TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На „Дајмонд Принцес“ денеска пријавени уште 70 новозаразени од Ковид-19

Курир - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. –Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

На „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 случаи заразени со Ковид-19, во Кина опаѓа бројот на новозаразени

+инфо - 16.02.2020

Националната здравствена комисија денеска информира за 2.009 нови случаи на зараза, што е намалување од 2.641 претходниот ден и 142 нови смртни случаи, само еден помалку од претходниот ден.

На „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 новозаразени од коронавирус

Нетпрес - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. –Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Се намалува бројот на новозаразени во Кина, на „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 случаи

А1 On - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. – Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Во кинеската провинција Хубеи само амбулантни коли ќе се движат по патиштата

+инфо - 16.02.2020

Единствени исклучоци ќе бидат амбулантните возила и возилата кои превезуваат неопходни работи. Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот ...

Дигитален корона вирус се шири на интернет

Иновативност - 16.02.2020

Паниката поради епидемијата на корона вирусот се прошири и во виртуелниот свет. Имено, експертите за безбедност забележаа брзо ширење на злонамерна програма и тоа преку имејл наречен корона вирус.

Митови и вистини за коронавирусот

Факултети - 16.02.2020

Повеќе од 60.000 лица од повеќе земји во светот досега заболеле од новиот коронавирус. Најголемиот број од нив се во Кина, каде што, логично, има и најголем број починати и закрепнати. Но, коронавирусот со себе донесе и паника и страв кои се шират ...

Две илјади нови случаи на зараза за 24 часа, Кина го смирува гневот на јавноста со сменувања

МКД - 16.02.2020

Неколку функционери во Хубеи, кинеската провинција во која изби заразата со коронавирусот, се сменети поради лошото справување со кризата, која ја предизвика епидемијата во која се заразени 68,5 илјади луѓе.

На „Дајмонд Принцес” пријавени уште 70 новозаразени од Ковид-19

Слободен Печат - 16.02.2020

Луѓето што се позитивни на вирусот се испраќаат во болница. Никој на бродот не починал од вирусот. Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг.

Трет ден опаѓа бројот на заразени од коронавирусот во Кина

Р.С.Европа - 16.02.2020

Трет ден по ред се намалува бројот на заразени од новиот коронавирус. Во Кина се потврдени 2.009 нови случаи, па вкупната бројка на заразени е 68.500, соопшти Националната здравствена комисија.

Повеќето автомобили забранети на патиштата во кинеската провинција Хубеи

А1 On - 16.02.2020

Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот што денеска го објави Владата на Кина.

Македонските државјани заразени со корона вирус во стабилна здравствена состојба

Сител - 16.02.2020

Стабилна е здравствената состојба на двајцата македонски државјани заразени со Коронавирус. Нашинците кои се хоспитализирани во болници во Јапонија и Франција имаат поблага форма на вирусот со полесна клиничка слика и не се очекуваат сериозни ...

Српската фабрика на Fiat паузира, нема делови од Кина

Automedia - 16.02.2020

Бидејќи доцни испораката на делови што пристигаат од добавувачите во Кина, поради вирусот корона, во фабриката на Fiat во Србија привремено мораше да се прекине производството на автомобили.

Крахираше продажбата на автомобили во Кина – виновник коронавирусот

24auto - 16.02.2020

Продажбата на нови автомобили во Кина во јануари доживеа крах забележувајќи пад од 18% во споредба со јануари минатата година. Заситеноста од пазарот, но и коронавирусот во најголема мера, се причините за овој огромен пад на продажбата.

Fiat го запира производството во фабриката во Србија

Авто Магазин - 16.02.2020

Работниците во фабриката на Fiat во Србија отидоа на принуден одмор – причината е коронавирусот. Тој нема пристигнато во Крагуевац, но заради него нема ни делови од Кина за нормално производство на возилата.

Освен за итни случаи, забрането движење на возила во провинцијата која е жариште на корона вирусот

Денешен - 16.02.2020

Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот што денеска го објави Владата на Кина.

Повеќето автомобили забранети на патиштата во кинеската провинција Хубеи

24Инфо - 16.02.2020

Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот што денеска го објави Владата на Кина.

Ковид-19: Се намалува бројот на новозаразени во Кина, на „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 случаи

Опсервер - 16.02.2020

– Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. – Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Двајца македонски државјани заболени од корона вирус

Вечер Прес - 16.02.2020

Како што појасни министерот за здравство Венко Филипче, едното заразено лице е патник, вработен во крузерот, кој е во карантин во пристаниште во Јапонија, а другото лице кое го има овој опасен вирус е во Франција Двајца македонски државјани се ...

Коронавирусот можеби никогаш нема да исчезне: Ова се трите можни последици од смртоносната епидемија

Точка - 16.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во претходниве денови доживеа голем скок – од смртоносниот вирус заразени се околу 65.000 луѓе ширум светот, а починати 1.383. Научниците предвидуваат три возможни исходи од оваа глобална опасност.

На „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 новозаразени од корона вирус

Вечер Прес - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. –Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Си Ѓинпинг знаел за епидемијата на коронавирус уште во раните денови

MTM - 16.02.2020

Кинескиот претседател Си Ѓинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавното обраќање и повикување на решителна акција за спречување на истата. Во говорот на 4 февруари на состанокот на Постојаниот комитет на Политбирото на КК, ...

На „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 новозаразени од коронавирус

Точка - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. –Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Ковид-19: Се намалува бројот на новозаразени во Кина, на „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 случаи

Либертас - 16.02.2020

– Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. – Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Повеќето автомобили забранети на патиштата во кинеската провинција Хубеи

Опсервер - 16.02.2020

– Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот што денеска го објави Владата на Кина.

Fiat сопира со производство во Србија

Локално - 16.02.2020

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) престанува со работа во фабриката за склопување во Србија, поради недостиг на делови од Кина, како резултат на трговските ограничувања поврзани со коронавирусот.

Ковид-19: Се намалува бројот на новозаразени во Кина, на „Дајмонд Принцес“ пријавени уште 70 случаи

MakPress - 16.02.2020

Борбата против смртоносниот коронавирус почнува да покажува резултати, изјави денеска портпаролот на кинеската здравствена комисија, Ми Фенг. – Може да се види резултатот од контролата на коронавирусот, рече Ми.

Повеќето автомобили забранети на патиштата во кинеската провинција Хубеи

MakPress - 16.02.2020

Возилата кои не се за итни случаи не треба да се движат по патиштата во кинеската провинција Хубеи, жариштето на епидемијата на Ковид-19, стои во указот што денеска го објави Владата на Кина.

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

24 Вести - 15.02.2020

Во веропа е регистриран првиот смртен случај но коронавирусот. Кинескиот турист, кој дошол во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. Неговата состојба забрзано се влоши и неколку дена беше во критична состојба, поради што беше ...

Уште еден македонски државјанин заразен со коронавирус

ТВ21 - 15.02.2020

Уште еден македонски државјанин, кој се наоѓа во Франција, е заразен со коронавирус. Во моментов има тројца македонски државјани (еден од Велес и двајца од Битола) заразени со вирусот, а според министерот за здравство Венко Филипче тие се наоѓаат во ...

Намален бројот на новозаразени од коронавирусот во Кина

Канал5 - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прва жртва на коронавирусот во Европа

Фокус - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Коронавирусот стигна во Африка

Deutsche Welle - 15.02.2020

Подмолниот патоген Sars-CoV-2 пристигна на африканскиот континент. Египет ја пријави првата инфекција од новиот коронавирус. Кинеските власти, пак, потенцираа дека ја држат епидемијата под контрола.

Прв смртен случај од коронавирусот во Европа

Телма - 15.02.2020

Кинески турист почина во Франција откако бил заболен од коронавирусот. Ова е прв смртен случај надвор од Азија. Жртвата е 80-годишен човек од кинеската провинција Хубеи, соопштија француските здравствени власти.

