TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стотици економски мигранти петти ден заглавени на македонска граница

Призма - 22.11.2015

Мигрантите од Иран, Мароко, Либан, Пакистан, Бангладеш и други држави, веќе неколку дена одбиваат да се вратат назад. Дождливото и ладно време во последниве два дена уште повеќе ја влошува ситуацијата.

Мигрантите петти ден заглавени на македонско-грчката граница

24 Вести - 22.11.2015

Веќе петти ден, мигрантите за кои се смета дека бегаат од економски причини од своите земји, а не од воени подрачја, се заглавени на границата со Грција. Тие одбиваат секаква помош во храна и ќебиња и не отстапуваат се додека не им се дозволи ...

Неизвесна е ситуацијата на македонско-грчката граница

Телма - 22.11.2015

Ситуацијата на македонско-грчката граница и понатаму е неизвесна. Повеќе од илјада мигранти пет дена се на пругата и во знак на протест одбиваат било каква помош од хуманитарните организации и полицијата.

Веќе петти ден мигрантите заглавени на македонско-грчката граница

Фокус - 22.11.2015

Мигрантите од Иран, Пакистан, Бангладеш и други земји спијат на отворено на дождот и студот. Веќе петти ден, мигрантите за кои се смета дека бегаат од економски причини од своите земји, а не од воени подрчја, се заглавени на границата со Грција.

Над 1000 економски мигранти во шатори на меѓуграничната зона кај Гевгелија

24 Вести - 22.11.2015

Состојбата на јужната граница не е променета. Над илјада економски мигранти во шатори веќе пет дена седат и чекаат во меѓуграничната зона кај Гевгелија, дозвола за влез во земјава и транзит.

Мигрантите заглавени во граничната меѓузона

Утрински - 22.11.2015

Ситуацијата со бегалците од Иран, Бангладеш, Пакистан, Мароко... станува уште подраматична со влошувањето на временските прилики, дождот и студот Се уште е неизвесна ситуацијата со повеќе од илјада мигранти кои речиси една недела се на ...

Ќе умреме ама назад не се враќаме - економските мигранти очајни, УНХЦР бара реакција од Унијата

Канал5 - 22.11.2015

Ќе умреме ама назад не се враќаме, ние не сме терористи само сакаме подобар живот во Европа, немаме лоши намери кон вашата земја.Ова се само дел од днешните изјави на економските мигранти на македонско грчката граница кои веќе петти ден ја ...

Голи до појас на дожд и со зашиени усни бараат влез во Македонија

Вест - 22.11.2015

Околу 1.300 луѓе, кои се од Мароко, Алжир, Тунис, Либија, Либан, Ирак, Пакистан, Бангладеш и од Конго, не се откажуваат од барањето да бидат пропуштени, извикувајќи пароли: "Не се враќаме","Слобода", "Ние не сме терористи" Петти ден економските ...

„Застрелајте нe или спасете нe“

Дневник - 22.11.2015

Со паролите „Застрелајте н` или спасете н`, ве молиме“ и „Никогаш нема да се вратиме“, напишани со фломастер на своите голи гради и грбови, момче од Бангладеш го искажа својот револт бидејќи тој и стотици негови сонародници, но и државјани на ...

Можни инциденти на јужната граница, мигрантите стануваат сѐ понервозни, доаѓаат нови 7.000 бегалци

МКД - 22.11.2015

Веќе трета ноќ околу 700 мигранти главно од Иран чекаат на меѓуграничниот простор меѓу Македонија и Грција и не сакаат да се вратат назад. Тие стануваат сѐ понервозни, одбиваат да примат хуманитарна помош, студено е...

(ФОТО) Тензично на меѓуграничниот простор Македонија – Грција, мигрантите се бунтуваат

Репортер - 22.11.2015

Петти ден повеќе од 2.0000 мигранти од Пакистан, Судан, Конго, Иран, Мароко, Бангладеш ја блокираат железничката пруга на македонско-грчката граница. Според податоците на МВР, тие остануваат на меѓуграничниот простор помеѓу Македонија и Грција, кај ...

Петти ден мигрантите заглавени на македонско-грчката граница

Нова ТВ - 22.11.2015

Веќе петти ден, мигрантите за кои се смета дека бегаат од економски причини од своите земји, а не од воени подрчја, се заглавени на границата со Грција. Тие одбиваат секаква помош во храна и ќебиња и не отстапуваат се додека не им се дозволи транзит ...

Мигрант на македонско-грчката граница се заканил дека ќе се самоубие

+инфо - 22.11.2015

Економските мигранти во очекување дека ќе ја поминат македонската граница, вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја германската канцеларка Ангела Меркел да им дозволи да живеат слободен живот.

Над илјада мигранти заглавени во меѓузона

Р.С.Европа - 22.11.2015

Над илјада мигранти останаа заглавени во меѓуграничната зона меѓу Македонија и Грција, јавува нашиот дописник во Гевгелија. Граничната полиција и денеска ги пропушта само бегалците од воените подрачја, додека од грчка страна се уште пристигнуваат и ...

Македонија ќе ги враќа во Грција бегалците кои ќе бидат протерани од ЕУ

Репортер - 22.11.2015

Македонија подига ограда на границата со Грција за да создаде само „еден влез“ за бегалците и мигрантите, а не за да ја затвори границата, изјави претседателот Ѓорге Иванов за грчкиот весник „ Катимерини “.

Економските мигранти протестираат на македонско-грчката граница

Р.С.Европа - 22.11.2015

Околу 1200 економски мигранти протестираат на пограничната линија меѓу Македонија и Грција, затоа што не им е дозволен влез во земјава, јавува нашиот дописник на терен. На пограничната линија има зголемено присуство на македонска и грчка полиција и ...

Драма на границата: Мигрант се обиде да се самоубие

Сител - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот, јавува Република.

(ФОТО) РСЕ: Мигрантите ја блокираа пругата меѓу Македонија и Грција

Репортер - 22.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .

Расте нервозата на „Котата 59“

Глас на Америка - 22.11.2015

“Macedonia, open the border!”, “Macedonia save us!”, со часови пејат мигрантите од „неконфликтните подрачја“, на кои не им се дозволува премиување на границата Неделното утро на граничниот премин на грчко-македонската граница започна со песна на ...

Тензична атмосфера на македонско - грчката граница

Р.С.Европа - 22.11.2015

Сакаме слобода, сакаме во Германија, пуштете не да поминеме, извикуваа денеска економските мигранти на македонско грчката граница. Над илјада мигранти од Иран, Либија, Мароко, Бангладеш и други земји, протестираа на пограничната линија меѓу ...

Мигрант се обиде да се самоубие

А1 On - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот, јавува Република.

Мигрант се обиде да се самоубие

Репортер - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот, јавува Република.

Мигрант се заканувал со самоубиство на македонско-грчката граница

Нетпрес - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница . Тие вчера цел ден скандираa со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот.

(Фото) потресно од бегалските маки!

Репортер - 22.11.2015

Повеќе од 1000 мигранти се собраа на македонско-грачката граница протестираат во знак на одлуката која Македонија ја донесе да не ги пушта бегалците да ја поминуваат границата. Мигрантите кои се собраа вчера викаат “Слобода’, а потекнуваат од повеќе ...

Напнато на македонско – грчката граница, мигрантите одбиваат помош

Алфа - 22.11.2015

Над илјада заглавени во меѓуграничниот појас веќе 5 дена во знак на протест одбиваат каква било помош од хуманитарните организации и од полицијата. Овие луѓе се дел од таканаречените економски мигранти на кои им забранија влез Словенија, Хрватска и ...

Драма на македонско- грчката граница: Мигрант се закани со самоубиство (ФОТО)

Press24 - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот. Вчера било тензично.

Економските мигранти голи до појас бараат да го продолжат патот преку Македонија кон ЕУ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 22.11.2015

Вчера еден Иранец се обиде да се обеси, а денеска стотина од нив голи до појас во знак на протест бараат да бидат пуштени и да го проодолжат патот преку Македонија кон ветените држави од ЕУ.

Драма на македонско- грчката граница: Мигрант се заканувал со самоубиство

Курир - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот.

Драма на македонско- грчката граница: Мигрант се заканувал со самоубиство

Пулс24 - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот.

Мигрантите петти ден не се пуштат да влезат во Македонија

еМагазин - 22.11.2015

Веќе петти ден група од околу 700 мигранти од Пакистан, Судан, Конго, Иран, Мароко, Бангладеш... остануваат во меѓуграничниот простор помеѓу Македонија и Грција, кај Гевгелија. Како што велат тие само сакаат да ја поминат границата и Македонија и да ...

Тензично на границата со Грција- Се зголемува бројот на војската и полицијата

Локално - 22.11.2015

На Котата 59, на македонско-грчата граница, на местото каде што мигрантите престојуваат во импровизиран камп, се испратени засилени полициски и армиски сили.Состојбата е тензична и се тоа доаќа од Грција која неконтролирано пушта бегалци во ...

Мигрантите од Иран одбиваат да се вратат назад, еден од нив пробал да се обеси

МК News - 22.11.2015

Повеќе од 700 економски мигранти се заглавени од грчката страна на македонско-грчката граница и бараат да ја поминат границата за да го продолжат патот кон некоја од земјите членки на ЕУ. Еден од нив од полицајците беше спречен да се обеси, очаен ...

Тензично на македонско-грчката граница: Мигрант се заканувал со самоубиство

Денешен - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот.

Тензично и на македонска и на грчка страна – мигрант се заканувал со самоубиство

Република - 22.11.2015

Мигрантите очекуваат дека ќе ја поминат македонската граница. Тие вчера цел ден скандира со плакати и со крстот кој го направија од даски, повикувајќи ја Меркел да им дозволи да живеат слободен живот.

Над илјада мигранти заглавени во меѓузоната

Тера - 22.11.2015

Над илјада мигранти останаа заглавени во меѓуграничната зона меѓу Македонија и Грција, јавува нашиот дописник во Гевгелија. Граничната полиција и денеска ги пропушта само бегалците од воените подрачја, додека од грчка страна се уште пристигнуваат и ...

Македонија мора да трпи поради Грција и ЕУ и да молчи

Вечер Прес - 22.11.2015

Од Македонија се бара невозможното, да се справи со наметнатиот проблем - бегалската криза, со сопствени ресурси и без ничија помош. На границата се трупаат бегалците од трети земји на кои им е забрането да влезат во западноевропските земји и само ...

На јужната граница мирно

Вечер Прес - 22.11.2015

И покрај филтрирањето на бегалците и пропуштањето само на оние од Сирија, Ирак и Авганистан сега за сега нема поголеми тензии иако неколку илајди т.н. “економски мигранти“ повеќе од 24 часа се заглавени во меѓуграничниот простор Состојбата со ...

Над илјада мигранти заглавени во меѓузона

Бриф - 22.11.2015

Над илјада мигранти останаа заглавени во меѓуграничната зона меѓу Македонија и Грција, јавува нашиот дописник во Гевгелија. Граничната полиција и денеска ги пропушта само бегалците од воените подрачја, додека од грчка страна се уште пристигнуваат и ...

