TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција негира дека пилињата угинале од птичји грип

А1 - 16.10.2005

Турските власти денеска ја отфрлија хипотезата дека птичјиот грип е причина за угинувањето на 1.000 пилиња во југоисточна Турција во провинцијата Агра, во близина на границата со Иран. „Сигурно е дека не станува збор за птичји грип.

Поморот во Могила не е од птичји грип

А1 - 16.10.2005

По вчерашното пријавување на неколку случаи на помор на домашни птици во битолското село Могила, надлежна ветеринарна инспекција излезе на терен и зеде примероци од угинатите птици врз кои ќе се изврши дополнително испитување на причинителот на поморот, а Ветеринарниот инспекторат од направаните ...

Дали е оправдан стравот од птичји грип?

А1 - 16.10.2005

Нема потреба од паника, се е под контрола. Оваа ноншалантна фраза на владините министри и инспекции смирува се додека не се докаже спротивното. Но тогаш, како по правило, ќе биде доцна, зашто не случајно Европа и соседството е на штрек од можната пандемија на птичји грип. „Се работи за салмонела.

Македонските власти тврдат дека се ни е под контрола со птичјиот грип

Канал5 - 16.10.2005

По смирувачките изјави на надлежните дека нема место за паника, се огласија ловните друштва и одгледувачите на домашни и диви птици кои реагираат зошто владата не им кажува како треба да постапат во вакви ситуации. По смирувачките изјави на надлежните дека нема место за паника, се огласија ловните ...

Нема нови жаришта во Романија

Канал5 - 16.10.2005

Последната веста од Романија е смирувачка. Најдеталните анализи покажаа дека во десетината угинати лебеди, пронајдени во тампон зоната од 10 километри околу првото жариште, немаше вируси на птичјиот грип, соопштија романските власти. Последната веста од Романија е смирувачка.

Во Романија птичјиот грип смртоносен за луѓето

А1 - 15.10.2005

По Турција, сега Романија е земјата во која е утврдено дека птичјиот грип е смртоносен за луѓето. „Британските експерти потврдија дека тестовите откриле присуство на смртоносниот Х5Н1 вирус на птичјиот грип во примероците земени од романските патки“, изјави Георги Флутур, министер за земјоделство ...

ЕУ треба да ги дефинира ризичните области за птичји грип

А1 - 15.10.2005

Владите на земјите-членки на Европската Унија мора да ги дефинираат ризичните области за појава на птичјиот грип и да го минимизираат ризикот од ширење на оваа болест, соопшти денеска Комисијата. „Мерките на биолошка безбедност бараат од сите земји-членки на ЕУ да превземат соодветни чекори во ...

Во Косово пронајдени 80 мртви птици

Утрински - 15.10.2005

Случај Најмалку 80 мртви птици се пронајдени на една фарма во Вучитрн, во близина на Косовска Митровица, за што веднаш се алармирани властите во покраината. Официјални претставници на косовските власти ја потврдија информацијата, додавајќи дека се спроведуваат анализи за да се утврди дали станува ...

Нема опасност од пандемија на птичји грип

Дневник - 15.10.2005

МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО СМИРУВА Министерството за здравство и Комисијата за следење на состојбите со појавата на птичјиот грип ги преземаат сите препорачани мерки од Светската здравствена организација во случај на евентуалната појава на пандемија од ова заболување.

Владата во потрага по пари за вакцини и заштитни маски

Утрински - 15.10.2005

Министерот за здравство, Владимир Димов, тврди дека состојбата со птичјиот грип се следи будно Министерот не препорачува со вакцините за хуманиот сезонски грип да се вакцинира целото население ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА Птичјиот грип тропа на врата, а Владата допрва ќе одлучува од каде ќе се обезбедат пари ...

