TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта во паника

Утрински - 02.07.2010

Владата влета во паника по еден сосема обичен митинг на опозицијата. Премиерот Никола Груевски ги свика на итен вонреден состанок коалиционите партнери да го анализираат говорот на Бранко Црвенковски.

По првиот круг митинзи

Дневник - 01.07.2010

Дали во Македонија постои процес на многу посериозно фалсификување на податоците за да се задржи популарноста на власта? Леснотијата со која премиерот изрекува неточни податоци за протестните митинзи ...

Протестот ја расони власта

Утрински - 30.06.2010

Обидот да му се подигне моралот на сдсмовското членство можеби навистина беше основната причина од која опозицијата реши да излезе пред Владата.

СДСМ: Граѓаните го победија стравот

Дневник - 30.06.2010

СДСМ вчера оцени дека протестниот митинг во неделата покажал оти граѓаните го победиле стравот и застануваат цврсто против криминалот, корупцијата и сиромаштија, но и дека власта е во паника.

Црвенковски сака да му биде кошмар на Груевски

Н.Македонија - 30.06.2010

СДСМ ќе му испрати снимка од неделниот протест на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и самиот да се увери дека митингот пред Влада бил поброен од прославата пред „Мекдоналдс“, и ...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ пак за митингот

Канал5 - 30.06.2010

ВМРО ДПМНЕ понуди видео споредба на говорите на Црвенковски 2002-2010,СДСМ возврати-во паника сте.Еве што денеска си порачаа двете партии.

Бранко знае дека неговите денови се одбројани

eReporter - 30.06.2010

Бранко Црвенковски е истиот оној Бранко од 2002-та година. Истиот оној кој им вети и ги излажа: ¨ стечајците, ¨ невработените, ¨ земјоделците Бранко Црвенковски одржа говор, ист како оној од 2002 ...

ВМРО-ДПМНЕ - Деновите на Бранко Црвенковски во политиката се избројани

Inpress - 30.06.2010

Скопје, 30. јуни (ИНПРЕС) Бранко Црвенковски е истиот оној Бранко од 2002-та година. Истиот оној кој им вети и ги излажа: стечајците, невработените, земјоделците.

Македонија - Загревање за избори

Време - 29.06.2010

Ана Анастасовска Ја почнуваме нашата битка за предвремени парламентарни избори, порача на завчерашниот митинг лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Црвенковски почна битка за предвремени избори

Утрински - 29.06.2010

Неколку десетици илјади луѓе од сите краеви на државата, ама и забележливо голем број скопјани, во неделата вечерта ги окупираа сите приоди кон Владата каде што се одржуваше големиот протест ...

Груевски го отпишува лидерот на СДСМ

Утрински - 29.06.2010

На митингот на СДСМ присуствувале само околу осум илјади лица. Партискиот лидер Бранко Црвенковски зборувал исто како во 2002 година - со многу лични дисквалификации и критики, но без да понуди ...

Маршот на опозициjата

Утрински - 29.06.2010

Ако само пред десетина дена Црвенковски побараше вонредни избори, неговите сопартијци ќе аплаудираа нервозно. Но, завчера тие на својот лидер му одговорија со воодушевеност на неговиот повик за ...

Без гаќи кај Бранко

Дневник - 29.06.2010

„Дневник“ има две едноставни прашања за Црвенковски: дали за СДСМ приоритет ќе бидат партиските членови или македонските граѓани и дали ќе се откаже од бракови со медиумските газди заради полесно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Митингот на СДСМ фијаско

Идивиди - 29.06.2010

Скопје, 28 јуни 2010 (МИА) - На вчерашниот митинг на СДСМ според информациите објавени во скоро сите медиуми присуствувале околу 8 илјади луѓе.

СДСМ - славеше или протестираше?

Н.Македонија - 29.06.2010

Стручњаците велат дека Бранко Црвенковски овој пат иако најавуваше протест против власта, организирал прослава и тоа како да победил на избори.

