TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трет ден од акцијата во Арачиново

А1 - 24.06.2001

Третиот ден на акцијата на македонските сили за безбедоност за чистење на албанските екстремисти од Арачиново започна во 7 часот изутринава со жесток артилериско-тенковски оган. Нешто пред 10 часот претпладнево во акција стапија два хеликоптера на армијата кои го гранатираа каналот на почетокот на ...

Примирје во Арачиново

А1 - 24.06.2001

По денешната предпладневна жестока офанзива на македонските безбедносни сили nа позициите на терористите во Арачиново попладнево примирје побарано и диригирано од НАТО, ЕУ и САД. Македонските безбедносни сили ги натераа терористите да се повлечат. Секоја куќа сега се „прочешлува“.

Продолжува акцијата во Арачиново

А1 - 23.06.2001

Македонската војска и полиција ја продолжува решителната акција за отсранување на албанските терористити од Арачиново и неговиот регион. Денешната втора офанзива на македонските безбедносни сили започна во 8 часот кога артилеријата започна да стрела во терористичките упоришта кон крајот на селото, ...

Поправен испит

Вест - 23.06.2001

САКАМ ДА КАЖАМ Арачиново гори, Љамбе банкар да се стори 1 Фала богу почна акцијата за ослободување на Арачиново. Ако за ништо друго, тогаш барем да му се даде поправен испит на Љубе Бошковски. Пустиот, толку беше избезумен што пред две недели тукутака им го даде селото на терористите, па рецитираше ...

Се ослободува Арачиново

Вест - 23.06.2001

КОНЕЧНО, ЖЕСТОКА ОФАНЗИВА ВО ОКУПИРАНОТО СКОПСКО СЕЛО Околу пладне, единиците на АРМ веќе влегоа во дел од селото и почнаа со детално чистење на теренот, а според армиски извори, планот бил до вечерта да се преземе контролата над целото село.

Акцијата на АРМ и на полицијата почна во Никуштак

Вест - 23.06.2001

ВЧЕРА СЕ ВОЈУВАШЕ И ВО КУМАНОВСКО Меѓу селата Никуштак и Арачиново бил опколен и отсечен полициски пункт, каде се наоѓаат околу 20 полицајци од две смени. Има двајца полесно повредени. Вчера терористите продолжиле да ги палат куќите на Македонците и Србите во Матејче.

Арачиново — македонски рубикон

Дневник - 23.06.2001

Коментар - Катерина Блажевска Ако една верверичка беше доволна за "стручно" да ги прекине ТВ-каблите, да не остави во информативен молк, да ја зголеми потрошувачката на бензин и да им ги спакува куферите на половина граѓани на Скопје, знае ли некој колку верверички ќе ни бидат потребни за да ја ...

Огнен обрач околу терористите

Дневник - 23.06.2001

БЕЗБЕДНОСНИТЕ СИЛИ ПОЧНАА СО ЧИСТЕЊЕ НА БАНДИТЕ ВО aраЧиново Терористичките банди од Никуштак се обидоа да го пробијат обрачот, но беа разбиени од армиските сили Македонските сили за безбедност вчераутро ги нападнаа позициите на терористите во Арачиново, а единици на војската и полицијата заземаа ...

"Волците" одвојуваат од уста за бегалците, хуманитарците чекаат покана

Дневник - 23.06.2001

АРАЧИНОВЦИ НА ПРИНУДЕН ПОСТ Нашите синови се мобилизирани, а ние немаме млеко за нивните деца, вели една револтирана жителка на Арачиново По седумдневен принуден пост, повеќе од 350 Македонци раселени од скопските села Брњевци и Арачиново, вчера првпат добија ручек во ученичкиот дом "Здравко ...

Акција на безбедносните сили вo Арачиново

А1 - 22.06.2001

Безбедносните сили на Република Македонија рано утринава започнаа офанзива во арачиновскиот регион за ослободување на селото кое албанските терористи две недели го држат под окупација. Македонската војска и полиција офанзивата на Арачиново ја започна утрово околу 4 часот со стрелање на светлечки ...

