TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исмет Рамадани: Хан и Вајгл со пристрасен пристап

Локално - 14.06.2015

Се повеќе се зголемуваат сомнежите за пристрасност на европските посредници во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија и за нивната неискреност. Аналитичарот Исмет Рамадани истакна дека комесарот Хан и европратеникот Иво Вајгл со ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Заразна глупост

Вест - 13.06.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Дај додека е време и ние точаци да си купиме. Додека можеме да ги најдеме по нормални цени Навистина, зошто се преговараше во Брисел? Заборавивме што се случува во земјава од 31 јануари до денеска? Се сеќавате зошто ...

Рамадани: Хан и Вајгл со пристрасен пристап

Алсат-М - 13.06.2015

Се повеќе се зголемуваат сомнежите за пристрасност на европските посредници во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија и за нивната неискреност. Аналитичарот Исмет Рамадани истакна дека комесарот Хан и европратеникот Иво Вајгл со ...

Опозицискиот фронт ќе крои стратегија за натамошно дејствување

+инфо - 12.06.2015

В недела лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе има состаноци со претставници на политичките партии од опозициската коалиција, како и со претставници на невладините организации на кои ќе се утврдуваат и новите начини на делување за наредниот период.

ДУИ го објави договорот од 2 јуни, не е јасно дали важи?

Sky - 12.06.2015

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска го објави целиот договор што четворицата партиски лидери, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, со посредство на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, евроамбасадорот Аиво Орав и ...

Кои ќе бидат следните олеснувачи за финишот на преговорите?

Локално - 12.06.2015

Очекувано беше дека Хан нема да биде последниот играч во преговорите што ќе ја заврши работата, на тешката политичка криза во Македонија. На крајот тој ќе го поздрави решението, но заслугата нема да биде негова.

Олеснувачи - Ле Роа или Билд?

Канал 77 - 12.06.2015

[flike} На преговорите за надминување на политичката криза во Брисел, никаде не беше најавен, учествуваше и Ален Ле Роа, некогашен специјален претставник на ЕУ по воената криза во 2001 година.

Грешка во приодот или во методологијата

Н.Македонија - 12.06.2015

Прогнозите не ја исклучуваат ниту можноста за одолжување на преговорите со месеци, поради што постои ризик и она што веќе претходно е договорено да не биде реализирано, како на пример предвремени парламентарни избори во април наредната година ...

Пропаднаа преговорите во Брисел

Канал5 - 11.06.2015

По 12 часа разговори, меѓу лидерите на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи договор не се постигна. По ова, со соопштение излезе Европската комисија - „Разговорите беа отворени и прецизни, но се уште не доведоа до конечен ...

Хан: Нема финален договор по разговорите, разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство кај некои

Канал5 - 11.06.2015

Ова го напиша Хан на твитер по завршувањето на средбата со македонските политички лидери во Брисел. Во официјалното соопштение на ЕК по средбата, стои: „ Комесарот за европска соседска политика и проширување Јоханес Хан се сретна со лидерите на ...

Европската унија итно бара компромис

Вест - 11.06.2015

Европската унија ги повика лидерите на четирите најголеми македонски партии да најдат траен политички компромис без одложување и да излезат со конкретни предлози во таа насока, по средбата во Брисел, која заврши без договор.

Пропаднаа преговорите во Брисел

Вест - 11.06.2015

Европската комисија соопшти дека останува подготвена да ги олеснува разговорите, по пропаѓањето на целодневните преговори меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА во Брисел. Европската комисија најави дека ќе ги разгледа можностите како ...

Што бара Ле Роа на преговорите во Брисел?

Вест - 11.06.2015

На преговорите за надминување на политичката криза во Брисел, иако не беше најавен, учествуваше и Ален Ле Роа, генерален секретар на службата за надворешни работи и за безбедносна политика на Европската унија.

Брисел не крева раце од реформскиот процес во Македонија

Телма - 11.06.2015

Иако пропаднаа преговорите синоќа, Брисел не губи надеж дека напредок се уште е можен и нема намера да крене раце од реформскиот процес во Македонија и покрај политичката криза, велат за Телма дипломатски извори во Брисел.

Хан останува олеснувач, сè уште не планира нова средба

Дневник - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан останува олеснувач во преговорите меѓу политичките лидери во Македонија, иако се споменуваше варијантата неговиот преговарачки ентузијазам да опадне ако не се постигне договор на бриселската средба.

