TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Насилни протести и во Мадрид поради пресудата на екс каталонските лидери

Канал5 - 20.10.2019

Околу 4.000 луѓе синоќа се собраа во центарот на Мадрид барајќи ослободување на затворените каталонски службеници, по што дојде до судир со полицијата што резултираше со 26 повредени. На собирот организиран од околу 20 левичарски групи се повикуваше ...

26 повредени во Мадрид во протестите против пресудата на Каталонците (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.10.2019

Околу 4.000 луѓе синоќа се собраа во центарот на Мадрид барајќи ослободување на затворените каталонски службеници, по што дојде до судир со полицијата што резултираше со 26 повредени. На собирот организиран од околу 20 левичарски групи се повикуваше ...

Фотографија на денот: Улични борби во Барселона

Deutsche Welle - 19.10.2019

Ескалација на насилство на протестите на застапниците за независност на Каталонија - стотици демонстранти подготвени на насилство подигнаа барикади во Барселона, палеа огнови и фрлаа со камења и пиротехника по полицијата Радикалните сепаратисти ...

Полицијата ја презеде контролата над улиците на Барселона

Канал5 - 19.10.2019

Каталонската и шпанската национална полиција ноќеска ја презеле контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови. Растерани се демонстрантите кои шест часа го блокираа градот.

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците

Телма - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, ќе се обрати каталонскиот премиер

+инфо - 19.10.2019

Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за независност и полицијата, откако во понеделникот беа изречени затворски казни за лидерите на Каталонија, осудени за организирање на референдумот за независност во 2017 година.

(ФОТО) Најмалку 62 повредени во протестите во Каталонија

Нетпрес - 19.10.2019

Најмалку 62 лица се повредени во петокот во шпанската покраина Каталонија, од кои 41 во главниот град Барселона чии улици се претворени во бојно поле на кое повеќе од шест часа траат судирите меѓу поборниците на независноста на покраината и ...

ВИДЕО: Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

А1 On - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

Сител - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите кои шест часа ја блокирале Барселона.

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Макфакс - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите кои шест часа ја блокирале Барселона.

Улична војна во Барселона, најмалку 90 повредени во судирот на полицијата со демонстрантите

OhridNews - 19.10.2019

Најмалку 90 лица се повредени во судирот на полицијата со демонстрантите во Барселона и повеќе други каталонски градови, синоќа, пренесуваат светските агенции. Повеќе од шест часа демонстрантите низ улиците на Барселона зад запалени барикади и ...

Полицијата доцна вечерта ја презеде контролата над улиците во Барселона, 89 повредени (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.10.2019

Каталонската и шпанската национална полиција ја презеде контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови во саботата вечер, растерувајќи ги демонстрантите кои шест часа зад запалени барикади со камења учествуваа во судирите во кои 89 ...

Гвардиола загрижен поради тоа што негови пријатели можат да лежат во затвор поради Каталонија

Спортклуб - 19.10.2019

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, зборуваше по повод инцидентите во Каталонија, а истакна и дека таму има некои блиски пријатели на кои сега им се заканува казна затвор. „ Не знам што ќе се случува утре со мојата Каталонија, се затвараат ...

Полицијата во Барселона ја превзеде контролата на улиците

Нетпрес - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја превзедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Гвардиола: Моите пријатели се во затвор, Европа мора да реагира!

Sport 1 - 19.10.2019

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, зборуваше за протестот во Каталонија, а воедно истакна дека некои од луѓето на кои им се заканува затвор се негови пријатели. Имено, во Барселона се протестира за независност, но исто така има и ...

Гвардиола не сакаше да молчи: Имам пријатели кои ги чека затвор, Европа мора да реагира

Дерби - 19.10.2019

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола одлучи јавно да проговори за случувањата во Каталонија и одлуката на шпанската влада да уапси некои поддржувачи на оваа покраина. Во Барселона се одржуваат протести за независност на Каталонија, и токму ...

[Видео] Жестоки конфликти помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

Радио МОФ - 19.10.2019

Стотици демонстранти синоќа се судрија со полицијата во центарот на Барселона. На петтиот ден од немирите, демонстрантите палеа огнови и фрлаа камења кон полицијата, која пак возврати со гумени куршуми и солзавец.

Гвардиола: Имам пријатели кои ги чека затвор од девет години, Европа мора да реагира

Екипа - 19.10.2019

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвадиола зборувајќи за протестите во Каталонија, вели дека некои од лицата на кои им се заканува долгогодишен затвор се негови големи пријатели. Во Барселона има протести на заговорниците на независност, но и на ...

Пешиќ: Ситуацијата во Југославија беше многу посериозна од оваа во Каталонија

А1 On - 19.10.2019

Тренерот на кошаркарскиот клуб Барселона, Светислав Пешиќ, даде мислење за инцидентите во Каталонија, и кажа дека тоа не е ништо во споредба со случувањата во неговата земја во минатото. Веќе неколку дена траат протестите во Барселона, Каталонците ...

Стотици илјади луѓе на протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата (видео)

Опсервер - 19.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Точка - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите кои шест часа ја блокирале Барселона.

Стотици илјади луѓе на протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата (видео)

Либертас - 19.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

Вечер Прес - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Каталонија: Полицијата во Барселона ја презеде контролата, ќе се обрати каталонскиот премиер

Денешен - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

Либертас - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Гвардиола не сакаше да молчи: Имам пријатели кои ги чека затвор, Европа мора да реагира

Точка - 19.10.2019

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола одлучи јавно да проговори за случувањата во Каталонија и одлуката на шпанската влада да уапси некои поддржувачи на оваа покраина. Во Барселона се одржуваат протести за независност на Каталонија, и токму ...

(Видео) Војна на улиците на Барселона

еМагазин - 19.10.2019

Мирните протести во Барселона против драконските затворски казни за каталонските лидери кои бараат осамостојување на Каталонија во изминативе денови на моменти преоѓаат во вистинска војна меѓу протестантите и полицијата.

Гвардиола: Имам пријатели кои ги чека затвор од девет години, Европа мора да реагира

24Инфо - 19.10.2019

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвадиола зборувајќи за протестите во Каталонија, вели дека некои од лицата на кои им се заканува долгогодишен затвор се негови големи пријатели. Во Барселона има протести на заговорниците на независност, но и на ...

Пешиќ: Ситуацијата во Југославија беше многу посериозна од оваа во Каталонија

Либертас - 19.10.2019

– Тренерот на кошаркарскиот клуб Барселона, Светислав Пешиќ, даде мислење за инцидентите во Каталонија, и кажа дека тоа не е ништо во споредба со случувањата во неговата земја во минатото.

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

Фактор - 19.10.2019

Полицијата ноќеска ја презеле контролата на улиците во Барселона и другите каталонски градови. Растерани се демонстрантите кои шест часа го блокираа градот, а уапсени се 27 лица. Немири имаше затоа што во понеделник се изречени затворски казни на ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

24Инфо - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Centar - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите кои шест часа ја блокирале Барселона.

