TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расмусен победи на осмата етапа на Тур Д Франс

А1 - 15.07.2007

Данецот Михаел Расмусен триумфираше на осмата етапа на Тур Д Франс и ја презеде жолтата маичка иако денот го започна како 39-ти во генералниот поредок. Патеката од Ле Гран Бонар до Тиње долга 165 километри, Расмусен ја мина за нешто помалку од 4 часа и 50 минути.

Фаворитите од Астана испопаѓаа

Вест - 14.07.2007

ТУР ДЕ ФРАНС Големиот фаворит Александер Винокуров значително си ги намали шансите за својот прв триумф на Тур де Франс откако не успеа целосно да се поврати од несреќата кон крајот на петтата етапа, што во должина од 182,5 кил Големиот фаворит Александер Винокуров значително си ги намали шансите ...

Шансите за триумф на Винокуров и на Клоден сведени на минимум

Утрински - 14.07.2007

Двајцата имаа страшни падови за време на петтата етапа, а победата ја однесе Италијанецот Поцато Клупските колеги од екипата на Астана, Казахстанецот Александар Винокуров и Германецот Андреас Клоден значително си ги намалија шансите за освојување на годинашното издание на Тур де Франс.

Петтата етапа за Поцато

Дневник - 14.07.2007

Италијанецот Филипо Поцато беше најбрз во драматичната петта етапа на Тур де Франс, долга 182,5 километра, од Шаблис до Отун . Поцато имаше време од 4 часа, 31 минута и една секунда, а трката ја одбележаа повредите на двоецот од тимот Астана, Андреас Клоден и Александер Винокуров.

Сефте за Поцата

Вечер - 14.07.2007

Многу ризикував и за малку ќе доживеев катастрофа кога излетав од патеката. Тој беше оправдан бидејќи сакав да ја сочувам жолтата маичка. Не се трудев многу да победам на трката, туку да ја одбранам првата позиција, изјави Фабијан Канцелара Италијанскиот велосипедист Филипо Поцата е победник на ...

Том Бонен победи на шестата етапа на Тур Д Франс

А1 - 13.07.2007

Белгиецот Том Бонен победи на шестата етапа на Тур Д Франс долга 199 километри. На пиедесталот се искачија и второпласираниот шпанец Оскар Фреире и германскиот велосипедист Ерик Ѕабел. Удобната жолтата маичка поради водството во генералниот поредок ја носи Фабијан Канчелара од ...

Четвртата етапа за Норвежанецот Тор Хусховд

Утрински - 13.07.2007

Норвежанецот Тор Хусховд беше најдобар во четвртата етапа на велосипедската трка Тур де Франс што се возеше од Вилерс-Котерет до Жоињо во должина од 193 километри. Членот на Кредит Агрикол триумфираше во завршниот спринт пред Јужноафриканецот Роберт Хантер и Шпанецот Оскар Фреире, а до првата ...

Хусховд најбрз во најбавната етапа

Дневник - 13.07.2007

Тор Хусховд беше најснаодлив и најбрз во масовниот спринт на крајот на 4. етапа на велосипедската трка Тур де Франс и ја однесе победата . Ова е прва етапна победа за познатиот спринтер Хусховд сезонава. Големиот Норвежанец трпеливо возеше зад водечкиот Џулијан Дин и на 200 метри од целта ...

Поцато победи на петтата етапа на Тур Д Франс

А1 - 12.07.2007

Италијанецот Филипо Поцато победи во драматичната петтата етапа на велосипедската трка Тур Д Франс долга 182 километра со почеток во Шабли и крај во Отон. Поцато во фотофиниш се искачи на највисокото место на подиумот пред французинот Оскар Фреире.

Канчелара најбрз во најдолгата етапа

Утрински - 12.07.2007

Изненадувачки триумф на Швајцарецот Фабијан Канчелара во третата етапа на годинашното издание на годинашниот Тур де Франс. Патеката од Варегем до Компињо долга 236,5 километри тој ја мина со време од 6:36,15 часа оставајќи ги зад себе Германецот Ерик Цабел и Италијанецот Данило Наполитано (ист ...

Канчелара најбрз на најдолгиот пат

Дневник - 12.07.2007

Швајцарецот Фабијан Канчелара (ЦСЦ), актуелниот носител на жолтата маичка на велосипедската трка Тур де Франс, ја освои и третата етапа , која се возеше низ Белгија, од Варехем до Компење (236,5 км). Најдолгата етапа на годинашното издание, Канчелара ја извози за 6:36:15 часа и ја забележа втората ...

