TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хиса: Очекуваме процесирање на барањето на Омбудсманот за обвинетите од „Дива населба“

ТВ21 - 13.02.2016

Обвинетите во случајот „Дива населба“ биле малтретирани од полицајците кои ги придружувале до судот, изјавил народниот правобранител Иџет Мемети, кој на 21 декември поднесе тужба до Јавното Обвинителство, додавајќи дека има доволно докази да го ...

Обвинителството ја заврши проширената истрага за „Дива населба“

Макфакс - 13.02.2016

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши истражната постапка за седумте македонски државјани кои се сомничат дека се поврзани со настаните од 9 и 10 мај годинава во ...

Обвинителството ја заврши проширената истрага за „Дива населба“

Кајгана - 13.02.2016

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши истражната постапка за седумте македонски државјани кои се сомничат дека се поврзани со настаните од 9 и 10 мај годинава во ...

Обвинителството ја заврши проширената истрага за „Дива населба"

Вечер Прес - 13.02.2016

Вкупно 29 осомничени за судирот во Куманово седнаа на обвинителна клупа и им се суди за тероризам и терористичка организација Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши ...

Обвинителството ја заврши проширената истрага за "Дива населба"

Точка - 13.02.2016

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши истражната постапка за седумте македонски државјани кои се сомничат дека се поврзани со настаните од 9 и 10 мај годинава во ...

Полицаец обвинет во „Дива населба“ тврди дека во „играта“ се вмешани припадници на државната безбедност

Репортер - 12.02.2016

Полицаецот Арсим Бајрами кој е последен од обвинетите во случајот „Дива населба“ тврди дека настаните во Куманово „се игра во којашто се вмешани и припадници на државната безбедност“ и изрази надеж дека одбраната во текот на постапката ќе може со ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Алсат-М - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите за "Дива населба"

Дневник - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се преземени ...

Продолжува судењето за настаните во Дива населба

Утрински - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Одбраната тврди дека немало тероризам во Дива Населба

Вест - 11.02.2016

Во Кривичниот суд продолжи судењето против 29 лица обвинети за тероризам и терористичка организација. Според адвокатите, кои до сега додадоа воведен говор пред судот, во конкретниот случај не може да постои правна квалификација тероризам.

Обвинетите за Дива населба тврдат дека не се виновни

Дневник - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Полицајци ќе сведочат за настаните во Дива Населба

Дневник - 11.02.2016

Припадници на МВР како сведоци на обвинителството ќе сведочат на наредното судско рочиште за случајот „Дива Населба“, откако адвокатите на 29 обвинети за тероризам вчера завршија со воведните говори пред судот.

(ФОТО) Обвинетите за Дива населба - Водачите беа убиени откако се предадоа

Утрински - 11.02.2016

ФОТО: Киро Попов На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Телма - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Полицаецот обвинет во „Дива населба“ тврди дека се вмешани припадници на државната безбедност

Кајгана - 11.02.2016

Полицаецот Арсим Бајрами, кој е последен од обвинетите во случајот „Дива населба“, тврди дека настаните во Куманово „се игра во којашто се вмешани и припадници на државната безбедност“ и изрази надеж дека одбраната во текот на постапката ќе може со ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

А1 On - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Скопје под полициска опсада – Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Сител - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Алфа - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во ...

Обвинетите во „Дива населба“: Водачите беа убиени откако се предадоа

Кајгана - 11.02.2016

Водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, Мирсад Н’дрецај и Бег Ризај и уште двајца од членовите, биле убиени откако се предале во полициска станица.

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Курир - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во „Дива населба“

МРТ - 11.02.2016

Обвинителот рече дека ќе докаже оти учествувале во судирот во Куманово и во нападот во Гошинце... Судскиот процес против 29-темина обвинети за настаните во кумановската населба „Тоде Мендол“, продололжува денеска.

Обвинетите за Дива населба тврдат дека не се виновни

Сител - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Случај „Дива населба“: Одбраната тврди- не се работи за тероризам

МРТ - 11.02.2016

Речиси сите бранители на обвинетите тврдат дека ќе докажат оти не станува збор за тероризам во случајот „Дива населба“... Судскиот процес против 29-мината обвинети за настаните во кумановската населба „Тоде Мендол“, продолжи денеска под силно ...

