TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДСС бара Ахтисари да ја чека новата српска Влада

А1 - 28.01.2007

Пратеникот на ОН за Косово, Марти Ахтисари треба да „се смири“ и да го почека формирањето на новата српска Влада пред да ги започне преговорите за неговиот предлог за иднината на покраината, порача денеска Демократската партија на Србија (ДСС) на актуелниот српски премиер Воислав Коштуница.

Коштуница нема намера да го прими Ахтисари на 2 февруари

А1 - 27.01.2007

Коштуница нема намера да го прими Ахтисари кога ќе дојде на 2 февруари на гости во Белград за да го изложи својот предлог за идниот статус на Косово, повтори синоќа српската Влада. А портпаролот на Ахтисари, Реми Дурло, во изјавата за Б-92 рамнодушно возврати - само можам да кажам дека специјалниот ...

Ивановиќ: Ахтисари уште не го кажал конечното решение за Косово

А1 - 27.01.2007

Марти Ахтисари се уште не ја изнел конкретната информација за тоа како ќе изгледа планот за конечното решение на статусот на Косово. Ова денеска, во изјава за агенцијата Фонет, го рече шефот на Српската листа за Косово Оливер Ивановиќ.

Проблемот со необележана граница влезе и во документот на Ахтисари

Канал5 - 27.01.2007

Границите на косово според планот на Ахтисари како што тврди радиото Глас на Америка на албански јазик се границите на бившата покраина Косово. Границите на косово според планот на Ахтисари како што тврди радиото Глас на Америка на албански јазик се границите на бившата покраина Косово.

Македонија во пресрет на независноста на Косово

Канал5 - 27.01.2007

Очекувано е предложеното решение за статусот на Косово - оценуваат експертите во земјава. Нивни впечаток е дека документот е премногу општ и дека ќе следат долги дополнителни преговори меѓу Белград и Приштина со преговарачот Ахтисари.

Ахтисари купува време за пазарење со Русија

Дневник - 27.01.2007

Ахтисари решил да настапува бавно и да го открива својот предлог малку по малку , за да остави доволно време на западните функционери да ја убедат Русија да не ја блокира резолуцијата Посредникот на Обединетите нации Марти Ахтисари вчера пред Контакт-групата го претстави својот предлог за иднината ...

Русија и Западот се поделија за планот на ОН за Косово

Вест - 27.01.2007

ВИЕНА, 27 јануари (Ројтерс) - Русија е скептична за планот на пратеникот на Обединетите нации Марти Ахтисари со кој на Косово ќе му се даде виртуелна независност, изјави вчера еден дипломат. ВИЕНА, 27 јануари (Ројтерс) - Русија е скептична за планот на пратеникот на Обединетите нации Марти Ахтисари ...

Независно Косово доби поддршка од САД и ЕУ

Време - 27.01.2007

ЗАВРШНИЦА НА РАСПРАВАТА ОКОЛУ СТАТУСОТ НА КОСОВО На вчерашниот состанок на контакт групата за Косово во Виена, нацрт-планот на специјалниот пратеник на Обединетите нации, Марти Ахтисари наишол на поддршка од страна на САД и европските сојузници, кои се определиле за независност на Косово од Србија, ...

Запад го поддржа Ахтисари, Русија скептична за планот

Утрински - 27.01.2007

Русија побарала да се одложи објавувањето на предлогот се' до формирањето на новата влада на Србија ВИЕНА - Специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари вчера во Виена ги запозна земјите-членки на Контакт групата со својот предлог за идниот статуст на покраината, соопшти неговиот портпарол ...

Засилување на безбедносните мерки во Косово

Утрински - 27.01.2007

Полицијата и КФОР ја гарантираат безбедноста и сега и по објавувањето на статусот, вели косовскиот премиер Чеку Приштина - Косовската полиција подготвува оперативен план, наречен „Блиндирана лисица“, кој предвидува зголемување на мерките за безбедност по објавувањето на предлогот на претставникот ...

Русија скептични!