Пандемијата од птичјиот грип се заканува и на луѓето

Вест - 15.10.2005

ИТЕН СОСТАНОК НА ЕУ СТРУЊАЦИТЕ ВО БРИСЕЛ БРИСЕЛ, 15 октомври (Ројтерс) - Стручњаците на ЕУ вчера одржаа кризна средба за ширењето на птичјиот грип еден ден откако здравствените работници го потврдија она од што најмногу стравуваат појавата на смртоносниот вирус од типот Х5Н1 во Европа.

Во Македонија пилешкото се купува како порано

Утрински - 15.10.2005

Додека во светот потрошувачката на пилешко месо опаѓа Стравот од ширење на болеста птичји грип во светските рамки рапидно ја намали побарувачката на пилешко месо, додека кај нас таа не бележи позначајни промени. Според трговците и ветеринарите, не постои ниту зголемено ниту, пак, намалено ...

Мртви птици на Косово, метеж пред аптеките

Дневник - 15.10.2005

ОПШТА ТРЕВОГА ПОРАДИ ПТИЧЈИОТ ГРИП Осумдесетте мртви птици пронајдени на фарма во косовското село Вуштрија, ја зголемија паниката низ Балканот што ја предизвика епидемијата на птичјиот грип, чиј вирус досега е откриен само во Турција и во Романија, јави МИА.

Засега вирусот напаѓа само птици

Време - 15.10.2005

МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЈА СМИРУВА ПАНИКАТА Нема потреба за дополнителни мерки бидејќи вирусот на птичји грип во моментов ги напаѓа само животните и постои само стравување дека тој би можел да мутира во вирус опасен за луѓето, објаснува министерот за здравство.

Од што се умреа птиците во Косово?

Канал5 - 15.10.2005

Нема официјални информации од анализите за тоа од што умреле 80 птици, пронајдени вчера во селото Вучитрн на Косово. Нема официјални информации од анализите за тоа од што умреле 80 птици, пронајдени вчера во селото Вучитрн на Косово.

Живинарите сами бараат чаре

Време - 15.10.2005

ПО ПОЈАВАТА НА ПТИЧЈИ ГРИП Велика Атанасова Адријана Георгиев Во живинарските фарми е во сила забраната за движење на лица што не се вработени на фармата, како и внесување стоки и влегување на возила. Ова се мерките што почнаа да ги преземаат производителите, за заштита од птичјиот грип.

Европските експерти ќе понудат препораки за птичјиот грип

Утрински - 15.10.2005

Стручњаците стравуваат од неизбежно ширење на смртоносниот вирус од Азија во Европа ЕУ-комесарот за заштита на здравјето и на потрошувачите, Маркос Кипријану , изјави дека птичјиот грип кој вчера се појави во Турција е всушност Х5Н1.

На фарма пронајдени 80 мртви птици

Вечер Прес - 15.10.2005

Најмалку 80 мртви птици се пронајдени во една фарма во косовскиот град Вучитрн, во близина на Косовска Митровица, за што веднаш се алармирани властите во покраината. Официјални претставници на косовските власти ја потврдија информацијата, додавајќи дека се спроведуваат анализи за утврдување на тоа ...

Димов: Правиме се што прават и другите држави

Вечер Прес - 15.10.2005

На првата наредна седница Владата ќе треба да го визира потребниот буџет за предложените превентивни набавки и други мерки што министерствата за здравство и за земјоделство ги предлагаат како брана за потенцијалната опасност од птичјиот грип, кој по евидентираните случаи на ова заболување кај птици ...

Нема опасност за Македонија од птичјиот грип

А1 - 14.10.2005

Најмалку 80 мртви птици се пронајдени на една фарма во косовското село Вуштрија. Косовските власти тврдат дека нема место за паника, но немаат одговор од што умреле птиците - се уште анализираат. Македонската управа за ветеринарство смета дека опасност од Косово за Македонија нема - птиците угинале ...

