TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто Јованка Броз ја одбра „Бела Чао“ за нејзиното последно испраќање?!

Канал5 - 27.10.2013

Со тажните и свечени тонови на италијанската песна „Бела чао“ вчера беше погребана првата дама на некогашна Југославија, Јованка Броз. Непосредно пред смртта, вдовицата на Тито посакала токму оваа ...

На погреб со "Вест"

Вест - 27.10.2013

Првата дама на поранешна Југославија Јованка Броз завчера беше погребана до гробот на нејзиниот сопруг Јосип Броз Тито во Куќата на цвеќето во Белград и по неа жалеа сите оние кои се сеќаваат на ...

Бела чао за Јованка Броз

Убавина и Здравје - 27.10.2013

Со највисоки воени почести, почесна плотунска стрелба, воена стража, во Куќата на цвеќето, веднаш до гробот на нејзиниот сопруг и доживотен претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, беше погребана ...

Зошто Јованка Броз ја посакала песната „О бела, чао“ за последното испраќање (ВИДЕО)

МКД - 27.10.2013

Со тажните и свечени тонови на италијанската песна „Бела чао“ погребена е првата дама на Југославија Јованка Броз. Непосредно пред смртта, вдовицата на Тито посакала да ја пуштат токму оваа песна ...

ЗБОГУВАЊЕ: Зошто Јованка ја избра „Бела чао“ за последен поздрав (ФОТО)

Телеграф - 27.10.2013

Многумина се запрашаа, зошто токму таа песна одекна во мигот кога нејзиниот ковчег беше положен во гробот со мермерна плоча Со највисоки воени почести, почесна плотунска стрелба, воена стража, во ...

Зошто Јованка Броз ја одбрала „Бела чао“ за последен поздрав

Бриф - 27.10.2013

„Бела чао“ е песна на италијанските партизани од времето на Втората светска војна, па изборот на Јованка Броз, која што важеше за еден од најхрабрите борци во партизанските единици, не е сосема ...

Зошто Јованка Броз се погреба со песната Bella ciao?

Локално - 27.10.2013

И покрај болеста која ја беше навјасала заради негрижата и изживувањата на српските власти, Јованка Броз, последната убавица и прва дама на граѓаните на СФРЈ, замина како борец.

Зошто Јованка Броз оставила аманет да биде погребана со „Бела чао“ (видео)

Република - 27.10.2013

Зошто Јованка Броз непосредно пред смртта побарала да биде погребана со нотите од „Бела чао“ (Bella Ciao)? Тоа е песна на италијанските партизани од времето на Втората светска војна, па и изборот на ...

Фото сторија од погребот на Јованка- bella ciao…

Локално - 27.10.2013

Јованка Броз до крајот остана дама, горда и пркосна. За својата мачна борба низ животот не сакала да зборува ни во последните денови. Таа одбра песна.

Дачиќ на погребот на Јованка Броз плачел како мало дете

Вечер Прес - 27.10.2013

"Време е да признаеме дека направивме грев и кон Јованка Броз и кон сопствената историја. Неправдата почна да се исправува дури на крајот на нејзиниот живот", рече српскиот премиер во својот говор, и ...

ВИДЕО: Зашто Јованка Броз ја барала песната "Бела чао" за свое последно испраќање

eReporter - 27.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на Јосип Броз Тито, која вчера беше погребана покрај некогашниот југословенски лидер, барала на своето последно почивалиште да биде испратена со звуците на антологиската ...

Бела чао за Јованка Броз

Вест - 26.10.2013

Илјадници поддржувачи, симпатизери и почитувачи присуствуваа на погребот на вдовицата на Маршалот Тито, Јованка Броз. Јованка беше погребана со високи државни почести и со почесна стража на српската ...

Јованка Броз погребана во „Куќата на цвеќето“

Алсат-М - 26.10.2013

Вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, Јованка Броз денеска со државни и воени почести беше погребана во Куќата на цвеќето во Белград.

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Утрински - 26.10.2013

Погребот ќе биде извршен со сите воени почести, а српскиот премиер Ивица Дачиќ ќе одржи говор во име на владата Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, ...

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

24 Вести - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Телма - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

Ќе биде погребана Јованка Броз – пред „Куќата на Цвеќето“ стотици граѓани и странски новинари

Канал5 - 26.10.2013

Со почесна стража од Гардата на српската војска денеска во „Куќата на цвеќето“ во Белград ќе биде погребана вдовицата на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито `- Јованка Броз.

Погребана Јованка Броз, првата дама на поранешна Југославија

Телма - 26.10.2013

Jo ванка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на СФР Југославија, Јосип Броз Тито, е погребана со воени почести во Куќата на цвеќето, покрај својот сопруг.

Со звуците на песната „Бела чао“ погребана Јованка Броз

Канал5 - 26.10.2013

Со почесна стража од Гардата на српската војска во „Куќата на цвеќето“ во Белград погребана е Јованка Броз, сопругата на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито.

Јованка Броз погребана во „Куќата на цвеќето“

Deutsche Welle - 26.10.2013

Со државни и воени почести денеска во „Куќата на цвеќето“ во Белград беше погребата Јованка Броз. На погребот присуствуваа членови на семејството, претставнции на државниот врв на Србија и ...

ФОТО: Погребана Јованка Броз

Утрински - 26.10.2013

Некогашната прва дама на СФРЈ беше испратена со достоинствена церемонија и со звуците на италијанската партизанска песна „Бела чао“ Белград - Со звуците на безвременската „Бела чао“ и со три моќни ...

Со највисоки воени почести, погребана Јованка Броз

24 Вести - 26.10.2013

Поранешни соборци, политичари, странски амбасадори денеска во белград и одадоа последна почит на Јованка Броз. Во вечното почивалиште во куќата на цвеќето беше испратена со високи воени почести и со ...

Денеска ќе биде погребана Јованка Броз

Press24 - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почива и нејзиниот сопруг.

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

Кирилица - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

ГАЛЕРИЈА: Со песната „Бела чао“ Јованка Броз испратена до вечниот дом крај Тито

Press24 - 26.10.2013

Со почесна стража и говор на Премиерот Ивица Дачиќ денеска беше погребана вдовицата на некогашниот голем Претседател на СФР Југославија. Јованка Броз била потполковник на ЈНА и носител на партизанска ...