Прва жртва од коронавирусот во Европа

Канал5 - 15.02.2020

Прва жртва од коронависусот во Европа е 80- годишна жена од кинеската провинција Хубеи, епицентарот на заразата, пренесе ББЦ. Туристката од Кина заразена со коронавирусот починала во Франција, што е прв смртен случај од овој вирус на европскиот ...

Прва жртва на коронавирусот надвор од Кина

Алсат-М - 15.02.2020

Прва жртва на коронавирусот во Европа. Во Франција загина една 80-годишна кинеска од провинцијата Хубеи. Претходно, три смртни случаи од коронавирус се пријавени надвор од Кина, но ова е прв случај регистриран надвор од Азија.

Прв смртен случај на корона вирус во Европа

Сител - 15.02.2020

Досега само три смртни случаи од коронавирусот се потврдени надвор од копнена Кина. Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа.

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Макфакс - 15.02.2020

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека 2.641 нови случаи биле регистрирани за 24 часа и дека 143 лица ...

Прва смрт од коронавирусот во Европа

МКД - 15.02.2020

Франција соопшти дека починала кинеска туристка, што е првиот потврден смртен случај од коронавирусот во Европа и прв надвор од Азија. Жртвата е 80-годишна жена од кинеската провинција Хубеи, соопшти денеска француската министерка за здравство Ањез ...

Прв починат од коронариусот во Европа

Слободен Печат - 15.02.2020

Досега само три смртни случаи од коронавирусот се потврдени надвор од копнена Кина. Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа.

Пад на бројот новозаболени од коронавирусот во Кина

Р.С.Европа - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случај на нови заразени од коронавирусот, додека ги засилува мерките за спречување на епидемијата и за смирување на јавноста. Оваа бројка е значително помала од оние во претходните денови, откако беше применет различен ...

Прв смртен случај на корона вирус во Европа

Макфакс - 15.02.2020

Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа. Жртвата е 80-годишна жена од Кина која поради коронавирусот беше хоспитализирана во Париз, потврди француската министерка ...

Прв смртен случај од коронавирусот во Европа

Р.С.Европа - 15.02.2020

Кинеска туристка починала во Франција од последици од коронавирусот, што е прв смртен случај на територијата на Европа, јавува Би-Би-Си. Станува збор за 80-годишна жена од кинеската провинција Хубеи, во која за прв пат се појави овој вирус, изјави ...

Словенка поради страв од коронавирусот претерала со дезинфекција, морала во болница

МКД - 15.02.2020

Дека епидемијата на коронавирусот ја следи непотребна паника со сопствен пример покажала 40-годишна жена од околината на Копар која поради жестока дезинфекција завршила во болница. Таа по пријателски бакнеж со познаник за кој во тој момент не знаела ...

Кинески турист почина од коронавирус во Франција – прва жртва на територијата на Европа

360 степени - 15.02.2020

Кинески турист заразен од коронавирусот почина во Франција, откако неколку дена беше во критична состојба, јавија француските власти. Од вирусот заразена била и неговата ќерка која се наоѓа во истата болница, но повеќе не е во животна опаснот.

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

Курир - 15.02.2020

Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, на ...

Бројот на заразени со корона вирус опаѓа

Алфа - 15.02.2020

Значително опаѓање на бројката на заразени со корона вирус. Денеска се пријавени 2.641 нови случаи во Кина со што вкупниот број се искачи на 66.492 лица. Втор ден по ред бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус бележи пад откако се применува ...

Бебе има само 9 месеци и го победи коронавирусот: Кики со аплауз излегла од болницата во Пекинг

Сител - 15.02.2020

Бебето Кики, како што ја нарекле во медиумите, нејзината постара сестра и мајка биле пуштени заедно од болницата во Пекинг по закрепнувањето од коронавирусот, соопштиле кинеските медиуми. Семејството инаку доаѓа од Вухан, епицентар на заразата која ...

Уште еден Македонец заразен со корона

Сител - 15.02.2020

Корона вирусот е потврден кај двајца македонски државјани. Покрај нашинецот, заразен на крузерот во Јапонија, заболен има и во Франција, потврди министерот за здравство. Тој уверува дека состојбата е стабилна и кај двајцата македонски државјани.

“Фејсбук” го откажа самитот поради новиот коронавирус

А1 On - 15.02.2020

Компанијата “Фејсбук” соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во “Москон Центар”, ...

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

Нетпрес - 15.02.2020

Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, на ...

Како влијае коронавирусот на руската економија?

Руска реч - 15.02.2020

Откажани летови, гнили банани, откажување од кинески производи и евтина нафта – ова е кус преглед на досегашните последици од вирусот 2019-nCoV во Русија. Светската здравствена организација на 30 јануари објави дека епидемијата на коронавирус во ...

Короноварус дијагностициран кај Американка во Малезија

Нетпрес - 15.02.2020

Малезиското министерство за здравство соопшти во саботата дека 83-годишна Американа по тестирањето е позитивна на новиот сој коронавирус, што е 22-ри случај на оваа болест во земјата. Жената во петокот слетала во Малезија заедно со уште 145 патници ...

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

А1 On - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Коронавирусот го откажа глобалниот самит за маркетинг на компанијата „Фејсбук“

Слободен Печат - 15.02.2020

Од новиот коронавирус досега починаа над 1.300 луѓе, а заразени се приближно 64.000 лица. Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот ...

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Курир - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Во Кина се намалува бројот на новозаразени со коронавирус

Слободен Печат - 15.02.2020

Втор ден по ред бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус бележи пад. Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод.

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

+инфо - 15.02.2020

Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус починале 143 лица со што вкупниот број на жртви во Кина се искачи на 1.523. Вкупно инфицирани од новиот коронавирус се 66.492 лица.

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Press24 - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прв починат од коронариусот во Европа

Курир - 15.02.2020

Досега само три смртни случаи од коронавирусот се потврдени надвор од копнена Кина. Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа.

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

+инфо - 15.02.2020

Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, на ...

Туристка од Кина почина во Франција од коронавирус

Нетпрес - 15.02.2020

Досега само три смртни случаи од коронавирусот се потврдени надвор од копнена Кина. Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа.

Прв смртен случај од коронавирус во Европа

+инфо - 15.02.2020

Од декември досега болеста се прошири во повеќе од 20 земји, а Египет вчера пријави прв регистриран случај во Африка. Во 24 држави регистрирани се речиси 450 заболени лица од новиот коронавирус, од кои тројца починаа.

Прв смртен случај на коронавирус во Европа

Press24 - 15.02.2020

Досега само три смртни случаи од коронавирусот се потврдени надвор од копнена Кина. Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа.

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Франција

А1 On - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. “Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Бројката жртви од коронавирусот во Кина достигна 1.523 луѓе

Нетпрес - 15.02.2020

Бројот на потврдени нови случаи на зараза со новиот сој коронавирус COVID-2019 во континенталната Кина достигна 66,492 лицам, од кои 1.523 починале, а 8.096 се излекувани и испуштени од болнциите, се наведува во најновиот извештај во саботата на ...

Поради коронавирусот, Кинезите се дружат преку видеоигри

Факултети - 15.02.2020

Играњето видеоигри е во пораст во Кина бидејќи луѓето повеќе време остануваат дома за да се заштитат од коронавирусот Љубителите на видеоигри во Кина најчесто играат повеќе во периодот околу Кинеската Нова година, која е во јануари или февруари.

Кина: Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот

Денешен - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Frontline - 15.02.2020

оа е прв случај на новиот коронавирус на африканскиот континент. Експертите и африканските лидери изразија загриженост дека вирусот, доколку се шири таму, може да предизвика хаос во помалку развиените земји со помалку здравствени ресурси Египет го ...

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

24Инфо - 15.02.2020

– Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прв смртен случај на корона вирус во Европа

Centar - 15.02.2020

Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа. Жртвата е 80-годишна жена од Кина која поради коронавирусот беше хоспитализирана во Париз, потврди француската министерка ...

