TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗАКАНА: Хрватска целосно ќе ја затвори границата со Србија ако продолжи бегалскиот бран

Телеграф - 27.09.2015

Ова е првпат од владата на Хрватска, макар и неофицијално, да се спомене можноста за целосно затворање на границата, забележува „Јутарњи“ Според неофицијални извори од хрватската влада, кризата во односите со Белград ќе станат минато само под услов ...

Загреб пред дилема: Хрватска херметички ја затвора границата

Репортер - 27.09.2015

Хрватските медиуми објавија дека владата е незадоволна со развојот на ситуацијата по отворањето на границата и дека повторно тврди како Србија и Унгарија имаат договор. Доказ за тоа според членови на хрвтаската влада било што унгарскиот шеф на ...

Закана од Загреб: Хрватската влада херметички ќе ја затвори целата граница со Србија, ако продолжи приливот на бегалци

МКД - 27.09.2015

Повикувајќи се на неофицијални извори во хрватската влада, Јутарњи лист јавува дека кризата во односите со Белград ќе заврши само под услов ако Србија го ограничи испраќањето бегалци во Хрватска.

Македонските камионџии размислуваат да тужат поради српско – хрватската трговска војна

Алфа - 27.09.2015

Македонските превозници претрпеа сериозни штети од царинската војна меѓу Србија и Хрватска поради што размислуваат за поднесување на евентуална колективна тужба Македонските превозници претрпеа сериозни штети од царинската војна меѓу Србија и ...

Македонските камионџии размислуваат да тужат поради српско – хрватската трговска војна

Република - 27.09.2015

Македонските превозници претрпеа сериозни штети од царинската војна меѓу Србија и Хрватска поради што размислуваат за поднесување на евентуална колективна тужба. Од здружението на превозници МАКАМ ТРАНС за ТВ АЛФА изјавуваат дека проценка на ...

Српската влада ги дигна рампите кон Хрватска

Канал5 - 26.09.2015

Српската влада доцна синоќа донесе одлука за укинување на контрамерките превземени против Хрватска по блокирањето на границата од страна на властите во Загреб. Одлуката беше донесена само неколку часа откако Хрватска ја тргна блокадата на границите ...

Ќе си сумираат штетите од блокадата на границата меѓу Хрватска и Србија

Алсат-М - 26.09.2015

Транспортерите од Македонија, следната недела ќе ги сумираат штетите од блокадата на границата меѓу Хрватска и Србија што траеше неколку дена. Од нивното здружение Макамтранс, велат дека се чека сите транспортери кои се на патиштата да се вратат во ...

„Макам -Транс“: Штетите од неколкудневниот застој на превозниците се големи и долгорочни

24 Вести - 26.09.2015

Србија и Хрватска ги кренаа рампите, македонските камиони кои неколку дена беа заглавени на српско-хрватската граница тргнаа кон целните дестинации. Од Здружението на транспортери „Макам Транс“ потврдија дека превозниците од утринава полека почнале ...

Нормализиран сообраќајот на граничните премини меѓу Србија и Хрватска

Нетпрес - 26.09.2015

Нормализиран сообраќајот на граничните премини меѓу Србија и Хрватска. Товарниот и патничкиот сообраќај на граничните премини Шид – Товарник и Батровци – Бајаково денес се одвива нормално, откако со одлука на владите на Србија и Хрватска се укинати ...

ФОТО Љубов посилна од границите: Еве што и порача младоженец од Осијек на Владата на Хрватска

+инфо - 26.09.2015

Еден младоженец од Осијек, Хрватска, е во љубов со девојка од Нови Сад и нивната свадба е закажана за 3 октомври. Ова момче по својата невеста со добро или на сила ќе дојде низ затворена граница.

Царинската војна меѓу Србија и Хрвaтска заврши - македонската економија допрва ќе ги сумира штетите

Алфа - 26.09.2015

Царинската војна меѓу Србија и Хрватска заврши но последици имаше не само за овие две земји туку и за Македонија. Камионџиите од денеска без проблеми возат кон крајните дестинации Царинската војна меѓу Србија и Хрватска заврши но последици имаше не ...

Македонските камионџии ја поминуваат границата, но што ќе однесат на крајната дестинација?

еМагазин - 26.09.2015

Хрватска синоќа попушти под притисокот на Европа и меѓународните организации за трговска размена и ја отвори границата со Србија.Македонските камиони кои на српско-хрватската граница беа заглавени неколку дена, полека почнуваат да ја поминуваат ...

КИЛОМЕТАРСКИ КОЛОНИ: И Србија ја тргна блокадата на границата со Хрватска

Фактор - 26.09.2015

Српската влада доцна синоќа донесе одлука за укинување на контрамерките кои беа превземени против Хрватска по блокирањето на границата од страна на властите во Загреб. Одлуката беше донесена само неколку часа откако Хрватска ја тргна блокадата на ...

Нормализиран сообраќајот на граничните премини меѓу Србија и Хрватска

Точка - 26.09.2015

Нормализиран сообраќајот на граничните премини меѓу Србија и Хрватска. Товарниот и патничкиот сообраќај на граничните премини Шид – Товарник и Батровци – Бајаково денес се одвива нормално.

КРАЈ НА БЛОКАДАТА: Хрватска ја отвори границата со Србија

Фактор - 26.09.2015

Хрватската влада ги отвори за движење сите гранични премини со Србија. Во владиниот профил на Twitter хрватскиот кабинет објави дека граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за сите видови на движења, без никакви ограничувања.

Националните економии ќе трпат штети поради блокадите

Н.Македонија - 26.09.2015

Од Стопанската комора на Македонија укажуваат дека голем број македонски компании поради состојбата ќе претрпат значителни штети, бидејќи дневните испораки на стоки кон Република Хрватска, Република Словенија и другите земји од Западна Европа се ...

Хан - Дојдов за мигрантите, не за трговската војна

Телма - 25.09.2015

Хаос на ничија земја. Хрватската гранична полиција на Бајаково ги пропушта камионите со хрватска стока во Србија. Од друга страна српската полиција на тие камиони не им дозволува да го поминат преминот Батровци поради воведените контрамерки и ги ...

Камионите стојат, бизнисот страда

Утрински - 25.09.2015

Транспортерите, Стопанската комора и Царинската управа апелираат за брзи мерки за да немаат последици националните економии Компаниите, транспортните асоцијации и Царинската управа вчера побараа што побрзо решавање на проблемот со шестдневната ...

Затварањето на српскохрватската граница го намали откупот на зеленчук

24 Вести - 25.09.2015

Во струмичко најголемиот откупувач на овошје и зеленчук ,,Агрофруктус“, отворена од хрватски Агрокор заради затварањето на српскохрватската граница за транзит на стока почна да ги откажува нарачките за Словенија и Хрватска а го намали и откупот на ...

Српско-хрватска граница, се пуштаат само камиони кои не носат стока за Хрватска

Алсат-М - 25.09.2015

Селективно се пропуштаат камионите кои веќе неколку дена се заглавени на српско – хрватската граница. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ во Скопје велат дека од Хрватска во Србија се пропуштаат дел од камионите кои не носат стока која е ...

Српско - хрватскиот спор го намали откупот на зеленчук

Вест - 25.09.2015

Стотина македонски камиони и вчера беа заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија. Од транспортната асоцијација МАКАМТРАНС велат дека, според нивните последни сознанија, од Хрватска во Србија ...

Ако останеме овде уште малку, сите ќе полудиме

Дневник - 25.09.2015

МариЈа Тасев Револтирани, изнервирани, исцрпени и ненаспани се македонските, но и сите други возачи кои вчера ги затекнавме на блокираниот со денови граничен премин Батровци меѓу Србија и Хрватска како резултат на политичките кавги и надмудрувања на ...

Српско-хрватската војна ја блокира и бугарската граница

Дневник - 25.09.2015

МарЈан Блажевски Српско-хрватскиот спор за бегалците и затворањето на границата предизвикаа отежнат проток на камионите и на премините на границата на Србија со Бугарија поради засилените царински проверки од српските власти за потеклото на стоката, ...

Србија ги повлече контрамерките кон Хрватска

Телма - 25.09.2015

Во 21 часот и 30 минути, рампата на граничниот премин Батровци меѓу Србија и Хрватска беше крената, само 10-ттина минути откако Владата на Србија ги укина контрамерките кои ги воведе кон Хрватска.

Хрватска ги отвори границите за граѓаните, но не и за возилата од Србија

Канал5 - 25.09.2015

Граѓаните со српски пасоши, од околните земји, можат непречено да влезат во Хрватска, додека и понатаму на сила е забраната за влез во Хрватска на возила регистрирани во Србија, соопшти „автомото сојузот“ на Србија.

