TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милевски бара Грција да го почитува Преспанскиот договор: Наместо Северна Македонија, на сите табли уште пишува Скопиа

Фокус - 27.10.2019

Лидерот на ЛДП Горан Милевски, кој е министер за локална самоуправа, вели дека на следната владина седница ќе побара Грција да си го испочитува својот дел од обврските од Преспанскиот договор.

Дали конгресната резолуција на „АЛДЕ“ ќе го промени ставот на Макрон?

Канал5 - 27.10.2019

Европските либерали очекуваат со резолуцијата за европската перспектива на Македонија да го променат ставот на францускиот претседател Макрон. Потпретседателот на АЛДЕ Емил Кирјас вели дека целта со резолуцијата е да се докаже на партијата на Макрон ...

ЛДП бара Грција да го почитува Преспанскиот договор – Милевски: Таблите со понижувачкото име „Скопиа“ и натаму не се ...

ТВ21 - 27.10.2019

И по повеќе од една година од договорот во Преспа нашиот јужен сосед се уште не ги сменил таблите, ова го изјави претседателот на ЛДП Горан Милевски на денешниот состанок на младите на ЛДП.

(Видео) Европските либерали кои се во коaлиција со Макрон настојуваат за старт на преговорите

Макфакс - 27.10.2019

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија по вчерашниот Конгрес во Атина.

Милевски од ЛДП: Во Грција нема табли со новото име, се уште стои „Скопиа“

Курир - 27.10.2019

Лидерот на ЛДП Горан Милевски, кој е министер за локална самоуправа, вели дека на следната владина седница ќе побара Грција да си го испочитува својот дел од обврските од Преспанскиот договор.

Европските либерали усвоија резолуција за почеток на преговорите за Македонија

Сител - 27.10.2019

Европските либерали едногласно усвоија резолуцја за поддршка на европската перспектива на Македонија. Тридневниот конгрес во Атина резултираше со барање на европските либерали Македонија да добие датум за старт на пристапните преговори веќе на ...

ВИДЕО: Европските либерали со резолуција бараат почеток на преговорите со Македонија

А1 On - 27.10.2019

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија по вчерашниот Конгрес во Атина.

Европските либерали кои се во коaлиција со Макрон настојуваат за старт на преговорите

Точка - 27.10.2019

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија по вчерашниот Конгрес во Атина.

Европските либерали од Атина едногласно побараа почеток на преговори со С. Македонија

24Инфо - 27.10.2019

Европските либерали едногласно усвоија резолуцја за поддршка на европската перспектива на Македонија. Тридневниот конгрес во Атина резултираше со барање на европските либерали Македонија да добие датум за старт на пристапните преговори веќе на ...

ЛДП бара Грција да го почитува Преспанскиот договор – Милевски: Таблите со понижувачкото име „Скопиа“ и натаму не се ...

4NEWS - 27.10.2019

И по повеќе од една година од договорот во Преспа нашиот јужен сосед се уште не ги сменил таблите, ова го изјави претседателот на ЛДП Горан Милевски на денешниот состанок на младите на ЛДП.

Милевски од ЛДП: Во Грција нема табли со новото име, се уште стои „Скопиа“

Република - 27.10.2019

Лидерот на ЛДП, Горан Милевски забележал враќајќи се со возило од Атина кон граница дека нема ниту една табла со новото име Северна Македонија. -Се уште стои понижувачкото име Скопиа и се разбира и овој дел не е испочитуван.

Европските либерали ќе го притискаат Макрон за Македонија

Фактор - 27.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет, на Северна Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата, без ...

Европските либерали кои се во коалиција со Макрон настојуваат за почеток на преговорите

Н.Македонија - 27.10.2019

Либералните европратеници иницирале да се донесе резолуција од страна на Европскиот Парламент за почеток на преговорите со Македонија, информираа од Либерално-демократската партија, по вчерашниот Конгрес во Атина.

Милевски: Во Грција нема табли со новото име, се уште стои „Скопиа“

365 - 27.10.2019

Лидерот на ЛДП, Горан Милевски забележал враќајќи се со возило од Атина кон граница дека нема ниту една табла со новото име Северна Македонија. -Се уште стои понижувачкото име Скопиа и се разбира и овој дел не е испочитуван.

