TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 75 отсто од Бразилците ги поддржуваат протестите во земјата

24 Вести - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покажауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Мнозинството Бразилци ги поддржуваат протестите

Deutsche Welle - 23.06.2013

Четвртина милион Бразилци илегоа на последните протести во земјата, на кои се бара фокусирање на корупцијата и реформирање на државниот систем.

Три четвртини од Бразилците го поддржуваат протестите во земјата

Сител - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Три четвртини од Бразилците го поддржуваат протестите

А1 On - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покажауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Три четвртини од Бразилците ги поддржуваат протестите во земјата

Алфа - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Бразил: Нови судири, протестите продолжуваат

Нова ТВ - 23.06.2013

Нови судири се случија во Бразил и покрај обидот на претседателот Дилма Русеф да одговори на барањата на демонстрантите и со тоа да запре насилството.

75% од Бразилците ги поддржуваат протестите во земјата

Економски - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

И покрај најавените реформи над 250 илјади луѓе се на улица

Нова ТВ - 23.06.2013

Повеќе од 250 илјади луѓе маршираа по улиците на бразилските градови поради корупција во власта и покрај најавите за реформи.

Бразилците масовно ги поддржуваат протестите

Вечер Прес - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покажуваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот "Епоха".

Бразилците го поддржуваат протестите во земјата

Локално - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Три четвртини од Бразилците ги поддржуваат протестите во земјата

Денешен - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Три четвртини од Бразилците ги поддржуваат протестите во земјата

Бриф - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“.

Три четвртини од Бразилците ги поддржуваат протестите во земјата

Вечер Прес - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот "Епоха".

Три четвртини од Бразилците го поддржуваат протестите во земјата

Н.Македонија - 23.06.2013

Дури 75 проценти од Бразилците ги поддржуваат протестите во нивната земја што траат повеќе од две недели, покжауваат резултатите од една анкета на јавното мислење објавена во весникот „Епоха“ ...

Претседателката на Бразил најави реформи

24 Вести - 22.06.2013

Претседателката на Бразил Дилма Русеф најави серија реформи во обид да стави крај на масовните, насилни протести кои траат веќе една недела.

Претседателката на Бразил вети „голем пакт“

Deutsche Welle - 22.06.2013

Претседателката на Бразил Дилма Русеф им се обрати на демонстрантите: Таа ги прифаќа барањата од улицата. Во меѓувреме светската фудбалска федерација ФИФА е загрижена за СП 2014.

Бразилската претседателка бара смирување на протестите и ветува реформи

Канал5 - 22.06.2013

Во очајнички обид да ги спречи се помасовните граѓански протести во земјата, претседателката на Бразил Дилма Русеф вети нов план за развој на јавниот сообраќај и образованието преку реформи.

Претседателката на Бразил вети „голем пакт“

Канал5 - 22.06.2013

Треба да биде развиен план за подобрување на јавниот транспорт, да се инвестираат повеќе пари од приходите од нафтата во образованието и да се доведат лекари од странство во Бразил, изјави ...

Русеф нема да толерира насилство во Бразил

Утрински - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф денеска се обрати за првпат од почетокот на масовните, насилни протести во земјата кои траат веќе една недела, истакнувајќи дека мирните протести се дел од силна ...

Бразил пред експлозија

Утрински - 22.06.2013

Повод нередите беше зголемувањето на цената на билетите во јавниот сообраќај но, бесот на демонстрантите се насочи и против виските трошоци за организација на претстојното Светско фудбалско првенство ...

Русеф: имаме силна демократија, но насилството нема да го толерираме

Телма - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф денеска се обрати за првпат од почетокот на масовните, насилни протести во земјата кои траат веќе една недела, истакнувајќи дека мирните протести се дел од силна ...

ФОТО: Ескалираат протестите во Бразил - вработените во ФИФА не смеат да излезат на улица

Press24 - 22.06.2013

Во Бразил владее вистински хаос. Повеќе од 1 милион луѓе се на улиците каде протестираат против тамошната влада поради Светското првенство во фудбал.

Русеф е за дијалог со демонстрантите

А1 On - 22.06.2013

Претседателката на Бразил, Дилма Русеф вети дека ќе ги подобри јавните услуги во државата, но дека насилството на демонстрациите нема да го толерира.

Русеф: Протестите се дел од силна демократија, но насилствата нема да се толерираат

Алфа - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф денеска се обрати за првпат од почетокот на масовните, насилни протести во земјата кои траат веќе една недела, истакнувајќи дека мирните протести се дел од силна ...

Бразилската претседателка попуштила пред демонстрантите

МКД - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф најавила цела низа реформи по масовните протести низ целата земја во кои учествувале над милион луѓе.

Бразил ќе добие големи реформи кои ќе стават крај на протестите

Капитал - 22.06.2013

Претседателот на Бразил, Дилма Русеф најави голем број реформи кои треба да стават крај на масовните антивладини протести, пренесе БиБиСи .

Бразилски протести: Претседателката најавува реформи

Нова ТВ - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф ги претстави серијата на реформи, во обид да стави крај на деновите на националните анти-владините протести, јавува Би-Би-Си.

Дилма Русеф: Протестите се дел од силна демократија, но насилствата нема да се толерираат

Сител - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф денеска се обрати за првпат од почетокот на масовните, насилни протести во земјата кои траат веќе една недела, истакнувајќи дека мирните протести се дел од силна ...

Дилма Русеф најави реформи

А1 On - 22.06.2013

Претседателката на Бразил Дилма Русеф најави серија реформи во обид да стави крај на масовните, насилни протести кои траат веќе една недела.

Русеф: Протестите се дел од силна демократија, но насилствата нема да се толерираат

Бриф - 22.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф денеска се обрати за првпат од почетокот на масовните, насилни протести во земјата кои траат веќе една недела, истакнувајќи дека мирните протести се дел од силна ...

Властите на Бразил најавија почеток на реформи, по протестите

Локално - 22.06.2013

Претседателот на Бразил, Дилма Русеф најави голем број реформи кои треба да стават крај на масовните антивладини протести, пренесе БиБиСи .