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Алсат-М - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Канал5 - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Утрински - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

АМЕРИТ: Итно спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Утрински - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара на владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. - Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

24 Вести - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Загреб попушти пред притисокот и ја укина блокадата на границата со Србија

Канал5 - 25.09.2015

Граничните премини Бајково и Товарник се отворени за сообраќај без никакви ограничувања , соопшти министерството за внатрешни работи на Хрватска. Хрватска денеска ја укина блокадата на границата со Србија, ставајќи крај на еднонеделните гранични ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Утрински - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота од Белград

Утрински - 25.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија денеска одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска ...

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота

Канал5 - 25.09.2015

Хрватскиот амбасадор во србија синоќа одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека мерките кои Србија ги бара се навредливи и неприфатливи, соопштија од хрватското министерство за надворешни ...

Македонските камиони не можат ниту напред ниту назад

Дневник - 25.09.2015

МарЈан Блажевски Македонски камионџии вчера изутрина го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци-Бајаково на српско-хрватската граница незадоволни од неколкудневното чекање на границата, поради што стоката што ја ...

АМЕРИТ: Итно спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Канал5 - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара на владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. - Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

Министерството за економија алармирало во Брисел да се реши проблемот со камионџиите

Канал5 - 25.09.2015

Македонските транспортери и натаму се заглавени среде трговската војна меѓу Србија и Хрватска на граничниот премин Батровци – Бајаково. Петти ден очекуваат да ја поминат границата и покрај дозволата за преминување на камиони со лесно расиплива стока.

Камионите заглавени- поминуваат само оние со расиплива стока

Телма - 25.09.2015

Дарко Шапков е еден од стотиците камионџии што со денови чека за влез во Хрватска. Со камионот со кој превезува машини за перење, вели дека буквално преживува заглавен во 15 километарска колона.

Хрватски младоженец:„Одам по невестата во Нови Сад и верувајте ми ќе поминам“

МКД - 25.09.2015

Едно момче објавил статус на Фејсбук дека блокадата на границите нема да го спречи да влезе во Србија и да си ја земе невестата и да ја врати во Хрватска. Овој младоженец е спремен на сѐ само да си ја земе невестата назаф во Хрватска.

Транспортерите од Македонија со расиплива стока тргнаа од Хрватска, ќе влезат ли во Србија?

+инфо - 25.09.2015

Хрватска одлучи да ги пропушта товарните возила кои превезуваат лесно расиплива стока на граничниот премин Бајаково - Батровци и тоа само од хрватска страна кон Србија, но не и од српска страна кон Хрватска.

Мало раздвижување на македонските камиони на српско-хрватската граница

Репортер - 25.09.2015

На граничниот премин Бајаково има мало раздвижување на колоната товарни возила, така што се пропуштаат камиони што превезуваат расиплива и опасна стока. – Има минимално радзвижување, односно се пропуштаат камионите кои носат свежа стока и стока што ...

Со неговата објава го запали интернетот: Еве што еден Хрват и порача на Владата на неговата земја!(ФОТО)

Курир - 25.09.2015

Фактот дека блокадата на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска не им нанесува штета само на големите фирми и земјоделци туку и на обичните луѓе се гледа по еден пост која е објавен на официјалната страна на Владата на Република Хрватска.

ФОТО: Јас одам по Даниела а вие... - погледнете што и порача овој човек на Владата

Press24 - 25.09.2015

Фактот дека блокадата на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска не им нанесува штета само на големите фирми и земјоделци туку и на обичните луѓе се гледа по еден пост која е објавен на официјалната страна на Владата на Република Хрватска.

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота од Белград за спорот со границата

Сител - 25.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија денеска одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

МРТ - 25.09.2015

Стопанската комора укажува на сериозноста на состојбата со транспортерите и предупредува ако не бидат преземени итни мерки ќе трпат националните економии. Бараат итен ангажман од Стопанските комори на Србија и Хрватска да се заложат во разрешување ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Press24 - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград, пренесува МИА.

АМЕРИТ: Земјите од регионот да ги почитуваат меѓународните транспортни правила

+инфо - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара од владите на земјите во регионот итно да ги спроведат мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите и да го надминат проблемот со блокирање на границите.

ЕУ побара од Хрватска „итно да го објасни“ затворањето на границата со Србија

+инфо - 25.09.2015

Европската унија побара од Хрватска „итно да го објасни“ затворањето на границите со Србија, што покрена сериозни прашања, изјави портпаролката Маја Коцијанчич. - Нашите први впечатоци се дека наложените ограничувања на сообраќајот од Хрватска во ...

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница

Нетпрес - 25.09.2015

Поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград, стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ за МИА инфромираат дека нивните ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Сител - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

АМЕРИТ: Итно спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Сител - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара на владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. - Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

Македонските камионџии и натаму заглавени

МРТ - 25.09.2015

Неизвесноста продолжува. Стотина македонски превозници се уште стојат на Српско-хрватската граница. Бизнисмените од земјава со ургентни писма бараат интервенција и од Брисел... Се придвижи колоната товарни возила на Хрватско- српската граница.

ЕУ побара од Хрватска „итно да го објасни“ затворањето на границата со Србија

А1 On - 25.09.2015

Европската унија побара од Хрватска „итно да го објасни“ затворањето на границите со Србија, што покрена сериозни прашања, изјави портпаролката Маја Коцијанчич. – Нашите први впечатоци се дека наложените ограничувања на сообраќајот од Хрватска во ...

Хрватска ја прекина блокадата на граничните премини

МРТ - 25.09.2015

„Сите возила, без оглед на регистрација ќе можат да влезат во Република Хрватска, како и камионите“, беше објавено на Твитер профилот на Владата на Хрватска околу 17 часот... Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ, соопшти дека ...

Колона од камиони на границата меѓу Србија и Хрватска

Алфа - 25.09.2015

Повеќе од сто камиони од земјава се заглавени на граничните премини меѓу Србија и Хрватска поради царинската војна меѓу двете земји која трае веќе пет дена. Повеќе од сто камиони од земјава се заглавени на граничните премини меѓу Србија и Хрватска ...

Хрватска ја укина блокадата на границата со Србија

Р.С.Европа - 25.09.2015

Хрватска денеска ја укина блокадата на границата со Србија, ставајќи крај на еднонеделните гранични спорови меѓу двете земји поради протокот на бегалците. Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјави дека „сите автомобили без разлика ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

+инфо - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

ЕУ побара од Хрватска „итно да го објасни“ затворањето на границата со Србија

Сител - 25.09.2015

Европската унија побара од Хрватска „итно да го објасни“ затворањето на границите со Србија, што покрена сериозни прашања, изјави портпаролката Маја Коцијанчич. - Нашите први впечатоци се дека наложените ограничувања на сообраќајот од Хрватска во ...

Хрватска деблокира два премина кон Србија

Макфакс - 25.09.2015

Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целиот сообраќај, без никакви ограничувања, објави во 17 часот во петокот владата на Хрватска на својот акаунт на Twitter. Хрватска претходно од полноќ кон понеделникот ја затвори својата граница ...

Хрватска ги отвори граничните премини, се чека одговорот на Србија (ВИДЕО)

МКД - 25.09.2015

На твитер профилот на хрватската влада објавено е дека граничните премини Бајаково и Товарник „се отворени за целиот сообраќај, без какви било ограничувања“. Како што јавуваат српските медиуми од лице место, граничните премини се отворени, а ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Алфа - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки. Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг.

Крај на блокадата- Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Репортер - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини кон Србија

Курир - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, пишува МИА. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

ФОТО: Отворен граничниот премин меѓу Србија и Хрватска

Press24 - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за внатрешни ...

ХРВАТСКА ПОПУШТИ: Од 17 часот укината блокадата на границата со Србија

Телеграф - 25.09.2015

Хрватска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за внатрешни работи на ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Сител - 25.09.2015

` Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Хрватска деблокира два премина кон Србија

Кајгана - 25.09.2015

Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целиот сообраќај, без никакви ограничувања, објави во 17 часот во петокот владата на Хрватска на својот акаунт на Twitter. Хрватска претходно од полноќ кон понеделникот ја затвори својата граница ...

Хрватскиот амбасадор одби да ја прими протестната нота од Белград

Курир - 25.09.2015

Амбасадорот на Хрватска во Белград, Гордан Маркотиќ одбил да ја прими протестната нота на Србија поради блокадата на границата, соопшти хрватското министерство за надворешни и европски работи.