Грција не го почитува „преспанскиот“

Expres - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевскиќе бара од министерот за надворешни работи Никола Димитров да побара и владата во Атина да го почитува Преспанскиот договор. И по повеќе од една година од договорот во Преспа нашиот јужен сосед се уште не ги сменил ...

Европските либерали едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Северна Македонија

Фокус - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет на Северна Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата, без ...

Европските либерали на конгресот во Атина едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Македонија

Канал5 - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата.

Зборот на Макрон погласен од крикот на европратениците

Слободен Печат - 26.10.2019

Европскиот парламент само се обидува да создаде позитивна клима, но нам треба да ни биде јасно дека спектакуларни пресврти не треба да очекуваме, бидејќи резолуцијата нема обврзувачка директива и таа не може да му наметне на Европскиот совет уште ...

Европските либерали во Атина едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Македонија

Press24 - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет на Северна Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата, без ...

Европските либерали едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Северна Македонија

ММС - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет на Северна Македонија треба да и’ се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата, без ...

Европските либерали едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Северна Македонија

Слободен Печат - 26.10.2019

Резолуцијата ја разгледаа околу 800 делегати, вклучително и премиери, европски комесари, носители на одлуки, делегати и индивидуални членови на АЛДЕ од цела Европа. Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се ...

Евентуалната промена на методологијата на преговорите да нема влијание врз С. Македонија

iPortal - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на првиот нареден состанок на Европскиот Совет на Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, без ...

Европските либерали на конгресот во Атина едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Северна Македонија

Либертас - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет на Северна Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата, без ...

Европските либерали со едногласна поддршка за почеток за преговори со Македонија

4NEWS - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на првиот нареден состанок на Европскиот Совет на Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, без ...

Европските либерали на конгресот во Атина едногласно усвоија резолуција за европската перспектива на Северна Македонија

Вечер Прес - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на следниот состанок на Европскиот Совет на Северна Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со Унијата, без ...

Европските либерали со едногласна поддршка за почеток за преговори со Македонија

Локално - 26.10.2019

Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на првиот нареден состанок на Европскиот Совет на Македонија треба да и се определи датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, без ...

Милевски: Европските либерали со едногласна поддршка за почеток за преговори со Македонија

Скопје1 - 26.10.2019

Европските либерали со едногласна поддршка за почеток за преговори со Македонија Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на првиот нареден состанок на Европскиот Совет на Македонија треба ...

Милевски: Грција во Брисел ја испушти првата можност да застане зад нашата земја

Слободен Печат - 25.10.2019

На тридневниот Конгрес во Атина присуствуваат околу 800 делегати, вклучително и премиери, европски комесари, носители на одлуки, делегати и индивидуални членови на АЛДЕ од цела Европа. Наместо да ја преземе палката за влијание и притисок и да ја ...

Симболични обиди за спас на македонските евроинтеграции

Р.С.Европа - 25.10.2019

Како симболичен обид и колективна реакција на разочараноста, домашните аналитичари ги гледаат напорите на одредени земји членки да го променат исходот од Европскиот Самит кој заврши неповолно за Северна Македонија и Албанија Резолуцијата на ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

Либертас - 25.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја пренесува на ...

Милевски за МИА: Грција во Брисел ја испушти првата можност да застане зад нашата земја

Либертас - 25.10.2019

Наместо да ја преземе палката за влијание и притисок и да ја искористи првата можност што ѝ се даде за да застане зад нашата земја, Грција, за жал, само немо го следеше Самитот во Брисел, вели министерот за локална самоуправа и претседател на ЛДП, ...

Милевски за МИА: Грција во Брисел ја испушти првата можност да застане зад нашата земја

4NEWS - 25.10.2019

Наместо да ја преземе палката за влијание и притисок и да ја искористи првата можност што ѝ се даде за да застане зад нашата земја, Грција, за жал, само немо го следеше Самитот во Брисел, вели министерот за локална самоуправа и претседател на ЛДП, ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

Опсервер - 25.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја пренесува на ...