Милионски протести во Бразил

Н.Македонија - 22.06.2013

Најголемите протести во изминативе две децении во Бразил ја земаа и првата жртва НЕ СТИВНУВААТ БЕЗРЕДИЈАТА ВО ЈУЖНОАМЕРИКАНСКАТА ДРЖАВА Над еден милион лица завчера излегоа на улиците во околу 100 ...

Еден загинат во масовните демострации во Бразил на кој се собраа еден милион незадоволни граѓани

24 Вести - 21.06.2013

Бразилските медиуми јавија дека едно 18-годишно момче загинало во градот Рибејрао Прето, на околу 300 километри северно од Сао Паоло, кога засега непознат маж со автомобил удрил во група демонстранти.

(ФОТО) Протестите во Бразил добиваат на жестина, момче загина

Утрински - 21.06.2013

Во главниот град Бразилија група демостранти синоќа упадна во Министерството за надворешни работи и се судри со полицијата Група демостранти синоќа упадна во Министерството за надворешни работи во ...

Бразил врие - Протести и фудбал

Вест - 21.06.2013

Синоќа и ноќеска околу еден милион луѓе протестираа во неколку големи градови во Бразил. Бразилските власти не успеаја да ги спречат протестите иако најавија дека ќе ги намалат цените на јавниот ...

Бразил: Мирните протести преминаа во хаос

Deutsche Welle - 21.06.2013

Социјалните неправди поттикнуваат на протести се‘ поголем број луѓе во Бразил, и покрај отстапките на владата. Во Рио де Жанеиро дојде до судири. Претседателката Дилма Русеф е алармирана.

Над еден милион Бразилци на улица

Канал5 - 21.06.2013

Над еден милион луѓе учествуваа во антивладините протести во стотина градови во Бразил. Едно 18- годишно момче загина откако било прегазено од автомобил што влетал во толпата во Сао Паоло.

Еден милион демонстранти низ Бразил - нападнаа и владини згради

Телма - 21.06.2013

Продолжуваат анти-владините протести во Бразил, на кои присуствуваат стотици илјади граѓани, а забележани се и повеќе сериозни инциденти.

Бразилците почнаа „карневал против капитализмот“

Дневник - 21.06.2013

Бразилските улици се преплавени од еден милион луѓе кои маршираа покажувајќи дека веќе е предоцна за ситни отстапки и барајќи темелни промени Уличните протести во Бразил, кои траат повеќе од 10 дена, ...

Бразил: Итен владин состанок за масовните протести

Нова ТВ - 21.06.2013

Бразилскиот претседател Дилма Русеф, свика итен состанок на владата да разговараат за најмасовните немири во земјата во последниве две децении.

Продолжуваат протестите во Бразил, група демонстранти упаднаа во Министерството за надворешни работи

Сител - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

Eден загинат во протестите во Бразил

+инфо - 21.06.2013

Учесници на протестите во Бразил упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солзавец за растерување на демонстрантите.

Бројот демонстранти во Бразил достигна милион, еден загинат и десетици ранети

Кајгана - 21.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф откажа патување во странство и за петок свика итен кризен состанок на потесниот кабинет откако земјата ја зафатија историски протести на кои во различни градови ...

Бразил на нозе - 18 годишно момче го загуби животот

Press24 - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

ВИДЕО: Протестите во Бразил вон контрола, еден загинат и десетина повредени

А1 On - 21.06.2013

Бразилските медиуми јавија дека едно 18-годишно момче загинало во градот Рибејрао Прето, на околу 300 километри северно од Сао Паоло, кога засега непознат маж со автомобил удрил во група демонстранти.

Продолжуваат протестите во Бразил

МРТ - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

Бразил- најмалку едно лице загина на антивладините протести

Р.С.Европа - 21.06.2013

Едно лице загина додека стотици до илјадници луѓе се придружија на анти владините протести низ повеќе градови во земјата Агенциите јавија дека полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги ...

Бразилски протести: Еден загинат, стотици илјади маршираа

Нова ТВ - 21.06.2013

Бразил го зафатија масовни демонстрации- најпрво народот се собра околу една иконска црква во срцето на Рио де Жанеиро во четвртокот, извикувајќи "Долу корупцијата" и "Можам да живеам без Светското ...

Продолжуваат протестите во Бразил

А1 On - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

Продолжуваат протестите во Бразил

Алфа - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

Бразил - протестите се по жестоки

Р.С.Европа - 21.06.2013

Стотици илјади Бразилци ги продолжуваат протестите кои, како што јави Дојче Веле, излегле од контрола во неколку градови.

Бразил: Демонстрантите упаднаа во Министерството за надворешни работи

Курир - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија. Демонстрантите се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за нивно ...

Итна средба на бразилскиот државен врв поради протестите

Inpress - 21.06.2013

Рио де Жанеиро, 21. јуни 2013 (ИНПРЕС) Претседателката на Бразил, Дилма Русеф денеска свика кризна средба со најблиските министри, откако вчера во целата земја беа одржани невидени протести, пренесе ...

Бројот демонстранти во Бразил достигна милион, еден загинат и десетици ранети

Макфакс - 21.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф откажа патување во странство и за петок свика итен кризен состанок на потесниот кабинет откако земјата ја зафатија историски протести на кои во различни градови ...

Милион луѓе на улиците во Бразил - Падна првата жртва (Фото/Видео)

Inpress - 21.06.2013

Рибеиро Прето, 21. јуни 2013 (ИНПРЕС) Повеќе од еден милион луѓе протестираа синоќа на улиците ширум Бразил. Демонстрантите ја критикуваат владата затоа што потрошила огромни средства за организирање ...

Бразил: на улиците милион луѓе, загина момче (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.06.2013

Во главниот град Бразилија демонстрантите се обиделе насилно да влезат во зградата на Министерството за надворешни работи, но полицијата ги спречила.

Врие во Бразил. 1 милион луѓе на улица!