Вечер Прес - 27.01.2007

Специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари вчера во Виена ги запозна земјите-членки на Контакт групата со својот предлог за идниот статуст на Косово, соопшти неговиот портпарол Реми Дурло.По завршувањето на средбата Ахтисари одби да даде изјава.

Чеку: Европа нема храброст да донесe тешки одлуки

А1 - 26.01.2007

Претседателот на времената влада на Косово Агим Чеку изјави дека е длабоко разочаран затоа што Парламентарното собрание на Советот на Европа во средата во Стразбур од резолуцијата за Косово го исфрли членот со кој се препорачува условна независност на покраината, објавија денеска медиумите во ...

Гардијан: Контакт групата се согласи да се продолжат консултациите

А1 - 26.01.2007

Западните земји од Контакт групата - САД, Британија, Германија, Италија и Франција, се согласиле да се продолжи со консултациите околу идниот статус на Косово и по презентирањето на предлогот од специјалниот претставник на ОН финскиот политичар Марти Ахтисари, објави лондонски „Гардијан“.

Ахтисари го претстави предлогот пред контакт-групата

А1 - 26.01.2007

Независност за Косово повеќе не е често споменуван збор во речникот на косовските политички претставници и на преговарачкиот тим. Како премиерот Агим Чеку, така и лидерот на Демократската партија на Косово Хашим Тачи, во нивните изјави за планот на Марти Ахтисари не ја споменаа независноста на ...

Решението за Косово нема да влијае на БиХ

А1 - 26.01.2007

Решението на статусот на Косово нема да влијае на Босна и Херцеговина, изјавија премиерот на Република Српска, Милорад Додик и американскиот амбасадор во БиХ, Даглас Мекелени. „Владата на Република Српска ги знае своите надлежности, а тие се да обезбедиме целосна стабилност во БиХ и регионот“, ...

Ахтисари ја запозна Контак групата со предлогот за иднината на Косово

Канал5 - 26.01.2007

Специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари денеска во Виена ги запозна земјите-членки на Контакт групата со својот предлог за идниот статуст на покраината, соопшти неговиот портпарол Реми Дурло. Виена, 26 јануари (МИА) - Специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари денеска во ...

Резолуцијата на Советот на Европа без збор за независноста на Косово

Утрински - 26.01.2007

Единствено одржливо решение кое нема да биде дискутабилно ќе биде двострано прифатениот договор Од текстот на резолуцијата на Советот на Европа е отфрлен пасусот во кој се наведува дека единствено независно Косово може да донесе стабилност во регионот.

Стандарди па независност на Косово

Дневник - 26.01.2007

Пред да добие независност, Косово треба да ги гарантира малцинските права преку адаптиран рамковен договор, побара ВМРО-НП. Според партискиот портпарол Александар Ѓорѓиев, ова е потребно за Албанците да го споделат учеството во сувереноста и одговорноста за државата со другите заедници.

Чеку:Европа нема храброст да донесе тешки одлуки

Канал5 - 26.01.2007

Претседателот на времената влада на Косово Агим Чеку изјави дека е длабоко разочаран затоа што Парламентарното собрание на Советот на Европа во средата во Стразбур од резолуцијата за Косово го исфрли членот со кој се препорачува условна независност на покраината, објавија денеска медиумите во ...

Советот на Европа против менувањето граници

Време - 26.01.2007

ВО РАЗВРСКАТА ЗА КОСОВО Советот на Европа завчера донесе резолуција за Косово, во која се бара сите земји во регионот да се обврзат дека нема да прифатат менување на границите при разврската на косовското прашање. Советот проценил дека единствено решение што нема да биде оспорено ќе биде ако дојде ...

ВМРО-НП бара Македонија да има активен став за косовското прашање

Утрински - 26.01.2007

ВМРО-Народна партија во пресрет на денешното соопштување на ставот за финализирањето на косовскиот статус од страна на Марти Ахтисари, специјален претставник на ОН за Косово, смета дека Македонија треба да има активен став за косовското прашање, бидејќи само на тој начин може да ги заштити своите ...

