TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Несомнен напредок, но и прашања кои чекаат на одговор

Deutsche Welle - 14.08.2011

Оружениот конфликт меѓу Албанците и Македонците беше завршен со договорот во 2001 година. Политичките односи денес се стабилни, меѓуетничките односи подобрени. Сепак, има и уште отворени прашања.

Интервју со Питер Соренсен - Амбасадор на ЕУ

МРТ - 14.08.2011

Г-не Соренсен уште се амбасадор на ЕУ во Македонија, но наскоро заминувате на таа функција во БиХ. Дали сметате дека Рамковниот договор може да се примени и во оваа земја за намалување на тензиите? ...

Рамковниот договор ги подобри меѓуетничките односи, но не и социјалниот статус на Албанците

Канал5 - 14.08.2011

Охридскиот рамковен договор ги подобри меѓуетничките односи, ваквиот став, покрај политичарите, го делат и жителите на Липково, кои денеска ги посети Канал 5.

Соренсен: Патот кон ЕУ води преку Охридскиот договор!?

Вечер - 14.08.2011

Рамковниот е на половина пат, оценуваат амбасадорите. Сепак, признаваат дека Македонија е единствена во регионот што успеала да постигне ваков компромис - наместо војна се одбра култура на ...

Најновиот извештај на ЕУ има основа да го продолжи трендот од претходните

Вечер - 14.08.2011

Рамковниот договор може да се користи насекаде, вели евроамбасадорот во Македонија Питер Соренсен во интервју за МТВ 1, одговарајќи на прашање дали ваков договор може да се примени и за решавање на ...

Соренсен: Не знам кој е новиот Амбасадор на ЕУ во Македонија

Press24 - 14.08.2011

Во интервјуто за државната МТВ, актуелниот Евроамбасадор Питер Соренсен истакнува дека Македонија има уште прашања на кои треба да се работи, како и дека поддршката од ЕУ останува и во наредните ...

Рамковниот - охридска успешна приказна?!

Deutsche Welle - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е темел за мирот и демократијата и патоказ за Македонија до ЕУ. Ова е главниот заклучок на учесниците на Конференцијата во Охрид посветена на десет годишнината од ...

Во Охрид продолжува собирот за Рамковниот договор

Р.С.Европа - 13.08.2011

Денеска во Охрид продолжува вчера започнатата конференција посветена на 10 годишнината од Рамковниот договор со кој беше завршен оружениот конфликт во Македонија 2001 година.

Втор ден од Конференцијата за Охридскиот договор

Р.С.Европа - 13.08.2011

Конференцијата посветена на 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор што се одржува во Охрид продолжува денеска со панел-дискусијата на тема „Евалуација на Охридскиот договор“.

Попоски и Соренсен со подршка за Охридскиот договор

Р.С.Европа - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е успешна приказна, рече министерот за надворешни работи Никола Попоски на панел-дискусијата во рамки на Конференцијата во Охрид посветена на десетгодишнината од ...

Документарен филм за Рамковниот договор

Р.С.Европа - 13.08.2011

За десетгодишнината од Рамковниот договор, премиерно ќе биде прикажан 50-минутен документарен филм „10“ за преговорите и медијацијата во Охрид што доведе до потпишување на Договорот.

Рамковниот договор - успешна приказна

Р.С.Европа - 13.08.2011

Во иднина да се работи на недостатоците и на целосно спроведување на договорот - порака од Конференцијата во Охрид. Со Рамковниот договор се избегна практиката, територијални солуции да се нудат како ...

Соживот по Рамковниот

Р.С.Европа - 13.08.2011

Колку една деценија по потпишувањето на Рамковниот договор, соживотот меѓу етничките заедници е реалност? Охридскиот Рамковен договор со неговото потпишување пред десет години ја постигна основната ...

Рикер- Охридскиот договор е модел на 21 век за спречување граѓански војни

Р.С.Европа - 13.08.2011

Oхридскиот рамковен договор е добар модел, решение на 21 век за спречување граѓански војни, разурнувања и спасување многу животи.

Обновете ја заедно безбедноста на државата

Вест - 13.08.2011

Мисијата на Европската унија, канцелариите на НАТО и на ОБСЕ и американската амбасада во Скопје ги повикаа лидерите во Македонија да го почитуваат духот на Охридскиот рамковен договор и да ја обноват ...

Груевски не оди во Охрид

Вест - 13.08.2011

Премиерот Груевски не оди во Охрид, оти во агендата било испланирано да присуствува на конференцијата за одбележување на 10-годишнината од Рамковниот договор, која ќе се одржи на петти септември и на ...

Пострамковна Македонија

Утрински - 13.08.2011

Пред точно десет години на денешен ден, четворицата лидери на највлијателните македонски политички партии, како и тогашниот шеф на државата, со својот потпис под Рамковниот договор, ја гарантираа ...

Странците дојдоа, локалните херои останаа дома

Утрински - 13.08.2011

Охрид - Семејната фотографија за Рамковниот договор вчера во Охрид, на десетгодишнината од потпишувањето, остана празна.

Заедничка изјава на ЕУ, НАТО и ОБСЕ

Утрински - 13.08.2011

Шефовите на мисиите на Европската Унија, НАТО, ОБСЕ и САД издадоа соопштение по повод десетгодишнината од потпишувањето на Рамковниот договор на 13 август 2001 година, во кое уставното име на ...

Рамковниот договор како евро - фактор

Телма - 13.08.2011

Одбележувањето на 10 годишнината од Охридскиот рамковен договор продолжува и денеска со конференција на која дебатираат домашни и странски експерти.

Рамковниот е завршен, но не и неговата приказна

Дневник - 13.08.2011

Формално се исполнети сите обврски од Рамковниот договор, освен целосното решавање на проблемот на раселените. Додека македонската страна го смета за дефинитивен одговор на албанските барања, за ...

Рикер: Дилемите околу Рамковниот договор да се остават настрана

Дневник - 13.08.2011

Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се почитува, но мислам дека тие дилеми треба да се остават настрана и да се гледа напред во иднината.