Локално - 21.06.2013

Повеќе од еден милион луѓе се изјасниле дека учествувале во протестите во околу 100 градови низ Бразил, во бранот на анти-владините протести.

(ВИДЕО) Продолжуваат протестите во Бразил, група демонстранти упаднаа во Министерството за надворешни работи

Бриф - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

Во протестите во Бразил загина едно лице

Sky - 21.06.2013

Демонстрантите во Бразил упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија и се судирија со полицајците кои употребија палки и солзавец за нивно растерување.

Претседателот на Бразил најави реформи-се гледа ли крајот на протестите?!

Фактор - 21.06.2013

Дилма Русеф, претседателот на Бразил ги претстави серијата на реформи, во обид да стави крај на националните антивладините протести, јавува Би-Би-Си.

Ескалација на протестите во Бразил-18 годишно момче загина

Фактор - 21.06.2013

Во Министерството за надворешни работи во Бразил, синоќа упадна група демонстранти при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за нивнто растерување.

Ескалираат протестите во Бразил, ja земаа и првата жртва

Локално - 21.06.2013

Протестите во Бразил не спласнуваат, па минатата ноќ на улиците излегле најмалку еден милион луѓе. Протестите ја добиле и својата прва жртва - во градот Рибеиро Прето загинало едно момче.

Погледнете како протестираат во Бразил (Фото)

Локално - 21.06.2013

Претседателот на Бразил, Дилма Русеф ја одложи посетата на Јапонија поради масовните протести кои ја зафатија земјата. Демонстрациите против социјалната и економската политика на владата и против ...

Жестоки протести во Бразил поради преголемо арчење пари за Мундијалот: Милион луѓе на улица

Република - 21.06.2013

Протестите во Бразил не спласнуваат, па минатата ноќ на улиците излегле најмалку еден милион луѓе. Протестите ја добиле и својата прва жртва – во градот Рибеиро Прето загинало едно момче.

Група демонстранти упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразил

Денешен - 21.06.2013

Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на ...

Протестите во Бразил вон контрола, еден загинат и десетина повредени

Либертас - 21.06.2013

Бразилските медиуми јавија дека едно 18-годишно момче загинало во градот Рибејрао Прето, на околу 300 километри северно од Сао Паоло, кога засега непознат маж со автомобил удрил во група демонстранти.

Бразил гори: Не сакаме СП и ОИ, ни треба подобар живот!

Локално - 21.06.2013

Еден демонстрант загина кога автомобил налета на масата демонстранти затоа што возачот бил лут затоа што не можел да вози на улицата Во Бразил е тотален хаос .

Млад човек го загуби животот во протестите во Сао Паоло

Денешен - 21.06.2013

Големи демонстрации во Рио де Жанеиро, Сао Паоло и Бразилија дојдоа еден ден откако движењето што започна како протест против 9 отсто зголемувањето на автобуските цени на билетите постигна голема ...

Прва жртва на демонстрациите во Бразил

Н.Македонија - 21.06.2013

Еден смртен случај бил пријавен во државата Сао Паоло, каде што еден млад човек беше прегазен за време на демонстрациите.

Бразил гори: Не сакаме СП и ОИ, ни треба подобар живот!

Н.Македонија - 21.06.2013

Еден демонстрант загина кога автомобил налета на масата демонстранти затоа што возачот бил лут затоа што не можел да вози на улицата Во Бразил е тотален хаос.

Војската на улица против демонстрантите во Бразил

Утрински - 20.06.2013

Шефот на државата го поздрави протестот како „демократија“ и испрати војска против нив БРАЗИЛИЈА - Бразилската влада соопшти дека ќе распореди национални безбедносни сили во пет големи градови по ...

Властите вo Рио де Жанеиро и Сао Паоло се откажаа од поскапување на билетите за јавен транспорт

24 Вести - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт, што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Зошто всушност протестираат Бразилците?

Deutsche Welle - 20.06.2013

Демонстрациите против зголемените цени на превозот во Бразил прераснаа во генерален протест против власта. Бразилците се сити од своите политичари, меѓу другото и поради организацијата на Светското ...

Демонстрации и судири со полицијата во Нитерои во бразил

Телма - 20.06.2013

Нови инциденти во бразилската држава Рио де Жанеиро, во градот Нитерои, каде демонстрантите повторно се судрија со полицијата.

Бразил - Поништена одлуката за поскап јавен превоз

Алсат-М - 20.06.2013

Во Сао Паоло ќе се вратат старите цени на билетите за метрото, возовите и автобусите, додека во Рио де Жанеиро се најавува дека ќе поевтини само автобускиот превоз.

Ривалдо даде поддршка на демонстрантите во Бразил

Утрински - 20.06.2013

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Ривалдо им упати поддршка на демонстрантите кои се противат на големите трошоци за организацијата на Мундијалот идната година.

По протестите, вo Рио и Сао Паоло се враќаат старите цени на билетите

Утрински - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт, што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Властите во Рио де Жанеиро и Сао Паоло нема да го поскапат градскиот превоз

Телма - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт, што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Бразилските градови се подготвуваат за нови протести

Нова ТВ - 20.06.2013

Безбедносните мерки се зголемени во најголемите градови во Бразил во пресрет на најавите на демонстрантите дека протестите ќе продолжат.

Жандармерија распоредена во градови во Бразил во кои се протестира

МРТ - 20.06.2013

Бразилската Влада објави денеска дека ќе распореди жандармерија во градовите во кои избувнаа протести против лошите јавни услуги, високите цени и против корупцијата.

Рио и Сао Паоло ги враќаат старите цени на билетите

+инфо - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт , што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Властите вo Рио де жанеиро и Сао Паоло се откажаа од поскапување на билетите

МРТ - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт, што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Демонстранти го блокираа пристапот до стадионот во Форталеза

МРТ - 20.06.2013

Над 10.000 демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза, каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на конфедерации, со барање повеќе пари ...

Ривалдо на страна на демонстрантите во Бразил

+инфо - 20.06.2013

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Ривалдо им упати поддршка на демонстрантите кои се противат на големите трошоци за организацијата на Мундијалот идната година.