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

А1 On - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини

Нетпрес - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, а одговорот на српската влада се очекува на седницата закажана за 21 чаот вечерва.

Го запали Интернетот: Отворете ги границите, одам по невеста во Србија!

Нетпрес - 25.09.2015

Фактот дека блокадата на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска не им нанесува штета само на големите фирми и земјоделци туку и на обичните луѓе се гледа по еден пост која е објавен на официјалната страна на Владата на Република Хрватска.

БЛОКАДИ: Стотина камиони од Македонија заглавени на хрватско-српската граница

Телеграф - 25.09.2015

Бројот на камиони се менува постојано. Блокадите на српско-хрватските гранични премини траат веќе пет дена Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија , што ...

АМЕРИТ: Итно спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Репортер - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара на владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. – Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

Македонските, турските, бугарските, грчките и босанските транспортери заглавени поради хрватско-српската криза

Курир - 25.09.2015

Поради хрватско-српската криза, македонските, турските, бугарските, грчките и босанските транспортери се заглавени на хрватско-српската граница. Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните ...

Револтиран граѓанин еве што и порача на Владата

Сител - 25.09.2015

Фактот дека блокадата на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска не им нанесува штета само на големите фирми и земјоделци туку и на обичните луѓе се гледа по еден пост која е објавен на официјалната страна на Владата на Република Хрватска.

ХРВАТСКА: Забраната за влез на српски возила сè уште е на сила

Телеграф - 25.09.2015

Граѓаните со српски пасоши, од околните земји, можат непречено да влезат во Хрватска, додека и понатаму на сила е забраната за влез во Хрватска на возила регистрирани во Србија, соопшти Автомото сојузот на Србија Граничниот премин Шид помеѓу Србија ...

Граничниот премин Шид отворен, но не за возила со српска регистрација

Нетпрес - 25.09.2015

Граничниот премин Шид е отворен, но не за возила со српска регистрација. Рампата на граничниот премин била крената утрово во 6. 15 часот, но и понатаму на сила е забраната за влез на возила што биле регистрирани во Србија, соопштува Авто-мото ...

Го запали интернетот: Еве што еден Хрват и порача на Владата (ФОТО)

МК News - 25.09.2015

Фактот дека блокадата на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска не им нанесува штета само на големите фирми и земјоделци туку и на обичните луѓе се гледа по еден пост која е објавен на официјалната страна на Владата на Република Хрватска.

Хрватскиот амбасадор одби да ја прими протестната нота од Белград

Денешен - 25.09.2015

Амбасадорот на Хрватска во Белград, Гордан Маркотиќ одбил да ја прими протестната нота на Србија поради блокадата на границата, соопшти хрватското министерство за надворешни и европски работи.

Хрватскиот амбасадор одби да ја прими протестната нота од Белград

Република - 25.09.2015

Амбасадорот на Хрватска во Белград, Гордан Маркотиќ одбил да ја прими протестната нота на Србија поради блокадата на границата, соопшти хрватското министерство за надворешни и европски работи.

СРБИЈА И ХРВАТСКА СЕ ТЕПААТ: Македонија брои загуби!

Фактор - 25.09.2015

Додека Србија и Хрватска не попуштаат за отворањето на граничните рампи, бизнисот не само на двете земји туку и на другите брои штети. Веќе петти ден на хрватско-спрската граница се заглавени многу македонски превозници, чии што камиони се ...

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота од Белград

Република - 25.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија денеска одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска ...

Ќе ги отвори ли вечерва и Србија границите?

Република - 25.09.2015

Хрватска отвори два гранични премини, српската влада ќе заседава во 21 часот. Ќе заврши ли вечерва „балканската трговска војна“, предизвикана од напливот на бегалци? -Нашата граница е сега во целост деблокирана и сметам дека е ова голема победа за ...

Итно спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Вечер Прес - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара на владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. - Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

АМЕРИТ: Спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Република - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара на владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. – Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

Мало раздвижување на македонските камиони на српско-хрватската граница

Локално - 25.09.2015

На граничниот премин Бајаково има мало раздвижување на колоната товарни возила, така што се пропуштаат камиони што превезуваат расиплива и опасна стока. – Има минимално радзвижување, односно се пропуштаат камионите кои носат свежа стока и стока што ...

ШИД отворен од утрово, со српски пасоши се може во Хрватска-не и со регистрации!

Фактор - 25.09.2015

Граничниот премин Шид е отворен од утрово во 6.15 часот и на него важи истиот режим на сообраќај за патнички возила и автобуси, соопшти Авто мото сојузот на Србија. На тој граничен премин сообраќајот бил затворен од синоќа во 22.10 ч.

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница

Пулс24 - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград, пренесува МИА.

Отворајте ја границата, одам по невестата во Србија!

Вечер Прес - 25.09.2015

Младоженец од Осијек и порача на хрватската влада дека има закажано свадба и дека мора да оди по невестата и сватовите во Србија Миодраг и Санела Драмата со затворањето на границите меѓу Србија и Хрватска се уште трае, но тоа на оние најупорните не ...

Се потсетува на распадот на Југославија - прво блокади, а потоа воени тапани!

Вечер Прес - 25.09.2015

Стотици камиони се уште остануваат заглавени на граничниот премин Бајаково меѓу Хрватска и Србија после затварањето на границите од Хрватска поради големиот прилив на мигранти. Војната помеѓу Србија и Хрватска продолжува, а во меѓувреме, страдаат ...

Хрватска деблокира два премина кон Србија

Точка - 25.09.2015

Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целиот сообраќај, без никакви ограничувања, објави во 17 часот во петокот владата на Хрватска на својот акаунт на Twitter. Хрватска претходно од полноќ кон понеделникот ја затвори својата граница ...

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота од Белград за спорот со границата

Локално - 25.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска се ...

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница

Точка - 25.09.2015

Поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград, стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ за МИА инфромираат дека нивните ...

Стотина македонски камиони се уште заглавени на хрватско-српската граница

Либертас - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Денешен - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Граничниот премин Шид отворен, но не за возила со српска регистрација

Точка - 25.09.2015

Граничниот премин Шид е отворен, но не за возила со српска регистрација. Рампата на граничниот премин била крената утрово во 6. 15 часот, но и понатаму на сила е забраната за влез на возила што биле регистрирани во Србија, соопштува Авто-мото ...

Милионска штетата за македонските фирми од затворањето на хрватската граница

еМагазин - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини кон Србија

МК News - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, пишува МИА. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Хрватска „денес или утре“ ќе ја прекине блокадата на границата со Србија

Фактор - 25.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Миловановиќ соопштил дека очекува денеска или утре да биде укината блокадата на границата со Србија. „Заедно со соработниците работиме интензивно денес или утре да ги тргнеме мерките на границите, кои владата на Хрватска ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Вечер Прес - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

ЕК притиска Хрватска да ја укине блокадата на српската граница

Фактор - 25.09.2015

Европската комисија инсистира Хрватска да ја укине блокадата на граничните пуктови со Србија. Заради неа по границата се блокирани километарски редици од камиони, вклучувајќи и стотици македонски.

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Република - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

Хрватскиот премиер: Денес или утре ќе ја укинеме блокадата

Локално - 25.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Миловановиќ соопшти дека очекува денеска или утре да биде укината блокадата на границата со Србија. “Заедно со соработниците работиме интензивно денес или утре да ги повлечеме мерките на границите, кои владата на Хрватска ...

Крај на блокадата: Хрватска во целост отвори два премини за влез од Србија

Република - 25.09.2015

Хрватска ги отвори граничните премини Бајаково и Товарник денеска во 17 часот за сите возила, објави хрватското МВР. -Во 17 часот е извршена деблокада на границите. Сите автомобили без разллика на регистарските таблички може да влезат во Хрватска, ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Н.Македонија - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за внатрешни ...

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Lider - 25.09.2015

Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград. Од транспортната асоцијација „Макамтранс“ инфромираат дека нивните последни ...

АМЕРИТ: Итно спроведување и почитување на меѓународните транспортни акти

Lider - 25.09.2015

Транспортната асоцијација АМЕРИТ бара од владите на земјите во регионот итно спроведување на мерките предвидени во обврзувачките меѓународни акти и конвенциите во оваа сфера. – Неопходно е неодложно и стриктно почитување на меѓународните правила и ...

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Lider - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Хрватскиот амбасадор одби да ја прими протестната нота од Белград

Lider - 25.09.2015

Амбасадорот на Хрватска во Белград, Гордан Маркотиќ одбил да ја прими протестната нота на Србија поради блокадата на границата, соопшти хрватското министерство за надворешни и европски работи.

