TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потрагата по оружје продолжи во тетовско Ново Село

Утрински - 15.05.2010

НОВО СЕЛО - Татко со тројцата синови се приведени по завчерашната полициска акција во тетовско Ново Село, при што беше запленето поголемо количество оружје.

Уапсените кај Радуша пуштени на слобода

Утрински - 15.05.2010

Двајцата приведени при акцијата во Радуша што се случи во средата, од вчера се на слобода. По истекувањето на краткотрајниот притвор во траење од 48 часа, Шабан Осман (61) и Авдиљ Јусуфи (25) од село ...

ДПА бара независна истрага за Радуша

Утрински - 15.05.2010

ТЕТОВО - Демократската партија на Албанците апелира до меѓународните претставници во Македонија превентивно и дипломатски да дејствуваат за да се спречат евентуалните натамошни влошувања на ...

Во полициските акции запленети големо количество оружје и воена опрема

Алсат-М - 15.05.2010

Министерството за внатрешни работи, во последните неколку денови, спречувањето на нелегалната трговија со оружје ја остваруваше преку интензивни активности за зголемување на ефикасноста во ...

МВР во акциите заплени 947 парчиња оружје

Нетпрес - 15.05.2010

Вкупно 947 парчиња оружје, од кои 530 разновидни гранати; 195 разновидни мини; 157 рачни бомби; 26 разни видови рачни фрлачи; 14 автоматски пушки пронашла полицијата во последните три акции во Блаце, ...

МВР одзеде 947 парчиња оружје во акциите кај Блаце, Радуша и во Тетовско

Сител - 15.05.2010

Министерството за внатрешни работи, во последните неколку денови, спречувањето на нелегалната трговија со оружје ја остваруваше преку интензивни активности за зголемување на ефикасноста во ...

Во последните три акции полицијата собра близу 1000 парчиња оружје

Inpress - 15.05.2010

Скопје, 15. мај (ИНПРЕС) Министерството за внатрешни работи, во последните неколку денови, имаше успех во спречувањето на нелегалната трговија со оружје, особено на подрачјето на скопските села Блаце ...

Падна логистиката на терористите кај Радуша

Н.Македонија - 15.05.2010

Приведениот бил близок со еденод ликвидираните кај Радуша и пратката со оружје најверојатно требало да заврши во неговата штала Жител на тетовското Ново Село завчера бил приведен под сомнение дека е ...

МВР одзеде 947 парчиња оружје во акциите кај Блаце, Радуша и во Тетовско

Идивиди - 15.05.2010

Министерството за внатрешни работи, во последните неколку денови, спречувањето на нелегалната трговија со оружје ја остваруваше преку интензивни активности за зголемување на ефикасноста во ...

МВР: Запленети скоро 1.000 парчиња оружје, 30 кг. експлозив...

eReporter - 15.05.2010

Македонската полиција денеска соопшти дека во трите акции кај Блаце, Радуша и тетовско запленила речиси 1.000 парчиња оружје, 30 килограми експлозив, но и друга воена и логистичка опрема ...

ДПА бара независна истрага за полициската акција во Радуша

А1 - 14.05.2010

Демократската партија на Албанците бара меѓународната заедница да спроведе независна истрага за полициската акција кај Радуша.

Петок, 14 мај

BBC - 14.05.2010

„Напнато и во коалицијата и на терен" насловува НОВА МАКЕДОНИЈА по полициските акции во Блаце и Радуша, каде што при потрагата по бункери со оружје се случија престрелки и четири жртви.

Запленето оружје во Тетовско, четворица приведени

А1 - 14.05.2010

Додека во селото Мерово траел погребот на убиениот Шабан Зенуни, во акцијата кај Радуша од пред два дена, полицијата вчера попладнето спроведе нова акција во соседното тетовско Ново Село.

Македонија - Тензија патролира на патот кон Радуша

Време - 14.05.2010

Благојче Петроски Во селата околу патот за Рашче, местото на завчерашната престрелка меѓу убиената четиричлена банда „шверцери“ со оружје и полицијата, вчера беше мирно и немаше полиција.

Во тетовско Ново Село запленето оружје, муниција и експлозив, тројца приведени

Алсат-М - 14.05.2010

Полицијата синоќа при акција во тетовско Ново Село заплени поголемо количество оружје, муниција и експлозив и приведе најмалку три лица, потврдија за МИА од МВР.

ДПА бара независна истрага за Радуша

Канал5 - 14.05.2010

ДПА бара независна истрага за Радуша,што би ја спровела меѓународната заедница.Од партијата на Тачи сметаат дека убиството на четворицата не било пресметка со криминалци туку класична ликвидација.

Македонија - САД ја поздравија акцијата на МВР

Време - 14.05.2010

Амбасадорот на САД во земјава Филип Рикер ја поздрави полициската акција што беше спроведена завчера во атарот на скопското село Радуша.

Во Ново Село мирно, селаните револтирани

Deutsche Welle - 14.05.2010

По акцијата на македонската полиција, состојбата во тетовското Ново село е мирна. Селаните и локалните политичари незадоволни од начинот на кој била спроведена рацијата. Велат во селото нема оружје.

