TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лутовски: Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

Утрински - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Лутовски: Екстерното тестирање не е единствениот проблем на студентите

24 Вести - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Зад протестите стојат единствено студентите, вели Дејан Лутовски од организацијата „Студентски пленум“, во неделното интервју за Радио ...

Премиерот Груевски тврди дека зад студентските протести стои опозицијата

24 Вести - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски директно обвини дека зад студентските протести стои опозициската партија. Тој во вчерашното гостување на Сител посочи дека токму СДСМ ги организирала и ги поттикнувала студентите да излезат на протести - Политиката ги вади ...

Студентскиот пленум бара од премиерот да не ги партизира

Телма - 23.11.2014

Се заострува вербалниот дуел меѓу премиерот и студентскиот пленум. Обвинувањата кои Груевски ги искажа во вчерашното телевизиско интервју дека зад нив стои СДСМ, но и одредени професори од Правниот, Економскиот и Архитектонскиот факултет кои по ...

(ВИДЕО) Лутовски: Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

А1 On - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Студентски пленум: Уморни сме од реториката на премиерот со која сака да не партизира и делегитимира

+инфо - 23.11.2014

Се заострува вербалниот дуел меѓу премиерот и студентскиот пленум. Обвинувањата кои Груевски ги искажа во вчерашното телевизиско интервју дека зад нив стои СДСМ, но и одредени професори од Правниот, Економскиот и Архитектонскиот факултет кои по ...

Студентски пленум: Уморни сме од реторика

Нова ТВ - 23.11.2014

Се заострува вербалниот дуел меѓу премиерот и студентскиот пленум. Обвинувањата кои Груевски ги искажа во вчерашното телевизиско интервју дека зад нив стои СДСМ, но и одредени професори од Правниот, Економскиот и Архитектонскиот факултет кои по ...

Лутовски - Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

Р.С.Европа - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Студенсткиот апејрон

Факултети - 23.11.2014

Студентите веќе почнаа да се креваат против екстерното (надворешното) тестирање. Претходно имаше големи побуни и за условите во студентските домови, што значи активизмот на македонските студенти започна, иако малце задоцнето, но сепак за пофалба е ...

Лутовски: Има многу проблеми, ама екстерното ја прелеа чашата!

+инфо - 23.11.2014

Екстерното тестирање не е единствениот проблем на студентите но тоа беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација – тврди во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“ Дејан Лутовски од студентското движење „Студентски ...

Лутовски – Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

Радио МОФ - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Лутовски за РСЕ: Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

Нова ТВ - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Кој ги манипулира студентите?

А1 On - 23.11.2014

По денешните изјави на провладините медиуми на студенти кои велат дека биле измалипулирани, бидејќи не знаеле дека нема екстерно полагање не било планирано, на социјалната мрежа Фејсбук се појави слика кај е еден од студентите.

ФОТО Кој ги манипулира студентите?

+инфо - 23.11.2014

По денешните изјави на провладините медиуми на студенти кои велат дека биле измалипулирани, бидејќи не знаеле дека нема екстерно тестирање, на социјалната мрежа Фејсбук се појави слика за еден од студентите, објави А1 ...

Лутовски: Eкстерното ја прелеа чашата!

Либертас - 23.11.2014

Екстерното тестирање не е единствениот проблем на студентите но тоа беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација – тврди во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“ Дејан Лутовски од студентското движење „Студентски ...

Студентски пленум: Уморни сме од реториката на премиерот со која сака да не партизира и делегитимира

Либертас - 23.11.2014

Се заострува вербалниот дуел меѓу премиерот и студентскиот пленум. Обвинувањата кои Груевски ги искажа во вчерашното телевизиско интервју дека зад нив стои СДСМ, но и одредени професори од Правниот, Економскиот и Архитектонскиот факултет кои по ...

Лутовски: Проблемите на студентите се многу, но екстерното ја прелеа чашата

Sky - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Студентски пленум: Уморни сме од реториката на премиерот

Локално - 23.11.2014

Вербалниот дуел меѓу Премиерот и студентскиот пленум се заострува. Обвинувањата кои Груевски ги искажа во вчерашното телевизиско интервју дека зад нив стои СДСМ, но и одредени професори од Правниот, Економскиот и Архитектонскиот факултет кои по ...

(Видео) Лутовски: Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

Локално - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

ВИДЕО Лутовски (Студентски пленум): Екстерното ја прелеа чашата!

Бриф - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

ФОТО: Кој ги манипулира студентите?

Либертас - 23.11.2014

По денешните изјави на провладините медиуми на студенти кои велат дека биле измалипулирани, бидејќи не знаеле дека нема екстерно тестирање, на социјалната мрежа Фејсбук се појави слика за еден од студентите, објави А1 он.

Проблеми многу, ама екстерното ја прелеа чашата

Тера - 23.11.2014

Екстерното тестирање за жал не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка на вриење за некоја плодна студентска мобилизација, вели Дејан Лутовски од студентската ...

Екстерното ја прелеа чашата преполна со проблеми

Идивиди - 23.11.2014

Екстерното тестирање на студентите е една од најактуелните теми во моментот. Додека министерот за образование Абдилаќим Адеми и премиерот Никола Груевски се обидуваат да ја оправдаат потребата од тестирање, студентската заедница се уште стои на ...

Студентски пленум: Владата ја крши автономијата на Универзитетот

Нова ТВ - 22.11.2014

Од Студентскиот пленум денеска преку соопштение реагираат на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски. Од таму велат дека може да се забележи омекнување во ставот на премиерот, но сепак и понатаму се инсистира на екстерното оценување.

Студентите се храбри, но треба нешто пожестоко!

Окно - 22.11.2014

Уште на самиот ден од масовниот студентски протест напишав како не верувам дека тие млади луѓе кои успеаја да нѐ возбудат и во исто време да нѐ засрамат, треба да се обременуваат со поголеми одговорности, со некакви општествени промени, со големите ...

Зошто германското бесплатно образование и не е баш најдобра идеја?

Факултети - 22.11.2014

Факултетите во Германија неодамна станаа бесплатни за секого - дури и за интернационалните студенти, откако Долна Саксонија стана последната држава во земјата која ја отфрли факултетската школарина.

БИЛО „ЕКСТЕРНО“ ИЛИ „ДРЖАВЕН ИСПИТ“: Студентите ја отфрлија и новата иницијатива на Министерот Адеми!

Фактор - 22.11.2014

Пет дена по студентскиот марш против идејата за воведување на државни испити за студентите во втора и четврта година од студиите и скоро два месеци по објавата на надлежните дека ќе воведат тестирање налик на екстерното, сеуште во јавноста е нејасно ...

Наши студенти учат надвор од државата со европски пари

Н.Македонија - 22.11.2014

За да има што поголема мобилност на студенти, треба да има квалитетни политики, за кои требаат пари за да се реализираат. Размената на студенти и на кадар се прави преку програмите „Еразмус“, „Сократес“, „Базилеус“ ЕКОНОМСКИОТ ФАКУЛТЕТ СО НАЈМНОГУ ...

Студентите до премиерот: Ова е битка за сите генерации

Утрински - 21.11.2014

„Нашата цел не беше некој да ги помилува тие што излегоа на марш во понеделникот, туку револт поради состојбата на високото образование и надеж за промена“. Ова е пораката што му ја испратија студентите на премиерот Никола Груевски, откако тој ...

Студентите не прифаќаат „модифицирано“ екстерно

24 Вести - 21.11.2014

Екстерното оценување на факултетите од идеја стана предлог верзија. Иако првично надлежните најавија дека доколку не се положат двата државни испити во втора и четврта година студентот ќе го изгуби правото на студирање, сега излегоа со поблага ...

Владата нема да се повлече од екстерното за студентите

Алсат-М - 21.11.2014

Наскоро ќе биде претставен конечниот предлог за екстерното тестирање за студентите- најави министерот за образование Абдулаќим Адеми. Тоа ќе важи само за новите студенти и тие ќе полагаат се додека не добијат преодна оценка.

Студентски пленум: Со нашиот марш не баравме помилување од премиерот, туку го покажавме револтот од состојбите во ...

Фокус - 21.11.2014

Според нив, Студентскиот пленум цврсто стои на ставот дека нема да се откажеме во името на ниту една генерација, која би ги трпела последиците од реформата. Откако премиерот Никола Груевски излезе вчера и нагласи дека екстерното тестирање на ...

Студентите предвесник на промените

Дневник - 21.11.2014

Се случи и тоа! Чист студентски протест. Протест без политичка или каква било друга позадина. Се случи искрен, енергичен и масовен протест во кој студентите се обединија. Тоа беше официјален студентски протест против екстерното тестирање на ...

Атанасов: На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица

Фокус - 21.11.2014

Според него, професорите се тие кои оценуваат, а не владата. Уште еднаш нагласи дека опозиционерите се против воведување на екстерното тестирање. На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица.

Универзитетот на Југоисточна Европа ја одбележа тринаесетгодишнината

Дневник - 21.11.2014

Благодарение на високиот квалитет на наставата, Универзитетот на Југоисточна Европа е меѓу трите најдобри универзитети во Македонија и добро котира и во меѓународни рамки, изјави вчера ректорот Замир Дика на прославата на 13-годишнината од ...

Надлежните нудат „поблаго” екстерно за факултетите

24 Вести - 21.11.2014

Надлежните се посигурни во идејата за спроведување на екстерно тестирање на факултетите, но со поблага верзија од првично најавената. Според новиот предлог екстерното ќе важи од следната година за новозапишаните студенти и нема да им го ограничи ...

Студентски пленум му реплицира на премиерот Груевски

Телма - 21.11.2014

-Иакo е неизбежно да забележиме омекнување на реториката на премиерот Никола Груевски, (а истиот беше случај и со министерот Адеми), сепак понатаму се инсистира на спроведување на дадената мерка.

ВАНКОВСКА: Професорите имаат морална должност да стојат до студентите

Телеграф - 21.11.2014

По студентската лекција по демократија и активизам, на ред се професорите, но тие не смеат да го „киднапираат“ студентското движење. Тоа мора да се чува од секакви обиди за политичко и НВО-профитерство, а такви веќе има, вели професорката Ванковска ...

