TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oпштината, војската и населението ги расчистија наносите од песок и кал на улиците во Радовиш

Канал5 - 07.12.2008

Три дена по големото невреме, во Радовиш, општината, војската и населението ги расчистија наносите од песок и кал на улиците во центарот на градот, соопшти локалниот Центар за управување со кризи. Во станбените згради и индустриските објекти водата е испумпана, а делумно е санирана и канализациската мрежа. Општината Радовиш отвори донаторска сметка за помош. Се уште трае потрагата по исчезнатиот жител на селото Дедино, Александар Трајков.

Исчезнатот од Конче пронајден мртов

А1 - 06.12.2008

Жителот на селото Дедино, кој исчезна за време на невремето и поплавите во регионот на Радовиш е пронајден мртов. „Александар Трајков, кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче е пронајден ...

Водата за пиење неисправна, електричната мрежа кревка

А1 - 06.12.2008

Во Радовиш денеска се работеше со полна пареа. Се чистеа домовите стопанските објекти. Се отстрануваа и дебелите пластови кал, кои сеуште го отежнуваат нормалното одвивање на сообраќајот, и движењето на луѓето ...

Радовиш како прегазен од цунами

Време - 06.12.2008

Сузана Тасева Двајца мртви, еден исчезнат и голема материјална штета е црниот биланс од завчерашната бура со силен дожд и ветер што ја зафати Македонија, особено прилепскиот и радовишкиот крај.

Скопје: Итна помош за санирање на штетите во Радовиш, Виница и Прилеп

Р.С.Европа - 06.12.2008

Македонската Влада, на синиќешната седница, донесе итни мерки за санирање на штетите од невремето во Радовиш, Виница и Прилеп.

Библиски потоп во Радовиш

Утрински - 06.12.2008

Во невремето што ја зафати Македонија се удави 81-годишна старица, а еден маж исчезна во надојдените води. РАДОВИШ – Невидено цунами завчера направи пустош во општините Радовиш и Конче, поплавувајќи се' пред ...

„Вардар осигурување“ на терен

Утрински - 06.12.2008

„Вардар осигурување“ на терен. По вчерашното невреме, вчера раководството на осигурителната куќа „Вардар осигурување“, член на групацијата „Триглав“, ги посети оштетените локации на своите осигуреници во ...

Мерки за ублажување на последиците од невремето

Телма - 06.12.2008

Владата на вонредна седница донесе итни мерки за санирање на штетите предизвикани од невремето, проследено од силен ветер и дожд, што вчера ги погоди Радовиш, Виница и Прилеп.

Регистрирана и трета жртва од невремето во четвртокот

Телма - 06.12.2008

Александар Трајков, кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче е пронајден мртов, соопшти денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Итни мерки за санирање на штетите од невремето

Форум - 06.12.2008

Владата донесе одлука и за еднократна помош во висина на една просечна плата за семејствата кои најлошо минаа од невремето. Формирана е комисија, која за два дена треба да излезе на терен, да ги провери ...

„Вардар Осигурување“ веднаш ќе ги надомести штетите

Форум - 06.12.2008

Раководството на осигурителната куќа „Вардар Осигурување“, член на групацијата „Триглав“, ги посети оштетените локации на своите осигуреници во Радовиш.

Наставата е во прекин поради штетите од невремето

Н.Македонија - 06.12.2008

Штетата на покривот во училиштето „Рампо Левката“ во Прилеп, кој беше уништен во завчерашното невреме, е околу 25 илјади евра, констатираа мешаната комисија од Министерството за образование, инвеститорот и ...

Невремето однесе уште една жртва

Н.Македонија - 06.12.2008

Слободанчо Лисичков (47) од Битола завчера го загуби животот во силното невреме што ја зафати земјава. Тој во Охрид работејќи на покрив бил удрен од лим што бил откорнат од ветрот и потоа паднал на земја од ...

„Вардар осигурување“ ќе плати за штетите од невремето во Радовиш

Н.Македонија - 06.12.2008

Раководството на осигурителната куќа „Вардар осигурување“, член на групацијата „Триглав“, вчера ги посети локациите на своите осигуреници во Радовиш што беа оштетени во невремето, соопштија во компанијата.

Помош за погодените региони

Алсат-М - 06.12.2008

Еднократна парична помош во износ од 30.000 денари за семејствата на двајцата загинати, како и една просечна плата за најзагрозените семејства од големото невреме што ја зафати Македонија.

Владата ќе им помогне на најзагрозените од големото невреме

Алфа - 06.12.2008

Еднократна парична помош во износ од 30.000 денари за семејствата на двајцата загинати, како и една просечна плата за најзагрозените семејства од големото невреме што ја зафати Македонија.