Брисел: За неуспехот се криви и Груевски и Заев

Нова ТВ - 11.06.2015

И Груевски и Заев се одговорни за неуспехот на бриселските преговори а утре најверојатно ќе дознаеме дали ДУИ ќе одлучи да излезе од Владата. Во својот “твит” синоќа комесарот Јоханес Хан сакал да каже дека и двајцата лидери – Груевски и Заев – не ...

Лидерската во Брисел пропадна, нема информации за нова средба

Алфа - 11.06.2015

Разговорите беа отворени и детални, но не доведоа до конечен договор, вака ЕК соопшти дека вчерашните разговори во Брисел пропаднаа. Таа вели дека останува подготвена да го помогне процесот, но оти нема нова средба која е конкретно договорена.

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел

Press24 - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан.

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел

Курир - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, пренесува МИА.

Преговорите во Брисел завршија без конечен договор

Нетпрес - 11.06.2015

Преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан завршија без конечен договор, пренесува МИА.

Европската комисија чека предлози од политичките лидери за надминување на кризата

Глас на Америка - 11.06.2015

По неуспехот на преговорите во Брисел, ЕК најави разгледување на можностите што би придонеле за политичкиот процес во земјата СКОПЈЕ— „Разговорите беа отворени и детални, но сепак, не доведоа до конечен договор.

Следната рунда преговори во Скопје

+инфо - 11.06.2015

Следната рунда преговори за излез од политичката криза ќе се одржи во Скопје од понеделник, но се уште не е познат форматот и составот на оваа средба, дознава Плусинфо. Вчера во Брисел се одржаа 12-часовни преговори меѓу четворицата лидери на ...

Хан: Мора да се остварат заложбите на кои лидерите се обврзаа на 2 јуни

Сител - 11.06.2015

Комесарот за европска соседска политика и за преговори за придружување, Јоханес Хан, после денешната 12-часовна средба на водачите на четирите главни политички партии во Македонија која се одржа во Брисел соопшти дека разговорите беа отворени и ...

ЕУ ги повикува лидерите да најдат компромис, останува во улога на олеснувач

А1 On - 11.06.2015

По средбата во Брисел која заврши без договор, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повикува политичките лидери да најдат компромис во интерес на граѓаните и за да не се загрозат евроатланските интеграции на Македонија .

Хан: Мора да се остварат заложбите на кои лидерите се обврзаа на 2 јуни

+инфо - 11.06.2015

Разговорите беа отворени и детални, но не доведоа до конечен договор. Европската унија ги поттикнува сите страни – во интерес на нивната земја и нејзините граѓани – без одложувања да дојдат до траен политички компромис и да излезат со конкретни ...

Без никаков договор завршија преговорите во Брисел

Репортер - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан.Во писмена ...

Хан: Мора да се остварат заложбите на кои лидерите се обврзаа на 2 јуни

Курир - 11.06.2015

Комесарот за европска соседска политика и за преговори за придружување, Јоханес Хан, после денешната 12-часовна средба на водачите на четирите главни политички партии во Македонија која се одржа во Брисел соопшти дека разговорите беа отворени и ...

ЕУ разочарана од неуспехот на разговорите во Брисел

Р.С.Европа - 11.06.2015

Светските новински агенции ја цитираат пораката на еврокомесарот Јоханес Хан дека е многу разочаран од ставот на некои партии во решавањето на длабоката криза во Македонија по маратонските политички разговори во Брисел кои завршија без договор.

Што кажа Европската комисија во официјалното соопштение за преговорите

Кирилица - 11.06.2015

По преговорите во Брисел, Европската комисија објави официјално соопштение во кое се вели: „Комесарот за европска соседска политика и проширување Јоханес Хан се сретна со лидерите на четирите најголеми политички партии во поранешната југословенска ...

Хан разочаран од неуспехот

Сител - 11.06.2015

,,Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот на одговорност и лидерство кај некои‘‘, е пораката што ја напиша на твитер еврокомесарот Јоханес Хан по вчерашното фијаско на бриселските преговори за ...

Хан: Мора да се спроведат заложбите на кои лидерите се обврзаа на 2 јуни

Либертас - 11.06.2015

Разговорите беа отворени и детални, но не доведоа до конечен договор. Европската унија ги поттикнува сите страни – во интерес на нивната земја и нејзините граѓани – без одложувања да дојдат до траен политички компромис и да излезат со конкретни ...

ЕК: Политичките партии да го исполнат договореното во Скопје

Република - 11.06.2015

По целодневни разговори во Брисел за изнаоѓање решение за надминување на политичката криза во Македонија, во официјалното соопштение на Европската комисија се вели дека разговорите биле „ отворени и детални, но не доведоа до конечен договор “, како ...

