TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Мора да се случи политичко, национално, меѓуетничко и партиско помирување

ТВ21 - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на РСЕ .

Заев за РСЕ: Реизбор на судството меѓу првите мерки на новата Влада

24 Вести - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најавува нови кршења на Уставот со реизбор на судии

Канал5 - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави реизбор на судии за да ги покрие штетите на државните интереси

24 Вести - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави реизбор на судии за да ги покрие штетите на државните интереси

Фокус - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција соопшти дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев со најавите за реизбор на судии сакал да ги покрие отстапките на штета на државата и националните интереси кои ја редефинираат Македонија.

Заев: Распуштање и реизбор на судството

Фокус - 07.05.2017

Укинување на екстерното тестирање, укинувањето на радио-дифузната такса, враќањето на евтината тарифа, веднаш донесување на закон за медиуми, зголемување на минималната плата, одредени социјални мерки, резибор на судството се дел од првите мерки што ...

Заев: Распуштање на судството и негов реизбор

Алсат-М - 07.05.2017

Во неделното интервју за Радио Слободна Европа, лидерот на СДСМ, Зоран Заев се задржа на неколку поенти, кои, како што рече, ќе бидат главните стартни поенти на новата власт. Запрашан за првите чекори кои би се презеле откако ќе седне во ...

Заев за приоритетите: Распуштање на судството и негов реизбор

Канал5 - 07.05.2017

Приоритет ми се интересите на граѓаните, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Радио слободна Европа. Тој најави политичко, национално, меѓуетничко, партиско помирување. Заев со најава и за распуштање на судството и реизбор на ...

Заев: Приоритетна задача реизбор во судството

Телма - 07.05.2017

Распуштање на судството и реизбор на судиите, најави лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа, како една од приоритетните задачи на новата влада. Само така според него, ќе се отвори процесот за независност на судството а тоа ...

Заев најавува реизбор во судството, укинување на екстерно и радиодифузна такса, враќање евтина струја

Таратур - 07.05.2017

Распуштање и реизбор на судството, нема да има екстерно тестирање и радио-дифузна такса, а за граѓаните ќе има евтина струја. Ова ќе бидат први мерки на новата Влада која ќе се формира до крајот на мај или почетокот на јуни, изјави во неделното ...

Заев: Најпрво реизбор во судството, нема екстерно и радиодифузна такса

Нова ТВ - 07.05.2017

Распуштање и реизбор на судството, нема да има екстерно тестирање и радио-дифузна такса, а за граѓаните ќе има евтина струја. Ова ќе бидат први мерки на новата Влада која ќе се формира до крајот на мај или почетокот на јуни, изјави во неделното ...

Костовски: Судството за време на СДСМ го допре дното (ВИДЕО)

Стандард - 07.05.2017

„СДС еднаш веќе го имаше унакажено и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии кои ги имаа поминато нивните партиски филтри. Судството тогаш го допре дното. Сега Заев сака да го реализира истото сценарио само за да се спаси од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Спротивно на Уставот, деловникот и законите, СДС почна да ја спроведува тиранската платформа

Сител - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

Заев за РСЕ: Распуштање и реизбор на судството (ВИДЕО)

Стандард - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на РСЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со најавите за реизбор на судии сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални ...

Нетпрес - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави реизбор на судии за да ги покрие штетите на државните интереси

+инфо - 07.05.2017

СДС еднаш веќе го имаше унакажено и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии - велат од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција соопшти дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии сакал да ги покрие отстапките на ...

Заев: Реизбор на судството, меѓу првите мерки на новата влада

МКД - 07.05.2017

Укинување на екстерното тестирање, укинувањето на радио-дифузната такса, враќањето на евтината тарифа на струјата, закон за медиуми, зголемување на минималната плата, одредени социјални мерки, резибор на судството се дел од првите мерки што ќе ги ...

Заев: Генерален резибор во судството ќе има

Сител - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

(ВИДЕО) Заев: Распуштање и реизбор на судството

Репортер - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа .

Заев – Распуштање и реизбор на судството

Р.С.Европа - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Kако Заев го запали македонскиот парламент

Курир - 07.05.2017

(Самрачна гангстерска драмолетка) Општопознатото сценарио со палењето на германскиот Рајхстаг во 1933, очигледно, им беше најомилена лекција по историја на оние што на 27 април ја изведоа онаа самрачна гангстерска драмолетка во македонското Собрание.

Заев за РСЕ: Распуштање и реизбор на судството

Кајгана - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Заев најавува целосна партизација на судството како во транзицијата

Курир - 07.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев уште еднаш најави дека доколку биде премиер, судството ќе биде партизирано со кадри од неговата партија, исто како во транзицијата. Тој во интервју за Радио Слободна Европа, изјави дека следува распуштање на судството и ...

ПАРТИЗАЦИЈА НА СУДСТВОТО НА ПОВИДОК: Заев најави чистка во судовите и реизбор на судии (ВИДЕО)

Телеграф - 07.05.2017

Лидерот на СДСМ најави распуштање и реизбор на судии, потег кој политичка партија не би смеела да го најавува доколку пропагира независност на судството. Нема објаснување по кои критериуми Заев и неговите сопартијци ќе ги селектираат судиите на ...

(ВИДЕО) Заев: Распуштање и реизбор на судството

А1 On - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

ПАРТИЗАЦИЈА НА СУДСТВОТО НА ПОВИДОК: Заев најавува чистка во судовите и реизбор на судии

Нетпрес - 07.05.2017

Тој во интервју за Радио Слободна Европа, изјави дека следува распуштање на судството и реизбор. – Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, изјави Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со најавите за реизбор на судии сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални ...

Курир - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се надева дека со промена на судии ќе ја одложи правдата, но бегање нема

Телеграф - 07.05.2017

Заев мисли дека доколку во судовите постави партиски послушници, тие ќе го амнестираат исто како што Црвенковски го аболицираше за криминалот во „Глобал“ тежок осум милиони евра или како што Катица Јанева го спаси од одговорност во случајот „Пуч“ - ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ за изјавата на Заев за судството

Р.С.Европа - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција соопшти дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии сакал да ги покрие отстапките на штета на државата и националните интереси кои ја редефинираат Македонија.

Заев за РСЕ: Реизбор на судството меѓу првите мерки на новата Влада

+инфо - 07.05.2017

Распуштање на судството и негов реизбор, најави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Укинување на екстерното тестирање, укинувањето на радио-дифузната такса, враќањето на евтината тарифа, веднаш ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави реизбор на судии за да ги покрие штетите на државните и националните интереси

еМагазин - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

Заев: Првите чекори на новата Влада ќе бидат распуштање и реизбор на судството

еМагазин - 07.05.2017

Укинување на екстерното тестирање, укинувањето на радио-дифузната такса, враќањето на евтината тарифа, веднаш донесување на закон за медиуми, зголемување на минималната плата, одредени социјални мерки, резибор на судството се дел од првите мерки што ...

Заев: Како премиер, најпрво ќе преземам мерки поврзани со интересите на граѓаните

Мета - 07.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“ вели дека до крајот на месецот очекува да стане премиер и првите мерки кои ќе ги преземе новата влада ќе бидат поврзани со интересите на граѓаните.

Заев – Распуштање и реизбор на судството

Бриф - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Заев тргнува со реформите: Најпрво реизбор во судството, па укинување екстерно …

Локално - 07.05.2017

Распуштање и реизбор на судството, нема да има екстерно тестирање и радио-дифузна такса, а за граѓаните ќе има евтина струја. Ова ќе бидат први мерки на новата Влада која ќе се формира до крајот на мај или почетокот на јуни, изјави во неделното ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со најавите за реизбор на судии сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални ...

Пулс24 - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси кои ја редефинираат Република Македонија“.

Костовски: Судството за време на СДС го допре дното

Мета - 07.05.2017

„СДС еднаш веќе го имаше унакажено и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии кои ги имаа поминато нивните партиски филтри,“ изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран ...

(ВИДЕО) Интервју со Заев: Новата влада веднаш ќе ги укине екстерното и радиодифузната, ќе ја врати евтината струја и ќе ...

Либертас - 07.05.2017

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа .

Kако Заев го запали македонскиот парламент

Пулс24 - 07.05.2017

Општопознатото сценарио со палењето на германскиот Рајхстаг во 1933, очигледно, им беше најомилена лекција по историја на оние што на 27 април ја изведоа онаа самрачна гангстерска драмолетка во македонското Собрание.

Се огласи Заев! Еве кои ќе бидат првите мерки на новата влада!

Бизнис Вести - 07.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во неделното интервју за „ Радио Слободна Европа “ вели дека до крајот на месецот очекува да стане премиер и првите мерки кои ќе ги преземе новата влада ќе бидат поврзани со интересите на граѓаните.

Статус на денот: „Конечно државнички потег на Заев до неговите коалициони партнери“

Пулс24 - 07.05.2017

Граѓаните на социјалните мрежи се повеќе се подбиваат со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Се повеќе граѓани со доза на сарказам ги коментираат неговите изјави и потези. Ова е статусот на денот! -Конечно државнички потег на Заев до неговите коалициони ...

Костовски: Судството за време на СДС го допре дното

Локално - 07.05.2017

„СДС еднаш веќе го имаше унаказено и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии кои ги имаа поминато нивните партиски филтри,“ изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран ...

Статус на денот: „Конечно државнички потег на Заев до неговите коалициони партнери“

Курир - 06.05.2017

Граѓаните на социјалните мрежи се повеќе се подбиваат со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Се повеќе граѓани со доза на сарказам ги коментираат неговите изјави и потези. -Конечно државнички потег на Заев до неговите коалициони партнер: „Одберете дали ...

Зекири и Касапи си одат од СДСМ! Раскол во партијата или промена на одлуката да се гласа за Косово во Унеско

Сител - 06.05.2017

Се повеќе врие во СДСМ по последните неколку интервјуа на Зоран Заев за српски и бугарски медиуми. Имено Заев добил сериозни закани од Мухамед Зекири и Ѓулумсер Касапи дека доколку биде премиер на државата и не гласа – ЗА, оваа есен за приемот на ...

Зекири и Касапи си одат од СДСМ! Раскол во партијата или промена на одлуката да се гласа за Косово во Унеско

Курир - 06.05.2017

Се повеќе врие во СДСМ по последните неколку интервјуа на Зоран Заев за српски и бугарски медиуми. Имено Заев добил сериозни закани од Мухамед Зекири и Ѓулумсер Касапи дека доколку биде премиер на државата и не гласа – ЗА, оваа есен за приемот на ...

Зекири и Касапи си одат од СДСМ- Раскол во партијата или промена на одлуката да се гласа за Косово во Унеско

Пулс24 - 06.05.2017

Се повеќе врие во СДСМ по последните неколку интервјуа на Зоран Заев за српски и бугарски медиуми. Имено Заев добил сериозни закани од Мухамед Зекири и Ѓулумсер Касапи дека доколку биде премиер на државата и не гласа – ЗА, оваа есен за приемот на ...