Студентски пленум: Не омаловажувајте - ние сме политизирани, но не партизирани

+инфо - 21.11.2014

После обидите кои изобилно се правеа во изминативе три дена да се придадат инакви мотиви на студентскиот протест во Скопје, со обид, по добро испробаниот рецепт, тој да се прогласи за „дело на ѓаволот“, се огласи организаторот на протестот.

Идеи за Студентски пленум

Окно - 21.11.2014

Обичај е по секое поголемо случување сите да напишеме по нешто за тоа, па така и овој пат за студентските протести против екстерното тестирање. Сакам да ги ставам во втор план дебатите за тоа дали протестот е политички и дали студентите си го следат ...

Студентите очекуваат власта да се повлече од екстерното

Р.С.Европа - 21.11.2014

Зошто мнозинството професори, иако се засегнати од законот, на студентите кои протестираа, им даваат само „задкулисна подршка? Од Студентскиот пленум очекуваат министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми да донесе одлука за повлекување на ...

Студентите го подбраа Груевски: Дали се надевате на сервилноста на идните студенти?

+инфо - 21.11.2014

Сосема неприфатливо за Студентскиот пленум е она што вчера го најави премиерот Никола Груевски, дека ќе има екстерно тестирање, но не за студентите што протестираат, туку за идните, и дека тестирањето ќе се спроведува неограничен број пати, додека ...

Студентскиот пленум реагира на изјавата на Премиерот

Р.С.Европа - 21.11.2014

Од Студентскиот пленум денеска преку соопштение реагираат на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски. Од таму велат дека може да се забележи омекнување во ставот на премиерот, но сепак и понатаму се инсистира на екстерното оценување.

Студентски пленум до премиерот: Со екстерното тестирање се прекршува Уставот

Макфакс - 21.11.2014

Со екстерното тестирање, во каков и да е модел, сепак се прекршува Уставот во делот автономија на Универзитетот, се вели во изјавата на студентскиот пленум, по повод изјавата на премиерот Никола Груевски во врска со екстерното тестирање на ...

ВИДЕО СДСМ: Власта целосно да се откаже од екстерното на факултетите!

+инфо - 21.11.2014

Претседателот на комисијата за образование и наука на СДСМ, Петар Атанасов, на денешната прес-конференција и порача на владата да сфати дека професорите се тие кои оценуваат, а не владата.

Студентски пленум: Нема да се откажеме од барањата и во името на идните генерации

МКД - 21.11.2014

И премиерот Никола Груевски и министерот за образование Абдулаќим Адеми ја омекнаа малку реториката кон студентите, но тие и понатаму се цврсти во ставот дека екстерно ќе има, што за нас е сосема неприфатливо, реагира Студентскиот пленум на ...

МОФ: Има механизми да се провери дали образованието е квалитетно, не треба екстерно!

+инфо - 21.11.2014

Младински образовен форум се приклучува кон аргументите дека екстерното тестирање во високото образование не е потребно. Од организацијата велат дека иако не е јасно кој конкретен проблем со квалитетот на образованието сака да го реши екстерното ...

(ВИДЕО) СДСМ: Власта целосно да се откаже од екстерното тестирање за студентите

А1 On - 21.11.2014

„На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица. Не му се допаѓа големата река студенти која отворено и се спротивстави на власта борејќи се за своите права. Студентите знаат дека оваа власт дебата не дозволува.

Студентски пленум до премиерот: Екстерното тестирање е неприфатливо!

Радио МОФ - 21.11.2014

Студентскиот пленум преку соопштение реагираше на изјава на премирот Никола Груевски кој вчера соопшти дека екстерното ќе важи само за идните студенти и ќе се полага повеќепати. Студентите забележуваат омекнување во ставот на премиерот, но ...

СДСМ: Власта целосно да се откаже од екстерното тестирање за студентите

Нова ТВ - 21.11.2014

-На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица. Не му се допаѓа големата река студенти која отворено и се спротивстави на власта борејќи се за своите права. Студентите знаат дека оваа власт дебата не дозволува.

Рекација на студентите по повод изјавата на Премиерот, Никола Груевски

Факултети - 21.11.2014

Изјава на студентскиот пленум по повод изјавата на Премиерот на Република Македонија ви ја пренесуваме во целост. Иако е неизбежно е да забележиме омекнување на реториката на премиерот (истото беше случај и со министерот Адеми), сепак понатаму се ...

Студентски пленум до премиерот: Со екстерното тестирање се прекршува Уставот

Кајгана - 21.11.2014

Со екстерното тестирање, во каков и да е модел, сепак се прекршува Уставот во делот автономија на Универзитетот, се вели во изјавата на студентскиот пленум, по повод изјавата на премиерот Никола Груевски во врска со екстерното тестирање на ...

Студентите да не се задоволуваат со ситни успеси

Окно - 21.11.2014

Секоја чест за студентите за тоа што дигнаа глас. Како поранешен студентски активист, сликите и впечатоците од Скопје скроз ме разнежнија, и ми влеаја надеж. Но, поучен од лекциите од минатото би сакал да повикам на трезвена дискусија и избегнување ...

Предлог-верзија за државниот испит има, Адеми ги повика студентите на разговор

Алфа - 21.11.2014

Предлог- верзија како би изгледал државниот испит кој ќе треба да го полагаат студентите има вели министерот за образование Адеми. Целта со воведување на тестирањето е да се подигне квалитетот во високото образование, додава дека тоа нема да биде ...

СДСМ бара од власта целосно да се откаже од екстерното

Фактор - 21.11.2014

-На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица. Не му се допаѓа големата река студенти која отворено и се спротивстави на власта борејќи се за своите права, ова на денешната прес конференција го изјави Петар Атанасов од СДСМ.

Студентски пленум: Дали изјавата на премиерот значи дека тој се надева на сервилноста на идните генерации

Локално - 21.11.2014

Неприфатливо за Студентскиот пленум е она што вчера го најави премиерот Никола Груевски, дека ќе има екстерно тестирање, но не за студентите што протестираат, туку за идните, и дека тестирањето ќе се спроведува неограничен број пати, додека ...

Студентски пленум: Премиерот јавно не помилува нас, надевајќи се на сервилноста на идните генерации?!

Либертас - 21.11.2014

Студентски пленум реагираше на вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски за најавите за воведување екстерно тестирање. Нивната реакција ви ја пренесуваме во целост: Иако е неизбежно да забележиме омекнување на реториката на премиерот (истото ...

Студентски пленум: Универзитетот е највисока образовна инстанца во општеството, и извршната власт не смее да ...

Фактор - 21.11.2014

Вчера премиерот Никола Груевски излезе со најави за нови предлог измени за екстерното тестирање на студентите нагласувајќи дека истото нема да важи за студентите кои веќе студираат туку за идните генерации, а од студентскиот пленум денеска излегоа ...

Студентски пленум: Исполитизирани и испартизирани не е исто

Либертас - 21.11.2014

Студентскиот пленум изреагира против тврдењата дека студентките протести се со партиска позадина: Бидејќи веќе имаше неколку обиди (од страна на медиуми, структури и индивидуи) да се дискредитира активноста на Студентскиот пленум преку повикување на ...

(Видео) СДСМ: ВЛАСТА ЦЕЛОСНО ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ

Локално - 21.11.2014

На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица. Не му се допаѓа големата река студенти која отворено и се спротивстави на власта борејќи се за своите права, изјави на денешната прес-конференција Петар Атанасов, претседател на ...

(ВИДЕО) Атанасов: Власта целосно да се откаже од екстерното тестирање за студентите!

Либертас - 21.11.2014

Прес конференција на Петар Атанасов, претседател на Комисијата за образование и наука: На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица. Не му се допаѓа големата река студенти која отворено и се спротивстави на власта борејќи се за ...

„Студентски пленум“: Груевски омекна за екстерното, но не се премисли

Sky - 21.11.2014

„Студентски пленум“ го потсетува Груевски дека каков и да е моделот на спроведување на екстерното оценување, тоа сепак ја крши автономијата на Универзитетот, реагираат оттаму на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски.

Студентски пленум: Дали премиерот јавно не помилува нас и се надева на сервилноста на идните генерации?

Бриф - 21.11.2014

Студентскиот пленум реагира на вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски за најавите за воведување екстерно тестирање. Нивната реакција ви ја пренесуваме во целост: Иако е неизбежно да забележиме омекнување на реториката на премиерот (истото ...

Атанасов: СДСМ е против екстерното тестирање

Н.Македонија - 21.11.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е против екстерното тестирање, изјави на денешната прес-конференција Петар Атанасов, претседател на партиската Комисија за образование и наука - Власта мора да научи дека професорите се тие кои оценуваат, а ...

Студентски пленум: Екстерното за нас е неприфатливо

Н.Македонија - 21.11.2014

Иако има омекнување на реториката на премиерот и на министерот Адеми, сепак понатаму се инсистира на спроведување на дадената мерка. Тие се цврсти во ставот дека екстерно ќе има, што за нас е сосема неприфатливо, реагираат со соопштение од движењето ...

Нови протести на студентите, ако не се повлече предлогот за екстерно

Призма - 20.11.2014

Деканите на неколку факултети што ги консултираше БИРН велат дека се подготвени на дебата и дискусија за воведување екстерно тестирање, но само кога ќе видат готов документ и предлог од Министерството за образование Екстерното тестирање ќе го ...

УЈИЕ одбележа 13 години од основањето

Алсат-М - 20.11.2014

Универзитетот на Југоисточна Европа, одбележа 13 години од неговото основање. Од идејата до реализацијата, не беше воопшто лесно, изјави ректорот на УЈИЕ, Замир Дика. Тој ги спомена и финансиските тешкотии со кои повремено се соочувале на овој ...

Груевски не одрекува екстерно за студентите

Алсат-М - 20.11.2014

Премиерот Груевски вети дека ќе го слушне гласот на студентите, но од друга страна, иако во помека варијанта, сепак опстои на позицијата на министерот за образование Адеми, зашто конкретно не кажа дека ќе се повлече иницијативата за екстерно ...

Универзитетот на Југоисточна Европа одбележа 13 години од основањето

Канал5 - 20.11.2014

Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска одбележа 13 години постоење. На свеченоста се обрати премиерот Никола Груевски, задоволен што универзитетот, во чие основање учествувал како член на Владата во 2001 година, денеска е на трето ...