Црвенковски бара избори, на Груевски не му се слуша

Н.Македонија - 29.06.2010

Доколу СДСМ утре побара да се распушти Собранието и да се распишат избори, јас веднаш тоа барање ќе го ставам на дневен ред, рече собранискиот спикер Трајко Вељаноски Предвремени избори не планираме, ...

Има ли можност за предвремени избори?

Алсат-М - 29.06.2010

Според досегашните рејтинзи на партиите никому не би му одговорало да има предвремени избори Црвенковски ќе бара Собранието да се распушти по ноември и да се организираат предвремени избори, но ...

СДСМ: На Груевски ќе му подариме снимка од митингот

Алфа - 29.06.2010

Никола Груевски ќе добие снимка од митингот како подарок за да види колку луѓе се собраа во неделата пред Влада. Дали 8 илјади како што тврди тој, или 50 илјади.

Ова е Македонија!

Шпиц - 29.06.2010

Од 40 до 50 илјади луѓе, според процените на СДСМ, излегоа завчера да протестираат пред владата со цел да го изразат незадоволството и револтот против актуелната власт на чело со премиерот Никола ...

Груевски го отфрли повикот на опозицијата за предвремени избори

SETimes - 29.06.2010

СКОПЈЕ, Македонија -- Премиерот Никола Груевски во понеделникот (28-ми јуни) ги отфрли повиците на опозицијата за предвремени избори, истовремено потврдувајќи дека секоја партија има законско право ...

Српските опозициски партии одржаа митинг за предвремени избори

SETimes - 29.06.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Три опозициски партии одржаа голем митинг во градот Крушевац во понеделникот (28-ми јуни) барајќи предвремени избори.

Снимка од митингот на СДСМ поклон за Груевски

Кирилица - 29.06.2010

Од СДСМ велат, дека Груевски само за едно не излажал дека митингот му заличил како 2002 година, бидејќи очигледно бил свесен дека како и тогаш така и на следните предвремени парламентарни избори на ...

СДСМ-ВМРО ДПМНЕ за митингот

Канал5 - 29.06.2010

СДСМ на прес конференција презентираше снимки за да покаже дека на митингот имало 50 000 а не 8 000 како што тврди ВМРО ДПМНЕ.Од партијата на власт одговорија-тоа не е битно,битно е што Црвенковски ...

Предвремени избори - реалност или блеф на опозицијата

Сител - 29.06.2010

Предвремени избори во ноември реалност или политички маркетинг на опозицијата. Политичките аналитичари препознаваат промени во позициите на СДСМ пред и по протестниот митинг.

Црвенковски свесно ја блокирал и ќе ја блокира европеизацијата на Македонија

Вечер Прес - 29.06.2010

Дури и при евентуални предвремени избори и поволен исход за СДСМ, Црвенковски нема да може да ги реализира неговите замисли.

СДСМ: Груевски и ВМРО ДПМНЕ ги изгубија нервите

eReporter - 29.06.2010

Прес конференција, СДСМ Игор Ивановски, член на извршен одбор и пратеник Скопје, 29.06.2010 година Почитувани, Стравот си го прави своето.

СДСМ - Започна процесот на заминување на овој ненароден режим

Inpress - 29.06.2010

Скопје, 29. јуни (ИНПРЕС) Стравот си го прави своето. Груевски и ВМРО ДПМНЕ ги изгубија нервите, почнаа да го покажуваат своето вистинско лице. Секој ден влегуваат во се’ поголема глупост.

Груевски: Предвремени избори нема да има

А1 - 28.06.2010

Предвремени избори нема да има, вака Груевски одговара на фрлената ракавица од Црвенковски дека за по ноември подготвува предвремено измерување на силите.

Митинг за предвремени избори

BBC - 28.06.2010

Најголемата опозициска партија во Македонија, Социјалдемократскиот сојуз синоќа пред зградата на македонската влада одржа митинг Собирот, според организаторот, беше протест против, како што беше ...

