TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов заразен од западнонилска треска

Утрински - 29.09.2012

Присуство на вирусот западнонилска треска е потврден кај едногодишно дете, кое е хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и покачена температура.

Уште еден случај на западнонилска треска во Македонија

МРТ - 29.09.2012

Кај уште едно лице лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за ...

Уште еден случај на западнонилска треска во Македонија

Утрински - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за ...

Уште еден случај на западнонилска треска во Македонија

24 Вести - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за ...

Едногодишно дете- најнов случај на западнонилска треска

Канал5 - 28.09.2012

Едногодишно детенце е најновиот случај позитивен на вирусот западнонилска треска. Од детската клиника биле испратени на анализа примероци од 5 сомнителни пациенти, а за детенцето стигнал позитивен ...

Дете заразено од западнонилска треска

Дневник - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за ...

Едногодишно детенце заболе од западнонилската треска

Press24 - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за ...

Нов заболен од западнонилската треска – едногодишно дете

А1 On - 28.09.2012

Едногодишно детенце е новиот случај на заболен од западнонилска треска, соопштија од Министерството за здравство. Како што изјавуваат, детето е примено на Клиниката за детски болести, со треска и ...

Едногодишно дете нов случај на заболен од западнонилска треска

Таратур - 28.09.2012

Едногодишно дете е нов случај на заболен од западнонилската треска, соопштуваат од Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за детски ...

Едногодишно дете заболено од западнонилска треска

Кирилица - 28.09.2012

Детето било хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и зголемена телесна температура, со полесна форма на болеста, без тешки компликации, како менингит и енцефалит.

Едногодишно дете заболено од западнонилска треска

МКД - 28.09.2012

Дете на едногодишна возраст е заболено од западнонилска треска, што е и лабораториски потврдено, информира Министерството за здравство.

Уште еден случај на западно-нилска треска во Македонија

Р.С.Европа - 28.09.2012

Кај уште едно лице во Македонија лабараториски е потврдено присуство на западно-нилска треска, соопшти Министерството за здравство.

Едногодишно дете нов случај на заболен од западнонилска треска

Нетпрес - 28.09.2012

Едногодишно дете е нов случај на заболен од западнонилската треска, соопштуваат од Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за детски ...

Едногодишно дете заболено од Западно-нилска треска

Курир - 28.09.2012

Министерството за здравство денес соопшти дека е регистриран нов случај на вирусот Западен Нил во Македонија. Станува збор за едногодишно дете кое е хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со ...

Едногодишно дете заболено од западнонилска треска

Кајгана - 28.09.2012

Едногодишно дете е нов случај на заболен од западнонилската треска, соопштуваат од Министерството за здравство. Детето било хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и зголемена ...

Едногодишно дете заболено од западнонилска треска

Макфакс - 28.09.2012

Едногодишно дете е нов случај на заболен од западнонилската треска, соопштуваат од Министерството за здравство. Детето било хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и зголемена ...

Едно годишно дете – нов случај на западно нилска треска

Алфа - 28.09.2012

Едногодишно дете, е шестиот случај на западно - нилска треска во земјава. Детето, има покачена температура и треска, што значи, дека е со полесна форма на болеста, без воспаление на мозокот.

Едногодишно дете заразено од западнонилска треска

+инфо - 28.09.2012

Кај дете на едногодишна возраст лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство.

Едногодишно дете- нов заболен од Западонислата треска во Македонија

Sky - 28.09.2012

Нов случај на вирусот Западен Нил во Македонија. Според информациите од Министерството за здравство станува збор за едногодишно дете кое е хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и ...

Едногодишно дете заболено од Западно-нилска треска

Вечер Прес - 28.09.2012

Министерството за здравство денес соопшти дека е регистриран нов случај на вирусот Западен Нил во Македонија. Станува збор за едногодишно дете кое е хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со ...

Едногодишно дете, нов случај на заболен од западнонилска треска

Точка - 28.09.2012

Едногодишно дете е нов случај на заболен од западнонилската треска, соопштуваат од Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за детски ...

Едногодишно дете инфицирано од "западен Нил"

Вечер Прес - 28.09.2012

Едногодишно дете е новиот пациент што е заболен од западнонилска треска и е хоспитализирано на Клиниката за детски болести во Скопје.