Бразил:Протестите продолжуваат, гневот е кон корупцијата

Нова ТВ - 20.06.2013

Бразилските власти не успеаја да го запрат протестите, и покрај враќањето на цената на јавниот превоз, причина што предизвика немири, јавува Би-Би-Си.

Бразил: полицијата со солзавец и гумени куршуми против демонстрантите

Р.С.Европа - 20.06.2013

Властите на двата најголеми града во Бразил, Рио де Жанеиро и Сао Пауло, ги забранија прошетките кои ги предизвикаа најголемите антивладини протести во оваа земја во последните години.

Властите вo Рио де жанеиро и Сао Паоло се откажаа од поскапување на билетите за јавен транспорт

А1 On - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт, што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Властите вo Бразил попуштија: Нема да поскапат билетите за јавниот транспорт

Press24 - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт поради масовните протести.

Протестите во Бразил продолжија иако владата ги намали цените

Макфакс - 20.06.2013

Властите во Бразил не успеаја да ги сопрат протестите ширум земјата, иако го укинаа зголемувањето на цените на билетите за јавниот превоз, што беше повод за немирите.

Ривалдо даде поддршка за демонстрациите во Бразил

Press24 - 20.06.2013

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Ривалдо им упати поддршка на демонстрантите кои се противат на големите трошоци за организацијата на Мундијалот идната година.

Ривалдо даде поддршка на демонстрантите во Бразил

А1 On - 20.06.2013

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Ривалдо им упати поддршка на демонстрантите кои се противат на големите трошоци за организацијата на Мундијалот идната година.

Сао Паоло и Рио де Жанеиро ги намалиле цените на јавниот превоз

МКД - 20.06.2013

Бразилските градови Сао Паоло и Рио де Жанеиро ги вратиле цените на јавниот превоз на старото ниво, што беше едно од барањата на масовните улични протести низ земјата, соопштиле утринава властите на ...

Зошто протестираат Бразилците?

Радио МОФ - 20.06.2013

Демонстрациите против зголемените цени на превозот во Бразил прераснаа во генерален протест против власта. Бразилците се сити од своите политичари, меѓу другото и поради организацијата на Светското ...

Големи протест во Бразил поради скапиот живот и корумпираната власт

Радио МОФ - 20.06.2013

Демонстрациите против зголемените цени на превозот во Бразил прераснаа во генерален протест против власта. Бразилците се сити од своите политичари, меѓу другото и поради организацијата на Светското ...

Десетици илјади лица синоќа повторно излегоа на протест во Сао Паоло

МРТ - 20.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Протестите во Бразил продолжија иако владата ги намали цените

Кајгана - 20.06.2013

Властите во Бразил не успеаја да ги сопрат протестите ширум земјата, иако го укинаа зголемувањето на цените на билетите за јавниот превоз, што беше повод за немирите.

Ривалдо ги поддржа демонстрантите во Бразил

Sky - 20.06.2013

- На Бразил не му треба организација на Светско првенство. Срам е толку пари да се потрошат за ова натпреварување кога во државата училиштата и болниците се во многу лоша состојба.

Ривалдо со поддршка за демонстрантите во Бразил

Либертас - 20.06.2013

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Ривалдо им упати поддршка на демонстрантите кои се противат на големите трошоци за организацијата на Мундијалот идната година.

Ривалдо даде поддршка на демонстрантите во Бразил

Бриф - 20.06.2013

Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Ривалдо им упати поддршка на демонстрантите кои се противат на големите трошоци за организацијата на Мундијалот идната година.

Намалени цените на јавниот превоз во Бразил

Денешен - 20.06.2013

Во Бразил пред десетина дена избувнаа големи немири, најпрвин во Сао Паоло, потоа во целата земја, поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, но и поради големите даноци, корумпираноста на ...

Од „центарот на бурата“: Погледнете ги протестите во Бразил во „прво лице“

Бриф - 20.06.2013

Протестите во Бразил започна поради прескапиот јавен превоз. Ете колку малку им треба на некои луѓе да побараат ...

Властите во Бразил се откажаа од поскапување на јавниот транспорт

Либертас - 20.06.2013

Властите во двата најголеми бразилски града, Рио де Жанеиро и Сао Паоло, се откажаа од поскапувањето на билетите за јавниот транспорт, што беше повод за најголемите протести во земјата во последните ...

Во Сао Паоло и Рио де Жанеиро ги вратиле старите цени за јавен превоз

Фактор - 20.06.2013

Цените на јавниот превоз ги вратиле во Сао Паоло и Рио де Жанеиро на старото ниво, што беше едно од барањата на масовните улични протести низ земјата, соопштиле утринава властите на тие два града.

Бразил: полицијата со солзавец и гумени куршуми против демонстрантите

Локално - 20.06.2013

Властите на двата најголеми града во Бразил, Рио де Жанеиро и Сао Пауло, ги забранија прошетките кои ги предизвикаа најголемите антивладини протести во оваа земја во последните години .Ова е објавено ...

(ВИДЕО) Снимен НЛО за време на протестите во Бразил?

Бриф - 20.06.2013

Изгледа дека протестите во Бразил не ги надгледува само полицијата. На Јутјуб се појави аматерска снимка од протестите во Сао Паоло, на која се гледа една светла точка како лета над демонстрантите.

Жестоки судири на демонстрантите и полицијата во Бразил

Н.Македонија - 20.06.2013

Полицијата со солзавец ги растеруваа демонстрантите кои се обидоа да го блокираат мостот од 15 километри кој ги поврзува Нитерои и Рио де Жанеиро Бразилските власти не успеаја да ги спречат ...

Вратени цените на јавниот превоз во Бразил

Н.Македонија - 20.06.2013

Бразилските градови Сао Паoло и Рио де Женеиро ги вратија цените на јавниот превоз на претходното ниво, со што е исполнет еден од условите на демонстрантите кои неколку дена протестираат во повеќе ...