Опозицијата бара нови избори

Deutsche Welle - 28.06.2010

Во Скопје синоќа (27.06.10) демонстрираа повеќе илјади луѓе, критикувајќи ја владата и барајќи одржување нови избори. На митингот што го организираше Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на кој ...

Црвенковски: ВМРО-ДПМНЕ ќе одговара за грабежот

Р.С.Европа - 28.06.2010

Црвенковски порача дека ја почнува битката за предвремени парламентарни избори. Собранието треба да се распушти во ноември, вели тој.

Македонија - Опозицијата ги блокира Скопје

Време - 28.06.2010

Јасминка Догова Во пресрет на големиот митинг на опозициската СДСМ, скопјани вчера беа соочени со целодневна блокада на централните градски улици, како пред десетина дена кога митингуваше власта.

Ноемвриски избори?

Р.С.Европа - 28.06.2010

Опозиционата СДСМ на вчерашниот митинг со порака дека во ноември ќе бара распуштање на Парламентот, без разлика на решението за името.

Груевски не планира предвремени избори

Р.С.Европа - 28.06.2010

По вчерашната најава на опозицијата дека почнува битка за распуштање на Парламентот, денеска премиерот Груевски со одговор: предвремени избори нема да има.

И за протестот на СДСМ улицата пред Владата блокирана 15 часа

Утрински - 28.06.2010

Во пресрет на протестниот митинг што го организираше синоќа Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, вчера од 6 часот беше затворен за сообраќај потегот од мостот „Гоце Делчев“ до раскрсницата кај ...

СДСМ: „митингот доказ дека власта е делегитимирана“

Телма - 28.06.2010

СДСМ ќе продолжи и понатаму да работи напорно, организациски и програмски на зголемување на довербата на граѓаните, порача денеска портпаролот на партијата Емилијан Станковиќ во осврт на протестниот ...

Вељановски: „ако има иницијатива за избори, ќе биде на дневен ред“

Телма - 28.06.2010

Легитимно право на секој од пратениците без разлика дали се од власта или од опозицијата е да побараат да се расправа за одлука за распуштање на Парламентот.

СДСМ митинг: Почна битката за предвремени избори

Алфа - 28.06.2010

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски на протестниот митинг „Ние сме за победничка Македонија“ пред Владата рече дека со протестот го означува почетокот на битката за предвремени ...

Ја почнуваме битката за предвремени парламентарни избори

Идивиди - 28.06.2010

Скопје, 27 јуни 2010 (МИА) - Нема Македонец што сака да се смени уставното име. Јас сум првиот што не сака тоа да се случи, што тврди дека Грција спроведува една неправедна, недемократска, неевропска ...

СДСМ ги покажува мускулите

Н.Македонија - 28.06.2010

На три часа пред синоќешниот голем митинг на социјалдемократите во Скопје, организаторите се пожалија дека имале ситни опструкции и откажувања на некои превозници поради притисоците од власта, но ...

Вељановски: Ако се бара распуштање на парламентот, веднаш ќе биде на дневен ред

Алфа - 28.06.2010

Доколку и утре се побара да се расправа за одлука за распуштање на парламентот таа точка веднаш би ја ставил на дневен ред за пратениците да можат да се произнесат, изјави денеска претседателот на ...

Вељаноски: Ако се бара распуштање на парламентот, веднаш ќе биде на дневен ред

Форум - 28.06.2010

Доколку има арање за распуштање на парламентот, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, веднаш би ја ставил на дневен ред на седница „Доколку утре се побара да се расправа за одлука за ...

Вељановски: Ако се бара распуштање на парламентот, веднаш ќе биде на дневен ред

Кајгана - 28.06.2010

Доколку и утре се побара да се расправа за одлука за распуштање на парламентот таа точка веднаш би ја ставил на дневен ред за пратениците да можат да се произнесат, изјави денеска претседателот на ...

Ако дојде барање за распуштање на Парламентот ќе го ставам на деневен ред

Идивиди - 28.06.2010

Скопје, 28 јуни 2010 (МИА) - Легитимно право на секој од пратениците без разлика дали се од власта или од опозицијата е да побараат да се расправа за одлука за распуштање на Парламентот.