Милевски: Грција во Брисел ја испушти првата можност да застане зад нашата земја

MakPress - 25.10.2019

Наместо да ја преземе палката за влијание и притисок и да ја искористи првата можност што ѝ се даде за да застане зад нашата земја, Грција, за жал, само немо го следеше Самитот во Брисел, вели министерот за локална самоуправа и претседател на ЛДП, ...

17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Фокус - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Милевски во Атина на ALDE Конгрес: Либерална визија за иднината на Европа

Фокус - 24.10.2019

Присуството на стотици политичари и високи функционери ќе биде искористено и за лобирање за откочување на евроинтеграциските процеси на земјава. Мора да ги убедиме нашите европски пријатели дека поставувањето пречки на патот кон ЕУ може да има ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

Канал5 - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука ...

Европскиот парламент ја изгласа Резолуцијата за Македонија и Албанија

Телма - 24.10.2019

Со 412 гласа, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

ЕП ја изгласа Резолуцијата со која ги повикува членките на ЕУ да ја поправат грешката кон Македонија и Албанија

Фокус - 24.10.2019

Со 412 гласа, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

ЕП ја изгласа Резолуцијата за Македонија и за Албанија

Алсат-М - 24.10.2019

Европскиот парламент со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои резолуцијата во прилог на отворање на пристапни преговори со Македонија и со Албанија, објавено е на интернет страната на Европскиот парламент .

Европскиот Парламент ја изгласа вонредната резолуција за Македонија

Канал5 - 24.10.2019

По три дена дебата изгласана вонредната резолуција на Европскиот Парламент за Македонија. Се осудува одлуката да не и’ се одобри почеток на преговори со ЕУ на Македонија и бараат тоа да се промени веќе на следниот состанок на европските лидери.

Недоделувањето датум на Северна Македонија и Албанија беше грешка, се вели во резолуцијата на Европскиот парламент

Сакам да кажам - 24.10.2019

Европскиот парламент усвои резолуција со која призна дека било грешка што на последниот Самит Северна Македонија и Албанија не добиле датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија, иако двете земји ги исполните сите барања и услови.

Силна поддршка од Европскиот парламент, европратениците бараат бришење на блокадата на Макрон

ТВ21 - 24.10.2019

За заедничката резолуција беа поднесени 17 амандмани кои се однесувааа на бришење на тоа дека Северна Македонија и Албанија беа блокирани од Франција Данска и Холандија. Меѓу другото грчките европатеници од Сириза изразија разочараност за ...

Европскиот парламент повика на преговори со Скопје и Тирана

Deutsche Welle - 24.10.2019

Со големо мнозинство, пленумот во Стразбур денеска ја изгласа резолуцијата со која се критикува одлуката од Самитот во Брисел и се бара итен почеток на преговори со С. Македонија и Албанија.

Евро-парламентот бара Франција, Данска и Холандија да ја преиспитаат одлуката за Скопје и Тирана

Алсат-М - 24.10.2019

Европскиот Парламент преку резолуција ги повика земјите членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје и Тирана. Иницијативата на 58 пратеници кои ги застапуваат народните партии, социјалистите и ...

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Фокус - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија

24 Вести - 24.10.2019

Со 412 гласа за , 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент ја изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Канал5 - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука на нивната следна средба.

Европарламентот денеска гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Северна Македонија

ТВ21 - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент в о заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Фокус - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Телма - 24.10.2019

Заедничката резолуција на политичките групи на Европскиот парламент- Групата на народните партии, Социјалистите и демократите, Обновена Европа, Зелените и Слободната европска алијанса, Европските конзервативци и Обединетата левица, поднесена од 58 ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Алсат-М - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Телма - 24.10.2019

Во предложените амандмани од страна на Обновена Европа се бара во параграфот 1 да се избрише тоа дека Северна Македонија и Албанија беа блокирани од Франција, Данска и Холандија. Понатаму групата Обновена Европа – во која членува партијата на ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Милевски во Атина на ALDE Конгрес: Либерална визија за иднината на Европа

Канал5 - 24.10.2019

Мора да ги убедиме нашите европски пријатели дека поставувањето пречки на патот кон ЕУ може да има негативни последици како за нас, така и за целиот регион, вели претседателот на Либерално демократската партија (ЛДП).

