TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатот на Караџиќ не очекува тој да биде екстрадиран во Хаг пред среда

Нетпрес - 27.07.2008

Радован Караџиќ, обвинет за воени злосторства, малку е веројатно да биде префрлен во трибуналот во Хаг пред среда идната недела, пренесува АФП, повикувајќи се на неговиот адвокатот, Светозар Вујачиќ.

Смртни закани за Борис Тадиќ

Кирилица - 27.07.2008

По апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ , до српскиот председател Борис Тадиќ упатени биле неколку заканувачки писма, известуваат српските медиуми.

Во Белград повторно протести за Караџиќ

Кирилица - 27.07.2008

Протестите поради апсењето на Радован Караџиќ во изминатите пет дена ги организираше групата на ултрадесничарски невладини организации, а со свое присуство поддршка на протестите даваат и претставници на Српската радикална партија.

Жестоки закани кон Борис Тадиќ

Нетпрес - 27.07.2008

“Ти си мртовец Борисе!... “Да даде господ да завршиш како Џинџиќ“... “И ти се нарекуваш Србин?“ Го предаде целиот народ!“.

Караџиќ бил уапсен по анонимен телефонски повик

Кирилица - 27.07.2008

Сериозен машки глас се јавил пред повеќе од еден месец во Агенцијата за безбедност и информации и изјавил дека некаков човек со бела брада патува низ Србија и држи предавања за здрав живот, но гласот многу му наликува на оној на Радован Караџиќ.

Кавран: Хаг испитува дали да се менува обвинението против Караџиќ

А1 - 26.07.2008

„Обвинителството на Хашкиот Трибунал проверува дали обвинението против Радован Караџиќ од 2000 година заради изминатото време треба да се усогласува или менува“, изјави портпаролот на обвинителството Олга Кавран.

Кавран: Хашкото обвинителство испитува дали треба да се менува обвинението против Радован Караџиќ

Канал5 - 26.07.2008

Белград, 26 јули (МИА) - Обвинителството на Хашкиот Трибунал проверува дали обвинението против Радован Караџиќ од 2000 година заради изминатото време треба да се усогласува или менува, изјави портпаролот на обвинителството Олга Кавран.

Радован Караџиќ должи 4,5 млрд. долари воена отштета

Утрински - 26.07.2008

Пред неколку години Караџиќ изгубил неколку парници пред американските судови Сараево - Радован Караџиќ е должен 4,5 милијарди долари отштета којашто жртвите од војната во Босна и Херцеговина ја добиле во процеси пред американските судови.

Закани во вид на некролог за Борис Тадиќ

Утрински - 26.07.2008

БЕЛГРАД - Полицијата и Безбедносно-информативната агенција (БИА) го подигнаа нивото на безбедност на претседателот на Србија, Борис Тадиќ, на министерот на полицијата, Ивица Дачиќ, на шефот на националната канцеларија за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љаиќ, и на обвинителот за воени ...

Скокам штом чујам полициски сирени

Време - 26.07.2008

По апсењето на Радован Караџиќ и откривањето на лажниот идентитет кој го користел, најпопуларно име во Србија во последниве четири дена стана името Драган Дабиќ. Лажниот идентитет на воениот злосторник на луѓето кои навистина се викаат така им донесе слава, но и тешки главоболки и проблеми.

Лекувал Срби од Италија до Данска

Време - 26.07.2008

Уапсениот поранешен лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, работел во Виена како „чудотворен исцелител“ за време на годините што ги поминал во криење, објави денеска австрискиот весник „Курир“.

Пријатна атмосфера го очекува Караџиќ во Хаг

Вест - 26.07.2008

ХАГ, 26 јули (Ројтерс) - Радован Караџиќ може да очекува ќелија со бања, домашно готвена балканска кујна и пријатна атмосфера на местото каде што поранешните непријатели играат фудбалче на маса, откако ќе биде префрлен во затворот на Хашкиот трибунал.

Адвокатот на Караџиќ поднел жалба на одлуката за испорачување во Хаг

Макфакс - 26.07.2008

Адвокатот на Радован Караџиќ синоќа поднел жалба на решението за исполнување на условите за негово испорачување на Хашкиот суд.

Караџиќ живеел 18 месеци во Виена како Петар Глумац

Нетпрес - 26.07.2008

Радован Караџиќ,обвинет од Меѓународниот трибунал во Хаг, 18 месеци живеел во Виена, објавува Танјуг, повикувајќи се на австриските медиуми. Караџиќ живеел во Австрија од средината на 2006 година до крајот на 2007 година.

Караџиќ во понеделник заминува во Хаг

Кирилица - 26.07.2008

Во понеделник Радован Караџиќ ќе биде екстрадиран во меѓународниот Трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, соопштил Владимир Вукчевиќ главниот обвинител за воени злосторства во Србија.

Холбрук: Караџиќ би бил добар нацист

Нетпрес - 26.07.2008

Поранешниот помошник на државниот секретар на САД, Ричард Холбрук, ја поздравил Европската унија за притисокот извршен врз српските власти, исползувајќи го како дополнителен мотив за скорешен прием на државата во унијата, апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, пренесува ...

Внук го криел Радован Караџиќ

Кирилица - 26.07.2008

Радован Караџиќ постојано комуницирал со својот внук Драган кој е син на братот на Радован, Лука Караџиќ , додека се криел од Хашкиот трибунал. Само неговиот внук знаел каде се наоѓа и кој стои зад ликот на Драган Давид Дабиќ .

Караџиќ „лекувал“ во Австрија и во Италија?

Н.Македонија - 26.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, додека бил во бегство, под лажно име „лекувал“ во Австрија и во Италија, пишуваат австриските весници.

Вистинскиот Драган Дабиќ живее и работи во Рума

А1 - 25.07.2008

Драган Дабиќ, човекот зад чиј идентитет изминатите години се криеше Радован Караџиќ, живее во Рума и поседува лична карта со идентични податоци со таа на хашкиот бегалец.

Радикалите му упатија закана со смрт на претседателот Тадиќ

А1 - 25.07.2008

Високиот член на српската радикална партија и пратеничка во српскиот Парламент, Верица Радета, денеска му упати закана со смрт на претседателот Борис Тадиќ поради предавството на Радован Караџиќ. Го потсетуваме Тадиќ дека во Србија предавството никогаш не се простува.

Вербатим

Утрински - 25.07.2008

Слушнав за Караџиќ дека се претставувал со моето име. Единствено што можам да кажам е дека немам никаква врска со тоа што се случило Драган Дабиќ, пензионираниот земјоделец од Рума изненаден од проверките за тоа кому му припаѓа украдениот идентитет на најбараниот хашки бегалец Мислевме дека гледаме ...

Караџиќ го смени идентитетот, но не и карактерот желен за публика и аплауз

Утрински - 25.07.2008

Некогашниот политички лидер на РС покажал дека и понатаму имал силна потреба за јавни настапи и внимание од луѓето Јавноста го запамети Караџиќ во текот на деведесеттите години како воинствен националистички политичар, со поетски разбушавена коса и театрален настап, но по откривањето на неговиот ...

Караџиќ зел идентитет на загинат резервист

Утрински - 25.07.2008

Караџиќ зел идентитет на загинат резервист „Се' уште се проверува дали Караџиќ, на ист начин како и Стојан Жупљанин, презел идентитет на мртов човек преку некого од Република Српска.

Караџиќ украл идентитет од загинат српски војник

Време - 25.07.2008

Идентитетот под кој со години се криеше Радован Караџиќ, Драган Давид Дабиќ, е преземен од починат српски резервист од српскиот град Рума, кој загинал во Сараево, а на Караџиќ му бил даден пред 10 години од ...

Никој не бараше награда за Караџиќ

Утрински - 25.07.2008

Никој не бараше награда за Караџиќ Вашингтон - Стејт департментот соопшти дека никој не ја побарал наградата што американските власти ја распишаа за апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ.

Лајчак нема да му дозволи на семејството на Караџиќ да го посети во Белград

Канал5 - 25.07.2008

Сараево, 25 јули (МИА) - Високиот претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина Мирослав Лајчак изјави дека нема да му дозволи на семејството на поранешниот лидер на босанските Срби Радован ...

