TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ-ПДП ќе протестираат на седницата за гласањето на владата

А1 - 20.08.2006

На собраниската седница за гласањето на довербата на владата многу е веројатно дека нема да присуствуваат пратениците на ДУИ-ПДП ќе протестираат. Но двојни се информациите дали ПДП ќе остане во власта или опозицијата дознаваме дека не се прекинати разговорите на релација ДПА и ПДП.

ДУИ тактизира пред барањата на ПДП

Канал5 - 20.08.2006

ДУИ тактизира со одговорот на барањата на коалицискиот партнер ПДП. Засега немаат прецизен став ниту дали ќе ја бојкотираат работата на парламентот, ниту дали ќе ги вратат пратеничките мандати, како што вчера побара партијата на Вејсели. Ги оставаат отворени сите опции.

ДУИ на 25 август со едночасовен протест пред Собранието

А1 - 19.08.2006

Интегративците синоќа одлучија, тоа што Груевски не ги зема во Владата ќе го искажат со масовен едночасовен протест пред Собранието в петок, кога ќе се бира Владата. Во најавата на жестока политичка активност тие се заканија дека ќе направеле се Владата да нема долг век.

Бранко ја поддржа ДУИ за опозиција

Вест - 19.08.2006

Завчеравечер во претседателската вила "Билјана", на коктелот што го организираше по повод годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, претседателот на Македонија Бранко Црвенковски ги кажа значењето и улогата на Демократската унија за имплементирањето на Договорот, а притоа ја охрабри како ...

ПДП спремна да ги врати пратеничките мандати

Време - 19.08.2006

ПАРТИЈАТА НА АХМЕТИ СЕ ДВОУМИ ДУИ вчера доцна попладне требаше да одржи централен одбор на партијата за да заземе конечен став за идните политички чекори откако не се најде во новата влада. Џевад Адеми, генералниот секретар на партијата, вчера изјави дека ќе се разговара за актуелната политичка ...

ДУИ полека се помирува со опозиционата улога?

Утрински - 19.08.2006

Врвот на ДУИ синоќа решаваше дали ќе протестира или ќе се кара со власта преку општините БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Демократската унија за интеграција е на крстопат. Дали да се прифати улогата на конструктивна парламентарна опозиција или да се продолжи со протести, блокади и други институционални и ...

ПДП е за напуштање на Собранието, ДУИ се мисли

Дневник - 19.08.2006

Инсистираме на враќање на мандатите, бидејќи само така ќе покажеме дека не се бориме за привилегии, туку за доброто на граѓаните и нивните права, дециден е Вејсели, лидер на ПДП Демократската унија за интеграција најверојатно ќе се повлече од идејата да ги врати пратеничките мандатите во ...

ДУИ никако нема да прифати да биде опозиција

А1 - 18.08.2006

ДУИ никако нема да прифати да биде опозиција. Ова го тврдат членовите пред почетокот на седницата на централниот одбор на партијата. Тврдат дека имаат стратегија која што не ја откриваат, ја чуваат во тајност и ќе ја соопштат по завршувањето на седницата на централниот одбор.

Ахмети размислува со што да удри по Груевски

Време - 18.08.2006

ДЕНЕСКА НОВ СОСТАНОК НА РАКОВОДСТВОТО НА ДУИ Раководството на ДУИ завчера на централното претседателство не успеало да се договори како во иднина ќе го изразува револтот што партијата не е дел од новата влада, дознаваме од партиски извори.

ДУИ нема да се офајди ако ги врати мандатите

Дневник - 18.08.2006

Евентуалното враќање на мандатите на пратениците на ДУИ и на ПДП би била најлошата порака што може да ја пратат во овој момент, оцени европретставникот Фуере Демократската унија за интеграција денеска на Централното претседателство ќе реши кои ќе бидат идните чекори на партијата откако не успеаја ...

Блокадите продолжуваат, се договараат и други форми

Време - 17.08.2006

ПРЕС НА ДУИ И ПДП ДУИ и ПДП ќе продолжат со други форми на изразување незадоволство затоа што мандатарот Груевски не ги вклучи во составот на владата, најавија првите луѓе на партиите, Али Ахмети и Абдулади Вејсели, на вчерашната прес-конференција.

ДУИ прекина со блокадите

Вест - 17.08.2006

Коалицијата ДУИ и ПДП денеска престанува со блокадите на патиштата, кои беа организирани во знак на незадоволство поради тоа што мандатарот Никола Груевски не ја внесе во новата влада партијата на Албанците што победи на изборите.

Опасно насилство

Време - 17.08.2006

Пишува:Емил Зафировски Секое насилство е опасно. Но, полицијата и протестантите на ДУИ и на ПДП вчера опасно се приближија пред Собранието на Македонија. Една искра фалеше за да настане поголем инцидент. Само присебноста и повлеченоста на униформираните лица овозможи „средбата“ да заврши со ...