Милевски во Атина на ALDE Конгрес: Либерална визија за иднината на Европа

Алфа - 24.10.2019

Присуството на стотици политичари и високи функционери ќе биде искористено и за лобирање за откочување на евроинтеграциските процеси на земјава. Мора да ги убедиме нашите европски пријатели дека поставувањето пречки на патот кон ЕУ може да има ...

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Сител - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

Европскиот парламент го враќа ударот: Со 412 гласа „за“ усвои Резолуција за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Независен - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна ...

Европскиот парламент ја изгласа Резолуцијата за Македонија и за Албанија

+инфо - 24.10.2019

Со 412 гласа за, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Независен - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија: Немањето одлука за преговори е стратешка грешка

ММС - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија Минатонеделната одлука пак, на европските лидери да го одложат ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент, но смета дека на Албанија и треба нова Влада

А1 On - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Северна Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Независен - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент в о заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 24.10.2019

Во предложените амандмани од страна на Обновена Европа се бара во параграфот 1 да се избрише тоа дека Северна Македонија и Албанија беа блокирани од Франција, Данска и Холандија. За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа ...

Милевски во Атина на ALDE Конгрес: Либерална визија за иднината на Европа

Слободен Печат - 24.10.2019

Присуството на стотици политичари и високи функционери ќе биде искористено и за лобирање за откочување на евроинтеграциските процеси на земјава. Мора да ги убедиме нашите европски пријатели дека поставувањето пречки на патот кон ЕУ може да има ...

Европскиот парламент ќе гласа за резолуцијата за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Макфакс - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот Парламент напладне ќе гласа за преговори со Македонија и Албанија

Алфа - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката денеска напладне ќе гласа по заедничката резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон на Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

Слободен Печат - 24.10.2019

Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја пренесува на Фејсбук, рече дека „за се отворат преговорите на Албанија и е потребна нова влада. Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот ...

Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Макфакс - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

Нетпрес - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

Press24 - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ЕП ја усвои резолуцијата со која повикува за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Р.С.Европа - 24.10.2019

Европскиот парламент ја усвои резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да започнат преговори со Македонија и до Албанија. Резолуцијата беше изгласана со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани.

Партијата на Макрон со амандмани на Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

МКД - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

+инфо - 24.10.2019

Подносителите на резолуцијата изразуваат „длабоко разочарување од неможноста на Унијата да се согласи за започнување на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, заради блокирањето од Франција, Данска и Холандија, со оглед на тоа што ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

А1 On - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ДОМ: Европските зелени со силна поддршка за европската интеграција на Македонија

Сител - 24.10.2019

Зелената партија ДОМ им се заблагодарува на европратениците од Европската зелена партија за поднесената иницијатива за дебата и усвојување Резолуција за историската грешка за неотворање преговори со С.Македонија и Албанија, во европскиот парламент.

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Сител - 24.10.2019

Европскиот Парламент в о заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата, пратениците бараат старт на преговори со Македонија и Албанија

Сител - 24.10.2019

412 европратеници ја поддржаа резолуција за отпочнување пристапни преговори со Македонија и Албанија. Во кусата дебата по гласањето европратениците испратија остри критики кон однесувањето на францускиот претседател Макрон и побараа од европските ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Слободен Печат - 24.10.2019

Европратениците особено потсетуваат дека младите во регионот имаат големи очекувања од членството во ЕУ и смета дека иднината без јасна перспектива може да доведе до миграциски движења од регионот.

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

Нова ТВ - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Северна Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

+инфо - 24.10.2019

Европратеници кои се на спротивно мислење од мнозинството и со амандман бараат да се внесе во резолуцијата дека се „жали што реформите во правосудството кои имаат за цел зајакнување на независноста, одговорноста и професионалноста на судството ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

А1 On - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Сител - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ЕП напладне ќе гласа за Резолуција за Северна Македонија и Албанија-предложени 17 амандмани

Нова ТВ - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Европски парламент: Усвоена резолуцијата за почнување на пристапни преговори со Албанија и Македонија

Слободен Печат - 24.10.2019

Резолуцијата донесена од страна на Европскиот парламент изразува разочарување од неуспехот на ЕУ да ги отвори пристапните преговори за Албанија и Македонија поради блокадата на Франција, Холандија и Данска, иако, според проценката на Европскиот ...