Судири меѓу полицијата и студентите во Лондон

Канал5 - 20.11.2014

Улични битки избија во центарот на Лондон за време на студентскиот протестен марш на студентите против зголемувањето на надоместоците за образование. Околу 5.000 демонстранти маршираа до парламентот во Лондон, но една мала група се отцепи и ја ...

СДСМ му порача на Груевски да се откаже од екстерното тестирање на студентите

Фокус - 20.11.2014

Од СДСМ истакнаа дека се спротивставуваат на оваа идеја, потсетувајќи на лошите последици од овој проект во основното и средното образование. Откако и премиерот Никола Груевски денес потврди дека не се откажува од идејата за екстерно тестирање на ...

Екстерно само за идните студенти

24 Вести - 20.11.2014

Владата е подготвена да прифати дел од забелшките од студентите и професорите за најавеното екстерно тестирање на факултетите. Според информациите до кои дојде 24 Вести, во предлогот кој официјално ќе биде понуден на дебата ќе има неколку компромиси ...

ФОТО: Универзитетот на Југоисточна Европа одбележа 13 години

Утрински - 20.11.2014

Моделот со кој пред 13 години се создаде високообразовна институција со која се формализира употребата на албанскиот јазик, понуди и високо образование споредливо со меѓународни стандарди и трендовите во образованието, отворено за сите студенти без ...

Одбележани 13 години од основањето на Универзитетот на Југоисточна Европа

Курир - 20.11.2014

Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска одбележа 13 години постоење. На свеченоста се обрати премиерот Никола Груевски, задоволен што универзитетот, во чие основање учествувал како член на Владата во 2001 година, денеска е на трето ...

[Галерија] Студентски марш во Лондон

Радио МОФ - 20.11.2014

Со слоганот „Бесплатно образование: Без такси. Без мерки за штедење. Без долг“, илјадници студенти вчера маршираа низ улиците на Лондон. Крајната цел на маршот беше Парламентот каде што одредена група од студентите што маршираа предизвика неред при ...

Петровски: Студентите сами треба да бараат да бидат проверувани за знаењето

+инфо - 20.11.2014

Филип Петровски вели дека не му биле докрај јасни актуелните студентски протести и дека имало иникации дека во нивната заднина стои опозициската СДСМ. Тој во интервју за „Утрински весник“ , на констатацијата дека се става на страната на оние кои се ...

СДСМ: Студентите, професорите и сите засегнати остро и јасно кажуваат НЕ ЗА ЕКСТЕРНО

А1 On - 20.11.2014

За какво „посилно знаење и поголема креативност” со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците и работата на професорите, се покажа тотално неуспешен во основното и средното ...

Универзитетот на Југоисточна Европа одбележа 13 години од основањето

А1 On - 20.11.2014

Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска одбележа 13 години постоење. На свеченоста се обрати премиерот Никола Груевски, задоволен што универзитетот, во чие основање учествувал како член на Владата во 2001 година, денеска е на трето ...

Саем на универзитети

Глас на Америка - 20.11.2014

Амбасадата на САД синоќа претстави 19 американски универзитети пред македонски средношколци Деветнаесет универзитети од САД би сакале во своите редови да имаат студенти од Македонија. На Саемот на универзитети, во организација на Амбасадата на САД, ...

СДСМ: За какво креативно екстерно говори Груевски?

+инфо - 20.11.2014

За какво „посилно знаење и поголема креативност“ со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците и работата на професорите, се покажа тотално неуспешен во основното и средното ...

Универзитетот на Југоисточна Европа одбележа 13 години постоење

Алфа - 20.11.2014

13 години напорна но и успешна работа одбележа денеска Универзитетот на Југоисточна Европа 13 години напорна но и успешна работа одбележа денеска Универзитетот на Југоисточна Европа. Тој е темел на новиот модел на високото образование кој се ...

Одбележани тринаесет години од основањето на Универзитетот на Југоисточна Европа

Телеграф - 20.11.2014

На одбележувањето на 13-годишнината од Универзитетот на ЈИЕ ректорот Замир Дика ги додели дипломите на петте новопроизведени доктори на науки, а свечено беше отворен и Центарот за производство на енергија од биомаса На националната ранг-листа на ...

Студентите се подготвени за нови протести доколку МОН не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање

Факултети - 20.11.2014

Деканите на неколку факултети што ги консултираше БИРН велат дека се подготвени на дебата и дискусија за воведување екстерно тестирање, но само кога ќе видат готов документ и предлог од Министерството за образование Студентите се подготвени за нови ...

Филип Петровски: Студентите треба да се среќни поради дополнителните проверки на знаењето

Либертас - 20.11.2014

Филип Петровски, раководител во државната лотарија поставен од неговата матична партија, владеачката ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за Утрински вели дека не му биле докрај јасни актуелните студентски протести и дека имало иникации дека во нивната заднина ...

Тројца повредени на студентските протести во Лондон

Sky - 20.11.2014

На студентските протести во центарот на Лондон дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, во кој полесено се повредени тројца полицајци. Неколку илјади студенти протестираа, противејќи се на зголемувањето на школарината.

Екстерно само за идните студенти

Тера - 20.11.2014

Владата е подготвена да прифати дел од забелшките од студентите и професорите за најавеното екстерно тестирање на факултетите. Според информациите до кои дојде 24 Вести, во предлогот кој официјално ќе биде понуден на дебата ќе има неколку компромиси ...

Филип Петровски: Секогаш гледам со симпатија на студентските движења и ставови

Пулс24 - 20.11.2014

„Не ми е до крај јасен протестот на студентите затоа што сметам дека секоја проверка на знаењето е добредојдена“, вели Филип Петровски, еден од лидерите на студентските протести во 1997 година.

Чемерски: Студентите дејствуваат зрело, мудро и добро организирано

Либертас - 20.11.2014

Решителноста на студентите да организираат и да го реализираат студентскиот марш зад кој застанаа илјадници нивни колеги, меѓу кои и многумина членови на академската заедница, го сврте вниманието на јавноста.

СДСМ: За какво знаење зборува Груевски, кога екстерното се покажа како неуспешно во основно и средно образование?

Либертас - 20.11.2014

„За какво “посилно знаење и поголема креативност” со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците и работата на професорите, се покажа тотално неуспешен во основното и средното ...

Универзитетот на Југоисточна Европа одбележа 13 години од основањето

Денешен - 20.11.2014

Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска одбележа 13 години постоење. На свеченоста се обрати премиерот Никола Груевски, задоволен што универзитетот, во чие основање учествувал како член на Владата во 2001 година, денеска е на трето ...

Филип Петровски: Студентите треба да се среќни поради дополнителните проверки на знаењето

Бриф - 20.11.2014

Филип Петровски, раководител во Државната лотарија поставен од неговата матична партија, владеачката ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за Утрински вели дека не му биле докрај јасни актуелните студентски протести и дека имало индикации дека во нивната заднина ...

Студентски протести во Лондон

еМагазин - 20.11.2014

Во центарот на Лондон полицајците фрлаа петарди за време на протестен марш на студентите против зголемувањето на надоместоците за образование, пренесе агенцијата Ројтерс. Стотици демонстранти успеаја да ги пробијат металните браници и упаднаа на ...

СДСМ распали по Никола Груевски за екстерното

Sky - 20.11.2014

За какво “ посилно знаење и поголема креативност” со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците и работата на професорите, се покажа тотално неуспешен во основното и средното ...

Кога ќе помислиш дека можеш да живееш подобро, на пленумот си!

Либертас - 20.11.2014

Десен клик → New → Microsoft Office Word Document. Rename → Студентски Пленум. Треба да напишам текст. Како да напишам текст за Студентски пленум? Како да ставам на хартија енергија, мисла, сила, настан, сплет и склоп на луѓе, знајни и незнајни, ...

Малиновски: Студентите се подготвени за нови протести

Локално - 20.11.2014

Студентите се подготвени за нови протести доколку Министерството за образование не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање. „Министерството треба да ја преиспита потребата за ваков испит, а не да дискутира за начините како тој да се воведе.

Студентите се судрија со полицајци на протест во Лондон

Локално - 20.11.2014

Улични битки избија во центарот на Лондон и полицајците фрлаа петарди за време на 5-илјадити протестен марш на студентите против зголемувањето на надоместоците за образование, пренесе агенцијата Ројтерс.

Држте го дубарџијата

Либертас - 20.11.2014

Три дена, ми се чини, му требаа на ВОЖДОТ да се соземе од гневот што го навлече кај студентите од неговото бескрајно самоволие. Не сакам ни да коментирам ни да ликувам од лекцијата што, признавам, тие му ја одржаа, а богами и нас не изненадија.

Студентите го перат колективниот срам на претходните генерации!

Фактор - 20.11.2014

Решителноста на студентите да организираат и да го реализираат студентскиот марш зад кој застанаа илјадници нивни колеги, меѓу кои и многумина членови на академската заедница, го сврте вниманието на јавноста.

Студентите се подготвени за нови протести ако не се повлече предлогот за екстерно

Либертас - 20.11.2014

Студентите се подготвени за нови протести доколку Министерството за образование не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање. „Министерството треба да ја преиспита потребата за ваков испит, а не да дискутира за начините како тој да се воведе.

Студентите најавија нови протести

Sky - 20.11.2014

Студентите се подготвени за нови протести доколку Министерството за образование не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање, вели Дарко Малиновски, активист на движењето „Студентски пленум“.

СДСМ: Студентите, професорите и сите засегнати остро и јасно кажуваат НЕ ЗА ЕКСТЕРНО

Локално - 20.11.2014

За какво „посилно знаење и поголема креативност” со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците и работата на професорите, се покажа тотално неуспешен во основното и средното ...

Иванов: Слушнете го гласот на студентите

Н.Македонија - 20.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои се соочуваат младите Нивната реакција е во функција на наоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во пресрет ...

Најавата за екстерно не е црно-бела слика

Н.Македонија - 20.11.2014

Сите мислевме дека ќе видиме пет-десет души, само неколку борци за студентски права, кои сме навикнати да ги гледаме одвреме-навреме како се бунтуваат за сенешто. Но овој пат сликата беше поинаква. И добро е што беше така.