Пешиќ: Ситуацијата во Југославија беше многу посериозна од оваа во Каталонија

Опсервер - 19.10.2019

Тренерот на кошаркарскиот клуб Барселона, Светислав Пешиќ, даде мислење за инцидентите во Каталонија, и кажа дека тоа не е ништо во споредба со случувањата во неговата земја во минатото. Веќе неколку дена траат протестите во Барселона, Каталонците ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, уапсени 27 демостранти

CivilMedia - 19.10.2019

Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за независност и полицијата, откако во понеделникот беа изречени затворски казни за лидерите на Каталонија, осудени за организирање на референдумот за независност во 2017 година.

Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Н.Македонија - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите, кои шест часа ја блокирале Барселона.

Пешиќ: Ситуацијата во Југославија беше многу посериозна од оваа во Каталонија

MakPress - 19.10.2019

Тренерот на кошаркарскиот клуб Барселона, Светислав Пешиќ, даде мислење за инцидентите во Каталонија, и кажа дека тоа не е ништо во споредба со случувањата во неговата земја во минатото. Веќе неколку дена траат протестите во Барселона, Каталонците ...

Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците

MakPress - 19.10.2019

Каталонската и шпанската полиција ноќеска ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови и ги растераа демонстрантите кои шест часа го блокираа градот. Синоќа дојде до најжестоки судури меѓу каталонските заговорници за ...

Штрајк во Каталонија: Улични блокади и откажани авионски летови

Deutsche Welle - 18.10.2019

Во знак на протест против затворските казни за девет сепаратистички водачи, во Каталонија денеска се одржува генерален штрајк. На аеродромот во Барселона се анулирани десетици летови. Бројни претпријатија се приклучија на генералниот штрајк, а од ...

Стотици илјади протестираат во Барселона , младите си играат скокање во далечина (ВИДЕО)

Канал5 - 18.10.2019

Стотици илјади демонстранти пристигнаа во Барселона , каде десетици веќе се судрија со полицијата , а во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк. Во очекување на вечерните големи протести , најавувани претходните два дена , специјалците прават ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Фокус - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

(ВИДЕО) Продолжуваат протестите во Каталонија

Алсат-М - 18.10.2019

Каталонските сепартисти повторно поставуваа барикади на улиците на Барселона, а биле забележани и судири со полицијата. Тие веќе четири дена протестираат поради казните затвор за сепаратистичките лидери за нивниот обид за одвојување на Каталонија од ...

Генерален штрајк во Каталонија

Фокус - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк, затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Телма - 18.10.2019

Сценариото од претходните ноќи се повтори, откако синоќешните мирни протести излегоа од контрола кога радикалните сепаратисти запалија барикади и столчиња на кафулиња во монденската улица „Рамбла де Каталуња“ во центарот на туристичкиот кварт.

Продолжуваат протестите во Каталонија

Р.С.Европа - 18.10.2019

Каталонските сепартисти повторно поставуваа барикади на улиците на Барселона, а биле забележани и судири со полицијата. Тие веќе четири дена протестираат поради казните затвор за сепаратистичките лидери за нивниот обид за одвојување на Каталонија од ...

Ескалираа судирите во Барселона, каталонскиот лидер обвини дека „надворешни лица“ се одговорни за насилството

Слободен Печат - 18.10.2019

Судирите следеа по веќе видени шаблони, во момент кога големата демонстрација која беше организирана во попладневните часови се растури и групи на демонстранти на повеќе различни локации влегоа во конфликти со полицијата.

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Макфакс - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Независен - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Двајца играчи на Барса не сакаат да тренираат поради протестите во Каталонија

СуперСпорт - 18.10.2019

Ширум Каталонија траат големи протести поради деветмината уапсени политичари кои се залагаат за независност на автономната покраина. Во неколку каталонски градови, со седиште во Барселона, веќе со денови траат жестоки протести па судејќи според се ...

Поради протестите во Каталонија двајца играчи на Барселона одбиле да тренираат со клубот

Дерби - 18.10.2019

Протестите во Каталонија донесоа и промени во шпанскиот фудбал, па така големото дерби „Ел Класико“ кое беше закажано за 26 октомври ќе биде одложено за месец декември. Поради протестите и блокадите, фудбалерите на Барселона на натпреварот со Еибар ...

Двајца играчи на Барселона не тренираат – решија да протестираат со народот

Спортманија - 18.10.2019

Хаосот во каталонската престолнина продолжува. Низ цела Каталонија веќе со денови траат протести кои сè повеќе стануваат насилни и опасни. Поради тие протести, одложено е и најголемото фудбалско дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид, кое требаше да се ...

Поддршка за протестите, Пике и Дембеле ќе пропуштат тренинг

TopSport - 18.10.2019

Ширум Каталонија траат протестите поради изречените судски пресуди на деветмината политичари кои се залагаат за независноста на оваа шпанска покраина. Најжестоки протестите се во Барселона поради што ќе биде одложен натпреварот со Реал Мадрид ...

Барселона гори, судири на левичарските и десничарските групи (ВИДЕО)

МКД - 18.10.2019

Илјадници луѓе се собраа синоќа во Барселона, на четврти ден од протестот во кој е забележано најлошото улично насилство во последните децении во градот. Демонстрантите се судрија со полицијата во врска со пресудите на лидерите на каталонските ...

Барса жртва на политиката: Двајца играчи не сакаат да тренираат поради протестите во Каталонија

Спортклуб - 18.10.2019

Ширум Каталонија се одвиваат големи протести поради деветтемина осудени политичари кои се залагаа за независност на автономната покраина. Во неколку каталонски градови, пред се во Барселона, веќе со денови траат жестоки протести, па поради тоа е ...

Нова генерација, нови тактики: Сменетото лице на каталонските протести

Слободен Печат - 18.10.2019

Пацифицмот и изборот за мирни протести долго време беше главниот наратив на протестите, но по седум години без резултат, фрустрацијата кај Каталонците прерасна во чинови на насилство. До оваа недела, сликите од движењето за независност на Каталонија ...

Штрајк во Каталонија, откажани над 50 летови на аеродромот во Барселона

+инфо - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

А1 On - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Генерален штрајк – илјадници демонстранти на улиците на Барселона

Макфакс - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија денеска се блокирани поради многубројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест против изречените затворски казни за каталонските сепаратисти.

Протестите во Барселона излегоа од контрола

Нетпрес - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Макфакс - 18.10.2019

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од Шпанија. Главниот собир, на којшто има најголем број демонстранти, поминува мирно со бројни ...