Четворица приведени во полициската акција во Ново Село

Алсат-М - 14.05.2010

Синоќа во акција на полициските сили за запленување на илегално оружје уапсен е 59 годишниот Демир Мифтари од Ново Село во општина Желино и неговите тројца синови.

Таткото Мифтари во притвор - синовите на слобода

Канал5 - 14.05.2010

Притвор за Демир Мифтари – откако полицијата доцна синоќа кај него пронајде автоматски пушки, пиштоли, тромблонски мини и муниција.

Тензично по акцијата во Ново Село

Дневник - 14.05.2010

Нема оружје во нашите куќи. Се' што имавме предадовме по конфликтот во 2001 година, велат жителите на тетовското Ново село.

Четворица приведени во акцијата во Ново Село

Кирилица - 14.05.2010

Полицијата доцна синоќа при акција во тетовско Ново Село заплени поголемо количество оружје, муниција и експлозив По претходно добиени оперативни сознанија, арсеналот е откриен во куќа и придружен ...

Уапсените во Желино биле поврзани со групата кај Радуша

Форум - 14.05.2010

Постојат одредени индиции за инволвираност на лицата кои беа уапсени синоќа во тетовско Желино со некој од лицата кои беа членови на групата која беше елиминирана кај скопското село Радуша, велат од ...

Обезглавени албанските терористи

Таратур - 14.05.2010

Харун Алиу, четвртиот ликвидиран кај Радуша, е еден од најопасните албански терористи со огромно влијание и моќ. Акцијата во Радуша е клучен успех на МВР во борбата против екстремистите.

Уапсените во Желино биле поврзани со групата кај Радуша

Макфакс - 14.05.2010

Постојат одредени индиции за инволвираност на лицата кои беа уапсени синоќа во тетовско Желино со некој од лицата кои беа членови на групата која беше елиминирана кај скопското село Радуша, велат од ...

Уапсените во Ново село поврзани со групата кај Радуша

Сител - 14.05.2010

Сопственикот на оружјето кое синоќа полицијата го пронајде во тетовското село Ново Село, бил логистика и е поврзан со групата која што пред два дена беше елиминарана во скопското село Радуша, велат ...

Пак на работ на амбисот?

Шпиц - 14.05.2010

Политичка нервоза и нови „фактури“, тензии на теренот, засилено присуство на полицијата во некогашните кризни региони, мрачни сценарија - ситуацијата потсетува на конфликтот пред неполни десет ...

Мирно во Ново Село, градоначалникот неинформиран

Кирилица - 14.05.2010

По синоќешната полициска акција во тетовско Ново Село ситуацијата денеска е мирна. Жителите на селото не сакаат да зборуваат за акцијата и ги избегнуваат сите контакти со новинарите, а ...

Откриено оружје во тетовско Ново Село

Р.С.Европа - 14.05.2010

Полицијата синоќа открила поголемо количество оружје, муниција и експлозив при претрес на куќи во тетовско Ново Село. Приведени се четворица луѓе - татко и неговите три сина.

ДПА бара независна истрага за полициската акција во Радуша

Алфа - 14.05.2010

ДПА бара да се спроведе независна истрага од страна на меѓународната заедница за полициската акција кај скопско Радуша. - Бараме истрага со цел да се расветли овој случај во кој беа убиени четворица ...

ДПА бара независна истрага за „Радуша“

Р.С.Европа - 14.05.2010

ДПА бара да се спроведе независна истрага од страна на меѓународната заедница за полициската акција кај скопско Радуша. Имер Алиу координатор на пратеничката група на ДПА на прес-конференција во ...

Ситуацијата во Ново Село мирна

Шпиц - 14.05.2010

По синоќешната полициска акција во тетовоско Ново Село ситуацијата денеска е мирна. Жителите на селото не сакаат да зборуваат за акција и ги избегнуваат сите контакти со новинарите.Градоначалникот на ...

По полициска акција во Ново Село ситуацијата е мирна.

Р.С.Европа - 14.05.2010

По синоќешната полициска акција во тетовско Ново Село ситуацијата денеска е мирна. Градоначалникот на општина Желино во чиј состав е Ново Село, Фатмир Изаири потврди дека во вчерашната акција бил ...

ДПА бара независна истрага за акцијата во Радуша

Шпиц - 14.05.2010

ДПА бара да се спроведе независна истрага од страна на меѓународната заедница за полициската акција кај скопско Радуша.- Бараме истрага со цел да се расветли овој случај во кој беа убиени четворица ...

Локалната самоуправа во Желино бара повеќе информации за акциите на МВР

Сител - 14.05.2010

По акцијата на полицијата во Ново Село, општина Желино, каде беше најдено оружје, денес мештаните продолжија со секојдневието.

Арсенал војничко оружје во семејна куќа

Inpress - 14.05.2010

Тетово, 14. мај (ИНПРЕС) Полицијата повторно пронајде и заплени голем арсенал на нелегално оружје. Овој пат во тетовско Ново село во домот на Демир Мифтари.