Јованка Броз погребана покрај Тито со мелодија на песната „Бела чао“

Макфакс - 26.10.2013

Со воени почести и плотуни на единицата на Гардата на Војската на Србија денеска во „Куќата на цвеќето“ во Белград погребана е вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, Јованка ...

ФОТО: Јованка Броз погребана со звуците на „Бела чао“

Нетпрес - 26.10.2013

Со почесна стража од Гардата на Војска на Србија денеска во Куќата на цвеќето во Белград е погребана водовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито – Јованка Броз.

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“

+инфо - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

ВИДЕО: Јованка Броз погребана со песната Bella Ciao

А1 On - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито е погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград со сите воени почести.

БЕЛГРАД: Воени почести и „Бела чао“ за Јованка Броз (ВИДЕО)

Телеграф - 26.10.2013

На погребот присуствуваа повеќе од 10.000 луѓе, меѓу кои и македонски почитувачи на делото на Тито и нејзини роднини од Македонија Со највисоки воени почести, со плотуни и тактови од песната „Бела ...

Почитувачи од Македонија на погребот на Јованка Броз

Макфакс - 26.10.2013

Почитувачите на Јосип Броз Тито и неговата вдовица дојдоа на погребот на Јованка Броз да и оддадат почит. Претседателот на партијата „Титови леви сили", Слободан Угриновски за српските медиуми ...

Погребена Јованка Броз (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на претседателот на бившата СФРЈ, денеска беше погребена во Куќата на цвеќето во Белград, со државни и воени почести. Освен претставниците на српскиот државен врв, на погребот ...

Јованка Броз ќе биде погребана со воени почести

Кајгана - 26.10.2013

Вдовицата на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито, Јованка, ќе биде погребана денеска со почесна стража. Јованка Броз беше потполковник на ЈНА и носител на Партизанска споменица 1941 и заради тоа ќе ...

ГАЛЕРИЈА Погребана Јованка Броз со песната „Бела чао“

+инфо - 26.10.2013

Со воени почести и плотун единица на Гардата на Војската на Србија денеска е погребана Јованка Броз , вдовицата на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито, потполковник на ЈНА и носител на ...

Погребана Јованка Броз

Р.С.Европа - 26.10.2013

Вдовицата на поранешниот претседател на СФР Југославија Јосип Броз Тито, Јованка Броз беше погребана со воени почести во Куќата на цвеќето, покрај својот сопруг.

ФОТО: Погребана Јованка Броз

Економски - 26.10.2013

Со воени почети денеска во Србија е погребана Јованка ...

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

Алфа - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

А1 On - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

Јованка Броз испратена до последното почивалиште со „Bella Ciao“

Таратур - 26.10.2013

Со воени почести пропратени од плотунска единица денес во Србија беше погребана Јованка Броз. Јованка беше погребана во „Куќата на цвеќето“, веднаш до Јосип Броз Тито, во придружба на песната Bella ...

Погребана Јованка Броз

Курир - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска со државни и воени почести е погребана во „Куќата на цвеќето" во Белград , соопштија српските медиуми.

Заминување на последната икона на СФРЈ

Алфа - 26.10.2013

Со почесна стража на гардата на српската војска и истрелани три плутони, денеска во Куќата на цвеќето, Србија се прости од некогашната прва дама на Југославија, вдивицата на маршалот Тито, Јованка ...

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Р.С.Европа - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде се наоѓаат и посмртните останки на нејзиниот ...

Погребана Јованка Броз, вдовицата на Јосип Броз-Тито

Нова ТВ - 26.10.2013

Со воени почести и плотуни на единицата на Гардата на Војската на Србија денеска во „Куќата на цвеќето“ во Белград погребана е вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, Јованка ...

Почитувачи од Македонија на погребот на Јованка Броз

Кајгана - 26.10.2013

Почитувачите на Јосип Броз Тито и неговата вдовица дојдоа на погребот на Јованка Броз да и оддадат почит. Претседателот на партијата „Титови леви сили", Слободан Угриновски за српските медиуми изјави ...

Јованка Броз погребана во Белград со државни и воени почести

Кирилица - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска со државни и воени почести е погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград , соопштија српските медиуми.

Јованка Броз погребана во Куќата на цвеќето

Сител - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска со државни и воени почести е погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград , соопштија српските медиуми.

Јованка Броз ќе биде погребана денес

Курир - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

БЕЛГРАД: Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Телеграф - 26.10.2013

Погребот ќе биде извршен со сите воени почести, бидејќи таа е носител на партизански одличја и била потполковник на Југословенската народна армија Јованка Броз , вдовицата на поранешниот претседател ...

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

Сител - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

Погребана Јованка Броз

Inpress - 26.10.2013

Белград, 26. октомври 2013 (ИНПРЕС) Во Куќата на цвеќето во Белград, со почесна стража од соборците од Лика и Гардата на српската војска, беше погребана Јованка Броз, сопругата на доживотниот ...

Јованка Броз ќе биде погребана со воени почести

Макфакс - 26.10.2013

Вдовицата на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито, Јованка, ќе биде погребана во сабота со почесна стража. Јованка Броз беше потполковник на ЈНА и носител на Партизанска споменица 1941 и заради тоа ...

Денеска ќе биде погребена Јованка Броз

МКД - 26.10.2013

Вдовицата на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито ќе биде погребена денеска во Куќата на цвеќето со почесна стража. Стражата ќе ја сочинува гардата на Војската на Србија, а прошталниот говор на ...

Јованка Броз ќе биде погребана со сите воени почести

Нова ТВ - 26.10.2013

Вдовицата на доживотниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, Јованка, ќе биде погребана со почесна стража и со сите воени почести, со оглед на тоа што беше потполковник на ЈНА и носител на ...

Антифашистите од Македонија први на погребот на Јованка Броз

Република - 26.10.2013

фото Блиц Со почесна стража од Гардата на војската на Ссрбија денеска во Куќата на цвеќето во Белград ќе биде погребана вдовицата на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито.

(ВИДЕО): Јованка, покрај Тито, погребана во „Куќата на цвеќето“

Либертас - 26.10.2013

Јованка Броз денеска напладне, со воени почести, е погребана во ,,Куќата на цвеќето,, покрај незјиниот сопруг. На церемонијата присуствуваа семејството, државниот врв на Србија, претставници на ...