Студентски протести во Лондон

Н.Македонија - 20.11.2014

Во центарот на Лондон полицајците фрлаа петарди за време на протестен марш на студентите против зголемувањето на надоместоците за образование, пренесе агенцијата Ројтерс Стотици демонстранти успеаја да ги пробијат металните браници и упаднаа на ...

Универзитетот на Југоисточна Европа одбележа 13 години од основањето

Lider - 20.11.2014

Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска одбележа 13 години постоење. На свеченоста се обрати премиерот Никола Груевски, задоволен што универзитетот, во чие основање учествувал како член на Владата во 2001 година, денеска е на трето ...

Иванов: Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

24 Вести - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Иванов - треба да се слушне гласот на студентите

Алсат-М - 19.11.2014

Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование, рече денеска претседателот Ѓорѓе Иванов. Тој вели дека како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите.

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

Утрински - 19.11.2014

Шефот на државата смета дека реакцијата на студентите е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество „Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се ...

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Дневник - 19.11.2014

Министерството за образование и наука, веројатно, до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и со студентите.

Саем на американски универзитети во Македонија

Канал5 - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Саем на американски универзитети во Македонија

Утрински - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Адеми :„Се уште не е донесена одлука за државен испит на универзитетите“

Канал5 - 19.11.2014

До средината на декември ќе се знае конечно ќе има или нема да има државен испит за студентите. Министерот адеми е зачуден зошто студентите протестираат иако дефинитивната одлука за државниот испит се уште не е донесена.

Студентски пленум: Адеми манипулира и дезинформира

Телма - 19.11.2014

Студентскиот пленум, во чија организација завчера се одржа масовниот протест на студентите, на синоќешниот состанок донесе заклучоци за натамошното дејствување и издаде писмена реакција во врска со коментарите кои за протестот и причините за ...

Студентскиот пленум со ново писмо до МОН

24 Вести - 19.11.2014

Студентскиот пленум упати уште едно писмо до Министерството за образование и наука повикувајќи го ресорниот министер јавно да го објави неговиот одговор. Студентите велат дека писмата упатени до надлежните се јавно достапни на страната на ...

Не баравме оставка од министерот, туку дебата

Вест - 19.11.2014

Студентскиот пленум реагираше на изјавата од министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми во која тој ги обвини дека во писмото што му го доставија од него побарале да си поднесе оставка и за тоа дека тој секогаш е достапен за разговор со ...

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

Вест - 19.11.2014

Претседателот на државата Ѓорги Иванов смета дека надлежните институции треба да седнат на дијалог со студентите и да ги сослушаат нивните барања. "Секоја реформа на високото образование бара вклучување на сите надлежни субјекти за изнаоѓање ...

Иванов бара да се чуе гласот на студентите, тие повторно му пишаа на министерот

24 Вести - 19.11.2014

Треба да се слушнат студентите, но потребен е дијалог за предизвиците во високото образование, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов, коментирајќи ги студентските протести. Тој вели дека како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш ...

Пленумот до Иванов: зошто молчевте кога протестиравме?

Телма - 19.11.2014

Еден ден по протестите, и речиси два месеца по обелоденувањето на идејата за екстерното оценување за студентите, се огласи и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Неговиот став го искажа во струмичкото Ново село, од позиција на претседател, но и ...

ДУТ без одговор за постапките на дисциплинската

Алсат-М - 19.11.2014

Сѐ уште нема одговор од раководството на ДУТ околу одлуката на Дисциплинската комисија со која студентите беа повикани на информативен разговор. Алсат М по неколку обиди, не успеа на службените телефони да добие одговор.

Студентскиот пленум отфрла политичка позадина на протестот

Алсат-М - 19.11.2014

Студентскиот пленум кој го организираше протестот против екстерното тестирање, ја отфрла изјавата на министерот за образование Абдилаќим Адеми дека собирот и барањето за негова оставка имаат политичка позадина.

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

МРТ - 19.11.2014

Според Иванов, не само кај нас, туку во целиот свет има реформи во високото образование, и додаде дека секоја реформа бара вклучување на сите надлежни субјекти за изнаоѓање најдобри можни начини и решенија кои што ќе бидат од корист и за ...

Саем на американски универзитети во Македонија

Сител - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Писмо на „Студентски пленум“ до министерот Адеми: Сега имате адреса!

Нова ТВ - 19.11.2014

По протестите на студентите кои ги имаше околу 3.000 пред зградата на Министерството за образование и изјавата на министерот Абдулаќим Адеми кој рече дека немало адреса каде би одговорил на барањата, „Студентски пленум“ објави писмо каде што ...

Студентите подготвени повторно да излезат на протест!

+инфо - 19.11.2014

Наместо Министерството за образование да дискутира како да го спроведе екстерниот испит, треба да ја преиспита потребата за него, смета активистот на движењето Студентски пленум, Дарко Малиновски.

Писмо од загрижен студент до Министерот за образование

Факултети - 19.11.2014

Почитуван Министре, Не знам како да го започнам текстов (текст, бидејќи не сакав да напишам дека е писмо затоа што така ќе кажевте дека нема на која адреса да одговорите). Не сакам никаков одговор, сакам да ви го појаснам студентскиот живот на ...

Саем на американски универзитети во Македонија

Курир - 19.11.2014

По повод Меѓународната недела на образование Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети. На саемот ќе бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Димитар Башевски: Студенти, вашиот глас е големо охрабрување

А1 On - 19.11.2014

Писателот Димитар Башевски ги поддржа студентите и нивните барања, преку отворено писмо до медиумите. Тој пишува: „Сакам да им ја искажам својата поддршка на студентите на Македонија во овие моменти кога мирно а одлучно го креваат својот глас за ...

Забрчанец: „Лекцијата“ од Адеми вон демократските и политичките стандарди

+инфо - 19.11.2014

Откако министерот за образование Абдилаќим Адеми вчера се обиде да го дискредитира студентскиот протест против идејата за екстерно тестирање со тврдењето дека „некој стои зад протестот“, Марјан Забрчанец од Младинскиот образовен форум (МОФ) вели ...

Студентски пленум: Министерот манипулира, не сме побарале да даде оставка!

+инфо - 19.11.2014

Министерот за образование Абдилаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави студентскиот пленум за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, тврди за „Плусинфо“ Стефан Видиков, дел од ...

Студентски пленум: Министре Адеми, никој од Вас не побарал оставка, немојте да манипулирате!

МКД - 19.11.2014

Во писмото што за време на завчерашните студенстки протести му било предадено на министерот за образование Абдилаќим Адеми, никој никаде од него не бара оставка, реагираат денеска од неформалната организација Студентски пленум, организатор на ...

Студентски пленум: Министре Адеми, дојди ни на пленум!

+инфо - 19.11.2014

Студентскиот пленум во јавно обраќање до министерот за образование Абдилаќим Адеми, информира дека никаде во нивниот допис не побарал оставка на министерот, како што тој тврдеше вчера во изјава за медиумите.

Какви бунтовници, бе, студентите се обични опортунисти!

Окно - 19.11.2014

Имам впечаток дека општеството побрза својата нечиста совест да ја пикне во веш-машината на студентските протести! Но, се ми се чини дека капацитетите на пералницата не се соодветни на количеството тврдокорни дамки врз самоизвалканото самочувството ...

ИВАНОВ: Потребен е дијалог за високото образование

Телеграф - 19.11.2014

Треба да се слушне гласот на студентите и да се разговара за сите нивни сознанија и ставови, рече претседателот на државава Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои се соочуваат ...

Студентски пленум до Адеми - не побаравме оставка од вас

Р.С.Европа - 19.11.2014

Од Студентскиот пленум денеска реагираат на изјавата на министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми во однос на нивното писмо до него доставено на 17 овој месец. Тие му забележуваат на министерот дека има недоследности во неговата изјава.

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

Макфакс - 19.11.2014

Претседателот на државата Ѓорги Иванов смета дека надлежните институции треба да седнат на дијалог со студентите и да ги сослушаат нивните барања. "Секоја реформа на високото образование бара вклучување на сите надлежни субјекти за изнаоѓање ...

Иванов - треба да се слушне гласот на студентите

Р.С.Европа - 19.11.2014

Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование, рече денеска претседателот Ѓорѓе Иванов. Тој вели дека како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите.

Студентски Пленум: Не бараме оставка од министерот

Макфакс - 19.11.2014

Студентската иницијатива Студентски Пленум, која во понеделник го организираше протестот против екстерното тестирање во високото образование, во среда испрати писмо до министерот за образование и наука, Абдилаким Адеми, како реакција на неговата ...

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

Кајгана - 19.11.2014

Претседателот на државата Ѓорги Иванов смета дека надлежните институции треба да седнат на дијалог со студентите и да ги сослушаат нивните барања. „Секоја реформа на високото образование бара вклучување на сите надлежни субјекти за изнаоѓање ...

[Дебата] Од студентски протести до општествени промени

Радио МОФ - 19.11.2014

Пред два дена на Македонија и се случи голем студентски марш на кој неколку илјади студенти му кажаа „НЕ“ на предлогот за воведување екстерни тестови на универзитетите и побараа Владата и Министерството за образование да се повлечат од оваа идеја.

Протест на студентите во Лондон – бараат бесплатно образование

+инфо - 19.11.2014

Студентите во Лондон денеска масовно ќе излезат на протест против високите школарини и ќе го изнесат барањето за бесплатно образование, пренесува лондонски Гардиан. Се претпоставува дека овој студентски протест ќе биде најголем во последните четири ...

НМСМ: Властите да ги вклучат студентите кога планираат екстерно!

+инфо - 19.11.2014

Националниот младински совет на Македонија за студентскиот марш од понеделникот, како и за реакциите кои произлегоа од страна на институциите по неговото одржување смета дека студентскиот активизам треба да се сфаќа сериозно, без разлика дали е ...

Студентите во Лондон бараат бесплатно образование

Нетпрес - 19.11.2014

Студентите во Лондон денеска масовно ќе излезат на протест против високите школарини и ќе го изнесат барањето за бесплатно образование, пренесува лондонски Гардиан. Се претпоставува дека овој студентски протест ќе биде најголем во последните четири ...

