TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утврдени пропусти на обезбедувањето во Шутка, но и чудни комуникации во притворот

Телма - 24.02.2019

Во затворот во Шуто Оризари се уште трае анализата на случувањата, кои им претходеле на инцинетите во кои беа нападнати Миле Јанакиески и Спиро Ристoвски. Извештајот треба да биде готов до утре.

Телма: По инцидентот во „Шутка“, утврдени пропусти на затворското обезбедување

Фокус - 24.02.2019

Во истражниот затворот „Скопје“ сѐ уште трае анализата на случувањата, кои им претходеле на инцинетите во кои беа нападнати Миле Јанакиески и Спиро Ристoвски. Извештајот треба да биде готов до утре.

Утврдени пропусти на обезбедувањето во Шутка за инцидентот со Миле и Спиро

Press24 - 24.02.2019

Во затворот во Шуто Оризари се уште трае анализата за инцидентот со Спиро Ристовски и Мие Јанакиесвски. Викедов се прегледувале снимки на кои се забележани пропусти на определени членови на затворското обезбедување, тврдат за Телма од затворот во ...

Затворот во Шутка направил пропуст за инцидентот со поранешните министри

Вечер Прес - 24.02.2019

Скопскиот истражен затвор во Шутка направил пропуст со иницидентот во кој беа инволвирани ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, дознава 1ТВ од неофицијални извори во управата за извршување на санкциите.

Затворот во Шутка направил пропуст за инцидентот со поранешните министри

1tv - 24.02.2019

Има индиции за пропусти во затворските процедури за иницдентот во скопскиот истражен затвор со ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, дознава 1ТВ од извори во управата за извршување на санкции.

Многу дилеми и прашања се појави по одлуката на судот за притворот на Јанакиески

Канал5 - 23.02.2019

Многу дилеми и прашања се појави по одлуката на судот, повторно затворскиот притворот на екс министерот Миле Јанакиески да го замени со куќен. Во меѓувреме уште една провокација од притворените лица од Диво насеље.

Кумановската група со закани кон ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Телма - 23.02.2019

Кумановската група со отворено писмо упати закани кон ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, велејќи дека нема да им простат затоа што биле предадеи, малтретирани и убивани. На Груевски, Мијалков и Ахмети им порачаа дека ќе ги најдат и на крајот на светот, ако не тие ...

Диневски: Груевски го нарачал инцидентот во „Шутка“ за да го оправда неговото бегство

Фокус - 23.02.2019

Екс разузнавачот и сопственик на ДИА (Детективска информативна агенција), Александар Диневски во Централниот дневник на 1тв даде свое видување и во врска со последните инциденти во истражниот затвор „Шутка“, каде што наводно беа нападнати ...

Нови закани за Јанакиески и Ристовски од Кумановската група

Алфа - 23.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески од синоќа е дома, судот само за неполни три дена ја преиначи првичната одлука и мерката притвор му ја замени со куќен притвор. Јавноста се погласно шпекулира како Јанакиески да беше притворен само за да биде ...

„Уште за 3 дела да избегне притвор и Миле ќе ја сврти игрицава“: Твитер се „вжешти“

еМагазин - 23.02.2019

По инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески се враќа во домашен притвор, а поранешниот министер за труд и социјална политика и образование, Спиро Ристоски останува во затвор.

Миле Јанакиески од вчера во домашен притвор

Пулс24 - 23.02.2019

– Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење од 30 дена, стои во соопштението од Судот. Поранешниот министер за труд и социјала, Спиро Ристовски и понатаму останува во притвор во Шутка.

Диневски: Груевски го нарачал инцидентот во „Шутка“ за да го оправда своето бегство

Локално - 23.02.2019

-Според мене се работи за исцениран инцидент со одредени цели и намери кои што ги сместувам во еден поширок контекст, а тоа е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, по активирањето на вториот дел од судскиот процес за настаните од 27 април… Лично сметам дека тоа ...

Диневски: Инцидентот во истражниот затвор е нарачан од Груевски

AKO - 23.02.2019

Сѐ погласни се мислењата дека она што се случи пред два дена во Истражен затвор-Скопје, со притворениците Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, е однапред смислено сценарио, за да се оправда бегството на Никола Груевски.

Како функционира системот во „Шутка“?

Канал5 - 22.02.2019

Една стара поговорка вели – какви се затворите таква е државата. Ако се суди според тоа што се случуваше вчера во истражниот затвор Шутка, па и реакциите потоа, состојбата во земјава е далеку од задоволителна.

Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во Шутка

24 Вести - 22.02.2019

Судија од Кривичниот суд денеска ги посетил притворените Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во притворското одделение во Шуто Оризари. Во редовната посета забележал дека нивната здравствена состојба е добра.

Јанакиески и Ристовски се преместени во хашкиот дел на Шутка

Фокус - 22.02.2019

По вчерашниот напад во истражниот затвор во Шутка, поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски се префрлени во таканаречниот хашки дел од затворот. Претходно од Основниот суд Скопје 1 – Скопје и препорачаа на управата на Установата да ги ...

Јанакиески оди во куќен притвор, Ристовски останува во Шутка

Фокус - 22.02.2019

Судот вечерва соопшти дека ја прифатил жалбата на Миле Јанакиески и мерката за пртивор ја преиначил во куќен притвор, додека жалбата на Спиро Ристовски е одбиена и тој останува во Шутка. -Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р.

Миле се враќа во куќен притвор, Спире останува во Шутка, одлучи Кривичниот суд

Сакам да кажам - 22.02.2019

Ексминистерот Миле Јанакиески, по само две ноќи поминати во затворот во Шутка, вечерва си оди дома. Кривичниот суд попладнево одлучил да ја прифати неговата жалба за мерката притвор што му беше определена на 20 февруари ноќта како осомничен во нова ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

Телма - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка"

Канал5 - 22.02.2019

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор. Поранешниот министер за труд и социјална политика Спиро Ристовски ...

Јанакиески излегува од Шутка, Ристовски останува

24 Вести - 22.02.2019

Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. изјавени против решенија на судија на претходна постапка за прифаќање на предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кои решенија им се определи мерка ...

Прифатена жалбата на Миле, тој се враќа во куќен притвор – Спиро останува во Шутка

ТВ21 - 22.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, по две вечери поминати во истражниот затвор Шутка вечерва се враќа во куќен притвор. Ваква одлука е донесена вечерва откако судот ја прифати жалбата на ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

24 Вести - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

Канал5 - 22.02.2019

Обвинетиот Јанакиески пред судијата изјавил дека се здобил со повреди по што бил пренесен во Градската општа болница „8 Септември" каде му е укажана лекарска помош и му е дадена терапија. Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје" ...

Судот бара Јанакиески и Ристовски да се префрлат во друг затвор

Фокус - 22.02.2019

Од Кривичниот суд соопштија дека судија овој суд денеска извршил редовна посета на КПУ Затвор – Скопје при што разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои вчера беа нападнати во притворското одделение.

Јанaкиески нема скршеници, дали има затворската контрола?

Deutsche Welle - 22.02.2019

Многу шпекулации околу инцидентите во истражниот затвор - од обид да се издејствува домашен притвор, да се потврди тезата на Груевски дека избегал зашто во затвор животот би му бил загрозен, до тврдења за груб реваншизам Нема скршеници, туку ...

Котески: Симптоматично е што Јанакиески беше три недели во соба со осуденик од „Диво насеље“ па не се случи ништо

Фокус - 22.02.2019

Прво вербална расправија, па физичко кошкање и туркање, вака директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котески, го објаснува вчерашниот инцидент во кој учествуваа поранешните министри Миле Јанакиски и Спиро Ристовски.

Милошоски: Нападот врз Јанакиески и Ристовски беше осмислен

Фокус - 22.02.2019

Она што се случи во притворското одделение вчера беше смислено сценарио со цел да им се нанесе психичка, физичка и морачна штета на опозиционери, рече пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната комисиска расправа за имунитетот на ...

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Макфакс - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, се преиначува во мерка куќен притвор, а ...

Миле Јанакиески денеска ќе бара домашен притвор

Сител - 22.02.2019

Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета со домашен. Поранешниот владин функционер е повторно притворен во истражниот ...

Јанакиески денеска ќе бара домашен притвор

Press24 - 22.02.2019

Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета со домашен. Поранешниот владин функционер е повторно притворен во истражниот ...

Куќен притвор за Јанакиески, Ристовски и натаму во „Шутка“

+инфо - 22.02.2019

По произнесување на странките, како и ценење на фактите и доказите приложени во жалбите и решенијата на судија на претходна постапка, Советот донесе решенија со кои жалбата на обвинетиот М.Ј. се уважува, а жалбата на обвинетиот С.Р.

Кривичен бара Јанакиески и Ристовски да бидат преместени во друг затвор

Нетпрес - 22.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски денеска во затворот во „Шутка“ биле посетени од судија од Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кој разговарал со притворените, информира судот. -Судијата разговарал со обвинетите М.Ј. и С.Р.

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

Сител - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Јанакиески оди во куќен притвор, Ристовски останува во Шутка

МКД - 22.02.2019

Кривичниот суд вечерва соопшти дека е прифатена жалбата на Миле Јанакиески на решението на судија напретходна постапка и мерката притвор му се заменува со мерка куќен притвор. Жалбата на Спиро Ристовски не е прифатена и тој останува во притвор во ...

Миле Јанакиески оди во домашен притвор, Спиро Ристовски останува во Шутка

Р.С.Европа - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Спиро Ристовски останува во притвор

Press24 - 22.02.2019

Од Судот денеска соопштуваат дека по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. изјавени против решенија на судија на претходна постапка... Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. изјавени против решенија на судија на претходна постапка за ...

Состојбата во Затворот во „Шутка“ денеска е мирна- Судија разговарал со Јанакиевски и Ристовски

Press24 - 22.02.2019

Судија при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, денеска изврши редовна посета на КПУ Затвор - Скопје при што разговарал со обвинетите М.Ј. и С.П кои вчера беа физички нападнати во затворот. При посетата е констатирано дека состојбата во Затворот денеска ...

Кривичен бара Јанакиески и Ристовски да бидат преместени во друг затвор

Курир - 22.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски денеска во затворот во „Шутка“ биле посетени од судија од Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кој разговарал со притворените, информира судот. -Судијата разговарал со обвинетите М.Ј. и С.Р.

Судија од Кривичен разговарал со Јанакиески и Ристовски

Нова ТВ - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Милошоски: Нападот врз Јанакиески и Ристовски беше осмислен

Press24 - 22.02.2019

Она што се случи во притворското одделение вчера беше смислено сценарио со цел да им се нанесе психичка, физичка и морачна штета на опозиционери, рече пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната комисиска расправа за имунитетот на ...

Јанакиески и Ристовски преместени во хашкото одделение во „Шутка“

Слободен Печат - 22.02.2019

Ќе бара ли Обвинителството промена на притворот за двајцата поранешни министри од затворски во домашен? По вчерашниот инцидент што се случи во истражниот затвор во Шутка во кој беа нападнати поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески од ...

Судија од Кривичен суд во Шутка разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

МКД - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и мирот и сите ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

Сител - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Кривичен бара Јанакиески и Ристовски да бидат преместени во друг затвор

+инфо - 22.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски денеска во затворот во „Шутка“ биле посетени од судија од Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кој разговарал со притворените, информира судот. -Судијата разговарал со обвинетите М.Ј. и С.Р.

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

А1 On - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Миле Јанакиески штрајкува со глад откако вчера беше претепан во затворот во Шутка

Press24 - 22.02.2019

Поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во Шутка откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот „Диво Насеље“ Како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, ...

Пировска: Нејасно е како настанала тепачката во Шутка кога притворениците и осудените лица се сосема одвоени

Курир - 22.02.2019

И за нас остана нејасно како настанала тепачката во затворот во Шутка кога притворениците и осудените лица се сосема одвоени. Затворот има осуденички дел, има и притворенички дел. Тие се одвоени бидејќи имаат раличен статус“, изјави за ПресингТВ, ...