Едногодишно бебе е најновиот случај на Западнонилска треска

Либертас - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабораториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за ...

Едногодишно дете заболено од западнонилска треска

Н.Македонија - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабараториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за детски ...

Едногодишно дете заразено со западнонилска треска

Н.Македонија - 28.09.2012

Кај уште едно лице лабораториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство Станува збор за дете на едногодишна возраст, хоспитализирано на Клиниката за детски ...

Уште еден случај на западнонилска треска во Македонија

Идивиди - 28.09.2012

Скопје, 28 септември 2012 (МИА) - Кај уште едно лице лабораториски е потврдено присуство на западнонилска треска, соопшти Министерството за здравство.

Расте паниката од западнонилската треска во Македонија

Press24 - 27.09.2012

Весникот Нова Македонија денеска објави дека лекарите се сомневаат за уште десет нови пациенти дека се заразени од опасната западнонилска треска.

Заразените се’ уште во тешка состојба, нови случаи засега нема

Нетпрес - 27.09.2012

Лабораториските испитувања на 10-те сомнителни случаи покажале дека овие лица не се заразени со западнонилската треска, со што бројката на заразени од овој вирус во земјава останува на пет, од кои ...

Западнонилската треска стивнува, нема нови заболени

+инфо - 27.09.2012

Нема нови случаи на заразени од западно-нилската треска од која изминатава недела починаа две жени на возраст од 53, односно 83 години, соопштуваат од Клиниката за инфективни болести.

Десет нови сомнителни случаи на западнонилска треска

Inpress - 27.09.2012

Скопје, 27. септември 2012 (ИНПРЕС) За десет нови пациенти лекарите се сомневаат дека се заразени со западнонилска треска, но с? уште се чекаат резултатите од Институтот за јавно здравје.

Стивнува Западнонилската треска

Sky - 27.09.2012

Нема нови случаи на заразени од западно-нилската треска. Од оваа болест последнава недела починаа две жени на возраст од 53, односно 83 години.

Заразените се’ уште во тешка состојба, нови случаи засега нема

Точка - 27.09.2012

Лабораториските испитувања на 10-те сомнителни случаи покажале дека овие лица не се заразени со западнонилската треска, со што бројката на заразени од овој вирус во земјава останува на пет, од кои ...

Паниката поопасна од нилската треска

Н.Македонија - 27.09.2012

Зошто не треба да се паничи за нилската треска? Прво, не се очекува епидемија. Второ, вирусот не се пренесува од човек на човек, а и не се инфицирани сите комарци Петмина болни годинава, од нив ...

Десет нови сомнителни случаи

Н.Македонија - 27.09.2012

За десет нови пациенти лекарите се сомневаат дека се заразени со западнонилска треска, но сѐ уште се чекаат резултатите од Институтот за јавно здравје ЗАПАДНОНИЛСКА ТРЕСКА Додека пак на двајцата ...

Девојчето заразено со западнонилска треска се уште се бори за живот

Либертас - 26.09.2012

Девојчето хоспитализирано на Инфективната клиника во Скопје, кое се бори со западнонилската треска се уште се наоѓа во тешка состојба, свесно е, но е на интензивно лекување, информираат од болницата.

Критична состојбата на девојчето кое боледува од Западнонилската треска

Sky - 26.09.2012

Клиниката за инфективни болести која ги третира заболените од западнонилската треска денеска помина без секојдневната навалица. Според д-р.

Нилската треска ја зеде втората жртва

Н.Македонија - 26.09.2012

На Клиниката за инфективни болести, во тешка состојба, лежи и две и полгодишно девојче. Нилската треска кај неа предизвикала воспаление на мозокот Во Македонија досега се евидентирани петмина ...

Втора жртва на западнонилска треска во земјава

Дневник - 25.09.2012

Вирусот на западнонилската треска ја однесе и втората жртва во земјава. Тоа е 84-годишната старица кај која вчера и лабораториски беше потврдено присуството на ова опасно заболување .

