TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олимпијадата почна со стил

А1 - 14.02.2010

Рекорд и хокеарски резултат за Рипли. Олимпијадата почна со стил. На првиот натпреварувачки ден во Ванкувер американската експедиција зграби четири од 15 медали.

Поделени првите медали во Ванкувер

Алсат-М - 14.02.2010

Првиот ден на кој се делеа медали на 21 Зимски олимписки игри во Ванкувер мина во знакот на Американците, кои освоија вкупно 4 медали.

ЗОИ 2010 - Уште два инцидента на истата боб-писта

Алсат-М - 14.02.2010

Уште две несреќи се случија на истата санкачка писта каде завчера загина спортистот од Грузија, Нодар Кумариташвили.

Најмалку 7 луѓе се уапсени за немирите во Ванкувер

Р.С.Европа - 14.02.2010

Полицијата во Ванкувер соопшти дека уапсила 7 луѓе кои правеле немири за време на протестите против одржувањето на Олимписките игри во канадскиот град.

За влакно избегната нова трагедија на олимписките игри

Inpress - 14.02.2010

Ванкувер, 14. февруари (ИНПРЕС) Романската натпреварувачка во санкање која се повреди на тренингот и доби потрес на мозокот се повлече од понатамошното натпреварување на Зимските ...

Поделени првите медали на ЗОИ Ванкувер 2010

Сител - 14.02.2010

Првиот ден на кој се делеа медали на 21 Зимски олимписки игри во Ванкувер мина во знакот на Американците, кои освоија вкупно 4 медали.

Поделени првите медали на ЗОИ Ванкувер 2010

Алфа - 14.02.2010

Првиот ден на кој се делеа медали на 21 Зимски олимписки игри во Ванкувер мина во знакот на Американците, кои освоија вкупно 4 медали.

Поделени првите медали на ЗОИ Ванкувер 2010

Шпиц - 14.02.2010

Ванкувер, 14 февруари - Првиот ден на кој се делеа медали на 21 Зимски олимписки игри во Ванкувер мина во знакот на Американците, кои освоија вкупно 4 медали.

Во Ванкувер страдаше и Хрватка

Форум - 14.02.2010

Младата Дарија Обратов од хрватската олимписка репрезентација мина за среќа само со скинати лигаменти. Дваесетгодишната сплиќанка за загрепски Вечерњи лист изјавила дека ...

Бездомниците го сменија патот на олимпискиот оган

Вечер Прес - 14.02.2010

Околу 150 бездомноци протестираа на една од главните улици во Ванкувер, заедно со љубителите на Зимските олимписки игри, чекаа да стигне поворката со олимпискиот оган, а ...

Канаѓаните ги ставија емоциите пред спектаклот

Вечер Прес - 14.02.2010

Дел од дефилето на спортистите беа и тројцата македонски претставници, алпиецот Антонио Ристевски, кој го носеше нашето знаме, како и нордијците Дарко Дамјановски и Росана Кироска ...

Нодар самиот виновен за својата смрт

Вечер Прес - 14.02.2010

Тој предоцна излегол од кривината со број 15, потоа ја загубил контрлата над санката, што е причина за несреќата, се вели во заедничкото соопштение на истражните органи Само ...

Официјално отворена зимската Олимпијада

А1 - 13.02.2010

Олимписките игри се повеќе од спорт, поради нив некогаш и војните запирале. По Монтреал и Калгари, Канада третпат е домаќин на најголемиот спортски настан.

Олимпијадата во Ванкувер ја однесе првата жртва

А1 - 13.02.2010

Грузискиот санкач на Зимските олимписки игри во Ванкувер, Нодар Кумариташвили (21) загина вчера на тренинг, неколку часа пред церемонијата на отворањето на Игрите.

Смртта на грузискиот олимпиец го стави во сенка отворањето на ЗОИ во Ванкувер

Канал5 - 13.02.2010

Трагичен инцидент го засенува отворањето на Зимските олимписки игри во Ванкувер. Грузискиот санкач Нодар Кумариташвили загина синоќа за време на тренинг на опасната патека во ...

Отворени Зимските олимписки игри

Утрински - 13.02.2010

Ванкувер, 13 февруари (МИА) – Во предградието на Ванкувер во арената „БЦ Палас“, за првпат во покриен стадион, доцна ноќеска по македонско време беа отворени 21-те Зимски ...