Радмила Хрустановиќ: Јованка не беше лута, туку разочарана

Точка - 26.10.2013

Радмила Хрустановиќ, некогашна градоначалничка на Белград, е една од ретките кои имала прилика да ја посети Јованка Броз. Кај неа била три пати, секогаш во придружба на Расим Љајиќ.

Јованка Броз погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград

Денешен - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска со државни и воени почести е погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград , соопштија српските медиуми.

Јованка Броз погребана со песната „Бела чао“ веднаш до Тито

Локално - 26.10.2013

Со воени почести и плотун единица на Гардата на Војската на Србија денеска е погребана Јованка Броз, вдовицата на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито, потполковник на ЈНА и носител на Партизанската ...

ВИДЕО: Јованка погребана во „Куќата на цвеќето“

Бриф - 26.10.2013

Јованка Броз денеска напладне, со воени почести, е погребана покрај незјиниот сопруг во „Куќата на цвеќето“. На церемонијата присуствуваа семејството, државниот врв на Србија, претставници на ...

Јованка Броз погребана со песната „Бела чао“

Република - 26.10.2013

Јованка Броз точно на пладне беше погребана во Куќата на цвеќето во Белград. Ковчегот со телото на Броз беше спуштен во такт со песната „Бела чао“, што беше нејзина последна желба.

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

Бриф - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

(Видео)Погребот на Јованка Броз

Локално - 26.10.2013

Со почести во „Куќата на цвеќето“ во Белград погребана е вдовицата на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито – Јованка Броз. Покрај претставници на државниот врв, на погребот присуствуваа ...

Денеска ќе биде погребана Јованка Броз

Либертас - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград. Погребот ќе биде извршен со сите воени почести, ...

Јованка Броз погребана со песната „Бела чао“ (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕО)

Sky - 26.10.2013

Со почести во „Куќата на цвеќето“ во Белград погребана е вдовицата на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито - Јованка Броз. Покрај претставници на државниот врв, на погребот присуствуваа ...

Јованка Броз погребана со звуците на "Бела чао"

Точка - 26.10.2013

Со почесна стража од Гардата на Војската на Србија денеска во Куќата на цвеќето во Белград беше погребана вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито – Јованка Броз.

Јованка Броз испратена со „Бела чао“

Н.Македонија - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска со државни и воени почести е погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград , соопштија српските медиуми.

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград

Идивиди - 26.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, денеска ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“ во Белград, каде почиваат и посмртните останки на нејзиниот сопруг.

Тито и Јованка во државниот врв на СФРЈ имаа противници

Канал5 - 25.10.2013

Ова го тврди Стојан Андов кој со стапувањето на должноста член на владата во СФРЈ во 1971 година забележал нетрпеливост меѓу Јованка и Стане Доланц. Според сведоштвата на Андов, како што пишува ...

ФОТО: Во какви услови Јованка Броз ги поминала последните години од животот

Сител - 25.10.2013

Српскиот портал Ало! објави фотографии од внатрешноста на куќата на Бул. кнез Александар Караѓорѓевиќ 75 на Дедиње, во која живеела Јованка Броз. Од фотографиите се гледа дека времето во куќата ...

ПОГРЕБ НА ЈОВАНКА БРОЗ: Македонците пристигнаа меѓу првите

Телеграф - 25.10.2013

Повеќето од луѓето кои веќе се пристигнати се оние од поранешна СФРЈ, кои носат маици на кои пишува „Југославија“, пренесува српскиот весник „Блиц“ Околу 200 луѓе веќе започнаа да се собираат пред ...

БЕЛГРАД: Македонските Титовисти ќе се збогуваат со Јованка

Телеграф - 25.10.2013

Најавени се пријатели од сите републики, претставници од Сојузот на борците. Ќе се собереме како на 4 мај, вели Угриновски Дванаестчлена делегација од Скопје утре ќе ѝ оддаде почит на Јованка Броз , ...

Јованка се срамела од условите во кои живее

Сител - 25.10.2013

За српскиот Блиц пријателката на Јованка Броз, Лилјана Рибникар раскажа дека Јованка Броз никогаш не зборела дека била болна, секогаш велеше дека е „тврда како орев“.

Јованка била трудна од Тито, но била приморана да абортира

Сител - 25.10.2013

Јованка Броз беше дама во секој поглед. Префинета во однесувањето, блага во зборувањето. Пред се, јака жена, вистинска партизанка. Ги издржа сите притисоци, сплетки и интриги кои и се случуваа уште ...

Јованка Броз се срамела од бедата во која живеела

Нетпрес - 25.10.2013

Јованка никогаш не ми зборуваше дека е болна, туку велеше дека е „тврда како орев“. Никогаш не споменала дека зема лекови или витамини. Сепак, таа се срамеше од условите во кои живееше, вели за ...

Вдовицата на Тито се срамела од бедата во која живеела

Press24 - 25.10.2013

За српскиот Блиц пријателката на Јованка Броз, Лилјана Рибникар раскажа дека Јованка Броз никогаш не зборела дека била болна, секогаш велеше дека е „тврда како орев“.

Сите жени во животот на Јосип Броз Тито

Press24 - 25.10.2013

Првите години од владеењето на Јосип Броз Тито строго се казнувало доколку некој пишувал за жените во неговиот живот. Првата жена на лидерот на СФРЈ била преубавата Русинка, Пелагија Бјелоусова со ...

Во сабота погребот на Јованка Броз во Куќата на цвеќето

Макфакс - 25.10.2013

Вдовицата на поранешниот комунистички челник на некогашната СФРЈ, Јосип Броз Тито, Јованка Броз, ќе биде погребана во сабота во 12 часот со воени почести покрај гробницата на нејзиниот сопруг во ...

Титовите леви сили утре ќе и оддадат последна почит на Јованка Броз

+инфо - 25.10.2013

Дванаесетчлена делегација од Скопје утре ќе и оддаде почит на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, која ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград, јави Либертас.

Јованка Броз ќе биде погребана утре со воени почести

Press24 - 25.10.2013

Вдовицата на Јосип Броз Тито ќе биде погребана утре во 12 часот. Јованка ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград, со сите државни и воени почести.

