TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателските кандидати на СДСМ се уште се држат во тајност!

Сител - 25.01.2009

Финалните предлози за претседателски кандидат на опозицијата, општинските организации на СДСМ ќе ги достават утре. Конечниот избор ќе го направи потесното раководство, откако кандидатите ќе поминат низ неколку партиски филтри.

Фрчко и Тито им се нудат на СДСМ

Вечер Прес - 25.01.2009

СДСМ бара друго решение, но нема. За градоначалник на Скопје пак ја добиле понудата на Тито Петковски, кој очекува денес да го известат дали СДСМ застанува зад него Доцна синоќа владејачката ВМРО-ДПМНЕ одржуваше Конвенција, на која пред 1200 делегати, ...

Валандово, град на претседатели

Вест - 24.01.2009

Ретко кој можеше да поверува дека Валандово, со 4 илјади жители, ќе има двајца кандидати за Претседател на Македонија. Ѓорге Иванов, зад чија кандидатура застанаа високи функционери во ВМРО-ДПМНЕ и интелектуалци, и Нано Ружин, кого го кандидира ЛДП, ...

Ќе бараме поддршка од ДУИ, но јавна

Време - 24.01.2009

Ана В. Анастасовска Не е точно дека помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ има таен договор на следните претседателски избори по пет години да предложиме Албанец за претседателски кандидат, одговори вчера премиерот Никола Груевски.

Тасева се жали

Време - 24.01.2009

Во Изборниот законик постапката за собирање потписи е недоречена и тоа им создава проблеми на сите што собираат 10.000 потписи за претседателска кандидатура, се пожали вчера Слаѓана Тасева, независен кандидат за претседател.

Тасева мисли дека и' се зголемуваат шансите

Утрински - 24.01.2009

Шансите за мојата номинација се зголемија откако Срѓан Керим се откажа од трката за претседател на државата, изјави вчера на прес-конференција Слаѓана Тасева.

Јавноста не се откажа од Керим

Дневник - 24.01.2009

И претставници на меѓународната заедница изразиле жалење за одлуката на Керим и го убедувале да остане во изборната трка Раководството на СДСМ, два дена пред официјалната партиска конвенција, се' уште нема кандидат за претстојните претседателски избори.

Сдсмовци бараат мислење од централата за поддршка на Бошкоски

Н.Македонија - 24.01.2009

Собирањето потписи за истакнување на претседателска кандидатура на сите оние кандидати што не им припаѓаат на ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ тешко им оди. Можеби, како резултат на ова, зачестија информациите дека големите партии ќе помогнат во собирањето потписи на ...

Нано Ружин со кариера од СДСМ, преку ВМРО-ДПМНЕ, до кандидат на ЛДП

Н.Македонија - 24.01.2009

Дипломатот Нано Ружин, поранешен истакнат член на СДСМ, објави кандидатура за претседател на државата со поддршка од ЛДП и НСДП. СДСМ с? уште тактизира дали ќе застане зад својот поранешен сопартиец или ќе предложи свој кандидат за шеф на државата.

Тасева: Не е јасна постапката за собирање потписи

Н.Македонија - 24.01.2009

Не е јасна до крај постапката за собирање потписи, истакна вчера на прес-конференција кандидатката за претседател Слаѓана Тасева. Таа посочи дека никој на граѓаните не им објаснил каде се собираат потписи, бидејќи во сите општини во земјава нема подрачни ...

Обвинувања за нефер изборна трка

А1 - 23.01.2009

Изборната трка почна нефер и со прекршување на изборните правила, обвинија денеска дел од учесниците во изборниот процес. Социјалдемократската младина побара од Државната изборна комисија да поднесе прекршочна пријава до ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи младите од ...

ЛДП повика на обединување околу Нано Ружин

Утрински - 23.01.2009

Либералдемократите вчера го промовираа поранешниот македонски амбасадор во НАТО, Нано Ружин, за претседателски кандидат на претстојните избори и побараа обединување на сите прогресивни сили во државата за поддршка на нивниот фаворит.

Зошто се тргна Керим

Утрински - 23.01.2009

Претседателските кандидати во Македонија се изложени на распродажба како на Акшам пазар. Пазарџиите (читај, партиите), а самите несудени претседатели, си ја спуштаат цената како на лесно расиплива стока само да не ја враќаат дома.

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме договор со Ахмети

Време - 23.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ негира дека тајно се договорила со ДУИ за поддршка на нејзиниот кандидат за претседател Ѓорѓи Иванов, како што тврдеше дипломатот Срѓан Керим, соопштувајќи ја одлуката да не се кандидира.

СДСМ: И Керим кажа дека има договор Груевски - Ахмети

Вест - 23.01.2009

Со предлогот Срѓан Керим да биде заеднички натпартиски кандидат, СДСМ отворено придонесе следните претседателски избори да бидат и фер, демократски и, пред се, успешни.