Македонија ќе ги враќа во Грција бегалците кои ќе бидат протерани од ЕУ

Локално - 22.11.2015

Македонија подига ограда на границата со Грција за да создаде само „еден влез“ за бегалците и мигрантите, а не за да ја затвори границата, изјави претседателот Ѓорге Иванов за грчкиот весник „ Катимерини “.

Мигрантите протестираат на границата, некои се обиделе да се обесат (видео)

Република - 22.11.2015

Голем број на мигранти и бегалци ја пробија полициската линија, односно беа намерно пуштени од Грчката полиција во близина на пограничното село Идомени, утринава, во обид да ја поминат границата и да влезат во Македонија.

ГЕВГЕЛИЈА: Економски мигранти протестираат во меѓузоната

Фактор - 22.11.2015

Стотици мигранти заглавија на македонско-грчката граница и веќе петти ден чекаат да влезат во Македонија. „Не се враќаме назад” напишаа на своите транспарентни над илјада мигранти. Тие протестираат, бидејќи Македонија одбива да ги пушти поради тоа ...

Расте нервозата на „Котата 59“

Локално - 22.11.2015

“Macedonia, open the border!”, “Macedonia save us!”, со часови пејат мигрантите од „неконфликтните подрачја“, на кои не им се дозволува премиување на границата-пренесува VOA Неделното утро на граничниот премин на грчко-македонската граница започна ...

Блокирана пругата меѓу Македонија и Грција

Алсат-М - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .

Револтот расте кај мигрантите кои четири дена се на кота 59

Телма - 21.11.2015

Могрантите за кои се смета дека бегаат од елономски причини а не од воено загрозени подрачја ќе мора да се вратат во своите земји, велат од МВР. Сепак мигрантите кои со денови се на македонско-грчката граница не отстапуваат се додека не им се ...

Тензично на македонско- грчката граница, економските мигранти сакат влез во Македoнија

24 Вести - 21.11.2015

Тензично станува на јужната граница. Над илјада мигранти кои доагаат од неконфликтните подрачја од Bлискиот исток притискаат за влез во земава за да продолжат по балканската рута. Макеоднските власти го зголемија присуството на безбедносните сили ...

Над 2000 економски мигранти го блокираа железничкиот премин

Канал5 - 21.11.2015

Се потензично на југот од земјава. Мигрантите чиј број сега изнесува повеќе од 2000 ја блокираа железничката линија на границата меѓу Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија.

Тензично на грчката граница, мигрантите се закануваат со штрајк со глад

Фокус - 21.11.2015

Мигрантите лежат врз шините на меѓународната железничка линија. Нивната бројка постојано се зголемува, бидејќи грчките власти дозволуваат на сите пристигнати по нејзините острови да го продолжат патот до Македонија Над 2.000 мигранти ја блокираа ...

МИГРАНТИТЕ ЛЕЖАТ НА ШИНИ: Блокирана железничката пруга меѓу Македонија и Грција

Репортер - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција, јавува Радио Слободна Европа. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .

Тензично на јужната граница – Aтина пропушта економски мигранти кои RM не може да ги прими

Алфа - 21.11.2015

Грција пропушта и економски мигранти кои Mакедонија не може да ги прими.. На терен е забележливо зајакнато полициско присуство, но и армиски единици.. Четврт ден мигрантите стојат и кампуваат на каменот 59. Одбиваат да се вратат назад.

Мигрантите од Иран одбиваат да се вратат назад, еден од нив пробал да се обеси (ФОТО)

МКД - 21.11.2015

Повеќе од 700 економски мигранти се заглавени од грчката страна на македонско-грчката граница и бараат да ја поминат границата за да го продолжат патот кон некоја од земјите членки на ЕУ. Еден од нив од полицајците беше спречен да се обеси, очаен ...

Драматично на јужната граница

+инфо - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .Тие велат дека се подготвени да започнат штрајк со глад, ...

ЗАСЕГА БЕЗ РЕШЕНИЕ: Економските мигранти надоаѓаат и не се мрдаат од границата

Телеграф - 21.11.2015

Студеното време во текот на ноќта и повремениот дожд им создаваат дополнителни проблеми, па екипите од Црвениот крст им префрлаат на мигрантите топла облека и ќебиња од другата страна на границата Околу 1.500 мигранти веќе два дена се заглавени на ...

Блокирана пругата меѓу Македонија и Грција

Р.С.Европа - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .

Грција во паника поради обезбедувањето на границата – бегалците се насочуваат само кон Македонија

Нетпрес - 21.11.2015

Жестоки критики и бура од реакции кај јужниот сосед по одлуката на македонските власти за обезбедување на границата со бодликава жица со цел спречување на нелегалниот премин од страна на економските мигранти, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Мигрантите ја блокираа пругата меѓу Македонија и Грција

Р.С.Европа - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .

Над 1000 нервозни и изнемоштени економски мигранти заглавени во меѓупросторот на границата со Грција

Сител - 21.11.2015

Состојбата на јужната гранична линија е стабилна и под целосна контрола. Од МВР информираат дека бегалците кои доаѓаат од земјите со воен конфликт односно Сирија, Авганистан и Ирак се пропуштаат без проблем додека за останатите влезот и понатаму не ...

Слободна Европа: 2.000 мигранти ја блокираат пругата на границата со Грција

Нова ТВ - 21.11.2015

Според радиото Слободна Европа над две илјади економски мигранти денес ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија.

Револтот расте кај мигрантите кои четири дена се на кота 59

Бриф - 21.11.2015

Мигрантите за кои се смета дека бегаат од елономски причини а не од воено загрозени подрачја ќе мора да се вратат во своите земји, велат од МВР. Сепак мигрантите кои со денови се на македонско-грчката граница не отстапуваат се додека не им се ...

МКД.мк Мигрантите од Иран одбиваат да се вратат назад, еден од нив пробал да се обеси

Тера - 21.11.2015

Повеќе од 700 економски мигранти се заглавени од грчката страна на македонско-грчката граница и бараат да ја поминат границата за да го продолжат патот кон некоја од земјите членки на ЕУ. Еден од нив од полицајците беше спречен да се обеси, очаен ...

МВР-На Гевгелија строга контрола -транзит само за бегалците

Локално - 21.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера во Македонија е активирана мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија да дозволат влез само на бегалци од ...

Блокирана железничката пруга меѓу Македонија и Грција, економските мигранти лежат на шините

Локално - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција, јавува Радио Слободна Европа. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија .

(ВИДЕО) Над 2.000 мигранти на граница, Македонија не ги пушта

еМагазин - 21.11.2015

Во меѓуграничниот простор помеѓу Македонија и Грција кај Гевгелија се наоѓаат над 2.000 мигранти од Пакистан, Судан, Конго, Иран, Мароко Бангладеш..., кои сакат да поминат низ Македонија. Од синоќа македонските власти, по примерот на колегите од ...

Македонија побара помош од ЕУ поради бегалскиот поток

Фактор - 21.11.2015

Македонија, која е една од земјите во која транзитираат мигрантите, побара помош од Европската унија, за да се справи со приливот, откако почна да филтрира влез на мигранти на своја територија.

Мигрантите ја блокираа пругата на границата помеѓу Грција и Македонија

Фактор - 21.11.2015

Има огромни тензии на границата помеѓу Грција и Македонија. Мигрантите ја блокираа железничката линија од грчка страна со барање да се префрлат на македонска територија. На лице место пристигнал грчкиот министер за миграција Јанис Музалас.

Оклопни возила и воена полиција упатени на граница - Мигрантите повторно протестираат!

Вечер Прес - 21.11.2015

Состојбата во Гевгелија во моментов е тензична бидејќи повеќе стотици неекономски мигранти се обидуваат нелегално да влезат на територијата на Македонија. Силни воени и полициски сили како и оклопни возила ја обезбедуваат грчко-македонската граница.

Македонија не пушта економски мигранти – ја блокираа пругата меѓу Македонија и Грција

МК News - 21.11.2015

Состојбата на јужната гранична линија е стабилна и под целосна контрола. Од МВР информираат дека бегалците кои доаѓаат од земјите со воен конфликт односно Сирија, Авганистан и Ирак се пропуштаат без проблем додека за останатите влезот и понатаму не ...

Оклопни возила и војска во Гевгелија, незадоволни мигранти протестираат!

Фактор - 21.11.2015

Напната е состојбата во Гевгелија, бидејќи повеќе стотици неекономски мигранти се обидуваат нелегално да влезат на територијата на Македонија. Силни воени и полициски сили како и оклопни возила ја обезбедуваат грчко-македонската граница.

Мигрантите ја блокираа пругата меѓу Македонија и Грција

Канал 77 - 21.11.2015

Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција, јавува Радио Слободна Европа. Ова се случи откако не добија дозвола да преминат на македонска територија.

Франгов: Се прави обид за ставање ред

Телма - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија во моментот кога е намален протокот на мигрантите во прифатниот камп, ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави денеска ...

Франгов:Се прави обид за ставање ред во автобускиот неред во однос на мигрантите

Канал5 - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија во моментот кога е намален протокот на мигрантите во прифатниот камп, ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави денеска ...

„Борба против неправичноста“ - Кампања на УНИЦЕФ по повод Светскиот ден на децата

Канал5 - 20.11.2015

Светот и понатаму е неправично место за живеење за најсиромашните и најобесправени деца и покрај големиот напредок постигнат по усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

Туск доаѓа во Македонија: има ли план за бегалците?

Deutsche Welle - 20.11.2015

Македонија може да се најде во опасен „сендвич“ и поради економските мигранти кои ќе бидат враќани од север и поради бегалците што ќе доаѓаат од југ, велат аналитичари Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета ...

Протокот на мигранти на Табановце нормализиран

Телма - 20.11.2015

Граничниот премин Табановце на македонско-српската граница денеска е прооден за мигрантите, се пропуштаат и оние таканаречени економски мигранти кои допатувале од Авганистам Сирија и Ирак.

Тензично на на јужната македонска граница

Телма - 20.11.2015

Од утрово по 5 часот се врши селекција на граничниот премин меѓу Македонија и Грција на котата 59 меѓу мигрантите кои доаѓаат од завојуваните подрачја и оние таканаречените економски мигранти.

Почна селекцијата на мигрантите на граничната кота 59

Телма - 20.11.2015

Околу 4 илјади бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак влегоа во Македонија. Утрово од 5 часот почна селекцијата на мигрантите. Претходно два дена протокот беше запрен, бидејќи грчките полицајци не соработуваа со македонските колеги за да се овозможи ...

Низ Македонија се пропуштаат само бегалците од воените жаришта

Вест - 20.11.2015

Стотици мигранти кои протестираат бидејќи Македонија одбива да ги пушти поради тоа што не ги смета за легитимни баратели на азил, ја блокираат железничката линија на границата меѓу Македонија и Грција, објави агенцијата АП.

Барање за подобро згрижување на мигрантите

24 Вести - 20.11.2015

Македонија мора сериозно да пристапи кон подобрување на сместувачките капацитети во прифатните транзитни центри на граничните премини Гевгелија и Табановце бидејќи со оглед на ситуацијата во земјата најверојатно ќе останат одреден бројка на бегалци ...

