TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случајот на Спаска Митрова не може да ја загрози европската иднина на Македонија

Канал5 - 09.08.2009

Случајот на Спаска Митрова не може да ја загрози европската иднина на Македонија.

Нова бугарска провокација - “фокус” ни ги присвои знамињата

Сител - 09.08.2009

Бугарската пропагндна машинерија го засилува темопото. Не се бираат ниту средства ниту начини како македонската национална ...

Македонија не смее да влезе во замка

Deutsche Welle - 08.08.2009

Софија и Скопје повторно газат по тенка црвена линија. Новата бугарска влада, заради случајот на затворена гевгеличанка со ...

Бугарија со сите сили сака да го оцрни македонскиот имиџ

Канал5 - 08.08.2009

Откако Брисел најави дека Македонија најверојатно ќе добие позитивен извештај и датум за преговори Бугарија со сите сили да го ...

Непотребно заострување на односите

Утрински - 08.08.2009

екако за сите неочекувано, но со голема брзина и силина се создаде најновиот надворешно-политички проблем на Македонија.

Софија откри 1,4 милион Бугари во Македонија

Дневник - 08.08.2009

Тврдам дека при една промена на односот кон Бугарите е можно голем дел од тоа население да се изјасни како бугарско, изјави ...

Бугарија го менува курсот кон Македонија

А1 - 07.08.2009

Иван Костов го замрзна, Бојко Борисов го враќа во фокусот. Македонското прашање, по неколкугодишен мораториум, повторно е на ...

Бугарката Спаска ќе стане европски проблем

Време - 07.08.2009

Тони Ангеловски Бугарија ќе ги актуализира случајот на здружението „Радко“ и проблемот со гевгеличанката Спаска Митрова во ...

Спаска повод за старата прикаска

Дневник - 07.08.2009

Владата на новиот бугарски премиер Бојко Борисов мандатот го почна со дипломатска жестокост кон својот сосед - Македонија.

Добрососедски закани

Дневник - 07.08.2009

Новата бугарска влада е цврсто решена да декларира појасна заштита и поддршка на граѓаните со бугарска самосвест што живеат во ...

Софија држи тензија околу случајот „Спаска Митрова“

Утрински - 07.08.2009

„Министерството за надворешни работи со реакцијата во средата одговори на вербалната нота од бугарското МНР.

Дневен печат – ,,Бугарија заигра по грчки ноти"

Р.С.Европа - 07.08.2009

Дневниот печат во Македонија пишува за случајот со Спаска Митрева, една од основачите на ,,Радко".

Казнувани оти имале бугарски пасош!?

Алфа - 07.08.2009

Двајца македонци со бугарско државјанство се жалат дека биле прекршочно казнувани од полицијата само затоа што поседувале ...

Поминал на црвено, а казнет оти бил бугарин!?

Сител - 07.08.2009

Провокации, бесмислици или несериозност. Како да се квалификува денешната прес конференција на овие луѓе, кои себе си се ...

Случајот „ Митрова„ стасал до Претседателот Иванов

Форум - 07.08.2009

Од Иванов било побарано да ја помилува гевгеличанката Митрова Случајот „ Митрова„ стасал до Претседателот Иванов Пред 30 -тина ...

За бугарските работи

Окно - 07.08.2009

Кога во минатиот текст реков дека човек полесно ќе помине ако пишува критички за политика отколку за латентната хомосексуалност ...

Македонија одговара со факти, на Бугарија не и се слуша

Вечер Прес - 07.08.2009

Министерството за правда во земјава веднаш подготви информација за случајот Митрова.

Бугарија ги менува методите, не и политиката кон Македонија

Н.Македонија - 07.08.2009

Поранешните македонски амбасадори во Софија се согласуваат со бугарските новинари, дека Бугарија нема да и стави вето на ...

Отстапки за добри односи со Бугарија

Н.Македонија - 07.08.2009

Меѓудржавните односи меѓу Македонија и Бугарија во поновата историја се со променлив интензитет.

„Македонија пати од Б - комплекс“

А1 - 06.08.2009

Македонија ги малтретира своите граѓани што се чувствуваат како Бугари, оти има комплекс од Бугарите.

Софија тврди дека Скопје се уште не одговорило на вербалната нота

Алсат-М - 06.08.2009

Портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи Драговест Горанов тврди дека Македонија се уште не одговорила на ...

Бугарија ја спушта топката за случајот на Спаска Митрова

Канал5 - 06.08.2009

Бугарија се обидува да ја спушти топката во случајот со Спаска Митрова. Портпаролот на бугарското МНР, Драговест Горанов, по ...

Бугарија и' се закани на Македонија поради затворената Митрова

Утрински - 06.08.2009

„Двете држави не смеат да дозволат злоупотреба на државјанства и на пасоши како алиби за бракоразводни проблеми или затајување ...

Тазе Бугарка ги раскара Софија и Скопје

Дневник - 06.08.2009

Софија испрати непримерно жестока и предупредувачка нота поради апсењето на гевгеличанката Спаска Митрова, која во април ...

Бугарите заиграа по грчки ноти

Време - 06.08.2009

Тони Ангеловски Ако Македонија не ја ослободи бугарската државјанка Спаска Митрова, Бугарија ќе ја блокира европската ...

Бугарско сиртаки

Време - 06.08.2009

Во период кога се обидуваме да се справиме со грчкото вето на патот кон НАТО и ЕУ, од исток доаѓаат нови закани кои многу личат ...

Софија засилено ќе издава бугарски државјанства

Телма - 06.08.2009

Новата Влада на Бугарија ќе се справува со демографската криза во земјата преку давање поголем број бугарски државјанства, ...