Милошоски: Нападот врз Јанакиески и Ристовски беше осмислен

Курир - 22.02.2019

Она што се случи во притворското одделение вчера беше смислено сценарио со цел да им се нанесе психичка, физичка и морачна штета на опозиционери, рече пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната комисиска расправа за имунитетот на ...

Јанакиески денеска ќе бара домашен притвор

Курир - 22.02.2019

Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета со домашен. Поранешниот владин функционер е повторно притворен во истражниот ...

Директорот на Шутка ќе поднесе оставка: Миле Јанакиески штрајкува со глад - како се случил инцидентот?

Сител - 22.02.2019

Екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски по вчерашниот инцидент се сместени во хашкиот дел од притворот во Шутка. Јанакиевски од денеска започнал штрајк со глад велат извори за Сител. Во текот на денот тој одбил да прими и посета.

Низа пропусти во притворот – намерни или ненамерни?

Алфа - 22.02.2019

Како е возможно да се дозволи поранешни функционери да не бидат обезбедени соодветно во притворско оделение, каде се и лица обвинети за Диво насеље? Особено е чудно што прво бил нападнат Ристовски, а еден час подоцна Јанакиески- а меѓу двата ...

Јанакиески повторно на преглед во ГОБ „8-ми септември“

Алфа - 22.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески денеска повторно бил однесен во градската општа болница 8 Септември на преглед. Извори од семејството за Алфа потврдуваат дека од затворот им кажале дека наредните денови, Јанакиевски ќе биде под лекарски надзор.

Јанакиески повторно донесен во болницата „8 Септември"

Press24 - 22.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески за кој вчера излезе информацијата дека е нападнат во затворот Шутка, повторно бил однесен во градската општа болница 8 Септември на преглед. Извори од семејството за Алфа потврдуваат дека од затворот им кажале ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски

Р.С.Европа - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во Казнено поправната установа „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без ...

Миле Јанакиески пуштен во домашен притвор

Press24 - 22.02.2019

Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. За разлика од него, поранешниот министер за труд и социјала Спиро Ристовски останува во притвор во Шутка. Вчера се појави информацијата дека двајцата биле нападнати во затворот, а од болница се огласија ...

Миле Јанакиески започна штрајк со глад

Курир - 22.02.2019

Поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во Шутка откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот „Диво Насеље“ Како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, ...

Миле Јанакиески започна штрајк со глад

Сител - 22.02.2019

Поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во Шутка откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот „Диво Насеље“ Како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, ...

Власта во паника од пораз и пад на рејтинг: Влегува од скандал во скандал

Курир - 22.02.2019

Власта која веќе две години управува со државата, во последните неколку месеци особено го разгневи народот поради неразрешениот криминал, непотизам, хаос во здравството, милионски тендери поделени на фирми формирани непосредно пред да се објави ...

Миле Јанакиески започна штрајк со глад

Нетпрес - 22.02.2019

Поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во Шутка откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот „Диво Насеље“. Како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, ...

Пировска: Нејасно е како настанала тепачката во Шутка кога притворениците и осудените лица се сосема одвоени

Сител - 22.02.2019

И за нас остана нејасно како настанала тепачката во затворот во Шутка кога притворениците и осудените лица се сосема одвоени. Затворот има осуденички дел, има и притворенички дел. Тие се одвоени бидејќи имаат раличен статус“, изјави за ПресингТВ, ...

Пировска: Нејасно е како настанала тепачката во Шутка кога притворениците и осудените лица се сосема одвоени

Press24 - 22.02.2019

И за нас остана нејасно како настанала тепачката во затворот во Шутка кога притворениците и осудените лица се сосема одвоени. Затворот има осуденички дел, има и притворенички дел. Тие се одвоени бидејќи имаат раличен статус“, изјави за ПресингТВ, ...

Милошоски: Нападот врз Јанакиески и Ристовски беше осмислен

Нетпрес - 22.02.2019

Она што се случи во притворското одделение вчера беше смислено сценарио со цел да им се нанесе психичка, физичка и морачна штета на опозиционери, рече пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната комисиска расправа за имунитетот на ...

Милошоски: Нападот врз Јанакиески и Ристовски беше осмислен

Сител - 22.02.2019

Она што се случи во притворското одделение вчера беше смислено сценарио со цел да им се нанесе психичка, физичка и морачна штета на опозиционери, рече пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната комисиска расправа за имунитетот на ...

Јанакиески заминува во куќен притвор, Ристовски останува во „Шутка“

Курир - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка”

Слободен Печат - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

Нова ТВ - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

А1 On - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, додека ...

Јанакиески заминува во куќен притвор, Ристовски останува во „Шутка“

Нетпрес - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Член на кумановската група го претепал Јанакиевски во затвор

Кумановски м. - 22.02.2019

Извори на весникот Лајм, информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив, член на Кумановската група од Диво Насеље со иницијали Е.К. го претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

Вечер Прес - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Јанакиески и Ристовски преместени во хашкото одделение во „Шутка“

Република - 22.02.2019

По вчерашниот инцидент што се случи во истражниот затвор во Шутка во кој беа нападнати поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески од страна на притворени учесници во терористичкиот напад во Куманово пред четири години, двајцата министри, ...

Јанакиески денеска ќе бара домашен притвор

Фактор - 22.02.2019

Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета со домашен. Поранешниот владин функционер е повторно притворен во истражниот ...

Миле Јанакиески денеска ќе бара домашен притвор

Република - 22.02.2019

Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета со домашен. Поранешниот владин функционер е повторно притворен во истражниот ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

Локално - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

24Инфо - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје” разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Миле Јанакиески почна штрајк со глад

Пулс24 - 22.02.2019

Откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот “Диво Насеље“, како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во Шутка.

Како што во Шутка притворените не може да бидат посетени од кој ќе му текне и кога ќе му текне,така е и со ...

Centar - 22.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што беше примен на прегледи ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека вчерашниот ден е црн за демократијата.

Јанакиески по вчерашниот напад штрајкува со глад во „Шутка“

Република - 22.02.2019

Поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески почнал штрајк со глад во затворот во „Шутка“ откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот „Диво Насеље“. Како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, ...

Милошоски: Нападот врз Јанакиески и Ристовски беше осмислен

Република - 22.02.2019

Она што се случи во притворското одделение вчера беше смислено сценарио со цел да им се нанесе психичка, физичка и морачна штета на опозиционери, рече пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната комисиска расправа за имунитетот на ...

Миле Јанакиески повторно во болница

Република - 22.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески денеска повторно бил однесен во градската општа болница 8 Септември на преглед. Извори од семејството за ТВ Алфа потврдуваат дека од затворот им кажале дека наредните денови, Јанакиески ќе биде под лекарски ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка”

24Инфо - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Судија од Кривичен суд разговарал со Јанакиески и Ристовски за вчерашниот инцидент

Опсервер - 22.02.2019

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот. Костатирано е дека денеска состојбата во затворот е мирна, без нарушување на редот и ...

Јанакиески заминува во куќен притвор, Ристовски останува во „Шутка“

Република - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Миле Јанакиески повторно е однесен во болница?

Фактор - 22.02.2019

Eкс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска повторно е однесен во градската општа болница 8 Септември на преглед. Извори од семејството за Алфа потврдуваат дека од затворот им кажале дека наредните денови, Јанакиевски ќе биде под ...

Куќен притвор за Јанакиески, Ристовски и натаму во „Шутка“

Локално - 22.02.2019

По произнесување на странките, како и ценење на фактите и доказите приложени во жалбите и решенијата на судија на претходна постапка, Советот донесе решенија со кои жалбата на обвинетиот М.Ј. се уважува, а жалбата на обвинетиот С.Р.

Миле Јанакиески пуштен во домашен притвор

iPortal - 22.02.2019

Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. изјавени против решенија на судија на претходна постапка за прифаќање на предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кои решенија им се определи мерка ...

Миле префрлен во куќен притвор, Спиро и натаму во Шутка

Centar - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, се преиначува во мерка куќен притвор, а ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка"

MTM - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Јанакиески оди во домашен притвор, што одлучи судот за Спиро Ристовски?

Фактор - 22.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење од 30. дена“, стои во соопштението од Судот.

ФОКУС НА ДЕНОТ: „Падна“ оставка во Шутка, Миле си оди дома, Спиро останува во затвор

Фактор - 22.02.2019

Директорот на затворот Шутка, Ѓоко Котевски денеска изјави дека го прифаќа барањето на премиерот Зоран Заев за оставка. Тој кажа дека извештајот за физичкиот напад врз екс министрите, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски ќе биде готов в понеделник.

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Точка - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, се преиначува во мерка куќен притвор, а ...

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

Опсервер - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

(ВИДЕО) Диневски: Груевски го нарачал инцидентот во „Шутка“ за да го оправда неговото бегство

iPortal - 22.02.2019

Сметам дека овој случај треба внимателно да се истражи. Не би бил толку строг за давање на една оценка пред да се сите елементи, бидејќи со оглед на тоа што тие прошетки се под видео надзор и постои видео снимка, има тука и присутни, било ...

Прифатена жалбата на Миле, тој се враќа во куќен притвор – Спиро останува во Шутка

4NEWS - 22.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, по две вечери поминати во истражниот затвор Шутка вечерва се враќа во куќен притвор. Ваква одлука е донесена вечерва откако судот ја прифати жалбата на ...

Јанaкиески нема скршеници, дали има затворската контрола?

iPortal - 22.02.2019

Многу шпекулации околу инцидентите во истражниот затвор – од обид да се издејствува домашен притвор, да се потврди тезата на Груевски дека избегал зашто во затвор животот би му бил загрозен, до тврдења за груб реваншизам.

Судот одобри куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во затвор

еМагазин - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски.

Официјално соопштение од Шутка за инцидентот со поранешните министри Јанакиески и Спировски

4NEWS - 22.02.2019

На ден 21 февруари 2019 година околу 13 часот лицето за време на редовна прошетка на свеж воздух дошло до вербален инцидент предизвикан од лицето С.Р. кон лицето Л.К. кој подоцна преминал во лесна физичка пресметка која била веднаш прекината од ...

Какви последици ќе остави ќотекот за Јанакиески и Ристовски?

Фактор - 22.02.2019

Нападот врз двајцата поранешни министри од ВМРО-ДПМНЕ предизвика нови турбуленции во наелектризираната политичка состојба. Опозицијата е гневна зошто Јанакиески и Ристовски се тепани во притворското одделение на затворот „Шутка“ од страна на двајца ...

По „тепањето“ на Јанакиески и Ристовски: Организирана политичка пресметка или исцениран случај?

еМагазин - 22.02.2019

Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашниот инцидент во Затворот Скопје во Шуто Оризари во кој беа физички нападнати поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски.

Твитер „експлодира“ за затворскиот инцидент со ексминистрите Јанакиески и Ристовски

еМагазин - 22.02.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи имаше по вчершаната вест за инцидентот во Затворот Скопје во Шуто Оризари во кој беа вмешани ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Дел од коментарите се во насока на обвинувања за организирана ...

Судот ќе бара Јанакиески и Ристевски да се префрлат во други затвори

iPortal - 22.02.2019

Соопштение на Основен суд Скопје 1: Судија при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, денеска изврши редовна посета на КПУ Затвор – Скопје при што разговарал со обвинетите М.Ј. и С.П кои вчера беа физички нападнати во затворот.

Kуќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во „Шутка“

Н.Македонија - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за траспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува во мерка куќен притвор, ...

Еден во куќен притвор, другиот во Шутка, реши Осн. суд Скопје 1!

Магазин - 22.02.2019

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 вечерва соопшти дека ја прифатил жалбата на Миле Јанакиески и мерката за пртивор ја преиначил во куќен притвор, додека жалбата на Спиро Ристовски е ...