Натпреварите не почнале, а веќе 30 допингувани

Утрински - 13.02.2010

Светската антидопинг агенција (ВАДА) откри повеќе од 30 позитивни допинг-тестови на спортисти кои се пријавени за учество на Игрите во Ванкувер.

Линдзи Вон: Добро ми дојде одлагањето на спустот

Утрински - 13.02.2010

Пред самото отворање на Зимските олимписки игри и првите натпреварувања во Ванкувер главна ѕвезда беше 25-годишната американска алпинка Линдзи Вон.

Отворени ЗОИ - 2010 во Ванкувер

Алсат-М - 13.02.2010

Во предградието на Ванкувер во арената „БЦ Палас“, за првпат во покриен стадион, доцна ноќеска по македонско време беа отворени 21-те Зимски олимписки игри – ЗОИ.

Спорт - Ванкувер ќе пости по ЗОИ

Време - 13.02.2010

Ванкувер и Канада нема да профитираат од Зимските олимписки игри кои од денеска, па до 28 февруари ќе бидат во фокусот на вниманието на светската спортска јавност.

Игрите можат да почнат

Deutsche Welle - 13.02.2010

Во Ванкувер се отворени 21-те Зимски олимписки игри. Церемонијата на отворањето беше засенета од трагичната несреќа на грузискиот санкач Нодар Кумариташвили.

Трагичен почеток на олимпијадата

Телма - 13.02.2010

Грузискиот боб-санкач на Зимските олимписки игри во Ванкувер, Нодар Кумариташвили (21) загина вчера на тренинг, неколку часа пред церемонијата на отворањето на Игрите.

Олимписката поворка турнала баба во количка

Вест - 13.02.2010

Според извештаите во полицијата, се случил мал инцидент во текот на поминувањето на олимпискиот факел низ градот Ванкувер.

Спортски фестивал од две милијарди долари

Вест - 13.02.2010

Од денеска, па до 28 февруари 5.500 спортисти од 82 земји во 15 спортски дисциплини ќе се борат за најдрагоцените спортски одличја на 21. Зимски олимписки игри во Ванкувер.

Вон е скијачка верзија на Мајкл Фелпс

Вест - 13.02.2010

Денеска и официјално стартува програмата на Зимските олимписки игри во Ванкувер. "ВЕСТ" во изминатите неколку дена ви ги претстави најсексапилните олимпијки кои ќе се борат за ...

Отворањето на зимската Олимпијада во знак на починатиот грузиски спортист

Р.С.Европа - 13.02.2010

Цермонијата на отворањето на Олимписките игри во Ванкувер беше посветена на грузискиот репрезентативец во санкање Нодар Кумариташвили, кој загина на тренингот на денот на ...

Сенка врз почетокот на Зимските олимписки игри во Ванкувер

Inpress - 13.02.2010

Ванкувер, 13. февруари (ИНПРЕС) Отворањето на зимските Олимписки игри во канадски Ванкувер, започна со минута молчење во чест на Нодар Кумариташвили, олимпиец од Грузија, кој ...

Олимпиец загина на тренинг

ЗаЗабава - 13.02.2010

Трагичен увод во Зимските олимписки игри во Ванкувер. Само неколку часа пред церемонијата за свеченото отварање... ..., загина Грузискиот санкаш Нодар Кумаритасвили.

Погледнете ги најтажните Олимписки игри во историјата

Таратур - 13.02.2010

Спектакуларната церемонија која се одржа пред 55.000 гледачи на стадионот BC Place во Ванкувер, ноќва по македноско време се отворија XXI Зимските олимписки игри.

Грузија ќе се натпреварува на Олимписки игри во Ванкувер

Р.С.Европа - 13.02.2010

Грузиското министертво за спорт соопшти дека Грузија ќе остане и ќе продолжи да се натпреварува на Зимските олимписки игри во Ванкувер и покрај смртта на водачот на спортскиот тим.

Грузиски санкач настрада на Олимпијада, јапонски сноубордер заврши во болница

Кирилица - 13.02.2010

Дваесет и едногодишниот боб санкач загина откако излетал од патеката и удрил во железен столб Грузискиот санкач на Зимските олимписки игри во Ванкувер, Нодар Кумариташвили загина ...