Европскиот парламент со 412 гласа „за“ ја усвои Резолуцијата за Македонија и Албанија

МКД - 24.10.2019

Со 412 гласа „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент денеска изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

Европскиот парламент со 412 гласа „за“ ја усвои Резолуцијата за Македонија и Албанија

Press24 - 24.10.2019

Со 412 гласа „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент денеска изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Press24 - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Резолуција на ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Нова ТВ - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

Европски парламент: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

А1 On - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

Европскиот парламент ќе гласа за резолуцијата за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Centar - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот парламент ја изгласа Резолуцијата за Македонија и Албанија

Либертас - 24.10.2019

Со 412 гласа, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Скопје и Тирана

24Инфо - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Вечер Прес - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Во Европскиот парламент усвоена Резолуцијата за преиспитување на одлуката на ЕУ за Скопје и Тирана

Локално - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент денеска ја усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за ...

Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Centar - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна ...

Европарламентарците ја усвоија Резолуцијата за започнување преговори со Скопје и Тирана

iPortal - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент денеска ја усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за преговори со С. Македонија

iPortal - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ЕП изгласа резолуција за итно давање датум на Македонија и Албанија

Мета - 24.10.2019

Со 412 гласа „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“, Европскиот Парламент изгласа резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Локално - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Точка - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. „Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна ...

ЕП ја усвои резолуцијата со која повикува за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Бриф - 24.10.2019

Европскиот парламент ја усвои резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да започнат преговори со Македонија и до Албанија. Резолуцијата беше изгласана со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани.

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Либертас - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

24Инфо - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Европарламент: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

еМагазин - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат тоа се ...

Денеска напладне ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Бриф - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

Европскиот парламент денеска со резолуција ќе ја осуди неправдата кон Македонија и Албанија

Фактор - 24.10.2019

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот парламент против Европската Унија: Поправи си ја грешката и почни со преговори со Скопје и Тирана

Бриф - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

ЕП напладне ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

iPortal - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент в о заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Опсервер - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент в о заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за ...

За заедничката резолуција на ЕП предложени се 17 амандмани за старт на преговори

Локално - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Опсервер - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

CivilMedia - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Либертас - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување ...

ЕП ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Македонија и Албанија

Република - 24.10.2019

Европскиот парламент ја усвои Резулуцијата со 412 гласови за, 136 против и 30 воздржани во корист на започнување на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија. Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна ...

Силна поддршка од Европскиот парламент, европратениците бараат бришење на блокадата на Макрон

4NEWS - 24.10.2019

За заедничката резолуција беа поднесени 17 амандмани кои се однесувааа на бришење на тоа дека Северна Македонија и Албанија беа блокирани од Франција Данска и Холандија. Меѓу другото грчките европатеници од Сириза изразија разочараност за ...

ПОМИНА РЕЗОЛУЦИЈАТА ВО ЕП: Европратениците бараат позитивна одлука за Македонија на следниот состанок

Фактор - 24.10.2019

Членките на ЕУ да ја поправат грешката која ја направија кон Македонија и Албанија со недоделувањето датум за отворање на пристапните преговори а за тоа денеска се изјаснија 412 гласа ЗА, 136 против и 30 воздржани во Европскиот парламент.

Европскиот парламент повика на преговори со Скопје и Тирана

Тера - 24.10.2019

Со големо мнозинство од 412 гласа „За“, 136 „против“ и 30 отсутни, Европскиот парламент попладнево ја изгласа резолуцијата со која се бара од ЕУ да започне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, објави Дојче Веле.

ЕП: ЕУ да се однесува одговорно кон Северна Македонија и на следниот состанок да донесе едногласна позитивна одлука

Либертас - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

4NEWS - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување преговори ...

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Вечер Прес - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат ...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата, пратениците бараат старт на преговори со Македонија и Албанија

4NEWS - 24.10.2019

412 европратеници ја поддржаа резолуција за отпочнување пристапни преговори со Македонија и Албанија. Во кусата дебата по гласањето европратениците испратија остри критики кон однесувањето на францускиот претседател Макрон и побараа од европските ...