Зекири и Касапи си одат од СДСМ! Раскол во партијата или промена на одлуката да се гласа за Косово во Унеско

Вечер Прес - 06.05.2017

Се повеќе врие во СДСМ по последните неколку интервјуа на Зоран Заев за српски и бугарски медиуми. Имено Заев добил сериозни закани од Мухамед Зекири и Ѓулумсер Касапи дека доколку биде премиер на државата и не гласа – ЗА, оваа есен за приемот на ...

ВМРО - ДПМНЕ : Заев во еден ден ги направи Македонците и Бугари и Срби

24 Вести - 05.05.2017

Зоран Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието. Со кршење на Уставот, законот и деловникот за работа на Собранието тој се обиде да избере тирански претседател на Собранието, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Локални избори по летните одмори – Септември, октомври и ноември се во „игра“

ТВ21 - 05.05.2017

Локалните избори ќе се одржат најрано во септември. Лидерот на Социјалдемократите, Зоран Заев, за ТВ21 изјави дека политичките партии, по формирањето на новата Влада, мора да договорат датум за гласањето за нова локална власт, бидејќи општините го ...

Јовановски: Заев со своите јавни настапи ги загрозува националните и државните интереси на Македонија

ТВ21 - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

Јовановски: Заев со секој свој јавен настап ги загрозува националните и државните интереси на Македонија

Нетпрес - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот, сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

Димитров- Заев си ја кажа вистината дека Македонците и Бугарите се еден ист народ

Алфа - 05.05.2017

Така си е, Зоран Заев си ја кажа вистината со тоа што рече дека Македонците и Бугарите се еден ист народ. Така си е и јас тоа постојано го зборувам. Впрочем, тој потекнува од Струмица, а Струмица е бугарски град.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги загрозува националните и државните интереси

А1 On - 05.05.2017

„Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

„Информер: Албанскиот платеник Заев сака да се одмази- кога ќе ја преземам власта Груевски ќе оди на суд

Курир - 05.05.2017

Кандидатот на парламентарното мнозинство за премиер на Македонија Зоран Заев изјави дека на македонското општество му е неопходно помирување, но дека ќе мора да има одговорност за сторените дела, пишува „Информер.рс“ -Крвавите сцени од четвртокот во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги загрозува националните и државните интереси

Репортер - 05.05.2017

„Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

ВМРО-ДПМНЕ: Непромислените изјави на криминалецот Заев се директна штета за земјата

МКД - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

ВМРО-ДПМНЕ: Знамето на Џафери е последица на антидржавната политика на Заев (ВИДЕО)

Стандард - 05.05.2017

„Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

(ВИДЕО) Целото интервју со Заев на ТВ21

Репортер - 05.05.2017

Погледнете го вечерашното издание на емисијата „Клик плус“ на ТВ21 каде гостуваше лидерот на СДСМ, Зоран ...

Негаторот на идентитетот на македонската нација тврди: Македонизмот е 100% лага, Заев ја кажа вистината, Струмица е ...

Сител - 05.05.2017

Така си е, Зоран Заев си ја кажа вистината со тоа што рече дека Македонците и Бугарите се еден ист народ. Така си е и јас тоа постојано го зборувам. Впрочем, тој потекнува од Струмица, а Струмица е бугарски град – изјави вчера за „Дневник“ Божидар ...

„Информер“: Албанците му се закануваат на Заев: „Ти дадовме пари за голема Албанија, сега направи ја!“

Сител - 05.05.2017

На албанскиот платеник, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, му се закануваат неговите финансиери, пишува српски „Информер“. Според „Информер“, Албанците од Швајцарија, од кои Заев зел пари за со Албанците да направи коалиција и да ја прифати тиранската ...

Заев за бугарската „Блумберг тв“: Бугарија е еден од најважните соседи на Македонија

Репортер - 05.05.2017

Имаше многу националистичка реторика во Македонија. Верувам дека тоа е веќе минато. Со подемот на лево-ориентираните политичари и формирањето на новата влада, можен е напредок во односите на Македонија со сите соседи.

Заев за РСЕ: Подготвен сум на помирување, но секој ќе си понесе одговорност

+инфо - 05.05.2017

Секој ќе оди на суд и ќе си понесе одговорност, но мораме меѓусебно да си ја испратиме пораката за простување ако сакаме да соработуваме,вели Заев. Лидерот на СДСМ Зоран Заев инсистира дека е неопходно помирување во општеството, но додава дека ...

Заев: Подготвен сум на помирување, но секој ќе си понесе одговорност

Репортер - 05.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев инсистира дека е неопходно помирување во општеството, но додава дека одговорност мора да има. Тој ја отфрла и амнестијата, која вели никој не може да ја гарантира.

(ВИДЕО) Заев: Села настрада мислејќи дека ќе ни помогне на нас

Репортер - 05.05.2017

Во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ21 , лидерот на СДСМ, Зоран Заев, зборуваше за крвавиот ...

Негаторот на идентитетот на македонската нација тврди: Македонизмот е 100% лага, Заев ја кажа вистината, Струмица е ...

Курир - 05.05.2017

Така си е, Зоран Заев си ја кажа вистината со тоа што рече дека Македонците и Бугарите се еден ист народ. Така си е и јас тоа постојано го зборувам. Впрочем, тој потекнува од Струмица, а Струмица е бугарски град – изјави вчера за „Дневник“ Божидар ...

Крсте Јовановски: Собранискиот кабинет на нелегално избраниот претседател се претвори во штаб на ДУИ

Макфакс - 05.05.2017

Низа од обвинувања на сметка на СДСМ и Зоран Заев, упатува партијата ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател, се претворал во штаб на ДУИ.

Заев - Подготвен сум на помирување, но секој ќе си понесе одговорност

Р.С.Европа - 05.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев инсистира дека е неопходно помирување во општеството, но додава дека одговорност мора да има. Тој ја отфрла и амнестијата, која вели никој не може да ја гарантира.

ЗАЕВ КАКО БРУС ЛИ: Лидерот на СДСМ покажува сила во штабот (ФОТО)

Телеграф - 05.05.2017

Фотографијата настанала завчера, кога во седиштето на партијата се одржал состанок на Централниот одбор на СДСМ. Набргу истата фотографија се појави и на социјалните мрежи Зоран Заев позирал во боксерски став пред неговите сопартијци во партискиот ...

Јовановски: Заев со секој свој јавен настап ги загрозува националните и државните интереси на Македонија

Курир - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

КАБИНЕТОТ СЕ ПРЕТВОРА ВО ШТАБ НА ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ со критики до Џафери за албанските знамиња (ВИДЕО)

Телеграф - 05.05.2017

Непромислените изјави на Зоран Заев се директна закана и по стабилноста и по безбедноста на целиот регион. Овие изјави не само што удрија по Македонија, туку сериозно го подгреваат национализмот и шовинизмот на Балканот, а директно на штета на ...

Крсте Јовановски: Собранискиот кабинет на нелегално избраниот претседател се претвори во штаб на ДУИ

Точка - 05.05.2017

Низа од обвинувања на сметка на СДСМ и Зоран Заев, упатува партијата ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател, се претворал во штаб на ДУИ.

Јовановски: Кабинетот на Џафери се претвори во штаб на ДУИ

Локално - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

Заев за бугарската „Блумберг тв“: Бугарија е еден од најважните соседи на Македонија

Бриф - 05.05.2017

Имаше многу националистичка реторика во Македонија. Верувам дека тоа е веќе минато. Со подемот на лево-ориентираните политичари и формирањето на новата влада, можен е напредок во односите на Македонија со сите соседи.

ВМРО-ДПМНЕ: Непромислените изјави на Заев директна закана по стабилноста и безбедноста

Вечер Прес - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвора во штаб ...

Заев за бугарската „Блумберг тв“: Бугарија е еден од најважните соседи на Македонија

Локално - 05.05.2017

„Имаше многу националистичка реторика во Македонија. Верувам дека тоа е веќе минато. Со подемот на лево-ориентираните политичари и формирањето на новата влада, можен е напредок во односите на Македонија со сите соседи.

Јовановски: Кабинетот на Џафери се претвори во штаб на ДУИ

Мета - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

Заев ја витка кичмата каде што ќе стигне

Пулс24 - 05.05.2017

„Грдо е лицето на Македонецот, а за името мора да попуштиме“ – Заев ја витка кичмата каде што ќе стигне На Фејсбук страницата „Чао Заев“ се појави видео со дел од многуте срамни изјави на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев за бугарската „Блумберг тв“: Бугарија е еден од најважните соседи на Македонија

Либертас - 05.05.2017

„Имаше многу националистичка реторика во Македонија. Верувам дека тоа е веќе минато. Со подемот на лево-ориентираните политичари и формирањето на новата влада, можен е напредок во односите на Македонија со сите соседи.

Ако треба и писмено ќе му гарантирам на Иванов дека унитарноста на државата ќе биде зачувана

Тера - 05.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е подготвен да прости и ако е потребно да му подаде рака на претседателот Ѓорге Иванов, за доброто на Македонија. Во дебатната емисија „Клик Плус“ на ТВ21 тој рече дека е подготвен да појде кај Иванов и уште еднаш ...

Мухамед Зекири со коментар за изјавите на Заев за Косово

Локално - 05.05.2017

Мухамед Зекири, пратеник од СДСМ во Собранието, ја коментираше изјавата на неговиот шеф на партијата, Зоран Заев, која ја даде за медиумите во Србија, Македонците и Србите се браќа и дека “ние ќе најдеме решение за Косово “.

Јовановски: Заев со секој свој настап ги загрозува националните и државните интереси на Македонија

Пулс24 - 05.05.2017

Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би требало да му припаѓа на легално избран претседател се претвара во штаб ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се претвори во маша на Рама и на Тачи и закана по безбедноста во регионот

Мета - 05.05.2017

Криминалецот Зоран Заев во еден ден ги направи Македонците и Бугари и Срби, и покажа како планира „да ја витка кичмата“ на Македонецот во иднина, порачува ВМРО-ДПМНЕ во денешното редовно утринско соопштение за јавноста.

Заев: Подготвен сум на помирување, но секој ќе си понесе одговорност

Либертас - 05.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев инсистира дека е неопходно помирување во општеството, но додава дека одговорност мора да има. Тој ја отфрла и амнестијата, која вели никој не може да ја гарантира.

Албанскиот фактор...

Н.Македонија - 05.05.2017

Случувањата во Скопје ја поларизираа и Србија по истите демаркациски линии. Заев е фаворит на опозициската, проевропска Србија, со која го спојуваат обвинувањата дека извршната власт ги контролира судството, полицијата и медиумите, дека е арогантна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавите на Заев директна закана по стабилноста и безбедноста...