Радован Караџиќ сослушан поради тврдењата дека е „незаконски уапсен во петокот“

Канал5 - 25.07.2008

Белград, 25 јули (МИА) - Српскиот заменик-обвинителот за воени злосторства Драгољуб Станковиќ денеска го сослуша поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ во својство на оштетена странка, во врска со неговите тврдења дека бил „незаконски уапсен“ и дека бил „три дена држен затворен во ...

Радован Караџиќ наредните три дена патува за Хаг

Канал5 - 25.07.2008

Адвокатот на Радован Караџиќ, Света Вујачиќ денеска во 19 и 55 ќе ја поднесе жалбата за неговото испорачување во Хаг, пред самото истекување на рокот, за да им даде можност на оние членови на семејството на кои им е дозволено да го посетат Караџиќ да го сторат тоа.

ЛАЈЧАКНЕ ДОЗВОЛУВА СЕМЕЈСТВОТО ДА ГО ПОСЕТИ КАРАЏИЌ ВО БЕЛГРАД

Телма - 25.07.2008

Високиот претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина Мирослав Лајчак изјави дека нема да му дозволи на семејството на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ да отпатува во Србија ...

Караџиќ должи 4,5 милијарди

Дневник - 25.07.2008

ПРЕСУДА НА АМЕРИКАНСКИ СУДОВИ ВО ПОЛЗА НА ЖРТВИ НА ВОЈНАТА ВО БОСНА Караџиќ должи 4,5 милијарди Пред неколку години Караџиќ изгубил граѓански парници пред неколку американски судови, кои го осудиле за формирање логори Радован Караџиќ им должи 4,5 милијарди долари на жртвите од војната во Босна, ...

Караџиќ ги давал своите услуги на „чудотворен исцелител“ и во Австрија

Канал5 - 25.07.2008

Виена, 25 јули (МИА) -  Уапсениот поранешен лидер на босанските Срби Радован Караџиќ работел во Виена како „чудотворен исцелител“ за време на годините кои што ги поминал во криење, објави денеска австрискиот ...

„Дејли телеграф“

Утрински - 25.07.2008

Изворите во германското разузнавање велат дека Младиќ прави се' што може за да избегне судење во Хаг Лондон - Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, е пронајден и уапсен благодарение на откритијата што ги дал поранешниот генерал Ратко Младиќ, командант на војската на Република ...

Хаг проверува дали треба да се менува обвинението против Караџиќ

Утрински - 25.07.2008

Хаг проверува дали треба да се менува обвинението против Караџиќ Белград- Обвинителството на Хашкиот трибунал врши проверка за тоа дали обвинението против Радован Караџиќ од 2000 година треба да се менува или усогласува поради истекот на времето, изјави портпаролката на Обвинителството, Олга Кавран.

Албанија го поздрави апсењето на Караџиќ

Макфакс - 25.07.2008

Албанската Влада денеска го поздрави апсењето на Радован Караџиќ, оценувајќи дека лишувањето од слобода на еден од најодговорните за геноцидот во Босна е „нов задоцнет удар врз српскиот ултранационализам“.

Најавени големи протести поради апсењето на Караџиќ

Макфакс - 25.07.2008

Големи протести се најавени во следните денови низ Србија поради апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ.

Никој не побарал награда за Караџиќ

Макфакс - 25.07.2008

Стејт департментот соопшти дека никој не ја побарал наградата, што американските власти ја имаа распишано за апсење на водачот на босанските Срби Радован Караџиќ.

Смртни закани до српскиот државен врв поради Караџиќ

Нетпрес - 25.07.2008

Српската полиција и Безбедносно-информативната Агенција (БИА), го зголемиле нивото на безбедност на претседателот на Србија, Борис Тадиќ, на министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, на шефот на ...

СМРТНИ ЗАКАНИ ДО СРПСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ ПОРАДИ КАРАЏИЌ

Сител - 25.07.2008

Српската полиција и Безбедносно-информативната Агенција (БИА), го зголемиле нивото на безбедност на претседателот на Србија, Борис Тадиќ, на министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, на шефот на ...

Караџиќ им должи на САД околу 4,5 милијарди долари

Нетпрес - 25.07.2008

Радован Караџиќ им е должен на властите на САД околу 4,5 милијарди долари бидејќи жртвите на војната во БиХ, кои живеат во САД, во судски процеси добиле пресуди за милионски оштети и сега американските судови ...

Караџиќ: Бог знае дека сме во право

Нетпрес - 25.07.2008

“Космополитиска правда“ денеска објавува дел од интервјуто со Радован Караџиќ, направено во мај 1993 година од страна на дописник на весникот.

КАРАЏИЌ ГИ ДАВАЛ СВОИТЕ УСЛУГИ НА „ЧУДОТВОРЕН ИСЦЕЛИТЕЛ“ И ВО АВСТРИЈА

Сител - 25.07.2008

КАРАЏИЌ ГИ ДАВАЛ СВОИТЕ УСЛУГИ НА „ЧУДОТВОРЕН ИСЦЕЛИТЕЛ“ И ВО АВСТРИЈА Уапсениот поранешен лидер на босанските Срби Радован Караџиќ работел во Виена како „чудотворен исцелител“ за време на годините кои што ги ...

Караџиќ должи 4,5 млрд. долари воена отштета

Макфакс - 25.07.2008

Радован Караџиќ е должен 4,5 милијарди долари отштета која што жртвите од војната во Босна и Херцеговина (БиХ) ја добиле во процеси пред американските судови.

Ројтерс: Брзо судење за Караџиќ

Макфакс - 25.07.2008

Судиите на Трибуналот ќе се обидат да спроведат брзо судење за Радован Караџиќ и да ги избегнат бавните процеси од минатото, наведува денеска британската агенција Ројтерс.

Мнозинството Срби ја поддржуваат соработката со Хаг

Макфакс - 25.07.2008

Мнозинството Срби ја поддржуваат соработката на Србија со Хашкиот трибунал, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од страна на Стратеџик маркетинг. Според истражувањето, 70 отсто од граѓаните на Србија ја поддржуваат соработката со Трибуналот.

Босанските Срби подготвуваат протест за поддршка на Караџиќ

Нетпрес - 25.07.2008

Босанските Срби подготвуваат протест за поддршка на Караџиќ Во Босна и Херцеговина Српската демократска партија, која што е основана во 1990 година од Радован Караџиќ, ги повика своите приврзаници утре во своите градови да организираат молебен и симболично да запалаат свеќи за здравјето на ...

КАРАЏИЌ ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН ВО ХАГ

Сител - 25.07.2008

СПОРЕД СРПСКИОТ ОБВИНИТЕЛ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВЛАДИМИР ВУКЧЕВИЌ КАРАЏИЌ ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН ВО ХАГ Радован Караџиќ во понеделник ќе биде екстрадиран во меѓународниот Трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, соопшти главниот обвинител за воени злосторства во Србија ...

Лавров: Србија ги исполнува обврските кон Хаг

Макфакс - 25.07.2008

Српските власти, со апсењето на Радован Караџиќ, ја исполнуваат обврската кон Хашкиот трибунал, но важно е судењето да не биде политизирано.

Караџиќ лоциран по телефонски разговор

Макфакс - 25.07.2008

Радован Караџиќ бил откриен по телефонски разговор со еден роднина, кој бил прислушкуван од српската тајна полиција Ова го вели Светозар Вујачиќ, адвокат на поранешниот лидер на босанските Срби, пишува Дневни ...

Семејството бара дозвола да го посети Радован Караџиќ

Макфакс - 25.07.2008

Холандија побара од српската Влада, освен Радован Караџиќ, да ги уапси и останатите двајца обвинети од Хаг, во продолжувањето на напорите за целосна соработка со Хашкиот трибунал.

Караџиќ им должи на САД околу 4,5 милијарди долари

Вечер Прес - 25.07.2008

Караџиќ, чиј адвокат бил Ремзи Кларк, во процесите учествувал до 1997 година, а подоцна ги пропуштал рочиштата. Во редовна судска постапка во септември 2000 година, била донесена пресуда според која се налага исплата во висина од 4,5 милијарди долари на жртвите Радован Караџиќ им е должен на ...

