TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите за Законот за ЈО продолжуваат, без предвидлив епилог

Канал5 - 15.09.2019

15-ти септември неформалниот рок за гласање на Законот за јавно обвинителство измина. Власта и опозицијата и понатаму далеку од договор. По неуспешната лидерска средба премиерот Заев изнесе два нови предлози кои и официјално се доставени во ВМРО ...

Предлог-законот за ЈО го чека исходот од партиските преговори

Алсат-М - 15.09.2019

Судбината на амандманите на предлог-законот за јавно обвинителство зависи од политичкиот договор меѓу лидерите во македонскиот политички блок. Македонската опозиција бара власта да одлучи дали ќе дискутира за актуелниот предлог или ќе предложи нов ...

Мицкоски: Заев да ги тргне рацете од обвинителството и судството

Нетпрес - 15.09.2019

Најдобро решение за ОЈО ќе биде кога Зоран Заев ќе реши да ги тргне рацете од обвинителството и судството и кога ќе одлучи да има независно судство вели во интервјуто за телевизија МТВ 2 лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Заев сака ново СЈО за притисок, Рускоска за заштита на криминалите и Јовевски кој сето тоа ќе го координира

Курир - 15.09.2019

Во интервју за МТВ 2 претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички неистомисленици, потоа да има обвинителство кое што ќе го контролира Рускоска кое што би било ...

„Најдобро решение за ОЈО ќе биде кога Заев ќе реши да ги тргне рацете од обвинителството“

Курир - 15.09.2019

Најдобро решение за ОЈО ќе биде кога Зоран Заев ќе реши да ги тргне рацете од обвинителството и судството и кога ќе одлучи да има независно судство вели во интервјуто за телевизија МТВ 2 лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Со судство и обвинителство под команда на Заев, нема правда

Република - 15.09.2019

Штом премиерот Заев нарача, притвореничката напиша, Јовевски достави, односно одлучи да ги преземе предметите. Така што, „чипирано“ обвинителство и чипирано судство не може да гарантира право и правдина во оваа држава, изјави претседателот на ...

Мицкоски: Заев сака ново СЈО за притисок врз политичките неистомисленици

Република - 15.09.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за МРТВ 2 изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички неистомисленици, да има обвинителство кое што ќе го контролира Рускоска кое што би било дефанзивно и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот на Заев е манипулативен

Алсат-М - 14.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го смета за манипулативен новиот предлог од премиерот Зоран Заев за креирање обвинителство за висока корупција со шеф на предлог на опозицијата, кое би било надлежно и за случајот „Рекет“.

Власта предлага опозицијата да кандидира шеф на обвинителството

Телма - 14.09.2019

Нови предлози од власта до опозицијата во преговорите за законот за јавно обвинителство. Премиерот Зоран Заев во интервју за телевизија Сител објави две идеи што им биле изложени на опозициските преговарачи.

Закон за ЈО- Заев и Мицкоски со нови обвинувања

Р.С.Европа - 14.09.2019

Премиерот Зоран Заев вчера во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Опозицијата смета дека Заев манипулира кога ветува обвинител на предлог на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 14.09.2019

Предлозите од премиерот Заев за Законот за јавно обвинителство не се прифатливи за опозицијата. Според ВМРО ДПМНЕ, понудата од власта за избор на јавен обвинител на предлог на опозицијата претставува чиста манипулација, бидејќи во пракса, тоа нема ...

Заев: Скандалот „Рекет“ ѝ носи поени на власта пред ЕУ!

Република - 14.09.2019

Премиерот Зоран Заев, вчера во интервју уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, се наведува во соопштението од Владата.

Опозицијата смета дека Заев манипулира кога ветува обвинител на предлог на ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 14.09.2019

Предлозите од премиерот Заев за Законот за јавно обвинителство не се прифатливи за опозицијата. Според ВМРО ДПМНЕ, понудата од власта за избор на јавен обвинител на предлог на опозицијата претставува чиста манипулација, бидејќи во пракса, тоа нема ...

Заев за „Рекет“: Растоварени сме од било каква тежина или тегоба на нашите плеќи

PressingTV - 14.09.2019

Премиерот Зоран Заев, вчера во интервју уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, се наведува во соопштение од Владата.

Заев : Со случајот „Рекет“ Северна Македонија прокнижува поени зашто се спроведува независна истрага, премиерот ...

Канал5 - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев, во интервју вечерва уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, се наведува во соопштението од Владата.

Продолжуваат напорите на власта и опозицијата за договор околу новиот закон за јавното обвинителство

24 Вести - 13.09.2019

Министерството за правда подготви нова верзија на законот за јавно обвинителство каде се ставени забалешките на преговарачките групи на власта и на опозицијата по лидерската среба меѓу Заев и Мицкоски.

Заев: Не смее како ќе им текне на политичките лидери, така тие да менуваат обвинители

Фокус - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Сител во однос на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за законотот за јавно обвинителство рече дека не смее како ќе им текне на политичките лидери, така да менуваат обвинители.