Јовакнка Броз ќе биде погребана денеска во куќата на цвеќето

Локално - 25.10.2013

Поранешната прва дама на СФРЈугославија ќе биде погребана денеска во куѓата на цвеќето во Белград, како што беше нејзината полседна желба. Дванаесетчлена делегација од Скопје ќе и оддаде почит на ...

Сведоштво на Љубинка Крстева, внука на Јованка: Тетка ми била бремена од Тито, но ја присилиле да абортира!?

Либертас - 25.10.2013

Љубинка Крстева, внука на Јованка Броз, за весникот „Вечер“ открива ексклузивни сведоштва за својата тетка. Мајка и на Љубинка, Дмитра била прва братучетка на Јованка, мајките им се сестри.

Директен пренос на погребот на Јованка Броз на Пинк 3

Бриф - 25.10.2013

Утре од 10 часот и триесет минути на каналот Пинк 3 ќе се емитува специјална емисија посветена на Јованка Броз, а веднаш потоа и ќе има директен пренос на погребот од Куќата на цвеќето.

Титовите леви сили утре ќе и оддадат последна почит на Јованка

Либертас - 25.10.2013

Дванаесетчлена делегација од Скопје утре ќе и оддаде почит на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, која ќе биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград.

Јованка била бремена од Тито, но ја присилиле да абортира? – тврди внуката на Јованка која живее во Скопје

МК News - 25.10.2013

Јованка Броз беше дама во секој поглед. Префинета во однесувањето, блага во зборувањето. Пред се, јака жена, вистинска партизанка. Ги издржа сите притисоци, сплетки и интриги кои и се случуваа уште ...

Јованка Броз била присилена да ја прекине бременоста

Република - 25.10.2013

Љубинка (лево) со мајка и Дмитра (десно) и тетка и Јованка Броз (во средина) Јованка Броз многу сакала деца и тагувала што нема свој пород. Но, не по своја вина.

Јованка била бремена од Тито, но ја присилиле да абортира!?

Денешен - 25.10.2013

Јованка Броз беше дама во секој поглед. Префинета во однесувањето, блага во зборувањето. Пред се, јака жена, вистинска партизанка. Ги издржа сите притисоци, сплетки и интриги кои и се случуваа уште ...

Јованка се срамеше од условите во кои живееше

Република - 25.10.2013

Јованка Броз никогаш не ми призна дека е болна, туку секогаш зборуваше дека е тврд орев. Никогаш не споменуваше дека зема лекови или витамини. Сепак, се срамеше од условите во кои живее, вели за ...

Јованка Броз се срамела од бедата во која живеела

Точка - 25.10.2013

Јованка никогаш не ми зборуваше дека е болна, туку велеше дека е "тврда како орев". Никогаш не споменала дека зема лекови или витамини. Сепак, таа се срамеше од условите во кои живееше, вели за ...

Јованка била бремена од Тито, но ја присилиле да абортира?

Курир - 24.10.2013

Јованка Броз беше дама во секој поглед. Префинета во однесувањето, блага во зборувањето. Пред се, јака жена, вистинска партизанка. Ги издржа сите притисоци, сплетки и интриги кои и се случуваа уште ...

Јованка била бремена од Тито, но ја присилиле да абортира?

Press24 - 24.10.2013

Јованка Броз беше дама во секој поглед. Префинета во однесувањето, блага во зборувањето. Пред се, јака жена, вистинска партизанка. Ги издржа сите притисоци, сплетки и интриги кои и се случуваа уште ...

Мемоарите на Јованка ќе откријат пет строго криени тајни

Сител - 24.10.2013

Во потрагата по мемоарите на Јованка биле вклучени и тајни служби од некои моќни земји. Во мемоарите на Јованка Броз наскоро ќе дознаеме за сето она што не сме го знаеле за Тито, потоа за тоа каде се ...

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Белград

Нетпрес - 26.10.2013

Вдовицата на маршалот Јосип Брзо Тито, Јованка Броз, која почина во Белград минатиот викенд, денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето каде починава и нејзиниот сопруг.

Пет тајни што ќе бидат откриени во мемоарите на Јованка Броз

Кајгана - 24.10.2013

Во мемоарите на Јованка Броз наскоро ќе дознаеме за сето она што не сме го знаеле за Тито, потоа за тоа каде се коските на Дража Михајловиќ, зошто навистина е сменет Ранковиќ, каде е златото на ...

Дневникот на Јованка открива тајни

Телеграф - 24.10.2013

Дневникот што го водела некогашната прва дама бил скриен кај Индира Ганди, а нејзините белешки ќе разоткријат непознати работи за Тито, каде е златото на династијата Караѓорѓевиќ и многу друго Со ...

Јованка Броз денеска ќе биде погребана во Белград

Точка - 26.10.2013

Вдовицата на маршалот Јосип Брзо Тито, Јованка Броз, која почина во Белград минатиот викенд, денеска ќе биде погребана во Куќата на цвеќето каде што почива и нејзиниот сопруг.

Јованка била бремена од Тито, но ја присилиле да абортира!?

Вечер Прес - 24.10.2013

Некогашната прва дама на СФРЈ многу сакала деца и тагувала што нема свој пород. Но, не по своја вина. Нашата соговорничка ни ја откри тајната која само баба Јелена ја знаела Јованка Броз беше дама во ...

Партизани на погребот на Јованка, единствено Македонија не најавила делегација

Бриф - 24.10.2013

Организицониот одбор денеска ги прецизира деталите за погрeбот на Јованка Броз. Пред Куќата на цвеќето во почесен строј ќе стојат гардисти, а покрај надгробната плоча некогашните партизани.

Што ќе откријат мемоарите на Јованка Броз?

Вечер Прес - 24.10.2013

Во потрагата по мемоарите на Јованка биле вклучени и тајни служби од некои моќни земји. Во мемоарите на Јованка Броз наскоро ќе дознаеме за сето она што не сме го знаеле за Тито, потоа за тоа каде се ...

Како ќе се одвива погребот на Јованка Броз?