Груевски: На Црвенковски му се одбројува времето за заминување од политиката

Форум - 28.06.2010

Почнува времето од кога го одбројуваме времето на заминување на Бранко Црвенковски од политичката сцена Ова денеска по средбата со лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“, го изјави премиерот ...

Груевски:Од митингот на СДСМ не се слушна ништо ново

Алсат-М - 28.06.2010

На премиерот Груевски бројноста на вчерашниот митинг на СДСМ му се видела скромна. Тој денеска за речиси седум пати ја намали масовноста која социјалдемократите тврдат дека ја постигнале.

СДСМ ќе поднесе иницијатива за предвремени избори

Форум - 28.06.2010

СДСМ ќе поднесат иницијатива за предвремени избори и тогаш кога ќе ја поднесат според нив таа нема да зависи ниту од Груевски, ниту од Вељановски, најавуваат од СДСМ Ваквата реакција на опозоциските ...

ВМРО-ДПМНЕ: Митингот на СДСМ фијаско

Шпиц - 28.06.2010

На вчерашниот митинг на СДСМ според информациите објавени во скоро сите медиуми присуствувале околу 8 илјади луѓе. Митингот беше фијаско, проследено со празен говор на Црвенковски, во кој ништо не ...

ВМРО-ДПМНЕ: Митингот на СДСМ е обид да се куражи членството

Форум - 28.06.2010

Не е првпат Емилијан Санковиќ да има проблем со вистината, рече портпаролот на владејачката партија поптсетувајќи дека неговито колега од опозициската СДСМ за време на локалните избори 2009 г.

СДСМ: Почнува делегитимирањето на власта

Алфа - 28.06.2010

Социјалдемократите исклучително задоволни од вчерашниот собир пред Владата. 50 илјади луѓе, за нив, се повеќе од доволен аргумент дека актуелната власт паѓа и прашање е на ден кога ќе си замине.

СДСМ:50 илјади на вчерашниот митинг

Алсат-М - 28.06.2010

На вчерашниот митинг на СДСМ, според тврдење на партијата, учествувале повеќе од 50 илјади граѓани. Со вчерашниот митинг, велат денеска од СДСМ започнало делегитимирањето на актуелната влада.

Илјадници луѓе учествуваа на митингот против владата во Скопје

SETimes - 28.06.2010

СКОПЈЕ, Македонија -- Неколку илјади луѓе се собраа во центарот на Скопје во неделата (27-ми јуни) да протестираат против владината политика.

Црвенковски: Груевски ќе го стигне правдата

Дневник - 28.06.2010

Сакам јасно, пред овој народ и во име на овој народ, да ви порачам дека за овој криминал, грабеж и за ова предавство под маската на лажен патриотизам ќе одговарате.

Власта тактизира за предвремени избори

Дневник - 28.06.2010

Неофицијално, самоувереноста на Црвенковски за предвремени избори се потпирала на начелен договор со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Постојат ли реални шанси Македонија в година да трча на предвремени ...

СДСМ: Вчерашниот митинг почеток на делегитимирање на власта

Кирилица - 28.06.2010

СДСМ ќе продолжи и понатаму да работи напорно, организациски и програмски на зголемување на довербата на граѓаните, порача денеска портпаролот на партијата Емилијан Станковиќ во осврт на протестниот ...

СДСМ -почна делегитимацијата на власта.Груевски-Црвенковски не кажал ништо ново

Канал5 - 28.06.2010

50 илјади граѓани,според СДСМ ,присуствувале на вчерашниот митинг ,од кои 20 000 само од Скопје. Тоа значи дека само од Скопје на митингот на СДСМ имало два пати повеќе луѓе од бројот на присутни на ...

Бранко се дозакопа со најслабиот митинг во неговата кариера

Вечер Прес - 28.06.2010

Не е најважно дали на митингот на СДСМ имало околу 8000 луѓе колку што тврди опозицијата или околу 12 000 луѓе колку што тврдат повеќето новинарски екипи.

