TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 500 жртви во цунамито на Јава

Вест - 20.07.2006

Пангандаран, 20 јули - Жителите на летувалиштето Пангандаран на индонезискиот остров Јава во паника го напуштаат градот заради најавите за нов бран - цунами. Во двометарскиот бран, предизвикан од земјотресот на островот Јава, досега загинаа 531 лице.

Секој потрес е тревога на островот Јава

Дневник - 20.07.2006

Стотици жители на индонезискиот остров Јава завчера панично бегаа подалеку од брегот при секој од низата ситни потреси, плашејќи се од нови цунами, како тие што убија стотици луѓе во понеделникот. Во отсуство на систем за тревога од цунами, жителите се потпираат на своите „шести сетила“ и со едно ...

Јава стравува од нов бран цунами

Утрински - 20.07.2006

Последователен потрес вчера беше причина стотици луѓе да побегнат на повисоки места поради страв од нови огромни бранови ПАНГАНДАРАН - Последователен потрес на Јава вчера беше причина стотици луѓе да побегнат на повисоки места поради страв од нови огромни бранови, додека спасувачите ги извлекуваа ...

Јава во паника по новите земјотреси

Време - 20.07.2006

ОПАСНОСТ ОД НОВО ЦУНАМИ ВО ИНДИСКИ ОКЕАН Гласините дека се приближуваат нови цунами-бранови вчера предизвикаа паника кај жителите на одморалиштето Пангандаран, кое беше најпогодено од смртоносното цунами што удри во понеделникот.

Жителите бегаат во паника

Вечер Прес - 20.07.2006

Жителите на летувалиштето Пангандаран на индонезискиот остров Јава во паника го напуштаат градот поради најавите за нов бран-цунами.Тие што остануваат спијат во импровизирани сколништа , каде демне опасност од епидемии ,бидејќи хуманитарната помош тешко доаѓа .

525 загинати во цунамито на Јава

А1 - 19.07.2006

Околу 525 лица загинале во цунамито што го погоди индонезискиот остров Јава, соопштија денеска индонезиските власти. „Врз основа на податоците што ги добивме до пладне, бројот на мртвите е 525. Чекаме понатамошни информации и податоци“, изјавија од Координационото тело за последици од природни ...

Цунамито уби најмалку 340 лица

Време - 19.07.2006

СМРТОНОСНИ БРАНОВИ ПОВТОРНО ГО ЗАПЛИСНАА ДАЛЕЧНИОТ ИСТОК Спасувачи вчера ја продолжија потрагата по преживеани во урнатините на јужниот индонезиски остров Јава, кој претходниот ден беше погоден од смртоносни цунами-бранови, кои убија најмалку 340 лица, а десетици се водат како исчезнати, јави ...

Од цунами загинаа над 300 лица во Индонезија

Утрински - 19.07.2006

Избезумените туристи и жителите извикуваа: „Цунами! Цунами!" додека наближуваше бранот со височина до две метра ЈАВА - Бран цунами ги погоди плажите и рибарските села на островот Јава, при што загинаа над 300 лица, а над 160 се водат за исчезнати со оглед на тоа што информациите не стигнаа до ...

Цунамите збришаа 500 луѓе

Дневник - 19.07.2006

Тревогата дека се приближува цунами во понеделникот воопшто не стигнала до жителите на рибарските села Повеќе од 340 луѓе загинале, а уште околу 200 се исчезнати при ударот на цунамито во рибарските села на индонезискиот остров Јава во понеделникот, јави Ројтерс.

Жителите на индонезискиот остров Јава бегаат во паника

Канал5 - 19.07.2006

Жителите на летувалиштето Пангандаран на индонезискиот остров Јава во паника го напуштаат градот заради најавите за нов бран - цунами. Во двометарскиот бран, предизвикан од земјотресот на островот Јава, досега загинаа 531 лице Пангандаран, 19 јули (МИА) - Жителите на летувалиштето Пангандаран на ...

Цунамито пак дојде без предупредување

Вест - 19.07.2006

ИНДОНЕЗИЈА ПАНГАНДАРАН, Индонезија, 19 јули (Ројтерс) - Црниот биланс вчера брзо порасна на 340 загинати во цунамито што беше предизвикано од силен подводен земјотрес што ги погоди рибарските села и летувалишта на островот Јава во Индонезија.

Над 337 жртви во цунамито

Вечер Прес - 19.07.2006

Најмалку 337 луѓе загинаа, а 510 се повредени во цунамито што го погоди јужниот дел на Островот Јава, соопшти индонезискиот министер за здравство Рустам Пакаја, пишува МИА. Тој нагласи дека меѓу загинатите има и двајца странци, додавајќи дека се уште се работи на нивното идентификување.

Повеќе од 300 мртви во цунамито во Индонезија

А1 - 18.07.2006

Повеќе од 300 лица загинаа, 430 се повредени, а 160 се водат како исчезнати по цунамито што вчера го погоди индонезискиот остров Јава. Според Дуди Јунаиди, припадник на спасувачките служби, повеќе од 23.000 лица ги напуштиле своите домови по алармот за можно цунами, а најтешко погодено беше ...

Цунами убија 37 луѓе на Јава

Дневник - 18.07.2006

Најмалку 37 луѓе загинаа при удар на цунами со височина од 1,5 метар на јужниот дел на индонезискиот остров Јава, јави МИА. Цунамито било предизвикано од земјотрес со интензитет од 7,2 Рихтерови степени, со епицентар во море кај Пангандаран. Земјотресот се почувствувал и во Џакарта.

Ново цунами во Индиски Океан

Време - 18.07.2006

ПО СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС КАЈ ИНДОНЕЗИЈА Силен земјотрес во Индиски Океан, во близина на Индонезија, вчера предизвика смртоносни бранови цунами, кои убија најмалку осум лица на островот Јава, јави весникот „Сиднеј морнинг хералд“. До затворањето на весников имаше информации дека уште околу 40 градежни ...

Над 38 загинати од цунами во Индонезија

Вест - 18.07.2006

Џакарта, 18 јули - Најмалку 38 луѓе загинаа, а голем број се сметаат за исчезнати во двометарскиот бран - цунами, кој вчера го погоди индонезискиот остров Јава. Водената стихија, предизвикана од земјотресот под морското дно со јачина од 7,1 степени по Рихтер, принуди илјадници лица панично да ...

Над 300 жртви во цунамито на Островот Јава

Канал5 - 18.07.2006

Најмалку 337 луѓе загинаа, а 510 се повредени во цунамито што го погоди јужниот дел на Островот Јава, соопшти индонезискиот министер за здравство Рустам Пакаја Пангандаран, 18 јули (МИА) - Најмалку 337 луѓе загинаа, а 510 се повредени во цунамито што го погоди јужниот дел на Островот Јава, соопшти ...

Цунами го погоди јужниот брег на Островот Јава

А1 - 17.07.2006

Големи бранови - цунами уништија делови од згради лоцирани на јужниот брег од индонезискиот остров Јава. Цунамито е последица на земјотресот од 7,2 степени по Рихтеровата скала чиј епицентар беше кај на морското дно кај местото Пангандаран на југот од Островот Јава.

Петмина загинати при удар на цунами на индонезискиот остров Јава

Канал5 - 17.07.2006

Најмалку пет лица загинаа при удар на големи бранови - цунами на јужниот дел на индонезискиот остров Јава, соопшти денеска претседателот на Индонезија Сусило Бамбанг Јудојоно. Џакарта, 17 јули (МИА) - Најмалку пет лица загинаа при удар на големи бранови - цунами на јужниот дел на индонезискиот ...