Нееднаквоста го крена Бразил на нозе

Н.Македонија - 20.06.2013

Масовните протести, за кои нема сигнали дека наскоро ќе стивнат и покрај шпекулациите дека војската ќе се обиде да се справи со незадоволните Бразилци, само ја влошуваат ситуацијата во најмоќната ...

Десетици илјади лица синоќа повторно излегоа на протест во Сао Паоло

24 Вести - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Продолжуваат протестите во Бразил

Алсат-М - 19.06.2013

Десетици илјади луѓе ги продолжуваат протестите во поголемите градови во Бразил против корупцијата, лошите владини услуги и огромните суми пари потрошени за подготовките на Светското првенство во ...

Триста илјади демонстрираат во Бразил

Утрински - 19.06.2013

Протестите што прераснаа во национално незадоволство почнаа поради зголемување на трошоците за јавен транспорт БРАЗИЛИЈА – Околу 200.000 луѓе, а според некои и 300.000, маршираа низ улиците на 11 ...

Бразил го фати „турската треска“

Дневник - 19.06.2013

Демонстрантите истакнуваат повеќе причини за протестите, а во прв ред се огорченоста поради лошиот квалитет на јавните служби, полициското насилство, огромната стапка на криминал, но и корупцијата во ...

Бразил распоредува војници во пет градови

Канал5 - 19.06.2013

Бразилската влада соопшти дека ќе распореди војници во пет големи градови за да спречи ескалирање на социјалните протести кои неколку дена ја тресат земјата.

Бразилците бараат леб, наместо фудбал

Канал5 - 19.06.2013

Бразилците, главно од средната класа со денови се на улиците на Сао Паоло на демонстрации против поскапувањата. Синоќа околу катедралата во центарот на градот се собраа околу 50.000 луѓе, кои во еден ...

Армијата ќе се грижи са безбедноста на Купот на конфедерации

Deutsche Welle - 19.06.2013

Десетици илјади луѓе во повеќе градови во Бразил повторно излегоа на протести против социјалната состојба во земјата и превисоките трошоци за претстојните големи спортски настани.

Бразилската влада ќе ја активира војската во пет градови

Телма - 19.06.2013

Бразилската влада соопшти дека ќе ги испрати припадниците на националните безбедносни сили во петте најголеми градови во државата, по масовните протести на повеќе стотици илјади граѓани, незадоволни ...

Бразил: Фудбалерите ги поддржаа протестите

Канал5 - 19.06.2013

Фудбалските репрезентативци на Бразил ги поддржаа граѓаните кои во таа земја протестираат поради начинот на кој владата ги троши државните пари, јави Танјуг.

Војската ќе се расправа со демонстрантите

Дневник - 19.06.2013

Националната единица за јавна безбедност е специјална единица составена од припадници на полицијата и на војската и се користи за крајно ризичните ситуации Бразилска влада соопшти дека ќе ги испрати ...

Жандармерија во градовите во Бразил во кои се протестира

24 Вести - 19.06.2013

Бразилската Влада објави денеска дека ќе распореди жандармерија во градовите во кои избувнаа протести против лошите јавни услуги, високите цени и против корупцијата.

Демонстрантите во Бразил го блокираа пристапот до стадионот во Форталеза

24 Вести - 19.06.2013

Над 10.000 демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза, каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на конфедерации, со барање повеќе пари ...

Десетици илјади Бразилци повторно излегоа на демонстрации

Телма - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Трогателно Видео: Полицајците во Бразил се вклучија во протестите - не сакаа да употребат сила врз своите луѓе

Press24 - 19.06.2013

Од вчера цел Бразил е на нозе и илјадници луѓе протестираат поради цената на билетите за Светското првенство во фудбал. Имено, полицијата која излезе низ улиците на Бразил за да ги смири и спречи ...

И Спајдермен против полицијата на демонстрациите во Паоло

МКД - 19.06.2013

Околу 50.000 луѓе се собрале на новите протести во најголемиот бразилски град, Сао Паоло, за уште еднаш да го искажат незадоволството од високите цени и даноци, а нискиот квалитет на јавниот превоз и ...

Десетици илјади лица синоќа повторно излегоа на протест во Сао Паоло

Сител - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Видео: Бразилската полиција одби да удри по сопствениот народ

Кајгана - 19.06.2013

Додека полицијата во Турција доживува нервен слом од притисокот кој го трпи повеќе од две недели, бразилските полицајци решија да постапат многу поинаку од турските колеги и застанаа на страната на ...

Бразил испраќа војска на улиците

+инфо - 19.06.2013

Бразилската влада соопшти дека ќе испрати војска во пет градови во кои беснеат масовни протести и судири на над 250.000 демонстранти и полицијата.

Бразилската Влада испраќа војска на улиците

Press24 - 19.06.2013

Владата во Бразил се одлучи да испрати војска во петте градови во кои беснеат масовни протести поради Светското првенство во фудбал.

Полицајците се придружија на демонстрантите во Бразил

ЗаЗабава - 19.06.2013

На демонстрантите во Рио де Жанеиро во вторникот им се придружија група полицајци кои одбија да го нападнат сопствениот народ, а нивната одлука предизвика воодушевување кај насобраните, иако е ...

Полицијата распоредена во градови во Бразил во кои се протестира

А1 On - 19.06.2013

Бразилската Влада објави денеска дека ќе распореди жандармерија во градовите во кои избувнаа протести против лошите јавни услуги, високите цени и против корупцијата.

ВИДЕO: Полицајци во Бразил застанаа на страна на демонстрантите

А1 On - 19.06.2013

На демонстрантите во Рио де Женеиро вчера во текот на протестите им се приклучи и група полицајци што предизвика воодушевување кај нив.

Бразил: Демонстранти го блокираа пристапот до стадионот во Форталеза

Сител - 19.06.2013

Над 10.000 демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза, каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на конфедерации, со барање повеќе пари ...

Блокиран пристапот до стадионот во Форталеза

Курир - 19.06.2013

Над 10.000 демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза, каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на конфедерации, со барање повеќе пари ...

Демонстрантите во Бразил го блокираа пристапот до стадионот-ќе има ли натпревар?