„Дејли телеграф“: Младиќ го предал Караџиќ

Н.Македонија - 25.07.2008

Радован Ка­ра­џиќ е уапсен врз основа на информации што ги дал поранешниот командант на силите на босанските Срби Ратко Младиќ, кој се уште е во бегство, пишува британски „Дејли телеграф“, повикувајќи се на ...

Караџиќ во бегство завршил курс по биоенергија

Н.Македонија - 25.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ додека бил во бегство, под лажното име Драган Дабиќ, успеал да заврши курс по биоенергија и да се стекне со титулата генерал за отрови, злато и откривање ...

Никој не побарал награда за Караџиќ

А1 - 24.07.2008

Стејт департментот соопшти дека никој не ја побарал наградата, што американските власти ја имаа распишано за апсење на водачот на босанските Срби Радован Караџиќ. „Колку што знам, никој не барал никаква награда”, рече портпаролот на Стејт департментот Гонзало Гаљегос.

Караџиќ во вторник ќе биде испорачан во Хаг

А1 - 24.07.2008

Апсењето на Радован Караџиќ стави крај на две години непознати. Колку Србија е навистина решена да ги исполни сите услови за влез во ЕУ и дали ќе биде уапсен уапсен генералот Ратко Младиќ? Со претстојната испорака на некогашниот лидер на босанските Срби на Хашкиот трибунал, српскиот претседател ...

Најавени протести поради апсењето на Караџиќ

А1 - 24.07.2008

Големи протести се најавени во следните денови низ Србија поради апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ.

Брисел и Вашингтон го поздравија апсењето на Караџиќ

А1 - 24.07.2008

Апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, претставува важна етапа во зближувањето меѓу Србија и Европската унија, се оценува во заклучоците од средбата на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, што денеска се одржува во Брисел.

Силни емоции во Сараево по апсењето на Караџиќ

А1 - 24.07.2008

Славје по улиците на Сараево до утринските часови, по веста дека е уапсен босанскиот касапин, Радован Караџиќ. „Ова е Босна“, „Да живее Босна“, се скандираше по улиците, не само во Сараево туку и во Тузла, Зеница, но не и во Република Српска. „Многу ми е тешко, како и на секој Србин.

Караџиќ се криел под лажен идентитет, работел како лекар

А1 - 24.07.2008

Уапсениот поранешен лидер на босанските Срби Радован Караџиќ се криел под лажен идентитет како Драган Дабиќ, се занимавал со алтернативна медицина и работел во една приватна лекарска ординација.

Биографија на најбараниот хашки бегалец, Радован Караџиќ

А1 - 24.07.2008

Поранешниот претседател на Република Србија Радован Караџиќ, кој е лоциран и уапсен во акција на српските служби за безбедност, е обвинет за геноцид и соучество во геноцид од страна на Хашкиот трибунал.

„Дејли Телеграф“: Младиќ го издал Караџиќ

А1 - 24.07.2008

Радован Караџиќ е уапсен врз основа на информации што ги дал Ратко Младиќ, тврди денеска британскиот весник „Дејли телеграф“. Весникот, повикувајќи се на извор близок на германската разузнавачка служба БНД, додава дека Младиќ го направил ова за да избегне судење пред Хашкиот трибунал.

Која е мистериозната љубовница на Караџиќ?

А1 - 24.07.2008

Мистериозната девојка на Радован Караџиќ, алијас доктор Дабиќ, се вика Милева Цицак. Има 53 години и во стан живее со синот од претходниот брак. По апсењето на нејзиниот љубовник, Мила го напуштила Белград.

Кој зеде 6,6 милиони долари за Караџиќ?

А1 - 24.07.2008

Радован Караџиќ е уапсен благодарение на наградата од 6,6 милиони долари за информација, колку што ветија американската и српска Влада за негово пронаоѓање.

Караџиќ без адвокати во Хаг

Дневник - 24.07.2008

Караџиќ без адвокати во Хаг Според првите процени, Караџиќ може да биде екстрадиран во Хаг во следните неколку дена, најдоцна до понеделник Радован Караџиќ во притворот во Белград побарал да си го обели образот и фигуративно и буквално - убеден е дека без адвокати и со молчење ќе докаже пред ...

Спогодбата со ЕУ ќе се активира до крајот на јули

Време - 24.07.2008

Европската унија до крајот на јули, најверојатно, ќе го одобри почетокот на примената на спогодбата со Србија, по апсењето на бившиот лидер на босанските Срби и воен злосторник, Радован Караџиќ, но за секој нареден чекор кон полноправното членство во Унијата ќе бара лоцирање и апсење и на ...

Хашкото обвинителство проверува дали треба да се менува обвинението против Караџиќ

Канал5 - 24.07.2008

Белград, 24 јули (МИА) - Обвинителството на Хашкиот трибунал врши проверка за тоа дали обвинението против Радован Караџиќ од 2000 година треба да се менува или усогласува поради истекот на времето, изјави портпаролот на Обвинителството Олга Кавран.

Стејт департмент: Никој не бараше награда за Караџиќ

Канал5 - 24.07.2008

Стејт департментот соопшти дека никој не ја побарал наградата, која американските власти ја распишаа за апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ. „Колку што знам никој не бараше никаква награда“, изјави на прес-конференција потпаролот на Стејт департментот Гонзало Гаљегос.

Караџиќ го користел идентитетот на мртов босански војник

Канал5 - 24.07.2008

Белград, 24 јули (МИА) - Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ се криел зад идентитетот на личност, која починала пред 15 години во Сараево.

КАРАЏИЌ ГО КОРИСТЕЛ ИДЕНТИТЕТОТ НА МРТОВ БОСАНСКИ ВОЈНИК

Телма - 24.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ се криел зад идентитетот на личност, која починала пред 15 години во Сараево.

Караџиќ ќе се брани сам пред хашкиот Трибунал

Вест - 24.07.2008

БЕЛГРАД, 24 јули (Ројтерс) - Радован Караџиќ сам ќе ја води сопствената одбрана пред Трибуналот во Хаг и е убеден дека ќе биде ослободен по обвиненијата за геноцид, изјавија роднини и соработници на најбараниот осомничен за воени злосторства во светот.

„Дејли телеграф“: Ратко Младиќ го предал Караџиќ за да се спасува себе си

Канал5 - 24.07.2008

Лондон, 24 јули (МИА) - Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ е пронајден и уапсен благодарение на откритијата што ги дал поранешниот генерал Ратко Младиќ, командант на војската на Република Српска, во настојување да се испазари за себе, доколку им се предаде на властите, открива ...

Тајниот живот на Радован Караџиќ

Утрински - 24.07.2008

Радован Караџиќ дури држел јавни предавања и бил редовен колумнист во списание за здравје Како Дабиќ, духовен истражувач, тој држел предавања за медитација и техники практикувани од свештеници Според српски официјални лица, уапсениот осомничен за воени злосторства Радован Караџиќ неколку години ...

Добри вести од Србија

Утрински - 24.07.2008

Апсењето на лидерот на босанските Срби Радован Караџиќ е уште една во низата добри вести што ги испраќа Србија по долготрајно стагнирање од Балканскиот регион.

Радован Караџиќ

Утрински - 24.07.2008

Биоенергетичар или психијатар. Човек со долга побелена брада облечен во црно со сламена шапка на главата или политичар со специфичната фризура, која ноншалантно му паѓа на чело. Стар човек со навидум беспомошен изглед или воен злосторник обвинет за масакрите во босанската војна од страна на Србите.

Кој ја зеде наградата од 6,6 мил. долари за Караџиќ?

Утрински - 24.07.2008

Загреб - Радован Караџиќ е уапсен благодарение на наградата од 6,6 милиони долари за информација, колку што ветија американската и српска влада за негово пронаоѓање.

Лавров се надева во објективност на Хаг

Утрински - 24.07.2008

Лавров се надева во објективност на Хаг МОСКВА - Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, вчера изјави дека сега по апсењето на Радован Караџиќ е најважно судскиот процес во Хаг да биде објективен без елементи на политизираност, кои се покажаа во досегашната работа на Меѓународниот ...

Радован Караџиќ ќе се товари за нови дела кои првично не беа споменати

Канал5 - 24.07.2008

Обвинението против Радован Караџиќ од Хашкиот суд најверојатно ќе претрпи промени, со оглед на тоа што е составено пред повеќе од една деценија, соопштија од Трибуналот.