Десет години потоа

Дневник - 13.08.2011

Десет години потоа Македонија се соочува со нови предизвици... НАТО и ЕУ се толку блиску, но сепак далеку! Охридскиот договор донесе мир и веројатно (ќе напишев сигурно, да не беше деструктивно ...

Ниту еден од потписниците не дојде во Охрид

Дневник - 13.08.2011

На неформални состаноци и на тајни локации лидерот на ДУИ, тогаш на ОНА, Али Ахмети преговараше со меѓународните посредници и им ги соопштуваше условите под кои ќе прекине конфликтот.

Кризата на Балканот е завршена приказна

Дневник - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор беше многу значаен како во 2001 година така и денес. Духот на овој договор може да се покаже како корисен во други земји, особено на Балканот, каде што е важно ...

Владо Бучковски - Не смееше да се случи 2001 година

Н.Македонија - 13.08.2011

Професорот Владо Бучковски е поранешен министер за одбрана во Владата на националниот спас во годината на конфликтот и потпишувањето на рамковниот договор и член на Владата на СДСМ во 2004 година, ...

Ромео Деребан - Рамковниот е против унитарноста

Н.Македонија - 13.08.2011

Ромео Деребан беше градоначалник на Струга во 2004 година, кога како директна последица на рамковниот договор општината беше претворена во средина со мнозинско албанско население Тогаш, тој се ...

ДУИ и олеснувачите го одбележаа јубилејот

Н.Македонија - 13.08.2011

- Меѓународните олеснувачи на дводневната конференција во Охрид ги пречекаа само владините претставници од ДУИ - Договорот е о ценет како големо достигнување, на кое сé уште се гледа со контроверзии ...

Кој го крие оригиналот?

Н.Македонија - 13.08.2011

Македонија не го поседува оригиналниот примерок на рамковниот договор, парафиран на 10 август 2001 година, а два дена подоцна потпишан и од учесниците во охридските преговори Се работи за англиска и ...

Една деценија од Охридскиот рамковен договор

Дневник - 13.08.2011

Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Документарен филм за Рамковниот договор

Дневник - 13.08.2011

По повод десет години од Рамковниот договор, премиерно ќе биде прикажан 50-минутен документарен филм „10“ за преговорите и медијацијата во Охрид што доведе до потпишување на Договорот.

Една деценија од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Идивиди - 13.08.2011

Скопје, 13 август 2011 (МИА) - Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и ...

Попоски: Рамковниот договор е нашата успешна приказна

Дневник - 13.08.2011

Рамковниот договор е нашата успешна приказна, ова е мислењето на поголемиот број македонски дипломати, рече Никола Попоски, министер за надоворешни работи на Република Македонија, во рамки на ...

Рикер: Охридскиот договор е модел на 21 век за спречување граѓански војни

Алфа - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е добар модел, решение на 21 век за спречување граѓански војни, разурнувања и спасување многу животи.

Aрбен Џафери: Допрва ќе се види колку Охридскиот договор ќе го одржи мирот

Кајгана - 13.08.2011

Макфакс: Господин Џафери, Вие сте еден од потписниците на Охридскиот рамковен договор, дали овој договор е исполнет и колку се спроведува? Џафери: Не бев само потписник на еден политички договор кој ...

Сервер: Потребна е итна интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Алфа - 13.08.2011

За одредени прашања кои ја кројат судбината на Македонецот – треба да се проголта и камила – отворено и директно продискутира Соренсен порачувајќи им на македонските политичари дека иднината на ова ...

Ниту еден од потписниците не се појави на 10 годишнината од Рамковниот договор

Здраво - 13.08.2011

Ниту еден од потписниците на Рамковниот договор кој се потпиша во 2001 година не присуствуваше на Конференцијата посветена на 10 годишнината од документот, кој Македонија ја упати во поинаков правец ...

Патот за ЕУ продолжува преку Охридскиот договор

Дневник - 13.08.2011

Рамковниот договор има дух на конструктивен компромис и треба да послужи како постојан извор на инспирација за домашните креатори на политичките дабати.

Поминаа 10 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

+инфо - 13.08.2011

Се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој на денешен датум во 2011 година се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и ...

Конференцијата за Рамковниот во Охрид продолжува со нови дискутанти

+инфо - 13.08.2011

Конференцијата која е посветена на десетгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, која втор ден се одржува во Охрид, продолжува денеска со панел-дискусијата на тема „Евалуација на ...

Никола Попоски: Охридскиот договор е успешна приказна

+инфо - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е успешна приказна, а овој заклучок произлегува од спроведените интерни сондажи на јавното мислење кај македонските дипломати, во кои се анализираат досегашните ...

Една деценија од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

МРТ - 13.08.2011

Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Никола Попоски: Охридскиот договор е успешна приказна

Сител - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е успешна приказна, истакна шефот на македнската дипломаија Никола Попоски на панел-дискусијата посветена на евалуацијата на Охридскиот рамковен договор, што се одржува на ...

Соренсен: Рамковниот договор е вашата гордост

Канал5 - 13.08.2011

Рамковниот договор е гордост која ги тргна разликите настрана. Во 2001 ставивте крај на насилството и сте единствени во регионот што направија политички компромис за државен интерес - истакна Питер ...

Рикер: Охридскиот договор е модел на 21 век за спречување граѓански војни

Сител - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е добар модел, решение на 21 век за спречување граѓански војни, разурнувања и спасување многу животи.

Попоски: Охридскиот договор е успешна приказна

МРТ - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е успешна приказна, истакна шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на панел-дискусијата посветена на евалуацијата на Охридскиот рамковен договор, што се одржува ...

Рикер: Охридскиот договор е модел на 21 век за спречување граѓански војни

МРТ - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е добар модел, решение на 21 век за спречување граѓански војни, разурнувања и спасување многу животи.

Соренсен: Патот кон ЕУ води преку Охридскиот Рамковен договор!?