365 - 24.10.2013

Погребот на Јованка Броз ќе се одржи во сабота напладне, а пред тоа ковчегот ќе биде изложен пред Куќата на цвеќето. Ковчегот на Јованка Броз од сабота наутро, пред погребот закажан за пладне, ќе ...

Пет тајни кои ќе бидат откриени во мемоарите на Јованка Броз

eReporter - 24.10.2013

Во мемоарите на Јованка Броз ќе се дознае се што не сме знеле за Тито, како и тоа каде се коските на Дража Михајловиќ, зошто бил навистина сменет Ранковиќ, како и тоа каде е златото на кралската ...

Имотот на Тито ќе го наследат сестрите на Јованка

МК News - 23.10.2013

Јованка Броз не дочека крај на тридецениската оставинска постапка за да добие нешто од наследството на Тито, а бидејќи постапката продолжува и по нејзината смрт, правни следбеници ќе бидат нејзините ...

Го ограбиле станот на сестрата на Јованка Броз!

Точка - 23.10.2013

На самиот ден кога починала правата дама на некогашната СФРЈ, Јованка Броз, крадците не чекале и веднаш го ограбиле станот на нејзината сестра. Како што велат старите - злото ни ора, ни копа, а не ...

Ограбен станот на сестрата на Јованка Броз

Република - 23.10.2013

Крадците го искористле денот кога почина правата дама на некогашната СФРЈ, Јованка Броз, и веднаш го ограбиле станот на нејзината сестра. На 20-ти октомври, непознати лица упаднале во станот на ...

Дента кога почина Јованка Броз, ограбен станот на сестра и

Вечер Прес - 23.10.2013

На самиот ден кога починала правата дама на некогашната СФРЈ, Јованка Броз, крадците не чекале и веднаш го ограбиле станот на нејзината сестра. Како што велат старите - злото ни ора, ни копа, а не ...

Фото: Еве каде Јованка ги поминала последните години од животот

Канал5 - 22.10.2013

Вдовицата на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, повеќе од 30 години живееше во куќа на Дедиње која се распаѓала – плочките во бањата биле искршени, на подот имало шут, низ ходиниците парчиња од ...

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен но достоинствен

Канал5 - 22.10.2013

Ова го изјави потпретседателот на Организациониот одбор за погреб, генералниот секретар на владата Вељко Одаловиќ, според кој преостанало уште само да се утврдат деталите за погребот.

Имотот на Тито ќе го наследат сестрите на Јованка

Канал5 - 22.10.2013

Јованка Броз не дочека крај на тридецениската оставинска постапка за да добие нешто од наследството на Тито, а бидејќи постапката продолжува и по нејзината смрт, правни следбеници ќе бидат нејзините ...

Сопругата на Слободан Милошевиќ и го загорчила животот на Јованка Броз

Press24 - 22.10.2013

Српскиот новинар Миломир Мариќ тврди дека вдовицата на Слободан Милошевиќ и го загорчила животот на Јованка Броз, пренесе српски Курир. Според податоците на порталот, Мира Марковиќ поради љубомора ...

И делегација од Скопје на погребот на Јованка Броз

+инфо - 22.10.2013

Шестчлена официјална делегација на Сојузот на Титови леви сили и на Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз Тито – Скопје, ќе оддаде почит и ќе положи цвеќе на погребот ...

Делегација од Скопје ќе присуствува на погребот на Јованка Броз

А1 On - 22.10.2013

Шестчлена делегација на Сојузот на Титови леви сили и на Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз Тито – Скопје, ќе оддаде почит и ќе положи цвеќе на погребот на Јованка ...

Факти кои сигурно не сте ги знаеле за Јованка Броз

Press24 - 22.10.2013

Веста за смртта на вдовицата на Тито, Јованка Броз, дефинитивно го привлече вниманието на целиот Балкан. За нејзиниот живот се пишува многу по медиумите, но српскиот Курир пренесува некои факти од ...

Имотот на Тито го наследуваат сестрите на Јованка Броз

Нетпрес - 22.10.2013

Јованка Броз не го доживеа исходот од тридецениската оставинска расправа за да може нај крајот да добие нешто од имотот на Јосип Броз Тито. Постапката ќе продолжи по нејзината смрт, а правни ...

Јованка Броз ќе биде погребана во сабота, семејството бара скромен погреб

Нова ТВ - 22.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребана во сабота, на 26 октомври во 12 часот во Куќата на цвеќето, како што сакаше, но сеуште не се знае дефинитивно дали во просторијата десно од гробот на Тито или меѓу ...

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен но достоинствен

Убавина и Здравје - 22.10.2013

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен но достоинствен, денес изјави потпретседателот на Организациониот одбор за погребот, генералниот секретар на српската влада Вељко Одаловиќ и додаде дека треба ...

Вдовицата на Тито ќе биде погребана во сабота со воени почести

Press24 - 22.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребена во сабота во 12 часот, соопшти вчера организацискиот одбор за нејзиниот погреб. Таа ќе биде погребена во Куќата на цвеќето во Белград, со сите државни и воени почести.

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето в сабота

Кирилица - 22.10.2013

Поранешната прва дама на Југославија Јованка Броз ќе биде погребана в сабота, во 12 часот во Куќата на цвеќето во Белград, каде е погребан и нејзиниот сопруг Јосип Броз Тито, соопшти кабинетот на ...

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен, но достоинствен

Нетпрес - 22.10.2013

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен, но достоинствен, рекол денеска потпретседателот на Организациониот одбор за погреб, генералниот секретар на Владата, Вељко Одаловиќ и додал дека остана уште ...

Од обожавање до изолација: Што ја убило љубовта меѓу Тито и Јованка?

Точка - 22.10.2013

Јованка Броз – сопруга, заговорничка, затвореничка. Повеќе од три децении оваа жена ги помина покрај Тито, доживотниот претседател на СФРЈ. Како прва дама/другарка запознала многу луѓе од ...

Од луксуз до куќа која се распаѓа – Еве каде Јованка ги поминала последните години од животот (Видео/Фото)

МК News - 22.10.2013

Вдовицата на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, повеќе од 30 години живееше во куќа на Дедиње која се распаѓала – плочките во бањата биле искршени, на подот имало шут, низ ходиниците парчиња од ...