Свирел на гусла во „Лудата куќа“ под својата слика

Утрински - 24.07.2008

Радован Караџиќ бил чест гостин во кафеаната „Луда куќа“, каде што дури и свирел на гусла за присутните БЕЛГРАД - „Една вечер, пред една година, се појави на вратата од мојата кафеана. Ме праша дали може да влезе. Ги слушнал гуслите, па би сакал да ги слуша.

Караџиќ украл идентитет на војник од Рума

Дневник - 24.07.2008

Радован Караџиќ украл идентитет на војник од Рума, кој според српските медиуми загинал од снајперски истрел во Сараево, во 1993 година, а според полициски извори се' уште живее во Рума.

Работата на Трибуналот се продолжува уште четири години

Утрински - 24.07.2008

Братот на Караџиќ, Лука, рече дека неговиот брат Радован не го признава Хашкиот суд Судењето на Радован Караџиќ ќе го продолжи постоењето на Меѓународниот суд во Хаг за уште најмалку четири години, сметаат експерти. Трибуналот се планираше да биде затворен до 2010 година.

Лекувал, гуслал и водел црнка под рака

Дневник - 24.07.2008

Наместо да се крие по пештери и манастири, како што се претпоставуваше, Радован Караџиќ успешно ја играл улогата на доктор Драган Дабиќ, исцелител и доктор по алтернативна медицина - живеел спокојно, гостувал на трибини, а имал дури и „љубовница“.

Младиќ е следниот

Дневник - 24.07.2008

Апсењето на Радован Караџиќ го зголеми притисокот врз Србија да го уапси и генерал Ратко Младиќ и тоа веќе неофицијално се посочува како последниот услов за забрзување на процесот на евроинтеграција на земјата.Младиќ се очекуваше во Хаг пред Караџиќ.

Протести во Белград за поддршка на Караџиќ...

Кирилица - 24.07.2008

Изненадува фактот што меѓу оние што протестираат, мнозинството се млади луѓе, кои во „времето на Караџиќ“ веројатно не биле ни родени. Но, тоа не ги попречи да ја пеат „четничката химна“ и да носат шајкачи со кокарда и да го извикуваат името на Радован Караџиќ.

Романските власти не издале лична карта со име Драган Давид Дабиќ

Нетпрес - 24.07.2008

Романските власти не издале лична карта со име Драган Давид Дабиќ Романските власти не издале лична карта со името Драган Давид Дабиќ, изјавиле денеска претставници на Министерството за внатрешни работи, по објавувањето на информацијата, дека лажен документ за лична идентификација, користен од ...

РОМАНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕ ИЗДАЛЕ ЛИЧНА КАРТА СО ИМЕ ДРАГАН ДАВИД ДАБИЌ

Сител - 24.07.2008

РОМАНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕ ИЗДАЛЕ ЛИЧНА КАРТА СО ИМЕ ДРАГАН ДАВИД ДАБИЌ Романските власти не издале лична карта со името Драган Давид Дабиќ, изјавиле денеска претставници на Министерството за внатрешни работи, по објавувањето на информацијата, дека лажен документ за лична идентификација, користен од ...

Имерсија: Апсењето на Караџиќ - втора смрт за “Голема Србија“

Нетпрес - 24.07.2008

Апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, е еднакво на втора смрт за “Голема Србија“, пишува денеска грчкиот весник “Имерсија“.

Српските радикали на протести секој ден

Нетпрес - 24.07.2008

Српската радикална партија на својот веб сајт најави дека протестите против апсењето на Радован Караџич ќе продолжат секој ден, известува Балкан Веб. Во вчерашниот ден околу 300 лица протестираа во центарот на Белград против апсењето на Радован Караџич.

Роковите за затворање на Трибуналот не важат за Караџиќ

Нетпрес - 24.07.2008

Портпаролот на Хашкиот трибунал Нерма Јелчиќ изјавила денес дека роковите кои се предвидени за завршување на работата на Хашкиот трибунал не се однесуваат на дополително уапсените бегалци, како што е Радован Караџиќ.

РОКОВИТЕ ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА ТРИБУНАЛОТ НЕ ВАЖАТ ЗА КАРАЏИЌ

Сител - 24.07.2008

РОКОВИТЕ ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА ТРИБУНАЛОТ НЕ ВАЖАТ ЗА КАРАЏИЌ Портпаролот на Хашкиот трибунал Нерма Јелачиќ денеска за Танјуг изјави дека роковите кои се предвидени за завршување на работата на Хашкиот трибунал не се однесуваат на дополнително упасените хашки бегалци, каков што е Радован Караџиќ.

Можно е Хаг да го смени обвинението против Караџиќ

Кирилица - 24.07.2008

Обвинителството на Хашкиот трибунал врши проверка за тоа дали обвинението против Радован Караџиќ од 2000 година треба да се менува или усогласува поради истекот на времето, изјави портпаролот на Обвинителството Олга Кавран .

РАТКО МЛАДИЌ ГО ПРЕДАЛ КАРАЏИЌ ЗА ДА СЕ СПАСУВА СЕБЕ СИ

Сител - 24.07.2008

РАТКО МЛАДИЌ ГО ПРЕДАЛ КАРАЏИЌ ЗА ДА СЕ СПАСУВА СЕБЕ СИ Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ е пронајден и уапсен благодарение на откритијата што ги дал поранешниот генерал Ратко Младиќ, командант на војската на Република Српска, во настојување да се испазари за себе, доколку им се ...

СУДИРИ МЕЃУ ПОЛИЦИЈАТА И УЧЕСНИЦИ НА МИТИНГОТ ПРОТИВ АПСЕЊЕТО НА КАРАЏИЌ ВО БЕЛГРАД

Сител - 24.07.2008

СУДИРИ МЕЃУ ПОЛИЦИЈАТА И УЧЕСНИЦИ НА МИТИНГОТ ПРОТИВ АПСЕЊЕТО НА КАРАЏИЌ ВО БЕЛГРАД Припадници на српската полиција вечерва во Белград се судрија со група учесници на митингот организиран во знак на протест поради апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ.

Адвокатот на Караџиќ кривично ќе ги гони „грабнувачите“ на неговиот клиент

Кирилица - 24.07.2008

Светозар Вујачиќ , во образложението на пријавата за заведување кривично дело, ги навел наводите на очевидците на апсењето на Караџиќ, кои изјавиле дека, минатиот петок непознати лица насила го фатиле Караџиќ во белградски автобус на јавниот превоз на линијата 73 и протиовправно го привеле.

КАРАЏИЌ НЕМА ДА СЕ ИЗЈАСНИ ЗА ВИНОВЕН ПРЕД ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ

Сител - 24.07.2008

КАРАЏИЌ НЕМА ДА СЕ ИЗЈАСНИ ЗА ВИНОВЕН ПРЕД ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ Осомничениот за воени злосторства Радован Караџиќ се гордее со времето кога беше лидер на босанските Срби и нема да се изјасни за виновен пред Трибуналот во Хаг, изјави денеска неговиот адвокат Светозар Вујичиќ.

Според “Дејли телеграф“, Караџиќ уапсен благодарејќи на Ратко Младиќ

Нетпрес - 24.07.2008

Поранешниот лидер на Србите во Босна и Херцеговина, Радован Караџиќ,е уапсен благодарејќи на информациите што ги дал Ратко Младиќ, прв на листата на хашки бегалци, за да ја спаси својата кожа и да го избегне судењето пред Меѓународниот кривичен суд, пишува денес, “Дејли телеграф“.

НИКОЈ НЕ ЈА ЗЕДЕ НАГРАДА ЗА АПСЕЊЕТО НА КАРАЏИЌ

Сител - 24.07.2008

Српските медиуми, вчера, објавија изјава на бившиот шеф на белградската полиција, Марко Ницовиќ, и на потпретседателот на партијата СРС, Милорад Мирчиќ, дека “предавникот“ веќе ги подигнал парите.

КАРАЏИЌ ГО КОРИСТЕЛ ИДЕНТИТЕТОТ НА МРТОВ БОСАНСКИ ВОЈНИК

Сител - 24.07.2008

Караџиќ го користел името Драган Давид Дабиќ и имал документи за лична идентификација, издадени на тоа име, јавувата локалните медиуми, напоменувајќи дека Дабиќ бил војник на Република Српска и починал во Сараево во 1993 година за време на војната.