Ахтисари ќе го премолчи статусот на Косово

Дневник - 26.01.2007

Емисарот на Обединетите нации посветил најголемо внимание на 11 анекси, кои всушност се најважни , зашто во нив се прецизира начинот на решавање на секој проблем Специјалниот емисар на Обединетите нации, Марти Ахтисари, нема да понуди јасна и прецизна препорака за статусот на Косово - ниту на ...

Најавено засилување на безбедносните мерки на Косово

Канал5 - 26.01.2007

Косовската полиција подготвува оперативен план, наречен „Блиндирана лисица“, кој предвидува зголемување на мерките за безбедност по објавувањето на предлогот на претставникот на ОН за Косово Марти Ахтисари за идниот статус на покраината, јавија денеска косовските медиуми.

Гардијан: Контакт групата се согласи да се продолжат консултациите за идниот статус на Косово

Канал5 - 26.01.2007

Западните земји од Контакт групата - САД, Британија, Германија, Италија и Франција, се согласиле да се продолжи со консултациите околу идниот статус на Косово и по презентирањето на предлогот од специјалниот претставнк на ОН финскиот политичар Марти Ахтисари, објави лондонски „Гардијан“.

Чеку: Косово нема еднострано да прогласи независност

А1 - 25.01.2007

Раководството на Косово нема еднострано да прогласи независност во случај да биде пролонгирана одлуката за идниот статус. Ова го изјави премиерот на Косово Агим Чеку во интервју што денеска го објави сараевскиот весник „Ослобоѓење“.

Решението за Косово е фокусирано на заштита на малцинствата

Утрински - 25.01.2007

Москва смета дека дaвањето независност на Косово во овој момент би било трагична грешка Стразбур, 24 јануари (МИА) - Парламентарното собрание на Советот на Европа вчера расправаше по нацрт-резолуцијата за Косово при што свое обраќање имаше специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари.

Февруари клучен за Косово

Време - 25.01.2007

АХТИСАРИ СЕ ПАКУВА ЗА БЕЛГРАД И ПРИШТИНА Пратеникот на Обединетите нации за Косово Марти Ахтисари потврдил дека неговиот предлог за Косово е готов и дека наскоро ќе биде претставен пред Белград и Приштина. Според Ахтисари, предлогот ќе биде фер и избалансиран, а се очекува да им биде објасен на ...

Косово е монета за поткусурување на САД и Русија

Дневник - 25.01.2007

Русија ја истакна својата цена и чека одговор дали Американците се спремни толку да платат - изјави Сервер Судбината на Косово е ставена на масата во пазарењето и одмерувањето на силите помеѓу Русија и САД, оценува Даниел Сервер, директор на Балканската иницијатива при вашингтонскиот Институт за ...

Косово и политичката криза во Македонија

Утрински - 25.01.2007

Мислења ЕРМИРА МЕХМЕТИ Македонија ја очекува разврската за Косово со сериозна внатрешна политичка криза Косово влегува во последното поглавје од решавањето на идниот статус. Главниот преговарач Марти Ахтисари се очекува да го обелодени неговиот предлог пред министрите за надворешни работи на ...

Ахтисари најави дека планот за Косово е фер и избалансиран

А1 - 24.01.2007

Ахтисари во Стразбур не ја откри содржината на неговиот план за Косово. Тој пред членовите на Европскиот парламент само најави, дека неговиот предлог е фер и избалансиран. Европарламентарците дискутираа и за резолуцијата предложена од лордот Расел Џонсон, со која се бара условна независност за ...

Од Косово опасност нема, ама има ризици

Вест - 24.01.2007

СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ Во овој момент не постојат индиции за посериозни нарушувања на стабилноста и безбедноста, како и на територијалниот интегритет на Македонија, поврзани со конечниот статус на Косово, но сепак постојат извесни ризици кои не треба да се потценат, оцени Советот за ...