Барселона парализирана од протести

Р.С.Европа - 18.10.2019

Полицијата соопшти дека повеќе од половина милион луѓе денеска протестирале во главниот град на Каталонија, стопирајќи го железничкиот сообраќај и блокирајќи ги патиштата. Стотици илјади демонстранти, кои се залагаат за независност на Каталонија од ...

ВИДЕО: Стотици илјади демонстранти на улиците на Барселона, студентите се судрија со полицијата

А1 On - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во центарот на Барселона на петтиот ден од протестот. Стотици илјади луѓе со знамето на Каталонија целосно го парализираа градот. Генералниот штрајк беше организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Над половина милион демонстранти во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Нетпрес - 18.10.2019

Во Барселона во петокот се собрале околу 525.000 поборници на независноста на Каталонија во протестот против пресудите на нивните политичари и барајќи отцепување на богатата покраина од Шпанија, објави градската полиција на каталонската престолнина.

Стотици илјади луѓе на протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата

Нова ТВ - 18.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

Барселона блокирана: Илјадници луѓе на улиците, откажани летови, блокирани патишта!

ММС - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради бројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата за каталонските ...

Генерален штрајк во Каталонија

Алфа - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

Курир - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

Независен - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

А1 On - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

Нетпрес - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК ВО КАТАЛОНИЈА: Откажани 55 летови на аеродромот во Барселона

Слободен Печат - 18.10.2019

Штрајкот го организираат двата најголеми регионални синдиката – CSC и Алтернатива за Каталонија, а е во врска со изрекувањето на пресудите на Врховниот суд на Шпанија за 12 каталонски лидери, во понеделникот.

ФОТО+ВИДЕО: Протестите во Барселона излегоа од контрола, демонстрантите го запалија градот

Курир - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк (ВИДЕО)

Алфа - 18.10.2019

Стотици илјади демонстранти пристигнаа во Барселона , каде десетици веќе се судрија со полицијата , а во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк. Во очекување на вечерните големи протести , најавувани претходните два дена , специјалците прават ...

Цела Барселона блокирана: Илјадници луѓе на улиците, откажани летови и блокирани патишта (ВИДЕО)

Press24 - 18.10.2019

Стотици илјади демонстранти пристигнаа во Барселона , каде десетици веќе се судрија со полицијата , а во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк. Во очекување на вечерните големи протести , најавувани претходните два дена , специјалците прават ...

ВИДЕО: Барселона блокирана поради протестите, откажани летови, затворена границата со Франција

А1 On - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Барселона блокира поради протести

ММС - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк

Курир - 18.10.2019

Стотици илјади демонстранти пристигнаа во Барселона , каде десетици веќе се судрија со полицијата , а во цела Каталонија е прогласен генерален штрајк. Во очекување на вечерните големи протести , најавувани претходните два дена , специјалците прават ...

ПОВТОРНО ХАОС ВО БАРСЕЛОНА: Судир меѓу студентите и полицијата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Главниот собир, на којшто има најголем број демонстранти, поминува мирно со бројни знамиња што ја симболизираат независноста и транспаренти за „слобода на политичките затвореници“. Во центарот на Каталонија десетици илјади поддржувачи на ...

Хаос во Барселона веќе четири дена

+инфо - 18.10.2019

Полицијата се обидела да ги раздели демонстрантите од неколку стотици екстремно десничарски приврзаници на Шпанското единство, но во видео објавено од жител на Барселона се гледа како група прошпански радикали го опколиле младиот сепаратист и го ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Нова ТВ - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

(ВИДЕО) Протестите во Барселона излегоа од контрола

Нетпрес - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

КАТАЛОНИЈА НЕ СЕ СМИРУВА: Повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Денешен - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските приврзаници за независност кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Centar - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Барселона гори, протестите излегоа од контрола

Бриф - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Генерален штрајк во Каталонија

Локално - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Aеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови поради генералниот штрајк во Каталонија

iPortal - 18.10.2019

Генерален штрајк во Каталонија: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

Либертас - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Барселона блокирана поради протести

24Инфо - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Општ штрајк во Каталонија – илјадници демонстранти на улиците на Барселона

Centar - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија денеска се блокирани поради многубројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест против изречените затворски казни за каталонските сепаратисти.

Цела Барселона блокирана: Илјадници луѓе на улиците, откажани летови, блокирани патишта!

Точка - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради бројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата за каталонските сепаратисти. Општиот штрајк бил организиран на повик на синдикатите кои заговараат ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Опсервер - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Барселона блокирана поради протести

Вечер Прес - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Протестите во Барселона излегоа од контрола

Република - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Поради протестите во Каталонија двајца играчи на Барселона одбиле да тренираат со клубот

Точка - 18.10.2019

Протестите во Каталонија донесоа и промени во шпанскиот фудбал, па така големото дерби „Ел Класико“ кое беше закажано за 26 октомври ќе биде одложено за месец декември. Поради протестите и блокадите, фудбалерите на Барселона на натпреварот со Еибар ...

Барселона блокира поради протести

Локално - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Не знае ниту шпански ниту каталонски, ама важно протестира

Вечер Прес - 18.10.2019

Во неколку каталонски градови веќе со денови има жестоки протести, кои најверојатно ќе го одложат и најголемиот дерби натпревар во шпанската Примера дивизион, дуелот помеѓу Барселона и Реал (М) кој е закажан за 26 октомври.

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

Фактор - 18.10.2019

Над половина милион демонстранти излегоа на протести во Барселона, при што студентите се судрија со полицијата. Поборниците на независноста на Каталонија се против пресудите на нивните политичари и бараат отцепување од Шпанија.

Барселона блокира поради протести

Опсервер - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Барселона блокира поради протести и штрајкови, илјадници на улиците

Либертас - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Барселона блокирана: Протест за пресудата на каталонските сепаратисти

iPortal - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

MTM - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Локално - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Четврти ден по ред протест во Барселона

Кумановски м. - 18.10.2019

Илјадници луѓе се собраа во Барселона како дел од протестите четврти ден по ред во врска со пресудите на шпанскиот Врховен суд против деветмина поранешни лидери на Каталонија. Демонстрантите обвиткани со знамињата на Каталонија мирно протестираа.

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

24Инфо - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Стотици илјади луѓе на протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата

24Инфо - 18.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

Стотици илјади луѓе на улиците, Барселона и вечерва гори

Република - 18.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

MTM - 18.10.2019

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од Шпанија. Главниот собир, на којшто има најголем број демонстранти, поминува мирно со бројни ...

Стотици илјади луѓе протестираат во Барселона

Денешен - 18.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

Барселона во пламен веќе четврти ден: Демонстрантите ги палат барикадите, демолираат и ја напаѓаат полицијата

Точка - 18.10.2019

Демонстрантите веќе четврта вечер по ред се судираат со полицијата на Барселона за време на протестите поради пресудата и затворските казни за каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за независност.