Масовно вакцинирање против птичји грип во Британија

А1 - 14.10.2005

Инаку, европските ветеринарни експерти денеска одржуваат итен состанок за мерките кои треба да се превземат за да се спречи ширењето на птичјиот грип во Европа. Во исчекување се резултатите од тестовите кои треба да покажат, дали вирусот кој вчера беше откриен во Романија е смртоносен.

Во Косово пронајдени најмалку 80 мртви птици

А1 - 14.10.2005

Најмалку 80 мртви птици се пронајдени во една фарма во косовоското село Вуштрија, за што веднаш се алармирани властите во покраината. Официјални претставници на косовските власти ја потврдија информацијата, додавајќи дека се спроведуваат анализи за утврдување на тоа дали се работи за појава на ...

Црногорската Влада подготви план против птичјиот грип

А1 - 14.10.2005

Црногорската Влада подготви национален план за борба против птичјиот грип и за таа цел формираше републички координативен тим. Владата отвори фонд од 750 илјади евра за спроведување на првите фази во борбата со болеста, што подразбира доставување неопходна опрема и набавка на доволно резерви.

Европа се подготвува за пандемија, Македонија чека потврда

Време - 14.10.2005

ПТИЧЈИ ГРИП Додека не добиеме официјална потврда од Бирото за епизотии од Париз и од Европската Унија дека во Романија и во Турција е откриен смртоносниот вирус на птичји грип нема да преземаме дополнителни мерки за заштита, одговараат од Ветеринарната управа на Македонија.

Ветеринари: Да се забрани ловот на диви птици а кокошките да се чуваат во затворени простории

Канал5 - 14.10.2005

Птичјиот грип може да влезе во земјава преку дивите птици. Затоа комисијата што ја следи состојбата со болеста предлага за се забрани ловот на перјест дивеч за да се оневозможи ловците на диви птици евентуално да се заразат од болеста. Птичјиот грип може да влезе во земјава преку дивите птици.

Потврден птичјиот грип во Романија, Бугарија во паника од мртви птици

Вест - 14.10.2005

БУКУРЕШТ/БРИСЕЛ, 14 октомври (Ројтерс) - Во примероците од три романските пајки најдени на делтата на Дунав беше пронајден вирусот Х5 од птичји грип соопшти главниот државен ветеринар Јон Агафитеи. БУКУРЕШТ/БРИСЕЛ, 14 октомври (Ројтерс) - Во примероците од три романските пајки најдени на делтата на ...

На фарма во косово пронајдени 80 мртви птици

Канал5 - 14.10.2005

Најмалку 80 мртви птици се пронајдени во една фарма во косовското село Вуштрија, за што веднаш се алармирани властите во покраината. Најмалку 80 мртви птици се пронајдени во една фарма во косовското село Вуштрија, за што веднаш се алармирани властите во покраината.

Птичјиот грип ја крена Европа на нозе

Дневник - 14.10.2005

СМРТОНОСНАТА БОЛЕСТ ПОТВРДЕНА ВО ТУРЦИЈА И ВЕРОЈАТНО ВО РОМАНИЈА Европската комисија објави дека спречувањето пандемија на птичјиот грип треба да биде приоритет на сите европски земји. Тревогата во Брисел беше објавена откако вчера беше потврдено дека вирусот откриен во Турција е од смртоносниот ...

Научниците стравуваат од мутацијата меѓу птичјиот и хуманиот вирус

Утрински - 14.10.2005

Наодите на анализите потврдија дека во Турција е регистриран птичји грип опасен за луѓето Вирусот на птичјиот грип што е регистриран во Турција е од типот Х5Н1, кој е опасен за луѓето, пренесуваат новинските агенции. Според специјалистот за заразни болести од парискиот институт „Пастер“, Жан Тијери ...

Пандемијата е само прашање на време

Вечер Прес - 14.10.2005

Појавата на пандемија од птичји грип е само прашање на време, а последиците ќе бидат толку катастрофални, што ќе ја надмине и епидемијата од атипичната пневмонија, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Јонг-вук Ли.