Канцелара обоен во жолто

Вечер - 12.07.2007

Откако победи во воведната трка низ централните улици на Лондон, Швајцарецот успеа, во спринтерски финиш, само триста метри пред целта да триумфира Лидерот во генералниот пласман Швајцарецот Фабијан Канцелара е победник во третата етапа на трката Околу Франција долга 236 километри, возена од ...

Белгиецот Стегманс најбрз во втората етапа

Утрински - 11.07.2007

Новото име во тимот на Квик Степ од крајот на минатата сезона, Белгиецот Герт Стегманс, победи во втората етапа на велосипедската трка Тур де Франс 2007 која ја одбележи масовниот судир на три километри пред финишот по кој дури 170 натпреварувачи не учествуваа во финалниот спринт.

Стегманс и Бонен за славата на Белгија

Дневник - 11.07.2007

Белгиецот Херт Стегманс победи во втората етапа од велосипедската трка Тур де Франс, првата од две што се вози низ Белгија . Втор се пласира Том Бонен, исто така Белгиец, со што ја направи радоста на навивачите уште поголема. Стегманс (Квик степ) ја извози етапата од Данкерк до Хент (168,6 км.

Времето сојузник на Стигманс

Вечер - 11.07.2007

Тој во спринтерски финиш успеа да ги мине и главните фаворити на годинашнава приредба Белгиецот Герт Стигманс (Квик Степ) е победник на втората етапа од најпрестижната велосипедска трка Тур д' Франс долга 167 км. Герет патеката ја мина за време 3:48:22 часа што беше доволно за освојување на првото ...

Канчелара е победник на третата етапа на Тур Д`Франс

А1 - 10.07.2007

Актуелниот лидер на Тур Д`Франс, Швајцарецот Фабиен Канчелара е победник на третата етапа, најдолга на престижната велосипедска трка. 236-те километри од белгискиот Варегем до францускиот Компиње, тој ги мина за 6 часа, 36 минути и 15 секунди, пред второпласираниот Германец Ерик Цабел и ...

Австралиецот Мекјуен најбрз во првата етапа на „Тур де Франс“

Утрински - 10.07.2007

Австралискиот велосипедист, Роби Мекјуен (Предиктор-Лото), е победник на првата етапа на Тур де Франс, возена во Англија, од Лондон до Кантербери во должина од 203 километри. Мекјуен (25) до победата стигна во целниот спринт во директен двобој со Норвежанецот Тор Хусховод (Кредит Агрикол) и ...

Мекјуен со падни-стани до триумф

Дневник - 10.07.2007

Австралискиот велосипедист Роби Мекјуен (Предиктор - Лото) е победник на првата етапа од трката Тур де Франс, што се возеше од Лондон до Кантербери (203 км.). Мекјуен покажа уште еднаш дека е способен за неверојатен финиш што во случајов беше уште повосхитувачки, откако на 23.

Канцелара остана со жолтата маичка

Вечер - 10.07.2007

Во исклучително драматична завршница, во спринтерски финиш, првата етапа му припадна на Меквин Австралискиот велосипедист Роби Меквин е победник во првата етапа на 94-тото издание на најпрестижната трка Тур д' Франс возена во Британија од Лондон до Кантербари во должина од 203 км.

Велосипедистот Стегманс победи на втората етапа на Тур Д Франс

А1 - 09.07.2007

Белгискиот велосипедист Герт Стегманс победи на втората етапа на Тур Д Франс. Во генерален пласман и натаму води швајцарецот Фабијан Канселара. Стегманс беше најбрз во спринтот пред целта во Гент и по три часа 48 минути и 22 секунди возење ги остави зад себе неговиот сонародник и клупски колега Том ...

Канчелара како куршум низ Лондон

Дневник - 09.07.2007

Фабијан Канчелара, светски првак во спринт, доминираше во прологот на стартот на велосипедската трка Тур де Франс (ТДФ), во Лондон, и победи со предност од 13 секунди пред Андреас Кледен . Швајцарецот Канчелара (ЦСЦ), кој победи и на прологот на ТДФ во 2004 година, патеката од 7,9 километри низ ...

Швајцарец во жолтата маичка

Вечер - 09.07.2007

За првпат во долгата историја трката стартуваше од Лондон Актуелниот светски шампион во возење на хронометар, Швајцарецот Фабијан Канцелара (ЦСЦ) е победник на отворањето на најпрестижната велосипедска трка Тур де Франс долга само 7,9 км, возена низ централните улици во Лондон.