Советот на Европа ќе се изјасни за статусот на Косово пред Ахтисари

Утрински - 24.01.2007

Независноста на Косово под извесни услови е најсоодветното решение кое би ги гарантирало трајниот мир и стабилност Од нашиот дописник Тони Гламчевски Стразбур - Во извештајот за актуелната ситуација на Косово, подготвен од Британецот лорд Расел Џонстон, се оценува дека со почитување на сите права ...

Нема безбедносна закана за Македонија

Дневник - 24.01.2007

Постојат некои ризици поврзани со определени екстремни групи и постоењето големи количества оружје во Косово и регионот, изјави претседателот Црвенковски Статусот на Косово и резултатот од изборите во Србија не претставуваат директна закана за безбедноста на Македонија, оцени националниот Совет за ...

Ахтисари ќе предложи „надгледувана независност“

Дневник - 24.01.2007

Виенскиот весник „Естерајх“, тврди дека Косово уште долго нема да биде членка на ОН и нема да има право на соединување со соседните региони Специјалниот пратеник на Обединетите нации Марти Ахтисари в петок пред Контакт-групата во Виена ќе предложи покраината Косово да добие „надгледувана ...

Косово ќе добие ограничена независност

Вест - 24.01.2007

БЕРЛИН, 24 јануари (Ројтерс) - Престојниот предлог на ОН за судбината на Косово веројатно ќе препорача ограничена независност за српскиот протекторат и безбедносни гаранции за неговите етнички малцинства, соопшти висок германски претставник.

Македонија не го менува ставот за статусот на Косово

Утрински - 24.01.2007

Според оцените на државниот врв, засега нема ризици за безбедноста и стабилноста на државата Слободанка Јовановска Во пресрет на најавената одлука за финалниот статус на Косово, која ќе биде обелоденета за два дена во Виена, државниот врв вчера одржа состанок на Советот за безбедност од кој и ...

Ќе има ли Белград слух за предлогот на Ахтисари

Утрински - 24.01.2007

Предлогот на Ахтисари кој ќе биде претставен в петок пред Контакт-групата предвидува ограничена независност за Косово ДИМИТАР ЧУЛЕВ Марти Ахтисари в петок на членовите на Контакт-групата ќе им го достави предлог-решението за Косово, а веќе во февруари тој ќе отпатува во Приштина и во Белград со ...

Нема посериозни безбедносни закани од Косово

Време - 24.01.2007

СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ Во овој момент не постојат индиции за посериозни нарушувања на стабилноста и безбедноста, како и на територијалниот интегритет на Република Македонија, а кои би биле поврзани со случувањата во врска со дефинирањето на идниот статус на Косово, оцени вчера националниот Совет за ...

ПССЕ расправа за нацрт- резолуцијата за Косово

Канал5 - 24.01.2007

Парламентарното собрание на Советот на Европа денеска расправа по нацрт-резолуцијата за Косово при што свое обраќање имаше специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари, јави специјалниот известувач на МИА од Стразбур.

До петок предлог на Ахтисари за Косово

Време - 24.01.2007

СПОРЕД АВСТРИСКИОТ „ЕСТЕРАЈХ“ Специјалниот пратеник на Обединетите нации на преговорите за Косово, Марти Ахтисари, в петок пред контакт-групата во Виена ќе ги претстави предлог-решенијата за идниот статус, со кои се предвидува покраината да добие мошне ограничена независност, објави вчера виенскиот ...

Нема закани од Косово

Вечер Прес - 24.01.2007

Постојат одредени ризици кои се поврзани со постоењето на одредени екстремни криминални групи и со постоењето на големи количества на оружје во Косово и во регионот. Земени се предвид и капацитетот на институциите во Косово коишто, во овој момент, се слаби, смета претседателот и врховен командант ...

Останува органичен суверенитет

Вечер Прес - 24.01.2007

Тоа е веќе познатиот предлог на Ахтисари за "надгледувана независност", што значи дека Косово ќе биде под меѓународен мониторинг и со јасни обележја на протекторат Марти Ахтисари, кој за втори февруари најави доаѓање во Приштина, претходно в петок, пред Контакт групата во Виена ќе ги претстави ...

