TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Герилците се борат против американците а не за Садам

А1 - 20.11.2003

Нападите во т.н. „Сунитски триаголник“ ги вршат мали групи што се борат независно една од друга, при што тие не се раководени од Садам Хусеин или некоја друга личност, изјави поранешен ирачки генерал кој тврди дека учествува во герилските акции против американската војска во Ирак.

Двајца Американци убиени од заседа

Дневник - 19.11.2003

БАЛАД, ЦЕНТРАЛЕН ИРАК Ирачките герилци завчера во два напади кај градот Балад убиле двајца американски војници, а раниле уште двајца, јави Ројтерс. Американски конвој бил нападнат од Ирачани вооружени со рачни ракетни фрлачи и автоматско оружје, при што еден војник бил убиен.

Војниците на САД од неколку страни влегоа во Тикрит

Утрински - 18.11.2003

Во текот на ноќта во потрага по наводни герилски засолништа ТИКРИТ - Американските сили во текот на ноќта почнаа напад со тенкови и минофрлачи врз сомнителните герилски засолништа во родниот град на Садам Хусеин, откако беше емитувана аудиокасета за која се верува дека е снимен гласот на ...

Маринците маваат во Тикрит, Садам се закани со нова лента

Вест - 18.11.2003

Тикрит, 18 ноември (АП) - Американските воени сили вчера почнаа операција што има за цел да ја демонстрира нивната огнена моќ во околината на Тикрит, родното место на соборениот ирачки лидер Садам Хусеин. Операцијата се спроведува на локации, каде во последно време американските сили зачестено ...

Садам се заканува по телефон

Дневник - 18.11.2003

НОВА ЛЕНТА ОД ИРАЧКИОТ ВОДАЧ Борбата против окупаторските сили е легитимна, патриотска и хуманитарна должност, порачува ирачкиот диктатор Садам Хусеин во новата порака емитувана преку арапската телевизиска станица "Ал Арабија", јави Ројтерс.

САД се свртеа против бунтовниците

Канал5 - 17.11.2003

Американскиот претседател Буш изјави дека единиците во Ирак ја менуваат нивната тактика за да се прилагодат на непријателите. Буш рече дека изминатата седмица во Ирак била тешка, веројатно мислејќи на загинувањето на речиси 20 војници во два хелико Американскиот претседател Буш изјави дека ...