Милевски во Атина на ALDE Конгрес: Либерална визија за иднината на Европа

4NEWS - 24.10.2019

Присуството на стотици политичари и високи функционери ќе биде искористено и за лобирање за откочување на евроинтеграциските процеси на земјава. Мора да ги убедиме нашите европски пријатели дека поставувањето пречки на патот кон ЕУ може да има ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

Опсервер - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Албанската опозиција: За да се отворат преговорите со ЕУ потребна е нова влада

Локално - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Северна Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

iPortal - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Северна Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

Вечер Прес - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Северна Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја ...

ЕП ќе гласа за Резолуција за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

CivilMedia - 24.10.2019

Е вропскиот П арламент в о заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Северна Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за ...

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

Денешен - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја пренесува на ...

ЕП со нова резолуција: Се бара да се тргне делот во кој стои дека за датум не блокирале Франција, Холандија и Данска

PressingTV - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

4NEWS - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

CivilMedia - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Македонија и Албанија

Точка - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

Се бара да се избрише дека Македонија била блокирана од Франција, Данска и Холандија

Република - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука ...

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ: Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за С. Македонија и Албанија

Денешен - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон С.

Европскиот парламент ќе гласа за резолуцијата за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

MTM - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП за Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Северна Македонија и Албанија и едногласно да донесат ...

ЕП ќе гласа за Резолуцијата за почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Н.Македонија - 24.10.2019

Европскиот Парламент попладнево ќе гласа за Резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

ЕП ја усвои Резолуцијата за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Н.Македонија - 24.10.2019

Со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот парламент усвои Резолуција во корист на започнување на пристапните преговори со Македонија и Албанија. -Политиката за проширување на ЕУ е најефективниот инструмент за надворешна политика на ...

ЕП со резолуција ги повикува земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија

MakPress - 24.10.2019

Европскиот Парламент во заедничката резолуција за која ќе се гласа денеска напладне, ги повикува земјите-членки на ЕУ и нивните лидери да покажат одговорност кон Макеоднија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука за започнување преговори ...

Европски парламент: Грешка е недавањето датум на Македонија и Албанија

Expres - 24.10.2019

Европскиот парламент ја усвои резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да започнат преговори со Македонија и до Албанија. Резолуцијата беше изгласана со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани.

Опозицијата ја поздрави Резолуцијата на ЕП, но смета дека на Албанија и треба нова влада

MakPress - 24.10.2019

Албанската опозициска Демократската партија ја поздрави Резолуцијата на Европскиот парламент во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Албанија и со Македонија. Во партиската реакција која генералниот секретар Газменд Барди, ја пренесува на ...

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

MakPress - 24.10.2019

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат тоа се ...

ЕП ја усвои резолуцијата: Почеток на преговори со Скопје и Тирана!

1tv - 24.10.2019

Европскиот парламент ја усвои резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да започнат преговори со Македонија и до Албанија. Резолуцијата беше изгласана со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани.

Предложени 17 амандмани за Резолуцијата на ЕП зa Македонија и Албанија

MakPress - 24.10.2019

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат одговорност кон Македонија и Албанија и едногласно да донесат позитивна одлука ...

Денес на пладне Европскиот парламент со вонредна резолуција ќе бара отворање преговори со Македонија и Албанија

365 - 24.10.2019

По француското не на последниот лидерски самит, Европскиот парламент денеска на пладне на дневен ред на пленарна седница повторно ја стави вонредна резолуција со која бара отворање на преговорите за членство во ЕУ со Македонија и Албанија.

Со 412 гласови ,,за“, 136 ,,против“ и 30 воздржани ЕП ја донесе Резолуцијата за почеток на преговори со Македонија

AKO - 24.10.2019

Eвропскиот Парламент изрази длабоко разочарување од неуспехот земјите членки да се договорат за започнување на разговорите за пристапување во ЕУ на двете земји, С. Македонија и Албанија, на самитот на ЕУ на 17-18 октомври.

