TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приказни од „Крушево етноград“

Утрински - 27.07.2013

„Воскреснатите“ маскирани комити, аскери, чорбаџии, наконтени дами од историскиот времеплов на етноградот, веќе петта година влијаат како позитивна туристичка терапија за Крушево Крушево ја има ...

Крушево во слава на етно- традицијата

Алфа - 27.07.2013

Во пресрет на големиот верски празник Илинден и на епопејата на Крушевската Република, крушевчани една недела ќе ја слават својата традиција и историски вредности низ манифестацијата ``Крушево етно- ...

Почна „Крушево Етно град 2013“ (фото + видео)

Канал5 - 26.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево синоќа свечено беше отворено петотот издание на манифестацијата „Крушево Етно град 2013“.

Крушево се загрева за 110 години од Илинден

Канал5 - 26.07.2013

Во автентичен амбиент како пред 110 години Крушево од денеска до крајот на месецов ќе живее со манифестацијата Етно град.

ФОТО: Почна „Крушево Етно град 2013“

А1 On - 26.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево синоќа свечено беше отворено петотот издание на манифестацијата „Крушево Етно град 2013“.

Во Крушево, по петти пат, започна манофестација “Крушево- етно град 2013”

Сител - 26.07.2013

Со биење на камбаните од црквата “Св. Никола”, под “тешките” звуци на популарната “Бојот запачна”, синоќа, по петти пат, во Крушево започна манифестацијата “Крушево –етно град 2013”.

ФОТО: „Крушево Етно град 2013“

Курир - 26.07.2013

Во Крушево на плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево синоќа свечено беше отворено петотот издание на манифестацијата „Крушево Етно град 2013“.

Почна „Крушево Етно град 2013“

Алфа - 26.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево синоќа свечено беше отворено петотот издание на манифестацијата „Крушево Етно град 2013“.

ГАЛЕРИЈА: Почна „Крушево Етно град 2013“

Сител - 26.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево синоќа свечено беше отворено петотот издание на манифестацијата „Крушево Етно град 2013“.

ФОТО: Почна „Крушево Етно град 2013“

Денешен - 26.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево синоќа свечено беше отворено петотот издание на манифестацијата „Крушево Етно град 2013“.

Почнува „Крушево етно град 2013“

24 Вести - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Организатор на манифестацијата која стана традиционална е Историскиот музеј од Крушево.

Крушево штеди вода

Утрински - 25.07.2013

Рестрикциите се неопходни бидејќи има загуби на вода во системот од 60 отсто, велат општинските власти Прилеп - Крушевчани се соочуваат со недостиг од вода, како и секоја летна сезона.

Вечерва започнува „Крушево етно град “

Канал5 - 25.07.2013

Вечерва во легендарното крушево започнува традиционалната манифестација ,,Крушево етно град“. Манифестацијата е дел од одбележувањето на 2 Август- националниот празник на Македонија и се совпаѓа со ...

Почнува „Крушево етно град 2013“

Сител - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Организатор на манифестацијата која стана традиционална е Историскиот музеј од Крушево.

Почнува „Крушево етно град 2013“

Алфа - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Организатор на манифестацијата која стана традиционална е Историскиот музеј од Крушево.

Почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“

Нова ТВ - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Градот и Музејот од Крушево со оваа петта манифестацијата го оживуваат духот и обичаите на Крушево ...

Почнува: „Крушево етноград“

Телеграф - 25.07.2013

За време на манифестацијата повеќе од 50 костимирани дуќанџии, занаетчии и граѓани ќе ги оживуваат минатото и традицијата На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата ...

Почнува „Крушево етно град 2013“

МРТ - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Организатор на манифестацијата која стана традиционална е Историскиот музеј од Крушево.

Почнува „Крушево етно град 2013“

А1 On - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Организатор на манифестацијата која стана традиционална е Историскиот музеј од Крушево.

Вечерва се отвара „Крушево – етно град“

Република - 25.07.2013

Вечерва во центарот на Крушево почнува петтото издание на манифестацијата „Крушево етно град“ со концерти на КУД од Крушево, Прилеп, Кривогаштани и Демир Хисар, а на отворена сцена ќе се изведе ...

Почнува „Крушево етно град 2013“

Бриф - 25.07.2013

На плоштадот „Никола Мартиноски“ во Крушево вечер почнува манифестацијата „Крушево етно град 2013“. Организатор на манифестацијата која стана традиционална е Историскиот музеј од Крушево.

