TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Фајненшл тајмс“: Словенија предлага прием на Западен Балкан во ЕУ до 2030 година

360 степени - 03.10.2021

Предлогот наишол на вџашеност кај останатите членки на Унијата, а некои го опишале како потполно нереален со оглед на економските и политичките предизвици во регионот, пишува весникот Словенија, која е актуелен претседавач со ЕУ, предлага Унијата да ...

Заев: Разговорите со Република Бугарија се движат на добар пат

24 Вести - 03.10.2021

Во пресрет на Самитот ЕУ - Западен Балкан што ќе се одржи во среда во Словенија, премиерот Зоран Заев вели дека разговорите со Република Бугарија се движат на добар пат, а од Самитот очекува јасни и недвосмислени пораки за проширувањето на Унијата.

Фајненшл тајмс: „Западен Балкан во ЕУ до 2030 бара Словенија“

Телма - 03.10.2021

Актуелниот претседавач Словенија притиска, амбасадорите во Брисел вџашени од предлогот цел Западен Балкан до крајот на 2030-та година да бидел дел од европската унија. Предлогот за брз прием на земјите меѓу кои и Македонија доаѓа во пресрет на ...

„Фајненшл тајмс“: Словенија се залага ЕУ да го прими целиот западен Балкан до 2030

Канал5 - 03.10.2021

Предлогот на Словенија, доаѓа во време кога во унијата се дебатира дали во заклучоците од самитот во среда воопшто да стои зборот „проширување“, а камо ли да се дадат некакви ветувања. Непосредно пред Самитот на европските лидери закажан за следната ...

Словенија се залага ЕУ да го прими целиот Западен Балкан до 2030 година

Фокус - 03.10.2021

Непосредно пред Самитот на европските лидери закажан за следната недела, на кој треба да се разговара за проширувањето на ЕУ, Словенија која е актуелен претседавач врши притисок врз Унијата да го прими целиот Западен Балкан до 2030, објави ...

Проф. Христидис за МИА: Грчката Влада јасно ја поддржува европската перспектива на Македонија

Канал5 - 03.10.2021

„Грчката Влада јасно ја поддржува европската перспектива на Македонија, бидејќи добро разбира дека тоа е во корист, како на грчките национални интереси, така и на стабилноста и просперитетот на регионот".

Заев ги кажа очекувањата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Алсат-М - 03.10.2021

Премиерот Заев изрази уверување дека на престојниот Самит на ЕУ, ќе биде испратено порака за проширување на Унијата кон земјите од Западен Балкан. Како што кажа тој, иако Самитот не е одлучувачки, тој би можело да биде јасна мотивација до земјите од ...

Ислам: Мали се шансите за брза интеграција на Западен Балкан во ЕУ

МКД - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ вели дека Западниот Балкан не треба да се надева на брзо приклучување кон Европската Унија, но смета дека е време двете страни да ...

Шада Ислам: Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

ТВ21 - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и ...

Шада Ислам за МИА: Време е за тешка, но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

Слободен Печат - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и ...

Шада Ислам за МИА: Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

Канал5 - 03.10.2021

Според Ислам, Западниот Балкан не треба да се надева на брзо приклучување кон Европската Унија, но смета дека е време двете страни да излезат со храбри и креативни решенија во нивното партнерство.

Официјална Атина сѐ погласно е за европската перспектива на регионот

МКД - 03.10.2021

За само десет дена, шефот на грчката дипломатија, алтернативниот министер за надворешни работи, но и самиот грчки премиер, на неколку пати, во различни прилики, јасно ја изразија цврстата поддршка за европската перспектива на регионот, испраќајќи ...

ЗЕМЈИ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ВЏАШЕНИ Словенија бара прием на Западен Балкан до 2030

+инфо - 03.10.2021

Словенија, која е актуелен претседавач со ЕУ, врши притисок врз Европската Унија да го прими целиот Западен Балкан до 2030. Унијата, пак е поделена околу потребата за ширење и брзината со која треба да се примаат земјите.

Словенија се залага ЕУ да го прими целиот Западен Балкан до 2030 година

Либертас - 03.10.2021

Непосредно пред Самитот на европските лидери закажан за следната недела, на кој треба да се разговара за проширувањето на ЕУ, Словенија која е актуелен претседавач врши притисок врз Унијата да го прими целиот Западен Балкан до 2030, објави ...

Проф. Христидис: Грчката Влада јасно ја поддржува европската перспектива на С. Македонија

Вечер Прес - 03.10.2021

За само десет дена, шефот на грчката дипломатија, алтернативниот министер за надворешни работи, но и самиот грчки премиер, на неколку пати, во различни прилики, јасно ја изразија цврстата поддршка за европската перспектива на регионот, испраќајќи ...

Шада Ислам: Западниот Балкан не треба да се надева на брзо приклучување кон Европската Унија

Либертас - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и ...

Словенија нова надеж за Македонија – се чека порака за проширување на ЕУ!

Вечер Прес - 03.10.2021

„Проширувањето е многу деликатно прашање за ЕУ, која е поделена околу потребата од проширување и брзината со која треба да им се дозволи на земјите да се приклучат на блокот“, пишува Фајненшл тајмс, додавајќи дека Унијата е под притисок да ги ...

ЕКСПЕРТКА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА НА ЕУ ПРЕДУПРЕДУВА Не очекувајте полноправно членство ниту на среден рок

+инфо - 03.10.2021

Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан, вели Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови. Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ...

(Видео) Заев: На претстојниот Самит на ЕУ ќе биде испратена порака за проширување на Унијата кон земјите од Западен ...

Нова ТВ - 03.10.2021

„Ова не е одлучувачки Самит, ова е политички самит посветен на Западен Балкан…Јас верувам дека со соодветни формулации на реченици со конкретни гестови, ќе се испрати порака за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Словенија се залага ЕУ да го прими целиот Западен Балкан до 2030

Фактор - 03.10.2021

Словенија ја притиска ЕУ да го прими целиот Западен Балкан до 2030. Блокот е поделен околу потребата за ширење и брзината со која треба да се примаат нациите, пишува Фајненшл тајмс . Оваа земја е актуелниот претседавач на ЕУ, и предложи Унијата да ...

Шада Ислам: Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

24Инфо - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и ...

ФТ: Словенија притиска ЕУ да го прими целиот Западен Балкан до крајот на деценијава, некои од членките вџашени од ...

еМагазин - 03.10.2021

Словенија, актуелниот претседавач на ЕУ, предложи Унијата да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, а тоа го изнесе во пресрет на самитот ЕУ-Западен Балкан следната недела, пишува .

ШАДА ИСЛАМ: Време е за непријатна но искрена дискусија помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Денешен - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и ...

Заев: Западен Балкан не е одлучувачки, туку политички самит

Press24 - 03.10.2021

Прашан за очекувањата од Самитот ЕУ-Западен Балкан, премиерот Заев рече дека очекува генерално да се зборува за Западен Балкан и додаде дека ова не е одлучувачки, туку политички самит посветен на земјите од Западен Балкан.

Фајненшл тајмс: „Западен Балкан во ЕУ до 2030 бара Словенија“

Скопје24 - 03.10.2021

Актуелниот претседавач Словенија притиска, амбасадорите во Брисел вџашени од предлогот цел Западен Балкан до крајот на 2030-та година да бидел дел од европската унија. Предлогот за брз прием на земјите меѓу кои и Македонија доаѓа во пресрет на ...