Тепачите на Миле и Спиро: Ова ти е за Заев и од Заев

Магазин - 22.02.2019

Првиот ден од притворот, каде двајца поранешни министри завршија како осомничени за организација на крвавиот четврток- Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле нападнати, од нивните семејства се исплашени за безбедноста.

Миле Јанакиески пуштен во домашен притвор

1tv - 22.02.2019

Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р. изјавени против решенија на судија на претходна постапка за прифаќање на предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кои решенија им се определи мерка ...

Судија го посети затворот во Шутка, разговарал со Јанакиески и Ристовски, состојбата денеска е мирна

1tv - 22.02.2019

Судија при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска изврши редовна посета на КПУ Затвор – Скопје при што разговарал со обвинетите М.Ј. и С.Р кои вчера беа физички нападнати во затворот. При посетата е констатирано дека состојбата во Затворот денеска ...

Разузнавачот Диневски: Груевски ја нарача тепачката во Шутка

Магазин - 22.02.2019

Сметам дека овој случај треба внимателно да се истражи. Не би бил толку строг за давање на една оценка пред да се сите елементи, бидејќи со оглед на тоа што тие прошетки се под видео надзор и постои видео снимка, има тука и присутни, било ...

Јанакиески од вечерва во куќен притвор, Ристовски останува во Шутка

Скопје1 - 22.02.2019

Судот вечерва соопшти дека ја прифатил жалбата на Миле Јанакиески и мерката за пртивор ја преиначил во куќен притвор, додека жалбата на Спиро Ристовски е одбиена и тој останува во Шутка. -Постапувајќи по жалби на одбраната на М.Ј. и С.Р.

Диневски: Груевски го нарачал инцидентот во „Шутка“ за да го оправда неговото бегство

1tv - 22.02.2019

Сметам дека овој случај треба внимателно да се истражи. Не би бил толку строг за давање на една оценка пред да се сите елементи, бидејќи со оглед на тоа што тие прошетки се под видео надзор и постои видео снимка, има тука и присутни, било ...

Домашен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во истражен затвор

AKO - 22.02.2019

Постапувајќи по жалби на одбраната на Миле Јанкиески и Спиро Ристовски изјавени против решенија на судија на претходна постапка за прифаќање на предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кои решенија им ...

Судија ги посетил Јанакиески и Ристовски во притвор

AKO - 22.02.2019

Судија при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, денеска изврши редовна посета на КПУ Затвор – Скопје при што разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во затворот.

Јанакиески повторно во Шутка овој пат заедно со Ристовски

ТВ21 - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот министерот за образование Спиро Ристовски вечерва влегуваат во Шутка, откако Основниот Суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена.

Кривичен суд: Вељаноски ќе биде повикан откако Собранието ќе се произнесе за неговиот имунитет

Фокус - 21.02.2019

Кривичниот суд синоќа одлучи да им определи мерка притвор во траење од 30 дена на поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како осомничени за организирање на упадот во Собранието.

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Алсат-М - 21.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност од ...

Официјално соопштение од Шутка за инцидентот со поранешните министри Јанакиески и Спировски

ТВ21 - 21.02.2019

На ден 21 февруари 2019 година околу 13 часот лицето за време на редовна прошетка на свеж воздух дошло до вербален инцидент предизвикан од лицето С.Р. кон лицето Л.К. кој подоцна преминал во лесна физичка пресметка која била веднаш прекината од ...

Од затвор „Скопје“ го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Телма - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

ГОБ 8 Септември : Јанакиески не бил повреден

Канал5 - 21.02.2019

Од ГОБ 8 Септември соопштуваат дека кај екс министерот Миле Јанакиески не биле констатирани никакви телесни повреди. Денес, 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално ...

Од затворот „Скопје" го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Канал5 - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје" во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Од „8-ми септември“ негираат дека Миле Јанакиески имал телесни повреди

ТВ21 - 21.02.2019

Од Градската општа болница „8-ми септември“ Скопје информираат дека лицето М.Ј кој денеска бил примен кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен клинички лекарски преглед не се ...

Од затворот велат дека Јанакиески и Ристовски предизвикале вербална расправија, па биле нападнати

Фокус - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор Шутка попладнево преку соопштение објаснија како дошло до физичкиот напад на поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, кои се во триесет дневен притвор по барање на обвинителството во рамките на ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

24 Вести - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Кај Миле Јанакиески нема никакви повреди, велат од гоб „8 Септември“

Сакам да кажам - 21.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески, кој како притвореник бил нападнат од затвореник во затворот „Шутка“ нема никакви телесни повреди, соопштија од Градската општа болница „8 Септември„ во Скопје.

ГОБ „8 Септември“: На Јанакиески не му се констатирани никакви повреди

Фокус - 21.02.2019

Од Градската општа болница „8-ми Септември“ попладнево соопштија дека по извршениот преглед на Миле Јанакиески не се констатирани никакви телесни повреди. -Во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по ...

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Канал5 - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември" Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје" во Шутка.

Спиро Ристовски нападнат во Шутка?

Алсат-М - 21.02.2019

Поранешниот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски, кој од синоќа е во притвор денеска бил нападнат во истражниот затвор, Шутка, дознава Алсат од извори во затворот. Неофицијално, нападот се случил во дворот додека притворениците ...

Јанакиески претепан во Шутка, Спиро Ристовски нападнат

Алсат-М - 21.02.2019

Миле Јанакиески, поранешен министер и осомничен дека бил организатор за насилниот 27 април, денеска бил претепан во истражниот затвор Шутка, каде отслужува 30 дневен притвор. Нападнат бил и Спиро Ристовски, кој исто така од синоќа е во притвор во ...

Притворените Миле Јанакиески и Спире Ристовски нападнати во затворот Шутка

Сакам да кажам - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спире Ристовски, обвинет за повеќе предмети на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но од синоќа во притвор во Шутка, како осомничени за организција на нападот на Собранието на 27 април 2017, денеска биле физички нападнат во ...

Дали Груевски бил во право за заканите? Миле и Спиро претепани во Шутка

ТВ21 - 21.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристевски на кои синоќа им беше определена мерка притвор денеска биле нападнати во затворот Шутка, потврдуваат за ТВ21 од затворот. Како што дознаваме до физичката пресметка дошло по наводни провокации од ...

Јанакиески и Спировски нападнати во затворот Шутка!

Фокус - 21.02.2019

Осомничените за организација на настаните од 27 април во Собранието, Миле Јанакиески и Спире Ристовски, денеска биле физички нападнат во затворот, дознава Фокус. Според информациите, тие биле нападнати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во ...

Јанакиески се здобил со скршеница на раката по тепачката во Шутка

ТВ21 - 21.02.2019

Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, Ристески добил медицинска помош по расечената сркада во стационарот во затворот, дознава ТВ21. На двајцата екс министри синоќа им беше определен притвор за случувањата од “27 ...

Сопругите на нападнатите Јанакиески и Ристески се сериозно загрижени за нивната безбедност во затворот Шутка

Телма - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри, сега осомничени за организација на крвавиот четврток, првиот ден од притворот биле нападнати од притвореници во затворот Шутка. Инцидентот се случил попладнево за време на прошетка во кругот на заворот.

Градската општа болница „8-ми Септември“ не констатирале никакви телесни повреди кај Јанакиески

Телма - 21.02.2019

Денес, 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен клинички лекарски преглед не се констатирани ...

Јанакиески и Ристовски- цел на физички напад во затворот ,,Шутка“

Канал5 - 21.02.2019

Екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски физички нападнати за време на денешната едночасовна пауза за прошетка во затворот Шутка каде се наоѓаат од синоќа во притвор за случајот 27-ми април.

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Миле

Фокус - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево беше во ГОБ „8-ми Септември“ за да го види Миле Јанакиески, кој беше донесен од истражниот затвор по денешниот инцидент. Но, на Мицкоски не му било дозволено да влезе во собата на Јанакиески.

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Миле

ТВ21 - 21.02.2019

Залудни беа обидите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за да го посети Миле Јанакиески кој денеска беше префрлен во болницата “8-ми септември” откако во затворот Шутка се случила физичка пресметка.

Во затворот во Шуто Оризари повредени се екс-министрите Јанакиевски и Ристовски

Телма - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри, сега осомничени за организација на „крвавиот четврток“, првиот ден од притворот биле нападнати од притвореници во затворот Шутка. Инцидентот се случил попладнево за време на прошетка во кругот на заворот.

Јанакиески и Ристовски нападнати во „Шутка“ – цело ВМРО-ДПМНЕ пред болницата „8-ми септември“

ТВ21 - 21.02.2019

Екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски физички биле нападнати во затворот во Шутка. Според првичните информации, нападот се случил за време на прошетката во дворот на затворот. Наводно ги нападнал член од кумановска група, кој исто така е ...

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Јанакиески

Канал5 - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево отиде во ГОБ „8-ми Септември" да го посети поранешниот министер Миле Јанакиески, кој бил згрижен таму по инцидентот во затворот „Скопје" во Шутка.

Миле Јанакиески вратен во затворот во Шутка

Фокус - 21.02.2019

Миле Јанакиески вечерва е вратен во истражниот затвор Шуто Оризари, каде е во притвор. Тој претходно беше однесен на преглед во ГОБ „8 Септември“ откако беше нападнат во инцидент во затворот.

Котевски: Јанакиески заврши во ГОБ „8-ми септември“ по инцидентот кој го предизвика во затворот во Шутка

24 Вести - 21.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски физички биле нападнати во затворот во Шутка. Нападот се случил за време на прошетката во дворот на затворот. Наводно ги нападнал член од кумановска група, кој исто така е во „Шутка“.

На Мицкоски не му било дозволено да го посети Јанакиески во болница

24 Вести - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево беше во градската општа болница „8-ми септември“ за да го види Миле Јанакиески, кој беше донесен од истражниот затвор по денешниот инцидент.

Миле Јанакиески вратен во Шутка

ТВ21 - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е вратен во Шутка, потврди вечерва директорот на затворот – Ѓоко Котевски во изјава за медиумите. Котевски рече дека денеска се случени два инциденти, едниот во 13 часот и другиот во 14 часот.

Миле Јанакиески повторно е вратен во затворот во Шутка

24 Вести - 21.02.2019

По денешниот инцидент во затворот Шуто Оризари и лекарскиот преглед во градската општа болница 8 ми септември Миле Јанакиески повторно е вратен во затворот во Шутка информираше директорот на затворот Ѓоко Котевски.

Мицковски се обиде да влезе во посета на Јанакиевски

Телма - 21.02.2019

Додека Миле Јанакиески беше во градската болница 8-ми септември, таму се појави и раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Сакаа да го посетат екс министерот, но немаа судско одобрение за посета на притвореник. Се обидоа да влезат внатре.

Екс-министрите Јанакиевски и Ристовски нападнати од Лирим Красниќи и Есад Кафеџоли, и двајцата осудени на 40-години ...

Телма - 21.02.2019

Напад, раскрвавени глави и вербални провокации зад решетките во Шутка. Предизвикаа политички обвинувања и обид за опозициски упад во градската болница 8-ми септември. Првиот ден од притворот, каде двајца поранешни министри завршија како осомничени ...

Јанакиески е вратен во затворот во Шутка, по приемот во ГОБ „8-ми септември“

24 Вести - 21.02.2019

Од вербалнна расправија до тепачка. Вака завршиле двата инцидента во истражниот затвор во Шуто Оризари во кој инволвирани се поранешните министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски . Повикувајќи се на очевидци директорот на затворот Ѓоко Котевски ...

Костов: Јанакиески нема повреди, препорачан е 24-часовен надзор

Фокус - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“, Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Осуденици на 40 години затвор за Диво Насеље се напаѓачите на Јанакиески и Ристовски

Фокус - 21.02.2019

Првиот ден од притворот, каде двајца поранешни министри завршија како осомничени за организација на крвавиот четврток- Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле нападнати, од нивните семејства се исплашени за безбедноста.