Две илјади мигранти чекаат да влезат во Македонија

Утрински - 20.11.2015

Напрегнатост на јужната граница откако Балканот им ги затвори вратите на економските мигранти. Туск в недела доаѓа во регионов, Иванов в понеделник на разговори во Брисел Околу две илјади мигранти денеска попладне чекаа да влезат на македонска ...

Гужва на јужната граница по рестрикциите за мигрантите

24 Вести - 20.11.2015

Почна селекцијата на мигрантите. Согласно новите правила, се пропуштаат само бегалци а не лица кои ги напуштаат матичните земји поради сиромаштија. Селекцијата предизвикува гужва, сместувачките капацитети од грчка страна се полни а импровизирани ...

МВР: Мерката за селективен пристап на мигранти активирана по одлуките на соседните земји

Канал5 - 20.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера (19 ноември 2015) од 19 часот, Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија од ...

МВР: Од вчера дозволен е влез само за бегалците од воените жаришта

Фокус - 20.11.2015

Од Министерството велат дека во изминатата недела е забележано континуирано зголемување на бројот на илегални мигранти од земјите од Блискиот Исток, кои ја користат Македонија само за транзит до крајната дестинација.

САД со закон ќе забрани влез на мигрантите од Сирија

Канал5 - 20.11.2015

Претставничкиот дом на американскиот парламент, без оглед на најавата од вето на претседателот Обама, го поддржа предлогот на Републиканците со кој се забранува влез на 10 илјади Сиријци, и тоа за следната година.

На јужната граница и натаму тензично

Алсат-М - 20.11.2015

Околу две илјади мигранти веќе втор ден чекаат да влезат во Македонија. Со транспаренти напишани со јаглен на картони, бараат помош за да продолжат понатаму. По одлуката на хрватските, српските и на македонските власти да се пропуштаат само бегалци ...

Мигрантите ја блокираат пругата кај Гевгелија, Грција ги пропушта сите кон Македонија

Дневник - 20.11.2015

Од речиси две илјади економски мигранти, неколку стотици од повеќе земји од прексиноќа почнаа блокада на железничката пруга кај Гевгелија на македонското-грчката граница револтирани оти не им се дозволува влез на македонската територија.

По мигрантите ќе следува и жица за бегалците

Дневник - 20.11.2015

Што згрешиле младите момчиња од Шри Ланка, Бангладеш, Сомалија, Иран, Мароко... кои сега како економски мигранти се смрзнуваат во камповите на македонската, српската, хрватската, словенечката и другите граници чекајќи да ги пропуштат кон ...

Ариф: Цивилното општество и граѓаните пример во помош за бегалците

Утрински - 20.11.2015

Ангажманот на НВО-секторот и на граѓаните во земјата е за почит во однос на помошта за бегалците, заслужува посебна почит и ние тоа секогаш го нагласуваме, изјави денеска Мохамед Ариф, претставник на УНХЦР во Македонија на денешниот Информативен ...

Влез во Македонија чекаат 2.000 мигранти (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вест - 20.11.2015

Околу 2.000 мигранти чекаат да влезат од Грција во Македонија кај Гевгелија, откако Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција. Министерството за внатрешни работи соопшти дека мерката е активирана ...

„Борба против неправичноста“ – Кампања на УНИЦЕФ по повод Светскиот ден на децата

А1 On - 20.11.2015

Светот и понатаму е неправично место за живеење за најсиромашните и најобесправени деца и покрај големиот напредок постигнат по усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

ДОАЃА НОВА ТУРА: Мигрантите заглавени на ничија земја

Телеграф - 20.11.2015

Мешаницата ја прават луѓето од Непал, Еритреја, Шри Ланка, Конго, Судан и од Иран, кои според новите мерки на Македонија, Србија и на Словенија не можат да го продолжат патот бидејќи се сметаат за економски мигранти, а не за бегалци Мигрантите кои ...

Мигрантска криза: Македонија добро се справува со ситуацијата на терен

МРТ - 20.11.2015

Додека голем број земји ги затвораат границите за бегалците, во Скопје се дебатира за овој глобален проблем. Не се очекуваат позначителни поместувања во однос на мигрантската криза. Од УНХЦР велат дека се постојано во Гевгелија, го мониторираат ...

Ариф: Цивилното општество и граѓаните дадоа пример во помош за бегалците

Сител - 20.11.2015

Ангажманот на НВО-секторот и на граѓаните во земјата е за почит во однос на помошта за бегалците, заслужува посебна почит и ние тоа секогаш го нагласуваме, изјави денеска Мохамед Ариф, претставник на УНХЦР во Македонија на денешниот Информативен ...

УНИЦЕФ: Децата-бегалци се едни од најобесправените деца

Телеграф - 20.11.2015

Значително се зголемува бројот на деца и жени кои се движат и поминуваат низ Македонија. Во јуни имаше по едно дете на десет бегалци или мигранти кои беа регистрирани во Гевгелија. До месец ноември, имаше по едно дете на тројца бегалци и мигранти.

Над илјада мигранти заробени на ничија земја - Грција не го почитува договорот од Брисел

Сител - 20.11.2015

Со пораки во рацете на кои пишува каде се човековите права, и ние сме луѓе, стоп на расизмот бегалците кои доаѓаат од земјите каде нема воена криза го изразуваат нивното незадоволство од одлуката за селективно пропуштање на мигрантите.

„Борба против неправичноста“ - Кампања на УНИЦЕФ по повод Светскиот ден на децата

Сител - 20.11.2015

Светот и понатаму е неправично место за живеење за најсиромашните и најобесправени деца и покрај големиот напредок постигнат по усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

Франгов:Се прави обид за ставање ред во автобускиот неред во однос на мигрантите

Алфа - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов.

Воените разузнавачи од регионот загрижени за безбедноста поради враќање на бегалците назад

Сител - 20.11.2015

Воените разузнавачи од 12 земји од регионот, меѓу нив и од Република Македонија, изразиле сериозна загриженост за безбедноста на земјите во случај на затворање на границите за бегалците и враќање на економските мигранти од една земја во друга, ...

Светски ден на децата: „Борба против неправичноста “кампања на УНИЦЕФ

МКД - 20.11.2015

На глобално ниво, УНИЦЕФ ја започнувања кампањата „Борба против неправичноста" за да се поттикне дејствување за најранливите деца во светот. Почетокот на кампањата се совпаѓа со објавувањето на глобалниот извештај „Фер шанса за секое дете“ кој ...

Состојбата на северната и јужната граница стабилна, 1.500 мигранти чекаат за влез

МРТ - 20.11.2015

Состојбата на македонската северна и јужна граница е стабилна. За 24 часа низ земјава транзитирале повеќе од 2.700 мигранти, покажуваат податоците на МВР. Засилени контроли на безбедносните сили на граничниот појас...

МВР: На грчка територија за влез во земјата чекаат околу 2.000 мигранти

+инфо - 20.11.2015

Состојбата со илегалната миграција и изминатата недела бележи континуирано зголемување на бројот на илегални мигранти од земјите од Блискиот Исток, кои ја користат територијата на Македонија само за транзит до крајната дестинација.

Франгов: Се прави обид за ставање ред во автобускиот неред во однос на мигрантите

Сител - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија во моментот кога е намален протокот на мигрантите во прифатниот камп, ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави денеска ...

ЕУ: Да не се пропуштаат мигранти од земји кои не се погодени од воени дејствија

Нетпрес - 20.11.2015

Словенија, Австрија и Хрватска донесоа одлука да не пропуштаат мигранти кои не потекнуваат од земјите кои не се погодени од воени дејстввија и конфликт, таканаречени економски мигранти. Одлучено е да се пропуштаат луѓе од жариштата во Сирија, Ирак, ...

МВР-Транзит само за бегалците

Р.С.Европа - 20.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера Македонија ја активирала мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија да дозволат влез само на бегалци од кризни ...

Земјите членки на ЕУ со одлука да не се пропуштаат мигранти од земјите кои не се погодени од воени дејствија

Курир - 20.11.2015

Земјите членки на Европската Унија како што се Словенија, Австрија и Хрватска донесоа одлуки да не пропуштаат бегалци кои не потекнуваат од земјите кои не се погодени од воени дејстввија и конфликт, таканаречени економски мигранти.

Ариф: Цивилното општество и граѓаните дадоа пример во помош за бегалците

А1 On - 20.11.2015

Ангажманот на НВО-секторот и на граѓаните во земјата е за почит во однос на помошта за бегалците, заслужува посебна почит и ние тоа секогаш го нагласуваме, изјави денеска Мохамед Ариф, претставник на УНХЦР во Македонија на денешниот Информативен ...

Ариф: Цивилното општество и граѓаните дадоа пример во помош за бегалците

Репортер - 20.11.2015

Ангажманот на НВО-секторот и на граѓаните во земјата е за почит во однос на помошта за бегалците, заслужува посебна почит и ние тоа секогаш го нагласуваме, изјави денеска Мохамед Ариф, претставник на УНХЦР во Македонија на денешниот Информативен ...

И македонската полиција почна да ги враќа економските мигранти, а да ги пушта само бегалците

МКД - 20.11.2015

Повеќе од 2.000 лица се на македонско-грчката граница од грчка страна кои чекаат да влезат во Македонија и да го продолжат патот кон ЕУ. Педесетина мигранти од Иран се на македонскиот дел од граничниот појас кои одбиваат да се вратат во Грција.

Груевски: Повикуваме на интензивирање на координацијата со институциите на ЕУ за мигрантската криза

Курир - 20.11.2015

Мигрантската криза и последиците од неа врз Македонија, Унгарија и останатите земји од регинот, кои се наоѓаат на мигрантската рута, но и врз целиот европски континент, исто така беа тема на разговор на македонскиот и унгарскиот премиер при ...

МВР: Мерката селективен пристап е како реакција на одлуките на другите земји

Нова ТВ - 20.11.2015

Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија од претходниот ден да воведат селективен пристап при дозволување влез на мигранти на нивната ...

Тензично на јужната граница, 2.000 лица во Грција велат - Не се враќаме назад, влегуваме во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 20.11.2015

Пoвеќе од две илјади мигранти се на грчката страна од македонско-грчката граница и веќе втор ден со транспаренти порачуваат дека не се враќаат назад и дека патот кон земјите-членки на ЕУ кога-тогаш ќе го продолжат.

МВР: Мерката за селективен пристап на мигранти активирана по одлуките на соседните земји

А1 On - 20.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера (19 ноември 2015) од 19 часот, Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија од ...

МВР: Мерката за селективен пристап на мигранти активирана по одлуките на соседните земји

Репортер - 20.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера (19 ноември 2015) од 19 часот, Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија од ...

Над 100.000 мигранти минале низ Македонија за половина месец

Макфакс - 20.11.2015

Состојбата со илегалната миграција и изминатата недела бележи континуирано зголемување на бројот на илегални мигранти од земјите од Блискиот Исток, кои ја користат територијата на Македонија само за транзит до крајната дестинација, соопшти во ...