ЛДП го номинира Нано Ружин за претседател

Вест - 23.01.2009

Вчера опозиционата ЛДП го номинираше како свој кандидат за Претседател на Македонија доскорешниот амбасадор на нашата земја во НАТО професорот Нано Ружин.

Тасева: Нејасна постапката за собирање на потписи

Алсат-М - 23.01.2009

Слаѓана Тасева, која најави кандидатура за претседателските избори денеска посочи дека никој на граѓаните не им објаснил каде се собираат потписи бидејќи во сите општини во земјава нема подрачни единици на Министерството за правда.

Кандидати има, ситуацијата маглива

Утрински - 23.01.2009

Ловот на кандидати за највисоката државна функција е се' уште отворен. Моменталната претседателска понуда, засега, е сведена на шест имиња. Универзитетскиот професор Ѓорге Иванов, хашкиот повратник Љубе Бошкоски, бившиот НАТО-амбасадор Нано Ружин, ...

Претседателските кандидати бараат подрачни единици на МП во секоја општина

Канал5 - 23.01.2009

Кандидатите кои ќе се кандидираат самостојно на претседателските и локални избори се соочуваат со реални проблеми кои произлегуваат од недореченостите во изборниот законик вели Слаѓана Тасева која веќе ја почна постапката за собирање на 10 000 потписи.

СДСМ во итна потрага по свој адут

Утрински - 23.01.2009

Откако Срѓан Керим ја одби поканата за претседателска кандидатура од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, партијата е во потрага по ново, по можност звучно име за највисоката државна функција.

Расте предизборната тензија

Алфа - 23.01.2009

Расте предизборната тензија. Поранешната анти –корупционерка а сега потенцијален претседателски кандидат Слаѓана Тасева го обвинува министерството за правда за опструкции во собирањето потписи.

Слаѓана Тасева реагира на нејаснотии при постапката за собирање потписи

Сител - 23.01.2009

Слаѓана Тасева, која најави кандидатура за претседателските избори, денеска на прес-конференција изјави дека не е јасна до крај постапката за собирање потписи.

Тасева со поголеми шанси по откажувањето на Керим

Форум - 23.01.2009

До 3 февруари трае собирањето на законски определените 10 илјади потписи за кандидатура на независен претседателски кандидат, а моментално тие се соочуваат со непостоење на подрачни единици на министерството за правда во сите општини.

Нано Ружин кандидат на ЛДП и НСДП

Н.Македонија - 23.01.2009

Кандидирањето на претседателските кандидати во најголемата опозициска партија СДСМ с? уште не е почнато. Завчера Централниот одбор на партијата го задолжи Извршниот одбор да ја почне постапката за кандидирање кандидати за претседател.

Четврток, 22 јануари

BBC - 22.01.2009

Ударна вест е одлуката на Срѓан Керим да не се кандидира за претседател на Македонија. Весниците ги пренесуваат неговите изјави дека поради партиските комбинации пропаднала неговата желба да биде заеднички кандидат на најголемите партии.

Нано Ружин кандидат за претседател на ЛДП

А1 - 22.01.2009

Дипломатот и екс партиски член на СДСМ, Нано Ружин, во претседателската трка влегува кандидиран од ЛДП, со поддршка и од НСДП, но и со неизвесност за негово прифаќање од поранешните сопартијци.

Нано Ружин влегува во трка за претседател на Македонија

Телма - 22.01.2009

Либерално демократската партија (ЛДП) денеска го номинираше универзитетскиот професор, политичар и дипломат Нано Ружин за претседателски кандидат на претстојните избори и ја почнува постапката за собирање 10 илјади потписи.

Керим се откажа, во СДСМ збрка

Време - 22.01.2009

Ана В. Анастасовска Решив да не се кандидирам за претседателските избори и тоа е една од најтешките одлуки што сум ги донел досега во мојот живот, изјави вчера на конференција за печат дипломатот Срѓан Керим.

Чистилиште

Време - 22.01.2009

Последново катапултирање на името на професорот Ѓорѓе Иванов за кандидат за претседател на државата на претстојните избори, од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, може да биде сериозен знак дека и овие избори ќе се претворат во фарса.

Добар сум за Еверест, а за Кораб не

Вест - 22.01.2009

Срѓан Керим не се кандидира за Претседател на државата на претстојните избори. "Се уверив уште еднаш дека на политичките партии им е поважно да прават меѓусебни аранжмани и пазарења, на сметка на државните интереси.

Нано Ружин номиниран за претседателски кандидат на ЛДП

Алсат-М - 22.01.2009

Либерално демократската партија (ЛДП) денеска го номинираше универзитетскиот професор, политичар и дипломат Нано Ружин за претседателски кандидат на претстојните избори и ја почнува постапката за собирање 10 илјади потписи.