Обвинети во „Дива населба“: Водачите на групата беа убиени откако се предадоа во полициска станица

Макфакс - 11.02.2016

Водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, Мирсад Н’дрецај и Бег Ризај и уште двајца од членовите Ваљон Кабаши и Сами Кастриоти, биле убиени откако се предале во полициска станица.

Обвинетите за Дива населба тврдат дека не се виновни

А1 On - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Полицаец обвинет во „Дива населба“ тврди дека во „играта“ се вмешани припадници на државната безбедност

Макфакс - 11.02.2016

Полицаецот Арсим Бајрами кој е последен од обвинетите во случајот „Дива населба“ тврди дека настаните во Куманово „се игра во којашто се вмешани и припадници на државната безбедност“ и изрази надеж дека одбраната во текот на постапката ќе може со ...

Судењето во тек: Еве што рекоа обвинетите за хоророт во Дивата Населба

Press24 - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Репортер - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Обвинетите за “Диво насеље“ тврдат дека не се виновни

Репортер - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Скопје под полициска опсада – Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Вечер Прес - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Обвинетите за Диво насеље тврдат дека не се виновни

Либертас - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Судот го надлетуваат и хеликоптери: Судење на обвинетите за настаните во Дива населба

еМагазин - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Обвинетите од „Дива населба“ велат дека биле употребени за политички цели

еМагазин - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дивo Насеље

Република - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите од „Дива населба“

Пулс24 - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Скопје под полициска опсада – продолжува судењето за настаните во Дива населба

Скопје инфо - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Локално - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Денешен - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Обвинетите за Дива населба тврдат дека не се виновни

Идивиди - 11.02.2016

Скопје, 11 февруари 2016 (МИА) - На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Lider - 11.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд. Засилени безбедносни мерки во и околу судот, како и на локалните сообраќајници се ...

Продолжува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Идивиди - 11.02.2016

Скопје, 11 февруари 2016 (МИА) - Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, треба да продолжи денеска во просториите на Врховниот суд.

Обвинетите за Дива населба тврдат дека не се виновни

Lider - 11.02.2016

На денешното рочиште за судскиот процес за Дива населба, Руфки Догани кој е меѓу 29-те обвинети за делата „тероризам“ и „терористичко организирање“ изјави дека водачите на вооружената група која се судри со полицијата во кумановската „Дива населба“, ...

Обвинителство: Биле пресметливи и дејствувале со умисла

Дневник - 10.02.2016

Деме Шеху, алијас командант Јунику, дипломиран психолог и со незавршен факултет за дипломатија, бил еден од водачите на терористичката група од Дива Населба, а во која имало и криминалист, новинар, фотограф, информатичар, професори по физичко ...

„Дива населба“ на брз колосек, за 50 дена 9 рочишта

Алсат-М - 10.02.2016

Судот сака експресно да го води случајот „Дива населба“ во кои се обвинети 29 лица за тероризам. До крајот на март закажани се дури девет рочишта, од кои првото е утре. Иако е набиена агендата, сепак правниците очекуваат дека судскиот процес ќе биде ...

Почна судењето на обвинетите за кумановска Дива населба

Дневник - 10.02.2016

Фото: Маја Златевска На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе ...

Еве што се случуваше на судењето на терористите денес!

Пулс24 - 10.02.2016

Обвинителството тврди дека има доволно докази за да се осудат заробените терористи, додека одбраната смета дека Судот ќе мора да работи во корист на Обвинителството и да ги исправи нивните грешки.

Има докази дека обвинетите за Дива Населба нападнале и во Гошинце

Вест - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување, во Основниот суд Скопје 1 започна судењето против 29те мина обвинети за терористичките напади врз македонската полиција извршени на 9 мај 2015 во куманоската Дива населба.

Почна судењето за нападите во кумановска Дива населба - Обвинителството докажува тероризам, обвинетите не чувствуваат ...

Вест - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување, во Основниот суд Скопје 1 почна судењето против 29 обвинети за терористичките напади извршени на 9 мај 2015 во кумановската Дива населба. На обвинителна клупа во судница седнаа автомеханичар, криминалист, новинар, ...