И трета жртва на невремето во земјата

Алфа - 06.12.2008

Жителот на селото Дедино, кој исчезна во невремето и поплавите во регионот на Радовиш е пронајден мртов. - Александар Трајков, кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче е пронајден мртов.

Трета жртва на невремето

Алсат-М - 06.12.2008

Жителот на селото Дедино, кој исчезна за време на невремето и поплавите во регионот на Радовиш е пронајден мртов. „Александар Трајков, кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче е ...

ЦУК ја демантира информацијата дека е пронајден исчезнатиот жител во Конче

Алсат-М - 06.12.2008

Центарот за управување со кризи ја демантира информацијата што ја објави денеска за пронаоѓање на исчезнатиот жител на Конче. - Информацијата дека лицето Александар Трајков, кое исчезна пред два дена во село ...

Радовишани за владината помош "Малку пари, а многу штета"

Алфа - 06.12.2008

Со 250 евра неможеме да ги санираме штетите од невремето. Радовишани реагираат дека владината помош е малку за да се обноват оштетените домови. Во градот цел ден се расчистуваат трагите од невремето .

Александар Трајков, кој што исчезна во невремето во Конче e пронајден мртов

Канал5 - 06.12.2008

Александар Трајков, кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче е пронајден мртов, соопшти денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Радовишани денеска заедно со војниците ги расчистуваа фабриките од огромните наноси од кал

Канал5 - 06.12.2008

Како да се преживее, кога егзистенцијата од овие погони е отидена во неврат. Ова е главната мака на радовишани кои денеска заедно со војниците ги расчистуваа фабриките од огромните наноси од кал по ...

Општина Виница нема доволно средства за санација на штетите од невремето

Канал5 - 06.12.2008

Невремето што пред два дена го зафати виничко, го погоди и буџетот на општината каде нема предвидено средства за елементарни непогоди. „Општината нема доволно средства да ги покрие овие трошоци.

Александар Трајковски од Конче се уште исчезнат

Сител - 06.12.2008

Александар Трајковски кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче се уште не е пронајден . Трајковски затечен од силниот ветер и поројните дождови исчазна и по него се уште се трага, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи. Во невремето веќе настрадаа две лица. Денеска состојбата во Радовиш полека се стабилизира. По вчерашната итна седница на Владата пристигнати се дополнителни екипи за расчистување на теренот.

Силното невреме однесе уште една жртва

Нетпрес - 06.12.2008

Александар Трајков, кој пред два дена бил пријавен за исчезнат, е пронајден мртов во селото Дедино, општина Конче. Тој е уште една жртва на невремето што ја зафати државата ова недела.

Помош за погодените региони

Макфакс - 06.12.2008

Еднократна парична помош во износ од 30.000 денари за семејствата на двајцата загинати, како и една просечна плата за најзагрозените семејства од големото невреме што ја зафати Македонија.

Трета жртва на невремето

Макфакс - 06.12.2008

Жителот на селото Дедино, кој исчезна во невремето и поплавите во регионот на Радовиш е пронајден мртов. „Александар Трајков, кој пред два дена исчезна во селото Дедино, општина Конче е пронајден мртов.

ЦУК: Трајков се уште се води за исчезнат

Макфакс - 06.12.2008

Откако Александар Трајков, кој исчезна во невремето во радовишко, беше прогласен за мртов, информацијата се демантира, тој се уште се води исчезнат.

Радовишани немаат вода за пиење, градот во кал до гуша

А1 - 05.12.2008

Една жена загина, а еден маж е исчезнат во поплавата што го зафати радовишкиот регион. 81-годишната Ката Парова се удавила во сопствениот кревет од надојдените води во приземјето на куќата.

Жртва на невремето и во Охрид

А1 - 05.12.2008

Загинал градежен работник во Охрид за време на невремето. 46-годишниот Слободанчо Лисичков од Битола од силниот ветре со огромно парче лим бил однесен од силниот ветар, паднал на земја и загинал на лице место.

Невремето невообичаена појава за Македонија

А1 - 05.12.2008

Последната декада е најтопла во Македонија во изминативе осумдесет години. Вчерашното невреме поради кое двајца луѓе ги загубија животите исто така беше невообичаено, велат метеоролозите.

Големи штети и загинати од невремето во Радовиш

А1 - 05.12.2008

Плачеше денеска сопругата на 77-годишниот Александар Трајков од селото Дедино. Откако вчера го однеле надојдените води, ни таа, ниту неговите деца, не знаат, дали е жив или мртов.

