TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Лавовите“ повторно на блокади, ако не се реализира договореното

А1 - 25.01.2003

Независниот синдикат на полициските „Лавови“ се заканува со нови блокади, доколку не се реализира се` што било договорено со македонскиот државен врв, вклучително и амнестија за припадниците на единицата. МВР информираше дека денеска започна со работа Комисијата за трансформација на „Лавовите“.

Блокадата кај Стенковец отстранета, единицата се трансформира

Утрински - 25.01.2003

Синдикатот на "лавовите" и државниот врв се договорија за спорните прашања Сашко Димевски Деспина Трајковска Неколку стотиците припадници на Единицата за брзи интервенции "Лавови", доцна завчеравечер, ја прекинаа дводневната блокада на магистралниот пат Скопје - Блаце, кај Стенковец.

Вработување за 600 "лавови"

Вест - 25.01.2003

ДОГОВОРЕНА ТРАНСФОРМАЦИЈАТА НА ЕДИНИЦАТА ЗА БРЗИ ИНТЕРВЕНЦИИ Припадниците од оваа единица кои веќе имаат регулиран работен однос, ќе бидат прераспределени во другите единици на Министерството за внатрешни работи, а оние кои го немаат регулирано работниот однос, ќе бид Полициската единица за брзи ...

Никој не им ветил амнестија на "лавовите"

Дневник - 25.01.2003

Министерството за внатрешни работи ги демантира информациите дека "лавовите" ќе бидат амнестирани за одредени дела, кои ги извршиле додека биле ангажирани во единицата. - Ни претседателот, ни премиерот ниту министерот за внатрешни работи немаат законска и уставна надлежност да даваат согласност за ...

Секој втор "лав" ќе работи во МВР или во АРМ

Дневник - 25.01.2003

РЕШЕНА СУДБИНАТА НА ЕДИНИЦАТА ЗА БРЗИ ИНТЕРВЕНЦИИ Од вкупно 1.200 припадници на вториот баталјон на полициската единица за брзи интервенции "Лавови", околу 600 ќе бидат вработени во полицијата или во армијата. Со тоа единицата ќе биде трансформирана, а решавањето на социјалниот статус на "лавовите" ...

МВР демантира амнестија за престапи на „Лавовите“

А1 - 24.01.2003

МВР денеска упати демант дека македонскиот државен врв ветил амнестија за припадниците на единицата за брзи интервенции „Лавови“ кои извршиле кривични дела во периодот додека биле ангажирани. „Ниту Претседателот, ниту Премиерот и министерот за внатрешни работи немаат законска и уставна надлежност ...

"Лавовите" се сретнаа со Трајковски, Црвенковски и со Костов

Дневник - 24.01.2003

БЛАЦЕ И ВЧЕРА ПОД БЛОКАДА Пет претставници од синдикатот на полициската единица за брзи интервенции "Лавови" вчера попладне беа примени од претседателот, Борис Трајковски, од премиерот Бранко Црвенковски и од министерот за внатрешни работи, Хари Костов.

„Лавовите" кои ги исполнуваат условите ќе бидат вработени во МВР и во АРМ?

Утрински - 24.01.2003

Патот Скопје-Блаце и вчера беше блокиран. Итна средба на државниот врв со припадниците на единицата Проблемот со припадниците на Единицата за брза интервенција "лавови", кои веќе два дена го блокираат патниот правец Скопје-граничен премин Блаце, стигна до највисоко државно ниво.

"Лавовите" на средба со Трајковски, Црвенковски и со Костов

Вест - 24.01.2003

ПО ДВОДНЕВНА БЛОКАДА КАЈ СТЕНКОВЕЦ Припадниците на единицата за брза интевренција и вчера го блокираа патот кон Блаце, но напнатоста со редовната полиција попушти Претставници на единицата за брзи интервенции "Лавови", вчера попладне се очекуваше да се сретнат со претседателот Борис Трајковски, ...

Проблемот со "лавовите" треба да се реши според законите

Утрински - 24.01.2003

РЕАКЦИИ Проблемот со барањата за исплата на припадниците на Единицата за брзи интервенции "Лавови" треба да се реши со некакво законско решение, но по мирен пат, е генерална оцена на политичките партии, кои ги осудија завчерашните настани кога полициските сили и "Лавовите" ги вперија пушките едни ...

Договорена трансформација на „Лавовите“

А1 - 23.01.2003

Трансформација на Вториот баталјон на полициската единица „Лавови“ и формирање заедничка комисија на МВР и единицата „Лавови“ за следење на тој процес, се главните заклучоци од денешната две и пол часовна средба меѓу делегација на оваа полициска единица со Трајковски и Црвенковски.

ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за „Лавовите“ и резервистите

А1 - 23.01.2003

Апелирајки за максимална воздржаност и конструктивен пристап кон барањата, ВМРО-ДПМНЕ денеска ја искажа својата подршка кон припадниците на полициската единица „Лавови“. „Ситуацијата мора мирно и без тензии да се разреши“, вели гласноговорникот Влатко Ѓорчев кој потенцираше дека раководството на ...

"Лавовите" и полицајците се гледаа преку нишан кај Стенковец

Дневник - 23.01.2003

голем скандал на блокадата на патот скопЈе - блаце Неколку минути "лавовите" и полицајците беа со вперено оружје едни кон други, а напнатоста попушти дури откако полицијата се повлече на безбедно растојание и почна преговори со демонстрантите Припадниците на полициската единица за брзи интервенции ...