Н.Македонија - 05.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавите на Заев директна закана по стабилноста и безбедноста Трет ден како нелегално избраниот претседател на Собранието не ги отстранува албанските знамиња од кабинетот. Сведоци сме дека освен знамињата на туѓа држава, кабинетот кој би ...

(ВИДЕО) Уапсен човекот кој прв го нападна Заев, повторно ја носеше јакната со Мијалков

Фокус - 04.05.2017

Ова е моментот на апсење на човекот кој прв го нападна претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на 27 април, за време на насилствата во Собранието, а го објави ТВ 21. Ова лице на јавноста и беше познато и од порано, како човекот кој каде и да се појавеше, ...

Уапсен човекот кој прв го нападна Заев на 27 април

ТВ21 - 04.05.2017

Ова е моментот на апсење на човекот кој прв го нападна претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на 27 април, за време на насилствата во ...

Можна е нова влада до крајот на месецот,Заев не исклучува опструкции

Нова ТВ - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не исклучува нови опструкции и насилство при образложувањето на новиот состав на владата. -Се е можно, по тоа што го видовме, не можеме да кажеме. Застрашувачките пораки беа испратени до сите и допреа до сите граѓани и до ...

Заев: Ако се случила грешка со знамето, ќе се поправи

+инфо - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ вели дека законите во Македонија се јасни и тие треба да се почитуваат, прашан за албанското знаме во кабинетот на спикерот. На новинарско прашање што мисли за поставувањето на албанското знаме во кабинетот на претседателот на ...

Заев: Македонија ќе биде неутрална околу Косово и УНЕСКО

Репортер - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, изјавил дека Македонија во поглед на следното гласање за членството на Косово во УНЕСКО ќе биде неутрална, пренесуваат српските медиуми. Заев во изјава за ТВ Прва, на прашањето како ќе гласа Македонија за време на ...

На 30 дена од истекот на мандатот, СЈО очекува продолжување на рокот од Собранието

Репортер - 04.05.2017

Специјалното јавно обвинителство очекува поддршка од Собранието за продолжување на рокот за поднесување обвиненија, велат за „ Мета “ од СЈО. „­Ова јавно обвинителство повеќепати јавно апелираше за потребата од промена на рокот за поднесување ...

„Информер“: Албанците му се закануваат на Заев-ти дадовме пари за голема Албанија, сега направи ја!

Курир - 04.05.2017

На албанскиот платеник, лидерот на СДСМ,Зоран Заев, му се закануваат неговите финансиери, пишува Информер.рс. Според Информер, Албанците од Швајцарија, од кои Заев зел пари за да со Албанците направи коалиција и да ја прифати тиранската платформа, ...

Заев: Спремен сум да ја гарантирам унитарноста на Македонија (ВИДЕО)

+инфо - 04.05.2017

Заев додаде дека работат на реформата за независно правосудство, а парламентот не смее да биде извршна власт. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување за ТВ21 вели дека безбедноста на граѓаните е загрозена, бидејќи дел од вработените во МВР се под ...

(ВИДЕО) Заев: Спремен сум да одам кај Иванов и да ја гарантирам унитарноста – Никој не барал амнестија

Репортер - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување за ТВ21 вели дека безбедноста на граѓаните е загрозена, бидејќи дел од вработените во МВР се под контрола на партијата ВМРО-ДПМНЕ. По информацијата која кружеше низ медиумите, дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев подготвен да ја повлече „националистичката“ изјава за Александар Вучиќ

Репортер - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за српската телевизија „Прва“ изјавил дека сака да гради добри односи со Србија и дека е подготвен, ако отишол “предалеку” во изјавите дадени неодамна на сметка на власта во оваа земја, да се повлече штом тоа предизвикало ...

„Журнал“: Заев договорил амнестија за убиjците кај Смилковско езеро

Курир - 04.05.2017

Заев прифатил дека осудениците од случајот „Монструм“ биле наводно невини, иако против нив имаше цврсти и несоборливи докази. Како што пишува порталот Журнал, Заев договорил амнестија за убиjците кај Смилковско езеро.

(ВИДЕО) Заев: Уште не сме повикани во Обвинителство

А1 On - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со ОБСЕ, кажа дека Обвинителството се уште ги нема повикано него и другите пратеници како оштетени и дека доказите ги има во сите медиуми, со што очекуваат да бидат повикани многу скоро.

Историчарот Велјановски за изјавите на Заев: Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите? Смешно и апсурдно

Курир - 04.05.2017

Неприфатливи, неосновани, апсурдни и смешни се тврдењата на Зоран Заев дека сме истовремено ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира вчера познатиот македонски историчар Новица Велјановски .

Заев сè уште не добил покана за сослушување како оштетен за настаните во Собранието

Макфакс - 04.05.2017

„Не сум посветен да ги препознавам и да ги видам напаѓачите затоа што голем дел од медиумите тоа го направија. Многу е важно институциите да направат вистинско препознавање“, изјави Заев по средбата со претставниците на ОБСЕ.

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев

Курир - 04.05.2017

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв.

Вучиќ по изјавата на Заев: не сум водел никаква националистичка политика

Макфакс - 04.05.2017

– Не сум водел никаква националистичка политика, туку напротив водев политика на мир и стабилност и таква политика ќе водам и во иднина. Мислам дека тој за се што изговори многу повеќе зборуваше за себе, отколку за мене.

Заев: Не сме повикани во Обвинителството за случувањата во Собранието

МКД - 04.05.2017

Во изјава за медиумите лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека се уште не биле повикани од обвинителството за случувањата во Собранието на Република Македонија. Не сме се уште повикани во обвинителството за настаните од Собранието, а покана не добиле ...

Заев за знамето на Џафери: „Законите во Македонија се јасни и тие треба да се почитуваат“

МКД - 04.05.2017

На новинарско прашање што мисли за поставувањето на албанското знаме во кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери, Заев порача да се почитуваат законите и Уставот и дека секој треба да има правна и политичка одговорност без разлика дали ...

Вечерва Зоран Заев на „Клик плус“

МКД - 04.05.2017

Една недела по насилниот упад во Собранието на Македонија – има ли соодветна правна разрешница? Што е договорено, а што следи меѓу коалициските партнери за составување нова влада? Можен ли е нов отпор при влегувањето во министерските кабинети? Ќе се ...

Заев: Македонија ќе биде неутрална околу Косово и УНЕСКО

Макфакс - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, изјавил дека Македонија во поглед на следното гласање за членството на Косово во УНЕСКО ќе биде неутрална, пренесуваат српските медиуми. Заев во изјава за ТВ Прва, на прашањето како ќе гласа Македонија за време на ...

Божидар Димитров: Заев е во право – Бугарите и Македонци се еден народ

Макфакс - 04.05.2017

„Изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека Бугарите и Македонците се еден ист народ одговара на историската вистина„. Ова го изјави директорот на НМИ проф. Божидар Димитров во врска со изјавата на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции по изјавите на Заев

Алфа - 04.05.2017

За српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, целосно е неприфатливо за човек кој претендира да биде нов премиер на Македонија да дава такви неодговорни, скандалозни изјави. Остри реакции кај српскиот државен врв по изјавите на лидерот на ...

Историчарот Велјановски за изјавите на Заев: Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите - смешно и апсурдно

Алфа - 04.05.2017

Апсурдни и смешни, но и неприфатливи и неосновани. Такви се тврдењата на Зоран Заев дека сме ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира историчарот Новица Велјановски во изјава за Дневник. Апсурдни и смешни, но и неприфатливи и неосновани.

(ВИДЕО) Заев: Уште не сме повикани во Обвинителство за насилството во Собранието

Репортер - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со ОБСЕ, кажа дека Обвинителството се уште ги нема повикано него и другите пратеници како оштетени и дека доказите ги има во сите медиуми, со што очекуваат да бидат повикани многу скоро, пренесе А1он .

Велјановски: Смешни се изјавите на Заев дека Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите

Нетпрес - 04.05.2017

Неприфатливи, неосновани, апсурдни и смешни се тврдењата на Зоран Заев дека сме истовремено ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира познатиот македонски историчар Новица Велјановски, објави Дневник .

ТВ 21: Уапсен насилникот кој прв го нападна Заев на 27. април (ВИДЕО)

Стандард - 04.05.2017

Денеска е уапсен човекот кој прв го нападна претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на 27. април, за време на насилствата во Собранието, пренесе ТВ 21. До сега кривиччните пријави се однесуваат на делата „учество во толпа што ќе спречи службено лице во ...

ВИДЕО: Заев ја витка кичмата кај ќе стигне

Курир - 04.05.2017

На Фејсбук страницата „Чао Заев“ се појави видео со сите срамни изјави на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Ако е грдо лицето на Македонецот, што е важно. Ќе дојдат и други избори, ќе дојдат и други политичари, сега му е мајката да ги отвориме овие ...

Заев подготвен да ја повлече „националистичката“ изјава за Александар Вучиќ

Макфакс - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за српската телевизија „Прва“ изјавил дека сака да гради добри односи со Србија и дека е подготвен, ако отишол “предалеку” во изјавите дадени неодамна на сметка на власта во оваа земја, да се повлече штом тоа предизвикало ...

Заев: Спремен сум да одам кај Иванов и да ја гарантирам унитарноста – Никој не барал амнестија

Макфакс - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување за ТВ21 вели дека безбедноста на граѓаните е загрозена, бидејќи дел од вработените во МВР се под контрола на партијата ВМРО-ДПМНЕ. По информацијата која кружеше низ медиумите, дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Божидар Димитров: Тврдењето на Заев дека Македонците и Бугарите се ист народ е вистина

Курир - 04.05.2017

Изјавата на Зоран Заев дека Бугарите и Македонците се ист народ е вистина. Ова, за агенцијата „Фокус“ го изјави директорот на Националниот историски музеј професорот Божидар Димитров, во врска со изјавите на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Заев: Ако треба и писмено ќе му гарантирам на Иванов дека унитарноста на државата ќе биде зачувана

МКД - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е подготвен да прости и ако е потребно да му подаде рака на претседателот Ѓорге Иванов, за доброто на Македонија. Во дебатната емисија „Клик Плус“ на ТВ21 тој рече дека е подготвен да појде кај Иванов и уште еднаш ...

Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка, треба да се поправи

Репортер - 04.05.2017

Постојат можности до крајот на месецот да биде формирана новата влада, согласно роковите, но зависи од одлуката на Ѓорге Иванов како и од техничката подготвеност на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средба со претставници на ОБСЕ во ...

Димитров: Тврдењето на Заев дека Македонците и Бугарите се ист народ е вистина

Република - 04.05.2017

Изјавата на Зоран Заев дека Бугарите и Македонците се ист народ е вистина. Ова, за агенцијата „Фокус“ го изјави директорот на Националниот историски музеј професорот Божидар Димитров, во врска со изјавите на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка, треба да се поправи

Локално - 04.05.2017

Постојат можности до крајот на месецот да биде формирана новата влада, согласно роковите, но зависи од одлуката на Ѓорге Иванов како и од техничката подготвеност на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средба со претставници на ОБСЕ во ...