Милчо за преговорите во Брисел

Panika.be - 11.06.2015

Погледнете како се жали Хан на фејсбук, во новата монтажа на Милчо. *Извор: Милчо ...

Заев му се помоча на Брисел

Вечер Прес - 11.06.2015

Со ваквата разврска и рушењето на преговорите од страна на Заев на државата и се заканува губење на препораката од Европската унија, назначување на специјален пратеник од ЕУ, што значи дека државата се става во групата земји со безбедносен и ...

Преговорите во Брисел завршија без конечен договор

Пулс24 - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, пренесува МИА.

Следната рунда преговори во Скопје од понеделник

Либертас - 11.06.2015

Следната рунда преговори за излез од политичката криза ќе се одржи во Скопје од понеделник, но се уште не е познат форматот и составот на оваа средба, дознава Плусинфо . Вчера во Брисел се одржаа 12-часовни преговори меѓу четворицата лидери на ...

Македонија падна во политички ќор-сокак

Фактор - 11.06.2015

Политичките лидери синоќа не успеаја да постигнат конечен договор за решавање на политичката криза во земјата за време на преговорите во Брисел. На 2 јуни, со посредство на Европската унија (ЕУ), власта и опозицијата во Македонија договорија ...

Хан: Мора да се остварат заложбите на кои лидерите се обврзаа на 2. јуни

Пулс24 - 11.06.2015

Комесарот за европска соседска политика и за преговори за придружување, Јоханес Хан, после вчерашната 12-часовна средба на водачите на четирите главни политички партии во Македонија која се одржа во Брисел, соопшти дека разговорите беа отворени и ...

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел

Република - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан.

Хан разочаран, ЕК: Остануваме подготвени да ги олеснуваме преговорите

Локално - 11.06.2015

„Разговорите беа отворени и прецизни, но се уште не доведоа до конечен договор. Европската Унија ги повикува сите партии, за интересите на нивната земја и граѓани, да најдат одржлив политички компромис без одлагање и да ги поднесат конкретните ...

Хан: Мора да се остварат заложбите на кои лидерите се обврзаа на 2 јуни

Вечер Прес - 11.06.2015

На средбата присуствуваа и европратеникот и известувач за Македонија Иво Вајгл, шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, и генералниот секретар на Европската служба за надворешни активности, ...

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел

Денешен - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан.

Партнер или слуга

Н.Македонија - 11.06.2015

Дали Македонија повторно ќе попушти под притисоците и ќе прифати наметнати решенија што реално нема да ѝ донесат прогрес, туку ќе стане поподложна на туѓи влијанија и интереси, или ќе пронајде начин конечно да ја сврти во сопствена полза кризата што ...

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел

Идивиди - 11.06.2015

Брисел, 11 јуни 2015 (МИА) - Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за ...

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел

Lider - 11.06.2015

Без конечен договор завршија преговорите во Брисел за надминување на политичката криза во Македонија, што во изминатите 12 часа ги водеа четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан.

Лидерска средба во Брисел за излез од политичката криза

Канал5 - 10.06.2015

Во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, ќе имаат клучни преговори со ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Утрински - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

По билатералните следат клучните разговори на четворката!

Deutsche Welle - 10.06.2015

Ќе се преговара додека се преговара“, велат извори упатени во денешниот план за разговори. На средбата присуствува и известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл Петтата лидерска средба на македонската четворка во Брисел засега тече ...

Груевски и Заев пред најжешките теми на масата во Брисел

Deutsche Welle - 10.06.2015

Лидерската четворка ќе разговара за принципите врз кои треба да функционира владата во транзицискиот период. Во зависност од напредокот, не е исклучено со медијаторска помош да се вклучи и дипломатски „тешкаш“.

Одделни, па заедничка средба на Груевски и Заев со Хан

Телма - 10.06.2015

Денеска сартуваат разговорите на четворицата лидери, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, со еврокомесарот Јоханес Хан, со цел надминување и изнаоѓање решение за политичката криза во Македонија во салата за состаноци, Берлемонт, на Европската комисија во ...

Во Брисел почнува состанокот за постигнување конечен договор за крај на политичката криза во Македонија

24 Вести - 10.06.2015

Во салата за состаноци на 11 кат во зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии Груевски, Заев , Тачи и Ахмети, заедно со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ќе имаат клучни ...

Во Брисел почна лидерската средба со Хан

24 Вести - 10.06.2015

Во салата за состаноци на 11 кат во зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел почна средбата на лидерите на четирите најголеми политички партии Груевски, Заев , Тачи и Ахмети, заедно со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за ...