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

Опсервер - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Мал херој: Бебе од 9 месеци го победи коронавирусот

Република - 15.02.2020

Бебето Кики, како што ја нарекле во медиумите, нејзината постара сестра и мајка биле пуштени заедно од болницата во Пекинг по закрепнувањето од коронавирусот, соопштиле кинеските медиуми. Семејството инаку доаѓа од Вухан, епицентар на заразата која ...

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Вечер Прес - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прв смртен случај на коронавирус во Европа

Локално - 15.02.2020

80-годишен кинески турист почина од коронавирус во Франција. Ова е прва смрт од вирусот во Европа, објавија БФМТВ и РИА Новости, повикувајќи се на Министерството за здравство на Франција. Ова е кинески турист од Хубеи кој ја посетил Франција на 16 ...

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

Frontline - 15.02.2020

– Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари. Тој беше хоспитализиран и изолиран до 25 јануари. Неговата состојба забрзано се влоши и неколку дена беше во критична состојба, поради што беше префрлен на ...

Прва жртва на коронавирусот во Европа

MTM - 15.02.2020

Првата смрт од коронавирус е пријавена во Европа, јави Би-Би-Си. Постар човек починал во Франција. Жртвата е кинески турист од провинцијата Хубеи . Ова го соопшти францускиот министер за здравство Агнес Бузин.

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

Вечер Прес - 15.02.2020

Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, на ...

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

Вечер Прес - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

MTM - 15.02.2020

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека 2.641 нови случаи биле регистрирани за 24 часа и дека 143 лица ...

Прв случај на коронавирус во Африка

Тера - 15.02.2020

Регистриран е првиот случај на коронавирусот во Африка, а заразено е човек во Египет. Заразеното лице не е Египќанец, стои во соопштението портпаролот на Министерството за здравство, Калеф Мегахед.

Бебе има само 9 месеци и го победи коронавирусот: Кики со аплауз излегла од болницата во Пекинг

Точка - 15.02.2020

Бебето Кики, како што ја нарекле во медиумите, нејзината постара сестра и мајка биле пуштени заедно од болницата во Пекинг по закрепнувањето од коронавирусот, соопштиле кинеските медиуми. Семејството инаку доаѓа од Вухан, епицентар на заразата која ...

Вкупниот број на жртви од коронавирусот во Кина се искачи на 1.523

Локално - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Бројот на жртви се искачи на 1.523: Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

еМагазин - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Вечер Прес - 15.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Уште еден Македонец инфициран со коронавирус

Фактор - 15.02.2020

Уште еден Македонец е заразен со коронавирус. Се работи за македонски државјанин кој е во Франција. Ова го потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Уверува дека состојбата е стабилна и кај двајцата македонски државјани, затоа што претходно ...

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Точка - 15.02.2020

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека 2.641 нови случаи биле регистрирани за 24 часа и дека 143 лица ...

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Опсервер - 15.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

24Инфо - 15.02.2020

– Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, ...

Прв смртен случај од коронавирус во Европа: Почина кинески турист во Париз

Денешен - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

Опсервер - 15.02.2020

– Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, ...

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

24Инфо - 15.02.2020

– Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Кинески турист почина од корона во Париз

Либертас - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Опсервер - 15.02.2020

– Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

Република - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. изјави француската министерка за здравство Агнес Бузин. Таа додаде дека неговата ќерка, која исто така е заразена со новиот ...

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Centar - 15.02.2020

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека 2.641 нови случаи биле регистрирани за 24 часа и дека 143 лица ...

Алармантно! Прв смртен случај од коронавирусот во Европа

Пулс24 - 15.02.2020

Кинеска туристка починала во Франција од последици од коронавирусот, што е прв смртен случај на територијата на Европа, јавува Би-Би-Си. Станува збор за 80-годишна жена од кинеската провинција Хубеи, во која за прв пат се појави овој вирус, изјави ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

Фактор - 15.02.2020

Во светот веќе го има и првиот случај на коронавирусот во Африка, а заразено е човек во Египет. Заразеното лице не е Египќанец, стои во соопштението портпаролот на Министерството за здравство, Калеф Мегахед.

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

iPortal - 15.02.2020

– Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Прв случај во Африка: Во Египет странец заразен со новиот коронавирус

Денешен - 15.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

Фактор - 15.02.2020

Жена на 96 години за три дена се излечила од коронавирусот. По третманот, кој вклучувал и хормони и добивање кислород, состојбата на пациентката значително се подобрила. Таа е најстариот пациент кој заболел од коронавирус.

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

Frontline - 15.02.2020

Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, на кој се очекуваше да присуствуваат над 4.000 учесници. Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во ...

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Либертас - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Н.Македонија - 15.02.2020

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека 2.641 нови случаи биле регистрирани за 24 часа и дека 143 лица ...

Прв смртен случај на корона вирус во Европа

Н.Македонија - 15.02.2020

Туристка од Кина почина во Франција поради последици од новиот коронавирус. Тоа е првата смрт од вирусот потврдена во Европа. Жртвата е 80-годишна жена од Кина која поради коронавирусот беше хоспитализирана во Париз, потврди француската министерка ...

Нема брзо да видиме вакцина за коронавирусот

Н.Македонија - 15.02.2020

ИНТЕРВЈУ СО ВОДЕЧКИ ЕКСПЕРТ ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ Неколку години предупредувате дека во ерата на глобализација, опасен вирус може неконтролирано да се прошири низ целиот свет. Дали ви се оствари најлошиот кошмар со новиот коронавирус? – Секако дека се ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

MakPress - 15.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Прв смртен случај од новиот коронавирус во Европа

MakPress - 15.02.2020

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба. – Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари.

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

MakPress - 15.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Фејсбук го откажа самитот поради новиот коронавирус

MakPress - 15.02.2020

Компанијата Фејсбук соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус. Самитот за маркетинг требаше да се одржи од 9 до 12 март во Москон Центар, на ...

Се намалува бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

MakPress - 15.02.2020

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со коронавирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод. Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот коронавирус ...

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Денар - 15.02.2020

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека 2.641 нови случаи биле регистрирани за 24 часа и дека 143 лица ...

Кина бара помош од меѓународната заедница

Канал5 - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да се придружат во напорите во борба против новиот Коронавирус, изјави денес кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји. „Коронавирусот ги преминува границите, заради што се неопходни обединети напори на меѓународната ...

Коронавирусот го парализира кинескиот туризам

Deutsche Welle - 14.02.2020

Забранетиот град е напуштен, а делови од Кинескиот ѕид се затворени. Коронавирусот ги принуди врвните туристички атракции во Кина да ги затворат своите порти, бидејќи културните настани се откажани или ...

Над 1 700 кинески здравствени работници се заразени со коронавирус , шестмина починале

Канал5 - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 кинески здравствени работници кои се вклучени во борбата против епидемијата на коронавирус се заразени со вирусот, соопштија денеска здравствените власти, додавајќи дека шестмина од нив починале.

Фејсбук го откажа самитот поради коронавирусот

Канал5 - 14.02.2020

Компанијата Фејсбук денеска објави дека го откажала својот глобален самит за маркетинг, закажан за следниот месец во Сан Франциско Компанијата Фејсбук го откажа самитот заради ризиците поврзани со коронавирусот.

Падна испораката на Volkswagen во Кина поради коронавирусот

Канал5 - 14.02.2020

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген денеска објави дека има голем пад на испораките на автомобили во Кина во јануари поради епидемијата на коронавирусот и лунарните новогодишни празници.

Прв случај на заразен со коронавирус во Африка

Фокус - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Кина: Над 1.700 здравствени работници заразени со коронавирус

ТВ21 - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

„Сузбивањето на корона-вирусот во Европа функционира - досега“

Deutsche Welle - 14.02.2020

„Се‘ додека вирусот во Кина не е ставен под контрола, од една регионална епидемија може да настане светска пандемија,“ вели германскиот сојузен министер за здравство, Јенс Шпан во интервју за ДВ.