Заев договорил амнестија за убиjците кај Смилковско езеро

Пулс24 - 04.05.2017

Заев прифатил дека осудениците од случајот „Монструм“ биле наводно невини, иако против нив имаше цврсти и несоборливи докази. Како што пишува порталот Журнал, Заев договорил амнестија за убиjците кај Смилковско езеро.

Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка, треба да се поправи

Либертас - 04.05.2017

Постојат можности до крајот на месецот да биде формирана новата влада, согласно роковите, но зависи од одлуката на Ѓорге Иванов како и од техничката подготвеност на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средба со претставници на ОБСЕ во ...

(ВИДЕО) Заев: Уште не сме повикани во Обвинителство за насилството во Собранието

Либертас - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со ОБСЕ, кажа дека Обвинителството се уште ги нема повикано него и другите пратеници како оштетени и дека доказите ги има во сите медиуми, со што очекуваат да бидат повикани многу скоро, пренесе А1он .

„Информер“: Албанците му се закануваат на Заев: „Ти дадовме пари за голема Албанија, сега направи ја!“

Република - 04.05.2017

На албанскиот платеник лидерот на СДСМ,Зоран Заев, му се закануваат неговите финансиери, пишува Информер.рс. Според Информер, Албанците од Швајцарија, од кои Заев зел пари за да со Албанците направи коалиција и да ја прифати тиранската платформа, му ...

Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка, треба да се поправи

Мета - 04.05.2017

Постојат можности до крајот на месецот да биде формирана новата влада, согласно роковите, но зависи од одлуката на Ѓорге Иванов како и од техничката подготвеност на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средба со претставници на ОБСЕ во ...

Заев: Македонија ќе биде неутрална на следното изјаснување за приемот на Косово во УНЕСКО

Фактор - 04.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјавил дека Македонија на следното гласање за членството на Косово во УНЕСКО ќе биде неутрална, објавија српските медиуми. Заев во изјава за ТВ Прва, на прашањето за тоа како ќе гласа Македонија за време на следното ...

(ВИДЕО) Уапсен човекот кој прв го нападна Заев на 27 април

Бриф - 04.05.2017

Ова е моментот на апсење на човекот кој прв го нападна претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на 27 април, за време на насилствата во ...

ВИДЕО: Целото интервју со Заев на ТВ21

Либертас - 04.05.2017

Погледнете го вечерашното издание на емисијата „Клик плус“ на ТВ21 каде гостуваше лидерот на СДСМ, Зоран ...

(ВИДЕО) Заев: Села настрада мислејќи дека ќе ни помогне на нас

Либертас - 04.05.2017

Во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ21 , лидерот на СДСМ, Зоран Заев, зборуваше за крвавиот ...

На 30 дена од истекот на мандатот, СЈО очекува продолжување на рокот од Собранието

Либертас - 04.05.2017

Специјалното јавно обвинителство очекува поддршка од Собранието за продолжување на рокот за поднесување обвиненија, велат за „ Мета “ од СЈО. „­Ова јавно обвинителство повеќепати јавно апелираше за потребата од промена на рокот за поднесување ...

Заев за бугарската „Блумберг тв“: Бугарија е еден од најважните соседи на Македонија

Мета - 04.05.2017

„Имаше многу националистичка реторика во Македонија. Верувам дека тоа е веќе минато. Со подемот на лево-ориентираните политичари и формирањето на новата влада, можен е напредок во односите на Македонија со сите соседи.

Вучиќ и Дачиќ остро реагираа на изјавите на Заев

Пулс24 - 04.05.2017

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв.

Видео: Заев гостин во Клик Плус - Се очекува ли нов напад кога ќе се гласа Влада?

Фактор - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ и кандидат за мандатар за составување на новата Влада Зоран Заев вечерва од 21:30 ќе гостува во дебатната емисија Клик Плус на ТВ21 каде ќе открие што е планот за понатаму.

„Грдо е лицето на Македонецот, а за името мора да попуштиме“ – Заев ја витка кичмата каде што ќе стигне (Видео)

Република - 04.05.2017

На Фејсбук страницата „Чао Заев“ се појави видео со дел од многуте срамни изјави на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Ако е грдо лицето на Македонецот, што е важно. Ќе дојдат и други избори, ќе дојдат и други политичари, сега му е мајката да ги отвориме ...

Заев: Ако има грешка кај Џафери со знамето треба да се поправи

Фактор - 04.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев даде коментар и за поставеното албанско знаменце во кабинетот на новиот собраниски спикер Талат Џафери покрај знаменца на Република Македонија и ЕУ. „Сакам да се почитуваат законите и Уставот на Република Македонија ...

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев

Вечер Прес - 04.05.2017

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв.

На 30 дена од истекот на мандатот, СЈО очекува продолжување на рокот од Собранието

Мета - 04.05.2017

Специјалното јавно обвинителство очекува поддршка од Собранието за продолжување на рокот за поднесување обвиненија, велат за „Мета“ од СЈО. „­Ова јавно обвинителство повеќепати јавно апелираше за потребата од промена на рокот за поднесување ...

Вучиќ по изјавата на Заев: Не сум водел никаква националистичка политика

Точка - 04.05.2017

Не сум водел никаква националистичка политика, туку напротив водев политика на мир и стабилност и таква политика ќе водам и во иднина, изјави Вучиќ. Мислам дека тој за се што изговори многу повеќе зборуваше за себе, отколку за мене.

Велјановски: Македонците се ист народ со Србите и со Бугарите? Смешно и апсурдно

Пулс24 - 04.05.2017

Неприфатливи, неосновани, апсурдни и смешни се тврдењата на Зоран Заев дека сме истовремено ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира вчера познатиот македонски историчар Новица Велјановски.

Вучиќ не се побратимува со Заев: Некои луѓе не сфаќаат што значи да се биде премиер (ВИДЕО)

Република - 04.05.2017

Изјавите на Заев за српски „Курир“ во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв.

Србија вознемирена од реториката на Заев...

Н.Македонија - 04.05.2017

Повод за реакциите од официјален Белград е изјавата на Зоран Заев за тоа дека во Србија постои, исто така, националистичко раководство на господинот Вучиќ Интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за српски „Курир“ во кој говорејќи за ...

Заев: Црквите на Косово се срцето на Србија

Алсат-М - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за српскиот портал “Курир” зборуваше за последните случувања во Македонија. Во делот каде зборуваше за односите со соседните земји поттикна многу реакции во јавноста, особено во делот за црквите на Косово кои ...

Српските власти лути после интервјуто на Заев

24 Вести - 03.05.2017

Зошто Заев не ги нападне Рама и Тачи, туку Вучиќ - Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ остро реагираше на интервјуто на лидерот на СДСМ Зоран Заев за српски Курир. Дачиќ потсети дека Вучиќ со денови и со месеци повикувал на мирно ...

Заев за српски Курир: Во Србија на власт е националистичкото раководство на Вучиќ

Канал5 - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за српски Курир вчера изјави дека во Србија на власт е националистичкото раководство на Вучиќ, за кого рече дека се декларирал како лидер во регионот, а своите националистички позиции би ги покажал веднаш кога ...

Заев: Власта вмешана во масакрот на Смилковското езеро

24 Вести - 03.05.2017

Прислушуваните разговори даваат сомнеж дека во случајот „Монструм“ се вмешани пониските структури на власта – изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за српски „Курир“. Тој и претходно најавуваше дека т.н.

Заев: Македонија нема да биде бинационална држава и никој нема да наметнува странски интереси

Фокус - 03.05.2017

Република Македонија нема да биде двонационална држава, таа ќе остане таква каква што е и никој нема да наметнува странски интереси, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската агенција БГНЕС.

Дачиќ до Заев: Вака не се однесуваат пријателите на Србија

Канал5 - 03.05.2017

Потпретседателот на српската влада и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ остро реагираше на изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој во интервју за српски „Курир“, оцени дека во Србија на власт е националистичко раководство.

Заев за српски Курир: Има сомнежи дека власта е вмешана во „Смилковско“ и „Куманово“

Фокус - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ во интервју за српски Курир изјави дека постојат разговори кои покажуваат дека за убиството на Смилковскo езеро нема докази дека луѓето што се обвинети за убиството и што лежат во затвор, се виновни.

Заев: Меѓународни истраги за Смилковско, за убиствата на Младенов и Нешковски

Фокус - 03.05.2017

Треба да има меѓународна и независна истрага за убиството на Смилковско езеро и за настаните во Куманово, за убиството на Никола Младенов и за убиството на активистот на ВМРО-ДПМНЕ Мартин Нешковски, изјави во интервјуто за српски Курир, лидерот на ...

Заев: Ќе има Влада до крајот на месецов

Таратур - 03.05.2017

Зоран Заев во интервју за српски „Курир“ го обвини Груевски дека е албанофоб и дека нема со кого да формира влада. Водителот на интервјуто, пак, му кажа дека медиумите во Србија, Заев го нарекувале албански слуга.

Вулин до Заев: Нападот врз Вучиќ го смисли сам, или Рама и Тачи ти рекоа да го кажеш?

Нетпрес - 03.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во две одделни интервјуа дадени во вторникот за бугарски и српски медиуми, во добро познатиот свој стил се резили и во кажаното за бугарската информативна агенција БГНЕС, но и во интервјуто за српски Курир.

Заев за БГНЕС: Лага е дека Македонија ќе биде бинационална

Нова ТВ - 03.05.2017

Република Македонија нема да биде двонационална држава и нема да има промена на државните симболи, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС . – Во декларацијата на албанските партии има и една спорна точка и ние јасно ...

Заев за БТВ: Никој не сака да ја дели Македонија, ќе остане унитарна

Макфакс - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ најави дека очекува Ѓорге Иванов да го додели мандатот. Ќе се случи тоа зошто тој пред јавноста кажа две неразумни причини. Сега требаат десет дена откако новиот претседател на Собранието ќе ...

Заев во интервју за српски „Курир“: Македонија ќе има влада до крајот на мај (Видео)

Слободен Печат - 03.05.2017

Ни­кој не по­ба­рал од ме­не да нап­ра­вам неш­то про­тив Ма­ке­донците, Ср­би­те или про­тив кој би­ло друг на­род од со­сед­ството, ве­ли Заев. Ма­ке­до­ни­ја до кра­јот на мај ќе има но­ва влада, из­ја­ви ли­де­рот на СД­СМ Зо­ран За­ев во ...

„Журнал“: Заев договорил амнестија за убиjците кај Смилковско езеро

Нетпрес - 03.05.2017

Заев прифатил дека осудениците од случајот „Монструм“ биле наводно невини, иако против нив имаше цврсти и несоборливи докази. Како што пишува порталот Журнал, Заев договорил амнестија за убиjците кај Смилковско езеро.

„Информер“ за Заев: Овој човек не е нормален!

