TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Унгарија стана светски шампион во ватерполо

А1 - 27.07.2003

По 30-годишна пауза, Унгарија стана светски ватерполо шампион. Унгарските ватерполисти синоќа во финалниот натпревар на Светското првенство на спортови во вода во Барселона ја совладаа Италија. Селекцијата на Србија и Црна Гора се избори за бронзата победувјки ја Грција во дуелот за третото место.

Унгарија и Италија финалисти на ватерполо турнирот на СП во пливање

А1 - 25.07.2003

Репрезентациите на Унгарија и Италија ќе играат во финалето на ватерполо турнирот на светскиот шампионат во Барселона. Италијанските ватерполисти направија подвиг победувајки го доцна синоќа во полуфиналето европскиот првак, селекцијата на Србија и Црна Гора.

Елиминиран светскиот шампион Шпанијауште во четврт-финалето

Дневник - 24.07.2003

ВАТЕРПОЛО - СП ВО БАРСЕЛОНА Срби ја и Црна Гора - Италија и Унгарија - Грција се денешните полуфинални двојки на машкиот ватерполо-турнир што се одржува на Светското првенство (СП) во водени спортови во Барселона. Европскиот шампион, селекцијата на СиЦГ, завчеравечер го направи најголемото ...

Шапиќ со пет гола го урна светскиот шампион

Утрински - 24.07.2003

Во четвртфиналното ватерполо дерби: СЦГ - Шпанија 7:3 Србија и Црна Гора - Италија и Грција - Унгарија се полуфиналните двојки на 10. СП во ватерполо во Барселона со што автоматски овие четири репрезентации обезбедија и пласман на Олимпијадата во Атина во 2004 година.

Позната првата 1/2 финална ватерполо двојка на СП во пливање

А1 - 22.07.2003

Во базенот во Олимписката Барселона, наближува и разврската на првенството во ватерполо. Првата полуфинална двојка е Грција - Унгарија. Сензацијата на мундијалот ја направија грчките ватерполисти со неочекуваната победа од 4:2 над фаворизираната селекција на Соединетите Американски Држави.

Грција сензационално ги заокружи најдобрите осум

Утрински - 22.07.2003

Со елиминацијата на Русија на ватерполо турнирот По пласманот на СиЦГ и Австралија во четвртфиналето на ватерполо турнирот во рамките на светското првенство во пливање во Барселона (ги елиминираа Романија и Хрватска), тоа им појде од рака и на Словачка, која ја елиминираше Германија со 7:6 и на ...

Австралија ги прати Хрватите дома

Утрински - 21.07.2003

СП во Барселона Во првиот осминафинален натпревар на ватерполо турнирот на СП во пливање во Барселона, фаворитот Хрватска беше немоќна против Австралија, од која загуби со убедливи 6:10. Во вториот натпревар немаше изненадување - Србија и Црна Гора ја декласираше Романија со 11:3.

Шпанија, Унгарија и САД - директно во четврт-финалето

Дневник - 21.07.2003

ВАТЕРПОЛО - СП ВО БАРСЕЛОНА Репрезентациите на Шпанија, актуелниот светски ватерполо шампион, заедно уште со Унгарија и САД, успееја да обезбедат директен пласман во четврт-финалето од турнирот кој се одржува во рамките на Светското првенство (СП) во пливање, кое е во тек во Барселона, Шпанија.