TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самоубиствен напад врз турската амбасада во Багдад

Утрински - 15.10.2003

По одлуката на Анкара да испрати свои војници во Ирак БАГДАД - Еден бомбаш-самоубиец вчера повреди две лица кога неговиот автомобил експлодира пред турската амбасада во Багдад, соопштува американската армија. Кога на портпаролот на америкаската армија му беше поставено прашањето дали експлозијата ...

Автомобил бомба уби шестмина среде Багдад

Вест - 13.10.2003

БАГДАД, 13 октомври, (Ројтерс) - Пред еден хотел во Багдад каде што отседнуваат американски претставници одекна силна експлозија на автомобил-бомба во кој најмалку 6 луѓе загинале, а голем број биле повредени. Сведоци велат дека го виделе автомобилот како удрил во безбедносната ограда на хотелот и ...

Најмалку 10 разнесени во хотелот на ЦИА во Багдад

Дневник - 13.10.2003

НОВ БОМБАШКИ НАПАД Најмалку десет лица загинале во вчерашниот бомбашки напад врз хотелот "Багдад" во ирачкиот главен град, јави Ројтерс. Хотелот бил познат како центар на агентите на американската Централна разузнавачка агенција во Ирак, а во него престојувале и други американски и коалициски ...

Автомобил експлодираше пред седиштето на ЦИА во Багдад

Утрински - 13.10.2003

Уште еден од серијата крвави бомбашки напади во Ирак БАГДАД - Силна експлозија на автомобил-бомба, која уби најмалку шест лица, се случи пред еден хотел што е сместен во централниот дел на Багдад и кој се користи од страна на американските официјални претставници, притоа повредувајќи голем број ...