Нетпрес - 03.05.2017

Албанскиот платеник и лидер на опозициската СДСМ, Зоран Заев вчера вечер во интервју српскиот портал Курир.рс, бесрамно го нападна премиерот на Србија, Александар Вучиќ, обвинувајќи го дека е националист и дека намерно предизвикува напнатост и криза ...

(ВИДЕО) Целосното интервју на Заев за српски Курир

Репортер - 03.05.2017

Ви го пренесуваме интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за српски Курир дадено ...

Во ист ден во две различни интервјуа Заев излезе со тврдење дека Македонците се Бугари, а потоа и дека се Срби

Сител - 03.05.2017

Во ист ден, претседателот на СДСМ во две различни интервјуа за бугарски и српски медиуми најпрво излезе со тврдење дека Македонците се Бугари, а потоа дека Македонците се Срби. – Ние сме браќа, еден народ (Македонците и Бугарите), вели Заев во ...

Српски „Информер“ за Заев: Овој човек не е нормален!

Сител - 03.05.2017

Албанскиот платеник и лидер на опозициската СДСМ, Зоран Заев вчера вечер во интервју српскиот портал Курир.рс, бесрамно го нападна премиерот на Србија, Александар Вучиќ, обвинувајќи го дека е националист и дека намерно предизвикува напнатост и криза ...

Заев призна пред српските медиуми дека СЈО работи по негова нарачка, најави нови истраги

Нетпрес - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред српските медиуми го призна она за што медиумите во Македонија многу пати пишуваа и предупредуваат досега, дека Специјалното јавно обвинителство работи по негова нарачка.

Заев станува регионален проблем, Србија жестоко реагира на скандалозните изјави (ВИДЕО)

Курир - 03.05.2017

Нарекувајќи го албански платеник спрските медиуми го пренесуваат скандалозното интервју на Зоран Заев дадено за Курир.рс, во кое, освен што ја релативизира состојбата во Македонија, опасно задира во соседските односи со Србија и по којзнае кој пат ...

ВИДЕО: Заев скандалозно тврди дека осудените во „Монструм“ се невини

Курир - 03.05.2017

Во скандалозното интервју дадено денеска за српски „Курир“, претседателот на СДСМ Зоран Заев оди доттаму што тврди дека осудените во „Монструм“ биле невини, односно дека немало никакви докази оти тие се виновни.

Заев во исти ден тврди дека Македонците се Бугари, па потоа тврди дека Македонците се Срби (ВИДЕО)

Курир - 03.05.2017

Зоран Заев верувале или не се надмина и себеси во гафовите искажани во едно интервју, иако тоа е навистина тешко за верување. Во ист ден, претседателот на СДСМ во две различни интервјуа за бугарски и српски медиуми најпрво излезе со тврдење дека ...

Според Заев, правилото победникот да ја претставува волјата на мнозинството на народот не важи за Македонците, туку ...

Курир - 03.05.2017

Не значи дека македонска партија мора да биде дел од власта, вели во скандалозното интервју за српски „Курир“ претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Според Заев, мнозинството Македонци не мора да бидат претставени од партијата што ј поддржале.

Шефот на српската дипломатија Дачиќ ги осуди изјавите на Заев

Нетпрес - 03.05.2017

Зошто Зоран Заев не ги напаѓа албанскиот и косовскиот премиер Еди Рама и Хашим Тачи, сигурно не е толку наивен за да не знае дека концептот на Голема Албанија не е комплетен без Скопје, оцени во вторникот вечерта српскиот вицепремиер и министер за ...

Неукост или полтронство: Во еден ден Заев Македонците ги прогласи и за Срби и за Бугари

Нетпрес - 03.05.2017

Челникот на СДСМ, лице коешто има амбиции да биде иден македонскиот премиер – Зоран Заев, продолжува со своите скандалозни изјави, па така во еден ден, во вторникот, во одделни интервјуа за два медиума од соседството сопствениот народ се обиде да го ...

Дачиќ до Заев: Зошто го напаѓаш Вучиќ, а не Еди Рама и Хашим Тачи?

МКД - 03.05.2017

Зошто Зоран Заев не ги напаѓа албанскиот и косовскиот премиер Еди Рама и Хашим Тачи, сигурно не е толку наивен за да не знае дека концептот на голема Албанија не е комплетен без Скопје, вели Ивица Дачиќ.

Заев за Смилковско: Постојат сомнежи за вмешаност на власта

+инфо - 03.05.2017

Заев притоа истакнува дека нема конкретни докази за вмешаност на високи преставници од власта, но затоа пак за има нивни преставници. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека во прислушуваните разговори не постои доказ кој покажува кој го извршил ...

Заев: Во Србија на власт е националистичка влада; Дачиќ: Зошто Заев не ги напаѓа Рама и Тачи?

Стандард - 03.05.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев вчера изјави дека Србите и Македонците се братски народи, но и дека на власт во Србија е „националистичко лидерство“ на Александар Вучиќ. „А Србите и Македонците се братски народ.

САКА ДА СТАНЕ ПРЕМИЕР, А СЕ КАРА СО СОСЕДИТЕ: Заев распали по Вучиќ (ВИДЕО)

Телеграф - 03.05.2017

Ние, Македонците, кои сме победници на изборите, во суштина кога формираме влада треба да ги имаме на ум малите етнички заедници. Тоа не значи дека македонската партија мора да биде дел од власта, вели Заев Бура од негативни реакции предизвика ...

Заев за српски “Курир”: Македонија ќе има влада до крајот на мај

Нова ТВ - 03.05.2017

Во интервју за српски “Курир” во емисијата “Да не се лажеме”, на прашањето кога ќе заврши сегашната политичка неизвесност во Македонија, Зоран Заев изјави дека земјата до крајот на месец мај ќе има нова влада.

Српски „Информер“ за Заев: Овој човек не е нормален!

Курир - 03.05.2017

Албанскиот платеник и лидер на опозициската СДСМ, Зоран Заев вчера вечер во интервју српскиот портал Курир.рс, бесрамно го нападна премиерот на Србија, Александар Вучиќ, обвинувајќи го дека е националист и дека намерно предизвикува напнатост и криза ...

ДАЧИЌ ГО ПРАША ЗАЕВ: Зошто го напаѓаш само Вучиќ, а не Хашим Тачи и Еди Рама

Телеграф - 03.05.2017

Дачиќ смета дека Вучиќ и владата на Србија не заслужуваат ваков брутален и скандалозен напад од страна на претендентот за местото македонски премиер Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ распали по пратеникот на СДСМ, Зоран Заев, откако ...

НИЕ СМЕ ЕДИН НАРОД: Заев прозборе на бугарски и ги побугарчи Македонците (ВИДЕО)

Телеграф - 03.05.2017

Ние сме братски хора, един народ. Македониja сака нормализација, беа зборовите со кои Заев одговараше на прашањата во врска со состојбите во земјава Со фраза која во Бугарија се користи за означување на македонскиот народ како бугарски, се обрати ...

Заев призна пред српските медиуми дека СЈО работи по негова нарачка, најави нови истраги

Курир - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред српските медиуми го призна она за што медиумите во Македонија многу пати пишуваа и предупредуваат досега, дека Специјалното јавно обвинителство работи по негова нарачка.

Дачиќ: Србите се најголеми пријатели на Македонија, но Заев не се однесува така

Макфакс - 03.05.2017

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, оценил дека „пријателите на Србија не се однесуваат онака како што постапува лидерот на СДСМ, Зоран Заев“, пренесува Танјуг. „Србите се најголеми и најдобри пријатели на Македонците, но постапките на Заев ...

Заев за БТВ: Никој не сака да ја дели Македонија, ќе остане унитарна

Репортер - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ најави дека очекува Ѓорге Иванов да го додели мандатот. Ќе се случи тоа зошто тој пред јавноста кажа две неразумни причини. Сега требаат десет дена откако новиот претседател на Собранието ќе ...

Заев за БТВ: Никој не сака да ја дели Македонија (ВИДЕО)

+инфо - 03.05.2017

Заев потврди дека е новиот премиер, а за идната опозиција ВМРО-ДПМНЕ посочи дека сака да соработува. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ најави дека очекува Ѓорге Иванов да го додели мандатот.

(ВИДЕО) Заев за БТВ: Никој не сака да ја дели Македонија, ќе остане унитарна

А1 On - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ најави дека очекува Ѓорге Иванов да го додели мандатот. Ќе се случи тоа зошто тој пред јавноста кажа две неразумни причини. Сега требаат десет дена откако новиот претседател на Собранието ќе ...

Реакции во Србија по интервјуто на Заев

МРТ - 03.05.2017

Српските власти изненадени по интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за белградски медиум. Инзненадени се од реториката, бидејќи, велат, двете земји до сега имале добри меѓусоседски односи.

Заев за Смилковско и Куманово: Постојат сомнежи за вмешаност на власта

Нова ТВ - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека во прислушуваните разговори не постои доказ кој покажува кој го извршил убиството на Смилковското езеро, но постојат сомнежи дека власта е вмешана. -По разговорите може да се сфати дека постојат сериозни индиции ...

Тврдењето на Заев дека со Србија управува националистичка власт го предизвика гневот на српскиот државен врв

Сител - 03.05.2017

Силни реакции од официјален Белград по интервјуто на Зоран Заев за српски Курир во кое тој раководството на Вучиќ го нарече националистичко. Во првата прилика кога се загрози кариерата на новоизбраниот претседател на Србија, Тој ги покажа неговите ...

Српски „Информер“ за Заев: Овој човек не е нормален

Пулс24 - 03.05.2017

Албанскиот платеник и лидер на опозициската СДСМ, Зоран Заев вчера вечер во интервју српскиот портал Курир.рс, бесрамно го нападна премиерот на Србија, Александар Вучиќ, обвинувајќи го дека е националист и дека намерно предизвикува напнатост и криза ...

Заев се резили кај стигне, министерот Вулин му порача: Нападот врз Вучиќ го смисли сам или Рама и Тачи ти рекоа да го ...

Пулс24 - 03.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во две одделни интервјуа денеска дадени за бугарски и српски медиуми, во добро познатиот свој стил се резили и во кажаното за бугарската информативна агенција БГНЕС, но и во интервјуто за српски „Курир“.

Заев воведува нов преседан во кој Македонците ги немаат истите права со останатите малцински заедници

Вечер Прес - 03.05.2017

Не значи дека македонска партија мора да биде дел од власта, вели во скандалозното интервју за српски „Курир" претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Според Заев, мнозинството Македонци не мора да бидат претставени од партијата што ј поддржале.

Заев го нападна Вучиќ и предизвика жестоки реакции – Српски „Информер“ за Заев: Овој човек не е нормален!

МК News - 03.05.2017

Зоран Заев вчера вечер во интервју српскиот портал Курир.рс, бесрамно го нападна премиерот на Србија, Александар Вучиќ, обвинувајќи го дека е националист и дека намерно предизвикува напнатост и криза во регионот, пишува Информер.рс.