Запален олимпискиот оган во Ванкувер

Кирилица - 13.02.2010

Продефилираа репрезентациите на 82 држави со вкупно 2.500 натпреварувачи. Македонија на Зимската олимпијада е преставувана од тројца спортисти, Антонио Ристевски, Росана Кировска ...

Отворени Зимските олимписки игри во Ванкувер, Канада

Inpress - 13.02.2010

Ванкувер, 13. февруари (ИНПРЕС) Ноќеска по полноќ, во 3 часот по македонско време, во канадскиот град Ванкувер, беа отворени 21. Зимски олимписки игри.

Прва жртва во историјата на Зимските олимписки игри

Алфа - 13.02.2010

Трагичен вовед во ЗОИ во Ванкувер. Само неколку часа пред церемонијата на отворањето, загина грузијскиот санкач Нодар Кумариташвили.

Започна Олимпијадата во Канада

Р.С.Европа - 13.02.2010

Отворањето на ЗОИ во Ванкувер помина во знак на трагично починатиот грузиски спортист Нодар Кумариташвили. Тој загина на тренинг на денот на отворањето на игрите.

Почна Зимската олимпијада

Форум - 13.02.2010

Отворањето на Зимската олимпијада во Ванкувер помина во сенка на смртта на грузискиот лизгач со санка, Нодар Кумириташвили само неколку часа пред официјалното отворање на 21-те ...

Отворањето на зимската олимпијада затемнетo од смртта на спортистот

Макфакс - 13.02.2010

Смртта на грузискиот лизгач со санка, Нодар Кумириташвили само неколку часа пред официјалното отворање на 21-те Зимски олимписки игри во Ванкувер, фрли темна дамка на самата ...

На тренинг во Ванкувер загина грузиски боб-санкач

Сител - 13.02.2010

Грузискиот боб-санкач на Зимските олимписки игри во Ванкувер, Нодар Кумариташвили (21) загина вчера на тренинг, неколку часа пред церемонијата на отворањето на Игрите.

Отворени Зимските олимписки игри во Ванкувер

Сител - 13.02.2010

Во предградието на Ванкувер во арената „БЦ Палас“, за првпат во покриен стадион, доцна синоќа по македонско време беа отворени 21-те Зимски олимписки игри – ЗОИ.

На тренинг во Ванкувер загина грузиски боб-санкач

Шпиц - 13.02.2010

Ванкувер, 13 февруари - Грузискиот боб-санкач на Зимските олимписки игри во Ванкувер, Нодар Кумариташвили (21) загина вчера на тренинг, неколку часа пред церемонијата на ...

Отворени Зимските олимписки игри

Шпиц - 13.02.2010

Ванкувер, 13 февруари – Во предградието на Ванкувер во арената „БЦ Палас“, за првпат во покриен стадион, доцна ноќеска по македонско време беа отворени 21-те Зимски олимписки игри ...

Отворени Зимските олимписки игри

Алфа - 13.02.2010

Во предградието на Ванкувер во арената „БЦ Палас“, за првпат во покриен стадион, доцна ноќеска по македонско време беа отворени 21-те Зимски олимписки игри – ЗОИ.

Игрите во знакот на рекордите

Н.Македонија - 13.02.2010

Ванкувер ќе го има најскапото отворање од 40 милиони евра, ќе додели најмногу медали досега, 86 комплети и може да ги запише Бјорндален и Вон како олимписки легенди со неверојатни ...

Првото олимписко злато за Аман

eReporter - 13.02.2010

Швајцарецот Симон Аман (28) е првиот освојувач на златен медал на XXI Олимписки игри во Ванкувер. Аман беше најдобар во скијачките скокови на 95-ет метарската скокалница во Вислер ...

Зимските игри сe уште во сенка на постариот „брат"

Идивиди - 13.02.2010

ОД ШАМОНИ 1924 ГОДИНА, МНОГУ РАБОТИ СЕ СМЕНИЛЕ ВО ОЛИМПИСКОТО ДВИЖЕЊЕ Зимските олимписки игри сe уште ја доживуваат "судбината" на помлад брат на постарите и далеку попопуларните ...

Отворени Зимските олимписки игри

Идивиди - 13.02.2010

Ванкувер, 13 февруари (МИА) – Во предградието на Ванкувер во арената „БЦ Палас“, за првпат во покриен стадион, доцна ноќеска по македонско време беа отворени 21-те Зимски ...