Започнува манифестацијата `Крушево етно град`

Sky - 25.07.2013

Во Крушево, вечерва започнува традиционалната манифестација „Крушево етно град“. Оваа манифестација е дел од одбележувањето на 2 Август- националниот празник на Македонија и се совпаѓа со програмата ...

Конзулите повторно ќе се соберат во Крушево

Н.Македонија - 25.07.2013

„Крушево етно-град“ годинава првпат отвора свои изложбени дуќани во крушевската чаршија. Секој дуќан ќе биде приказна за себе Ќе настапат повеќе културно-уметнички друштва Од вечерва до 31 месецов во ...

Претпразнично реновирање во Крушево

Н.Македонија - 24.07.2013

Пред празникот Илинден, Историскиот музеј од Крушево забрзано работи на завршување повеќе инфраструктурни проекти, со кои ќе се подобри сликата за градот за време на одбележувањето на 2 Август Во ...

Крушевчанка брутално ја претепала својата ќерка

Канал5 - 23.07.2013

47 годишната крушевчанка го тепала девојчето со тупаници и тврди предмети по главата и телото! ПС Крушево поднесе кривина пријава против Г.Н.

Кривична пријава за претепување на сопствената ќерка

МКД - 23.07.2013

Крушевчанката Г.Н. (47) заработила кривична пријава поради семејно насилство. Таа во домот на нејзините родители, по вербална расправија физички ја нападнала нејзината ќерка М.Н.

Млади уметници ќе го заживуваат театорот во Крушево

Сител - 23.07.2013

Традиционалната културна манифестација “Крушево -етно град 2013”, која започнува на 25 јули, годинава ќе биде збогатена со пионерскиот проект на тројца млади дипломирани театарски уметници, кои, со ...

Крушевчанка ја претепала ќерка си

Сител - 23.07.2013

Крушевчанка си заработи кривична пријава поради семејсно насилство. Се работи за 47-годишната Г.Н. од Крушево која во домот на нејзините родители, по настаната вербална расправија физички ја ...

Крушевчанка ја претепала ќерката

Курир - 23.07.2013

Полицијата во Крушево поднесе кривина пријава против Г.Н.(47) од Крушево за сторено кривично дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“.

Крушевчанка со тупаници ја претепала ќерка си

Press24 - 23.07.2013

Крушевчанка си заработи кривична пријава поради семејсно насилство. Се работи за 47-годишната Г.Н. од Крушево која во домот на нејзините родители, по настаната вербална расправија физички ја ...

Крушевчанка со тупаници ја претепала мајка си

Press24 - 23.07.2013

Крушевчанка си заработи кривична пријава поради семејсно насилство. Се работи за 47-годишната Г.Н. од Крушево која во домот на нејзините родители, по настаната вербална расправија физички ја ...

Мајка претепала ќерка

Inpress - 23.07.2013

Крушево, 23. јули 2013 (ИНПРЕС) Полициската станица Крушево поднесе кривина пријава против Г.Н.(47) од Крушево за сторено кривично дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“.

Крушевчанка ја претепала својата ќерка

Sky - 23.07.2013

ПС Крушево поднесе кривина пријава против Г.Н.(47) од Крушево за сторено кривично дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“.

Крушево добива театар

Тера - 23.07.2013

Во горното училиште Никола Караев како што си го нарекуваат крушевчани, подолго време се опремува салонот на новиот театар.

Со тупаници ја тепала ќерката

Sky - 23.07.2013

ПС Крушево поднесе кривина пријава против Г.Н.(47) од Крушево за сторено кривично дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“.

Крушевчанка со тупаници ја нападнала сопственета мајка

Локално - 23.07.2013

Крушевчанка заработи кривична пријава поради семејсно насилство.Се работи за 47-годишната Г.Н. од Крушево која во домот на нејзините родители, по настаната вербална расправија физички ја нападнала ...

Кривична за крушевчанка која си ја натепала ќерката

Либертас - 23.07.2013

Полициската станица Крушево поднесе кривична пријава против Г.Н.(47) од Крушево за сторено кривично дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“.

Кумановските Власи ќе слават во Крушево

Kumanovo News - 22.07.2013

Членови на Здружението на Власи од Куманово на 3 и 4 август ќе присуствуваат на Влашка вечер во Крушево. Прославата се организира по повод 10 дена Крушевска Република и Денот на Власите.