Економски - 19.06.2013

Над 10 илјади демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза на кој ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на Конфедерации.

Демонстрантите блокираа стадион во Бразил: Еден професор вреди повеќе од Нејмар

Макфакс - 19.06.2013

Повеќе од 500 демонстранти го блокираа во среда приодот до стадионот во Форталеза, каде што треба да се одигра мечот меѓу Бразил и Мексико, во рамки на Купот на конфедерациите, барајќи парите повеќе ...

ВИДЕО: Десетици илјади лица синоќа повторно излегоа на протест во Сао Паоло

А1 On - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Демонстрантите блокираа стадион во Бразил: Еден професор вреди повеќе од Нејмар

СуперСпорт - 19.06.2013

Повеќе од 500 демонстранти го блокираа во среда приодот до стадионот во Форталеза, каде што треба да се одигра мечот меѓу Бразил и Мексико, во рамки на Купот на конфедерациите, барајќи парите повеќе ...

(ВИДЕО) Спајдермен се вклучи во демонстрациите во Бразил

А1 On - 19.06.2013

Во мноштвото на видео-снимки кои се појавија на Јутјуб, на кои се гледа како демонстрантите се судираат со полицијата, се издвои еден забавен клип – на протестите во Сао Паоло се гледа човек облечен ...

Десетици илјади лица синоќа повторно излегоа на протест во Сао Паоло

Алфа - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Бразил: Владата испраќа војска на улиците

Нетпрес - 19.06.2013

Бразилската Влада соопшти дека ќе испрати војсак во пет градови во кои беснеат масовни протести и судири на преку 250.000 демонстранти и полицијата.

Бразил распоредува војска да се справи со протестите

Нова ТВ - 19.06.2013

Бразилската влада соопшти дека ќе распореди војници во пет големи градови за контрола на бран на протестите на четвртина од еден милион луѓе кои бараат подобри јавни услуги, јавува Би-Би-Си.

Продолжуваат протестите во големите градови во Бразил

Р.С.Европа - 19.06.2013

Десетици илјади луѓе ги продолжуваат протестите во поголемите градови во Бразил против корупцијата, лошите владини услуги и огромните суми пари потрошени за подготовките на Светското првенство во ...

Бразилците не можат без фудбал и на протести: погледнете го волејот со солзавец (ВИДЕО)

МКД - 19.06.2013

Бразилците масовно протестираат деновиве за време на Купот на конфедерации поради трошењето на државни пари за организација на СП идното лето. Но, и кога протестираат тие не можат без фудбалот.

Бразил: Одбија да го нападнат народот и им се придружија на демонстрантите (видео)

Таратур - 19.06.2013

Група специјалци кои беа пратени на задача да им се спротивстават на демонстрантите во Бразил, наместо да тргнат против нив, тие одлучија да им се придружат и да ги поддржат во протестите.

Бразил на нозе - продолжуваат протестите за Светското првенство во фудбал

Press24 - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци синоќа повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Спајдермен се вклучи во демонстрациите во Сао Паоло (ВИДЕО)

Sky - 19.06.2013

Во мноштвото на видео-снимки кои се појавија на Јутјуб, на кои се гледа како демонстрантите се судираат со полицијата, се издвои еден забавен клип - на протестите во Сао Паоло се гледа човек облечен ...

(ВИДЕО) Сао Паоло: Спајдермен јуришаше на полицијата

Бриф - 19.06.2013

Околу 50.000 луѓе се собраа денеска на протестите во најголемиот бразилски град, Сао Паоло, уште еднаш изразувајќи го своето незадоволство од високите цени и даноци, слабиот квалитет на јавниот ...

Видео: Спајдермен против бразилската полиција

Денешен - 19.06.2013

На протестите во најголемиот бразилски град, Сао Паоло околу 50.000 луѓе уште еднаш го изразија своето незадоволство. Меѓутоа, покрај многубројните видеа на ЈуТјуб еднпо навистина се издвои.

(ВИДЕО) Полицајците во Бразил решија да се сплотат со демонстрантите

Локално - 19.06.2013

Протестите во Бразил започнаа поради зголемувањето на цената на билетите за јавен превоз и набргу прераснаа во национални немири на незадоволните бразилци кои бараат власта да вложи пари во ...

Бразил : Полицијата немошна, владата испраќа војска во жестокиот судир со демонстрантите

Локално - 19.06.2013

Бразилската Влада соопшти дека ќе испрати војска во пет градови во кои беснеат масовни протести и судири на преку 250.000 демонстранти и полицијата.

Бразилски демонстранти го блокираа пристапот до стадионот во Форталеза

Денешен - 19.06.2013

Над 10.000 демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза, каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на конфедерации, со барање повеќе пари ...

Насилство, протести и блокирани стадиони во Бразил

Фактор - 19.06.2013

Повеќе од 10 илјади демонстранти од Бразил попладнево се упатија кон фудбалскиот стадион во Форталеза каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико и го попречија простапот.

Протести во Сао Паоло, претседателката се согласува!

Вечер Прес - 19.06.2013

Десетици илјади Бразилци вчера ноќта повторно излегоа на улиците на Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и корупцијата во владеењето, ...

Опасен волеј со димна бомба на демонстрант во Бразил (видео)

Република - 19.06.2013

Опасен и многу прецизен волеј со димна бомба испрати еден од демонстрантите во Бразил, за време на протестите. Мајсторски потег, а Бразил си е Бразил, таму фудбалот е религија, не е важно дали е ...

(ВИДЕО) Полицајците одбија да одат против народот и се придружија на протестот

Бриф - 19.06.2013

Група бразилски специјалци кои биле пратени на протестите во Рио де Женеиро за да ги контролираат им се придружиле на демонстрантите и седнале меѓу нив, со тоа давајќи им поддршка.

Во Сао Паоло протестираа 50.000 лица

Фактор - 19.06.2013

Окулу 50.000 лица се собраа на митинг пред градската катедрала во најголемиот град на Бразил, Сао Паоло на уште еден гласен протест против високите даноци и цени, нискиот квалитет на јавни услуги и ...

