TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пресврт во судењето за шверцот на кокаинот

Утрински - 10.08.2007

Адвокатот Михајловски побара доказите да бидат преведени и доставени во оригинал, судот прифати ЉУБИША СТАНКОВИЌ Притворот за Станислава Полетан и Алија Азировиќ, обвинети за трговија со близу 487 килограми кокаин, останува во сила, но судскиот процес што се води против нив ќе биде пролонгиран за ...

Доказите против Чочоровска се „изгубија“ во преводот

Дневник - 10.08.2007

Одделението за борба против организираниот криминал при Обвинителството, не обезбедило превод на македонски јазик на клучните докази против Станислава Чочоровска-Полетан Процесот против Станислава Чочоровска-Полетан, обвинета за шверц речиси на половина тон кокаин, по само три одржани рочишта вчера ...

Доказите ќе одат на преведувач

Време - 10.08.2007

ЗАСТОЈ ВО СУДЕЊЕТО ЗА ШВЕРЦОТ НА КОКАИН Доказите против Станислава Чочоровска-Полетан и Алија Азировиќ биле на англиски, шпански, албански и на српски јазик и поради тоа нивните бранители не биле во можност целосно да ја подготват одбраната.

Обвинителството не ги превело доказите

Вест - 10.08.2007

ПРЕКИНАТО СУДЕЊЕТО НА ЧОЧОРОВСКА "Нема обвинители и судии кои знаат четири јазици, па да читаат докази", кажа адвокатот на Чочоровска Љубомир Михалјовски - Џанго Судскиот совет во Основниот суд 1 во Скопје вчера го прекина и одложи судењето на Станислава Полетан - Чочоровска, оти дел од доказите ...

Прекинато судењето на Чочоровска и Азировиќ

А1 - 09.08.2007

Прекинато судењето за шверц на кокаин на Станислава Чочоровска и Алија Азировиќ. Обвинителството влегло во постапка без преведени клучни документи кои се на англиски, шпански, српски и албански јазик, образложија адвокатите, а судот го прифати барањето за прекин.

За возачот е сомителна проверката на камионот со поликолор

Дневник - 09.08.2007

Алија Азировиќ, кој го возел камионот со половина тон кокаин, тврди дека утрото на 7 јануари, на преминот Блаце, на возилото имало две, наместо една пломба Скопјанецот Алија Азировиќ, кој го возел камионот со поликолор во кој беше откриен речиси половина тон кокаин, вчера изјави дека утрото на 7 ...

Возачот не знаел дека пренесува дрога

Време - 09.08.2007

СЛУЧАЈ „ШВЕРЦ НА КОКАИН“ Алија Азировиќ (34), возачот на камионот во кој беа најдени 486-те килограми кокаин, уште еднаш изјави дека не знаел дека во пратката со поликолор имало дрога и дека бил вклучен во меѓународен канал за шверц на наркотици.

Судењето на Чочоровска и Азировиќ е прекинато – ќе продолжи на 31-ви август

Канал5 - 09.08.2007

Судењето на Чочоровска и Азировиќ сепак ќе потрае и нема да заврши експресно за само три дена, како што се прогнозираше. Процесот денеска беше прекинат, а судијката Весна Димишкова продолжението го закажа за 31-ви август. Судењето на Чочоровска и Азировиќ сепак ќе потрае и нема да заврши експресно ...

Се шекнав кога дознав за дрогата

Вест - 09.08.2007

ВОЗАЧОТ НА КАМИОНОТ СО ПОЛОВИНА ТОН КОКАИН ПРЕД СУДОТ КАЖА: Алија Азировиќ, возачот на камионот во кој во канти со поликолор беше откриен половина тон кокаин, вчера пред петчлениот Судски совет повеќе од пет часа го раскажуваше патешествието од пристаништето Бар до граничниот премин Блаце.

Возачот Азировиќ за транспортот на кокаин разбрал кога стигнал на Блаце

Утрински - 09.08.2007

Обвинетиот рече дека на терминал во Пеќ пратката била проверувана со куче-трагач, но не било најдено ништо ЉУБИША СТАНКОВИЌ Со распит на второобвинетиот Алија Азировиќ (34), вчера, во Основниот суд Скопје 1 продолжи судскиот процес инициран по јануарското запленување на близу половина тон ...

