TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ е оркестрирано од Србија

Телма - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде ‘комплицирана состојба’, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ орекестрирано од Србија

24 Вести - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ орекестрирано од Србија

Алсат-М - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ оркестрирано од Србија

МКД - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба", изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: последните настани во Митровица оркестрирани од Србија

Р.С.Европа - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Вучиќ и Тачи, другари во пропаганда

Deutsche Welle - 30.03.2018

Инцидентот во Митровица би можел да остане хаотично изведена драма со која Вучиќ и Тачи си го зголемуваат политичкиот капитал. Но драмските кулиси би можеле и навистина да пламнат, пишува Дарио Хајриќ.

Тачи: Ако тргне војска од Србија кон Косово, ќе се врати како што се врати возот

Република - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ оркестрирано од Србија

ТВ21 - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Ако тргне војска од Србија кон Косово, ќе се врати како што се врати возот

Сител - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи му порача на Вучиќ „ако тргне војската на Косово ќе се врати како возот“

Канал5 - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ орекестрирано од Србија

+инфо - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Апсењето на Ѓуриќ орекестрирано од Србија

А1 On - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Србија го оркестрираше инцидентот во Митровица

МРТ - 30.03.2018

Тачи тврди дека посетата на Косовска Митровица била по наредба на српскиот претседател Александар Вучиќ. Според косовскиот претседател Хашим Тачи, апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ е ...

Харадинај им даде отказ на првите луѓе во косовската полиција

МРТ - 30.03.2018

Апсењето на директорот на Српската владина канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ било оркестрирано од Србија, а посетата на Косовска Митровица била по наредба на српскиот претседател Вучиќ, обвини косовскиот претседател Хашим Тачи...

Акцијата на косовската полиција во која беше уапсен Марко Ѓуриќ ја загрозила безбедноста на новинарите

Макфакс - 30.03.2018

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8.000 членови, ги осуди последните инциденти кои се случија врз новинарите за време на полициската интервенција ...

Тачи: Ако тргне војска од Србија кон Косово, ќе се врати како што се врати возот

Press24 - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Харадинај им даде отказ на првите луѓе во косовската полиција

Press24 - 30.03.2018

Косовскиот премиер Харадинај им даде отказ на првите луѓе во косовската полиција. Апсењето на директорот на Српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ било оркестрирано од Србија, а посетата на Косовска Митровица била по наредба на српскиот ...

Полицијата во Северна Митровица ја загрозила безбедноста на новинарите

Мета - 30.03.2018

Регионалната платформа на Западен Балкан за слобода на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8.000 членови, ги осудува последните инциденти кои се случија врз новинарите за време на полициската интервенција во Северна ...

Тачи: Ако тргне војска од Србија кон Косово, ќе се врати како што се врати возот

24Инфо - 30.03.2018

Тачи: Ако тргне војска од Србија кон Косово, ќе се врати како што се врати возот Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се ...

Тачи: Ако тргне војска од Србија кон Косово, ќе се врати како што се врати возот

Маркукуле - 30.03.2018

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.

Акцијата на косовската полиција во која беше уапсен Марко Ѓуриќ ја загрозила безбедноста на новинарите

Sky - 30.03.2018

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8.000 членови, ги осуди последните инциденти кои се случија врз новинарите за време на полициската интервенција ...

САД ги осудија тензиите меѓу Косово и Србија

Р.С.Европа - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност". Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите преку дијалог

Алсат-М - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност”. Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

Русија и САД за настаните во Косово

Алсат-М - 28.03.2018

За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ги осудија случувањата. Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое се наведува дека силно го осудува инцидентот ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите преку дијалог

ТВ21 - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност”. Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите преку дијалог

Сител - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност". Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

Русија и САД за настаните во Косово

Алфа - 28.03.2018

За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ги осудија случувањата. За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ...

Потресно сведоштво на Ѓуриќ: Во емисија раскажа за хоророт

Сител - 28.03.2018

Шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој завчера беше уапсен и брутално претепан во Косовска Митровица, утринава откри дека се уште не ги погледал снимките од неговото апсење. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, Ѓуриќ рекол дека не ...

Сергеј Трифуновиќ објави скандалозна изјава за Ѓуриќ, па цела Србија го замрази преку ноќ

Сител - 28.03.2018

Познатиот актер Сергеј Трифуновиќ синоќа објави нова скандалозна изјава на својот Твитер профил. Трифуновиќ на албански јазик напиша навредлив статус кон Директорот на канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ, кој вчера беше уапсен на Косово.

Србите пред самопрогласување автономија во Косово

Република - 28.03.2018

Драматичните настани во соседството на Македонија. Албанските аналитичари сепак сметаат дека тензиите во Косово се користат за замаглување на договорот за демаркацијата со Црна Гора, пишува Блерим Исмаили за „Независен весник“.

Русија и САД најостро го осудува инцидентот во Митровица: Од Вашингтон и Москва стигаат јасни пораки

Сител - 28.03.2018

За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ги осудија случувањата. Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое се наведува дека силно го осудува инцидентот ...

Потресна исповед на Ѓуриќ за неговото апсење на Косово

Курир - 28.03.2018

Шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој завчера беше уапсен и брутално претепан во Косовска Митровица, утринава откри дека се уште не ги погледал снимките од неговото апсење. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, Ѓуриќ рекол дека не ...

Русија и САД за настаните во Косово

+инфо - 28.03.2018

За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ги осудија случувањата. Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое се наведува дека силно го осудува инцидентот ...

Еден од нив ни пикна два прста во устата и така ме влечеше за лицето – Ѓуриќ се наврати на настаните во Косово!

Република - 28.03.2018

Шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој завчера беше уапсен и брутално претепан во Косовска Митровица, утринава откри дека се уште не ги погледал снимките од неговото апсење. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, Ѓуриќ рекол дека не ...

Русија и САД со осуда за инцидентот во Косовска Митровица, повикаа на смирување на тензиите

МРТ - 28.03.2018

Русија и САД го осудија инцидентот во Косовска Митровица и побараа итен прекин на заканите за регионалната стабилност на Балканот. Дијалогот меѓу Белград и Приштина во застој поради влезот на српската делегација на северот на Косово и покрај ...

Русија и САД ги осудија настаните на Косово

Алфа - 28.03.2018

За инцидентите на северот на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија САД и Русија. Двете земји ги осудија настаните. За инцидентите на северот на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија САД и Русија.

Русија и САД ги осудија настаните на Косово

Макфакс - 28.03.2018

За инцидентите на северот на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија САД и Русија. Двете земји ги осудија настаните. Од Русија пристигна соопштение во кое се наведува дека силно се осудува инцидентот во Косовска Митровица, чијашто ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите преку дијалог

+инфо - 28.03.2018

Стејт департментот денеска ги повика сите страни да избегнат понатамошна ескалација и да дозволат споровите да се решат по мирен пат. САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми ...