Заев: Новото обвинителство нека го преземе и „Рекет“ и предметите на СЈО, ама и неговите обвинители

Фокус - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Сител рече дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ги одбиле и двата предлози што ги дала власта за новото обвинителство. -Ние дадовме предлог шефот да биде предложен од Мицкоски, односно од ...

Заев: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата, ама да ги преземе и тимот и предметите од СЈО

360 степени - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

„Ако се толку чисти од власта зошто Заев тогаш се плаши да не биде потрупан со предмети што и го призна на лидерската“

Курир - 13.09.2019

Вечерва на Алсат ТВ во првото издание на новата сезона на емисијата „360 Степени“, Христијан Мицкоски претседател на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ истакна дека јавен обвинител по предлог на опозицијата мора да има за да може Јавното ...

Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата ако се преземе и тимот и предметите од СЈО

Нова ТВ - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

Заев: Прифатлив е предлогот новото обвинителство да го води обвинител предложен од опозицијата

МКД - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Заев: Нема што да се плашиме од „Рекет“, кој е инвловиран ќе одговара

Нетпрес - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата

Слободен Печат - 13.09.2019

„Сигурно нема да гласаме тоа да биде Груевски, Панчевски, Зврлевски, Јован Илиевски, ќе бараме да биде неприкосновен професионалец”, вели Заев. Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно ...

Мицкоски: Јавен обвинител по предлог на опозицијата мора да има, за ЈО да се тргне од прегратките на Заев

+инфо - 13.09.2019

Зошто во еден момент господинот Заев рече вие сакате да ме потрупате со предмети? Јас ако сум чист верувам во својата честитост и законско работење нема да имам потреба да се плашам од ништо, рече Мицкоски.

Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата ако се преземе и тимот и предметите од СЈО

Сител - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

Заев: Иднината на предметите е црвената линија што не смее да се помине

Независен - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител на предлог од опозицијата

Press24 - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Сител“ објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

Заев: Мицкоски и неговите соработници бараат да се заташкаат предметите во СЈО

24Инфо - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашнотогостување во Сител во однос на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за законотот за јавно обвинителство рече дека не смее како ќе им текне на политичките лидери, така да менуваат обвинители.

ЗАЕВ: Иднината на предметите е црвената линија

Денешен - 13.09.2019

Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Заев: Сигурно нема да гласаме „Рекет“ да го води Груевски, Панчевски, Зврлевски, мора да биде „тешкаш“…

Република - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство, a уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е „црвената линија што не смее да се помине во ...

Премиерот Заев за ТВ Сител: Со случајот „Рекет“ Северна Македонија прокнижува поени зашто се спроведува независна ...

24Инфо - 13.09.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во интервју за ТВ Сител уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, и ги објасни со подготвеноста за креативна ...

Заев: Мицкоски и неговиот тим бараат да се амнестираат предметите во СЈО

iPortal - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашнотогостување во Сител во однос на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за законотот за јавно обвинителство рече дека не смее како ќе им текне на политичките лидери, така да менуваат обвинители.

Јавен обвинител по предлог на опозицијата мора да има за да може ОЈО да се тргне од прегратките на Заев

Република - 13.09.2019

Јавен обвинител по предлог на опозицијата мора да има за да може Јавното обвинителство да се тргне од прегратките на Заев и од криминалниот клан и конечно да почне да си ја врши функцијата за која што е овластено, а тоа е гонење на криминалот, ...

(ВИДЕО) Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата ако се преземе и тимот и предметите од СЈО

Либертас - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

Заев: Нема што да се плашиме од „Рекет“, истрагата ќе покаже кој е инволвиран

PressingTV - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Заев: Иднината на предметите е црвената линија што не смее да се помине

Либертас - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата ако се преземе и тимот и предметите од СЈО

4NEWS - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

Заев: Мицкоски бара предметите на СЈО да се заташкаат

Либертас - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на ТВ Сител во однос на текот на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ околу законот за јавно обвинителство, истакна дека не смее како ќе им текне на политичките лидери, така да менуваат обвинители.

Заев: На опозицијата и нудиме две опции

iPortal - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Сител ТВ рече дека ќе прифати случајот Рекет да го превземе постојното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со обвинител кој би бил предложен од опозицијата, но само ако предлогот е ...

Заев: Обвинител на предлог на опозицијата кој неприкосновено ќе се бори со корупцијата

iPortal - 13.09.2019

Изборот на обвинител на предлог на опозицијата за ќе значи и согласност од власта за предлогот. – вели Заев во вечерашното интервју на Сител. “Сигурно нема да гласаме тоа да биде Груевски, Панчевски, Зврлевски, Јован Илиевски, ќе бараме да биде ...

Заев: Иднината на предметите е црвената линија што не смее да се помине

Локално - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва, во интервју за „Сител“ уште еднаш повтори дека предметите на СЈО мора да имаат иднина и тоа, како што рече, е црвената линија што не смее да се помине во преговорите со опозицијата.