Стотина македонски камиони заглавени на хрватско-српската граница

Идивиди - 25.09.2015

Скопје, 25 септември 2015 (МИА) - Стотина македонски камиони се заглавени на хрватско-српската граница поради блокадите на граничните премини меѓу Хрватска и Србија што меѓусебно ги воведоа Загреб и Белград.

Хрватска ги отвори сите гранични премини со Србија

Идивиди - 25.09.2015

Хрватска денеска во 17 часот ги отвори сите гранични премини со Србија за возила со српски регистарски ознаки, јави Танјуг. Граничните премини Бајаково и Товарник се отворени за целосен сообраќај без никакви ограничувања, соопшти Министерството за ...

Тензии и блокади на српско-хрватската граница

Телма - 24.09.2015

Откако на полноќ истече ултиматумот кој српската влада го достави до Хрватска за отворање на границата на преминот Бајаково за товарните возила, властите во Белград ги остварија заканите и им забранија на камионите кои превезуваат хрватска стока да ...

Се бројат штетите од заглавените македонски камиони заглавени на српско-хрватската граница

24 Вести - 24.09.2015

Четврти ден македонските превозници се заглавени на хрватско-српската граница. Утринава македонските превозници го блокираа граничнот премин „Батровци/Бајаково“ револтирани од неколкудневното чекање на границата, бидејќи стоката што ја превезуваат ...

Хрватска забрани влез на српски возила, Србија не дозволува увоз од Хрватска

24 Вести - 24.09.2015

Недоразбирањата меѓу Србија и Хрватска поврзани со бранот бегалци, ескалираа во „економска војна“. Последно во низата мерки и контрамерки, Хрватската влада забрани влез на сите возила со српски регистарски таблички, откако српската влада на полноќ ...

Спуштените рампи меѓу Србија и Хрватска ја скапаа храната во камионите

Вест - 24.09.2015

Македонските транспортери и извозници ќе претрпат огромни повеќекратни штети од затворањето на српските граници за товарен сообраќај од Хрватска, велат од Асоцијацијата на транспортери на Македонија МАКАМТРАНС.

Македонските камиони стојат на хрватско-српската граница

Телма - 24.09.2015

Ниту еден камион кој носи храна, овошје, мебел и друг вид стока за Хрватска, од денеска не може да транзитира низ Србија, алармира асоцијацијата Макам транс откако на десетици камиони од Унгарија, Романија, Македонија им бил забранет влезот.

Остоиќ: Бегалците на Хоргош, па отворање на граница

Телма - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Канал5 - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Србија забрани влез на хрватски товарни камиони

24 Вести - 24.09.2015

Србија забрани влез на хрватски товарни камиони на заедничката граница како одговор на хрватските гранични рестрикции со цел запирање на бранот мигранти и бегалци. Ова е последен чекор во скоро еднонеделните несогласувања меѓу двете земји ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

24 Вести - 24.09.2015

Македонски камоиниџи утрово го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регистарски таблички, што превезуваат ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Алсат-М - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Србија забрани влегување на хрватски камиони и стоки

Алсат-М - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистерски таблички како и увоз на хрватска стока. Тоа е реципрочна мерка против ограничувањата од Хрватска за минувањето на мигранти преку заедничката граница, изјави српскиот министер за ...

Блокирано движењето на преминот Батровци на српско-хрватската граница

24 Вести - 24.09.2015

Движењето преку границата меѓу Србија и Хрватска на преминот Батровци е целосно запрено за сите превозни средства. Патот е блокиран од товарни возила, соопшти АМС на Србија.Граничниот премин Шид е отворен за патнички автомобили и автобуси, но со ...

Македонски камионџии го блокираа Бајаково

Телма - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Србија ги затвори границите со Хрватска

Канал5 - 24.09.2015

Србија забрани влез на хрватски товарни камиони на заедничката граница како одговор на хрватските гранични рестрикции со цел запирање на бранот мигранти и бегалци. Ова е последен чекор во скоро еднонеделните несогласувања меѓу двете земји ...

Хрватска забрани влез за српски граѓани, Белград со контра мерки

Утрински - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата не ...

Македонски камиони го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Утрински - 24.09.2015

Македонски камиони рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Хрватска, Бегалците на Хоргош, па отворање на границата

Алсат-М - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Македонските транспортери гневни - Србија и Хрватска „во војна“

Канал5 - 24.09.2015

Веќе не е битно кој прв почна. Ситуацијата на српско-хрватската граница се повеќе ескалира. А во клинч се фатени над 1000 македонски камионџии. Веќе четврти ден заедно со колеги од Србија, Бугарија, Турција се заробени во меѓуграничната зона, ни ...

И македонски камиони се блокирани на хрватската граница

Телма - 24.09.2015

На хрватската граница блокирани се и македонски камиони кои во овој период од годината носат грозје и други лесно расипливи земјоделски производи за извоз во европските земји. Од денеска и Србија не дозволува низ неа да транзитираат камиони ако во ...

Србија забрани влегување на хрватски камиони и стоки заради спор со бегалците

Алфа - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистерски таблички како и увоз на хрватска стока. Тоа е реципрочна мерка против ограничувањата од Хрватска за минувањето на мигранти преку заедничката граница, изјави српскиот министер за ...

Одговор на Хрватска: Забрана за влез на возила со српски регистарски таблички

Кајгана - 24.09.2015

Хрватска реагираше на мерката на Србија да го блокира влезот на хрватска стока на сите гранични премини, со тоа што од утрово забрани влез на автомобили и камиони со српски регистарски таблички.

Србија забрани влегување на хрватски камиони и стоки заради спор со бегалците

+инфо - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистерски таблички како и увоз на хрватска стока. Тоа е реципрочна мерка против ограничувањата од Хрватска за минувањето на мигранти преку заедничката граница, изјави српскиот министер за ...

Загреб и Белград водат инает војна – Србија забрани влез на хрватски камиони

Репортер - 24.09.2015

С рбија забрани влез на хрватски товарни камиони на заедничката граница како одговор на хрватските гранични рестрикции со цел запирање на бранот мигранти и бегалци. Ова е последен чекор во скоро еднонеделните несогласувања меѓу двете земји ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Репортер - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите

Press24 - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

+инфо - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Остоиќ: Бегалците на Хоргош, па отворање на границата

Репортер - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Остоиќ: Бегалците на Хоргош, па отворање на границата

Сител - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Остоиќ: Бегалците на Хоргош, па отворање на границата

+инфо - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Правдико - 24.09.2015

Македонски камиониџи утрово го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регистарски таблички, што превезуваат ...

МУРАТОВСКА: Штетите за превозниците од блокираните граници се огромни

Телеграф - 24.09.2015

Како контра мерка од денеска и Србија воведе контра мерки и го забрани влезот на секаква стока од Хрватска во Србија. Познавачите велат дека од ваквата ситуација многу поголема штета ќе има Хрватска бидејќи околу 300 хрватски фирми имаат свои ...

(Видео) Македонски камиони- блокирани на хрватска граница

Репортер - 24.09.2015

На хрватската граница блокирани се и македонски камиони кои во овој период од годината носат грозје и други лесно расипливи земјоделски производи за извоз во европските земји, извор телма Од денеска и Србија не дозволува низ неа да транзитираат ...

(Видео) Тензии и блокади на српско-хрватската граница

Репортер - 24.09.2015

Откако на полноќ истече ултиматумот кој српската влада го достави до Хрватска за отворање на границата на преминот Бајаково за товарните возила, властите во Белград ги остварија заканите и им забранија на камионите кои превезуваат хрватска стока да ...

Хрватска одби да прими протестна нота од Србија за блокадата на границата

Press24 - 24.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија денеска одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска ...

Хрватскиот амбасадор во Србија ја одби протестната нота од Белград

Нетпрес - 24.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија денеска одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска ...

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота од Белград за спорот со границата

Репортер - 24.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска се ...

СРБИЈА: МНР упати протесна нота, хрватскиот амбасадор не ја прими

Телеграф - 24.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Белград одби да ја прими протестната нота која ја упати српското МНР во која најостро се протестира поради мерките за забрана на влез во Хрватска, што надлежните органи ги применуваат кон носачите на патни исправи од Србија и ...

Македонски камионџии протестираат на Батровци - Бајаково

Курир - 24.09.2015

Македонски камиoнџии рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг, пишува МИА. Според српската агенција, три камиони со македонски регистарски ...