Во тетовско Ново Село запленето оружје, муниција и експлозив, тројца приведени

Сител - 14.05.2010

Полицијата синоќа при акција во тетовско Ново Село заплени поголемо количество оружје, муниција и експлозив и приведе најмалку три лица.

Запленето оружје и четворица приведени во тетовско Ново Село

Алфа - 14.05.2010

Демир Мифтари и неговите тројца синови се уапсени во синоќешната полициска акција за пронаоѓање оружје во тетовско Ново Село.

Откриен нов арсенал оружје и уапсени тројца жители на тетовско Ново Село

Форум - 14.05.2010

Во голема полициска акција што синоќа се одвивала во Ново Село, општина Желино, биле приведени три лица и било запленето големо количество оружје, муниција и експлозиви Според информациите, неколку ...

Полицијата откри големо количество оружје во тетовско Ново Село

Р.С.Европа - 14.05.2010

Македонската полиција синоќа привела неколку лица во текот на акцијата во Ново Село во општина Тетово кога при претрес на куќи е откриено поголемо количество оружје, јавуваат некои медиуми ...

Запленет нов арсенал оружје и уапсени три лица од тетовско

Макфакс - 14.05.2010

Во голема полициска акција што синоќа се одвивала во Ново Село, општина Желино, биле приведени три лица и било запленето големо количество оружје, муниција и експлозиви.

Запленето оружје во тетовско, неколкумина приведени

Алфа - 14.05.2010

Синоќа во тетовско Ново село, лоцирано на автопатот Тетово-Скопје полицијата спроведе акција за откривање оружје. Неофицијално биле приведени неколкумина од селото, а во неколку куќи било пронајдено ...

Во пограничниот регион со Косово врие од оружје и криминално - терористички групи

Inpress - 14.05.2010

Тетово, 14 мај (ИНПРЕС) Специјалните полициски сили синоќа изведоа нова опсежна акција во тетовско Ново Село, при што е запленето поголемо количество оружје, муниција и експлозив.

Полициска акција во тетовско, запленет нов арсенал оружје

Нетпрес - 14.05.2010

Најмалку три лица биле уапсени во полициска акција, која била изведена ноќеска во тетовско Ново село, а во која биле запленето големо количество оружје.

Харун Алиу, осуден на доживотен затвор, бил водач на шверцерската група

МРТ - 14.05.2010

Харун Алиу (39) од скопската населба Сингелиќ , еден од лицата кои загинаа во престрелката кај Радуша бил водач на шверцерската група.

Во тетовско Ново Село запленето оружје, муниција и експлозив, тројца приведени

МРТ - 14.05.2010

Полицијата синоќа при акција во тетовско Ново Село заплени поголемо количество оружје, муниција и експлозив и приведе најмалку три лица, потврдија за МИА во МВР.

Во тетовско Ново Село запленето оружје

Шпиц - 14.05.2010

Полицијата синоќа при акција во тетовско Ново Село заплени поголемо количество оружје, муниција и експлозив и приведе најмалку три лица, потврдија за МИА во МВР.

Упасените во Ново село поврзани со групата кај Радуша

Нетпрес - 14.05.2010

Сопственикот на оружјето кое синоќа полијата го пронајде во тетовското село Ново Село, бил логистика и е поврзан со групата која што пред два дена беше елиминарана во скопското село Радуша, велат од ...

Пронајденото оружје кај Радуша било наменето за Скопје ?

Канал 77 - 14.05.2010

Пронајденото оружје во комбе во близина на скопското село Радуша било наменето за криминални структури кои делувааат во Скопје, смета Јанко Бачев, актуелен претседател на партијата Народно движење за ...

Претрес на полицијата во Ново Село општина Желино. Приведени 4 лица

Канал 77 - 14.05.2010

4 приведени и поголемо количество на оружје и муниција. Ова засега неофицијално е резултатот на вчерашната полициска акција и претресот на две куќи во Ново Село , општина Желино.

Нова заплена на нелегално оружје, можна поврзаност на криминалните групи

Вечер Прес - 14.05.2010

Трета заплена на нелегално оружје за две недели. По акциите во Блаце и Радуша полицијата во четвртокот попладне во акција во тетовско Ново Село, при претрес на две куќи, пронајде три тромблонски ...

Обезглавени терористите во регионот

Н.Македонија - 14.05.2010

Според нашите извори, Харун Алиу, четвртиот ликвидиран кај Радуша, важел за еден од најопасните екстремистички елементи во регионот и за голема закана по безбедноста на Македонија.

Во Ново Село запленето оружје, муниција и експлозив, тројца приведени

Идивиди - 14.05.2010

Тетово, 14 мај 2010 (МИА) - Полицијата синоќа при акција во тетовско Ново Село заплени поголемо количество оружје, муниција и експлозив и приведе најмалку три лица, потврдија за МИА во МВР.

Запленето оружје во тетовско Ново Село, приведени неколку лица

eReporter - 14.05.2010

Поголемо количество оружје откриено е синоќа при претрес на куќи во тетовско Ново Село, при што полицијата привела неколку лица.

МВР: Експлозив и оружје запленети во тетовско, еден задржан

eReporter - 14.05.2010

Експлозив, оружје и муниција се пронајдени синоќа во тетовско, полицијата во акцијата приведе четворица, против еден ќе следи кривична пријава, а другите тројца се ослободени.