Бугарија ќе дава повеќе државјанства

Р.С.Европа - 06.08.2009

Новата Влада на Бугарија ќе се справува со демографската криза во земјата преку давање поголем број бугарски државјанства, ...

МНР на Бугарија: Македонија не испрати одговор на протесната нота

Нетпрес - 06.08.2009

Македонија се’ уште не одговорила на вербалното нота, која министерството за надворешни работи на Бугарија ја упати пред два ...

Димитров: Во Македонија живеат 1,4 милиони бугари

Алфа - 06.08.2009

Контроверзниот министер за бугарите во странство во Кабинетот на Борисов продолжува со провокациите кон Скопје.

МНР: Бугарија не побарала официјален одговор, за ние да го пратиме

Нетпрес - 06.08.2009

Нема одговор на протесната нота, бидејќи бугарското МНР не го ни побарало тоа, изјави за Нетпрес портпаролот на министерството ...

Софија со порака за „бугарска самосвест“ во Македонија

МРТ - 06.08.2009

Новата бугарска влада е цврсто решена да декларира појасна заштита и поддршка на граѓаните со бугарска самосвест, кои живеат во ...

Софија тврди дека се уште нема одговор од Скопје за вербалната нота

МРТ - 06.08.2009

Портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи Драговест Горанов тврди дека Македонија се уште не одговорила на ...

Софија тврди дека се уште нема одговор од Скопје за вербалната нота

Алфа - 06.08.2009

Портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи Драговест Горанов тврди дека Македонија се уште не одговорила на ...

Софија со порака за „бугарска самосвест“ во Македонија

Макфакс - 06.08.2009

Новата бугарска влада е цврсто решена да декларира појасна заштита и поддршка на граѓаните со бугарска самосвест, кои живеат во ...

Софија тврди дека се уште нема одговор од Скопје за вербалната нота

Кирилица - 06.08.2009

Портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи Драговест Горанов тврди дека Македонија се уште не одговорила на ...

Министерството за правда со детали за случајот со Спаска Митрова

Кирилица - 06.08.2009

Министерството за правда денеска преку соопштение изнесе податоци со хронолошки преглед на судската постапка за случајот на ...

Бугарија ја спасува Спаска преку кавга со Македонија

Сител - 06.08.2009

Македонија се уште не одговорила на вербалната нота за случајот Спаска Митрева од Гевгелија - тврдат од бугарското МНР, иако ...

Знаевме: Бугарија најави вето за наш влез во ЕУ

Вечер Прес - 06.08.2009

Прашањето за правата на Бугарите во земјава е услов за вклучување на Македонија во НАТО и Унијата, велат од официјална Софија, ...

МНР: злоупотреба на државјанства

Н.Македонија - 06.08.2009

Македонија ја одби вербалната нота од бугарските власти, кои реагираа на наводен притисок врз Бугарите во земјава Македонија и ...

„На ќерка ми и велеа бугарска кучко“

А1 - 05.08.2009

Мојата ќерка невина лежи во затворот во Идризово - со овие зборови и солзи во очите не пречека Сузана Митрова, мајка на Спаска.

Бугарија со вербална нота до Македонија

А1 - 05.08.2009

Ако Македонија не ја ослободи бугарската државјанка Спаска Митрова, Бугарија ќе ја блокира европската интеграција на ...

Бугарија: Слобода за Митрова или вето за Македонија

Алсат-М - 05.08.2009

И Бугарија ќе стави вето на Македонија за членство во Европската унија. Источниот сосед го условува членството на Македонија во ...

Новата бугарска влада почна дипломатска војна со македонските власти

Канал5 - 05.08.2009

Новата бугарска влада почна дипломатска војна со македонските власти поради контроверзниот случај на гевгеличанката Спаска ...

Од обесправена мајка до политички лидер на Бугарите во Македонија

Канал5 - 05.08.2009

Од обесправена мајка до политички лидер на Бугарите во Македонија -ваква е накусо биографијата на Спаска Митрова.

Македонското МНР одговори на бугарската вербална нота

МРТ - 05.08.2009

Министерството за надворешни работи на Македонија денеска одговори на вербалната протестна нота што вчера во Софија бугарските ...

Реакција на македонското МНР на бугарската вербална нота

Кирилица - 05.08.2009

Министерството за надворешни работи на Македонија денеска одговори на вербалната протестна нота што вчера во Софија бугарските ...

МНР - односите меѓу Македонија и Бугарија не смеат да бидат во заложништво на нечии семејни проблеми

Сител - 05.08.2009

Македонското МНР остро реагира на актуелизирањето на случајот на Спаска Митрова.

МНР одговори на протесната нота од официјална Софија

Нетпрес - 05.08.2009

Македонското Министерството за надворешни работи одговори на вербалната протесна нота што вчера бугарските власти и ја пренесоа ...

РАДКО: Митрова е осудена оти е Бугарка

А1 - 04.08.2009

Осудена оти е Бугарка или пак бугарскиот пасош го користи само како алиби? 23-годишната Спаска Митрова од пред неколку дена е ...

Бугарија мора да стави вето за приемот на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал5 - 04.08.2009

Бугарија мора да стави вето за приемот на Македонија во ЕУ и НАТО, бара лидерот на бугарската партија ВМРО – БНД, Красимир ...

Бугарија да стави вето на Македонија за ЕУ и НАТО

А1 - 03.08.2009

Бугарија да не ги укинува визите за Македонците и да стави вето за членството на земјата во НАТО и Европската унија, бидејќи ...