Груевски: Повикуваме на интензивирање на координацијата со институциите на ЕУ за мигрантската криза

Press24 - 20.11.2015

Мигрантската криза и последиците од неа врз Македонија, Унгарија и останатите земји од регинот, кои се наоѓаат на мигрантската рута, но и врз целиот европски континент, исто така беа тема на разговор на македонскиот и унгарскиот премиер при ...

НЕМААТ КАДЕ ДА СЕ ВРАТАТ: Мигрантите ноќта ја минаа под отворено небо

Телеграф - 20.11.2015

Бегалците од Сирија, Ирак и од Авганистан кои ги исполнуваат условите, без никаков проблем се пропуштаат и веднаш се упатуваат во Прифатниот центар каде што можат да се стоплат и да одморат Околу 300 мигранти ноќта ја минале под отворено небо, на ...

СОСТОЈБА СО МИГРАНТИТЕ: Вчера регистрирани 2.589 лица

Телеграф - 20.11.2015

Со тоа вкупниот број регистрирани мигранти што транзитирале низ земјава во изминатите четири месеци се искачи на вкупно 261.006 Иако во текот на вчерашниот ден војската и полицијата, кои ја обезбедуваат јужната граница од каде што пристигнува бранот ...

Светски ден на децата: Борба против неправичноста

+инфо - 20.11.2015

На глобално ниво, УНИЦЕФ ја започнувања кампањата „Борба против неправичноста“ за да се поттикне дејствување за најранливите деца во светот. Почетокот на кампањата се совпаѓа со објавувањето на глобалниот извештај „Фер шанса за секое дете“ кој ...

Франгов: Бегалците ќе се носат со воз и такси, ако затреба и со автобуси

+инфо - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија во моментот кога е намален протокот на мигрантите во прифатниот камп, ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави денеска ...

Македонија ги активира филтерот и дневните квоти за транзит на мигранти?

Правдико - 20.11.2015

Дневниот извештај на Министерството за внатрешни работи (МВР) за бројот на мигранти на кои вчера им биле издадени потврди за искажана намера за барање азил покажува дека полицијата на јужната граница регистрира само државјани на Сирија, Авганистан и ...

На Табановце и Гевгелија мирно, до кога?

МКД - 20.11.2015

Полицијата информира дека изминативе 24 часа состојбата во прифатните центри на северната и на јужната граница е мирна, но на грчка страна веќе има околу 2.000 лица кои се третираат како мигранти и за кои границите кон ветените земји од ЕУ веќе се ...

Тензично на јужната граница: Бегалци се собираат на границата, македонската полиција повеќе не пропушта "економски ...

Точка - 20.11.2015

Неколку илјади бегалци се наоѓаат на границата помеѓу Грција и Македонија, во близина на грчкото село Идомени, откако македонската полиција одлучила дека на македонска територија нема да пропушта економски бегалци, кои ја користат кризата за да ...

Заедно со Новак Ѓоковиќ, Шакира, Рики Мартин..., за правичен свет ќе се борат и македонските активисти

Вечер Прес - 20.11.2015

УНИЦЕФ и локалните партнери од идната недела ќе се приклучат кон глобалната кампања „Борба против неправичноста" со цел да се поттикнат активности на локално ниво за промена на начинот на кој општеството гледа на децата од најсиромашните ...

Бегалци ја блокираа границата меѓу Грција и Македонија

Фактор - 20.11.2015

Неколку стотици мигранти од Мароко, Пакистан и Иран ја блокираа границата меѓу Грција и Македонија вчера по ручек. Тие протестираат против одбивањето на македонските гранични власти да дозволат на нивна територија само граѓани од Сирија, Ирак и ...

Над 100.000 мигранти минале низ Македонија за половина месец

Точка - 20.11.2015

Состојбата со илегалната миграција и изминатата недела бележи континуирано зголемување на бројот на илегални мигранти од земјите од Блискиот Исток, кои ја користат територијата на Македонија само за транзит до крајната дестинација, соопшти во ...

Примени 2.500 бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан

Вечер Прес - 20.11.2015

За прв пат од почетокот на бегалската криза во нашата држава не им беше дозволен влез на лицата кои потекнуваат од држави каде нема воен конфликт односно кои спаѓаат во новоформираната категорија на т.н.

DW:Туск доаѓа во Македонија: има ли план за бегалците?

Локално - 20.11.2015

Македонија може да се најде во опасен „сендвич“ и поради економските мигранти кои ќе бидат враќани од север и поради бегалците што ќе доаѓаат од југ, велат аналитичари за Дојче веле Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари ...

ЕУ воведува постојан контрола на надворешните граници

Фактор - 20.11.2015

Европската унија ќе воведе задолжителна постојана контрола на надворешните граници на сите кои минуваат. Секој, кој ги преминува границите на Евросојзот, ќе биде проверуван во системите за пронаоѓање на криминалците.

Незадоволство и критики во Грција за идејата за ограда на македонската граница

Локално - 20.11.2015

Идејата за жичана ограда на македонско-грчката граница предизвикува голема нервоза во Грција. Грчките медиуми пренесуваат дека поради ова и забавениот влез на мигранти, огромен број бегалци и мигранти остануваат заглавени во Грција, голем дел од нив ...

ЕУ: Да не се пропуштаат мигранти од земји кои не се погодени од воени дејствија

Точка - 20.11.2015

Словенија, Австрија и Хрватска донесоа одлука да не пропуштаат мигранти кои не потекнуваат од земјите кои не се погодени од воени дејстввија и конфликт, таканаречени економски мигранти. Одлучено е да се пропуштаат луѓе од жариштата во Сирија, Ирак, ...

Македонија ќе пушта само бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак

еМагазин - 20.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера (19 ноември 2015) од 19 часот, Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија од ...

Македонија ги активира филтерот и дневните квоти за транзит на мигранти?

Локално - 20.11.2015

Дневниот извештај на Министерството за внатрешни работи (МВР) за бројот на мигранти на кои вчера им биле издадени потврди за искажана намера за барање азил покажува дека полицијата на јужната граница регистрира само државјани на Сирија, Авганистан и ...

Се прави обид за ставање ред во автобускиот неред во однос на мигрантите

Вечер Прес - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија во моментот кога е намален протокот на мигрантите во прифатниот камп, ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави ...

Бараме да бидете подготвени за сериозна криза, не нови кампови за бегалци

Вечер Прес - 20.11.2015

Според првиот човек на УНХЦР, Владата мора да има план и стратегија како би се справила со петнаесетина илјади бегалци кои би останале заглавени на нашата територија во текот на зимата УНХЦР смета дека македонските власти мораат да бидат подготвени ...

Река од мигранти чека влез во Македонија

Фактор - 20.11.2015

„Не се враќаме назад” напишаа на своите транспарентни бегалците и мигрантите кои заглавија на македонско-грчката граница. На македонската граница влез чекаат повеќе од две илјади мигранти.

„Борба против неправичноста“ – Кампања на УНИЦЕФ по повод Светскиот ден на децата

Lider - 20.11.2015

Светот и понатаму е неправично место за живеење за најсиромашните и најобесправени деца и покрај големиот напредок постигнат по усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

Франгов: Се прави обид за ставање ред во автобускиот неред во однос на мигрантите

Lider - 20.11.2015

Приоритет на општина Гевгелија во моментот кога е намален протокот на мигрантите во прифатниот камп, ќе биде да ставиме ред во автобускиот превоз и да им овозможиме на жителите од југоисточниот дел на градот нормално да функционираат, изјави денеска ...

Доналд Таск ќе ја посети Македонија – има ли план за бегалците?

365 - 20.11.2015

Македонија може да се претвори во “сендвич”, поради економските мигранти кои ќе бидат вратени од Север, но и поради бегалците кои доаѓаат од југ. Тоа го сметаат аналитичарите, пренесе радио Deutsche Welle.

МВР: Мерката за селективен пристап на мигранти активирана по одлуките на соседните земји

Lider - 20.11.2015

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од вчера (19 ноември 2015) од 19 часот, Македонија ја активираше мерката за селективен пристап на мигрантите кои доаѓаат од Грција како реакција по одлуките на Словенија, Хрватска и Србија од ...

Напната состојбата на јужната граница

Алсат-М - 19.11.2015

Неизвесна е судбината на околу илјада и петстотини мигранти кои од утрово чекаат да влезат во Прифатниот камп кај Гевгелија. По одлуката на хрватските, српските и македонските власти да се пропуштаат само бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак, ...

На мигранти им продале стотици фалсификувани билети за воз

Дневник - 19.11.2015

Стотици фалсификувани билети за воз им продале тројца гевгеличани на мигрантите што преку Гевгелија патувале кон границата со Србија. Полицијата ги открила фалсификаторите и против нив поднела кривична пријави. За овој случај се осомничени Ќ.С.

Балканот ги затвори границите за економските мигранти

Телма - 19.11.2015

Србија и Хрватска од вечерва почнаа да ја применуваат новата европска политика во однос на бегалците. Граничните премини на овие земји се затворени за економските мигранти. Според проценките на српските власти, најверојатно во Србија ќе бидат ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Канал5 - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Чавков: Потребно итно учество на Фронтекс и Европол

Телма - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Утрински - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Вулин: Од Македонија во Србија не можат да влезат економски мигранти

Утрински - 19.11.2015

Во Србија не можат да влезат од Македонија економски мигранти, односно мигранти од земји за кои Хрватска и Словенија одлучиле дека не можат да го уживаат нивното гостопримство, бидејќи не се загрозени од војна, изјави денеска српскиот министер за ...

Јанша:Граѓаните да се организираат во запирање на бегалците

Телма - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти“ низ земјата и ...

Се подготвува теренот, но не се поставува ограда на границата

Утрински - 19.11.2015

Раководителот на прифатниот камп кај Гевгелија вели дека се пропуштаат сите пристигнати без селекција на национална припадност Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница.

Србија од синоќа со засилени контроли кај Табановце

Канал5 - 19.11.2015

На преминот Табановце од синоќа се останати околу 300 бегалци кои не го продолжиле патот преку Србија. Тие тука ноќта ја минале затоа што српските власти почнале да вршат подетални контроли за тоа кои се бегалци од воените жаришта, а кои се ...

20 –тина гувернери забранија влез на мигранти од Сирија во САД

Канал5 - 19.11.2015

Обама ги нарече хистерични реакциите на гувернерите на над 20 сојузни држави, кои одбија да примат бегалци од Сирија по терористичките напади во Париз. Како што изјави американскиот претседател, ваквата реторика на некои републиканци може да стане ...

Македонија почна да се оградува

Телма - 19.11.2015

Во текот на вчерашниот ден Словенија доставила написмено барање до нашето Министерство за внатрешни работи, во кое информира дека нема во иднина да прима лица кои не потекнуваат од конфликтните подрачја.

