TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како може да биде уништено хемиското оружје на Сирија?

Deutsche Welle - 15.09.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле смета дека Германија би можела да учествува во уништувањето на сириското хемиско оружје. Германските фирми, имено, имаат доволно ноу-хау за уништување ...

ОН-Сирија се приклучи на Конвенцијата за хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.09.2013

ОН соопштија дека го прифатиле барањето на Сирија да се приклучи на Конвенцијата за забрана на хемиско оружје. Според ОН, Сирија ќе пристапи кон Конвенцијата на 14 октомври.

Турција го поздрави договорот за Сирија

Р.С.Европа - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија постигнаа договор за Сирија. Според соопштението, Турција во принцип го поздравува уништувањето на секој вид оружје за масовно уништување во ...

Сирија го поздрави договорот САД- Русија за хемиското оружје

Нова ТВ - 15.09.2013

Aмериканско-рускиот договор за хемиско оружје на Сирија е "победа", која ја одврати војната, изјави сирискиот министер Али Хаидар, јавува ББЦ. Рамковниот документот вели дека Сирија мора да обезбеди ...

Светските лидери го поздравија договорот за Сирија

Р.С.Европа - 15.09.2013

Светските лидери го поздравија договорот меѓу Русија и САД во кој е предвидено Сирија да го уништи хемиското оружје кое го поседува до средината на наредната година.

Како Башар ал-Асад го ограби својот народ

think.mk - 15.09.2013

Протекционистички капитализам Токму во 2000-тите кога Башар ал-Асад дојде на власт процесот на враќање на капитализмот навистина беше забрзан, но видот на капитализам кој беше создаден не беше како ...

Либерман: Договорот со Сирија добар за Израел

А1 On - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Иран: САД останаа без изговор за напад

А1 On - 15.09.2013

Заменик министерот за надворешни работи на Иран, Хусеин Амир Аболахијан рече дека, со постигнување на договорот за меѓународна контрола над сириското хемиско оружје, САД веќе немаат изговор за напад ...

Сириската опозиција побара од меѓународната заедница забрана за балистички ракети и авијација на режимот

А1 On - 15.09.2013

Сириската опозиција побара денеска меѓународната заедница да му наложи на сирискиот режим, освен да да го укине хемиското оружје, и забрана да користи балистички ракети и авијација врз цивилното ...

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

Н.Македонија - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година - Турција во принцип го поздравува ...

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

А1 On - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година.

Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

Н.Македонија - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД Според него, тоа отвора пат за ...

И Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

А1 On - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД.

Иран ја поздравува одлуката на сириските власти државата да биде дел од членките на Конвенцијата за забрана на хемиско ...

А1 On - 15.09.2013

Иран ја поздрави денеска одлуката на Сирија за членство во Конвенцијата за забрана на хемиско оружје барајќи и Израел да стане член на тој договор. Според неа, вознемирува фактот што Израел не е дел ...

Хемиското оружје во Сирија ги тресе меѓународните односи

Фактор - 15.09.2013

Хемиско оружје во Сирија го употребува тамошната вооружена опозиција, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф, пренесуваат западните медиуми.

Либерман: Договорот со Сирија добар за Израел

Сител - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Сириската опозиција побара од меѓународната заедница забрана за балистички ракети и авијација на режимот

Сител - 15.09.2013

Сириската опозиција побара денеска меѓународната заедница да му наложи на сирискиот режим, освен да да го укине хемиското оружје, и забрана да користи балистички ракети и авијација врз цивилното ...

Иран: Договорот за Сирија, знак на рационалноста на САД

Сител - 15.09.2013

Договорот меѓу Русија и САД за уништување на сирискиот арсенал на хемиско оружје е знак за „рационалноста“ на САД, изјави денеска претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџани.

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

Сител - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година.

Иран соопшти дека САД веќе немаат изговор за да ја нападнат Сирија

Локално - 15.09.2013

Иранскиот заменик-министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиен изјави дека САД веќе немаат изговор за да ја нападнат Сирија, откако претходно беше склучен договор за уништување на хемиското ...

И Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

Сител - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД.

Иран: Сириската опозиција ги спровела хемиските напади

Локално - 15.09.2013

Иран располага со информации дека милитантите на вооружената опозиција во Сирија користеле хемиско оружје и дека се уште имаат такви оружја за масовно уништување, изјави министерот за надворешни ...

Либерман: Договорот со Сирија добар за Израел

Бриф - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Сириската опозиција побара од меѓународната заедница забрана за балистички ракети и авијација на режимот

Бриф - 15.09.2013

Сириската опозиција побара денеска меѓународната заедница да му наложи на сирискиот режим, освен да да го укине хемиското оружје, и забрана да користи балистички ракети и авијација врз цивилното ...

Иран: Договорот за Сирија, знак на рационалноста на САД

Бриф - 15.09.2013

Договорот меѓу Русија и САД за уништување на сирискиот арсенал на хемиско оружје е знак за „рационалноста“ на САД, изјави денеска претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџани.

Турција изрази „скептичен оптимизам“ за договорот Русија-САД за сириското хемиско оружје

Бриф - 15.09.2013

Турција изрази „скептичен оптимизам“, откако САД и Русија вчера постигнаа договор за уништување на хемиското оружје во Сирија до средината на 2014 година.

И Арапската лига го поздрави договорот за сириското хемиско оружје

Бриф - 15.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби денеска го поздрави договорот за уништување на сирискиот хемиски арсенал постигнат вчера во Женева од Русија и САД.

Иран ја поздравува одлуката на сириските власти државата да биде дел од членките на Конвенцијата за забрана на хемиско ...

Бриф - 15.09.2013

Иран ја поздрави денеска одлуката на Сирија за членство во Конвенцијата за забрана на хемиско оружје барајќи и Израел да стане член на тој договор. – Иран го поздравува присоединувањето на Сирија кон ...

САД не исклучуваат можност за уништување на сириското оружје во Русија

Руска реч - 15.09.2013

Властите на САД не исклучуваат можност за пренесување на резервите од хемиското оружје на Сирија во Русија за негово понатамошно уништување, пренесува The Washington Post, повикувајќи се на ...

Пушков: барањето на САД за роковите за предавање на сириското хемиско оружје не е професионално

Руска реч - 15.09.2013

Шефот на комитетот за меѓународни работи во Думата, Алексеј Пушков, изјави дека барањето на САД за роковите за предавање на хемиското оружје на Сирија под меѓународна контрола е непрофесионално.

САД не исклучуваат можност за уништување на сириското оружје во Русија

Република - 15.09.2013

Властите на САД не исклучуваат можност за пренесување на резервите од хемиското оружје на Сирија во Русија за негово понатамошно уништување, пренесува The Washington Post, повикувајќи се на ...

САД смета дека во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Нетпрес - 15.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник.

И Израел го поздрави договорот меѓу Русија и САД

Курир - 15.09.2013

Договорот на Русија и САД да се уништи сирискиот арсенал на хемиско оружје е добар за Израел, но тестот ќе биде во неговата примена, изјави денеска Авигдор Либерман, претседавач на израелскиот одбор ...

Иран поседува информации дека хемиско оружје во Сирија употребиле бунтовниците

Макфакс - 15.09.2013

Иран располага со информацијата дека во Сирија хемиско оружје употребува тамошната вооружена опозиција, којашто сѐ уште располага со ова оружје за масовно уништување, изјави во неделата шефот на ...

САД и Русија се договорија за Сирија

Deutsche Welle - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа согласност за уништување на сириското хемиско оружје. Сирија мора да го покаже својот арсенал во рок од една ...

Македонија ги поддржа САД за Сирија

Нова ТВ - 14.09.2013

Македонија заедно со 37 други држави од светот е потписник на заедничката изјава за Сирија. Во изјавата услогласена на Самитот на групата Г 20 одржан во Сан Петерсбург, се осудува режимот на Асад и ...

Чешка има капацитет за уништување на хемиското оружје на Сирија

А1 On - 14.09.2013

Чешките војници, односно единицата за хемиска одбрана која е една од најдобрите во Северноатлантската алијанса стојат на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, изјави чешкиот ...