ЛОНДОН: Студентите на улица, протести против големите такси за образование

Телеграф - 19.11.2014

Стотици демонстранти успеаја да ги пробијат металните огради и да упаднат на плоштадот пред британскиот Парламент, каде си разменија тупаници со полицајците кои ја обезбедуваа зградата Во центарот на Лондон дојде до улични судири со полицијата за ...

Студенти се судрија со полицијата во Лондон поради зголемување на таксите за образование

А1 On - 19.11.2014

Во центарот на Лондон денеска дојде до улични судири со полицијата за време на протестниот марш на околу 5.000 студенти против зголемувањето на таксите за образование, пренесоа британските медиуми.

ГАЛЕРИЈА Протест на студентите во Лондон – бараат бесплатно образование

+инфо - 19.11.2014

Студентите во Лондон денеска се судрија со полицијата на протестите против високите школарини и при тоа го изнесоа барањето за бесплатно образование, пренесува лондонски Телеграф. Се претпоставува дека овој студентски протест ќе биде најголем во ...

Иванов: Потребен е дијалог и да се слушне гласот на студентите

Нетпрес - 19.11.2014

Треба да се слушнат студентите, но потребен е дијалог за предизвиците во високото образование, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов, коментирајќи ги студентските протести. Тој вели дека како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш ...

Студенти се судрија со полицијата во Лондон поради зголемување на таксите за образование

Сител - 19.11.2014

Во центарот на Лондон денеска дојде до улични судири со полицијата за време на протестниот марш на околу 5.000 студенти против зголемувањето на таксите за образование, пренесоа британските медиуми.

Протест на студетите во Лондон

Р.С.Европа - 19.11.2014

За време на денешните протести на студентите во Лондон, избувнаа инциденти. Тие протестираа против зголемувањето на таксите за студирање. Околу 5.000 демонстранти маршираа до Парламентот во Лондон, но една мала група се отцепи и ја прекрши ...

Студенти, вашиот глас е големо охрабрување!

Окно - 19.11.2014

Сакам да им ја искажам својата поддршка на студентите на Македонија во овие моменти кога мирно а одлучно го креваат својот глас за нештата кои длабоко ги засегаат нив и ја засегаат оваа земја – најавениот Закон за екстерното, а со тоа и автономијата ...

Саем на американски универзитети во Скопје

Нетпрес - 19.11.2014

По повод Меѓународната недела на образование Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје организира Саем на универзитети.

Студентски пленум до Иванов: Зошто молчевте кога протестиравме?

+инфо - 19.11.2014

Еден ден по студентските протести во Скопје и речиси два месеца по обелоденувањето на идејата за екстерното оценување за студентите, се о гласи и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Неговиот став го искажа во струмичкото Ново село, од позиција ...

Странски студенти во САД

Глас на Америка - 19.11.2014

Повеќе отколку во која и да е друга држава во ...

Мартиновски: Екстерното не е добро решение

+инфо - 19.11.2014

Универзитетскиот професор Владимир Мартиновски вели дека ја поддржува иницијативата на студентите за сериозна јавна дебата за подигање на квалитетот на образованието. Тој е уверен дека екстерното тестирање не е добро решение, туку многу посериозното ...

[Видео] Од студентски протести до општествени промени

Радио МОФ - 19.11.2014

Дали последниот студентски марш ќе биде вовед во поголеми општествени промени, зошто студентите не го сакаат предлогот за воведување екстерно тестирање на универзитетите, кои се следните чекори на „Студентскиот пленум“, се само дел од прашањата на ...

Саем на американски универзитети во Македонија

Радио МОФ - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети , по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Писателот Башевски изрази поддршка за студентите: Вашиот глас е охрабрувачки

Нова ТВ - 19.11.2014

Писателот Димитар Башевски достави допис до редакцијата на НОВА со кој изразува поддршка за студентите, неговото писмо го пренесуваме во целост: „Сакам да им ја искажам својата поддршка на студентите на Македонија во овие моменти кога мирно а ...

Иванов: Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Press24 - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Иванов: Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Курир - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Иванов: Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Сител - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Саем на американски универзитети во Македонија

Алфа - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. Американската амбасада во Македонија денеска во Националната ...

Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Нетпрес - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Иванов: Барањата на студентите треба да бидат сослушани

Нова ТВ - 19.11.2014

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов при денешната посета во Ново Село искористи прилика да се произјасни за масовните протести на студентите против екстерното тестирање. - Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум ...

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

МКД - 19.11.2014

Реакцијата на студентите е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во пресрет на сите предизвици на високото образование, изјави претседателот на Македонија Ѓорге Иванов зво врска со студентскиот ...

„Студентски пленум“: Во писмото не сме побарале оставка од министерот

Радио МОФ - 19.11.2014

„Студентскиот пленум“ реагира на изјавата на министерот за образование Абдулаќим Адеми дека во писмото испратено до него за време на студентскиот марш во понеделникот ја побарале негова оставка.

Реакција на Студентски пленум по повод изјавата на Министерот за образование

Факултети - 19.11.2014

До Абдулаќим Адеми Министер за образование, наука и спорт Почитуван Министер Адеми, Ви се обраќаме со цел одговор на вашата изјава во медиумите во однос на писмото доставено до МОН на 17.10.201 4.

Саем на американски универзитети во Македонија

А1 On - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Студентски пленум: Не побаравме оставка од министерот Адеми

А1 On - 19.11.2014

Министерот за образование Абдилаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави „Студентски пленум“ за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, се вели во соопштението од „Студентски пленум“.

Писмо:Студенти, вашиот глас е големо охрабрување

Локално - 19.11.2014

Со поддршка за студентите и нивните барања, преку писмо до медиумите, се огласи писателот Димитар Башевски. Писмото ви го пренесуваме во ...

Студенти, вашиот глас е големо охрабрување

Либертас - 19.11.2014

Со поддршка за студентите и нивните барања, преку писмо до медиумите, се огласи писателот Димитар Башевски. Писмото ви го пренесуваме во продолжение: Сакам да им ја искажам својата поддршка на студентите на Македонија во овие моменти кога мирно а ...

Саем на американски универзитети

Вечер Прес - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Саем на американски универзитети во Скопје

Точка - 19.11.2014

По повод Меѓународната недела на образование Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски" во Скопје организира Саем на универзитети.

Студентите до Адеми: Кога се најавува прекршување на правата, граѓаните имаат должност да реагираат

Бриф - 19.11.2014

Студентскиот пленум испрати одговор до министерот за образование, Абдилаќим Адеми, кој вчера изрази сомнение дека студентите се организатори на завчерашниот протест. Почитуван Министер Адеми, Ви се обраќаме со цел одговор на вашата изјава во ...

Иванов: Да се слушне гласот на студентите!

Вечер Прес - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Иванов: Треба да се слушат студентите. Промените треба да се корисни за студентите, стопанството и институциите

Либертас - 19.11.2014

Реакцијата на студентите е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во пресрет на сите предизвици на високото образование. Треба да се слушне гласот на студентите и да се разговара за нивните сознанија ...

Студентите до Иванов: Зошто молчевте кога протестиравме?

Либертас - 19.11.2014

Еден ден по протестите, и речиси два месеца по обелоденувањето на идејата за екстерното оценување за студентите, се огласи и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Неговиот став го искажа во струмичкото Ново село, од позиција на претседател, но и ...

Судир на студентите и британската полиција, поради зголемените такси

Денешен - 19.11.2014

Во центарот на Лондон денеска дојде до улични судири со полицијата за време на протестниот марш на околу 5.000 студенти против зголемувањето на таксите за образование, пренесоа британските медиуми.

ВИДЕО: Студентите кои излегоа на протест – гости во 24 Анализа на 24 Вести

Либертас - 19.11.2014

Ви го пренесуваме вчерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде гостуваа тројца студенти од Студентски пленум кои учестуваа на завчерашниот протест низ скопските улици каде во фокусот беше најавеното екстерно тестирање во високото образование.

Будење на студентите

Либертас - 19.11.2014

Кога гладна мечка ќе се разбуди од длабок сон, велат многу е опасна Студентите оваа доцна и мека есен излегоа на скопските улици да покажат дека се живи и здрави, дека се тука, дека постојат и дека не сакаат да бидат повеќе аморфна маса која ...

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

Република - 19.11.2014

- Реакцијата на студентите е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во пресрет на сите предизвици на високото образование – изјави претседателот на Македонија Ѓорге Иванов зво врска со студентскиот ...

Студентски Пленум: Не бараме оставка од министерот

Тера - 19.11.2014

Студентската иницијатива Студентски Пленум, која во понеделник го организираше протестот против екстерното тестирање во високото образование, во среда испрати писмо до министерот за образование и наука, Абдилаким Адеми, како реакција на неговата ...

Кога ги имаат прашањата од екстерното

Panika.be - 19.11.2014

Кога од партија ќе ти кажат дека ги имаат прашањата за екстерното ...

Иванов: Треба да се слушне гласот на студентите

Бриф - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Полицијата се судири со студентите кои протестираа во Лондон

Локално - 19.11.2014

Неколку илјади студенти денеска протестираа во центарот на Лондон, противејќи се на зголемувањето на школарината. На протестите дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата. Во нередите тројца полицајци се повредени.

Студентите го прашаа Иванов: Каде бевте кога ги изнесуваме барањата?

Фактор - 19.11.2014

Два дена откако помина маршот на кој студентите го искажаат своето „НЕ“ за екстерното тестирање, денеска се огласи и претседателот Ѓорѓе Иванов по ова прашање. Имено, тој својот став и мислење ги искажа при постета на струмичко Ново село од позиција ...

Судири на студентите и полицијата во Лондон

Вечер Прес - 19.11.2014

Денешниот марш е првиот студентски протест во Лондон по три години, забележаа британските медиуми. Во центарот на Лондон денеска дојде до улични судири со полицијата за време на протестниот марш на околу 5.000 студенти против зголемувањето на ...

Студентите до Адеми: Кога се најавува прекршување на правата, граѓаните имаат должност да реагираат

Либертас - 19.11.2014

Студентскиот пленум испрати одговор до министерот за образование, Абдилаќим Адеми, кој во целост ви го пренесуваме во продолжение: Почитуван Министер Адеми, Ви се обраќаме со цел одговор на вашата изјава во медиумите во однос на писмото доставено до ...

Студентски пленум до Иванов: Зошто молчевте кога протестиравме?