Заев тврди дека осудените во „Монструм“ се невини

Вечер Прес - 03.05.2017

Во скандалозното интервју дадено денеска за српски „Курир", претседателот на СДСМ Зоран Заев оди доттаму што тврди дека осудените во „Монструм" биле невини, односно дека немало никакви докази оти тие се виновни.

(ВИДЕО) Интервју на Зоран Заев за српски Курир

Бриф - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев даде специјално интервју за тиражниот српски дневен весник Курир. Погледнете го ...

Србија го распна македонскиот Јуда

Република - 03.05.2017

На нож е дочекано скандалозното интервју на лидерот на СДСМ Зоран Заев за Курир.рс, кое како контрадикторно доаѓа половина ден по интервјуто дадено за бугарската агенција БГНЕС. Освен многуте небулози и опасни изјави кои се однесуваат на внатрешните ...

Заев за српски Курир – до крајот на месецот ке имаме нова влада!

Локално - 03.05.2017

Ќе се бара меѓународни истраги за настаните во Куманово, но и за како што вели, убиството на Никола Младенов и активистот на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Нешковски. Јас сум убеден дека во месец мај, Македонија ќе има Влада, предводена од СДСМ.

Дачиќ: Заев брутално и скандалозно ја навреди власта во Србија

Локално - 03.05.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска остро го критикуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, поради неговата изјава за српски „Курир“, во која вели дека во Србија владее националистички раководство.

Заев: До пладне сме братя со Блгарите, од пладне браћа со Србите

Република - 03.05.2017

Во ист ден, претседателот на СДСМ во две различни интервјуа за бугарски и српски медиуми најпрво излезе со тврдење дека Македонците се Бугари, а потоа дека Македонците се Срби. – Ние сме браќа, еден народ (Македонците и Бугарите), вели Заев во ...

Заев скандалозно тврди дека осудените во „Монструм“ се невини

Пулс24 - 03.05.2017

Во скандалозното интервју дадено денеска за српски „Курир“, претседателот на СДСМ Зоран Заев оди доттаму што тврди дека осудените во „Монструм“ биле невини, односно дека немало никакви докази оти тие се виновни.

Заев призна пред српските медиуми дека СЈО работи по негова нарачка, најави нови истраги

Вечер Прес - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред српските медиуми го призна она за што медиумите во Македонија многу пати пишуваа и предупредуваат досега, дека Специјалното јавно обвинителство работи по негова нарачка.

Заев станува регионален проблем, Србија жестоко реагира на скандалозните изјави

Вечер Прес - 03.05.2017

Нарекувајќи го албански платеник спрските медиуми го пренесуваат скандалозното интервју на Зоран Заев дадено за Курир.рс, во кое, освен што ја релативизира состојбата во Македонија, опасно задира во соседските односи со Србија и по којзнае кој пат ...

Дачиќ: Заев брутално и скандалозно ја навреди власта во Србија

Либертас - 03.05.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска остро го критикуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, поради неговата изјава за српски „Курир“, во која вели дека во Србија владее националистички раководство.

Заев за српски Курир: Јас сум убеден дека во месец мај Македонија ќе има влада

Фактор - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за српски Курир во емисијата „Да не се лажеме” изјави дека земјата до крајот на месец мај ќе има нова влада. Заев објаснува дека тие имаат мнозинство, а власта на ВМРО-ДПМНЕ не сака да си замине.

Се пофали пред Србите: Заев најави нови истраги на СЈО и призна дека работат по негова нарачка

Република - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред српските медиуми го призна она за што медиумите во Македонија многу пати пишуваа и предупредуваа досега, дека Специјалното јавно обвинителство работи по негова нарачка.

Заев во исти ден тврди дека Македонците се Бугари, па потоа тврди дека Македонците се Срби

Вечер Прес - 03.05.2017

Зоран Заев верувале или не се надмина и себеси во гафовите искажани во едно интервју, иако тоа е навистина тешко за верување. Во ист ден, претседателот на СДСМ во две различни интервјуа за бугарски и српски медиуми најпрво излезе со тврдење дека ...

ВИДЕО: Целосното интервју на Заев за српски Курир

Либертас - 03.05.2017

Ви го пренесуваме интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за српски Курир дадено ...

Се фрли од мост за Заев

Panika.be - 03.05.2017

Босанец се фрли од мостот во Мостар заради Зоран Заев. Не секој има храброст да се фрли од мост, а уште помалце пак за премиер на туѓа ...

Дачиќ: Заев брутално и скандалозно ја навреди власта во Србија

Мета - 03.05.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска остро го критикуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, поради неговата изјава за српски „Курир“, во која вели дека во Србија владее националистички раководство.

Заев призна пред српските медиуми дека СЈО работи по негова нарачка

Пулс24 - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред српските медиуми го призна она за што медиумите во Македонија многу пати пишуваа и предупредуваат досега, дека Специјалното јавно обвинителство работи по негова нарачка.

Дачиќ прашува: Зошто Заев не ги нападне Рама и Тачи, туку Вучиќ?

Фактор - 03.05.2017

Зошто Заев не ги нападне Рама и Тачи, туку Вучиќ, реагираше шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за српски Курир. Дачиќ изјави дека Вучиќ со денови и со месеци повикувал на мирно решение на ...

Заев во ист ден тврди дека Македонците, Србите и Бугарите биле ист народ

Пулс24 - 03.05.2017

Зоран Заев верувале или не се надмина и себеси во гафовите искажани во едно интервју, иако тоа е навистина тешко за верување. Во ист ден, претседателот на СДСМ во две различни интервјуа за бугарски и српски медиуми излезе со тврдење дека ...

Заев: Не значи дека македонска партија мора да биде дел од власта

Пулс24 - 03.05.2017

Не значи дека македонска партија мора да биде дел од власта, вели во скандалозното интервју за српски „Курир“ претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Запрашан да го објасни принципот за составување на влада меѓу победничките партии во македонскиот и ...

ВМРО ДПМНЕ: На Заев му се брза да ја реализира тиранската платформа

Фактор - 03.05.2017

Бидејќи Талат Џафери ја презеде претседателската фунцкија во Собранние и влезе во кабинетот каде соговорник му беше шефот на Делегацијата на ЕУ Самуел Жбогар, со реакција се јавија од ВМРО ДПМНЕ.

Заев: Не значи дека македонска партија мора да биде дел од власта

Република - 03.05.2017

Не значи дека македонска партија мора да биде дел од власта, вели во скандалозното интервју за српски „Курир“ претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Запрашан да го објасни принципот за составување на влада меѓу победничките партии во македонскиот и ...

(ВИДЕО) Заев за БТВ: Никој не сака да ја дели Македонија, ќе остане унитарна

Локално - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ најави дека очекува Ѓорге Иванов да го додели мандатот. Ќе се случи тоа зошто тој пред јавноста кажа две неразумни причини. Сега требаат десет дена откако новиот претседател на Собранието ќе ...

Шефот на српската дипломатија Дачиќ ги осуди изјавите на Заев

Точка - 03.05.2017

Србите се најголеми и најдобри пријатели на Македонија, а вака како што Заев настапи не се однесуваат пријателите на Србија, изјави Дачиќ реагирајќи на изјавата на Заев дадена во интервју за српски Курир.

Мицковски: Заев е неодговорен политичар

Република - 03.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека во прислушуваните разговори не постои доказ кој покажува кој го извршил убиството на Смилковското езеро, но постојат сомнежи дека власта е вмешана. Сепак, признава тој, ема конкретни докази за вмешаност на високи ...

Скандалозно интервју на Заев: Обвинетите во „Монструм“ се невини (ВИДЕО)

Република - 03.05.2017

Во скандалозното интервју дадено денеска за српски „Курир“, претседателот на СДСМ Зоран Заев оди доттаму што тврди дека осудените во „Монструм“ биле невини, односно дека немало никакви докази оти тие се виновни.

ВИДЕО: Скокна од мостот во Мостар во чест на Зоран Заев

Локално - 03.05.2017

Граѓанин на Босна и Херцеговина денеска од историскиот „Стар мост“ во Мостар (БиХ) скокна во Неретва за како што рече новиот македонски премиер Зоран Заев. ...

ВИДЕО:Заев станува регионален проблем, Србија жестоко реагира на скандалозните изјави

Пулс24 - 03.05.2017

Нарекувајќи го албански платеник спрските медиуми го пренесуваат скандалозното интервју на Зоран Заев дадено за Курир.рс, во кое, освен што ја релативизира состојбата во Македонија, опасно задира во соседските односи со Србија и по којзнае кој пат ...

Пратениците се вратија во парламентот, седница засега нема...

Н.Македонија - 03.05.2017

Пратениците се вратија во парламентот, седница засега нема Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ вчера седеа во кабинетот наменет за претседателот на Собранието, за да ги „штитат деловникот, законите и Уставот на Република Македонија“, како што објави ...

Заев за „Дојче Веле“: Демократските процеси ќе продолжат со формирање нова Влада

ТВ21 - 02.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „Дојче Веле“ најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на новата Влада.

Заев за Дојче веле: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Телма - 02.05.2017

„Груевски ова што го прави, го прави за да се пазари за амнестија. Амнестија нема да има“, изјави изјави во интервју за Дојче Веле лидерот на СДСМ, Зоран Заев . Притоа тој додава дека по сѐ што слушна јавноста што сѐ Груевски правел - ќе оди на суд.

ВМРО-ДПМНЕ демантира: не бараме амнестија

Deutsche Welle - 02.05.2017

По интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за Дојче Веле во кое го обвини Груевски дека целта му е амнестија, од ВМРО-ДПМНЕ негираат дека тоа е точно. ВМРО-ДПМНЕ ги демантира наводите на Заев во интервјуто за Дојче Веле.

Иванов бара лидерска средба, СДСМ нова влада, ВМРО-ДПМНЕ избори

Канал5 - 02.05.2017

Иванов бара лидерска, СДСМ нова влада, ВМРО-ДПМНЕ избори. Ваква е состојбата и по собраниските инциденти. Од СДСМ велат дека нема за што да зборуваат на лидерска. Во интевју за Дојче Веле Заев дели дека платформата од Тирана не е услов за нова ...

Заев: Никој не може да биде начисто што планира групата околу Груевски

Фокус - 02.05.2017

По сѐ што слушна јавноста што сѐ Груевски правел – ќе оди на суд. Ќе има независен судски систем, судот ќе ја цени неговата вина. Но бегање од соочување со правдата, нема. Ветив на граѓаните, Македонија ќе биде правна држава и правдата ќе важи ...

Заев: Ќе формираме влада со почитување на Уставот и законите, нема амнестија

Репортер - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на нова влада и оти тоа ќе биде направено со почитување на Деловникот, Уставот и законите.

Зоран Заев за БГНЕС: Македонија нема да биде двонационална држава

Репортер - 02.05.2017

Македонија нема да биде двонационална држава. Нема да ги менуваме државните симболи. Бугарија отсекогаш имала принципиелна позиција и пријателски однос кон нас. Ова се ставови на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, дадени во ...