Париз: Соопштението на Сирија е корисно, но не и доволно

А1 On - 14.09.2013

Соопштението на Сирија дека се приклучила на договорот за забрана на хемиско вооружување не е доволно, смета официјален Париз. Владата на Франција, побара донесување на Резолуција во Советот за ...

Москва: Рокот што го даде САД за Сирија не е реален

Кајгана - 14.09.2013

Временскиот рок што САД го дадоа на Сирија за да го стави својот хемиски арсенал под меѓународна контрола не е реален, оцени рускиот парламентарец Алексеј Пушков.

Германија го поздрави договорот на САД и Русија за сириското хемиско оружје

А1 On - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително“ се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Воениот лидер на сириската опозиција го отфрли руско-американскиот договор

А1 On - 14.09.2013

Лидерот на бунтовничката Сириска слободна армија, генерал Селим Идриз, го отфрли денеска руско-американскиот договор за уништување на хемискиот арсенал на Сирија.

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

А1 On - 14.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ Сириските милитанти обезглавуваат соработници на Асад пред деца

+инфо - 14.09.2013

Британскиот „Daily Mail“ објави фотографии од јавното сакатење и отсекување на главата на војниците на Башар ал Асад, кои бунтовниците го извршиле на преполниот градски плошдат и тоа пред деца.

Чешка има капацитет за уништување на хемиското оружје на Сирија

Сител - 14.09.2013

Чешките војници, односно единицата за хемиска одбрана која е една од најдобрите во Северноатлантската алијанса стојат на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, изјави чешкиот ...

Чешка подготвена да го уништи сириското хемиско оружје

Локално - 14.09.2013

Чешката единица за хемиска одбрана која важи за една од најдобрите во Северноатлантската алијанса, стои на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, информираше чешкиот министер за ...

Германија го поздрави договорот на САД и Русија за сириското хемиско оружје

Сител - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително“ се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Воениот лидер на сириската опозиција го отфрли руско-американскиот договор

Сител - 14.09.2013

Лидерот на бунтовничката Сириска слободна армија, генерал Селим Идриз, го отфрли денеска руско-американскиот договор за уништување на хемискиот арсенал на Сирија.

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Сител - 14.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник.

Германија го поздрави договорот на САД и Русија за сириското хемиско оружје

Канал5 - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително“ се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Според САД во Сирија има 45 објекти со хемиско оружје

Канал5 - 14.09.2013

Според оценка на САД, бројот на објекти на сириската програма за хемиско оружје е 45, а САД и Русија се согласни дека резервите на Сирија се проценуваат на 1.000 тони, соопшти американски претставник.

Чешка има капацитет за уништување на хемиското оружје на Сирија

Бриф - 14.09.2013

Чешките војници, односно единицата за хемиска одбрана која е една од најдобрите во Северноатлантската алијанса стојат на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, изјави чешкиот ...

Лидер на сириската опозиција го отфрли руско-американскиот договор

Телеграф - 14.09.2013

Тој побара пред уништувањето на сириското хемиско оружје, претседателот Башар ал Асад да биде исправен пред Меѓународен кривичен суд Лидерот на бунтовничката Сириска слободна армија , генерал Салим ...

Чешка може да го уништи хемиското оружје на Сирија

Press24 - 14.09.2013

Чешката единица за хемиска одбрана која важи за една од најдобрите во Северноатлантската алијанса, стои на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, информираше чешкиот министер за ...

По Французите и Германците го поздравија договорот помеѓу Русија и САД

Курир - 14.09.2013

Шансите за политичко решавање на кризата во Сирија „значително" се зголемуваат по објавувањето на руско-американскиот договор за хемиското оружје на Дамаск, изјави шефот на германската дипломатија ...

Москва: Рокот што го даде САД за Сирија не е реален

Макфакс - 14.09.2013

Временскиот рок коишто САД ѝ го дадоа на Сирија за да го стави својот хемиски арсенал под меѓународна контрола не е реален, оцени во саботата руски парламентарец.

Ако НАТО побара Чешка може да го уништи хемиското оружје во Сирија

Maxim - 14.09.2013

Чешката единица за хемиска одбрана која важи за една од најдобрите во Северноатлантската алијанса, стои на располагање за уништување на хемиското оружје на Сирија, информираше чешкиот министер за ...

Сирија побара техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

24 Вести - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Вол стрит џурнал: Војската на Сирија го преместила хемиското оружје на најмалку 50 локации

МКД - 13.09.2013

Сириската војска го преместила хемискиот арсенал во најмалку 50 објекти во земјата, за американските разузнавачки служби потешко да ги откријат нивните локации, пишува денес Вол стрит џурнал ...

ОН ги примија документитe од Сирија, Кери не му верува на Асад

Алфа - 13.09.2013

Сирија синоќа достави писмо до Обединетите нации за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти Светската организација. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад најави дека ...

Кој може да го уништи оружјето во Сирија?

А1 On - 13.09.2013

Шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле смета дека Германија би можела да учествува во уништување на сириското хемиско оружје, бидејќи има искуство.

Рускиот план за Сирија во четири точки

А1 On - 13.09.2013

Експертите предупредуваат дека американско-руските преговори во Женева би можеле да завршат во пат-позиција. Во Женева веќе се во тек разговорите помеѓу американскиот државен секретар, Џон Кери и ...

Израел ги користи САД за да го тргне Асад

Н.Македонија - 13.09.2013

Загрижени поради можното распаѓање на државата и опасноста хемиското оружје да заврши во терористички раце, Вашингтон и Тел Авив сакаат стабилен претседател, кој на терен ќе ги држи конците во раце ...

The Wall Street Journal: Сирија го крие хемиското оружје на 50 локации

Кајгана - 13.09.2013

Сириската армија ги транспортирала токсичните супстанции и соодветно хемиско оружје и сродната опрема на 50 локации низ Сирија, за да им отежни на американските разузнавач да ја одредат точно нивната ...

Сирија побарала техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

А1 On - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Преку сто илјади жртви и милиони повредени од хемиски отрови

Дневник - 13.09.2013

Десетици илјади документирани жртви и неколку милиони со последици од употреба на хемиско оружје е билансот само на докажаните, документирани употреби на бојни отрови од Втората светска војна до ...

Сирија ја потпиша конвенцијата за хемиско оружје

+инфо - 13.09.2013

Обединетите Нации соопштија дека добиле документ од Сирија, околу придружувањето кон договорот за хемиско оружје, што беше чекор кој Асад го вети како дел од договорот за избегнување на војна.

Сирија го прифати договорот за хемиското оружје

Локално - 13.09.2013

Обединетите нации соопштија дека добиле документ од Сирија за согласност на договорот , што се толкува како чекор напред кон ветувањето на претседателот Башар ел Асад, со цел да се избегне ...

Сирија побарала техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

Сител - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Силите на Асад убиле 248 лица за два дена

Точка - 13.09.2013

Сириските владини сили убиле најмалку 248 лица во селата Бајда и Банис во мај оваа година, соопштила невладината организација "Хјуман ратјс воч". Во извештајот се истакнува дека е составена листа на ...

Војската на Сирија го преместила хемиското оружје на најмалку 50 локации

Точка - 13.09.2013

Сириската војска го преместила хемискиот арсенал во најмалку 50 објекти во земјата, за американските разузнавачки служби потешко да ги откријат нивните локации, пишува денес Вол стрит џурнал ...

Сирија побарала техничка помош од Организацијата за забрана на хемиското оружје

Бриф - 13.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти денеска дека заменик-министерот за надворешни работи на Сирија Фајсал Мекдад контактирал со неа со барање за техничка помош.

Силите на Асад убиле 248 лица за два дена

Нетпрес - 13.09.2013

Сириските владини сили убиле најмалку 248 лица во селата Бајда и Банис во мај оваа година, соопштила невладината организација „Хјуман ратјс воч“. Во извештајот се истакнува дека е составена листа на ...