Важно е да се учествува...

Идивиди - 13.02.2010

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО ЗАБЕЛЕЖИ СВОЈОТ ЧЕТВРТИ НАСТАП НА ЗИМСКИТЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ Македонската експедиција во која има тројца натпреварувачи ќе биде четвртата што ќе забележи настап на ...

ЗОИ: Во протестите повредени двајца полицајци

eReporter - 13.02.2010

Двајца полицајци се повредени, а еден демонстрант е уапсен во протестите што се случија во центарот на Ванкувер, за време на церемонијата на отворањето на ЗОИ.

Почнува зимската Олимпијада во Ванкувер

А1 - 12.02.2010

Во Ванкувер денеска ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри на кои до 28 февруари ќе учествуваат над 5.500 спортисти од околу 80 земји кои ќе се натпреваруваат во 15 ...

Адамс, Фуртадо и Меклахлан ќе пеат на отворањето во Ванкувер

А1 - 12.02.2010

Канадските пејачи Брајан Адамс, Нели Фуртадо и Сара Меклахлан ќе пеат на отворањето на Зимските олимписки игри во Ванкувер.

Ванкувер подготвен за Олимпијадата

BBC - 12.02.2010

Вечерва во канадскиот град Ванкувер ќе бидат отворени Зимските Олимписки Игри 2010. Натпреварите почнуваат утре, а организаторите велат дека се е подготвено.

Спорт - Линдзи Вон се лекува со облоги од сирење

Време - 12.02.2010

Темата што ги преокупира спортските вљубеници во Соединетите Американски Држави во пресрет на почетокот на Зимските олимписки игри во Ванкувер е неизвесниот настап на Линдзи Вон, ...

Спорт - Ристевски го предводи македонското трио

Време - 12.02.2010

Скијачот Антонио Ристевски ќе го носи македонското знаме и ќе ја предводи нашата делегација на свеченото отворање на 21. Зимски олимписки игри во Ванкувер, кои почнуваат вечерва.

Спорт - Задоцнет медал од ОИ 1924

Време - 12.02.2010

Последниот медал од првите Зимски олимписки игри во Шамони од 1924 година беше доделен дури 82 години подоцна.

Спорт - Ванкувер го обединува светот

Време - 12.02.2010

Еден од најубавите градови на западниот брег на Канада, Ванкувер, наредните дваесетина дена ќе биде во центарот на вниманието на светската спортска јавност како домаќин на ...

Зимска Олимпијада во Ванкувер

Алсат-М - 12.02.2010

Денеска, очите на светската јавност ќе бидат свртени кон канадскиот град Ванкувер, каде ќе бидат отворени 21. Зимски олимписки игри.

Денеска почнуваат 21-те Зимски олимписки игри

Канал5 - 12.02.2010

Дваесет и првите Зимски олимписки игри во Ванкувер, Канада, започнуваат денеска. На игрите кои ќе траат до 28 февруари ќе учествуваат 5.500 натпреварувачи од околу 80 земји во 15 ...

Настапот на Вон на ЗОИ во неизвесност

Вест - 12.02.2010

Линдзи Вон го шокираше скијачкиот свет, откривајќи дека има болна повреда на десната нога, која би можела да го ограничи нејзиниот настап на Олимписките игри во Ванкувер.

Започнува зимската Олимпијада

Телма - 12.02.2010

Во Ванкувер денеска ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри на кои до 28 февруари ќе учествуваат над 5.500 спортисти од околу 80 земји кои ќе се натпеваруваат во 15 ...

Ристевски знаменосец на отворањето

Утрински - 12.02.2010

Антонио Ристевски ќе го носи македонското знаме на отворањето на 21. Зимски олимписки игри што од денеска до 28 февруари ќе се одржат во Ванкувер.

Почнува битката на белите патеки

Утрински - 12.02.2010

Одбројувањето заврши. Зимските олимписки игри во Ванкувер, 21. по ред, може да почнат. Игрите кои во Европа ќе стартуваат во три часот наутро в сабота, веројатно во иднина ќе се ...

Канада ќе се „лизне“ на Олимпијадата?

Deutsche Welle - 12.02.2010

За Зимските олимписки игри во Ванкувер канадската влада инвестираше големи средства - со надеж дека големиот спортски настан ќе донесе финансиска добивка.