Течат преговорите во Брисел

Телма - 10.06.2015

Во салата за состаноци, Берлемонт, на Европската комисија во Брисел во моментов се водат разговорите со еврокомесарот Јоханес Хан, со цел надминување и изнаоѓање решение за политичката криза во Македонија.

Ахмети во Брисел се сретна со Лероа

Утрински - 10.06.2015

Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на ...

Хан: Се надевам ова ќе биде добар ден за иднината на Македонија

Канал5 - 10.06.2015

Се надевам дека ќе биде добар ден за иднината на земјата, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер откако им посака добредојде во Брисел и го почна состанокот со четворицата политички лидери.

Видео од средбата во Брисел

Утрински - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, стартуваше во полн состав ...

Брисел: Повлекување на Груевски неколку месеци пред избори?

24 Вести - 10.06.2015

Повеќе од шест часа траат преговорите во Брисел меѓу ВМРО - ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан а се очекува разговорите да траат до доцна вечерва.

Интензивни разговори во Брисел затворени за јавноста

Телма - 10.06.2015

Никаква информација за сега не протекува од преговорите на четворицата лидери на најголемите политички партии кои во Брисел од денеска напладне се седнати на иста маса со еврокомесарот Јоханес Хан во обид да се изнајде решение за излез од ...

Ахмети се сретна со Ален Ле Роа во Брисел

24 Вести - 10.06.2015

Во пресрет на средбата на политичките лидери во Македонија со Комесарот Јоханес Хан во Брисел, Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со Ален Ле Роа, Генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на Европската ...

Хан: Се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на Македонија

Вест - 10.06.2015

„Средбата само што почна. Се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на Македонија“, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан на почетокот на лидерската средба во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

24 Вести - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

24 Вести - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Канал5 - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Тешки разговори во Брисел, се вклучија и Бејли и Орав

Утрински - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Канал5 - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Во Брисел разговори за излез од политичката криза

24 Вести - 10.06.2015

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи денеска во Брисел, со посредство на еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан, ќе преговараат за надминување на политичката криза во ...

Почна средбата на четворицата политички лидери со Хан и Вајгл

А1 On - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, предмалку во зградата ...

Почна состанокот во Брисел

Р.С.Европа - 10.06.2015

Состанокот во Брисел на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан започна во Брисел. Еврокомесарот на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави фотографија на која се гледаат Никола Груевски, Зоран ...

Започна средбата на еврокомесарот Хан со македонските политички лидери

Макфакс - 10.06.2015

Започна средбата во Брисел меѓу еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан и лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети ...

Ахмети во Брисел се сретна со Ален Лероа

Кирилица - 10.06.2015

Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на ...

Али Ахмети разговараше со Ален ле Роа

МКД - 10.06.2015

Во пресрет на средбата на политичките лидери во Македонија со Комесарот Јоханес Хан во Брисел, Претседателот на ДУИ Али Ахмети, се сретна со Ален Ле Роа, Генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на Европската ...

Видео од средбата во Брисел

Кирилица - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, стартуваше во полн состав ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Сител - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ.

Почна лидерската средба во Брисел

МРТ - 10.06.2015

На разговорите присуствуваат и евроамбасадорот Аиво Орав и американскиот амбасадор Џес Бејли, како и известителот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл... Почна лидерската средба во Брисел.

Видео од средбата во Брисел

+инфо - 10.06.2015

Европската комисија објави видео од почетокот на денешната средба во Брисел. Видеото може да се погледне овде. Состанокот на еврокомесарот Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми политички партии започнал во 11.37 часот и планирано е да ...

ЌЕ ПАДНЕ ЛИ КОНЕЧЕН ДОГОВОР: Политичките лидери на средба со Хан во Брисел

Телеграф - 10.06.2015

На денешниот состанок што ќе се одржи во салата за состаноци во зградата „Берлемонт” на ЕК во Брисел, е потврдено присуството на македонската политичка четворка, додека од страна на ЕУ, покрај комесарот Хан, се очекува да присуствува само ...

ХАН ПРЕД СРЕДБАТА ВО БРИСЕЛ: Ова е клучен ден за иднината на Македонија

Телеграф - 10.06.2015

Средбата што се одржува во зградата „Берлемонт“ на Европската комисија во Брисел, почна во полн состав околу 11.30 часот Пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на ...