Единствена Македонија: Од каде извира правото на пионите на НАТО, Мицкоски и Заев, да бираат обвинител по партиска ...

Скопје1 - 13.09.2019

Единствена Македонија, македонскиот народ и државјаните на Република Македонија се силно вознемирени од жестоката битка меѓу странските пиони на НАТО, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, кој да го постави новиот шеф во обвинителството за организиран ...

Премиерот Заев за ТВ Сител: Со случајот „Рекет“ Северна Македонија прокнижува поени зашто се спроведува независна ...

Скопје1 - 13.09.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во интервју за ТВ Сител уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, и ги објасни со подготвеноста за креативна ...

Заев:Сите очекуваме да видиме каде завршиле парите од ,,Рекет“

AKO - 13.09.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во интервју за ТВ Сител уште еднаш ги наведе црвените линии во преговорите со опозицијата за СЈО и за Законот за јавното обвинителство, и ги објасни со подготвеноста за креативна ...

Заев: Мицкоски бара предметите на СЈО да се заташкаат

1tv - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на ТВ Сител во однос на текот на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ околу законот за јавно обвинителство, истакна дека не смее како ќе им текне на политичките лидери, така да менуваат обвинители.

Заев: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата ако се преземе и тимот и предметите од СЈО

1tv - 13.09.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двата вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првиот се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, ...

Мавтањето со документи за „Рекет“ го носи Мицкоски во обвинителство?

Deutsche Welle - 12.09.2019

Преговори за правда или преговори со цел некого да не го стигне правдата? Политичарите почнаа да употребуваат тешка вербална артилерија. Експертите критикуваат и бараат одговорност. Во политичката битка за Законот за јавно обвинителство, власта и ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

Слободен Печат - 12.09.2019

Разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и обвинета во „Рекет", мора да се случи до 15 септември, а тоа се врзува и со носењето на нов закон за јавно обвинителство.

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

А1 On - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Случаите од „бомбите“ го надживеaја СЈО

Независен - 12.09.2019

Предметите од „бомбите“ се селат во редовното обвинителство, а обвинителите од тимот на Катица Јанева се враќаат во обвинителствата во кои работеле претходно. На ваков начин, според информациите, ќе се реши статусот на досегашното Специјално јавно ...

Нема најава за нова средба на Заев и Мицкоски – 15 септември се поблиску

Нова ТВ - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

Сител - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Заев спречи истрага за корупција, го призна тоа и 4 месеци никој не реагира

Курир - 12.09.2019

Провладините медиуми и експерти вчера бурно реагираа на изјавата на Христијан Мицкоски дека ги поседува изјавите на сведоците во истрагата во случајот Рекет и дека во истите се споменуваат имиња на функционери од власта.

Медиумите за долгата собраниска ноќ

Р.С.Европа - 12.09.2019

Неуспешната лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоскиза за новиот закон за Јавно обвинителство главна главна тема во печатените медиуми „Безуспешни преговори меѓу власта и опозицијата, неизвесна судбината на СЈО“ – вака ја наслови ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

ММС - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Заев и Мицкоски со меѓусебни обвинувања - Нема најава за нова Лидерска

Press24 - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

НЕУСПЕШНА ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Заев сакал нова Катица од старото и со Рекет контаминирано СЈО

Денешен - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Мавтањето со документи за „Рекет“ го носи Мицкоски во обвинителство?

Либертас - 12.09.2019

Преговори за правда или преговори со цел некого да не го стигне правдата? Политичарите почнаа да употребуваат тешка вербална артилерија. Експертите критикуваат и бараат одговорност. Во политичката битка за Законот за јавно обвинителство, власта и ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

Либертас - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

4NEWS - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Поделените ставови на политичките партии за лидерската средба и за законот за јавно обвинителство

MTM - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство, по седумчасовната неуспешна средба. Двајцата на одвоени прес-конференции меѓусебно се обвинуваа за заштита на криминал и амнестијата, ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за JO

24Инфо - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Зошто пропадна лидерската средба

Н.Македонија - 12.09.2019

По речиси седумчасовно преговарање меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски со своите тимови не најдоа заеднички јазик во преговорите за законот за Јавно обвинителство.

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

1tv - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Единствена Македонија: Мицкоски и Заев сакаат свој обвинител за да го заштитат криминалот на своите партиски ...

Скопје1 - 12.09.2019

По вчерашната средба меѓу Мицкоски и Заев, јавноста со неверување гледа како овие двајца пиони на Брисел на отворена сцена лицитираат кој да постави свој човек во обвинителството за организиран криминал и висока корупција.

(ВИДЕО) Заев со детали од лидерската – зошто не беше постигнат договор?

Алсат-М - 11.09.2019

Договор за Јавното обвинителство пропадна бидејќи опозицијата побара сите предмети од СЈО да се префрлат во обвинителство со кое ќе раководи човек на предлог од опозицијата, рече денеска премиерот Заев на прес конференција во владата.