Реакцијата на САД по случувањата на Косово: Повика на дијалог и намалување на тензиите

Press24 - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност". Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

Русија и Сад најостро го осудија инцидентот во Косово: Од Вашинготн и Москва пристигнаа јасни пораки

Press24 - 28.03.2018

За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ги осудија случувањата. Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое се наведува дека силно го осудува инцидентот ...

Потресно сведоштво на Ѓуриќ: Во емисија раскажа за хоророт

Press24 - 28.03.2018

Шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој завчера беше уапсен и брутално претепан во Косовска Митровица, утринава откри дека се уште не ги погледал снимките од неговото апсење. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, Ѓуриќ рекол дека не ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите...

Н.Македонија - 28.03.2018

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност".

Кој е всушност Марко Ѓуриќ кој завчера го уапси косовската полиција

Press24 - 28.03.2018

Косовската полиција завчера нешто после 17 часот во Косовска Митровица, со коистење на шок бомби, о уапси директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, на Владата на Србија, Марко Ѓуриќ. Српскиот политичар Марко Ѓуриќ е роден на 25.

Српската листа излегува од косовската влада...

Н.Македонија - 28.03.2018

Одлуката за излегување е донесена едногласно и таа е прифатена и од претседателот на Србија Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера одржа состанок со политичките лидери на Србите од северот на Косово и претставниците на Српската листа, за ...

САД ги повикаа Косово и Србија да ги намалат тензиите

Стандард - 28.03.2018

САД категорично ги осудија тензиите меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа „би можело да ги зголеми непотребно тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност“. Реакцијата на САД е по повод апсењето на претставникот на српската ...

Потресна исповед на Ѓуриќ за неговото апсење на Косово

Скопје24 - 28.03.2018

Шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој завчера беше уапсен и брутално претепан во Косовска Митровица, утринава откри дека се уште не ги погледал снимките од неговото апсење. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, Ѓуриќ рекол дека не ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите преку дијалог

Орбис - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност”. Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

Русија и САД за настаните во Косово

Слободен Печат - 28.03.2018

За инцидентите во северниот дел на Косовска Митровица и апсењето на Марко Ѓуриќ се огласија и САД и Русија, кои ги осудија случувањата. Руското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое се наведува дека силно го осудува инцидентот ...

САД ги повикаа Србија и Косово да ги нормализираат односите преку дијалог

Независен - 28.03.2018

САД остро ги осудија последните тензии меѓу Косово и Србија, истакнувајќи дека тоа може „непотребно да ги зголеми тензиите и да претставува закана за регионалната стабилност". Реакцијата на САД уследи по случувањата околу апењето на директорот на ...

Две земји го осудија инцидентот во Косовска Митровица

Фактор - 28.03.2018

За косовската криза се огласија Вашингтон и Москва. Русија и САД го осудија инцидентот во Косовска Митровица и побараа итен прекин на заканите за регионалната стабилност на Балканот. По инцидентот во кој беше уапсен шефот на Канцеларијата за Косово ...

Србите пред самопрогласување автономија во Косово

Независен - 28.03.2018

Драматичните настани во соседството на Македонија. Албанските аналитичари сепак сметаат дека тензиите во Косово се користат за замаглување на договорот за демаркацијата со Црна Гора. Ситуацијата предизвикана од приведувањето и протерувањето на ...

Могерини порача : Тоа што се случи вчера, не смее да се повтори

Sky - 28.03.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ порачала дека она се случило вчера во Косовска Митровица не смее да се повтори. Европската Унија очекува оддржување на мирот, низ мирен и ...

Потресна исповед на Ѓуриќ за неговото апсење на Косово

Маркукуле - 28.03.2018

Шефот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој завчера беше уапсен и брутално претепан во Косовска Митровица, утринава откри дека се уште не ги погледал снимките од неговото апсење. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, Ѓуриќ рекол дека не ...

Ѓуриќ: Ме водеа како куче, ме влечеа по земја

24Инфо - 28.03.2018

Ѓуриќ: Ме водеа како куче, ме влечеа по земја Шефот на српската канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјави дека вчера албанските сепаратисти, како што ги нарече, се обиделе на брутален начин, со насилство и терор да го заземат северот на ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Алсат-М - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Во Косово тензично, но мирно

Алсат-М - 27.03.2018

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ утрово пристигнаа во Белград, на консултации кај претседателот Александар Вучиќ со цел носење на конечната одлука за нивното натамошно учество во косовската Влада.

Српската листа излегува од косовската Влада

Нова ТВ - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа е депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош, откако вчера беше уапсен од косовската полиција, по инцидентот за време на средбата за координација на ...

Србите излегуваат од Владата на Косово по инцидентот со Ѓуриќ

Фокус - 27.03.2018

Раководството на Српска листа ја усвои иницијативата за напуштање на Владата во Приштина по вчерашниот инцидент кога директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ, беше насилно депортиран назад во Србија.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од владата

24 Вести - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија. Вонредна седница одржа српскиот совет за национална безбедност, а веднаш потоа српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека Приштина презела ...

САД: Голем чекор наназад; Русија: Груба провокација

МКД - 27.03.2018

Амбасадорот на САД во Србија Кајл Скот изјави дека настаните на Косово се голем чекор наназад, а амбасадорот на Русија Александар Чепурин дека Москва е огорчена од грубата провокација. Во Косовска Митровица вчера беше уапсен директорот на српската ...

Драма во Митровица, ЕУ повикува на смирување на состојбата

Deutsche Welle - 27.03.2018

Специјалните сили на косовската полиција синоќа упаднаа на тркалезна маса организирана од локалните Срби во Митровица и го уапсија српскиот министер Марко Ѓуриќ. Настанот предизвика големи тензии меѓу Белград и Приштина.

Мирно утро на Косово, косовските Срби излегуваат од владата на Харадинај (ВИДЕО)

МКД - 27.03.2018

Ноќта и утрото во Косовска Митровица засега минуваат мирно, а на смирување на тензиите по вчерашните настани повика и српскиот претседател Александар Вучиќ. Како што јавуваат српските медиуми, политичките претставници на косовските Срби утринава ...

Ѓуриќ: Ме водеа како куче, ме влечеа по земја

24 Вести - 27.03.2018

„Ме водеа како куче, ме влеча за вратоврската по земја“- рече во своето прво директно обраќање до српската јавност, Марко Ѓуриќ, директор на канцеларијата за Косово, по вчерашното брутално приведување во Северна Митровица.