Активисти на ДУИ претепаа обезбедувач

Време - 17.08.2006

ПРОТЕСТИТЕ НА АХМЕТИ СТАНУВААТ НАСИЛНИ Емил Зафировски Собраниски обезбедувач со повреди во главата е префрлен во болница, откако вчера го нападнаа гневни активисти на ДУИ, пред Собранието. Гоце Ралевски, вработен во обезбедувањето на парламентот, а повремено ангажиран и од агенцијата „Комета“, се ...

ДУИ и ПДП најавија прекин на уличните протести

Утрински - 17.08.2006

Врвовите на двете партии денеска треба да одлучат што ќе прават понатаму ГоЈко Ефтоски ТЕТОВО - Коалицијата ДУИ - ПДП од денеска ги прекинува протестите изразени преку блокади на сообраќајници. „За тоа што ќе правиме понатаму благовремено ќе бидете информирани", појасни Али Ахмети на вчерашната ...

Собранието блокирано еден час

Утрински - 17.08.2006

Симпатизерите и активистите на коалицијата ДУИ - ПДП вчера протестираа на раскрсницата околу Собранието во центарот на Скопје, но и на магистралните и регионалните патишта во Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево и Струга. Блокадите во Скопје траеја околу еден час, а, како што велат организаторите, сж ...

Странците сакаат средба Груевски-Ахмети

Утрински - 17.08.2006

Евродипломатите загрижени поради тоа што мандатарот не покажува волја за вистински политички дијалог со ДУИ Слободанка Јовановска Меѓународната заедница има интензивни контакти со ДУИ околу протестите и политичките пораки што ги испраќа, но држи низок профил, бидејќи случувањата сж уште се под ...

Ахмети прашува што научивме од минатото

Дневник - 17.08.2006

По конфликтот Албанците почнаа Македонија да ја чувствуваат како своја, а сега повторно се случува некој да ја гази и да не ја почитува нивната волја, изјави Ахмети Мандатарот Никола Груевски, потпомогнат од ДПА, не го почитува гласот на Албанците само поради теснопартиски и политички интереси, а ...

Ахмети размислува што по блокадите

А1 - 16.08.2006

Ахмети размислува со што и како по блокадите да го премисли Груевски. Се зависи како ќе одлучи партијата во Мала Речица. Во игра се сите варијанти. Раководството веќе ја изготвува стратегијата што да се направи. Партиски извори велат, многу веројатно е да се прифати варијантата пратениците на ДУИ и ...

Инциденти при блокадата на Парламентот од страна на ДУИ

А1 - 16.08.2006

Вербални инциденти и едно оштетено возило е билансот на едночасовната блокада што ДУИ и ПДП ја организираа денеска пред Собранието, јави Радио Скопје. Според истиот извор без инциденти минале блокадите што Демократската унија за интеграција и Партијата за демократски просперитет ги организираа во ...

ДУИ ќе го блокира парламентот

Време - 16.08.2006

ПОРАКА ОД ВЧЕРАШНИТЕ ПРОТЕСТИ Ќе го блокираме парламентот, најави вчера Назир Бекири, член на организацискиот одбор на ДУИ, пренесува МИА. Симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ-ПДП вчера ги продолжија протестите со кои го изразуваат незадоволството, бидејќи партијата не доби покана за учество ...

Под блокада и Собранието

Дневник - 16.08.2006

Централното претседателство на ДУИ вчера попладнето одлучуваше дали целосно да го блокира Собранието на 25 август, кога треба да се одржи седницата за избор на новата влада и да не им дозволи на пратениците и на кандидатите за министри да влезат во парламентот или, пак, само да одржи масовни ...

Претпладне активистите на ДУИ и ПДП 8 ден по ред протестираа

Канал5 - 16.08.2006

ДУИ и ПДП и денеска 8 ден на протести. Протестантите со камион и автомобили дефилираа низ центарот на Скопје. Направија голем метеж во сообраќајот, полицијата немо посматраше ДУИ и ПДП и денеска 8 ден на протести. Протестантите со камион и автомобили дефилираа низ центарот на Скопје.

ДУИ и ПДП најавуваат нови форми на дејствување, но се уште не одлучиле какви

Канал5 - 16.08.2006

Лидерите на ДУИ и ПДП Али Ахмети и Абдуљади Вејсели, на денешната прес-конференција во Тетово рекоа дека завршил првиот дел од манифестирањето на незадоволство од одлуката на мандатарот Никола Груевски, да не ги вклучи во идната влада Тетово, 16 август (МИА) - Лидерите на ДУИ и ПДП Али Ахмети и ...

ДУИ ќе блокира до утре

Вест - 15.08.2006

Блокадите на ДУИ, како што најави потпретседателот Рафиз Алити, ќе траат до 16 август, по што Централното претседателство на партијата ќе донесе одлука како ќе настапи понатаму. Протестите кои се одржуваат во Скопје, Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево и Струга, неделава ќе траат 15 минути повеќе од ...