Македонски камионџии ја блокираа српско-хрватската граница

Телеграф - 24.09.2015

Камионџиите изјавиле дека се решиле на ваквиот потег затоа што се незадоволни од неколкудневното чекање на границата, поради што стоката која ја превезуваат веќе почнала да се расипува Македонски камоинџии рано изутринава го блокираа патничкиот ...

Српски медиуми: Хрватска забрани влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили

Репортер - 24.09.2015

Хрватска забрани за српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата ...

ФОТО/ВИДЕО: Денешната состојба на границата меѓу Србија и Хрватска

Press24 - 24.09.2015

На граничниот премин Батровци има колона на камиони долга 15-20 километри. На границата на Србија со Хрватска, поточно на граничниот премин Батровци, српските новинари затекнаа состојба: во колоната со патнички возила нема ниту еден автомобил, ...

Србија воведе противмерки, го забрани влезот на хрватски стоки

Макфакс - 24.09.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ објави точно на полноќ на граничниот премин Батровци – Бајаково дека соседна Хрватска не ги исполнила српските барања и дека од полноќ на ниеден граничен премин на заедничката граница нема да ...

Србија забрани влез на хрватски камиони

Р.С.Европа - 24.09.2015

Србија забрани влез на хрватски товарни камиони на заедничката граница како одговор на хрватските гранични рестрикции со цел запирање на бранот мигранти и бегалци. Ова е последен чекор во скоро еднонеделните несогласувања меѓу двете земји ...

Србија забрани влегување на хрватски камиони и стоки заради спор со бегалците

Сител - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистерски таблички како и увоз на хрватска стока. Тоа е реципрочна мерка против ограничувањата од Хрватска за минувањето на мигранти преку заедничката граница, изјави српскиот министер за ...

Српски медиуми: Хрватска забрани влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили

Сител - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата не ...

Српско-хрватската караница за бегалците ги принуди македонските камионџии да го блокираат нивниот главен граничен ...

МКД - 24.09.2015

Неколку камиони од Македонија рано утрово го блокираа сообраќајот на српско-хрватскиот граничен премин Бајаково, на влез во Хрватска. Хрватските власти од тој премин по полноќ почнале да ги враќаат патниците со српски пасоши, јавува Танјуг.

Блокирано движењето на преминот Батровци на српско-хрватската граница

+инфо - 24.09.2015

Движењето преку границата меѓу Србија и Хрватска на преминот Батровци е целосно запрено за сите превозни средства, јави Танјуг. Патот е блокиран од товарни возила, соопшти АМС на Србија. Граничниот премин Шид е отворен за патнички автомобили и ...

Забрана за влез во Хрватска на возила со српски регистарски таблички

Макфакс - 24.09.2015

Хрватска реагираше на мерката на Србија да го блокира влезот на хрватска стока на сите гранични премини, со тоа што од утрово забрани влез на автомобили и камиони со српски регистарски таблички.

Забранет влез во Хрватска со српски пасош

Нетпрес - 24.09.2015

На граничниот премин Бајаково по почетокот на примените на мерките на Владата на Србија кон Хрватска, во земјата неможе да влезе никој со српски пасош. Танјуг јавува дека некои возила и автобуси по полноќ биле вратени од граничниот премин Бајаково ...

Хрватска стока не може во Србија

Нетпрес - 24.09.2015

Српската полиција од овој момент на сите гранични премини нема да дозволи влез на хрватската стока и товарни возила во државата, вели минстерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ.

Царинска “војна“ меѓу Хрватска и Србија за пренасочувањето на бегалците

Нова ТВ - 24.09.2015

Србија го забрани влезот на нејзина територија на тешки товарни возила со хрватска регистрација и кои превезуваат хрватски производи, а истото го направи и Хрватска. Хрватска бара од Србија пренасочувањето на бегалскиот бран да не оди само преку ...

Македонски камионџии протестираат на Српско- хрватската граница, трпат штети поради застојот!

МРТ - 24.09.2015

Tри камиони кои превезувале расиплива стока ги паркирале своите транспортни возила во граничниот меѓупростор меѓу Батровци и Бајаково, незадоволни од повеќедневниот престој на границата поради што нивната стока почнала делумно да се расипува...

Србија ја спуштила рампата за хрватската стока, забранет влезот во Хрватска со српски пасош

МКД - 24.09.2015

Србија нема да дозволи влегување на хрватската стока на сите гранични премини, без разлика дали се пренесува со камиони, бродови или железница, како одговор на хрватското затворање на преминот Бајаково за камиони.

Остојиќ: Луѓето можат да влезат во Хрватска, но српските возила не

Макфакс - 24.09.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјавил дека се додека Србија за бегалците не го отвори граничниот премин Хоргош, Хрватска нема да дозволи влез на возила со српски регистрации, додека пак луѓето можат слободно да влезат, ...

Српските возила не, но Србите може да влезат во Хрватска

Нова ТВ - 24.09.2015

Хрватска нема да ги отвори границите со Србија, се додека не биде отворен граничниот премин Хоргош, порача министерот за внатрешни работи на Хрватска, Ранко Остојиќ. Хоргош се наоѓа во Војводина на самата граница со Унгарија.

Револтирани превозници на Бајаково: „Подобро да си мигрант отколку шофер“

МРТ - 24.09.2015

700 камиони веќе четврти ден се блокирани на Бајаково. Транспортните ладилници на нашинците се полни со овошје и со зеленчук, па оттука превозниците стравуваат дека стоката може да им се расипе, ако границата наскоро не се отвори...

Затворените граници – штети и за македонските извозници

Р.С.Европа - 24.09.2015

Македонски камионџии се заглавени на хрватско-српската граница. Тие го блокирале преминот „Батровци/Бајаково“ незадоволни од неколкудневното чекање на границата, поради што стоката што ја превезуваат веќе почнала да се расипува.

Штетата од затворањето на границите меѓу Србија и Хрватска се мери во милиони евра дневно

Капитал - 24.09.2015

Ако на политичките последици од затворањето на границите меѓу Србија и Хрватска веќе им се гледаат контурите, економските се несогледливи, штетата допрва ќе се проценува, а луѓето од бизнисот не сакаат ниту да размислуваат што ќе се случи ако ...

Србија воведе противмерки, го забрани влезот на хрватски стоки

Кајгана - 24.09.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ објави точно на полноќ на граничниот премин Батровци – Бајаково дека соседна Хрватска не ги исполнила српските барања и дека од полноќ на ниеден граничен премин на заедничката граница нема да ...

Ескалација и закани – Србија и Хрватска во царинска војна, македонските камионџии блокирани и гневни

Алфа - 24.09.2015

Кризата со бегалците потполно ги наруши односите меѓу Србија и Хрватска но нивната царинска војна им прави голема штета и на македонските компaнии Кризата со бегалците потполно ги наруши односите меѓу Србија и Хрватска но нивната царинска војна им ...

Блокирано движењето на преминот Батровци на српско-хрватската граница

Нетпрес - 24.09.2015

Целосно е запрено движењето за сите превозни средства преку границата меѓу Србија и Хрватска на преминот Батровци . Патот е блокиран од товарни возила, соопшти АМС на Србија. Граничниот премин Шид е отворен за патнички автомобили и автобуси, но со ...

Македонски камионџии протестираат на Батровци – Бајаково

А1 On - 24.09.2015

Македонски камиoнџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Македонски транспортери заглавени на Бајаково, бизнисот трпи штети

МРТ - 24.09.2015

Ако границата наскоро не се отвори, храната ќе скапе и ќе мора да се фрли, а компаниите ќе претрпат десетици илјади евра штета... Блокираните транспортери се заканија дека ќе ја истурат расипаната стока на меѓуграничниот појас кај преминот Бајаково, ...

Ескалира граничниот спор меѓу Хрватска и Србија

Р.С.Европа - 24.09.2015

Хрватска стави забрана автомобили од Србија да влегуваат во земјата, еден ден откако Србија забрани хрватски товарни возила да ја минуваат границата. Денешната забрана објавена од Хрватска е последната меѓу двете земји поради големиот проток на ...

Србија забрани влез на хрватски камиони, а Хрватска влез на српски граѓани

Телеграф - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистерски таблички како и увоз на хрватска стока.Српските медиуми, пак, пишуваат дека Хрватска забранила влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили Србија забрани влегување на ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Сител - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Алфа - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во ...

Возила и патници од Србија влегуваат во Хрватска преку БиХ

Макфакс - 24.09.2015

Возила со српски регистерски таблички и патници со пасоши од Србија нормало преминуваат во Хрватска од Босна и Херцеговина на граничниот премин Градишка, потврди Граничната полиција од Босанска Градишка.

Српски медиуми: Хрватска забрани влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили

Алфа - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави ...