„Фајненшл тајмс“: Словенија се залага ЕУ да го прими целиот западен Балкан до 2030

Lider - 03.10.2021

Непосредно пред Самитот на европските лидери закажан за следната недела, на кој треба да се разговара за проширувањето на ЕУ, Словенија која е актуелен претседавач врши притисок врз Унијата да го прими целиот Западен Балкан до 2030, објави ...

Словенија бара од ЕУ цел Западен Балкан да влезе во блокот до 2030

Независен - 03.10.2021

Самитот следната недела во Брдо кај Крањ изгледа дека нема да би само во насмевка – на состанокот со европските лидери доаѓаат фрустрираните предводници на шесте земји од регионот Словенечкото претседателство има амбициозна агенда за регионот, но со ...

Словенечкото залагање за брз прием на целиот Западен Балкан ја изненадило ЕУ

Н.Македонија - 03.10.2021

Словенија која е актуелен претседавач со ЕУ, врши притисок врз Унијата за прием на целиот Западен Балкан до 2030 година, непосредно пред самитот на европските лидери закажан за следната недела, на кој треба да се разговара за проширувањето на ЕУ ...

Шада Ислам : Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

Независен - 03.10.2021

Белгија – Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на ...

Шада Ислам за МИА: „Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан“

365 - 03.10.2021

Брисел, 3 октомври 2021 (МИА) – Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ, во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен ...

Христидис: Грчката Влада јасно ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија

365 - 03.10.2021

Атина, 3 октомври 2021 (МИА) – За само десет дена, шефот на грчката дипломатија, алтернативниот министер за надворешни работи, но и самиот грчки премиер, на неколку пати, во различни прилики, јасно ја изразија цврстата поддршка за европската ...

Проф. Христидис за МИА: Грчката Влада јасно ја поддржува европската перспектива на Македонија

Точка - 03.10.2021

За само десет дена шефот на грчката дипломатија, алтернативниот минситер за надворешни работи, но и грчкиот премиер неколку пати јасно ја изразија поддршката за европската перпектива на регионот, испраќајќи порака дека Унијата не смее да го заборави ...

Заев: Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе помогне во решавањето на спорот меѓу Софија и Скопје

Локално - 03.10.2021

Премиерот Зоран Заев, изрази уверување дека од претстојниот самит ЕУ-Западен Балкан ќе биде испратена порака за проширување на Унијата до земјите од регионот и дека тоа ќе биде дополнителна мотивација за Софија и Скопје да ги реши спорните прашања ...

Шада Ислам: Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

MakPress - 03.10.2021

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и ...

Пораки од Грција, поддршка за Северна Македонија, ЕУ не смее да го заборави Западен Балкан

Zoom - 03.10.2021

За само десет дена шефот на грчката дипломатија, алтернативниот минситер за надворешни работи, но и грчкиот премиер неколку пати јасно ја изразија поддршката за европската перпектива на регионот, испраќајќи порака дека Унијата не смее да го заборави ...

Словенија ќе бара целиот Западен Балкан да биде во ЕУ до 2030-та

Zoom - 03.10.2021

Словенечкото претседателство има амбициозна агенда за регионот, но со тоа изгледа не се согласува целата ЕУ. Како што пишува лондонски „Фајненшел тајмс“ (секогаш добро информиран за случувањата во Брисел), на состанокот на амбасадорите на ...

Шада Ислам: Време е за тешка но искрена дебата меѓу ЕУ и Западниот Балкан

Опсервер - 03.10.2021

– Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето ...

Заев за ЕУ самитот во Словенија: Не е одлучувачки, но очекувам чиста и јасна порака за проширување

Zoom - 03.10.2021

Премиерот Заев изрази уверување дека на престојниот Самит на ЕУ, ќе биде испратено порака за проширување на Унијата кон земјите од Западен Балкан. Како што кажа тој, иако Самитот не е одлучувачки, тој би можело да биде јасна мотивација до земјите од ...

„ЕУ да се прошири на Западен Балкан до 2030 година“: Словенија врши притисок врз Брисел

Скопје1 - 03.10.2021

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, според предлогот на Словенија, која ги запрепасти земјите -членки пред самитот следната недела. Словенија, која во моментов претседава со Советот на ЕУ, во ...

ЕУ да се прошири на Западен Балкан до 2030 година: Словенија врши притисок врз Брисел

Република - 03.10.2021

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, според предлогот на Словенија, која ги запрепасти земјите -членки пред самитот следната недела. Словенија, која во моментов претседава со Советот на ЕУ, во ...

Големите илузии на Балканот

Deutsche Welle - 02.10.2021

Шесте земји од Западен Балкан последнава година слушнаа толку големи зборови и ветувања од ЕУ за нивната иднина, а сега се подалеку од кога било од европските порти. Пишува Љупчо Поповски Изгледаше дека оваа недела на Балканот ќе расчисти некои ...

„Фајненшал Тајмс“ – Притисок од Словенија во Брисел: ЕУ да се прошири на Западен Балкан до 2030 година!

Алсат-М - 02.10.2021

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, според предлогот на Словенија, што ги изненади земјите членки пред самитот следната недела, пишува „ Фајненшл Тајмс “.

Словенија во Брисел притиска да нѐ примат во ЕУ до 2030 година

Слободен Печат - 02.10.2021

Европската унија треба да ги прими сите држави од Западен Балкан до крајот на деценијата, предлага Словенија пред органите на ЕУ во Брисел, на изненадување на членките пред самитот ЕУ-Балкан следната недела, пишува „Фајненшл Тајмс“.

Словенија ја притиска ЕУ да го прими целиот Западен Балкан до 2030

МКД - 02.10.2021

Блокот е поделен околу потребата за ширење и брзината со која треба да се примаат нациите, пишува Фајненшл тајмс . Словенија, актуелниот претседавач на ЕУ, предложи Унијата да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, а тоа го ...

Мал самит - големи очекувања: Западен Балкан чека одговор во Брдо

Р.С.Европа - 02.10.2021

Дали има неединство во ЕУ за проширување со земјите од Западен Балкан ќе покаже претстојнит Самит во Брдо, во Словенија. Меѓу инсајдерската информација објавена од Ројтерс дека „веќе ќе нема гаранции за проширување“ и демантот од Европската ...

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

Сител - 02.10.2021

– Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ ...

Самитот во Словенија треба да ја зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

Вечер Прес - 02.10.2021

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ и ...

Големите илузии на Балканот

Либертас - 02.10.2021

Шесте земји од Западен Балкан последнава година слушнаа толку големи зборови и ветувања од ЕУ за нивната иднина, а сега се подалеку од кога било од европските порти. Пишува Љупчо Поповски, пренесува Дојче веле Изгледаше дека турнејата на Урсула фон ...

Словенија: ЕУ треба да го прими Западен Балкан до 2030 година

Локално - 02.10.2021

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, е предлогот на претседателството на блокот, кое ги зачуди земјите-членки пред самитот на Брдо кај Крањ „ЕУ и Западен Балкан“, планиран за следната недела.

Словенија притиска за проширување, што ќе донесе самитот в среда?

