TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестоки борби и жртви во Либија

Алсат-М - 08.05.2011

Најмалку деветмина бунтовници го загубија животот, а околу 50 други се ранети во жестоките борби во градот Зентен. Нападите започнаа денес по два дена примирје.

Во Мисрата горат складишта со нафта

Алфа - 08.05.2011

Столб од густ чад се издигна денес од градот Мисрата, најголемото упориште на либиските бунтовници на западот на земјата.

Горат складишта со нафта во Мисрата

Нетпрес - 08.05.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи синоќа ги бомбардирале складиштата на нафта во Мисрата предизвикувајќи голем пожар, јавуваат странските медиуми.

Во Мисрата горат складишта со нафта

Форум - 08.05.2011

Столб од густ чад се издигна денес од градот Мисрата, најголемото упориште на либиските бунтовници на западот на земјата.

Во Мисрата горат складишта со нафта

Sky - 08.05.2011

Столб од густ чад се издигна денес од градот Мисрата, најголемото упориште на либиските бунтовници на западот на земјата.

Либиските пламиња бараат општа амнестија

Вечер Прес - 08.05.2011

Водачите на либиските пламиња се состанаа во престолнината Триполи и побараа донесување закон за општа амнестија за оние кои се бореа во либиската граѓанска војна, се наведува во соопштението од ...

Кој колку „штедел“ во Швајцарија

Утрински - 07.05.2011

БЕРН - Швајцарија пронајде 360 милиони швајцарски франци за кои постои сомневање дека се во сопственост на Моамер Гадафи и на нему блиски лица, соопшти швајцарското Министерство за надворешни работи.

Калеидоскоп - Болничарката на Гадафи побара азил во Норвешка

Вест - 07.05.2011

Украинката Галина Колотницка се смета за близок човек од доверба на Гадафи ОСЛО (АП) - Украинската негувателка на Моамер Гадафи се наоѓа во Норвешка каде побарала политички азил, соопшти ...

Запад ќе ја финансира либиската опозиција

Утрински - 07.05.2011

Претставниците на 22 земји и 6 меѓународни организации во Рим се договорија да формираат специјален фонд, преку кој ќе се финансираат либиските бунтовници.

Либија: Жестоки борби на границата со Тунис

Форум - 07.05.2011

Артилериски гранати истрелани од силите лојални на Моамер Гадафи денеска експлодираа на територијата на соседен Тунис, откако избија жестоки борби помеѓу либиските војници и антирежимските бунтовници ...

Либиските пламиња бараат општа амнестија за борците во граѓанската војна

МРТ - 07.05.2011

Водачите на либиските пламиња се состанаа во престолнината Триполи и побараа носење закон за општа амнестија за оние кои се бореа во либиската граѓанска војна, се наведува во соопштението од ...

Нови судири во западниот дел на Либија

Р.С.Европа - 07.05.2011

Нови судири меѓу бунтовниците и лојалистите на Муамар Гадафи се случуваат денеска во западниот дел на Либија. Властите во Тунис тврдат дека фрагменти од експлозивни направи се нашле на нивна ...

Амнестија за борците во граѓанската војна во Либија

Курир - 07.05.2011

На состаникот кој се одржа во престолнината Триполи водачите на либиските племиња побараа носење закон за општа амнестија за оние кои се бореа во либиската граѓанска војна, се наведува во ...

Либија: Жестоки борби на границата со Тунис

Алфа - 07.05.2011

Артилериски гранати истрелани од силите лојални на Моамер Гадафи денеска експлодираа на територијата на соседен Тунис, откако избија жестоки борби помеѓу либиските војници и антирежимските бунтовници.

Либија: Жестоки борби на границата со Тунис

МРТ - 07.05.2011

Артилериски гранати истрелани од силите лојални на Моамер Гадафи денеска експлодираа на територијата на соседен Тунис, откако избија жестоки борби помеѓу либиските војници и антирежимските бунтовници ...

Либиските племиња бараат општа амнестија

Нетпрес - 07.05.2011

Водачите на либиските племиња, доцна синоќа одржале состанок во либиската престолнина Триполи и побарале донесување на закон за општа амнестија за сите учесници во либиската граѓанска војна, јавува ...

Либија: Жестоки борби на границата со Тунис

Точка - 07.05.2011

Артилериски гранати истрелани од силите лојални на Моамер Гадафи денеска експлодираа на територијата на соседен Тунис, откако избија жестоки борби помеѓу либиските војници и антирежимските бунтовници.

Либиските бунтовници објавија план - што по Гадафи

А1 - 06.05.2011

Либиските бунтовници го дадоа одговорот на главното прашање - што по Гадафи. Националниот преоден совет го претстави пред контакт групата за Либија планот за новите демократски институции ако Гадафи ...

Медицинска сестра го кодоши Гадафи

Утрински - 07.05.2011

Украинската медицинска сестра, која во американските дипломатски депеши е опишана како „страсна русокоса“ верна на либискиот водач Моамер Гадафи, побара политички азил во Норвешка.