Во Косово тензично, но мирно, Могерини попладнево пристигнува во Белград

Телма - 27.03.2018

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ денеска најавија напуштање на Владата и формирање на заедницата на српските општини Косово на 20 април. Одлуката била донесена по консултациите со српскиот претседател ...

Могерини: Тоа што се случи вчера, не смее да се повтори

Телма - 27.03.2018

По вчерашните случувања во Косовска Митровица каде во акција на специјалната косовска полиција беше уапсен директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, и тензиите кои произлегоа, вечерва во итна посета на Белград е шефицата на ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

ТВ21 - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Република - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Алфа - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Сител - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

А1 On - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Ѓуриќ раскажа што се случувало на Косово: Ме влечеа како куче за да ме понижат

Правдико - 27.03.2018

Шефот на српската канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјави дека вчера албанските сепаратисти, како што ги нарече, се обиделе на брутален начин, со насилство и терор да го заземат северот на Косово.

Ѓуриќ: Ме влечеа како куче за да ме понижат, се закануваа со калашников и викаа „Алах акбар“

Сител - 27.03.2018

-Се обидоа да ме понижат. Освен удари, набивање на главата на колениците и правење на селфија, се обидоа да ме заплашат, набивајќи ми калашников во стомакот. Еден од нив извлече и нож. На патот кон Приштина викаа „Алах акбар, ракажа директорот на ...

По апсењето во Косово, Ѓуриќ на состанок со Вучиќ

Нетпрес - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ пристигнал на состанокот свикан од претседателот на Србија Александар Вучиќ, а на кој присуствуваат и почитичките лидери на Србите од северот на Косово, откако вчера во Косовска Митровица беше уапсен од специјалните полициски единици.

Во Косово тензично, но мирно

Курир - 27.03.2018

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ утрово пристигнаа во Белград, на консултации кај претседателот Александар Вучиќ со цел носење на конечната одлука за нивното натамошно учество во косовската Влада.

Ѓуриќ: Ме влечеа како куче за да ме понижат, се закануваа со калашников и викаа „Алах акбар“

Курир - 27.03.2018

-Се обидоа да ме понижат. Освен удари, набивање на главата на колениците и правење на селфија, се обидоа да ме заплашат, набивајќи ми калашников во стомакот. Еден од нив извлече и нож. На патот кон Приштина викаа „Алах акбар, ракажа директорот на ...

Могерини: Тоа што се случи вчера, не смее да се повтори

А1 On - 27.03.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ порачала дека она се случило вчера во Косовска Митровица не смее да се повтори. Европската Унија очекува оддржување на мирот, низ мирен и ...

Марко Ѓуриќ се појави во јавноста по тортурата

Република - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ стигна на состаноткот во Преставништвото каде присуствуваше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и политичкиот лидер на Србите од северно Косово откако вчера на Косовска Митровица и Приштина преживеа брутален линч од страна на ...

Ново видео од апсењето: Специјалци брутално го влечат Ѓуриќ на колена по улица

Курир - 27.03.2018

На социјалните мрежи се појави ново видео од бруталното апсење на Марко Ѓуриќ, а како што може да се види на видеото специјалците го влечат на колена по улица. По апсењето тој е пренесен во Приштина каде дал изјава пред судот за прекршоци, па е ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, косовските Срби ја напуштаат косовската Влада

Таратур - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ, кој беше уапсен на Косово, депортиран е во Србија, каде што му била укажана лекарска помош. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини ја осуди ескалацијата по вчерашното ...

Тревога на највисоко ниво: Дали Тачи наредил да го понижат Ѓуриќ?

Република - 27.03.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи наредил по апсењето на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ да биде доведен во Приштина и да биде влечен по улиците за да го понижат.

Во Косово тензично, но мирно

А1 On - 27.03.2018

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ утрово пристигнаа во Белград, на консултации кај претседателот Александар Вучиќ со цел носење на конечната одлука за нивното натамошно учество во косовската Влада.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од владата

Нетпрес - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија. Вонредна седница одржа српскиот совет за национална безбедност, а веднаш потоа српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека Приштина презела ...

Могерини порача : Тоа што се случи вчера, не смее да се повтори

Макфакс - 27.03.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ порачала дека она се случило вчера во Косовска Митровица не смее да се повтори. Европската Унија очекува оддржување на мирот, низ мирен и ...

ФОТО: Ѓуриќ прв пат во јавност по апсењето во Косово, се појави на состанок со Вучиќ

Курир - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ пристигнал на состанокот свикан од претседателот на Србија Александар Вучиќ, а на кој присуствуваат и почитичките лидери на Србите од северот на Косово, откако вчера во Косовска Митровица беше уапсен од специјалните полициски единици.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

МРТ - 27.03.2018

Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини ја осуди ескалацијата по вчерашното апсење на Ѓуриќ и акцијата на косовските безбедносни служби и ги повика властите на Косово и на Србија на дијалог и воздржаност.

Србите излегуваат од Владата на Косово, Ѓуриќ депортиран

+инфо - 27.03.2018

Српската листа ќе излезе од косовската Влада одлучи раководството по вчерашниот инцидент кога во Косовска Митровица беше уапсен главниот преговарач на Србија во разговорите со Косово, Марко Ѓуриќ.

Марко Ѓуриќ се обраќа на јавноста по бруталната тортура која ја преживеа во Косово

Сител - 27.03.2018

Шефот на Канцеларија на Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ разговараше денеска на состанокот со претседателот Александар Вучиќ и со претставниците на Српската листа, откако ќе се обрати во јавноста.

(Видео) Мирна ноќ на Косово, блокада на патот Приштина-Рашка

Макфакс - 27.03.2018

Изминатата ноќ и утрово во Косовска Митровица е мирно. Вчеравечер на смирување на тензиите повика и спрскиот претседател, Александар Вучиќ. Српските медиуми објавија дека тој денеска ќе разговара со претставници на Србите на Косово.

По линчот се појави во јавноста - еве како Марко Ѓуриќ изгледа по тортурата од албанските специјалци

Сител - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ стигна на состаноткот во Преставништвото каде присуствуваше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и политичкиот лидер на Србите од северно косово откако вчера на Косовска Митровицс и Приштина преживеа брутален линч од страна на ...

Србите излегуваат од владата на Косово по инцидентот со Ѓуриќ

Канал5 - 27.03.2018

Србите ја напуштаат косовската влада откако вчера полициските специјалци на Косово го уапсија и го протераа српскиот функционер, директор на канцеларија за Косово и Метохија во влада на Република Србија, Марко Ѓуриќ.

Ново видео од бруталното апсење: Специјалци го влечат Ѓуриќ на колена по улица

Сител - 27.03.2018

На социјалните мрежи се појави ново видео од бруталното апсење на Марко Ѓуриќ, а како што може да се види на видеото специјалците го влечат на колена по улица. По апсењето тој е пренесен во Приштина каде дал изјава пред судот за прекршоци, па е ...