Европскиот парламент со 412 гласа „за“ ја усвои Резолуцијата за Македонија и Албанија

Магазин - 24.10.2019

Со 412 гласа „за“, 136 против и 30 воздржани, Европскиот Парламент денеска изгласа Резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Алсат-М - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Телма - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција – повторно ќе бара преговори со Македонија

ТВ21 - 23.10.2019

Европскиот Парламент на дневен ред на пленарна седница стави вонредна резолуција со која повторно бара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија. Европскиот Парламент веќе се изјасни дека Скопје и Тирана треба да ги започнат ...

Европарламентот ќе гласа Резолуција за почеток на преговори

Телма - 23.10.2019

Европскиот парламент е пред гласање за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Попладнево се дискутира, а утре ќе се гласа за документ со девет точки во кои се изразува разочарување за недонесената одлука, ...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

24 Вести - 23.10.2019

Со резолуција на дневен ред ЕП во обид повтопрно пред ЕУ да го наметне прашањето да ја преиспита одулката за недавањето датум за старт на преговорите на земјава со унијата . Во разговор за ТВ 24 бугарскиот европратеникот Андреј Ковачев вели дека ја ...

Резолуцијата за почеток на преговорите пред европратениците

Телма - 23.10.2019

Европскиот парламент дебатира за вонредна резолуција со која повторно ќе побара почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија. Предложениот документ содржи девет точки во кои се изразува разочарување за недонесената одлука, која оди на ...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Фокус - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Канал5 - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Макфакс - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија. Вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус ...

Европарламентарци со резолуција за осуда на недавањето датум на Скопје и Тирана

Р.С.Европа - 23.10.2019

Речиси сите политички групации во Европскиот парламент поднесоа нацрт резолуција со која се осудува резултатот од последниот Самит на лидерите на ЕУ, кога Унијата не одлучи за отворање на преговори со Албанија и со Северна Македонија.

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Макфакс - 23.10.2019

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

ММС - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија – пренесе Медиумската информативна агенција.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Press24 - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Алфа - 23.10.2019

По француското не на последниот лидерски самит, европскиот парламент денеска на дневен ред на пленарна седница повторно ја стави вонредна резолуција со која бара отворање на преговорите за членство во ЕУ со Македонија и Албанија.

Европскиот парламент со вонредна резолуција ќе бара отворање на преговорите за Македонија

Сител - 23.10.2019

Европскиот парламент се обидува да ги санира штетите од француското НЕ за Македонија и Албанија. Европратениците ќе гласаат за резолуција со која се осудува негативната одлука од Брисел и се бара одлука за почеток на преговорите со двете земји.

Денеска Европарламентот ќе расправа за вонредна резолуција за преговори со Македонија

МКД - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Сител - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Македонија денеска на дневен ред во Европарламентот

Слободен Печат - 23.10.2019

Резолуцијата треба да се најде на дневен ред на седницата во Стразбур, а дебатата ќе се одржи попладнево. Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на ...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

+инфо - 23.10.2019

Пратениците се очекува да им посочат на земјите членки дека Советот треба да понесе одговорност за одлуката, да се однесува согласно сопствените заложби и да се држи до принципот на сопствени заслуги во оценувањето на земјите кандидати.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Нетпрес - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европскиот парламент со вонредна резолуција за преговори со Македонија

А1 On - 23.10.2019

Европскиот парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Независен - 23.10.2019

Белгија – Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Centar - 23.10.2019

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

24Инфо - 23.10.2019

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот парламент денеска ќе и се извинува на Македонија

Фактор - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска во Стразбур повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија, а дебатата ќе се одржи попладнево. Денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која ...

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

MTM - 23.10.2019

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата за проширувањето на ЕУ

Вечер Прес - 23.10.2019

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

Европскиот парламент со вонредна резолуција ќе бара отворање на преговорите за Македонија

4NEWS - 23.10.2019

Европскиот парламент се обидува да ги санира штетите од француското НЕ за Македонија и Албанија. Европратениците ќе гласаат за резолуција со која се осудува негативната одлука од Брисел и се бара одлука за почеток на преговорите со двете земји.

Европратениците утре ќе гласаат за повторна одлука за Скопје и Тирана

iPortal - 23.10.2019

Европратениците утре ќе гласаат за Резолуција со која се осудува негативната одлука од Брисел и се бара одлука за почеток на преговорите со Скопје и Тирана. Во резолуцијата се потенцира дека одложувањето на преговорите со овие две земји може да го ...