Парите на Гадафи во рацете на бунтовниците

Алсат-М - 06.05.2011

Либискиот заменик-министер за надворешни работи Калед Каим изјави дека секој потег со кој дел од замрзнати пари на либиската влада во странство би им се дал на бунтовничките сили ќе биде незаконски и ...

Западот ќе ја финансира либиската опозиција

Deutsche Welle - 06.05.2011

Претставниците на 22 земји и 6 меѓународни организации во Рим се договорија да формираат специјален фонд, преку кој ќе се финансираат либиските бунтовници.

Свет - Сојузниците ветија милијарди долари помош за бунтовниците

Вест - 06.05.2011

РИМ/ТРИПОЛИ, 6 мај (Ројтерс) - Сиромашните либиски бунтовници вчера добија финансиска помош САД и другите сојузници потенцијално во висина од милијарди долари, додека силите кои му останаа лојални на ...

Франција протера 14 либиски дипломати

Сител - 06.05.2011

Франција наредила 14 лица, кои дејствувале како либиски дипломати при режимот на Моамер Гадафи да ја напуштат земјата во рок од два дена, соопшти француското Министерство за надворешни работи, ...

Украинската пријателка на Гадафи, бара азил во Норвешка

Р.С.Европа - 06.05.2011

Норвешката полиција соопшти дека украинската медицинска сестра за која се смета дека му била блиска пријателка на либијскиот лидер Моамер Гадафи престојувала во Норвешка и оти побарала политички азил.

Франција протера 14 либиски дипломати

Нетпрес - 06.05.2011

Франција наредила 14 лица, кои дејствувале како либиски дипломати при режимот на Моамер Гадафи да ја напуштат земјата во рок од два дена, соопшти француското Министерство за надворешни работи, ...

Франција протерува либијски дипломати

Р.С.Европа - 06.05.2011

Француското министерство за надворешни работи соопшти дека владата наредила 14 дипломати лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи да ја напуштат Франција.

Либија: Канада, Данска, Шпанија и Холандија го признаа Преодниот национален совет

Нетпрес - 06.05.2011

Либиските бунтовници денес соопштиле дека Канада, Данска, Шпанија и Холандија официјално го признале опозицискиот Преоден национален совет.

Режимот на Гадафи со осуда до САД

Р.С.Европа - 06.05.2011

Режимот на Моамер Гадафи ги осуди плановите на САД да деблокираат неколку милијарди долари од либиските сметки во САД и да им ги дадат на бунтовници кои се борат против режимот на Гадафи.

Франција наредила да се протераат 14 либиски дипломати

Inpress - 06.05.2011

Париз, 6. мај 2011 (ИНПРЕС) Вкупно 14 лица, кои дејствувале како либиски дипломати при режимот на Моамер Гадафи се приморани да ја напуштат Франција во рок од два дена, соопшти француското ...

Амнести Интернешенел предупреди на воен криминал во Мисрата

Р.С.Европа - 06.05.2011

Амнести Интернешенел денеска соопшти дека нападите на силите лојални на Моамер ел Гадафи врз цивилно население во Мисрата со користење снајпери, касетни бомби и артилерија можат да бидат оценети како ...

Франција протерува 14 дипломати на Либија

МРТ - 06.05.2011

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека владата наредила 14 дипломати лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, да ја напуштат Франција.

Протерани 14 либиски дипломати од Франција

Press24 - 06.05.2011

Либиски дипломати кои дејствувале при режимот на Моамер Гадафи добиле наредба од француските власти да ја напуштат земјата во рок од два дена Француското Министерство за надворешни работи соопшти ...

Русија се сомнева во Контакт групата за Либија

Р.С.Европа - 06.05.2011

Русија денеска изрази разочараност од тоа што меѓународната Контакт група за Либија ја презела водечката улога во кризата од Советот за безбедност на Обединетите нации.

Франција протерува 14 дипломати на Либија

Точка - 06.05.2011

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека владата наредила 14 дипломати лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, да ја напуштат Франција.

Канада, Данска, Шпанија и Холандија го признале Преодниот национален Совет на Либиските бунтовници

Канал 77 - 06.05.2011

Либиските бунтовници денес соопштиле дека Канада, Данска, Шпанија и Холандија официјално го признале опозицискиот Преоден национален совет.

Милијарди долари за бунтовниците во Либија

Н.Македонија - 06.05.2011

САД и нивните сојузници вчера на средбата во Рим на либиските бунтовници им ветија финансиска помош вредна десетици милијарди долари Бунтовниците од Бенгази велат дека им е потребна итна помош од 2-3 ...

Специјален фонд за финансирање на либиските бунтовници

Дневник - 05.05.2011

Контакт група за Либија, во која се вклучени САД, европските сили, сојузниците од Блискиот исток и меѓународните организации, денеска почна средба во Рим, на која ќе се разгледаат начините за помош ...

Рим ќе бара крај на воените операции

Утрински - 05.05.2011

Рим - Италија ќе се обиде да им одреди датум на сојузниците и на членките на НАТО за крај на воените операции во Либија, изјави синоќа шефот на дипломатијата на таа држава, Франко Фратини.

Свет - Смртта како покритие за Либија

Време - 05.05.2011

Братучедот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Мухамед изјави дека Американците ја исценирале смртта на Осама бин Ладен за да ја прикријат смртта на синот и НА внуците на либискиот лидер, кои загина од ...