Локално - 19.11.2014

Изјавата на Иванов не беше она што го очекуваа студентите. Ова, велат, е уште еден вид манипулација слична на вчерашното обраќање на министерот Адеми – Таа изјава требаше да ја даде кога ги изнесовме нашите барања и проблеми, а не денеска, од некое ...

Студентите до властите во Британија: Не ги зголемувајте таксите за студирање

Вечер Прес - 19.11.2014

За време на денешните протести на студентите во Лондон имало и инциденти. Тие протестираа против зголемувањето на таксите за студирање. Околу 5.000 демонстранти маршираа до Парламентот во Лондон, но една мала група се отцепи и ја прекрши полициската ...

Мартиновски: Екстерното не е добро решение

Либертас - 19.11.2014

Универзитетскиот професор Владимир Мартиновски вели дека ја поддржува иницијативата на студентите за сериозна јавна дебата за подигање на квалитетот на образованието. Тој е уверен дека екстерното тестирање не е добро решение, туку многу посериозното ...

Студентски пленум: Адеми манипулира, не сме побарале да даде оставка

Локално - 19.11.2014

Министерот за образование Абдулаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави студентскиот пленум за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, тврди за „Плусинфо“ Стефан Видиков, дел од ...

Иванов: Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Денешен - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Саем на американски универзитети

еМагазин - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот ќе бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Точка - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Студентите контра министерот: Никој не Ви побара оставка!

Фактор - 19.11.2014

Студентите испратија уште едно писмо до министерот за образование Абдилаќим Адеми, во кое тврдат дека од него не бараат оставка, туку откажување од проектот за екстерно тестирање. Организацијата „Студентски пленум“, која ги организира студентските ...

Студенти се судрија со полицијата во Лондон

Н.Македонија - 19.11.2014

Во центарот на Лондон денеска дојде до улични судири со полицијата за време на протестниот марш на околу 5.000 студенти против зголемувањето на таксите за образование, пренесоа британските медиуми Стотици демонстранти успеаја да ги пробијат ...

До 15 декември ќе се знае дали ќе има екстерно тестирање

Н.Македонија - 19.11.2014

Средината на декември е рокот што си го дадоа одговорните во Министерството за образование и наука, во кој треба да одлучат дали студентите ќе треба да полагаат државен испит за да ги потврдат знаењата На студентски марш младите завчера јасно го ...

Иванов: Потребен е дијалог за предизвиците во високото образование

Lider - 19.11.2014

Како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш сум посветувал внимание на сите предизвици со кои што се соочуваат младите. Нивната реакција е во функција на изнаоѓање начини за водење дијалог во нашето општество, како да се излезе во ...

Студенти се судрија со полицијата во Лондон поради зголемување на таксите за образование

Lider - 19.11.2014

Во центарот на Лондон денеска дојде до улични судири со полицијата за време на протестниот марш на околу 5.000 студенти против зголемувањето на таксите за образование, пренесоа британските медиуми.

Саем на американските универзитети во Македонија

Lider - 19.11.2014

Американската амбасада во Македонија денеска во Националната универзитетска библиотека во Скопје организира Саем на универзитети, по повод Меѓународната недела на образование. На саемот бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе ...

Студентите со марш против екстерно тестирање

Дневник - 18.11.2014

Меѓународниот ден на студентите денеска беше одбележан со студентски марш во Скопје под мотото „Заедно против екстерното тестирање на факултетите“, организиран од „Студентски пленум“. Студентите што учествуваа во маршот тргнаа од платото на ...

Адеми останува за екстерно, во студентските протести гледа политичка позадина

24 Вести - 18.11.2014

Протестот на студентите, кои вчера маршираа против воведувањето на екстерно тестирање на универзитетите, бил со политичка позадина, смета министерот за образование Абдилаќим Адеми. До ваков заклучок министерот дошол по повиците на дел од студентите, ...

Одука за екстерното за студентите во декември

Телма - 18.11.2014

Министерот Адеми вчера не одговори на повикот на студентите да излезе и да се сретне со нив, но затоа денеска го стави под знак прашање мотивот за нивниот протест. Се сомнева дека зад револтот искажан од неколкуте илјади студенти вусшност се ...

Адеми: Студентските протести, сценарио со позадина

Алсат-М - 18.11.2014

Министерот за образование, Абдилаќим Адеми, ги оцени протестите на студентите како организирани и со позадина, а исто така и барањето на студентите за негова оставка го оценува како сценарио со позадина.

Студентска пролет – проникнаа никулците што ги посеавме

Фокус - 18.11.2014

Се случи долго чеканата „пролет“ во која никнаа нашите „кокичиња“. Сознанието дека, сепак сме оставиле зад нас живи никулци што ќе проникнат притив систематското флагрантното уривање на автономијата на универзитетот од страна на режимот, во мене ...

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Утрински - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

24 Вести - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдулаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Алсат-М - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Адеми: Лично сум за екстерно тестирање за студентите, ама не зависи само од мене

Вест - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

[Колумна] Кога ќе помислиш дека можеш да живееш подобро, на пленумот си!

Радио МОФ - 18.11.2014

Десен клик → New → Microsoft Office Word Document. Rename → Студентски Пленум. Треба да напишам текст. Како да напишам текст за Студентски пленум? Како да ставам на хартија енергија, мисла, сила, настан, сплет и склоп на луѓе, знајни и незнајни, ...

[Екстерно тестирање] Ќе го слушне ли Владата гласот на студентите?

Радио МОФ - 18.11.2014

Преку 2.000 студенти вчера излегоа на улица и маршираа против новата предложена реформа од Министерството за образование и наука – да се воведе државен испит во втора и четврта година на сите државни и приватни универзитети.

Амбасадата на САД организира Саем на универзитети

МКД - 18.11.2014

По повод Меѓународната недела на образование, Амбасадата на САД утре, 19 ноември, ќе организира Саем на универзитети во Националната универзитетска библиотека во Скопје. На Саемот ќе бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе зборуваат ...

Следниот месец ќе се знае дали ќе има државен испит на универзитетите

МРТ - 18.11.2014

Кон средината на декември ќе се знае дали ќе се воведе оценувањето за студентите и по кој модел ќе се реализира. Според министерот Aдеми оваа реформа нема да ја наруши автономијата на универзитетите ниту ќе биде товар за студентите...

Министерот за образование „отворен да ги прими студентите за да дискутираат“

Глас на Америка - 18.11.2014

Абдилаќим Адеми реагира на вчерашниот протест во Скопје, најави наскоро одлука за екстерното оценување „За мене е несфатливо зошто протестираа кога се` уште немаме утврдено дали ќе воведеме екстерно оценување или државен испит во високото ...

МОН: Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Телеграф - 18.11.2014

Ресорниот министер Абдилаќим Адеми вели дека прво ќе се консултира со студентите и со универзитетите Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која ...

Студентите уште чекаат реакција од МОН за екстерното тестирање

Макфакс - 18.11.2014

Ние како студентски пленум, сè уште чекаме реакција од Министерството за образование и наука. Ние ќе имаме одредени посоодветни мерки во однос на тоа што ќе го предложат, доколку воопшто одговорат на нашите барања.

Мене ќе ми ги дадат одговорите од екстерното, затоа не протестирам

А1 On - 18.11.2014

До нашата редакција пристигна мејл во кој студент со својот колега разговарал за вчерашниот протест против екстерниот испит кој Министерството за образование планира да го воведе во виоското образование.

Одлуката за државен испит на факултетите во декември

Алфа - 18.11.2014

Несфатлив за министерот за образование Адеми е вчерашниот масовен марш на Студентскиот Пленум преку кој студентите бараа да не се воведе полагање на државен испит на факултетите. Несфатлив за министерот за образование Адеми е вчерашниот масовен марш ...

Амбасадата на САД организира Саем на универзитети

Нова ТВ - 18.11.2014

По повод Меѓународната недела на образованието, Амбасадата на САД утре ќе организира Саем на универзитети во Националната универзитетска библиотека во Скопје. На Саемот ќе бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе зборуваат алумни од ...

ВИДЕО СДСМ за екстерното тестирање, за земјоделството

+инфо - 18.11.2014

На вчерашната трибина со граѓаните која СДСМ ја одржа во Гевгелија, од публиката имаше прашања за различни сфери, на кои одговараа говорниците. Се зборуваше за екстерното тестирање, за земјоделството, за политичката криза, за Скопје 2014..

Адеми: Студентите не беа вистинските организатори на протестите

А1 On - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Димитар Башевски: Студенти, вашиот глас е големо охрабрување!

+инфо - 18.11.2014

Со поддршка за студентите се огласи писателот Димитар Башевски Неговото писмо го пренесуваме во целост: „Сакам да им ја искажам својата поддршка на студентите на Македонија во овие моменти кога мирно а одлучно го креваат својот глас за нештата кои ...

Адеми: Студентите не беа организатори на вчерашниот протест

+инфо - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Сител - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

До крај на годината ќе се знае конечната одлука дали ќе има екстерно тестирање на студентите

Факултети - 18.11.2014

Министерството за образование и наула до крај на годината ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Во декември одлука дали ќе има екстерно за студентите

Р.С.Европа - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Студентскиот лидер Спироски вели дека не е време за протести

МКД - 18.11.2014

Ќе останеме возрджани, нема да заземеме став сè додека не го видиме официјалниот предлог на Министерството за образование за екстерно тестирање на студентите. Ова е реакцијата на Кирил Спироски, претседателот на Студентскиот парламент на ...

Заклучени вратите на УКЛО за битолските студенти

Факултети - 18.11.2014

Студенти од Битолскиот универзитет „Св. Климент Охридски“ јавно на Фејсбук реагираат затоа што вчера не им било дозволено да одржат состанок во просториите на УКЛО. На Фејсбук групата „НЕ за екстерно тестирање на државните универзитети - УКЛО“ ...

Студентите: Министре нема јавни аргументи за оправданоста за државен испит

Нова ТВ - 18.11.2014

Вчерашните масовни протести, студентите ги објаснија со писмо до министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми. - Нашето барање е последица на неспособноста на Студентските парламенти да ги заштитат интересите на студентите..