84 - годишна жена почина од западнонилска треска

Канал5 - 25.09.2012

Почина 84 годишната жена за која се потврди дека е заразена од западнонилска треска. (обновено во 14.07) Две и пол годишното девојче е во тешка состојба и е на Инфективната клиника.

Втора жртва од вирусот западнонилска треска

24 Вести - 25.09.2012

Почина 83 годишната пациентка на која вчера и беше потврден вирусот западнонилска треска. На инфективната клиника во Скопје била примена пред осум дена со тешка клиничка слика на воспаление на ...

Втор смртен случај од западнонилска треска во Македонија

Утрински - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилскиот вирус еше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Уште една жртва од „нилска треска“

Телма - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска. Жената беше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Уште едно прскање против комарци во обид да се уништат пренесувачите на западно нилската треска

Канал5 - 25.09.2012

На вчерашната вонредна средба на Комисијата за заштита на населението од заразни болести, донесена е одлука за уште едно прскање против комарци на ниво на целата држава.

Втора жртва на западно-нилската треска

Вест - 25.09.2012

84-годишната жена за која вчера беше соопштено дека има западно-нилска треска денес починала. нејзината смрт ја потврдија и здравствените власти.

Инфективната клиника има доволно лекови за третман на заболени од треската

Нетпрес - 25.09.2012

Клиниката за инфективни болести ги има потребните лекови за третман на заболените од Западнонилската треска, а Институтот за јавно здравје располага со доволен број тестови за дијагностика за истата, ...

Уште еден смртен случај од западнонилска треска во Македонија

Алфа - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска. Жената беше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Има доволно лекови за третирање на Западно-нилската треска

Press24 - 25.09.2012

Клиниката за инфективни болести соопшти дека се набавени потребните лекови и ги има во доволен број за лечење на заболените од Западнонилската треска.

Втора жртва на Западнонилската треска во Македонија

Нетпрес - 25.09.2012

Во текот на вчерашниот ден почина 83 – годишната старица, заразена од Западнонилската треска. Таа е втора жртва од треската во Македонија.

Западнонилската треска ја зеде втората жртва

Inpress - 25.09.2012

Скопје, 25. септември 2012 (ИНПРЕС) Вирусот на западнонилската треска ја однесе и втората жртва во земјава. Тоа е 84-годишната старица кај која вчера и лабораториски беше потврдено присуството на ова ...

Втор смртен случај од Западнонилска треска во Македонија

Курир - 25.09.2012

Западнонилскиот вирус ја однесе и втората жртва во Македонија. Денеска почина пациентка на возраст од 84 години, а докторите велат дека направиле се што е во нивна надлежност и моќ.

Почина старицата заразена со западнонилска треска, нови заболени нема

Макфакс - 25.09.2012

Почина 84-годишната жена кај која во понеделникот беше дијагностицирана Западнонилска треска, информираат од Клиниката за инфективни болести.

Почина уште еден пациент заразен од западнонилска треска во Македонија

Кајгана - 25.09.2012

Почина 84-годишната жена кај која во понеделникот беше дијагностицирана Западнонилска треска, информираат од Клиниката за инфективни болести.

Западно-нилската треска ја зема и втората жртва во Скопје

Press24 - 25.09.2012

-Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска. Жената беше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Втор смртен случај од Западно нилска треска

Сител - 25.09.2012

Почина 84 годишната жена кај која вчера беше потврден вирусот „Западен Нил“. 2,5 годишното девојче е во критична состојба. Префрлено е на лекување на инфективната клиника.

Уште една жртва на западнонилска треска во Македонија

Р.С.Европа - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години вчера починала од западнонилска треска, соопштија од Клиниката за инфективни болести. Од таму соопштуваат дека двеиполгодишното девојче кај кое исто така беше ...

Втора жртва на западнонилската треска

+инфо - 25.09.2012

Осумдесет и четригодишната жена, хоспитализирана на инфективната Клиника во Скопје, денеска почина од западнонилска треска, информираат од Клиниката.

Западно-нилската треска ја однесе втората жртва

А1 On - 25.09.2012

84-годишната жена е втората жртва од западно-нилската треска во земјава. Таа беше примена на инфективната клиника во тешка состојба и за неа беше потврдено дека е заразена.