Ахмети: Да се ослободиме од предрасудите

Време - 15.08.2006

СКРОМНА ПРОСЛАВА НА РАМКОВНИОТ Со присуство на највисокиот врв на ДУИ и на ПДП, градоначалници, министри и претставници на дипломатскиот кор, завчеравечер во хотелот „Инекс-Горица“ во Охрид беше одбележана петгодишнината од потпишувањето на Охридскиот договор.

За понатамошните чекори ќе одлучи централното претседателство

Време - 15.08.2006

ДУИ ЌЕ ПРОТЕСТИРА ДО УТРЕ Симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ-ПДП вчера ги продолжија протестите со кои го изразуваат незадоволството, бидејќи партијата не доби покана за учество во новата влада на мандатарот Никола Груевски и покрај тоа што освои најмногу пратенички мандати меѓу партиите од ...

ДУИ ќе протестира до среда

Утрински - 15.08.2006

ОДЛУКА Симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ - ПДП вчера ги продолжија протестите со кои го изразуваат незадоволството, бидејќи партијата не доби покана за учество во новата влада на мандатарот Никола Груевски и покрај тоа што освои најмногу пратенички мандати меѓу партиите од албанскиот блок.

ДУИ ќе протестира до утре, па ќе токми стратегија

Дневник - 15.08.2006

Симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ - ПДП вчера ги продолжија блокадите на клучните крстосници во Скопје, Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево и во Струга и на магистралните патишта во северозападна Македонија. Со нив тие изразуваат незадоволство оти нема да бидат дел од новата влада иако од ...

Протести на симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ - ПДП

Канал5 - 15.08.2006

Симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ - ПДП денеска ги продолжија протестите со кои го изразуваат незадоволството, бидејќи партијата не доби покана за учество во новата влада на мандатарот Никола Груевски и покрај тоа што освои најмногу пратенички мандати меѓу партиите од албанскиот блок ...

Блокадите на ДУИ со зголемено времетраење

А1 - 14.08.2006

Подолги блокади, најави за радикализација, нови инциденти. Протестите на ДУИ продолжуваат, кај Мавровка нападнат и истепан скопјанец кој и покрај предупредувањето од активистите на ДУИ и од полицијата сакал да помине со моторот. „Излегов од „Мавровка“ и се стрча еден и ми вика гаси моторот.

ДУИ ја губи поддршката од меѓународната заедница

А1 - 14.08.2006

Ја губи ли ДУИ подршката од меѓународната заедница? На синоќешната традиционална прослава во Охрид, по повод 5 годишнината од потпишувањето на рамковниот договор, не присуствуваа амбасадорот на САД Миловановиќ и Паиш од ОБСЕ. Дојде само Фуере и тоа на самиот крај на организираниот коктел.

Во Радуша се славеше ОНА, во Охрид - договорот

Време - 14.08.2006

ДУИ ЈА ОДБЕЛЕЖА ПЕТГОДИШНИНАТА Во Радуша се собра врвот на ДУИ засилен со пратениците на ПДП. Од бината во селото Ахмети порача дека со достоинство и пред Бога ќе ги брани гласовите што ги освои на изборите. - Нема ниту еден случај во историјата победниците да бидат поразени.

ДУИ осамена во прославата на петгодишнината од Рамковниот

Утрински - 14.08.2006

Прославата во Радуша доцнеше еден час, поради блокадите во Кондово Денот кога пред пет години беше потпишан Рамковниот договор со кој се стави крај на седуммесечниот воен конфликт, 13 август, вчера помина со зачудувачки молк на оние кои го ставија потписот под овој документ, но со високи оцени на ...

ПДП не влегува во владата, останува со ДУИ

Утрински - 14.08.2006

ОДЛУКА ТЕТОВО - „ПДП донесе дефинитивна одлука да ги одбие понудите за влез во владата и да продолжи во коалиција со ДУИ. По прекин од два дена, заедно ги продолжуваме протестите и го зголемуваме времетраењето на блокадите на 45 минути во денот", ова го изјави Сафет Незири, портпарол на ПДП, по ...

Блокади, униформи и воени говори во Радуша

Дневник - 14.08.2006

Владите доаѓаат и си одат, но албанското знаме засекогаш ќе се вее на овие простори, бидејќи е освоено со крвта на борците на ОНА, рече Ахмети Со едночасовна блокада на патот Кондово-Радуша, контролни пунктови со униформирани лица со ознаки УЧК, нервоза и со воинствени говори и пораки од челниците ...

ДУИ ќе протестира до среда, за натамошните чекори ќе одлучи централното претседателство

Канал5 - 14.08.2006

Симпатизери и активисти на коалицијата ДУИ - ПДП денеска ги продолжија протестите со кои го изразуваат незадоволството, бидејќи партијата не доби покана за учество во новата влада на мандатарот Никола Груевски и покрај тоа што освои најмногу пратенички мандати меѓу партиите од албанскиот блок ...