Основен суд Скопје 1: Знаеме дека имало физички напад во затвор, на терен судија ќе излезе утре

Курир - 21.02.2019

По информациите кои излегоа во јавноста дека Миле Јанакиески и Спиро Ристовски се претепани во затвор, КУРИР побара одговори од сите надлежни. Од Основниот суд Скопје 1 за КУРИР потврдуваат дека се случил настанот, но детали не соопштуваат.

Лудилото на власта продолжува: Во затвор нападнати Јанакиески и Ристовски

Курир - 21.02.2019

Двајцата екс-министри кои биле приведени синоќа, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, денеска биле нападнати во затворот во Шутка. Јанакиески се здобил со скршеница на раката, додека Ристовски завршил со пукната аркада.

„Алсат“: И Спиро Ристовски нападнат во затворот во Шутка

Курир - 21.02.2019

Миле Јанакиески, поранешен министер и осомничен дека бил организатор за насилниот 27 април, денеска бил претепан во истражниот затвор Шутка, каде отслужува 30 дневен притвор, објави Алсат.

И Спиро Ристовски физички нападнат во Шутка

Сител - 21.02.2019

Алсат пишува дека по Миле Јанакиевски денеска нападнат бил и Спиро Ристовски, кој исто така од синоќа е во притвор во истражниот затвор, Шутка. Неофицијално, нападот се случил во дворот додека притворениците шетаат, а расправијата започнала кога ...

Нападнати Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во Шутка

А1 On - 21.02.2019

Двајцата осомничени за организација на настаните од 27 април, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои вчера им беше одреден 30-дневен притвор, биле нападнати во затворот во Шуто Оризари, потврдуваат нивни блиски за „А1он“.

Инцидент во затворот Шутка, поранешните министри Јанакиески и Ристовски претепани од притвореник од Диво Насеље

МКД - 21.02.2019

Од вчера притворените поранешни министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, денеска биле повредени во истражниот затвор во Шуто Оризари во Скопје. Неофицијално, двајцата биле нападнати за време на прошетката во дворот на затворот од Лирим Красниќи, ...

Во Шутка нападнати Ристовски и Јанакиески, на Миле му ја скршиле раката

+инфо - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои од вчера се во затворот во Шутка, а на кои им беше одреден 30дневен притвор за организација на 27 април, денеска биле нападнати од еден од членовите на кумановската група, кој е осуден за нападот во ...

Миле Јанакиески префрлен во болницата „8-ми септември“

Курир - 21.02.2019

Член на кумановската група осуден за нападот во кумановското „Диво насеље“ ги нападнал поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски на кои вчера им беше одреден триесетдневен притвор за организација на настаните од 27-ми април и двајцата ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Нетпрес - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Спиро со расечена аркада, Миле со скршеница на раката

Курир - 21.02.2019

Миле Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, додека Спиро Ристески добил медицинска помош по расечената аркада во стационарот во затворот, дознава ТВ21. На двајцата екс министри синоќа им беше определен притвор за ...

„8 септември“ по инцидентот во Шутка: Јанакиевски нема повреди

Нова ТВ - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои од вчера се заедно во притвор во Шутка, како осомничени за организатори за нападот во Собранието на 27 април денеска биле физички нападнати во затворот.

ГОБ „8-ми Септември“: Јанакиески прегледан, не се констатирани никакви телесни повреди

+инфо - 21.02.2019

Денес, 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен клинички лекарски преглед не се констатирани ...

Јавноста згрозена од безбедноста во затворите: СДСМ не ги штити животите на граѓаните, уште помалку на притворениците и ...

Курир - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои пред два дена беа приведени, вчера беа нападнати во затворот во Шутка. По немилион настан Јанакиески се здоби со скршеница на раката и веднаш беше префрлен во „ГОБ 8 септември“ во ...

Спиро со расечена аркада - Миле со скршеница во болница

Press24 - 21.02.2019

Миле Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, додека Спиро Ристески добил медицинска помош по расечената аркада. За ова денеска известува ТВ21. На двајцата екс министри синоќа им беше определен притвор за случувањата од ...

Сопругите на Јанакиески и Ристески во паника за нивните животи

Press24 - 21.02.2019

Член на кумановската група осуден за нападот во кумановското „Диво насеље“ ги нападнал поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски на кои вчера им беше одреден триесетдневен притвор за организација на настаните од 27-ми април и двајцата ...

Се огласи сопругата на Миле Јанакиески по инцидентот во Шутка

Курир - 21.02.2019

Сопругата на поранешниот министер Миле Јанакиески кој синоќа беше приведен, денеска бил нападнат во затворот во Шутка, се огласи по инцидентот. -Адвокатите ме известија дека дознале оти настанала некаква тепачка започната од некој од членовите на ...

Јанакиески и Ристовски нападнати во затворот во Шутка

Р.С.Европа - 21.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле физички нападнати во истражниот затвор во Шутка, потврдуваат за Радио Слободна Европа извори од затворот. Тие од вчера се во триесет дневен притвор по барање на обвинителството во рамките ...

Во Шутка нападнати Ристовски и Јанакиески, на Миле му ја скршиле раката на Спиро му ја расекле аркадата

Скопје24 - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои од вчера се во затворот во Шутка, а на кои им беше одреден 30 дневен притвор за организација на 27 април, денеска биле нападнати од еден од членовите на кумановската група, кој е осуден за нападот во ...

Претепаниот Јанакиески ќе биде хоспитализиран, а Ристовски поминал со помалку сериозни повреди

Нетпрес - 21.02.2019

Пукната аркада, но и голем број други модринки по лицето и главата е епилогот од физичкиот напад врз поранешниот министер Спиро Ристовски, во истражниот затвор во Шутка, дознава Нетпрес. Поранешниот министер бил претепан околу 12 часот, за време на ...

Кои се нарачателите на нападот врз Јанакиески и Ристовски: Молк од институциите

Курир - 21.02.2019

Ниту една од институциите не излезе со официјално образложение за тоа што точно се случило денес во притворското одделение во Шутка. Тоа што е познато е дека се претепани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои имаат и повреди.

ФОТО: Мицкоски во посета на претепаниот Јанакиески во ГОБ „8 Септември“

Курир - 21.02.2019

По инцидентот во затворот во Шутка каде поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беа претепани, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски отиде во посета во ГОБ „8 Септември“, каде со повреди беше пренесен ...

Затворската полиција и Алфите во ГОБ „8-ми Септември“ го спречуваат Мицкоски, не му дозволуваат да го посети Јанакиески ...

Курир - 21.02.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пристигна во ГОБ „8-ми септември“ со цел да го посети претепаниот Миле Јанакиески. Поранешниот министер се здоби со повреди откако денес беше нападнат во притворското одделение во затворот во Шутка.

Затворската управа: Ристовски и Јанакиески ги предизвикаа инцидентите

Независен - 21.02.2019

Управата на истражниот затвор во Шуто Оризари потврди дека ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле нападнати при првиот ден од притворот поради крвавите инциденти во Собранието на 27 април 2017 година.

ВИДЕО: На Мицкоски не му дозволуваат да го види Јанакиески во болница - повикано засилување

Press24 - 21.02.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски е моментално во во ГОБ „8-ми септември“ со цел да го посети претепаниот Миле Јанакиески во затворот во Шутка. На Мицкоски не му беше дозволено да влезе во болницата од страна на обезбедувањето.

Мицкоски инсистираше да го посети Јанакиески: Да не ја правиме голема

А1 On - 21.02.2019

На претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицксоки не му беше дозволено да го посети екс-министерот, Миле Јанакиески во болницата „8-ми септември“. Обезбедувањето му го попречи патот и му порача да побара одобрение од судот, бидејќи на Јанакиески му ...

„Алсат“: И Спиро Ристовски нападнат во затворот во Шутка

Нетпрес - 21.02.2019

Миле Јанакиески, поранешен министер и осомничен дека бил организатор за насилниот 27 април, денеска бил претепан во истражниот затвор Шутка, каде отслужува 30 дневен притвор, објави Алсат.

Јанакиески и Ристовски предизвикале вербална расправија, по што биле нападнати

Р.С.Европа - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор Шутка соопштија денеска како дошло до физичкиот напад на поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, кои се во триесет дневен притвор по барање на обвинителството во рамките на истрагата за настаните во ...

„Алмакос“: Ристовски е натепан зашто не давал пари за училиштата со настава на албански јазик

Нетпрес - 21.02.2019

Членовите на семејствата на Кумановската група, во изјава за весникот „Лајм“, дале објаснување во врска со инцидентот што се случи денеска во затворот Шутка, каде претепани беа поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, пишува „Алмакос“ ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

А1 On - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

(ВИДЕО) Мицкоски не успеа да го посети Јанакиески во болница

Независен - 21.02.2019

По информацијата дека во затворот во Шутка биле нападнати ексминистрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како што јавуваат дел од медиумите, се упатил во ГОБ „8 Септември“ со цел да го посети ...

„Алмакос“: Членови на кумановската група го претепале Ристовски зошто не давал пари за училиштата со настава на ...

Курир - 21.02.2019

Членовите на семејствата на Кумановската група, во изјава за весникот „Лајм“, дале објаснување во врска со инцидентот што се случи денеска во затворот Шутка, каде претепани беа поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, пишува „Алмакос“ ...

Мицкоски инсистира да го посети Јанакиески: „Да не ја правиме голема“

Макфакс - 21.02.2019

На претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не му беше дозволено да го посети ексминистерот Миле Јанакиески во болницата „8 Септември“. Обезбедувањето му го попречи патот и му порача да побара одобрение од судот бидејќи на Јанакиески му е ...

Јанакиески нема телесни повреди, велат од болницата „8 Септември“

МКД - 21.02.2019

Од градската општа болница „8 Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, но не му биле констатирани телесни повреди.

На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Р.С.Европа - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ соопштија дека на поранешниот министер Миле Јанакиески, кој беше примен во болницата по инцидентот во затворот во Шутка, не му биле констатирани телесни повреди. Јанакиески се пожалил на болки по телото и главата, а по ...

Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Макфакс - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што е хоспитслизиран ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот ден е црн за демократијата. Мицкоски на новинарско прашање одговори дека не му било допуштено ...

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Миле, чекаа насоки од Заев

Press24 - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево беше во ГОБ „8-ми Септември“ за да го види Миле Јанакиески, но не му било дозволено. -Не ми дозволија да го посетам Миле Јанакиески, никој не дојде да ни каже што се случува.

Мицкоски вратен од ГОБ „8.Септември“: Не ми дозволија да го видам Јанакиески

Сител - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево беше во ГОБ „8-ми Септември“ за да го види Миле Јанакиески, кој беше донесен од истражниот затвор по денешниот инцидент. Но, на Мицкоски не му било дозволено да влезе во собата на Јанакиески.

(ВИДЕО) Мицкоски: Не ме пуштија да го видам, Јанакиески го чуваат околу 50 полицајци

А1 On - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од пред болницата „8-ми Септември“, каде е хоспитслизиран екс-министерот, Миле Јанакиески рече дека денешниот ден е црн ден за демократијата.

Мицкоски: Не ми дозволија да го посетам Миле Јанакиески во болница

+инфо - 21.02.2019

По инцидентот во истражниот затвор во Шутка, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, попладнево бил во ГОБ „8-ми Септември“ со намера да го посети Миле Јанакиески, кој таму бил донесен на преглед, по првичните информации дека е повреден во ...

ГОБ „8 Септември“: На Јанакиески не му се констатирани повреди

Макфакс - 21.02.2019

Од ГОБ „8 Септември“ попладнево преку сооопштение информираат дека ексминистерот Миле Јанакиески е примен кај нив по инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, меѓутоа не му биле констатирани телесни повреди.

Е ова го немаше ни во режимот на Груевски – линч во притвор!