1.000 бегалци чекаат на грчко-македонската граница

Телма - 19.11.2015

Нашата новинарка Сузана Мицева јавува дека околу 1.000 мигранти чекаат на грчко-македонската граница. Нивното чекање се должи на одлуката на Македонија да почне да врши селекција при пропуштањето на мигрантите, кои се делат во две групи, мигранти ...

Бројни бегалци чекаат на Табановце - не им е дозволен влез во Србија

Канал5 - 19.11.2015

Бегалците кои доаѓаат од земјите кои не се воени жаришта од ноќеска и во текот на денот се уште се враќаат и не им се дозволува влез во Србија. Патот понатаму го продолжуваат само оние кои потекнуваат од Сирија, Авганистан и Ирак.

Заменик министерот Чавков на регионална конференција во Софија

Канал5 - 19.11.2015

Македонија е безбедна но како и секоја држава се соочува со актуелни и реални ризици од тероризам вели заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, кој овие два дена во Софија учествува на Салзбуршкиот форум но и на состанокот на комитетот ...

Продавале фалсификувани возни билети на мигранти

Вест - 19.11.2015

Полицијата против тројца гевгеличани поднесе кривична пријава под сомнение дека тие фалсификувале, а потоа продавале возни билети на мигранти. Како што информираа од МВР, кривична пријава е поднесена против Ќ.С. (44), С.В. (19) и В.М.

Балканот ги филтрира мигрантите

Утрински - 19.11.2015

Земјите од регионот менуваат тактика, пропуштаат единствено државјани на Сирија, Ирак и Авганистан, за сите други границите се затворени ТАБАНОВЦЕ - Воените бегалци од Авганистан, Сирија и од Ирак можат слободно да транзитираат низ балканските земји ...

Педесетина мигранти од Иран заглавени на Богородица

Телма - 19.11.2015

Транзитниот центар во Гевгелија е празен. Пристигнатите мигранти утрово со такси се упатени кон Табановце, додека 50-ина мигранти од Иран се заглавени пред центарот бидејќи македонските власти не ги пропуштаат.

Стотици бегалци на Табановце бараат Србија да ја отвори границата

24 Вести - 19.11.2015

Со негодување и довикувања - Бараме помош, дел од бегалците кои минатата ноќ останаа во зоната меѓу границата на Македонија и Србија денеска бараа да бидат пуштени од страна на српската полиција која го редуцираше нивниот тек.

АРМ го чисти теренот за ограда кон Грција

Вест - 19.11.2015

Армијата на Македонија го чистеше просторот за поставување ограда кон границата со Грција. Се рамнеше теренот со багери и се корнеа грмушки и заплетена трева. Тони Јаневски, портпарол на Генералштабот на АРМ вели дека теренот мора да биде подготвен ...

Се подготвува жицата на грчката граница

24 Вести - 19.11.2015

И Македонските власти почнаа со селекција на мигрантите. На границата со Грција армијата го подготвува теренот за поставување на жица за ограничување на протокот на ...

Чавков: За справување со мигрантската криза потребно е вистинско ангажирање на грчките власти

Press24 - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Србија со забрана за влез на економски мигранти

Р.С.Европа - 19.11.2015

Српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања Александар Вулин изјави денеска дека од Македонија во Србија не можат да влезат економски мигранти, односно мигранти од земји кои не се загрозени од војна.

Потреба од одвојување на економските мигранти од бегалците од воените жаришта

МРТ - 19.11.2015

Во однос на разграничувањето меѓу мигрантите и бегалците од воените жаришта, заменик- министерот за внатрешни, Чавков ја нагласува оваа неопходност. Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница.

Македонија пропушта само бегалци

Р.С.Европа - 19.11.2015

Селектирано се пуштаат само мигранти од региони зафатени со војна. На мигрантите што доаѓаат од други земји не им е дозволен влез во земјата, а тие кои пак се веќе влезени не се пуштаат во Србија.

Србија не пушта мигранти, околу 200 души чекаат на Табановце

МКД - 19.11.2015

Денеска на Табановце полека почнува да се зголемува бројот на мигрантите што сакаат да ја преминат македонската граница и да влезат во Србија, но српската полиција не го дозволува тоа. Македонските и српските власти почнаа селективно да ги ...

ЧАВКОВ ЗА МИГРАНТИТЕ: Потребен е ангажман на грчките власти

Телеграф - 19.11.2015

Тој нагласил дека службениците на МВР се на терен и настојуваат да идентификуваат и регистрираат што поголем број мигранти, при што се преземаат засилени мерки против трговија со луѓе и шверцувањето мигранти Земајќи ја предвид новонастанатата ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и неодложно активно учество на Фронтекс и Европол

МКД - 19.11.2015

Во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, Бугарија, заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков имаше свое обраќање на тема- „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж ...

Мигранти од Пакистан, Бангладеш и Иран вратени од српската гранична полиција

А1 On - 19.11.2015

Група мигранти, најголем број од Пакистан, Бангладеш и Иран, како и од неколку други држави, кои ноќта ја поминале во прифатниот пункт во Табановце, велат дека српската гранична полиција ги вратила од границата, јави дописникот на МИА од Куманово.

Вулин: Од Македонија во Србија не можат да влезат економски мигранти

Репортер - 19.11.2015

Во Србија не можат да влезат од Македонија економски мигранти, односно мигранти од земји за кои Хрватска и Словенија одлучиле дека не можат да го уживаат нивното гостопримство, бидејќи не се загрозени од војна, изјави денеска српскиот министер за ...

Чавков бара од грчките власт да се намали бројката на мигранти

Макфакс - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, бара од грчките власти да се ангажираат за да се намали бројот на мигранти кои ги препраќаат кон Македонија и итно и неодложно активно учество на сите европски институции, пред се на Фронтекс и ...

Балканска рута: Селекција меѓу мигрантите и бегалците

МРТ - 19.11.2015

Разграничувањето меѓу бегалците од воените жаришта и економските мигранти се спроведува на терен. Нашите власти и натаму бараат идентификацијата да се спроведува од грчка страна... Се подготвува ли терен за евентуално ограничување на протокот на ...

Бегалците може во Македонија, мигрантите не

Р.С.Европа - 19.11.2015

Селектирано се пуштаат само бегалци од региони зафатени со војна. На мигрантите што доаѓаат од други земји не им е дозволен влез во ...

Заменик- министерот Чавков на состанок на Комитетот на министри во Софија

МРТ - 19.11.2015

Чавков нагласи дека соработката со сите земји од регионот е клучна и дека Република Македонија е подготвена за соработка во секој момент со сите земји од регионот како и со европските и меѓународните институции и агенции за справување со ...

Остоиќ: Хрватска ќе пропушта само бегалци кои се спасуваат од војна

+инфо - 19.11.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ денеска изјави дека Хрватска ќе одобри преминување преку нејзина територија само на бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан, кои се спасуваат од војната, пренесе Танјуг.

Остоиќ: Хрватска ќе пропушта само бегалци кои се спасуваат од војна

Репортер - 19.11.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ денеска изјави дека Хрватска ќе одобри преминување преку нејзина територија само на бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан, кои се спасуваат од војната, пренесе Танјуг.

Хрватска ќе прима само бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан

Р.С.Европа - 19.11.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ денеска изјави дека Хрватска ќе одобри преминување преку нејзина територија само на бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан. Словенија се обидува во Хрватска да врати 162 мигранти од Мароко, ...

Србија ја затвори границата за економските мигранти

МРТ - 19.11.2015

Србија ја затвори границата со Македонија за економските мигранти, освен за оние од Сирија, Авганистан и Ирак... Од полноќ Србија ја затвори границата со Македонија за економските мигранти.

Чавков: Мерки за селекција на мигрантите и ограничување на 3.000 дневно

Сител - 19.11.2015

3000 мигранти дневно да минуваат низ западно балканската рута, е одлуката со која земјите од регионот но и Европа се надеваат да се редуцира бројот на баратели на азил. Учесниците на комитетот на министри за внатрешни работи од ЈИЕ и присутните на ...

Медиуми: Македонија селективно пропушта бегалци и подига ограда на границата со Грција

Сител - 19.11.2015

Македонија и Србија почнаа селективно да пропуштаа бегалци. Како реципрочна мерка на одлуката за селективно затворање на границите во Словенија и во Хрватска, според српските и грчките медиуми српската и македонската граница можат да ги поминат само ...

Се подготвува терен, но не се поставува барикада со жица на македонска граница

Курир - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Јанша најавува „саморганизрање на граѓаните“ за запирање на бегалците

+инфо - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти“ низ земјата и ...

Селекција меѓу мигрантите и бегалците

МРТ - 19.11.2015

Балканските земји почнаа да прават селекција меѓу мигрантите и бегалците. Преку граница им се овозможува да поминат само на луѓето кои бегаат од конфликтните подрачја, но не и на оние кои се селат поради економски причини...

Словенија: Ќе враќаме економски мигранти

Алфа - 19.11.2015

Словенија денеска соопшти дека ќе почне да враќа економски мигранти кои доаѓаат преку соседна Хрватска откако УНХЦР објавија дека и други балкански држави почнале со ограничување на бранот мигранти дозволувајќи само минување на Сиријци, Ирачани и ...

Се подготвува теренот, но не се поставува барикада со жица на границата

Сител - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Спасовски со 30 километри на час, Чавков претседавач на Комитетот на министри за полициска соработка во ЈИЕ

Алфа - 19.11.2015

Првиот човек на МВР, Оливер Спасовски одлучи дека неговиот потпис, не треба да стои на декларацијата за бегалската криза која денеска во Софија беше донесена од страна на Комитетот на министри на Конвенцијата за полициска соработка во Југоисточна Е ...

По барање на Словенија и Македонија пропушта само бегалци од војните

Алфа - 19.11.2015

Нема повеќе да се дозволува влез во земјава на луѓе кои не бегаат од војна, односно се економски мигранти. Од синоќа почна да се применува новиот режим откако истото го сторија Словенија, Хрватска и Србија.

Расте притисокот од мигрантите на јужната граница (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 19.11.2015

Денеска не е пуштен ниту еден мигрант да влезе на македонска територија. Ситуацијата на границата е напната. Мигрантите не ја прифаќаат политиката на ЕУ да се пропуштаат само бегалци од воените подрајча.

Словенија: Ќе враќаме економски мигранти

+инфо - 19.11.2015

Словенија денеска соопшти дека ќе почне да враќа економски мигранти кои доаѓаат преку соседна Хрватска откако УНХЦР објавија дека и други балкански држави почнале со ограничување на бранот мигранти дозволувајќи само минување на Сиријци, Ирачани и ...

Словенија ќе враќа економски мигранти

Телеграф - 19.11.2015

Полицијата соопшти дека ќе се пуштаат само мигранти од држави каде што има оружени конфликти Словенија денеска соопшти дека ќе почне да враќа економски мигранти кои доаѓаат преку соседна Хрватска откако УНХЦР објавија дека и други балкански држави ...

Со лажни возни билети сакале да измамат мигранти

Репортер - 19.11.2015

НК за КР Гевгелија на 16.11.2015 година поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Гевгелија против лицата Ќ.С.(44) од Гевгелија, С.В.(19) од Гевгелија и В.М.(22) исто така од Гевгелија поради основи на сомнение дека сториле кривично ...