Мицкоски и опозицијата бараат да се заташка криминалот, рече Заев

Фокус - 11.09.2019

Со опозицијата не дојдовме до договор синоќа, поради тоа што нив не ги интересираат граѓаните. Ова го истакна премиерот Заев во своите први впечатоци од лидерската средба. „Се соочувавме со невозможно барање.

(видео) Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии

Телма - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека лидерската средба завршила неуспешно, но вели дека секогаше треба да се остават отворени врати за нови преговори, во случај ВМРО ДПМНЕ да имаат нови предлози.

Мицкоски: Русковска му треба на Заев, за да може да го штити од криминалот!

Фокус - 11.09.2019

Вилма Русковска е потребна на Заев, за да може да го штити поради сторениот криминал. Ова го порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во својот говор во врска со вчерашната лидерска средба.

Не успеа лидерската средба Заев – Мицкоски, нема договор за законот за ЈО

ТВ21 - 11.09.2019

Со часови еден спроти друг и на крај без договор! И по 7 часа преговори, власта и опозицијата не се договорија за законот за јавно обвинителство. Денеска следуваа меѓусебни обвинувања меѓу двајцата лидери Заев и Мицкоски дека се обидуваат да ги ...

Лидерска средба без договор

Телма - 11.09.2019

Пропадна обидот на власта и опозицијата за договор за законот за јавно обвинителство. По 7 часовни преговори и едните и другите излегоа со спротиставени ставови и меѓусебни обвинувања. Премиерот Заев го обвини Мицкоски дека инсистирал сите предмети ...

„РЕКЕТ“ ИЛИ ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО - ШТО СТОИ ЗАД ФИЈАСКОТО НА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА?

24 Вести - 11.09.2019

Повеќе од седум часа на иста маса, надвор од неа со идентични обвинувања за оној другиот. Зоран Заев и Христијан Мицкоски тврдат – оние другите дошле за да не се договорат, но и да го заштитат сопствениот криминал.

Лидерската средба пропадна, Заев и Мицкоски си ја префрлаат вината

Канал5 - 11.09.2019

По седумчасовните јалови преговори во Собранието кои закочија уште на првата точка, двајцата лидери со меѓусебни обвинувања кој е виновен за неуспехот. Како компромисно решение, власта на маса ставила предлог да се формира ново обвинителство за ...

Неуспех на преговорите, судир на Заев и Мицкоски

Алсат-М - 11.09.2019

Заев и Мицкоски, секој за себе се разочарани од ставовите на своите опоненти изнесени на лидерската средба која траеше до раните утрински часови. Имаат сосема спротивни размислувања за причините поради кои не дојде до договор а вината си ја ...

(видео) Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Телма - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Канал5 - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници.

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

24 Вести - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Заев и Мицкоски се согласија за една работа: СЈО е мртво

Фокус - 11.09.2019

Разговорите Заев – Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да гласаат две-третини од пратениците.

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

Канал5 - 11.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство. Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде ...

Заев: Разочаран сум од исходот на лидерската, вратите за разговори остануваат отворени

24 Вести - 11.09.2019

Груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против правдата, против ЕУ и НАТО, против граѓаните, вредностите, стандардите и принципите, вака премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција го оцени исходот од синоќешната лидерска ...

Власта и опозицијата не се договорија за законот за ЈО

Телма - 11.09.2019

Неизвесно е дали ќе продолжат натамошните преговори на работните групи. По 7 часа преговори, власта и опозицијата не најдоа заедничко решение, иако пред средбата беа оптимисти за договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и ...

Лидерите се сокрија, преговорите пропаднаа

Deutsche Welle - 11.09.2019

Правото останува заложник на политиката. Нема компромис за Законот за јавно обвинителство. Заев и Мицкоски до долго во ноќта се расправаа, но не собраа храброст за тоа да проговорат пред новинарите. Наместо договор, .

Мицкоски бараше предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да ги запрат, кажа Заев за лидерската средба

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство.

Мицкоски: Не успеавме да најдеме решение, оставеме простор да продолжат преговорите

МКД - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Заев предложил опозицијата да ја бира новата Катица, па се пишманил?

Независен - 11.09.2019

Еден куп информации стигнуваат од двата табори по синоќешната неуспешна лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски. Седумчасовните преговори завршија без компромис за законот за обвинителство.

Мицкоски: Заев предложи предметите на СЈО да ги преземе новото обвинителство

Нетпрес - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор преговорите да продолжат

Нова ТВ - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Заев: ВМРО ДПМНЕ ги бараат предметите на СЈО за да ги уништат

ММС - 11.09.2019

По речиси седумчасовните разговори од лидерската средба, премиерот Зоран Заев на прес конференцијата пред малку изјави дека е разочаран од непостигнувањето договор, бидејќи, како што рече, ВМРО ДПМНЕ бара предметите на СЈО да дојдат под нивна ...