Сирија го разместува хемискиот арсенал

Portal - 13.09.2013

Сирија започнала да го разместува хемискиот арсенал на педесетина различни места за да ја закомпликува задачата на оние кои ќе бидат повикани да го преконтролираат хемиското оружје, тврди во петокот ...

Силите на Асад убиле 248 луѓе за два дена

Фама - 13.09.2013

Сириските владини сили убиле најмалку 248 луѓе во селата Бајда и Баниас во месец мај, соопшти невладината организација „Human Rights Watch“. Во извештајот на оваа невладина организација се истакнува ...

Сирија го разместува хемискиот арсенал

Хајд Парк - 13.09.2013

Сирија запчнала да го разместува хемискиот арсенал на педесетина различни места за да ја закомпликува задачата на оние кои ќе бидат повикани да го преконтролираат хемиското оружје, тврди во петокот ...

Руски план во четири точки за Сирија и хемиското оружје

Таратур - 13.09.2013

Експертите предупредуваат дека американско-руските преговори во Женева би можеле да завршат во пат-позиција. Во Женева веќе се во тек разговорите помеѓу американскиот државен секретар, Џон Кери и ...

Кина апелира да се реализира руската иницијатива во врска со хемиското оружје во Сирија

Руска реч - 13.09.2013

Кина апелира на меѓународната заедница да го прифати рускиот предлог за решавање на проблемот со хемиското оружје во Сирија, изјави во четвртокот на редовното обраќање пред медиумите официјалниот ...

Асад: Сирија ќе го даде хемиското оружје под контрола поради Русија

Руска реч - 13.09.2013

Претседателот на Сирија, Башар Асад е подготвен да го предаде хемиското оружје кое го поседува Сирија под меѓународна контрола поради Русија, а не поради заканите од страна на САД.

Војската на Сирија го преместила хемиското оружје на најмалку 50 локации

Нетпрес - 13.09.2013

Сириската војска го преместила хемискиот арсенал во најмалку 50 објекти во земјата, за американските разузнавачки служби потешко да ги откријат нивните локации, пишува денес Вол стрит џурнал ...

Сириските сили погубиле 248 лица во две села

Sky - 13.09.2013

Силите на сирискиот режим во мај годинава погубиле најмалку 248 лица во селата Бајда и Баниас, соопшти Хјуман Рајтс Воч и побара власта да одговара за овој масакр.

Сирија го разместува хемискиот арсенал

Макфакс - 13.09.2013

Сирија запчнала да го разместува хемискиот арсенал на педесетина различни места за да ја закомпликува задачата на оние кои ќе бидат повикани да го преконтролираат хемиското оружје, тврди во петокот ...

Медиуми: Сирија го крие хемиското оружје на 50 локации

Макфакс - 13.09.2013

Сириската армија ги транспортирала токсичните супстанции и соодветно хемиско оружје и сродната опрема на 50 локации низ Сирија, за да им отежни на американските разузнавач да ја одредат точно нивната ...

САД го вооружувал Ирак со хемиско оружје во војната против Иран

Макфакс - 13.09.2013

Пензиониран офицер на американската армија вели дека Вашингтон му доставил хемиско и биолошко оружје на ирачкиот диктатор Садам Хусеин за време на осумгодишната војна против Иран.

Сирија се обрати до Организацијата за забрана на хемиското оружје

Макфакс - 13.09.2013

Сириската влада се обратила до Организацијата за забрана на хемиското оружје со апликација за стапување во членството во организацијата, којашто за овој чекор на Дамаск издаде соопштение.

Сирија ја потпиша Конвенцијата за хемиско оружје

Inpress - 13.09.2013

Њујорк, 13. септември 2013 (ИНПРЕС) Сирија стана полноправен учесник во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, објави постојаниот претставник на земјата во ОН Башар Џафари.

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

24 Вести - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Ердоган се сомнева во искрените намери на Асад за меѓународна контрола врз хемискиот арсенал

24 Вести - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

ЕП за „силен и единствен“ одговор во Сирија

24 Вести - 12.09.2013

Европскиот парламент побара денеска „јасен, силен и обединет“ меѓународен одговор вклучително и во случај на потреба „мерки за спречување“ на употреба на хемиско оружје од кое во Сирија загинаа ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

24 Вести - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Русија: Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

24 Вести - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

ОН: Сирија достави документи за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

24 Вести - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Ќе успее ли рускиот план за Сирија?

Р.С.Европа - 12.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од денеска во Женева на разговори за рускиот план за елиминирање на сириското хемиско оружје.

Ердоган се сомнева во искрените намери на Асад

Р.С.Европа - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола.

Путин предупредува дека напад би го „зголемил насилството“

Глас на Америка - 12.09.2013

Во мислење објавено во Њујорк тајмс, рускиот претседател препорачува работа преку ОН и предупредува да не се презема унилатерална воена акција. Рускиот претседател Владимир Путин предупредува на ...

Асад ќе го предаде хемиското оружје, но не поради воените закани

Р.С.Европа - 12.09.2013

Сиријскиот претседател Башар Ал Асад изјави дека Сирија ќе го стави своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не поради американските воени закани.

Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје

Нова ТВ - 12.09.2013

Неколку часа пред разговорите на министрите за надворешни работи на Русија и на САД, Џон Кери, и Сергеј Лавров, сирискиот претседател Башар ал-Асад најави дека ќе го предаде арсеналот на хемиско ...

Експертите објаснуваат: разоружувањето на Сирија би можело да биде кошмар

МКД - 12.09.2013

Би биле потребни години за да се уништи хемиското оружје, за што ќе бидат потребни и многу војници на теренот. Додека светот дебатира околу идејата Сирија да се убеди да го предаде своето хемиско ...

Ако рускиот план не успее, Конгресот на САД повторно ќе заседава

Телма - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Што содржи Рускиот план?

Телма - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Асад: Сирија го отстапува хемиското оружје поради планот на Русија, а не поради американските закани

МКД - 12.09.2013

Одлуката на Сирија да го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола е резултат на предлогот на Русија, а не на заканата со американски воен напад, изјавил претседателот Башар Асад за еден ...

Aсад потврди дека оружјето ќе го стави под странска контрола

Телма - 12.09.2013

Сирискиот претседател, Башар ал Асад, во интервју за руската телевизиска станица Русија 24, потврди дека се согласил арсеналот хемиско оружје на неговата држава да биде ставен под меѓународна ...

Сирија стана полноправна членка на договорот за забрана на хемиското оружје

МКД - 12.09.2013

Откако ОН ги прифатија документите од Дамаск за пристапувањето на Сирија кон Конвенцијата за хемиско оружје, Сирија и „легално“ станала полноправна членка на договорот, изјавил сирискиот амбасадор во ...

Со напад на Сирија, Иран ќе го добие оружје од Русија

А1 On - 12.09.2013

Доколку САД извршат интервенција врз Сирија, Русија би требало да му го испорача одбрамбеното оружје на Иран, сметаат повеќето руски политичари. Овој предлог на седницата на рускиот парламент го ...

Конгресот на САД ќе го разгледува прашањето за воена акција во Сирија

БркајРабота - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

А1 On - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Рускиот план за Сирија во четири точки: Лоцирање, контрола и уништување на хемиското оружје

Н.Македонија - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“ ...

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

Алфа - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Бунтовниците од Сирија против Рускиот план

Н.Македонија - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

А1 On - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. На снимката на која стои во друштво на уште четврорица ...

Сириските бунтовници го одбија рускиот предлог

Кајгана - 12.09.2013

Слободната сириска армија (FSA) во соопштение што го прочита нејзиниот челник, генералот Селим Идрис, решително го отфрли рускиот план за ставање под меѓународна контрола на сириското хемиско оружје.

Ердоган се сомнева во искрените намери на Асад за меѓународна контрола врз хемискиот арсенал

А1 On - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Хејг: Договорот за сириското оружје да биде спроведен и да гарантира безбедност

А1 On - 12.09.2013

Секој договор за поставување на сирискиот арсенал хемиско оружје под меѓународна контрола треба да биде спроведен и да се гарантира дека тој вид оружје нема да биде во погрешни раце.