Хан: клучен ден за нејзините лидери да ја решат политичката кириза

Алфа - 10.06.2015

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, попладнево на прес-конференција порача дека целта на Европската унија е да се најде решение за политичката криза во Македонија и дека напорите на официјален Брисел одат во таа насока.

Хан на Твитер: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

МРТ - 10.06.2015

За разлика од најавите средбата почна со заеднички состанок на лидерите на 4-те најрелевантни политички партии со еврокомесарот Хан... „Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред“, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Репортер - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Хан: Клучен ден лидери на земјата да ја решат политичката кириза

Алфа - 10.06.2015

„Клучен ден за лидерите на земјата да ја решат политичката криза на одржлив начин искористувајќи ја можноста за придвижување напред“, напиша Јоханес Хан на својот твитер профил пред почетокот на лидерската во Брисел.

ТЕШКИ ПРЕГОВОРИ: Разговорите во Брисел продолжуваат, се приклучи и САД (ВИДЕО)

Телеграф - 10.06.2015

До полноќ е можно да траат преговорите во Брисел меѓу четворицата македонски политички лидери каде се разговара за начинот на кој Македонија би излегла од политичката криза До полноќ е можно да траат преговорите во Брисел меѓу четворицата македонски ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Алфа - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ.

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Курир - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Брисел: Преговорите се во интензивна фаза, досега нема договор

Нова ТВ - 10.06.2015

Средбата помеѓу македонските лидери, комесарот Хан и европскиот пратеник Иво Вајгл започна утринава во 11.30 часот и до моментот во кој го пишувам овој текст, нема никаква официјална информација за текот на разговорите.

Во Брисел со часови се составува преодната влада

Р.С.Европа - 10.06.2015

Цел ден во Брисел еврокомесарот Хан и македонските политичари разговараат за „иднината на земјата“. Нема конкретни предвидувања уште колку долго може да трае состанокот. Од 12 часот денеска во Брисел траат разговорите на еврокомесарот за проширување ...

Брисел: На Хан му се брза, на Заев не

Нова ТВ - 10.06.2015

Средбата помеѓу македонските лидери, комесарот Хан и европскиот пратеник Иво Вајгл која започна утринава во 11.30 часот досега не може да се нарече успешна но може да ја носи придавката интензивна.

Средбата во Брисел заврши, се очекуваат детали од преговорите

Нова ТВ - 10.06.2015

Штотуку завршил состанокот помеѓу македонските лидери, комесарот Хан и европскиот пратеник Иво Вајгл која започна утринава во 11.30 часот, јавува дописникот на НОВА од Брисел, Светлана Јовановска.

ДЕТАЛИ ЗА СРЕДБАТА: Преговори на 11. кат во зградата на ЕУ

Телеграф - 10.06.2015

Истите политички лидери од Македонија и истите олеснувачи што договорија рамка за постигнување конечен договор, која предвидува и одржување на предвремени парламентарни избори најдоцна до април идната година, денеска седнуваат на маса, се чини, за ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

+инфо - 10.06.2015

Повеќе од пет ипол часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после ...

Преговорите во Брисел може да траат до полноќ

Нетпрес - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Кирилица - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

(ВИДЕО) Хан ги пречека македонските политички лидери, средбата е во тек

Нетпрес - 10.06.2015

– Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза ...

Нова лидерска средба во Брисел

Кајгана - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во Брисел ќе се обидат да постигнат договор со кој би се решила политичката криза во ...

Започнаа преговорите во Брисел

МКД - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Македонија, околу 12 часот, во зградата „Берлемонт" ...

Почна средбата на четворицата политички лидери со Хан и Вајгл

Репортер - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, предмалку во зградата „ ...

Лидерската средба во Брисел почна во полн состав

Телеграф - 10.06.2015

Четворицата македонски лидери, плус Хан и Вајгл, седнаа веднаш на маса со цел да постигнат договор во однос на прашањата од постигнатата рамка на минатонеделниот состанок во Скопје Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички ...

Брисел: Почна средбата на политичките лидери

Кирилица - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, предмалку во зградата ...

ВИДЕО: Во тек преговорите во Брисел за излез од политичката криза

Курир - 10.06.2015

- Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза ...

Хан на Твитер обзнани почеток на состанокот во Брисел (Фото)

Кирилица - 10.06.2015

Состанокот во Брисел на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан започна во Брисел. Еврокомесарот на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави фотографија на која се гледаат Никола Груевски, Зоран ...

Ахмети во Брисел се сретна со Ален Ле Роа

Макфакс - 10.06.2015

Во пресрет на средбата на политичките лидери со еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со Ален Ле Роа, генералниот секретар на службата за надворешни работи и ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Алфа - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа Лидерите на четирите најголеми политички партии од ...