4NEWS - 02.10.2021

Лидерите на сите земји -членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан – Албанија, Босна, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Косово ќе присуствуваат на самитот во среда. Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на ...

Ескобар за бугарските медиуми: САД се надеваат дека Скопје и Тирана ќе ги започнат преговорите со ЕУ оваа година

360 степени - 01.10.2021

Американскиот заменик-помошник секретар за европски и евроазиски работи и специјален пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар неодамна за Радио Слободна Европа изјави дека што побрзо треба да се најде компромис на билатералното прашање меѓу ...

Дивјаците од Западен Балкан

Сакам да кажам - 01.10.2021

1 Владата изготвила предлог-закон, според кој административните службеници наместо 40 ќе работат 36 часа неделно. Во петок ќе работат само 4 часа. А зошто во петок воопшто би работеле? Нека не се мачат само за 4 часа да доаѓаат на работа.

ЕУ ја потврдува поддршката за европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 01.10.2021

ЕУ ја потврдува својата недвосмислена поддршка за европската перспектива на Западен Балкан и ја поздравува посветеноста на партнерите од тој регион кон европската перспектива, што е во заеднички стратешки интерес и останува наш стратешки избор, стои ...

Мишел: ЕУ и Западен Балкан треба да работат за силна, стабилна и обединета Европа

Слободен Печат - 01.10.2021

Лидерите на земјите-членки на ЕУ следната недела на неформална работна вечера во Крањ, пред ЕУ- Самит на Западен Балкан би требало да разговараат за улогата на Унијата на меѓународната сцена по настаните во Авганистан, индо-пацифичкиот регион и ...

ЕУ се изјасни околу европската перспектива на Западен Балкан, ова е одговорот…

Алсат-М - 01.10.2021

ЕУ ја потврдува својата недвосмислена поддршка за европската перспектива на Западен Балкан и ја поздравува посветеноста на партнерите од тој регион кон европската перспектива, што е во заеднички стратешки интерес и останува наш стратешки избор, стои ...

Самит за надеж или за сомнеж во европската иднина?

Слободен Печат - 01.10.2021

Иако самитот не е за проширувањето, сепак премиерот Зоран Заев вчера изрази надеж дека „на 6 октомври во Словенија ќе бидат направени потребните чекори за деблокирање на проширувањето на ЕУ“, а еврокомесарот за проширување Оливер Вархељи по ...

Мишел: ЕУ и Западен Балкан треба да работат на силна и обединета Европа

Канал5 - 01.10.2021

Лидерите на земјите-членки на ЕУ треба да разговараат за улогата на меѓународната сцена по настаните во Авганистан, индо-пацифичкиот регион и односите со Кина на неформална работна вечера во Брдо кај Крањ, пред самитот ЕУ-Западен Балкан.

Очекувања Самитот ЕУ – Западен Балкан да даде јасна порака за придвижување на процесот на проширување

Слободен Печат - 01.10.2021

Во пресрет на Самитот ЕУ – Западен Балкан идната седмица во Словенија, очекувањата се дека на самитот ќе биде дадена јасна порака за придвижување кон напред на процесот на проширување. Посетите на Скопје на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен ...

Очекувања Самитот ЕУ-Западен Балкан да даде јасна порака за придвижување на процесот на проширување

Сител - 01.10.2021

Во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија, очекувањата се дека на самитот ќе биде дадена јасна порака за придвижување кон напред на процесот на проширување. Посетите на Скопје на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и ...

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

Либертас - 01.10.2021

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ и ...

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

Нова ТВ - 01.10.2021

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ и ...

Мишел: ЕУ и Западен Балкан треба да работат на силна и обединета Европа

Press24 - 01.10.2021

Лидерите на земјите-членки на ЕУ треба да разговараат за улогата на меѓународната сцена по настаните во Авганистан, индо-пацифичкиот регион и односите со Кина на неформална работна вечера во Брдо кај Крањ, пред самитот ЕУ-Западен Балкан.

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

24Инфо - 01.10.2021

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата”, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ и ...

Очекувања: Самитот ЕУ-Западен Балкан да даде јасна порака за придвижување на процесот на проширување

Press24 - 01.10.2021

Во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија, очекувањата се дека на самитот ќе биде дадена јасна порака за придвижување кон напред на процесот на проширување. Посетите на Скопје на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и ...

Самитот во Словенија ќе биде за закрепнување на Западен Балкан, порача Шарл Мишел

Независен - 01.10.2021

Уште сега претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, најави дека за проширувањето нема да се зборува на 6 октомври во Брдо кај Крањ Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за ...

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

MakPress - 01.10.2021

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ и ...

Очекувања Самитот ЕУ-Западен Балкан да даде јасна порака за придвижување на процесот на проширување

Бизнис Вести - 01.10.2021

Во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија, очекувањата се дека на самитот ќе биде дадена јасна порака за придвижување кон напред на процесот на проширување. Посетите на Скопје на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и ...

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

Frontline - 01.10.2021

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ и ...

Мишел: Целта на Самитот во Словенија е да се зајакне соработката и економското закрепнување на Западен Балкан

Опсервер - 01.10.2021

– Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија на 6 октомври „уште еднаш ќе укаже на стратешката важност на регионот за Унијата“, а клучните финансиски институции ќе презентираат како може да се помогне за закрепнувањето на регионот, додека лидерите на ЕУ ...

Мишел: ЕУ и Западен Балкан треба да работат за силна, стабилна и обединета Европа

Локално - 01.10.2021

Челниците на земјите-членки на ЕУ треба да разговараат за улогата на Унијата на меѓународната сцена по настаните во Авганистан, индо-пацифичкиот регион и односите со Кина на неформална работна вечера во Брдо кај Крањ следната недела, пред ЕУ-Западот ...

Очекувања Самитот ЕУ-Западен Балкан да даде јасна порака за придвижување на процесот на проширување

MakPress - 01.10.2021

Во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија, очекувањата се дека на самитот ќе биде дадена јасна порака за придвижување кон напред на процесот на проширување. Посетите на Скопје на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и ...

Димитров: Не е европски ниту пристојно кога соседот ви се меша и ви кажува каков јазик зборувате

MakPress - 01.10.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Шмит: ЕУ треба да ги охрабри земјите од Западен Балкан, потенцијалот за тензии на Балканот повторно расте

Слободен Печат - 30.09.2021

Меѓународниот пратеник за мир на Босна и Херцеговина ги повика лидерите на Европската унија кога ќе се состанат на самитот следната недела, да испратат порака за охрабрување до шесте балкански земји кои бараат членство во унијата.

Годишнина на „Малиот Шенген“, успеси и неуспеси

Р.С.Европа - 30.09.2021

Годишнината од формирањето на регионалната иницијатива „Мал Шенген“, која оттогаш е преименувана во „Отворен Балкан“, се одбележа без присуство на тројца нејзини најголеми застапници - српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и ...

Се стега јамката околу проширувањето на ЕУ?