СДСМ во понеделник ќе го објави претседателскиот кандидат

Алсат-М - 22.01.2009

СДСМ демантира дека ги бојкотира изборите, а потврда за тоа, според опозициската партија, е што го предложила Срѓан Керим за заеднички натпартиски кандидат.

СДСМ го обвини Груевски за пропуштена шанса

Утрински - 22.01.2009

Зоран Заев, в.д. шефот на опозициската СДСМ, вчера директно го обвини премиерот Никола Груевски што „Македонија во ваков клучен момент ја пропушти шансата да обезбеди национално единство, застанувајќи зад надпартиски кандидат и да спроведе фер, ...

Нано Ружин официјално кандидат на ЛДП

Канал5 - 22.01.2009

ВМРО - ДПМНЕ негира, ДУИ потврдува дека има договор Груевски - Ахмети за изборот на претседател на државата. Од албанската партија велат дека деталите за формата на соработката дополнително ќе се утврдат.

ЛДП го кандидира Нано Ружин за претседател

Дневник - 22.01.2009

Претседателот на ЛДП Јован Манасијевски соопшти дека консензуално решиле да го номинираат Ружин, кој како искусен дипломат Македонија треба да упати силна порака кон светот дека не сме држава на боздогани, војни и на архаични јунаци, туку Македонија на ...

Керим нема да се кандидира за претседател

Утрински - 22.01.2009

Искусниот дипломат Срѓан Керим вчера ги разреши сите дилеми и соопшти дека нема намера да се кандидира за претседател на Македонија. Зборувајќи на прес-конференција во хотелот „Александар палас“ пред голем број новинари, Керим нагласи дека тоа била ...

Вистинскиот кандидат е оној со искуство

Утрински - 22.01.2009

Следејќи ги сите случувања во Р. Македонија преку нашите медиуми, посебно чудење ме обзеде во пoследно време со номинацијата за кандидати за претседател на Р.М. од страна на политичките партии, како и самокандидатурата на поединци.

СДСМ: Што се договориле Груевски и Ахмети?

Форум - 22.01.2009

СДСМ повторно го обвини премиерот Никола Груевски за уништување на секоја можност Македонија да му покаже на светот дека е спремна за национално обединување.

Претседателскиот кандидат на СДСМ ќе биде објавен на партиската конвенција во понеделник

Сител - 22.01.2009

СДСМ демантира дека ги бојкотира изборите, а потврда за тоа, според опозициската партија, е што го предложила Срѓан Керим за заеднички натпартиски кандидат.

Нано Ружин номиниран за претседателски кандидат на ЛДП

Сител - 22.01.2009

ЛДП денеска го номинираше универзитетскиот професор, политичар и дипломат Нано Ружин за претседателски кандидат на претстојните избори и ја почнува постапката за собирање 10 илјади потписи.

ЛДП ќе започне со собирање потписи за претседателската кандидатура на Ружин

Нетпрес - 22.01.2009

Либерално Демократската Партија на денешната прес конференција соопшти дека ќе започнат со собирање потписи за кандидатурата на поранешниот македонски амбасадор во НАТО Нано Ружин, за претседателските избори.

ВЕЧЕР: СДСМ собира потписи за Љубе

Нетпрес - 22.01.2009

Срѓан Керим нема да се кандидира на претстојните претседателски избори. Иако неговото име високо котираше на анкетите за иден шеф на државата, поранешниот дипломат и претседавач со Генералното Собрание на Обединетите Нации одлучи да не се вклучи во ...

СДСМ: Јавно го повикуваме Груевски да излезете и да каже што се испазарил со Али Ахмети

Нетпрес - 22.01.2009

СДСМ смета дека за ВМРО-ДПМНЕ се поважни политичките пазари отколку националните, државни интереси. “Нема дилема. Кога Никола Груевски повикува на единство, национално обединување, не ја говори вистината, неговите намери не се вистински, тогаш мисли ...

Нано Ружин номиниран за претседателски кандидат на ЛДП

Кирилица - 22.01.2009

Либерално демократската партија (ЛДП) денеска го номинираше универзитетскиот професор, политичар и дипломат Нано Ружин за претседателски кандидат на претстојните избори и ја почнува постапката за собирање 10 илјади потписи Лидерот на ЛДП Јован ...

Ружин ќе се кандидира затоа што Керим се откажа

Вечер Прес - 22.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ за својот кандидат за претседател ќе собира 30 пратенички потписи. Од партијата ги демантираат обвинувањата од Срѓан Керим дека направиле договор со ДУИ ЛДП вчера и официјално го номинираше Нано Ружин за кандидат на претседателските избори.

Керим: Не сакам да бидам дел од фарса!

Н.Македонија - 22.01.2009

Одлучив да не се кандидирам за претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори, соопшти вчера Срѓан Керим. Тој во јавноста беше спомнуван како еден од можните претседателски кандидати, прво на ВМРО-ДПМНЕ, а откако пропадна ...