(ВИДЕО): Каде живееше Јованка

Либертас - 22.10.2013

Српските медиуми објавија фотографии и видеа од куќата на Дедиње во која во изминатите 30 години живееше Јованка Броз. Коменарите во српката јавност се дека е срам за државата што ја оставила Јованка ...

Мира Марковиќ и го загорчила животот на Јованка Броз од љубомора

Република - 22.10.2013

Српскиот новинар Миломир Мариќ тврди дека Мира Марковиќ, вдовицата на Слободан Милошевиќ и го загорчила животот на Јованка Броз поради суета и љубомора.

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен, но достоинствен

Точка - 22.10.2013

Погребот на Јованка Броз ќе биде скромен, но достоинствен, рекол денеска потпретседателот на Организациониот одбор за погреб, генералниот секретар на Владата, Вељко Одаловиќ и додал дека остана уште ...

(ВИДЕО) Јованка Броз ја дочекала смртта во сиромаштија

Локално - 22.10.2013

Јованка Броз, сопругата на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, повеќе од 30 години живеела во вилата на “Дедиње“, но условите за домување не ги задоволувале ни основните стандарди и повеќе може ...

И Цобе ќе ја удостои Јованка

Либертас - 22.10.2013

,,Шестчлена официјална делегација на Сојузот на Титови леви сили и на Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз Тито – Скопје, ќе оддаде почит и ќе положи цвеќе на ...

"Тито во сефот го криел наследството на Караџорџевиќ, тоа не е негово!"

Точка - 22.10.2013

Советникот на српскиот претседател, Оливер Антиќ, тврди дека во сефот на Тито нема ништо негово. Нагласил и дека тоа не е негов сеф, туку "Депозитот 555 на Претседателството".

Сестрите на Јованка Броз ќе го наследат имотот на Тито

Република - 22.10.2013

Јованка Броз не го доживеа исходот од тридецениската оставинска расправа за да може нај крајот да добие нешто од имотот на Јосип Броз Тито. Постапката ќе продолжи по нејзината смрт, а правни ...

Семејството Будисављевиќ тагува по Јованка

Бриф - 22.10.2013

Смртта на Јованка Броз го обви во црно семејството Будисављевиќ. - Не можам ништо, не можам, не можам да зборувам. Ве молам не ми се јавувајте, едвај низ солзи изговорила Нада Будисављевиќ, помалата ...

Еве каде Јованка ги помина последните години од својот живот! (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕО)

Sky - 22.10.2013

Сопругата на некогашниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, Јованка, повеќе од 30 години живеела во куќа на Дедиње која се распаѓала. Српските медиуми објавија фотографии и видеа, коментирајќи дека ...

Јованка Броз ќе биде закопана во Куќата на цвеќето

Н.Македонија - 22.10.2013

Владата на Србија вчера одлучи да ја испочитува последната желба на Јованка Броз, да биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград до нејзиниот сопруг и бивш претседател на СФРЈ, Јосип Броз-Тито ...

Мира Марковиќ и го загорчила животот на Јованка Броз?

Н.Македонија - 22.10.2013

Миломир Мариќ, тврди дека сопругата на Милошевиќ и се одмаздувала на Јованка Броз: „Мира не ја сакаше Јованка затоа што во неа видела конкуренција„, вели новинарот Познатиот новинар Мариќ, тврди дека ...

Joванка Броз ќе биде погребана во „Куќата на цвеќето“

Телма - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Внуката на Тито: Дедо ми во последните 11 години од животот не ја споменуваше Јованка

Канал5 - 21.10.2013

Таа тврди дека Тито никогаш не кажал дека сака да биде погребан во Белград. Според неа, Тито требало да биде погребан во Загреб, а Јованка ја опишала со зборовите „си беше еднаш една љубов, која веќе ...

Српската влада донела одлука - Јованка Броз ќе биде погребана во просторија до Тито

Канал5 - 21.10.2013

Српската влада на денешната седница одлучила Јованка Броз да биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград, во просторија до таа каде што е погребан нејзиниот сопруг, поранешниот претседател на ...

Јованка Броз: Последниот симбол на Југославија

Deutsche Welle - 21.10.2013

Почина некогашната прва дама на СФР Југославија, „Југо насмевката“, сопругата на бившиот југословенски претседател Јосип Броз Тито - Јованка Броз. Оваа вест наиде на одек и во весниците на германски ...

Јованка Броз ќе биде погребана в сабота напладне

Канал5 - 21.10.2013

Владата на Србија одлучи Јованка Броз да биде погребана в сабота, во 12 часот, во просторијата до која, во Куќата на цвеќето во Белград, е погребан нејзиниот сопруг, претседателот на поранешна СФРЈ, ...

Тајни врски им пресудија на Тито и Јованка

Дневник - 21.10.2013

Една од многуте жени на Тито, уфрлен соработник на советска тајна служба, амбициозна жена, која ковеше планови да го наследи неприкосновениот лидер и да стане југословенска варијанта на Сиримаво ...

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

24 Вести - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

Алсат-М - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Утрински - 21.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето, во просторија покрај гробот на поранешниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, беше одлучено на денешната седница на српската Влада.

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

МРТ - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка Броз ќе биде погребана во сабота со воени почести

Курир - 21.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Титот ќе биде погребана во сабота во 12 часот, соопшти денес организацискиот одбор за нејзиниот погреб.

ЈОВАНКА БРОЗ: Пепелашката на комунизмот конечно до Тито

Телеграф - 21.10.2013

Долговечните ликови во опкружувањето на Тито најстрого се придржувале до „светото тројство“: „Не чепкај во Армијата, масерките и пудлиците!“, не споменувајќи ја Јованка „ Стане Доланц се родил како ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето в сабота

А1 On - 21.10.2013

Поранешната прва дама на Југославија Јованка Броз ќе биде погребана в сабота, во 12 часот во Куќата на цвеќето во Белград, каде е погребан и нејзиниот сопруг Јосип Броз Тито, соопшти денеска ...

Стилско збогување со Јованка Броз

Fashionel - 21.10.2013

Јованка Броз, некогашната прва дама на еден од најмоќните политички лидери, како и на цела Југославија, почина вчера по тешка болест. Некогаш насмеана и гламурозна, Јованка последните години ги ...