Резолуција за почеток на преговори ќе се гласа во Европарламентот

Тера - 23.10.2019

Европскиот парламент е пред гласање за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, објави Телма, Попладнево се дискутира, а утре ќе се гласа за документ со девет точки во кои се изразува разочарување за недонесената ...

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

Фактор - 23.10.2019

Европскиот парламент утре ќе гласа за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Oва е документ со девет точки во кои се изразува разочарување за недонесената одлука, која оди на штета на кредибилитетот на ...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Бриф - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Либертас - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европскиот Парламент со вонредна резолуција за членство на С. Македонија во ЕУ

iPortal - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Резолуција за повторно разгледување на одлуката за датум за С. Македонија и Албанија

Локално - 23.10.2019

Европратениците утре ќе гласаат за Резолуција со која се осудува негативната одлука од Брисел и се бара одлука за почеток на преговорите со Скопје и Тирана. Во резолуцијата се потенцира дека одложувањето на преговорите со овие две земји може да го ...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

CivilMedia - 23.10.2019

Европскиот Парламент веќе се изјасни дека Скопје и Тирана треба да ги започнат пристапните преговори со Унијата, а вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус на последниот самит, пред сѐ поради противењето на Франција.

Пленарна седница на Европскиот Парламент за членство на С. Македонија во ЕУ

Локално - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Centar - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија. Вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус ...

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

еМагазин - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Вечер Прес - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

MTM - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија. Вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус ...

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Точка - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

ЕВРОПАРЛАМЕНТ: Вонредна резолуција со која повторно ќе се побара отворање на преговори со Македонија и Албанија

Денешен - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Република - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

24Инфо - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција – повторно ќе бара преговори со Македонија

4NEWS - 23.10.2019

Европскиот Парламент на дневен ред на пленарна седница стави вонредна резолуција со која повторно бара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија. Европскиот Парламент веќе се изјасни дека Скопје и Тирана треба да ги започнат ...

Европарламентот со вонредна резолуција пак ќе бара преговори со Македонија

Н.Македонија - 23.10.2019

Европскиот парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија. Вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус ...

ЕП утре ќе гласа за резолуцијата која го поддржува проширувањето на ЕУ

Н.Македонија - 23.10.2019

Европскиот Парламент (ЕП) утре ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде поддршка за продолжување на политиката за проширување на Западен Балкан.

ЕП повикува на отворање преговори со Македонија

Expres - 23.10.2019

Се очекува вечерва европратениците да ги повикаат лидерите на Унијата да се однесуваат соодветно на ветеното и да го зачуваат својот кредибилите со тоа што ќе гласаат за резолуција со која се осудува негативната одлука од Брисел и се бара одлука за ...

Европскиот Парламент со вонредна резолуција бара почеток на преговори со Македонија

MakPress - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

1tv - 23.10.2019

Европскиот Парламент веќе се изјасни дека Скопје и Тирана треба да ги започнат пристапните преговори со Унијата, а вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус на последниот самит, пред сѐ поради противењето на Франција.

Европскиот парламент денес вонредно ќе бара отворање преговори со Македонија

Скопје1 - 23.10.2019

Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Фактор - 22.10.2019

Европскиот парламент се очекува на 24 октомври да гласа за резолуцијата за преговорите со Северна Македонија и Албанија. Расправата за оваа резолуција за преговорите со ЕУ се објавени на официјалната веб-страница на ЕП.

Европарламентот за одлуката на Европскиот совет за С. Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 21.10.2019

Европскиот парламент денеска почнува четиридневна пленарна седница на која, меѓу другото, ќе се расправа и за последната одлука од самитот на Европската унија за датумот за преговори за членство со Северна Македонија и Албанија.

Макрон: Сметате ли дека датумот ќе им го смени животот на граѓаните на Северна Македонија кога ќе им кажеме дека можеби ...

Вечер Прес - 21.10.2019

Ќе ме прашате што да им кажеме на граѓаните на Северна Македонија? На денот кога ќе им кажеме дека ги отвораат преговорите, утредента ќе добијат прашалник на 60 страници со сите правила. Сметате ли дека тоа ќе го смени секојдневниот живот на ...