Слободен Печат - 30.09.2021

Има членки што сметаат дека ЕУ претешко функционира за да може уште шест нови земји да се зачленат, да се закануваат со нивните права на вето, со нивните комесари – објасни министерот Османи за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Заев: Се надевам дека на 6. октомври во Словенија ќе се деблокира проширувањето на ЕУ

24 Вести - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Димитров: Од самитот ЕУ – Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за европската иднина

Слободен Печат - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за европската иднина

Телма - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за европската иднина

ТВ21 - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ – Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Дводневен осми граѓански форум за Западен Балкан

24 Вести - 30.09.2021

Денеска во Скопје се одржа првиот дел дел од дводневниот Осми граѓански форум за западен балкан,на кој високи претставници на ЕУ и земјите на ЕУ дискутираа како да се подобри процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан во ЕУ, како и за ...

Заев: Ние, во духот европските добрососедски односи, ќе ги интензивираме разговорите со Бугарија

Сител - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев: Разочарувањето од блокадата на проширувањето ќе се прошири како канцер

Фокус - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

ТВ21 - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев: Нашиот напредок во ЕУ интеграциите првенствено треба да зависи од домашните реформи

Слободен Печат - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев се надева дека на Самитот во Словенија ќе се деблокира проширувањето на ЕУ

МКД - 30.09.2021

Бугарија ја блокираше одлуката на Европската комисија од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев од Форумот на граѓанското општество на Западен Балкан

Канал5 - 30.09.2021

Интегрирањето на регионот во ЕУ е геостратешка инвестиција во мирот, безбедноста и економскиот раст на целиот континент. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се обрати на Форумот на граѓанското општество на Западен ...

Брисел категоричен: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен Печат - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна” порака за европската ...

Брисел: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Фокус - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Брисел: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Сител - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна” порака за европската ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Канал5 - 30.09.2021

Иднината на Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо

ТВ21 - 30.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме ...

Постои цврст договор дека Западен Балкан треба да биде дел од ЕУ, рече американскиот заменик државен секретар Габриел ...

ММС - 30.09.2021

Американскиот заменик помошен државен секретар задолжен за Западниот Балкан, Габриел Ескобар потврди дека постои силен договор дека земјите од регионот, меѓу кои и Република Северна Македонија треба да бидат дел од Европската унија.

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Бриф - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев: Нашиот напредок во ЕУ интеграциите првенствено треба да зависи од домашните реформи

Нова ТВ - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Пораката е недвосмислена: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува потврда и на Самитот во Брдо кај Крањ

Нова ТВ - 30.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија (ЕУ). Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо

Либертас - 30.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Либертас - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Димитров: Од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за европската иднина

Вечер Прес - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Вечер Прес - 30.09.2021

Иднината на Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да ...

Ескобар: Постои силна согласност дека земјите од Западен Балкан треба да бидат дел од ЕУ

MTM - 30.09.2021

Ги охрабрував моите партнери од Европската Унија да испратат посилна порака дека земјите од Западен Балкан се и барани и потребни од Унијата, и јас ќе продолжам да ја пренесувам таа порака“, рече Габриел Ескобар, пратеник на американскиот ...

Заев од Форумот на граѓанското општество на Западен Балкан: Интегрирањето на регионот во ЕУ е геостратешка инвестиција ...

24Инфо - 30.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска се обрати на Форумот на граѓанското општество на Западен Балкан кој се организира во нашата земја во пресрет на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи на 6 октомври ...

Ескобар: Постои силна согласност дека земјите од Западен Балкан треба да бидат дел од ЕУ

Н.Македонија - 30.09.2021

Ги охрабрував моите партнери од Европската Унија да испратат посилна порака дека земјите од Западен Балкан се и барани и потребни од Унијата, и јас ќе продолжам да ја пренесувам таа порака, изјави Габриел Ескобар, пратеник на американскиот ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

24Инфо - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Независен - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

ЕУ не знае веќе и сама што сака

Н.Македонија - 30.09.2021

Оптимистичките изјави на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, за тоа колку Европската Унија ја сака Македонија како своја членка, се распрснаа како меур од сапуница уште за време на нејзиниот престој во Скопје, откако ...

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

24Инфо - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна” порака за европската ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Скопје инфо - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Press24 - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ: Од една страна се Данска, Франција и Холандија, од другата земјите од источниот блок, нејасно е каде ...

Денешен - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Press24 - 30.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Lider - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Шмит ја повика ЕУ да му го покаже на Балканот својот интерес за регионот

Нетпрес - 30.09.2021

Високиот меѓународен претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, ги повика во четвртокот челниците на Европската унија да им испрати порака на охрабрување на шесте балкански земји за членството во Унијата на самитот следната седмица.

ЗАЕВ: Ќе ги забрзаме разговорите со Бугарија со искрена волја да најдеме решение за патот кон ЕУ

Денешен - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Шмит ја повика ЕУ да му го покаже на Балканот дека има европска иднина

24Инфо - 30.09.2021

Високиот меѓународен претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, ги повика во четвртокот челниците на Европската унија да им испрати порака на охрабрување на шесте балкански земји за членството во Унијата на самитот следната седмица.

Вархеи: Проширувањето на ЕУ е геостратешка инвестиција во мирот

Независен - 30.09.2021

Проширувањето отсекогаш носело силни мислења и многу емоции, многу оптимизам и екстремен песимизам во исто време. Пред сѐ за да се има успех во проширувањето треба посветеност. Тоа е геостратешка инвестиција во мирот, сигурноста, стабилноста и ...

Ескобар: Постои силна согласност дека земјите од Западен Балкан треба да бидат дел од ЕУ

Точка - 30.09.2021

Ги охрабрував моите партнери од Европската Унија да испратат посилна порака дека земјите од Западен Балкан се и барани и потребни од Унијата, и јас ќе продолжам да ја пренесувам таа порака“, рече Габриел Ескобар, пратеник на американскиот ...

„Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо“

365 - 30.09.2021

Скопје, 29 септември 2021 (МИА) – Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Сѐ додека доаѓа претседателката на Европската комисија – Урсула фон дер Лајен, и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е ...

Ескобар: Постои силна согласност дека земјите од Западен Балкан треба да бидат дел од ЕУ

Денар - 30.09.2021

Ги охрабрував моите партнери од Европската Унија да испратат посилна порака дека земјите од Западен Балкан се и барани и потребни од Унијата, и јас ќе продолжам да ја пренесувам таа порака“, рече Габриел Ескобар, пратеник на американскиот ...

Заев: Во духот европските добрососедски односи, ќе ги интензивираме разговорите со Бугарија

Локално - 30.09.2021

Премиерот Зоран Заев во воведното обраќање на Осмиот Форум на граѓанско општество на Западен Балкан кој денеска и утре се одржува во Скопје, во организација на Европскиот економски и социјален комитет истакна дека сите земји членки на ЕУ ја ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Опсервер - 30.09.2021

– Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Димитров: Од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за европската иднина

Опсервер - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо

Бизнис Вести - 30.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме ...

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Бизнис Вести - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна” порака за европската ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо

Опсервер - 30.09.2021

– Иднината на Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да ...

Заев: Западен Балкан е нераскинлив дел од ЕУ, ќе ги интензивираме разговорите со Бугарија

Zoom - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Frontline - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Република - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Димитров: Ние зборуваме македонски јазик, тоа прашање е за нас, за Македонците

Република - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Пораката е недвосмислена, иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува јасна перспектива на Самитот во Брдо

Frontline - 30.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме ...