ФОТО: „Студентскиот пленум“ му врачи писмо на министерот Адеми

+инфо - 18.11.2014

Писмото кое „Студентскиот пленум“, организаторот на вчерашниот масовен студентски марш, му го предаде на министерот за образование, Абдулаќим Адеми, во кое ги инесува своите барања и причините за протестот против воведување на екстерното тестирање ...

Студентски пленум го објави писмото упатено до министерот

Радио МОФ - 18.11.2014

„Ние како студентска иницијатива Студентски пленум, Ви се обраќаме со барање да го повлечете предлогот за воведување на нови реформи во високото образование, поконкретно мерката државен испит.

Фотографии од студентскиот протестен марш во Скопје

Окно - 18.11.2014

Студентите во Македонија на 17 ноември напладне излегоа на улиците, одбележувајќи го Меѓународниот ден на студентите со протестен марш против најавеното екстерно тестирање во високото образование.

Адеми: Во демекври ќе се знае дали ќе има екстерно тестирање за студентите

Press24 - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Адеми: Во декември ќе одлучиме дали ќе има екстерно за студентите

Радио МОФ - 18.11.2014

Министерството за образование и наука до средината на декември ќе одлучи дали ќе има државен испит за студентите и во каква форма ќе биде овој испит, изјави денеска министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми.

МОН во декември ќе одлучи дали ќе има екстерно тестирање на факултетите

Макфакс - 18.11.2014

Министерството за образование и наука најверојатно во средината на декември ќе донесе одлука дали ќе има екстерно тестирање на факултетите. Министерот Абдилаќим Адеми вели дека тој сака се воведе оваа реформа, но дека одлуката зависи од повеќе ...

Адеми: Некој стои во позадина на студентскиот протест

Нова ТВ - 18.11.2014

Министерот Абдулаќим Адеми изјави дека вчерашниот студентски протест против екстерното тестирање не бил организирал од студентите, туку некој друг стои во позадина. - Примив писмо во кое нема ништо конкретно за екстерното оценување.

Студентите не запираат, министерот се чуди зошто протестираат

Р.С.Европа - 18.11.2014

Активностите на студентите нема да запрат, по вчерашниот марш. Министерот се чуди зошто протестирале, кога нема конечно решение за екстерното. Дали студентите ќе бидат подложени на екстерно тестирање или министерството за образование и наука и ...

Адеми: Во декември ќе се знае за екстерното тестирање, се сомневам дека протестите беа организирани од студенти

МКД - 18.11.2014

Министерството за образование и наука до средината на декември ќе одлучи дали ќе има државен испит за студентите и во каква форма ќе биде овој испит, изјави денеска министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми.

МОН во декември ќе одлучи дали ќе има екстерно тестирање на факултетите

Тера - 18.11.2014

Министерството за образование и наука најверојатно во средината на декември ќе донесе одлука дали ќе има екстерно тестирање на факултетите. Министерот Абдилаќим Адеми вели дека тој сака се воведе оваа реформа, но дека одлуката зависи од повеќе ...

Што бараат студентите од министерот Адеми? Еве зошто беше вчерашниот протест

Бриф - 18.11.2014

Порталот Инбокс 7 го објави писмото на Студентскиот пленум до министерот за образование, Абдулаќим Адеми, во кое ги изнесуваат своите барања и причините за масовниот студентски ...

На Министерот Адеми не му е јасно зошто протестирале студентите – некој стоел зад нив

МК News - 18.11.2014

Министерот за образование Абдулаќим Адеми изјави дека вчерашниот студентски протест против екстерното тестирање не бил организирал од студентите, туку некој друг стои во позадина. - Примив писмо во кое нема ништо конкретно за екстерното оценување.

ЈАСМИНА ДЕЛЧЕВА: НЕ за екстерното – подршка за студентите!

Фактор - 18.11.2014

НЕ за екстерно тестирање на Универзитетите, децидно ги подржувам студентите. Болоњскиот систем не дозволува екстерно тестирање, бидејќи се пренесуваат кредити. Ова е рушење на автономијата на Универзитетот, недоверба.

ИЛИЈА АЦЕВСКИ: Екстерното може да го подобри квалитетот на универзитетите

Фактор - 18.11.2014

Лично, екстерното оценување на универзитетите не го сметам за постапка кое самото по себе ќе донесе квалитет, но кога нема друг инструмент за подигање на квалитетот, ова го сметам за најефтиниот и најкраткиот начин за да се подобри квалитетот на ...

Студентски (де)марш

Фактор - 18.11.2014

СТУДЕНТ-о колку тоа гордо звучи. Да се биде студент значи да се биде личност вредносно изградена и морално надградена, да се биде студент значи да се биде академски граѓанин, да се биде студент значи да се поседува интелектуално-сознајна сила и моќ, ...

Рецензија: СДСМ фингира студентски протести

СПФМ - 18.11.2014

Пред нас се наоѓа трагичен споменик на непрофесионалното новинарство кое нема цел ниту да информира, ниту да понуди издржана критика, туку да креира конспирациски теории со низок квалитет.

ПРЕДРАГ ТРПЕВСКИ: Се урива автономијата, мислам дека Владата ќе ја преиспита оваа идеја

Фактор - 18.11.2014

Концептот што Владата сака да се спроведе не може да се реализира, затоа што сите факултети работат по разлини програми за кои се акредитирани. Екстерното се коси и со Болоњскиот процес, се нарушува автономијата на универзитетот.

Министре, студентите не се нечиј „дрон“!

Локално - 18.11.2014

Не знам дали Министерот за образование, вчера по масовниот протест се восхитуваше на студентите, храброста и интузијазмот ? Наспроти неговата политичка функција, онака човечки, дали за секунда си помисли дека Македонија има иднина.

КРСТЕ ШАЈНОСКИ: Екстерното тестирање прераснува во општествен предизвик

Фактор - 18.11.2014

Денешниот протест на студентите е нешто што на македонското општество требаше да му се случи многу порано. Ме радува енергијата, решителноста и одважноста која можеше да се види на лицата на студентите , и желбата да кажат стоп на една предлог идеја ...

ИВАН АНАСТАСОВСКИ: Високото образование не е задолжително, нема потреба од екстерно

Фактор - 18.11.2014

Со оглед на тоа дека сеуште екстерното оценување на професорите и студентите е во доменот на некој предлог, добро е што студентите го кренаа гласот, ставајќи јасно до знаење дека треба да се земе во предвид и нивниот став.

Што бараат студентите од министерот Адеми – писмо на студентите

Либертас - 18.11.2014

Порталот Инбокс 7 го објави писмото на Студентскиот пленум до министерот за образование, Абдулаќим Адеми, во кое ги инесуваат своите барања и причините за масовниот студентски ...

Рецензија: СДСМ фингира студентски протести

Локално - 18.11.2014

Пред нас се наоѓа трагичен споменик на непрофесионалното новинарство кое нема цел ниту да информира, ниту да понуди издржана критика, туку да креира конспирациски теории со низок квалитет.

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно тестирање за студентите

Пулс24 - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Р есорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Дали ќе има екстерно за студентите, ќе се знае во декември

Република - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Р есорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Граѓаните бараат повисок квалитет на известување за студентскиот марш | #СтудентскиМарш

СПФМ - 18.11.2014

Дел од дискусиите за протестниот марш на студентите содржеа повици на граѓаните за повисок квалитет на медиумското известување за настанот. Маршот против воведување на екстерно тестирање се одржа на 17.11.2014 година во Скопје, при што илјадници ...

Адеми: Студентите не беа организатори на протестот, некоj стои зад нив

Бриф - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Студентите и со писмо се обратија до министерот: „Нема аргумент што може да го оправда екстерното“

Фактор - 18.11.2014

Откако вчера за време на протестите министерот за обраозвание Абдилаќим Адеми не се сретна со студентите, тие денеска му се обратија и со писмо. Во него ги објаснуваат своите мотиви за револтот од екстерното тестирање.

(Фото) Писмо од „Студентски пленум“ до министерот за образование

Sky - 18.11.2014

„Инбокс 7“ го објави писмото кое „Студентски пленум“, организаторот на вчерашниот масовен студентски марш, му го предаде на министерот за образование, Абдилаќим Адеми, во кое ги изнесува своите барања и причините за протестот против воведување на ...

Адеми: Некој стои во позадина на студентскиот протест

Либертас - 18.11.2014

Министерството за образование и наука до средината на декември ќе одлучи дали ќе има државен испит за студентите и во каква форма ќе биде овој испит, изјави денеска министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми.

Адеми: Сакам да има тестирање, но тоа зависи од повеќе фактори

Вечер Прес - 18.11.2014

Доколку се одлучи да има тестирање, тоа мора да биде без да се нарушува автономијата на универзитетите, без да се загрози Болоњскиот процес и без да има дополнителен товар и за универзитетите и за студентите Кон средината на декември ќе се знае со ...

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Денешен - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Адеми го цитираше Груевски: „Мора нешто да преземеме, за да се зголеми квалитетот на високото образование“

Локално - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Адеми: Јас сакам екстерно, ама не зависи само од мене!

Фактор - 18.11.2014

До средината на декември Министерството за образование треба да пресече – ќе има или не екстерно тестирање во високото образование. Министерот Абдилаќим Адеми вели дека лично тој го поддрува државниот испит, но ќе разговара со универзитетите и ...

Адеми: Во декември се носи одлука за екстерното на факултетите

Н.Македонија - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма - Лично, повеќе сум наклонет да има, но не зависи само од мене, туку од повеќе фактори.

Студентите кажаа „не“ за екстерното тестирање

Н.Македонија - 18.11.2014

Студентите се собраа пред платото на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а стигнаа до Министерството за образование и наука. По извесно време мала делегација беше примена на разговор во институцијата Судентите мирно изразија негодувања СО МАРШ ...

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Lider - 18.11.2014

Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со универзитетите и студентите.

Во декември ќе се знае дали ќе има екстерно за студентите

Идивиди - 18.11.2014

Скопје, 18 ноември 2014 (МИА) - Министерството за образование и наука веројатно до средината на декември ќе одлучи и ќе објави дали ќе има државен испит за студентите и во која форма. Ресорниот министер Абдилаќим Адеми за тоа прво ќе дискутира со ...

Каде се образувале милијардерите?

Lider - 18.11.2014

Најголемиот број на денешни милионери студирале на Универзитетот во Пенсилванија. На второ место се наоѓа Харвард, а на трето Јеил, според овогодинешната листа на универзитети кадешто дипломирале најмногу идни богаташи.