Ликвидиран Харун Алиу, убиецот на Марковски

А1 - 13.05.2010

Харун Алиу - Куштрим е четвртиот убиен во вчерашната заседа на специјалците кај Радуша, покажала анализата на институтот за судска медицина.

Поента - Слушнете ги истрелите!

Време - 13.05.2010

Диана Младеновска Застрашувачки одекнуваат истрелите од Радуша и по завршувањето на полициската акција во која вчера рано наутро, според последните информации, беа убиени четворица и ранети ...

Македонија - Запален фитилот!

Време - 13.05.2010

Благојче Петрески Четворица вооружени шверцери на оружје, како што ги оквалификува полицијата, се убиени во престрелка вечера утро, на десет километри од скопското село Радуша.

Двајца приведени за престрелката кај Радуша

Канал5 - 13.05.2010

Двајца приведени за престрелката кај Радуша Од извори на истрагата, Канал 5 дознава дека пред вчерашната акција, кај Свиларе полицијата привела две лица за кои се сомнева дека биле претходница на ...

Крвав шверц со оружје кај Радуша

Утрински - 13.05.2010

Радуша - Четири лица загинаа во оружен инцидент што вчераутро се случи на патот меѓу скопските села Свиларе, Радуша и Рашче.

Водачот на шверцерската група Харун Алиу е четвртиот убиен кај Радуша

Канал5 - 13.05.2010

Четвртиот убиен во синоќешната престрелка кај Радуша е Харун Алиу кој се смета за водач на шверцерската група- дознава Канал 5 од полициски извори.

Партиски реакции за вчерашниот инцидент кај Радуша

Алсат-М - 13.05.2010

За вчерашниот инцидент во Радуша денеска реагираа само малите опозициски партии. Партијата за демократски просперитет смета дека граѓаните треба да бидат внимателни и да не наседнат во ваквите ...

Скопјанецот Харун Алиу е четвртиот убиен

Телма - 13.05.2010

Скопјанецот Харун Алиу, осуден на доживотен затвор, заради убиството на припадникот на специјалната единица тигри Зоран Марковски во 2008 – та е четвртиот од групата кои вчера беа убиени од ...

Koj e Харун Алиу

Канал5 - 13.05.2010

Во улицата во скопското село Синѓелиќ кон куќата на Харун Алиу десетици луѓе одеа за да изразат сочувство. Неговите браќа и семејството стигнаа од Косово.

Котевски: Алиу, предводник на групата што пукаше врз полицијата

Алсат-М - 13.05.2010

Харун Алиу е еден од четирите убиени во вчерашната полициска акција во близина на селото Радуша. Портпаролот на полицијата Иво Котевски рече дека Алиу беше лидер на групата која го пренесуваше ...

Погребан Харун Алиу

Алсат-М - 13.05.2010

На гробиштата во скопски Сингелиќ, илјадници граѓани му дадоа последна почит на Харун Алиу, кој беше убиен од полицијата вчера во раните утрински часови во близина на селото Радуша.

Полицијата приведе четворица и заплени нов арсенал на оружје во тетовско Ново Село

Канал5 - 13.05.2010

Четири лица се приведени при акција за откривање нелегално оружје во тетовско Ново Село, а полицијата запленила големо количество оружје, муниција и експлозив.

Мозокот на АНА меѓу убиените кај Рашче

Дневник - 13.05.2010

Харун Алиу беше осуден на доживотен затвор поради убиството на полицискиот специјалец Зоран Марковски во Автокоманда Харун Алиу, осуден за убиството на полицискиот специјалец во Автокоманда пред две ...

Во тетовско Ново Село откриена поголема количина оруже, уапсени неколку лица

Телма - 13.05.2010

Македонската полиција приведе вечерва неколку лица во текот на акцијата во тетовско Ново Село, при што со претрес на куќите е откриена поголема количина оружје.

Кај Радуша бил убиен Харун Алиу

Алсат-М - 13.05.2010

Харун Алиу, по кого е распишана потерница и кој во отсуство е осуден на доживотен затвор заради напад и убиство на полицаец е еден од четворицата убиени во вчерашната полициска акција во регионот на ...

МВР ги потврди идентитетите на убиените кај Радуша

Нетпрес - 13.05.2010

Министерството за внатрешни работи денеска ги потврди идентитетите на четворица убиени во вчерашната полициска акција во атарот на селото Радуша.

Се распука северна Македонија

Шпиц - 13.05.2010

По инцидентот и откако пристигнаа новинарските екипи на местото на злосторството беа видливи траги од крв низ асфалтот покриени со моторно масло.

Харун Алиу, осуден на доживотен затвор, бил водач на шверцерската група

Макфакс - 13.05.2010

Харун Алиу (39) од скопската населба Сингелиќ , еден од лицата кои загинаа во престрелката кај Радуша бил водач на шверцерската група.

Рикер ја поздрави акцијата на МВР

Нетпрес - 13.05.2010

Амбасадорот на САД во Македонија Филип Рикер вчера ја поздрави полициската акција што беше спроведена вчера во атарот на скопското село Радуша.