Штрајк во Каталонија, откажани над 50 летови на аеродромот во Барселона

Република - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

24Инфо - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Генерален штрајк во Каталонија

Опсервер - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Повторно судири на полицијата и демонстрантите на протестите во Барселона

iPortal - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Протестите во Барселона излегоа од контрола

Н.Македонија - 18.10.2019

Насилствo и пожари се забележани на вчерашните протести во Барселона, на кои излегоа илјадници луѓе, четврти ден едноподруго откако каталонските сепаратисти беа осудени на затвор. Мирните протести излегоа од контрола кога радикални сепаратисти ...

Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона

Н.Македонија - 18.10.2019

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од Шпанија. Главниот собир, на којшто има најголем број демонстранти, поминува мирно со бројни ...

Општ штрајк во Каталонија – илјадници демонстранти на улиците на Барселона

Н.Македонија - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија денеска се блокирани поради бројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест против изречените казни за каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на повик од синдикатите кои ...

Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола (видео)

Денар - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Каталонија на нозе (ФОТО)

Expres - 18.10.2019

Стотици илјади луѓе ги преплавија улиците на Барселона и другите каталонски градови на генералниот штрајк на кој протестираат против репресијата на шпанската држава и бараат независност. Во понеделникот Врховниот суд во Мадрид осуди девет поранешни ...

Генерален штрајк во Каталонија

MakPress - 18.10.2019

Во Каталонија денеска е прогласен генерален штрајк: затворени се неколку транспортни артерии во оваа шпанска автономна област, аеродромот во Барселона откажа повеќе од 50 летови, а јавниот транспорт се одвива со зголемени интервали, јавија агенциите.

Барселона блокира поради протести

MakPress - 18.10.2019

Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти. Генералниот штрајк е организиран на покана на синдикатите кои се залагаат за ...

Стотици илјади луѓе на протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата

MakPress - 18.10.2019

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се судрија со полицијата. Стотици илјади демонстранти со знамиња на Каталонија целосно го ...

Барселона во пламен! (ВИДЕО)

Expres - 18.10.2019

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред откако во понеделникот Врховниот суд во Мадрид осуди девет поранешни каталонски политичари и активисти на казни од девет до 13 години затвор, поради нивната улога ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

MakPress - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

24 Вести - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Телма - 17.10.2019

Кабинетот на шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека се уапсени 33 лица, а четворица демонстранти се обвинети за нереди на јавно место. Санчез за денеска свика состанок со претставници на Министерството за внатрешни работи и други локални власти ...

Хаос во Барселона : Протестираат и приврзаниците и противниците на независна Каталонија (ВИДЕО)

Канал5 - 17.10.2019

Полицијата очекува долга ноќ во Барселона и судири меѓу двете големи групи кои протестираат – приврзаниците и противниците на независноста на Каталонија. Одборите за одбрана на Републиката (ЦДР), каталонска организација на застапници за независност, ...

Во ноќните протести во Каталонија настрадале 24 полицајци

Канал5 - 17.10.2019

Најмалку 24 полицајци се повредени во судирите со демонстрантите во Каталонија во текот на изминатата ноќ. Според процените, вкупно во протестите кои продолжија и утрото учествуваат над 20.000 луѓе, кои поставуваат барикади, палат контејнери за ...

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Макфакс - 17.10.2019

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека ...

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

Макфакс - 17.10.2019

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред. Санчез се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во ...

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор?

А1 On - 17.10.2019

Хина – Загреб Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика ...

Во Каталонија повредени 80, уапсени 33 лица

Макфакс - 17.10.2019

Најмалку 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени во вчерашните најжестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите за затворските казни изречени за водачите на каталонските сепаратисти.

Повици за мир по насилните протести во Барселона

Р.С.Европа - 17.10.2019

Илјадници Каталонци неколку дена протестираат во Барселона, изразувајќи протест поради повеќегодишните затворски казни на кои Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратисти.

На протестите во Барселона повредени 80 и уапсени 33 лица

Слободен Печат - 17.10.2019

Вчера, на третиот ден од протестите во Барселона против пресудите за лидерите на каталонските сепаристи, повторно дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата. Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за ...

Во ноќните протести во Каталонија настрадале 24 полицијаци

Нетпрес - 17.10.2019

Најмалку 24 полицајци се повредени во судирите со демонстрантите во Каталонија во текот на изминатата ноќ, пренесува во четвртокот весникот Periodico и додава дека според претходните информации се говорело за 40 повредени на двете страни.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Независен - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Барселона: Протести за и против независност на Каталонија, можни конфликти (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.10.2019

Во изминатите два дена протестите зад себе неколку запалени автомобили, барикади, а вчеравечер демонстрантите ја гаѓаа каталонската полиција со молотови коктели. Продолжуваат протестите во Барселона, денеска низ улиците маршираат приврзаниците за и ...

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор

+инфо - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Курир - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Дербито Барселона-Реал Мадрид ќе се игра среде недела

Нетпрес - 17.10.2019

На 26 октомври требаше да се одигра најголемиот дерби натпревар во Примера дивизион, дуелот помеѓу Барселона и Реал (М). Сепак, според последните информации кои пристигнуваат од Шпанија, дуелот помеѓу вечните ривали е под знак прашалник.

Од палење контејнери до палење возила, трет ден судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

+инфо - 17.10.2019

Демонстрантите претходно синоќа фрлаа ролни тоалетна хартија, затоа што, како што рекоа организаторите, „има многу работи што треба да се исчистат“. Во Барселона синоќа дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, на третиот ден од протестите ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Нетпрес - 17.10.2019

Во Барселона синоќа дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека демонстрантите палеле ...

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Нова ТВ - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Кој е каталонскиот професор осуден на 13 години затвор од шпанските власти?

Факултети - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

А1 On - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Илјадници Каталонци на нов протест во Барселона

Р.С.Европа - 17.10.2019

Десетици илјади Каталонци протестираа синоќа во Барселона, трет ден по ред, и се судирија со полицијата, изразувајќи протест поради долгите затворски казни на кои Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратисти.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Либертас - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

Опсервер - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор

Либертас - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

24Инфо - 17.10.2019

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред. Санчез се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во ...

Каталонија: За време на протестите повретени се 80, а уапсени 33 лица

iPortal - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, биле повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните функционери на Каталонија. Кабинетот на шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека 33 лица се ...

Барселона гори: Ситуацијата е надвор од контрола, на улиците жестоки пресметки и гумени куршуми...

Точка - 17.10.2019

Демонстрантите и полицијата синоќа се судрија на улиците на Барселона на третиот ден од протестите кои што избија после затворските казни за лидерите на каталонските сепаратисти. Оган и полицски сирени - синоќа демонстрантите повторно се обидоа да ...