Невидени шеми се кројат пред претседателските избори

Н.Македонија - 22.01.2009

Речиси незамисливи политички шеми и игри се кројат во пресрет на претстојните претседателски избори. Нарачани кандидатури, прелевање на гласачи, лични сметки и амбиции, намерно „горење“ одредени кандидати, па дури и тоа дека не се исклучува во последен ...

СДСМ: Груевски пропушти шанса за национално обединување

А1 - 21.01.2009

СДСМ жали што Срѓан Керим се откажа од кандидатурата, но и без него ќе ја продолжи својата битка на претседателските и локалните избори, изјави попладнево на прес-конференција в.д.

Среда, 21 јануари

BBC - 21.01.2009

Сите македонски весници на насловните страници пишуваат за инаугурацијата на Барак Обама за претседател на Соединетите Држави. Втора вест се најновите настани во македонската изборна кампања, како што е кандидатурата на Слаѓана Тасева за претседател и ...

Керим не се кандидира за претседател

А1 - 21.01.2009

Срѓан Керим само што соопшти пред новинарите дека нема да учествува во претседателската трка. А1 неофицијално дознава дека Керим уште сношти на средбата со Груевски рекол дека не прифаќа да биде кандидиран за претседател на државата.

Керим ја одби кандидатурата за претседател

BBC - 21.01.2009

Човекот кој што македонската опозиција и го предложи на власта за над партиски претседател, Срџан Керим, објави дека нема да се кандидира за претседател, Тој рече дека не бил прашан пред да биде предложен.

СДСМ со претседателски кандидат в понеделник

А1 - 21.01.2009

Откажувањето на Срѓан Керим од претседателската трка го мобилизираше СДСМ. Попладнево, веднаш по прес-конференцијата на која тој ја објави својата одлука, заседаваше партиското претседателство, а вечерва се состана и Централниот одбор.

Керим во убедливо водство, Бошковски и Иванов изедначени

А1 - 21.01.2009

Ѓорѓи Иванов и Љубе Бошковски во моментов имаат речиси идентична поддршка од граѓаните. Според телефонската анкета што за потребите на магазинот „Форум“ ја направила агенцијата „Рејтинг“, за Иванов се изјасниле 17 проценти од испитаниците, а за Бошковски ...

СДСМ: Груевски пропушти шанса за национално обединување

Алсат-М - 21.01.2009

СДСМ жали што Срѓан Керим се откажа од кандидатурата, но и без него ќе ја продолжи својата битка на претседателските и локалните избори Ова го изјави в.д. претседателот Зоран Заев, пред почетокот на седницата на Централниот одбор на опозициската партија.

Керим го чека одговорот на партиите

Утрински - 21.01.2009

Дилемата дали Срѓан Керим ќе се нафати да биде претседателски кандидат дефинитивно ќе се разреши денес на прес-конференцијата што тој ќе ја одржи. Во текот на вчерашниот ден се водеа интензивни разговори на сите нивоа и со сите поголеми партии, така што ...

Срѓан Керим се откажува од претседателската трка

Канал5 - 21.01.2009

Керим објави дека нема да се кандидира за претседател на државата – постои договор Груевски Ахмети ДУИ да го поддржи Ѓорѓи Иванов соопшти денеска Срѓан Керим посочувајќи го ова како еден од клучните моменти зошто не влегува во претседателската трка.

СДСМ жали што Керим се откажа

Канал5 - 21.01.2009

СДСМ жали што д-р Срѓан Керим се откажа од кандидатурата но и без него СДСМ ќе ја продолжи својата битка против оваа неодговорна авторитарна и штетна власт на овие претседателски и локални избори а и на следните парламентарни – рече в.д.

Бошкоски и Селмани почнаа со собирање потписи

Утрински - 21.01.2009

Од вчера почна да тече рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на советот и за градоначалници, што завршува на 3 февруари.

Слаѓана Тасева најави независна претседателска кандидатура

Утрински - 21.01.2009

Слаѓана Тасева е прва жена која се вклучува во трката за претседател на државата како независен кандидат. Обелоденувајќи ја номинацијата пред јавноста, таа нагласи дека ја има поддршката на семејството и дека шеф на изборниот штаб е нејзиниот син.

Керим нема да се кандидира

Дневник - 21.01.2009

Господин Ахмети ме извести дека со господин Груевски однапред направил некаков друг договор и јасно е дека е беспредметно да се мешам во тие партиски договори и да бидам дел од тоа , изјави Керим Нема да се кандидирам на претстојните претседателски ...

Заев: Груевски нема право да спомнува единство

Дневник - 21.01.2009

Господине Груевски, отсега натаму немате право да го споменувате терминот национално единство. Немате право да се повикувате на знаење, стручност и светски стандарди.