Македонските транспортери 4-ти ден заглавени на српско – хрватската граница

Сител - 24.09.2015

Продолжува агонијата на возачите заглавени на границата помеѓу Србија и Хрватска. Револтираните превозници веќе четврти ден се блокирани на граничните премини. Најголема штета трпат транспортерите кои превезуваат лесно расиплива роба како овошје и ...

Хрватскиот амбасадор во Србија одби да прими протестна нота од Белград

+инфо - 24.09.2015

Хрватскиот амбасадор во Србија денеска одби да ја прими протестната нота од Србија поради блокадата на границата, бидејќи Хрватска смета дека српската оценка дека тие мерки може да се споредат само со мерките од времето на Независна Држава Хрватска ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Република - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Забрана за влез во Хрватска на возила со српски регистарски таблички

Точка - 24.09.2015

Хрватска реагираше на мерката на Србија да го блокира влезот на хрватска стока на сите гранични премини, со тоа што од утрово забрани влез на автомобили и камиони со српски регистарски таблички.

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Денешен - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Стопанска комора: Заглавените камиони на границите ги зголемуваат трошоците

Локално - 24.09.2015

Македонските компании се загрижени поради состојбата со заглавувањето на камионите на границата меѓу Србија и Хрватска, како и неможноста за влез во Србија. – Блокадите на сите гранични премини помеѓу Србија и Хрватска дополнително ја усложнија ...

Македонски камиони со денови заглавени на граница, извозниците трпат штети

Фактор - 24.09.2015

Македонски извозни камиони веќе четврт ден стојат во место на српско-хрватска граница. Тие заглавија на границата, откако Хрватска ги затвори границите кон Србија, поради ѕидот на Унгарија.

Србите и Хрватите се “кавгаат” и кога прават добро!- поради мигрантите создадоа трговска војна

Локално - 24.09.2015

Србија ги спореди наметнатите од Хрватска ограничувања на српско-хрватската граница со расистичките закони наметнати од нацистичката марионетска држава во Загреб во Втората светска војна, јави “Ројтерс”.

Истече ултиматумот: Србија забрани влез во државата на хрватски производи

Република - 24.09.2015

Србија забрани влез на сите возила со хрватски производи откако на полноќ истече рокот што и го постави на Хрватска за прекин на блокадата за камионите. Откако Србија воведе контрамерки, хрватската гранична полиција престана да пропушта и патнички ...

Српски медиуми: Хрватска забрани влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили

Денешен - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата не ...

Ситуацијата е напната: Започна царинска војна помеѓу Србија и Хрватска!

Точка - 24.09.2015

Хрватска не ги послуша барањата на Србија и ЕУ да го отвори граничниот премин Батровци/Бајаково за товарниот сообраќај од Србија, па српската Влада возврати со контра-мерки. Од полноќ Србија и Хрватска започнаа еден вид на царинска војна затоа ...

Целосен колапс, Хрватска забрани влез на возила со српски регистарски таблички

Република - 24.09.2015

Хрватска реагираше на мерката на Србија да го блокира влезот на хрватска стока на сите гранични премини, со тоа што од утрово забрани влез на автомобили и камиони со српски регистарски таблички.

Возила и патници од Србија влегуваат во Хрватска преку БиХ

Точка - 24.09.2015

Возила со српски регистерски таблички и патници со пасоши од Србија нормало преминуваат во Хрватска од Босна и Херцеговина на граничниот премин Градишка, потврди Граничната полиција од Босанска Градишка.

Србија и Хрватска на работ на војна!

Вечер Прес - 24.09.2015

Кризата започна минатата недела кога Хрватска, соочена со големиот број на бегалци кои навлегоа во нејзината територија преку Србија, ги затвори сите гранични премини со Србија освен преминот Бајаково.

Милионски штети за македонската економија

Вечер Прес - 24.09.2015

Од Стопанската Комора на Македонија велат дека во последните неколку денови, значително е влошена состојбата со транспортот на македонските производи кои се насочени кон Република Хрватска и кон западно европските земји и неопходно е што поскоро да ...

Бес во Словенија и БиХ заради затворената граница со Србија

Вечер Прес - 24.09.2015

Повеќе словенечки политичари денеска изјавија дека словенечката економија страда од блокадата на српско-хрватската граница, заради големиот бран бегалци, а министерот за надворешни работи Карл Ерјавец, тврди дека Хрватска мора да попушти во судирот ...

Границата помеѓу Србија и Хрватска е целосно блокирана

Фактор - 24.09.2015

Србија го забрани влезот на нејзина територија на тешки товарни возила со хрватска регистрација и кои превезуваат хрватски производи. Ова е одговор на Белград за мерките на Хрватска, која ги затвори своите гранични за премини за тешки камиони, кои ...

Хрватска им забрани влез на српски граѓани и автомобили

Либертас - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата не ...

Македонски камионџии ја блокираа српско-хрватската граница

Либертас - 24.09.2015

Македонски камиoнџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Остоиќ: Бегалците на Хоргош, па ќе ја отвориме границата

Вечер Прес - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ Ранко Остојиќ Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека ...

ВИДЕО: Kолони камиони – состојба на границата меѓу Србија и Хрватска

МК News - 24.09.2015

На граничниот премин Батровци има колона на камиони долга 15-20 километри.Километарски колони од камиони, коли и автобуси заглавени на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска. Македонските превозници на овошје и зеленчук ќе претрпат најголеми ...

Остоиќ: Бегалците на Хоргош, па отворање на границата

Денешен - 24.09.2015

Хрватска нема да ја отвори границата со Србија се додека преминот Хоргош не биде отворен за мигрантите, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ. – Тоа е одговор на дискриминацијата на Србија за камиони од Хрватска додека ...

Хрватскиот амбасадор во Србија ја одби протестната нота од Белград

Вечер Прес - 24.09.2015

Министерството за надворешни работи на Србија денеска упати протестна нота до Амбасадата на Хрватска во Белград во која најостро се протестира поради мерките за забрана на влез во Хрватска, што надлежните органи ги применуваат кон носачите на патни ...

Српски медиуми: Хрватска забрани влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили

Локално - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата не ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Локално - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

(ФОТО) СРПСКО-ХРВАТСКА БЛОКАДА ИЛИ ТАЈНА ВОЈНА: Границата отворена само за Срби со странски таблици!

Фактор - 24.09.2015

Србија и постави рок на Хрватска да ја прекине блокадата за камиони, меѓутоа, тој рок ноќеска истече. Од таа причина Србија на полноќ забрани влез на стока и камиони од Хрватска на сите гранични премини.

Хрватска забрани влез и за српски граѓани и автомобили?!

Вечер Прес - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави ...

Остојиќ: Луѓето можат да влезат во Хрватска, но српските возила не

Точка - 24.09.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјавил дека се додека Србија за бегалците не го отвори граничниот премин Хоргош, Хрватска нема да дозволи влез на возила со српски регистрации, додека пак луѓето можат слободно да влезат, ...

Србите ги блокираа македонските транспортери на хрватска стока

Локално - 24.09.2015

Македонските превозници на хрватско-српската и на унгарско-српската граница се блокирани откако официјален Белград одлучи да ги блокира сите што превезуваат стока за или од Хрватска или некако се поврзани со соседната држава, со која има затегнати ...

ИСТЕЧЕ РОКОТ: Србија ја затвори границата со Хрватска – ниту еден нивен камион нема да пројде

МК News - 24.09.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ објави точно на полноќ на граничниот премин Батровци – Бајаково дека соседна Хрватска не ги исполнила српските барања и дека од полноќ на ниеден граничен премин на заедничката граница нема да ...

Македонскиот бизнис трпи од затворањето на хрватската граница

еМагазин - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Eкономска блокада:Србија забрани увоз на стока од Хрватска!

Вечер Прес - 24.09.2015

Српската полиција на сите гранични премини нема да дозволи влез на хрватска стока и теретни возила во државата, патничкиот сообраќај ќе функционира, соопшти српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ и додаде „Хрватска не ги слушна ...

Спорот за имигрантите помеѓу Србија и Хрватска се претвори во трговска војна

Фактор - 24.09.2015

Србија ги спореди наметнатите ограничувања од Хрватска на српско-хрватската граница со расистичките закони наметнати од нацистичката марионетска држава во Загреб во Втората светска војна. Хрватска забрани возилата со српски регистарски да влегуваат ...

Србија воведе противмерки, го забрани влезот на хрватски стоки

Точка - 24.09.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ објави точно на полноќ на граничниот премин Батровци – Бајаково дека соседна Хрватска не ги исполнила српските барања и дека од полноќ на ниеден граничен премин на заедничката граница нема да ...