Ова е човекот кој директно раководел со акцијата на апсењето на Марко Ѓуриќ!

Република - 27.03.2018

Со акцијата на косовската полиција во Косовска Митровица во која е уапсен Марко Ѓуриќ, а потоа како криминалец спроведен низ улиците на Приштина, раководел лично Шпенд Маџуни, шеф на полицијата на Косово.

Ѓуриќ со завои на рацете на состанок со Вучиќ

Макфакс - 27.03.2018

Шефот на Канцеларијата на Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, по апсењето и протерувањето од Косово се појави на состанокот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претставниците на Српската партија, со завој на раката.

Вучиќ: Терористите сакаа да ја покажат својата моќ и поддршката од Западот

Макфакс - 27.03.2018

Терористи облечени во униформи на специјална единица на непостоечката држава Косово сакаа да покажат дека може да го заземат северот на Косово, изјави во своето обраќање српскиот претседател Александар Вучиќ по апсењето на Марко Ѓуриќ, директор на ...

Ме водеа како куче, ме влечеа за кравата по земја, правеа селфи со мене – Ѓуриќ во завои раскажа за вчерашните настани

Република - 27.03.2018

-Албанските сепаратисти вчера на брутален и насилен го нападнаа нашиот народ на Северот на Косово и Метохија. Горд сум на граѓаните на Косовска Митровица кои голорако и мирно се бранеа – рече директорот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ во своето ...

Косовски медиуми: Тачи наредил да го понижат Ѓуриќ

Макфакс - 27.03.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи наредил по апсењето на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ да биде доведен во Приштина и да биде влечен по улиците за да го понижат.

Во Косово тензично, но мирно

Сител - 27.03.2018

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ утрово пристигнаа во Белград, на консултации кај претседателот Александар Вучиќ со цел носење на конечната одлука за нивното натамошно учество во косовската Влада.

Ѓуриќ раскажа што се случувало на Косово: Ме влечеа како куче за да ме понижат

Макфакс - 27.03.2018

Шефот на српската канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ изјави дека вчера албанските сепаратисти, како што ги нарече, се обиделе на брутален начин, со насилство и терор да го заземат северот на Косово.

Упадот во Косовска Митровица - обид да заплашување на Србите на Косово

Сител - 27.03.2018

Целта на вчерашната акција на косовските специјални полициски сили беше со насилство и застрашување да се окупира северниот дел на КиМ, да се понижи Србија и српскиот народ истакна Директорот на канцеларијата за КиМ Марко Гуриќ,.

Могерини ќе ја смирува ситуацијата меѓу Србија и Косово

МРТ - 27.03.2018

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини ќе ја смирува ситуацијата меѓу Србија и Косово. Српската листа излегува од косовската Влада и ќе формира своја Заедница на српски општини.

Ѓуриќ: Ме водеа како куче, ме влечеа по земја

Тера - 27.03.2018

„Ме водеа како куче, ме влеча за вратоврската по земја“- рече во своето прво директно обраќање до српската јавност, Марко Ѓуриќ, директор на канцеларијата за Косово, по вчерашното брутално приведување во Северна Митровица.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од косовската влада ...

Н.Македонија - 27.03.2018

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од косовската влада Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Влада- тензиите растат

Press24 - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Состојбата во Косово тензична, можни се и предвремени избори

Press24 - 27.03.2018

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ утрово пристигнаа во Белград, на консултации кај претседателот Александар Вучиќ со цел носење на конечната одлука за нивното натамошно учество во косовската Влада.

Мирно утро на Косово, косовските Срби излегуваат од владата на Харадинај

Тера - 27.03.2018

Ноќта и утрото во Косовска Митровица засега минуваат мирно, а на смирување на тензиите по вчерашните настани повика и српскиот претседател Александар Вучиќ. Како што јавуваат српските медиуми, политичките претставници на косовските Срби утринава ...

Граѓаните бесни по апсењето на Ѓуриќ - блокирани патишта, искршени излози

Press24 - 27.03.2018

По апсењето на Марко Ѓуриќ граѓаните на Косовска Митровица се огорчени и велат дека тоа бил најлошиот ден во последната деценија и повеќе. - Нападнати сме од сите страни, вака веќе не се издржува, вели народот, пренесе српски Курир.

Фото: Ѓуриќ прв пат во јавност по приведувањето

Press24 - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ за прв пат се појави во јавноста по вчерашното приведување. На Ѓуриќ му била укажана и лекарска помош. Денеска е мирно но се чувствува притисок според она што го пишуваат српските ...

Видео: Нова шокантна снимка од приведувањето на Ѓуриќ - го влечеа на колена по улица

Press24 - 27.03.2018

Се појави нова снимка на која се гледа како специјалците брутално го приведуваат Марко Ѓуриќ и го влечат на колена, по конференција на која тој држеше ...

Ново ВИДЕО: Косовските специјалци го влечат по земја Марко Ѓуриќ!

AKO - 27.03.2018

По вчерашното брутално приведување на српскиот функционер Марко Ѓуриќ, ново видео покажува како косовските специјалци го влечат по земја. Директотот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, беше уапсен во Северна Митровица за време на ...

Водачот на полициската акција Ментор Шабани е обучуван од американски специјалци

AKO - 27.03.2018

Потполковникот во косовската специјална полиција, Ментор Шабани, е обучуван во кампот ,,Адем Јашари“ во близина на Приштина од страна на американски специјалци, пишува порталот ,,Спутник“.

Ѓуриќ: Српскиот народ на Косово на гандиевски начин им се спротистави на вооружените албански терористи

AKO - 27.03.2018

,,Ме водеа како куче, ме влеча за вратоврската по земја“-рече во своето прво директно обраќање до српската јавност, Марко Ѓуриќ, директор на Канцеларијата за Косово и Метохија, по вчерашното брутално приведување во Северна Митровица.

Селфи фотографии на косовските специјалци и шокантни снимки со уапсениот Марко Ѓуриќ

AKO - 27.03.2018

(Селфи пред почетокот на акцијата за апсење на Марко Ѓуриќ во Северна Митровица) (Косовските специјалци го влечат Марко Ѓуриќ низ улица на коленици) (косовски специјалец прави селфи во оклопен транспортер со уапсениот Ѓуриќ) (фотошопирана ...

Могерини попладнево во Белград

Press24 - 27.03.2018

Шефот на дипломатијата на Европската унија Федерика Могерини попладнево ќе пристигне во Белград на разговори со српскиот претседател, само ден по бруталните сцени во Косовска Митровица и Приштина и апсењето на директорот на владината Канцеларија за ...

(ВИДЕО) Вучиќ: Терористи сакаа да покажат дека можат да го заземат северот на Косово

Фактор - 27.03.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека терористи облечени во полициски униформи на специјалните единици на непостојната држава Косово сакале да покажат дека можат да го заземат северот на Косово.