Заев: Интегрирањето на регионот во ЕУ е геостратешка инвестиција во мирот, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Frontline - 30.09.2021

Зоран Заев денеска се обрати на Форумот на граѓанското општество на Западен Балкан кој се организира во нашата земја во пресрет на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи на 6 октомври во Словенија.

Заев не губи надеж дека Бугарија ќе ја тргне блокадата – зошто?

Скопје1 - 30.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска се обрати на Форумот на граѓанското општество на Западен Балкан кој се организира во нашата земја во пресрет на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи на 6 октомври ...

Димитров: Убеден сум дека нашата битка за македонскиот идентитет е битка и за европскиот идентитет

PressingTV - 30.09.2021

Ние имаме што да кажеме и имаме многу силни аргументи. Реално, редот е на ЕУ да испорача. Во тој контекст од самитот ЕУ-Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за неговата европска иднина, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

Република - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Zoom - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Заев: Интегрирањето на регионот во ЕУ е геостратешка инвестиција во мирот, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

4NEWS - 30.09.2021

Зоран Заев денеска се обрати на Форумот на граѓанското општество на Западен Балкан кој се организира во нашата земја во пресрет на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи на 6 октомври во Словенија.

Преглед на денот: Пописот е успешен, за четири години реализирани над 7.000 проекти, иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Frontline - 30.09.2021

Намалувањето на каматната стапка на кредитите продолжи и во август, преку мостот на АСНОМ за 70 % се крати времето за патување од Ново Лисиче до Mавровка, утре почнува аплицирањето за студентски стипендии ПОЛИТИКА, ПАНДЕМИЈА И ПОПИС Сите земји ...

Заев: Неопходен е нов импетус на процесот на проширување

MakPress - 30.09.2021

Сите земји членки на ЕУ ја прифатија одлуката на ЕК од март 2020 година и се согласија дека интегрирањето на партнерите од Западен Балкан во ЕУ претставува геостратешка инвестиција во мирот, стабилноста, безбедноста и економскиот раст на целиот ...

Според Фон дер Лајен нема сомнеж дека иднината е во Европската Унија, порача дека земјите треба да продолжат да работат ...

MakPress - 30.09.2021

Иднината на Македонија е во Европската Унија. Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан, не се соопштени детали во јавноста

MakPress - 30.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Кирјас: Балканските народи не се глупави да останат неми на замајувањата на Брисел

Deutsche Welle - 29.09.2021

Балканските народи не се глупави да останат неми на замајувањата на Брисел преку неисполнувањето на договореното кон Македонија за почетокот на пристапните преговори, вели политичкиот аналитичар.

Портпаролката на ЕК во врска со текстот на Ројтерс: Иднината на целиот Западен Балкан е во ЕУ

360 степени - 29.09.2021

Ана Писонеро за Гласот на Америка на српски јазик писмено одговори на наводите во текстот на Ројтерс за нацрт-декларацијата на Самитот ЕУ-Балкан во Брдо кај Крањ на 6 октомври „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица дипломати, објави текст во кој ...

ЕК по објавата на Ројтерс: Иднината на целиот Западен Балкан е во ЕУ

Deutsche Welle - 29.09.2021

Слични пораки пристигнаа и од Франција и Холандија кои велат дека остануваат на ставот оти Северна Македонија треба да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Веста на Ројтерс дека Европската Унија веќе не може да се усогласи за да гарантира идно ...

Османи за нацрт-декларацијата за Самитот во Брдо: Дилемата што се појави во подготовките е дали овој самит е воопшто за ...

360 степени - 29.09.2021

На самитот ЕУ-Балкан закажан за 6 октомври во Словенија, ЕУ планирала да ја повтори недвосмислената поддршка за европска перспектива на земјите од Западен Балкан, но меѓу земјите членки сè уште нема согласност околу оваа формулација Министерот за ...

Османи: Пораката од Брисел не е добра, но треба да продолжиме да работиме

Фокус - 29.09.2021

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи утрово на аеродром ја испрати претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која продолжува на средби во Србија. Пред нејзината посета на Скопје и средбите со државниот врв, агенцијата ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ – Западен Балкан

Слободен Печат - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ , повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста“ и оти станува збор за тензии околу заклучоците од ...

Ројтерс: ЕУ повеќе не гарантира членство за балканските земји

МКД - 29.09.2021

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се усогласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако на времето им вети место во клубот, според четворица дипломати и внатрешен ...

Парализа во планот на ЕУ за проширување со земјите од Балканот

Р.С.Европа - 29.09.2021

ЕУ, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, веќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, пишува новинската агенција Ројтерс. Во ЕУ и барање за суспендирање на безвизниот режим.

Вархеји: Со Заев разговаравме како да го придвижиме процесот на проширување

Слободен Печат - 29.09.2021

Еден ден по посетата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, денеска во Скопје дојде и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, кој преку Твитер извести дека се сретнал со премиерот Зоран Заев, со кого имале „сеопфатен ...

Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, реагира ЕК по текстот на Ројтерс

Р.С.Европа - 29.09.2021

Иднината на целиот Западен Балкан е во Европската унија, вели портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро Ернандез, во писмен одговор на Гласот на Америка на српски јазик, во врска со текстот на агенцијата Ројтерс, во кој се наведува дека во ...

Емил Кирјас: Брисел нѐ замајува, ама не сме глупави да молчиме

Слободен Печат - 29.09.2021

Балканските народи не се глупави да останат неми на замајувањата на Брисел преку неисполнувањето на договореното кон Македонија за почетокот на пристапните преговори, вели политичкиот аналитичар Емил Кирјас за Дојче веле.

Фон дер Лајен тврди: Ве сакаме во ЕУ

Фокус - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која е во посета на регионот, негираше дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан. Таа рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската перспектива на ...

Бугарија ја усвои позицијата со која ќе настапи на самитот ЕУ-Балкан во Словенија

Слободен Печат - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Бугарија во Брдо оди со поддршка на европерспективата на Западен Балкан, но врз основа на неколку принципи

МКД - 29.09.2021

Потврда на поддршката на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и соработката на Унијата со земјите од регионот во спроведувањето на Економскиот и инвестицискиот план за регионот, е позицијата на Бугарија за Самитот ЕУ-Западен Балкан што ќе ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан, на 6 октомври во Брдо кај Крањ

ТВ21 - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Ројтерс: ЕУ веќе не се согласува за гаранција за членство на Балканот

Р.С.Европа - 29.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, веќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш им вети место во клубот, пишува новинската агенција Ројтерс повикувајќи се ...

Османи: Пораката од Брисел не е добра, но мора да работиме -Западен Балкан еден ден ќе биде дел од ЕУ

Слободен Печат - 29.09.2021

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи утрово на аеродром ја испрати претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која продолжува на средби во Србија. Пред нејзината посета на Скопје и средбите со државниот врв, агенцијата ...

ЕУ не може да се договори за Западен Балкан

Фокус - 29.09.2021

По текстот што го објави Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, дипломати за МИА брифирале дека станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата за Самитот ЕУ-Западен Балкан што ќе се одржи во Словенија ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Сител - 29.09.2021

С е додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Османи: Треба да продолжиме да работиме за членство во ЕУ, да ги убедиме дека припаѓаме таму

ТВ21 - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Тензии околу декларацијата што треба да се усвои на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија

МКД - 29.09.2021

Текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, „е попесимистички од реалноста” и станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата за Самитот ЕУ-Западен Балкан што ќе се одржи во ...