ЕУ: ПТИЧЈИОТ ГРИП ВО ТУРЦИЈА ОПАСЕН ПО ЛУЃЕТО

Вечер Прес - 14.10.2005

Европската унија вчера соопшти дека вирусот на птичјиот грип што е регистриран во Турција е од типот Х5Н1, кој е опасен за луѓето. Вирусот Х5Н1 е "најдобар кандидат" за ширење на болеста на луѓето во случај вирусот да премине на човек, истакнува специјалистот за заразни болести од парискиот ...

СЦГ се подготвува за заштита од птичјиот грип

А1 - 13.10.2005

Заради проценката дека постои можност за пандемија од птичји грип, Србија и Црна Гора за домашни потерби подготвува дневно производство од 10 илјади заштитни маски. За таа цел, фабриката за производство на санитетска опрема „9 септември“ во Горњи Милановац, единствена во Србија и Црна Гора што ...

ЕУ го потврди присуството на птичји грип во Романија

А1 - 13.10.2005

Европската комисија денеска ќе забрани увоз на живи птици и сите животински производи од Романија, по направените тестови во земјата со кои е потврдено присуство на вирусот на птичјиот грип во државата. „Тројцата експерти од европските лаборатории испратени во Романија, потврдија дека вирус Х5 на ...

СЗО: Пандемијата на птичји грип е само прашање на време

А1 - 13.10.2005

Пандемија на смртниот птичји грип му се заканува на светот. Прашање на време е кога целиот свет ќе биде зафатен од грипот, предупреди денеска Светската здравствена организација. Се стравува дека бројот на мртви ќе биде далеку поголем од смртоносниот Сарс, од кој умреа повеќе од 700, а над 8.000 беа ...

ЕУ: Птичјиот грип во Турција опасен по луѓето

А1 - 13.10.2005

Европската унија денеска соопшти дека вирусот на птичјиот грип што е регистриран во Турција е од типот Х5Н1, кој е опасен за луѓето. Вирусот Х5Н1 е „најдобар кандидат“ за ширење на болеста на луѓето во случај вирусот да помине на човек, истакунува специјалистот за заразни болести од парискиот ...

Србија ќе го забрани увозот на пилиња од Македонија

Дневник - 13.10.2005

КАКО ПРЕВЕНТИВНА МЕРКА ОД ПТИЧЈИОТ ГРИП Србија и Црна Гора најверојатно ќе го забрани увозот на пилиња и на пилешко месо од Македонија, дознава "Дневник". Според најавите, Министерството за земјоделство на СЦГ планира да го сопре увозот на пилиња и на пилешки производи од Македонија и од Бугарија ...

Нема птичји грип во Романија

Вест - 13.10.2005

БУКУРЕШТ, 13 октомври (Би-Би-Си) - Европската унија соопшти дека засега нема показатели за присуство на птичји грип во Романија. Портпаролот на ЕУ соопшти дека тестовите за сомнителните случаи се негативни, а стручни лица се надеваат дека и натамошните испитувања ќе го потврдат ова.

Турското пилешко може да се јаде

Вест - 13.10.2005

СПОРЕД СЛОБОДЕН ЧОКРЕВСКИ ДИРЕКТОР НА ВЕТЕРИНАРНА УПРАВА Живината и да била заразена од птичји грип, не постои можност луѓето да се инфицираат од нејзиното месо и јајца, бидејќи тие термички се обработуваат пред да се јадат, тврди директорот на Ветеринарната болница Турските пилиња, копани и ...

Птичјиот грип го алармира Балканот

Канал5 - 13.10.2005

заканите од болеста еврокомесарот за здравство Маркос Киприану излезе со конкретни совети за населението. „„Препорачуваме зголемена вакцинација меѓу ризичната популација во сезоната кога владее грипот, за секој случај, затоа што тоа е дел од нашиот план за подготвеност да се справиме со ...