Зимската олимпијада во Ванкувер - планетарен настан на денешницата (ВИДЕО)

Inpress - 12.02.2010

Ванкувер, 12. февруари (ИНПРЕС) Денеска, очите на светската јавност ќе бидат свртени кон канадскиот град Ванкувер, каде ќе бидат отворени 21. Зимски олимписки игри.

Започнуваат 21-те Зимски олимписки игри во Ванкувер

Макфакс - 12.02.2010

Зимските олимписки игри, што годинава се одржуваат во Ванкувер свечено се отвораат денеска. На 21-те Зимски олимписки игри од 12 до 28 февруари ќе настапат повеќе од 5.500 ...

Силно обезбедување во Ванкувер пред почетокот на Олимпијадата

Inpress - 12.02.2010

Ванкувер, 12. февруари (ИНПРЕС) На служба се близу 15 илјади лица на обезбедувањето за Игрите и официјалните лица велат дека безбедносната операција се одвива според планот.

Адамс, Фуртадо и Меклахлан ќе пеат на отворањето во Ванкувер

Макфакс - 12.02.2010

Канадските пејачи Брајан Адамс, Нели Фуртадо и Сара Меклaeрен ќе пеат на отворањето на Зимските олимписки игри во Ванкувер.

Дожд го изми „олимпискиот“ снег во Ванкувер

Р.С.Европа - 12.02.2010

Планината каде што треба да се одржат натпреварите во скијање на Зимските олимписки игри во Ванкувер е погодена од силен дожд, што речиси го изми снегот што вчера ја прекри ...

ЗОИ 2010 – Ванкувер центар на светот

Кирилица - 12.02.2010

Започнуваат 21-те Зимски Олимписки Игри во Ванкувер, Канада По Монтреал 1976 година (ЛОИ) и Калгари 1988 година (ЗОИ) ова е трета Олимпијада на која домаќин е Канада.

Олимпискиот факел пристигна во Ванкувер

Р.С.Европа - 12.02.2010

Во пресрет на денешното официјално отворање на Зимските олимписки игри 2010 во Ванкувер пристигна Олимпискиот факел.

6-от олимписки прстен

Оn.net - 12.02.2010

"Без венчален прстен, не ти одам на Олимпијада," вака отприлика гласел ултиматумот кој кинеска лизгачка му го поставила на својот партнер доколку овој сака да се натпреваруваат во ...

На ЗОИ почина грузиски санкаш

Форум - 12.02.2010

Несреќниот олимпиец на Грузија Нодар Кумариташвили се превртел при брзина од околу 100 километри на час на патеката во Вајстлер и удрил во заштитната ограда, потврди Меѓународниот ...

Ванкувер во исчекување

Кајгана - 12.02.2010

Вечерва во три часот по полноќ по средноевропско време, со палењето на Олимпискиот оган во Ванкувер ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри.

Почнува зимската Олимпијада во Ванкувер

Алфа - 12.02.2010

Во Ванкувер денеска ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри на кои до 28 февруари ќе учествуваат над 5.500 спортисти од околу 80 земји кои ќе се натпеваруваат во 15 ...

Почнува ЗОИ во Ванкувер

Таратур - 12.02.2010

Во Ванкувер денеска ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри на кои до 28 февруари ќе учествуваат над 5.500 спортисти од околу 80 земји кои ќе се натпеваруваат во 15 ...

Почнува зимската Олимпијада во Ванкувер

Сител - 12.02.2010

Во Ванкувер денеска ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри на кои до 28 февруари ќе учествуваат над 5.500 спортисти од околу 80 земји кои ќе се натпеваруваат во 15 ...

Северна и Јужна Кореја нема заедно да маршираат на ЗОИ

МРТ - 12.02.2010

Олимписките натпреварувачи од Северна и Јужна Кореја нема да маршираат заедно на свечената церемонија на отварањето на Зимските олимписки игри во Ванкувер.

Започнуваат 21-те Зимски олимписки игри во Ванкувер

Форум - 12.02.2010

Зимските олимписки игри, што годинава се одржуваат во Ванкувер свечено ќе бидат оторени На 21-те Зимски олимписки игри од 12 до 28 февруари ќе настапат повеќе од 5.500 спортисти ...