Во Брисел почнува состанокот за постигнување на конечен договор за крај на политичката криза во Македонија

Сител - 10.06.2015

Во зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за ...

Ахмети во Брисел се сретна со Лероа

Репортер - 10.06.2015

Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на ...

Започна средбата на еврокомесарот Хан со македонските политички лидери

Кајгана - 10.06.2015

Започна средбата во Брисел меѓу еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан и лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети ...

Ахмети во Брисел се сретна со Лероа

А1 On - 10.06.2015

Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на ...

Ред и распоред во Брисел-точно се знае кој, што и кога ќе прави

Репортер - 10.06.2015

Петтата лидерска средба на македонската четворка во Брисел засега тече според договорената дневна агенда. Како што објави Дојче веле, денешната рунда разговори во Брисел под медијаторство на комесарот , Јоханес Хан, беше планирана и започна со ...

Ахмети во Брисел се сретна со Лероа

Сител - 10.06.2015

Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на ...

За еден час ќе започнат преговорите – прво Хан и Заев, па Хан и Груевски, па сите заедно

Репортер - 10.06.2015

Денеска во 11 часот во зградата на Европската комисија во Брисел лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за ...

Во Брисел Хан прво „насамо“ со Заев и Груевски, па ќе седнат на заедничка маса

Капитал - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска, 10 јуни, ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот Јоханес Хан може да го ...

Во Брисел преговори за политичката криза во Македонија

Р.С.Европа - 10.06.2015

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи денеска во Брисел, со посредство на еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан, ќе преговараат за надминување на политичката криза во ...

Нов обид за излез од политичкиот ќорсокак

Макфакс - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во среда во Брисел ќе се обидат да постигнат договор со кој би се решила политичката ...

АХМЕТИ: Се надевам дека сите лидери ќе го почитуваат Договорот од 2 јуни

Телеграф - 10.06.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија Во пресрет на денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Press24 - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Очекувањата во Брисел се дека ќе биде постигнат договор во текот на денов

МКД - 10.06.2015

Денеска почнуваат разговорите на македонските лидери, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, со еврокомесарот Јоханес Хан, заради надминување и наоѓање решение за политичката криза во Македонија, во салата за состаноци, Берлемонт, на Европската комисија во ...

Нов обид за излез од политичкиот ќорсокак

А1 On - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во среда во Брисел ќе се обидат да постигнат договор со кој би се решила политичката ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Сител - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

На состанокот во Брисел за прв пат и лидерите на албанските партии

Фактор - 10.06.2015

Делегација на владеачката ВМРО ДПМНЕ, која ја предводи македонскиот премиер Никола Груевски и опозициската СДСМ , која ја предводи нејзиниот лидер, денес во Брисел разговараат во Брисел со европскиот комесар за проширување Јоханес Хан за надминување ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Република - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Во Брисел почнува состанокот за постигнување на конечен договор за крај на политичката криза во Македонија

Вечер Прес - 10.06.2015

во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, ќе ...

Преговорите би можеле да траат до полноќ

Канал 77 - 10.06.2015

Повеќе од седум часа траат преговорите во Брисел меѓу политичките лидери со еврокмесарот Хан и пратеникот Иво Вајгл. Претпоставка е дека разговорите би можеле да траат до доцна во ноќта, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев опстојувал цврсто на ставот ...

Разговорите во Брисел траат, а може да продолжат и до полноќ!

Точка - 10.06.2015

Преговорите помеѓу македонските лидери и еврокомесарот Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во Македонија траат веќе пет часа, а би можеле да траат до полноќ, пренесува "МИА". Според информациите кои доаѓаат од зградата "Берлемонт", ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Денешен - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Нов обид за излез од политичкиот ќорсокак

Точка - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во среда во Брисел ќе се обидат да постигнат договор со кој би се решила политичката ...

Започна средбата на еврокомесарот Хан со македонските политички лидери

Тера - 10.06.2015

Започна средбата во Брисел меѓу еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан и лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети ...

Ахмети во Брисел се сретна со Ален Ле Роа

Тера - 10.06.2015

Во пресрет на средбата на политичките лидери со еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со Ален Ле Роа, генералниот секретар на службата за надворешни работи и ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Либертас - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Бриф - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Лидерска во Брисел

еМагазин - 10.06.2015

Денеска во Брисел се одржува лидерска средба за надминување на политичката криза, на која ќе учестуваат лидерите на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети и на ДПА, Мендух Тачи.