Чејс Кери: Ќе биде предизвик да се најде нов термин за F1 трката во Кина

Додај Гас - 14.02.2020

По одложувањето на Гран-при трката во Кина поради епидемијата на коронавирус, ситуацијата ја прокоментира и првиот човек на Formula 1, Чеjс Кери. Тој истакнuva дека ќе биде многу тешко да се најде нов датум за трката во Шангај Овогодинешната трка за ...

ВИДЕО: Кинеските лекари и медицински сестри ја бричат главата за да се заштитат од коронавирусот

Press24 - 14.02.2020

Медицинските работници во Вухан работат деноноќно во борбата против коронавирусот кој досега однесе 1369 животи. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми, откако починаа 1369 лица, а над 60 илјади луѓе се заразеи ...

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Сител - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Голем пад на мобилната индустрија поради коронавирусот

USB - 14.02.2020

Коронавирусот сериозно се заканува дека ќе го загрози производството на мобилни телефони и индустријата воопшто, поради тоа што во Кина сè е запрено. Поради ширењето на новиот вирус, повеќето компании го намалија производството и пристапот до ...

Шопинг во време на епидемија со корона вирус

Кајгана - 14.02.2020

Бројот на починати во епидемијата со новиот корона вирус Covid-19 драстично се зголемува, особено во Кина каде расте и бројот на нови заразени. За да се заштитат од вирусот, многу кинески граѓани користат најразлични конвенционални, но и по малку ...

САД изразија загриженост за ранливоста на Северна Кореја од коронавирусот

Глас на Америка - 14.02.2020

САД соопштија дека се „длабоко загрижени“ за ранливоста на Северна Кореја од новиот коронавирус и дека ги поддржуваат меѓународните групи кои се обидуваат да му помогнат на Пјонгјанг да спречи евентуален појава на вирусот.

MWC: „Откажавме поради виша сила“, а шпанската влада: „Немаше потреба од откажување“

Телефони.мк - 14.02.2020

Официјално поради страв од ширење на коронавирусот е откажана телекомуникациската конференција Mobile World Congress (MWC) во Барселона. Организаторите се соочуваат со потенцијални финансиски тужби од домаќините и изложувачите.

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

А1 On - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Над 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот

Макфакс - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина изјави дека речиси 1400 луѓе ѝ подлегнале на заразата, која се прошири во Азија и стигна до САД и Европа.

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 1381

Р.С.Европа - 14.02.2020

Кинеските власти денеска соопштија дека има уште 122 смрти случаи од корановирусот, а шест од нив се медицински персонал, со што бројката на починати од новиот респираторен вирус ЦОВИД-19 достигна 1381.

Словенка поради страв од коронавирусот претерала со дезинфекција, па завршила во болница

Слободен Печат - 14.02.2020

Таа по пријателски бакнеж со познаник за кој во тој момент не знаела дека престојувал во Азија, своето лице го третирала со концентрирано дезинфекциско средство, што завршило со поблаги изгореници и силна болка, па таа морала да побара помош во ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

Курир - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Прв случај на коронавирус во Африка, потврди Египет

Нетпрес - 14.02.2020

Египетското министерство за здравство објави во петокот дека е потврден првиот случај на зараза со новиот сој на коронаворусот на африканскиот континент. Заразеното лице не е Египќанец, се наведува во писмената изјава на портпаролот на египетското ...

Прв случај на коронавирусот во Африка, заразено е лице во Египет

МКД - 14.02.2020

Египетското министерство за здравство објави денес дека го забележало првиот случај на зараза со коронавирусот на африканскиот континент. Заразеното лице не е Египќанец, наведе во соопштението портпаролот на министерството Калеф Мегахед, кој не го ...

Коронавирусот стигна и во Африка

Слободен Печат - 14.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) е информирана за случајот, а пациентот, кој нема никакви симптоми, префрлен е во болница и во карантин, наведува министерството за здравство на Египет.

Коронавирусот стаса и во Африка, заразен странец во Египет

+инфо - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Баба на 96 години е најстарата заболена со коронавирус – се излечила за три дена

Слободен Печат - 14.02.2020

Баба на возраст од 96 години е најстариот пацент кој заболе од коронавирусот, но жената успеа да се опорави по интензивната нега во болница само по три дена. Се верува дека таа е најстарата личност во Кина која се зарази и излечи од коронавирусот, ...

На 96 години за три дена се излечила од коронавирусот

Press24 - 14.02.2020

96-годишна баба е најстариот пациент кој заболел од мистериозниот коронавирус, но, како што пишуваат светските медиуми, жената успеала да се опорави по интензивна нега во болница по само три дена.

Нова апликација проверува дали сте дошле во контакт со смртоносниот корона вирус

Иновативност - 14.02.2020

Државната кинеска медиумска агенција Xinhua извести дека е направена апликација која ќе помогне во следењето на заразата со корона вирусот. Имено, апликацијата е детектор на блиски контакти, која на луѓето им овозможува да проверат дали биле ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

+инфо - 14.02.2020

До вчера, бројот на потврдени случаи ширум Кина се искачи на 63.851, што е за 5.090 лица повеќе од претходниот ден, а бројот на починати се зголеми за 121 и сега изнесува 1380 лица. Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот ...

Коронавирусот ја одложи Ф1-трката во Шангај

OhridNews - 14.02.2020

Како резултат на ширењето на коронавирусот, одложена е и кинеската гранпри-трка во Формула 1, која требаше да се одржи на 19 април во Шангај, Кина. Кинескиот промотор на трката поднел официјални барања до Меѓународната автомобилска федерација (ФИА), ...

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирус

Слободен Печат - 14.02.2020

Зенг изрази „сериозна загриженост” нагласувајќи дека Комисијата веќе издала препораки за мерки за превенција и контрола во медицинските установи. Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус.

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

А1 On - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Курир - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Коронавирус – најчести прашања и одговори од ИЈЗ

Деца - 14.02.2020

Новиот коронавирус продолжува да го плаши светот. Бројот на жртви во Кина се зголемува, а расте и бројот на заразени. Случаи на заразени има и во други земји. На оваа мапа може да се следи ширењето на вирусот во реално време.

Пишувам семинарски за медицински факултет

Слободен Печат - 14.02.2020

Здраво. Ми треба семинарска по предмет токсикологија. Ве молам за препорака. Благодарам – објавила една наша студентка по медицина. Светот е загрижен до коска од епидемијата на коронавирусот, кој одамна ги премина границите на Кина и зарази луѓе од ...

Над 1.300 лица починаа од коронавирусот, заразени сѐ повеќе здравствени работници

Макфакс - 14.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број. Од овој вирус заразени се вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот, а меѓу заболените во Кина има се повеќе здравствени ...

Стравува од осуди од јавноста: Oзлогласениот бизнисмен го пренесе коронавирусот од Сингапур во Европа па се огласи

+инфо - 14.02.2020

Волш, водич на извидници од Хов, Англија, несвесно станал „суперширач“ на коронавирусот откако заразен се вратил дома од конференцијата во Сингапур. Бизнисмен од Англија Стив Волш (53) пред две недели заедно со уште стотина лица учествувал на една ...

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Макфакс - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Press24 - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Хаос во Формула 1: Уште една трка ќе биде откажана поради Коронавирусот

Спортклуб - 14.02.2020

Тешкиот облик на грип кој ја тресе Азија последните недели полека почнува да се одразува и на спортот. Во Кина беше откажан квалификацискиот кошаркарски турнир за Олимписките игри во женска конкуренција и тој се одржа во Белград.

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Јапонија, засега нема план за откажување на ЛОИ 2020

Спортманија - 14.02.2020

Остануваат уште 160 дена до почетокот на најголемиот спортски настан во светот. Смртоносниот Коронавирус продолжува да се шири, а последните информации се дека и во Јапонија има најмалку една жртва, а повеќе луѓе се заразени.