Црвенковски е уплашен, му се гледа крајот во политиката

Вечер Прес - 28.06.2010

Чувме дека Црвенковски го почнува броењето на деновите за предвремени избори, но мислам дека почнуваме да го одбројуваме времето за негово заминување од политичката сцена.

Ќе одговарате!

Окно - 28.06.2010

Не, господине Груевски, не се работи за татковината. Се работи за пари. Сакам јасно, пред овој народ и во име на овој народ да ви порачам: за овој криминал, за овој грабеж, за ова предавство под ...

СДСМ: Пред Владата се собраа 50 илјади граѓани

eReporter - 28.06.2010

Прес конференција, СДСМ Емилијан Станковиќ, портпарол Скопје, 28.06.2010 година Почитувани, Македонија одамна не видела таков собир каков што беше вчерашниот протестен митинг во Скопје.

СДСМ: Започна процесот на делегитимирање на власта на Груевски

Нетпрес - 28.06.2010

Вчера започна процесот на делегитимарање на Власта на Груевски и ВМРО ДПМНЕ. Започна нашата битка за предвремени избори првиот ден после Самитот на НАТО Алијансата во ноември, велат од СДСМ по ...

СДСМ:Ќе поднесеме иницијатива за предвремени избори

eReporter - 28.06.2010

ДО МЕДИУМИТЕ Одговори на новинарски прашања П1. Токму во врска со предвремените избори имаше реакции и од првиот парламентарец и од ЛДП.

ВМРО-ДПМНЕ: Митингот на СДСМ беше големо фијаско

eReporter - 28.06.2010

Не е прв пат г. Емилијан Санковиќ да има проблем со вистината. Да потсетиме дека истиот Емилијан Станковиќ за време на локалните избори во 2009 година, прогласи победа во Општина Аеродром.

Вељановски:Ако некој бара распуштање на парламентот,предвремените избори веднаш ќе бидат ставени на дневен ред

Канал 77 - 28.06.2010

Доколку некој побара да се расправа за одлука за распуштање на парламентот таа точка веднаш би ја ставил на дневен ред за пратениците да можат да се произнесат дали се потребни предвремени ...

Вељановски: Ако се бара распуштање на парламентот, веднаш ќе биде на дневен ред

Макфакс - 28.06.2010

Доколку и утре се побара да се расправа за одлука за распуштање на парламентот таа точка веднаш би ја ставил на дневен ред за пратениците да можат да се произнесат, изјави денеска претседателот на ...

Груевски: На Црвенковски му се одбројува времето за заминување од политиката

Макфакс - 28.06.2010

Почнува времето од кога го одбројуваме времето на заминување на Бранко Црвенковски од политичката сцена. Ова денеска по средбата со лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“, го изјави ...

СДСМ ќе поднесат иницијатива за предвремени избори

Макфакс - 28.06.2010

СДСМ ќе поднесат иницијатива за предвремени избори и тогаш кога ќе ја поднесат според нив таа нема да зависи ниту од Груевски, ниту од Вељановски, најавуваат денеска од СДСМ по денешната изјава на ...

СДСМ - Македонија одамна не видела таков собир каков што беше вчерашниот протестен митинг во Скопје

Inpress - 28.06.2010

Скопје, 28. јуни (ИНПРЕС) Вчера и покрај сите притисоци, закани, опструкции, заплашувања, дожд и светско првенство во фудбал, пред Владата се собраа 50 илјади граѓани на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ - Не е прв пат г. Емилијан Санковиќ да има проблем со вистината

Inpress - 28.06.2010

Скопје, 28. јуни (ИНПРЕС) Да потсетиме дека истиот Емилијан Станковиќ за време на локалните избори во 2009 година, прогласи победа во Општина Аеродром.

Груевски пресече - Предвремени избори нема да има

Inpress - 28.06.2010

Скопје, 28. јуни (ИНПРЕС) По најавите за предвремени избори искажани на митингот на СДСМ во Скопје од страна на лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски денеска со став ...