Жунињо бара од репрезентативците на Бразил да го поддржат народот во протестите

Република - 19.06.2013

Познатиот фудбалски ас, Жунињо Пернамбукано, побара од репрезентативците на Бразил да ги поддржат протестите на народот против покачувањето на цените, а има оригинална идеја како да се стори тоа.

Видео: Бразилската полиција, за разлика од турската му се приклучи на народот

Денешен - 19.06.2013

Додека полицијата во Турција доживеа нервен слом од притисокот кој го трпи повеќе од две недели, бразилските полицајци решија да постапат многу поинаку од турските колеги и застанаа на страната на ...

Бразил: Владата испраќа војска на улиците

Точка - 19.06.2013

Бразилската Влада соопшти дека ќе испрати војска во пет градови во кои беснеат масовни протести и судири на преку 250.000 демонстранти и полицијата.

(ВИДЕО) Хуман гест во Бразил! Полицијата застана со демонстрантите!

Либертас - 19.06.2013

Неколкумина полицајци вчера за време на демонстрациите во Рио де Жанеиро одлучија со симболичен гест да му дадат поддршка на обичниот човек, со што предизвикаа воодушевување кај демонстрантите.

Видео кое ќе ве наежи: Полицајци не сакаат да удрат на своите сонародници!

Точка - 19.06.2013

На интернет се појавила снимка од протестите во Бразил која станала вистински хит на интернет. Имено, неколку бразилски воени полицајци, кои биле пратени да ги контролираат протестите во Рио де ...

Полицајци со поддршка на протестите во Бразил

Н.Македонија - 19.06.2013

Неколкумина полицајци кои беа испратени меѓу демонстрантите во Рио де Женеиро со симболичен гест дадоа поддршка со тоа што седнаа меѓу демонстрантите Нивниот потег беше прифатен со овации и ...

Демонстранти го блокираа пристапот до стадионот во Форталеза

Н.Македонија - 19.06.2013

Над 10.000 демонстранти денеска го блокираа пристапот до фудбалскиот стадион во Форталеза, каде ќе се игра натпреварот меѓу Бразил и Мексико во рамките на Купот на конфедерации, со барање повеќе пари ...

Хаос во Бразил-Протестите продолжуваат

Идивиди - 19.06.2013

Протестите во Бразил продолжуваат. Повеќе од 200.000 демонстранти повторно излегоа на улиците на најголемите градови во Бразил, Сао Паоло, Бразилија и Рио де Жаниеро во знак на протест против ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Рио де Жанеиро, протести во повеќе градови во Бразил

24 Вести - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

(ФОТО) Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Рио де Жанеиро

Утрински - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Бразилците го нападнаа регионалниот парламент

Deutsche Welle - 18.06.2013

Во Бразил се шират социјалните протести. Најголемиот дел од протестите минува мирно, но има и безредија Во Рио де Жанеиро демонстрантите нападнаа владин објект.

Фото+Видео: Војна во Бразил – над 200.000 луѓе се судрија со полицијата!

Канал5 - 18.06.2013

Повеќе од 200.000 луѓе излегоа на улиците во поголемите градови во Бразил што се најголеми протести во таа земја во изминативе 20 години.

Големи социјални протести во Бразил

Телма - 18.06.2013

Повеќе од 200 000 лица маршираа синоќа низ улиците на најголемите градови во Бразил, во изненадувачкото ширење на социјалните протести предизвикани од незадоволството заради високите даноци, слабите ...

Дилма Русеф смета дека протестите во Бразил се легитимни

24 Вести - 18.06.2013

Бразилската претседателка Дилма Русеф денеска изјави дека масовните протести кои изминатите недели се одржаа ширум земјата се легитимен повик за подобра јавна служба и поодговорна власт, на сите ...

Протести во Бразил против изградба на скапи стадиони

Канал5 - 18.06.2013

Бразилците на нозе против изградба на скапи стадиони јавуваат бразилските медиуми. Стотици илјади Бразилци протестираат против зголемувањето на трошоците за јавен превоз и градењето на скапи стадиони ...

Повеќе од 300.000 демонстранти на улиците низ Бразил

Макфакс - 18.06.2013

Повеќе од 300.000 луѓе протестираа на улиците во најголемите градови во Бразил поради зголемената цена на превозот, здравствените услуги, образованието и големите трошоци за Светскиот куп 2014 година.

Бразил: Протести во Рио де Жанеиро, судири на полицијата со демонстрантите

Курир - 18.06.2013

Француските медиуми пренесоа дека при крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското првенство во фудбал во 2014 година, на кое Бразил е домаќин, а ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Рио де Жанеиро

А1 On - 18.06.2013

Пред локалниот Парламент на Рио де Жанеиро синоќа дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

ФОТО: Бразил на нозе - протести за Светското првенство во фудбал

Press24 - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Протести во повеќе големи градови во Бразил

Алфа - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Масовни протести во Бразил

+инфо - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Рио де Жанеиро поради СП 2014

Сител - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Рио де Жанеиро

МРТ - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Масовни протести во Бразил

Р.С.Европа - 18.06.2013

Стотици илјади Бразилци протестираат против зголемувањето на трошоците за јавен превоз и градењето на скапри стадиони за Светското фунбалско првенство на кое Бразил е домаќин следната година.

Бразил: Масовни протести заради огромните трошоци

Нова ТВ - 18.06.2013

200.000 луѓе маршираа низ улиците на поголемите градови во Бразил, протестирајќи поради зголемувањето на јавните транспортни трошоци и за зголемувањето на сметките на Светското првенство во 2014, ...

30 лица повредени во протестите во Бразил

Inpress - 18.06.2013

Рио де Жанеиро, 18. јуни 2013 (ИНПРЕС) Најмалку 30 луѓе, од кои 20 полицајци, се повредени за време на немирите во Рио де Жанеиро.

Масовни протести во Бразил

Макфакс - 18.06.2013

Околу сто илјади Бразилци протестираа во понеделникот по локално време во поголемите градови низ земјата против зголемувањето на цените на јавниот сообраќај и трошоците за организацијата на светското ...