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

Локално - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Ким не им простува на заболените со коронавирус: Севернокорејски службеник егзекутиран за кршење на карантинот! (ВИДЕО)

Бизнис Вести - 14.02.2020

Еден севернокорејски службеник е егзекутиран затоа што одел во јавна бања додека бил ставен во карантин за коронавирус. Трговскиот службеник е уапсен и егзекутиран веднаш откако ризикувал ширење на смртоносната болест, јавуваат јужнокорејските ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

Вечер Прес - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Коронавирус: 1383 жртви, се повеќе заразени лекари

Локално - 14.02.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус се зголеми на 1.383, а регистрирани се 5,090 нови случаи, што е рекорден број. Вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот се заразиле со вирусот, а меѓу заболените во Кима има се повеќе медицински ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

iPortal - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Бројот на мртви продолжува да расте: 121 лице почина во еден ден, речиси 64 илјади заразени

Точка - 14.02.2020

Кинеските власти утринава објавија дека дошло до нов скок во бројот на заразени со Корона вирусот и дека уште 121 лице починало како последица на смртоносниот вирус. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека заразата била потврдена кај ...

Првиот потврден случај на коронавирус во Африка

MTM - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со коронавирус. Информациите ги објави локалното Министерство за здравство, цитиранo од светските медиуми. На овој начин, земјата стана прва во Африка со регистрирана болест на „вирусот од Вухан“.

Кристалина Георгиева: Државите треба да разработат одговор на епидемијата на коронавирусот

MTM - 14.02.2020

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) се надева дека националните влади и централните банки ќе развијат одговор на епидемијата на коронавирус кога ќе се разјасни неговото влијание врз економијата.

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

Frontline - 14.02.2020

Тој додаде дека според извештаите за епидемиолошката состојба во изминатите неколку дена, медицинските работници се 3,8 проценти од вкупно потврдените случаи на инфицирани со новиот коронавирус.

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Точка - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

Локално - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Centar - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

MTM - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Прв случај на заразен со новиот коронавирус во Африка

24Инфо - 14.02.2020

Египет го потврди првиот случај на заразен со новиот коронавирус и нагласија дека станува збор за странски државјанин, сместен во изолација во болница. Министерството за здравство соопшти дека веднаш ја известило Светската здравствена организација и ...

Корона вирусот ги напаѓа и македонските компании

Вечер Прес - 14.02.2020

Затворањето на фабриките во Кина влијаеше на намалување на економската активност во светот, бидејќи беа прекинати синџирите на добавување на делови од оваа земја. Ова влијаеше и на македонските компании, особено на оние кои произведуваат ...

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Вечер Прес - 14.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

Над 1.300 лица починаа од коронавирусот, заразени сѐ повеќе здравствени работници

MTM - 14.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број. Од овој вирус заразени се вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот, а меѓу заболените во Кина има се повеќе здравствени ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

24Инфо - 14.02.2020

– Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

24Инфо - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Затворено или откажано: Коронавирусот ја порази кинеската култура

Локално - 14.02.2020

Забранетиот град е затворен, Хонгконгшкиот Art Basel e откажан: Епидемијата на Коронавирус затвори туристички места и ги откажа културните настани, како во Кина така и надвор. Епидемијата на коронавирус продолжува да се шири, така што ниту кинеската ...

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

Опсервер - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна ...

Над 1.300 лица починаа од коронавирусот, заразени сѐ повеќе здравствени работници

Centar - 14.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број. Од овој вирус заразени се вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот, а меѓу заболените во Кина има сè повеќе здравствени ...

Некои од сè наоѓаат начин за заработка – Коронавирус како маникир: И тоа е можно!

Вечер Прес - 14.02.2020

Коронавирусот се шири и таму каде што не би очекувале – на нега и убавина. Козметички салон од Лос Анџелес на муштериите им нуди средување на нокти во „коронавирус стил“ А, тоа изгледа вака: View this post on Instagram CORONAVIRUS STOP! 🦠 🦠 🦠 WE ...

Илјада и седумстотини здравствените работници го имаат КОРОНА вирусот. Шестмина од нив починале

Пулс24 - 14.02.2020

За прв пат, Кина го откри бројот на медицински работници погодени од појава на коронавирус. Властите во петокот соопштија дека околу 1.716 здравствени работници се заразени уште од почетокот на избувнувањето, а шестмина починале, пренесува РТК.

Кинеските лекари пронајдоа начин за лекување на луѓе заразени од коронавирусот

MTM - 14.02.2020

Кина објави дека има ефикасен метод за лекување на луѓето заразени од коронавирус. Бројот на пациенти сега е 64.000, а бројот на починати е речиси 1.400. Бројот на заразени лекари и медицински сестри е 1.716, од кои шестмина веќе се мртви.

Се чувствува добро, но се плаши од осудата на локалната јавност: Бизнисменот кој го пренесе коронавирусот од Сингапур ...

Бизнис Вести - 14.02.2020

Пред две недели, Стив Волш, заедно со стотина други луѓе, присуствуваа на конференција во хотел во Сингапур, за кој се претпоставува дека таму го заработил опасниот вирус. Тој до сега инфицирал најмалку единаесет лица, а во моментов се наоѓа во ...

Еден дел од популацијата е заштитен од коронавирусот, а докторот објаснува зошто тоа е така...

Точка - 14.02.2020

Коронавирусот незапирливо се шири по светот, но за жал сè поголем е бројот и на смртни случаи. Сепак, експрертите забележуваат дека една група од популацијата за среќа е заштитена. Се поставува прашањето, како? Среде епидемијата на коронавирусот, од ...

Корона вирусот мистерија за научниците: Зошто најмногу се разболуваат возрасни, особено мажи, а не и деца

Вечер Прес - 14.02.2020

Научниците од целиот свет настојуваат колку што е можно подобро да го истражат коронавирусот, а една од непознатиците која уште не можат да ја одгатнат е податокот дека децата е помалку изложени на оваа инфекција.

Македонските компании не се имуни на коронавирусот

Н.Македонија - 14.02.2020

Ширењето на коронавирусот и блокираните производствени процеси во Кина, особено во реонот на Хубеи, веќе значително се одразува врз производството во автомобилската индустрија низ светот. Состојбата создава загриженост и кај компаниите во Македонија ...

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Н.Македонија - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. – Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Прв Македонец заразен со коронавирус

Н.Македонија - 14.02.2020

Потврдено е присуство на коронавирус или ковид-19 кај еден од македонските државјани на бродот „Дајмонд принцес“, и тој вчера беше хоспитализиран во здравствена установа во Јапонија. Амбасадата на Македонија во Токио е во комуникација со него, како ...

Над 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот

Н.Македонија - 14.02.2020

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина изјави дека речиси 1400 луѓе ѝ подлегнале на заразата, која се прошири во Азија и стигна до САД и Европа.

Над 1.300 лица починаа од коронавирусот, заразени сѐ повеќе здравствени работници

Денар - 14.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број. Од овој вирус заразени се вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот, а меѓу заболените во Кина има се повеќе здравствени ...

Кина во борба против корона-вирусот со масовни карантини

Deutsche Welle - 13.02.2020

Кина се надева дека епидемијата предизвикана од корона-вирусот ќе заврши до април. Во меѓувреме милиони жители се подложени на посебни контроли и изолациони мерки од невидени размери. За да се намали ризикот од ширење на инфекцијата околу 60 милиони ...

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Канал5 - 13.02.2020

Жена почина од коронавирус во Јапонија, прва жртва во земјата од избувнувањето на епидемијата во Кина, објави денеска министерот за здравство. Двајца таксисти, едниот во Токио, исто така се позитивни на тест за коронавирус и веројатно ги заразиле ...

Министрите за здравство oд земјите на ЕУ договорија мерки против коронавирусот

Канал5 - 13.02.2020

На иницијатива на хрватското претседателство со Европската унија, во Брисел се одржа вонреден состанок на министрите од 27. земји-членки, на кој се договорија мерки за подобро координирање на одговорот по појавата на коронавирусот .