Ахтисари ја отвори вратата за независност на Косово

А1 - 23.01.2007

Посредникот Марти Ахтисари ја отвори вратата за независност на Косово. Ограничен суверенитет, со силни елементи на меѓународен протекторат ќе биде предлогот на Ахтисари кој во петок во Виена ќе го разгледуваат министрите за надворешни работи на контакт-групата.

Визнер: САД бара статусот на Косово да се реши што побрзо

А1 - 23.01.2007

Независно од успехот на екстремните националисти на изборите во Србија, Вашингтон ќе бара од меѓународните посредници статусот на Косово да се реши во следните неколку месеци, изјави американскиот претставник на преговорите за иднината на покраината, Френк Визнер.

Македонија преферира статусот на Косово да се дефинира во ОН

А1 - 23.01.2007

Македонија гради стратегија како да се однесува кон косовското прашање, неколку дена пред посредникот Ахтисари да го изнесе неговото предлог решение. Македонскиот Совет за безбедност преферира статусот на Косово да се дефинира во Советот за безбедност на Обединетите Нации.

СБ на РМ: Засега нема посериозни безбедносни закани од дефинирањето на статусот на Косово

Канал5 - 23.01.2007

Нема опасност од нарушување на безбедноста и територијалниот интегритет на Македонија во пресрет на утврдувањето на статусот на косово. Ова е проценката на советот за безбедност по денешната анализа на ризиците за државата во новиот политички контекст во соседството.

На седница на македонскиот Совет

Утрински - 23.01.2007

Безбедносната ситуација во Македонија во пресрет на одредувањето на идниот статус на Косово ќе биде главната тема на четвртата Седница на македонскиот Совет за безбедност, закажана за денеска во Скопје. Седницата ја свика претседателот Бранко Црвенковски, а ќе се одржи во Министерството за одбрана.

„Жешка“ пролет го очекува регионот?

Време - 23.01.2007

АНАЛИЗИ НА БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЛУЖБИ Запленетото оружје на АРМ и оружјето што косовските власти го запленија кај Глоговац било наменето за пролетни оружени активности на радикални албански групи, тврдат извори од безбедносните служби.

Визнер: САД сакаат статусот на Косово да се реши во следните неколку месеци

Канал5 - 23.01.2007

Независно од успехот на екстремните националисти на изборите во Србија, Вашингтон ќе бара од меѓународните посредници статусот на Косово да се реши во следните неколку месеци, изјави американскиот претставник на преговорите за иднината на покраината, Френк Визнер.

Чеку: Веднаш да се ...

Вест - 23.01.2007

Приштина, 23 јануари - Косовскиот премиер Агим Чеку побара од меѓународната заедница веднаш да го признае Косово како независна држава. Во редовното неделно обраќање до јавноста, Чеку нагласи дека очекуваниот документ на специјалниот пратеник на Обединетите нации Марти Ахтисари ќе биде прифатлив, ...

„Гардијан“: Србија е на сечивото на ножот

Дневник - 23.01.2007

Британските весници пишуваат дека Србија е „на сечивото на ножот“, оценувајќи дека претстојат повеќенеделни партиски пазарења за формирањето влада, јави Макфакс. - Овие избори беа едни од најважните што последните години се одржаа на Балканот, бидејќи нивниот исход би можел битно да го забрза ...

Координација пред стаутусот за Косово

Вечер Прес - 23.01.2007

Безбедносната ситуација во Македонија во пресрет на одредувањето на идниот статус на Косово ќе биде главната тема на денешната Седница на македонскиот Совет за безбедност, што пред еден месец ја свика претседателот Бранко Црвенковски.

Чеку: Меѓународната заедница веднаш да го признае Косово

А1 - 22.01.2007

Косовскиот премиер Агим Чеку побара од меѓународната заедница веднаш да го признае Косово како независна држава. Во редовното неделно обраќање до јавноста, Чеку нагласи дека очекуваниот документ на специјалниот пратеник на Обединетите нации Марти Ахтисари ќе биде прифатлив, само доколку ги одразува ...