TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Бостон Селтикс“ го направи најголемиот пресврт во НБА Плеј-офoт

А1 - 26.05.2002

„Бостон Селтикс“ го направи најголемиот пресврт во последните 12 минути од еден НБА Плеј-оф дуел. Негативата од 74:53 по три периоди, Селтикси ја претворија во победа над „Њу Џерси Нетс“ од 94:90, во третата средба од источната финална серија.

Одбраната клуч за триумфот на Селтикси

Утрински - 23.05.2002

Бостон го совлада Њу Џерси во гости 93:86 и израмни на 1:1 во финалето на Западот Бостон израмни на 1:1 против Њу Џерси во финалната серија на Источната конференција, совладувајќи ги Нетси во вториот натпревар на гостински терен со 93:86.

НБА: Бостон изедначи против Њу Џерси

А1 - 22.05.2002

Во финалето на истокот по вториот натревар Бостон и Њу Џерси со еднакви шанси за влез во големотот финале. Во синоќешниот натревар од плеј офот во НБА лигата Бостон го победи Њу Џерси со резултат 93:86, со што изедначи на 1:1 во финалето на источната конференција.

Втор плејоф трипл-дабл во кариерата на Џејсон Кид

Утрински - 21.05.2002

Њу Џерси поведе со 1:0 против Бостон, совладувајќи ги дома Селтикси со 104:97 Џејсон Кид со вториот плејоф трипл-дабл во кариерата од 18 поени, 13 скокови и 11 асистенции го предводеше Њу Џерси до победа пред своите навивачи во првиот натпревар од финалната серија на Истокот против Бостон од 104:97.