Социјалдемократите на мака со претседателскиот кандидат

Дневник - 21.01.2009

Збунетост во СДСМ по одлуката на Срѓан Керим да не влезе во трката за претседател на Република Македонија. Најголемата опозициска партија до последен момент се надеваше дека Керим ќе се согласи да биде кандидат на СДСМ, кого ќе го поддржат и ЛДП и НСДП.

Ружин влегува во изборната трка?

Утрински - 21.01.2009

Ексамбасадорот во НАТО, Нано Ружин, е фаворитот на ЛДП за претстојните претседателски избори. Ваква одлука, според најавите, синоќа требаше да донесе Извршниот одбор, а задутре и Централниот одбор на ЛДП.

Керим дефинитивно нема да се кандидира за претседател

Алсат-М - 21.01.2009

Срѓан Керим, поранешниот претседавач со 63. Генерално собрание на ОН и актуелен директор на „Медија принт Македонија“ денеска на прес-конференција изјави дека одлучил да не се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

И Брат Љубе со нож во грбот

Време - 21.01.2009

Ана В. Анастасовска Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски и ексминистерот за здравство Имер Селмани вчера ја почнаа процедурата за собирање 10.000 потписи за претседателската кандидатура.

Бошкоски и Селмани ги собраа првите потписи

Вест - 21.01.2009

Политичките партии кои немаат 30 пратеници во Собранието, како и независните кандидати, од вчера почнаа да собираат потписи за претседателските избори. Во наредните две недели потписи ќе соберат и независните кандидати за градоначалник и советници.

Слаѓана Тасева се кандидира за претседател на Македонија

Вест - 21.01.2009

Вчера професорката на Европскиот универзитет Слаѓана Тасева објави дека влегува во трката за претседател на Македонија како независен кандидат. Истовремено, нејзиниот изборен штаб ги завршил сите подготовки за собирање на потребните 10 илјади потписи од ...

Заев: "Груевски нема право на зборот национално единство"

Телма - 21.01.2009

Во изминативе три години неколку пати го слушавме повикот на Никола Груевски за постигнување на национално единство. А денес на цела Македонија и стана јасно што подразбира Груевски од сето тоа.

Керим реши да не се кандидира за претседател на Македонија

Телма - 21.01.2009

Срѓан Керим, поранешниот претседавач со 63. Генерално собрание на ОН и актуелен директор на „Медија принт Македонија“ денеска на прес-конференција изјави дека одлучил да не се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

Форум: Керим и Иванов со најголеми рејтинзи

Алсат-М - 21.01.2009

Во анкетите на списанието „Форум“ Срѓан Керим и Ѓорѓи Иванов се јавуваат како најомилените меѓу интервјуираните за функцијата на претседател на државата. По нив следува Љубе Бошкоски, потоа Имер Селмани ја има поддршката на 21% од анкетираните.

Керим - одлучив да не се кандидирам за претседател

Сител - 21.01.2009

Срѓан Керим се откажа од претседателската трка. Одлуката што ја донел вели била тешка, бидејќи верувал до последен момент дека четирите најголеми политички партии ќе постигнат општ консензус за да ја поддржат неговата кандидатура како надпартиски ...

Керим се повлече од претседателската трка

Макфакс - 21.01.2009

Срѓан Керим нема да се кандидира на претстојните претседателски ...

Керим нема да се кандидира за претседател на државата

Нетпрес - 21.01.2009

Срѓан Керим, денеска на прес-конференција изјави дека одлучил да не се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните избори. “Одлучив за влез во трката за претседателски кандидат надевајќи се дека ќе се најде концензус меѓу париите за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни за претседателскиот кандидат Керим до Водици

Кирилица - 21.01.2009

СДСМ се уште очекува одговор од ВМРО - ДПМНЕ на дадениот предлог за надпартиски претседателски кандидат - Срџан Керим В.д. лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека доколку во наредните денови не добијат одговор, СДСМ по празникот Водици ќе почне ...

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Керим го чека одговорот на партиите

Нетпрес - 21.01.2009

Дилемата дали Срѓан Керим ќе се нафати да биде претседателски кандидат дефинитивно ќе се разреши денес на прес-конференцијата што тој ќе ја одржи. Во текот на вчерашниот ден се водеа интензивни разговори на сите нивоа и со сите поголеми партии, така што ...

Заев: Груевски отсега нема право да зборува за национално единство

Нетпрес - 21.01.2009

Во изминативе три години неколку пати го слушавме повикот на Никола Груевски за постигнување на национално единство. А денес на цела Македонија и стана јасно што подразбира Груевски од сето тоа.

Срѓан Керим: Одлучив да не се кандидирам за претседател

Кирилица - 21.01.2009

Срѓан Керим, поранешниот претседавач со 63-то Генерално собрание на ОН и актуелен директор на „Медија принт Македонија“ денеска на прес-конференција изјави дека одлучил да не се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните избори - ...