Мицкоски: Заев можеби си купил уште некој месец мир, но одговорност ќе има

Нетпрес - 11.09.2019

Планот на Зоран Заев е да не се постигне договор, дојде за овие преговори да немаат успех. Човекот има план Ц кој гледаме дека го туркаат по секоја цена, односно предметите од СЈО да ги пренесат во ЈО, истакна на денешната прес-конференција ...

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот до доцна во ноќта не попушти

Слободен Печат - 11.09.2019

Премиерот уверува дека договор вчера не е постигнат бидејќи ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да ги преземе обвинителство чиј прв човек ќе се бира на предлог на опозицијата. Разочаран сум од исходот и од однесувањето на Христијан Мицкоски и ...

Заев: Договор нема, но иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

МКД - 11.09.2019

По вчерашните пропаднати преговори кои траеја околу 7 часа, премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарските прашања рече дека предлогот на власта бил да има обвинителство кое ќе гони висока корупција кое ќе има право ...

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Независен - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Лидерската средба неуспешна, нема договор за Законот за јавно обвинителство

Глас на Америка - 11.09.2019

Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања зошто и по седум часа преговори повторно не беше најдено решение и согласност за новиот Закон за јавно обвинителство со кој треба да се реши статусот на СЈО, специјалните обвинители, предметите и доказите ...

(ВИДЕО) Заев: Се повторува приказната од Пржино и за Преспа – Груевизам до доцна во ноќта

360 степени - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција, исходот од синоќешната лидерска средба го резимираше како „груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против ЕУ и НАТО, против вредностите и принципите“.

Мицкоски: Без оглед на неуспешните преговори, Заев ќе се соочи со правдата

Курир - 11.09.2019

Планот на Зоран Заев е да не се постигне договор, дојде за овие преговори да немаат успех. Човекот има план Ц кој гледаме дека го туркаат по секоја цена, односно предметите од СЈО да ги пренесат во ЈО, истакна на денешната прес-конференција ...

Мицкоски по Лидерската: Заев се дрзна да ме обвини за Рекет а вмешани се имиња од власта

Press24 - 11.09.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, по неуспешната Лидерска средба која траеше седум часа во Собранието, на прес-конференција ги кажа сите предлози на власта. - Заев предложи ново Обвинителство на исто ниво со она на Русковска, а обвинителот ...

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Сител - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев сакаше ново СЈО што нема да го гони криминалот на актуелната власт

360 степени - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека ставот на неговата партија е дека законите дозволуваат обвинителите на СЈО да можат да ги застапуваат досегашните обвиненија, но од матичните обвинителства, во кои, според него, треба да се ...

Заев и Мицкоски четири часа преговараат, договор се уште нема

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерската средба почна во 20 часот. Веќе четири часа трае средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство, а нема напредок.

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев дојде на лидерска со цел да не се постигне договор

А1 On - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи по вчерашната лидерска средба која траеше речиси седум часа, а на која не беше постигнат договор со премиерот Зоран Заев, за законот за Јавно Обвинителство со што би се решила судбината на СЈО.

Мицкоски: Заев предложи предметите на СЈО да ги преземе обвинител на предлог на опозицијата

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека премиерот Зоран Заев на вчерашната лидерска средба предложил да се формира ново обвинителство за висока корупција кое ќе го води обвинител на предлог на опозицијата и кое ќе ги преземе и предметите ...

Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ бара заташкување на криминалот на претходниот режим, Мицкоски го обвини за неуспехот на ...

Глас на Америка - 11.09.2019

Наспроти песимизмот на двете страни по синоќешните разговори, владејачката ДУИ смета дека сепак решение е можно СКОПЈЕ — Премиерот Зоран Заев е разочаран од неуспехот на синоќешната маратонска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Дали криминалот на ВМРО-ДПМНЕ и „Рекет“ се клучните проблеми?

Р.С.Европа - 11.09.2019

По седумчасовната средба за Законот за Јавно обвинителство, договор нема, власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваат, но и оставаат простор за нови средби и можен компромис. Амнестија, криминал, корупција - ова се единствените слични зборови кои ...

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Курир - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Заев: Нема да ги заташкуваме криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.09.2019

Предложивме да биде основано Обвинителство за висока корупција и обвинителот да го предложи лично опозицијата. Но, кај Мицкоски сѐ се сведува на едно барање: амнестија или уништување, запирање и крај за случаите од режимот.

Лидерската средба неуспешна, Мицкоски и Заев со меѓусебни обвинувања

Сител - 11.09.2019

Ден по лидерската средба Заев и Мицкоски излегоа со две различни вистини зошто пропаднаа преговорите. И двајцата тврдат дека другата страна бара начин да се спаси и амнестира од строните криминали.

Преговорите тапкаат во место

360 степени - 11.09.2019

Ниту еден час во новиот ден, нема напредок во сношти започнатите преговори меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски околу Законот за јавното обвинителство. Извори на преговарачките тимови брифираат дека остануваат ...