Македонските возачи на камиони го блокираа влезот во Хрватска

Кумановски м. - 24.09.2015

Незадоволни возачи на камиони од Македонија на преминот Батровци, рано утринава го блокирале патничниот сообраќај за влез во Хрватска, јавува известувачот на Танјуг од самото место на настанот.

Македонски превозници заглавени на српско-хрватската граница

Н.Македонија - 24.09.2015

Во асоцијацијата на превозници „Макамтранс“ информираат дека најпроблематичен е преминот Батровци - Бајаково каде што, според последните информации од транспортерите, има колона долга 12 километри.

Српски медиуми: Хрватска забрани влез на нејзина територија за српски граѓани и автомобили

Lider - 24.09.2015

Хрватска забрани српски граѓани и автомобили да влегуваат на нејзина територија, јави Танјуг повикувајќи се на српската гранична полиција на преминот Батровци. Откако на полноќ почнаа контрамерките на српската Влада спрема Хрватска, во државата не ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Идивиди - 24.09.2015

Белград, 24 септември 2015 (МИА) - Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг.

Мерки и забрани: Царинска војна на границата меѓу Србија и Хрватска

365 - 24.09.2015

Србија после полноќ започна да применува контрамерки против Хрватска и полицијата нема да дозволи во Србија преку било кој граничен премин да поминат товарни возила со хрватска регистрација, како ни возила кои пренесуваат хрватска роба, изјави ...

Кој ќе има поголема штета – Србија или Хрватска?

Денар - 24.09.2015

Затворањето на премините од двете страни на границата меѓу Србија и Хрватска подеднакво ги погодува и српските и хрватските стопанственици. Најмалку 150 компании од Хрватска својата роба ја продаваат на српскиот пазар, а исто толку српски компании ...

Србија воведе противмерки, го забрани влезот на хрватски стоки

Денар - 24.09.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ објави точно на полноќ на граничниот премин Батровци – Бајаково дека соседна Хрватска не ги исполнила српските барања и дека од полноќ на ниеден граничен премин на заедничката граница нема да ...

Македонски камионџии го блокираа главниот премин на српско-хрватската граница

Lider - 24.09.2015

Македонски камоиниџи рано изутринава го блокираа патничкиот сообраќај во меѓуграничниот појас на преминот Батровци/Бајаково на српско-хрватската граница, јави Танјуг. Според српската агенција, три камиони со македонски регитарски таблички, што ...

Србија и Хрватска со забрани за влегување на камиони и стоки заради спор со бегалците

Идивиди - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистарски таблички како и увоз на хрватска стока. Тоа е реципрочна мерка против ограничувањата од Хрватска за минувањето на мигранти преку заедничката граница, изјави српскиот министер за ...

Србија забрани влегување на хрватски камиони и стоки заради спор со бегалците

Lider - 24.09.2015

Србија забрани влегување на товарни возила со хрватски регистерски таблички како и увоз на хрватска стока. Тоа е реципрочна мерка против ограничувањата од Хрватска за минувањето на мигранти преку заедничката граница, изјави српскиот министер за ...

Затворената граница меѓу Хрватска и Србија штетно за македонската економија

Алсат-М - 23.09.2015

Хрватска да ги отвори границите, а Србија да не воведува контрамерки – бараат стопанските комори на двете земји. Ваквата реакција следува откако хрватската влада ги симна рампите на граница со Србија, поради проблемот што го има со бегалците кои ...

Вадиме гориво од резервоарот за да работи ладилникот на камионот

Дневник - 23.09.2015

МарЈан Блажевски Штетите допрва ќе се проценуваат, но сигурно е дека ќе се мерат со илјади евра по камион, велат во македонските транспортни компании, чии возачи ја делат судбината со илјадници други колеги од Србија, Бугарија и од Турција, кои веќе ...

Отштета за камионџиите

Дневник - 23.09.2015

Македонското грозје и пиперки на патот до потрошувачите во Европската Унија заглавија во српско-хрватско-унгарската кавга за сириските мигранти. Веќе четири дена стотици македонски камиони се блокирани на хрватско-српската граница откако пред ...

Преминот Бајаково на хрватско-српската граница отворен

Телма - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена. - Штотуку дојде соопштение дека камионите започнале да се движат преку границата кон Бајаково. Претходно беше соопштено дека се дозволува преминување возила и ...

Остоиќ се чуди како влегуваат мигрантите: „Ни јас, извидник, не би го нашол тој премин во Хрватска“

МКД - 23.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Ранко Остојиќ, коментирајќи ги наводите од Србија дека српските власти немаат врска со пренасочувањето на бегалците кон Хрватска, рекол дека синоќа од кај селото Бапска влегле 3.500 лица.

Повеќе од илјада македонски шпедитери се уште се заглавени помеѓу Србија и Хрватска

Капитал - 23.09.2015

Бегалската криза зароби над 1.000 македонски транспортери кои превезуваат сезонско овошје и зеленчук на граничните премини од Србија кон Хрватска откако Загреб ја затвори границата. Станува збор шпедитери кои чекаат за влез и за излез на премините ...

Македонски транспортери заглавени на Српско- хрватската граница, трпат штети!

МРТ - 23.09.2015

Мигрантската криза и блокадата на Српско-хрватската граница удри по македонските овошја и зеленчуци. Домашните камионџии се заглавени во километарски колони. МТВ стапи во контакт со наши транспортери кои се на граничниот премин...

Блокадата на хрватската граница удар врз македонската економија

Алфа - 23.09.2015

Затворањето на хрватските гранични премини се заканува да стане огромен удар врз македонската економија. Регионалните медиуми пишуваат дека илјада македонски шлепери чекаат со денови на граничните премини од Србија кон Хрватска.

Клучниот граничен пункт Бајаково на хрватско-српската граница одново отворен

Алфа - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио. Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио.

Хрватска го отвори граничниот пункт Бајаково

Р.С.Европа - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио. „Штотуку дојде соопштение дека камионите започнале да се движат преку границата кон Бајаково, соопшти радиото.

Стотици македонски транспортери заглавени на српско - хрватската граница

Сител - 23.09.2015

Километарски колони од камиони, коли и автобуси заглавени на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска. Македонските превозници на овошје и зеленчук ќе претрпат најголеми штети. Транспортерите освен што губат и по 1000 евра за еден ден поминат на ...

Клучниот граничен пункт Бајаково на хрватско-српската граница одново отворен

Сител - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио. - Штотуку дојде соопштение дека камионите започнале да се движат преку границата кон Бајаково, соопшти радиото.

Клучниот граничен пункт Бајаково на хрватско-српската граница одново отворен

Репортер - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио. – Штотуку дојде соопштение дека камионите започнале да се движат преку границата кон Бајаково, соопшти радиото.

Граничниот пункт Бајаково на хрватско-српската граница одново отворен

Телеграф - 23.09.2015

Хрватска го затвори граничниот пункт Бајаково за товарни превозни средства во понеделникот како репресивна мерка за Србија, која го насочуваше мигрантскиот поток преку границата Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше ...

Камионџии блокираат сообраќај меѓу Србија и Хрватска

Р.С.Европа - 23.09.2015

Камионџии налутени поради тоа што со денови чекаат на хрватската граница со Србија синоќа го блокираа целиот сообраќај на автопатот меѓу двете земји. Српската телевизија покажа возачи кои го блокираат автопатот на границата само неколку часа откако ...

Хрватските фирми бараат итно отворање на границата со Србија за товарниот сообраќај

Вечер Прес - 23.09.2015

Хрватската стопанска комора побара отворање на границите за да се спречи катастрофата за хрватското стопанство кое и онака е на колена, и апелираше на Србија да не воведува ригорозни мерки, кои ќе ги оштетат стопанствениците на двете земји, јавија ...

Камионџиите пијат дијазепами и молат бога да не им се расипат пиперките и грозјето!

Вечер Прес - 23.09.2015

Над илјада македонски камиони, дел натоварени со расиплива стока, од неделата стојат на границата меѓу Србија и Хрватска која е затворена поради бегалската криза, зашто од двете страни има километарски колони, а засега нема најави кога оваа ...

Бегалската криза заглави 1.000 македонски камиони во Србија!

Локално - 23.09.2015

Македонски транспортери кои превезуваат сезонско овошје и зеленчук до Европа, се заглавени на граничните премини од Србија кон Хрватска откако Загреб ја затвори границата поради бегалската криза.

Граничниот пункт Бајаково на хрватско-српската граница одново отворен

Н.Македонија - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио - Штотуку дојде соопштение дека камионите започнале да се движат преку границата кон Бајаково - соопшти радиото.