ЕП за „силен и единствен“ одговор во Сирија

А1 On - 12.09.2013

Европскиот парламент побара денеска „јасен, силен и обединет“ меѓународен одговор вклучително и во случај на потреба „мерки за спречување“ на употреба на хемиско оружје од кое во Сирија загинаа ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Н.Македонија - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

А1 On - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Русија: Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

А1 On - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

Уништувањето на сириското хемиско оружје може скапо да чини

Н.Македонија - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешниот руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција, Зиновиј Пак ...

Уништувањето на сириското хемиско оружје би било „исклучително тешко“

А1 On - 12.09.2013

Уништувањето на сириското хемиско оружје во согласност со планот на Русија би било „исклучително тешко“ и можеби нема многу да помогне за решавање на конфликтот, соопшти денеска Меѓународниот ...

Сирија достави документи за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

А1 On - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Сирија се вклучува во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

Н.Македонија - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Русија и САД со најголеми пријавени арсенали бојни отрови

Дневник - 12.09.2013

Четири земји во моментов официјално поседуваат 13,5 илјади тони хемиско оружје и 3,7 милиони парчиња муниција со бојни отрови, велат податоците на Организацијата за забрана на хемиско оружје, ...

Сириските бунтовници го одбија предлогот на Русија

+инфо - 12.09.2013

Бунтовничката слободна сириска армија, денеска го отфрли предлогот на Русија, со кој Сирија треба да го предаде своето хемиско оружје и да го стави под меѓународна контрола .

Асад: Ќе го предадеме оружјето поради Русија

+инфо - 12.09.2013

Поради Русија , а не поради заканите од САД, Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола, изјави Башар ал Асад во интервју за „Русија 24“.

Конгресoт на САД повторно ќе ја разгледува воената акција во Сирија

МРТ - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Русија му го предаде планот за Сирија на САД

Канал5 - 12.09.2013

Русија им го предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан денеска во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави.

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Сител - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог

Сител - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Ердоган: Режимот на Асад дава ветувања за да купи време

Либертас - 12.09.2013

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оцени дека сирискиот режим купува време, давајќи ветувања оти ќе го предаде на уништување сиот свој арсенал хемиско оружје, јави Ројтерс.

Отфрлен рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

Локално - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола, и бара да им се достави уште оружје од „пријателските земји“.

Рускиот план за Сирија во 4 точки

Канал5 - 12.09.2013

Планот кој Русија го предаде на САД за ставање на сириското хемиско оружје под контрола на Меѓународната заедница содржи 4 точки. Првиот чекор предвидува Сирија да се придружи кон Организацијата за ...

Ердоган не му верува на Асад

Локално - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Хејг: Договорот за сириското оружје да биде спроведен и да гарантира безбедност

Сител - 12.09.2013

Секој договор за поставување на сирискиот арсенал хемиско оружје под меѓународна контрола треба да биде спроведен и да се гарантира дека тој вид оружје нема да биде во погрешни раце.

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

МРТ - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

Сириските бунтовници го отфрлија рускиот предлог за хемиското оружје

МРТ - 12.09.2013

Сирискиот бунтовнички Врховен воен совет го отфрли предлогот на Русија за ставање на хемиското оружје во Сирија под меѓународна контрола. - Објавуваме дека категорично ја отфрламе руската иницијатива ...

Русија на САД им прати план за предавање на хемиското оружје под меѓународна контрола

Канал5 - 12.09.2013

Планот за реализација на иницијативата за предавање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола е предаден ан САД од страна на Русија, пренесува „Интерфакс“.

Асад: Сирија ќе го декларира хемиското оружје за еден месец

Либертас - 12.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад најави дека неговата земја ќе го потпише меѓународната Конвенција за хемиско оружје и оти во рок од еден месец ќе ги декларира сите резерви од ова оружје, но само ...

Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

Кирилица - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

Ал Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје заради Русија

Канал5 - 12.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека неговата земја ќе и го предаде хемиското оружје на меѓународната заедница, но само заради Русија. Ова, Ал Асад го изјави за телевизијата „Русија – 24“, ...

Сирија официјално побара да ја потпише Конвенцијата за хемиско оружје

Либертас - 12.09.2013

Обединетите нации добиле документи испратени од сириската влада во врска со пристапувањето на Сирија кон Конвенцијата за хемиско оружје, јави Ројтерс.

Карни: Русија е единствената што не ја признава вината на Асад

Либертас - 12.09.2013

Русија е сама и изолирана во негирањето на вината на сирискиот лидер Башар ал Асад за нападот со хемиско оружје во Дамаск на 21 август, оцени вечерва претставникот на Белата куќа, Џеј Карни, ...

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Бриф - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

КОМЕРСАНТ: Oбјавeни детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Телеграф - 12.09.2013

„Комерсант“ посочува дека, иако во предлогот не е посочено тоа, не е исклучено Русија и САД заедно да се вклучат во процесот на уништување на сириското хемиско оружје Московскиот весник „Комерсант“ ...

Сириските бунтовници го отфрлиле рускиот предлог за контрола на хемиското оружје

Телеграф - 12.09.2013

На снимката на која стои во друштво на уште четворица бунтовнички лидери, Идрис нагласува дека треба да се бара одговорност од сирискиот претседател, Башар ал Асад по неговото признание дека Сирија ...

Ердоган: Асад сака да купи време за да изврши нов масакр

Точка - 12.09.2013

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека единствена цел на режимот од Дамаск во поглед на хемиското оружје е да „добие на време“ за да изврши нов масакр.

Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје поради Русија, а не поради заканите на САД

Точка - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде хемиско оружје под меѓународна контрола поради Русија, а не поради заканите од страна на САД, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за телевизискиот канал ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Бриф - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Телеграф - 12.09.2013

Сирија ќе испрати документи до ОН заради подготовка на договор за предавање на хемиското оружје под контрола Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не ...

Русија: Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини стотици милиони долари

Бриф - 12.09.2013

Програмата за уништување на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешен руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција Зиновиј Пак.

ОН: Сирија достави документи за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

Бриф - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Русија во Он предаде докази за употреба на хемиско оружје од сириската опозиција

Таратур - 12.09.2013

Русија предала во Советот за безбедност при Обединетите нации документи со докази дека хемиското оружје во Сирија го употребувале борците на сириската опозиција, изјави во средата рускиот амбасадор ...

Венецуела ја поддржа иницијативата на Русија во врска со хемиското оружје во Сирија

Руска реч - 12.09.2013

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го поддржа предлогот на Русија за организирање на меѓународна контрола на хемиското оружје во Сирија. На тој начин Сирија би се приклучила кон конвенцијата ...

Конгресот на САД ќе го разгледува прашањето за воена акција во Сирија

Курир - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Конгресoт на САД повторно ќе ја разгледува воената акција во Сирија

Press24 - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Објавени детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Курир - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки.

Напад на Сирија – руско оружје за Иран

Фама - 12.09.2013

Доколку во Вашингтон се премислат и кренат во напад против Сирија, Русија би требало да испорача одбранбено оружје на Иран, сметаат многу руски политичари.

ОН: Режимот на Асад користел хемиско оружје

Нетпрес - 12.09.2013

Инспекторите на Обединетите нации собраа бројни докази за употреба на хемиско оружје во Сирија кои укажуваат дека го користеле силите под команда на претседателот Башар ал Асад, пишува американскиот ...

Сириските бунтовници го одбија рускиот предлог

Хајд Парк - 12.09.2013

Слободната сириска армија (FSA) во четвртокот во соопштение што го прочита нејзиниот челник генералот Селим Идрис, решително го отфрли рускиот план за ставање под меѓународна контрола на сириското ...

Хемиското оружје и неговите творци

Кукурику - 12.09.2013

Тешко некој да не бил допрен од сликите кои минатата недела пристигнуваа од Сирија – деца, кои се борат да дојдат до воздух, нивните родители, кои беспомошно ги гледаат, луѓето кои исфрлаат пена од ...

