвестиции, пензии и субвенции

Вечер Прес - 06.11.2012

Предлог-буџетот за 2013 година има највисоки капитални инвестиции, пораст на пензиите и на субвенциите во земјоделството.

Првпат Владата попесимистичка од НБМ

Н.Македонија - 06.11.2012

Со проекциите за буџетот за 2013 година се чини дека Владата целосно ја менува стратегијата во однос на презентацијата на планираните буџетски приходи и расходи, односно првпат реши пред јавноста да ...

Конечно ќе се инвестира во автопатиштата и во железницата

Н.Македонија - 06.11.2012

Добро е тоа што имаме пораст на расходите за капитални инвестиции од 10,4 отсто - Стојмирка Тасевска Во изминативе две децении железницата беше на последно место за инвестиции БИЗНИСМЕНИТЕ ПОЗИТИВНО ...

Претпазливо скроен буџетот за 2013 година

Канал5 - 05.11.2012

Помал од проектираниот оваа година, соодветен со европската криза. За експертите, со фокус на развојната сфера и амортизирање на социјалните потреси. Реален е прогнозираниот раст на БДП од 2%.

Буџетот влезе во Собрание

24 Вести - 05.11.2012

Без свечено примопредавање како што беше во изминатите години, Буџетот за 2013 година влезе во Собрание. На скоро 400 страници, предлагачот, министерот за финасии Зоран Ставрески ја обелоденува ...

Ќе и' се спротивстави ли буџетот на кризата

Утрински - 05.11.2012

Трошоците се проектирани на 2,69 милијарди евра, а приходите на 2,4 милијарди евра, за капитални инвестиции и старо-новите проекти - 16 милиони евра повеќе Владата го скрои буџетот за 2013 година.

СКМ: Буџетот за следната година нема да ги оптовари компаниите

Сител - 05.11.2012

Стопанката комора на Македонија излезе со своја оценка за Буџетот за 2013 година. Според Стоимирка Тасевска, член на извршниот одбор на СКМ, буџетот за следната година се гледа од два аспекта.

Стопанската комора со позитивни оценки за буџетот во 2013 година

Press24 - 05.11.2012

Од Стопанската комора велат дека се задоволни од расходната страна на буџетот Стопанската комора на Македонија денеска оцени дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на ...

Буџетот за наредната година е прифатлив за бизнисот

+инфо - 05.11.2012

Предлог - буџетот за 2013 година ги содржи главните барања на бизнис заедницата и затоа е прифатлив за Стопанската комора на Македонија, изјави Стојмирка Тасевска, виш советник на Управен одбор на ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Курир - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Press24 - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Нетпрес - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Со капиталните инвестиции против рецесијата

Сител - 05.11.2012

Најавените капитални инвестиции во финиширање на автпотатот од Коридорот 10, пругата долж Коридорот 8 и изградбата на гасоводот ќе ги стопираат рецесиските движења во економијата догодина, сметаат ...

Бизнисмените бараат реализација на капиталните инвестиции

Алфа - 05.11.2012

Зголемениот буџетски дефицит догодина да се покрива преку задолжување на домашен, а не на странските финансиски пазари – и порачаа експертите на Владата.

Буџетот нема дополнително да ја оптоварува бизнис заедницата

Нетпрес - 05.11.2012

Доколку се анализира расходната страна на буџетот за следната година може да се оцени како позитивно тоа што не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис заедницата, истакна Стојмирка Тасеска ...

ТАБЕЛА: Сите буџетски институции ќе трошат повеќе следната година!

Фактор - 05.11.2012

Анализата на расходите на буџетот по министерства покажува пораст на трошењата за следната година. Речиси и да нема институција која нема да троши повеќе.

СК: Новиот предлог-буџет е добар, нема дополнителни давачки за бизнис секторот

Фактор - 05.11.2012

Стопанската комора на Македонија оценува дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на расходната страна каде не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис секторот.

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Точка - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

СКМ: Предлог-буџетот за 2013 е добар

Денешен - 05.11.2012

Стопанската комора на Македонија денеска оцени дека Предлог-буџетот за 2013 година е добар, посебно во делот на расходната страна каде не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис секторот.

Буџетот нема дополнително да ја оптоварува бизнис заедницата

Точка - 05.11.2012

Доколку се анализира расходната страна на буџетот за следната година може да се оцени како позитивно тоа што не се планирани дополнителни оптоварувања за бизнис заедницата, истакна Стојмирка Тасеска ...

Неновски: Предлог буџетот за 2013 избалансиран и за стабилизирање на економијата

Денешен - 05.11.2012

Предлог буџетот за наредната година е избалансиран и би требало да ја стабилизира економијата во очекување на позитивни движења во Европската унија како основа за понатамошни позитивни проектирања и ...

Бизнис-секторот нема дополнително да се оптовари

Вечер Прес - 05.11.2012

Државата во 2013 година нема дополнително да го оптовари македонското стопанство. Таа планира во државната каса да има пораст на расходите за капитални инвестиции од 10,4%, односно со тоа прифатени ...