Јанша најавува „саморганизрање на граѓаните“ за запирање на бегалците

Репортер - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти“ низ земјата и ...

Контролите зајакнати, но нема ограда за мигрантите

Правдико - 19.11.2015

Француските власти побарале од македонското МВР проверка во базата на податоци што би им помогнало во истрагата за откривање на организаторите и помагачите на нападите во Париз. Војската сè уште не започнала со поставување на ограда на нелегалните ...

Се подготвува теренот, но не се поставува жичана ограда на границата

Нетпрес - 19.11.2015

Не се поставува нова жичана ограда на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

На граница се чисти теренот за евентуално поставување на барикада со жица

Press24 - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

„Катимерини“: Македонија крева ограда на границата со Грција

Репортер - 19.11.2015

Македонија крева ограда на границата со Грција за да се справи со напливот на бегалци и на мигранти кои се насочени кон Централна Европа, јавува грчкиот весник „Катимерини“. Советот за безбедност на Македонија викендов оцени дека можно е да се ...

Чавков: Потребно итно учество на Фронтекс и Европол

+инфо - 19.11.2015

Состојбата со бегалците ќе биде многу тешко да се менаџира без вистинско ангажирање на грчките власти, во насока на намалување на бројката на мигранти кои ги препраќаат кон Република Македонија, како и итно и неодложно активно учество на сите ...

Вулин: Од Македонија во Србија не можат да влезат економски мигранти

Сител - 19.11.2015

Во Србија не можат да влезат од Македонија економски мигранти, односно мигранти од земји за кои Хрватска и Словенија одлучиле дека не можат да го уживаат нивното гостопримство, бидејќи не се загрозени од војна, изјави денеска српскиот министер за ...

Србија почнува полека да ја спушта рампата за бегалците

МКД - 19.11.2015

На преминот Табановце синоќа првпат после подолго време останале околу 300 бегалци и не го продолжиле патот преку Србија. Тие тука ноќта ја минале затоа што српските власти почнале да вршат подетални контроли за тоа кои се бегалци од воените ...

ТАБАНОВЦЕ: Србија го блокира влезот на мигранти на нејзина територија

Телеграф - 19.11.2015

Како што се тврди, од граничниот премин Табановце, влез во Србија им е дозволен само на граѓаните од Сирија, Ирак и Авганистан кои имаат валидни патни исправи На граничниот премин Табановце вчеравечер останаа да чекаат стотици мигранти откако Србија ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Сител - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Србија ја спушти рампата на Табановце за дел од мигрантите

+инфо - 19.11.2015

Ако одредени земји ги затворат границите за мигрантите, Србија ќе го зголеми присуството на војската и полицијата на своите граници и ќе го ограничи протокот на мигранти, објави вчеравечер српскиот весник Блиц, повикувајќи се на безбедносните ...

Мигранти од Пакистан, Бангладеш и Иран вратени од српската гранична полиција

Сител - 19.11.2015

Група мигранти, најголем број од Пакистан, Бангладеш и Иран, како и од неколку други држави, кои ноќта ја поминале во прифатниот пункт во Табановце, велат дека српската гранична полиција ги вратила од границата, јави дописникот на МИА од Куманово.

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Курир - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Македонија и Србија пуштаат само бегалци од воените жаришта, другите ги враќаат

Нетпрес - 19.11.2015

Македонија во три часот утрово ја затворила границата, а околу 100 лица останале заробени на ничија земја, вели портпаролката на УНХЦР, Мелита Шуњиќ, за српси „Блиц“. Се враќаат бегалци кои не доаѓаат од кризните воени жаришта.

Мигрантска криза: Засилени контроли на Српско- македонската граница

МРТ - 19.11.2015

Српските власти почнаа да вршат селекција меѓу мигрантите и бегалците. Според последните, се уште непотврдени информации се пропуштаат бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан, додека останатите кои имаат третман на економски мигранти се враќаат на ...

Во Македонија сè уште не се оградува границата кон Грција

МКД - 19.11.2015

Во тек се само подготовките за евентуалната потреба за поставување ограда на одредени места на јужната граница на Македонија. А тоа подразбира само планирање за тоа каде на теренот би требало да се постави жичена ограда, изјави за МКД.мк порпаролот ...

Членките на ЕУ го редуцираат бројот на мигранти – ќе се пропуштаат само бегалци

Алфа - 19.11.2015

Македонија синоќа добила писмо од Словенија која ги известила и останатите земји долж балканскиот коридор дека нема да прима лица кои не доаѓаат од кризните региони и дека истите ќе ги смета за економски мигранти..

НОВИ МЕРКИ: Македонија прима само Ирачани, Сиријци и Авганистанци

Телеграф - 19.11.2015

Денеска во дел од грчките, но и во македонските медиуми се појавија вести дека Македонија почнала со поставување ограда на јужната граница. Според информациите од терен, тоа не е точно Откако Србија почна да ги селектира мигрантите што влегуваат во ...

Србија и Македонија пропуштаат само бегалци кои доаѓаат од воени жаришта

Нова ТВ - 19.11.2015

Од синоќа Србија ги пропушта бегалците селектирано, само Сиријци, Авганистанци и Ирачани. Се враќаат сите оние кој немаат документи, односно не можат да го потврдат својот идентитет и од која држава доаѓаат. Другите бегалци се враќаат.

Македонија почна селективно да ги пропушта бегалците, економските мигранти ги враќа назад

МКД - 19.11.2015

Македонските и српските власти почнаа да го намалуваат бројот на пропуштените бегалци на своите граници, па во моментов се прави построга контрола и одделување на бегалците од воените жаришта од економските мигранти.

Македонија не дозволува влез на мигрантите кои не бегаат од војна

Р.С.Европа - 19.11.2015

Од дивиот премин кај Гевгелија на македонско-грчката граница во Грција се вратени 52 мигранти, а 89 се пред прифатниот центар на македонска територија, но не им се дозволува влез во земјата, информираат активисти на УНХЦР во Гевгелија.

Вулин: Од Македонија во Србија не можат да влезат економски мигранти

+инфо - 19.11.2015

Во Србија не можат да влезат од Македонија економски мигранти, односно мигранти од земји за кои Хрватска и Словенија одлучиле дека не можат да го уживаат нивното гостопримство, бидејќи не се загрозени од војна, изјави денеска српскиот министер за ...

Фалсификувале билети за воз за да ги продаваат на мигранти

Телеграф - 19.11.2015

Тројцата пријавени испечатиле одредена количина билети, по што ја уништиле опремата со која ги изработувале Три лица од Гевгелија се кривично пријавени поради сомнеие дека фалсификувале билети од јавното претпријатие „Македонски железниви-Транспорт“ ...

НЕИЗВЕСНО КАЈ ГЕВГЕЛИЈА: Се насобраа мигранти, полицијата на нозе (ФОТО)

Телеграф - 19.11.2015

Во моментов се прави проверка на мигрантите од која земја потекнуваат. Податоците се проверуваат врз основа на грчките служби каде што е наведено нивното име, државата од која потекнуваат како и нивна фотографија Околу илјада мигранти во моментов се ...

Правеле фалс карти за воз и ги продавале на мигранти

Нетпрес - 19.11.2015

Три лица од Гевгелија добија кривична пријава бидејќи изработиле лажни возни карти на Македонски железници и истите ги продавале на мигранти. Станува збор за Ќ.С.(44), С.В.(19) и В.М.(22), тројцата од Гевгелија. Ќ.С.

На копир-апарат правеле билети за воз и ги продавале на мигранти

МКД - 19.11.2015

Гевгелиската полиција на 16 ноември поднесе кривична пријава до ОЈО Гевгелија против Ќ.С.(44) , С.В.(19) о и В.М.(22), сите од Гевгелија, поради основи на сомнение дека сториле кривично дело фалсификување исправа.

Јанша најавува „саморганизрање на граѓаните“ за запирање на бегалците

Денешен - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти“ низ земјата и ...

Во Македонија сè уште не се оградува границата кон Грција

Република - 19.11.2015

- Во тек се само подготовките за евентуалната потреба за поставување ограда на одредени места на јужната граница на Македонија. А тоа подразбира само планирање за тоа каде на теренот би требало да се постави жичена ограда, вели за МКД.мк порпаролот ...

Долга ноќ на Табановце: Започна првата селекција на пропуштени бегалци (видео)

Кумановски м. - 19.11.2015

Повеќе од триста бегалци биле задржани во текот на ноќта на преминот Табановце од каде бранот бегалци се упатува кон Србија, јави доцна синоќа порталот А1он. Пред објавата на А1он, група активисти на преминот Гевгелија на социјалната мрежа Фејсбук, ...

Се подготвува теренот, но не се поставува жичана ограда на границата

Точка - 19.11.2015

Не се поставува нова жичана ограда на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

„Катимерини“: Македонија почна да крева ограда на границата со Грција

Локално - 19.11.2015

Македонија крева ограда на границата со Грција за да се справи со напливот на бегалци и на мигранти кои се насочени кон Централна Европа, јавува грчкиот весник „Катимерини“. Советот за безбедност на Македонија викендов оцени дека можно е да се ...

Мигрантите гледаа Сител и одлучија да останат во Македонија

Panika.be - 19.11.2015

Ма каква ЕУ, овде било рај за живеење... Остануваме тука! Беше реакцијата на мигрантите ...

(ВИДЕО) Ноќеска Србија ја спушти рампата кон Македонија, пропушта само „сигурни“ бегалци

Локално - 19.11.2015

На граничниот премин Табановце на македонско – српската граница ноќеска се наоѓаа околу 300 бегалци кои чекаат да ја поминат царинската контрола за да влезат во Србија. Тоа беше долга ноќ на граничниот премин од Македонија за Србија.

Правеле фалс карти за воз и ги продавале на мигранти

Точка - 19.11.2015

Три лица од Гевгелија добија кривична пријава бидејќи изработиле лажни возни карти на Македонски железници и истите ги продавале на мигранти. Станува збор за Ќ.С.(44), С.В.(19) и В.М.(22), тројцата од Гевгелија. Ќ.С.

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и учество на Фронтекс и Европол

Вечер Прес - 19.11.2015

Номинирани контакт точки за размена на информации и координација меѓу земјите долж западно-балканската рута, обезбедени се привремени засолништа за бегалците и мигрантите со формирање привремени прифатни центри Заменик министерот за внатрешни работи ...

Македонија и Србија пуштаат само бегалци од воените жаришта, другите ги враќаат

Точка - 19.11.2015

Македонија во три часот утрово ја затворила границата, а околу 100 лица останале заробени на ничија земја, вели портпаролката на УНХЦР, Мелита Шуњиќ, за српски "Блиц". Се враќаат бегалци кои не доаѓаат од кризните воени жаришта.

Македонија и Србија пуштаат само бегалци од воените жаришта, другите ги враќаат

Вечер Прес - 19.11.2015

Македонија најави дека ќе почне со поставување на жичана ограда по јужната граница. Советот за безбедност на Македонија ја задолжи АРМ да ги започне сите подготовки и активности за расчистување и подготовка на теренот за поставување ограда.