Вон со бикини во поход на олимпиското злато

Вечер Прес - 12.02.2010

Актуелната шампионка во Светскиот скијачки куп, Американката Линдзи Вон се соочува со големи проблеми пред нејзиниот најзначаен настап во кариерата Зимските олимписки игри во ...

Олимпијците се лекуваат со алтернативна медицина

Вечер Прес - 12.02.2010

Светската шампионка во Светскиот скијачки куп, Американката Линдзи Вон на својата потколеница става прехранбен производ.

Подигнато македонското знаме во Ванкувер

Н.Македонија - 12.02.2010

Македонските скијачи, алпинецот Антонио Ристевски и нордијците Росана Кироска и Дарко Дамјановски, полека се аклиматизираат на условите во Ванкувер во пресрет на нивните настапи.

Линдзи Вон нема да настапи на ЗОИ?

Н.Македонија - 12.02.2010

Американката го повредила коленото уште на 2 февруари на тренинг во Австрија Американската ѕвезда во алпско скијање Линдзи Вон можно е да не настапи на претстојните Зимски ...

Двете Кореи нема да маршираат заедно

Н.Македонија - 12.02.2010

Спортистите од двете Кореи, Јужна и Северна, нема да маршираат заедно на отворањето на ЗОИ в сабота наутро, потврди завчера Интернационалниот олимписки комитет (ИОК).

Веќе има 30-мина позитивни на допинг

Н.Македонија - 12.02.2010

Повеќе од 30 спортисти паднаа на допинг-тестовите што светската антидопинг-агенција (ВАДА) ги спроведе во пресрет на ЗОИ во Ванкувер, објави генералниот секретар на ВАДА, Дејвид ...

ЗОИ:Почина грузиски санкач- прва жртва во историјата

eReporter - 12.02.2010

Грузискиот санкач Нодар Кумариташвили почина по несреќата на олимписката арена, неколку часови пред официјалното отворање на ЗОИ во Ванкувер.

Во Ванкувер започнуваат XXI. Зимски олимиски игри

eReporter - 12.02.2010

Околу пет илјади спортисти од над 80 држави светот, вклучувајќи ја и Македонија, ќе учествуваат на XXI Зимски олимписки игри, што вечерва официјално ќе започнат во Ванкувер.

Ванкувер 2010: Отворени XXI Зимски олимписки игри

eReporter - 12.02.2010

Ванкувер ноќеска ги отвори XXI Зимски олимписки игри, кои ќе траат 17 дена. Свечената церемонија се одржа во затворениот стадион Би Си Плејс со капацитет од 60 илјади места.

Утре започнуваат 21те Зимски олимписки игри

А1 - 11.02.2010

Утре започнуваат 21те Зимски олимписки игри На 21-те зимски олимписки игри во Ванкувер ќе учествуват повеќе од 5000 натпреварувачи од околу 80 земји во 15 спортови.

Деветстотини милиони долари за обезбедување на Зимските олимписки игри

Канал5 - 11.02.2010

Ванкувер и Вистлер ги прават последните подготовки пред утрешниот почеток на зимските олимписки игри.. За безбедноста на еден од најголемите спортски настани годинава, ќе се ...

Утре отворање на Зимските Олимписки игри во Ванкувер

Алсат-М - 11.02.2010

Утре во Ванкувер ќе бидат отворени 21-те Зимски Олимписки игри. Македонија ќе ја претставуваат тројца скијачи, Дамјановска и Кировски во „крос кантри“, а Ристевски во алпска ...

Кенгур внесе збрка во Ванкувер!

Утрински - 11.02.2010

Репрезентацијата на Австралија во Олимпиското село развиори знаме со анимиран лик на кенгур во боксерски ракавици. Се работи за симбол на австралиски олимпиец кој стана познат во 1983 година кога го користеше Алан Бонд на својата едрилица ...

Жак Рог воодушевен од Олимпиското село

Утрински - 11.02.2010

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Жак Рог е воодушевен од Олимпиското село во Ванкувер. „Луѓето што биле на повеќе олимпијади од мене велат дека ова село е досега најдоброто што го виделе, а и јас тоа што го видов е ...

Падна снег за Олимпијадата, Вон повредена

Форум - 11.02.2010

Во Ванкувер заврна снег, па организаторите на Зимската олимпијада можат да здивнат, но американската скијачка Линдзи Вон е повредена што може да ја спречи фаворитката во спуст да се натпреварува Два дена пред почетокот на Олимпијадата во ...