Портпаролката на Европската комисија: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Нова ТВ - 29.09.2021

Портпаролката на Европската комисија (ЕК) Ана Писонеро Хернандез во писмен одговор за Гласот на Америка оцени дека „иднината на целиот Западен Балкан е во ЕУ“, во врска со текстот на агенцијата Ројтерс, во кој се наведува дека не постои согласност ...

Кирјас: Балканските народи не се глупави да останат неми на замајувањата на Брисел

Либертас - 29.09.2021

Балканските народи не се глупави да останат неми на замајувањата на Брисел преку неисполнувањето на договореното кон Македонија за почетокот на пристапните преговори, вели политичкиот аналитичар, пренесува Дојче веле „Загрижувачки и разочарувачки е ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан, на 6 октомври во Брдо кај Крањ

Либертас - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан, на 6 октомври во Брдо кај Крањ

Вечер Прес - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Османи со појаснување на извештајот на Ројтерс: Пораката не е добра, но не е ништо ново

ММС - 29.09.2021

Агенцијата Ројтерс повикувајќи се на извори и документ до Брисел, вчера објави дека поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте балкански земји, меѓу кои и Северна Македонија, воопшто ќе бидат ...

ПРОШИРУВАЊЕТО „НЕ Е ГОТОВА РАБОТА“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН Кој ќе надвладее европесимистите или еврооптимистите?

+инфо - 29.09.2021

Објавата на Ројтерс всушност се однесува на дискусија помеѓу амбасадорите на земјите членки на ЕУ која се одржала на 15 септември објаснуваат неколку дипломатски претставништва на ЕУ во Брисел.

Ројтерс: ЕУ веќе не се согласува за гаранција за членство на Балканот

Нова ТВ - 29.09.2021

Европската Унија веќе не сака да им гарантира идно членство на шесте земји од Западен Балкан, на кои своевремено им ветуваше место во блокот, стои во интерен извештај, што го потврдија и четворица дипломати.

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Вечер Прес - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Портпаролката на ЕК во врска со текстот на Ројтерс: Иднината на целиот Западен Балкан е во ЕУ

Либертас - 29.09.2021

Ана Писонеро за Гласот на Америка на српски јазик писмено одговори на наводите во текстот на Ројтерс за нацрт-декларацијата на Самитот ЕУ-Балкан во Брдо кај Крањ на 6 октомври „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица дипломати, објави текст во кој ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

ММС - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста” и оти станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата ...

ЕК по објавата на Ројтерс: Иднината на целиот Западен Балкан е во ЕУ

Либертас - 29.09.2021

Слични пораки пристигнаа и од Франција и Холандија кои велат дека остануваат на ставот оти Северна Македонија треба да ги почне преговорите за членство во ЕУ, Пренесува Дојче веле Веста на Ројтерс дека Европската Унија веќе не може да се усогласи за ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан

Нова ТВ - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Либертас - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Вечер Прес - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Нова ТВ - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Либертас - 29.09.2021

– По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста“ и оти станува збор за тензии околу заклучоците од ...

Земјите членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Нова ТВ - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот “е попесимистички од реалноста“ и дека станува збор за тензии околу заклучоците од ...

ВЛАСТА ЌУТЕНКАТА СЕ ПОМИРИЛА ДЕКА ЕУ НЕ НЀ ПРИМА Се знаело одамна а сега веќе се зборува и отворено

+инфо - 29.09.2021

Пред неколку дена Франција најави заострување на визниот режим, а утрово „ЕУ Обсервер“ објави дека имал увид во интерен документ според кој слободниот визен режим со земјите од Западен Балкан, Молдавија, Грузија и Украина повторно е доведен во ...

ЕУ веќе не е усогласена околу гаранциите за членство на земјите од Западен Балкан

Вечер Прес - 29.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите членки, веќе не може да се усогласи да даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, иако тоа им беше ветено, објави Ројтерс, повикувајќи се на четворица дипломати и ...

Османи: Пораката од Брисел не е добра

Lider - 29.09.2021

Пред посетата на Урсула фон дер Лајен на Скопје и средбите со државниот врв, агенцијата Ројтерс повикувајќи се на извори и документ до Брисел, објави дека поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте ...

Османи: Има членки кои сметаат дека ЕУ претешко функционира за да може нови држави да се зачленат

Нетпрес - 29.09.2021

Пред посетата на Урсула фон дер Лајен на Скопје и средбите со државниот врв, агенцијата Ројтерс повикувајќи се на извори и документ до Брисел, објави дека поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте ...

Османи: Пораката од Брисел не е добра

Press24 - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, утрово ја напушти Македонија и се упати кон соседна Србија. На аеродром ја испрати шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

Османи: Пораката од Брисел не е добра

24Инфо - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, утрово ја напушти Македонија и се упати кон соседна Србија. На аеродром ја испрати шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Независен - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Скопје инфо - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

ОСМАНИ: Има надежи и се додека доаѓа фон дер Лајен во Скопје и вели дека имаме поддршка ние треба само да продолжиме по ...

Денешен - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

БУГАРИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА САМИТОТ НА ЕУ ВО СЛОВЕНИЈА: Западен Балкан е приоритет на бугарската надворешна политика

Денешен - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Lider - 29.09.2021

Како и пред секој самит помеѓу ЕУ и Западен Балкан, амбасадорите го усогласуваат текстот од Декларацијата што треба да произлезе од истиот, и што треба да им биде предаден на лидерите. По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои ...

Ројтерс: ЕУ веќе не се согласува за гаранција за членство на Балканот

Курир - 29.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, веќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш им вети место во клубот, пишува новинската агенција Ројтерс повикувајќи се ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Скопје инфо - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста“ и оти станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

24Инфо - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста” и оти станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата ...

ЕУ не нè прима, а власта знаела и молчела – сега веќе отворено се зборува за тоа

Курир - 29.09.2021

Архитектурата на Европската Унија започна да се менува уште пред две години кога францускиот претседател Емануел Макрон рече дека е потребна нова методологија за проширување и дека тој лично замислува една поинаква Европа, коментираат домашните ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан

24Инфо - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Ројтерс: ЕУ веќе не е усогласена за гаранциите за членство на шесте земји од Западен Балкан

еМагазин - 29.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите членки, веќе не може да се усогласи да даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, иако тоа им беше ветено, објави Ројтерс, повикувајќи се на четворица дипломати и ...

„Ројтерс“: Во ЕУ нема согласност околу членството на Западен Балкан

Денар - 29.09.2021

Европската унија веќе не може да се согласи околу давањето гаранции за идно членство на балканската шесторка, откако му вети на регионот место во европското семејство, пренесува агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица европски дипломати и ...

„Ројтерс“: Во ЕУ нема согласност за членството на земјите од Западен Балкан

Иновативност - 29.09.2021

Европската унија веќе не може да се согласи околу давањето гаранции за идно членство на балканската шесторка, откако му вети на регионот место во европското семејство, пренесува агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица европски дипломати и ...

