TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заробените рудари извлечени низ глувчешка дупка

Дневник - 28.07.2002

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ВО САД Американските спасувачки екипи вчера успеаја да ги извлечат деветте рудари што три дена беа заробени во потопено рударско окно, јави Ројтерс. - Сите девет се живи - извика гувернерот на Пенсилванија Марк Швеикер, откако бил извлечен и последниот рудар Марк Попернак.

Експлозија на метан уби шест рудари

Дневник - 23.07.2002

НОВА РУДАРСКА НЕСРЕЌ?ВО УКРАИН?/span> Експлозија на мета?уб?шест рудари Шест украинск?рудари загина?стотиц?метр?по?земј? пр?експлозија на мета?завчер?во јагленокопот Јубилејнај?во регионот Дњипропетровск, јави Ројтер? Четвориц?рудари загинале од експлозивнио? удар, ?двајца се задушиле со јаглерод ...

Загинаа шест рудари од експлозија на метан во Украина

Вест - 22.07.2002

КИЕВ, 21 јули, (Ројтерс) - Експлозија од метан во рудник во источна Украина предизвика смрт на шест рудари и затрупување на уште десетици други на стотина метри под земјата, што е веќе втора по ред рударска трагедија во рок од две недели во оваа поранешна советска република.