ХИНА: Кој е каталонскиот професор Ориол Џункуерас кого Шпанија го осуди на 13 години робија

Денешен - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

MTM - 17.10.2019

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Тера - 17.10.2019

Десетици илјади Каталонци протестираа синоќа во Барселона, трет ден по ред и се судирија со полицијата, изразувајќи протест поради долгите затворски казни на кои Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратисти.

Повредени 80, уапсени 33 лица за време на протестите во Каталонија

Локално - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, биле повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните функционери на Каталонија. Кабинетот на шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека 33 лица се ...

Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

24Инфо - 17.10.2019

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека ...

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

Точка - 17.10.2019

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред. Санчез се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во ...

„Ел Класико“ ќе се игра сред недела

Вечер Прес - 17.10.2019

На 26 октомври требаше да се одигра најголемиот дерби натпревар во Примера дивизион, дуелот помеѓу Барселона и Реал (М). Сепак, според последните информации кои пристигнуваат од Шпанија, дуелот помеѓу вечните ривали е под знак прашалник.

Протест во Барселона: Тоалетна хартија, оти многу нешта треба да се „зачистат“

Вечер Прес - 17.10.2019

Во Барселона синоќа дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека демонстрантите палеле ...

Во Каталонија повредени 80, уапсени 33 лица

24Инфо - 17.10.2019

Најмалку 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени во вчерашните најжестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите за затворските казни изречени за водачите на каталонските сепаратисти.

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Centar - 17.10.2019

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека ...

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

Centar - 17.10.2019

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред. Санчез се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

24Инфо - 17.10.2019

Во Барселона синоќа дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека демонстрантите палеле ...

Во Каталонија повредени 80, уапсени 33 лица

Centar - 17.10.2019

Најмалку 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени во вчерашните најжестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите за затворските казни изречени за водачите на каталонските сепаратисти.

Барселона: Нов судир на полицијата и демонстрантите (ВИДЕО)

Кумановски м. - 17.10.2019

Демонстрантите и полицијата се судрија вечерва во Барселона, трет ден на протестите за пресудите против каталонските сепаратистички лидери, пренесува Ројтерс. Полициските сили за сузбивање немири пукале со гас од пена додека демонстрантите палеле ...

За ЕУ, Каталонија е внатрешно прашање на Шпанија

Н.Македонија - 17.10.2019

Европската Унија порача дека пресудите на каталонските сепаратистички лидери се внатрешна работа на Шпанија и дека се во согласност со шпанските закони. Со тоа Брисел даде поддршка за шпанската влада во нејзиното справување со каталонскиот ...

Има многу работи што треба да се исчистат во Каталонија

Н.Македонија - 17.10.2019

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти. Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека ...

Кои се урбаните герилци што ги разгорија протестите во Каталонија?

Н.Македонија - 17.10.2019

Со повикот за блокирање на аеродромот во Барселона, нова, мистериозна организација наречена „Демократско цунами“ ги разгори протестите за независност на шпанската покраина кои досега беа мирни, пишува „Локал Шпанија“.

Најмалку 80 повредени и 33 уапсени за време на протестите во Каталонија

MakPress - 17.10.2019

Шпанските власти соопштија дека 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени за време на синоќешните протести против затворските казни за поранешните лидери на сепаратистите во Каталонија.

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор

MakPress - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

Запознајте го каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор!

1tv - 17.10.2019

Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика најголемата ...

ВО ЖИВО: Протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата

ТВ21 - 16.10.2019

Глеми протести во моментов низ улиците на Барселона, каде што протестантите се судрија со полицијата која мораше да употребува и солзавец. Протестите во Барселона траат веќе три дена, а причина е апсењето на каталонскиот лидер кој се залагаше за ...

Стотици патници и денеска останаа на аеродромот „Ел Прат“во Барселона

Канал5 - 16.10.2019

Стотици патници и денеска останаа на аеродромот Ел Прат во Барселона, откако вчера се откажаа уште 45 летови поради протестите на каталонските сепаратисти. Втора вечер по ред во Барселона има насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, а во ...

(ВИДЕО) Втор ден насилни протести во Барселона

Алсат-М - 16.10.2019

Насилни протести и судири меѓу демонстрантите и полицијата веќе втора вечер по ред избија во Барселона. Шпанските власти започнаа истрага за група активисти коишто ги организирале протестите поради осудителни пресуди за лидери на каталонските ...

Каталонија гори , над 125 повредени , илјадници маршираат кон Барселона (ВИДЕО)

Канал5 - 16.10.2019

Илјадници демонстранти тргнаа утрово кон Барселона од пет каталонски градови , поминувајќи стотина километри пеш , каде во петок на голем протест и генерален штрајк ќе бараат ослободување од затвор на осудените политичари.

По насилствата во Каталонија, приведени 51 лице

Курир - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

Во Каталонија, приведено 51 лице

Нетпрес - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

Насилството во Барселона повторно остави заглавени стотици патници на аеродромот

+инфо - 16.10.2019

Стотици патници и денеска останаа на аеродромот Прат во Барселона, откако вчера се откажаа уште 45 летови поради протестите на каталонските сепаратисти. Втора вечер по ред во Барселона синоќа дојде до насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, ...

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Макфакс - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

Сител - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

По насилствата во Каталонија, приведени 51 лице

Алфа - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

МИРНО ГРАЃАНСКО ДВИЖЕЊЕ ИЛИ КООРДИНИРАНО НАСИЛСТВО? Нови судири на сепаратистите и полицијата во Каталонија

Слободен Печат - 16.10.2019

Освен во Барселона, судири на полицијата и демонстрантите имаше во градовите Тарагона, Жирона и Леида. Шпанската влада предупреди дека насилните протести во Каталонија ќе бидат пресретнати со „цврст, пропорционален и обединет“ одговор, по одредените ...

Каталонија гори, над 125 повредени, илјадници маршираат кон Барселона (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.10.2019

Илјадници демонстранти тргнаа утринава од пет каталонски града, минувајќи оддалеченост од 100 километри кон Барселона, каде во петок со масовен протест и генерален штрајк ќе се бара ослободување на затворените заговорници на независноста на ...

Барселона после девет години повторно на гостување ќе мора да оди со – автобус

Sport 1 - 16.10.2019

Шпанскиот шампион Барселона после девет годни повторно ќе мора да оди на гостување за свој меч со автобус, зашто во Каталонија има работнички штрајк, поради кој нема да може да полетаат од аеродромот „Ел Прат“ и со чарртер да стигнат до Баскија.

Полицијата и демонстрантите во Барселона се судрија по вторпат

Глас на Америка - 16.10.2019

Протестите почнаа поради пресудите за десетици лидери на каталонските сепаратисти ВАШИНГТОН — Полицијата и демонстрантите во Барселона, Шпанија, вчераноќта се судрија по вторпат, за време на протестите против пресудите за десетици лидери на ...