Османи: Пораката од Брисел не е добра, но ние треба да ги убедиме дека заслужуваме да бидеме таму

Точка - 29.09.2021

Бујар Османи, шефот на македонската дипломатија, утрово на аеродром ја испрати претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен која продолжува на средби во соседна Србија. Да ве потсетиме, агенцијата Ројтерс повикувајќи се на извори од ...

Османи: Сѐ додека доаѓа Фон дер Лајен и поддршката на Брисел за проширувањето е недвосмислена, ние треба да продолжиме ...

365 - 29.09.2021

„Сѐ додека доаѓа претседателката на Европската комисија – Урсула фон дер Лајен, и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Ројтерс: ЕУ веќе не е усогласена околу гаранциите за членство на земјите од Западен Балкан

365 - 29.09.2021

Брисел, 28 септември 2021 (МИА) – Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите членки, веќе не може да се усогласи да даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, иако тоа им беше ветено, објави Ројтерс, повикувајќи се ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Frontline - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Османи: Скептицизам за проширување има, но ние треба да ги убедуваме дека заслужуваме да бидеме дел од Унијата

Zoom - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Oсмани: Eден ден ќе станеме членки на ЕУ

PressingTV - 29.09.2021

Министерот Османи во гостувањето на Утрински брифинг, појаснува за овој извештај дека сепак ЕУ е посветена на членство на регионот и ЕУ, и таа опција е без алтернатива. -Во подготовските на телата на ЕУ за заедничката декларација која треба да се ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан

Zoom - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

Република - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста“ и оти станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата ...

ЕК го демантира Ројтерс: Иднината на целиот Западен Балкан е во ЕУ

Локално - 29.09.2021

Иднината на целиот Западен Балкан е во Европската унија, изјавила портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро Ернандез, во писмен одговор на „Гласот на Америка“, во врска со текстот на агенцијата Ројтерс, во кој се наведува дека нема ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

MakPress - 29.09.2021

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

CivilMedia - 29.09.2021

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето на ЕУ, повеќе дипломати за МИА тврдат дека текстот „е попесимистички од реалноста“ и оти станува збор за тензии околу заклучоците од Декларацијата ...

Брисел вели дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ, Ројтерс пак објави текст за враќање на визите

MakPress - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Брисел повтори: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Опсервер - 29.09.2021

– Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера во Подгорица негираше одредени медиумски наводи дека Брисел се откажал од проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан и рече дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Опсервер - 29.09.2021

– Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан е недвосмислена, ние само треба да продолжиме да работиме, да се покажеме и докажеме и да ги ...

Бугарската Влада ја одобри позицијата за средбата ЕУ-Западен Балкан, на 6 октомври во Брдо кај Крањ

Опсервер - 29.09.2021

Министерскиот совет на Бугарија денеска ја одобри позицијата на Софија за самитот ЕК-Западен Балкан, што треба да се одржи на 6 октомври во Брдо кај Крањ, во Словенија, на кој ќе учествуваат лидерите на ЕУ, шесте земји-партнери од Западен Балкан и ...

Османи: Пораката од Брисел не е добра, но мора да работиме

Република - 29.09.2021

Пред посетата на Урсула фон дер Лајен на Скопје и средбите со државниот врв, агенцијата Ројтерс повикувајќи се на извори и документ до Брисел, објави дека поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте ...

ЕУ не гарантира за членство на земјите од Западен Балкан

MakPress - 29.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите членки, веќе не може да се усогласи да даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, иако тоа им беше ветено, објави Ројтерс, повикувајќи се на четворица дипломати и ...

„Ројтерс“: ЕУ не може да се усогласи за да ја потврди гаранцијата за членство на земјите од Западен Балкан

360 степени - 28.09.2021

На самитот ЕУ-Балкан закажан за 6 октомври во Словенија, ЕУ планирала да ја повтори недвосмислената поддршка за европска перспектива на земјите од Западен Балкан, но меѓу земјите членки сè уште нема согласнот околу оваа формулација Плашејќи се од ...

ЕУ веќе не сака да им гарантира членство на земјите од Западен Балкан, покажува документ до кој дојде Ројтерс

Сакам да кажам - 28.09.2021

Европската Унија веќе не сака да им гарантира идно членство на шесте земји од Западен Балкан, на кои своевремено им ветуваше место во блокот, стои во интерен извештај, што го потврдија и четворица дипломати.

ЕУ веќе не гарантира членство на балканските држави

Оff.net - 28.09.2021

Европската Унија веќе не може да ги даде истите гаранции за идното членство на шесте балкански држави на кои некогаш им беше ветено место во Унијата, објавува Ројтерс врз основа на изјава од четворица дипломати и интерен документ.

Ројтерс: ЕУ веќе не е усогласена околу гаранциите за членство на земјите од Западен Балкан

Канал5 - 28.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции во земјите членки, веќе не може да се усогласи да даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, иако тоа им беше ветено, објави Ројтерс.

ЕУ веќе не може да гарантира дека земјите од Западен Балкан ќе станат членки, пишува Ројтерс

Слободен Печат - 28.09.2021

Поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте балкански земји, меѓу кои и Северна Македонија, кои претходно добија ветувања и уверувања за европска иднина, воопшто ќе бидат примени во ЕУ, пишува ...

„Ројтерс“: ЕУ не може да се усогласи за да ја потврдија гаранцијата за членство на земјите од Западен Балкан

Алсат-М - 28.09.2021

Плашејќи се од политички реакции во земји членки, Европската Унија веќе не може да се усогласи за да гарантира идно членство на шесте балкански земји, јавува „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица дипломати.

Ројтерс: ЕУ не може да се усогласи за да ја потврдија гаранцијата за членство на земјите од Западен Балкан

Либертас - 28.09.2021

На самитот ЕУ-Балкан закажан за 6 октомври во Словенија, ЕУ планирала да ја повтори недвосмислената поддршка за европска перспектива на земјите од Западен Балкан, но меѓу земјите членки сè уште нема согласнот околу оваа формулација Плашејќи се од ...

Дипломати тврдат дека ЕУ не може да му гарантира европска иднина на Балканот

Фактор - 28.09.2021

Европската Унија (ЕУ) повеќе не гарантира европска иднина за Балканот. Поради страв од можни политички реакции во земјите – членки, ЕУ повеќе не може да се согласи дека гарантира за идно членство на шестте балкански земји, а меѓу нив и Македонија, ...

Дипломати тврдат дека ЕУ повеќе не може да му гарантира членство на Западен Балкан

ММС - 28.09.2021

Европската унија повеќе не може да се согласи да даде гаранција за идното членство на преостанатите шест земји од Западен Балкан меѓу кои е и Северна Македонија. Според четворица дипломати и еден интерен документ, во Европската унија повеќе не ...

Скопје и Тирана во пакет кон ЕУ, нова надеж во декември

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен, која со Тирана и Скопје ја започна својата турнеја низ Западен Балкан, донесе охрабрувачки вести за почеток на преговорите на Македонија со Унијата.

„Ројтерс“: Сеуште нема усогласеност во ЕУ за потврда на гаранцијата за членство на земјите од Западен Балкан

Нова ТВ - 28.09.2021

Европската Унија, поради страв од можни политички реакции во земјите – членки, повеќе не може да се согласи да гарантира за идно членство на шесте балкански земји во ЕУ, меѓу нив и Македонија, иако балканските земји добија ветувања за европска ...