Северна и Јужна Кореја нема заедно да маршираат на ЗОИ

Макфакс - 11.02.2010

Олимписките натпреварувачи од Северна и Јужна Кореја нема да маршираат заедно на свечената церемонија на отварањето на Зимските олимписки игри во Ванкувер.

Настапот на Линдзи Вон на Олимпијадата доведен во прашање

Кајгана - 11.02.2010

Американската скијачка Линдзи Вон би можела да не настапи на Зимските Олимписки игри во Ванкувер годинава, поради повреда на десната нога.

Почнува зимската Олимпијада во Ванкувер

Кирилица - 11.02.2010

Во Ванкувер денеска ќе бидат отворени 21-те Зимски олимписки игри на кои до 28 февруари ќе учествуваат над 5.500 спортисти од околу 80 земји кои ќе се натпеваруваат во 15 ...

Утре започнуваат 21те Зимски олимписки игри

Р.С.Европа - 11.02.2010

Утре во Ванкувер започнуваат 21те Зимски олимписки игри на кои ќе учествуваат над 5 500 натпреварувачи од 80 земји.

Утре започнуваат Зимските олимписки игри

Шпиц - 11.02.2010

Од утре до 28 февруари во Ванкувер ќе се одржуваат 21-те Зимски олимписки игри на кои ќе учествуваат над 5.500 натпреварувачи од околу 80 земји во 15 спортови.

Ванкувер подготвен за стартот на Игрите

Вечер Прес - 11.02.2010

На нив ќе настапат 5.500 спортисти од 80 држави, а Македонија ќе биде претставена со тројца скијачи, нордијците Кироска и Дамјаноски и алпскиот скијач Ристовски Организаторите и ...

Линдзи Вон ги пропушта Игрите

Вечер Прес - 11.02.2010

Најдобрата светска скијачка, Американката Линдзи Вон, можно е да го пропушти настапот на 21. Зимски олимписки игри во Внкувер (12 - 28 февруари) заради повреда.

Ристевски - македонски знаменосец во Ванкувер

Н.Македонија - 11.02.2010

Најдобриот македонски алпски скијач Антонио Ристевски ќе го носи македонското знаме на дефилето на отворањето на 21.

Снежниот леопард и најбрзата Индијка

Н.Македонија - 11.02.2010

В сабота наутро Ванкувер и официјално ќе ги отвори 21. Зимски олимписки игри, на кои над 5.500 спортисти ќе учествуваат во двонеделната битка за медалите.

Утре започнуваат Зимските олимписки игри

Идивиди - 11.02.2010

Од утре до 28 февруари во Ванкувер ќе се одржуваат 21-те Зимски олимписки игри на кои ќе учествуваат над 5.500 натпреварувачи од околу 80 земји во 15 спортови.

Олимпискиот факел стигна во Ванкувер

Алсат-М - 10.02.2010

По долгиот пат од 45 илјади километри, Олимпискиот факел пристигна до периферијата на Ванкувер каде задутре ќе се отворат Зимските олимписки игри.

Се' е подготвено за старт на Олимписките игри

Утрински - 10.02.2010

До стартот на 21. Зимски олимписки игри во Ванкувер останаа уште само два дена. Некои од спортистите од повеќе од 80 земји веќе се во овој канадски град, а некои допрва треба да стигнат.

Посебни допинг контроли за русите на ЗОИ Ванкувер

Алфа - 10.02.2010

Претседателот на МОК Жак Рог ги повика спортските власти во Русија построго да ги казнуваат спортистите кои земаат допинг. Рог е загрижен поради големиот број на допингувани биатлонци од оваа земја, а посебно загрижува податокот дека во ...

Од наслов со 46 збора, до волшебни студени спортски игри

Н.Македонија - 10.02.2010

Првите ЗОИ имаа вакво име: „Натпреварување во зимски спортови во Шамони Мон Блан, организирано од Олимпискиот комитет на Франција во соработка со Зимскиот спортски сојуз на Франција и Алпскиот клуб на Франција и под високо покровителство ...

Се подготвуваат олимписките терени

А1 - 09.02.2010

Одбројувањето трае. 80-тина часа остануваат до почетокот на 21-те зимски Oлимписки игри. Kанадски Ванкувер полека ги собира учесниците од сите страни на светот, а меѓу спортистите во Олимпиското село од денеска е и македонското трио ...