Се подготвува теренот, но не се поставува барикада со жица на границата со Грција

еМагазин - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Во Македонија сè уште не се оградува границата кон Грција

Тера - 19.11.2015

Во тек се само подготовките за евентуалната потреба за поставување ограда на одредени места на јужната граница на Македонија. А тоа подразбира само планирање за тоа каде на теренот би требало да се постави жичена ограда, изјави за МКД.мк порпаролот ...

Емигранти од Пакистан, Бангладеш и од Иран вратени од српската гранична полиција

Република - 19.11.2015

­ Група мигранти, најголем број од Пакистан, Бангладеш и Иран, како и од неколку други држави, кои ноќта ја поминале во прифатниот пункт во Табановце, велат дека српската гранична полиција ги вратила од границата, јави дописникот на МИА од Куманово.

Се подготвува теренот, но не се поставува барикада со жица на границата

Денешен - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Јанша најавува „саморганизрање на граѓаните“ за запирање на бегалците

Република - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти“ низ земјата и ...

На Табановце утринава осумдесетина мигранти

Kumanovo News - 19.11.2015

Српските гранични власти ги пропуштаат само граѓаните од Сирија, Ирак и Авганистан кои имаат валидни патни исправи, за жителите на Пакистан, Конго, Бангладеш и оснатаите економски мигранти рампата е спуштена.

Чавков бара од грчките власти да се намали бројката на мигранти

Точка - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, бара од грчките власти да се ангажираат за да се намали бројот на мигранти кои ги препраќаат кон Македонија и итно и неодложно активно учество на сите европски институции, пред се на Фронтекс и ...

Словенија: Ќе враќаме економски мигранти

Вечер Прес - 19.11.2015

Словенија денеска соопшти дека ќе почне да враќа економски мигранти кои доаѓаат преку соседна Хрватска откако УНХЦР објавија дека и други балкански држави почнале со ограничување на бранот мигранти дозволувајќи само минување на Сиријци, Ирачани и ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Република - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Јанша предупредува:Можно е граѓаните сами да почнат да ги бранат границите

Локално - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти“ низ земјата и ...

Чавков во Софија: Низ Македонија не треба да минуваат повеќе од 3.000 мигранти дневно

Локално - 19.11.2015

Бројот на мигранти што транзитираат преку т.н. западно-балканска рута, која минува и низ територијата на Македонија, е ограничен и не треба да надминува 3.000 мигранти дневно, изјавил меѓу другото, заменик-министерот за внатрешни работи, Митко ...

Само бегалци од воени зони ќе транзитираат по "Балканскиот коридор"

Вечер Прес - 19.11.2015

Терористичкиот напад во Париз само го забрза процесот на затворање на границите и селекција на бегалците и мигрантите. Ако на почетокот беше договорено да се пропуштаат само по 3.000 лица дневно, сега и тие мораат да бидат исклучиво од Сирија, ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Денешен - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

На граница се чисти теренот за евентуално поставување на барикада со жица

Вечер Прес - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Пулс24 - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Фалсификувале билети на МЖ за да им ги продаваат на мигрантите

Локално - 19.11.2015

НК за КР Гевгелија на 16.11.2015 година поднесе кривична пријава до ОЈО гевгелија против лицата Ќ.С.(44) од Гевгелија, С.В.(19) од Гевгелија и В.М.(22) исто така од Гевгелија поради основи на сомнение дека сториле кривично дело „Фалсификување ...

Словенија порача дека ќе враќа економски емигранти

Република - 19.11.2015

Словенија денеска соопшти дека ќе почне да враќа економски мигранти кои доаѓаат преку соседна Хрватска откако УНХЦР објавија дека и други балкански држави почнале со ограничување на бранот мигранти дозволувајќи само минување на Сиријци, Ирачани и ...

Се подготвува теренот, но не се поставува барикада со жица на границата

Република - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Јанша: Граѓаните ќе се самоорганизираат за да ги сопрат бегалците!

Вечер Прес - 19.11.2015

Во напис за терористичките напади во Париз и за миграциската криза, што го објави на Фејсбук, лидерот на опозицијата во Словенија, Јанез Јанша го обвини словенечкиот премиер Миро Церар дека „дозволува илегален транзит на мигранти" низ земјата и ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Lider - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

ОН: Србија и Македонија ги пуштаат селективно мигрантите на своја територија

365 - 19.11.2015

Србија и Македонија го ограничуваат преминувањето на мигранти на своја територија во зависност од нивната националност, велат од Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите Нации (ОН). “Од средата попладне српските власти дозволуваат влегување во ...

Словенија: Ќе враќаме економски мигранти

Lider - 19.11.2015

Словенија денеска соопшти дека ќе почне да враќа економски мигранти кои доаѓаат преку соседна Хрватска откако УНХЦР објавија дека и други балкански држави почнале со ограничување на бранот мигранти дозволувајќи само минување на Сиријци, Ирачани и ...

Вулин: Од Македонија во Србија не можат да влезат економски мигранти

Lider - 19.11.2015

Во Србија не можат да влезат од Македонија економски мигранти, односно мигранти од земји за кои Хрватска и Словенија одлучиле дека не можат да го уживаат нивното гостопримство, бидејќи не се загрозени од војна, изјави денеска српскиот министер за ...

Се подготвува теренот, но не се поставува барикада со жица на границата

Lider - 19.11.2015

Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на мигрантите, изјави за МИА порпаролот на ...

Србија го блокира влезот на мигранти на нејзина територија

365 - 19.11.2015

Србија го ограничи влегувањето на мигранти на нејзина територија. Според информациите на граничниот премин “Табановце” се пуштаат само бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан кои имаат валидни документи за лична идентификација.

Се подготвува теренот, но не се поставува барикада со жица на границата

Идивиди - 19.11.2015

Скопје, 19 ноември 2015 (МИА) - Не се поставува нова барикада со жица на македонско-грчката граница. Се работи за барикада која е поставена од почетокот на мигрантската криза кај прифатниот центар во Гевгелија за канализирање на протокот на ...

Чавков: Потребно е ангажирање на грчките власти и итно учество на Фронтекс и Европол

Вистина.мк - 19.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков, во рамки на третата работна сесија на Салзбург Форумот што се одржува во Софија, имаше обраќање на тема „Предизвиците кои се наметнуваат со притисокот од зголемената миграција долж западно ...

Зам.министерот Чавков на работна средба во Софија

Телма - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи м-р Митко Чавков денес и утре во Софија, Република Бугарија,учествува на средбите на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот (чиишто актуелен претседавач е Бугарија) и Конвенцијата за ...

Србија ја спушти рампата на Табановце за дел од мигрантите

Телма - 18.11.2015

Ако поедини земји ги затворат границите за мигрантите, Србија ќе го зголеми присуството на војската и полицијата на своите граници и ќе го ограничи протокот на мигранти, обајви вечерва Блиц од извори во безбедносните структури.

Чавков во Софија на средба на министрите за внатрешни работи од ЈИЕ

Канал5 - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков денеска и утре во Софија ќе учествува на средбата на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот и Конвенцијата за полициска соработка на земјите од Југоисточна Европа (ПЦЦ СЕЕ) на ...

Чавков на средби со министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот

Курир - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков денес и утре во Софија, Република Бугарија,учествува на средбите на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот (чиишто актуелен претседавач е Бугарија) и Конвенцијата за полициска ...

Чавков во Софија на средба на министрите за внатрешни работи од ЈИЕ

Press24 - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков денеска и утре во Софија ќе учествува на средбата на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот и Конвенцијата за полициска соработка на земјите од Југоисточна Европа (ПЦЦ СЕЕ) на ...

Повеќе од 250.000 мигранти поминале низ Македонија

Телеграф - 18.11.2015

Вчера до Одделението за азил не се поднесени барања, а од 19 јуни вкупно 70 мигранти поднеле барање за азил Од 19 јуни до ноќеска на полноќ МВР издало потврди на 254.959 мигранти. Само вчера, во земјава влегле 1.590 странски државјани.

Чавков во Софија на средба на министрите за внатрешни работи од ЈИЕ

Сител - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков денеска и утре во Софија ќе учествува на средбата на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот и Конвенцијата за полициска соработка на земјите од Југоисточна Европа (ПЦЦ СЕЕ) на ...

Контролите зајакнати, но нема ограда за мигрантите

Р.С.Европа - 18.11.2015

Француските власти побарале од македонското МВР проверка во базата на податоци што би им помогнало во истрагата за откривање на организаторите и помагачите на нападите во Париз. Војската сè уште не започнала со поставување на ограда на нелегалните ...

На маса се сите сценарија доколку мигрантската криза ескалира

МРТ - 18.11.2015

Надлежните во Mакедонија ги имаат подготвено сите можни сценарија доколку се влоши состојбата со мигрантската криза. Една од опциите е и подигање ограда, која што не е посакувана. Терористичката драма во Франција и заканите низ Европа го отворија ...

Ако Германија дневно прима по 6.500 бегалци во Македонија за 72 часа би имало 30.000

Алфа - 18.11.2015

Високи дипломатски извори за Алфа брифираат дека Европската Комисија има две фази за справување со бегалската криза, а краен потег би било затварање на границите и прекин на коридорот. Македонија се соочува со постојан притисок да ги зголеми ...

Општина Гевгелија обезбеди паркинг простор за превоз на мигрантите

Алфа - 18.11.2015

Две катастарски парцели кои се наоѓаат пред самиот транзитен центар ќе бидат откупени од страна на општина Гевгелија и ќе бидат наменети како простор за паркирање на возилата за превоз на мигрантите.

Обама сака да ја запре реториката против сириските бегалци

Глас на Америка - 18.11.2015

Таквата реторика, рече тој, е спротивна на американските вредности и може да се претвори во средство за регрутација на милитанти. Американскиот претседател Барак Обама го критикуваше спротивставувањето на некои американски политичари за населување ...

(ВИДЕО) На Табановце се пуштаат само бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан

Репортер - 18.11.2015

На граничниот премин Табановце на македонско – српската граница во моментов се наоѓаат околу 300 бегалци, тие чекаат да ја поминат царинската контрола за да влезат во Србија. Српските гранични власти ги пропуштаат само граѓаните од Сирија, Ирак и ...

Чавков е единствено компетентен да го застапува МВР на меѓународни министерски средби за тероризмот и мигрантската ...

Нетпрес - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи, м-р Митко Чавков, денес и утре во Софија, Бугарија, учествува на средбите на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот. Бугарија е актуелен претседавач на Салцбург Форумот, а Чавков ќе ...

ВИДЕО: Србија ја спушти рампата, пропушта само бегалци од Сирија, Ирак и Авганистан

А1 On - 18.11.2015

На граничниот премин Табановце на македонско – српската граница во моментов се наоѓаат околу 300 бегалци кои чекаат да ја поминат царинската контрола за да влезат во Србија. Српските гранични власти ги пропуштаат само граѓаните од Сирија, Ирак и ...