Ердоган се сомнева во намерите на Асад

Курир - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Русија прати на САД план за предавање на хемиското оружје под меѓународна контрола

Руска реч - 12.09.2013

Планот за реализација на иницијативата за предавање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола е предаден ан САД од страна на Русија, пренесува „Интерфакс“.

Ердоган: Асад сака да купи време за да изврши нов масакр

Нетпрес - 12.09.2013

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека единствена цел на режимот од Дамаск во поглед на хемиското оружје е да „добие на време“ за да изврши нов масакр.

Ердоган не верува во намерите на Асад

Нетпрес - 12.09.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази сомнеж дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе го исполни своето ветување за ставање на сириските хемиски арсенали под меѓународна контрола и ...

Асад: Сирија ќе го предаде хемиското оружје поради Русија, а не поради заканите на САД

Нетпрес - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде хемиско оружје под меѓународна контрола поради Русија, а не поради заканите од страна на САД, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за телевизискиот канал ...

Асад: Оружјето ќе го предадем само поради Русија

Sky - 12.09.2013

Во интервју за телевизскиот канал „России 24“, сирискиот претседател, Башар Ал Асад изјавил дека земјата ќе го предаде хемиското оружје не поради заканите за воен напад од страна на САД, туку поради ...

Колку ќе чини уништувањето на сириското хемиско оружје?

Sky - 12.09.2013

Уништувањето на сириското хемиско оружје може да чини неколку стотици милиони долари, изјави денеска поранешниот руски министер и генерален директор на Агенцијата за муниција, Зиновиј Пак.

Сирија се согласи да го стави хемиското оружје под конторла

Нетпрес - 12.09.2013

Обединетите нации објавија дека го примиле од Сирија документот со кој оваа земја пристапува на пактот против хемиското оружје, што го вети владата на претседателот Башар ал-Асад во рамките на ...

Постојаните членки на Советот за безбедност ја разгледуваа иницијативата за хемиското оружје во Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Средбата на претставниците на петте постојани членки на Советот за безбедност при Обединетите нации која се одржа во Њујорк ноќта кон четвртокот била посветена на инцијативата за ставање под ...

Арапската лига ја поддржа руската иницијатива за Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Арапската лига ја поддржа иницијативата на Русија за ставање под меѓународна контрола на сето хемиско оружје во Сирија, за да се избегне западната воена операција против Дамаск, се вели во ...

Комерсант: Рускиот план се состои во четири точки

Макфакс - 12.09.2013

Рускиот план за меѓународна контрола на хемиското оружје во Сирија се состои од четири фази, пишува во четвртокот рускиот дневен весник Комерсант. Во првата фаза, според дипломатски извори на кои се ...

Израел со воздржана поддршка за рускиот план

Макфакс - 12.09.2013

Висок израелски функционер близок до премиерот Бенјамин Нетанјаху израз во четвртокот воздржана поддршка за планот со кој треба сириското хемиско оружје да се стави под меѓународна контрола.

Сириските бунтовници го одбија рускиот предлог

Макфакс - 12.09.2013

Слободната сириска армија (FSA) во четвртокот во соопштение што го прочита нејзиниот челник генералот Селим Идрис, решително го отфрли рускиот план за ставање под меѓународна контрола на сириското ...

ОН го прими документот за пристапување на Сирија на пактот против хемиско оружје

Макфакс - 12.09.2013

Обединетите нации објавија во четвртокот навечер дека го примиле од Сирија документот со кој оваа земја пристапува на пактот против хемиското оружје, што го вети владата на претседателот Башар ...

Извештајот на ОН би можел да упати на одговорниот за хемискиот напад во Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Инспекторите на обединетите нации за хемиско оружје нема никого директно да го обвинат за хемискиот напад во Дамаск од 21-ви август, но фактите од нивниот извештај што се очекува би можеле дами да ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

Денешен - 12.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

„Комерсант“ објави детали од рускиот план за сириското хемиско оружје

Денешен - 12.09.2013

Рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон, содржи четири точки, објави денеска московскиот весник „Комерсант“.

ЕП за „силен и единствен“ одговор во Сирија

Денешен - 12.09.2013

Европскиот парламент побара денеска „јасен, силен и обединет“ меѓународен одговор вклучително и во случај на потреба „мерки за спречување“ на употреба на хемиско оружје од кое во Сирија загинаа ...

Асад: Контрола врз оружјето заради Русија, а не од закани од САД

Денешен - 12.09.2013

Сирија ќе го предаде своето хемиско оружје под меѓународна контрола заради Русија, а не заради закани од САД, изјави денеска сирискиот претседател Башар ел-Асад во интервју за рускиот ТВ-канал ...

ОН: Сирија сака вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје

Денешен - 12.09.2013

Сирија достави писмо до Обединетите нации во кои изразува желба за вклучување во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје, соопшти ОН. Претходно, сирискиот претседател Башар Асад во интервју за ...

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија

Maxim - 12.09.2013

Конгресот на САД ќе се врати на разгледување на прашањето за воена акција во Сирија, доколку не се реализира иницијативата за меѓународна контрола на сириското хемиското оружје, изјави синоќа во ...

Објавени детали за рускиот план за сириското хемиско оружје

Maxim - 12.09.2013

Московскиот весник „Комерсант“ денеска го објави рускиот план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓунардона контрола, што Москва му го достави на разгледување на Вашингтон.

Русија го предаде планот за Сирија на САД

24 Вести - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Баросо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

А1 On - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Алфа - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Извештај на ЦИА: И Израел поседува(л) хемиско оружје?

Н.Македонија - 11.09.2013

Во разузнавачките кругови во Вашингтон се верува дека Израел поседува залихи од неколку стотини парчиња на нуклеарно и термонуклеарно оружје Израелските медиуми го пренесуваат текстот од весникот ...

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран, ако САД ја нападнат Сирија

А1 On - 11.09.2013

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран и да ги ревидира условите на транзитот на американски воени резерви за Авганистан, доколку САД преземат воена акција против Сирија, изјави ...

Башар ал Асад денеска полни 48 години

А1 On - 11.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска полни 48 години, додека над неговата земја се надвиснуваше опасност од воена интервенција поради наводна употреба на хемиско оружје.

Русија го предаде планот за Сирија на САД

А1 On - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Русија и го предаде планот за Сирија на САД

+инфо - 11.09.2013

Планот за разоружување на Сирија од хемиско оружје, и ставање под меѓународна контрола, Русија и го предаде на САД. Идејата е за планот да се расправа во четврток во Женева, јавува руската агенција ...

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Сител - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

МРТ - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Вашингтон: Разоружувањето на Сирија е невозможно без Русија

Либертас - 11.09.2013

Шефовите на дипломатиите на САД и на Русија, Џон Кери и Сергеј Лавров, заедно со експертски тимови ќе разговараат два дена во Женева за изнаоѓање заеднички прифатливо решение за проблемот со Сирија.

БАРОСО: Потребен е решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Телеграф - 11.09.2013

Тој го поздрави предлогот за уништување на резервите на хемиско оружје во Сирија, што, според него, е добра работа и додал дека сирискиот режим сега треба да покаже дека сака ефикасно да го спроведе ...

Барозо бара решителен одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија

Бриф - 11.09.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо во денешното обраќање за „Состојбата на Унијата“ пред Европскиот парламент во Стразбур, оцени дека употребата на хемиско оружје во Сирија ...

Напнато: Започнаа преговорите за Сирија

Точка - 11.09.2013

Започнаа преговорите во врска со предложената резолуција на Обединетите нации на основа на која хемиското оружје на Сирија треба да се стави под контрола, рекол еден француски дипломат, додавајќи ...

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран, ако САД ја нападнат Сирија

Бриф - 11.09.2013

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран и да ги ревидира условите на транзитот на американски воени резерви за Авганистан, доколку САД преземат воена акција против Сирија, изјави ...