Преговарачка среба на македонските политички лидери со Хан во Брисел

Локално - 10.06.2015

Денеска во Брисел второ продолжение на преговорте од Скопоје каде беше договорена рамка за излез од кризата, и каде беше договорена денешната средба на која треба да биде прецизиран договорот за преодна транзициска влада и предвремни избори потоа во ...

Започна средбата на еврокомесарот Хан со македонските политички лидери

Точка - 10.06.2015

Започна средбата во Брисел меѓу еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан и лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети ...

Во Брисел почнува состанокот за постигнување конечен договор за крај на политичката криза во Македонија

Република - 10.06.2015

Во зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за ...

Преговори за договор за излез од македонската криза во Брисел

Локално - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска во зградата „Берлемонт“ на Европската комисија во Брисел ќе ги продолжат ...

Брисел: Средба на македонските политички лидери со Хан

Канал 77 - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска околу пет ипол часа ќе преговараат со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан.

Хан ќе ги „крши“ лидерите прво на само, а потоа и групно

Sky - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска во зградата „Берлемонт“ на Европската комисија во Брисел ќе ги продолжат ...

Што се случува со преговорите во Брисел?!

Sky - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Денешен - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Преговорите во Брисел можно е да траат до полноќ!

Пулс24 - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Брисел: Повлекување на Груевски неколку месеци пред избори?

Локално - 10.06.2015

Повеќе од шест часа траат преговорите во Брисел меѓу ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан а се очекува разговорите да траат до доцна вечерва.

Нов обид за излез од политичкиот ќорсокак

Тера - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во среда во Брисел ќе се обидат да постигнат договор со кој би се решила политичката ...

Ахмети се сретна со Ален Ле Роа во Брисел

Либертас - 10.06.2015

Во пресрет на средбата на политичките лидери во Македонија со Комесарот Јоханес Хан во Брисел, Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со Ален Ле Роа, Генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на Европската ...

Со часови траат преговорите во Брисел

Тера - 10.06.2015

Од 12 часот денеска во Брисел траат разговорите на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА. Досега воопшто нема партиски брифинзи или официјални изјави за тоа што со часови разговараат Никола Груевски, ...

ДВ: Во зависност од (не)напредокот денеска, не е исклучено вклучување на некој дипломатски „тешкаш“

Либертас - 10.06.2015

Петтата лидерска средба на македонската четворка во Брисел засега тече според договорената дневна агенда. Како што објави Дојче веле, денешната рунда разговори во Брисел под медијаторство на комесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, ...

(ВИДЕО) Со вода и кока-кола во лименки се “ладат” жешките позиции на македонските политичари

Локално - 10.06.2015

Средбата меѓу четворицата лидери на најголемите македонски политички партии и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан за постигнување договор за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, предмалку во зградата ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Вечер Прес - 10.06.2015

Она што изненади на стартот, е Заев, кој единствено пред средбата даде изјава, но за медиум избран од негова страна и на оддалечена место од другите новинарските тимови кои во прес-собата на Европската комисија го очекуваат исходот од денешните ...

Ахмети во Брисел се сретна со Лероа

Локално - 10.06.2015

Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален Лероа, генералниот секретар на Службата за надворешни работи и безбедносна политика на ...

Почнува состанокот за постигнување на конечен договор за крај на политичката криза

Денешен - 10.06.2015

Во зградата „Берлемонт ” на Европската комисија во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот ...

Ахмети во Брисел се сретна со Ален Ле Роа

Точка - 10.06.2015

Во пресрет на средбата на политичките лидери со еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се сретна со Ален Ле Роа, генералниот секретар на службата за надворешни работи и ...

Хан: Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Пулс24 - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Ахмети во Брисел се сретна со Лероа

Вечер Прес - 10.06.2015

Целта на средбата, како шти соопшти ДИУ, била да се надмине политичката криза во Македонија Во пресрет денешната средба на политичките лидери од Македонија со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, претседателот на ДУИ Али Ахмети се сретна со Ален ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

еМагазин - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Во тек е средбата во Брисел (ВИДЕО)

Република - 10.06.2015

Средбата што се одржува во зградата „ Берлемонт ” на Европската комисија во Брисел, стартуваше во полн состав околу 11:30 часот. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, иако првично беше предвидено Хан да има на почетокот билатерални средби со ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Точка - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Видео од лидерска средба во Брисел

еМагазин - 10.06.2015

Денеска во Брисел се одржува лидерска средба за надминување на политичката криза, на која ќе учестуваат лидерите на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети и на ДПА, Мендух Тачи.