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

Алфа - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка ќе биде закопана во „Куќата на цвеќето“, покрај Тито

Курир - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка ќе биде погребена во Куќата на цвеќето со воени почести

Таратур - 21.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито ќе биде погребана во сабота во 12 часот, соопшти денес организацискиот одбор за нејзиниот погреб.

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето в сабота

Алфа - 21.10.2013

Поранешната прва дама на Југославија Јованка Броз ќе биде погребана в сабота, во 12 часот во Куќата на цвеќето во Белград, каде е погребан и нејзиниот сопруг Јосип Броз Тито, соопшти денеска ...

Во сабота во Куќата на цвеќето со воени почести ќе биде погребана Јованка Броз

Нетпрес - 21.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Титот ќе биде погребана во сабота во 12 часот, соопшти денес организацискиот одбор за нејзиниот погреб.

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

Сител - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка ќе биде погребана покрај Тито

Телеграф - 21.10.2013

Куќата на цвеќето ќе биде вечен дом на поранешната прва дама на СФРЈ Владата на Србија денеска го прифати барањето на семејството на Јованка Броз , вдовицата на поранешниот претседател на ...

Почина Јованка Броз - првата дама на бивша СФРЈ

Таратур - 21.10.2013

Вдовицата на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито, Јованка, почина вчера во Белград на осумдесет и деветгодишна возраст. Јованка Броз почина во белградскиот Ургентен центар, каде што ...

Дачиќ:Владата подготвена да ја исполни желбата на Јованка Броз

Р.С.Европа - 21.10.2013

Премиерот на Србија Ивица Дачиќ синоќа изајви дека владата е спремна да ја исполни желбата на Јованка Броз и нејзиното семејство да биде погребана покрај или во близина на нејзиниот сопоруг Јосип ...

Српската Влада одлучува дали Јованка Броз ќе биде закопана до Тито

Press24 - 21.10.2013

Владата на Србија денеска на седница треба да одлучи дали вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз, која синоќа почина на 89-годишна возраст, ќе биде погребана до лидерот на СФРЈ.

Србија: Владата формира одбор за погреб на Јованка Броз

Нетпрес - 21.10.2013

Српската Влада денеска ќе одржи седница на која ќе биде формиран организационен одбор за погребот на Јованка Броз и на која ќе се одреди местото и датумот на погребот.

Јованка Броз „заборавената“ вдовица на Тито

Р.С.Европа - 21.10.2013

Вдовицата на поранешниот доживотен претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, Јованка Броз која почина вчера во Белград на 88 години, имала последна желба: да биде погребана покрај нејзиниот сопруг во ...

Саша Броз: Мојот дедо никогаш не ја споменуваше Јованка

Нетпрес - 21.10.2013

По повод смртта на Јованка Броз во јавноста се огласила и внуката на Тито, Саша Броз, која преку својот профил на „Фејсбук“ испратила порака до медиумите.

Сестрата на Јованка Броз скршена од болка

Телеграф - 21.10.2013

Внукот на Тито вели дека вечниот дом на Јованка ќе биде во Куќата на цвеќето -Не можам ништо, не можам да зборувам. Ве молам, не ме барајте повеќе – одвај низ плач изговори Нада Будисављевиќ, ...

Внуката на Тито: Мојот дедо никогаш не ја споменуваше Јованка!

Press24 - 21.10.2013

Внуката на Јованка Броз и Јосип Броз Тито, Саша Броз, по повод смртта наЈованка Броз се огласи на социјалната мрежа Фејсбук. - "За некое чудо пропуштивте да ја информирате нацијата дека мојот дедо ...

Македонска делегација присуствува на погребот на Јованка Броз

Inpress - 21.10.2013

Белград, 21. октомври 2013 (ИНПРЕС) Делегација од Македонија ќе присуствува на погребот на сопругата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз, која почина вчера во Белград.

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

А1 On - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Српската Влада одлучи: Јованка ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Press24 - 21.10.2013

Српската Влада на денешната седница одлучи вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз, која вчера почина на 89-годишна возраст, да биде погребана во куќата на цвеќето, во просторија покрај гробот на ...

Угро на погребот на Јованка Броз

Press24 - 21.10.2013

Делегација од Македонија ќе присуствува на погребот на сопругата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз, која почина вчера во Белград. Во делегацијата ќе учествуваат претставници на партија Титовите леви ...

Јованка ќе биде погребена во Куќата на цвеќето, можеби и со државен погреб

МКД - 21.10.2013

На денешната седница на Владата на Србија било одлучено да се почитува желбата на Јованка Броз, првата дама на бивша Југославија, да биде погребена до нејзиниот сопруг, доживотниот претседател на ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Макфакс - 21.10.2013

На денешната седница на Владата на Србија, одлучено е да се испочитува желбата на Јованка Броз и таа да биде погребана во Куќата на цвеќето, во просторија до онаа покрај којашто е погребан нејзиниот ...

ВНУКАТА НА ТИТО: Дедо ми никогаш не ја споменуваше Јованка!

Телеграф - 21.10.2013

Во последните 11 години Јованка не присуствуваше на ниту еден семеен собир, пишува Саша Броз на својот профил на „Фејсбук“ По повод смртта на Јованка Броз , внуката на Тито, Саша Броз, испрати порака ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Нова ТВ - 21.10.2013

Владата на Србија одлучи Јованка Броз да биде погребана во Куќата на цвеќето во Белград, во просторијата до која е погребан нејзиниот сопруг Јосип Броз Тит, јавува Танјуг.

Јованка Броз во моментот на смртта била сосема сама

Press24 - 21.10.2013

Животот на најмоќната дама на поранешна Југославија, Јованка Броз, згаснал во осаменост. Вдовицата на Јосип Броз Тито вчера почина на 89 годишна возраст во клиничкиот центар во Белград.

Јованка Броз ќе биде погребана крај Тито

+инфо - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Како Јованка Броз останала без ништо: Женски накит, а на Тито

Точка - 21.10.2013

Јованка Броз не го доживеа исходот на тридецениската оставнинска расправа, од која можеби би добила нешто од наследството на Тито. Таа не е ниту сопственик ниту наследник на било која негова ...