ЦИА: Израел поседува нуклеарно и хемиско оружје

Точка - 11.09.2013

Во разузнавачките кругови во Вашингтон се верува дека Израел поседува резерви од неколку стотици парчиња нуклеарно оружје, па дури и термонуклеарно, го пренесуваат израелските медиуми пишувањето на ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

Бриф - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Путин: планот за предавање на хемиското оружје ќе успее ако САД се откажат од удар во Сирија

Руска реч - 11.09.2013

Претседателот на Русија, Владимит Путин, изјави дека планот за предавање на сириското хемиско оружје ќе успее ако САД се откажат од нанесување воен удар во Сирија, пренесува РИА Новости.

Напнато: Започнаа преговорите за Сирија

Нетпрес - 11.09.2013

Започнаа преговорите во врска со предложената резолуција на Обединетите нации на основа на која хемиското оружје на Сирија треба да се стави под контрола, рекол еден француски дипломат, додавајќи ...

Руски опции во случај на напад на Сирија

Фама - 11.09.2013

Русија би можела да го засили испраќањето на оружје на Иран и да ги промени условите за снабдување на американските војници во Авганистан, доколку Вашингтон ја нападне Сирија.

Башар ел Асад слави роденден во сенка на намалена опасност од напади

eReporter - 11.09.2013

Сиријскиот претседател Башар ел Асад денеска навршува 48 години, додека над неговата земја се надвиснуваше опасност од воена интервенција поради наводна употреба на хемиско оружје.

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран, ако САД ја нападнат Сирија

Кукурику - 11.09.2013

Русија може да ја зголеми продажбата на оружје на Иран и да ги ревидира условите на транзитот на американски воени резерви за Авганистан, доколку САД преземат воена акција против Сирија, изјави ...

Русија го предаде планот за Сирија на САД

Кукурику - 11.09.2013

Русија им предаде на САД план за поставување под контрола на хемиското оружје во Сирија. Планот ќе биде разгледан утре во Женева на средба меѓу министрите за надворешни работи на двете држави, изјави ...

Турција го поздрави предлогот на Русија во врска со Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Турција во средата го поздрави рускиот предлог за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународен надзор, и подоцнежно негово уништување, што и' дава можност на дипломатијата, меѓутоа Анкара бара ...

Русија предаде во ОН докази за употреба на хемиско оружје од сириската опозиција

Макфакс - 11.09.2013

Русија предала во Советот за безбедност при Обединетите нации документи со докази дека хемиското оружје во Сирија го употребувале борците на сириската опозиција, изјави во средата рускиот амбасадор ...

Сириската опозиција предложи хемиското оружје да се даде под надзор на Русија

Макфакс - 11.09.2013

Челникот на опозицискиот Национален координационен комитет на Сирија, Хејсам Манаа во средата навечер изјави дека опозицијата предложила сириското хемиско оружје да биде ставено под контрола на ...

Русија ќе прати одбранбено оружје за Иран, ако САД ја нападне Сирија

Inpress - 11.09.2013

Москва, 11. септември 2013 (ИНПРЕС) Шефот на комисијата за меѓународни прашања на Државната дума, Алексеј Пушков, ја допушти можноста Русија да ја прошири понудата на одбранбено оружје за Иран, во ...

Ако САД ја нападне Сирија, Русија ќе ја зголеми продажбата на оружје на Иран

Maxim - 11.09.2013

Доколку САД преземат воена акција против Сирија, Русија ќе ја зголеми продажбата на оружје на Иран и ќе ги ревидира условите на транзитот на американски воени резерви за Авганистан.

САД ја предупредија Кина на закана од хемиското оружје на Северна Кореја

24 Вести - 10.09.2013

Во обид да обезбедат поддршка од Пекинг за воена интервенција во Сирија, САД соопштија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје и да ја доведе до опасност безбедноста на кинеската ...

Сириската опозиција го смета рускиот предлог за хемиското оружје за политички маневар

24 Вести - 10.09.2013

Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиско оружје на Сирија, според сириската опозиција, претставува „политички маневар“ со цел да се избегне воена интервенција од Западот.

ЕУ заинтересирана за ставање под контрола на сириското хемиско оружје

24 Вести - 10.09.2013

ЕУ со голем интерес го разгледува предлогот за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола, изјави на прес-конференција Мајкл Ман, портпарол на високиот претставник на ЕУ за ...

Иран тврди дека удар врз Сирија може да предизвика напади врз Израел

24 Вести - 10.09.2013

Ирански официјален претставник нагласи за можна закана спрема Израел наведувајќи дека ако САД ја нападнат Сирија, дел милитантни групи може да се одмаздат и да ја нападнат еврејската држава.

Иран тврди дека удар врз Сирија може да предизвика напади врз Израел

Вест - 10.09.2013

Ирански официјален претставник нагласи за можна закана спрема Израел наведувајќи дека ако САД ја нападнат Сирија, дел милитантни групи може да се одмаздат и да ја нападнат еврејската држава.

Злосторство и казна

Утрински - 10.09.2013

Димитар Чулев Тешко е да се поверува дека некој воопшто помни како почна „ситуацијата“ во Сирија, која денес се заканува да прерасне во најсериозен воен судир во 21 век ако навистина се покаже дека ...

Чак Норис не поддржува напад на Сирија

ЗаЗабава - 10.09.2013

Додека американскиот претседател и понатаму повикува на воена интервенција во Сирија заради наводната употреба на хемиско оружје над цивилите, и глумецот Чак Норис во јавноста го искажа своето ...

САД ја предупредија Кина на закана од хемиското оружје на Северна Кореја

А1 On - 10.09.2013

Во обид да обезбедат поддршка од Пекинг за воена интервенција во Сирија, САД соопштија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје и да ја доведе до опасност безбедноста на кинеската ...

Иран и Кина го поддржаа рускиот предлог за Сирија

Кајгана - 10.09.2013

Иран и Кина го поддржаа рускиот предлог со кој Сирија треба да го стави своето хемиско оружје под меѓународен надзор за да избегне воена интервенција.

Без цврсти докази, Обама тешко до поддршка за напад

Н.Македонија - 10.09.2013

Државниот секретар Џон Кери порача дека токму сирискиот претседател е тој што нема да седне на преговарачка маса сѐ додека поседува хемиско оружје Покрај американски, кон Сирија се упатија и руски и ...

Сириската опозиција го смета рускиот предлог за хемиксото оружје за политички маневар

А1 On - 10.09.2013

Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиско оружје на Сирија, според сириската опозиција, претставува „политички маневар“ со цел да се избегне воена интервенција од Западот.

И Арапската лига со поддршка на рускиот предлог за Сирија

А1 On - 10.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига, Набил ал Араби изјави денеска дека го поддржува рускиот предлог сирискиот арсенал хемиско оружје да биде под меѓународна контрола.

Обама и Путин ја разгледале идејата за меѓународна контрола на сириското хемиско оружје

А1 On - 10.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама разгледале идеја за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола за време на средбата на врвот на Г-20 ...

Иран тврди дека удар врз Сирија може да предизвика напади врз Израел

А1 On - 10.09.2013

Ирански официјален претставник нагласи за можна закана спрема Израел наведувајќи дека ако САД ја нападнат Сирија, дел милитантни групи може да се одмаздат и да ја нападнат еврејската држава.

Иран: Напад на Сирија, може да доведе до напади на Израел

Кајгана - 10.09.2013

Иран денеска упати речиси отворена закана до Израел дека во случај на американски напад на иранскиот сојузник Сирија, некои групи би можеле да се одмаздат на тој начин што би го нападнале Израел.

Кина и Иран го поддржаа рускиот предлог

+инфо - 10.09.2013

Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи ја изнесе кинеската поддршка за рускиот предлог за Сирија, и додаде дека делегација на сириската опозиција се наоѓа во посета на Кина.

Сирија ќе избегне воен напад?

Канал5 - 10.09.2013

САД и Русија се блиску до договор за Сирија - воената интервенција да се одложи ,а Aсад да го уништи хемиското оружје. Потврда стигна и од американскиот претседател Oбама кој рече дека доколку се ...