Ројтерс објави докуемнт: ЕУ веќе не може да гарантира членство за земјите од Западен Балкан

Press24 - 28.09.2021

Европската Унија веќе не може да ги даде истите гаранции за идното членство на шесте балкански држави на кои некогаш им беше ветено место во Унијата, објавува Ројтерс врз основа на изјава од четворица дипломати и интерен документ На ЕУ самитот за ...

„Ројтерс“ со документ и изјава од дипломати: ЕУ веќе не гарантира дека ќе има членство за балканските земји

Курир - 28.09.2021

Европската Унија веќе не може да ги даде истите гаранции за идното членство на шесте балкански држави на кои некогаш им беше ветено место во Унијата, објавува „Ројтерс“ , врз основа на изјава од четворица дипломати и интерен документ.

ЕУ веќе не го гарантира членството на балканските земји, покажува документ до кој стигна „Ројтерс“

Lider - 28.09.2021

Дури и ако конечно се договори нешто, планот на ЕУ да изгради „прстен на пријатели“ од Украина до Тунис, нудејќи поблиски врски, трговија и помош е парализиран. Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да ...

ЕУ веќе не гарантира дека ќе има членство за балканските земји

Независен - 28.09.2021

Повеќе европски дипломати изјавиле за Ројтерс дека земјите-членки на ЕУ не можат да се договорат ни за декларацијата на самитот со Западен Балкан, а камоли да ги отворат вратите за земјите од регионот.

ЕУ ги затвора портите за Балканот

Нетпрес - 28.09.2021

Европската Унија веќе не сака да им гарантира идно членство на шесте земји од Западен Балкан, на кои своевремено им ветуваше место во блокот, стои во интерен извештај, што го потврдија и четворица дипломати.

Додека Урсула од Балканот ветува ЕУ иднина, од Брисел протече таен документ: Ништо од проширувањето!

24Инфо - 28.09.2021

Иако шефицата на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен е во тридневна посета на државите од Западен Балкан за да покаже дека извршното тело на Унијата и понатаму е посветено на овој регион, Европската унија повеќе не може да гарантира идно ...

Во ЕУ нема согласност околу гаранциите за членство на Западен Балкан

Н.Македонија - 28.09.2021

Европската унија веќе не може да се согласи околу давањето гаранции за идно членство на балканската шесторка, откако му вети на регионот место во европското семејство, пренесува агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица европски дипломати и ...

РОЈТЕРС АЛАРМАНТНО: ЕУ веќе не може да гарантира дека балканските земји ќе станат членки

Денешен - 28.09.2021

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш ветија место во клубот, известува Ројтерс повикувајќи се на свои извори, ...

ЕУ повеќе не гарантира за идно членство за шесте балкански држави

Точка - 28.09.2021

Стравувајќи од реакциите на своите членки, Европската унија повеќе не може да гарантира членство за шесте држави од Западен Балкан, ги откриваат четири дипломати тие интерни документи. Неуспешното усогласување на изјавите за самитот на ЕУ и лидерите ...

„Ројтерс“: ЕУ не може да се усогласи за да ја потврдија гаранцијата за членство на земјите од Западен Балкан

Zoom - 28.09.2021

Плашејќи се од политички реакции во земји членки, Европската Унија веќе не може да се усогласи за да гарантира идно членство на шесте балкански земји, јавува „Ројтерс“, повикувајќи се на четворица дипломати.

Патувај Европо: EУ не планира проширување со земјите од Западниот Балкан

PressingTV - 28.09.2021

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш ветија место во клубот, известува „ Ројтерс“ повикувајќи се на свои ...

ЕУ веќе не го гарантира членството на балканските земји, покажува документ до кој стигна „Ројтерс“

Република - 28.09.2021

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш ветија место во клубот, известува „ Ројтерс“ повикувајќи се на свои ...

Ројтерс објави документ: ЕУ веќе не гарантира членство на никого

Локално - 28.09.2021

Европската унија, плашејќи се од политички реакции од земјите-членки, повеќе не може да се согласи да обезбеди гаранции за идното членство на шесте балкански земји што ветија место во блокот, објави Ројтерс, повикувајќи се на четворица неименувани ...

Пахор за ЕУ-перспективите на Западен Балкан: Билатералните прашања да се решаваат со пристап кон помирување, а не кон ...

360 степени - 27.09.2021

Шефот на словенечката дипломатија, пак, вели дека отворените прашања во регионот треба да се решаваат во духот на довербата и согласно меѓународното право и европското законодавство Билатералните прашања треба да се решаваат со пристап кој ќе има ...

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

Канал5 - 27.09.2021

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, учествува на Состанокот на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан организиран од Националното собрание на Република Словенија, во рамките на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ.

Талат Џафери на состанок на претседателите на парламенти на земјите од Западен Балкан

24 Вести - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

Н.Македонија - 27.09.2021

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан, на Брдо при Крањ. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

MTM - 27.09.2021

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан, на Брдо при Крањ. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок на претседателите на парламенти на земјите од Западен Балкан

24Инфо - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Заедничка изјава на претседателите на парламентите на земјите од Западен Балкан

Lider - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска учествуваше на Состанокот на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан, кој се организира од страна на Националното собрание на Република Словенија, во рамките на словенечкото ...

Џафери на состанок со претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

Н.Македонија - 27.09.2021

Состанок на претседателите на парламенти од Западен Балкан се одржа денеска во Брдо при Крањ, во рамки на парламентарната димензија на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ. Со состанокот претседаваше претседателот на Националното собрание ...

Џафери на состанок на претседателите на парламенти на земјите од Западен Балкан

Независен - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

Точка - 27.09.2021

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан, на Брдо при Крањ. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок со претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан

Точка - 27.09.2021

Состанок на претседателите на парламенти од Западен Балкан се одржа денеска во Брдо при Крањ, во рамки на парламентарната димензија на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ. Со состанокот претседаваше претседателот на Националното собрание ...

Заедничка изјава на претседателите на парламентите на земјите од Западен Балкан: Парламентарната дипломатија е мошне ...

Опсервер - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска учествуваше на Состанокот на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан, кој се организира од страна на Националното собрание на Република Словенија, во рамките на словенечкото ...

Џафери на состанок на претседателите на парламенти на земјите од Западен Балкан

Опсервер - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок на претседателите на парламенти на земјите од Западен Балкан

CivilMedia - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Џафери на состанок на претседателите на парламенти на земјите од Западен Балкан

MakPress - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан. Состанокот е во организација на Националното собрание на Република Словенија, а во ...

Заедничка изјава на претседателите на парламентите од Западен Балкан со поддршка за забрзување на процесот на ...

CivilMedia - 27.09.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска учествуваше на Состанокот на претседатели на парламенти на земјите од Западен Балкан, кој се организира од страна на Националното собрание на Република Словенија, во рамките на словенечкото ...

Што содржи заедничката изјава на учесниците на Состанокот на спикери од земјите на Западен Балкан?

Локално - 27.09.2021

Во Заедничката изјава усвоена на Состанокот на претседатели на парламенти од земјите на Западен Балкан, кој се одржа во рамките на словенечкото претседателство со Советот на Европската Унија, учесниците ја поздравија заложбата на Европскиот ...