Французин почина во Барселона пешачејќи до аеродромот

Нетпрес - 16.10.2019

Државјанин на Франција починал во болница во Барселона од срцев удар, кој најверојатно настапил како последица на неговото пешачење кон аеродромот „Ел Прат“ поради блокирање на сообраќајниците по почетокот на протестите во каталонската престолнина, ...

По насилствата во Каталонија, приведени 51 лице

А1 On - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

БАРСЕЛОНА во пламен, протестите ескалираа (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.10.2019

Демонстрантите носат транспаренти со пароли „Слобода“ и знамиња што ја симболизираат независноста. Во исто време, синдикатите на студентите и образовните институции започнаа тридневен штрајк.

ФОТО+ВИДЕО: Насилни судири меѓу полицијата и демонстранстите во Барселона

Курир - 16.10.2019

Втора вечер по ред во Барселона синоќа дојде до насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, а во Шпанија е покрената истрага за група активисти кои ги организираа протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

Курир - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

А1 On - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

Нетпрес - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

Нови судири меѓу полицијата и демонстранстите во Барселона

Сител - 16.10.2019

Втора вечер по ред во Барселона синоќа дојде до насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, а во Шпанија е покрената истрага за група активисти кои ги организираа протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Нетпрес - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

САД ги повикаа каталонските демонстранти на ,,умереност“

MTM - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

/Видео/ Нови судири меѓу полицијата и демонстранстите во Барселона

Вечер Прес - 16.10.2019

Втора вечер по ред во Барселона синоќа дојде до насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, а во Шпанија е покрената истрага за група активисти кои ги организираа протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

Опсервер - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Точка - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

Стотици повредени во вчершните судири меѓу полицијата и демонстранстите во Барселона

24Инфо - 16.10.2019

Втора вечер по ред во Барселона синоќа дојде до насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, а во Шпанија е покрената истрага за група активисти кои ги организираа протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.

ВО ЖИВО од протестите во Барселона!

Опсервер - 16.10.2019

Во Барселона протестантите кои се за независност се судрија со полицијата по апсењето на нивниот ...

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

24Инфо - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

По насилствата во Каталонија, приведени 51 лице

Опсервер - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

По насилствата во Каталонија, приведени 51 лице

Либертас - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

Либертас - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

Повторно хаос на улиците на Барселона: Демонстрантите се судрија со полицијата...

Точка - 16.10.2019

Синоќа во Барселона дојде до судир помеѓу граѓаните кои бараат независност и каталонската полиција пред зградата на шпанската централна влада која беше опкружена од демонстранти. Интервентната полиција постави железни бариери, но демонстрантите со ...

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

4NEWS - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Centar - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

По насилствата во Каталонија приведени 51 лице

24Инфо - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

„Биди како вода“ во Хонгконг, „Биди како цунами“ во Каталонија

Н.Македонија - 16.10.2019

Кварц Авторка: Мери Хуи Мотото „Биди како вода“ на протестите во Хонгконг, кое покажува флуидност, флексибилност и брзина, доби нова форма на цунами во Каталонија на другиот крај од светот.

По насилствата во Каталонија, приведени 51 лице

MakPress - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

Шпанската Влада ги осуди судирите во Каталонија

MakPress - 16.10.2019

Шпанската Влада го осуди насилството во текот на протестите на каталонските сепаратисти во Барселона и другите градови на Каталонија, наведувајќи дека нејзина цел била и останува гарантирање на безбедноста во регионот.

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона- 37 повредени

Телма - 15.10.2019

Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои протестираа заради пресудата на шпанскиот Врховен суд против организаторите на референдумот за незваисност на Каталонија.

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

24 Вести - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Повторно хаос на улиците на Барселона- запалени улици , полицијата удри по демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 15.10.2019

Вечерва во Барселона се одржуваат насилни протести , во кои , како што јавуваат дел од медиумите има и повредени демонстранти , а на еден му било извадено окото. Во Барселона дојде вечерва до судир на застапниците за независност и каталонската ...

Пресметки меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Алфа - 15.10.2019

Ескалираа протестите пред аеродромот во Барселона откако Врховниот суд им пресуди долгогодишни затворски казни на 12 каталонски политички лидери. Демонстрантите се судрија со специјални полициски единици, при што најмалку 37 луѓе се повредени, а над ...

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

А1 On - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

А1 On - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

(ВИДЕО) Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

А1 On - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

+инфо - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

ВИДЕО: Гвардиола со коментар за осудените политичари од Каталонија

Sport M - 15.10.2019

Врховниот суд на Шпанија осуди 12 организатори на референдумот за независност на Каталонија. Девет активисти се осудени на затворска казна од девет до 13 години. Останатите тројца беа прогласени за виновни за непослушност и не им беше изречена казна ...

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Независен - 15.10.2019

Шпанија– Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите ...

Пресметки меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Р.С.Европа - 15.10.2019

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона, а се обиделе и да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години поради нивната улога во обидот за одвојување на ...

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Нова ТВ - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот се судрила со демонстрантите кои ...

Фудбал и политика: Во Каталонија нема фудбал поради затворот за сепаратистичките лидери!?

Sport 1 - 15.10.2019

Шпанската провинција Каталонија одамна сака независност од Шпанија, но референдумот за отцепување не успеа во североисточниот регион на Пиринеите, па сепаратистичките лидери сега се осудени на затворска казна и тоа предизвика бурни реакции и меѓу ...

Масовни протести со 37 повредени во Каталонија, блокиран и аеродромот во Барселона

ММС - 15.10.2019

Досегашниот биланс од судирите помеѓу полицијата и демонстрантите во Каталонија е 37 повредени. Масовните протести во Барселона и во други каталонски градови почнаа поради вчера изречените затворски казни за сеператистичките водачи на таа шпанска ...

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Макфакс - 15.10.2019

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години.

ЦЕЛОДНЕВНИ НЕМИРИ ВО БАРСЕЛОНА, СЕПАРАТИСТИТЕ ПОРАЧУВААТ: Референдум за независност мора да има

Слободен Печат - 15.10.2019

Поранешниот потпретседател на каталонската влада преку мејл од затворот одговори на прашањата на „Ројтерс“, велејќи дека затворските казни кои му се изречени на него и на уште осум лица, само го засилиле нивното движење и го направиле поодлучно.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Независен - 15.10.2019

Белгија – Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Макфакс - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирите на полицијата и демонстрантите во Барселона

Слободен Печат - 15.10.2019

Три особи се уапсени, а меѓу повредените има и 40 полицајци. Најмалку 170 луѓе се повредени во судирите на каталонските сепаратисти и полицијата во близина на аеродромот во Барселона, соопштија денес каталонските власти.

Алекс Салмонд: Мадрид прави маченици од лидерите на независност на Каталонија

Макфакс - 15.10.2019

Со казнувањето на деветте каталонски политичари на вкупно 100 години затвор за противдржавно делување поради ненасилен отпор, Мадрид ги направи маченици и ја потпиша својата смртна казна, изјави поранешниот шкотски прв министер Алекс Салмонд за РТ.