Ќе се набават повеќе лекови и средства за заштита

Време - 13.10.2005

МАКЕДОНИЈА ПОЧНА ДА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ПТИЧЈИОТ ГРИП Постои потенцијална опасност од проширување на птичјиот грип и во земјава, но реалните шанси за тоа се многу мали, заклучиле членовите на државната комисија за подготвување стратегија за заштита од птичјиот грип.

Лекови против птичји грип бескорисни ако има пандемија

Вест - 13.10.2005

Вашингтон, 13 октомври (АП) - Лековите и вакцините против вирусот на птичјиот грип нема да помогнат ако има пандемија - предупреди американскиот експерт за оваа област Мајкл Остерхолм. „Многу влади во светот трупаат лекови, а некои компании истражуваат вакцини, но тие мерки даваат лажна сигурност ...

На Европа и се заканува пандемија од птичји грип

Канал5 - 13.10.2005

Европската комисија соопшти дека вирусот на птичји грип кој е откриен во Романија и Турција е од типот Х5Н1, кој е опасен за луѓето. Европската комисија соопшти дека вирусот на птичји грип кој е откриен во Романија и Турција е од типот Х5Н1, кој е опасен за луѓето.

Доволно вакцини дури за шест месеци

Вечер Прес - 13.10.2005

На фармацевтските компании ќе им бидат неопходни шест месеци за да произведат доволно количини вакцини против птичји грип, а тоа е многу долг рок доколку вирусот предизвика човечка пандемија, изјави Дејвид Набаро, координатор на Обединетите нации за борба против ширењето на птичјиот грип и грипот ...

„Елефтеротипија“: Хајка на птици во северна Грција

А1 - 12.10.2005

Грчките власти спроведуваат вистинска хајка на птици во северниот дел на земјата, иако во државата се уште не е откриен случај на болеста, пишува грчкиот весник „Елефтеротипија“. Весникот пренесува соопштение издадено од Санитарната инспекција во Солун, во кое се истакнува дека во тек се интензивни ...

Опасноста од птичји грип доаѓа од птиците преселници

А1 - 12.10.2005

Птичјиот грип не се пренесува со внесување пилешко месо и јајца, но ризик сепак постои. Македонија, која е во високоризичните земји, по препораките на ЕУ, го забрани увозот на смрзнато пилешко од Турција. Опасноста доаѓа од преселниците . Тие ја пренесуваат на домашните птици.

Нема птичји грип во Романија

А1 - 12.10.2005

Европската комисија соопшти дека се негативни сите тестови направени во Романија за утврдување евентуално присуство на вирус на птичји грип. „Засега нема вирус на птичји грип во Романија“, изјави портпаролот на Еврокомесаријатот за здравствена грижа и заштита на потрошувачите Маркос Киприану.

Нема птичји грип во Романија

Канал5 - 12.10.2005

Европската комисија соопшти дека се негативни сите тестови направени во Романија за утврдување евентуално присуство на вирус на птичји грип. Европската комисија соопшти дека се негативни сите тестови направени во Романија за утврдување евентуално присуство на вирус на птичји грип.

Сериозно против птичјиот грип

Дневник - 12.10.2005

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Македонија мора многу посериозно да се подготви за евентуална пандемија на птичјиот грип, бидејќи нереално е да се очекува дека болеста ќе ја одмине државата кога веќе се вгнездила во соседството, предупредуваат експертите.

Владо Димов: Нема потреба од паника, ама грипот може да дојде

Вест - 12.10.2005

Нема место за паника од птичјиот грип. Македонија е подготвена и ние ги следиме сите инструкции на Светската здравствена организација за она што се случува во блиската и во подалечна околина, изјави вчера министерот за здравство, Владо Димов.