Четворица загинати во престрелка во Радуша

МРТ - 13.05.2010

Четворица загинати во престрелка меѓу македонската полиција и криминална група во близина на селото Радуша. По претходни сознанија, полицијата околу три часот утринава кај село Радуша пресретнала ...

Харун Алиу е четвртиот од групата кај Радуша

Алфа - 13.05.2010

Познат е идентитетот и на последниот од групата која беше пресретната на патот кон Радуша и ликвидирана од специјалците.

Дневен печат - Повторно нелегално оружје

Р.С.Европа - 13.05.2010

Сите дневни медиуми пишуваат за втората тура нелегално оружје што полицијата го заплени кај селото Радуша, а на што претходеше вооружена престрелка со криминална банда во која загинаа четири лица, ...

Харун Алиу ја организирал групата кај Радуша

Алфа - 13.05.2010

Групата која пренесуваше оружје од Радуша кон Скопје ја организирал Харун Алиу- тој со неговата група пукаше во специјалецот Зоран Марковски кај Автокоманда. Има доживотна казна затвор.

Пратениците не сакаат да ги коментираат случувањата во Радуша

МРТ - 13.05.2010

Ниту еден пратеник денеска не сакаше да ги коментира случувањата во Радуша. Тие велат дека прво ќе го почекаат официјалниот извештај од МВР, а потоа ќе излезат со став.

САД ја поздравуваат успешната полициска акција

МРТ - 13.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија.

Ново оружје во тетовско

Кирилица - 13.05.2010

МВР потврди, во тек е полициска акција во тетовските села Ново оружје вечерва заплениле полициските специјалци. Според извори на Кирилица, вечерва се извршени неколку претреси во тетовско Ново Село.

Убиецот на специјалецот Марковски е последниот ликвидиран вчера кај Радуша

Форум - 13.05.2010

Откриен е идентитетот на последниот од групата која беше пресретната на патот кон Радуша и ликвидирана од страна на специјалните полициски сили Станува збор за Харун Алиу , кој во отсуство беше ...

Убиените кај Радуша со дебели полициски досиеја

Нетпрес - 13.05.2010

Четворицата убиени во вчерашната полициска акција во атарот на скопското село Радуша имале дебели полициски досиеја, барани со потерници, осудувани за убиства и напади на полицајци.

Идентификуван и последниот загинат од криминалната група

Макфакс - 13.05.2010

Откриен е идентитетот на последниот од групата која беше пресретната на патот кон Радуша и ликвидирана од страна на специјалните полициски сили.

Харун Алиу бил водач на шверцерската група

Форум - 13.05.2010

Харун Алиу (39) од скопската населба Сингелиќ, еден од лицата кои загинаа во престрелката кај Радуша бил водач на шверцерската група.

Откриен идентитетот на бандата од Радуша

Кирилица - 13.05.2010

По вчерашниот инцидент на македонско-косовската граница, Кирилица дознава од извори во Приштина дека министерот за внатрешни работи на Косово утре ќе ја посети Македонија Харун Алиу е името на ...

Меѓународната заедница ја поздравува акцијата на МВР кај Радуша

Р.С.Европа - 13.05.2010

Претставниците на меѓународната заедница во нивните реакции за настанот кај Радуша сметаат дека станува збор за вооружени криминални елементи и ја поздравуваат акцијата на полицијата против нив.

Рикер: САД ја поздравуваат полициската акција против криминални елементи

Кирилица - 13.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија, вели во писмената изјава за ...

Идентификуван и четвртиот загинат во престрелка со полицијата кај Радуша

Inpress - 13.05.2010

Скопје,13. мај (ИНПРЕС) Утврден е идентитетот и на последниот член на групата која учествува во престрелка со полицијата во близина на Радуша.

Убијци на полицајци меѓу екстремистите од Радуша

Вечер Прес - 13.05.2010

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи денеска пристигнува во Македонија. Реџепи на средба со неговата македонска колешка Гордана Јанкуловска ќе разговаараат за шверцерските канали за ...

Пратката фатена, адресата непозанта

Н.Македонија - 13.05.2010

Од МВР не откриваат дали има поврзаност меѓу овој транспорт на оружје и неодамна откриените бункери полни со оружје и со експлозив кај селото Блаце Уште една пратка на автоматски пушки, рачни фрлачи ...

Убиецот на специјалецот меѓу убиените

Идивиди - 13.05.2010

Скопје, 13 мај 2010 (МИА) - Утврден идентитетот на три од четирите починати лица во вчерашната престрелка кај селото Радуша. Станува збор за Ќемаљ Ф.(1963) од скопското село Грчец, Шабан З.

Меѓу застреланите во Радуша и убиец на полицаец, медиуми

eReporter - 13.05.2010

Меѓу четворицата кои полицијата вчера ги застрела во престрелката кај Радуша е и човек осуден на доживотен затвор поради убиство на полицаец од специјалните единици.

Четворица убиени во престрелка кај Радуша

А1 - 12.05.2010

Четворица загинати во пукотниците кои започнале утринава околу три часот на патот меѓу селата Рашче и Радуша. По претходно добиени сознанија, синоќа на патот кај селото Радуша полицијата во заседа ...