Керим не се кандидира за претседател

Алфа - 21.01.2009

Некриејќи го разочарувањето од политичките игри кои претходеа на неговата одлука, Срѓан Керим како клучен аргумент за неговото откажување од изборната трка за претседател го посочи договорот на Ахмети и Груевски.

СДСМ: Груевски не е за национално единство

Форум - 21.01.2009

Најголемата опозициска партија, СДСМ, смета дека политиката на премиерот Груевски, која ја промовирал изминативе три години постигнување национално единство, се покажала само како декларативна, со тоа што ВМРО-ДПМНЕ, не се изјаснила позитивно за ...

ДНЕВНИК: Петмина кандидати во трка за потписи

Нетпрес - 21.01.2009

Петмина кандидати од вчера и официјално влегоа трката за учество на претстојните претседателски избори. Љубе Бошкоски, Имер Селмани, Слаѓана Тасева, Благоја Марковски и Ѓорѓија Џорџ Атанасовски во подрачните единици на Министерството за правда почнаа да ...

Керим во водство, Иванови и Бошкоски фаќаат приклучок

Форум - 21.01.2009

Срѓан Керим како еден од можните претседателски кандидати со моментно најголем регјтинг, се сретна со премиерот Никола Груевски. И од двете страни засега нема информации за што било разговарано, а според шпекулации Груевски го повторил ставот дека за ...

Керим нема да се кандидира за претседател

Алфа - 21.01.2009

Срѓан Керим, поранешниот претседавач со 63. Генерално собрание на ОН и актуелен директор на „Медија принт Македонија“ денеска на прес-конференција изјави дека одлучил да не се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

Керим со најмногу шанси, Ѓорѓи Иванов втор

Сител - 21.01.2009

Анкетата на Форум покажа дека најголама поддршка граѓаните и натаму му даваат на Срѓан Керим за кандидат за претседател на државата, иако тој се откажа од трката. Во претходната анкета, Керим имаше скоро изедначени проценти со Љубе Бошкоски.

Груевски пропушти шанса за национално обединување

Сител - 21.01.2009

СДСМ жали што Срѓан Керим се откажа од кандидатурата, но и без него ќе ја продолжи својата битка на претседателските и локалните избори, изјави попладнево на прес-конференција в.д.

Керим не се кандидира за претседател

Форум - 21.01.2009

Срѓан Керим, досегашниот фаворит на сите анкети, одлучи да не се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните избори , соопшти на денешната конференција за новинарите. “ Одлучив да не се кандидирам за претседател.

СДСМ собира потписи за Љубе

Вечер Прес - 21.01.2009

Отако Керим реши да не се кандидира, СДСМ практично останува без кандидат за претседателските избори. Како што дознаваме од вчера дел од општинските активисти на СДСМ во Тетово започнале да се потпишуваат на кандидатурата на екс-министерот за внатрешни ...

Бошкоски собира потписи, Керим с? уште разговара со Груевски и со Заев

Н.Македонија - 21.01.2009

Љубе Бошкоски вчера во Гостивар почна да собира потписи како независен претседателски кандидат. Од неговиот штаб велат дека тој нема да учествува на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, откако завчера извршниот комитет на партијата ги повика него и Срѓан Керим да ...

Керим со став по вечерашната средба со Груевски

А1 - 20.01.2009

Дали ќе се јави на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ или ќе ја бара поддршката за заеднички кандидат на власта и опозицијата, и дали воопшто ќе влезе во претседателската трка, за Срѓан Керим ќе биде појасно по вечерашната средба во Владата со премиерот Никола ...

Вторник, 20 јануари

BBC - 20.01.2009

Весниците во Македонија ударните страници ги посветуваат на изборната трка. Тие најавуваат дека денес може да се очекува одлука на опозицискиот Социјал-демократски сојуз и на Срѓан Керим за тоа дали тој ќе биде претседателски кандидат на опозицијата.

Почнува претседателската трка

А1 - 20.01.2009

Почна официјалното собирање потписи за кандидати за претстојните претседателски избори, што се очекува да бидат меѓу најнеизвесните од осамостојувањето на Македонија.

Керим ќе ја обединува опозицијата, Љубчо Георгиевски ќе го освојува Скопје

А1 - 20.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ индиректно повторно ја расчистува дилемата и барањето на СДСМ и Бошкоски. Јавно ги повика и Керим и Бошкоски да се кандидираат на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, или, велат да дозволат да бидат кандидирани од партиски членови.

Слаѓана Тасева претседателски кандидат

А1 - 20.01.2009

Слаѓана Тасева е првото женско име на листата кандидати за претседател. Таа денеска ја обелодени својата кандидатура како независен кандидат но, според изворите на А1 Телевизија таа е отворена за поддршка од страна на партиите.

Бошковски, Селмани, Тасева го официјализираа влегувањето во претседателската трка

Канал5 - 20.01.2009

Љубе Бошковски, Имер Селмани, Слаѓана Тасева засега го официјализираа влегувањето во претседателската трка – во подрачните единици на Министерството за правда Бошковски и антикорупционерката Тасева отворија листи како независни кандидати и ја бараат ...