Случај „Дива Населба“: Обвинителството докажува тероризам, обвинетите не чувствуваатвина

ТВ21 - 09.02.2016

Сите 29 обвинети се изјаснија дека не се виновни на почетокот на судењето за случајот за нападите во кумановската „Дива Населба“ на 9 мај минатата година. Сепак тројца од обвинетите признаа дека тој ден биле во Куманово и дека биле на местото на ...

Под силно полициско обезбедување почна судењето на обвинетите за кумановска Дива населба

Вест - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување од редовната и специјалната полиција, во Основниот суд Скопје 1 почна судскиот процес против 29 обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година.

Почнува судењето за Дива населба

Утрински - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почна судењето за настаните во кумановска Дива населба

Утрински - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почна судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Алсат-М - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почна судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

24 Вести - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

(ФОТО) Процес за Дива населба - Вооружената група била составена од три нивоа

Утрински - 09.02.2016

ФОТО: Киро Попов На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Канал5 - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

24 Вести - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почнува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Алсат-М - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почна судењето на обвинетите за кумановската „Дива населба“

Телма - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска започнува судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Околу судот се присутни специјалци со полна опрема, а осомничените беа спроведени со големо ...

Заев повторно се послужи со „Дива Населба“ на пет дена пред судењето

Дневник - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

Судење за обвинетите во Куманово

Фокус - 09.02.2016

Денеска во Кривичниот суд во Скопје е закажан почетокот на судскиот процес против 29 лица дел од таканаречената Кумановска група кои се обвинети за тероризам и терористича организација за настаните поврзани со случувањата од 9 и 10 мај во Дива ...

Почнува судењето на „терористите“ од „Диво насеље“

Капитал - 09.02.2016

Денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл. 394-а и „тероризам” од чл.

„Дневник“: Заев гази преку трупови, повторно се послужи со „Дива населба“ на пет дена пред судењето

Press24 - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

„Дневник“: Заев повторно се се послужи со Дива населба на пет дена пред судењето

Нетпрес - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

(ВИДЕО) Почна судењето за настаните во „Дива населба“

Репортер - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 започна судскиот процес против 29 лица кои се обвинети за настаните во кумановската „Дива населба“, кои се случија во мај минатата година. Лицата се обвинети за кривични дела „тероризам“.

Врие на Битпазар, почна судењето за тероризам во Диво Насеље

Сител - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почнува судењето на лицата кои сееја смрт во Куманово

Press24 - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почна судењето за настаните во кумановската Дива населба

Нетпрес - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

СУДЕЊЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ: Започнува просецот за случувањата во Дива населба

Академик - 09.02.2016

По неколкумесечната истрага Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ноември минатата година поднесе обвинение против 29 лица. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „Терористичка организација” и ...

Почнува судењето против обвинетите за случувањата во кумановската Дива населба

Макфакс - 09.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба почнува во вторник во Основниот суд Скопје 1. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл. 394-а и „тероризам” од чл.

Врие полиција во Скопје: Почна судењето на обвинетите за хоророт во Диво Насеље

Press24 - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

ВИДЕО: Почна судењето за настаните во „Дива населба“

А1 On - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 започна судскиот процес против 29 лица кои се обвинети за настаните во кумановската „Дива населба“, кои се случија во мај минатата година. Лицата се обвинети за кривични дела „тероризам“.

Почна судењето за кумановските настани, полицајци насекаде по градот (ФОТО)

МКД - 09.02.2016

Со засилени безбедносни мерки, под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во Диво насеље во Куманово. Судењето се одржува во салата на Врховниот суд, каде се вршеше детален претрес на сите кои ...

Почна судскиот процес за настаните во кумановската „Дива населба“

МРТ - 09.02.2016

29 обвинети одговараат за тероризам и нарушување на уставниот поредок на државата. На седми декември минатата година, сите обвинети пред Советот на судии од Основниот суд Скопје 1 се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за делото тероризам.

Еден од обвинетите за тероризам во Дива населба делумно ја призна вината, адвокатот веднаш побара консултации

Макфакс - 09.02.2016

Под силно полициски обезбедување во просториите во Врховниот суд во Скопје во вторник започна судењето против обвинетите за тероризам за судирот помеѓу македонската полиција и вооружена група во Дива населба во Куманово.