Четворица убиени крај македонско-косовската граница

BBC - 12.05.2010

Полицијата во Македонија вели дека четири лица се убиени на границата со Косово. Се додава дека полициајта престретнала група која се обидувала да внесе оружје и експлозиви во Македонија.

Во полициска акција - четворица загинати

А1 - 12.05.2010

Ова е изрешетениот „Мерцедес спринетр“ со кој синоќа требаше да се испорача оружје од Косово во Македонија. Преку илегален премин кај селото Дворце, па на пат кон Радуша ова била трасата на ...

Рикер: САД ја поздравуваат полициската акција кај Радуша

Телма - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија, вели во писмената изјава за ...

Четворица загинати во престрелката кај Радуша

Алсат-М - 12.05.2010

Четири лица загинаа во престрелката што вооружена група ја имала со полициските сили на македонско-косовската граница во близаина на Радуша во раните утрински часови, дознава Алсат-М.

Четворица загинати во престрелката кај Радуша.Запленет арсенал на оружје

Канал5 - 12.05.2010

Три часа ноќеска траела престрелкатаво близина на селото Радуша кај македонско- косовската граница.Полициски извори за канал 5 потврдуваат дека четворица од вооружената група загинале.Нема повредени ...

Престрелка во Радуша

Алсат-М - 12.05.2010

Вооружена престрелка се случила во текот на ноќта на косовско-македонската граница во близина на селото Радуша, дознава АЛСАТ-М.

Двајца од загинатите кај Радуша од Македонија,еден од Косово

Канал5 - 12.05.2010

Тројца од четворицата загинати во ноќешната престрелка во околината на Радуша се идентификувани.Имињата не се објавуваат,но познато е дека двајца се од Mакедонија ,од селата Грчец и Мерово,а еден од ...

Јанкуловска: Полицијата се судри со шверцерска група – состојбата е под контрола

Канал5 - 12.05.2010

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, тврди дека не постои простор за загриженост и дека полицијата има целосна контрола врз безбедноста на граѓаните.

Четворица убиени кај Радуша

Deutsche Welle - 12.05.2010

Четворица убиени во полициска заседа поставена за криминално-екстремистичка група која пренесувала оружје од Косово во Македонија.

Повредени во Радуша?

Алсат-М - 12.05.2010

Повредени, а можѓеби и загинати во престрелката која се случи во текот на ноќта на косовско-македонската граница во близина на селото Радуша, дознава АЛСАТ-М.

Радуша: запленето оружје, четворица мртви

Телма - 12.05.2010

По претходно добиени иформации за нелегален трансфер на оружје полицијата синоќа поставила заседа на патот меѓу селата Рашче и Радуша, каде утрово околу 3 часот го пресретнале комбето марка Мерцедес ...

Рикер со поддршка за полициската акција

Алсат-М - 12.05.2010

САД ја поздравуваат денешната успешна акција на македонската полиција против криминалните елементи кои на евидентен начин планираат насилни дејствија против граѓаните на Република Македонија.

Јанкуловска: Полицијата ја има ситуацијата под контрола

Алсат-М - 12.05.2010

Инцидентот во регионот околу Радуша Министерството за внатрешни работи го смета како обид за трговија со нелегално оружје во Македонија.

Рикер:САД ја поздравуваат полициската акција кај Радуша

Канал5 - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија, вели во писмената изјава за ...

Вооружена престрелка и жртви кај Радуша

Алсат-М - 12.05.2010

Четворица загинати, тројца од нив се идентификувани, еден од село Грчец скопско, еден од село Мерово и еден од Приштина.

Криза е ре

Дневник - 12.05.2010

Таман Груевски замина во Мароко, во скопско Радуша се случи Казабланка. Не знам дали Си-ен-ен ќе продолжи да прикажува добри вести од Македонија .

Четворица убиени во престрелка со полицијата

Дневник - 12.05.2010

Нема причина за загриженост, оцени министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска по тешкиот инцидент со шверцери на оружје кај Радуша Четири лица биле убиени во престрелка со полицијата кај ...

Четири лица загинаа во престрелка кај Радуша

Р.С.Европа - 12.05.2010

Оружена престрелка меѓу полициска патрола и криминална група се случила во текот на изминатата ноќ во близина на селото Радуша на македонско косовската граница, при што загинале четворица членови на ...

Има приведени од инцидентот кај Радуша

Форум - 12.05.2010

Според последните информации во врска со сабајлешната престрелак во реонот на Радуша, има најмалку еден приведен од групата која околу три часот учествуваше во престрелка со припадниците на ...

Двајца уапсени и четворица загинати во престрелката во Радуша

Макфакс - 12.05.2010

Две лица биле уапсени во вчерашната престрелка во селото Радуша меѓу македонската полиција и криминална група, во која загинаа четири лица, тврдат безбедносни извори за Макфакс.

Во престрелка кај Радуша 4 мртви

Оn.net - 12.05.2010

Четворица криминалци загинале во вооружена престрелка помеѓу македонската полиција и вооружена банда, која се случила синоќа во близина на селото Радуша кај македонско косовската граница, јавува ...