Почина жена од западнонилска треска на клиника во Скопје

МКД - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години, хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје, вчера починала од западнонилска треска. Жената била хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Уште една жртва на западнонилска треска во Македонија

Кирилица - 25.09.2012

Две-годишното дете, како кое исто така беше констатирана болеста, е во сериозна состојба. Другите двајца регистрирани заболени се во стабилна состојба.

Уште еден смртен случај од западнонилска треска во Македонија

МРТ - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска. Жената беше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Двегодишно дете и 84-годишна жена новозаразени со западнонилска треска

Таратур - 25.09.2012

Два нови случаи на заразени со Западнонилската треска се регистрирани во земјава, информираат надлежните. Лабораториските наоди покажале присуство на вирусот кај дете на возраст од две години и една ...

Втора жртва на Западнонилската треска во Македонија

Точка - 25.09.2012

Во текот на вчерашниот ден почина 83 – годишната старица, заразена од Западнонилската треска. Таа е втора жртва од треската во Македонија.

Инфективната клиника има доволно лекови за третман на заболени од треската

Точка - 25.09.2012

Клиниката за инфективни болести ги има потребните лекови за третман на заболените од Западнонилската треска, а Институтот за јавно здравје располага со доволен број тестови за дијагностика за истата, ...

Има доволно лекови за третман на Западнонилската треска

Sky - 25.09.2012

Набавени се сите потребни лекови од страна на Клиниката за инфективни болести за лечење на заболените од Западнонилската треска.

Втора жртва на западнонилската треска

Денешен - 25.09.2012

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска. Жената беше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

На Инфективно почина и 84-годишната жена заболена од западнонилска треска

Либертас - 25.09.2012

Старицата хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска. Како што информираа од Клиниката, 84-годишната жена беше хоспитализирана во тешка општа состојба.

Западнонилска треска ја зеде и втората жртва

Sky - 25.09.2012

Западнонилската треска ја зема и втората жртва во Македонија. Почина пациентка на возраст од 84 години, која беше хоспитализирана на Клиниката во тешка општа состојба.

Дете и старица се борат за живот

Н.Македонија - 25.09.2012

Се борат за живот пациентка од 84 години, сместена на Клиниката за инфективни болести, и дете на возраст од околу две години, сместено на Клиниката за детски болести.

Западнонилската треска ја зеде втората жртва

Н.Македонија - 25.09.2012

Осумдесет и четири годишната жена која беше хоспитализирани на скопската Инфективна клиника почина како последица на болеста западнонилска треска Таа е втората жртва од оваа болест во Македонија, а ...

Втора жртва од западнонилска треска во Македонија

Идивиди - 25.09.2012

Скопје, 25 септември 2012 (МИА) - Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска.

Втора жртва на "Западен Нил", почина уште една жена

eReporter - 25.09.2012

Жена на возраст од 84 години е втора жртва на западнонилската треска во земјава, кај жената вчера било лабораториски потврдено присуството на овој вирус.

Нови заразени од западнонилска треска - жена и дете

Дневник - 24.09.2012

Едно дете и жена се новите заразени со смртоносниот вирус Западен нил, за кои веќе има и лабораториска потврда од Институтот за јавно здравје во Скопје, потврдија од Министерството за здравство .

Две и пол годишно девојче и 83 – годишна жена, нови заболени од нилската треска

Канал5 - 24.09.2012

Уште кај двајца пациенти е откриен вирусот на нилска треска. Се работи за дете и жена кои во моментов се на Инфективната клиника во Скопје.

Потврдени уште два случаја на западнонилска треска

Вест - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Уште две лица заболени од „нилска треска“ - не биле во грција

Телма - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Потврдени уште два случаја на западнонилска треска

Утрински - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Двајца нови заболени од западно нилската треска во Македонија

24 Вести - 24.09.2012

Два нови случаи на заразени со западно нилската треска во Македонија за кои има и лабораториска потврда од Институтот за јавно здравје во Скопје.