Судењето за кокаинот продолжува со распит на сведоци

Макфакс - 09.08.2007

Скопје Судскиот процес за шверцот на околу половина тон кокаин денеска во Основниот суд Скопје 1 треба да продолжи со распит на неколку сведоци и преглед на материјалните докази. Првообвинетата Станислава Чочоровска на почетокот на судењето во целост го отфрли обвинението дека е организатор на ...

Одложен судскиот процес против Чочоровска и Азировиќ

Макфакс - 09.08.2007

Скопје Судскиот процес против Станислава Чочоровска и Алија Азировиќ обвинети за шверцот на околу половина тон кокаин е одложен до 31 август. Судот во Скопје ова го одлучи денеска по барањето да се преведат на македонски јазик писмените докази на Обвинителството, што го поднесе одбраната на ...

Никогаш во живот не сум видел бело?!

Вечер Прес - 09.08.2007

Возачот Алија Азировиќ тврди дека камионот бил прегледан на 6 јануари, а откако вечерта преспал дома, на 7 јануари на камионот имало две пломби "Никогаш во живот не сум видел бело", вака вчера во неколкучасовната одбрана тврдеше второобвинетиот Алија Азировиќ за случајот шверц со половина тон ...

Азировиќ не знаел дека превезува кокаин

А1 - 08.08.2007

Не знаел дека во кантите со поликолор превезува и половина тон кокаин. Вака во судот се бранеше Алија Азировиќ, возачот на камионот во кој беше откриена дрогата. Бил шокиран, рече тој, кога македонските цариници и полицајци му кажале дека пренесува дрога, бела материја која претходно ја немал ...

Поликолорот бил компензација за чевли од Џани Версаче

Вест - 08.08.2007

СТАНИСЛАВА ЧОЧОРОВСКА ОБВИНЕТА ЗА ШВЕРЦ НА ПОЛОВИНА ТОН КОКАИН ТВРДИ: Станислава Полетан - Чочоровска вчера во детали раскажуваше како увезла поликолор за да наплати долг од грчки државјанин кој пред десет години не и дал платени чевли и чанти за нејзин бутик "Обвинението го негирам во целост.

Чочоровска го отфрли обвинението

Време - 08.08.2007

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 1 Станислава Чочоровска - Полетан вчера во почетокот на судскиот процес во скопскиот Основен суд 1 се изјасни како невина, во целост го отфрли обвинителниот акт против неа и остана на својата изјава дадена во текот на истрагата пред истражниот судија Седат Реџепаѓиќ.

Чочоровска негира дека го нарачала кокаинот

Дневник - 08.08.2007

Повеќе од пет часа Станислава Полетан пред судот објаснуваше дека е невина и дека поликолорот во кој беше пронајдена дрогата го испратил извесен Јанис, чие презиме не го знаеше Не сум виновна и не е точно дека сум учествувала во шверцот на кокаин од Венецуела. Не знаев ништо за дрогата.

Чочоровска на почетокот од судењето ја објаснуваше „грчката врска“

Утрински - 08.08.2007

Обвинетата Станислава Полетан и нејзините адвокати Љубомир Михајловски и Димитар Дангов на почетокот на судскиот процес За запленетиот половина тон кокаин и неговата поврзаност со неа Полетан ги нарече само „склоп на несреќни околности“ ЉУБИША СТАНКОВИЌ Во судницата број 1 во Основниот суд Скопје ...

И возачот Азировиќ како и Чочоровска негираше каква било поврзаност со пратката кокаин

Канал5 - 08.08.2007

Во скопскиот кривичен суд втор ден од судскиот процес за запленетиот кокаин на Блаце. И возачот Алија Азировиќ, како и Станислава Чочоровска Полетан, денеска пред судот негираше каква било поврзаност со пратката кокаин која полицијата ја заплени на Божик во неговиот камион.

Продолжи судењето за запленетиот кокаин

Макфакс - 08.08.2007

Скопје Второобвинетиот за шверцот на половина тон кокаин, возачот Алија Азировиќ пред Судот тврди дека властите на Косово не пронашле дрога при проверката на камионот. Азировиќ на судењето во Основниот суд Скопје I рече дека камионот во кој македонската полиција ги пронајде 483-те килограми кокаин, ...