Слаѓана Тасева се кандидира за Шеф на државата

Телма - 20.01.2009

Професорката Слаѓана Тасева најави трка за собирање потписи за кандидатура за претседател на Македонија. Смета дека нејзина предност е што е жена, која сите досегашни битки ги биела сама и во рамките на невладиниот сектор.

Петмина кандидати во трка за потписи

Дневник - 20.01.2009

Љубе Бошкоски, Имер Селмани, Слаѓана Тасева, Благоја Марковски и Ѓорѓија Џорџ Атанасовски во подрачните единици на Министерството за правда почнаа да собираат по 10.000 потписи Петмина кандидати од вчера и официјално влегоа трката за учество на ...

Срѓан Керим убедливо води во анкетата на агенцијата „Рејтинг“

Дневник - 20.01.2009

Срѓан Керим има убедлива поддршка од 50 отсто од анкетираните граѓани што одговарале на прашањето за кого би гласале на претседателските избори на последната телефонска анкета што ја спровела агенцијата „Рејтинг“.

Кандидатите за претседател во трка по потписи

Утрински - 20.01.2009

Почнувајќи од денеска, па во наредните 15 дена, изборните тимови на потенцијалните кандидати за претседател, градоначалници и советници ќе се ангажираат во собирање потписи за официјализирање на номинациите.

Двојните избори меч со две острици

Време - 20.01.2009

Кети Мицковска Совпаѓањето на локалните и претседателските избори од финансиски агол беше оправдан потег, но може негативно да се одрази врз квалитетот на локалните избори.

ВМРО-ДПМНЕ го игнорира предлогот на СДСМ за Керим

Утрински - 20.01.2009

СДСМ до вчера доцна попладнето не го доби одговорот од владејачката ВМРО-ДПМНЕ за нивниот предлог како заеднички и натпартиски кандидат за шеф на државата да го поддржат Срѓан Керим, а, како што рекоа, ако и до крајот на денот не им биде одговорено, тие ...

Сите чекаат одговор од Керим

Дневник - 20.01.2009

СДСМ чека одговор од Керим, а и ВМРО-ДПМНЕ јавно го повика да поднесе кандидатура до партиската конвенција или ако дозволи може да биде кандидиран и од членови на партијата Ако ВМРО-ДПМНЕ ја одбие понудата на СДСМ Срѓан Керим да биде заеднички ...

ДИК - тече рокот за собирање потписи

Телма - 20.01.2009

Државната изборна комисија денеска соопшти дека обрасците за собирање потписи за предлагање листа на кандидат за претседател на државата, за градоначалник и за советот на општината односно градот Скопје се објавени на веб - страницата на ДИК и во Службен ...

Претседателските кандидати почнаа со собирање на потписи

Алсат-М - 20.01.2009

Од денеска до 3 февруари е законскиот рок за собирање на потписи за кандидатите за претседател на државата, градоначалници и советници на општини. За кандидирање за претседател на државата потребни се 10 илјади потписи, додека за градоначалници и ...

Слаѓана Тасева ќе се кандидира на претседателските избори

Алсат-М - 20.01.2009

Претседателката на невладината организација Транспарентност нулта корупција Слаѓана Тасева ќе се кандидира на претседателските избори. Како што најави на денешната прес-конференција, од утре таа ќе собира 10 илјади потписи потребни за кандидатура.

ВМРО ДПМНЕ застанува зад Ѓорѓи Иванов

Алсат-М - 20.01.2009

Извесно е дека Ѓорѓи Иванов ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија И денеска не е предложена ниедна нова кандидатура до органите на оваа партија , а поддршката за Иванов се зголемува.

Почнува претседателската трка

Алсат-М - 20.01.2009

Почна официјалното собирање потписи за кандидати за претстојните претседателски избори, што се очекува да бидат меѓу најнеизвесните од осамостојувањето на Македонија.

Почнува претседателската трка

Макфакс - 20.01.2009

Почна официјалното собирање потписи за кандидати за претстојните претседателски избори, што се очекува да бидат меѓу најнеизвесните од осамостојувањето на Македонија.

Слаѓана Тасева во трката за претседател

Форум - 20.01.2009

Слаѓана Тасева, досегашна претседателка на “Транспарентност Нулта – корупција“, ќе ја трча претседателската трка. Тасева ја побара поддршката од граѓаните на Македонија, за собирање на законски пропишаните десет илјади потписи, кои ќе ги собира од утре ...

ДНЕВНИК: Сите чекаат одговор од Керим

Нетпрес - 20.01.2009

Ако ВМРО-ДПМНЕ ја одбие понудата на СДСМ Срѓан Керим да биде заеднички натпартиски кандидат за претседател на Македонија, Керим би можел да биде единствен кандидат на социјалдемократите ако ја прифати таа понуда.