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација

МК News - 27.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт, кој приштинските власти го спровеле во Косово.

Ѓуриќ: Ме влечеа како куче за да ме понижат, се закануваа со калашников и викаа „Алах акбар“

МК News - 27.03.2018

Се обидоа да ме понижат. Освен удари, набивање на главата на колениците и правење на селфија, се обидоа да ме заплашат, набивајќи ми калашников во стомакот. Еден од нив извлече и нож. На патот кон Приштина викаа „Алах акбар, ракажа директорот на ...

Могерини порача : Тоа што се случи вчера, не смее да се повтори

Точка - 27.03.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ порачала дека она се случило вчера во Косовска Митровица не смее да се повтори. Европската Унија очекува оддржување на мирот, низ мирен и ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

CivilMedia - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

По линчот се појави во јавноста – еве како Марко Ѓуриќ изгледа по тортурата

Скопје24 - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ стигна на состаноткот во Преставништвото каде присуствуваше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и политичкиот лидер на Србите од северно Косово откако вчера на Косовска Митровица и Приштина преживеа брутален линч од страна на ...

Ново видео од бруталното апсење: Специјалци го влечат Ѓуриќ на колена по улица (Видео)

МК News - 27.03.2018

На социјалните мрежи се појави ново видео од бруталното апсење на Марко Ѓуриќ. како што може да се види на видеото специјалците го влечат на колена по улица. По апсењето тој е пренесен во Приштина каде дал изјава пред судот за прекршоци, па е ...

Ѓуриќ со завои на рацете на состанок со Вучиќ

Точка - 27.03.2018

Шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, по апсењето и протерувањето од Косово се појави на состанокот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и претставниците на Српската партија со завој на раката.

Косовски медиуми: Тачи наредил да го понижат Ѓуриќ

Точка - 27.03.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи наредил по апсењето на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ да биде доведен во Приштина и да биде влечен по улиците за да го понижат.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Орбис - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Moгерини доаѓа во Белград - со кого ќе се сретне?

Фактор - 27.03.2018

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Федерика Могерини попладнево ќе пристигне во Белград на разговори со српскиот претседател, Александар Вучиќ само ден по апсењето на директорот на владината Канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ.

Ѓуриќ со завои на рацете на состанок со Вучиќ

Слободен Печат - 27.03.2018

Шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, по апсењето и протерувањето од Косово се појави на состанокот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претставниците на Српската партија, со завој на раката.

Ѓуриќ раскажа што се случувало на Косово: Ме влечеа како куче, за да ме понижат

Слободен Печат - 27.03.2018

Шефот на српската канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ изјави дека вчера албанските сепаратисти, како што ги нарече, се обиделе на брутален начин, со насилство и терор да го заземат северот на Косово.

Мирно утро на Косово, косовските Срби излегуваат од владата на Харадинај (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.03.2018

Како што јавуваат српските медиуми, политичките претставници на косовските Срби утринава тргнале кон Белград, каде претседателот на Србија и државниот врв ќе ги информираат за одлуката да ја напуштат косовската влада.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Локално - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Косовските специјалци се сликаа со Ѓуриќ како уловен трофеј

Фактор - 27.03.2018

Косовските специјалци си поигруваат со апсењето на шефот на српската канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во Митровица. Тие си правеле селфиња за време на ...

Водачот на Српска чест му порача на Вучиќ: На располагање сме, подготвени сме животот да го дадеме за Косово

Локално - 27.03.2018

По вчерашното апсење на директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово, Марко Ѓуриќ. ситуацијата во северниот дел на Косовска Митровица е стабилна. На смирување на тензиите повикаа и претседателите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и ...

Ѓуриќ: Ме влечеа по земја, се закануваа со ножеви и правеа селфи

Слободен Печат - 27.03.2018

Шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, по како што самиот го нарече брутален и насилен напад, се обрати и до јавноста. Најпрво, тој се заблагодари на граѓаните кои мирно се спротивставиле на теророт и потсети дека најавата за ...

Не стивнува бурата поради апсењето во Косово: Ме влечеа како куче, правеа селфи, еден извади нож...

Точка - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ, шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија при Владата на Србија, се обрати до јавноста еден ден подоцна откако косовската полиција го уапси во Косовска Митровица и го депортираше од Косово.

Србите ја напуштија владејачката коалиција во Косово

Локално - 27.03.2018

Партијата што го претставува српското малцинство во Косово ја напушти владината коалиција , објавија Ројтерс и АФП. Тоа е знак на протест во врска со ” нападите врз луѓето и претставниците на Србија ” од страна на косовските власти.

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

еМагазин - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од Владата

Пулс24 - 27.03.2018

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на претседтелот Александар Вучиќ, со рускиот претседател Владимир Путин и шефицата на ...

(ВИДЕО) Ѓуриќ за апсењето: Ме влечеа како пес, ми ја тегнеа вратоврската, сакаа да ме понижат

еМагазин - 27.03.2018

Шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, кој вчера беше уапсен во Косово, денеска изјави дека неговото апсење било брутален и насилен напад. „Тоа беше разулавена терористичка банда, ме влечеа како пес, ми ја тегнеа вратоврската, ...

Марко Ѓуриќ по ослободувањето пристигнал на состанокот со Вучиќ

24Инфо - 27.03.2018

Марко Ѓуриќ пристигнал на состанокот со Вучиќ Марко Ѓуриќ пристигнал на состанокот свикан од претседателот на Србија Александар Вучиќ, а на кој присуствуваат и почитичките лидери на Србите од северот на Косово, откако вчера во Косовска Митровица ...

САД: Настаните во митровица, голем чекор наназад; Русија: Огрочени сме од грубата провокација

Поглед - 27.03.2018

По вчерашното апсење на директорот на српската канцеларија за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ, кој по сослушувањето во Приштина беше протеран од Косово, со реакција се јави и американскиот амбасадор во Србија Скајл Скот кој истакна дека настаните во ...

Драма во Митровица, ЕУ повикува на смирување на состојбата

Канал 77 - 27.03.2018

Специјалните сили на косовската полиција синоќа упаднаа на тркалезна маса организирана од локалните Срби во Митровица и го уапсија српскиот министер Марко Ѓуриќ. Настанот предизвика големи тензии меѓу Белград и Приштина.

Ме удираа од колено, извикуваа “Алаху екбер”, вадеа ножеви и правеа селфи: Марко Ѓуриќ во завои ја објасни тортурата од ...

Маркукуле - 27.03.2018

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ се обрати пред јавноста во, после состанокот со претседателот Александар Вучиќ и претставниците од Српската листа. Ѓуриќ беше уапсен после вчерашниот собир на Косово, а потоа со лисици на ...