Раселените лица од Арачиново конечно добија храна

А1 - 22.06.2001

Раселените лица од Арачиново и околината, по една недела гладување, денеска конечно добија храна. Дури денеска беше отворена кујната во интернатот Здравко Цветовски, каде што се сместени 360 луѓе. Овде помошта пристигнува од граѓаните на Скопје, претпријатијата и хуманитарните организации.

МЦМС денес дистрибуира помош за 800 раселени лица

Вест - 22.06.2001

Македонскиот ценатр за меѓународна соработка, за период од еден месец обезбеди хуманитарна помош за 800 внатрешно раселени лица, сместени во четри јавни установи во Скопје. Дистрибуцијата на помошта ќе започне денеска во 12 часот.

Досега регистрирани 32.117 раселени лица

Вест - 22.06.2001

Според податоците од Црвениот крст на Македонија, од почетокот на кризата во земјава досега од кризните подрачја се регистрирани вкупно 32.117 раселени лица. Најголем број, 17.323 раселени лица, се сместени во Скопје, потоа 10.453 лица во Куманово и 3.334 раселени лица во Тетово.

По три години затвор за докажан тероризам

Вест - 22.06.2001

ВО ОСНОВНИОТ СУД ВО КУМАНОВО ИЗРЕЧЕНИ ПРЕСУДИТЕ ПРОТИВТРОЈЦАТА ТРАНСПОРТЕРИ НА ОРУЖЈЕ ОД АРАЧИНОВО На судењето Обвинителот, пред судот приложил докази - списоци на ОНА во кои се споменува меѓу другите и името на Назми Сулејмани со прекарот Волк еден од командантите на терористите во Арачиново, а во ...

Повеќе од 350 арачиновци пет дена се на сува храна

Дневник - 22.06.2001

НА БЕГАЛСКИТЕ МАКИ ИМ НЕМА КРАЈ Сите капацитети за сместување во Скопје се полни, а од денеска раселените лица привремено ќе се сместуваат во одморалиштето во Чичино село Повеќе од 350 раселени лица од Арачиново веќе пет дена се на сува храна во ученичкиот дом "Здравко Цветковски" во Скопје.

Осудени седум албански терористи

Дневник - 22.06.2001

КУМАНОВО Седум припадници на терористичката ОНА вчера беа осудени на вкупно 20 години затвор со пресуда на кумановскиот Основен суд Седум припадници на терористичката ОНА вчера беа осудени на вкупно 20 години затвор со пресуда на кумановскиот Основен суд.

Престрелки во Арачиново

А1 - 21.06.2001

Во Арачиново престрелки и поладнево околу 19 и околу 17 часот. Повредени од македонските полицајци нема. Скоро целиот ден можеа да се слушнат повремени поединечни истрели, рафали и детонации. Полицијата од пунктовите околу Арачиново повторно забележала прегрупирање на терористите внатре во селото.

Во Арачиново се пука, во Лопате фрлена граната

Вест - 20.06.2001

Вчера во 11.45 часот терористите фрлиле минофрлачка граната на полицискиот пункт во реонот на кумановско Лопате. Гранатата паднала и експлодирала во блиската шума. Притоа не била причинета материјална штета ниту пак има жртви. До пладневните часови ова била единствената провокација на терористите.

На албанските бегалци им помагаше целата земја, за нас никој не сака да мрдне со малиот прст

Дневник - 20.06.2001

РАСЕЛЕНИТЕ ЖИТЕЛИ ОД АРАЧИНОВО ЗАБОРАВЕНИ Во фондацијата "Благовестие" велат дека не сакаат да се мешаат во работата на Црвениот крст и затоа не учествуваат во делењето помош за раселените лица во земјава Околу 300 Македонци од Арачиново го минуваат десеттиот ден во ученичките домови "Партенија ...