Тече рокот за собирање потписи за кандидатите за претстојните избори

Сител - 20.01.2009

На полноќ почна да истекува рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на советот и за градоначалници, што завршува на 3 февруари.

Керим на средби со Груевски, амбасадори и лидери

Форум - 20.01.2009

Срѓан Керим како еден од можните претседателски кандидати со моментно најголем регјтинг, се сретна со премиерот Никола Груевски. И од двете страни засега нема информации за што било разговарано, а според шпекулации Груевски го повторил ставот дека за ...

Рејтинг: Срѓан Керим убедливо води со 50 отсто

Нетпрес - 20.01.2009

Срѓан Керим убедливо води со 50 отсто, пред Љубе Бошковски, за иден претседател на Македонија, покажале најновите резултати од телефонската анкета што ја изготви Агенцијата Рејтинг за потребите на неделниот магазин “Форум“.

И Слаѓана Тасева кандидат за претседател

Сител - 20.01.2009

Претседателската трка добива на интензитет. Државната комисија ја отвори процедурата за собирање потписи, а истовремено нарасна апетитите на евентуалните кандидати. Имер Селмани и Љубе Бошковски веќе сигурни во своите кандидатури.

Слаѓана Тасева – независен кандидат за претседател

Алфа - 20.01.2009

Претседателката на Транспарентност Нулта Корупција, Слаѓана Тасева и официјално поладнево го објави учество во трката за шеф на државата како независен кандидат. Тасева вели дека се одлучила на овој чекор откако добила поддршка од повеќе граѓани.

Тече рокот за собирање потписи за предлагање на листа на кандидат за претседател

Нетпрес - 20.01.2009

Од денеска почнува да тече рокот за собирање потписи во подрачните единици на Министерството за правда за предлагање на листа на кандидат за претседател на државата, за градоначалник и за советот на општината односно градот Скопје.

Слаѓана Тасева независен кандидат за Претседател

Вечер Прес - 20.01.2009

Во меѓувреме се зголемува бројот на поддржувачи на кандидатурата на Ѓорѓе Иванов како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Меѓу осумдесетте потписници на кандидатурата од вчера се и Мане Јаковлевски, кој се сметаше за близок до екс-министерот за внатрешни работи Љубе ...

ВМРО-ДПМНЕ јавно ги повика Керим и Бошкоски да се кандидираат

Н.Македонија - 20.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ ги повика поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски и д-р Срѓан Керим да се јават на отворениот конкурс за кандидати за претседател на државата.

Бошкоски од утре собира потписи, СДСМ доцни со процедурите

Алсат-М - 19.01.2009

Љубе Бошкоски од утре ја започнува процедурата за собирање потписи за да може да се кандидира на претседателските избори. Вели дека ќе оди во трка за местото шеф на државата без разлика дали ќе добие или не поддршка од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ ги повика Бошковски и Керим да достават свои кандидатури

Алсат-М - 19.01.2009

ВМРО- ДПМНЕ јавно ги повика Срѓан Керим и Љубе Бошковски да поднесат свои кандидатури на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ или да дозволат да бидат кандидирани од страна на партиски членови.

Керим и Бошковски на конкурс на ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ ќе кандидира жена ?

Телма - 19.01.2009

Мирко Трајановски ВМРО ДПМНЕ јавно ги повика Срѓан Керим и Љубе Бошковски да поднесат сопствени кандидатури на Конвенцијата на партијата или да дозволат да бидат кандидирани од нејзини членови доколку сакаат да учествуваат во трката за претседателски ...

Груевски се изјасни – нема да се договара со Заев за Срѓан Керим и не застанува зад Љубе Бошковски

Канал5 - 19.01.2009

Груевски се изјасни – нема да се договара со Заев за Срѓан Керим и не застанува зад Љубе Бошковски – конечната одлука кој ќе биде претседателски кандидат на владејачката партија може да ја донесе само партијата на конвенцијата планирана за јануари – ...

Јанкулоска не сака да биде градоначалник

Алфа - 19.01.2009

По Богојавление ќе бидат објавени претседателските номинации. Партиите чекаат постпразнично да и соопштат на јавноста кому ќе му ја дадат довербата да ги застапува во кампањата за шеф на државата.

Срѓан Керим во преговори со опозицијата

Алфа - 19.01.2009

Срѓан Керим, вечерва се враќа во Скопје,во истовреме кога истекува рокот што СДСМ им го даде на ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за негова заедничка поддршка. Опозицијата иако доби јасни пораки од владечката партија дека Керим не е нивен кандидат, денеска за да ...

Керим и Бошковски да поднесат кандидатури или да бидат кандидирани од партиски членови на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 19.01.2009

Нова демократија сака лидерот Имер Селмани да биде кандидиран за шеф на државата. Во СДСМ денеска треба да се изјаснат дали ќе го кандидираат Срѓан Керим.