Специјалците на ОН спремни да го уништат хемиското оружје на Асад

Либертас - 10.09.2013

Глобална единица специјализирана за неутрализирање на хемиско оружје постои и е спремна, ако е потребно, да ги уништи залихите на сирискиот режим, неведува весникот „Њујорк тајмс“.

САД ја предупредија Кина на закана од хемиското оружје на Северна Кореја

Сител - 10.09.2013

Во обид да обезбедат поддршка од Пекинг за воена интервенција во Сирија, САД соопштија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје и да ја доведе до опасност безбедноста на кинеската ...

Сириската опозиција го смета рускиот предлог за хемиксото оружје за политички маневар

Сител - 10.09.2013

Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиско оружје на Сирија, според сириската опозиција, претставува „политички маневар“ со цел да се избегне воена интервенција од Западот.

Русија манипулира со одлуките за Сирија

Локално - 10.09.2013

Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиско оружје на Сирија, според сириската опозиција, претставува „политички маневар“ со цел да се избегне воена интервенција од Западот.

САД ја предупредија Кина на закана од хемиското оружје на Северна Кореја

МРТ - 10.09.2013

Во обид да обезбедат поддршка од Пекинг за воена интервенција во Сирија, САД соопштија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје и да ја доведе до опасност безбедноста на кинеската ...

ЕУ заинтересирана за ставање под контрола на сириското хемиско оружје

Сител - 10.09.2013

ЕУ со голем интерес го разгледува предлогот за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола, изјави на прес-конференција Мајкл Ман, портпарол на високиот претставник на ЕУ за ...

И Арапската лига со поддршка на рускиот предлог за Сирија

Сител - 10.09.2013

Генералниот секретар на Арапската лига, Набил ал Араби изјави денеска дека го поддржува рускиот предлог сирискиот арсенал хемиско оружје да биде под меѓународна контрола.

Обама и Путин ја разгледале идејата за меѓународна контрола на сириското хемиско оружје

Сител - 10.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама разгледале идеја за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола за време на средбата на врвот на Г-20 ...

Сириската опозиција го смета рускиот предлог за политички маневар

МРТ - 10.09.2013

Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиско оружје на Сирија, според сириската опозиција, претставува „политички маневар“ со цел да се избегне воена интервенција од Западот.

Дел Понте: Во Сирија нема добри и лоши, сите се лоши!

Вечер - 10.09.2013

Откако САД и сирискиот режим го прифатија рускиот предлог сириското хемиско оружје да се стави под меѓународна контрола и со тоа да се одбегне воена интервенција, незадоволните сириски бунтовници би ...

Обама прифати сириското хемиско оружје да се стави под меѓународна контрола

Телеграф - 10.09.2013

Башар ел Асад би можел да ја реши кризата доколку во рок од еден недела целото свое хемиско оружје и го предаде на меѓународната заедница, што Русија веднаш ја прифати како мировна иницијатива ...

САД ја предупредија Кина на закана од хемиското оружје на Северна Кореја

Телеграф - 10.09.2013

Џејмс Милер, кој се наоѓа во Пекинг на средба со кинески претставници, истакна дека казнениот напад против сириската влада би ги зајакнал меѓународните норми за неупотреба на хемиско оружје ...

Кина го поздрави рускиот предлог за Сирија

Точка - 10.09.2013

Кина го поддржа предлогот на Русија, Сирија да го предаде хемиското оружје под меѓународна контрола и тоа потоа да биде уништено, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи.

САД ја предупредија Кина на закана од хемиското оружје на Северна Кореја

Бриф - 10.09.2013

Во обид да обезбедат поддршка од Пекинг за воена интервенција во Сирија, САД соопштија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје и да ја доведе до опасност безбедноста на кинеската ...

Сириската опозиција го смета рускиот предлог за хемиското оружје за политички маневар

Бриф - 10.09.2013

Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиското оружје на Сирија, според сириската опозиција, претставува „политички маневар“ со цел да се избегне воена интервенција од Западот.

СИРИЈА: Oпозицијата го смета рускиот предлог за политички маневар

Телеграф - 10.09.2013

Опозицијата повторно побара „одбранбен напад“ против режимот на сирискиот претседател Башар ел Асад Руската иницијатива за ставање под меѓународна контрола на хемиско оружје на Сирија, според ...

Обама и Путин ја разгледале идејата за меѓународна контрола на сириското хемиско оружје

Бриф - 10.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама разгледале идеја за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола за време на средбата на врвот на Г-20 ...

И Арапската лига со поддршка на рускиот предлог за Сирија

Бриф - 10.09.2013

на Арапската лига, Набил ал Араби изјави денеска дека го поддржува рускиот предлог сирискиот арсенал хемиско оружје да биде под меѓународна контрола. Араби повика за политичко решавање на конфликтот ...

УНХЦР: Снимките од жртвите на хемискиот напад се лажни!

Точка - 10.09.2013

Русија соопшти дека Советот за човечки права при ОН потврдил дека видео снимките и фотографиите од жртвите на хемискиот напад во близина на сириската престолнина Дамаск се лажни! Руското министерство ...

Иран го поддржа предлогот на Русија

Фама - 10.09.2013

Иран ја поздравува иницијативата на Русија хемиското оружје да се стави под меѓународна контрола, соопшти денеска иранското министерство за надворешни работи.

Кина го поздрави рускиот предлог за Сирија

Нетпрес - 10.09.2013

Кина го поддржа предлогот на Русија, Сирија да го предаде хемиското оружје под меѓународна контрола и тоа потоа да биде уништено, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи.

САД ја предупреди Кина за употреба на хемиско оружје од Северна Кореја

Press24 - 10.09.2013

По заканата за воена интервенција над Сирија поради употреба на хемиско оружје САД овој пат со цел да ја обезбеди поддршката и од Пекинг, изјавија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби ...

САД ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје

Курир - 10.09.2013

САД соопштија дека ќе ја спречат Северна Кореја да употреби хемиско оружје и да ја доведе до опасност безбедноста на кинеската граница, изјави денеска американскиот заменик државен секретар одговорен ...

Иран и Кина го поддржаа рускиот предлог за Сирија

Канал 77 - 10.09.2013

Иран и Кина го поддржаа во вторникот рускиот предлог со кој Сирија треба да го стави своето хемиско оружје под меѓународен надзор за да избегне воена интервенција.

Обама и Путин ја разгледале можноста за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола

Курир - 10.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама разгледале идеја за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола за време на средбата на врвот на Г-20 ...

Вечерва затворена седница на Советот за безбедност на ООН

Република - 10.09.2013

Советот за безбедност на ООН се подготвува за консултации зад затворени врати околи резолуција за Сирија со која би требало да се предложи ставање под контрола и уништување на сириското хемискло ...

Иран и Кина го поддржаа рускиот предлог за Сирија

Макфакс - 10.09.2013

Иран и Кина го поддржаа во вторникот рускиот предлог со кој Сирија треба да го стави своето хемиско оружје под меѓународен надзор за да избегне воена интервенција.

Иран: Напад на Сирија, може да доведе до напади на Израел

Макфакс - 10.09.2013

Иран во вторникот упати речиси отворена закана до Израел дека во случај на американски напад на иранскиот сојузник Сирија, некои групи би можеле да се одмаздат на тој начин што би го нападнале Израел.

Јапонија го оцени позитивно предлогот на Русија за сириското хемиско оружје

Inpress - 10.09.2013

Токио, 10. септември 2013 (ИНПРЕС) Јапонија го оценува позитивно предлогот на Русија, властите на Дамаск да ја предадат контролата врз хемиско оружје на меѓународната заедница, соопшти генералниот ...

Нападот врз Сирија можна закана за Израел ?

Maxim - 10.09.2013

Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хусеин Амир Абдолахиан нагласи за можна закана спрема Израел, наведувајќи дека доколку САД ја нападне Сирија, дел милитантни групи - групи и движења ...

Кери: Асад може да го предаде оружјето ако сака за една недела

24 Вести - 09.09.2013

Американскиот државен срекретар Џон Кери денеска повтори тврдења дека сирискиот претседтаел Башар ал Асад напредил извршување напад со хемиско оружје врз својот народ и додаде дека Асад може да ја ...