Само ние мртви ладни

Дневник - 12.10.2005

Александар Димишковски Македонија не презема речиси никакви превентивни мерки за да се справи со опасноста од ширењето на птичјиот грип, кој веќе тропна на портите на најблиското соседство. Државата спие, вирусот дојде на Балканот, а надлежните допрва ќе ја разгледувале превенцијата.

Грипот го пренесуваат птиците-преселници

Утрински - 12.10.2005

Истражувања Птичјиот грип е вирус од групата инфлуенца, но само еден вид од него е патоген за човекот. Го пренесуваат птиците-преселници, но можност за зараза е и директниот контакт на луѓето со живината. Типични знаци на болеста се отоци на главата и на очите, намалена продукција или снесување ...

Превентивни мерки од појава на птичји грип

Канал5 - 12.10.2005

Експертите определија мерки за заштита од евентуалната појава на птичји грип во земјава. Ветеринарите до петок ќе им кажат на сите одгледувачите на живина како треба да се заштитат од болеста. Експертите определија мерки за заштита од евентуалната појава на птичји грип во земјава.

Во Романија нема нови случаи на птичји грип

Дневник - 12.10.2005

ВЛАСТИТЕ ВО БУКУРЕШТ ТВРДАТ Во Романија засега нема нови случаи на птичји грип, но властите ќе продолжат да ги уништуваат птиците во делтата на Дунав за да се запре понатамошно ширење на смртоносната болест, соопшти романското министерство за земјоделство, јави Ројтерс.

Димов: Нема место за паника од птичји грип

Канал5 - 12.10.2005

Министерот за здравство Владо Димов со смирувачки тонови за подготвеноста на земјава да се справи со заканата од птичјиот грип. Министерот за здравство Владо Димов со смирувачка тонови за подготвеноста на земјава да се справи со заканата од птичјиот грип.

Забранет увоз на пилешко од Турција и од Романија

Утрински - 12.10.2005

Македонија се подготвува за евентуалната појава на птичји грип по откривањето на случаите во регионот Нема место за паника од птичјиот грип, Македонија е подготвена и ние ги следиме сите инструкции на Светската здравствена организација за она што се случува во блиската и во подалечната околина ...

Македонија спремна за птичјиот грип, ама нема кој да каже

Вест - 12.10.2005

Македонија е подготвена за борба против птичјиот грип, ама изминатите неколку дена немало кој тоа да го соопшти. Одговорниот за давање информации, директорот на Ветеринарна Управа Слободен Чокревски кој е претседател на специјалната комисија викендов беше на конференција во Вашингтон посветена на ...

Македонија нема стратегија за борба со птичјиот грип

Време - 12.10.2005

ДОДЕКА ЕВРОПА СЕ МОБИЛИЗИРА Александра К. Мишовска Македонија се уште нема стратегија за тоа како да се одбрани од можната пандемија од смртоносниот птичји грип, што сега им се заканува на балканските земји. Единаесетте члена на новоформираната комисија за подготовка на стратегијата при ...

Подготвени три милиони вакцини

Вечер Прес - 12.10.2005

Планот на активности на сите надлежни установи во Србија во случај на појава на птичји грип е усвоен на една од последните седници на Владата. Со него се предвидува создавање резерви на вакцини, антибиотици и антивирусни лекови, неопходни во борбата против птичјиот грип.

Ќе се увезат дополнителни количества вакцини!

Вечер Прес - 12.10.2005

-Македонија превентивно ќе набави дополнителни количества вакцини за обичен грип кои засега единствено обезбедуваат каква-таква заштита и ублажување на симптомите и последиците од птичјиот грип. Ваквите предострожни мерки на здравствените власти се очекува да бидат визирани на денешната седница на ...

Димов: „Нема место за паника од птичји грип“

А1 - 11.10.2005

Фармерот Илија Филиповски од Катланово две години одгледува пилиња несилки. На малата фарма чува околу 1.000 несилки и сам ја подготвува храната. Иако се изолирани од околината, Илија досега никој не го информирал за опасниот птичји грип. Учи сам од телевизија. „Сега засега немам проблеми.