Редовно миење раце и кашлање во подлактица, а не во дланка, препораки за заштита од коронавирусот

Сакам да кажам - 13.02.2020

Министерството за здравство објави листа на препораки за превенција на граѓаните од коронавирусот. До сега во Македонија нема регистриран случај на заболен од коронавирусот. Еден македонски државјанин е заболен на бродот кој се наоѓа на пристаниште ...

Нагло зголемен бројот на жртви и заразени со Ковид-19 во Кина

Телма - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Вознемирувачка статистика, за еден ден рекордни 242 починати и скоро 15000 ново заболени од корона

Канал5 - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но значително пораснал и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагност Ова ...

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Фокус - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

24 Вести - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму пристигнуваат се уште

Канал5 - 13.02.2020

Поради ширењето на корона вирусот во Народна Република Кина, авиокомпаниите кои покрај превозот на патници вршат и транспорт на поштенски пратки за Кина, имаат воспоставено привремена забрана за летовите кон и од Кина.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

24 Вести - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 1.310, околу 15.000 заразени

24 Вести - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Нагло зголемен бројот на заразени од коронавирусот, бројката се искачи на 14.840

Фокус - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Во најсмртоносниот ден во Кина од појавата на коронавирусот починале 242 луѓе

Сакам да кажам - 13.02.2020

Во кинеската провинција Хубеи вчера починале 242 луѓе од новиот коронавирус, што е најсмртоносниот ден од неговата појава. Регистрирани се и 14.840 новозаразени и ова е значително зголемување на бројките, откако само ден претходно се сметаше дека ...

Стопирани поштенските пратки од земјава кон Кина

Фокус - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Новиот метод на броење донесе драматичен раст на заболени од коронавирус

Deutsche Welle - 13.02.2020

Офијалната бројка на жртви и заболени од коронавирусот денеска драматично порасна откако кинеските власти ги променија методите на броење, зголемувајќи ја загриженоста дека епидемијата е далеку полоша од она што се знае.

Нагло зголемен бројот на жртви и заразени со Ковид-19

+инфо - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Коронавирусот може да ни ја инфицира економијата

Слободен Печат - 13.02.2020

Компаниите што снабдуваат компоненти од Кина имаат резерви за работа за период од две до три недели. Што ќе биде потоа? Дел од компаниите во Македонија се загрижени за својот производствен процес затоа што набавуваат неопходни делови и суровина од ...

Разрешени функционери на Комунистичката партија во Хубеи и Вухан

Слободен Печат - 13.02.2020

Овие се нови во низата отпуштања на високи функционери, откако претходно неделава беа сменети двајца функционери на локалната здравствена комисија. Кинеската комунистичка партија ги разреши своите највисоки функционери за покраината Хубеи и ...

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

А1 On - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Светскиот мобилен конгрес во Барселона откажан поради коронавирусот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Светскиот мобилен конгрес во Барселона, најголемиот светски саем на мобилна технологија, нема да се одржи поради епидемијата на респираторна инфекција предизвикана од новиот вид на коронавирус од Кина. Саемот требаше да се одржи од 24 до 27 февруари.

Само за еден ден 14.840 луѓе заразени од коронавирусот

Макфакс - 13.02.2020

Бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – 14.840. Тоа е рекорден број на забележани смртни случаи и заразени во само еден ден, пренесува ...

GSMA го одложува MWC поради епидемијата од коронавирусот

Телефони.мк - 13.02.2020

Организаторите оваа година одлучија - MWC оваа година нема да се одржи. И покрај најавените построги хигиенски и безбедносни мерки, сепак одлучено е за откажување на цел конгрес.Во e-mail пораката потпишана од извршниот директор на GSMA , ...

Сменети двајца високи кинески функционери поради коронавирусот

Макфакс - 13.02.2020

Кинеската Комунистичка партија ги смени своите највисоки функционери во провинцијата Хубеи и нејзиниот главен град Вухан. Како што јавува кинеската новинска агенција „Синхуа“, местото генерален секретар на Комитетот на партијата за Хубеи го презеде ...

Во Јапонија прв смртен случај од новиот коронавирус

Нетпрес - 13.02.2020

Јапонија денеска го пријави првиот смртен случај предизвикан од коронавирусот. – Поврзаноста помеѓу новиот коронавирус и смртта на 80-годишната жена се уште не е утврдена. Се работи за прв смртен случај, кој беше позитивен на вирусот, изјави ...

Поради коронавирусот откажан најголемиот светски саем за мобилни

Макфакс - 13.02.2020

Организаторите на најголемиот светски саем за мобилни телефони Mobile World Congress (MWC) кој се одржува во Барселона потврдија дека настанот, закажан за крајот на февруари, е откажан поради загриженост од коронавирусот.

За да се спречи ширењето на коронавирусот затворени училиштата во Хонгконг

Слободен Печат - 13.02.2020

Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од продолжениот распуст најрано до половината на март.

Драматичен раст на бројот починати и заразени од коронавирусот во Хубеи, со примена со нова методологија

Нетпрес - 13.02.2020

Бројот на починатите од новиот сој од коронавирусот во централната кинеска покраина Хубеи скокна во четвртокот за рекордни 242 и вкупно изнесува 1.310 починати, а дојде и до големо зголемување на бројот на новите потврдени случаи на зараза по ...

Коронавирусот може да загрози 60% од светската популација

Репортер - 13.02.2020

Смртоносниот коронавирус може да загрози повеќе од половината население во светот, предупредува водечкиот кинески епидемиолог Габриел Леунг од Хонг Конг. Ваквата негова прогноза тој ја најави откако првиот човек на Светската здравствена организација ...

Уште 254 мртви од коронавирусот, уште 15 илјади заразени

МКД - 13.02.2020

Кина пријави 254 нови дневни смртни случаи и подем од 15.115 дневно во бројот на заразените, откако во најтешко погодената провинција Хубеи беше применета нова методологија за категоризација на случаите.

Поради коронавирусот, училиштата во Хонгконг затворени до 16 март

Макфакс - 13.02.2020

Во Хонгконг, училиштата ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусите во градот, каде што се потврдени 50 случаи слични на грип. Градскиот секретар за образование Келвин Џунг изјави дека основците и средношколците од ...

Митови и вистини за коронавирусот, подготвени од лекарите во ИЈЗ

Деца - 13.02.2020

Новиот коронавирус продолжува да го плаши светот. Бројот на жртви во Кина се зголемува, а расте и бројот на заразени. Случаи на заразени има и во други земји. Лекарите од Институтот за јавно здравје ги подготвиле митовите и вистините за новиот ...

Училиштата во Хонг Конг под клуч до 16. март поради коронавирусот

+инфо - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16. март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование, Келвин Џеунг, изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Нетпрес - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Поштенските пратки од кај нас кон Кина се стопирани – но не и обратно

360 степени - 13.02.2020

Испраќање поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина нема да се врши во наредниот период поради привремената забрана за летови кон и од Кина, која ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Откажан MWC 2020 саемот поради Коронавирусот

Smartportal - 13.02.2020

Откажувањето на целиот настан дојде по откажувањето на учеството на повеќе познати компании GSMA, организацијата која стои зад MWC саемот, објави дека целосно го откажува настанот за оваа година.

Корона-вирусот го одложува и Ф1 гран-прито во Виетнам?

Sport 1 - 13.02.2020

Откако Големата награда на Кина и официјално е одложена поради опасниот и смртоносен корона-вирус, кој се појави во најмногубројната земја на светот, можно е уште една трка на далечниот Исток да биде одложена – ГН на Виетнам.

Ф1 се соочува со големи проблеми: Корона вирусот ќе ја одложи и трката во Виетнам?

СуперСпорт - 13.02.2020

„Скај Спортс“ објави дека поради опасниот корона вирус би можела да биде одложена и трката во Формула 1 (Ф1) во Виетнам. Организаторите пред неколку дена официјално соопштија дека е одложена трката во Кина поради вирусот, а сега исто може да се ...