+инфо - 21.02.2019

„Сите ќе ги осудат како муви, никој нема да биде поштеден“, ми вели еден добро информиран пријател. Му верувам. Дури се знае дека лавината на драконски пресуди треба да се стркала во март, во екот на кампањата за претседателските избори.

Мицкоски: Државата не ги заштити Јанакиески и Ристовски

Р.С.Европа - 21.02.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од градската болница „8 Септември“ побара одговорност од премиерот Зоран Заев, министерката за правда, Рената Дескоска, и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за физичкиот напад врз поранешните ...

Јанакиески се жали на болки, болницата тврди дека нема телесни повреди

Курир - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески. Иако тој беше претепан во затворот во Шутка, од болницата велат дека не му биле констатирани телесни повреди.

Нови закани кон Спиро: Зарем Ристовски треба потешко да биде претепан за да добие домашен притвор?

Курир - 22.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски вчера физички беа нападнати и повредени во скопскиот затвор „Шутка“, од страна на осуденици за кумановските настани во кои животот го загубија повеќе припадници на специјалните сили.

Јанакиевски се жали на болки, болницата тврди дека нема телесни повреди

Независен - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Мицкоски: Не ми дозволија да го посетам Миле Јанакиески

Слободен Печат - 21.02.2019

„Не ми дозволија да го посетам Миле Јанакиески, никој не дојде да ни каже што се случува. 50 полициски сили имаше пред собата на Миле, чекавме директорот да добие насока од неговиот шеф Зоран Заев да ни каже, да ни го оправда ова.

Е ова го немаше ни во режимот на Груевски – линч во притвор!

Слободен Печат - 21.02.2019

„Сите ќе ги осудат како муви, никој нема да биде поштеден“, ми вели еден добро информиран пријател. Му верувам. Дури се знае дека лавината на драконски пресуди треба да се стркала во март, во екот на кампањата за претседателските избори.

Министерството за правда го осуди инцидентот во затворот во Шутка

Р.С.Европа - 21.02.2019

Министерството за правда соопшти денеска дека најостро го осудува вербалниот, а потоа и физичкиот инцидент во затворот во Шутка. Од министерството се посочува дека се очекува санкционирање на сторителите на насилство, но, и на сите оние кои не ...

Јанакиески вратен во затворот во Шутка

Press24 - 21.02.2019

Миле Јанакиески вечерва е вратен во истражниот затвор Шуто Оризари, каде е во притвор откако претходно излезе информацијата дека е претепан и однесен во болница. Директорот на истражниот затвор Шуто Оризари вечерва соопшти дека Јанакиески по ...

Миле Јанакиевски е вратен во Шутка – не му се констатирани телесни повреди

Нова ТВ - 21.02.2019

Директорот на затворот Шутка, Ѓоко Котевски на прес конференција која ја одржа пред затворот кажа дека денеска имало два инциденти во затворот кои биле испровоцирани од притворените Спиро Ристовски и Миле Јанакиевски.

Од затворот го потврдија инцидентот во кој беа повредени Јанакиески и Ристовски

Курир - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Министерство за правда контра директорите на затворот и болницата: Контрадикторни изјави за претепувањето на Јанакиески ...

Курир - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“, Христијан Костов, вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Геровски: Ова го немаше ни во времето на Груевски

Курир - 21.02.2019

„Сите ќе ги осудат како муви, никој нема да биде поштеден“, ми вели еден добро информиран пријател. Му верувам. Дури се знае дека лавината на драконски пресуди треба да се стркала во март, во екот на кампањата за претседателските избори.

Мицкоски побара оставка од Заев, Спасовски и Дескоска

Независен - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево отиде во ГОБ „8-ми Септември“ да го посети поранешниот министер Миле Јанакиески, кој бил згрижен таму по инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде издржува мерка притвор, но, како што ...

Котевски: Јанакиески е вратен во притворот во Шутка

Нетпрес - 21.02.2019

Директорот на истражниот затвор во Шутка, Ѓоко Котевски, вечерва потврди дека обвинетиот Миле Јанакиески е вратен во притвор. Јанакиески, по неколкучасовниот престој во ГОБ „8 септември“, во моментов се наоѓа во затворот заедно со неговиот адвокат ...

Јанакиески вратен во затворот во Шутка

Курир - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески вечерва е вратен во Шутка, потврди директорот на затворот, Ѓоко Котевски. Тој повеќе часа беше во ГОБ „8-ми Септември“ откако беше претепан во притворското одделение на ...

Јанакиески вратен во притвор

Р.С.Европа - 21.02.2019

Директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски информираше дека Миле Јанакиески е вратен во притвор по лекарскиот преглед во градската болница „8 Септември“. Ппранешните министри Јанакиески и Спиро Ристовски биле физички нападнати, по вербални ...

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Јанакиески

Нова ТВ - 21.02.2019

По инцидентот во истражниот затвор во Шутка, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, попладнево бил во ГОБ „8-ми Септември“ со намера да го посети Миле Јанакиески, кој таму бил донесен на преглед, по првичните информации дека е повреден во ...

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Макфакс - 21.02.2019

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари.

Јанакиески вратен во Шутка, Ристовски не го напуштил притворот, двајцата имале лесни повреди

OhridNews - 21.02.2019

Откако во болницата „8 Септември“ му било констатирани лесни повреди здобиени во инцидент во притворот, главно набиеници, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кому синоќа му беше одредена мерка притвор под сомнение за вмешаност во ...

(ВИДЕО) Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

А1 On - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Јанакиески вратен во затворот „Шутка“

Слободен Печат - 21.02.2019

Котевски рече дека денеска се случени два инциденти, едниот во 13 часот и другиот во 14 часот. Додаде дека во затворот реакцијата на полицијата е брза и дека ги осудуваат овие инциденти. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е ...

Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под лекарски надзор

Нова ТВ - 21.02.2019

Директорот на болницата „8-ми септември“, Христијан Костов на прес конференција пред болницата рече дека кај Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди. Јанакиески бил примен во болницата околу 16 часот.

Кој дозволи Јанакиевски и Ристовски да бидат претепани? Опозицијата бара одговорност

Алфа - 21.02.2019

Инциденти во затворот во Шутка, поранешните министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, жртви на физички напад во дворот на затворот. По нанасените повреди Јанакиевски беше пренесен во градската општа болница 8 Септември , каде беше ...

Директорот на Шутка: Спиро и Миле ги предизвикале инцидентите

Press24 - 21.02.2019

Директорот на затворот Шутка, Ѓоко Котевски на прес конференција која ја одржа пред затворот кажа дека денеска имало два инциденти во затворот кои биле испровоцирани од притворените Спиро Ристовски и Миле Јанакиевски.

Независна комисија да ги истражи двете тепања во затворот во Шутка!

+инфо - 21.02.2019

Јавноста има право да ги слушне и сведочењата на нападнатите и тепани Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, а не само верзијата на затворската управа. Откако се огласив со протестна колумна против линчот врз притворениците Миле Јанакиески и Спиро ...

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Независен - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Јанакиески и Ристовски нападнати во Шутка - кај Јанакиески не се констатирани повреди

Сител - 21.02.2019

Лекарите во Градската болница 8-ми септември не констатирале повреди кај Миле Јанакиески.. Пред здравствените работници, тој се пожалил на болки по телото и главата.. За физичките инциденти во истражниот затвор Скопје, Министерството за правда ...

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески, забранета е посета на лице со полициско обезбедување

+инфо - 21.02.2019

Во оваа болница и претходно имале контакт со затворите и од Идризово и од Шутка и во такви случаеви сите донесени пациенти биле во придружба на полиција или на затворска полиција - рече Костов.

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Слободен Печат - 21.02.2019

-Денеска во попладневните часови после 16 часот е донесено лице од затворот „Скопје" за медицински преглед. После приемот во Ургентниот центар дежурна екипа од специјалисти изврши преглед при што се направени најразновидни инстигации, од крвна ...

Јанакиески претепан, а Ристовски нападнат во затворот во Шутка

Press24 - 21.02.2019

Миле Јанакиески, поранешен министер и осомничен дека бил организатор на настаните на 27. април минатата година во Собрание, денеска бил претепан во истражниот затвор Шутка, каде отслужува 30 дневен притвор.

Директорот на ГОБ 8 Септември: Немаше повреди кај Јанакиески

Press24 - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

„ТВ 21“: Дали Груевски бил во право за заканите? Миле и Спиро претепани во Шутка!

Курир - 21.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристевски на кои синоќа им беше определена мерка притвор денеска биле нападнати во затворот Шутка, потврдуваат за ТВ21 од затворот. Екс премиерот, сега азилант Груевски во ТВ интервју изјави дека тој ...

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Сител - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Основен суд Скопје 1: Знаеме дека имало физички напад во затвор, на терен судија ќе излезе утре

Press24 - 21.02.2019

По информациите кои излегоа во јавноста дека Миле Јанакиески и Спиро Ристовски се претепани во затвор, oд Основниот суд Скопје 1 за КУРИР потврдуваат дека се случил настанот, но детали не соопштуваат.

Осуденици на 40 години затвор за Диво Насеље се напаѓачите на Јанакиески и Ристовски

Курир - 21.02.2019

Првиот ден од притворот, каде двајца поранешни министри завршија како осомничени за организација на крвавиот четврток- Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле нападнати, од нивните семејства се исплашени за безбедноста.

Јанакиески и Ристовски ги нападнале осуденици на 40 години затвор за Диво Насеље

Press24 - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беа нападнати во затвор денеска. Од затворот Скопје, првин се огласија со соопштение во кое велат дека и Ристовски и Јанакиески вербално провоцирале во две засебни прошетки по што биле ...

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски истепани во Шутка

OhridNews - 21.02.2019

Двајцата осомничени за организација на настаните од 27 април, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои вчера им беше одреден 30 дневен притвор, биле претепани во затворот во Шуто Оризари, потврдуваат нивни блиски за „Макфакс“.

Миле Јанакиески префрлен во болницата „8-ми септември“

Press24 - 21.02.2019

Член на кумановската група осуден за нападот во кумановското „Диво насеље“ ги нападнал поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски на кои вчера им беше одреден триесетдневен притвор за организација на настаните од 27-ми април и двајцата ...

Спиро со расечена аркада, Миле со скршеница на раката

Сител - 21.02.2019

Миле Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, додека Спиро Ристески добил медицинска помош по расечената аркада во стационарот во затворот, дознава ТВ21. На двајцата екс министри синоќа им беше определен притвор за ...

Сопругите на нападнатите Јанакиески и Ристовски се сериозно загрижени за нивната безбедност во затворот Шутка

Курир - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри кои беа приведени, првиот ден од притворот биле нападнати од притвореници во затворот Шутка. Инцидентот се случил попладнево за време на прошетка во кругот на заворот.

Јанакиески заврши со скршена рака во ГОБ „8 септември“, Ристовски има расечена аркада

Слободен Печат - 21.02.2019

На двајцата екс министри синоќа им беше определен притвор за случувањата од “27 април”. Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, Ристески добил медицинска помош по расечената аркада во стационарот во затворот, пренесува ...

Сопругата на Јанакиески: Домашниот притвор се почитуваше максимално

Нетпрес - 21.02.2019

Сопругата на поранешниот министер Миле Јанакиески кој синоќа беше приведен, денеска бил нападнат во затворот во Шутка, се огласи по инцидентот. -Адвокатите ме известија дека дознале оти настанала некаква тепачка започната од некој од членовите на ...

Сопругата на Јанакиески се огласи по инцидентот во затворот

Press24 - 21.02.2019

Сопругата на поранешниот министер Миле Јанакиески кој синоќа беше приведен, денеска бил нападнат во затворот во Шутка, се огласи по инцидентот. -Адвокатите ме известија дека дознале оти настанала некаква тепачка започната од некој од членовите на ...