Сител - 13.08.2011

Патот кон ЕУ води преку Охрид, едногласен став на меѓународната заедница. Рамковниот договор останува клучен фактор за членството на Македонија во Европската унија, порача Питер Соренсен, сеуште ...

Фокусот во правичната застапеност од квантитет да се насочи кон квалитет!

МРТ - 13.08.2011

Вечерва завршува дводневната конференција во Охрид посветена на десетгодишнинаната од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор.

Една деценија од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Точка - 13.08.2011

Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Рамковен договор – една деценија потоа

Курир - 13.08.2011

Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Една деценија од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Нетпрес - 13.08.2011

Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Денес се одбележуваат 10 години Рамковен договор

Press24 - 13.08.2011

Во рамки на одбележувањето на една деценија од Рамковниот договор централен настан е дводневната конференција што денеска и утре се одржува во Охрид, во организација на Секретаријатот за ...

Рикер: Охридскиот рамковен договор ја спречи граѓанската војна

Press24 - 13.08.2011

Амбасадорот на САД посочи дека дилемите околу Рамковниот договор треба да се остават настрана и да се гледа кон иднината „Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се ...

Попоски: Охридскиот договор е успешна приказна

Курир - 13.08.2011

На панел –дискусијата што се одржува на второт ден од Конференцијата во Охрид посветена на десетгодишнината од потпишувањето на договорот, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски истакна ...

Рикер: Охридскиот договор е решение за спасување многу животи

Курир - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е добар модел, решение на 21 век за спречување граѓански војни, разурнувања и спасување многу животи.

Рикер: Охридскиот договор е модел на 21 век за спречување граѓански војни

Sky - 13.08.2011

Охридскиот рамковен договор е добар модел, решение на 21 век за спречување граѓански војни, разурнувања и спасување многу животи.

Патот за ЕУ продолжува преку Охридскиот договор

Sky - 13.08.2011

Рамковниот договор има дух на конструктивен компромис и треба да послужи како постојан извор на инспирација за домашните креатори на политичките дабати.

Десет години подоцна, што научивме?

Inpress - 13.08.2011

Охрид, 13. август 2011 (ИНПРЕС) Јас не можам никого ништо да научам, можам само да ги натерам да размислуваат, напишал своевремено мудриот Сократ.

Рикер:ОРД е добар модел за спречување граѓански војни

Македонија24 - 13.08.2011

Македонија - Македониjа 24, , Рикер:ОРД е добар модел за спречување граѓански војни, "Заменик-помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер истакна дека Охридскиот рамковен договор е добар модел, ...

Иванов: И по Рамковниот договор, во чекалната на ЕУ

Deutsche Welle - 12.08.2011

Десет години по конфликтната 2001 година во Македонија, во Охрид со дводневна конференција се одбележува годишнината од неговото потпишување.

Конференција по повод 10 години од Рамковниот договор

Р.С.Европа - 12.08.2011

Денеска и утре во Охрид се одржува Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на оружениот конфликт во Македонија во 2001 година.

Во Охрид конференција за Рамковниот договор

Р.С.Европа - 12.08.2011

Охридскиот договор донесе мир и воспостави меѓуетничка толеранција - порака од конференцијата во Охрид. Неопходно е најпрво да се воспостави мир, за да се развие демократијата, а тоа го направи ...

Рамковниот договор ја оствари примарната цел

Р.С.Европа - 12.08.2011

Учесниците во преговорите за Рамковниот договор сметаат дека тој ја остварува својата основна цел во поглед на почитувањето на правата на етничките заедници.

Рикер - Рамковниот договор не треба да се доведува во прашање

Р.С.Европа - 12.08.2011

Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се почитува, но мислам дека тие дилеми треба да се остават настрана и да се гледа напред во иднината.

Десетгодишнина од Рамковниот договор

Глас на Америка - 12.08.2011

Иванов: Документот е пат кон функционален мултиетнички соживот „Историјата не` научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата.

Донесени се 130 рамковни закони

Утрински - 12.08.2011

Над 90 отсто од законите што произлегуваат од Рамковниот договор се донесени во изминатите десет години. Имплементирани се повеќе од 130 закони и законски измени и дополнувања, од кои најголем дел 59 ...

Конференција по повод 10 години од Рамковниот договор

Утрински - 12.08.2011

Денеска и утре во Охрид се одржува Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на оружениот конфликт во Македонија во 2001 година.

Иванов - Наместо награда, Македонија доби казна за Рамковниот

Утрински - 12.08.2011

„Историјата нe научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Премиерот Груевски не се појави на конференцијата во Охрид

Утрински - 12.08.2011

Премиерот Никола Груевски не се појави на конференцијата посветена на десет-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што денеска се одржува во Охрид.

Олеснувачите во Охрид: договорот ја исполни целта

Телма - 12.08.2011

Без присуство на поголемиот дел од потписниците , започна конференцијата во Охрид посветена на десетгодишнината од потпишувањето на рамковниот договор.

Одбележување без потписниците на Охридскиот договор

Телма - 12.08.2011

На одбележувањето на десет-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор не присуствуваа неговите потписници - тогашниот премиер Љубчо Георгиевски, лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, ...

Олеснувачите ни ја скроија рамката под притисок

Дневник - 12.08.2011

Мрачна атмосфера владее во претседателската вила „Билјана“ во Охрид. На преговарачката маса под насловот Рамковен договор е срочено сето тоа што во двонеделни мачни преговори претставниците на ...

Конференција во Охрид за десет-годишнината од Рамковниот договор

Кајгана - 12.08.2011

Во Охрид од денеска почнува одбележувањето на десет-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој се стави крај на воениот конфликт во 2001-та.

Во Охрид конференција по повод 10-годишнината од Рамковниот договор

Дневник - 12.08.2011

Во организација на Секретаријатот за имплементација на Охридскиот договор (СИОФА) денеска и утре во Охрид ќе се одржи Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен ...

Конференција по повод 10-годишнината од Охридскиот договор

Алфа - 12.08.2011

Во организација на Секретаријатот за имплементација на Охридскиот договор (СИОФА) денеска и утре во Охрид ќе се одржи Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен ...