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Сител - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Обвинетите од случајот „Дива населба“ не се чувствуваат виновни

Макфакс - 09.02.2016

Сите 29 обвинети за настаните од ланскиот мај во кумановската Дива населба се изјаснија во вторникот на почетокот од процесот во Основниот суд Скопје 1 Скопје, дека не се чувствуваат виновни за делата кои им се ставаат на товар - тероризам и учество ...

„Диво насеље“: Терористичката група поделена на три структури, организаторите се од Косово, логистиката од Македонија

МРТ - 09.02.2016

Организаторите и членовите на групата, според обвинителството се од Косово, а логистичката поддршка ја вршеле луѓе од Македонија, одговорни за тероризам. Во обвинителниот акт стои дека делото е сторено со умисла, и долго и темелно подготвувано.

Почна судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Алфа - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за ...

Почна судскиот процес за кумановските настани

МРТ - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување, почна судскиот процес против 29 обвинети за мајските настани во кумановската населба „Тоде Мендол“. Одговараат за тероризам. Обвинителот рече дека ќе докаже оти тие учествувале во судирот во Куманово и нападот во ...

Дневник: Заев подгрева тензии пред стартот на судењето

Сител - 09.02.2016

СДСМ сеуште молчи дали Заев има некави докази за случајот Диво Насеље или пак само манипулира со јавноста. Нема објаснување од Бихаќка по изјавата на лидерот, дека за кумановските настани на 9 10 мај била виновна власта.

Обвинетите за настаните од Дива населба денес на обвинителна клупа

Нетпрес - 09.02.2016

Обвинетите за настаните од Дива населба денес ќе седнат на обвинителна клупа. Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година треба да почне денес во Основниот суд Скопје 1.

Еден од обвинетите за тероризам во Дива населба делумно ја призна вината

Кајгана - 09.02.2016

Под силно полициски обезбедување во просториите во Врховниот суд во Скопје во вторник започна судењето против обвинетите за тероризам за судирот помеѓу македонската полиција и вооружена група во Дива населба во Куманово.

Гужва пред судот, жешко во судницата, ова се обвинетите од Диво Насеље

Сител - 09.02.2016

На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе Специјалното јавно ...

Судењето за Диво Насеље во тек: Обвинетите ќе се изјаснат дали се чувствуваат виновни

Press24 - 09.02.2016

На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе Специјалното јавно ...

Обвинетите од случајот „Дива населба“ не се чувствуваат виновни

Кајгана - 09.02.2016

Сите 29 обвинети за настаните од ланскиот инцидент во кумановската Дива населба се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за делата кои им се ставаат на товар - тероризам и учество во терористичка организација, на почетокот од процесот во ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Репортер - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Обвинителството поседува докази дека обвинетите од Дива Населба го извршиле и нападот на Гошинце

Нетпрес - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување, во Основниот суд Скопје 1, почна судењето против 29 обвинети за терористичките напади извршени на 9 мај 2015 во кумановската Дива населба. Дел од адвокатите побарале судскиот процес да се одложи со образложение дека ...

ФОТО: Обвинетите за настаните во кумановска Дива населба пред суд

Курир - 09.02.2016

На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе Специјалното јавно ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Курир - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, пренесува МИА. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од ...

„Дневник“: Заев гази преку трупови, повторно се послужи со „Дива населба“ на пет дена пред судењето

Курир - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

Почнува судењето за случувањата во „Дива населба“

Кајгана - 09.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба почнува денеска во Основниот суд Скопје 1. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл. 394-а и „тероризам” од чл.

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

А1 On - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Алфа - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за ...

Силно полициско обезбедување од редовната и специјалната полиција во центарот на Скопје

Скопје инфо - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување од редовната и специјалната полиција, во Основниот суд Скопје 1 денес започна судскиот процес против 29 обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година.

Под силно полициско обезбедување почна судењето за настаните во кумановската Дива населба

Точка - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почнува судењето на обвинетите за „Диво насеље“

Вечер Прес - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација" од чл.

Под силно полициско обезбедување почна судењето на обвинетите за Диво насеље

Либертас - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почнува судењето против обвинетите за случувањата во кумановската Дива населба

Точка - 09.02.2016

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба почнува во вторник во Основниот суд Скопје 1. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл. 394-а и „тероризам” од чл.