(ВИДЕО) Мицкоски оневозможен да го посети претепаниот Јанакиески во ГОБ „8 Септември“

Нетпрес - 21.02.2019

По инцидентот во затворот во Шутка каде поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беа претепани, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски отиде во посета во ГОБ „8 Септември“, каде со повреди беше пренесен Јанакиески.

Управата на „Шутка“ ќе преземе мерки за да бидат казнети напаѓачите

Нова ТВ - 21.02.2019

Од Истражниот затвор Шутка соопштуваат дека денеска околу 13 часот за време на редовна прошетка на притвореници дошло до вербален инцидент предизвикан од лицето Спиро Ристоски кон лицето Л.К.

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Р.С.Европа - 21.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност од ...

Од затвор „Скопје” го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Слободен Печат - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје” во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Мицкоски во посета на претепаниот Јанакиески во ГОБ „8 Септември“

Сител - 21.02.2019

По инцидентот во затворот во Шутка каде поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беа претепани, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски отиде во посета во ГОБ „8 Септември“, каде со повреди беше пренесен ...

Затворот објави првична верзија за инцидентите во кои беа претепани Јанакиески и Ристовски

Нетпрес - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Од затвор „Скопје“ се огласија за инцидентот: Да не се подлегнува на шпекулации

Press24 - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Кривичниот суд за определувањето мерка притвор за Ристовски и Јанакиески

Press24 - 21.02.2019

Кривичниот суд објави соопштение за определувањето притвор за Спиро Ристовски и Миле Јанакиески во врска со истражната постапка на ЈОРМ за настаните во Собранието. Истражната постапка е против пет лица за кои постои основано сомневање дека сториле ...

За „27 април“ 30 дена притвор и за поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристоски

МКД - 21.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор им е определена заради опасност од бегство и влијание врз истрагата.

Еден од обвинетите за Диво Насеље тешко го претепал Миле Јанакиески во затворот Шутка?

Курир - 21.02.2019

Извори на весникот „Лајм„, информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив , член на Кумановската група со иницијали Е.К. го претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

Лајм: Миле Јанакиески нападнат во истражниот затвор во Шутка

Сител - 21.02.2019

Извори на весникот Лајм , информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив, член на Кумановската група со иницијали Е.К. го претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

Управата на затворот во Шутка: Вербалните инциденти предизвикани од Јанакиески и Ристовски

+инфо - 21.02.2019

Нападнатите лица ќе бидат понатаму згрижени и заштитени без опасност по нив, согласно процедурите на установата, велат од затворот. Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани ...

Од затвор „Скопје“ го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Сител - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Сител - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Кривичниот суд за определувањето мерка притвор за Ристовски и Јанакиески

Академик - 21.02.2019

Кривичниот суд објави соопштение за определувањето притвор за Спиро Ристовски и Миле Јанакиески во врска со истражната постапка на ЈОРМ за настаните во Собранието. Истражната постапка е против пет лица за кои постои основано сомневање дека сториле ...

Лајм: Еден од обвинетите за Диво Насеље тешко го претепал Миле Јанакиевски во затворот Шутка?

Press24 - 21.02.2019

Извори на весникот „Лајм„, информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив, член на Кумановската група со иницијали Е.К. го претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

ГОБ „8-ми Септември”: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Слободен Печат - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември" апелираат јавноста да ги следи официјалните информации на надлежните институции и да не се подлегнува на шпекулации. Од ГОБ „8-ми Септември” попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, ...

Се огласија од ГОБ „8-ми Септември“: Јанакиески нема повреди

Press24 - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Еден од обвинетите за Диво Насеље тешко го претепал Миле Јанакиески во затворот Шутка?

Нетпрес - 21.02.2019

Извори на весникот „Лајм„, информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив, член на Кумановската група со иницијали Е.К. го претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

Јанакиески претепан во Шутка и со повреди префрлен во болница – нападнат и Спиро Ристовски

Алфа - 21.02.2019

Во Затворот во Шутка е претепан поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој од синоќа е на издржување на мерката притвор. И поранешниот министер Спиро Ристовски бил жртва во истиот напад.

Истепани Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шуто Оризари

Макфакс - 21.02.2019

Двајцата осомничени за организација на настаните од 27 април, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои вчера им беше одреден 30-дневен притвор, биле истепани во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, потврдуваат нивни блиски за „Макфакс“.

Јанакиески и Ристовски истепани во затворот „Шутка“!

Слободен Печат - 21.02.2019

Нив ги нападнал член од осудениците во Диво Насеље. Денеска во затворот „Шутка“ се случил инцидент во кој полесно се повредени Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Нив ги нападнал член од осудениците во Диво Насеље.

Ристовски и Јанакиески нападнати во Шутка

Независен - 21.02.2019

Член на кумановската група осуден за нападот во кумановското „Диво насеље“ ги нападнал поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски на кои вчера им беше одреден триесет и дневен притвор за организација на крвавиот четврток и двајцата беа ...

Мицкоски: Државата не успеа да ги заштити животите на притворениците Јанакиески и Ристoвски

Република - 21.02.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека не му било дозволено да го види претепаниот Миле Јанакиески по инцидентот кој се случи денеска во „Шутка“ , а кој сега е во болницата „8 септември“.

Од „8-ми септември“ негираат дека Миле Јанакиески имал телесни повреди

4NEWS - 21.02.2019

Од Градската општа болница „8-ми септември“ Скопје информираат дека лицето М.Ј кој денеска бил примен кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен клинички лекарски преглед не се ...

Јанакиески и Ристоски нападнати во затворот Шутка

еМагазин - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот министер за образование, Спиро Ристоски , денеска биле нападнати во затворот во Шутка. Медиумите јавуваат дека Јанакиески е префрлен во болницата ГОБ „8 Септември“.

ГОБ „8-ми Септември”: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

24Инфо - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември” попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје” во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Инцидент во затворот Шутка, поранешните министри Јанакиески и Ристовски претепани од притвореник од Диво Насеље

Бриф - 21.02.2019

Осомничените за организација на настаните од 27 април во Собранието, Миле Јанакиески и Спире Ристовски, денеска биле физички нападнат во затворот, дознава Фокус. Според информациите, тие биле нападнати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во ...

Алсат: Јанакиески и Спиро Ристовски нападнати во Шутка

iPortal - 21.02.2019

Миле Јанакиески, поранешен министер и осомничен дека бил организатор за насилниот 27 април, денеска бил претепан во истражниот затвор Шутка, каде отслужува 30 дневен притвор. Нападнат бил и Спиро Ристовски, кој исто така од синоќа е во притвор во ...

Градска болница: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Фактор - 21.02.2019

Од Градската болница „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив e примен бившиот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но дека не му се констатирани телесни повреди.

Мицкоски: Крвави ти се рацете Заев, денес се Миле и Спиро, утре може да биде било кој

еМагазин - 21.02.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на Твитер, во врска со нападот на поранешните министри од партијата, Миле Јанакиески и Спиро Ристоски во затворот во Шутка. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ ГОБ „8-ми Септември“: Кај Миле Јанакиески не се ...

Сите детали: Од затворот во Шутка тврдат дека Јанакиески и Ристовски биле нападнати бидејќи се „закачале“

еМагазин - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачуваат дека ...

На Мицкоски не му дозволија да го види Јанакиески во ГОБ „8-ми септември“/Видео

Вечер Прес - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не успеа да го посети Миле Јанакиески кој денес беше нападнат во притворското одделение во Истражниот затвор во Шуто Оризари и заврши во ГОБ „8-ми септември“.

Високите екс-функционери на ВМРО ДПМНЕ пренесени во Шутка

Centar - 21.02.2019

Судот вечерва им одреди притвор на поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески. Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој претходно беше приведен, од судот замина бидејќи се повика на ...

ГОБ „8 Септември”: Не се констатирани телесни повреди кај Јанакиески

Република - 21.02.2019

Од ГОБ „8 Септември” попладнево посочија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје” во Шутка, но велат, не му биле констатирани телесни повреди.

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Опсервер - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Од затвор „Скопје“ го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Вечер Прес - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Ја кријат ли повредата на Јанакиески?!

Република - 21.02.2019

Повреден е поранешниот министер Миле Јанакиески или не?! Од болницата „8 септември“ тврдат дека не биле констатирани телесни повреди. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пак, пред болницата изјави дека дежурниот доктор на Мицкоски му ја кажал ...

Од затвор „Скопје" го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

MTM - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје" во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Миле

Локално - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево беше во ГОБ „8-ми Септември“ за да го види Миле Јанакиески, кој беше донесен од истражниот затвор по денешниот инцидент. Но, на Мицкоски не му било дозволено да влезе во собата на Јанакиески.

Адвокатот Миланов најави жалба за притворот на Јанакиески

Centar - 21.02.2019

По одлуката на Основниот суд Скопје 1 Скопје со која беше одредена 30-дневна мерка притвор за ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, адвокатот Еленко Миланов изјави дека ќе поднесе жалба на оваа одлука на Кривичниот суд.

Мицкоски инсистираше да го посети Јанакиески: „Да не ја правиме голема“

Точка - 21.02.2019

На претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не му беше дозволено да го посети ексминистерот Миле Јанакиески во болницата „8 Септември“. Обезбедувањето му го попречи патот и му укажа да побара одобрение од судот бидејќи на Јанакиески му е ...

Јанакиески се враќа во Шутка, притвор и за Ристоски, Вељаноски има пратенички имунитет

еМагазин - 21.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27. април во Собранието. Мерката притвор, како што синоќа изјави адвокатот Еленко Миланов , им е определена заради ...

Јанакиески се враќа во Шутка, заедно со Ристовски

CivilMedia - 21.02.2019

Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески се враќа во Шутка, а друштво ќе му прави и ексминистерот за образование, Спиро Ристовски. Судот Скопје 1 го прифати барањето на јавниот обвинител за определување мерка притвор од 30 дена.

Истепани Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шуто Оризари

Точка - 21.02.2019

Двајцата осомничени за организација на настаните од 27 април, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои вчера им беше одреден 30-дневен притвор, биле истепани во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, потврдуваат нивни блиски за „Макфакс“.

„Полека, полека, Шутка ко Халкидики станува. Исто друштво, иста забава“: Твитер за приведувањето на Јанакиески, ...

еМагазин - 21.02.2019

Очекувано, низа реакции во јавноста и на социјалните мрежи по најновите случување со настаните од 27. април 2017 година во македонското Собрание. Ви пренесуваме дел од реакциите на ...

Сопругите на нападнатите Јанакиески и Ристоски загрижени за нивната безбедност во затворот Шутка

Република - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри, сега осомничени за организација на крвавиот четврток, првиот ден од притворот биле нападнати од притвореници во затворот Шутка. Инцидентот се случил попладнево за време на прошетка во кругот на заворот.

Од затвор „Скопје” го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

24Инфо - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје” во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Миле

4NEWS - 21.02.2019

Залудни беа обидите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за да го посети Миле Јанакиески кој денеска беше префрлен во болницата “8-ми септември” откако во затворот Шутка се случила физичка пресметка.

Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат околу 50 полицајци

Точка - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од пред болницата „8-ми септември“, каде е хоспитслизиран екс-министерот, Миле Јанакиески рече дека денешниот ден е црн ден за демократијата.

Зошто и како биле натепани Јанакиески и Ристовски, според извори на „Лајм“

CivilMedia - 21.02.2019

Роднините на уапсените од Диво Насеље за дневниот весник „Лајм“ раскажале детали за мотивите и околностите во кои дојде до физичка пресметка меѓу ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски со нив, онака како што им раскажале нивните роднини во ...

Терорист од Диво насеље ги претепал Јанакиески и Ристовски во Шутка

Република - 21.02.2019

Двајцата екс-министри кои бие приведени синоќа, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски денеска биле нападнати во затворот Шутка. Јанакиески се здобил со скршеница на раката, додека Ристовски завршил со пукната аркада.