(Видео) Мицкоски: Планот на Заев беше да не се постигне договор

Макфакс - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се огласи по вчерашната лидерска средба која траеше речиси седум часа, а на која не беше постигнат договор со премиерот Зоран Заев за законот за Јавно обвинителство со што би се решила судбината на СЈО.

Фијаско на лидерската – власта понудила опозицијата да предложи јавен обвинител, Мицкоски одбил

+инфо - 11.09.2019

Власта понудила да се направи ново обвинителство за висока корупција на чие чело ќе биде јавен обвинител предложен од опозицијата, а поддржан од 61 пратеник кој ќе може да покренува предмети доколку се утврди дека има криминал и во власта.

Лидерска без договор – Мицкоски и Заев со меѓусебни обвинувања

Алфа - 11.09.2019

Седум часа натегања меѓу лидерите на власта и опозицијата наместо решение донесоа дополнителен јаз и продлабочување на политичката криза. Заев и Мицкоски со различни ставови по лидерската средба но и меѓусебни обвинувања.

Мицкоски бара да падне „главата“ или на Русковска или на Јовески

Слободен Печат - 11.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бараше местото на обвинителката Вилма Русковска или на републичкиот обвинител Љубомир Јовески, но ние не се согласивме затоа што и двајцата обвинители имаат активен мандат, коментираат високи извори од власта.

МИЦКОСКИ: Рекет е првата епизода од криминалот, има Рекет2, Рекет3, Рекет4…

Денешен - 11.09.2019

Постои основано сомневање за „Рекет 2“, „Рекет 3“, за „Рекет 4“, за „Рекет 5“, но и за други кривични дела кои што оваа власт веќе трета година ги прави и затоа им е потребна Русковска, за да направи амнестија и да го заштити Заев и СДСМ од ...

Не успеа лидерската средба Заев – Мицкоски, нема договор за законот за ЈО

4NEWS - 11.09.2019

Со часови еден спроти друг и на крај без договор! И по 7 часа преговори, власта и опозицијата не се договорија за законот за јавно обвинителство. Денеска следуваа меѓусебни обвинувања меѓу двајцата лидери Заев и Мицкоски дека се обидуваат да ги ...

Лидерите се сокрија, преговорите пропаднаа

Либертас - 11.09.2019

Правото останува заложник на политиката. Нема компромис за Законот за јавно обвинителство. Заев и Мицкоски до долго во ноќта се расправаа, но не собраа храброст за тоа да проговорат пред новинарите.

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

Опсервер - 11.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Република - 11.09.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, кој на лидерската средба го предводеше преговарачкиот тим на СДСМ, денеска во изјава за медиумите информираше за лидерската средба што синоќа се одржа во Собранието на Република Северна Македонија.

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот не попушти

Centar - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство.

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Опсервер - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Локално - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Заев и Мицкоски се согласија за една работа: СЈО е мртво

Република - 11.09.2019

Лидерската средба во Собранието трае повеќе од три часа и суштински напредок нема, а според неофицијалните информации преговорите и назадуваат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за Законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е ...

Заев можеби си купил уште некој месец мир, но сега или потоа одговорност ќе има

Република - 11.09.2019

Заев можеби си купил уште некој месец мир, но сега или потоа одговорност ќе има, порача Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција по повод лидерска средба, која траеше до раните утриснки часови.

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

4NEWS - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

МИЦКОСКИ: Заев за да си купи мир има за СЈО не само план Б, туку и план Ц

Денешен - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Заев и Мицкоски се договорија да не се договорат, судбината на СЈО останува да виси

еМагазин - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Политичарите до раните утрински часови не успееа да најдат решение ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 11.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

„Рекет“ да остане кај Рускоска, а новото обвинителство да не ги истражува досегашните криминали на Заев и Владата

Република - 11.09.2019

Нам не ни треба нов закон за да продолжат предметите. И според постоечкиот закон откако ќе ги преземе предметите, Јовески може да ги распредели кај истите обвинители и тие да си продолжат.

Заев и Мицкоски не се договорија за СЈО, лидерската средба неуспешна

Мета - 11.09.2019

По повеќе од седум часа преговори на лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски и тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и ...

Неуспешна лидерска средба: Оваа ноќ не им беше ден!

Вечер Прес - 11.09.2019

Главен проблем и понатаму останува именувањето на шеф на Обвинителството за организиран криминал во кое би се инкорпорирало СЈО, истрагите отворени по истекот на рокот, 30 јуни 2017 година предвиден со Пржинскиот договор и користењето на т.н.

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски за законот за јавно обвинителство

Локално - 11.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Мицкоски: Заев дојде со план да не се постигне договор за да си го заштити криминалот

еМагазин - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

СЈО и разрешувањето на Катица Јанева: Маневри до 15 септември

Фактор - 11.09.2019

Има ли простор да се реши судбината на Специјалното јавнообвинителство до 15 септември до кога трае мандатот на ова обвинителство. Преоворите кои доцна в ноќта безуспешно ги водеа лидерите Зоран заев и Христијан Мицкоски не ја одредијаиднината на ...