Никој од САД не ја побарал награда за Караџиќ

Кирилица - 24.07.2008

Колку што знам никој не бараше никаква награда, изјавил портпаролот на Стејт департментот Гонзало Гаљегос . САД во рамки на програмата наречена „Награда за правда“, распишаа награда од пет милиони долари за информација која би довела до пронаоѓање и апсење на Радован Караџиќ , кој од ...

САД: Никој не ја зеде наградта за аспењето на Караџиќ

Нетпрес - 24.07.2008

Американскиот Стејт департмен соопштилл дека никој не ја побарал наградата што властите на САД ја рапсишаа за апсење на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, јави Танјуг.

Лажниот идентитет на Караџиќ од загинат резервист?

Кирилица - 24.07.2008

Драган Дабиќ , што во подоцнежната полициска истрага се воспоставило дека тоа лице впрочем било пензиониран земјоделец од Рума.

Радован - Пензиониран земјоделец

Вечер Прес - 24.07.2008

Радован Караџиќ имал лична карта на име Драган Дабиќ, издадена во Рума, а истражните органи се сомневаат дека најбараниот хашки бегалец му го земал идентитетот на Драган Дабиќ, роден 1954 година а загинал 1993 година во Сараево.

Караџиќ ќе се брани сам во Хаг

Н.Македонија - 24.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби и осомничен воен злосторник Радован Караџиќ планира да се брани сам пред Хашкиот трибунал, изјавил Светозар Вујачиќ, адвокат на Караџиќ.

Караџиќ ќе се брани самиот ако оди во Хаг

BBC - 23.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, му рекол на својот адвокат дека самиот ќе се брани доколку биде предаден на судење во меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг. Адвокатот, Светозар Вујачиќ, вели дека Караџиќ е уверен оти ќе го добие случајот.

Апсењето на Караџиќ

BBC - 23.07.2008

Српските власти вчера дадоа подробности за апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, кој е баран за воени злодела од граѓанската војна. 63-годишниот осомничен злосторник е приведен завчера, по речиси 13 години во бегство.

Боцевски: Апсењето на Караџиќ е унапредување на правната држава

Утрински - 23.07.2008

Боцевски: Апсењето на Караџиќ е унапредување на правната држава Владата на Македонија ги поздравува сите чекори на владите во регионот кои водат кон зацврстување на принципите на почитувањето на основните човекови права и слободи, унапредување на правната држава и заложбите за европската ...

Покрај лажниот идентитет, Радован Караџиќ имал и лажна сопруга

Канал5 - 23.07.2008

Освен лажниот идентитет, Радован Караџиќ имал и лажна сопруга. Мистериозната жена го придружувала на сите патувања и предавања за биоенергија и се однесувала како негова сопруга. Ја нарекувал Мила и често ја држел за рака и ја прегрнувал. Мила била претставувана како неговата најголема љубов.

Радован Караџиќ најдоцна до почетокот на следната недела ќе биде екстрадиран во Хаг

Канал5 - 23.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ ќе биде префрлен во Хаг во текот на викендот или најдоцна во почетокот на следната недела.

АМЕРИКАНСКИ И БРИТАНСКИ РАЗУЗНАВАЧИ ПОМОГНАЛЕ ВО АПСЕЊЕТО НА КАРАЏИЌ

Телма - 23.07.2008

Американските и британските разузнавачки агенции помагале при пронаоѓањето на Радован Караџиќ, известувајќи го Белград за неговото движење, открива „Фајненшел тајмс“, повикувајки на изјави на високи српски функционери кои не ги именува.

Американски и британски разузнавачки агенции го известиле Белград за Караџиќ

Канал5 - 23.07.2008

Лондон, 23 јули (МИА) - Американските и британските разузнавачки агенции помагале при пронаоѓањето на Радован Караџиќ, известувајќи го Белград за неговото движење, открива „Фајненшел тајмс“, повикувајки на изјави на високи српски функционери кои не ги именува.

По 13 години бегство уапсен е Радован Караџиќ

Утрински - 23.07.2008

Сараево го прослави апсењето на Караџиќ Претседателот на босанските Срби за време на војната во Босна, Радован Караџиќ, кој се бара поради геноцид и злосторства, беше уапсен во близина на Белград по 13 години бегство. Со долга бела брада, и работејќи како лекар, тој е уапсен во понеделникот навечер.

Воздржани коментари од Москва

Утрински - 23.07.2008

Прашањето за предавање на Караџиќ на Трибуналот во Хаг е внатрешно прашање на Србија Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Прашањето за предавање на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на Хашкиот трибунал е внатрешна работа на властите од Србија кои самостојно треба да ...

Психијатарот го шокира Запад со идеите за тотална војна

Утрински - 23.07.2008

Човекот кој сега е во притвор поради најкрвавиот масакр во Европа по II С.В., изгледа како стар салонски пејач БЕЛГРАД - Во раната пролет во 1992 година меката побелена коса и големата насмевка измамија многумина.

Хартман- Караџиќ е уапсен уште во петокот, а не во понеделникот

Утрински - 23.07.2008

Хартман: Караџиќ е уапсен уште во петокот, а не во понеделникот Поранешниот лидер на босанските Срби е уапсен во Белград уште во петокот, а не вчера, тврди потпаролот на поранешниот главен хашки обвинител Карла дел Понте, Флоренс Хартман во интервју за електронското издание на францускиот весник ...

Д-р Караџиќ лекувал во Белград

Вест - 23.07.2008

БЕЛГРАД, 23 јули (АП) - Уапсениот воен криминалец Радован Караџиќ пуштил долга, бела брада за да го скрие својот идентитет, и дури успеал отворено да практикува алтернативна медицина додека се криел, соопштија вчера властите откривајќи детали за неговото апсење по една деценија бегство.

Караџиќ мож да биде префрлен во Хаг уште за време на претстојниот викенд

Канал5 - 23.07.2008

Хаг, 23 јули (МИА) -  Поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ уште овој викенд може да биде предаден на Трибуналот во Хаг, изјави денеска претставникот на српското обвинителство за воени злосторства Бруно Векариќ.

Караџиќ ќе се брани сам пред хашкиот Трибунал

Канал5 - 23.07.2008

Белград, 23 јули (МИА) - Радован Караџиќ ќе ја води сопствената одбрана пред Трибуналот во Хаг и е убеден дека ќе биде ослободен по обвиненијата за геноцид, изјавија роднини и соработници на осомничениот за воени злосторства.

“Фајненшел Тајмс“: Британски и американски разузнувачи помогнале во апсењето на Караџиќ

Нетпрес - 23.07.2008

Британски и американски разузнавачки служби имале голем придонес во апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, пишува денеска во своето издание весникот “Фајненшел Тајмс“, повикувајќи се на анонимен извор.

КОЈ ДОБИ 6,6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ИНФОРМАЦИЈАТА ЗА КАРАЏИЌ?

Сител - 23.07.2008

АМЕРИКАНСКАТА ВЛАДА ВЕТИЛА ИСПЛАТА ОД 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НАГРАДА ЗА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ФАЌАЊЕ НА РАДОВАН КАРАЏИЌ КОЈ ДОБИ 6,6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ИНФОРМАЦИЈАТА ЗА КАРАЏИЌ? Американската влада ветила исплата од 5 милиони долари награда за информација за фаќање на Радован Караџиќ.

ПРОТЕСТ НА „ПЛОШТАДОТ НА РЕПУБЛИКАТА“, НАПАДНАТИ НОВИНАРСКИ ЕКИПИ

Сител - 23.07.2008

ПРОТЕСТ НА „ПЛОШТАДОТ НА РЕПУБЛИКАТА“, НАПАДНАТИ НОВИНАРСКИ ЕКИПИ На Плоштадот на Републиката во Белград и денеска, околу 17 часот, почнаа да се собираат демонстранти кои протестираат по повод апсењето на поранешниот лидер на Република Српска Радован Караџиќ, јавува Танјуг.

Караџиќ како Дабиќ ја нашол и љубовта на животот

Нетпрес - 23.07.2008

Радован Караџиќ, кој уште во 1998 година добил идентитет како Драган Дабиќ и тоа со помош на српската тајна полиција, толку се соживеал во улигата на водење двоен живот, што сликата за себе ја дополнил и со нова жена.