Ја призна вината, па се пишмани

Вечер Прес - 09.02.2016

Обвинителството тврди дека има доволно докази за да се осудат заробените терористи, додека одбраната смета дека Судот ќе мора да работи во корист на Обвинителството и да ги исправи нивните грешки.

Заев повторно се послужи со Дива населба на пет дена пред судењето

Република - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

Со силно полициско обезбедување почна судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

еМагазин - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Под силно полициско обезбедување почна судењето на обвинетите за Диво насеље

Бриф - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Судење за Диво Насеље – обвинителството имало докази дека обвинетите се одговорни и за нападот во Гошинце

Република - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување, во Основниот суд Скопје 1, почна судењето против 29 обвинети за терористичките напади извршени на 9 мај 2015 во кумановската Дива населба. Дел од адвокатите пред започнување на судскиот процес бараа тој да се одложи ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

еМагазин - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Денес почнува судењето на обвинетите за настаните во Дива населба

Пулс24 - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година, пренесува МИА. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од ...

„Обвинителството ќе докаже дека обвинетите биле учесници во судирот во Куманово“

Денешен - 09.02.2016

На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе Специјалното јавно ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановско Диво насеље

Либертас - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

(ВИДЕО) Меѓу обвинетите за “Диво насеље” високо образовани кадри, не беше одобрено барањето СЈО да го преземе случајот

Локално - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Денешен - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

„Дневник“: Заев гази преку трупови, повторно се послужи со „Дива населба“ на пет дена пред судењето

Денешен - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

ГАЗИ ПРЕКУ ТРУПОВИ: Заев ги злоупотреби настаните во „Дива населба“ пет дена пред судењето!

Пулс24 - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

29 Aлбанци обвинетите во случајот „Диво насеље“

Локално - 09.02.2016

Дваесет и девет Албанци обвинети за учество во престрелката во кумановско Диво насеље, во која загинаа 18 лица, на судењето што треба да почне во вторник во Скопје, ќе се соочат со обвиненија за тероризам, анализира BIRN Residents visit the ...

Терористите од „Дива населба“ биле организирани на три нивоа

еМагазин - 09.02.2016

На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе Специјалното јавно ...

Почна судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Денешен - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Заев гази преку трупови, повторно се послужи со „Дива населба"

Вечер Прес - 09.02.2016

Не треба да се заборави тоа дека Заев често го менуваше мислењето кога се работи за кумановските настани. Па така веднаш по „Дива Населба" според него, виновна беше власта, за по неколку месеци да рече дека всушност станувало збор за терористи, ...

„Дневник“: Заев гази преку трупови, повторно се послужи со „Дива населба“ на пет дена пред судењето

Lider - 09.02.2016

Поминаа неколку дена откако првиот човек на социјалдемократите Зоран Заев пред жителите на скопски Kапиштец, нагласи дека постојат докази дека власта ги организирала кумановските настани, но оттогаш нема дополнително објаснување што сакаше да каже ...

Почна судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Lider - 09.02.2016

Под силно полициско обезбедување денеска почна судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. При влезот во Врховниот суд каде што се одржува судењето, беше извршена темелна проверка на сите ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Идивиди - 09.02.2016

Скопје, 9 февруари 2016 (МИА) - Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка ...

Обвинетите за настаните во кумановска Дива населба пред суд

Идивиди - 09.02.2016

Скопје, 9 февруари 2016 (МИА) - На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го ...

Обвинетите за настаните во кумановска Дива населба пред суд

Lider - 09.02.2016

На почетокот на судскиот процес против обвинетите за тероризам, кои како вооружена група дејствувале против македонската полиција во март минатата година во Дива населба во Куманово, одбраната побара овој случај да го преземе Специјалното јавно ...

Почнува судењето на обвинетите за настаните во кумановска Дива населба

Lider - 09.02.2016

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да почне судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановската Дива населба во мај минатата година. Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл.

Почнува судењето за кумановско „Диво насеље“

Призма - 08.02.2016

На обвинителна клупа ќе седнат 29 обвинети за терористички напади врз македонската полиција извршени на 9 мај 2015 година во Куманово. Им се суди на луѓе од Косово и Македонија, а им се закануваат казни од најмалку 8 и 10 години до доживотен затвор.