Странските универзитети збудалеа по рамковниот

Н.Македонија - 12.08.2011

За разлика од странците, кои во Охридскиот договор видоа добар начин за решавање на етничките конфликти во рамките на една унитарна држава што треба да им се предава на идните студенти по кризен ...

Време за меритократија!

Н.Македонија - 12.08.2011

Мерките за позитивна дискриминација што создаваат големи разлики и неправди во системот на државна служба повеќе не се потребни.

Ле Роа: Духот на Рамковниот може да биде корисен за други држави

Дневник - 12.08.2011

Охридскиот рамковен договор беше многу значаен како во 2001 година, така и денеска. Во Македонија малцинствата се многу добро застапени, секако не е совршено, но постои многу добар тренд и во тој ...

10 години од Рамковниот договор: Вредеше ли…?

Здраво - 12.08.2011

Денеска во Охрид започнува Конференцијата по повод 10 годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на оружениот конфликт во Македонија во 2001 година.

Меѓународната заедница ќе продолжи да го помага спроведувањето на ОРД

Кајгана - 12.08.2011

Партнерите од меѓународната заедница ќе продолжат да го помагаат спроведувањето на Охридскиот рамковен договор (ОРД), признавајќи ја неговата важна улога во промоција на долготраен мир и просперитет, ...

Груевски не се појави на конференцијата во Охрид

Кајгана - 12.08.2011

Премиерот Никола Груевски не се појави на конференцијата посветена на десет-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што денеска се одржува во Охрид.

Заедничка изјава на ЕУ, ОБСЕ, НАТО и САД по повод десетгодишнината од Рамковниот

Дневник - 12.08.2011

Мисијата на Европската унија, канцелариите на НАТО и на ОБСЕ и Американската амбасада во Скопје денеска во заедничко соопштение ги повикаа лидерите во земјата да го почитуваат духот на Охридскиот ...

Иванов: Наместо да биде наградена за Рамковниот, Македонија е казнета

Дневник - 12.08.2011

Со усвојувањето на Рамковниот договор добивме многу, обезбедивме мир и соживот во државата, поголемо почитување и толеранција, но мораме да се потсетиме и на тоа што го изгубивме .

Никола Груевски не се појави на конференцијата во Охрид

Здраво - 12.08.2011

Премиерот Никола Груевски не се појави на конференцијата посветена на десет годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што денеска се одржува во Охрид, пренесува “Макфакс”.

Претседателот Иванов ја отвори Конференцијата посветена на 10-годишнината од Рамковниот договор во Охрид

Алфа - 12.08.2011

Историјата нe научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Конференцијата посветена на 10-годишнината од Рамковниот договор во Охрид

Идивиди - 12.08.2011

Охрид, 12 август 2011 (МИА) – Историјата нé научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Груевски дефинитивно не учествува на конференцијата во Охрид

Кајгана - 12.08.2011

Премиерот Никола Груевски дефинитивно нема да учествува на конференцијата посветена на десетгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што денеска и утре се одржува во Охрид, ...

Охридскиот рамковен договор – документ за иднината на Македонија

Кајгана - 12.08.2011

Без присуство на ниту еден од потписниците на Охридскиот рамковен договор и во отсуство на Премиерот Никола Груевски денеска во Охрид започна дводневната конференција со која се одбележува ...

Деценија од потпишувањето на Рамковниот

Алфа - 12.08.2011

Охридскиот рамковен договор не беше совршено решение, но ја спаси Македонија од граѓанска војна, која лесно можеше да се прелее низ целиот Балкан – ако во минатото беше критикуван од многу, сега е ...

На 10-годишнината од Рамковниот не се појави ниту еден од потписниците

Алфа - 12.08.2011

Ниту еден од потписниците на Рамковниот договор 2001-ва не е присутен на Конференцијата посветена на 10-годишнината од документот , кој на Македонија и даде поинаков правец во градењето на ...

Пердју: силна дипломатска офанзива за името

Алфа - 12.08.2011

Деценија по Рамковниот договор, дел од луѓето кои го менаџираа неговото креирање, сметаат дека има потреба од нова силна дипломатска офанзива, слично на 2001-та, но овојпат за да се затвори прашањето ...

Конференција по повод 10-годишнината од Охридскиот договор

+инфо - 12.08.2011

Во организација на Секретаријатот за имплементација на Охридскиот договор (СИОФА) денеска и утре во Охрид ќе се одржи Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен ...

Иванов распали патриотски говор на 10 годишнината од Охридскиот договор

+инфо - 12.08.2011

Овој дел од нашата понова историја навистина се уште е трауматичен и болен. Болен затоа што раните на душата, за разлика од раните на телото, никогаш не зарастуваат.

Изјава на ЕУ, ОБСЕ, НАТО и Амбасадата на САД по повод десетгодишнината од Рамковниот договор

+инфо - 12.08.2011

Мисијата на Европската унија, канцелариите на НАТО и на ОБСЕ и Американската амбасада во Скопје денеска во заедничко соопштение ги повикаа лидерите во земјата да го почитуваат духот на Охридскиот ...

Црвенковски доцна го поканиле на одбележувањето на Рамковниот договор

+инфо - 12.08.2011

На десет годишнината од одбележувањето на Рамковниот договор потпишан во 2001, свои обраќања имаа претседателот Георге Иванов и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Во Охрид конференција посветена на 10- годишнината од Рамковниот договор

Канал5 - 12.08.2011

Дводневна конференција од денеска започнува во Охрид посветена на одбележувањето на десетгодишнината од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година.

Конференција по повод 10-годишнината од Охридскиот договор

Сител - 12.08.2011

Во организација на Секретаријатот за имплементација на Охридскиот договор (СИОФА) денеска и утре во Охрид ќе се одржи Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен ...

Една деценија од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Сител - 12.08.2011

Денеска се навршуваат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

10 години Охридски рамковен договор

Кирилица - 12.08.2011

Во Охрид од денеска со конференција започнува одбележувањето на десет-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој се стави крај на воениот конфликт во 2001-та Денеска и утре во ...