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

Курир - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Кој е „каталонскиот Мандела“, професор и политичар кој е осуден на 13 години затвор

Слободен Печат - 15.10.2019

Жункерес, професорот кој стана политичар, во понеделникот беше осуден на 13 години затвор за својата улога во спроведувањето на забранетиот референдум на 1 октомври 2017 година и подоцнежното прогласување на независност.

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Макфакс - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во Барселона и на други локации во Каталонија. Каталонските власти соопштија дека се уапсени три лица.

Кој е каталонскиот професор и политичар кого Шпанците го осудија на 13 години затвор

МКД - 15.10.2019

Мистериозниот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење Ориол Жункерас го поднесе најголемиот товар на пропаднатиот обид за осамостојување, настанот кој ја предизвика најголемата политичка криза ...

Во судир на полицијата и демонстрантите во Барселона, 37 повредени

+инфо - 15.10.2019

На аеродромот Плат во Барселона вчера беа откажани 67 предвидени летови, јави Хина. Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти.

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

Курир - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

А1 On - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Шпанија се претвора во авторитарна држава

Нетпрес - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Либертас - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

/ВИДЕО/ Судири во Барселона: Каталонците гневни поради затворските казни на нивните лидери

Вечер Прес - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Десетици повредени во судири со полицијата на протестите во Барселона

24Инфо - 15.10.2019

Најмалку 37 луѓе се повредени, а над 100 летови се откажани, во протестите на аеродромот Ел Прат во Барселона кои избувнаа вечерва како реакција на пресудата на каталонските политички лидери.

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

Опсервер - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Centar - 15.10.2019

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години.

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Опсервер - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Шпанија се претвора во авторитарна држава

Вечер Прес - 15.10.2019

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

ЕУ: Каталонија е внатрешно прашање на Шпанија

Денешен - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Вечер Прес - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Гвардиола: Шпанија станува авторитарна држава

Денешен - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

24Инфо - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Драматични сцени во Барселона: Демонстрантите се судрија со полицијата, летаа камења и корпи за отпадоци...

Точка - 15.10.2019

Полицијата се судри со демонстрантите кога тие се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да влезат на аеродромот „Ел Прат“ во Барселона. Како што пренесуваат шпанските медиуми, стотина демонстранти се судриле со полицијата, а се фрлало со камења ...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

24Инфо - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

MTM - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Centar - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

Локално - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

Опсервер - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

iPortal - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

Либертас - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Десетици повредени во Барселона во протести поради пресудите за католонските лидери

Република - 15.10.2019

Ескалираа протестите пред аеродромот во Барселона откако Врховниот суд им пресуди долгогодишни затворски казни на 12 каталонски политички лидери. Демонстрантите се судрија со специјални полициски единици, при што најмалку 37 луѓе се повредени, а над ...

Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Точка - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во Барселона и на други локации во Каталонија. Каталонските власти соопштија дека се уапсени три лица.

Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

MTM - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во Барселона и на други локации во Каталонија. Каталонските власти соопштија дека се уапсени три лица.

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Либертас - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

Либертас - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

24Инфо - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Опсервер - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Судир на полицијата и каталонските демонстранти во Барселона

Н.Македонија - 15.10.2019

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години.

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Н.Македонија - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите, кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Каталонија останува трн во шпанската политика

Н.Македонија - 15.10.2019

Судските пресуди за каталонските сепаратисти повторно ја разгоруваат политичката криза во Шпанија, која се подготвува за нови општи избори, пишува „Вашингтон пост“. Девет каталонски сепаратисти беа осудени од Врховниот суд на Шпанија на казна затвор ...

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

MakPress - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

MakPress - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

MakPress - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

MakPress - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

Хаос во Барселона откажани 45 летови: Се судрија полицијата и демонстрантите, повредени 170 лица!

Магазин - 15.10.2019

Стотина патници денеска се задржани на аеродромот Ел Прат во Барселона, откако се откажаа 45 летови поради протестите на каталонските сепаратисти, соопштија шпанските медиуми. Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои 40 полицајци во протестите ...

Ерупција на протести во Барселона: десетици повредени во судири со полицијата

Deutsche Welle - 14.10.2019

Специјални полициски единици се судрија со демонстранти пред аеродромот во Барселона, откако Врховниот суд им пресуди долгогодишни затворски казни на 12 каталонски политички лидери. Најмалку 37 луѓе се повредени, а над 100 летови се откажани, во ...

Десетици повредени во Барселона во протести поради пресудите за католонските лидери

Фокус - 14.10.2019

Ескалираа протестите пред аеродромот во Барселона, откако Врховниот суд им пресуди долгогодишни затворски казни на 12 каталонски политички лидери. Демонстрантите се судрија со специјални полициски единици, при што најмалку 37 луѓе се повредени, а ...

Каталонските сепаратисти осудени на високи затворски казни

Телма - 14.10.2019

Шпанскиот Врховен суд осуди девет каталонски сепаратисти на казна од девет до 13 години затвор заради нивната улога во неуспешното прогласување независност во 2017 година. Тројца други обвинети се прогласени за виновни само за непослушност и не ...

Бившите каталонски лидери добија затворски казни од 9 до 13 години за референдумот од 2017

Сакам да кажам - 14.10.2019

Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратистички лидери на затворски казни од девет до 13 години поради нивната улога во референдумот за независност од 2017 година. Тие се ослободени од обвинението за насилна побуна, но се ...

Стотици илјади на протести против стогодишната казна затвор за каталонските лидери (ВИДЕО)

Канал5 - 14.10.2019

Низ цела Каталонија денеска се одржуваат масовни протести , од кои стотици илјади излегоа само во Барселона против одлуката на судот за ригорозни затворски казни за каталонските лидери. Деветмината каталонски лидери се осудени на затворски казни од ...

Протести во Барселона по пресудата за сепаратистичките лидери

Макфакс - 14.10.2019

Стотици студенти и јавни службеници се собраа денес на протести во неколку делови на Барселона, по затворањето на сепаратистичките лидери во Каталонија. Демонстрантите блокираа некои патишта во Барселона, а јавните службеници излегоа пред нивните ...

Пике горд на Барселона која искажа поддршка за политичарите од Каталонија

+инфо - 14.10.2019

Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике ја коментираше изјавата на каталонскиот клуб во врска со деветте лидери на Каталонија. Претходно, Врховниот шпански суд ги осуди на затворска казна од девет до 13 години за организирање акции и одржување ...

Се огласи и ФК Барселона: Затвор не е решението!

Слободен Печат - 14.10.2019

Фудбалскиот гигант вели дека решавањето на конфликтот во Каталонија мора да оди особено преку политички дијалог. По повод пресудите за каталонските лидери кои добија казни до 13 години затвор од Врховниот суд во Мадрид , се огласи и еден од ...