ГОБ „8 Септември“: Не се констатирани никакви телесни повреди врз Миле Јанакиески

iPortal - 21.02.2019

Во ГОБ „8 Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј. кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата. По извршениот соодветен клинички лекарски преглед не се констатирани никакви телесни повреди“, се вели во соопштението ...

Миле и Спире нападнати во Шутка?

Centar - 21.02.2019

Извори на весникот „Лајм„, информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив, член на Кумановската група со иницијали Е.К. го нападнал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

ГОБ „8 Септември“: На Јанакиески не му се констатирани повреди

Точка - 21.02.2019

Од ГОБ „8 Септември“ попладнево преку сооопштение информираат дека ексминистерот Миле Јанакиески е примен кај нив по инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, меѓутоа не му биле констатирани телесни повреди.

Јанакиески и Ристовски во притвор, Вељаноски има пратенички имунитет

Тера - 21.02.2019

На поранешните министри Спире Ристовски и Миле Јанакиески судија на претходна постапка им одреди мерка притвор од 30 дена како осомничени во истрагата на Обвинителството за организиран криминал за организација на нападот на Собранието на 27 април ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Бриф - 21.02.2019

Tриесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Миле Јанакиески е вратен во Шутка

Фактор - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески е вратен во притвор по лекарскиот преглед во градската болница „8 Септември“. Екс министрите Јанакиески и Спиро Ристовски беа физички нападнати денеска во затворот Шутка, по вербални ...

Затворската управа тврди дека Јанакиески и Ристовски ги предизвикале инцидентите

Бриф - 21.02.2019

Управата на истражниот затвор -Скопје во Шуто Оризари, потврди дека притворениците Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле нападнати во кругот на затворот, но тврдат дека инцидентите намерно први ги предизвикале тие.

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Јанакиески

24Инфо - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево отиде во ГОБ „8-ми Септември” да го посети поранешниот министер Миле Јанакиески, кој бил згрижен таму по инцидентот во затворот „Скопје” во Шутка, каде издржува мерка притвор, но, како што ...

Официјално соопштение или партиска директива од Шутка – Јанакиески и Ристовски го предизвикале инцидентот

Република - 21.02.2019

Министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски ја предизвикале тепачката во истражниот дел од затворот Скопје, тврди управата на Затворот. Директорот на затворот Ѓоко Котевски не сакаше телефонски да даде изјава за инцидентот, а во соопштението ...

На Мицкоски не му дозволуваа да го посети Јанакиески во болница

Точка - 21.02.2019

На претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицксоки не му беше дозволено да го посети екс-министерот, Миле Јанакиески во болницата „8-ми септември“. Обезбедувањето му го попречи патот и му порача да побара одобрение од судот, бидејќи на Јанакиески му ...

Јанакиески повторно во Шутка овој пат заедно со Ристовски

4NEWS - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот министерот за образование Спиро Ристовски вечерва влегуваат во Шутка, откако Основниот Суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена.

Јанакиески и Ристовски нападнати во „Шутка“ – цело ВМРО-ДПМНЕ пред болницата „8-ми септември“

4NEWS - 21.02.2019

Екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски физички биле нападнати во затворот во Шутка. Според првичните информации, нападот се случил за време на прошетката во дворот на затворот. Наводно ги нападнал член од кумановска група, кој исто така е ...

Геровски: Насилството врз Јанакиески и врз Ристовски во затворот во Шутка е последица на создадената општа атмосфера на ...

Република - 21.02.2019

Морам да ве потсетам, почитувани читатели, дека предупредував дека и вакво нешто може да ни се случи. Ваков срам, каков што не можеше да се замисли дури ни за време на најцрниот режим на Никола Груевски – линч во притвор! – пишува новинарот Бранко ...

Спиро Ристовски и Миле Јанакиески претепани во Шутка

Фактор - 21.02.2019

Eкс министерот Миле Јанакиески, осомничен дека бил организатор за насилниот 27 април, денеска е претепан во истражниот затвор Шутка, каде отслужува 30 дневен притвор. Нападнат бил и екс министерот Спиро Ристовски, кој исто така од синоќа е во ...

Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Јанакиески

MTM - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево отиде во ГОБ „8-ми Септември" да го посети поранешниот министер Миле Јанакиески, кој бил згрижен таму по инцидентот во затворот „Скопје" во Шутка, каде издржува мерка притвор, но, како што ...

Миле Јанакиески вратен во Шутка

4NEWS - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е вратен во Шутка, потврди вечерва директорот на затворот – Ѓоко Котевски во изјава за медиумите. Котевски рече дека денеска се случени два инциденти, едниот во 13 часот и другиот во 14 часот.

Панчевски: Судијата што ја определи мерката си игра со животот на притворениците

Република - 21.02.2019

Поранешниот Претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски на својот Твитер профил се огласи за претепувањето на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. То жестоко го осуди судијата кој ја определил мерката притвор и посочи дека ...

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски нападнати во затворот Шутка

Локално - 21.02.2019

Осомничените за организација на настаните од 27 април во Собранието, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, денеска биле физички нападнат во затворот, објави Фокус . Тие биле нападнати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во исто време се нашол ...

Од затвор „Скопје“ го потврдија инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Опсервер - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Спиро со расечена аркада, Миле со скршеница на раката

Република - 21.02.2019

Миле Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, додека Спиро Ристески добил медицинска помош по расечената аркада во стационарот во затворот, објави ТВ21. На двајцата екс министри синоќа им беше определен притвор за ...

КПУ Затвор-Скопје: Јанакиески и Ристовски ги испровоцирале двата инциденти во дворот на „Шутка“

iPortal - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

Јанакиески вратен во притвор – Не се констатирани телесни повреди

iPortal - 21.02.2019

Директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски информираше дека Миле Јанакиески е вратен во притвор по лекарскиот преглед во градската болница „8 Септември“. Ппранешните министри Јанакиески и Спиро Ристовски биле физички нападнати, по вербални ...

Дали власта го нарача денешното претепување на Јанакиески и Ристовски?!

Република - 21.02.2019

Како денеска дојде до насилство во притворското одделение во затворот Скопје или познат како Шутка? Кој дозволи луѓе од кумановската група од случајот Диво Насеље да има контакт со притвореници кои биле министри во времето кога тие беа приведени за ...

Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Точка - 21.02.2019

Директорот на болницата „8-ми септември“, Христијан Костов изјави дека кај екс-министерот, Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот во затворот „Скопје“, во Шуто Оризари.

Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под лекарски надзор

Локално - 21.02.2019

Директорот на болницата „8-ми септември“, Христијан Костов изјави дека кај поранешниот министер, Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот во затворот „Скопје“, во Шуто Оризари.

Миле Јанакиески претепан во Шутка, со повреди завршил и Спире Ристовски

Вечер Прес - 21.02.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и екс министерот за труд и социјална политика Спире Ристовски, сега осомничени за организација на настаните од 27 април во Собранието, денеска биле физички нападнати во дворот на Истражниот ...

Костов: Јанакиески во притвор ќе биде под 24 часовен надзор од страна на медицинско лице

Република - 21.02.2019

Денес во попладневните часови е донесено лице од затворот во Шутка кое било донесено за медицински преглед. По приемот во ургентниот центар дежурната екипа детално извршила преглед, изјави директорот на ГОБ 8 септември, Христијан Костов.

Градска Болница: Кај Миле Јанакиевски не се констатирани никакви телесни повреди

Centar - 21.02.2019

Предмалку од градската болница Осми Септември во Скопје е соопштено дека денес, 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

MTM - 21.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Јанакиевски и Ристовски претепани во затворот Шутка!

MTM - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спире Ристовски денеска биле физички нападнати во затворот Шутка. Според извори од затворот Шутка и од Основниот суд Скопје 1 тие биле нападнати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во исто време бил во дворот на затворот.

Сопругите на Јанакиески и Ристески се сериозно загрижени за нивната безбедност по нападот во затворот Шутка

24Инфо - 21.02.2019

Двајцата поранешни министри, осомничени за случајот крвав четврток , попладнево беа нападнати во дворот на затворот за време на прошетка. Миле Јанакиески со повреди на главата и раката е префрлен во воената болница, а Спиро Ристовски е сместен во ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Не ми дозволија да го видам Јанакиески

Опсервер - 21.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево отиде во ГОБ „8-ми Септември“ да го посети поранешниот министер Миле Јанакиески, кој бил згрижен таму по инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде издржува мерка притвор, но, како што ...

Јанакиевски и Ристовски претепани во затворот Шутка

CivilMedia - 21.02.2019

Поранешните министри за транспорт и врски и за образование и наука, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, биле претепани во истражниот затвор во Шуто Оризари во Скопје каде од вчера се на 30 дневен притвор.

Не наседнувајте на лажни вести: Не е точна веста дека Јанакиевски има скршеници

Centar - 21.02.2019

По информацијата дека во Шутка биле нападнати Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, се очекуваат официјални информации а во јавноста веќе на големо се шират шпекулации и лажни вести. Од извори на Centar.mk дознаваме дека не е точна веста дека ...

Сопругата на Миле Јанакиески потврди дека бил претепан во затворот во Шутка: Спиро скокнал да го брани Миле

Република - 21.02.2019

Сања Јанакиеска, сопругата на ексминистерот Миле Јанакиески, во зијава за Сител потврдува дека Јанакиески бил претепан во затворот во Шутка. Адвокатите ме известија дека дозначе дека настанала тепачка со некој од членовите Диво Насеље, во која се ...

Миле Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во болница

iPortal - 21.02.2019

Според информациите кои ги рпенесе Телма по нападот во затворот Шутка, Миле Јанакиески со скршеница на раката е пренесен во ГОБ „8-ми Септември“, Ристески добил медицинска помош по расечената сркада во стационарот во ...

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Вечер Прес - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Дали Груевски бил во право за заканите? Миле и Спиро претепани во Шутка

4NEWS - 21.02.2019

Поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристевски на кои синоќа им беше определена мерка притвор денеска биле нападнати во затворот Шутка, потврдуваат за ТВ21 од затворот. Како што дознаваме до физичката пресметка дошло по наводни провокации од ...

„8 септември“ по инцидентот во Шутка: Јанакиевски нема повреди

Бриф - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои од вчера се заедно во притвор во Шутка, како осомничени за организатори за нападот во Собранието на 27 април денеска биле физички нападнати во затворот.

Официјално: Сите детали за инцидентот во затворот Шутка

Centar - 21.02.2019

На ден 21 февруари 2019 година околу 13 часот за време на редовна прошетка на притвореници дошло до вербален инцидент предизвикан од лицето С.Р. кон лицето Л.К. кој подоцна преминал во лесна физичка пресметка која била веднаш прекината од службите ...

ГОБ „8-ми Септември“: Кај Миле Јанакиески не се констатирани никакви телесни повреди

еМагазин - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Мицкоски отиде во Градска болница каде е примен Јанакиески

Фактор - 21.02.2019

По инцидентот во затворот во Шутка каде беа нападнати екс министрите, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски отиде во посета во ГОБ „8 Септември“, каде со повреди е пренесен Јанакиески.

Костов: Не се констатирани повреди кај Јанакиески

Опсервер - 21.02.2019

Директорот на ГОБ „8-ми Септември“ Христијан Костов вечерва потврди дека по сите медицински иследувања што биле направени било констатирано дека поранешниот министер Миле Јанакиески не е повреден во инцидентот во затворот „Скопје“ во Шутка, каде е ...

Јанакиески и Спировски нападнати во затворот Шутка!

Тера - 21.02.2019

Осомничените за организација на настаните од 27 април во Собранието, Миле Јанакиески и Спире Ристовски, денеска биле физички нападнат во затворот, дознава Фокус. Според информациите, тие биле нападнати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во ...