Жестоки престрелки кај Арачиново

Дневник - 20.06.2001

ВО КУМАНОВСКО МИРНО Терористите од Арачиново вчера од пладне стрелаа врз позициите на полицијата околу селото. Тие вчера запалија куќа во источниот дел на Арачиново и повторно ги запалија полињата со жито југоисточно од селото.

Во Арачиново утринава провокации

А1 - 19.06.2001

Во текот на денот во Арачиново - мирно. Меѓутоа провокации имаше утрово. Првите провокации започнале околу 10:30 часот и биле насочени кон пунктовите на македонската полиција. Рафали и детонации се слушале се до 12 часот, а оттогаш се слушаат само поединечни истрели.

Одбраната и обвинителството ги презентираа завршните зборови

Вест - 19.06.2001

ОБВИНЕТИТЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ ОД АРАЧИНОВО ПРЕД ПРЕСУДА Вчера, во Основниот суд во Куманово заврши доказната постапка во случајот транспорт на оружје за селото Брест во кој учествувале лицата Исмаил Муртезани, Амзи Демири и Емин Емини сите од селото Арачиново, обвинети за кривично дело тероризам.

Горат полињата околу Арачиново и Мојанце

Вест - 19.06.2001

Вчера дел од полиња околу селата Арачиново и Мојанце беа во пламен и чад. Причина за избувнувањето на пожарот кој последниве денови е декор на окупираното Арачиново, се престрелките меѓу безбедносните сили кои жестоко одговараат на провокациите на терористите.

Заврши судскиот процес против тројца арачиновци обвинети за тероризам

Дневник - 19.06.2001

ОСНОВЕН СУД-КУМАНОВО Со завршните зборови на обвинителството и на адвокатите од одбраната вчера во Основниот суд во Куманово заврши кривичната постапка против Исмаил Муртезани, Амзи Демири и Емин Емини, сите од скопското село Арачиново, обвинети за тероризам.

Престрелките меѓу терористите и силите за безбедност не престануваат

А1 - 18.06.2001

Албанските терористи, кои селото Арачиново во близина на Скопје го прогласија за слободна зона, доцна синоќа отвораа оган врз позициите на силите за безбедност кои ги контролираат приодите и селото. Албанските терористи го држат во опкружување селото.

Релативен мир во Арачиново

Вест - 18.06.2001

Вчера, за разлика од претходните денови во Арачиново ситуацијата е релативно мирна. Терористите кои што повеќе од една недела ова село го држат под опсада, вчера околу 9.15 часот отвориле оган од автоматско оружје кон еден од полициските пунктови во селото Брњарци.

"Меѓаши" згрижи раселени лица од Арачиново

Вест - 18.06.2001

Првата детска амбасада "Меѓаши" обезбеди 12 легла за раселените лица од Арачиново. Лицата се сместени во населба Јане Сандански, спроти поликлиниката во поранешната воена зграда. Според одговорните од "Меѓаши", на лицата ќе им биде обезбедена хуманитарна помош од Меѓународниот црвен крст.

Терористите палат ниви со жито и пукаат во полицијата

Дневник - 18.06.2001

ВО НИКУШТАК И АРАЧИНОВО Албанските терористи што се наоѓаат во селото Никуштак, во непосредна близина на Арачиново, вчера напладне ги палеа нивите со жито во околината на селото и пукаа од автоматско оружје кон позициите на македонските сили за безбедност Албанските терористи што се наоѓаат во ...

Раселени 80.000 лица од и во Македонија

Дневник - 18.06.2001

oд поЧетокот на кризата Од почетокот на кризата во Македонија околу 80.000 лица ги напуштиле своите домови. Според податоци на Високиот комесаријат за бегалци, од Македонија, на Косово заминале околу 50.000 бегалци, а најмногу од нив се македонски Албанци.