Познатиот актер објави скандалозна изјава за Ѓуриќ, па цела Србија го замрази преку ноќ

Маркукуле - 27.03.2018

Познатиот актер Сергеј Трифуновиќ синоќа објави нова скандалозна изјава на својот Твитер профил. Трифуновиќ на албански јазик напиша навредлив статус кон Директорот на канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ, кој вчера беше уапсен на Косово.

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Алсат-М - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето, јави Танјуг.

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Нова ТВ - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок ...

На Косово со шок бомби уапсен претставникот на српската влада

Фокус - 26.03.2018

Косовската полиција попладнево со специјалци го уапси српскиот функционер, директор на Канцеларија за Косово и Метохија во Влада на Република Србија, Марко Ѓуриќ. Косовските медиуми пренесуваат дека и покрај тоа што имал забрана за влез во Косово, ...

Ѓуриќ изведен пред судија за прекршоци во Приштина

Алсат-М - 26.03.2018

Директорот на српската канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ приведен бил вечерва на сослушување пред судија за прекршоци во Приштина, јави Танјуг. Ѓуриќ беше уапсен во попладневните часови од косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица.

ЕУ: Осуда на настаните на Косово, Белград и Приштина да покажат воздржаност

Алсат-М - 26.03.2018

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска изјави дека ЕУ остро ги осудува денешните случувања во Косово, по апсењето на директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Во Косовска Митровица активирани сирените за тревога, уапсен близок соработник на Вучиќ (ВИДЕО)

МКД - 26.03.2018

Властите во Приштина им забранија денес влез на територијата на Косово на српските министри Александар Вулин и Владан Вукосављевиќ, а претходно им беше забранет влез и на шефот на владината канцеларија за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ и главниот ...

Седница на српскиот Совет за безбедност по апсењето на Ѓуриќ на Косово

Р.С.Европа - 26.03.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ за вечерва свика седница на Националниот совет за безбедност по апсењето на шефот на канцеларијата на српската влада за Косово, Марко Ѓуриќ во Северна Митровица.

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

24 Вести - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето, јави Танјуг.

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

24 Вести - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Косово го ослободи Марко Ѓуриќ

Фокус - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи соопшти дека ослободен е Марко Ѓуриќ, кој е главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Според Тачи, полицијата го придружувала Ѓуриќ до граничен пункт меѓу Косово ...

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

Алсат-М - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Косовската опозиција: „Новите тензии се вовед во нови компромиси на Приштина со Белград“

МКД - 26.03.2018

Косовското опозициско движење Самоопределување соопшти дека денешните тензии на северот на Косово може да бидат вовед во нови компромиси на Приштина со Белград. Тие тврдат дека на таков заклучок упатува и успешната акција на директорот на српската ...

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

А1 On - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок ...

Вучиќ итно го свика Советот за безбедност, тензично во Косовска Митровица

Курир - 26.03.2018

Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок бомби. Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална ...

Тензии во Митровица: Протести и пукање поради апсењето на Марко Ѓуриќ

Макфакс - 26.03.2018

Косовската полиција во северниот дел на Митровица го уапсила раководителот на канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Марко Ѓуриќ. Веста за ова ја пренесе приштинскиот весник „Експрес“.

Тензично во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност

+инфо - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Алфа - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Вучиќ итно го свика Советот за безбедност, тензично во Косовска Митровица

Сител - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Тензии во Косовска Митровица: Протести и пукање поради апсењето на Марко Ѓуриќ (ВИДЕО)

Курир - 26.03.2018

И покрај тоа што имаше забрана за влез во Косово, Ѓуриќ пристигнал во северниот дел на Митровица, нагласуваат косовските медиуми, но притоа не се прецизира начинот на неговото влегување во Косово.

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Република - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок ...

ВИДЕО: Врие во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност

А1 On - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

ВИДЕО: Ѓуриќ одведен во станица во Приштина, граѓаните го свиркаа

А1 On - 26.03.2018

Косовските медиуми објавија видео на кое што се гледа како полицијата го води директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на Србија, Марко Ѓуриќ до станицата во Приштина. Припадниците на специјалните сили со блиндирано возило се паркираат во ...

Хаос во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност (видео)

Канал5 - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Ескалира ситуацијата на северот на Косово: Брутален напад на косовските специјалци во Митровица (видео)

Република - 26.03.2018

Колку бил брутален упадот на косовските специјалци во салата во Митровица, каде што се одржуваше дебата на косовските Срби на кој присуствуваше директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ и генералниот секретар на претседателот на ...

Ѓуриќ изведен пред судија за прекршоци во Приштина

+инфо - 26.03.2018

Директорот на српската канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ приведен бил вечерва на сослушување пред судија за прекршоци во Приштина, јави Танјуг. Ѓуриќ беше уапсен во попладневните часови од косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица.

ЕУ: Белград и Приштина да не дозволат да ескалира состојбата на Косово

+инфо - 26.03.2018

Ги повикуваме властите на двете страни, Косово и Србија, да покажат неопходна воздржаност и сериозност за да не ескалира моментната ситуација на Косово, изјави Коцијанчич. Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска изјави дека ЕУ ...

Видео од апсењето на Марко Ѓуриќ

Република - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок ...

Ѓуриќ изведен пред судија за прекршоци во Приштина

Курир - 26.03.2018

Директорот на српската канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ приведен бил вечерва на сослушување пред судија за прекршоци во Приштина, јави Танјуг. Ѓуриќ беше уапсен во попладневните часови од косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица.

Во Косово брутално уапсен претставник на српската влада (ВИДЕО)

Нетпрес - 26.03.2018

Косовската полиција попладнево со специјалци го уапси српскиот функционер, директор на Канцеларија за Косово и Метохија во Влада на Република Србија, Марко Ѓуриќ. Косовските медиуми пренесуваат дека и покрај тоа што имал забрана за влез во Косово, ...

Косово го ослободи Ѓуриќ, состојбата е исклучително тензична

Курир - 26.03.2018

Приштинските медиуми јавуват дека граѓани се собираат на главниот мост на Ибар и дека во јужниот дел од Митровица е засилено присуство на косовската полиција. Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко ...

ЕУ: Осуда на настаните на Косово, Белград и Приштина да покажат воздржаност

Република - 26.03.2018

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска изјави дека ЕУ остро ги осудува денешните сл.учувања во Косово, по апсењето на директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Како Марко Ѓуриќ е внесен во полициската станица во Приштина? (видео)

Република - 26.03.2018

Директорот на канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ денеска попладне беше уапсен во северна Косовска Митровица, а полицијата на Косово го привела во полициската станица во центарот на Приштина.