Ројтерс: Што побрзо судење на Караџиќ

Нетпрес - 23.07.2008

По апсењето на поранешниот водач на босанските Срби, Караџиќ, обвинителите и судиите од Хашкиот трибунал, ќе се обидат да направат брзо судење и да ги избегнат бавните процеси од минатото, пишува Ројтерс, повикувајќи се на изјави на експерти.

АМЕРИКАНСКИ И БРИТАНСКИ РАЗУЗНАВАЧКИ АГЕНЦИИ ГО ИЗВЕСТИЛЕ БЕЛГРАД ЗА КАРАЏИЌ

Сител - 23.07.2008

АМЕРИКАНСКИ И БРИТАНСКИ РАЗУЗНАВАЧКИ АГЕНЦИИ ГО ИЗВЕСТИЛЕ БЕЛГРАД ЗА КАРАЏИЌ Американските и британските разузнавачки агенции помагале при пронаоѓањето на Радован Караџиќ, известувајќи го Белград за неговото движење, открива „Фајненшел тајмс“, повикувајки на изјави на високи српски функционери кои ...

Протести во Белград поради апсењето на Караџиќ

Кирилица - 23.07.2008

Повеќе десничарски организации во 17 часот во центарот на Белград организираа протести против апсењето на Радован Караџиќ, а на нив им се приклучија повеќе млади лица со обележја на „Образ“, па така бројката прераснала на 200 до 300 демонстранти, соопштуваат српските медиуми.

Дали Караџиќ и резервира билет на Србија за ЕУ?

Кирилица - 23.07.2008

Балканот и вчера ја покажа на дело својата противречност. Апсењето на „најбараниот“ од Трибуналот за поранешна Југославија во Хаг, наиде на спротивставени реакции, додека едните се радуваа другите протестираа на улиците на Белград и во Република Српска, што значи дека на овие простори и ...

ЗАД СЕКОЈ ЧОВЕК КОЈ МОЖЕ, ПОСТОЈАТ ДРУГИ ЛУЃЕ КОИ МОЖАТ, ОМИЛЕНА ИЗРЕКА НА “ДОКТОР ДАБИЌ“

Сител - 23.07.2008

ЗАД СЕКОЈ ЧОВЕК КОЈ МОЖЕ, ПОСТОЈАТ ДРУГИ ЛУЃЕ КОИ МОЖАТ, ОМИЛЕНА ИЗРЕКА НА “ДОКТОР ДАБИЌ“ Радован Караџиќ, како доктор Драган Дабиќ, има своја официјална интернет страница на која се наведува дека “Доктор Драган “Давид“ Дабиќ е роден пред околу 60 години во српското село Коваци покрај Краљево.

Кој доби 6,6 милиони долари за информацијата за Караџиќ?

Нетпрес - 23.07.2008

Американската влада ветила исплата од 5 милиони долари награда за информација за фаќање на Радован Караџиќ. Исто така и српската влада за Караџиќ нудела еден милион евра. Стручњаците, тврдат дека тие пари, вкупно 6,6 милиони долари, некој веќе ги добил.

КАРАЏИЌ КАКО ДАБИЌ ЈА НАШОЛ И ЉУБОВТА НА ЖИВОТОТ

Сител - 23.07.2008

Радован Караџиќ, кој уште во 1998 година добил идентитет како Драган Дабиќ и тоа со помош на српската тајна полиција, толку се соживеал во улигата на водење двоен живот, што сликата за себе ја дополнил и со нова жена.

Караџиќ двојниот живот го водел и со друга жена ...

Кирилица - 23.07.2008

Радован Караџиќ соработувал, велат дека речиси секогаш, без исклучок, на сите посети и патувања тој бил придружуван од некоја средовечна жена, за која не знаеле ништо, ниту дали живее со него, ниту нејзиното име, ниту од каде е и со што се занимава.

РАДОВАН КАРАЏИЌ ПЛАНИРАЛ ДА СЕ ПРЕДАДЕ ВО ЈАНУАРИ 2009 ГОДИНА

Сител - 23.07.2008

бидејќи тогаш за него би одговарале соодветните судови во Србија, изјавил за „Шпигел“ неговиот адвокат Светозар Вујачиќ, пренесе српската телевизија Студио Б. Тој потврди дека Караџиќ ќе се брани сам пред хашкиот Трибубал, а ќе има тим од советници составен само од четири или пет члена.

Зад секој човек кој може, постојат други луѓе кои можат, омилена изрека на “доктор Дабиќ“

Нетпрес - 23.07.2008

Радован Караџиќ, како доктор Драган Дабиќ, има своја официјална интернет страница на која се наведува дека “Доктор Драган “Давид“ Дабиќ е роден пред околу 60 години во српското село Коваци покрај Краљево.

Американски и британски разузнавачи го известиле Б...

Кирилица - 23.07.2008

Американските и британските разузнавачки агенции помагале при пронаоѓањето на Радован Караџиќ , известувајќи го Белград за неговото движење, открива „Фајненшел тајмс“, повикувајки се на изјави на високи српски функционери кои не ги именува.

Караџиќ сам ќе се брани пред хашкиот Трибунал ...

Кирилица - 23.07.2008

Адвокатот на Радован Караџиќ Светозар Вујачиќ изјавил дека неговиот клиент е во добра психо-физичка состојба, не зборувал со иследниците и се бранел со молчење. - Караџиќ ќе има адвокатски тим во Србија, но ќе се заштитува сам без адвокат за време на судскиот процес во Хаг, додал Вујачиќ.

„Докторот“ му парира на Холивуд

Кирилица - 23.07.2008

Колку и да звучи трагикомично, Др. Драган Дабиќ, алтер егото на Радован Караџиќ , отвори простор за реална паралела со најдобро изработените маски во Холивуд.

Ратко Младиќ го предал Караџиќ за да се спаси себе си

Кирилица - 23.07.2008

Радован Караџиќ поранешниот лидер на босанските Срби е откриен и уапсен благодарејќи на информациите кои ги дал Ратко Младиќ , некогашниот командант на Војската на Република Српска во настојување да се испазари за себе, доколку им се предаде на властите, тврди лондонски „Дејли ...

Полицијата ја претресла кафеаната “Кула Караџиќ“

Нетпрес - 23.07.2008

Црногорската полиција соопштила дека во понеделникот го претресла угостителскиот објект “Кула Караџиќ“ во Подгорица и во таа прилика кај едно лице пронашла ладно оружје, пренесува агенцијата Бета. Како што денес соопштила управата на полицијата на Црна Гора, за време на рацијата во кафеаната кај Р.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: По 13 години бегство уапсен е Радован Караџиќ

Нетпрес - 23.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: По 13 години бегство уапсен е Радован Караџиќ Претседателот на босанските Срби за време на војната во Босна, Радован Караџиќ, кој се бара поради геноцид и злосторства, беше уапсен во близина на Белград по 13 години бегство.

РАТКО МЛАДИЌ ГО ПРЕДАЛ КАРАЏИЌ ЗА ДА СЕ СПАСИ СЕБЕ СИ

Сител - 23.07.2008

РАТКО МЛАДИЌ ГО ПРЕДАЛ КАРАЏИЌ ЗА ДА СЕ СПАСИ СЕБЕ СИ Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ е откриен и уапсен, благодарејќи на информациите што ги дал некогашниот командант на Војската на Република Српска, генерал Ратко Младиќ во настојување да се испазари за себе, доколку им се ...

Кој го продаде Караџиќ?!

Вечер Прес - 23.07.2008

Во редакцијата на "Здрав живот" главниот уредник Горан Којиќ рекол дека прет години чекал магазинот да им се прослави но не ни сонувал дека тоа ќе биде поради најбараниот хашки бегалец По апсењето на најбараниот хашки бегалец Радован Караџиќ или доктор Драган Давид Дабиќ, се отвори нова страница од ...

„Исцелителот“ Караџиќ уапсен во Белград

Н.Македонија - 23.07.2008

Поранешниот политички лидер на босанските Срби и еден од најбараните воени злосторници, Радован Караџиќ, по речиси 13 години бегство завчера вечер бил уапсен во Белград.