Продолжува Конференцијата посветена на 10-годишнината од Рамковниот

МРТ - 13.08.2011

Конференцијата посветена на 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор што се одржува во Охрид продолжува денеска со панел-дискусијата на тема „Евалуација на Охридскиот договор“.

Документарен филм за Рамковниот договор

Сител - 12.08.2011

По повод десет години од Рамковниот договор, премиерно ќе биде прикажан 50-минутен документарен филм „10“ за преговорите и медијацијата во Охрид што доведе до потпишување на Договорот.

Документарен филм за Рамковниот договор

МРТ - 12.08.2011

По повод десет години од Рамковниот договор, премиерно ќе биде прикажан 50-минутен документарен филм „10“ за преговорите и медијацијата во Охрид што доведе до потпишување на Договорот.

Конференција по повод 10-годишнината од Охридскиот договор

Кирилица - 12.08.2011

Во организација на Секретаријатот за имплементација на Охридскиот договор (СИОФА) денеска и утре во Охрид ќе се одржи Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен ...

Претседателот Иванов ја отвори Конференцијата во Охрид

Сител - 12.08.2011

Историјата нé научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Иванов ја отвори Конференцијата посветена на 10-годишнината од Рамковниот

МРТ - 12.08.2011

Историјата нé научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Иванов во Охрид: Историјата не научи – треба мир за демократија!

Канал5 - 12.08.2011

Отворена конференцијата за 10 годишниот јубилеј од потпишувањето на Охридскиот договор.Иванов потсети на болниот дел од нашата историја, Џафери потенцираше дека со договорот е формирана нова ...

Заедничка изјава на канцелариите на ЕУ, ОБСЕ, НАТО и Амбасадата на САД

МРТ - 12.08.2011

Мисијата на Европската унија, канцелариите на НАТО и на ОБСЕ и Американската амбасада во Скопје денеска во заедничко соопштение ги повикаа лидерите во земјата да го почитуваат духот на Охридскиот ...

Рикер: Дилемите околу Рамковниот договор да се остават настрана

МРТ - 12.08.2011

Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се почитува, но мислам дека тие дилеми треба да се остават настрана и да се гледа напред во иднината.

Рикер: Дилемите околу Рамковниот договор да се остават настрана и да се гледа кон иднината

Сител - 12.08.2011

Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се почитува, но мислам дека тие дилеми треба да се остават настрана и да се гледа напред во иднината.

Заедничка изјава на канцелариите на ЕУ, ОБСЕ, НАТО и Амбасадата на САД за Рамковниот договор

Сител - 12.08.2011

Мисијата на Европската унија, канцелариите на НАТО и на ОБСЕ и Американската амбасада во Скопје денеска во заедничко соопштение ги повикаа лидерите во земјата да го почитуваат духот на Охридскиот ...

Груевски ќе биде дел од низата активности за одбележување на Рамковниот договор

Сител - 12.08.2011

Јубилејот за одбележување на 10-годишнината од Охрискиот рамковен договор претставува низа на активности, настани и конференциии, на кои учество ќе земат политичари, независни интелектуалци, ...

10 години од Рамковниот договор

МРТ - 12.08.2011

Овој дел од нашата понова историја навистина сеуште е трауматичен и болен. Болен затоа што раните на душата, за разлика од раните на телото, никогаш не зарастуваат.

На централниот настан во Охрид не дојде ниту еден од потписниците на Рамковниот договор

Сител - 12.08.2011

Јубилејните 10 години од постоењето на Рамковниот се одбележаа без премиерот Груевски, но и без главните потписници и клучни фигури во овој историски за Македонија договор, сега составен дел од ...

Иванов: Охридскиот договор ја разви демократијата

Вечер - 12.08.2011

Помалите етнички заедници не треба да бараат нови рамковни договори одделно, бидејќи одредбите од Уставот и законите се однесуваат на сите заедници во Република Македонија, вели претседателот Иванов ...

Шефовите на мисиите на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Охридскиот рамковен договор

Точка - 12.08.2011

Шефовите на мисиите на Европската Унија, НАТО, ОБСЕ и САД издадоа заедничко соопштение по повод десетгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор на 13 август 2001 година.

10 години Охридски рамковен договор

Курир - 12.08.2011

Утре се навршуваат една деценија од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Конференција во Охрид по повод 10-годишнината од Рамковниот договор

Нетпрес - 12.08.2011

Конференцијата по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ќе се одржи денеска и утре во Охрид, а во организација на Секретаријатот за имплементација на Охридскиот договор ...

Шефовите на мисиите на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Охридскиот рамковен договор

Нетпрес - 12.08.2011

Шефовите на мисиите на Европската Унија, НАТО, ОБСЕ и САД издадоа заедничко соопштение по повод десетгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор на 13 август 2001 година.

Видео: Документарец за Рамковниот договор

Курир - 12.08.2011

Педесет минутниот документарен филм „10“ за преговорите и медијацијата во Охрид, премиерно ќе се прикажува по повод 10 години од Рамковниот договор.

Десет години Рамковен договор

Press24 - 12.08.2011

Охридскиот договор и по една деценија ја ужива поддршката од меѓународната заедница и од поголем дел од партиите од македонскиот и албанскиот политички блок, како единствена рамка за развој на ...

Иванов за Рамковниот договор: Раните не зараснуваат, но нема демократија без мир

eReporter - 12.08.2011

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов оцени денеска по повод одбележувањето на 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор дека раните од етничкиот конфликт во земјата „никогаш не ...

Создадовме модел кој интегрира, а не асимилира

Курир - 12.08.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов на Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор што се одржува во Охрид истакна дека историјата нé научила дека е неопходно прво да ...

Патриотски пораки од Иванов

Sky - 12.08.2011

Историјата нe научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Духот на Рамковниот може да биде корисен за други држави

Sky - 12.08.2011

Охридскиот рамковен договор беше многу значаен како во 2001 година, така и денеска. Во Македонија малцинствата се многу добро застапени, секако не е совршено, но постои многу добар тренд и во тој ...