Идентификувани тројца од загинатите во Радуша

Нетпрес - 12.05.2010

Двајца македонски државјани и еден Косовец, се трите засега идентификувани лица, кои рано утринава загинаа во оружената престрелка со македонската полиција кај скопското село Радуша.

Јанкулоска закажа прес во 13 часот за акцијата кај Радуша

Inpress - 12.05.2010

Скопје, 12. мај (ИНПРЕС) Министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, денеска, во касарната Ѓорче Петров, во 13,00 часот, ќе даде изјава во врска со последната реализација во Радуша, соопшти ...

Четворица загинале во престрелка меѓу полицијата и вооружена група на границата со Косово

Inpress - 12.05.2010

Скопје,12. мај (ИНПРЕС) Четворица загинаа во престрелка меѓу полицијата и вооружена група оваа ноќ на македонско-косовската граница, јави македонската телевизија Алсат-М.

САД ја поздравија успешната полициска акција

Форум - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија, се наведува во писмената ...

Убиените шверцери – жители на селата Грчец и Мерово

Макфакс - 12.05.2010

Еден жител на селото Мерово и двајца од селото Грчец се меѓу четворицата загинати во ноќешната претрелка меѓу македонската полиција и криминална група во Радуша, информираат блиски полициски извори ...

Вооружена престрелка меѓу полицијата и криминална група во Радуша

Алфа - 12.05.2010

Во раните утрински часови во скопското село Радуша се случила вооружена престрелка меѓу полицијата и криминална група. Според МВР, има неколкумина загинати и ранети, како и приведени.

Пратениците не сакаат да ги коментираат случувањата во Радуша

Макфакс - 12.05.2010

Ниту еден пратеник денеска не сакаше да ги коментира случувањата во Радуша. Тие велат дека прво ќе го почекаат официјалниот извештај од МВР, а потоа ќе излезат со став.

МВР: Идентификувани тројца од четворицата загинати

Форум - 12.05.2010

Полицијата потврди дека се идентификувани тројца од загинатите во престрелката што ноќеска се случи во близина на скопското село Радуша, врз база на документацијата што била најдена кај нив Еден од ...

МВР: Напаѓачите на полицијата во Радуша се шверцери на оружје

Нетпрес - 12.05.2010

Групата која ноќеска се судри со полицијата најверојатно биле шверцери на оружје кое требало да заврши во Македонија. Ова се првичните сомневања на министерството за внатрешни работи.

Радуша - Престрелка меѓу полицијата и вооружена банда, четворица загинати

Шпиц - 12.05.2010

Престрелка меѓу полицијата и вооружена банда се случи рано утрово околу 2 часот по полноќ во близина на скопското село Радуша.Во инцидентот загинаа четири лица од вооружената банда кои со патничкото ...

Четворицата убиени во престрелки со полицијата

Р.С.Европа - 12.05.2010

Еден од убиените и е добро познат на полицијата. Во минатото, нападнал овластено службено лице. Во отсуство бил осуден на 9 години затвор, и по него имало распишана меѓународна потерница, изјави ...

Акциите на МВР се доказ дека нема причина за загриженост тврди Јанкуловска

Кирилица - 12.05.2010

Според министерката, полицијата има целосна контрола и располага со сите информации што се релевантни за безбедноста на Република Македонија Престрелка меѓу полицијата и вооружена банда се случи рано ...

Пратениците не сакаат да ги коментираат случувањата во Радуша

Форум - 12.05.2010

Ниту еден пратеник денеска не сакаше да ги коментира случувањата во Радуша. Тие велат дека прво ќе го почекаат официјалниот извештај од МВР, а потоа ќе излезат со став Пратеничките групи се собраа на ...

Идентификувани тројца од загинатите во Радуша

Сител - 12.05.2010

Двајца македонски државјани и еден Косовец, се трите засега идентификувани лица, кои рано утринава загинаа во оружената престрелка со македонската полиција кај скопското село Радуша.

Престрелка меѓу МВР и вооружени лица во Радуша, еден загинат

Форум - 12.05.2010

Синоќа во селото Радуша, во непосредна близина на Скопје, дошло до престрелка меѓу илегални оружани групи и македонската полиција, дознава „Форум“.

САД ја поздравуваат успешната полициска акција

Макфакс - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија.

Престрелка во Радуша

Р.С.Европа - 12.05.2010

Во близина на село Радуша кај македонско косовската граница во текот на изминатата ноќ, како што неофицијално се дознава, дошло до престрелка во која имало повредени.

Повредени и уапсени во пукотници кај Радуша

Inpress - 12.05.2010

Скопје, 12. мај (ИНПРЕС) Три часа ноќеска траела престрелката во близина на селото Радуша кај македонско- косовската граница.

САД застанаа зад полициската акција кај Радуша

Inpress - 12.05.2010

Скопје, 12. мај (ИНПРЕС) Американскиот амбасадор Филип Рикер, набрзо по објавувањето на деталите за ноќешната полициска акција кај Радуша, на македонско - косовската граница, се огласи со писмено ...