Уапсен Радован Караџиќ

BBC - 22.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, кој избегнуваше да биде фатен поради воени злодела речиси 13 години - е во притвор откако беше уапсен од српските безбедносни сили.

Политичка биографија

BBC - 22.07.2008

Белградскиот суд нареди Караџиќ да биде префрлен до Меѓународниот суд за воени злодела во Хаг но неговиот адвокат најави дека тој ќе се жали на решението. Од своја страна, главниот обвинител на Судот, Серж Брамерц, рече дека ова покажува оти никој не е над законот.

Стратегиски чекор

BBC - 22.07.2008

Но, што значи апсењето на Караџиќ за идната стабилност на Балканот? За многумина денес е тешко да се сетат како насилното распаѓање на Југославија во раните 90-ти години ја растури еуфоријата за новиот свет по крајот на студената војна.

Радован Караџиќ уапсен во Србија

А1 - 22.07.2008

Радован Караџиќ, по кого Хашкиот трибунал има распишано потерница, беше уапсен синоќа од страна на српските служби за безбедност. Тоа го соопштија од Кабинетот на претседателот Борис Тадиќ. „Караџиќ беше локализиран и уапсен“, се наведува во соопштението.

Радован Караџиќ приведен во Белград

Дневник - 22.07.2008

Радован Караџиќ, најбараниот бегалец во Европа, е приведен во Белград и треба да му биде испорачан на Хашкиот трибунал. Лидерот на босанските Срби во текот на војната во Босна, кој 11 години беше во бегство, живеел во Белград со лажен идентитет, под името Драган Дабиќ, и работел во приватна ...

Различни информации околу апсењето на Караџиќ

Канал5 - 22.07.2008

Белград, 22 јули (МИА) - Радован Караџиќ бил уапсен синоќа во предградие на Белград, соопшти извор на српската полиција, кој побарал анонимност. Според изворот, куќата во која се криел Караџиќ била набљудувана во текот на изминатите неколку седмици.

Босанските Срби во шок, муслиманите го слават апсењето на Караџиќ

Канал5 - 22.07.2008

Сараево, 22 јули (МИА) - Додека граѓаните на Република Српска беа шокирани од веста за апсењето на Радован Караџиќ, во Муслиманско-хрватската федеација на неа се гледа со големо одобрување.

КАРАЏИЌ ЌЕ БИДЕ ПРЕФРЛЕН ВО ХАГ

Телма - 22.07.2008

Српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека е издадена судска наредба поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ да биде предаден пред Трибуналот на ОН.

Караџиќ живеел на Нов Белград како Драган Дабиќ

Канал5 - 22.07.2008

Белград, 22 јули (МИА) - Радован Караџиќ престојувал во општината Нов Белград под лажен идентитет и како Драган Дабиќ се занимавал со алтернативна медицина во една приватна лекарска ординација. Ова денеска го соопшти претседателот на Националниот совет за соработка со Хаг Расим Љајиќ.

Српскиот суд одлучи Радован Караџиќ да биде префрлен во Хаг

Канал5 - 22.07.2008

Белград, 22 јули (МИА) - Српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека е издадена судска наредба поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ да биде предаден пред Трибуналот на ОН.

Владата го поздравува апсењето на Радован Караџиќ

Канал5 - 22.07.2008

Скопје, 22 јули (МИА) - Владата на Република Македонија ги поздравува сите чекори на владите во регионот кои водат кон зацврстување на принципите на почитувањето на основните човекови права и слободи, унапредување на правната држава и заложбите за европската интеграција на целиот регион, изјави за ...

Радован Караџиќ уапсен во Србија

Канал5 - 22.07.2008

Белград, 22 јули (МИА) - Радован Караџиќ, по кого Хашкиот трибунал има распишано потерница, беше уапсен синоќа од страна на српските служби за безбедност. Тоа го соопштија од Кабинетот на претседателот Борис Тадиќ. - Караџиќ беше локализиран и уапсен, се наведува во соопштението.

Синоќа во Белград е уапсен Радован Караџиќ

Канал5 - 22.07.2008

Најголемиот воен злосторник на просторите на поранешна Југославија и првообвинет за масакрот во Сребреница и четиригодишната опсада на Сараево Радован Караџиќ од синоќа е во притвор.

Апсењето на Караџиќ ја приближува Србија кон Европската унија

Канал5 - 22.07.2008

По апсењето на Радован Караџиќ, Европската Комисија ќе ја поддржува европската иднина на Србија и ќе бара од земјите членки имплементирање на европските договори кои беа замрзнати поради недоволната соработка со Хашкиот трибунал.

Отворен пат на Србија кон Европската Унија

Дневник - 22.07.2008

Веста пристигна како утеха за роднините на жртвите на масакрот во Сребреница Европската Унија го поздрави апсењето на Радован Караџиќ како огромен чекор на Србија во процесот на евроинтеграција.

“Блиц“: Славје во Сараево, молк во Република Српска

Нетпрес - 22.07.2008

Веста за апсењето на Радован Караџиќ, во Република е дочекана со молк и неверување, додека во Сараево е радосно поздравена, објавува електронското издание на српскиот весник “Блиц. “Неколку стотини граѓани на Сараево, околу полноќ, излегоа на улиците на градот за да го прослават апсењето.

Рен: Апсењето на Караџиќ, пресвртница во соработката на Белград со Хаг

Нетпрес - 22.07.2008

Европскиот комесар за проширување Оли Рен, пред почетокот на Советот на министри на Европската Унија во Брисел, рекол дека апсењето на Караџиќ е пресвртница во соработката на Белград со Хаг. Со ова се покажува дека Србија е многу сериозна за прашањето за соработка.

Босанските Срби шокирани, муслиманите слават ...

Кирилица - 22.07.2008

По објавувањето на веста за апсењето на Караџиќ пред зградата на Специјалниот суд, во која е и Советот за воени злосторства на Окружниот суд, каде беше сослушан Караџиќ, беше собрана група од десетина граѓани, а собири имаше и на Плоштадот на Републиката.

Уапсен Радован Караџиќ

Кирилица - 22.07.2008

Радован Караџиќ беше локализиран и уапсен, се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот Борис Тадиќ . Повеќе детали не се наведуваат но според извор близок до обвинителството, поранешниот лидер на босанските Срби за време на војната во Босна во 1992-1995 година бил уапсен на српска ...

Караџиќ се криел под името Драган Дабиќ

Нетпрес - 22.07.2008

Претседателот на српскиот Национален совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љајиќ, денеска изјавил дека Радован Караџиќ, кој вчеравечер беше уапсен во Белград, се криел под лажно име.

Холбрук: Караџиќ е европскиот Осама бин Ладен и архитект за масовни колежи

Нетпрес - 22.07.2008

Поранешниот американски пратеник за Балканот, во текот на 90-те години, Ричард Холбрук, познат по потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор, изјавил дека за него Радован Караџиќ е прав архитект за масовен колеж. Холбрук го нарекол Караџиќ европски Осама бин Ладен.

Меѓународната заедница задоволна од апсењето на Радован Караџиќ

Кирилица - 22.07.2008

Во име на канцеларијата на обвинители сакам да им честитам на српските власти, особено на Советот за национална безбедност и на акциониот тим кој е задолжен за пронаоѓање на тие кои се кријат, како и на канцеларијата на обвинители за воени злосторства, која придонесе да се направи овој голем чекор ...

Караџиќ живеел под името Драган Дабиќ

Кирилица - 22.07.2008

Владимир Вукчевиќ , изјавил на конференцијата за новинари дека Радован Караџиќ бил уапсен синоќа во околината на Белград при преместување од една во друга локација. Шеесет и тригодишниот Караџиќ не давал отпор при апсењето и бил во депресивна состојба во моментот на апсење.

РАДОВАН КАРАЏИЌ УАПСЕН ВО СРБИЈА

Сител - 22.07.2008

Радован Караџиќ, по кого Хашкиот трибунал има распишано потерница, беше уапсен синоќа од страна на српските служби за безбедност. Тоа го соопштија од Кабинетот на претседателот Борис Тадиќ. - Караџиќ беше локализиран и уапсен, се наведува во соопштението.