Масовен протест на студентите

Фокус - 17.11.2014

Студентите го кренаа гласот против екстерното тестирање Околу 1.500 студенти во моментот протестираа пред Владата, а сега тргнаа кон Министерството за образование и наука. Сите громогласно извикуваат „Не“ за екстерното тестирање.

(Видео) Река студенти од УКИМ: „Не за екстерно!“

Фокус - 17.11.2014

Младите извикуваа „ние сме студенти, не сме клиенти“, „доста беше молк“ и предупредија дека овој масовен протест е само почеток. Исто така бараа автономија на универзитетот, а ним им се придружија и неколку професори од Универзитетот „Св.

Марш на студентите против екстерното тестирање

Канал5 - 17.11.2014

По повод меѓународниот ден на студентите , денеска по улиците на Скопје се одржа марш под мотото „Заедно против екстерното тестирање на факултетите“. Маршот почна на платото пред универзитетот Св.

ФОТО - Студентите на протест против екстерното тестирање

Вест - 17.11.2014

Неколку илјади студенти денеска одржаа протестен марш под мотото Заедно против екстерното тестирање на факултетите, а по повод Меѓународниот ден на студентите. Откако на споменикот на Свети Кирил и Методиј кај Ректоратот закачија транспарент „Брате ...

(Галерија): Студентски марш во Скопје

Фокус - 17.11.2014

Денеска, 17-ти ноември 2014-та година, во Скопје студентите кренаа глас против екстерното тестирање на факултетите Фото: Фокус, ...

Масовен одзив на студентите на протестите против екстерното

24 Вести - 17.11.2014

Масовен протест на студентите организирани како „Студентски Пленум“ кои по улиците на Скопје маршираа против екстерното оценување. Незадоволни се од идејата на овој начин да им се проверува знаењето. Тие од унивезитетот „Св.

Спировски: Не е време за протести

Утрински - 17.11.2014

Претседателот на СПУКМ, Кирил Спироски, за порталот „Академик“ вели дека засега остануваат воздржани, односно дека нема да заземат став, се' додека не го видат официјалниот предлог на Министерството за образование.

ФОТО: „Не“ за екстерното - и оставка на Адеми

Утрински - 17.11.2014

Повеќе од илјада студенти, симболично на Меѓународниот ден на студентите, маршираа низ центарот на главниот град против воведување екстерно тестирање. Помалку изненадени од својата обединетост со јасна партиска ограда и скандирања „Ние сме студенти, ...

Масовен протест на студентите

Телма - 17.11.2014

Револтот од намерата на властите да воведат екстерно оценување на факултетите ги обедини студентите. Се обраа неколку илјадии и 2,5 часа маршираа низ скопските улици скадирајќи пораки против ваквиот коцепт на провека на знаењето.

Масовен студенстки марш против екстерното оценување

24 Вести - 17.11.2014

„Не за екстерно, ние сме студенти не пациенти“, „Јас сум повеќе од бројче“, „Екстерното Титаник на високото образование“- со овие пароли илјадници студенти пред платото на Скопскиот универзитет го почнаа студентскиот марш, против екстерното ...

Студентите на протест против екстерното

Алсат-М - 17.11.2014

Неколку илјади студенти излегоа на скопските улици и маршираа против воведувањето на екстерното тестирање на универзитетите. Собирот почна пред платото на Универзитетот св Кирил и Методиј и потоа студентите се упатија кон зградата на владата каде на ...

Студентите со венец и мегафони против екстерното тестирање

Телма - 17.11.2014

Студентскиот Пленум по повод 17 ноември - меѓународниот ден на студентите, одржува голем студентски марш, преку кој ќе се обиде да го произнесе ставот на студентите околу најавените реформи во високото образование.

Студентски марш против екстерното

Фокус - 17.11.2014

Студентите од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска во 12 часот од платото пред скопските факултети ќе организираат марш против најавените реформи во високото образование Студентскиот Пленум по повод 17 ноември – меѓународниот ден на ...

Студентите на протест против екстерното тестирање

24 Вести - 17.11.2014

Дел од студентите денеска организирани како Студентски пленум излегуваат на марш пред надлежните нституции уште еднаш да порачаат да се сопре евентуалното воведување на новото законско решение за екстерното тестирање.

Богоев: Кирил Спироски ОДИ СИ!

А1 On - 17.11.2014

Со оглед на фактот дека денеска излегоа повеќе студенти на протест отколку што излегоа да го гласаат Кирил Спировски за претседател на студентите, под итно да си поднесе оставка од функцијата и да ги остави студентите САМИ да си изберат ВИСТИНСКИ ...

Масовен одзив на студентите на протестите против екстерното

Таратур - 17.11.2014

Масовен протест на студентите организирани како „Студентски Пленум“ кои по улиците на Скопје маршираа против екстерното оценување. Незадоволни се од идејата на овој начин да им се проверува знаењето. Тие од унивезитетот „Св.

Студентите протестираа против екстерното тестирање

МРТ - 17.11.2014

Според надлежните оваа реформа треба да го подигне квалитетот на високото образование. Анализите покажуваат дека на некои универзитети особено на приватните се поминува лесно без студентите да учат и да се стекнат со знаење...

[Видео] Студентски марш против екстерното тестирање

Радио МОФ - 17.11.2014

Над две илјади студенти излегоа да маршираат против екстерното тестирање на универзитетите.Според најавената рута маршот започна пред платото на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ , студентите ги блокираа улиците и се упатија кон Министерството за ...

Дали екстерното не екстериоризира од проблемите?

Факултети - 17.11.2014

Дали требаше да се постави прашањето за консеквенците од екстерното образование, за студентите да се анимираат и заангажираат во општествените случувања? Очигледно е дека се добива афирмативен одговор.

„Само индекс имаме, партии не примаме!“

Глас на Америка - 17.11.2014

Околу 1.500-тини студенти денес на скопските улици мирно демонстрираа против одлуката на Владата за екстерно оценување Со транспаренти „Доста беше молк!“, „Ова е само почеток!“, „Придружи се!,“,„Екстерното тестирање е Титаник на високото ...

Окупирај го универзитетот!

Факултети - 17.11.2014

Моите студенти маршираат. Оваа колумна е во знак на јавна поддршка не само на оние собрани околу Студентскиот пленум, туку и на сите оние кои во текот на годините никнуваа, згаснуваа, и повторно се раѓаа, како што се Слободен индекс, Излез, ...

Студентскиот марш го преплави „Фејсбук“

А1 On - 17.11.2014

Билјана Ванковска: „Денес беше собрано најдоброто и најумното од Универзитетот! Оние кои не се плашат од испити и кои се одлични студенти! Ако некој мисли дека е ова само за уште еден-два испита, ништо не разбрал од суштината на студентското движење.

Студентите конечно се обединија!

Факултети - 17.11.2014

Предлогот на Министерството за образование да се воведе екстерно оценување на факултетите ги обедини студентите. Денес неколку илјади студенти, организирани од Студентски пленум , маршираа низ скопските улици против ваквиот концепт на проверка на ...

Писмото од студентите до Министерството за образование

Факултети - 17.11.2014

Ова е писмото доставено до министерот и заменик министерот за образование. Ова писмо беше и прочитано за време на ...

Студентски марш против екстерното тестирање

Кајгана - 17.11.2014

Студентската иницијатива Студентски Пленум, по повод 17 ноември - меѓународниот ден на студентите, организира марш преку кој ќе го изнесе ставот околу најавените реформи во високото образование, односно воведувањето на екстерното тестирање на ...

Студентите денеска на марш пред институциите

Нова ТВ - 17.11.2014

„Студентски пленум“ за денеска најави марш пред надлежните институции со порака да се стопира навремено идејата за воведување на екстерно тестирање на студентите. Студентите очекуваат подршка од своите колеги, но и од професорите.

Рекордeн број странски студенти во САД

Сител - 17.11.2014

Бројот на странски студенти кои учат во американски универзитети достигна рекордно ниво. Една третина од нив се студенти од Кина, јавија американските медиуми. Во извештајот на Институтот за меѓународно образование се наведува дека речиси 900 илјади ...

Рекордeн број странски студенти во САД

+инфо - 17.11.2014

Бројот на странски студенти кои учат во американски универзитети достигна рекордно ниво. Една третина од нив се студенти од Кина, јавија американските медиуми. Во извештајот на Институтот за меѓународно образование се наведува дека речиси 900 илјади ...

Студентски марш против екстерното тестирање

Макфакс - 17.11.2014

Студентската иницијатива Студентски Пленум, по повод 17 ноември - меѓународниот ден на студентите, организира марш преку кој ќе го изнесе ставот околу најавените реформи во високото образование, односно воведувањето на екстерното тестирање на ...

Во САД има навала од странски студенти

Телеграф - 17.11.2014

Во извештајот се констатира дека и рекорден број Американци заминуваат да учат во странство, но тие поминуваат пократко време во споредба со странските студенти во САД Бројот на странски студенти кои учат во американски универзитети достигна ...

Повик за студентски марш

Окно - 17.11.2014

Повик за студентски марш: ако веќе не сте на бајачка, на кафе, од СПУКМ или ако не ви е излезена новата серија! Седумнаесетти ноември е неофицијално прифатен како меѓународен ден на студентите.

„Студентски пленум“ денеска ќе маршира против екстерното оценување

А1 On - 17.11.2014

„Студентски пленум“ денеска најави марш пред надлежните институции со порака да се сопре воведување на новото законско решение за екстерно тестирање на студентите. Студентите очекуваат подршка од своите колеги, но и од професорите.

Рекордeн број странски студенти во САД

А1 On - 17.11.2014

Бројот на странски студенти кои учат во американски универзитети достигна рекордно ниво. Една третина од нив се студенти од Кина, јавија американските медиуми. Во извештајот на Институтот за меѓународно образование се наведува дека речиси 900 илјади ...

Рекордeн број странски студенти во САД

Press24 - 17.11.2014

Бројот на странски студенти кои учат во американски универзитети достигна рекордно ниво. Една третина од нив се студенти од Кина. Во извештајот на Институтот за меѓународно образование се наведува дека речиси 900 илјади странски студенти учеле во ...