Клучниот граничен пункт Бајаково на хрватско-српската граница одново отворен

Lider - 23.09.2015

Клучниот граничен пункт на хрватско српската граница повторно беше отворен по два дена, јави Хрватското радио. – Штотуку дојде соопштение дека камионите започнале да се движат преку границата кон Бајаково, соопшти радиото.

Вучиќ: Контрамерки за Хрватска доколку ЕУ не реагира

Телма - 22.09.2015

Српскиот Премиер, Александар Вучиќ, изјави денеска дека неговата влада ќе одговори на хрватското затворање на границата за српските камиони доколку ЕУ не реагира до 14 часот. Нема да ги кршиме прописите, но ќе укажеме дека Хрватска не може да се ...

Стотина македонски камиони за ЕУ заглавија на српско-хрватската граница

Дневник - 22.09.2015

Стотина македонски камиони останаа заглавени на хрватско-српската граници откако пред неколку дена Хрватска ја затвори границата за товарен сообраќај. Kако што велат во Македонската асоцијација за камионски превозници „Макамтранс“, блокадата на ...

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

Курир - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз, пренесува Танјуг. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12:30 по локално време, се наведува во соопштение на Сојузот.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

Репортер - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз, пренесува Танјуг. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12:30 по локално време, се наведува во соопштение на Сојузот.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватскa и Србија

Р.С.Европа - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска кон Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12:30 по локално време, се наведува во соопштението.

Доколку ЕУ не реагира, Србија ќе воведе контра мерки кон Хрватска

Макфакс - 22.09.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ најавил доколку Европската унија (ЕУ) не реагира на затворањето на границата од страна на Хрватска за српските камиони, Србија ќе воведе контра мерки кон својот сосед, пренесуваат српските медиуми.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

+инфо - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз, пренесува Танјуг. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12.30 по локално време, се наведува во соопштение на Сојузот.

Хрватска целосно ја отвори границата со Србија

Телеграф - 22.09.2015

Колоната камиони од српска страна на границата е долга 11 километри, а од страна на Хрватска пет километри Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен , соопшти српскиот „Автомото сојуз“, пренесува „Танјуг“.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

Денешен - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз, пренесува Танјуг. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12:30 по локално време, се наведува во соопштение на Сојузот.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

Вечер Прес - 22.09.2015

Колоната камиони од српска страна на границата е долга 11 километри, а од страна на Хрватска пет километри. Пред неколку дена Хрватска ја затвори границата за товарен сообраќај од Србија, но движењето на патнички возила продолжи непрекинато.

Остојиќ: Хрватска ќе ги отвори граничните премини кога Србија ќе престане да праќа бегалци

Вечер Прес - 22.09.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјави денеска дека граничните премини кон Србија, освен Бајаково, ќе останат затворени се додека Србија не ја промени политиката, според која бегалците ги пренасочува само кон Хрватска Ранко ...

Доколку ЕУ не реагира, Србија ќе воведе контра мерки кон Хрватска

Точка - 22.09.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ најавил доколку Европската унија (ЕУ) не реагира на затворањето на границата од страна на Хрватска за српските камиони, Србија ќе воведе контра мерки кон својот сосед, пренесуваат српските медиуми.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

Република - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз, пренесува Танјуг. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12:30 по локално време, се наведува во соопштение на Сојузот.

Обновен товарниот сообраќај меѓу Хрватска и Србија

Lider - 22.09.2015

Товарниот сообраќај на излез од Хрватска и влез во Србија е отворен, соопшти српскиот Авто-мото сојуз, пренесува Танјуг. Граничните терминали за товарни возила се отворени денеска во 12:30 по локално време, се наведува во соопштение на Сојузот.

Доколку ЕУ не реагира, Србија ќе воведе контра мерки кон Хрватска

Денар - 22.09.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ најавил доколку Европската унија (ЕУ) не реагира на затворањето на границата од страна на Хрватска за српските камиони, Србија ќе воведе контра мерки кон својот сосед, пренесуваат српските медиуми.

Унгарија ги отвори граничните премени кон Србија

Канал5 - 21.09.2015

Сите гранични премини помеѓу Србија и Унгарија утрово се отворени за сите категории возила. Според последните информации на граничната полиција, граничниот премин Хоргош со Унгарија, од вчера е отворен сите категории возила.

Вучиќ и се закани на Хрватска со контрамерки

Макфакс - 21.09.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ побара во понеделникот од Хрватска да го отвори граничниот премин Бајаково, заканувајќи се дека во спротивно Белград ќе биде присилен да побара меѓународна заштита и да воведе противмерки.

Остојиќ: Граничните премини кон Србија ќе ги отвориме, кога таа ќе престане да праќа бегалци

Репортер - 21.09.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјави денеска дека граничните премини кон Србија, освен Бајаково, ќе останат затворени се додека Србија не ја промени политиката, според која бегалците ги пренасочува само кон Хрватска.

ОСТОЈИЌ: Хрватска одлучи да ги затвори премините поради политиката на Белград

Телеграф - 21.09.2015

Граничните премини кон Србија, освен Бајаково, ќе останат затворени се додека Србија не ја промени политиката, според која бегалците ги пренасочува само кон Хрватска, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ Хрватскиот министер ...

Отворени сите гранични премини меѓу Србија и Унгарија

Телеграф - 21.09.2015

Со Хрватска и понатаму е отворен само граничниот премин Батровци Сите гранични премини помеѓу Србија и Унгарија утрово се отворени за сите категории возила. Според последните информации на граничната полиција, граничниот премин Хоргош со Унгарија, ...

Хрватска го затвори граничниот премин Батровци

Нетпрес - 21.09.2015

Хрватска го затвори граничниот премин Батровци за тешки товарни возила од синоќа на полноќ. Влегувањето на товарните возила на граничниот премин во обратна насока, односно од Хрватска во Србија се одвива со подолги застои, соопштува Танјуг, ...

Белград: Затворањето на преминот е некоректен потег на Хрватска која не е во криза

Макфакс - 21.09.2015

Затворањето на граничниот премин Бајаково-Батровци за камионите од Србија во Хрватска, е многу некоректен потег на хрватската страна о не придонесува за добрососедските односи, а секако нема врска со решавањето на бегалската криза, оцени во ...

Хрватскиот вицепремиер: Во Унгарија и Србија пионерите на Милошевиќ со сила, жица и оружје сакаат да ги решаваат ...

МКД - 21.09.2015

Власта во Хрватска, која на почетокот на минатата недела ги фати бегалскиот бран и тоа баш во моменти на предизборна кампања, ја користи секоја прилика да им испрати порака на гласачите, на опозицијата, но и да ги обвини властите на соседните ...

Хрватска инсистира Грција да престане да испраќа имигранти кон Европа

Локално - 21.09.2015

Хрватска ќе побара Грција да престане да праќа имигранти од Блискиот Исток кон остатокот на Европа. Ова го објави министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ, цитиран од “Ројтерс”. “Протокот на имигранти од Грција треба да биде запрен.

Белград: Затворањето на преминот е некоректен потег на Хрватска која не е во криза

Точка - 21.09.2015

Затворањето на граничниот премин Бајаково-Батровци за камионите од Србија во Хрватска, е многу некоректен потег на хрватската страна о не придонесува за добрососедските односи, а секако нема врска со решавањето на бегалската криза, оцени во ...

Остојиќ: Хрватска ќе ги отвори граничните премини кога Србија ќе престане да праќа бегалци

Република - 21.09.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјави денеска дека граничните премини кон Србија, освен Бајаково, ќе останат затворени се додека Србија не ја промени политиката, според која бегалците ги пренасочува само кон Хрватска.

Стефановиќ „Нереално е бегалците да ги вратат во Србија“

Република - 21.09.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ оцени дека затворањето на граничниот премин Батровци некоректен чекор од хрватска страна, додавајќи дека Хрватска не може да се справи со кризата како што тоа го стори Србија.

Хрватска го затвори граничниот премин Батровци

Точка - 21.09.2015

Хрватска го затвори граничниот премин Батровци за тешки товарни возила од синоќа на полноќ. Влегувањето на товарните возила на граничниот премин во обратна насока, односно од Хрватска во Србија се одвива со подолги застои, соопштува Танјуг, ...

Остојиќ: Хрватска ќе ги отвори границите кога Србија ќе престане да праќа бегалци

Н.Македонија - 21.09.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ изјави денеска дека граничните премини кон Србија, освен Бајаково, ќе останат затворени се додека Србија не ја промени политиката, според која бегалците ги пренасочува само кон Хрватска.