Продолжува судскиот процес против Чочоровска

Макфакс - 08.08.2007

Скопје Судскиот процес против Станислава Чочоровска, обвинета за шверц на половина тон кокаин и второобвинетиот Алија Азировиќ, возач на камионот во кој беше запленета дрогата продолжува денеска. Процесот во Основниот суд Скопје I треба да продолжи со исказот на возачот Азировиќ.

Чочоровска ја префрла вината на извесен Грк

Вечер Прес - 08.08.2007

Во одбраната, која траеше над шест часа, првобвинетата тврди дека шверцот го организирал извесен Јанис, кој за бутикот во Белград за сума од 78 илјади долари требало да набави ексклузивна кожна галантерија на Версаче Првообвинетата во случајот со шверц на половина тон кокаин, Станислава ...

Чочоровска отфрла поврзаност со кокаинот

А1 - 07.08.2007

Станислава Чочоровска Полетан отфрла каква било поврзаност со кокаинот, ниту дека е нејзин ниту дека го транспортирала. Тврди, не се точни наводите во обвинителниот акт дека организирала транспорт на кокаин. На првото рочиште пред Судскиот совет тврдеше дека дел од лицата во Грција кои требале да ...

Владата и' објавува крај на политичката амнестија

Дневник - 07.08.2007

Поопасно од непримената на правото, како што беше случај досега, е тоа да се инструментализира и селективно да се применува, предупредуваат експерти Од 28 август 2006 година, откако е избрана, оваа влада спроведува политика со која се става крај на принципот на политичката амнестија во случаи на ...

Почна судењето на Станислава Чочоровска Полетан и Алија Азировиќ

Канал5 - 07.08.2007

Шест часа Станислава Чочоровска Полетан го убедуваше судот дека не е организатор на транспортот на кокаинот , туку дека пренесувала канти со поликолор од Бар до Солун. На судијката Весна Димишкова и се претстави како жртва на несреќни околности и остана на тврдењето дека дрогата и била подметната.

Почна судењето на Чочоровска за запленетиот кокаин

Макфакс - 07.08.2007

Скопје Пред Основниот суд Скопје 1 денеска почнa процесот против Станислава Чочоровска, обвинета за шверц на половина тон кокаин запленет во Македонија. Второобвинет е Алија Азировиќ, возач на камионот во кој на почетокот од годинава на граничниот премин Блаце беше запленет кокаинот сокриен во ...

Чочоровска негира вмешаност во шверцот на половина тон кокаин

Макфакс - 07.08.2007

Скопје Станислава Чочоровска во целост го отфрли обвинението дека го организирала шверцот на половина тон кокаин запленет на почетокот од годинава во Македонија. Чочоровска, како првообвинета на процесот што денеска започна во Скопје, рече дека наводите изнесени во обвинението не се точни, а лицата ...

Чочоровска и Азировиќ во судница

Вечер Прес - 07.08.2007

Станислава Чочоровска-Полетан и Алија Азировиќ денес ќе седнат на обвинителна клупа во Кривичниот суд во Скопје. Судењето против двајцата обвинети за шверц на половина тон кокаин ќе биде закажано и за наредните денови Судењето за шверц на половина тон кокаин што во јануари годинава беше запленет на ...

Утре почнува судењето на Чочоровска

А1 - 06.08.2007

Утре во Основниот суд Скопје 1 ќе почне судењето на Станислава Чочоровска Полетан и Алија Азировиќ, обвинети за шверц на половина тон кокаин, откриен на Божиќ на преминот Блаце. Чочоровска е обвинета дека го организирала транспортот на кокаинот од Венецуела преку Македонија до Грција, а возачот ...

Почнува судскиот процес против Станислава Чочоровска Полетан и Алија Азировиќ

Канал5 - 06.08.2007

Утре во Кривичниот суд во Скопје почнува судскиот процес против Станислава Чочоровска Полетан и Алија Азировиќ, обвинети за транспорт на половина тон кокаин. Утре во Кривичниот суд во Скопје почнува судскиот процес против Станислава Чочоровска Полетан и Алија Азировиќ, обвинети за транспорт на ...