МВР: Идентификувани тројца од четворицата загинати во Радуша - Фото

Макфакс - 12.05.2010

Полицијата потврди дека се идентификувани тројца од загинатите во престрелката што ноќеска се случи во близина на скопското село Радуша, врз база на документацијата што била најдена кај нив.

Изјава од амбасадорот Филип Рикер за денешната акција на полицијата

Алфа - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија.

Четворица загинати во престрелка во Радуша

Макфакс - 12.05.2010

Синоќа во Радуша на македонско-косовската граница дојде до вооружена престрелка меѓу македонската полиција и вооружена банда.

Политичарите без реакции за инцидентот кај Радуша

Р.С.Европа - 12.05.2010

Засега ниту еден од македонските политичари не сака да го коментира инцидентот во близина на селата Радуша и Рашче каде во престрелка меѓу полицијата и криминална група загинаа четири лица членови на ...

САД ја поздравија акцијата кај Радуша

Р.С.Европа - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната акција на полицијата против вооружени криминални елементи кои очигледно планирале акти на насилство против граѓаните на Македонија, се вели во писмената изјава на ...

Нападната полициска патрола во скопско Радуша

Нетпрес - 12.05.2010

Оружена престрелка, меѓу полициска патрола и вооружена криминална група, се случила во атарот на скопските села Радуша и Рашче, дознава Нетпрес неофицијално.

Престрелка меѓу полицијата и вооружена група кај Радуша

Сител - 12.05.2010

Рано утринава дошло до судир меѓу полицијата и вооружена група во атарот на селата Радуша и Рашче, дознава Сител од неофицијални извори.

Четворица загинати во престрелката кај Радуша

Р.С.Европа - 12.05.2010

Во близина на село Радуша кај македонско косовската граница во текот на изминатата ноќ, како што изјави портпаролот на МВР Иво Котевски, дошло до престрелка меѓу полицијата и вооружена група при што ...

Четворица загинати во престрелка со МВР кај Радуша

Кирилица - 12.05.2010

МВР во престрелка со вооружена група на косовско македонската граница заплени голема количина оружје Во 2 часот по полноќ патрола на МВР престретнала шверцерска криминална група по што дошло до ...

Четворица загинати во престрелка меѓу полицијата и вооружена група кај Радуша

Сител - 12.05.2010

Престрелка меѓу полицијата и вооружена банда се случи рано утрово околу 2 часот по полноќ во близина на скопското село Радуша.

Полицијата заробила неколку екстремисти во Радуша

Нетпрес - 12.05.2010

Македонската полиција во оружениот инцидент во скопското село Радуша, заробила неколку вооружени лица кој пукале во полицјаците, дознава Нетпрес од разузнувачки извори.

Четворица загинати во престрелка кај Радуша

Алфа - 12.05.2010

Полицијата застрела четворица вооружени на патот кон скопското село Радуша. Утрото во 2 полициска патрола се обидела да запре комбе за кое имале сознанија дека транспортира оружје.

Четворица загинати во престрелка кај Радуша

Вечер Прес - 12.05.2010

Групата што го превезувала нелегалното оружје во близина на Радуша не се одзвала на полициската наредба да запре. Лицето кое управувало со комбето со лажни прилепски регистарски таблички, ја отворило ...

Загинати и повредени во престрелка во Радуша

Канал 77 - 12.05.2010

Синоќа во Радуша на македонско-косовската граница дојде до вооружена престрелка меѓу македонската полиција и вооружена банда. Три часа траела престрелката.Жителите слушале пукање до 3 часот утринава.

Идентификувани тројца од загинатите кај Радуша

Канал 77 - 12.05.2010

Полицијата потврди дека се идентификувани тројца од загинатите во престрелката што ноќеска се случи во близина на скопското село Радуша, врз база на документацијата што била најдена кај нив.

Четворица загинати во престрелка кај Радуша, запленето оружје и експлозив

eReporter - 12.05.2010

Четири лица се убиени ноќеска во престрелка со полиција во реонот на Рашче-Радуша, во близина на границата со Косово, потврди за еРепортер портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Загинати и ранети во престрелка близу границата со Косово

eReporter - 12.05.2010

Загинати и ранети има во инцидент што се случил ноќеска кај селото Радуша, во близина на границата со Косово, потврдија за „еРепортер“ полициски извори.

ФОТО:Македонската полиција застрела четворица во престрелка кај Радуша

eReporter - 12.05.2010

Четворица се убиени ноќеска во престрелка со полиција во реонот на Рашче-Радуша, во близина на границата со Косово, соопштиза еРепортер портпаролот на МВР, Иво Котевски.

САД ја поздравија успешната полициска акција

eReporter - 12.05.2010

САД ја поздравуваат успешната полициска акција на Македонија против вооружени криминални елементи, кои очигледно планирале акти на насилство против македонските граѓани.

Престрелка меѓу полицијата и банда, четворица загинати

Идивиди - 12.05.2010

Скопје, 12 мај 2010 (МИА) - Престрелка меѓу полицијата и вооружена банда се случи рано утрово околу 2 часот по полноќ во близина на скопското село Радуша.