Хашим Тачи: Апсењето на Караџиќ позитивно за Србија и за целиот регион

Нетпрес - 22.07.2008

Премиерот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека апсењето на Радован Караџиќ ќе има позитивни последици за развојот на Србија и на целиот регион, пренесува албанското електронско издание Балканвеб. Според него, со ова апсење Србија испратила позитивна порака кон светот.

КАРАЏИЌ ЖИВЕЕЛ ПОД ИМЕТО ДРАГАН ДАБИЌ

Сител - 22.07.2008

Радован Караџиќ престојувал во општина „Нов Белград“ под лажен идентитет и како Драган Дабиќ се занимавал со алтернативна медицина во приватна лекарска ординација, изјавил за новинарите претседателот на Националниот совет за соработка со Хаг, Расим Љаиќ, пренесува Блиц.

“Блиц“: Караџиќ сам ќе се брани во Хаг

Нетпрес - 22.07.2008

Адвокатoт на Радован Караџиќ, Светозар Вујачиќ, денеска изјавил дека неговиот клиент самиот ќе се брани во Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, објави весникот “Блиц“. Вујачиќ рекол дека Караџиќ е во одлична здравствена состојба и дека се чувтсвува добро.

Владата го поздрави апсењето на Радован Караџиќ

Кирилица - 22.07.2008

Владата на Република Македонија ги поздравува сите чекори на владите во регионот кои водат кон зацврстување на принципите на почитувањето на основните човекови права и слободи, унапредување на правната држава и заложбите за европската интеграција на целиот регион, изјави владиниот портпарол Ивица ...

БЛИЦ-КАРАЏИЌ САМ ЌЕ СЕ БРАНИ ВО ХАГ

Сител - 22.07.2008

Вујачиќ рекол дека Караџиќ е во одлична здравствена состојба и дека се чувтсвува добро. Лука Караџиќ, брат на најбараниот хашки бегалец, изјавил дека го посетил Радован и дека еден час разговарал со него.

БОЦЕВСКИ-ВЛАДАТА ГО ПОЗДРАВУВА АПСЕЊЕТО НА РАДОВАН КАРАЏИЌ

Сител - 22.07.2008

Владата на Република Македонија ги поздравува сите чекори на владите во регионот кои водат кон зацврстување на принципите на почитувањето на основните човекови права и слободи, унапредување на правната држава и заложбите за европската интеграција на целиот регион, изјави владиниот портпарол Ивица ...

РЕН - ПРИВРЕМЕНАТА СПОГОДБА МЕЃУ ЕУ И СРБИЈА ТРЕБА ДА СТАПИ ВО СИЛА

Сител - 22.07.2008

ПО АПСЕЊЕТО НА КАРАЏИЌ СЕ ОТВОРААТ ВРАТИТЕ НА ЕУ ЗА СРБИЈА РЕН - ПРИВРЕМЕНАТА СПОГОДБА МЕЃУ ЕУ И СРБИЈА ТРЕБА ДА СТАПИ ВО СИЛА Европскиот комесар за проширување Оли Рен денеска во Брисел изјави дека Европската комисија смета дека по апсењето на Радован Караџиќ Привремената спогодба меѓу ЕУ и Србија ...

СЕМЕЈСТВОТО НА РАДОВАН КАРАЏИЌ ПОБАРА ДОЗВОЛА ДА СЕ ВИДИ СО НЕГО

Сител - 22.07.2008

СЕМЕЈСТВОТО НА РАДОВАН КАРАЏИЌ ПОБАРА ДОЗВОЛА ДА СЕ ВИДИ СО НЕГО Ќерката на Радован Караџиќ, Соња Караџиќ денеска изјави дека нејзиното семејство побарало да им се укине забраната за патување, за да можат да го посетат нејзиниот татко во белградскиот затвор, пренесоа светските агенции.

Српските радикали жалат поради апсењето на Караџиќ

Нетпрес - 22.07.2008

Заменик претседателот на Српската радикална партија, Томислав Николиќ, изјави дека Радован Караџиќ не е воен престапник и дека неговиот единствен проблем бил фактот што не е Србин, објави РИА Новисти.

ФЛОРЕНС ХАРТМАН-КАРАЏИЌ Е УАПСЕН УШТЕ ОД ПЕТОКОТ

Сител - 22.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби е уапсен во Белград уште во петокот, а не вчера, тврди потпаролот на поранешниот главен хашки обвинител Карла дел Понте, Флоренс Хартман во интервју за електронското издание на францускиот весник „Нувел Опсерватер“.

Караџиќ во Нови Сад предавал за здрав живот ...

Кирилица - 22.07.2008

е уапсен синоќа во околината на Белград. Шеесет и три годишниот поранешен лидер на босанските Срби не давал отпор при апсењето и бил во депресивна состојба во моментот на апсење. Се брани со молчење.

Контрадикторнoсти околу апсењето на Караџиќ

Кирилица - 22.07.2008

Според полициски извор, куќата во која се криел Радован Караџиќ била набљудувана во текот на изминатите неколку седмици. Српските власти дејствувале врз основа на информација, дадена од странско разузнавање.

Завршено сослушувањето на Караџиќ

Нетпрес - 22.07.2008

Милан Дилпариќ, истражен судија во Советот за воени злосторства, за новинската агенција “Бета“ потврдил дека во ножта меѓу понеделникот и вторникот го сослушувал поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ. “Сослушувањето е завршено“, рекол Дилпариќ.

ЕУ: Апсењето на Караџиќ, клучно за Србија

Нетпрес - 22.07.2008

Апсењето на хашкиот бегалец, Радован Караџиќ, е “важен чекор во приближувањето на Србија до Европската унија“, соопшти француското претседателство на ЕУ, а еврокомесарот Оли Рен оцени дека тоа е всушност “клучната случка за тежнеењето на Србија да влезе в о Европската унија“.

Солана го поздравил апсењето на Караџиќ

Нетпрес - 22.07.2008

Хавиер Солана високиот претставник на Европската Унија за безбедност и надворешна политика, изјавил денес во Брисел, дека со апсењето на Радован Караџиќ, властите во Белград покажале дека се подготвени во целост да соработуваат со Хашкиот трибунал.

Караџиќ уапсен во градски автобус во Белград

Нетпрес - 22.07.2008

Адвокатот Светозар Вујачиќ, изјавил дека Радован Караџиќ, во сослушувањетго пред истражен судија, ноќеска, рекол оти бил уапсен во петокот навечер, во автобус на градскиот превоз во Белград.

Семејството Караџиќ од ТВ дознало за апсењето на Радован

Нетпрес - 22.07.2008

Љиљана Зелен-Караџиќ, изјавила дека е збунета од веста за апсењето на нејзиниот сопруг, Радован Караџиќ. Таа тврдела дека веста ја чула од ќерка си Соња, вчера околу 23.30 часот, која пак се информирала до телевизиски вести.

БЛИЦ-СЛАВЈЕ ВО САРАЕВО, МОЛК ВО РЕПУБЛИКА СРПСКА

Сител - 22.07.2008

“Неколку стотини граѓани на Сараево, околу полноќ, излегоа на улиците на градот за да го прослават апсењето. Колони од автомобили кружеа по Скендерија и во потесниот градски центар. Од славеничките автомобили, на кои им беа вклучени сирените, беа фрлани петарди.

Уапсен Радован Караџиќ

Вечер Прес - 22.07.2008

При апсењето, шеесет и тригодишниот Караџиќ не давал отпор и бил во депресивна состојба. Сослушувањето на Караџиќ почнало прексиноќа околу еден часот по полноќ и траело час и половина во зградата на Специјалниот суд, која беше обезбедувана од полициски кордон Прексиноќа во Белград, по 13-годишна ...

Фалби за Србија од сите страни

Вечер Прес - 22.07.2008

Сите европските лидери д го поздравија апсењето на Радован Караџиќ и нагласија оти со овој чекор Србија го забрзува процесот на интегрирање во Европската унија. Германскиот канцелар Ангела Меркел апсењето на Караџиќ го означи како историски момент. "Тоа е историски момент.

Уапсен Радован Караџиќ

Нетпрес - 21.07.2008

Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, вечерва бил уапсен, соопштил српскиот Совет за национална безбедност, јавија српоските медиуми. Во акција на српските безбедносни служби, Караџиќ бил лоциран и веднаш лишен од слобода.