TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Банкнотите во ...

Вест - 13.01.2007

Даблин - Ирски научници нашле траги од кокаин на секоја банкнота која случајно била земена за тестирање, соопшти Даблин Сити универзитетот. Резултатите се изненадувачки, јавија локалните медиуми, кои наведуваат дека во исто такво истражување спроведено во САД, само две третини од банкнотите биле ...

КОКАИНСКА КРАЛИЦА

Вест - 13.01.2007

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ СЕ ЉУБОМОРНИ НА УСПЕХОТ НА НАШАТА ВЛАДА ВО БОРБАТА ПРОТИВ ШВЕРЦОТ СО ДРОГА Оваа година на Бадник, паричката во Владата и се падна на министерката за полиција Гордана Јанкуловска.

Запленетиот кокаин е успех само на нашите служби

Дневник - 13.01.2007

По една ваква акција може да се очекуваат и пресметки во подземјето, како и информации пласирани за да се намали нашиот успех Заплената на половина тон кокаин е автентичен успех на МВР, а нормално е другите земји од регионот да сакаат да си припишат дел од заслугата, вели министерката за внатрешни ...

Кокаин во банани

Вест - 12.01.2007

АМСТЕРДАМ (Ројтерс) - Вработените во два супермаркети во Холандија нашле кокаин во вредност од неколку милион долари скриени во кутии полни со банани. Педесетте килограми кокаин имаат вредност од 6,5 до 7,8 милиони долари, соопшти полицијата.

Траги од кокаин на сите ирски евра

Дневник - 12.01.2007

Траги од кокаин има на сите евробанкноти кои циркулираат во Ирска, покажа најновото истражување на универзитетот во Даблин, јави Би-би-си. - На некои од испитаните банкноти имаше наталожено големо количество кокаин, што укажува дека преку нив се шмркала дрогата.

Од дрогата во светот се вртат 322 милијарди долари

А1 - 11.01.2007

Неверојатни 322 милијарди долари се вртат од производство и продажба на дрога низ целиот свет, пресметале експертите на Обединетите Нации. Огромниот профит на нарко-босовите е благодарение на се поголемиот број на корисници на дрога.

По 5.000 евра за ...

Вест - 11.01.2007

Владата на завчерашната седница одлучи да им даде по 5.000 евра на инспекторите од МВР и на цариниците, кои беа директно вклучени во запленување на половината тон кокаин, кој пред неколку дена беше откриен на граничниот премин Блаце.

На кумашинката на Аркан и' помагала уште една Македонка од Србија

Утрински - 11.01.2007

Владата со по 5.000 евра ќе ги награди оперативците од МВР и од Царината кои го запленија кокаинот ГОРАН АДАМОВСКИ ЉУБИША СТАНКОВИЌ Покрај фамозната Станислава Полетан, уште една Македонка родена во Србија и еден српски државјанин биле директно инволвирани во шверцот со половина тон кокаин што беше ...

Избрза ли македонското МВР со акцијата за запленување на половина тон кокаин

Канал5 - 11.01.2007

Тешко е да се процени дали македонската полиција избрзала со акцијата за запленетиот половина тон кокаин и со тоа не сакајќи спречила да бидат идентификувани финансиерите на дрогата велат експертите кој ги консултираше Канал 5.

Каде ќе се чува кокаинот?

Вест - 10.01.2007

ЗАПЛЕНЕТАТА ДРОГА НЕМА ДА СЕ УНИШТИ ДО ПРАВОСИЛНАТА СУДСКА ПРЕСУДА Објектот каде ќе се чува запленетиот кокаин вреден околу 100 милиони евра се држи во најстога тајност. "Од безбедносни причини бидејќи се работи за многу вредна дрога нема јавно да кажеме каде ќе ја складирамеи чуваме.