Владата со пакет мерки за санирање на последиците од невремето

А1 - 05.12.2008

Еднократна парична помош во износ од 30.000 денари за семејствата на двајцата загинати, како и една просечна плата за најзагрозените семејства од големото невреме што ја зафати Македонија.

Скопје: По вчерашното невреме, денеска стабилизирање на состојбата во Македонија

Р.С.Европа - 05.12.2008

По невремето што вчера ја зафати Македонија од управата за хидро метеролошки работи информираат дека денеска состојбата ке се стабилизра , ке има намалување на облачноста , врнежите ќе престанат а ке дува ...

Летна бура направи пустош во декември

Време - 05.12.2008

Ветер со брзина од преку 100 километри на час, проследен со пороен дожд и со грмотевици, вчера го погоди Прилеп и предизвика штети што се проценуваат на неколку милиони денари.

Покрив поклопи четири коли

Вест - 05.12.2008

Падна покривна конструкција од зграда во центарот на Прилеп од невремето проследено со силен ветер и дожд. Повредени нема, но од покривната конструкција оштетени се пет возила.

Се сумираат штетите - денес стабилизација на времето

Телма - 05.12.2008

Синиптичарите за денеска најавуваат стабилизација на временските прилики, повремен дожд и температури до 15 степени целзиусови, што претставува и натаму топло време за месец декември.

ЦУК: Едно лице загина, а едно е исчезнато во невремето штo вчера ја зафати Маекдонија

Алфа - 05.12.2008

Едно лице загина, а едно лице се води за исчезнато во невремето од силен дожд и ветер, што вчера ги зафати општините Радовиш и Конче.

Невремето во Прилеп однесе покриви

Н.Македонија - 05.12.2008

Силното невреме во прилепскиот регион, проследено со дожд, предизвика проблеми во Прилеп и во Мариово. Ветер со силина од 100 километри на час сруши лимена покривна конструкција во центарот на градот, тешка ...

Радовишани ги расчистуваат урнатините и калта по невремето

Алсат-М - 05.12.2008

Во деловите во источна Макеоднија, особено регионот на Радовиш со разденувањето се видоа вистинските последици од вчерашното невреме.

Вонредна седница на Владата за штетите од невремето

Алсат-М - 05.12.2008

Владата на вонредна седница вечерва расправа за санирање на штетата од вчерашното невреме предизвикано од силен ветер и дожд во Радовиш, Виница, Штип и Прилеп.

Македонија потопена

Дневник - 05.12.2008

Македонија потопена. Прогласена е елементарна непогода во општината, за отстранувањето на последиците е вклучена сета градежна механизација, а на помош дојдоа и 300 војници од штипскиот гарнизон. Во ...

ВО НЕВРЕМЕТО најпогодени РАДОВИШ, КОНЧЕ и Прилеп

Сител - 05.12.2008

Силно невреме со пороен дожд попладнево зафати поголем дел од територијата на Македонија. Најголеми штети има во Радовиш, Конче и Прилеп, но погодени се речиси сите општини.

Едно лице загина, а едно е исчезнато во невремето штo вчера ја зафати Македонија

Кирилица - 05.12.2008

Според информациите на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Ката Борова од Радовиш, родена 1929 година го загуби животот, додека Александар Трајков роден 1932 година од село Дедино, општина Конче исчезнал.

Едно лице загина, а едно е исчезнато во невремето штo вчера ја зафати македонија

Сител - 05.12.2008

Едно лице загина, а едно лице се води за исчезнато во невремето од силен дожд и ветер, што вчера ги зафати општините Радовиш и Конче.

Големи штети во Радовиш и Конче, последица на силното невреме

Канал5 - 05.12.2008

Утрото во Радовиш и во Конче ги откри штетите што ги остави силниот ветер и обилните врнежи од дожд. За само половина час, невремето зад себе остави поплавени куќи, оштетени или целосно уништени автомобили ...

Двајца мртви, еден исчезнат

Вечер - 05.12.2008

Две лице загинаа а едно лице исчезна и по него полицијата се уште трага во невремето кое зафати неколку градови од кој најпогоден беше Радовиш.

Една жртва, едно исчезнато лице и материјални штети поради невремето во Македонија

Нетпрес - 05.12.2008

Невремето вчера во Македонија однесе еден човечки живот, а едно лице се води за исчезнато. Општина Радовиш и Конче вчера беа зафатени од силно невреме проследени со силен дожд, ветер и повремено град и грмежи.