Забранет увозот на птичјо месо од Романија и Турција

А1 - 10.10.2005

Птичјиот грип се приближува. Седум луѓе во Турција се хоспитализирани поради сомнение дека се заразени со човечката варијанта на птичји грип. Романија испитува дали и кај нив се работи за смртоносниот вирус кој уби 65 луѓе во југоисточна Азија и милиони птици.

Во Бугарија не е регистриран птичји грип

А1 - 10.10.2005

Бугарија соопшти денеска дека до овој момент во земјата не е регистриран ниту еден случај на птичји грип, што викендот се појави во соседните Турција и Романија. „Државната ветеринарна служба ме извести дека во Турција е регистриран птичји грип, поради што издадов наредба за ограничување на увозот ...

Европа забранува увоз на живина од Романија и Турција

А1 - 10.10.2005

Грчкиот секретар за земјоделство Александрос Контос денеска потврди дека во Грција е забранет увозот на живина од Романија и Турција откако кај нив е регистриран птичјиот грип. И полските и унгарските власти одлучија да го забранат увозот на живина од Турција и Романија.

За птичјиот грип надлежните се крстат во Господ

Време - 10.10.2005

СПРАВУВАЊЕ СО ЕВЕНТУАЛНАТА ЕПИДЕМИЈА Велика Атанасова Државава се уште ги нема набавено тестовите за дијагностицирање на птичјиот грип кај луѓето и покрај предупредувањето на здравствените експерти на Обединетите нации дека оваа опасна заразна болест преку птиците-преселници може да се прошири и на ...

САД не се подготвени за епидемија од птичји грип

Утрински - 10.10.2005

Тврдење на угледниот весник "Њујорк тајмс" Доколку се реализира најлошото сценарио, 8,5 милиони лица ќе бидат хоспитализирани, што ќе чини 450 милијарди долари Чикаго - Соединетите Американски Држави не се подготвени да се справат со можна ескалација на болеста птичји грип во државата која, според ...

Птичји грип и во делтата на реката Дунав

Утрински - 10.10.2005

Романија го пријави првиот случај на смртоносниот вирус Х5Н1 Романија го пријави првиот случај на птичји грип, но не е јасно дали вирусот пронајден во устието на реката Дунав е смртоносниот Х5Н1 вирус кој погоди делови од Азија.

Птичјиот грип доаѓа во ноември?

Вест - 10.10.2005

РЕГИОНОТ ВО ПАНИКА, А МАКЕДОНИЈА НЕ СЕ ПОТРЕСУВА Дивите птици преселници кај нас доаѓаат обично кон крајот на ноември и почетокот на декември од подрачје каде што смртоносната болест ја има и остануваат шест месеци и не е исклучена можноста птичјиот грип да се прошири во Македонија Прелетните птици ...

ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ВОВЕДУВААТ ЗАБРАНА НА УВОЗ НА ЖИВИНА ОД ТУРЦИЈА И ОД РОМАНИЈА

Канал5 - 10.10.2005

Грчкиот секретар за земјоделство Александрос Контос денска потврди дека во Грција е забранет увозот на живина од Романија и Турција откако кај нив е регистриран птичјиот грип. И полските и унгарските власти одлучија да го забранат увозот на живина од Турција и Романија.

Птичји грип во Романија и во Турција!

Дневник - 10.10.2005

СМРТОНОСНАТА БОЛЕСТ СЕ ПОЈАВИ НА БАЛКАНОТ Засега само 25 земји обезбедиле доволно дози вакцини за да ги заштитат своите граѓани Турција закла 1.500 кокошки и мисирки за да спречи епидемија на птичји грип откако на живинарска фарма покрај Егејско Море, јави Ројтерс.