Уште две лица заболени од западнонилска треска

Inpress - 24.09.2012

Скопје, 24. септември 2012 (ИНПРЕС) Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Во Македонија уште два случаја на западнонилска треска

Р.С.Европа - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Дете и жена заразени од западнонилска треска

+инфо - 24.09.2012

Малолетник и жена се новите заразени со опасниот западнонилски вирус. За новите заразени информираат од Клиниката за инфективни болести, има и лабораториска потврда од Институтот за јавно здравје во ...

Жена и дете- нови заразени од Западнонилска треска

Курир - 24.09.2012

Смртоносниот вирус зема замав во земјава. Минатата недела ја зема и првата жртва, а двајца беа хоспитализирани. Едно дете и една жена се новите заразени од Западнонилска треска.

Уште двајца заболени од западнонилската треска во Македонија

Press24 - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Западнонилска треска во Македонија: заразени дете и жена

МКД - 24.09.2012

Дете и една жена се новите заразени од з ападнонилска треска во Македонија. За нив веќе има и лабораториска потврда од Институтот за јавно здравје во Скопје.

Двегодишно дете и 84-годишна жена новозаразени со западнонилска треска

Нетпрес - 24.09.2012

Два нови случаи на заразени со Западнонилската треска се регистрирани во земјава, информираат надлежните. Лабораториските наоди покажале присуство на вирусот кај дете на возраст од две години и една ...

Уште два нови случаи на западнонилска треска во Македонија

Кајгана - 24.09.2012

Два нови случаи на западнонилска треска се регистрирани во Македонија. Станува збор за 84-годишна пациентка, која е сместена на Клиниката за инфективни болести и за двегодишно дете, сместено на ...

Нови случаи на западнонилска треска во Македонија

А1 On - 24.09.2012

Два нови случаи на западнонилска треска се потврдени денеска. Едната е жена на 84 години и е сместена на Клиниката за инфективни болести, а другиот случај е двегодишно дете кое е хоспитализирано на ...

Потврдени уште два случаја на западнонилска треска

МРТ - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Два нови случаи на западнонилска треска во Македонија

Макфакс - 24.09.2012

Два нови случаи на западнонилска треска се регистрирани во Македонија. Станува збор за 84-годишна пациентка, која е сместена на Клиниката за инфективни болести и за двегодишно дете, сместено на ...

Два нови случаи на западно - нилска треска

Алфа - 24.09.2012

Потврдени се уште два нови случаи на вирусот Западен нил. Станува збор за 84- годишна пациентка, која е сместена на Инфективна клиника и за 2- годишно дете кое се лекува на Детската клиника.

Потврдени уште два случаја на западнонилска треска. Заразени се жена и дете

Кирилица - 24.09.2012

- Се работи за пациентка на возраст од 84 години, сместена на Клиниката за инфективни болести и за дете на возраст од околу две години, сместено на Клиниката за детски болести.

Двегодишно дете и 84-годишна жена новозаразени со западнонилска треска

Точка - 24.09.2012

Два нови случаи на заразени со Западнонилската треска се регистрирани во земјава, информираат надлежните. Лабораториските наоди покажале присуство на вирусот кај дете на возраст од две години и една ...

Двајца ново заразени од западнонилска треска

Sky - 24.09.2012

Западнонилската треска зарази малолетник и жена. Според Клиниката за инфективни болести, за новите два случаи има и лабораториска потврда од Институтот за јавно здравје во Скопје.

Потврдени уште два случаја на западнонилска треска

Денешен - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска, информира денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска.

Старица и бебе заболеле од западнонилска треска во Македонија

Либертас - 24.09.2012

Потврдени се уште два позитивни случаја на западнонилска треска во Македонија, информираше денеска раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска.

Два нови случаи заразени со нилска треска

Вечер Прес - 24.09.2012

НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА ВО СКОПЈЕ Две и полгодишно девојче и осумдесет и четиригодишна жена се двата нови позитивни случаи кои вчера беа потврдени од страна на раководителот на Секторот за ...

Дете и жена заболени од нилска треска во тешка состојбa

Н.Македонија - 24.09.2012

Дете и повозрасна жена се нови пациенти заболени од западнонилска треска кои се хоспитализирани на скопската Инфективна клиника Двајцата пациенти кои имаат воспаление на мозокот се наоѓаат во тешка ...