Јоханес Хан на твитер објави дека лидерите се седнати на иста маса (видео)

Кумановски м. - 10.06.2015

Во салата за состаноци, Берлемон, на Европската комисија во Брисел во моментов се водат разговорите со еврокомесарот Јоханес Хан, со цел надминување и изнаоѓање решение за политичката криза во Македонија.

Решението на стаклена маса

Вечер Прес - 10.06.2015

Договорената рамка од состанокот во Скопје минатата недела е просторот во кој се движеа и вчерашните преговори, кои како што е познато се очекува да завршат со организирање на предвремени парламентарни избори во април идната година.

Денес во Брисел ќе се крои конечното решение за политичката криза во Македонија

Кумановски м. - 10.06.2015

Во зградата „Берлемон ” на Европската комисија во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Н.Македонија - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Почнува состанокот за постигнување на договор за крај на политичката криза во Македонија

Н.Македонија - 10.06.2015

Во зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел денеска лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ) заедно со еврокомесарот за ...

Почна состанокот во Брисел

Н.Македонија - 10.06.2015

Состанокот во Брисел на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан започна во Брисел. Еврокомесарот на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави фотографија на која се гледаат Никола Груевски, Зоран ...

Хан: Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Lider - 10.06.2015

Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за надминување на политичката криза во ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Идивиди - 10.06.2015

Брисел, 10 јуни 2015 (МИА) - Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што ...

Клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред

Идивиди - 10.06.2015

Брисел, 10 јуни 2015 (МИА) - Ова е клучен ден да се најде трајно решение и да се тргне напред, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан пред почетокот на средбата во Брисел со четворицата лидери на најголемите македонски политички партии за ...

Преговорите во Брисел траат и можно е да продолжат до полноќ

Lider - 10.06.2015

Повеќе од пет часа траат преговорите меѓу четворицата македонски политички лидери и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, за надминување на политичката криза во земјата и според најавите, можно е истите да траат до после полноќ, ...

Составот на преодната влада ќе биде главна тема во Брисел

Телма - 09.06.2015

Подготовките за утрешната лидерска средба која ќе се одржи на единсаесеттиот кат во зградата на Европската Комисија се уште се во тек. Во Брисел се очекува да пристигнат четворицата лидери на најголемите политички партии во Македонија, на ...

Лидерите отпатуваа за Брисел

Телма - 09.06.2015

Речиси во исто време, попладнево од скопскиот аеродром четворицата лидери од Македонија отпатуваа за Брисел. Во истиот авион беа и амбасадорите Бејли и Орав, кои и на претходните лидерски средби беа нивни верни придружници.

И Бејли на преговорите во Брисел

Вест - 09.06.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли ќе присуствува на утрешната средба на лидерите на четирите најголеми политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел, дознава „Вест“.

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Утрински - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Македонските политички лидери утре на средба со Хан во Брисел

24 Вести - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во текот на утрешниот ден ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за ...

Во Брисел ќе се договара решение за излез од кризата во Македонија

Нетпрес - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

И амбасадорот Џес Бејли на преговорите во Брисел

Кирилица - 09.06.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли ќе присуствува на утрешната средба на лидерите на четирите најголеми политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел - јави „Вест“.

Лидерската четворка утре на средба со Хан во Брисел

Телеграф - 09.06.2015

По „билатералките” со Заев и Груевски, околу 13:00 часот се очекува четворицата политички лидери од Македонија, плус Хан и Вајгл да седнат на заедничка маса и да се договорат за ставање крај на политичката криза Лидерите на четирите најголеми ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Репортер - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

ФОТО: Хан на Твитер - почнаа преговорите

Press24 - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Курир - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Сител - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Лидерите ќе преговараат „додека биде потребно“

МКД - 09.06.2015

Состанокот на лидерската четворка со еврокомесарот Хан и амбасадорите Орав и Бејли, ќе трае „додека не се постигне договор“. Ќе се договараат принципите, а потоа деталите за одлуките во времето на транзицискиот период до изборите во април.

Лидерите на македонските партии на средба за конечен договор за ставање крај на политичката криза

Пулс24 - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Потврдено, 4-цата политички лидери утре на средба со Хан во Брисел

Локално - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во текот на утрешниот ден ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за ...

Политичките лидери утре на средба со Хан во Брисел

Република - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во текот на утрешниот ден ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за ...

Политичките лидери утре на средба со Хан во Брисел

Н.Македонија - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), во текот на утрешниот ден ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Lider - 09.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...