Заедничка изјава на ЕУ, ОБСЕ, НАТО и САД по повод десетгодишнината од Рамковниот

Sky - 12.08.2011

Мисијата на Европската унија, канцелариите на НАТО и на ОБСЕ и Американската амбасада во Скопје денеска во заедничко соопштение ги повикаа лидерите во земјата да го почитуваат духот на Охридскиот ...

Рикер: Оставете ги дилемите околу Рамковниот и гледајте кон иднината

Курир - 12.08.2011

Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се почитува, но мислам дека тие дилеми треба да се остават настрана и да се гледа напред во иднината.

Рикер: Дилемите околу Рамковниот договор да се остават настрана

Sky - 12.08.2011

Постојат многу прашања во врска со договорот, дали е тој успешен, дали се почитува, но мислам дека тие дилеми треба да се остават настрана и да се гледа напред во иднината.

Пердју: силна дипломатска офанзива за името

Sky - 12.08.2011

Деценија по Рамковниот договор, дел од луѓето кои го менаџираа неговото креирање, сметаат дека има потреба од нова силна дипломатска офанзива, слично на 2001-та, но овојпат за да се затвори прашањето ...

Груевски дефинитивно не учествува на конференцијата во Охрид

Sky - 12.08.2011

Премиерот Никола Груевски дефинитивно нема да учествува на конференцијата посветена на десетгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што денеска и утре се одржува во Охрид, ...

Конференција во Охрид - 10 години од Рамковниот договор

Inpress - 12.08.2011

Охрид, 12. август 2011 (ИНПРЕС) Конференција по повод 10-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на оружениот конфликт во Македонија во 2001 година ќе се одржи ...

Десетгодишнината од Рамковниот одбележана со документарец

Македонија24 - 12.08.2011

Без коментар - Македониjа 24, , Десетгодишнината од Рамковниот одбележана со документарец, По повод одбележување на 10 години од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, изработен е педесет ...

Охридскиот договор ја разви демократијата

Inpress - 12.08.2011

Охрид, 12. август 2011 (ИНПРЕС) Историјата нe научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор.

Британска помош за Рамковниот договор

Р.С.Европа - 11.08.2011

Заменик претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Британија и во Македонија Кристофер Ајвон денеска ќе потпишат Меморандум за соработка што ...

Муса Џафери-Рамковниот ја постигна целта

Р.С.Европа - 11.08.2011

Охридскиот Рамковен договор ја постигна целта, го врати мирот, отвори можност сите да учествуваат во креирањето на политичкиот и општествениот живот, а во Уставот има амандмани со кои не се дозволува ...

Георгиевски не го слави Рамковниот

Утрински - 11.08.2011

Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски, кој е еден од петтемина потписници на Рамковниот договор, не ја избегнува прославата на десетгодишнината од овој значаен настан, тврдат од неговата партија ...

Британска помош за спроведување на Рамковниот договор

Утрински - 11.08.2011

Заменик претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Македонија Кристофер Ајвон ...

Џафери - Рамковниот договор ја постигна целта

Утрински - 11.08.2011

Охридскиот Рамковен договор ја постигна целта, го врати мирот, отрвара можност сите да учествуваат во креирањето на политичкиот и општествениот живот, а во Уставот има амандмани со кои не се ...

Британска помош за спроведување на Рамковниот договор

Алфа - 11.08.2011

Заменик претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Македонија Кристофер Ајвон ...

Охрид повторно рамковен

Н.Македонија - 11.08.2011

- Викендов во Охрид домаќини ќе бидат шефот на државата Иванов и вицепремиерот Муса Џафери - Од потписниците ќе се појават двајцата олеснувачи Пердју и Ле Роа - Од актуелните политички лидери, ...

Втор ден конференција за јубилејот од Рамковниот договор

Алфа - 13.08.2011

Десет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој се стави крај на вооружениот конфликт во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот се навршуваат денеска.

Георгиевски и Џафери нема да присуствуваат на конференцијата во Охрид

Кајгана - 11.08.2011

Поранешниот Премиер Љубчо Георгиевски и почесниот Претседател на ДПА, Арбен Џафери, двајца од петтемината потписници на Рамковниот договор, нема да присуствуваат на дводневната конференција во Охрид, ...

Џафери: Можеме да ја поправиме иднината

Кајгана - 11.08.2011

Вицепремиерот задолжен за спроведување на рамковниот договор, Муса Џафери, во пресрет на 10-годишнината од неговото потпишување, повика јавноста да ги извлече позитивните пораки од случувањата во ...

Џафери: Рамковниот договор ја постигна целта

Дневник - 11.08.2011

Охридскиот Рамковен договор ја постигна целта, го врати мирот, отвара можност сите да учествуваат во креирањето на политичкиот и општествениот живот, а во Уставот има амандмани со кои не се дозволува ...

Донесени над 130 закони кои се обврска од Рамковниот договор

Дневник - 11.08.2011

Повеќе од 130 закони и законски измени и дополнувања се донесени во изминатите 10 години од имплементацијата на Охридскиот рамковен договор од кои најголем дел 59 се закони за недискриминација и ...

Промовирана публикацијата „Студии на случај“ за Охридскиот рамковен договор

Кајгана - 11.08.2011

Над 130 закони и законски измени се усвоени во последните 10 години како последица на потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, покажува публикацијата „Студии на случај“, промовирана денеска од ...

Џафери: Рамковниот договор ја постигна целта

Алфа - 11.08.2011

Охридскиот Рамковен договор ја постигна целта, го врати мирот, отрвара можност сите да учествуваат во креирањето на политичкиот и општествениот живот, а во Уставот има амандмани со кои не се ...

Рамковниот договор ја постигна целта

Идивиди - 11.08.2011

Скопје, 11 август 2011 (МИА) - Охридскиот Рамковен договор ја постигна целта, го врати мирот, отрвара можност сите да учествуваат во креирањето на политичкиот и општествениот живот, а во Уставот има ...