Заев: Нема да ги продавам националните интереси

+инфо - 02.05.2017

Заев рече дека очекува демократските процеси да се движат во согласност со Уставот, деловникот на Собранието и законите на Македонија. Република Македонија нема да биде двонационална држава, таа ќе остане таква каква што е и никој нема да наметнува ...

(ВИДЕО) Скок од мостот во Мостар во чест на Зоран Заев

Репортер - 02.05.2017

Граѓанин на Босна и Херцеговина денеска од историскиот „Стар мост“ во Мостар (БиХ) скокна во Неретва за новиот македонски премиер Зоран Заев. Граѓанин на Босна и Херцеговина денеска од историскиот „Стар мост“ во Мостар (БиХ) скокна во Неретва за ...

Заев: Македонскиот народ е бугарски!

Нетпрес - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не запира со своите дејствија и изјави на понижување на Македонија и македонскиот народ. Заев во интервју дадено за бугарската информативна агенција БГНЕС, Македонците ги прогласи за Бугари.

Заев: Ќе има Влада до крајот на месецов

Репортер - 02.05.2017

Зоран Заев во интервју за српски „Курир“ го обвини Груевски дека е албанофоб и дека нема со кого да формира влада. Водителот на интервјуто, пак, му кажа дека медиумите во Србија, Заев го нарекувале албански слуга.

Заев за Deutsche Welle: Груевски се пазари за амнестија

Кајгана - 02.05.2017

Во интервју за Deutsche Welle лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговори на новинарско прашањ е дали Никола Груевски директно или индиректно барал гаранции за негова и за амнестија на одредени лица од неговото најблиско партиско и семејно окружување.

Заев за Дојче Веле: Груевски се пазари за амнестија

Макфакс - 02.05.2017

Во интервју за Дојче Веле, лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашањ е дали Никола Груевски директно или индиректно барал гаранции за негова и за амнестија на одредени лица од неговото најблиско партиско и семејно окружување, Заев ...

Заев за Дојче Веле: Ова што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија

Стандард - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за ДВ .

Заев: Ова што го прави Груевски го прави за да се пазари за амнестија

МКД - 02.05.2017

Ова што го прави Груевски го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за Дојче веле на македонски јазик . „По сѐ што слушна јавноста што сѐ Груевски правел - ќе оди на суд.

Потресно сведоштво за Крвавиот четврток во Собранието

Окно - 02.05.2017

„Крвава бајка“ на поетесата Десанка Максимовиќ за малку повторно ќе беше испишана на брдовитиот Балкан. Сега во македонското Собрание. А окупаторот - не се Германците. А убиените ќе беа луѓе, родени во различни години, но водени од исти идеали.

Заев за Дојче веле: Демократските процеси ќе продолжат со формирање нова Влада

Макфакс - 02.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Дојче веле најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на новата Влада.

ВМРО ДПМНЕ: На Заев нема да му помине заплашувањето на граѓаните со приведување на недолжни луѓе

Press24 - 02.05.2017

Лажгото Зоран Заев останува лажго. Криминалецот Зоран Заев останува криминалец. Лаги искажани од измамникот во интервјуто за Дојче Веле покажуваат како работи умот на човек кој е уценет и исплашен дека ќе мора да одговара за криминалите што ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Револтот на народот расте, додека Заев лаже

Макфакс - 02.05.2017

По интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дадено за „Дојче Веле“, реакција до медиумите испрати ВМРО-ДПМНЕ. Тие, наведуваат дека Заев бил и ќе остане лажго, а неговите реакции покажувале како работи умот на човек кој е уценет и исплашен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет и исплашен

Репортер - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за ...

Заев: Груевски го прави ова за да се пазари за амнестија

Слободен Печат - 02.05.2017

Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Дојче веле“ , како одговор на прашањето дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ директно или индиректно барал гаранции ...

(ВИДЕО) Босанецот Миле со „скок за новиот македонски премиер Зоран Заев“

Макфакс - 02.05.2017

Босанецот Миле направи спектакуларен скок од еден од мостовите во градот Мостар, посветувајќи му го на како што вели „новиот премиер на Македонија, Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лажгото Зоран Заев останува лажго

А1 On - 02.05.2017

„Лажгото Зоран Заев останува лажго. Криминалецот Зоран Заев останува криминалец. Лаги искажани од измамникот во интервјуто за Дојче Веле покажуваат како работи умот на човек кој е уценет и исплашен дека ќе мора да одговара за криминалите што ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Деструктивноста на Заев нема да помине

МКД - 02.05.2017

На интервјуто на лидерот на СДСМ Зоран Заев за Дојче веле реагираа од ВМРО-ДПМНЕ, кои велат дека „криминалецот и лажгото Зоран Заев останува криминалец и лажго“. „Лагите искажани за измамникот во интервјуто за Дојче веле покажуваат како работи умот ...

Заев: Нема амнестија; ВМРО-ДПМНЕ: Не ни треба амнестија

Р.С.Европа - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на нова влада и оти тоа ќе биде направено со почитување на Деловникот, Уставот и законите.

Скок од мостот во Мостар во чест на Зоран Заев (ВИДЕО)

+инфо - 02.05.2017

Граѓанин на Босна и Херцеговина денеска од историскиот „Стар мост“ во Мостар (БиХ) скокна во Неретва за новиот македонски премиер Зоран Заев. Граѓанин на Босна и Херцеговина денеска од историскиот „Стар мост“ во Мостар (БиХ) скокна во Неретва за ...

Зоран Заев за БГНЕС: Македонија нема да биде двонационална држава

Макфакс - 02.05.2017

Македонија нема да биде двонационална држава. Нема да ги менуваме државните симболи. Бугарија отсекогаш имала принципиелна позиција и пријателски однос кон нас. Ова се ставови на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, дадени во ...

Заев: Македонија нема да биде двонационална држава и нема да ги сменам државните симболи

МКД - 02.05.2017

Република Македонија нема да биде двонационална држава и нема да ги променам државните симболи, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС . „Очекувам во Македонија демократските процеси да се одвиваат во согласност со ...

Заев за БГНЕС: Македонија нема да биде двонационална држава и нема да се менуваат државните симболи

Стандард - 02.05.2017

Република Македонија нема да биде двонационална држава и нема да се менуваат државните симболи, вели лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев за агенцијата БГНЕС . „Очекувам во Македонија демократските процеси да се движат согласно Уставот, ...

ВО ЖИВО Интервју на Заев за српски Курир

+инфо - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва даде специјално интервју за тиражниот српски дневен весник Курир. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва даде специјално интервју за тиражниот српски дневен весник Курир.

Заев: Македонскиот народ е бугарски! (ВИДЕО)

Курир - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не запира со своите дејствија и изјави на понижување на Македонија и македонскиот народ. Заев во интервју дадено за бугарската информативна агенција БГНЕС, Македонците ги прогласи за Бугари.

Заев: Ќе има Влада до крајот на месецов

Макфакс - 02.05.2017

Зоран Заев во интервју за српски „Курир“ го обвини Груевски дека е албанофоб и дека нема со кого да формира влада. Водителот на интервјуто, пак, му кажа дека медиумите во Србија, Заев го нарекувале албански слуга.

Заев се резили кај стигне, министерот Вулин му порача: Нападот врз Вучиќ го смисли сам или Рама и Тачи ти рекоа да го ...

Курир - 02.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во две одделни интервјуа денеска дадени за бугарски и српски медиуми, во добро познатиот свој стил се резили и во кажаното за бугарската информативна агенција БГНЕС, но и во интервјуто за српски „Курир“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет и исплашен

Курир - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе одговара за тероризирањето на сопствениот народ

Нетпрес - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет и исплашен

Сител - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за ...

Од ВМРО-ДПМНЕ негираат дека барале или ќе бараат амнестија

Локално - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение реагираше на интервјуто на Зоран Заев за „Дојче веле“, порачувајќи дека партијата ниту барала ниту ќе бара амнестија. Заев во интервјуто рече дека тоа што го прави Груевски, „го прави за да се пазари за амнестија“, но дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е лажго, ниту сме барале амнестија, ниту има причина да бараме

Либертас - 02.05.2017

„Лажгото Зоран Заев останува лажго. Криминалецот Зоран Заев останува криминалец. Лаги искажани од измамникот во интервјуто за Дојче Веле покажуваат како работи умот на човек кој е уценет и исплашен дека ќе мора да одговара за криминалите што ги ...

Зоран Заев за БГНЕС: Македонија нема да биде двонационална држава

Точка - 02.05.2017

Македонија нема да биде двонационална држава. Нема да ги менуваме државните симболи. Бугарија отсекогаш имала принципиелна позиција и пријателски однос кон нас. Ова се ставови на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, дадени во ...

Средба Aхмети- Заев: Следува Закон за јазици, промена на грбот и знамето

Пулс24 - 02.05.2017

Порталот „Журнал.нет“ повикувајќи се на блиски извори до албанските партии и СДСМ, пишува дека првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска имале средба на која разговарале за понатамошните чекори на таканаречената ...

ВМРО- ДПМНЕ: На Заев нема да му помине заплашувањето на граѓаните

Пулс24 - 02.05.2017

Лажгото Зоран Заев останува лажго. Криминалецот Зоран Заев останува криминалец. Лаги искажани од измамникот во интервјуто за Дојче Веле покажуваат како работи умот на човек кој е уценет и исплашен дека ќе мора да одговара за криминалите што ги ...

Од ВМРО-ДПМНЕ негираат дека барале или ќе бараат амнестија

Мета - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение реагираше на интервјуто на Зоран Заев за „Дојче веле“, порачувајќи дека партијата ниту барала ниту ќе бара амнестија. Заев во интервјуто рече дека тоа што го прави Груевски, „го прави за да се пазари за амнестија“, но дека ...

Заев за БГНЕС: Македонија нема да биде двонационална држава и нема да ги сменам државните симболи

Локално - 02.05.2017

Република Македонија нема да биде двонационална држава и нема да ги променам државните симболи, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС. „Очекувам во Македонија демократските процеси да се одвиваат во согласност со ...

Заев за Дојче Веле: Груевски се пазари за амнестија

Точка - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Дојче Веле понуди одоговр на прашањето дали Никола Груевски директно или индиректно барал гаранции за негова амнестија. Во интервју за Дојче Веле, лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско ...

ЗАЕВ ЗА БГНЕС: Нема да ги менуваме државните симболи

Фактор - 02.05.2017

Македонија нема да биде двонационална држава. Нема да ги менуваме државните симболи, изјавил лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската агенција БГНЕС. Тој во интервјуто вели дека очекува во Македонија демократските процеси да се движат ...