Северна Кореја егзекутираше човек поради коронавирус

Слободен Печат - 13.02.2020

Северна Кореја досега не потврди ниту еден случај на коронавирусот, но презема радикални мерки за да спречи негово ширење на границата со Кина. Северна Кореја егзекутираше едно лице за кој имаше сомневања дека е заразено со коронавирусот.

Македонија ги стопира поштенските пратки кон Кина, а оттаму сѐ уште пристигнуваат

МКД - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон Кина нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот.

Северна Кореја егзекутираше едно лице заразено од корона вирус

Алфа - 13.02.2020

Радикални мерки презема Северна Кореја за да го спречи ширењето на корона вирусот иако досега немаше потврдено ниту еден случај на корона вирус. Лицето требало да биде во карантин, но тој ги прекршил правилата и заминал во јавен тоалет.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

+инфо - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Олимписките игри во Токио нема да се откажат поради коронавирусот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Токио, кое е организатор на Олимписките игри соопшти дека новиот коронавирус чие жариште е во Кина нема да се одрази врз одржувањето на спортскиот настан. Јоширо Мори , претседател на Комитетот за организација на Олимписките игри кои треба да се ...

Поради корона вирусот откажан еден од најголемите технолошки саеми во светот – MWC во Барселона

Иновативност - 13.02.2020

Откако бројни изложувачи или го намалиле своето учество или целосно го откажале поради стравот од епидемијата со корона вирусот, организаторите на Светскиот мобилен конгрес во Барселона, MWC, попуштија и годинава саемот нема да се одржи.

Јапонија го потврди првиот смртен случај од коронавирусот

Нетпрес - 13.02.2020

Првиот смртен случај како последица на зараза со новиот сој коронавирус е потврден на територијата на Јапонија, изјави во четвртокот министерот за здравство, труд и социјална заштита Кацинобу Като.

Досега 1300 починати од коронавирусот

Глас на Америка - 13.02.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи соопштија дека уште 242 лица починале од избувнувањето на епидемијата на новиот коронавирус од кој починаа повеќе од 1.300 луѓе од декември досега.

Коронавирусот ја одложува и ГН на Виетнам!?

SportSport - 13.02.2020

Епидемијата на коронавирус која се шири со галопирачка брзина, ја одложи Ф1 трката на ГН на Кина, а сега истото се заканува и на ГН на Виетнам, пренесува „Скај спорт“. Исто така Ф1 тимовите се мачат и со селидба во Мелбурн каде се отвора сезоната, ...

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму пристигнуваат се уште

ММС - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на лекови во Европа

Слободен Печат - 13.02.2020

Спан истакна дека неколку од активните состојки на лековите што пристигнуваат во Европа се од Кина, поточно од покраината Хубеј. Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до ...

Медицинските сестри во Вухан ги стрижат своите глави за да се заштитат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.02.2020

Како што велат, косата им пречи додека ја вршат својата работа, а стравуваат и евентуално да не се заразат преку косата. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми.

Поштенските пратки нема да летаат кон Кина, пристигнатите од таму се доставуваат

+инфо - 13.02.2020

Оттаму истакнуваат дека пратките од Народна Република Кина кои сѐ уште пристигнуваат се доставуваат според вообичаената динамика. Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период ...

ПОРАКА ОД ЕСНАФОТ Пролонгирањето на кризата и одложувањето на почетокот на работата на кинеските фабрики – закана и за ...

+инфо - 13.02.2020

Епидемијата од корона вирусот која започна во провинцијата Хубеи во Кина кон крајот на декември минатата година, веќе има директни негативни влијанија како на кинеската, така и на глобалната автомобилска индустрија.

Поштенските пратки од кај нас кон Кина се стопирани, но не и од таму кон Македонија

Слободен Печат - 13.02.2020

Од Пошта истакнуваат дека пратките од Народна Република Кина кои сé уште пристигнуваат се доставуваат според вообичаената динамика. Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период ...

Стопирани поштенските пратки од Македонија кон Кина

Press24 - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Коронавирусот не ја загрозува ГН на Виетнам

Екипа - 13.02.2020

Извршниот директор на Формула 1, Рос Браун истакнува дека трката за големата награда на Виетнам ќе се одржи според планиранот, без разлика на епидемијата од коронавирусот. Во средата официјално беше соопштено дека е одложена трката за ГН на Кина, ...

„Поради коронавирус ќе се откажат ЛОИ во Токио? Голема лага“

Екипа - 13.02.2020

Директорот на Летните олимписки игри во Токио, Јоширо Мори ги демантираше пишувањата на некои медиуми дека најголемиот спортски настан во 2020 година ќе биде откажан поради коронавирусот. „По појавата на вирусот низ светот кружат голем број ...

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму пристигнуваат се уште

Сител - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму пристигнуваат се уште

А1 On - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Внимавајте: Се уште пристигнуваат поштенски пратки од Кина во Македонија!

Курир - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Сител - 13.02.2020

Најголемиот саем за мобилни телефони во светот, Мобајл ворлд конгрес (Mobile World Congress) е откажан поради коронавирусот. Извршниот директор на организаторот Џон Хофман изјави дека ширењето на епидемијата го оневозможува одржувањето на настанот, ...

Страшни резултати: Бројот на заразени од корона вирусот нагло се зголеми- се искачи на 14.840

Press24 - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Корона-вирусот го одложува и Ф1 гран-прито во Виетнам?

ММС - 13.02.2020

Откако Големата награда на Кина и официјално е одложена поради опасниот и смртоносен корона-вирус, кој се појави во најмногубројната земја на светот, можно е уште една трка на далечниот Исток да биде одложена – ГН на Виетнам .

Пратките за Кина не се праќаат, само се доставуваат

Нетпрес - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

„Македонски Пошти“: Времена суспензија за пратки од нашата земја кон Кина

Нова ТВ - 13.02.2020

Стопирано е испраќањето на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачјето на Кина за наредниот период. Донесената одлука е од времен карактер поради суспензијата на летови на авиокомпаниите од и кон Кина како резултат на ширењето на ...

Јапонија ја регистрираше првата жртва од коронавирусот

Слободен Печат - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Курир - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Мобилниот конгрес во Барселона откажан поради коронавирусот

USB - 13.02.2020

Најголемиот саем за мобилни телефони во светот, Мобилниот конгрес во Барселона е откажан поради коронавирусот. Извршниот директор на организаторот Џон Хофман изјави дека ширењето на епидемијата го оневозможува одржувањето на настанот, кој беше на ...

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

А1 On - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Сител - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

+инфо - 13.02.2020

Спан истакна дека неколку од активните состојки на лековите што пристигнуваат во Европа се од Кина, поточно од покраината Хубеј. Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до ...

ВИДЕО: Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

А1 On - 13.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до недостиг на лекови во Европа, со оглед на тоа што многу од состојките што се користат во производството на лекови доаѓаат од Кина.

Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

Сител - 13.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до недостиг на лекови во Европа, со оглед на тоа што многу од состојките што се користат во производството на лекови доаѓаат од Кина Спан ...

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Курир - 13.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Нетпрес - 13.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

А1 On - 13.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

ЕУ: Потребна е подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот

Слободен Печат - 13.02.2020

Берош изрази задоволство што состанокот беше организиран во краток рок, нагласувајќи дека тој го смета за успех на хрватската дипломатија. Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за ...

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Press24 - 13.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

Повторно разрешени функционери на Комунистичката партија во Хубеи и Вухан

А1 On - 13.02.2020

Кинеската комунистичка партија ги разреши своите највисоки функционери за покраината Хубеи и нејзиниот главен град Вухан, епицентарот на епидемијата на Ковид-19, објави денеска кинеската официјална новинска агенција Синхуа.

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Курир - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

24Инфо - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Република - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Пулс24 - 13.02.2020

Најголемиот саем за мобилни телефони во светот, Мобајл ворлд конгрес (Mobile World Congress) е откажан поради коронавирусот. Извршниот директор на организаторот Џон Хофман изјави дека ширењето на епидемијата го оневозможува одржувањето на настанот, ...