ВИДЕО: Колку беше брутален упадот на косовските специјалци?

Курир - 26.03.2018

Колку бил брутален упадот на косовските специјалци во салата во Митровица, каде што се одржуваше дебата на косовските Срби на кој присуствуваше директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ и генералниот секретар на претседателот на ...

Косовските власти го ослободија Ѓуриќ

+инфо - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Косово го уапси и депортираше директорот на српската канцеларија за Косово

Сакам да кажам - 26.03.2018

Специјалната единица на косовската полиција попладнево во Косовска Митровица го уапси директорот на српската канцеларија за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ. Тој потоа беше пренесен во Приштина да даде изјава пред судија за прекршоци, по што беше ...

Ослободен е Марко Ѓуриќ

Република - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Косовската опозиција: Новите тензии се вовед во нови компромиси меѓу Приштина со Белград

Курир - 26.03.2018

Со тврдење дека вакви акции не се случуваат првпат, од Самоопределување порачаа дека Заедницата на српски општини, или кој било друг проект за поделба на Косово, и понатаму се неприфатливи и опасни проекти за сите граѓани на Косово.

Вучиќ: Терористи облечени во униформи на специјална единица покажаа дека може да го заземат северот на Косово

А1 On - 26.03.2018

Терористи облечени во полициски униформи на специјална единица од непостоечката држава Косово сакаа да покажат дека може да го заземат северот на Косово, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ: Терористите сакаа да покажат моќ и поддршка на Западот

Канал5 - 26.03.2018

Терористи облечени во полициски униформи на специјалните единици на непостоечката држава Косово сакаа да покажат дека можат да го заземат северот на Косово, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

Сител - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Косово го депортираше Марко Ѓуриќ

Нетпрес - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи соопшти дека ослободен е Марко Ѓуриќ, кој е главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Откако било донесена одлука за депортација Ѓуриќ бил предаден на српската ...

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

ТВ21 - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

(Видео) Ѓуриќ протеран од Косово, ЕУ ги осуди денешните случувања

Макфакс - 26.03.2018

На Марко Ѓуриќ, директорот на Канцеларијата на српската влада надлежна за Косово и Метохија, кој денеска беше уапсен од специјалната полиција во Косовска Митровица, му била укажана помош во полициската станица во Куршумлија откако претходно од ...

Тачи: Се е според законите

Канал5 - 26.03.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека косовската полиција дејствувала во согласност со законите и овластувањата при апсењето на Марко Ѓуриќ. Тачи ги повика жителите на Косово на смиреност и рече дека Ѓуриќ нелегално влегол во Косово.

ВИДЕО: Ѓуриќ протеран од Косово, ЕУ остро ги осуди денешните случувања

А1 On - 26.03.2018

На Марко Ѓуриќ, директорот на Канцеларијата на српската влада надлежна за Косово и Метохија, кој денеска беше уапсен од специјалната полиција во Косовска Митровица, му била укажана помош во полициската станица во Куршумлија откако претходно од ...

Вучиќ: Апсењето во Митровица е акт на лудило

+инфо - 26.03.2018

По седницата на Советот за национална безбедност, Вучиќ рече дека оваа акција од страна на властите во Приштина очигледно беше поддржана од некои земји. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово ...

Вучиќ се огласи по апсењето во Митровица: Чин на безумност и брутална провокација!

Курир - 26.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт, кој приштинските власти го спровеле во Косово.

Вучиќ: Банда терористи го претепаа Ѓуриќ, а меѓу нив и двајца Срби!

Република - 26.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на прес-конференција по вонредната седница на Советот за национална безбедност го оцени апсењето на Ѓуриќ како брутална провокација, чин на безумие и најтежок криминален акт кој приштинските власти го ...

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација

Сител - 26.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт, кој приштинските власти го спровеле во Косово.

Нови тензии на релација Белград - Приштина

Сител - 26.03.2018

Нови тензиии на релација Белград Приштина. Директорот на канцеларијата за КиМ Марко Ѓуриќ и негов соработник беа брутално уапсени во северниот дел на Косовска Митровица. Апсењето го спровеле косовските специјални полициски сили.

Специјалците го приведоа директор на српската Канцеларија за Косово во Косовска Митровица

Press24 - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето, јави Танјуг.

Се слушаа сирени за тревога: Објавена снимка од апсењето на Ѓуриќ

Press24 - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето, јави Танјуг.

Тензично во Косовска Митровица: Вучиќ итно го свика Советот за безбедност

Press24 - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беше приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Косовската полиција брутално го приведе српскиот функционер Марко Ѓуриќ(видео)

AKO - 26.03.2018

Припадниците на косовската полиција брутално го приведоа српскиот функционер, директор на Канцеларија за Косово и Метохија во Влада на РС, Марко Ѓуриќ. Припадниците на интервентната полиција, попладнето околу 17 и 30 упадна со шок бомби и под полна ...

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово...

Н.Македонија - 26.03.2018

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Тачи се огласи за апсењето на Ѓуриќ

Press24 - 26.03.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека косовската полиција дејствувала во согласност со законите и овластувањата при апсењето на Марко Ѓуриќ. Тачи ги повика жителите на Косово на смиреност и рече дека Ѓуриќ нелегално влегол во Косово.

Косовските власти го ослободија Ѓуриќ

Press24 - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Тензично во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност...

Н.Македонија - 26.03.2018

Тензично во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша ...

Вучиќ збесна по апсењето: Ѓуриќ ќе оди во болница, нема да пројдеме преку ова

Press24 - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето.

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ...

Н.Македонија - 26.03.2018

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со ...

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација...

Н.Македонија - 26.03.2018

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт, кој приштинските ...

Тензии на Косово

Тера - 26.03.2018

Косовската полиција попладнево со специјалци го уапси српскиот функционер, директор на Канцеларија за Косово и Метохија во Влада на Република Србија, Марко Ѓуриќ. Косовските медиуми пренесуваат дека и покрај тоа што имал забрана за влез во Косово, ...

Ова го изјави Ѓуриќ пред да биде уапсен

Press24 - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Србија се налути и рече дека нема да остане должна за ова. Пред апсењето тој изјави: - Политиката на Србија денес е политика на ...

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Орбис - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок ...

Вучиќ итно го свика Советот за безбедност по тензиите во Косовска Митровица (ВИДЕО)

Стандард - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Тензично во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност

Независен - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Приведен Марко Ѓуриќ – итна седница на советот за национална безбедност

Орбис - 26.03.2018

Косовската полиција во северниот дел на Митровица го уапсила раководителот на канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Марко Ѓуриќ. Веста за ова ја пренесе приштинскиот весник „Експрес“.