Саша Броз: Дедо ми Тито и Јованка цели11 години не зборуваа

Локално - 21.10.2013

Внуката на Јосип Броз Тито, театарската режисерка Саша Броз, која живее и работи во Загреб, им се обрати на медиумите со соопштение, веднаш по веста за смртта на Јованка Броз.

Јованка Броз ќе биде погребана во сабота со воени почести

Либертас - 21.10.2013

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, ќе биде погребана во сабота во 12 часот, соопшти денеска организацискиот одбор.

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

Вечер Прес - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во "Куќата на цвеќето", каде ...

Српската влада одлучи – Јованка Броз ќе биде погребана до Тито!

Фактор - 21.10.2013

Српската влада одлучи, Јованка Броз ќе биде погребана в сабота напладне, до својот некогашен сопруг Јосип Броз Тито. Во Куќата на цвеќето во Белград, погребот ќе биде извршен со сите воени ...

Дачиќ ќе ја исполни последната желба на Јованка Броз

Локално - 21.10.2013

Премиерот на Србија Ивица Дачиќ синоќа изајви дека владата е спремна да ја исполни желбата на Јованка Броз и нејзиното семејство да биде погребана покрај или во близина на нејзиниот сопоруг Јосип ...

Јованка ќе почива десно од Тито

Вечер Прес - 21.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето, во просторија покрај гробот на Тито. Оваа одлука вчера ја донесе Владата на Србија со што ја испочитува последната желба на некогашната прва дама ...

Јованка ќе биде погребана во Куќата на цвеќето, во просторија покрај гробот на Тито

Либертас - 21.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето, во просторија покрај гробот на Тито, беше одлучено на денешната седница на српската Влада. Дополнително ќе биде одлучено во кој ден ќе биде ...

И Слободан Угриновски на погребот на Јованка Броз

Либертас - 21.10.2013

Делегација од Македонија ќе присуствува на погребот на сопругата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз, која почина вчера во Белград. Во делегацијата ќе учествуваат претставници на партија Титовите леви ...

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

Бриф - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Родното место на Тито, Кумровец, ќе стане Титоленд

еМагазин - 21.10.2013

Родното место на Јосип Броз Тито во Кумровец во Загорје, благодарение на инвестиции од Европската унија би можело да стане забавен парк-Титоленд. Проектот е довршен и наскоро ќе биде испратен во ...

Досие: Јованка Броз, прва дама на СФРЈ!

Фактор - 21.10.2013

Како непосреден сведок на целата турбулентна епоха во историјата на Балканот, таа беше предмет на огромно регионално медиумско интересирање. Јованка се држеше во екстремна повлеченост и ретко даваше ...

Исполнета последната желба на Јованка Броз

Локално - 21.10.2013

На денешната седница на Владата на Србија било одлучено да се почитува желбата на Јованка Броз, првата дама на бивша Југославија, да биде погребена до нејзиниот сопруг, доживотниот претседател на ...

Јованка Броз ќе почива покрај Тито

Точка - 21.10.2013

Јованка Броз, сопругата на некогашниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, почина вчера после тешка болест во Ургентниот центар на 89-годишна возраст.

Тито никогаш не ја спомнувал Јованка, тврди Саша Броз

Бриф - 21.10.2013

Внуката на Јосип Броз Тито, Саша Броз, до медиумите упати порака преку својот Фејсбук профил, незадоволна од извештаите околу смртта на вдовицата на Тито, Јованка.

Србија: Владата формира одбор за погреб на Јованка Броз

Точка - 21.10.2013

Српската Влада денеска ќе одржи седница на која ќе биде формиран организационен одбор за погребот на Јованка Броз и на која ќе се одреди местото и датумот на погребот.

Родното место на Тито ќе стане забавен парк- Титоленд

Денешен - 21.10.2013

Благодарение на инвестиции од Европската унија, родното место на Јосип Броз Тито во Кумровец во Загорје,би можело да стане забавен парк-Титоленд. Проектот е довршен и наскоро ќе биде испратен во ...

Почина Јованка Броз

Sky - 21.10.2013

Во 89 година од животот, после тешка болест почина Јованка Броз, сопруга на некогашниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито. Јованка починала во белградскиот ургентен центар денеска во 11:45 минути ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Sky - 21.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето, покрај гробот на поранешниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито. Ова денеска било одлучено на седница на српската Влада.

Титовата внука тврди: За дедо ми не постоеше Јованка

Република - 21.10.2013

Последните 11 години од живот на мојот дедо Јованка не беше присутна на ниту еден, навистина на ниту еден семеен собир. Дедо ми никогаш не ја споменуваше, напишала во обраќањето до јавноста внуката ...

Саша Броз: Мојот дедо никогаш не ја споменуваше Јованка

Точка - 21.10.2013

По повод смртта на Јованка Броз во јавноста се огласила и внуката на Тито, Саша Броз, која преку својот профил на "Фејсбук" испратила порака до медиумите.

Јованка ќе биде погребана во сабота во 12 часот

Бриф - 21.10.2013

Вдовицата на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито, Јованка Броз ќе биде погребана во сабота, во 12 часот во „Куќата на цвеќето“, соопштија денеска од Кабинетот на потпретседателот на Владата ...

Јованка Броз ќе биде погребана до Тито

Денешен - 21.10.2013

Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде погребана во „Куќата на цвеќето“, каде ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето

Н.Македонија - 21.10.2013

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето, во просторија покрај гробот на поранешниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, било одлучено на денешната седница на српската Влада Денеска треба ...

Јованка Броз - заборавената прва дама на СФРЈ

Н.Македонија - 21.10.2013

Јованка Броз почина вчера во Белград на 89-годишна возраст, по тешко боледување. Владата на Србија денеска треба да одлучи за последната желба на Броз да биде погребана покрај Тито во Куќата на ...

Јованка Броз ќе биде погребана во Куќата на цвеќето в сабота

Н.Македонија - 21.10.2013

Поранешната прва дама на Југославија Јованка Броз ќе биде погребана в сабота, во 12 часот во Куќата на цвеќето во Белград, каде е погребан и нејзиниот сопруг Јосип Броз Тито, соопшти денеска ...

Јованка Броз ќе биде погребана покрај Тито

Идивиди - 21.10.2013

Белград, 21 октомври 2013 (МИА) - Владата на Србија го прифати денеска барањето на семејството на Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, таа да биде ...