Едукативно предавање за превенција од корона вирусот на припадниците на АРМ

Kumanovo News - 13.02.2020

- Предавањето беше спроведено во касарната „Боро Менков” – Куманово, а предавач беше д-р Јадранка Стаменковска- епидемиолог од Центарот за Јавно здравје Куманово, која преку презентација објасни што претставува корона вирус, како се пренесува, кои ...

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони поради коронавирусот

Локално - 13.02.2020

Најголемиот саем за мобилни телефони во светот нема да се одржи оваа година. Откако голем број изложувачи се повлекоа од саемот од страв од коронавирусот, организаторите беа принудени да го откажат целиот настан.

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму пристигнуваат се уште

iPortal - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

„Пошта“: Пратките кон Кина се стопирани, од таму редовно пристигнуваат во државата

еМагазин - 13.02.2020

„Пошта„ информираше дека поради ширењето на коронавирусот во Народна Република Кина, авиокомпаниите кои покрај превозот на патници вршат и транспорт на поштенски пратки за Кина, имаат воспоставено привремена забрана за летовите кон и од Кина.

Нагло зголемен бројот на жртви и заразени со Ковид-19 во Кина

iPortal - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Повторно разрешени функционери на Комунистичката партија во Хубеи и Вухан

Опсервер - 13.02.2020

– Кинеската комунистичка партија ги разреши своите највисоки функционери за покраината Хубеи и нејзиниот главен град Вухан, епицентарот на епидемијата на Ковид-19, објави денеска кинеската официјална новинска агенција Синхуа.

Сменти двајца високи кинески функционери поради коронавирусот

24Инфо - 13.02.2020

Кинеската Комунистичка партија ги смени своите највисоки функционери во провинцијата Хубеи и нејзиниот главен град Вухан. Како што јавува кинеската новинска агенција „Синхуа“, местото генерален секретар на Комитетот на партијата за Хубеи го презема ...

Сменти двајца високи кинески функционери поради коронавирусот

Centar - 13.02.2020

Кинеската Комунистичка партија ги смени своите највисоки функционери во провинцијата Хубеи и нејзиниот главен град Вухан. Како што јавува кинеската новинска агенција „Синхуа“, местото генерален секретар на Комитетот на партијата за Хубеи го презема ...

Само за еден ден од коронавирусот заразени 14.840 луѓе

Centar - 13.02.2020

Бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – 14.840. Тоа е рекорден број на забележани смртни случаи и заразени во само еден ден.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија е 80-годишна жена

Република - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Луксузните брендови во шок: Коронавирусот ја погоди и високата мода

Женски магазин - 13.02.2020

Со појавувањето на коронавирусот во Кина се намалил и бројот на посетители на луксузните продавници во оваа земја. Порано имале по стотина купувачи дневно и илјадници посетители, а сега во продавниците има влегуваат едвај петорица, вели продавач во ...

Поради коронавирусот откажан најголемиот светски саем за мобилни

Centar - 13.02.2020

Организаторите на најголемиот светски саем за мобилни телефони Mobile World Congress (MWC) кој се одржува во Барселона потврдија дека настанот, закажан за крајот на февруари, е откажан поради загриженост од коронавирусот.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

24Инфо - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Опсервер - 13.02.2020

– Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

Медицински сестри во Вухан се стрижат на нула за да се заштитат од коронавирусот (видео)

Локално - 13.02.2020

Коронавирусот продолжува да привлекува големо светско внимание. Смртоносниот вирус однесе најмалку 1.369 животи, а над 60.000 луѓе се заразени. Наводно, ширењето на вирусот започна од кинескиот град Вухан, а властите во земјата се обидуваат на секој ...

Во Јапонија прв смртен случај од новиот коронавирус

Либертас - 13.02.2020

Јапонија денеска го пријави првиот смртен случај предизвикан од коронавирусот. – Поврзаноста помеѓу новиот коронавирус и смртта на 80-годишната жена се уште не е утврдена. Се работи за прв смртен случај, кој беше позитивен на вирусот, изјави ...

Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

24Инфо - 13.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до недостиг на лекови во Европа, со оглед на тоа што многу од состојките што се користат во производството на лекови доаѓаат од Кина Спан ...

Поради коронавирусот откажан најголемиот светски саем за мобилни

MTM - 13.02.2020

Организаторите на најголемиот светски саем за мобилни телефони Mobile World Congress (MWC) кој се одржува во Барселона потврдија дека настанот, закажан за крајот на февруари, е откажан поради загриженост од коронавирусот.

Специјални фризури прават медицинските сестри во Вухан за да се заштитат од коронавирусот

Република - 13.02.2020

Медицинските работници во Вухан работат деноноќно во борбата против коронавирусот кој досега однесе 1369 животи. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми, откако починаа 1369 лица, а над 60 илјади луѓе се заразеи.

Потврдена првата жртва од коронавирус во Јапонија

Локално - 13.02.2020

Првата жртва од коронавирус е потврдена денес во Јапонија. Според јапонскиот министер за здравство, Кацунобу Като, 80-годишна жена од областа Канагава, која граничи со Токио, починала како резултат на коронавирусот.

Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

Frontline - 13.02.2020

Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од продолжениот распуст најрано до половината на март.

Коронавирусот ја загрозува автоиндустријата поради немање кинески делови

Вечер Прес - 13.02.2020

Глобалната автомобилска индустрија се соочува со стрес-тест поради епидемијата на коронавирусот во Кина, која го нарушува производството на автоделови, од системот на пренос до управување.

Нагло зголемен бројот на жртви и заразени со Ковид-19 во Кина

Вечер Прес - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

Погледнете какви фризури прават медицинските сестри во Вухан за да се заштитат од коронавирусот

Точка - 13.02.2020

Медицинските работници во Вухан работат деноноќно во борбата против коронавирусот кој досега однесе 1369 животи. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми, откако починаа 1369 лица, а над 60 илјади луѓе се заразеи.

Случај коронавирус: Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март, град во Виетнам ставен во карантин

Локално - 13.02.2020

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот. Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од ...

Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

4NEWS - 13.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до недостиг на лекови во Европа, со оглед на тоа што многу од состојките што се користат во производството на лекови доаѓаат од Кина Спан ...

Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

Опсервер - 13.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до недостиг на лекови во Европа, со оглед на тоа што многу од состојките што се користат во производството на лекови доаѓаат од Кина Спан ...

Коронавирусот влијае врз доставата на поштенските пратки

Тера - 13.02.2020

Со оглед на тоа дека многу често се нарачуваат работи од Кина, особено преку интернет-платформите како што е AliExpress и Alibaba, има загриженост дали корона вирусот може на тој начин да стаса до граѓаните.

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Опсервер - 13.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму се уште пристигнуваат

Република - 13.02.2020

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина што ја воведоа авиокомпаниите како резултат на ширењето на коронавирусот, ...

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

24Инфо - 13.02.2020

– Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска ...

Нагло зголемен бројот за само еден ден: 242 жртви и 14.480 заразени со коронавирусот во Кина

еМагазин - 13.02.2020

Бројот на жртви од новиот коронавирус во кинеската провинција Хубеи нагло се зголеми за 242, но нагло порасна и бројот на заразени – за 14.840, соопштија денеска здравствените власти откако почнаа да ги користат новите методи за дијагностицирање на ...

(ВИДЕО) СТРАВ ВО ВУХАН: Снимка открива што прават медицинските сестри за заштита од корoнавирусот

Фактор - 13.02.2020

Медицинските сестри во кинескиот град Вухан работат за да спречат ширење на коронавирусот, а на социјалните мрежи се појави снимка каде се гледа како тие се потстрижуваат поради коронавирусот.

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Република - 13.02.2020

Најголемиот саем за мобилни телефони во светот, Мобајл ворлд конгрес (Mobile World Congress) е откажан поради коронавирусот. Извршниот директор на организаторот Џон Хофман изјави дека ширењето на епидемијата го оневозможува одржувањето на настанот, ...