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

24Инфо - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Мицкоски открива: „Свиркачи ни ги дадоа записниците од „Рекет“, а таму има имиња од власта!“

Точка - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи по вчерашната лидерска средба која траеше речиси седум часа, а на која не беше постигнат договор со премиерот Зоран Заев за законот за Јавно Обвинителство со што би се решила судбината на СЈО.

Заев и Мицкоски не се договорија за СЈО, лидерската средба неуспешна

Centar - 11.09.2019

По повеќе од седум часа преговори на лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски и тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и ...

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Република - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Заев: Кај Мицкоски сѐ се сведува на едно барање: Амнестија

iPortal - 11.09.2019

Предложивме да биде основано Обвинителство за висока корупција и обвинителот да го предложи лично опозицијата. Но, кај Мицкоски сѐ се сведува на едно барање: амнестија или уништување, запирање и крај за случаите од режимот.

Лидерската средба неуспешна, Мицкоски и Заев со меѓусебни обвинувања

4NEWS - 11.09.2019

Ден по лидерската средба Заев и Мицкоски излегоа со две различни вистини зошто пропаднаа преговорите. И двајцата тврдат дека другата страна бара начин да се спаси и амнестира од строните криминали.

Мицкоски: Планот на Заев беше да не се постигне договор

Н.Македонија - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се огласи по вчерашната лидерска средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. На средбата, којашто траеше седум часа, не беше постигнат договор за законот за Јавното обвинителство, со што би се ...

Заев: Нема компромиси за правдата и правната држава, инсистирањето на опозицијата криминалот да биде амнестиран нема да ...

Скопје1 - 11.09.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска во изјава за медиумите информираше за лидерската средба што синоќа се одржа во Собранието на Република Северна Македонија.

Мицкоски и Заев се согласија само дека СЈО е мртва институција

Магазин - 11.09.2019

По тричасовната лидерска средба, по која следуваше пауза лидерите на политичките партии СДСМ И ВМРО, се уште не успеаа да се договорат за законот за јавно обвинителство. Разговорите на Заев и Мицкоски засега се без резултат.

Пропаст на преговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев со нов мистериозен предлог

Expres - 11.09.2019

По повеќе од 6 часа активни преговори рано изутрина околу 03 часот пропаднале преговорите за новиот Закон со кој треба да опстане СЈО во нова институција во рамки на Државното обвинителство.

Што содржи мистериозниот предлог на Заев за СЈО

Expres - 11.09.2019

Обвинителатво за висока корупција кое би гонело само високи државни функционери е најновиот предлог на премиерот Заев кој го промовирал на средбата со тимот на ВМРО-ДПМНЕ. Ова обвинителство би функционирало паралело со обвинителството за организиран ...

Мицкоски за лидерската: Планот на Заев е да нема договор

Магазин - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Заев:Матрицата на Мицкоски е груевизам до доцна во ноќта

AKO - 11.09.2019

,, Бараат криминалот да им го заташкаме. Само тоа е важно за ВМРО ДПМНЕ. Ниту ги интересира ЕУ и НАТО, ниту владеење на правото. Ниту интересите на граѓаните, ниту напредокот на земјата“-е заклучокот до кој дошол премиерот Заев по неуспешната средба ...

За Мицкоски Заев и неговите соработници се ,,површни и исплашени луѓе“

AKO - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ даде оценаза неуспешната срдба со премиерот Заев. Мицкоски вели: ,,Сосема свесно почекав СДСМ и нивните мегафони да изнесат еден куп лаги, невистини, и манипулативни брифинзи за лидерската средба вчера.

ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА НЕ УСПЕА!Милошоски: Можеби договорот ќе успееш доколку Заев не беше нервозен

Магазин - 11.09.2019

Повеќе од 7 часа траеше синоќешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови за измените во Законот за јавното обвинителство. Пред средбата сите беа оптимисти, но договор нема.

Заев разочаран од вчерашната средба со Мицкоски

Expres - 11.09.2019

„Разочаран сум од исходот на лидерската средба. Имав некоја надеж дека е можно да ја сменат матрицата и да излезат од заложбите на своите претходници. Се потрудивме да излеземе во пресрет и да бидеме попустливи, но кај Мицкоски се се сведува на едно ...

Нема договор за законот за ЈО – Лидерската средба НЕ УСПЕА

Скопје1 - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и понудила ...

Мицкоски: Заев бараше ново СЈО кое ќе гони криминал, ама не и криминалот на актуелната власт

MakPress - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Мицкоски: Главната борба на Заев беше за спас од одговорност за криминалите на власта

Скопје1 - 11.09.2019

Прес конференција на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во продолжение изјавата на Мицкоски во целост: Најпрвин ќе ми дозволите од мое име и од името на ВМРО-ДПМНЕ, и луѓето кои што беа вчера со мене да се извиниме, бидејќи вчера до ...