Британија ќе го помага Рамковниот договор

+инфо - 11.08.2011

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Велика Британија Кристофер Ајвон денеска ќе потпишат Меморандум за соработка.

Црвенковски со Груевски и Ахмети ќе го слават Рамковниот договор

+инфо - 11.08.2011

Претседателот Ѓорге Иванов утре ќе ја отвори Конференцијата по повод 10-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, во организација на Секретаријатот за имплементација на договор од Охрид.

Џафери: Не се лечат лесно раните од 2001 година

+инфо - 11.08.2011

Вицепремиерот задолжен за спроведување на рамковниот договор, Муса Џафери, во пресрет на 10-годишнината од неговото потпишување, повика јавноста да ги извлече позитивните пораки од случувањата во ...

„10“ за Охридскиот рамковен договор

+инфо - 11.08.2011

Документарниот филм „10“ кој се фокусира на состојбите околу Охридскиот рамковен договор од 2001 година ќе биде премиерно емитуван утревечер, во 20 часот, на телевизијата „Телма“.

Британска помош за спроведување на Рамковниот договор

Сител - 11.08.2011

Заменик претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Македонија Кристофер Ајвон ...

Британска помош за спроведување на Рамковниот договор

МРТ - 11.08.2011

Заменик претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Македонија Кристофер Ајвон ...

Џафери: Рамковниот договор ја постигна целта

МРТ - 11.08.2011

Охридскиот Рамковен договор ја постигна целта, го врати мирот, отвора можност сите да учествуваат во креирањето на политичкиот и општествениот живот, а во Уставот има амандмани со кои не се дозволува ...

Ѓорѓиевски и Џафери нема да го слават јубилејот од Охридскиот договор

Сител - 11.08.2011

Од потписниците на Рамковниот договор, единствено Бранко Црвенковски ќе присуствува на утрешната централна прослава во Охрид.

Љубчо доцна поканет, за Џафери Рамковниот е мртов договор

Кирилица - 11.08.2011

Само Бранко Црвенковски, како потписник на Рамковниот договор, ќе учествува на утрешната централна прослава во Охрид по повод годишнината од потпишувањето на истиот Само Бранко Црвенковски, како ...

Зошто министрите Албанци не дојдоа на Карпалак и Љуботенски пат

Канал5 - 11.08.2011

Раните тешко се лечат. Вака накусо одговара вицепремиерот за Рамковен Муса Џафери коментирајќи го отсуството на министрите Албанци на чествувањето на Карпалак и Љуботенски Бачила.

Донесени над 130 закони кои се обврска од Рамковниот договор

МРТ - 11.08.2011

Повеќе од 130 закони и законски измени и дополнувања се донесени во изминатите 10 години од имплeментацијата на Охридскиот рамковен договор од кои најголем дел 59 се закони за недискриминација и ...

130 закони произлегоа од Рамковниот договор

Канал5 - 11.08.2011

Над 130 закони во врска со Охридскиот договор се донесени во изминатите 10 години. Најмногу, 59 се закони за недискриминација и правична застапеност, 40 се во сферата на идентитет, култура, ...

Време е да се отворат табу темите кај Албанците

МРТ - 11.08.2011

По речиси целосната имплементација на Рамковниот договор, со што се регулираа политичките права на Албанците, време е албанските политички партии и невладини организации да соберат храброст и да ги ...

Британска помош за спроведување на Рамковниот

Курир - 11.08.2011

Денес ќе биде потпишан Меморандум за соработка меѓу вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска ...

Џафери и британскиот амбасадор ќе потпишат Меморандум за соработка

Нетпрес - 11.08.2011

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Македонија, Кристофер Ајвон денеска ќе потпишат ...

Рикер на прославата на Рамковниот

Press24 - 11.08.2011

Филип Рикер утре ќе допатува во Охрид за да учествува на прославата на 10-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.

Британска помош за спроведување на Рамковниот

Press24 - 11.08.2011

Денес ќе биде потпишан Меморандум за соработка меѓу вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери и амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска ...

Рамковната прослава без Џафери и Георгиевски

Курир - 11.08.2011

Во сабота на 13-ти август со прослава во Охрид, ќе се одбележат 10 години од потпишувањето на Рамковниот договор. Имено по неколку месечни борби во северниот и северозападниот дел на државата, помеѓу ...

Џафери: Рамковниот го врати мирот

Курир - 11.08.2011

Вицепремиерот задолжен за спроведување на рамковниот договор Муса Џафери изјави дека Рамковсниот договор ја постигнал целта, го вратил мирот и создал услови за учество на сите заедници во ...

Донесени над 130 закони кои се обврска од Рамковниот договор

Курир - 11.08.2011

Повеќе од 130 закони и законски измени и дополнувања се донесени во изминатите 10 години од имплeментацијата на Охридскиот рамковен договор од кои најголем дел 59 се закони за недискриминација и ...

ВИДЕО: 10 години Рамковен договор

Press24 - 11.08.2011

Документарниот филм „10>“ е посветен на Охридскиот рамковен договор и е во продукција на агенцијата за социјален адвертајзинг ...

Рикер утре доаѓа во Охрид на прославата на годишнината од Рамковниот договор

Inpress - 11.08.2011

Охрид, 11. август 2011 (ИНПРЕС) Филип Рикер утре ќе допатува во Охрид за да учествува на прославата на 10-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.

Утре и задутре ќе се одбележи една декада од Рамковниот договор

Inpress - 11.08.2011

Охрид, 11. август 2011 (ИНПРЕС) Конференцијата за перспективите на Македонија ќе се оддржи утре и задутре во Охрид по повод 10-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор.

Промовирана публикацијата „Студии на случај“ за ОРД

Македонија24 - 11.08.2011

Македонија - Македониjа 24, , Промовирана публикацијата „Студии на случај“ за ОРД, "Македонскиот центар за меѓународна соработка ја промовираше публикацијата Студии на случај, една од серијата ...