Чавков на средби со министрите за внатрешни работи на Салцбург Форумот

Канал 77 - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи, Митко Чавков денес и утре во Софија, Република Бугарија учествува на средбите на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот (чиишто актуелен претседавач е Бугарија) и Конвенцијата за полициска ...

Чавков во Софија на средба на министрите за внатрешни работи од ЈИЕ

Lider - 18.11.2015

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чавков денеска и утре во Софија ќе учествува на средбата на министрите за внатрешни работи во рамки на Салцбург Форумот и Конвенцијата за полициска соработка на земјите од Југоисточна Европа (ПЦЦ СЕЕ) на ...

И треба ли на Македонија ограда на границата?

Deutsche Welle - 17.11.2015

Започнати се активности за одбележување на теренот каде евентуално би можело да се подигне гранична ограда, но само во случај ако Македонија се соочи со неконтролирана бројка на бегалци Ако Македонија постави ограда на јужната граница, тоа нема да ...

Заменик министерот Чавков на состанок за мигрантите во Словенија

Канал5 - 17.11.2015

Воведување на единствена методологија на собирање податоци од мигрантите, поголема координација и соработка, но и намалување на бројот на мигранти кои се пропуштаат од една земја кон друга на дневно ниво, ова се заклучоците донесени на неформалниот ...

Денеска нема мигранти - прифатниот камп речиси празен

Канал5 - 17.11.2015

Денеска Речиси празен прифатниот камп кај Гевгелија. Присуство имаше Само од неколку стотици кои го очекуваа заминувањето на наредниот воз. Видливо присуство на мигранти денеска немаше ниту од грчка страна.

Три дена без работа превозниците кои пренесуваат бегалци

Телма - 17.11.2015

Автобуските превозници ќе ги блокираат двата влеза на Гевгелија доколку не им се дозволи да пренесуваат мигранти. Веќе трет ден нема работа за транспортерите надвор од Гевгелија. Објаснувањето било дека локалните превозници имаат капацитет да се ...

Македонски и грчки полицајци разменуваат информации со шолја кафе

Дневник - 17.11.2015

Изјавата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов дека македонско-грчката државна соработка за мигрантите се сведува само на „комуникацијата на полицијата од грчката и од нашата страна“ секојдневно се потврдува токму на граничната линија.

Чавков на неформален состанок на министри за внатрешни работи во Словенија

Сител - 17.11.2015

Во Брдо при Крањ, Република Словенија денеска се одржa неформален министерски состанок на министрите за внатрешни работи на Грција, Македонија, Србија, Хрватска и Словенија, посветен на проблематиката на менаџирање на миграциските токови.

За Спасовски возилата поприоритетни од мигрантската криза

Нетпрес - 17.11.2015

Од неговото влегување во МВР, новиот технички министер Оливер Спасовски се фати за ликсузното „Ауди“ и сликањето за дипломатски пасош, наместо барање на решенија за справување со мигрантската криза, глобалниот проблем со кој се соочува целиот свет.

Македонија на готовс, ако Србија ги затвори вратите за бегалците

Нова ТВ - 17.11.2015

Многу бргу ќе започне да се подигнува ограда на границата со Грција, која ќе оневозможи бегалците да поминуваат неевидентирани на други места, освен низ просторот што ќе биде оставен за влез.

Чавков место Спасовски на Конференција за бегалците во Словенија

Сител - 17.11.2015

Грција е првата линија на која Европа треба да ги насочи своите ресурси за справување со бегласката криза и спречување на напливот на бегалци. Ова го заклучиле првите луѓе на полициите од Западниот Балкан на нефпотмален состанок во Брдо кај Крањ.

Чавков : Нема знак равенство помеѓу бегалците и терористите

Алфа - 17.11.2015

Заменикот министер за внатрешни работи Митко Чавков е на неформален состанок кој веќе втор ден се одржува во Брдо кај Крањ – Словенија. Министрите за внатрешни работи од регионот разговараат за менаџирање на мигрантските текови.

Превозниците од другите градови најавуваат четвточно блокирање на Гевгелија

Алфа - 17.11.2015

А дел од македонските автобуски превозници најавија дека в четврток ќе ја блокираат Гевгелија, доколку локалните власти и ним не им дадат да превезуваат мигранти. Двата влеза на Гевгелија ќе бидат блокирани доколку не им се дозволи на автобуските ...

Чавков учествуваше на состанок за мигрантите во Словенија

Макфакс - 17.11.2015

Неформален министерски состанок на министрите за внатрешни работи на Грција, Македонија, Србија, Хрватска и Словенија, посветен на проблематиката на менаџирање на миграциските токови се одржа во вторникот во Брдо кај Крањ.

DW: И треба ли на Македонија ограда на границата?

Репортер - 17.11.2015

Aко Македонија постави ограда на јужната граница, тоа нема да значи нејзино затворање за влез на бегалци од Блискиот Исток, туку зајакната контрола и регулирање на бегалскиот проток во согласност со домашните капацитети за нивен прием и хуман ...

СЕ ЖАЛИ НА КВОТИТЕ: Унгарија е упорна да не прима бегалци

Телеграф - 17.11.2015

Според усвоениот закон, одлуката на Европскиот совет на 22 септември за распределба на мигрантите не ги зема предвид принципите на националните парламенти Унгарскиот парламент ѝ даде овластување на владата во Будимпешта да поднесе жалба пред ...

ЕКСПЕРТИ: Ограда на границата нема да го реши проблемот, но е неопходна

Телеграф - 17.11.2015

Стојан Славески, професорот по безбедност, смета дека нема ништо невообичаено Македонија да си ги заштити своите граници како што тоа го сторија многу држави од регионот Поставувањето ограда на јужната граница нема да го реши проблемот со ...

Унгарската Влада доби овластување да се жали на одлуката на ЕУ за квотите

Репортер - 17.11.2015

Унгарскиот Парламент и даде овластување на Владата во Будимпешта да поднесе жалба пред Европскиот суд на правдата против одлуката на ЕУ околу обврзните квоти за дислоцирање на мигрантите во европските земји.

АЛАРМОТ ВКЛУЧЕН: Македонија и Србија на чекор од затворање на границите

Телеграф - 17.11.2015

За Македонија затворањето на границата би значело поставување ограда во должина од неколку километри по должина на граничната линија каде што најчесто пристигнуваат мигрантите. Слична ограда во висина од околу половина метар веќе беше поставена кон ...

Србија ќе презема нови мерки за бегалската криза

Р.С.Европа - 17.11.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека Србија е подготвена за секое можно сценарио поврзано со приливот на мигранти во земјата. Но, според него, Србија нема да го забавува нивното движење.

Унгарската Влада доби овластување да се жали на одлуката на ЕУ за квотите

А1 On - 17.11.2015

Унгарскиот Парламент и даде овластување на Владата во Будимпешта да поднесе жалба пред Европскиот суд на правдата против одлуката на ЕУ околу обврзните квоти за дислоцирање на мигрантите во европските земји.

Чавков на неформален министерски состанок посветен на актуелните миграциски токови

Курир - 17.11.2015

Неформален министерски состанок на министрите за внатрешни работи на Грција, Македонија, Србија, Хрватска и Словенија, посветен на проблематиката на менаџирање на миграциските токови се одржа денес во Брдо при Крањ во Словенија.

СЛОВЕНИЈА: Чавков на состанок за мигрантите

Телеграф - 17.11.2015

На оваа неформална средба, соопшти денеска МВР, како шеф на делегацијата на македонското МВР учествуваше заменик-министерот Митко Чавков, придружуван од државниот секретар, Анастасија Илиеска и од помошник-директорот на Одделот за гранични работи и ...

Мигрантската криза не му е приоритет на Спасовски- Чавков на значаен регионален состанок

Press24 - 17.11.2015

Грција е првата линија на која Европа треба да ги насочи своите ресурси за справување со бегласката криза и спречување на напливот на бегалци. Ова го заклучиле првите луѓе на полициите од Западниот Балкан на неформален состанок во Брдо кај Крањ.

Мобилните телефони и возилата поприоритетни за Спасовски од мигрантската криза

Курир - 17.11.2015

Од неговото влегување во МВР, новиот технички министер Оливер Спасовски се фати за ликсузното „Ауди“ и сликањето за дипломатски пасош, наместо барање на решенија за справување со мигрантската криза, глобалниот проблем со кој се соочува целиот свет.

Наместо барање на решенија за справување со мигрантската криза, за Спасовски поприоритетни мобилните телефони и ...

Пулс24 - 17.11.2015

Од неговото влегување во МВР, новиот технички министер Оливер Спасовски се фати за ликсузното „Ауди“ и сликањето за дипломатски пасош, наместо барање на решенија за справување со мигрантската криза, глобалниот проблем со кој се соочува целиот свет.

Словенија и Австрија ги затвораат границите, што прави Македонија

Вечер Прес - 17.11.2015

Врз основа на Шенгенскиот договор, Словенија и Австрија ја информирале Србија дека ќе ги затворат своите граници за прием на бегалци, јави доцна синоќа српската државна телевизија РТС. Според истиот извор, слична можноста разгледуваат и властите на ...

Автобуските превозници ќе ги блокираат двата влеза на Гевгелија- борбата е за мигрантите

Локално - 17.11.2015

Автобуските превозници ќе ги блокираат двата влеза на Гевгелија доколку не им се дозволи да пренесуваат мигранти-јави Телма . Веќе трет ден нема работа за транспортерите надвор од Гевгелија.

Денеска нема мигранти – прифатниот камп речиси празен

МК News - 17.11.2015

Денеска Речиси празен прифатниот камп кај Гевгелија. Присуство имаше Само од неколку стотици кои го очекуваа заминувањето на наредниот воз. Видливо присуство на мигранти денеска немаше ниту од грчка страна, пренесува Канал5.

ЕУ БУНКЕР - по 3.000 бегалци дневно до затворање на границите!

Вечер Прес - 17.11.2015

Неколку земји членки на Унијата одлучиле да ги затворат границите за бегалци и мигранти што би предизвикало верижна реакција кај државите од т.н. "Балкански коридор" но во последен момент ја смениле одлуката која само би ја влошила состојбата.

Чавков на неформален состанок на министри за внатрешни работи во Словенија

Lider - 17.11.2015

Во Брдо при Крањ, Република Словенија денеска се одржa неформален министерски состанок на министрите за внатрешни работи на Грција, Македонија, Србија, Хрватска и Словенија, посветен на проблематиката на менаџирање на миграциските токови.

Подготовки на теренот долж јужната граница

Телма - 16.11.2015

Почнуваат активностите за подготвка на теренот долж јужната граница. Ќе се расчистува просторот каде би требало да се подгине жичана ограда на македонско-грчката граница.. Според информациите од Арм, сеуште нема градежна механизација на терен, но по ...

Иванов: Грција не ни дава информации за опасните мигранти

Дневник - 16.11.2015

Никој не ~ помага на Македонија да се справи со мигрантската криза која во земјата трае веќе неколку месеци, изјавил претседателот Ѓорге Иванов за бугарската агенција БГНЕС. На прашањето дали има комуникација меѓу македонските и грчките власти за ...