Вевчанка од Белград мозок на транспортот на кокаинот

Утрински - 10.01.2007

Грчкото подземје го нарачало, а Полетан го организирала транспортот на кокаинот. Станислава Полетан во отсуство доби триесетдневен притвор ГОРАН АДАМОВСКИ Грчкото подземје го нарачало, а македонската државјанка Станислава Полетан, кумашинка на Аркан, е организатор на транспортот на половина тон ...

Браво, полиција!

Утрински - 10.01.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Седумдесет и шесте поздрави кои еден Венецуелец ги испратил до своите компањони, трговци со дрога, како лозинка за 76 канти поликолор преполни со кокаин, ја разоткрија најголемата пратка која транзитирала низ Балканот.

Вевчанка го трасирала патот на кокаинот

Дневник - 10.01.2007

Станислава Полетан Чочоревска (38), чиј сопруг Ранко бил телохранител и кум на Жељко Ражнатовиќ-Аркан, е жената што требало да го пренесе кокаинот од Венецуела до Солун, тврди МВР Вевчанката Станислава Полетан Чочоревска (38), чиј сопруг Ранко бил телохранител и кум на Жељко Ражнатовиќ-Аркан, е ...

Возачот Азировиќ не знаел дека пренесува кокаин тврди мајка му

Канал5 - 10.01.2007

Транспортерот на дрогата, Алија Азировиќ, според полицијата знаел дека превезува 480 килограми кокаин. Затоа инсистирала на притвор за 33- годишниот превозник. Транспортерот на дрогата, Алија Азировиќ, според полицијата знаел дека превезува 480 килограми кокаин.

Запленети 400 килограми кокаин на граничниот премин Блаце

Канал5 - 10.01.2007

Над 400 килограми кокаин утринава е запленет на граничниот премин Блаце. Дрогата била откриена во камион со скопски таблички. Кокаинот бил спакуван во кеси и скриен во 70 канти со поликолор боја. Над 400 килограми кокаин утринава е запленет на граничниот премин Блаце.

Запленет половина тон кокаин

Време - 09.01.2007

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН „БЛАЦЕ“ Огнен Чанчаревиќ Македонската полиција и царина во саботата навечер на граничниот премин „Блаце“ заплениле околу 500 килограми висококвалитетен кокаин , кој бил најден во македонски камион. Дрогата била спакувана во пакети од по еден килограм и била ставена во големи ...

Заплена за почит

Време - 09.01.2007

Огнен Чанчаревиќ На хрватската телевизија „Нова“ завчера имаше прилог за успехот на нивната полиција за откриени пет килограми хашиш. Полицијата по полноќ ги повикала новинарите за да го сликаат нејзиниот голем успех. За нивна беља, не толку безначајната заплена на дрога се случила истовремено со ...

Запленети 483 килограми чист кокаин

Вест - 09.01.2007

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН БЛАЦЕ Кокаинот натоварен во Венецуела е висококвалитетен бидејќи потекнува директно од производителот, а не од трети лица и ако не се меша на пазарот би достигнал вреднбост од 92 милиони евра Завчера македонската полиција, во соработка со Царината, на граничниот премин Блаце ...

Британските банкноти полни со траги од дрога

Вест - 09.01.2007

ЛОНДОН - Речиси сите британски банкноти што се во оптек содржат во себе траги од некоја од "најтешките" дроги, тврди една истражувачка група од англискиот град Бристол. Дури 99,9 отсто од банкнотите имаат на себе траги од кокаин, што зборува дека оваа дрога е толку многу раширена во Британија што ...

Запленет кокаин на Блаце вреден 92 милиони евра

Утрински - 09.01.2007

Дрогата од Венецуела преку Црна Гора, Косово и Македонија требало да заврши во Грција ГОРАН АДАМОВСКИ Рекордно количество дрога беше запленета во неделата на граничниот премин Блаце кога беше прекинат шверцерски синџир од Јужна Америка кон Европската yнија.