Австрија замрзна либиски фондови во вредност од 1,2 милијарди евра

Капитал - 05.05.2011

Австрија замрзна околу 1,2 милијарди евра од фондовите кои властите сметаат дека имаат некаква поврзаност со луѓе блиски на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Започна состанокот на контакт групата за Либија

Алфа - 05.05.2011

Во Рим започна состанокот на контакт групата за Либија на кој учесниците треба да расправаат за помошта за либиските бунтовници.

Шпанија, Данска и Холандија ја признаа либиската опозиција

Нетпрес - 05.05.2011

Портпаролот на либиската опозиција соопшти дека Шпанија, Данска и Холандија го следеле примерот на Италија и на Франција и го признале преодниот национален совет на либиската опозиција, пренесува ...

Протерани уште двајца либиски дипломати од Лондон

Курир - 05.05.2011

Форин Оис денес соопшти дека уште двајца други дипломати од Либија им е наредено да ј напуштат Велика Британија, како непожелни ичности.

Формиран фонд за финансирање на бунтовниците во Либија

Нетпрес - 05.05.2011

Меѓународната контакт група за Либија, на состанок во Рим, договорила формирање на посебен фонд за поддршка на бунтовниците во Либија, соопштил шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини.

Хаг ќе бара налози за апсење за злосторствата во Либија

Нетпрес - 05.05.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, Луис Морено- Окампо, рекол дека ќе побара три налози за апсење на луѓе лојални на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи заради ...

Евакуирани 800 лица од Мисрата во Бенгази

Р.С.Европа - 05.05.2011

Брод со бегалци од Мисрата, либијскиот град кој е под напад од лојалистите на Муамар Гадафи, пристигна во Бeнгази, населено место под контрола на бунтовниците.

Франција најави финансиска помош за Либија

Р.С.Европа - 05.05.2011

Франција денеска соопшти дека фонд за помош на Либија би требало да стане оиперационален за неколку недели. Министерот за надворешни работи Алан Жупе ја даде најавата на состанокот на Контакт групата ...

Фонд за поддршка на либиските бунтовници

Press24 - 05.05.2011

Шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини соопштил дека Меѓународната контакт група за Либија во Рим, договорила формирање на посебен фонд за поддршка на бунтовниците во Либија Меѓународната ...

Создаден специјален фонд за финансирање на бунтовниците во Либија

Сител - 05.05.2011

Контакт групата за Либија формира специјален фонд за финансирање на бунтовниците и најави дека ќе го интензивира притисокот врз режимот на Моамер Гадафи, се наведува во завршната декларација на ...

Членовите на Контакт - групата за Либија се собираат во Рим

Inpress - 05.05.2011

Рим, 5. мај 2011 (ИНПРЕС) Членовите на Контакт - групата за Либија ќе одржат состанок денеска во Рим, пренесе агенцијата АПА.

Во Рим состанок за ситуацијата во Либија

Р.С.Европа - 05.05.2011

Претставници на земјите кои учествуваат во меѓународната кампања против режимот на лидерот на Либија Моамер Гадафи треба да се состанат денеска во Италија за да разговараат како да им помогнат на ...

Гадафи ќе биде обвинет за злосторства против човештвото?

Н.Македонија - 05.05.2011

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Луис Морено-Окампо, вчера изјави оти има разумна основа за поднесување обвиненија за злосторства против човештвото против силите на либискиот ...

Свет - Откриени милионите на Гадафи и на Мубарак

Време - 04.05.2011

Швајцарија обелодени дека во своите банки пронашла стотици милиони евра што им припаѓаат на арапските диктатори Моамер Гадафи, Хосни Мубарак и Бен Али.

Продолжува офанзивата на Гадафи - НАТО го бомбардира Триполи

Телма - 04.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги гранатираа патиштата, преку кои бунтовниците од Тунис се снабдуваат со се што име е потребно, а извршени се напади и врз Бенгази, упориштето на бунтовниците ...

ЦИА: Гадафи најверојатно е жив

Канал5 - 04.05.2011

Шефот на ЦИА, Леон Панета, денеска изјави дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи најверојатно е жив, иако комплексот во кој живееше неговото семејство во Триполи е речиси целосно уништен во воздушните ...

Силите на Гадафи ги гранатираа патиштата кои ги користат бунтовниците

МРТ - 04.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги гранатираа патиштата, преку кои бунтовниците од Тунис се снабдуваат со се што име е потребно, а извршени се напади и врз Бенгази, упориштето на бунтовниците ...

Патиштата кои ги користат либиските бунтовници бомбардирани од Гадафи

Курир - 04.05.2011

Патиштата кои ги користаt либиските бунтовници за снабдување со се што им е потребно, биле бомбардирани од страна на силите на либискиот лидер Муамер Гадафи.

ЦИА - Моамер Гадафи е жив

Inpress - 04.05.2011

Вашингтон, 4. мај 2011 (ИНПРЕС) Претставници на американските тајни служби со став дека либискиот лидер Муамер Гадафи, кој не се појавува на јавни места по ракетните удари, во кои загина неговиот ...