Заев за БГНЕС: Противникот не е подготвен да ја предаде власта, треба многу трпение

Либертас - 02.05.2017

„Очекувам демократските процеси во државата да се одвиваат во согласност со Уставот, деловникот и со законите. Тоа значи новоизбраниот претседател на Собранието да ги добие печатите, неговиот избор да биде објавен во „Службен весник“ и потоа тој да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Револтот на народот расте, додека Заев лаже

Точка - 02.05.2017

По интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дадено за „Дојче Веле“, реакција до медиумите испрати ВМРО-ДПМНЕ. Тие, наведуваат дека Заев бил и ќе остане лажго, а неговите реакции покажувале како работи умот на човек кој е уценет и исплашен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет, лаже и сака набрзина да ја протне Тиранската платформа

Фактор - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ реагира на интервјуто на Зоран Заев за Дојче Веле во кое вели дека главната цел на Груевски и неговите соработници е да се изборат за амнестија за сите сторени злодела. - Зоран Заев не може да сфати дека некој искрено ја сака Македонија и ...

Заев за БГНЕС: Противникот не е подготвен да ја предаде власта, треба многу трпение

Мета - 02.05.2017

„Очекувам демократските процеси во државата да се одвиваат во согласност со Уставот, деловникот и законите. Тоа значи новоизбраниот претседател на Собранието да ги добие печатите, неговиот избор да биде објавен во „Службен весник“ и потоа тој да ...

Средба Заев – Ахмети: Промена на грбот и на знамето и закон за јазици први на агендата

Република - 02.05.2017

Повикувајќи се на блиски извори до албанските партии и СДСМ, порталот „ Журнал“ пишува дека првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на СДСМ Зоран Заев вчера имале средба на која разговарале за натамошните чекори на таканаречената коалиција ...

Заев ја свитка кичмата и пред Бугарите: Ние сме братски хора, един народ

Република - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не запира со своите дејствија и изјави на понижување на Македонија и македонскиот народ. Заев во интервју дадено за бугарската информативна агенција БГНЕС, Македонците ги прогласи за Бугари.

Заев за ДВ: Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија

еМагазин - 02.05.2017

Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Дојче веле“ , како одговор на прашањето дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ директно или индиректно барал гаранции ...

ВИДЕО: Скокна од мостот во Мостар во чест на Зоран Заев

Либертас - 02.05.2017

Граѓанин на Босна и Херцеговина денеска од историскиот „Стар мост“ во Мостар (БиХ) скокна во Неретва за како што рече новиот македонски премиер Зоран ...

Заев: Груевски се пазари за амнестија, ама амнестија нема да има

Мета - 02.05.2017

Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Дојче веле“ , како одговор на прашањето дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ директно или индиректно барал гаранции ...

Вулин до Заев: Сам ли го смисли нападот врз Вучиќ или ти кажаа Рама и Тачи и Џафери?

Република - 02.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во две одделни интервјуа за бугарски и српски медиум, БГНЕС и Курир.рс, се изрезили во свој стил. Дека кичмата на Заев е лесна за виткање, македонската јавност знае уште со неговата изјава од 2008 година кога порача ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет и исплашен

Вечер Прес - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за ...

ВМРО-ДПМНЕ реагира: Заев е уценет и исплашен

Република - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ниту барало амнестија, ниту има причина да бара амнестија и секогаш било на страна на народот и државата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Заев, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за ...

Заев за Дојче Веле: Извршија тешко кривично дело, а ние покажавме како достинствено се бранат државните интереси

Фактор - 02.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во денешното интервју за Дојче Веле најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на новата Влада.

Заев тврди нема амнестија и нема да дозволат втора рунда насилство

Фактор - 02.05.2017

Oва што го прави Груевски, го прави за да се пазари за амнестија, но амнестија нема да има, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Дојче веле“ . „Амнестија нема да има. По сè што слушна јавноста што сè правел, Груевски ќе оди на суд.

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на интервјуто на Заев за „Дојче Веле“...

Н.Македонија - 02.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на интервјуто на Заев за „Дојче Веле“ По објавеното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за „Дојче Веле“, од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека Заев лажел и дека кај него се е предмет на пазарење и преговарање.

Заев за „Дојче Веле“: Демократските процеси ќе продолжат со формирање нова Влада...

Н.Македонија - 02.05.2017

Заев за „Дојче Веле“: Демократските процеси ќе продолжат со формирање нова Влада Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „Дојче Веле“ најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред ...

Заев: Ќе формираме влада со почитување на Уставот и законите, нема амнестија

Идивиди - 02.05.2017

Скопје, 2 мај 2017 (МИА) - Лидерот на СДСМ Зоран Заев најавува дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на нова влада и оти тоа ќе биде направено со почитување на Деловникот, Уставот и законите.

Заев: „Тие бандити влегоа за да нѐ убијат“

Deutsche Welle - 01.05.2017

Во интервју за Швајцарската радиотелевизија лидерот на СДСМ Зоран Заев зборува за насилството во Собранието, за улогата на полицијата, идните потези и улогата на ЕУ во надминувањето на кризата.

Заев: Имаше полицајци кои плачеа поради тоа што не можеа да си ја извршуваат работата

Фокус - 01.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Швајцарската радиотелевизија – СРФ раскажува за насилството и за тоа што го доживеа во четвртокот во Собрание. На прашањето дали и полицијата била инволвирана, Заев вели: -Да, се разбира.

Потресно сведоштво на Наташа Стојановска: „Крвава бајка“

Репортер - 01.05.2017

Ви пренесуваме дел од сведочењето на Наташа Стојановска, новинарка во Телевизија 24, непосреден сведок на потресните настани во Собранието: „Крвава бајка“, на поетесата Десанка Максимовиќ за малку повторно ќе беше испишана на брдовитиот Балкан.

Заев не може да е Ганди, Ганди се жртвуваше за својата држава, Заев ја предава Македонија

Курир - 01.05.2017

СДСМ и Зоран Заев со игнорирањето на илјадниците граѓани кои два месеци мирно протестираа низ Скопје и низ цела Македонија, без ниту еден предизвикан инцидент, испровоцираа крваво сценарио во четвртокот со обидот за избор на Талат Џафери за ...

Средба Aхмети- Заев: Следува Закон за јазици, промена на грбот и знамето

Курир - 01.05.2017

Порталот „Журнал.нет“ повикувајќи се на блиски извори до албанските партии и СДСМ, пишува дека првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска имале средба на која разговарале за понатамошните чекори на таканаречената ...

Заев во интервју за СРФ:Мнозинство полицајци сака да работи професионално, но мора да слушаат наредби

Макфакс - 01.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Швајцарската радиотелевизија – СРФ раскажува за насилството и за тоа што го доживеа во четвртокот во Собрание. На прашањето дали и полицијата била инволвирана, Заев вели: „Да, се разбира.

Заев во интервјуто за Швајцарската радиотелевизија: Тие бандити влегоа за да нѐ убијат

Репортер - 01.05.2017

Во интервју за Швајцарската радиотелевизија лидерот на СДСМ Зоран Заев зборува за насилството во Собранието, за улогата на полицијата, идните потези и улогата на ЕУ во надминувањето на кризата, пренесува Дојче веле .

Средба Aхмети- Заев: Следува Закон за јазици, промена на грбот и знамето

Нетпрес - 01.05.2017

Порталот „Журнал.нет“ повикувајќи се на блиски извори до албанските партии и СДСМ, пишува дека првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска имале средба на која разговарале за понатамошните чекори на таканаречената ...

Портрет: Зоран Заев – од аболиција, човекот кој ќе јаде живи луѓе и гази полицајци, во улогата на Ганди (ВИДЕО)

Нетпрес - 01.05.2017

Македонската јавност многупати досега имала можност да го види вистинското лице на човекот кој сега се прикажува во улога на Махатма Ганди. Јадење живи луѓе, свиткана кичма, аболиција за криминал се само дел од политичкиот багаж на Зоран Заев, кој ...

Зоран Заев – аболициран криминалец, човекот кој ќе јаде живи луѓе и газеше полицајци пред Собранието се прикажува во ...

Курир - 01.05.2017

Македонската јавност многу пати досега имала можност да го види вистинското лице на човекот кој сега се прикажува во улога на Махатма Ганди. Јадење живи луѓе, свиткана кичма, аболиција за криминал се само дел од политичкиот багаж на Зоран Заев, кој ...

Заев не може да е Ганди, Ганди се жртвуваше за својата држава, Заев ја предава Македонија

Пулс24 - 01.05.2017

СДСМ и Зоран Заев со игнорирањето на илјадниците граѓани кои два месеци мирно протестираа низ Скопје и низ цела Македонија, без ниту еден предизвикан инцидент, испровоцираа крваво сценарио во четвртокот со обидот за избор на Талат Џафери за ...

Потресно сведоштво на Наташа Стојановска: „Крвава бајка“

Канал 77 - 01.05.2017

„Крвава бајка“, на поетесата Десанка Максимовиќ за малку повторно ќе беше испишана на брдовитиот Балкан. Сега во македонското Собрание. А окупаторот – не се Германците. А убиените ќе беа луѓе, родени во различни години, но водени од исти идеали.

Заев за Швајцарската радиотелевизија: По нас удираа со се што им се најде при рака

Фактор - 01.05.2017

Во интервју за Швајцарската радиотелевизија лидерот на СДСМ, Зоран Заев зборува за насилството во Собранието, за улогата на полицијата, идните потези и улогата на ЕУ во надминувањето на кризата, објави Дојче веле .

Потресно сведоштво на Наташа Стојановска: „Крвава бајка“

Фактор - 01.05.2017

„Крвава бајка“, на поетесата Десанка Максимовиќ за малку повторно ќе беше испишана на брдовитиот Балкан. Сега во македонското Собрание. А окупаторот - не се Германците. А убиените ќе беа луѓе, родени во различни години, но водени од исти идеали.

Потресно сведоштво на Наташа Стојановска: „Крвава бајка“

Либертас - 01.05.2017

Ви пренесуваме дел од сведочењето на Наташа Стојановска, новинарка во Телевизија 24, непосреден сведок на потресните настани во Собранието: „Крвава бајка“, на поетесата Десанка Максимовиќ за малку повторно ќе беше испишана на брдовитиот Балкан.

Зоран Заев- аболициран криминалец, човекот кој ќе јаде живи луѓе се прикажува во улога на Ганди

Пулс24 - 01.05.2017

Македонската јавност многу пати досега имала можност да го види вистинското лице на човекот кој сега се прикажува во улога на Махатма Ганди. Јадење живи луѓе, свиткана кичма, аболиција за криминал се само дел од политичкиот багаж на Зоран Заев, кој ...

Заев во интервјуто за Швајцарската радиотелевизија: Тие бандити влегоа за да нѐ убијат

Либертас - 01.05.2017

Во интервју за Швајцарската радиотелевизија лидерот на СДСМ Зоран Заев зборува за насилството во Собранието, за улогата на полицијата, идните потези и улогата на ЕУ во надминувањето на кризата, пренесува Дојче веле .