Тензии во Митровица: Протести и пукање поради апсењето на Марко Ѓуриќ

Точка - 26.03.2018

Косовската полиција во северниот дел на Митровица го уапсила раководителот на канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Марко Ѓуриќ. Веста за ова ја пренесе приштинскиот весник „Експрес“.

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ ВО МИТРОВИЦА: Уапсен Ѓуриќ, има и пукање

Фактор - 26.03.2018

Косовската полиција во северниот дел на Митровица го уапсила раководителот на канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Марко Ѓуриќ. Веста ја објави приштинскиот весник „Експрес“. Апсењето според истиот извор го извршила специјалната единица на ...

( ВИДЕО) Судири во Косовска Митровица, Вучиќ итно го свика Советот за безбедност

Локално - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика за вечерва во 19.30 часот седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

ЕУ: Осуда на настаните на Косово, Белград и Приштина да покажат воздржаност

Независен - 26.03.2018

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска изјави дека ЕУ остро ги осудува денешните случувања во Косово, по апсењето на директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Тензично на Косовска Митровица, во тек е седница на Советот за безбедност во Белград

CivilMedia - 26.03.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за вечерва во 19.30 часот свика седница на Советот за национална безбедност, јави Танјуг откако попладнево во Косовска Митровица беша приведен директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

ЕУ: Осуда на настаните на Косово, Белград и Приштина да покажат воздржаност

Локално - 26.03.2018

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска изјави дека ЕУ остро ги осудува денешните случувања во Косово, по апсењето на директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Ѓуриќ изведен пред судија за прекршоци во Приштина

Локално - 26.03.2018

Директорот на српската канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ приведен бил вечерва на сослушување пред судија за прекршоци во Приштина, јави Танјуг Ѓуриќ беше уапсен во попладневните часови од косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица.

ВИДЕО Марко Ѓуриќ приведен во Приштина, го спроведувале косовски полицајци со фантомки

Слободен Печат - 26.03.2018

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на Србија, Марко Ѓуриќ, денеска е одведен во полициска станица во Приштина, а додека тоа се случувало, бил свиркан од присутните граѓани. Тој е уапсен во Косовска Митровица од страна на припадниците ...

Тачи: Се е во согласност со законите

Локално - 26.03.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека косовската полиција дејствувала во согласност со законите и овластувањата при апсењето на Марко Ѓуриќ. Тачи ги повика жителите на Косово на смиреност и рече дека Ѓуриќ нелегално влегол во Косово.

Ѓуриќ изведен пред судија за прекршоци во Приштина

Орбис - 26.03.2018

Директорот на српската канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ приведен бил вечерва на сослушување пред судија за прекршоци во Приштина, јави Танјуг. Ѓуриќ беше уапсен во попладневните часови од косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица.

Тачи: Kосовската полиција дејствувала во согласност со законите при апсењето на Марко Ѓуриќ

Фактор - 26.03.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, вели дека косовската полиција дејствувала во согласност со законите и овластувањата денеска при апсењето на Марко Ѓуриќ, претставник на српската Влада. Тачи ги повика жителите на Косово на смиреност и кажа дека ...

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

Независен - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

Локално - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

ЕУ: Осуда на настаните на Косово, Белград и Приштина да покажат воздржаност

Орбис - 26.03.2018

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска изјави дека ЕУ остро ги осудува денешните случувања во Косово, по апсењето на директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Тачи: Се е во согласност со законите

Орбис - 26.03.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека косовската полиција дејствувала во согласност со законите и овластувањата при апсењето на Марко Ѓуриќ. Тачи ги повика жителите на Косово на смиреност и рече дека Ѓуриќ нелегално влегол во Косово.

Косовските власти го ослободија српскиот висок функционер Марко Ѓуриќ

Орбис - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи и косовската полиција соопштија дека е ослободен Марко Ѓуриќ, главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, што се спроведуваат со посредство на ЕУ. Ѓуриќ беше уапсен денеска во Косовска Митровица.

ЃУРИЌ ОСЛОБОДЕН: Полицијата го придружувала до граничниот пункт

Фактор - 26.03.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи информираше дека ослободен е Марко Ѓуриќ, кој е главен преговарач на Србија во разговорите со Косово, кои се реализираат со посредство на ЕУ. Полицијата го придружувала Ѓуриќ до граничен пункт меѓу Косово и Србија.

(ВИДЕО) КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Повреден снимател на РТС

Фактор - 26.03.2018

Во акцијата денеска во Косовска Митровица нападнат и повреден е и снимател на Радио телевизија Србија. Во Косовска Митровица уапсен беше денеска раководителот на канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Марко Ѓуриќ.

Вучиќ: Апсењето на Ѓуриќ е „брутална провокација“

Стандард - 26.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го нарече апсењето на директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ во Митровица „брутална провокација, акт на лудило и најтешко кривично дело, кои приштинските власти ги спровеле, очигледно поддржани ...

Вучиќ: Банда терористи го претепаа Ѓуриќ, а меѓу нив и двајца Срби! Ова нема да го простиме!

Слободен Печат - 26.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на прес-конференција по вонредната седница на Советот за национална безбедност го оцени апсењето на Ѓуриќ како „брутална провокација, чин на безумие и најтежок криминален акт кој приштинските власти го ...

Мириса на војна на Балканот, што се се случуваше во Косово?

Скопје24 - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок ...

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација

Локално - 26.03.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт, кој приштинските власти го спровеле во Косово.

Митровица: Приведен Марко Ѓуриќ директорот на српската канцеларија за Косово

еМагазин - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето, јави Танјуг.

(ВИДЕО) Апсење со шок бомби: Како во Митровица беше уапсен Марко Ѓуриќ

еМагазин - 26.03.2018

Припадници на специјалната полиција денеска го приведоа директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ, пренесуваат српските медиуми. Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ, кој е повреден во обидот да се спротистави ...

Косово го ослободи Марко Ѓуриќ

24Инфо - 26.03.2018

Косово го ослободи Марко Ѓуриќ Специјалната единица на косовската полиција попладнево во Косовска Митровица го уапси директорот на српската канцеларија за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ. Тој потоа беше пренесен во Приштина да даде изјава пред судија ...

Вучиќ: Терористите сакаа да покажат моќ и поддршка на Западот

24Инфо - 26.03.2018

Вучиќ: Терористите сакаа да покажат моќ и поддршка на Западот Терористи облечени во полициски униформи на специјалните единици на непостоечката држава Косово сакаа да покажат дека можат да го заземат северот на Косово, изјави српскиот претседател ...

Нова снимка на РТС: Погледнете како косовските специјалци влегоа во Митровица

Бизнис Вести - 26.03.2018

Колку бил брутален упадот на косовските специјалци во салата во Митровица, каде што се одржуваше дебата на косовските Срби на кој присуствуваше директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ и генералниот секретар на претседателот на ...