Нови бомбардирања на НАТО силите врз Триполи

МРТ - 04.05.2011

НАТО изврши нов воздушен удар врз владин објект во либискиот главен град Триполи, објави телевизијата „Ал Џазира“. Во градот одекнале две силни експлозии и засега нема информација за последиците од ...

Италија ќе побара датум за завршување на воените напади врз Либија

МРТ - 04.05.2011

Италија ќе се обиде да им одреди датум на сојузниците и членките на НАТО за крај на воените операции во Либија, изјави синоќа шефот на дипломатијата на таа држава Франко Фратини.

Силите на Гадафи ги гранатирале патиштата на бунтовниците

Нетпрес - 04.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги гранатирале патиштата по кои бунтовниците од Тунис се снабдувале со оружје во Бенгази, бунтовничкото упориште во западна Либија, пишува “Танјуг“, пренесува ...

Силите на Гадафи ги гранатираа патиштата кои ги користат бунтовниците

Алфа - 04.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги гранатираа патиштата, преку кои бунтовниците од Тунис се снабдуваат со се што име е потребно, а извршени се напади и врз Бенгази, упориштето на бунтовниците ...

ЦИА: Гадафи е се уште жив

Курир - 04.05.2011

Либискиот лидер Моамер ел Гадафи најверојатно е жив, иако комплексот во кој живееше неговото семејство во Триполи е речиси целосно уништен во воздушните напади на НАТО, изјави денеска шефот на ЦИА ...

Австрија замрзна либиска ефектива во износ од 1,2 милијарди евра

Алфа - 04.05.2011

Австрија замрзна околу 1,2 милијарди евра, кои според властите може да се поврзани со блиски луѓе на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави еден од водечките австриски банкари Андреас Итнер.

Обвинител од Меѓународниот кривичен суд соопшти дека има основа за обвинување на либиските сили

Алфа - 04.05.2011

Главниот обвинител од Меѓународниот кривичен суд изјави дека има основи да се направи обвинение против приврзаниците на либијскиот лидер Моамер Гадафи за злосторства против човештвото.

Се замрзнуваат сметките на Гадафи

Курир - 04.05.2011

Австриските власти замрзнаа околу 1,2 милијарди евра, за кои постои сомневање дека се поврзани со блиски луѓе на Моамер Гадафи, изјави еден од водечките банкари во Австрија Андрес Итнер.

Бомбардирани патиштата на бунтовниците од силите на Гадафи

Press24 - 04.05.2011

Патиштата по кои бунтовниците се снабдувале со оружје од Тунис во Бенгази биле гранатирани од силите на Гадафи Силите на Гадафи вчера испукале десетина ракети на патот додека се снабдувале со оружје ...

Силите на Гадафи ја гранатирале Мисрата, најмалку пет мртви

Нетпрес - 04.05.2011

Најмалку пет лица се убиени во најновото гранатирање на либиското пристаниште Мисрата, кое го извеле силите лојални на Моамер Гадафи, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.

Гадафи повторно напаѓа

Курир - 04.05.2011

Најмалку пет лица се убиени во нападот на либискиот град Мисрата, што го изведоа силите на Моамер Гадафи, изјави денеска портпаролот на бунтовниците.

Меѓународниот кривичен суд ќе апси во Либија

Р.С.Европа - 04.05.2011

Првиот обвинител на Меѓународниот кривичен суд побара издавање на три налози за апсење, како резултат на неговата истрага за криминал против човештвото во Либија.

Во НАТО не знаат колку долга ќе биде воената операција во Либија

Форум - 04.05.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен не може да даде прогноза за тоа колку време ќе трае воената операција „Обединет бранител“ во Либија „Ова е прашање чиј одговор не зависи само од ...

Силите на Гадафи ја гранатираа Мисрата, најмалку петмина мртви

Сител - 04.05.2011

Најмалку пет лица се убиени во најновото гранатирање на либиското пристаниште Мисрата, што го изведоа силите лојални на Моамер Гадафи, изјави денеска портпаролот на бунтовниците.

Нови бомбардирања на НАТО силите врз Триполи

Алфа - 04.05.2011

НАТО изврши нов воздушен удар врз владин објект во либискиот главен град Триполи, јави “Ал Џазира“. Во градот одекнале две силни експлозии и засега нема информација за последиците од нападот.

Нови бомбардирања на НАТО силите врз Триполи

Сител - 04.05.2011

НАТО изврши нов воздушен удар врз владин објект во либискиот главен град Триполи, објави телевизијата „Ал Џазира“. Во градот одекнале две силни експлозии и засега нема информација за последиците од ...

800 работници и странци евакуирани со брод од Мисрата

Sky - 04.05.2011

Либиската војна станува се пожестока, а се прошири и на границата кон Тунис. Силите на Гадафи испукале ракети на позициите на востаниците.

НАТО го одби предлогот на Гадафи за прекин на огнот

Sky - 04.05.2011

НАТО соопшти дека ќе го разгледа предлогот на либискиот лидер Моамер Гадафи за прекин на огнот во оној момент кога неговите сили ќе престанат со нападите врз цивилите.