Над 200.000 лица на протести ширум Бразил

Нетпрес - 18.06.2013

Над 200.000 лица протестирале на улиците во најголемите градови во Бразил поради зголемувањето на цените на превозот, здравствените услуги, образованието и големите трошоци за Светскиот куп следната ...

Повеќе од 300.000 демонстранти на улиците низ Бразил

Кајгана - 18.06.2013

Повеќе од 300.000 луѓе протестираа на улиците во најголемите градови во Бразил поради зголемената цена на превозот, здравствените услуги, образованието и големите трошоци за Светскиот куп 2014 година.

Сѐ пожестоки демонстрации во Бразил: На улиците излегле 300.000 луѓе

МКД - 18.06.2013

Во Рио незадоволните граѓани по неколку часа главно мирен марш влегле во зградата на парламентот, а според извештаите во судирите со полицијата се повредени најмалку 30 луѓе.

Девојката која вели „НЕ“ за Мундијалот во Бразил

Оff.net - 18.06.2013

Бразил руши рекорди по бројот на демонстранти кои излегоа околу 200.000 да протестираат низ улиците против одржувањето на Светското првенство 2014 кое ќе повлече огромни трошоци.

200.000 Бразилци протестираат поради поскапување на автобуските билетите (видео)

Република - 18.06.2013

Покачувањето на цената на билетите за автобус синоќа на улица извади над 200.000 луѓе во единаесет бразилски градови. Најголемите протести се одржаа во Рие де Женеиро и Сан Паоло каде имали и судир ...

Нападнат регионалниот парламент во Бразил

Sky - 18.06.2013

Социјалните протести во Бразил се шират а демонстрантите во Рио де Жанеиро нападнаа владин објект. Протестите кои се случуваат во Бразил се едно од најголемите во историјата на земјата и се случуваат ...

Најголемите протести во последните две децении, 200.000 луѓе на улица

Точка - 18.06.2013

Протестите кои што започнале поради поскапувањето на превозните карти за автобусите синоќа на улиците извлекле околу 200.000 луѓе.

Протести во повеќе градови во Бразил

Денешен - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Рио де Жанеиро, протести во повеќе големи градови во Бразил

Локално - 18.06.2013

Пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро дојде до судири меѓу демонстранти и полицијата, на крајот на протестот против зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското ...

Блатер: Демонстрантите го користат фудбалот за да ги има на вестите

Локално - 18.06.2013

Демонстрантите во Бразил го користат фудбалот како платформа за протести во близина на стадионите домаќини на турнирот за Купот на Конфедерациите, изјави претседателот на ФИФА Сеп Блатер.

Бразил: Се судрија полицијата и демонстрантите

Sky - 18.06.2013

Судири меѓу демонстранти и полицијата пред локалниот парламент на Рио де Жанеиро. Судирите избија како одговор на зголемувањето на цените на градскиот транспорт и трошоците за Светското првенство во ...

Бразилците го нападнаа регионалниот парламент

Локално - 18.06.2013

Се шират социјалните протести во Бразил Најголемиот дел од протестите минува мирно, но има и безредија Во Рио де Жанеиро демонстрантите палеа автомобили и е нападнат владин објект Протестите важат за ...

Демонстрации и протести го тресат Бразил, домаќинот на следниот Мундијал

Либертас - 18.06.2013

Жестоки и масовни демонстрации го тресат Бразил за време на одржувањето на фудбалскиот Куп на конфедерации, кој претставува генерална проба пред одржувањето на Мундијалот следната година.

Во Бразил протести поради луксузот за Светското првенство во фудбал

Н.Македонија - 18.06.2013

Стотици илјади Бразилци протестираат против зголемувањето на трошоците за јавен превоз и градењето скапи стадиони за Светското фудбалско првенство на кое Бразил е домаќин следната година Најмасовен ...

Во Бразил големи протести против Мундијалот 2014

Lider - 18.06.2013

Над 300 илјади луѓе протестираа на најголемите протести во Бразил во последниве 20 години.Демонстрантите протестираат поради големите трошоци за Мундијалот 2014 година,зголемената цена на ...

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Рио де Женеиро

Нетпрес - 17.06.2013

Повеќе стотина демонстранти синоќа се судриле со полицијата во близина на стадионот Маракана во Рио де Женеиро, пред почетокот на натпреварот на Купот на конфедерации меѓу Италија и Мексико.

ВИДЕО: По Турција и во Бразил судир на демонстрантите и полицијата

А1 On - 17.06.2013

Бразилската полиција растера околу 3.000 демонстранти кои се обидоа да го окупираат стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро, во знак на протест поради големите трошоци за Светското првенство во ...

Протестите во Бразил се шират!

Точка - 17.06.2013

Протестите за скапиот јавен превоз во Бразил се претвориле во нереди во неколку градови во земјата која во 2014 ќе биде домаќин на Светското првенство во фудбал, но и на Олимписките игри во 2016.

Бразилци протестираа против скапата организација на СП

Локално - 17.06.2013

Бразилската полиција употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растера стотиците демонстранти во близина на стадионот "Маракана" во Рио де Жанеиро.

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Рио де Жанеиро

Точка - 17.06.2013

Повеќе стотина демонстранти синоќа се судриле со полицијата во близина на стадионот Маракана во Рио де Жанеиро, пред почетокот на натпреварот на Купот на конфедерации меѓу Италија и Мексико.

Гумени куршуми и солзавец пред Маракана

Вечер Прес - 17.06.2013

Протестите во Бразил против домаќинот на турнирот за Купот на конфедерации, Светското фудбалско првенство во 2014 и Олимписките игри во 2016 година ескалираа во судир со полицијата.

Бразилците против скапиот Мундијал

Н.Македонија - 17.06.2013

Околу 1.000 Бразилци протестираа непосредно до стадионот во Бразилија за време на првиот натпревар од Купот на конфедерациите меѓу нивната селекција и Јапонија, незадоволни од огромната сума пари ...