Преку 350 војници ќе помогнат за санирање на штетите во Радовиш

Нетпрес - 05.12.2008

Поради штетата кои настанаа во регионот на Радовиш од вчерашното невреме, македонската армија ќе ангажира дел од персоналот и материјално техничките средства за помош кон граѓаните и локалната самоуправа.

Раководството на Вардар Осигурување ги посети оштетените во Радовиш

Нетпрес - 05.12.2008

Раководството на осигурителната куќа Вардар Осигурување – член на групацијата Триглав, денеска ги посети оштетените локации на своите осигуреници во Радовиш, поради настанатата штета од вчерашното невреме.

Македонската православна црква (МПЦ) изрази сочуство до Руската православна црква (РПЦ), во првата реакција по повод ...

Макфакс - 06.12.2008

Седумдесет годишна старица се удавила во поплавите што денеска го погодија Радовиш како последица од невремето проследено со пороен дожд и силен ветер што ја зафати Македонија.

Идентификувани настраданите во невремето

Макфакс - 05.12.2008

Радовишанката Борова Ката (79) синоќа се удавила во поплавите во реонот на Радовиш, а за исчезнат се води Александар Трајков (76) од село Дедино, кој најверојатно бил завлечен од надојдената Дединска река.

Хаос и паника во Прилеп по невремето

А1 - 04.12.2008

Големо невреме во Прилеп. Срушени покриви, искинати далноводи, цели региони без струја. Ветерот кој дуваше со брзина од 100 километри на час го сруши покривот на една зграда.

Старица жртва на невремето во радовишко, еден исчезнат

А1 - 04.12.2008

Невремето со силен ветар и дожд, кое денеска беснееше во југо-источна Македонија, доцна попладнево ја однесе и првата жртва. 81-годишна старица починала, откако вода влегла во нејзиниот дом, каде што таа сама ...

Невремето однесе најмалку еден живот

Телма - 04.12.2008

Силното невреме кое денеска ја зафати Македонија ја однесе и првата жртва. Во Радовиш 81- годишна неподвижна старија се удави во нејзината куќа од надојдените води на Радовишка Река.

Невремето во Прилеп корнеше покриви од згради

Телма - 04.12.2008

Силен дожд и ветер го зафати денеска Прилеп и регионот на Мариово. Ветерот на места достигна брзина од 95 километри на час. Во центарот на Прилеп ветерот однесе лимен покрив од стамбена зграда, кој при ...

Најмалку една жртва во силното невреме во Македонија

Алсат-М - 04.12.2008

Седумдесет годишна старица се удавила во поплавите што денеска го погодија Радовиш како последица од невремето проследено со пороен дожд и силен што ја зафати Македонија.

Невреме во Прилеп

Кирилица - 04.12.2008

Влатко Котески, од прилепскиот регионален центар за справување со кризи, информираше дека поради силниот ветер, со брзина од 90 до 100 километри на час проследен со дожд, без снабдување со електрична енергија ...

Силниот ветер во Прилеп урна лимена покривна конструкција на зграда

Сител - 04.12.2008

ВО ПРИЛЕПСКОТО ОУ „РАМПО ЛЕВКАТА“ УТРЕ ЌЕ НЕМА НАСТАВА, КОМИСИЈА ОД МОН ЌЕ ПРАВИ УВИД ЗА ШТЕТАТА ОД НЕВРЕМЕТО. Во основното училиште „Рампо Левката“ кое денеска поради невремето и силниот ветер остана без дел ...

Невремето зеде жртва во Радовиш – во надојдена вода се удави 81-годишна неподвижна жена

Канал5 - 04.12.2008

81г. радовишанка Катерина И. е жртва на незапаметеното невреме кое попладнево го зафати Радовиш. Несреќната старица загинала во момент кога надојдените води на Крива река во центарот на градот буквално ја ...

Во текот на ноќта невремето ќе ја напушти државата велат синоптичарите

Канал5 - 04.12.2008

Синоптичарите објаснуваат дека нестабилната влажната маса која околу пладне беше во западниот дел на земјата, доцна попладнето се префрли кон исток и неочекувано го зголеми интензитетот.

Дефекти во електрoмрежата во повеќе региони

Канал5 - 04.12.2008

Од ЕВН Македонија велат дека во повеќе делови од државата се регистрирани дефекти во мрежата. Проблеми со струјата имало во радовишко, струмичко, кочанско, ресенско, неготинско, демиркаписко.

Министерот Стојановски во посета на Прилеп

Нетпрес - 04.12.2008

Министерот за образование и наука Перо Стојановски денеска ќе ја посети општината Прилеп, која е зафатена од големо невреме. Во рамки на посетата Министерот ќе направи увид на состојбата во основното училиште ...