Шефот на ЦИА: Гадафи најверојатно е жив

Вечер Прес - 04.05.2011

Шефот на ЦИА Леон Панета вчера изјави дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи најверојатно е жив, иако комплексот во Триполи каде што живееше со семејството е речиси уништен во воздушен напад на НАТО.

Нелегален имот на диктаторите

Sky - 04.05.2011

Швајцарија во своите банки најде стотици милиони нелегален имот на арапските диктатори Гадафи, Бен Али и Мубарак. Либискиот лидер Гадафи, неговото семејство и соработниците таму скриле 360 милиони ...

Либиските бунтовници бараат милијарди долари од Западот

Н.Македонија - 04.05.2011

Финансиската помош, која ќе се искористи за храна, лекови и за гориво, би требало да биде обезбедена од замрзнатиот имот на Гадафи во странство Раководството на либиските бунтовници очекува од ...

Гадафи и НАТО ВО клинч

А1 - 03.05.2011

НАТО и силите на Гадафи влегоа во круг на одмазда по нападот на вилата на полковникот во кој беше убиен неговиот син и тројца внуци.

Нелегален имот на диктаторите

А1 - 03.05.2011

Швајцарија во своите банки најде стотици милиони нелегален имот на арапските диктатори Гадафи, Бен Али и Мубарак. Либискиот лидер Гадафи, неговото семејство и соработниците таму скриле 360 милиони ...

Либијците бегаат од земјата

Канал5 - 03.05.2011

Високиот комесаријат за бегалци на ОН соопшти дека илјадници Либијци ја напуштија земјата бегајќи од борбите на бунтовниците со силите на Гадафи.

Британија го протера либискиот амбасадор

Утрински - 03.05.2011

Лондон - Велика Британија одлучи да го протера либискиот амбасадор откако британската амбасада во Триполи беше нападната, соопшти британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг.

Кина бара прекин на борбите во Либија

Утрински - 03.05.2011

ПЕКИНГ - Кина вчера повторно повика на прекин на борбите во Либија, посочувајќи дека „отсекогаш се противела“ на каква било акција што не е овластена од Советот за безбедност на ОН, откако Либија ...

Швајцарски сметки - мубарак има 410 милиони франци, Гадафи 360

Телма - 03.05.2011

Властите во Швајцарија открија и замрзнаа повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) нелегални банкарски сметки на либискиот лидер Моамер Гадафи и луѓе блиски до него.

Венецуела бара од ОН да го осудат убиство на синот и внучињата на Гадафи

Алсат-М - 03.05.2011

Венецуела побара од Обединетите нации да го осудат убиство на синот и трите внучиња на либискиот лидер Моамер Гадафи во воздушниот напад на силите на НАТО и побараа прекинување на воздушните напади ...

Свет - Гадафи и најави војна на Италија

Вест - 03.05.2011

Рим, 3 мај (Ројтерс) - Италија ги зголеми мерките на безбедност, откако либискиот лидер Моамер Гадафи се закани со напади, по оценката дека на дело е обид "за нова италијанска колонизација".

Венецуела бара од ОН да го осуди убиството на синот на Гадафи и внуците

Телма - 03.05.2011

Венецуела побара од Обединетите нации да го осудат убиство на синот и трите внучиња на либискиот лидер Моамер Гадафи во воздушниот напад на силите на НАТО и побараа прекинување на воздушните напади ...

Загриженост по загинувањето на внуците на Гадафи

Утрински - 03.05.2011

Анкара - Турција е загрижена поради убиството на еден од синовите и на тројцата внуци на Моамер Гадафи во воздушните напади на НАТО и стравува дека тоа ќе доведе до уште пожестоки судири и ...

Погребан синот на Гадафи

Алсат-М - 03.05.2011

Околу две илјади приврзаници на либискиот лидер Моамер Гадафи се собра на погребот на неговиот син Саиф ал Араб во Триполи.

Обвнителот на мкс гледа „силни докази против Гадафи“

Телма - 03.05.2011

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Луис Морено Окампо изјави дека постојат „силни докази“ за злосторствата против човештвото, извршени од режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи во Либија и ...

Во Швајцарија пронајдени 400 милиони долари на Гадафи

Нетпрес - 03.05.2011

Швајцарската влада соопшти дека влегла во траг на повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) кои можеби му припаѓаат на либискиот лидер Моамер Гадафи или на луѓето од неговото ...

Во Швајцарија откриени пари на Гадафи, Мубарак и Бен Али?!

Капитал - 03.05.2011

Швајцарските власти идентификуваат имот вредна над 360 милиони швајцарски франци која најверојатно припаѓа на либискиот претседател Моамер Гадафи или неговите блиски соработници.

Персоналот на ОН ја напушти Либија

Press24 - 03.05.2011

Поради безредијата во либиската престолнина, дванесет членови на персоналот на мисијата на Обединетите нации го напуштија Триполи Од седиштето на светската организација во Њујорк соопштија дека ...

Венецуела бара од ОН да го осудат убиство на синот и внучињата на Гадафи

МРТ - 03.05.2011

Венецуела побара од Обединетите нации да го осудат убиство на синот и трите внучиња на либискиот лидер Моамер Гадафи во воздушниот напад на силите на НАТО и побараа прекинување на воздушните напади ...