Модел за етничките конфликти и во други региони

Deutsche Welle - 10.08.2011

Џејмс Пердју, поранешниот заменик-генерален секретар за операции во НАТО, во 2001-та година, како „олеснувач“ во преговорите меѓу македонската и албанската страна го креираше Охридскиот рамковен ...

Вработувањата ги прават Албанците лојални кон државата

Утрински - 10.08.2011

Вклучувањето во државните органи не треба да биде ексклузивно право на албанската заедница, вели Муса Џафери, вицепремиер за Рамковниот договор Главна цел на мировниот договор пред 10 години беше да ...

Пердју: Рамковниот ја придвижи Македонија напред

Утрински - 10.08.2011

Џејмс Пердју, еден од неговите креатори и олеснувач меѓу македонската и албанската страна во 2001 та, не го оправдува барањето на дел од Албанците за проширување на охридскиот договор со нов корпус ...

Клати врата, земај рамковна плата

Дневник - 10.08.2011

На сметката на неколку стотици административци од албанско етничко потекло, секој месец „легнуваат“ околу 20 илјади денари.

Правичната застапеност е важна придобивка од Рамковниот договор

Дневник - 10.08.2011

l Вие сте еден од креаторите на Рамковниот договор. Може ли да дадете една оценка какви беа ефектите од одредбата за правична застапеност на немнозинските заедници во јавната сфера? - Идејата на таа ...

Пердју: Рамковниот договор е модел и за други региони

Дневник - 10.08.2011

Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Пердју: Рамковниот договор модел за етничките конфликти и во други региони

Алфа - 10.08.2011

Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Рамковниот договор модел за етничките конфликти и во други региони

Идивиди - 10.08.2011

Скопје, 10 август 2011 (МИА) - Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Пердју: Рамковниот договор ја придвижи Македонија напред

Кајгана - 10.08.2011

Џејмс Пердју, поранешниот заменик-генерален секретар за операции во НАТО, во 2001-та година, како „олеснувач“ во преговорите меѓу македонската и албанската страна го креираше Охридскиот рамковен ...

Дали Ахмети беше преговарач во Охрид?

Алфа - 10.08.2011

Беше ли Ахмети директно вклучен во преговорите во Охрид во 2001 и ги застапуваа ли неговите интереси САД чиј тим во тоа време го предводеше Џејмс Пердју? На 10-годишнината од Рамковниот договор ...

Пердју: Рамковниот договор е завршена приказна

+инфо - 10.08.2011

Охридскиот рамковен договор е завршен, вели во интервју за Дојче Веле Џејмс Пердју, олеснувач (посредник) во преговорите меѓу македонската и албанската страна во конфликтната 2001 година, ...

Пердју: Рамковниот договор модел за етничките конфликти и во други региони

Сител - 10.08.2011

Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Пердју: Рамковниот договор модел за етничките конфликти и во други региони

Кирилица - 10.08.2011

Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Пердју: Рамковниот договор модел за етничките конфликти и во други региони

МРТ - 10.08.2011

Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Пердју: Рамковниот договор е модел за етничките конфликти и во други региони

Канал5 - 10.08.2011

Пердју за Дојче веле вели дека Охридскиот договор е завршен со неговата имплементација сега останува на македонските и албанските политички субјекти да се придржуваат до него.

Пердју: Рамковниот договор е завршен и нема да биде прошируван

МРТ - 10.08.2011

Џемс Пердју, поранешниот заменик-генерален секретар за операции на НАТО и креатор на Охридскиот рамковен договор, во интервју за Дојче Веле зборува за неговата имплементација, десет години подоцна.

Пердју: Принципите на Рамковниот договор се усвоени

Курир - 10.08.2011

Поранешниот заменик-генерален секретар за операции во НАТО, Џемс Пердју, кој во 2001-та година, како „олеснувач“ во преговорите меѓу македонската и албанската страна учествуваше во креирањето на ...

Пердју: Охридскиот Рамковен- модел за етничките конфликти во светот

Press24 - 10.08.2011

Олеснувачот во преговорите Џемс Пердју смета дека Охридскиот договор ја постигнал својата функција. Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и ...

Пердју - Рамковниот договор ја придвижи Македонија кон полна демократија

Inpress - 10.08.2011

Скопје, 10. август 2011 (ИНПРЕС) Охридскиот рамковен договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, граѓански права и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата.

Рамковниот не ги отвори вратите за сите

Утрински - 09.08.2011

Се претерува ли со нови вработувања по етничка линија, согласно со Охридскиот рамковен договор. Поминаа десет години од Договорот што предвидува правична застапеност на заедниците во сите централни и ...

Исполнети генералните цели

Дневник - 09.08.2011

Во пресрет на одбележувањето на десетгодишницата од потпишувањето на Охридскиот договор, кога на сите страни и со фанфари ќе се обиде на јавноста да ~ се претстават успесите што ги постигна ...

Охридскиот договор наспроти денот на независноста

Н.Македонија - 09.08.2011

Двете големи годишнини се одбележуваат со сосема различни концепти. За првиот настан ќе се потрошат половина милион евра во трибини со кои ќе се покаже неговото значење во државотворноста.

Рамковниот не е прекршен, вели Муса Џафери

Утрински - 08.08.2011

Новиот вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Муса Џафери, во интервју за Радио Слободна Европа по повод 10-годишнината од неговото потпишување, вели дека Договорот го вратил ...

Муса Џафери: Важен е мирот, а не заедничкото кафе

Н.Македонија - 08.08.2011

Рамковниот договор го врати мирот и во голем степен ја постигна, од политички аспект кажано, лојалноста кон институциите Ние треба да тестираме во која мера Албанците, Турците, Србите, Ромите, но ...

Прославата на Рамковниот без Љубчо и Џафери?

Алфа - 08.08.2011

Филип Рикер в петок во Охрид ќе допатува во Македонија, првпат на новата позиција во американската администрација. Поранешниот амбасадор на САД, од денеска и официјално ја презема функцијата, што до ...