Вилијам Хејг: Велика Британија и САД се сојузници за Сирија

24 Вести - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

Асад предупредува на последиците од напад врз Сирија

Р.С.Европа - 09.09.2013

Сиријскиот претседател Башар Ал Асад го предупреди Вашингтон да ги земе предвид последиците доколку се реши за напад во Сирија. Во интервју за американската телевизија Си Би Ес, Асад изјави дека може ...

Кери: На Асад му остануваат уште седум дена

Нова ТВ - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави вчера во Лондон дека сирискиот лидер Башар ал Асад има седум дена да ја достави целата залиха на хемиско оружје, со цел да се избегне воена ...

Кери: Асад може да го предаде оружјето ако сака за една недела

Вест - 09.09.2013

Американскиот државен срекретар Џон Кери и понатаму тврди дека сирискиот претседател Башар Асад наредил извршување напад со хемиско оружје врз својот народ и додаде дека Асад може да ја реши кризата ...

Хејг - Британија и САД се сојузници за Сирија

Утрински - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

Кери И Лавров ја засилуваат активноста, Асад вели дека е можно се`

Телма - 09.09.2013

Државниот секретар на САД Џон Кери ги повтори тврдењата дека сирискиот претседател Башар ал Асад употребил хемиско оружје врз својот народ. Предупреди дека ризикот од недејствување е поопасен од ...

Белата куќа инсистира на напад и покрај тоа што Асад се согласи да го предаде оружјето

МКД - 09.09.2013

Џон Кери му рекол на Лавров дека неговите коментари во врска со предавањето на сириското хемиско оружје во рок од една недела биле „реторички“ и дека не биле замислени како предлог, изјавил висок ...

САД бара од Асад да го предаде хемиското оружје

Алфа - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери понуди решение со кое би се запрела воената интервенција на САД врз Сирија, а тоа е Башар Ал Асад да го предаде целото хемиско оружје на меѓународната заедница ...

Британски компании испорачувале хемиски супстанци на Сирија?

Н.Македонија - 09.09.2013

Британските компании продавале хемиски средства на Сирија, кои можеле да бидат искористени за производство на смртоносен нервен гас Во информацијата, објавена на британскиот сајт Дејли мејл, стои ...

Кери: Асад може да го предаде оружјето ако сака за една недела

А1 On - 09.09.2013

Американскиот државен срекретар Џон Кери денеска повтори тврдења дека сирискиот претседтаел Башар ал Асад напредил извршување напад со хемиско оружје врз својот народ и додаде дека Асад може да ја ...

Вилијам Хејг: Велика Британија и САД се сојузници за Сирија

Алфа - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

Кери: Aсад може да го избегне нападот доколку го предаде целото хемиско оружје

Кајгана - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека сирискиот претседател Башар ал-Асад може да го избегне воениот напад врз неговата земја за што се подготвуваат САД и некои нивни сојузници, доколку ...

Вилијам Хејг: Велика Британија и САД се сојузници за Сирија

А1 On - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

САД: Асад предај го хемиското оружје!

+инфо - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери понуди решение со кое би се запрела воената интервенција на САД врз Сирија, а тоа е Башар Ал Асад да го предаде целото хемиско оружје на меѓународната заедница ...

Вилијам Хејг: Велика Британија и САД се сојузници за Сирија

Сител - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

Американците признаа: Немаат несоборлив доказ за хемиски напад, но...

Вечер - 09.09.2013

Сирискиот претседател Асад повтори дека нема докази оти неговата влада користела хемиско оружје, а САД се уште се обидуваат да добијат меѓународна поддршка за воена акција Белата куќа во неделата ...

Асад упати порака до сириските Курди за признавање на правата и давање на автономија

Точка - 09.09.2013

При продолжување на тековните дискусии за евентуална меѓународна воена интервенција во Сирија, претседателот на земјата Башар ал Асад направи уште еден маневар за добивање поддршка од Курдите, ...

Кери: Асад може да го предаде оружјето ако сака за една недела

Бриф - 09.09.2013

Американскиот државен срекретар Џон Кери денеска повтори тврдења дека сирискиот претседтаел Башар Асад наредил извршување напад со хемиско оружје врз својот народ и додаде дека Асад може да ја реши ...

Вилијам Хејг: Велика Британија и САД се сојузници за Сирија

Бриф - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

Сирискиот претседател негира: Не стојам зад нападот со хемиско оружје!

Press24 - 09.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад негираше денеска дека стои зад нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск. Асад во итервју за телевизијата Си-Би-Ес истакна дека доказите дека хемискиот ...

Асад упати порака до сириските Курди за признавање на правата и давање на автономија

Нетпрес - 09.09.2013

При продолжување на тековните дискусии за евентуална меѓународна воена интервенција во Сирија, претседателот на земјата Башар ал Асад направи уште еден маневар за добивање поддршка од Курдите, ...

Кери го негира Асад дека не употребил хемиско оружје

Хајд Парк - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери ги отфрли во Лондон тврдењата на сирискиот претседател Башар ал-Асад дека не стои зад користењето на хемиското оружје велејќи дека „доказите говорат за себе”, ...

САД бара Асад да го предаде оружјето

Република - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери понуди решение со кое би се запрела воената интервенција на САД врз Сирија, а тоа е Башар Ал Асад да го предаде целото хемиско оружје на меѓународната заедница ...

Кери: Ако сака, Асад може да го предаде оружјето една недела

еВести - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска повтори тврдења дека сирискиот претседател Башар ал Асад наредил извршување напад со хемиско оружје врз својот народ и додаде дека Асад може да ја реши ...

Велика Британија и САД се сојузници за Сирија

Курир - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

САД и Велика Британија во сојуз против Сирија

Нетпрес - 09.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг денеска изјави дека Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена ...

Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија

Република - 09.09.2013

-Велика Британија и САД се сојузници во случајот со Сирија, иако Британците нема да учествуваат во евентуалната воена интервенција во оваа блискоисточна земја, поради одлуката на Парламентот во ...

Русија уништи повеќе од 76% од своите резерви на хемиско оружје

Руска реч - 09.09.2013

Русија уништи повеќе од 30.600 тони хемиско оружје, останато дури од времето на „студената војна“, пренесува ИТАР-ТАСС. Тоа е еквивалентно на 76% од хемиското оружје кое го поседува Русија.

Русија ја повикува Сирија да го предаде сето хемиско оружје под меѓународна контрола

Руска реч - 09.09.2013

Русија ги повикува сириските власти да го предадат хемиското оружје под меѓународна контрола. Ова го пренесува РИА Новости, повикувајќи се на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

МНР на Иран: ние со Русија мора да направиме сѐ што е во наши сили за прашањето околу Сирија

Руска реч - 09.09.2013

Русија и Иран треба да направат сѐ што е во нивните сили за да се дојде до мирно решение на ситуацијата во Сирија, пренесува РИА Новости, цитирајќи го заменикот на министерот за надворешни работи на ...

Кери го негира Асад дека не употребил хемиско оружје

Макфакс - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери ги отфрли во Лондон тврдењата на сирискиот претседател Башар ал-Асад дека не стои зад користењето на хемиското оружје велејќи дека „доказите говорат за себе", ...

Кери: Aсад може да го избегне нападот доколку го предаде целото хемиско оружје

Макфакс - 09.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери во понеделникот изјави дека сирискиот претседател Башар ал-Асад може да го избегне воениот напад врз неговата земја за што се подготвуваат САД и некои нивни ...

Асад: САД можат „да очекуваат сешто" доколку ја нападнат Сирија

Макфакс - 09.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад предупреди дека се можни одмазнички напади доколку САД ја нападнат Сирија, изјавувајќи дека во тој случај Американците може да „очекуваат акција од секој вид".

Асад негира дека стоел зад нападот со хемиско оружје во Сирија

Maxim - 09.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад негираше денеска дека стои зад нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск. Асад во итервју за телевизијата Си-Би-Ес истакна дека доказите дека хемискиот ...