Каракас: ОН да го осуди убиството на синот и внуците на Гадафи

Алфа - 03.05.2011

“Владата на Венецуела бара од Обединетите Нации осуда за овој воен чин и ја повикува меѓународната заедница да побара итно завршување на воздушните напади во Либија”, соопштија од венецуелското ...

Примирје во Либија за време на македонската предизборна кампања

Окно - 03.05.2011

ЊУЈОРК, БАГДАД, ВАШИНГТОН, ТРИПОЛИ, СКОПЈЕ, 3 мај 2011 (Окно) - Генералниот секретар на Организацијата на Обединетите Нации Бан Ки-мун на денешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН ...

Гадафи обвинет за злострорства против човештвото

Курир - 03.05.2011

Луис Морено Окампо, обвинител на Меѓународниот кривичен суд изјави дека постојат „силни докази“ за злосторства против човештвото, кои биле извршени од страна на режимот на либискиот лидер Моамер ...

Турција побара Гадафи да се повлече и да замине од Либија

Р.С.Европа - 03.05.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска го повика либискиот лидер Моамер Гадафи веднаш да се повлече од власта со цел да се стави крај на крвопролевањето во Либија.

Ердоган го повика Гадафи да се повлече

Форум - 03.05.2011

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека либискиот лидер Моамер ел-Гадафи треба веднаш да се повлече заради иднината на Либија Неговиот повик претставува промена во политиката и ...

Во Швајцарија замрзнати нелегалните сметки на Гадафи

Inpress - 03.05.2011

Брисел, 3. мај 2011 (ИНПРЕС) Романија останува на одлуката за воведување на еврото во 2015 година и покрај превирањата во еврозоната и опоравувањето на економијата на државата, изјави премиерот на ...

Синот на Гадафи погребан со повици на одмазда

Алфа - 03.05.2011

Околу две илјади приврзаници на Гадафи се собраа на погребот на неговиот син Саиф ал-Араб во Триполи. На погребот не се појави Моамер Гадафи, но присуствуваа двата постари сина.

Премиерот на Турција го повика Гадафи да ја предаде власта и да ја напушти земјата

Нетпрес - 03.05.2011

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган го повика лидерот на Либија, Моамер Гадафи, веднаш да ја предаде власта и да ја напушти земјата, пренесе АФП.

Швајцарија замрзна сметки на Гадафи, Мубарак и Бен Али

Сител - 03.05.2011

Властите во Швајцарија открија и замрзнаа повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) нелегални банкарски сметки на либискиот лидер Моамер Гадафи и луѓе блиски до него.

Ердоган го повика Гадафи веднаш да се повлече

Нетпрес - 03.05.2011

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган го повикал либискиот лидер Моамер Гадафи веднаш да се повлече заради иднината на Либија, пишува “Бета“, пренесува НетПрес.

Швајцарија замрзна сметки на Гадафи, Мубарак и Бен Али

МРТ - 03.05.2011

Властите во Швајцарија открија и замрзнаа повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) нелегални банкарски сметки на либискиот лидер Моамер Гадафи и луѓе блиски до него.

Ердоган: Гадафи да се повлече од власта

Курир - 03.05.2011

Премиерот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да се повлече од власт со цел да се стави крај на крвопролевање во Либија.

Пронајдени 400 милиони долари на Гадафи во Швајцарија

Press24 - 03.05.2011

Швајцарската влада открила околу 400 милиони долари, за кои претпоставува дека му припаѓаат на либискиот лидер Моамер Гадафи или на луѓето од неговото опкружување Швајцарската министерка за ...

Швајцарија ги замрзнува сметките на африканските диктатори

Курир - 03.05.2011

Откриени се и замрзнати повеќе од повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) нелегални банкарски сметки на либискиот лидер Моамер Гадафи и луѓе блиски до него, од страна на ...

Швајцарија замрзна сметки на Гадафи, Мубарак и Бен Али

Алфа - 03.05.2011

Властите во Швајцарија открија и замрзнаа повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) нелегални банкарски сметки на либискиот лидер Моамер Гадафи и луѓе блиски до него.

Го погребаа синот на Гадафи и повикаа на одмазда

Вечер Прес - 03.05.2011

Околу 2.000 приврзаници на либискиот лидер Моамер Гадафи присуствуваа вчера на погребот на неговиот син Саиф ал-Араб на гробиштата Ал-Хани во Триполи.

Гадафи има 360, Мубарак 410 милиони франци

Вечер Прес - 03.05.2011

Властите во Швајцарија открија и замрзнаа повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) нелегални банкарски сметки на либискиот лидер Моамер Гадафи и луѓе блиски до него.

Ердоган го повика Гадафи да се повлече

Точка - 03.05.2011

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека либискиот лидер Моамер ел-Гадафи треба веднаш да се повлече заради иднината на Либија.

Над 400 милиони долари на Гадафи пронајдени во Швајцарија

Канал 77 - 03.05.2011

Швајцарската влада соопшти дека влегла во траг на повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) кои можеби му припаѓаат на либискиот лидер Моамер Гадафи или на луѓето од неговото ...