„Алмакос“: Ристовски е натепан зашто не давал пари за училиштата со настава на албански јазик

Република - 21.02.2019

Членовите на семејствата на Кумановската група, во изјава за весникот „Лајм“, дале објаснување во врска со инцидентот што се случи денеска во затворот Шутка, каде претепани беа поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, пишува „Алмакос“.

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Локално - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Јанакиевски и Ристовски нападнати од Лирим Красниќи и Есад Кафеџоли, и двајцата осудени на 40-години затвор за Диво ...

Република - 21.02.2019

Напад, раскрвавени глави и вербални провокации зад решетките во Шутка. Предизвикаа политички обвинувања и обид за опозициски упад во градската болница 8-ми септември. Првиот ден од притворот, каде двајца поранешни министри завршија како осомничени ...

Од истражниот затвор Шутка дадоа детали за инцидентот со Јанакиески и Ристовски

Фактор - 21.02.2019

Надлежните дадоа детали за инцидентот во затворот Шутка. Од Управата на истражниот затвор Шутка информираа денеска како дошло до физичкиот напад на екс министрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, кои се во триесет дневен притвор по барање на ...

Повторно Шутка за Миле Јанакиески ,притвор и за и Спиро Ристоски

Локално - 21.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што синоќа изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Вечер Прес - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Героски: Независна комисија да ги истражи двете тепања во затворот во Шутка!

CivilMedia - 21.02.2019

пишува: Откако се огласив со протестна колумна против линчот врз притворениците Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шутка, дел од моите колеги и ФБ пријатели (хејтерите не ги есапам), наместо да се обидат да дознаат што навистина се ...

Героски: Независна комисија да ги истражи двете тепања во затворот во Шутка!

Република - 21.02.2019

Откако се огласив со протестна колумна против линчот врз притворениците Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шутка, дел од моите колеги и ФБ пријатели (хејтерите не ги есапам), наместо да се обидат да дознаат што навистина се случило, се ...

Додека не го видам, не си одам

Република - 21.02.2019

По инцидентот во затворот во Шутка, во кој поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беа претепани од член на Кумановската група, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски отиде во посета во ГОБ „8 Септември“ да го посети ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

Н.Македонија - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди, јави МИА.

Од Шутка потврдија за инцидентот со притворените Јанакиески и Ристовски

Н.Македонија - 21.02.2019

Од Управата на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка за МИА го потврдија денешниот инцидент во кој биле инволвирани поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски . Најостро ги осудуваат ваквите вербални и физички инциденти и порачува дека ...

(Видео) Мицкоски отиде да го посети Јанакиески во болница

1tv - 21.02.2019

По денешната физичка пресметка во притворот во Шутка, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во болницата „8 Септември“ дојде да го посети својот сопартиец Миле Јанакиевски, кој беше хоспитализиран со повреди.

Предизборна хајка-Спиро во притвор, Миле се враќа во Шутка, Трајко го штити имунитетот

Магазин - 21.02.2019

На поранешните министри за образование и наука, Спиро Ритовски и екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески судија на претходна постапка им одреди мерка притвор од 30 дена како осомничени во истрагата на Обвинителството за организиран ...

Јанакиески и Ристовски ги испровоцирале двата инциденти во Шутка

1tv - 21.02.2019

На ден 21 февруари 2019 година околу 13 часот за време на редовна прошетка на притвореници дошло до вербален инцидент предизвикан од лицето С.Р. кон лицето Л.К. кој подоцна преминал во лесна физичка пресметка која била веднаш прекината од службите ...

Героски со остри критики: Независна комисија да ги истражи двете тепања во затворот во Шутка!

Магазин - 21.02.2019

Бранко Героски кој важи како близок одработувач на актуелната власт во порталот плусинфо.мк остро ја искритикува власта а не остана покус ниту кон неговите досегашни колеги и новинари кои до скоро беа на иста линија со него.

Игор Југ физички го нападнал Јанакиески кој од притвор е префрлен во „8 Септември“

1tv - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спире Ристовски, осомничени за организација на нападот на Собранието на 27 април 2017, кои вчера добија 30 дневен притвор и беа однесени во затворот Шутка, денеска биле физички нападнати во затворот.

Тортура: Миле Јанкавиески претепан во затворот во Шутка и пренесен во болница

Магазин - 21.02.2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески со скршеници е пренесен во болница откако попладневно беше претепан во затворот во Шутка, од обвинети терористи за случајот Диво Насеље – дознава Економски Лидер од извори во затворот.

Инцидент во Шутка – претепан Миле Јанкиевски

Скопје1 - 21.02.2019

Извори на весникот „Лајм„, информираат дека денеска во затворот Шутка се случил инцидент. Според нив, член на Кумановската група го претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

Затворската управа тврди дека Јанакиески и Ристовски ги предизвикале инцидентите

AKO - 21.02.2019

Управата на истражниот затвор -Скопје во Шуто Оризари, потврди дека притворениците Миле Јанакиески и Спиро Ристовски биле нападнати во кругот на затворот, но тврдат дека инцидентите намерно први ги предизвикале тие.

Христијан Костов: Јанакиески нема повреди

Скопје1 - 21.02.2019

Денес во попладневните часови е донесено лице од затворот во Шутка кое било донесено за медицински преглед. По приемот во ургентниот центар дежурната екипа детално извршила преглед, изјави директорот на ГОБ 8 септември, Христијан Костов.

Јанакиевски во првото деноноќие претепан – Се подготвуваше ли навистина ликвидација на екс премиерот Груевски?

Скопје1 - 21.02.2019

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, кои од вчера се во затворот во Шутка, а на кои им беше одреден 30дневен притвор за организација на 27 април, денеска биле нападнати од еден од членовите на кумановската група, кој е осуден за нападот во ...

ГОБ ,,8 Септември“: Кај Јанакиески не се констатирани никакви телесни повреди

AKO - 21.02.2019

Градската општа болница ,,8 Септември“ соопшти дека ,,на 21.02.2019 година, во Градската општа болница „8-ми Септември“ Скопје е примено лицето М.Ј кој анамнестички (по вербално кажување) се пожалил на болки по телото и главата.

(Видео) Миле Јанакиески вратен во затворот во Шутка

1tv - 21.02.2019

Миле Јанакиески вечерва е вратен во истражниот затвор Шуто Оризари, каде е во притвор. Тој претходно беше однесен на преглед во ГОБ „8 Септември“ откако беше нападнат во инцидент во затворот.

30 дневен притвор за Спире Ристовски и Миле Јанакиески,Трајко Велјаноски има пратенички имунитет

Скопје1 - 21.02.2019

Поранешниот министер за образование Спиро Ристовски и поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески добија по 30 дневен притвор , откако ги дадоа своите искази во Кривичниот суд. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, ...

ГОБ „8-ми Септември“: На Јанакиески не му се констатирани телесни повреди

1tv - 21.02.2019

Од ГОБ „8-ми Септември“ попладнево потврдија дека кај нив бил примен поранешниот министер Миле Јанакиески, кој учествувал во инцидент во затворот „Скопје“ во Шутка, но оти не му биле констатирани телесни повреди.

Притвор за Јанакиески и Ристовски

Телма - 20.02.2019

Одреден е притвор за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, дознава Телма од извори од судот. Се чека судијата да ги напише ...

Јанакиески и Ристовски одат во Шутка

Фокус - 20.02.2019

Судот вечерва им одреди притвор на поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески. Информацијата се уште е неофицијална и се чека потврда од Судот. Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој ...

Притвор за Ристовски и Јанакиески, Велјаноски има пратенички имунитет

Канал5 - 20.02.2019

Поранешниот министер за образование Спиро Ристовски и поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески одат во притвор , откако ги дадоа своите искази во Кривичниот суд. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Велјановски нема да биде ...

Одреден притвор за Ристовски и Јанакиески

24 Вести - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Јанакиески се враќа во Шутка, притвор доби и Спире Ристовски

Сакам да кажам - 20.02.2019

На поранешните министри Спире Ристовски и Миле Јанакиески судија на претходна постапка им одреди мерка притвор од 30 дена како осомничени во истрагата на Обвинителството за организиран криминал за организација на нападот на Собранието на 27 април ...

Одреден притвор за Јанакиески и Ристовски

Алсат-М - 20.02.2019

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, осомничени за организирање на насилниот упад во Собранитео на 27 април 2017 година.

Притворот за Јанакиески и Ристовски определен поради опасност од бегство и влијание врз истрагата

Фокус - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Нова ТВ - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Адвокатот Миланов најави жалба за притворот на Јанакиески

Макфакс - 20.02.2019

По одлуката на Основниот суд Скопје 1 Скопје со која беше одредена 30-дневна мерка притвор за ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, адвокатот Еленко Миланов изјави дека ќе поднесе жалба на оваа одлука на Кривичниот суд.

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Press24 - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Миланов: Ќе поднесам жалба за притворот на Јанакиески

Press24 - 20.02.2019

По одлуката на Основниот суд Скопје 1 Скопје со која беше одредена 30-дневна мерка притвор за ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, адвокатот Еленко Миланов изјави дека ќе поднесе жалба на оваа одлука на Кривичниот суд.

Миланов: Ќе поднесам жалба за притворот на Јанакиески

А1 On - 20.02.2019

По одлуката на Основниот суд Скопје 1 Скопје со која беше одредена 30-дневна мерка притвор за ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, адвокатот Еленко Миланов изјави дека ќе поднесе жалба на оваа одлука на Кривичниот суд.

Судот одреди 30-дневен притвор за Спиро Ристовски и Миле Јанакиески

Сител - 20.02.2019

Одреден е притвор од 30 дена за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, потврди вечерва нивниот адвокат Еленко Миланов поради можност за бегство и влијание врз ...

Притвор за Јанакиески и Ристовски за крвавиот четврток

Независен - 20.02.2019

Судија на претходна постапка им одреди триесет и дневен притвор на поранешните министри во минатата влада, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски осомничени за организација на крвавиот четврток.

Притвор за Јанакиески и Ристовски

Press24 - 20.02.2019

Одреден е притвор за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, дознава Телма од извори од судот. Се чека судијата да ги напише решенијата. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој претходно ...

Судот одреди притвор за Јанакиески и Ристовски

Нетпрес - 20.02.2019

Одреден е притвор за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, дознава Телма од извори од судот. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој претходно беше приведен, од судот замина бидејќи се ...

Одреден притвор за Јанакиески и Ристовски

А1 On - 20.02.2019

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, осомничени за организирање на насилниот упад во Собранитео на 27 април 2017 година.

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Макфакс - 20.02.2019

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, осомничени за организирање на насилниот упад во Собранитео на 27 април 2017 година.

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски завршија во притвор за „27 април“

+инфо - 20.02.2019

Ексминистрите за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, вечерва ќе завршат во притвор во затворот во Шуто Оризари, потврдија за Плусинфо од Кривичниот суд.

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Вечер Прес - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

30 дневен притвор за екс министрите Спиро Ристовски и Миле јанакиески

iPortal - 20.02.2019

Притвор за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вака одлучи судот. Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој претходно беше приведен, од судот замина бидејќи се повика на пратеничкиот ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

24Инфо - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Опсервер - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристоски

Н.Македонија - 20.02.2019

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието. Мерката притвор, како што вечерва изјави адвокатот Еленко Миланов, им е определена заради опасност ...

Триесетдневен притвор за Јанакиески и Ристовски

1tv - 20.02.2019

Судијата на претходна постапка донесе одлука за 30 дневен притвор на Јанакиески и Ристовски. Ова го соопшти Еленко Миланов, кој рече дека ќе поднесат жалба на оваа одлука, бидејќи како што потенцираше за Јанакиевски има две решенија за притвор од ...

Јанакиески повторно оди во притвор, ќе му се придружи и Спиро Ристовски

AKO - 20.02.2019

Поранешните министри во владата на Никола Груевски, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, добија по 30 дена притвор. Тие беа повикани да дадат исказ во суд, а на барање на обвинителство судија на претходна постапка им одреди притвор заради можност од ...