Жак Рог: Допингот нема да се толерира

А1 - 09.02.2010

Вкупно две илјади уринарни и крвни допинг-тестови, секаде и во секое време - најавува Интернационалниот Олимписки Комитет, продолжувајќи ја вечната борба против најголемото зло кое спортот го фрла во сосема други димензии.

„Спорт илустрејд“ поради Линдзи Вон обвинет за сексизам

Утрински - 09.02.2010

Голем број граѓански здруженија во САД, особено феминистичките, гласно протестираат поради фотографијата на американската скијачка Линдзи Вон која осамна на насловната страна на „Спорт илустрејд“.

Социјалците наместо Игри бараат станови

Вечер Прес - 09.02.2010

Шест милијарди долари за тринеделни натпревари, тоа сигурно е генијално за градот, но нема ништо да му донесе на просечниот граѓанин на Ванкувер, изјави за новинската агенција Франс Прес, Роберт Бонер, член на групата протестанти Група на ...

Канадскиот гувернер ја отвора зимската Олимпијада

eReporter - 09.02.2010

Генералниот гувернер на Канада Микаела Жан ќе ги отвори Зимските олимписки игри, што ќе се одржат во Ванкувер од 12 до 18 февруари, Жан ќе ја прогласи за отворена 31.

Македонскиот олимписки тим замина за Ванкувер

А1 - 08.02.2010

Иако желбите не се само куриозитетни, свесни сме за реалноста, па остварувањата нека бидат во рамки на можностите. Но, ова е период на олимписки дух, Дамјановски, Кировска и Ристевски ќе учествуваат, Македонското сонце ќе се вее во ...

Спорт - Македонија со тројца мускетари во Ванкувер

Време - 08.02.2010

Македонија ќе биде застапена со тројца претставници на 21. Зимски олимписки игри во Ванкувер кои ќе се одржат од 12 до 28 февруари. Антонио Ристевски, Росана Кировска и Дарко Дамјановски се спортистите кои рано утрово заминаа за канадскиот ...

Русите даваат милион долари за две златни медали

Утрински - 08.02.2010

Духот на олимпизмот одамна ја загуби чисто спортската, некомерцијална димензија. Дека всушност се' се претвора во спротивност докажува најновата вест од Русија.

Желба на сите - добар пласман

Утрински - 08.02.2010

Македонската скијачка експедиција која ќе настапи на зимските олимписки игри во канадскиот град Ванкувер од 12 до 28 февруари е позната. На вчерашната прес-конференција во Македонскиот олимписки комитет беа претставени нашите „бели ...

Олимписки игри без снег

Форум - 08.02.2010

Се е подготвено за почетокот на Зимските олимписки игри „Ванкувер 2010“, освен зимата Се е подготвено за почетокот на Зимските олимписки игри „Ванкувер 2010“, освен зимата.

Ванкувер ќе направи место и за пушачите

Форум - 08.02.2010

Планот на градот Ванкувер за олимписки град каде ќе биде забрането пушење не се оствари откако организаторите на Зимската олимпијада изјавија дека треба да мислат и на пушачите, особено на посетителите од Европа „Треба да му посакаме ...

Ванкувер ќе направи место и за пушачите

Макфакс - 08.02.2010

Планот на градот Ванкувер за олимписки град каде ќе биде забрането пушење не се оствари откако организаторите на Зимската олимпијада изјавија дека треба да мислат и на пушачите, особено на посетителите од Европа.

Македонскиот тим заминува за Ванкувер

Н.Македонија - 08.02.2010

Антонио Ристевски, Росана Кировски и Дарко Дамјановски ќе ги бранат боите на Македонија на 21. Зимски олимписки игри На вчерашната прес-конференција одржана во просториите на Македонскиот олимписки комитет беше претставена македонската ...

Олимпијците посакуваат најдобри трки на ЗОИ

Н.Македонија - 08.02.2010

Посакувам на овие ЗОИ Македонија да го направи најдобриот пласман, а тоа значи Дамјановски да извози под 100 ФИС-поени, Кироска под 200, а Ристевски под 60 ФИС-поени, вели Пановски, потпретседателот на СФМ Македонските скијачи Антонио ...