Барселона со коментар: Затворот не е решение!

Sport M - 14.10.2019

Фудбалскиот гигант Барселона се огласи со соопштение со нивен став во врска со одлуката за затворска казна девет од вкупо 13 политичари кои во 2017 година се залагаа за отцепување на Каталонија.

Барселона со поддршка до каталонските политички затвореници

Кајгана - 14.10.2019

Фудбалскиот гигант објави официјално соопштение со кое ја осудува одлуката на Врховниот суд кој им додели драстични затворски казни на борците за независност на Каталонија. „Барселона, како еден од водечките ентитети во Каталонија, а во согласност ...

Од девет до 13 години затвор за каталонските сепаратисти, одлучи Врховниот суд на Шпанија

Независен - 14.10.2019

Шпанија – Шпанскиот Врховен суд осуди девет каталонски сепаратисти на казна од девет до 13 години затвор заради нивната улога во неуспешното прогласување независност во 2017 година. Тројца други обвинети се прогласени за виновни само за непослушност ...

Демонстрантите ја блокираа Барселона по високите казни за лидерите за независност

Нова ТВ - 14.10.2019

Каталонците излегоа на протести во Барселона по веста дека девет водачи за независност се прогласени за виновни и се казнети од девет до 13 години затвор. Поголемиот дел од Каталонците, без разлика дали се сепаратисти или не изјавија дека ...

Борел: Ниту еден европски Устав не признава еднострана независност

А1 On - 14.10.2019

Шефот на шпанската дипломатија во техничката Влада и иден европски комесар Жозеп Борел денеска изјави дека ниту еден европски Устав не би овозможил еднострано прогласување на независност на дел од територијата.

Санчез: Изречените казни мора да се извршат

А1 On - 14.10.2019

Шпанскиот технички премиер Педро Санчез изјави денеска дека затворските казни изречени за каталонските сепаратисти мора да бидат извршени. Тој во телевизиското обраќање до нацијата истакна дека „придржувањето до казните значи нејзино обврзно ...

Барселона бара политички дијалог и ослободување на каталонските политичари

TopSport - 14.10.2019

Откако Шпанскиот врховен суд ги осуди деветте каталонски политички лидери на затворска казна од 9 до 12 години, со свој коментар необично се јави и фудбалскиот клуб Барселона. Каталонските политичари се прогласени за виновни за предизвикување бунт и ...

Шпанскиот Врховен суд им даде затворска казна од девет до 13 години на каталонските сепаратисти

+инфо - 14.10.2019

Шпанскиот Врховен суд осуди девет каталонски сепаратисти на казна од девет до 13 години затвор заради нивната улога во неуспешното прогласување независност во 2017 година. Тројца други обвинети се прогласени за виновни само за непослушност и не ...

Пике горд на Барселона која искажа поддршка за политичарите од Каталонија

А1 On - 14.10.2019

Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике ја коментираше изјавата на каталонскиот клуб во врска со деветте лидери на Каталонија. Претходно, Врховниот шпански суд ги осуди на затворска казна од девет до 13 години за организирање акции и одржување ...

Шпанија: Денеска се очекува пресуда за каталонските сепаратисти

ММС - 14.10.2019

Шпанскиот Врховен суд денеска би требало да ја објави својата долгоочекувана пресуда за дванаесетмина Каталонци поради нивната улога во забранетиот референдум од 2017 година за неависност на тој автономен регион.

Осудени каталонските сепаратисти во Шпанија

Макфакс - 14.10.2019

Девет каталонски сепаратисти се осудени од Врховниот суд на Шпанија на казна затвор од 9 до 13 години поради нивната улога во неуспешното прогласување независност во 2017 година. Тројца други обвинети се прогласени за виновни само за непослушност и ...

Каталонските борци за независност осудени на казни затвор од 9 до 13 години

Нова ТВ - 14.10.2019

Врховниот суд во Шпанија осуди деветмина лидери на борците за независност на Каталонија на казни затвор од девет и 13 години за заведување поради нивната улога на референдумот за независност во 2017 година.

Барселона бара политички дијалог и ослободување на каталонските политичари

Макфакс - 14.10.2019

Откако Шпанскиот врховен суд ги осуди деветте каталонски политички лидери на затворска казна од 9 до 12 години, со свој коментар необично се јави и фудбалскиот клуб Барселона. Каталонските политичари се прогласени за виновни за предизвикување бунт и ...

Од девет до 13 години затвор за каталонските сепаратисти, одлучи Врховниот суд на Шпанија

А1 On - 14.10.2019

Шпанскиот Врховен суд осуди девет каталонски сепаратисти на казна од девет до 13 години затвор заради нивната улога во неуспешното прогласување независност во 2017 година. Тројца други обвинети се прогласени за виновни само за непослушност и не ...

ПРЕСУДИ ЗА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ: До 13 години затвор за луѓето кои бараа независност од Шпанија

Слободен Печат - 14.10.2019

Поранешниот каталонски вицепремиер Ориол Хункерас ја доби највисоката казна, додека осум други активисти заработија затворски казни во период меѓу девет и дванаесет години за нивното учество во референдумот, кој според шпанските власти, беше ...

Девет каталонски лидери осудени на затворски казни

Р.С.Европа - 14.10.2019

Шпанскиот Врховен суд осуди деветмина лидери на организациите и партиите кои се борат за независност на Каталонија на казни затвор од 9 и 13 години за заведување, поради нивната улога на референдумот за независност во 2017 година, објави АП.

Од 9 до 13 години затвор добија лидерите на каталонските сепаратисти

Радио МОФ - 14.10.2019

Девет предводници на движењето за независност на Каталонија беа осудени на затворски казни од 9 до 13 години за нивните улоги во неуспешниот референдум за независност од Шпанија. Тие беа осудени по обвиненијата за поттикнување бунт и злоупотреба на ...

Каталонски лидери во Шпанија осудени на казни затвор од 9 до 13 години

МКД - 14.10.2019

Шпанскиот врховен суд осуди деветмина каталонски лидери на казна затвор од 9 до 13 години поради нивната улога за референдумот за независност во 2017 година. Останатите тројца обвинети во важната пресуда поради одржување на забранет референдум и ...

Осудени девет каталонски функционери

Нетпрес - 14.10.2019

Шпанскиот Врховен суд во понеделникот осуди девет каталонски функционери поборници на независноста на затворски казни меѓу девет и тринаесет години, поради нивните улоги во прогласувањето независност на Каталонија во 2017 година.

Наследникот на Могерини јасен: Ниту еден европски Устав не признава еднострана независност

Република - 14.10.2019

Шефот на шпанската дипломатија во техничката Влада и иден европски комесар денеска изјави дека ниту еден европски Устав не би овозможил еднострано прогласување на независност на дел од територијата.