Гадафи се заканува со започнување војна со Италија

Канал 77 - 03.05.2011

Помеѓу нас и Италија започна војна. Мојот пријател Силвио Берлускони направи злосторство со тоа што дозволи Италијаните да учествуваат во војната против Либија, изјавил Гадафи за либиската национална ...

Во Швајцарија пронајдени 400 милиони долари на Гадафи

Точка - 03.05.2011

Швајцарската влада соопшти дека влегла во траг на повеќе од 360 милиони швајцарски франци (416 милиони долари) кои можеби му припаѓаат на либискиот лидер Моамер Гадафи или на луѓето од неговото ...

Гадафи жестоко напаѓа по убиството на најмладиот син

Н.Македонија - 03.05.2011

Најмладиот син на либискиот лидер и уште три малолетни деца биле убиени во воздушен напад на НАТО врз Триполи Дел од проектил во урнатиот дом на Саиф ал-Араб Гадафи Либискиот лидер Моамер Гадафи ја ...

Турција ја евакуираше амбасадата во Триполи

А1 - 02.05.2011

Турција ги евакуираше вработените oд амбасадата во либискиот главен град, поради влошувањето на безбедносната ситуација во земјата, рече во понеделникот министерот за надворешни работи, Ахмет ...

Либиската армија продолжува со бомбардирањето на Мисрата

А1 - 02.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продолжуваат со интензивно бомбардирање врз пристанишниот град Мисрата кој е во рацете на бунтовниците кои се збунети од нереагирањето на НАТО, пренесува ...

Кина повторно повика на прекин на борбите во Либија

Алсат-М - 02.05.2011

Кина повторно повика на прекин на борбите во Либија, нагласувајќи дека секогаш се спротивставувала на интервенции кои не се одобрени од Советот за безбедност на Обединетите нации.

Сомневања околу смртта на синот на Гадафи

Deutsche Welle - 02.05.2011

Властите во Триполи тврдат дека Саиф ал Араб е убиен во напад на НАТО. Алијансата го потврди нападот, но не и смртта на синот на диктаторот.

Од лондон протеран либискиот амбасадор

Телма - 02.05.2011

Велика Британија одлучи да го протера либискиот амабасадор откако британската амбасада во Триполи беше нападната, соопшти британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг.

Погребани најмладиот син на Гадафи и трите внуци

Телма - 02.05.2011

Попладнево на гробиштата во Триполи беа бидат погребани Саиф ал-Араб (29), најмладиот син на Гадафи, внукот Саиф (2), син на Мохамед Гадафи, внуката Картаг (3), ќерка на Ханибал Гадафи и внуката ...

Нови напади во Либија

Алсат-М - 02.05.2011

Либиската војска започна серија интензивни бомбардирања врз позиции на бунтовниците во градот Мисрата. Офанзивата следува окако вчера авиони на НАТО го убија најмладиот син на Моамер Гадафи и ...

Либиската армија продолжува со бомбардирањето на Мисрата

Форум - 02.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продолжуват со интензивно бомбардирање врз пристанишниот град Мисрата кој е во рацете на бунтовниците кои се збунети од нереагирањето на НАТО, пренесува ...

Гадафи: Меѓу нас и Италија започна војна!

Нетпрес - 02.05.2011

Помеѓу нас и Италија започна војна. Мојот пријател Силвио Берлускони направи злосторство со тоа што дозволи Италијаните да учествуваат во војната против Либија, изјавил Гадафи за либиската национална ...

Гадафи: Меѓу нас и Италија започна војна!

Сител - 02.05.2011

Помеѓу нас и Италија започна војна. Мојот пријател Силвио Берлускони направи злосторство со тоа што дозволи Италијаните да учествуваат во војната против Либија, изјавил Гадафи за либиската национална ...

НАТО гранатираше позиции на либиската армија во близина на Зинтан

МРТ - 02.05.2011

НАТО во текот на изминатат ноќ со воени напади од воздух гранатираше позиции на либиската армија во близина на градот Зинтан кој е под контрола на бунтовниците.

Персоналот на ОН ја напушти Либија

МРТ - 02.05.2011

Дванаесет членови на персоналот на мисијата на Обединетите нации во Триполи, поради безредијата ја напуштија либиската престолнина, соопштија во неделата доцна навечер во седиштето на светската ...

Три експлозии го потресоа Триполи

Сител - 02.05.2011

Три експлозии одекнаа во Триполи, каде повторно прелетуваат авиони на НАТО, тврдат очевидци. Според нив експлозиите биле слушнати во источниот дел на градот.

Персоналот на ОН ја напушти Либија

Алфа - 02.05.2011

Дванаесет членови на персоналот на мисијата на Обединетите нации во Триполи, ја напуштија либиската престолнина. Персоналот на ОН ја напуштил Либија по нападите на демонстрантите врз објектите на ...

Анкара стравува од продлабочување на кризата во Либија

Курир - 02.05.2011

Анкара е загрижена поради убиството на еден од синовите и тројца внуци на Моамер Гадафи во воздушните напади на НАТО и стравува дека тоа ќе доведе до уште пожестоки судири и задлабочување на ...