Кого нишанат "лавовите"?!

Дневник - 23.01.2003

Коментар - Роберт Митевски "Лавовите" вчера и конкретно докажаа дека не се без основа контроверзиите што ја следат таа единица уште од нејзиното формирање. Излегоа на протести, заедно со својот арсенал од оружје, и го вперија против своите колеги полицајци.

"Кире ке ви плати..."

Вест - 23.01.2003

"ЛАВОВИ" ТОЧЕЛЕ БЕНЗИН И ЗЕЛЕ "РЕД БУЛ" НА ВЕРЕСИЈА НА БЕНЗИНСКА ПУМПА "ПЕТРОЛ КОМПАНИ" Завчера вечер вработените од бензиската пумпа "Петрол компани" на патот Скопје- Тетово, во службата за безбедност во патниот сообраќај пријавиле дека осумина припадници на единицата "лавови" во два ...

Полицијата и лавовите за малку ќе се запукаа

Вест - 23.01.2003

ВОЈНА НА НЕРВИ КАЈ СТЕНКОВЕЦ На блокадата на патот Скопје - Блаце за малку ќе дојдеше до вооружен инцидент кога лавовите го извадија своето оружје за да им се спротивстават на полицајците кои се појавија со "калашникови". Околу илјада припадници на единицата за брзи интервенции "Лавови", ...

Избегнат вооружен судир меѓу "лавовите" и редовната полиција

Утрински - 23.01.2003

Припадниците на специјалната единица и резервистите вчера го блокираа патот Скопје - Блаце ТОМИСЛАВ КЕЖАРОВСКИ Вчера претпладне на магистралниот пат Скопје - граничен премин Блаце беше избегнат оружен судир меѓу припадници на Единицата за брзи интервенции "Лавови", од една и полицијата, од друга ...

"Лавови" пазареле на бензинска и си заминале без да платат

Дневник - 23.01.2003

ТЕТОВСКО Осум припадници на единицата "Лавови" вчера по полноќ на автопатот Скопје-Тетово наточиле големо количество бензин од пумпата "Петрол компани", зеле разни грицки и сокови, а кога требало да платат, едноставно си заминале, со објаснување "Драган ќе плати".

„Лавовите“ го блокираа излезот на Скопје кон Блаце

А1 - 22.01.2003

За печатење Прати по e-mail Порака до авторот Разгласи Најнови вести од Македонија • Пуштени од слобода браќата Миладинови [24.09.2010] • Пратеникот Стојменов го посети Архивот на Македонија [24.09.2010] • Усвоен документот наречен Скопје агенда [24.09.2010] • Новинарите се против одлуката за ...

Приведени двајца „Лавови“ во Прилеп

А1 - 22.01.2003

Осум лица во маскирни униформи со ознаки на специјалната единица „Лавови“ ноќеска околу 1,30 часот влегле во бензинската пумпа „Петрол компани“ кај Тетово и откако наполниле бензин и зеле храна без да платат заминале кон Скопје, соопшти МВР.

Вооружени „Лавови“ со блокада бараат средби со Трајковски и Црвенковски

А1 - 22.01.2003

Припадници на единицата за брза интервенција „Лавови“ и воено-полициски резервисти претпладнето го блокираа излезот на Скопје на патот на граничниот премин Блаце кон Косово и и се спротивставија на полицијата која доби наредба, согласно Законот за јавни собири, да ги спречи во намерата да го ...

Резервистите ќе им се придружат на "Лавовите" во блокадите

Утрински - 22.01.2003

НАЈАВА Скопје - Воено-полициските резервисти, незадоволни од третманот, денеска ќе им се придружат на припадниците на Специјалната полициска единица "Лавови" во најавените блокади по магистралните патишта. "Властите ги исплатија платите што ни ги должеа, но потоа заборавија на нашиот статус", ...

Резервистите најавуваат блокади на патиштата

А1 - 21.01.2003

„Лавовите“ и натаму со контраверзна позиција и реакција. Специјалците на МВР најавуваат блокади на патиштата, позиции што во друга ситуација би требало да ги штитат и обезбедуваат. „Бидете сигурни дека за сите оние кои не му мислат добро на овој народ и на оваа држава, ние ќе бидеме еден ноќен ...

"Лавовите" ќе ги блокираат магистралните патишта

Утрински - 21.01.2003

Поради неисполнувањ?на нивнит?барања Независнио?синдикат на Единицат?за брзи интервенци??Лавови" за утре најави блокад?на сите магистралн?патишт?во државава. Во непотпишанот?? незаверено соопштение лиферувано до медиумит? Независнио?синдикат на оваа полициск?единиц?со нејасе?статус, ...

"Лавовите" утре ќе ги блокираат патиштата во земјава

Дневник - 21.01.2003

СИНДИКАТОТ НАЈАВУВА Независниот синдикат на полициската единица за брзи интервенции "Лавови" вчера преку соопштение до јавноста најави дека припадниците на единицата утре ќе ги блокираат сите магистрални патишта во земјава. Во соопштението пишува дека повод за ова било тоа што раководството на МВР ...

Морските лавови на Аљаска - спасени

Вест - 20.01.2003

ЕНКОРИЏ, 20 јануари (Ројтерс) - За прв пат по дваесет години е забележан пораст на популацијата на морски лавови, кои се загрозен вид - изјавија научниците во Аљаска. Пребројувањата спроведени од авион минатата година на аљаскиот брег покажаа пораст на популацијиата на возрасни морски лавови за ...