Заев нема да дозволи да се уништат предметите на СЈО

Магазин - 11.09.2019

Седумчасовната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицковски не вроди со плод на вчерашните преговори. Тоа и го потврди и премиерот Зоран Заев кој вели дека е разочаран што не постигнале никаков договор.

И Заев и Мицкоски расположени за нова лидерска, Јанева до недела треба да биде разрешена

MakPress - 11.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Мицкоски: Во еден момент Заев рече. а па вие ќе не потрупате со обвиненија ако ова го прифатиме – Човек што е сигурен ...

Скопје1 - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО ДМНЕ одговараше на новинарски прашања. Во продолжение прашањата и одговорите во целост: Прашање: Дали финално веќе се завршени преговорите за законот за јавно обвинителство? Одговор: Не, на крајот од состанокот практично ние ја ...

По три часа разговори – Заев и Мицкоски се согласија само дека СЈО е мртва институција

Телма - 10.09.2019

Разговорите Заев – Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да гласаат две-третини од пратениците.

Заев: Клучниот проблем е користењето на „бомбите“ како докази

Deutsche Welle - 10.09.2019

Во пресрет на вечерашната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, премиерот Зоран Заев вели дека опозициската партија се противи на користењето на бомбите како докази. во преговорите за Законот за јавното обвинителство помеѓу владата и ...

Кој ќе им го чува грбот на Заев и Мицкоски на лидерската средба

Слободен Печат - 10.09.2019

Со згаснувањето на СЈО се исполнија услови за лидерска, но дали е тоа доволно и за договор. Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вечерва на неутрален терен во Собранието ќе се обидат да постигнат ...

Заев и Мицкоски во нова парада ќе бијат битка за „бомбите“

+инфо - 10.09.2019

И во двете најголеми партии се согласни дека на државата не смее да ѝ се повтори Катица Јанева и затоа на вечерашната лидерска средба ќе се обидат да постигнат компромис во врска со работата на Јавното обвинителство.

Заев и Мицкоски разговараат речиси три часа, договор засега нема

PressingTV - 10.09.2019

Речиси три часа трае лидерската средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Неофицијалните информации кои доаѓаат од двете страни велат дека договор засега нема.

Заев: Клучниот проблем на ВМРО ДПМНЕ е користењето на „бомбите“ како докази

Либертас - 10.09.2019

Во пресрет на вечерашната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, премиерот Зоран Заев вели дека опозициската партија се противи на користењето на бомбите како докази. Клучната разлика во преговорите за Законот за јавното обвинителство ...

Се преговара со часови, напредок нема

Фактор - 10.09.2019

Лидерската средба е во тек. Разговорите помеѓу претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Тие преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да ...

ВМРО и СДСМ утре ќе ги пеглаат разликите околу Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 09.09.2019

На утрешната вечерна средба во Собранието, меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски ќе се усогласуваат и последните разлики за Законот за јавно обвинителство. На маса ќе биде и судбината на предистражните постапки и на предметите кои се покренати по ...

Дали Заев и Мицкоски утре ќе си подадат рака за закон за обвинителство и предвремени избори?

Фокус - 09.09.2019

Во пресрет на утрешната лидерска средба, која треба да се оддржи во 20 часот во собранието, од владејачкиот СДСМ очекуваат дека тема на разговор ќе биде исклучиво законот за јавно обвинителство, додека од опозицискиот ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека на ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста-од утре враќање на преговори

Нова ТВ - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Мицкоски го промени ставот за предметите на СЈО – сега не сака тие да одат во ЈО

Окно - 09.09.2019

Лидерот на главната опозициона партија, Христјан Мицкоски, во обраќање пред своите сопартијци изкажа став што го оценуваме како недоследен: …Oвие денови гледаме активно сценарио и вложување на огромна енергија на забоштување и прикривање на доказите ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

Сител - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

ММС - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

А1 On - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

Локално - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Заев во интервју за Фокус: Не сум диктатор, јас се борев против режим

iPortal - 09.09.2019

ФОКУС: Учебната година стартуваше со предупредувачки штрајк. Но, некаде работеа, некаде не работеа учителите и наставниците. Како го коментирате сето тоа? Немаше притисоци? ЗАЕВ: Јас водам левичарска влада, за нас синдикатите се многу важни.

Од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

Либертас - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

4NEWS - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста, од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

Опсервер - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

1tv - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

Заев: Законот за ЈО не е услов за преговори, но сепак е важен елемент

MakPress - 09.09.2019

Премиерот Зоран Заев 99 отсто е сигурен дека во октомври ќе добиеме датум за почетокот на преговорите со Европската унија, членството во НАТО е завршена работа, а предвремени избори се непродуктивни и деструктивни во овој момент за земјата и ...

По Денот на независноста, нови обиди за носење на Законот за ЈО

MakPress - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...