Турција е загрижена од случувањата во Либија

Р.С.Европа - 02.05.2011

Анкара е загрижена поради убиството на еден од синовите и тројца внуци на Моамер Гадафи во воздушните напади на НАТО и стравува дека тоа ќе доведе до уште пожестоки судири и задлабочување на ...

Либиската армија продолжува со бомбардирањето на Мисрата

МРТ - 02.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продолжуват со интензивно бомбардирање врз пристанишниот град Мисрата кој е во рацете на бунтовниците кои се збунети од нереагирањето на НАТО, пренесува ...

Три експлозии го потресоа Триполи

МРТ - 02.05.2011

Три експлозии одекнаа во Триполи, каде повторно прелетуваат авиони на НАТО, тврдат очевидци. Според нив експлозиите биле слушнати во источниот дел на градот.

Либиската армија продолжува со бомбардирањето на Мисрата

Алфа - 02.05.2011

Силите на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продолжуват со интензивно бомбардирање врз пристанишниот град Мисрата кој е во рацете на бунтовниците кои се збунети од нереагирањето на НАТО, пренесува ...

Велика Британија го протера либискиот амбасадор

МРТ - 02.05.2011

Велика Британија одлучи да го протера либискиот амабасадор откако британската амбасада во Триполи беше нападната, соопшти британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг.

Убиството на еден од синовите на Гадафи ќе ја задлабочи нестабилноста во Либија

МРТ - 02.05.2011

Анкара е загрижена поради убиството на еден од синовите и тројца внуци на Моамер Гадафи во воздушните напади на НАТО и стравува дека тоа ќе доведе до уште пожестоки судири и задлабочување на ...

Либија жали за нападите врз странските амбасади во Триполи

Р.С.Европа - 02.05.2011

Либиската влада соопшти дека жали за вчерашните напади врз британската и италијанската амбасада во Триполи. Заменик-министерот за надворешни работи Халид Каим вели дека полицијата била совладана од ...

Три експлозии се слушнале во текот на ноќта над Триполи

Inpress - 02.05.2011

Триполи, 2. мај 2011 (ИНПРЕС) Три експлозии биле слушнати синоќа додека авиони прелетувале над либиската престолнина Триполи, објави АФП, повикувајќи се наочевидци.

Персоналот на ОН ја напушти Либија

Форум - 02.05.2011

Дванаесет членови на персоналот на мисијата на Обединетите нации во Триполи, поради безредијата ја напуштија либиската престолнина, соопштија во неделата доцна навечер во седиштето на светската ...

Експлозии во Триполи

Press24 - 02.05.2011

Три експлозии одекнаа во Триполи, каде повторно прелетуваат авиони на НАТО, тврдат очевидци. Според нив експлозиите биле слушнати во источниот дел на градот.

НАТО гранатираше позиции на либиската армија

Курир - 02.05.2011

НАТО во текот на изминатат ноќ со воени напади од воздух гранатираше позиции на либиската армија во близина на градот Зинтан кој е под контрола на бунтовниците.

Турција ја евакуираше амбасадата во Триполи

МРТ - 02.05.2011

Турција ги евакуираше вработените oд амбасадата во либискиот главен град, поради влошувањето на безбедносната ситуација во земјата, рече во понеделникот министерот за надворешни работи, Ахмет ...

Нови немири во Мисрата и подготовки за погреб на синот на Гадафи

Р.С.Европа - 02.05.2011

Силите лојални на либијскиот лидер Муамар Гадафи почнаа нова офанзива против бунтовниците во градот Мисрата. Најмалку шестмина загинале во нападите а десетици се повредени, потврдија болнички извори.

Анкара е загрижена поради убиството на еден од синовите на Гадафи

Сител - 02.05.2011

Анкара е загрижена поради убиството на еден од синовите и тројца внуци на Моамер Гадафи во воздушните напади на НАТО и стравува дека тоа ќе доведе до уште пожестоки судири и задлабочување на ...

Велика Британија го протера либискиот амбасадор од својата територија

Канал 77 - 02.05.2011

Велика Британија одлучила да го протера од земјата либискиот амбасадор, откако во Триполи била нападната британската амбасада.

Персоналот на ОН ја напушти Либија

Точка - 02.05.2011

Дванаесет членови на персоналот на мисијата на Обединетите нации во Триполи, поради безредијата ја напуштија либиската престолнина, соопштија во неделата доцна навечер во седиштето на светската ...

НАТО уби син и тројца внуци на Гадафи

Вечер Прес - 02.05.2011

Анкара загрижена, а Русија се сомнева во тврдењата на коалицијата на НАТО дека либискиот лидер Моамер Гадафи бил цел на нивните напади Епископот на Триполи, Џовани Мартинели, во неделата, во изјава ...

Русија се сомнева дека Гадафи бил цел на нападот

Идивиди - 02.05.2011

Москва, 1 мај 2011 (МИА) - Русија се сомнева во тврдењата на НАТО коалицијата дека либискиот лидер Моамер Гадфи бил цел на нивните напади во Либија, соопшти денеска руското МНР.