Полицијата два дена ги брои пакетите кокаин

Дневник - 09.01.2007

По првите 438 килограми, вчера биле најдени уште 45 кг кокаин во кантите со боја Полицијата два дена ги брои пакетите со кокаин од Венецуела, скриени во 882 канти акрилна боја, што полицијата и мобилната царината ги запленија во камион во близина на граничниот премин Блаце.

Нови информации за рекордната заплена од 0,5 тони кокаин

Макфакс - 09.01.2007

Скопје Нови податоци од истрагата за рекордната заплена на околу половина тон чист кокаин треба да бидат соопштени денеска најавија надлежните органи Близу 500 килограми чист висококвалитетен кокаин од Венецуела, вреден помеѓу 46 и 92 милиони евра, беше запленет пред два дена на Граничниот премин ...

Срби сопственици на кокаинот-транспортиран со Хрватски брод

Макфакс - 09.01.2007

Подгорица Половината тон кокаин, запленет од македонската полиција, допловил во Бар со хрватски брод, а сопственик на целата пратка е белградската фирма „Макфут“. Ова денеска го пишува подгоричкиот весник „Вијести“, наведувајќи дека крајна дестинација на дрогата била индустриската зона Синдос во ...

Во пратката на Блаце откриени уште 45 килограми кокаин

Вечер - 09.01.2007

Ова е откриено вчераутро откако во саботата царинарниците на овој граничен премин откриле 438 килограми кокаин, што во кутии со акрилна боја пристигнал од Јужна Америка, преку Црна Гора, во камион управуван од македонски државјанин.

Полската полиција заплени 118 килограми кокаин

А1 - 08.01.2007

Полската полиција заплени 118 килограми кокаин, при што е разбиена мрежа за трговија со кокаин од Латинска Америка. Како што денеска соопшти полицијата, уапсени се и двајца Полјаци, кои што воедно и го организирале транспортот на дрогата, што пристигнала преку аеродромот од германскиот град Хамбург.

Откриени нови количества скриен кокаин

А1 - 08.01.2007

Проверката на остатокот канти со поликолор откри нови количества скриен кокаин. Сега тежината на дрогата изнесува вкупно 483 килограми. Вредноста на кокаинот е од 46 до 92 милиони евра, во зависност дали дрогата ќе се продава на големо или на мало.

Груевски им честита на соработниците за акцијата на заплена на над 400 килограми дрога

Канал5 - 08.01.2007

Нови 45 килограми кокаин се откриени во кантите со поликолор во кој вчера на преминот Блаце во камион со скопски таблички беа запленети 440 килограми високо квалитетна дрога. Досегашната истрага утврдила 483 килограми кокаин со вредност од над 46 милиони евра.

Запленети 118 килограми кокаин во Полска

Макфакс - 08.01.2007

Варшава Полската полиција заплени 118 килограми кокаин при што е разбиена мрежа за трговија со кокаин од Латинска Америка. Како што денеска соопшти полицијата, уапсени се и двајца Полјаци, кои што воедно и го организирале транспортот на дрогата, што пристигнала преку аеродромот од германскиот град ...

Неколку осомничени лица за шверцот на кокаин

Макфакс - 08.01.2007

Скопје Неколку лица од Македонија и од соседните земји се осомничени за вмешаност во шверц на повеќе од 400 килограми кокаин, откриен вчера на Граничниот премин Блаце. Ова денеска го изјави премиерот Никола Груевски додавајќи дека случајот го презеде Јавното обвинителство.

Запленети над 400 килограми кокаин на ГП „Блаце“

Макфакс - 08.01.2007

Скопје Повеќе од 400 килограми кокаин, вреден 40 милиони евра, е запленето на Граничниот премин Блаце, изјавија за Макфакс извори во МВР. Од полицијата додаваат дека по претходна дојава на ГП „Блаце“ вчера бил запрен камион со македонски регистарски таблички, управуван од македонски државјанин.